Yazın açıkta satılan yiyecekler gıda zehirlenmesi nedeni

Gıda zehirlenmesi belirtileri neler? Açıkta satılan yiyeceklere dikkat!

Yazın açıkta satılan yiyecekler gıda zehirlenmesi nedeni

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre besinler aracılığıyla insan organizmasına taşınan bakteri, virüs, parazit, toksin ve kimyasal maddeler gibi kirleticilerden kaynaklanan besin zehirlenmelerine bağlı hastalıklar, her yıl dünyada yaklaşık 600 milyon kişiyi yani her 10 kişiden birini etkiliyor.

Gıda zehirlenmesi belirtileri neler?

Gıda zehirlenmesi genellikle bulantı, kusma, karın ağrısı, kramp ve ishal gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Bu belirtiler, zehirlenmeye yol açan etmene, besinin tüketim miktarına ve bireyin duyarlılığına bağlı olarak değişebilirken, ilk belirtiler ise tüketimin hemen sonrasında aniden veya 72 saat sonrasında bile ortaya çıkabiliyor.

Besinler bizi neden zehirler?

Çeşitli kaynaklardan besinlere bulaşan kirleticiler, besinlerin uygun olmayan koşullarda saklanması gibi etkenler besinleri tehli hale getirebiliyor.

Örneğin, bakteriler yüksek sıcaklıklarda daha çabuk çoğalır ve bu nedenle uygun sıcaklıklarda saklanmayan besinler daha çabuk bozulur ki yaz aylarında artan sıcaklar buna zemin hazırlar.

Besinlerdeki kirleticilere ek olarak hijyen kurallarına dikkat edilmeden hazırlanan, pişirilen ve servis edilen yiyeceklerin de gıda zehirlenmesi sorunlarına yol açtığı unutulmamalıdır.

İyi pişmemiş veya hijyen kurallarına uyulmadan hazırlanmış besinleri tüketmek ve pişmiş yiyecekleri buzdolabı dışında uzun süre bekletmek, besinlerde meydana gelen bozulmaların en yaygın nedenleri arasında yer alıyor. Protein içeriği yüksek, et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri ile yumurta gibi besinler güvenli bir şekilde saklanmaz ve hazırlanmazsa, bakteriyel bozulmalar gelişebiliyor.

Gıda zehirlenmesi sorunu yaşamamk için nelere dikkat etmeli?

• Besinleri satın alırken güvendiğiniz yerleri tercih edin.

• Kişisel hijyeninize dikkat edin. Besin hazırlığını yapan sağlıklı bireylerin ellerini mutlaka sabunla en az iki dakika yıkamaları besin zehirlenmelerini önlemek açısından önemlidir.

Ayrıca elinde kesikler ve/veya açık yaralar bulunan kişilerin kesinlikle besin hazırlığı yapmamalıdır, zorunlu durumlarda ise bu yaraların hiçbir koşulda besinlerle temas etmeyecek şekilde sararak mutlaka eldiven kullanmalıdır.

• Besinlerin hazırlanmasında kullanılan parçalama tahtaları, bıçak gibi araç ve gereçleri kullanırken çok dikkatli olun. Et, balık ve tavuk gibi besinlerin hazırlanmasında kullanılan bu tür araç ve gereçleri çok iyi yıkamadan sebze ve diğer besinlerin hazırlanmasında kesinlikle kullanmayın.

• Çiğ etler ve sebzeleri buzdolabında onlar için uygun olan farklı raflarda saklayın.

• İyi yıkanmamış sebze ve meyveleri, temiz olmayan içme sularını ve pastörize edilmemiş süt ve ürünlerini tüketmeyin.

• Besinlerinizin iyi piştiğinden emin olun. Yeterli süre ve sıcaklıkta pişmeyen yiyecekler, zararlı bakterilerin sindirim sistemine taşınmasına yol açabilir.

• Pişmiş yiyecekleri kritik sıcaklıklar olan 5-63℃ arasında bekletmeyin. Yiyecekler piştikten sonra buz veya soğuk su ile dolu bir kapta soğumasını sağlayarak buzdolabında muhafaza edin. Pişmiş yiyecekleri, oda sıcaklığında iki saatten fazla bekletmeyin.

• Market alışverişlerinde et, süt ve süt ürünleri ile dondurulmuş besinleri alışverişinizin sonunda alın. Bu besinleri market sepetinde uzun süre bekletmek bakterilerin üremesine ve bozulmalara yol açar.

• Dondurulmuş besinleri, çözdürmek için bir gün öncesinden buzdolabına alarak 0-4°C aralığında veya mikrodalga fırınlarda çözdürün ve çözdürdüğünüz besinleri tekrar dondurmayın.

• Et, tavuk ve balıkları buzdolabında iyi paketlenmiş bir şekilde saklayın. İyi paketlenmeyen paketlerden sızacak et suları, diğer besinlere bulaşmalara ve bozulmalara yol açabilir.

• Tahıllar ve kuru baklagilleri kuru ortamlarda ve 15°C -20°C arasındaki sıcaklıklarda muhafaza edin.

• Buzdolabından çıkararak ısıttığınız bir yiyeceği, yeniden buzdolabına geri koyup tekrar ısıtmayın.

• Özellikle yaz aylarında açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçının.

Besin zehirlenmesi yaşayanlar ne yapmalı?

Herhangi bir besin ve içecek kaynaklı besin zehirlenmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Besin zehirlenmelerinin yol açtığı kusma ve ishal, sıvı ve mineral kaybına yol açtığından, bu kayıpların yerine konması oldukça önemlidir.

Besin zehirlenmesine yol açan enfeksiyon kaynağı belirlendikten sonra diyetisyene danışarak uygun bir beslenme programı uygulamalısınız.

Besin zehirlenmesine karşı alınabilecek 14 önlem

Источник: https://indigodergisi.com/2018/07/gida-zehirlenmesi-belirtileri/

Gıda zehirlenmesi nedir? Belirtileri, ilk yardım ve tedavi seçenekleri

Yazın açıkta satılan yiyecekler gıda zehirlenmesi nedeni

Gıda zehirlenmesi, bozulmuş ya da mikroplu yiyecekler yendiğinde metabolizmanın ağır şekilde etkilenmesi sonucunda oluşan ciddi bir sağlık sorunudur. Bakteriler, virüsler, parazitler ve bunların toksinleri, gıda zehirlenmesinin en yaygın nedenleridir.

Belirtileri arasında, kusma, ishal, karın ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve kramplar bulunur. Eğer bu belirtilere; ateş, dışkıda kan, sıvı kaybı eşlik ediyor ise veya kişide düzelme olmuyor ise mutlaka bir acil servise gidilmesi gerekir. Gıda zehirlenmesinde en etkili tedavi bol sıvı alımıdır.

Çoğu (basit) gıda zehirlenmesi kendi kendine iyileşir ancak bazı vakalar ölümcül düzeyde tehli olabilir.

Gıda zehirlenmesi belirtileri

 • Kusma
 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Karın krampları
 • İştah kaybı
 • Hafif ateş
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı

Zehirlenme durumunda ne zaman doktora gitmeliyim?

Potansiyel olarak hayatı tehdit eden gıda zehirlenmesinin belirtileri arasında şunlar bulunur, bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, derhal doktorunuza başvurmalısınız:

 • Üç günden fazla zamandır devam eden ishal
 • 38,5 C°’den yüksek ateş
 • Görme ve konuşma zorluğu
 • Ağız kuruluğu ve az idrara çıkma gibi ciddi sıvı kaybı (dehidratasyon) belirtileri
 • Kanlı ishal

Gıda zehirlenmesi neden olur?

Çoğu gıda zehirlenmesi aşağıdaki üç ana nedenden biri sebebiyle oluşur:

Bakteriler gıda zehirlenmesinin en yaygın nedenidir. Tehli bakteriler denildiğinde genelde E. coli, Listeria ve Salmonella gibi isimler akla gelir.

Ciddi gıda zehirlenmesi vakalarında en sık görülen bakteri Salmonella‘dır. Çiğ veya kontamine et, kümes hayvanları eti, süt veya yumurta sarısında bulunur. Campylobacter ve C.

botulinum, daha az bilinen ve potansiyel olarak öldürücü bakterilerdir.

Çocuklarda gıda zehirlenmesi ve belirtileri! Acil müdahale nasıl olmalı?

Campylobacter, hayvan dışkısı temas etmiş et, pastörize edilmemiş süt ve kirlenmiş suda bulunur. C. botulinum ise konserve edilmiş gıda ürünleri, tütsülenmiş veya tuzlanmış balıklar, alüminyum folyoda pişirilen patatesler ve sıcakta tutulan yiyeceklerde görülür.

Parazitler, gıda zehirlenmesine bakteriler kadar yaygın sebep olmazlar. Ancak gıda yoluyla yayılan parazitler yine de çok tehlidir. Toksoplazma, gıda zehirlenmesi vakalarında en sık görülen parazittir.

Genellikle kedilerin tuvalet kumu kutularında bulunur. Parazitler sindirim sisteminizde yıllarca fark edilmeden yaşayabilirler.

Bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler ve hamile kadınlar, parazitlerin bağırsaklarına yerleşmeleri durumunda çok ciddi sorunlar yaşayabilirler.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı, nasıl beslenmeli?

Virüsler

Gıda zehirlenmesine bir virüs de neden olabilir. Norwalk virüsü olarak da bilinen norovirüs, her yıl 19 milyondan fazla gıda zehirlenmesine neden olur. Nadir durumlarda ölümcül olabilir.

Sapovirüs, rotavirüs ve astrovirüs benzer belirtilerle görülürler, ancak daha az yaygındırlar. Hepatit A virüsü gıda yoluyla bulaşabilen ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir virüstür.

Bu virüsler çoğunlukla çiğ, hazır tüketilen ürünlerde ve kirlenmiş sudan gelen kabuklu deniz ürünlerinde bulunur.

Doktor enfeksiyon türünü teşhis edebilmek için belirtilerin başladığı zamanı ve ne kadar sürdüğünü sorar. Ardından hastanın alışık olmadığı türden gıdalar alıp almadığını öğrenmek için seyahat edip etmediğini sorabilir. Fizik muayenede hastanın kan basıncı, nabız sayısı ve vücut sıcaklığına bakılır.

Kusma ve ishalden başka semptom yoksa genellikle rutin kan testleri yapılmaz. Vücudunda ciddi oranda sıvı kaybı (dehidrasyon) olan hastalarda sağlık uzmanı kandaki elektrolit seviyelerini ve böbrek fonksiyonlarını kontrol etmek isteyebilir.

Hemolitik üremik sendromla ilgili endişeler varsa, kırmızı kan hücrelerini, beyaz kan hücrelerini ve trombosit sayısını kontrol etmek için tam kan sayımı (hemogram, CBC) istenebilir.

Hepatit hakkında endişe varsa, karaciğer fonksiyon testleri istenebilir.

Çocuk zehirlenmelerinde ilk yardım nasıl yapılmalı?

Bir bakterinin ya da bir parazitin neden olduğu enfeksiyonla ilgili endişeler varsa veya hastada kanlı ishal görülüyorsa dışkı örneği almak yararlı olabilir.

Gıda zehirlenmesinde ilk yardım ve evde tedavi

Eğer gıda zehirlenmesinin deniz mahsullerinden veya yabani mantarlardan olabileceğini düşünüyorsanız ve kişi ciddi oranda susuz kalmışsa mutlaka 112 acil servisi arayın!

Mide bulantısı ve kusmayı kontrol altına alın

 • Kusma sona erene kadar katı gıdalardan uzak durun.
 • Sonra tuzlu kraker, muz, pirinç veya ekmek gibi hafif ve yumuşak yiyecekler yiyin.
 • Azar azar ama sık sık sıvı almak da kusmayı önlemeye yardımcı olabilir.
 • Kızartılmış, yağlı, baharatlı veya tatlı yiyecekler yemeyin.
 • Doktorunuza sormadan anti-bulantı veya ishal karşıtı ilaç kullanmayın. Yan etkileri olabilir ve bazı ilaçlar ishali kötüleştirebilir. Gerektiğinde doktor size ilaç verecektir.

Dehidrasyonu önleyin (su kaybı)

 • Küçük yudumlarla başlayarak ve giderek daha fazla içerek, temiz sıvı tüketin.
 • Eğer kusma ve ishal 24 saatten fazla sürerse, oral rehidrasyon solüsyonu içilebilir.

Eğer yaşlı ya da gebeyseniz, üç günden fazla zamandır ishal devam ediyorsa, 38,5 C°’den yüksek ateş, ciddi dehidrasyon, görme-konuşma zorluğu ve kanlı ishal varsa mutlaka doktor yardımı almanız gerekir.

Elma sirkesinin antibakteriyel özellikleri, E.

coli gibi gıda kaynaklı bakterilere karşı çok etkilidir ve aynı zamanda, gıda zehirlenmesi sonrasında vücudunuzu stabilize etmede yardımcı olabilecek zengin bir mineral ve enzim kaynağıdır.

Bir bardak ılık suya bir veya iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. İyice karıştırın ve hemen tüketin. Bu karışımı günde 2 – 3 kez içmelisiniz.

Kekik yağı, gıda zehirlenmesinin tedavisinde harikalar yaratabilir.

İçerdiği Karmacrol ve timol sayesinde sahip olduğu antimikrobiyal özelliği ile gıda zehirlenmesinden sorumlu patojenleri ortadan kaldırabilir.

Bir bardak suya bir damla kekik yağı ekleyin ve iyice karıştırıp için. Bu karışımı belirtilerde iyileşme görene kadar günde 1 -2 kez içmelisiniz.

Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik yağı neye iyi gelir?

Ballı zencefil

Zencefil pek çok alanda kullanılan şifalı bir bitkidir. Antimikrobiyal özelliklere sahip olan ve gıda kaynaklı patojenlerle savaşmaya yardımcı olan gingerol adı verilen bir bileşik içerir.

Ayrıca balın, iyileşmenizi hızlandırabilecek antimikrobiyal özellikleri ile birlikte zencefil ve bal gıda kaynaklı hastalıkların olağan semptomları olan mide bulantısı ve kusmaya iyi gelir. Bir bardak suya 2-3 cm büyüklüğünde zencefil ekleyin ve kaynatın. 5 dakika pişirin ve süzün.

Biraz soğuyunca çaya bal ekleyin ve için. Ayrıca birkaç damla zencefil suyunu balla karıştırıp tüketebilirsiniz. Zencefil parçaları da çiğneyebilirsiniz.

Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Sarımsak neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli? Sarımsağın faydaları

Greyfurt çekirdeği ekstresi

Greyfurt çekirdeği ekstresi antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu özellikler gıda zehirlenmesinden sorumlu patojenlerle savaşır ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur. Bir bardak suya 8-10 damla greyfurt çekirdeği ekstresi ekleyin, iyice karıştırın ve günlük olarak tüketin. Bu karışımı 3-5 gün içmelisiniz.

Limon suyu

Limon suyu, zengin bir antioksidandır. Gıda zehirlenmesine neden olan bakteriyel patojenlerle savaşmaya yardımcı olabilecek olağanüstü bakterisit aktiviteler sergiler.

Limon suyu ayrıca sindirime ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur. 1 bardak suyu yarım limon suyuyla karıştırın. Lezzet için biraz bal ekleyin ve günde 2-3 kez içebilirsiniz.

Ballı fesleğen

Fesleğen, gıda kaynaklı patojenleri mükemmel antimikrobiyal özellikleriyle öldürdüğü bilinen bir başka bitkidir.

Ayrıca midenizi sakinleştirerek gıda zehirlenmesi ile ilişkili semptomları azaltabilir. Bir miktar fesleğen yaprağını ezin ve suyunu çıkarın.

Bir çay kaşığı bal ile bir çay kaşığı fesleğen suyunu karıştırın ve hemen tüketin. Alternatif olarak, bir bardak suya bir damla fesleğen yağı ekleyip günde 3-4 kez içebilirsiniz.

C vitamini antioksidandır ve vücudunuzdaki bakterileri ve toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu özelliğiyle, gıda zehirlenmesi belirtilerini hafifletecektir.

1000 mg C vitamini takviyesi alabilirsiniz. İlk tedaviden sonra semptomlarınız düzelmezse, günde 3 ila 4 kez devam edebilirsiniz.

Ek takviye almak istemiyorsanız C vitamini açısından zengin yiyecekler tüketebilirsiniz.

C Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Muz

Muz lif ve potasyum açısından zengindir. Vücudunuzda kaybettiğiniz potasyumu telafi ederek size tekrar enerji verir ve gıda zehirlenmesinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Her gün bir muz yiyin ayrıca sütle karıştırıp günlük olarak tüketebilirsiniz.

Gıda zehirlenmesinden nasıl korunuruz?

 • Ellerinizi özellikle çiğ ete dokunduktan sonra, yemek pişirmeden ve yiyecekleri temizlemeden önce mutlaka yıkayın.
 • Çiğ et, kümes hayvanları, balık veya yumurta ile temas eden bulaşıkları temizleyin.
 • Pişirirken bir termometre kullanın. Sığır eti en az 71 °C, kümes hayvanları en az 73.8 °C ve balık en az 62.7 °C’de pişmeli.
 • Pişirilmiş etleri veya balıkları, kap tamamen yıkanmadıkça çiğ olarak koyduğunuz kaplara tekrar koymayın.
 • Çabuk bozulan yiyecekleri veya yemek artıkları 2 saat içinde takrar buzdolabına koyun. Buzdolabını yaklaşık 4.4 °C’de ve dondurucunuzu da -18 °C altında tutun.

Gıda zehirlenmelerinden korunmak için neler yapmalı…

 • Buzdolabında 1 ya da 2 günden uzun süre beklemiş çiğ et, kümes hayvanı veya balığı pişirip yemeyin.
 • Dondurulmuş gıdaları son tüketim tarihinden önce tüketin.
 • Günü geçmiş, kutusu yırtılmış, eğer konserveyse kutusu şişmiş ya da delinmiş gıdaları kullanmayın.
 • Alışılmadık bir kokusu veya bozuk bir tadı olan gıdaları yemeyin.
 • Arıtılmamış ya da klorlanmamış akarsulardan veya kuyulardan su içmeyin.
 • Eğer küçük çocuklarla ilgileniyorsanız, ellerinizi sık sık yıkayın ve bebek bezlerini, diğer yüzeylere veya insanlara temas etmeyecek şekilde dikkatle atın.
 • Evde konserve yiyecek yapıyorsanız, botulizmi önlemek için uygun konserve tekniklerini uyguladığınızdan emin olun.
 • Balı 1 yaşın altındaki çocuklara vermeyin.
 • Yabani mantar yemeyin.
 • Temizliğinden emin olmadığınız yerlerde seyahat ederken, sadece sıcak, taze ve pişirilmiş yiyecekler yiyin. Sadece kaynamış su için. Çiğ sebze veya soyulmamış meyve yemeyin.
 • Kırmızı gelgitlere maruz kalan kabuklu deniz mahsulleri yemeyin.
 • Hamileyseniz veya bağışıklık sisteminiz zayıfsa yumuşak peynir yemeyin.
 • Başka insanlar da sizi hasta eden yiyeceklerden yiyebilir, onları haberdar edin. Bir marketten aldığınız veya bir restoranda yediğiniz gıdaların sizi hasta ettiğini düşünüyorsanız, mağazaya ve yerel sağlık bölümüne bildirin.

Referanslar: 1- Food poisoning, 2- Foodborne Illness, 3- What Is Food Poisoning?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/gida-zehirlenmesi-belirtileri-ve-tedavisi/

En Çok Gıda Zehirlenmesine Neden Olan Yiyecekler

Yazın açıkta satılan yiyecekler gıda zehirlenmesi nedeni

Gıda zehirlenmesi, insanların zararlı bakteriler, parazitler, virüsler veya toksinler ile kirlenmiş yiyecekleri tüketmesiyle olur.

Gıda kaynaklı hastalık olarak da bilinen bu hastalık, genellikle mide krampları, ishal, kusma, mide bulantısı ve iştahsızlık gibi çeşitli semptomlara neden olabilir.

Hamile kadınlar, küçük çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalıkları olan kişilerin, gıda zehirlenmesi ile hasta olma riski daha yüksektir.

Bazı gıdaların, özellikle de uygun olmayan şekilde saklanması, hazırlanması veya pişirilmesi durumunda zehirlenme meydana gelebilir.

Bu yazıda, gıda zehirlenmesine neden olabilecek 9 gıda ve zehirlenme riskini azaltmanın yolları anlatılmaktadır.

Kanatlı Hayvanlar

Tavuk, ördek ve hindi gibi çiğ ve az pişmiş kümes hayvanlarının gıda zehirlenmesine neden olma riski yüksektir.

Bu, esas olarak, bu kuşların bağırsaklarında ve tüylerinde bulunan iki tip bakteri, Campylobacterve Salmonella’ya bağlıdır.

Bu bakteriler çoğu zaman, kesim işlemi sırasında taze kümes hayvanı etini kirletir ve yemek pişirilinceye kadar hayatta kalabilmektedir.

Çiğ hindi etinde Campylobacter kontaminasyonu oranları % 14-56 arasında değişirken, çiğ ördek eti için kirlenme oranı % 36’dır.

Yalnız bu zararlı bakteriler çiğ kümes hayvanları üzerinde yaşayabilmelerine rağmen, et iyice pişirildiğinde tamamen ortadan kalkıyor.

Riski azaltmak için, kümes hayvanı etini tamamen pişirin çiğ etleri yıkamayın ve çiğ etin mutfak eşyaları, mutfak yüzeyleri, doğrama tahtaları ve diğer gıdalarla temas etmemesini sağlayın, çünkü bu durum çapraz bulaşmaya neden olabilir.

Sebzeler ve Yapraklı Yeşillikler

Sebzeler ve yapraklı yeşillikler, özellikle çiğ yendikleri zaman yaygın bir gıda zehirlenmesi kaynağıdır.

Meyve ve sebzeler, özellikle marul, ıspanak, lahana, kereviz ve domates olmak üzere gıda zehirlenmesi salgınlarına neden olur.

Sebzeler ve yapraklı yeşillikler, E. coli , Salmonella ve Listeria gibi zararlı bakterilerle kirlenmiş olabilir. Bu tedarik zincirinin çeşitli aşamalarında ortaya çıkabilir.

Kirlilik, kirli suyun ve meyve ve sebzelerin yetiştirildiği toprağa sızabilen kirli akıntıdan kaynaklanabilir. Yapraklı yeşillikler özellikle risklidir çünkü çoğunlukla çiğ olarak tüketilirler.

Riski en aza indirmek için, yemeden önce yaprakları iyice yıkayın.

Balık ve Kabuklu Deniz Ürünleri

Balık ve kabuklu deniz ürünleri yaygın bir gıda zehirlenmesi kaynağıdır.

Doğru sıcaklıkta depolanmayan balıklar, balıklardaki bakteriler tarafından üretilen bir toksin olan histaminle kontamine olma riski yüksektir.

Histamin normal pişirme sıcaklıkları tarafından yok edilmez ve scombroid zehirlenmesi olarak bilinen bir tür gıda zehirlenmesine yol açar. Bulantı, yüz ve dilin şişmesi gibi çeşitli semptomlara neden olur.

Kirlenmiş balıkların neden olduğu başka bir tür gıda zehirlenmesi ciguatera balık zehirlenmesidir (CFP). Bu, çoğunlukla sıcak ve tropik sularda bulunan ciguatoxin isimli bir toksinden kaynaklanır.

Tahminlere göre, her yıl tropikal bölgelerde yaşayan veya ziyaret eden en az 10.000–50.000 kişi CFP alır. Histamin gibi, normal pişirme sıcaklıklarında tahrip edilmez ve bu nedenle zararlı toksinler pişirildikten sonra da mevcuttur.

