Yazın Nükseden Hastalıklara Karşı Dikkat

Doğal D vitamini: Nasıl güneşlenmek gerekiyor?

Yazın Nükseden Hastalıklara Karşı Dikkat

Doğal D vitamin kaynağı olan güneşin faydaları saymakla bitmiyor. Doç. Dr.

Akgül Akpınarlı Antony, birçok hastalığa karşı bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlayan ve soğuk havalarda nükseden hastalıklara karşı kalkan olan D vitamini en doğal almanın yolunun, güneşten doğru yararlanmak olduğunu söyledi.

Antony, ayrıca D vitamininin sadece kemik metabolizması üzerinde etkisi olmadığını, bütün vücut sistemi için önem taşıdığını ve eksikliğinin ise birçok hastalığa neden olduğunu belirtti.

Güneş Kremleri D Vitamin Alımını Engelliyor

D Vitamininin, güneş ışınlarının deriye temas etmesi ile elde edildiğini söyleyen Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony “Güneş aracılıyla vücudumuzun ihtiyaç duyduğu D vitaminin %90-95 alıyoruz.

Fakat D vitaminin en çok karşılanacağı vakit olan yaz aylarında bolca kullanılan güneş koruyucu kremler D vitamin alımını engelleyen faktörlerin başında geliyor.

Bu nedenle D vitamini, alımının en iyi yapılacağı yaz ayları iyi değerlendirilmeli” diye konuştu.

D Vitamini Eksikliğine Yol Açan Nedenler

Akgül Akpınarlı Antony, D Vitamin eksikliğini yapan en temel nedenin yeterince güneşe maruz kalamamak olduğunu söyledi ve şöyle konuştu: “UVB ışınlarının kışın ülkemize gelme açısı değiştiği için ve daha kapalı giyinip daha fazla kapalı mekanlarda bulunduğumuz için güneş ile temasımız azalmaktadır. Dolayısıyla derideki D vitamin sentezi de azalmaktadır. Kış mevsimi dışında, D vitamin eksikliğini kolaylaştıran bazı özel durumlar vardır. Bu duruma sahip kişilerin D vitaminini depolaması daha zordur.”

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony bu duruma neden olanları sıraladı:

Yaşlılık: Hem güneşe yeterince maruz kalmamak hem de deride D vitamin salınımının azalması.

Koyu Cildi Olanlar: Derideki melanin pigmentinin fazlalığı güneşin derideki D vitamin sentezini olumsuz etiler, örneğin D Vitamininin eksikliği siyahilerde daha çok olur.

Şişmanlık: D Vitamini yağ dokusunda depolanan bir vitamin olduğu için şişman kişilerde daha çok eksiklik olur.

Bağırsaklardan Sindirim Ve Emilim Problemleri: Böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları

Sadece Anne Sütüyle Beslenen Bebekler: Anne sütünde D vitamini olmadığı için anne sütü alan bebeklerin mutlaka günlük D vitaminini dışardan alması gerekir.

Güneş Koruyucular: Güneşin cildimiz için en olumsuz etkilerinden biri kontrolsüz ve uzun süreli mazuriyetler sonucunda cilt kanserine neden olmasıdır.

15 ve üzerindeki faktörlü güneş kremleri derimizde D Vitamin sentezini %95 ve uhrevinde engellerler.

Dolayısıyla dışarıda bulunsak bile eğer güneş kremi kullandıysak derimize temas eden güneşteki UVB ışınları bloke olduğu için D vitaminini sentez edemez.

D Vitamini eksikliği olmaması için ne yapmak gerekir?

1- Yaz mevsiminden mümkün olduğunca D vitamini depolamak için güneş ışınlarından iyi faydalanmak gerekir. Deride D vitamini sentezleyen ışınlar UVB ışınlarıdır. UVB ışınlarının deride D vitamin sentezlemesi için en uygun olduğu saatler güneşin dünyamıza en dik olarak ışın gönderdiği öğlen saatleridir.

Dolayısıyla güneşli günlerde ve yazın her gün saat 11: 00-13: 00 arası, bir 25-30 dakikayı dışarıda güneş altında geçirmek gerekir. Tabii bu süreye vücudu alıştırmakta fayda var. Yani ilk günden güneşin altında 30 dakika durmak vücudu yorabilir ve hiç istemediğimiz güneş yanıklarına neden olabilir.

Her gün 5 dakika artırarak 30 dakikaya çıkılmalıdır.

2- D vitamini depolamak için güneşlendiğimizde güneş kremi sürmemek gerekir, çünkü güneş kremleri UVB ışınlarının deriye temasını engeller.

Yani öğlen saatlerinde D vitamini için dışarı çıktığımızda güneş kremi sürmeyelim ama öğlen saatinden sonra dışarı çıktığımızda dışarı çıkmadan en az 30 dakika önce yüksek faktörlü güneş kremi sürerek derimizi koruyalım.

Ve yine uzun sureli dışarıdan kalacaksak her 2-3 saatte bir güneş kremi sürme isini tekrarlayalım.

