Yazın Böbrek Sağlığınızı Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Böbreklerimizi Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Yazın Böbrek Sağlığınızı Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Böbrekler boşaltım sisteminin en önemli organıdır. Bu nedenle böbrek sağlığına dikkat edilmelidir. Burada bu konu ile ilgili çeşitli öneriler bulunmaktadır.

Önerileri konusunda uzman olan kişiler yapmıştır yani herhangi bir şüpheye yer bırakılmamıştır. Ama yinede belirtelim kafanıza takılan bir soru olursa mutlaka bir uzmana danışın.

Böylesi sizin için faydalı olacaktır.

Böbrekler, omurgalılarda bulunan fasulye biçiminde boşaltım organlarıdır. 10 cm boyuna kadar olabilen böbrekler, boşaltım sisteminin bir bölümünü oluştururlar. Bu organlar, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzer ve onları su ile birlikte idrar olarak boşaltırlar.

Böbrekleri ve böbreklere etki eden hastalıkları inceleyen tıbbi dal nefrolojidir. Nefroloji, adını Yunanca “böbrek” anlamına gelen nephros sözcüğünden alır. Böbrek(ler) ile ilgili anlamında kullanılan renal sözcüğü iseLatince renalis sözcüğünden gelir. Böbreklerin içindeki süzme birimlerine nefron denir.

Her böbrekte yaklaşık 1 milyon nefron bulunur

Böbrekler sindirim sisteminin en önemli bölümlerinden biridir.Peki Böbreklerimizin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

İlk yapılması gerekenlerden biri şüphesiz günlük su tuketimine dikkat edilmelidir.Vücuttaki sıvı dengesi korunmalı ve dikkat edilmeli, Böbreklerimiden atılan idrar düzeni bozularak bir çok sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Böbrek Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuru üzüm, muz, portakal gibi yiyeceklerde bulunan potasyum tuzunun vücutta birikmesi halinde de kas güçsüzlüğü, felç, hatta kalp durması bile yaşanabilir. Hastaların özellikle potasyum yükselmesine dikkat etmeleri gerekir. Böbreklerin yetersiz çalışması halinde Kansızlık, kalsiyum eksikliği, kemik direncinin azalması, kemiklerde eğrilme, kırıklar oluşabilir.

Uygun tedavi ile böbreği hiç çalışmayan hastalar bile çok rahat ve uzun yaşayabilir. Bu durumda doğru tedavinin ve hasta uyumunun önemi büyüktür. Kronik böbrek yetmezliğinin önemli nedenlerinden ikisi, şeker hastalığı ve yüksek tansiyondur. Bu rahatsızlıkların göz ardı edilmemesi, böbrek yetmezliğine neden olmadan tedavi edilmesi gereklidir.

Diyaliz hastalarının, 2 diyaliz arasında 2.5 kilodan fazla almaması da gerekir. Diyalize girerken çok su içen hastalarda tansiyon düşmesi yaşanır ve kas kasılmalarına rastlanır. Hastalar, hemodiyaliz sırasında beslenme lerine dikkat etmelidirler.

Böbrek Taşı Olanlar İçin Uyarılar

 •  Siyah çayı ve kahveyi çok az tüketmeli,
 •  Bol su içmeli,
 •  Tuzu yemeklerden az miktarda almalı, ekstra tuzluk kullanmalı,
 •  Yeterli kalsiyum almalı, aşırıya kaçmamalı,
 •  Siyah çay yerine yeşil çay ya da diğer bitki çaylarını tercih etmeli,
 •  Alkolden uzak durmalı,
 •  Hayvansal kaynaklı protein alımına dikkat etmeli,
 •  İdeal ağırlığında olmalı, ani kilo kayıplarından kaçınmalı

Vücudun Su Dengesi Korumanın Önemi

İnsan vücudunda en fazla bulunan madde sudur. Vücudumuzdaki tüm metabolik olayların devamında, besleyici maddelerin gerekli yerlere ulaştırılmasında (Gıdalar, enerji maddeleri, kan ile taşınan oksijen) ve her gün oluşan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında (Gerek gıdaların, gerekse her türlü ilaç ve maddenin yıkımında oluşan) su temel bir aracıdır.