İstiridye, midye, deniz tarağı gibi kabuklu deniz ürünleri de gıda zehirlenmesi riski taşır. Kabuklu deniz ürünleri tarafından tüketilen algler, birçok toksin üretir ve bunlar, kabuklu deniz hayvanlarını tüketirken insanlara teh arz eden kabuklu deniz hayvanlarının etinde birikebilir.

Marketlerden satın alınan kabuklu deniz ürünleri genellikle güvenlidir. Ancak denetlenmemiş alanlardan yakalanan kabuklu deniz ürünleri, kanalizasyon, yağmur suyu drenajları ve fosseptiklerden kaynaklanan kirlilik nedeniyle güvenli olmayabilir.

Riski azaltmak için deniz ürünlerini marketlerden satın alın. Balıkları iyi pişirin ve kabuklar açılıncaya kadar istiridye ve midyeyi pişirin. Açılmayanları atın.

Pirinç

Pirinç, dünyanın en eski kullanılan tahıllarından biridir ve dünya nüfusunun yarısından fazlası için temel gıdadır. Ancak, gıda zehirlenmesi söz konusu olduğunda yüksek riskli bir gıdadır.

Pişmemiş pirinç, gıda zehirlenmesine neden olan toksinler üreten bir bakteri olan Bacillus cereus’un sporları ile kontamine olabilir.

Bu sporlar kuru koşullarda yaşayabilirler. Örneğin, kilerinizde pişmemiş pirinç paketinde hayatta kalabilirler. Pişirme işleminde de hayatta kalabilirler.

Pişirilmiş pirinç oda sıcaklığında bekletilirse, bu sporlar ılık ve nemli ortamda çoğalan bakterilere dönüşür. Pirinç yemekleri uzun süre oda sıcaklığında bırakılırsa, yemek için güvenli olmayacaktır.

Riski azaltmak için, pirinç yemeklerini sıcak tüketin ve mümkün olduğunca oda sıcaklığında bekletmeyin.

Şarküteri Etleri

Jambon, pastırma, salam ve sosis gibi gıdaları içeren şarküteri ürünleri, gıda zehirlenmesi kaynağı olabilir.

Listeria ve Staphylococcus aureus dahil olmak üzere zararlı bakterilerle işlenirken birkaç aşamada kirlenmiş olabilirler.

Kontaminasyon, kontamine çiğ etle temas yoluyla veya şarküteri personeli tarafından kötü hijyen, kötü temizleme uygulamaları ve dilimleme bıçakları gibi kirli ekipmanlardan çapraz kontaminasyon yoluyla gerçekleşebilir.

Listeria- bulaşmış şarküteri etlerinin neden olduğu tüm ölümlerin % 83’üne şarküteri tezgahlarında dilimlenmiş ve paketlenmiş,% 17’sine ise paketlenmiş şarküteri ürünleri neden olmuştur.

Pişirilmemiş veya uygun şekilde saklanmamışsa , tüm etlerin gıda zehirlenmesi riski taşıdığını belirtmek gerekir. Kıyma, sosis ve pastırma iyice pişirilmeli ve pişirildikten hemen sonra tüketilmelidir.

Pastörize Edilmemiş Süt

Pastörizasyon, zararlı mikroorganizmaları öldürmek için sıvı veya yiyeceklere uygulanan işlemdir.

Gıda üreticileri, süt ve peynir gibi süt ürünlerini tüketimlerini güvenli hale getirmek için pastörize eder. Pastörizasyon Brucella , Campylobacter , Cryptosporidium , E. coli , Listeria ve Salmonella gibi zararlı bakterileri ve parazitleri öldürür.

Dahası, pastörize edilmemiş sütler, gıda zehirlenmesine en az 150 kat daha fazla ve pastörize edilmiş süt ürünlerinden hastaneye yatma ile sonuçlanma olasılığı 13 kat daha fazladır.

Pastörize edilmemiş süt ürünlerinden gıda zehirlenmesi riskini en aza indirmek için sadece pastörize edilmiş ürünler satın alın. Tüm sütleri 5 ° C’nin altında ve kullanma tarihini geçen sütleri atın.

Yumurta

Yumurta inanılmaz derecede besleyici ve çok yönlü olmalarına rağmen, çiğ veya az pişmiş olduğunda gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Bunun nedeni, yumurtanın hem yumurta kabuğu hem de yumurta içerisine kontamine olabilen Salmonella bakterilerini taşıyabilmesidir.

Riski azaltmak için, çatlak veya kirli kabuklu yumurta tüketmeyin.

Meyveler

Dutsu meyveler, kavunl ve önceden hazırlanmış meyve salataları da dahil olmak üzere bir dizi meyve ürünü, gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Kavun, karpuz gibi yerde yetişen meyveler, kabukta büyüyebilen ve ete yayılabilen Listeria bakterisi nedeniyle gıda zehirlenmesine neden olma riski yüksektir.

Ahududu, böğürtlen, çilek ve yaban mersini de dahil olmak üzere taze ve dondurulmuş meyveler, zararlı virüsler ve bakteriler, özellikle de hepatit A virüsü nedeniyle yaygın bir gıda zehirlenmesi kaynağıdır.

Dutsu meyvelerin kontaminasyonunun ana nedenleri, kontamine sularda yetiştirilmeyi, meyve toplayıcılarının kötü hijyen uygulamalarını ve işleme sırasında enfekte edilmiş meyvelerle çapraz kontaminasyonu içerir.

Yemeden önce meyveyi iyice yıkamak, riski en aza indirir. Kavunu tüketmeden önce kabuğunu iyşce yıkayın.

Filizler

Yonca, ayçiçeği, maş fasulyesi ve yonca filizi dahil olmak üzere her türden ham filizlerin gıda zehirlenmesine neden olma riski yüksektir.

Bu esas olarak Salmonella , E. coli ve Listeria dahil olmak üzere bakterilerin varlığına bağlıdır.

Tohumlar filizlerin büyümesi için sıcak, nemli ve besin açısından zengin koşullar gerektirir. Bu koşullar bakterilerin hızlı büyümesi için idealdir.