3- Yine güneş ışınlarının derimizde D vitamini sentezlemesi için derimize direkt temas etmesi gerekir, bu nedenle üstümüzde mümkünse kolları açık bırakan t-sirtler ve yine şortlar olması gerekir.

4- Yine Güneş ışınları evdeki camdan, arabadaki camdan geçerek D vitamini yapamazlar bu nedenle güneş ışınlarıyla direkt temas etmek gerekir.

5- Ayrıca D Vitamini açısından zengin somon, sardalye, uskumru, ringo balığı, lüfer, ton balığı gibi yağlı balıklar tüketmek besinlerden D vitamini almamıza yardımcı olur.

6- D vitamin eksiklikleri tespit edildiğinde D Vitamin takviyeleri almak, ta gerekebilir.

Yılda bir kez D Vitamini seviyenizi ölçtürün!

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony; D Vitamini eksikliğinin tanısını koymanın çok kolay ve tedavisinin de hem çok kolay hem de ucuz olduğunu söylüyor. Bu nedenle büyük, küçük, yaşlı genç herkesin, mümkünse senede bir kere D vitamin seviyesini ölçtürmesi gerektiğini, ihtiyacı olanların mutlaka doktor kontrolünde tedavi görmesini tavsiye ediyor.

C vitamini nedir? Kim, ne kadar C vitamini almalı?

Источник: https://indigodergisi.com/2016/06/dogal-d-vitamini-nasil-guneslenmek-gerekiyor/

Yazın nükseden hastalıklara karşı dikkat

Yazın Nükseden Hastalıklara Karşı Dikkat

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Bahçelievler Medikalpark Hastanesi, İç Hastalıkları/Gastroenteroloji Kliniği’nden Yrd. Doç. Dr. M.

Fatih Aydın, bu yazı daha sağlıklı geçirmek için hangi hastalıkların nüksettiği, kimlerin daha dikkatli olması ve neler yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Yrd. Doç. Dr.

Fatih Aydın, küresel iklim dengesizliği sebebiyle eskisinden daha sıcak ve yağışlı geçen yaz günlerinin tifoyu, hepatit A’yı, ishalleri, gıda zehirlenmelerini ve bağırsak enfeksiyonlarını beraberinde getirdiğini söylerken, sağlığına özellikle dikkat etmesi gereken kişileri uyarıyor.

Yaşlılar, çocuklar, hamileler, kronik hastalığı olanlar özellikle dikkat etmeli”

Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Aydın’a göre sıcaklar yaşlıları, gebeleri, kronik hastalığı olanları ve çocukları daha fazla etkiliyor. Hastalarda ve yaşlılarda zaten terleme fonksiyonu azalmış oluyor.

Çoğunda tansiyon yüksek ve bazal metabolizmaları yavaşlamış olduğu için dışarıya çok fazla nem atamıyor ve sıcaklardan çok çabuk etkileniyor. Önce sıcak çarpması meydana geliyor; ardından tansiyon yükselmesine bağlı fenalık hissi, bunalma gibi semptomlar orta çıkıyor.

Baş ağrısı, ense kökü ağrıları gibi ağrılarda bu belirtilerin ardından ortaya çıkan diğer belirtileri oluşturuyor.

Yrd. Doç. Dr. Aydın, yaşlılarda tansiyon yüksekliğine bağlı olarak dört hayati organın etkilendiğini söylüyor. Hasta bunu fark etmeyebiliyor. Tansiyonun yükselmesi beyin damarı çatlaklarını; yani beyin kanamalarını ortaya çıkarabiliyor.

Böylece “inme” denilen hadise ortaya çıkıyor. Ayrıca tansiyon yüksekliğine bağlı olarak gözdeki hassas damarlar etkilenip gözün beyaz kısmında kanamalar oluşuyor. Bu kanamalar dikkate alınmazsa ani körlükler meydana geliyor.

Böyle durumlarda sıcakta yürürken hasta, “birden gözüme perde indi” diyor.

Yüksek sıcaklarda dolaşan yaşlılar zaten tansiyonları yükselirken bir de ağır, yağlı yiyecekler yerlerse kalp krizine de davetiye çıkarmış oluyor. Yaşlıların böbrek fonksiyonları da zayıfladığı ve böbreklerin idrar yapma özelliği azaldığı için yeterince sıvı almamaları durumunda böbrek yetmezliği riski artıyor.

Çocukların derdi en çok isilik”

Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Aydın, çocuklarda yaz aylarında terlemeye bağlı olarak isilik ve pişik meydana geldiğini ifade ediyor.

Dondurma yiyerek boğaz enfeksiyonları, beta virüsüne bağlı bademcik enfeksiyonları, çok terleyip çok koşturdukları için zatürre hastalığı daha fazla görülüyor. Kirli ellerle yemek yemek çocuklarda rota virüsünün artmasına ve yaz ishallerine neden oluyor.