İnsan vücudunun % 60’ı sudur. (Kişinin yağ dokusu miktarına göre su miktarı vücut ağırlığının % 55 ile % 77 arasındadır) İnsanın vücut ağırlığı değişmedikçe sıvının miktarı da değişmez.

Fazla miktarda alınan su birkaç saat içerisinde böbreklerden atıldığı gibi; su kaybı durumunda ise (Ter, kusma, ishal, su kısıtlaması vs…) yine böbrekler daha konsantre, yoğun bir idrar çıkararak suyu tutar ve bu dengeyi sağlar.

İnsan vücudundaki suyun büyük kısmı deride, kaslarda, iskelet sisteminde, kan hücrelerinde, en az ise yağ dokusunda bulunur.

Vücudumuzdaki su iki ayrı bölgede bulunur. % 35-40, hücre içersinde % 20-25′ ise hücre dışındaki sıvıdır. Hücre dışı sıvı kan ve lenf sıvısı ve “transellüler sıvı” adı verilen beyin-omurilik sıvısı, göz içi sıvısı, akciğer-karın zarları arasındaki sıvı, eklemler içersindeki sıvı ve mide bağırsak sisteminde dolaşan sıvıdır.

Su vücuda mide-bağırsak sisteminden girer, cilt-akciğer, mide-bağırsak ve asıl böbrekler yoluyla atılır.

Mide-bağırsak, cilt, akciğerler, bu organlardan kaybedilecek sıvı ve elektrolitleri düzenlemek gibi bir fonksiyona sahip değildir.

Halbuki böbrekler su ve elektrolitleri atılımını ve organizmanın ihtiyacı halinde tutulmasını, geri emilmesini gerçekleştirecek mekanizmalara sahiptirler. Su dengesini düzenleyici organ böbreklerdir.

Vücutta her gün 2 ton sıvı işleniyor

Normalde kalbimiz bir dakikada 5 lt. kanı vücuda pompalar. Bunun % 20 – 22’si direkt böbreklere gider. (Ağırlık olarak vücudun 300’de biri olan böbreklere kanın % 22’si gidiyor) Bu da, dakikada 1200 ml; 24 saatte ise 1800 litre yapmaktadır.

Günde böbreklere gelen 1800 litre sıvının % 10’u süzülür ve 180 litre olarak böbrek tüplerini geçer. Böbrekler bunu % 99.3’ünü geri emerek (Alınan sıvıya göre ihtiyacı belirleyerek) 1-1,5 lt. idrarı oluşturup dışarı atarlar. Yani her gün 2 ton suyu işleyip sonuçta 1,5 litre idrar ile vücudun su dengesini korurlar.

Az sıvı alımı idrar yolu enfeksiyonu ve taş hastalığına neden olabilir.Böbrekler vücudumuzda her gün oluşan zararlı atık maddeleri (Üre, kreatinin, ürik asit gibi) su ile seyreltip atarlar.

Günlük ihtiyacından daha az sıvı alan insanlarda idrar akımı yavaşlayıp durağanlaştığı için kolayca idrar yolu iltihapları ve taşları oluşturacaktır. Bu nedenle böbrek sağlığının korunmasında birincil şart bol su içmektir.

Günümüzde taş oluşmasında atık gıdaların cinsinin önemli olmadığı taş oluşumunun engellenmesinde ve tekrarlanmasının önlenmesinde yeterli su içmenin temel şart olduğu benimsenmiştir.

ABD’de idrar yolu enfeksiyonlarının tedavilerinde antibiyotik yerine galon galon su önerilmektedir. Böbrek yetmezliği ve böbreğin iltihabı olan nefrit hastalığında böbreklerin fonksiyonlarının kaybından dolayı suyun süzülmesi ve atılması fonksiyonlarını yapamadıkları için su vücutta birikir.