FDA, hamile kadınların herhangi bir tür ham filizi tüketmekten kaçınmasını tavsiye eder. Bunun nedeni, hamile kadınların zararlı bakterilerin etkilerine karşı özellikle savunmasız olmalarıdır.

Neyse ki, pişirilen filizler zararlı mikroorganizmaları öldürmeye yardımcı olur ve gıda zehirlenmesi riskini azaltır.

Gıda Zehirlenmesi Riskinizi Azaltma

Gıda zehirlenmesi riskinizi en aza indirmek için bazı basit ipuçları:

Hijyen kurallarına uyun: Yiyecekleri hazırlamadan önce ellerinizi sabun ve sıcak su ile yıkayın. Çiğ et ve kümes hayvanlarına dokunduktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.

Çiğ et ve kümes hayvanlarını yıkamaktan kaçının: Bu, bakterileri öldürmez – sadece diğer yiyeceklere, pişirme araçlarına ve mutfak yüzeylerine yayılır.

Çapraz kontaminasyondan kaçının: Özellikle çiğ et ve kümes hayvanları için ayrı doğrama tahtaları ve bıçaklar kullanın.

Kullanım tarihini göz ardı etmeyin: Sağlık ve güvenlik nedenleriyle, gıdalar kullanım tarihinden sonra yenmemelidir.

Eti iyice pişirin: Kıyma, sosis ve kümes hayvanlarının pişirildiğinden emin olun.

Taze ürünleri yıkayın : Yeşillikleri, sebzeleri ve meyveleri yemeden önce, önceden paketlenmiş olsalar bile yıkayın.

Yiyecekleri güvenli bir sıcaklıkta tutun: 5–60 ° C, bakterilerin büyümesi için ideal sıcaklıktır. Kalan yemekleri oda sıcaklığında bırakmayın, buzdolabına koyun.

Sonuç olarak;

Gıda zehirlenmesi, bakteriler, virüsler veya toksinlerle kontamine olmuş yiyecekler yemekten kaynaklanan bir hastalıktır.

Mide krampları, ishal, kusma ve hatta ölüm gibi bir dizi semptomla sonuçlanabilir.

Kümes hayvanları, deniz ürünleri, şarküteri etleri, yumurta, pastörize edilmemiş süt ürünleri, pirinç, meyve ve sebzeler, özellikle depolanmadıkları, hazırlanmadıkları veya gerektiği gibi pişirilmedikleri zaman gıda zehirlenmesi riski taşırlar.

Riski en aza indirmek için, bu yiyecekleri alırken, kullanırken ve hazırlarken özel dikkat gösterdiğinizden emin olmak için yukarıda sıralanan basit ipuçlarını dikkate alın.

diyetz.com

Источник: https://www.diyetz.com/gida-zehirlenmesine-neden-olan-yiyecekler/

Açıkta Satılan Yiyeceklerin Zararları

Yazın açıkta satılan yiyecekler gıda zehirlenmesi nedeni

Gün geçtikçe farkına varılan açıkta satılan yiyeceklerin zararları birçok kişinin bu konuda önlem almasını sağlamıştır. Bununla birlikte devletin de bu konu ile ilgili denetimlerini arttırdığı ve kamu spotu yaptığı da bilinir.

Bununla birlikte alınması gerekiyorsa da yıkanabilecek olan ürünlerin alınmasında fayda var. Öyle ki sokakta satılan birçok yiyeceğin içerisinde gözle görülemeyecek kadar küçük olan birçok bakteri bulunur. Üstelik bu bakteriler zaman geçtikçe daha da fazla artış gösterir.

Diğer yandan bu tür gıdaların içerisinde yer alan koruyucu ve katkı maddeleri, gıdaların bozulup bozulmadığının dahi anlaşılmasına engel olur.

Günümüzde genetiğiyle oynanan gıda maddeleri, her halükarda zararlı gıdalar olma yönünde gitmesi bir yana bir de üzerinde açıkta satılan yiyeceklerin hava ya da temas yolu ile kapmış olduğu mikroplar ile birlikte çok daha fazla hastalığın üremesine sebep olur.

Örneğin her yerde görülmekte olan simit tezgahları, sabahları fırından alınarak güne iyi bir şekilde başlangıç yapsa da gerek havanın kirliliği, gerek karbondioksitler, gerek güneş ışınları gerek ise bu simidi eliyle dokunarak satan ya da simitleri eliyle dokunarak seçen kişiler yüzünden artık ilk anda sahip olduğu masumiyeti kaybetmiş olur.

Bu nedenle de bu tür gıdaların kapalı ortamlardan alınması gerekir. Örneğin simitlerin, camdan koruyucular ile kapatıldığı arabalardan alınmasında fayda var. Aynı zamanda satıcıların bone ve eldiven takıp takmadığına da dikkat etmeniz gerekir. Zira simit satan kişilerin elleri birçok kişinin eline değen paralar sebebiyle mikrop barındırır.

Bu mikroplar ise ağız yoluyla vücuda girdiği takdirde birçok hastalığa davetiye çıkartır.

Baharatlar: Açıkta satılmakta olan gıdaların başında baharatlar gelir. Cam kavanozların içerisinde satılan baharatların ya da tanınan güvenilen markaların alınması gerekir.

Tatlı ve Şekerlemeler: Bu gıdalar da birçok tehyi barındırır. Hem diğer yiyeceklere göre daha çabuk bozuluyor olmaları hem de bakterilerin üremesine daha elverişli olmaları sebebiyle birçok tehye gebe olur. Bunun nedeni bakterilerin tatlı ve türevi yiyeceklerden hoşlanmasıdır.

Et Ürünleri: Et ürünlerinin kapalı ortamda satılanları ve özellikle birçok işlemeden geçtiği şekliyle satılması halinde dahi birçok zararı olduğu kabul edilmiş, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yol açtığı tespit edilmiş olsa da bir de bunun üzerine dışarıda pişmekte ve satılmakta olan etlere bulaşacak olan mikroplar eklendiği için bu durum oldukça sağlıksız olabilir. Bununla birlikte bozulmuş ola etlerin pişmesi ya da kaynatılması halinde ise sizleri çok daha büyük tehler bekler.

Süt Ürünleri: Süt ve süt ürünleri çabuk bozulan ürünler olarak bilinmekte olup, alınmadan önce markasına, son kullanma tarihine, ambalajına ve alınan yere dikkat edilmesi gerekir. Güneşe dayanıklı paketlerde ve cam ambalajlarda olanlarının tercih edilmesinde fayda var.

Sebze ve Meyveler: Konu meyve ve sebzeler olduğu zaman yıkanabilir olmaları sebebiyle diğer gıdalara göre daha masum olurlar.

Fakat bu gıdaların da yıkanmaması halinde birçok elden geçmesi, taşıma sırasında defalarca düşmesi ya da pis yerlerden geçmesi sebebiyle geçici ya da kalıcı komplikasyonlara yol açabilir.

Bu nedenle de bu gıdaların iyi bir şekilde bol su yardımı ile yıkanmasında fayda var.

Yiyecekler ve İçecekler: Günümüzde hazır gıda yanı fast food yiyecekler oldukça fazla miktarda tüketiliyor.

Bu noktada fiyatlarının da makul olması ile birlikte daha fazla tercih edilen bu gıdaların daha düşük fiyatlara satılmasının sebebi ise esasında düşük kaliteli yiyecekler olmasından kaynaklanıyor.

Bu tür gıdaların tüketiminden mümkün olduğu sürece kaçınılması gerekse de yenilmek istenmesi halinde kapalı alanda olan yerlerden alınması, özellikle hava ile temas etmemesine özen gösterilmesi ve eldiven, maske ve bone takan kişiler tarafından yapılıp satılmasına dikkat edilmesi gerekir.

Gıda sektörü yerini insan sağlığı ve sağlıklı bir şekilde üretimden kâr elde etmeye bıraktığı için günümüzde sağlıklı yiyeceğe ulaşmak oldukça zor.

Bu durum kendisini özellikle de hazır gıdalarda belli ediyor.

Bu tür sebeplerden dolayı açık değil kapalı ortamlarda satılmakta olan yiyeceklerin tüketilmesi ve hazır gıdadan uzak durularak iyi bir şekilde yıkanmış olan meyve sebzelerin tercih edilmesi gerekiyor.

1. Mikrop ve Bakteri Barındırıyor

Açıkta satılan yiyecekleri etkilemekte olan en tehli bakterinin ismi salmonelladır. Bu ve diğer bakteriler rüzgar ile birlikte taşınarak etrafa saçılır ve havalar sıcak olduğu zaman buharlaşma yolu ile açıkta satılan yiyeceklere bulaşır. Bakteri ve mikroplar daha sonra çeşitli rahatsızlık, alerji ve hastalıklara yol açar.

2. Besin Zehirlenmesine Yol Açıyor

Açıkta satılmakta olan yiyecekler genellikle bu tür mikrop ve bakteriler sebebiyle vücuda kolay bir şekilde girer ve kendisini çeşitli belirtiler ile gösterir. Kusma ve bulantı gibi semptomların görülmesi halinde besin zehirlenmesi de kendini gösteirr. Buna sebep olan şey ise açıkta satılmakta olan yiyeceklerden başka bir şey değildir.

3. Daha Çabuk Bozuluyor

Normal şartlar altında soğuk bir şekilde muhafaza edilmesi gereken fakat açıkta satılması sebebiyle güneş ışınlarına maruz bozulan yiyecekler kusma, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi sorunlara yol açıyor.

4. Hijyen Barındırmıyor

Açıkta satılan yiyecekler herhangi bir şekilde hijyenik olmaması, kuşlar, kemirici hayvanlar ve çeşitli böcekler tarafından zarar görmesi ve mikrop kapması, satıcıların temiz olmaması, bone ya da eldiven kullanmaması gibi sebeplerden dolayı hastalıklara davetiye çıkartıyor.

Açıkta satılan birçok yiyecek başta çocuklar olmak üzere birçok kişinin hayatını tehye atıyor. Özellikle uzun vadede tüketilmeye devam eden bu şekilde sağlıksız beslenme durumunda kalıcı hasarlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle özellikle çocukların beslenme çantalarının iyi bir şekilde doldurulmasında fayda var.

Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Rekabet ve düşük fiyat için yasaklanan katkı maddeleri ya da kalitesi düşük ürünlerin kullanıldığı, pişirme, hazırlık ve saklama gibi basamakların yetersizliği, içme suyu temininin olmaması, temizleme, pişirme ve yıkama için kullanılmakta olan suyun yetersiz olması sebebiyle aynı sular kullanılarak yıkanan tabaklar, hijyen konusunda eğitimi olmayan sokak satıcıları, sıvı ve katı atıkların yok edilebilmesi için gereken şartlara sahip olmayan yerlerden uzak durulması gerekir.

Bu tür sebeplerden dolayı görece uygun fiyatlar ile ürün satan ve güvenilir olan yerlerden ürün satın alınması gerekir.

Hammadde, içerik, satış yeri, gıdaların hazırlanışı, su, gıdaların hazırlığından sorumlu olan kişilerin eğitimleri, taşıma, hazırlanan gıdaların korunması ve depolanması, atıkların yok edilmesi, yiyecek satış merkezleri ve pazarlama konusunda birçok farklı durumun değerlendirilmesi ve göz önünde bulundurularak satın alma işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Источник: https://evdesifa.com/acikta-satilan-yiyeceklerin-zararlari/

Bozulmuş Yiyecekler ve Gıda Zehirlenmesi

Yazın açıkta satılan yiyecekler gıda zehirlenmesi nedeni

Gıda zehirlenmesi bozulmuş yiyeceklerden kaynaklanan bir durumdur. Gıda zehirlenmesi Salmonella ya da virüs gibi bakteriler yüzünden gelişir. Etler, hazır yiyecekler, süt ve süt ürünleri iyi paketlenmez, saklanmaz ve pişirilmezse gıda zehirlenmesine yol açar.

