Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

içerik

Yurtdışı Tatilini Sorunsuz Geçirmek İsteyenlere İlaç Gibi Gelecek 15 Tüyo

Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

Tatil planı yapmak kimilerinin profesyonel olduğu bir konu, kimileriyse daha maceracı bir hevesle her şeyi gittiği anda görmek, deneyimlemek istiyor. Fakat bu bakış açısı bazen problemleri de beraberinde getirebilir.

Belki müzelerde dolaşıp, antik kentleri keşfetmek yerine sadece gittiğiniz ülkenin yerel hayatını keşfetmek istiyorsunuz.

Buna kimse itiraz edemez ama gittiğiniz ülkenin para birimiyle kendi paranızın değerini karşılaştırmadan yola çıkmak size büyük zorluklar yaşatabilir. Ya da Amber Heard gibi habersiz ülkeye soktuğunuz evcil hayvanlarınız uyutulmakla tehdit edilebilir.

Bu sorunlarla karşılaşmadan mükemmel anılar biriktireceğiniz yurt dışı tatilini yapmanız için dikkat etmeniz gereken küçük detayları listeledik.

Belki yurt dışına ilk kez çıkacaksınız belki sadece bilgilerinizi tazelemeye ihtiyacınız var. Ne olursa olsun, tatiliniz boyunca birkaç sürprizle karşılaşmanız her zaman mümkün. Bu nedenle bu listenin çıktısını alıp dolabınızın üstüne yapıştırırsanız kimse sizi yargılayamaz.

1. Doktorunuza görünün ve yurtdışı sağlık sigortanızı yaptırın

Yolculuğa çıkmadan önce son bir kez doktorunuza görünmenizde fayda var. Özellikle de reçeteli ilaç kullanıyorsanız. Her ihtimale karşı yurtdışında geçerli olan sağlık sigortanızı da mutlaka yaptırın.

Pasaportunuzun birkaç örneğini çıkartın. Birini güvendiğiniz bir yakınınıza verin. Diğerini de pasaportunuzdan ayrı bir yerde taşıyın. Pasaportunuzu çaldırır ya da kaybederseniz bu nüshalar işinize çok yarayacak.

3. Gideceğiniz ülkelerdeki büyükelçiliklerin bilgilerini taşıyın

Çok zor bir durumda kaldığınızda büyükelçilikler size yardım edecektir. Bunun için büyükelçiliklerin adres bilgilerini ve telefonlarını not etmenizde fayda var.

4. Gideceğiniz ülkenin para birimlerini öğrenin

Türk Lirasının gideceğiniz ülkedeki değerini mutlaka öğrenin. Yani maddi hazırlığınızı buraya göre değil, o ülkenin para birimine göre yapın.

Bazı kredi kartları her ülkede kullanılamıyor. Hatta kullanılsa bile, bankanızdan yurtdışı kullanımını açtırmanız gerekebilir. Yolculuğa çıkmadan önce kartınızla ilgili gerekli işlemleri yapmanızı tavsiye ederiz.

6. Dövizcilere dikkat edin

Paranızı çevirmek için gideceğiniz dövizciler, yüksek komisyonlar alarak sizi dolandırabilirler. Özellikle de işlek caddelerde bulunanlar. Bu yüzden paranızı çevirmek istiyorsanız bankaları, para çekmek istiyorsanız da ATM’leri kullanın.

7. Paranızın hepsini aynı yerde taşımayın

Çalınma ihtimaline karşı tüm paranızı aynı yerde taşımayın. Cüzdanınıza, cebinize ve çantanıza yayın ki, çalındığında yedekte yine paranız olsun.

8. Ziyaret etmek istediğiniz yerlerin biletlerini gitmeden alın

Bu sayede seyahatinizi bilet kuyruklarında bekleyerek harcamamış olursunuz.

Seyahat rehberlerinde hem gitmeniz gereken yerleri ve bu yerler hakkındaki bilgileri öğrenebilir, hem de harita yardımıyla gönlünüzce gezebilirsiniz.

10. Orada bulunacağınız süre zarfında gerçekleşecek etkinlikleri araştırın

Bu yöntem sayesinde önemli bir etkinliği asla kaçırmazsınız.

11. Telefonunuzun yurtdışı ayarlarını açın

Telefonunuzu yurtdışında kullanabilmek için ayarlarını açmayı unutmayın. Ayrıca yurtdışında kullanabileceğiniz uygun GSM paketlerini de mutlaka araştırın.

12. Sırt çantanızda yedek kıyafet taşıyın

Sıcak havalarda şehri gezerken terleyebilirsiniz. Hem temiz kalabilmek hem de hastalanmamak için yanınızda ekstra t-shirt ve çorap taşıyabilirisiniz.

Her havayolu şirketinin kendine ait kuralları vardır. Bu kurallardan biri de maksimum bavul ağırlığı. Uçuş öncesi mutlaka kuralları okuyun ve bavulunuzu ona göre ayarlayın. Aksi taktirde ya bazı eşyalarınızı çöpe atmak zorunda kalacaksınız, ya da fazladan yüksek meblağlar ödemek zorunda kalacaksınız.

14. Telefonunuza seyahat uygulamaları indirin

Seyahat etmeyi seven insanlar için hazırlanmış birçok uygulama mevcut. Bunlardan size en uygun olanlarını indirip kullanabilirsiniz.

15. Yolculuk öncesi yaptığınız hazırlıkların keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin

Evet hazırlıklı olmak çok önemli fakat bu durumun keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin. Sonuçta spontane gerçekleştireceğiniz bir seyahattan bile maksimum keyif alabilirsiniz. Unutulmaz bir tatil için sadece fiziksel değil, manevi olarak da hazırlanmak gerekir.

Yararlanılan kaynak: 1.

Источник: https://listelist.com/seyahat-tuyolari/

Tatiliniz Uzun Sürmüş Gibi Hissetmek İçin İpuçları

Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

Tatiliniz ister bir hafta ister bir ay olsun, tatil günleri çok değerli. Gelin tatil günlerinizi israf etmeden, her saniyesini değerlendirerek, çok daha uzun bir tatil yapmış gibi hissetmek için yapmanız gerekenlere bir göz atın.