Yüzmeye bağlı cilt hastalıkları ve gözde konjüktivit (göz nezlesi) gibi hastalıkların da fazlalaştığı gözleniyor. Bu nedenle çocuklar için yaz aylarında gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

BEBEĞİNİZLE TATİLE ÇIKARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 18 MADDE!

Kronik hastalıklar yazın tetikleniyor

Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Aydın, astım, kronik bronşit, tansiyon, şeker hastalığı, böbrek ve kalp yetersizliği olan kişilerin güneş ve aşırı sıcaklarda daha fazla kendilerine dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıyor. Güneşe çıkması gerekenlerin yanına şemsiye, sıvı ve kullandığı fısfıs ilaçlarını almayı ihmal etmemesi gerekiyor.

Şeker hastalarının, vücutlarındaki şeker oranını stabil tutmaları için insülin dışında sıvıyı da kullandıkları sebebiyle bol sıvı tüketmeleri gerekiyor. Yeterince sıvı almayan şeker hastalarının vücutlarındaki kan şekeri artıyor. Şeker hastası olanların ayrıca dışarı çıkarken yanlarında mutlaka ilaçlarını bulundurmaları gerekiyor.

Gebeler de en çok susuzluktan etkileniyor

Yrd. Doç. Dr. M. Fatih Aydın gebelerin metabolizmaları hassas olduğundan susuzluktan ve aşırı sıcaktan çok fazla etkilendiğini belirtiyor. Yrd. Doç. Dr.

Aydın, bu metabolizmaya adapte olmaya çalışan gebelerin bir de sıcaklarla boğuşmasının beyindeki termostat görevi yapan merkezin çok daha fazla çalışmasına sebebiyet verdiğini ekliyor.

Gebelerin bu nedenle yaşlılar gibi dikkatli olması, tansiyonlarını düşük tutması ve tiroitlerini düzgün çalıştırması gerekiyor.

YAZ HAMİLELİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yazın herkesin yapması gerekenler ise şunlar:

 • Sağlıklı bireyler mümkünse güneş altında çalışmamalı.
 • Bol, açık renkli, rahat, sık dokunmuş giysiler giyinmeli. Bol dokunmuş kıyafetlerde güneş boşluklardan yine deriye nüfus ederek sizi rahatsız edebilir; bu nedenle kıyafetlerin sık dokunmuş olmasına dikkat edilmeli.
 • Geniş kenarlı şapka takılmalı.

  Sadece ön tarafı koruyan, kafayı açıkta bırakan şapkalar tercih edilmemeli.

 • Güneş gözlüğü kullanılmalı. Güneş ışığı altında sürekli gözlük kullanmayan kişilerin gözlerini kısması, akşamüstü baş ağrılarını ortaya çıkartıyor.
 • Bol sıvı tüketilmeli.

  Vücuttan ter ile tuz da atıldığı için sadece su değil, ayran ve soda gibi içerisinde tuz bulunan sıvılarda tüketilmeli.

 • Güneş altında alkollü içecekler ve asitli içecekler tüketilmemeli. Çünkü bu içecekler bilinç merkezi etkileyip sıcak çarpmasını maskeleyebilir, öldürücü sonuçlar ortaya çıkabilir.
 • Karpuz ya da dondurma tüketilebilir.

  Bu yiyecekler terle kaybedilen sıvıyı yerine koyuyor.

 • İş yerlerinde yazın klimalar 18–22 derece arasında kullanılmalı.
 • Arabalarda camlar kapalı tutulup klima çalıştırılmalı. Aksi takdirde ısı farkına bağlı olarak ‘kamyoncu hastalığı’ da denilen yüz felçleri ortaya çıkabiliyor.

  Camı açık tutup sağ taraftan sıcak hava sol taraftan ise soğuk hava geldiği zaman yüz felçleri görülüyor.

 • Güneş altında spor yapılmamalı. Güneş doğmasından hemen sonra, güneş batmasından hemen önce ya da sonrasında spor yapılmalı.
 • Her spor faaliyeti için her saat için dört bardak, yani bir litre sıvı tüketilmeli.

  İki saat spor yapıyor ise kişi ekstradan alması gereken sıvı iki litre. Bu, vücuda alınan sıvı günlük su tüketimi dışında tüketilmesi gereken miktar.

 • Çocukları, evcil hayvanları araba içerisinde yalnız bırakılmamalı. Araba içerisindeki ısı altmış dereceye kadar çıkabiliyor.

 • Yaz aylarında sıcak çarpmasını önlemek için gün içerisinde iki ya da üç kere ılık su ile duş alınmalı. İş yerlerinde bu mümkün olmadığı için gün içerisinde eller, ense kökü gibi bölgeler ılık su ile ıslatılmalı.
 • Sabah işe gitmeden önce vücut ısısını düşürmek için akşam ise bütün günün terini ve toksinlerin arınması için ılık su ile duş alınması gerekli.

Sıcak hava Caps'leri

+49

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1035996-yazin-nukseden-hastaliklara-karsi-dikkat

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть