Yemek Borusu Kanserinin Nedenleri

içerik

Yemek Borusu Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Yemek Borusu Kanserinin Nedenleri

Haber güncelleme tarihi 07.12.2018 17:17

Bir diğer adı olan Özofagus olan yemek borusu kanser hastalığı günümüzde sıkça rastlanan kanser türleri arasında yer almaktadır.

Yaşanan bu durumun ardından akıllara gelen sorular ise şöyle, yemek borusukanseri nedir? Yemek borusu kanseri tedavisi nedir nasıl yapılır? Yemek borusu kanseri evreleri nelerdir? Yemek borusu kanseri belirtileri nelerdir? gibi soruların yanıtlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Yemek Borusu (Özofagus) Kanser Nedir?

Tıp alanında özofagus kanseri olarak adlandırılan yemek borusu kanseri, oldukça hızlı ilerleyen ölümcül kanser türlerindendir.

Yemek borusukanseri, yemek borusununiçine kaplayanhücrelerin kontrol dışı ve anormal bir şekilde büyümesi sonucu oluşan tümör nedeniyle meydana gelir.

 Yemek borusu kanserinin iki tipi bulunmaktadır. Bunlar skuamöz hücreli kanser (yassı hücreli kanser) ve yemek borusunun alt kısmını tutan adenokarsinom olarak adlandırılmaktadır.

Yemek borusu kanseri iki farklı tip üzerinden değerlendirildiğinden oluşum nedeni ve tedavisinde de bu farklılıklar görülür.

 Skuamöz hücreli kanser adı verilen türü yemek borusunun üst ve orta kısmında yer alırken adenokarsinom adı verilen türü ise yemek borusunun alt kısmında yer alır. Adenokarsinom tipi yemek borusu kanseri, salgı ve mukus salgılayan yapılardan dolayı meydana gelmektedir. En sık görüleni tipi ise skuamöz hücrelikanserdir.

Yemek borusunda görülen tümörler iyi huylu olabileceği gibi kötü huylu da olabilmektedir. İyi huylu tümörler selim olarak adlandırılırken bu tümörler kanser değildir.

Ancak bazı tümör tipleri kötü huylu olarak nitelendirilirken habis tümörler olarak adlandırılmaktadır. İyi huylu tümörler yayılım göstermezler ve cerrahimüdahale ile alınabilirler.

Kötü huylu tümörler ise hayatı tehdit eden nitelikte olurken diğer doku ve organlara yayılım göstererek zarar verirler. Bu tip tümörler hayatı tehdit edebileceği gibi tekrardan büyüyebilir. Yemek borusu kanseri genellikle 50-60 yaş aralığında görülmektedir.

 Toplumda yüz bin kişiden 4-5’inde rastlanılan bir kanser türü olan yemek borusu kanseri, özellikle ülkemizin doğu illerinde sıklıkla görülmektedir. Aynı zamanda yemek borusu kanseri kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir.

Yemek Borusu Kanseri Evreleri Nelerdir?

 • Evre 1; İlk evrede kanser hücreleri sadece özofagusun en üst kısmında bulunmaktadır.
 • Evre 2; İkinci evrede kanser hücreleri özofagusun derin tabakalarını tutarken aynı zamanda lenf nodlarında yayılma gösterir.
 • Evre 3; Bu evrede kanser hücreleri yemek borusu duvarlarının derin kısımlarına yerleşmiş ve lenf nodlarının yanı sıra dokulara da yayılmıştır.
 • Evre 4; Son evrede kanser hücreleri vücudun diğer kısımlarına da yayılmıştır. Karaciğer, beyin ve kemikler dahil olmak üzere vücudun bir veya birkaç yerine yayılabilir.

Yemek Borusu Kanseri Neden Olur?

Yemek borusu kanserinin nedenleri tutulum gösterdiği bölgeye göre değişkenlik gösterebilir. Yemek borusunun üst kısmını tutan kanserde genellikle çevresel faktörler etkili olmaktadır.

Yemek borusunun üst kısmını tutan kanserde; yemeklerin çok sıcak yenmesi, içeceklerin çok sıcak içilmesi, daha önce geçirilmiş bazı hastalıklar, virüsler, intihar girişimi veya kazasonucunda içilen toksik madde gibi durumlardan dolayı meydana gelebilir.