1. Yanınıza mümkün olduğunca az eşya alın

Tatile giderken bavulunuzda ne kadar çok eşyanız varsa o kadar derdiniz var demektir. Yanınıza hiçbir şey almayın demiyoruz ama mümkün olduğunca az eşya ile yola çıkmakta fayda var. Çok eşya, özellikle kıyafetler, kafa karışıklığına sebep olur.

Dışarı çıkarken acaba ne giysem diye saatlerinizi ziyan etmek ister misiniz? Bu yüzden bavulunuzda olmaması gereken şeyler dışında, yanınızda ne götüreceğinize ve ne giyeceğinize karar verip fazla yükten kurtulun.

Unutmayın, zamanınız çok değerli, bir saniyesi bile…

Her Yere Ucuz Uçak Bileti Ara

2. İşi düşünmeyi bırakın

Tatilin ilk günleri iş yerinden kopmaya çalışarak, işyerinizde siz yokken yaşanabilecek muhtemel sorunları düşünüp dert edinmekle geçer. Sonrasında işlerin siz olmadan da yürüdüğüne kendinizi inandırıp rahatlarsınız ve tatilin en tatlı zamanlarını yaşarsınız. Derken dönüş zamanı yaklaştıkça bu defa eve dönüş bunalımı başlar.

Geriye dönüp baktığınızda ne düşünüyorsunuz? Şimdiye kadar hep böyle oldu değil mi? Ama bundan sonra günlerinizi işi düşünerek ziyan etmek zorunda değilsiniz. Rahatlayın, tatildesiniz! Ofiste işler siz olmadan da yürüyecektir. Bu böyle olmasaydı, tatil diye bir şey olmazdı.

Sizi arayıp duran, densiz iş arkadaşlarınız varsa, en iyi çözüm telefonunuzu kapatmak olacaktır.

En Uygun Otel Seçenekleri

3. Sosyal medyadan uzak durun

Her anınızı görüntülemek ya da paylaşmak yerine doya doya yaşamaya bakın. Başkalarının ne yaptığı, ne dediği, hangi fotoğrafları paylaştığını zaten tatil dışında takip ediyorsunuz.

Tatilde sadece kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırın, başkalarının ne yaptığıyla ilgilenmeyi bir kenara bırakın. Telefonunuza gelen uyarı sesleri kulağınızı tırmalayacaktır. En iyisi telefonunuzu kapatın.

Hayatınızdaki insanlar birkaç gülüğüne sizsiz de idare edebilirler değil mi?  Unutmayın, tatil günleriniz telefonda konuşarak ya da sosyal paylaşım sitelerine bakarak geçirilmeyecek kadar değerli.

Aslında tam da bu yüzden teknolojiden uzak bir tatil yaparak hem sosyal medyadan uzak durabilir hem de teknolojik aletlerin sizden alacağı zamanı kendinize ayırıp daha verimli bir tatil geçirebilirsiniz. 

Her Yere Uçak Bileti Ara

4. Her gününüzü önceden planlayın

Programlı olun, yola çıkmadan önce neler yapmak istediğinizi düşünün ve buna uygun planlar yapın. Tatilinizin her saniyesini planlamak zorunda değilsiniz tabiki ama neler yapmak istediğinizi kartlaştırmalısınız.

Yamaç paraşütü, aileyle geçirilecek bir gün, tekne turu gibi aktiviteleri önceden planlamanızda fayda var.

Ayrıca seyahatiniz boyunca yaşayabileceğiniz aksilikler ve tatsız sürprizlere engel olmak için gezeceğiniz şehirler ve ülkeler hakkında bilgi edinmek çok daha az sorunlu ve daha mutlu bir tatil geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Uygun Fiyatlı Araç Kiralama

5. Magazin programlarını takip edin

İlla bir şeyler takip etmek istiyorsanız bu sosyal medya olmasın. Magazin haberlerini okuyun, TV’de izleyin, kafanızı boşaltın. Masa başında çalışmak zorunda olmayan hatta sizin kadar çok çalışmayan insanların neler yaparak zaman geçirdiğine göz atmak eğlenceli olabilir. 

En Uygun Otel Seçenekleri

6. Günlük rutininizin dışına çıkın

Tatilde değilken bir gününüz nasıl geçiyor düşünün. Mesela sabah kalkıp gazete okurken kahvaltı ediyorsanız, tatilde bunun yerine erken kalkıp yürüyüş yapın, dönüşte yol üzerinde mesela deniz kenarında bir kafede kahvaltı edin.

Gazete, TV ve telefon sizi tatile çıkmadan önceki yaşantınızın içine çeker. Gazete ve TV’den mümkün olduğunca uzak durun. Normal bir günde yaptığınızdan farklı şeyler yapmayı deneyin.

Gününüzün ne kadar keyifli geçtiğinin farkına vardığınızda, daha dinç ve yaşam dolu hissettiğinize şaşıracaksınız.

Her Yere Uçak Bileti Ara

7. Keşfetmeye açık olun, yeni bir şeyler deneyin

Bu madde aslında bir önceki madde ile bir birinin ruh ikizi. Günlük rutininizin dışına çıkarsanız yeni bir şeyler yapmaya daha açık olursunuz. Bu ne mi olabilir? Rüzgâr sörfünden seramik kursuna, at binmekten dans kursuna her şey olabilir.

Macera dolu bir tatil geçirmek isterseniz de buna göre bir destinasyon seçebilirsiniz. Yeni bir şeyler yapmak, geçirdiğimiz zamanı daha yoğun ve daha uzun sürmüş gibi hissetmenize olanak sağlar.

Buna ilaveten, geçirdiğiniz tatili unutulmaz kılmak için daha önce hiç denemediğiniz şeyleri yapmanız hem kişisel dünyanızı zenginleştirmek hem de tatilinizi güzelleştirmek anlamına gelecektir.

Her Yere Uçak Bileti Ara

8. Boş anlar yaratın

Çoğumuz zamanın değerli olduğunu boş zaman geçirme lüksümüzün olmadığını söyleriz. Boş gezenin boş kalfası olmayı kimse istemez. Ama burada bahsettiğimiz boşluk biraz farklı… Günün ritmine o kadar kapılmış durumdayız ki etrafımızda olan bitenler hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Nerede yaşadığımızı bile unutmuş durumdayız. Bu yüzden en azından tatilde hatta biraz daha ileri giderek her gün boş anlar yaratmayı deneyin. Hatta yalnız tatil yapmayı seviyorsanız, kalabalıklardan uzak, tek başına tatil yerleri arasından bir seçim yapın ve kendinizle başbaşa kalın.

Ritminizi biraz yavaşlatıp anı yakalamaya çalışın. Sabah kalktığınızda camı açıp dışarı bakmak, kapıdan çıktığınızda derin bir nefes alıp 1 dakika kadar gökyüzünü seyretmek gibi… 1 dakikalık kısa bir mola verip soluk almak daha iyi hissetmenizi ve yaşama pozitif akmanızı sağlayacaktır.

Tatilde yeni şeyler denemek için pozitif olmaya ihtiyacınız olacak…

En Uygun Otel Seçenekleri

9. Bol bol uyuyun ve dinlenin

Her tatilin temel amacı aslında dinlenmek ve enerji depolamak. Hepimizin bildiği gibi, günlük hayatımızda yeterince uyuyamıyoruz. İş hayatı, arkadaşlar, aile, aktiviteler derken, hayatımızın en önemli parçalarından birine yeterince önem vermeyebiliyoruz.

Bilimsel araştırmaların da ortaya koyduğu gibi, tatillerde daha fazla uykuya zaman ayırıyoruz ve bu iyi bir durum. Sebebi ise çok basit. İyi ve yeterli uyku hem iş hayatımızdaki performansımızı hem de günlük yaşantımızı pozitif etkiliyor.

Bu yüzden, siz de tatilinizde bol bol uyuyun ve tatiliniz bittiğinde enerjik bir şekilde kaldığınız yerden devam edin.

Her Yere Ucuz Uçak Bileti Ara

10. Tatilinizi yerel halk gibi geçirin

Yabancı ülkeye seyahat eden gezginlerin düştüğü hatalardan bir tanesi sadece turistik bir seyahat etmek. Çoğunlukla yabancı turistlerin uğrak mekanları, yeme-içme yerleri gibi yerleri gezerek aslında çok fazla şey kaybedebiliyoruz.

Halbuki yerel halkın alışveriş ettiği pazarlarda dolaşıp alışveriş yapmak, onların yemek yediği yerlerde yiyip eğlendiği mekanlarda eğlenmek tatilinizi çok farklı boyutlara taşıyacaktır. Gittiğiniz ülkenin diğer yüzünü, aslında özünü, görmek için tavsiyemize kulak verebilirsiniz.

Sizi temin ederiz pişman olmayacaksınız.

Her Yere Ucuz Uçak Bileti Ara

Keşfet

Источник: https://www.skyscanner.com.tr/haberler/tatiliniz-uzun-surmus-gibi-hissetmek-icin-ipuclari

Çocuğunuzun Verimli Bir Yaz Tatili Geçirmesi İçin..

Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

Karne günü yaklaşırken anne babaları da bir telaş sardı. “Uzun bir yaz tatili boyunca çocuğum derslerinden uzak kalacak mı, tatili sadece oyun oynayarak mı geçirecek ya da tatil dönüşü uyum problemi yaşayacak mı?” şeklindeki sorular anne babaların da kafasını meşgul ediyor.

Karnesinde kırık not olan öğrencilerin velileri de aynı şeklide huzursuz. Ancak birkaç tedbir alarak yaz tatilini çocuğun en verimli şekilde geçirebilmesini sağlamak mümkün. Memorial Hastanesi’nden Pedagog Dr. Melda Alantar yarı yıl tatili için anne babalara önerilerde bulundu.

Çocuğunuzu kötü karne için suçlamayın

Bebeklik döneminde çocuklar doğal olarak öğrenme güdüsüne sahiptirler. Doğal öğrenme güdüleri olumsuz olarak etkilendiği zaman bilgiyi kavramak için çaba göstermezler.

Çocukların öğrenme yeteneklerini etkileyen bazı durumlar vardır; öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği, uyum ve davranış sorunları, gelişimsel bozukluklar, olumsuz yaşam olayları, geçiş dönemleri- ilköğretimden liseye- gibi.

Ailenin yüksek başarı beklentisi ve ”tembel”, “sorumsuz” gibi olumsuz sıfatlarla çocuğu etiketlemesi onun kendine duyduğu güveni zayıflatır. Bu nedenle aile öğrenciyi suçlamaktan kaçınmalı, okul başarısızlığı olarak tanımlanacak sorunu çözebilmek için çaba göstermelidir.

Çocuğunuzun öğretmeni ile irtibat halinde olun

Öğrencinin gelişme gösterdiği ve zorlandığı alanları belirlemek için çocuğunuzla birlikte öğretmeniyle görüşün. Belli konularda başarılı olamayan öğrencilere yönelik okulun kurs, etüd gibi özel düzenlemelerden yararlanın. Ailenizde ve çevrenizde size bu konuda destek olabilecek insanları belirleyin.

Gerektiğinde uzman yardımı almaktan çekinmeyin

Öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği gibi akademik başarıyı etkileyen konularda okuldaki öğretmen ve psikolojik danışmanların çocuğunuzla ilgili kuşku ve önerilerine önem verin. Gerekli durumlarda uzmanlardan yardım alın.

Tatilde ailenin bir araya gelmesi için fırsatlar yaratılabilir

Örneğin aile paylaşım geceleri düzenlenebilir. Haftada bir gece en az üç saati birlikte geçirin. Özellikle ergenlerin aile törenlerine ihtiyaçları vardır. Aile bağlarının pekiştirilmesi için geniş aile olarak tanımlanan büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, dayı, yeğen, kuzen v.b.

yakınlarla paylaşmak amacıyla ziyaretler düzenlenebilir. Şehir veya memleket dışında yaşayan yakın akrabalarla görüşmek için düzenlenen geziler, geniş aileyle kaynaşma fırsatı sundukları gibi, aile bireylerine doğdukları, büyüdükleri yerleri görme, anılarını tazeleme ve paylaşma olanağı da sağlarlar.

Çocuklar anne-babaların geçmişe ilişkin anılarını dinlemekten ze alırlar.

Tatili de çocuğunuzun kişisel gelişimine uygun olarak yönlendirmek elinize

Araba, otobüs v.b. ile yapılan yolculuklarda çocukların güzergahı haritalara bakarak takip etmeleri, trafik levha ve işaretlerini izlemeleri etkin öğrenmeyi sağlar.

Çevredeki tarihi ve doğal zenginlikleri tanımak ve yaşayarak öğrenmenin gerçekleşmesine yol açar. Çocuğun gelişimi sosyalleşme sürecini de içermektedir.

Bu nedenle kişiliğini geliştirmesi için ilgileri doğrultusunda sportif ve sanatsal etkinliklerden yararlanmalı, yaşıtlarıyla birlikte aynı ortamı paylaşabileceği kulüp, kurs gibi faaliyetlere katılmalıdır.

Yaz okulları güzel bir alternatif

Yaz okulları öğrenci ve ailelerin tatil dönemini yararlı şekilde değerlendirmelerine fırsat tanıyan kurumlardır. Özellikle ilköğretim ve lise çağındaki kız ve erkek öğrenciler yaz okullarından yararlanabilirler.

Ancak aileler bu konuda çocuklarının görüşlerini almalı, onlara katılacakları yaz kampları, tercih edecekleri spor dalları ve etkinlikler hakkında seçim yapma hakkı tanımalıdırlar. Yaz kampları seçiminde göz önünde bulundurulması gereken diğer unsurlar çocuğun ilgi alanı ve becerileridir.

Anne-baba, eğitimci ve uzmanların dikkatli gözlemleri ve incelemeleri ile çocuğun ilgi alanlarının belirlenmesi mümkündür. Sporla ilgilenmeyen ancak tiyatroyu seven bir çocuğu sportif faaliyetler yerine, drama etkinliklerinin yer aldığı bir ortama yönlendirmek daha doğrudur.

Yaz okulları uzun süren eğitim yılının ardından öğrencilerin gerginlikten uzaklaşarak rahatlamalarını sağlayan ortamlardır. Öğrenciler yeni arkadaşlıklar kurarak sosyalleşirler, iletişim becerilerini geliştirirler. Yaşıtlarının bulunduğu ortamda kendilerini sınama, arkadaşlarıyla kıyaslama fırsatını bulurlar.

Çocuğunuz Yazın da Bilgisayarın Başından Kalkmıyorsa Ne Yapabilirsiniz?

Okul döneminde bilgisayarın önünden kalkmayan çocuk yaz tatilinde de aynı davranışı sürdürüyorsa, anne-babalar bu alışkanlıktan vazgeçmesi için ona yardımcı olabilirler.

Öncelikle çocuğun her gün bilgisayara ayırdığı zaman belirlenmelidir. Toplam süre okul öncesi çağ çocuklarında bir saatten, ilköğretim dönemi çocuklarında iki saatten fazlaysa yetişkinler sınırlandırmaya gidebilirler. Onunla konuşarak bilgisayar kullanacağı süre birlikte belirlenebilir. Çocuğun beraber saptanan süreyi aşıp, aşmadığı izlenmelidir.

Çocukla evle ilgili bir iş yapmak şartıyla bilgisayar kullanma süresi kazanması konusunda bir sözleşme yapılabilir. Bilgisayar kullanmanın bedeli yüksek olursa çocuğun isteği de azalabilir. Örneğin “Markete gidip, alışveriş yaparsan yarım saatlik bilgisayar kullanma süresi kazanacaksın.”gibi.

Çocuklarının özgüvenlerinin gelişmesini isteyen anne-babalar onlardan bilgisayarı, program ve oyunları açıklamalarını isteyebilirler. Anne-babasından daha çok bildiğini düşünmek çocuğun üzerinde olağanüstü etki yaratabilir

Aşırı kullanımı engellemenin en kolay yollarından biri bilgisayarı koridor veya ortak çalışma odası gibi yetişkinlerin takip edebilecekleri bir yere koymaktır.

Aile içinde birden fazla insan aynı bilgisayarı kullanırsa çocuk sırasını bekleme, başkalarının eşyalarına saygı gösterme-disket, dosya- gibi sosyal beceriler geliştirir.

Bunun yanı sıra çocuğun bilgisayar ve interneti hangi amaçla kullandığı belirlenir, “chat arkadaşları” hakkında bilgi toplanır.

İnternet iyi kullanıldığında güçlü bir eğitim aracıdır. Öğrenciler çeşitli kütüphanelerden yararlanma, uluslararası yayınları takip ederek proje hazırlama, bilgilerini derinleştirme olanağı bulurlar.

Ancak internette öğrenciler zamanlarının % 95’ini boşa geçirmektedirler. Bilgi alışverişinde bulundukları sohbet odalarında duygusal olgunluklarını aşan, uygunsuz materyallere ulaşabilmektedirler.

Ana-babanın bilgisayar dünyası üzerindeki hakimiyeti artarsa, çocuklarla birlikte oyun oynayabilirler. Program ve oyunların içeriklerini denetleyebilirler. Onları eğitimsel değerler içeren oyunlara yönlendirebilirler. Bilgisayar oyunlarının seçiminde çocuğa yardımcı olarak yaş ve gelişimine uygun, şiddet içermeyen programlar alabilirler.

Üç-beş yaş dönemindeki çocuklar için anımsama, guruplandırma, göz-el koordinasyonuna ilişkin görevler içeren programlar, 6-8 yaş için okuma, yazma, mantık yürütmeyle ilgili etkinlikler, 9-12 yaş için soyut kavramlar, ileri düzeyde sorun çözmeyi içeren materyaller seçilmelidir.

Ayrıca anne-babalar uygunsuz malzemelere ulaşmanın önlenebileceği denetim sistemleri hakkında bilgi edinebilirler.
Güncellenme Tarihi: 24 Haziran 2009Yayınlanma Tarihi: 24 Haziran 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/cocugunuzun-verimli-bir-yaz-tatili-gecirmesi-icin/

Tatile Giderken Alınması Gerekenler | Tatil için Valiz Hazırlama

Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

Tatile giderken alınacak eşyaları belirlemek hepimizin ortak derdi. Eksiksiz birer valiz hazırlamak isteyenler için Valizim'in otomatik tatil listesi hazırlama motorunu deneyebilir veya bu yazıyı okuyarak neleri atladığınızı fark edebilirsiniz.

Önce kıyafetlerden başlamak gerek… Kıyafet kişinin üstünü değiştirme sıklığına, kalınacak gün sayısına ve mevsime bağlı olarak değişir.

Bu yüzden alınacakların adediyle ilgili bir öneride bulunmuyor, alınması gereken kıyafetleri de kadın – erkek ve yaz – kış olarak gruplandırıyorum.

Olmazsa olmazları unutmayın! 

Tatile giderken alınması gerekenler listesinde belirttiğim gibi gündelik kıyafetlerin dışında, yaz olsa bile yağmur veya soğuğa karşı önlem alınmalı.

Akşam yemeği veya davetler için şık birer takım/elbise veya doğa-spor amaçlı tatiller için eşofman ve uygun ayakkabı almayı unutmayın! Deniz tatili için ekstra mayo, deniz elbisesinin yanı sıra aşağıdaki plaj ürünleri kategorisine de göz atabilirsiniz.

Valizim – Otomatik Valiz Listesi'ni bi deneyin deriz! 🙂 

Sayfanın sağ üstünde yer alan “Valizimi Hazırla”ya tıklayarak otomatik bir tatil listesi çıkartabilir, listeyi hazırlarken not alabilir ve sonunda kendinize mail atabilirsiniz. Denemeye değer! 🙂 Biz yine de tatile giderken alınacakları burada bir kez daha listeleyelim.

YAZIN TATİLE GİDERKEN ALINACAK KIYAFETLER

 • İç çamaşırları
 • Şort
 • T-shirt
 • Gömlek-Pantolon İkilisi
 • Mayo
 • Ceket/Mont
 • Çorap
 • Pijama
 • Gerekliyse takım elbise ve uygun ayakkabı.

KIŞIN TATİLE GİDERKEN ALINACAK KIYAFETLER

 • İç çamaşırları
 • Atlet
 • T-shirt – kısa veya uzun kollu
 • Gömlek
 • Pantolon
 • Kot
 • Kazak veya yelek
 • Sweatshirt
 • Blazer veya Kumaş Ceket
 • Yağmurluk
 • Mont
 • Polar ceket veya hırka
 • Atkı, eldiven ve bere
 • Çorap
 • Eşofman takımı
 • Pijama
 • Termal kıyafet veya içlik
 • Gerekliyse takım elbise ve uygun ayakkabı.

Tatile giderken alınması gereken kıyafetler – kadınlar için

 • İç çamaşırları
 • Şort
 • Etek
 • T-shirt
 • Bluz
 • Elbise
 • Tulum
 • Deniz elbisesi – Pareo
 • Mayo – Bikini
 • Hırka – Ceket
 • Çorap
 • Pijama
 • Gerekliyse şık bir elbise ve uygun ayakkabı.

Birkaç önerimiz var. En Güzel Deniz Tatili Kombinleri için tıktık! 

KIŞIN ALINACAK KIYAFETLER

 • İç çamaşırları
 • Atlet
 • T-shirt – kısa veya uzun kollu
 • Gömlek
 • Pantolon
 • Etek
 • Kot
 • Kazak veya yelek
 • Sweatshirt
 • Yağmurluk
 • Mont
 • Polar ceket veya hırka
 • Atkı, eldiven ve bere
 • Çorap
 • Eşofman takımı
 • Termal kıyafet veya içlik
 • Pijama
 • Gerekliyse şık bir elbise ve uygun ayakkabı.

TERLİK VE AYAKKABI

 • Spor ayakkabısı
 • Yürüyüş ayakkabısı
 • Plaj terliği
 • Sandalet
 • Ev terliği
 • Deniz ayakkabısı
 • Kadınlar için gerekliyse yüksek topuklu ayakkabı, stiletto, babet.
 • Erkekler için gerekliyse klasik ayakkabı.

Yaz tatili için sinek kovar, güneş kremi, güneş sonrası krem, deodorant gibi ürünler tatile giderken alınması gereken, olmazsa olmazlardan. Kadınlar için en önemli tatil gereçleri tarak, saç yumuşatıcı, törpü olabilir…

🙂 1 haftadan uzun sürecek bir tatilin sonunda tırnaklarınızın uzayacağını düşünerek tırnak makası almak iyi olur. Daha da uzun tatillerde kadınlar için epilasyon, erkekler için traş gereçlerini yanınıza alabilirsiniz.

Tatile giderken alınması gereken bunca eşyayı toparlamak zor evet…

Erkekler için kişisel bakım ürünleri

 • Deodorant – Rolon
 • Parfüm
 • Diş Macunu – Diş Fırçası
 • Şampuan
 • Duş Jeli
 • Duş Lifi
 • Krem – Nemlendirici
 • Havlu
 • Tarak
 • Sinek Kovar
 • Jilet
 • Traş Makinesi
 • Traş Köpüğü
 • Tırnak Makası

Kadınlar için kişisel bakım ürünleri

 • Deodorant – Rolon
 • Parfüm
 • Diş Macunu – Diş Fırçası
 • Şampuan
 • Saç Kremi
 • Saç Bakım Ürünleri
 • Duş Jeli
 • Duş Lifi
 • Krem – Nemlendirici
 • Havlu
 • Epilasyon Aleti
 • Makyaj Malzemeleri ve Makyaj Çantası
 • Saç Fırçası – Tarak
 • Sinek kovar
 • Jilet
 • Tırnak Makası
 • Törpü
 • Cımbız
 • Günlük veya Hijyenik Ped

TATİLE GİDERKEN ÇANTA – BAVUL SEÇİMİ

Tatilde nereye, hangi yolla gideceğiniz ve gittiğiniz yerde kaç gün kalacağınıza göre uygun bir valiz veya çanta seçebilirsiniz. Arabayla gidiyorsanız bagajınıza sığacak büyüklükte, uçakla gidiyorsanız da havayolu şirketinin izin verdiği ölçülerde ve kiloda bir valiz seçtiğinizden emin olun.

Arabanızın bagajı küçük olabilir, bu durumda birden fazla aile bireyi için tek ve büyük bir valiz tercih edebilirsiniz. Uçakla gidiyorsanız havayolu şirketleri elinizdeki parça sayısı ve ağırlıkları konusunda bazen titiz davranabiliyor. El bagajınızı ölçmek isteyebilecekleri aklınızda bulunsun. Evden çıkmadan önce valiz ve el bagajınızı tartmanızı öneririz.

EVDEN ÇIKMADAN ÖNCE MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLERİN LİSTESİ BURADA

Yurtdışı tatili ve aktarmalı uçuşlarda valiz seçimi

Aktarmalı uçuşlarda veya ülke değiştirirken kullanacağınız transferlerde valiz – çanta taşıma kuralları değişebilir. Örneğin Türkiye'den çıkarken Türk Havayolları'nı tercih edebilir ve 30 kg valiz hakkıyla yurtdışına çıkabilirsiniz. Fakat orada ülke değiştirirken lokal bir havayolu şirketinin valiz kuralları değişecektir.

Bazı charter uçuşlarda sadece ve sadece el bagajı, hatta sırt çantasına izin verildiği durumlarda valiziniz için ekstra – hatta uçak bilet fiyatından çok daha fazla – ücret ödemeniz gerekebilir. Bu arada aktarmalı uçuşu kaçırmakla ilgili anımızı anlattığımız şu İstanbul-Frankfurt-Toronto aktarmalı uçuş faciası/bagaj transferi yazımıza da göz atabilirsiniz.

YURTDIŞINA GİDERKEN VALİZE BUNLARI KOYMAYI UNUTMAYIN

Источник: https://valizim.com/yazi/tatile-giderken-alinacaklar-listesi/

Sağlıklı Bir Tatil için İpuçları, Püf Noktalar ve Tarifler — Multi Yaşam

Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

Tatil ve sağlıklı yaşamın bir arada yürütülemediği sır değildir. Bu 10 ipucu ile tatil sezonunda zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı kalabilirsiniz.

1) En sevdiğiniz yemeklere sağlıklı alternatifler bulun.

Sağlıklı beslenme, tatilde favorilerinizden vazgeçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Tek ihtiyacınız olan bu yiyeceklerde yapılması gereken birkaç değişikliktir.

Güveç yaparken daha az tereyağı ve yağlı et, haşlanmış yumurtalı yiyeceklerde mayonez yerine yoğurt ve derin kızartma yöntemiyle pişirilen etler yerine de fırınlama veya haşlama gibi yöntemleri seçebilirsiniz.

Bu basit püf noktaları ile tüm favorilerinizi fazla kalori olmadan tabağınızda tutabilirsiniz.

2) Her konuda orta yolu seçin.

Orta yolu seçmeniz, tatil sezonu boyunca sizi kurtaracaktır. Keyifli ve şenlikli bir akşam yemeğinin tadını çıkarmakta yanlış olan hiçbir şey yoktur ancak yediğiniz yiyeceklerin sağlıklı ve besleyici olduğundan emin olmalısınız.

Zeytinyağı döktüğünüz bir salata gibi hafif öğle yemeklerini tercih edin ve ertesi sabah kızarmış tam buğday ekmek diliminin üzerine avokadoyu ezip sürmek gibi sağlıklı bir kahvaltı yapmayı tercih edin.

Tatil boyunca sağlıklı beslenirseniz, ara sıra kaçamak yapmanın size zararı dokunmaz.

3) İşlenmiş gıdalar yerine ev yapımı yiyecekleri tercih edin.

Her şeyi ev yapımı hazırlamak zor olsa da her şeyi evde hazırlamanız sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır. Konserve, işlenmiş ve önceden hazırlanmış yiyeceklerde, yemeklerinizi kendiniz hazırladığınızda içinde bulunmayacak kadar fazla tuz ve şeker vardır.

Kendi kremalı mantar çorbanızı yaparak hazır çorbalara göre sodyum miktarını azaltabilirsiniz. Soslarınızı kendiniz hazırlayarak daha az şeker kullanılmış soslar elde edebilirsiniz. Bu tür şeyleri yapmanız için tencereyi sadece birkaç dakika karıştırmanız gerekir.

Yiyecekleri sıfırdan yapmanız, ne yediğinizin bilincinde olmanızı ve yediklerinizin içindekileri kontrol etmenizi sağlayacaktır.

4) Daha fazla sebze yiyin.

En sevdiğiniz tariflerinizi bildiğiniz gibi pişirmeye devam etmek daha kolay olacaktır ancak bazen daha iyi yemek yemek, daha sağlıklı seçimler yapmak kadar basittir.

Yemek masasındaki sebze yemeklerinin sayısını arttırın, onları sağlıksız hale getirmeden pişirmenin yollarını bulun.

Kavrulmuş kuşkonmaz kendi başına güzel olabilir ve kavrulmuş havuç ya da tatlı patates yiyeceklerinize hem renk, hem de tat açısından zenginlik sağlayacaktır.

Yediklerinizle ilgili şüpheleriniz olduğunda, önce sebzeleri servis edin. Örneğin, akşam yemeğinden önce salata veya öğlen yemeğinden önce sebzeli meze servis edebilirsiniz. Bunu yapmanız, herkesin tabağını tereyağlı patates püresiyle doldurması yerine ihtiyaç duydukları sebzeleri yediklerinden emin olmalarına yardımcı olacaktır.

5) Yavaş yiyin.

Yiyecekler midemize inerken yeme isteğiniz giderek azalacaktır. Tatilde sağlıklı kalmak için anahtar ipucu, yemek sırasında yavaşlamaktır.

Birden fazla çalışma, yavaş yemek yemenin midenize beyninize doyduğunuz sinyalini göndermek için yeterince zaman vereceğini belirtiyor. Böylece kazara fazla yemekten kaçınabilirsiniz.

Bunu yapmanızın sonucunda porsiyon kontrolünü daha iyi yapabileceksiniz.

6) Porsiyonlarınızı kontrol altına alın.

Porsiyon kontrolü, tatil boyunca sizin en iyi arkadaşınız olacak. Gün boyunca küçük atıştırmalıklar yiyin ve üç büyük öğün yerine porsiyonlarınızı küçülterek orta boyutlu porsiyonlar yiyin.

Bunu yapmanız, sindirim sisteminizi geliştirecek ve hem yemek sırasında hem de genel olarak yediğiniz miktarın azalmasına yardımcı olacaktır.

Porsiyon kontrolü ile ilgili endişeleriniz varsa, daha küçük tabaklar kullanabilir veya her öğünde servis ettiğiniz yemeklerin sayısını azaltabilirsiniz.

7) Akşam yemeğinden sonra yürüyüş yapın.

Yemekten sonra yürüyüş yapmak size birçok farklı avantaj sağlayabilir. Öncelikle, başka türlü egzersiz yapamayacağınız durumlarda egzersiz yapmış olursunuz.

Yürüyüş yapmak, stres atmanız için biraz yalnız vakit geçirmenizi sağlar ve sindirim sisteminize yardımcı olur. Bu faktörlerin tümü, fiziksel ve zihinsel sağlığınız için faydalıdır ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Araştırmalar, bu faydaları en üst düzeye çıkarmak için yemekten hemen sonra yürümenin, bir saat bekleyip yürümekten daha iyi olduğunu göstermektedir.

8) Egzersiz yapmayı unutmayın.

Yapmanız gereken bir dolu işiniz var ve eviniz spor salonunuzdan uzaksa, egzersiz yapmak çok daha zor olabilir. Buna rağmen, zihinsel ve fiziksel sağlığınız için düzenli egzersiz yapmanız önemlidir. Egzersiz vücudunuz için iyidir ve ayrıca tatil mevsiminde yaygın olarak görülen stresi de azaltabilir.

Gün boyunca sadece birkaç dakikadan oluşsa da zıplamak ya da ailenizle birlikte buz patenine gitmek gibi egzersizlere vakit ayırabilirsiniz.

9) Uyku rutininize bağlı kalmaya çalışın.

Özellikle yaşadığınız şehirde yapılan partilerin sayısının artmasıyla ya da ailenizin sizi ziyarete gelmesiyle uyku rutininiz değişebilir. Ancak uyku rutininize bağlı kalmanız, hem şu anki hem de tatil sonrasındaki uyku kalitenizi artıracaktır.

Çalışmalar, hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, düzensiz uyku rutinlerinin uyku kalitesinin düşmesine, yorgunluğa, kötü beslenme alışkanlıklarına ve düzeltilmesi vakit alacak bir sorun olan gündüz uykusuzluk çekmeye neden olabileceğini göstermiştir.

Bunların oluşmasına engel olmak için her gün aynı saatte yatağa girip aynı saatte uyanmaya çalışmalısınız.

10) Kendinize zaman ayırın.

Tatiller, aile ve arkadaşlarla bolca vakit geçirilen harika bir zaman dilimi olsalar da, aynı zamanda yorucu ve stresli de olabilirler.

Tatil boyunca ailenizle kalıyor da olsanız, çok sayıda etkinliğe katılıyor da olsanız her gün kendiniz için zaman ayırmayı unutmayın. Yürüyüşe çıkın, günde bir kez meditasyon yapın ya da mağazaları dolanın.

Dışarı çıkmaktan ve insanlarla vakit geçirmekten keyif alan kişilerin bile kendilerine gelmeleri için yalnız vakit geçirmeye ihtiyaçları vardır.

Sağlıklı yaşamı ve sağlıklı beslenmeyi tatillere dâhil etmenin birçok yolu var. Ancak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, en sevdiğiniz yemeklere benzer sağlıklı alternatifler bulmak olacaktır.

Denemek için ağız tadınıza uyan tarifleri internetten araştırabilirsiniz. İyi beslenmek ve sağlıklı kalmak, tatildeyken çok daha zor olabilir ancak bu imkânsız değildir.

Fiziksel ve zihinsel sağlığınızı bu yazıdaki ipuçlarından faydalanarak koruyabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Источник: https://multiyasam.com/saglikli-bir-tatil-icin-ipuclari-puf-noktalar-ve-tarifler/

Yaz Tatilini Verimli Geçirmenin Yolları

Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

Yaz tatilini verimli ve güzel geçirmek için öğrencilerin kendilerine mutlaka bir tatil programı hazırlaması gerekir. Bu programda dinlenmeye, eğlenmeye ağırlık verildiği gibi zayıf derslerin telafisi ya da öğrencinin kendini eksik bulduğu konuların tekrarı için de zaman olmalıdır.

Özellikle okuldaki akademik başarısı düşük ve eksikleri fazla olan öğrencilerin diğer arkadaşlarına yetişmesi için tatil bulunmaz bir fırsattır. Konu yetiştirmede problemi olmayan, akademik başarısı iyi öğrenciler için ise, tatilde öğrendikleri konuların tekrarını yapmaları yerinde olacaktır.

Sizler tatili fazlasıyla hak ettiniz. Ama tatil yapmak, hiçbir zaman boş boş gezmek, yan gelip yatmak değildir.