Göz kapakları, bacaklar ve vücut şişer.İçtiğiniz suyun kalitesine çok dikkat edin.Günde 2 ton suyun süzülüp, % 99,3′ ü tekrar emilerek su dengesinin ayarlandığı bu muazzam organlarn sağlığına çok dikkat edilmesi gerekir. İçilen su ne kadar kaliteli olursa (sertliği az, iyon içeriği normal sınırlarda, tadı iyi) böbrek sağlığı o kadar iyi korunacaktır.

(Böbrekler) Boşaltım Sisteminin Sağlığı ve Korunması

1- Yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)

2- İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).

3- Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır. (Böbrek sağlığı için).

4- Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.

5- Düzenli banyo yapılmalıdır. (Derideki gözeneklerin açılması için).

6- İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır.

7- Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında tedavi yarıda kesilmemeli ve ilaçlar zamanında alınmalıdır.

8- Diş çürükleri ve boğaz iltihabı hemen tedavi ettirilmelidir. (Çürük veya iltihaba yol açan mikroorganizmalar, kalıcı böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.)

9- Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/saglik-bilgisi/bobreklerimizi-korumak-icin-neler-yapmaliyiz.html

Böbrek Sağlığını Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazın Böbrek Sağlığınızı Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Haber güncelleme tarihi 09.01.2019 12:27

Böbrekler vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Vücudumuzdaki kanı zararlı maddelerden arındıran böbreklerimiz vücuttaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcıolmaktadır.

Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmanın yanı sıra tansiyonun dengelenmesi ve hormon salgılaması gibi görevleri de vardır. Oldukça güçlü ve dayanıklı olan böbrekler herkeste iki adet bulunmaktadır.

Bel bölgesinde fasulyeye benzeyen kırmızı renkli bu organ, olası durumlarda tek başına da işlevini sürdürerek kişinin ikinci bir böbreğe ihtiyaç duymasını engeller.

Vücut sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan böbreklerimiz zaman içinde yanlış beslenme ve çeşitli hastalıklar nedeniyle hasara uğrayarak böbrek yetmezliği gibi sorunlara neden olabilir. Güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip olan böbrekler herhangi bir sorun karşısında çok fazla belirti vermezler.

 Sağlıklı bir şekilde çalışmayan böbrekler vücuttaki tuz, mineral ve su dengesini sağlamakta zorluk çeker ve vücuttaki zararlı maddelerin süzülerek atılmasını engeller. Bu durum ise vücudumuzda daha fazla zararlı maddenin barınmasına neden olur.

Böbrek yetmezliği gibi çeşitli böbrek hastalıkları ile karşı karşıya kalındığında beyinden kas sistemine kadar birçok organımız ve vücut dengemiz olumsuz yönde etkilenmektedir.

Böbrek Hastalıkları Nasıl Anlaşılır?

Böbrek hastalıkları son zamanlarda hemen hemen her yaş grubunda sıkça görülen hastalıkların başında gelmektedir. Özellikle diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının bir çoğunda böbrek hastalığı ile karşılaşılmaktadır. Diyabet ve hipertansiyon gibi sağlık sorunları böbrek hastalıklarına karşı tetikleyici bir rol oynamaktadır.

 Vücudumuzdaki sıvı dengesinin korunmasını sağlayan böbreklerimiz boşaltım görevinin yanı sıra kalp ve damar sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır.

Kan dolaşımının azalmasının da etkili olduğu böbrek hastalıkları kan basıncının dengelenmesini sağlayarak kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu bir rol oynamaktadır. Kan basıncını doğrudan etkileyen yüksek tansiyonun böbrek hastalıkları ile ilişkisi de buradan gelmektedir.

Kan basıncı dengesini olumsuz yönde etkileyen hipertansiyon böbrek hastalıklarını tetikleyici bir rol oynamaktadır. Bu nedenle böbrek yetmezliğinden böbrek iltihabına kadar birçok sorunda hipertansiyon etkeni bulunmaktadır.

Ağrıya neden olmadan sinsice ilerleyen böbrek hastalığı çoğu zaman herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bu nedenle genellikle doktor muayenesi ve yapılan testler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Böbrek hastalıklarında en çok görülen belirtileri sıralamak gerekirse;

 • Tansiyon yüksekliği
 • El ve ayaklarda şişkinlik
 • İdrar miktarında azalma/artma
 • İdrardan kan gelmesi
 • İdrar renginde değişiklik
 • Gece idrara çıkma
 • Ağrılı idrar yapma
 • Bel ve kasıklarda meydana gelen ağrılar sıkça karşılaşılan şikayetlerdendir.

Vücut sağlığını doğrudan etkileyen böbrek sağlığı oldukça önemlidir. Ülkemizde de sıkça görülen böbrek hastalıklarının dünyadaki görülme oranında da son zamanlarda artış olduğu belirtilmektedir. Böbrek hastalıkları vücudu olumsuz yönde etkileyerek birçok hastalığa da davetliye çıkarmaktadır.

 Kontrol altına alınmayan ve tedavi edilmeyen böbrek hastalıkları kansızlık, kas ve kemik hastalıklarının yanı sıra kalp ve damar hastalıklarının meydana gelmesinde de etkili bir rol oynamaktadır.

 İşte böbrek sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

1. Su Tüketimi

Böbrek sağlığı için öncelikle olarak hergün düzenli olarak su tüketilmelidir. Doktorunuzun ayrıca bir önerisi söz konusu değilse günde 1,5-2 litre su içmeniz böbrek sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Bol sıvı tüketimi böbrek sağlığının korunmasında etkili bir rol oynamaktadır.

2. Kan Basıncı

Böbrekler kan basıncının dengelenmesinde etkili bir rol oynamaktadır. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyon hastalarının kan basınclarını dengede tutmaları böbrek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Düzenli olarak egzersiz yapmak, tuz tüketimini kısıtlamak ve fazla kilolardan kurtulmak gibi önlemler ile kan basınçlarını dengeleyebilirler.

3. Diyabet

Hipertansiyonun yanı sıra böbrek hastalıklarını doğrudan etkileyen bir diğer unsur ise diyabettir. Kan şekerinin dengelenmesi için doktorunuzun uygun gördüğü diyeti uygulayarak ve egzersiz yaparak böbrek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Unutmayınız ki diyabet ve hipertansiyon hastaları böbrek hastalıklarına karşı ekstra risk taşımaktadırlar.

4. Sigara Tüketimi

Sigaranın sağlığa zararlarını hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Birçok hastalığın oluşmasında ve ilerlemesinde etkili bir rol oynayan sigara tüketimi, kan basıncını düşürerek böbrek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca sigara tüketimi böbrek kanseri riskini %50 oranında arttırmaktadır.

5. Kilo Oranı

Böbreklerinizin işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri için uygun kiloda olmanız oldukça önemlidir. Birçok hastalığın oluşmasında etkili rol oynayan obezite, kronik böbrek hastalıklarına yakalanmanızda etkili bir rol oynamaktadır. Sağlıklı beslenme programı ile kilo kontrolünüzü sağlayarak böbrek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

6. Tuz Tüketimi

Böbreklerin en büyük düşmanlarının başında gelen tuz, böbrek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyerek böbrek hastalıklarına karşı tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle sağlıklı beslenmenin ön koşulu olarak öncelikle tuz tüketiminden uzak durmalısınız.

7. İlaç Kullanımı

Rastgele ilaç kullanımı çeşitli yan etkilere neden olarak sağlığınızın tehdit edilmesine neden olacaktır. İlaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalı ve doktorunuzun onayı olmadan ilaç kullanmamalısınız.

Özellikle sık sık kullanılan ağrı kesiciler zamanla etkisini yitirerek vücudunuzun ilaca karşı bağışıklık kazanmasına neden olabileceği gibi böbrek hastalıklarına karşı da etkili bir rol oynamaktadır.

 

8. Düzenli Egzersizler Yapın

Haftada 3-4 kez yapılan 30 dakikalık tempolu yürüyüş ve düzenli egzersizler kan basıncını düşürerek böbrek sağlığının bozulmasını engellemektedir.

Önerilen İçerik; Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler!

Neoldu.com

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/bobrek-sagligini-korumak-icin-dikkat-edilmesi-gerekenler-8645h.htm

Böbrek Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazın Böbrek Sağlığınızı Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Böbrek sağlığı vücudun tüm organlarını etkilediği için ciddi anlamda sağlık problemi yaşamamak adına bir takım kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Böbrek Sağlığının Önemi

Günümüz toplumlarında sıkça görülen hipertansiyon ve diyabet gibi börek hastalıklarının ortaya çıkması ve bu hastalıkların artmasıyla birlikte böbrek sağlığının önemi bir kez daha anlaşılmıştır.

Bu konuda sürekli uyarılar yapan uzmanlar böbrek sağlığının korunmasında dikkat edilmesi gereken durumların sigara ve tuz kullanım oranlarının azaltılmasından bol su tüketimine kadar olan süreci ilgilendirdiğini belirtiyor.

Gün içerisinde yeteri kadar sıvı tüketimi yapmak böbrek sağlığı için çok önemlidir. Yeteri kadar su tüketimi yapıldığında böbreklerdeki kan akım hızı yeteri düzeye ulaşıyor ve zararlı toksinlerin vücuttan atılması sağlanıyor. Bu durumun tam aksi yaşandığında yani az su tüketimi yapıldığında ise böbrekler zamanla görevini yapamaz hale gelebiliyor.

Günde 2 ile 2,5 litre su tüketilmesi gerektiği için belirli aralıklarla bu oranı yakalamak böbrek sağlığı açısından çok önemlidir.

Gece uyku halinde doku ve organlar yenilenmektedir. Bu yüzden düzenli bir uyku programına da sahip olmanız gerekiyor. Uykusuz kalmak ya da uykunun sık aralıklarla bölünmesi durumunda organların yenilenme süreci de zarar görür.

Bu etkenlerle beraber grip ve soğuk algınlığı konusunda yeteri kadar tedbir almamak da böbreklerin hasar görmesine neden olacaktır. Vücut direncini güçlendiren besinlerle beslenmek aynı zamanda böbrek sağlığını korumanızı sağlar.

Böbrek sağlığının önemi her geçen gün vurgulanırken kırmızı et tüketiminin böbreklere zararlı olduğu da bilinmelidir. Bu yüzden protein düzeyi zengin olan kırmızı et ya da diğer hayvansal proteinlerin fazla tüketimi önerilmez.

Gazlı ve şekerli içeceklerin yanı sıra kahve ve çay da böbrek sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden bu içecekler yerine su tüketimi yapmak çok daha faydalıdır.

Kan basıncının yükselmesine neden olan kafeinli içecekler sadece böbrekleri değil kalp sağlığını da etkilemektedir.

Böbrek sağlığını korumak için uzmanların önerileri arasında sık sık ağrı kesici almamak da bulunuyor. Böbreklerin sağlığı açısından ağrı kesicinin oldukça zararlı olduğu bilinmektedir.

Birçok yan etkisi bulunan ağrı kesicilerin böbrekler dışındaki diğer organ ve dokulara da zarar verdiği açıklanmıştır.

Sağlıklı bir beslenme planı ve sizlerle paylaşılan bu faktörlere dikkat ederek böbrek sağlığını korumanız gerekir.

Böbrek Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili olarak altın kural niteliğindeki önerileri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

 • Hareket Edin: Düzenli olarak yapacağınız yürüyüşler ile bisiklet sürmek gibi aktiviteler böbreklerinizin sağlığı için dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Diyabet ve hipertansiyon hastalıklarının böbreklerde meydana getireceği hasarı da bu şekilde engelleyebilirsiniz.
 • Kan Basıncına Dikkat Edin: Daha çok diyabet hastalarında kan şekerinin yüksek olmasının yanında kan basıncının böbreklere zarar verdiği bilinir. Kan basıncına dikkat etmek için de uygun ilaç tedavilerinin yanı sıra tuzlu yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. İlerleyen yaşlarda daha büyük sorunlarla karşılaşmamak adına ve böbreklerinizin sağlığı için bu kritere dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Kan Şekerinin Önemi: Kronik böbrek hastalıklarına sebep olan diyabet hastalığında kan şekerinin düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekiyor. Bu yüzden kan basıncının da normal seviyelerde tutulması ve diyabet gelişimine karşı gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.
 • Yeterli Miktarda Sıvı Tüketimi: Uzman hekim farklı bir uygulama önermediği sürece günde 2 ile 2,5 litre su tüketimi yapmanız gerekiyor. Ayrıca kronik böbrek hastalığına karşı su tüketiminin önemi her gün hatırlatılmaktadır.
 • Sağlıklı Beslenme ve Normal Kilo Düzeyi: Böbrek sağlığı için en önemli faktör sağlıklı beslenmektir. Bununla beraber yaşınızla doğru orantılı olarak kilonuzun seviyesini belirlemeniz gerekiyor. Taze yiyecekler tüketerek yine tuz miktarını en alt seviyede tutmanız yeterli olacaktır.
 • Sigara Tüketimi: Sigara tüketimi, böbrekteki kan akımını azaltır. Buna bağlı olarak da böbrek yeterince süzme yapamaz ve atık maddeler vücutta birikmeye başlar. Yapılan araştırmalarda böbrek kanseri riski sigara içenlerde %50 oranında artış gösterir.
 • İlaç Kullanımının Azaltılması: Gelişigüzel ilaç tüketimine son vermeniz gerekiyor. Daha çok ağrı kesici kullanımı böbrek ağrılarının ve böbrek hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanmanız gerekir.
 • Yılda 1 Defa Böbrek Kontrolüne Gidin: Uzmanlar diyabet ve kilo fazlalığına bağlı olarak ortaya çıkabilecek farklı hastalıklara karşı yılda 1 defaya mahsus olmak üzere kontrole gitmek gerektiğini vurguluyor.

Böbrek sağlığı konusunda en önemli kurallar bu şekildedir. Bunlara ek olarak yeteri miktarda kalsiyum almayı ve ani kilo kayıplarından da kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Böbrek sağlığı tüm vücudu etkileyebileceğinden besin tüketimi konusunda da gerekli özeni göstermeniz uygun olacaktır.

Ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların göz ardı edilmesi daha sonraki süreçlerde böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Hastanın direncinin azalması ya da kemiklerde eğrilmeye kadar ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı sağlıklı beslenerek ve sizlerle paylaştığımız kurallara dikkat ederek herhangi bir sorun yaşamadan böbrek sağlığınızı korumuş olacaksınız.

Besin tüketimi yaparken en fazla tuz oranının korunması gerektiği ve gerektiğinde kullanılmamasında fayda olduğu bilinmelidir.

Vücut direncinin korunmasında böbreklerin rolünün bu kadar büyük olması ve vücudun diğer organlarına da direkt olarak etki etmesi nedeniyle böbrek sağlığının korunması için hassas davranmanızda fayda var.

Özellikle de böbreklerin ince damarlarındaki basıncın yükselmemesi adına ve yine böbreklerin idrar süzme fonksiyonlarının aksamaması adına beslenmenize gereken önemi vermeniz uygundur.

Bu şekilde beslendiğinizde herhangi bir böbrek hastalığıyla karşılaşmayacağınız gibi sağlıklı bir vücuda da sahip olacağınızı unutmayın.

(1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://bobrekagrisi.com/bobrek-agrisi/bobrek-sagligini-korumak-icin-ne-yapmaliyiz

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.