Bulaşıcı organizmalar (bakteri, parazit, virüs) gıdaların üretimi ve işlenmesi süreçlerinin herhangi bir zamanında gıdalara bulaşabilirler. Patojenler aslında insanların tükettiği tüm gıdalarda bulunur fakat pişirme esnasında ölürler. Bu yüzden özellikle çiğ yenilen yiyeceklerde gıda zehirlenme riskisi en fazladır.

Bozulmuş yiyeceklerin tüketildikten sonraki belirtilerin gelişmediği döneme kuluçka dönemi denir. Bu süre 1 saatten 90 güne kadar uzayabilir. Ama gıda zehirlenmesi çoğunlukla bir iki günde anlaşılır.

Gıda Zehirlenmesi Neden Olur ?

Bakteriler, parazitler ve virüsler gıda zehirlenmesine neden olmaktadır. Fakat ağırlıklı olarak besin zehirlenmesine yol açan bakterilerdir. Bu bakteriler:

 • Salmonella: Çiğ kırmızı et ve tavuk etinde bulunur. Bunlardan yumurtalara ve pastörize olmamış sütlere de bulaşabilir. Ciddi zehirlenmelerde baş rol oynamaktadır. ABD’de yapılan araştırmalara göre yılda 1 milyon vaka (20,000’i hastanelik) da sorumlu Salmonella bakterisi çıkmıştır.
 • Kampilobakter: Çiğ kırmızı et ve tavuk etinde, pastörize olmayan sütlerde bir de arıtılmamış sularda bulunur.
 • Listeriya: Hazır gıdalarda bulunur. Paketli sandviçler, tereyağı, somon füme, yumuşak peynirler listeriya barındıran gıdalardan sadece birkaçı.
 • Koli basili: İnsanların ve hayvanların çoğunun sindirim sistemlerinde bulunan bir bakteri türüdür. Çoğunlukla zararsızdır. Ama türlerinden biri gıda zehirlenmesine yol açar. Yeterince pişmeyen et yemekten ya da pişmemiş süt içmekten bulaşır.

Virüsler: Rotavirüs ve norovirüs en yaygınlarıdır. İkisi de tuvaletten sonra elleri yıkamayıp yemek yemekle bulaşır. Bu yüzden özellikle çocuklara tuvalet eğitimi sırasında el yıkamanın önemi de anlatılmalıdır.

Parazitler: Parazitler bakteriler kadar gıda zehirlenmesini yol açmasa da gıdalara bulaştıkları zaman tehli sonuçlar doğurabilirler.

Taksoplasma paraziti zehirlenmelerde en fazla rol oynayan parazit türüdür. Enfeksiyon kapmış kedilerin dışkılarından bulaşma özelliği vardır. Özellikle kedilerin tuvaletini yaptığı kutularda bulunur.

Suya ya da yemeğe bir şekilde bulaşırsa gıda zehirlenmesi kaçınılmaz olur.

Toksinler: Yağlı balık türleri gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bunlardan zehirlenmek çok küçük bir risk. Ama hamlilelik döneminde dikkatli olmak gerekir. Yağlı balıklardan bazıları: Taze ton, somon, uskumru, alabalık, sardalye.

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir ?

Gıda zehirlenmesi hemen hemen her zaman belirtilerle gelir. Bu belirtiler enfeksiyonun türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Tipik zehirlenme vakalarında aşağıda listelenen belirtilerden en az 3 tanesine rastlamak mümkündür:

İnsan sağlığı için ciddi teh arz eden belirtiler:

 • 3 günden fazla süren ishal
 • 38 dereceden yüksek ateş
 • Görme ve konuşmada zorluk
 • Aşırı susuzluk, kuru ağız ve küçük tuvalete çıkamama

Gıda Zehirlenmesi Olduğunda Ne Yapmalı ?

Gıda zehirlenmesi

Çoğu zaman gıda zehirlenmesi kendi kendine geçmektedir. Genellikle doktora görünmeye gerek kalmaz. Belirtileri hafifletmek için sizin de yapabileceğiniz bazı şeyler var. Çok fazla su içmek, kolay öğütebileceğiniz yiyecekler yemek ve iyice dinlenmek önlemdir.

Ama bazı kişiler gıda zehirlenmelerine karşı oldukça hassastır. Örneğin 65 yaşından büyüklerde bağışıklık sistemi daha yavaş çalışır. Gıda zehirlenmesi yaşarlarsa durumları kötüye gidebilir.

Gıda Zehirlenmelerinde Ne Zaman Doktora Gidilmeli ?

 • 2 gündür kusuyorsanız
 • 3 gündür ishalseniz
 • Kanlı kusuyorsanız
 • Dışkınızda kan varsa
 • Nöbet geçiriyorsanız
 • Çift görüyorsanız
 • Diliniz dolanıyorsa
 • Ruhsal durumunuz değişkense

Ayrıca ağız ve göz kuruması gibi Dehidrasyon belirtileriniz varsa mutlaka acilen bir doktora gidin. Bu belirtiler sizde varsa ciddi bir gıda zehirlenmesi geçiriyorsunuz demektir.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir ?

Genellikle gıda zehirlenmesinin tedavisi evde yapılır. 3-5 gün içerisinde geçer. Bol sıvı tüketmek önemlidir. Elektrolit içeren sporcu içeçekleri ve meyve suları karbonhidrat seviyesini düzeltmeye ve yorgunluğu atmaya yardımcı olabilir. Kafein içeren içeceklerden uzak durmak gerekir.

Imodium veya Pepto-Bismol gibi eczanelerde satılan ilaçlar ishali ve bulantıyı kontrol altına almak için kullanabilir. Bol bol dinlenmek de gıda zehirlenmesinin tedavisi için önemlidir.

Ciddi zehirlenmelerin tedavisi hastanede yapılmaktadır. Gaita alınarak zehirlenmeye yol açan bakteri tespit edilir. Vücudun kaybettiği sıvılar ve ilaç tedavisi genellikle serum yoluyla hastaya verilir.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/bozulmus-yiyecekler-ve-gida-zehirlenmesi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.