Tatili dolu dolu yaşamak, kitap okumak, test çözmek, günlük yazmak, gözlem yapmak, araştırmak, öğrenmek demektir.

“En verimli tatil şu şekilde geçirilir” diye kesin bir hüküm konulamaz; çünkü bireysel farklılıklar mutlaka olacaktır. Bu nedenle, her öğrenci kendi durumuna göre bir çalışma stratejisi belirlemelidir. Günün, haftanın ve tatilin sonunda ulaşılması düşünülen yeni hedefler belirlenmelidir.

Bu hedefler öğrencinin çalışma isteğini kamçılayacak nitelikte olmalıdır. Hayali ve gerçekleşmesi imkânsız hedefler, belli bir süre sonra öğrencinin ümidinin kırılmasına ve çalışma isteğinin azalmasına neden olabilir. Bu dönem içinde uygulanabilecek 4 temel strateji vardır.

Her öğrenci kendi durumunu gözden geçirip buna göre bu uygulamalardan birini yapmalıdır.

1. Konu Tekrarı Yapmak: İnsan öğrendiklerinin % 75’ini bir hafta içerisinde, % 66’sını bir gün içerisinde, % 54’ünü de bir saat içerisinde unutur. Unutmayı önlemenin en iyi yolu yapılan tekrarlardır. Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hatası çıkan öğrenciler genel tekrara ağırlık vermelidir.

2. Eksik Kalan Konuları Tamamlamak: Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler, tatilde önceliği eksik konularını tamamlamaya ayırmalıdır. Çünkü eksik bilgilerin üzerine yapılan öğrenme verimli sonuçlar vermez, yeni bilgilerin tam ve bilinçli olarak öğrenilmesini engeller.

3. Çalışılmış Olunmasına Rağmen Zayıf Hissedilen Derslere ya da Konulara Yoğunlaşmak: Örneğin öğrencinin matematikten çok fazla eksiği varsa, öğrenci tatil döneminde bu derslere daha fazla vakit ayırarak bu zayıflığını gidermelidir.

4. Yeni Konular Çalışmak: Konu eksikleri olmayan ve çalıştığı konulardan çok az soru kaçıran öğrenciler bu stratejiyi kullanabilirler.

Kitap Okuma

Öğrenciler için tatil, kendilerini geliştirmek için de çok iyi fırsattır. Bireyin kendini geliştirmesini sağlayacak en önemli etkinlik kitap okumaktır. Öğrenciler tatil boyunca bol bol kitap okuyacak vakte sahip olurlar.

Kitap okumaya karşı ilgisi olmayan öğrencilerin kalıcı başarıları yakalaması çok zordur. Ayrıca tatilde kitap okumaya başlamak böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler için bu alışkanlığı kazanmaları, kitap okumanın keyfini yaşamaları açısından bulunmaz bir fırsattır.

Bundan dolayı kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarındandır.

Peki, tatil demek yoğunluklu olarak ders çalışmak, tekrar yapmak ve kitap okumak mı demek?

Tabii ki hayır. Senenin yorgunluğunun atılması, bedenin ve zihnin dinlenmesi ve rahatlaması da gerekir. Zaten okul olmadığından bunlara ayıracak bol bol vakit olacaktır. Bundan dolayı hazırlanılacak tatil programına ze alınacak bir takım aktiviteleri de eklemek önemlidir.

Bu Aktiviteler;

* Sevilen ve zararsız televizyon programlarının izlenmesi,

* Bilgisayar ile çalışma ve sınırlı oyun oynama,

* Yaz okuluna ve kurslarına gidilmesi,

* Yakınların ziyareti,

* Arkadaşlarla bir araya gelip ortak bir takım aktiviteler yapılması,

Hobilere daha çok zaman ayrılması şeklinde olabilir. Ancak, tüm bunları yaparken ölçülü olmak, ipin ucunu kaçırmamak da önemlidir. Tatilde öğrencinin sağlığına da dikkat etmesi oldukça önemlidir.

Tatil boyunca alınan besinlere dikkat etmek, öğünleri düzenli ve zamanında yemek, kalkış ve yatış saatlerinin düzenli olmasına çalışmak ve riskli aktivitelerden sakınmak sağlık için oldukça önemlidir.

Anne Babalara Öneriler

Öncelikle çocuğun düşük not almasının nedenlerini birlikte araştırılarak çözümler üzerinde durulmalıdır. Aile içerisinde yapılabilecek toplantılarda çocuğun da bu karar içerisinde yer almasını sağlayarak sorumluluk bilincinin gelişmesine katkıda bulunulabilir. Okul zamanında belli rutinlere (kalkış saati, çalışma saati vb.

) alışmış çocuklar için, tatil zamanları kimi zaman yapacak bir şeyin bulunamadığı, sıkıcı geçen “boş zamanlar” halini alabilir. Tatilin başlangıcında görülen heyecan, heves geçmeye başlayınca, yeni uğraş ve aktivitelerle çocuğun vaktini eğlendirici ve eğitici geçirmesine yardımcı olunmalıdır.

Ara dönem ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar birlikte zaman geçirilmeli, tatil birbirlerini daha iyi tanımak, anlamak ve birbirlerinin arkadaşlığından ze almak için değerlendirilmelidir.

Çocuğun dönem boyunca sergilediği performans diğer çocuklarla karşılaştırılıp kıyaslanmamalıdır. Yetenek, ilgi ve beceri olarak bakıldığında her çocuğun kendine özgü özellikleri olduğu unutulmamalıdır. Çocuğu önümüzdeki seneye motive etmek için kaygı ve tehdit yolu kullanılmamalıdır.

“Sen bu gidişle önümüzdeki sene sınıfta kalırsın; bu kadar çalışmayla başarılı olamazsın” türündeki ifadeler kaygıyı arttırır, çocuğun özgüvenini azaltır. Çocuk, her şeye rağmen, koşulsuz sevildiğini ve ona güvenildiğini hissetmelidir.

Источник: https://www.baristuncer.net/rehberlik/yaz-tatilini-verimli-gecirmenin-yollari.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.