Tüm bunların yanı sıra akalazya adı verilen ve yemek borusunda darlığa neden olan hastalık, beslenme bozuklukları, obezite ve bol kırmızı et tüketimi gibi durumlar yemek borusunun üst kısmında kanser oluşumunu tetikleyebilir.

 Yemek borusunun alt kısmında görülen kanserin başlıca nedeni ise reflüdür. Özellikle genç yaşta görülen kronik reflü, yemek borusu kanserini tetikleyebilir. Ancak bu durum tüm reflü hastaları için geçerli değildir.

Ailesinde yemek borusu kanseri hastası olan kişiler için risk daha yüksektir.

Yemek Borusu Kanserine Sahip Olma Riski Olanlar

 • Erkekler
 • Obezite hastaları
 • Orta yaş ve üzerindeki bireyler
 • Sigara bağımlıları
 • Alkol bağımlıları
 • Meyve ve sebze tüketiminden yoksun bir beslenme programı uygulayan kişilerde
 • Kazara veya intihar amacıyla toksik madde içen kişiler
 • Akalazya hastaları
 • Kronik reflü hastalığına bağlı olarak Barrett yemek borusu gelişen kişiler

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Nelerdir?

İnsanların son dönemde karşılaştığı en kötü kanser türlerinden bir tanesi de yemek borusu kanseri türüdür. Peki ya yemek borusu kanseri belirtileri nelerdir? İşte yemek borusu kanserinin belirtileri;

 • Yutma güçlüğü
 • Yutma sırasında hissedilen ağrı
 • Ses kısıklığı
 • Öksürük
 • Boyunda şişlik
 • Kusma
 • Ağıza acı ve yemek artığı gelmesi
 • Tükürük salgısında artış
 • Kilo kaybı

Yemek Borusu Kanseri Tedavisi

Yemek borusu kanserinin tedavisinde öncelikle cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Kanserin evresine bağlı olarak erken teşhis edilmiş vakalarda cerrahi müdahale ile kanserli bölge tamamen ortadan kaldırılması mümkün olabilir.

Ancak vakaların birçoğu ilerlemiş evrelerde teşhis edilmektedir. Kanserin yemek borusu ve lenf bezlerinde sınırlı olması durumunda cerrahi müdahale öncesinde kemoterapi ve radyoterapi tedavileri uygulanmaktadır.

Uygulanan bu tedaviler sonrasında kanserli bölge cerrahi işlem ile çıkarılmaktadır.

 Yemek borusu kanseri ileri evrelerde teşhis edilmiş ve kanser hücreleri vücudun çeşitli bölgelerine sıçramış ise hastanın beslenmesini sağlamak için yemek borusunu açmaya yönelik işlemler uygulanmaktadır. 

Önerilen İçerik;

► En Kötü ve En İlginç 10 Düğün Fikri!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/yemek-borusu-kanseri-nedir-ve-belirtileri-nelerdir-12973h.htm

Yemek Borusu Kanseri Ameliyatı

Yemek Borusu Kanserinin Nedenleri

Yemek borusu, diğer adıyla özefagus, yutulan gıdayı sindirilmek üzere boğazdan mideye taşıyan uzun borudur. Özefagus ağzın sonundan mideye kadar uzanır ve yetişkinlerde yaklaşık uzunluğu 25 cm’dir. Üst, orta ve alt özefagus olmak üzere üç bölüme ayrılır.

Yemek borusu kanseri yemek borusunda kanser hücrelerinin oluşmasıdır ve yemek borusu boyunca herhangi bir yerde oluşabilir. Erkeklerin yemek borusu kanserine yakalanma riski kadınlardan fazladır.

Yemek borusu kanseri, dünya çapında kanser kaynaklı ölümlerin altıncı en yaygın nedenidir.

YEMEK BORUSU KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erken evrede yemek borusu kanseri belirtiye neden olmayabilir. Yemek borusu kanseri belirtileri şunlardır:

 • Yutma güçlüğü
 • İstemsiz kilo verme
 • Göğüs ağrısı, basınç veya yanma
 • Hazımsızlık veya mide ekşimesi
 • Öksürme veya ses kısıklığı

YEMEK BORUSU KANSERİ TÜRLERİ NELERDİR?

Yemek borusu kanseri, kanser hücrelerinin türüne göre sınıflandırılır. Kanser türü tedavinin belirlenmesinde önemli rol oynar. En yaygın yemek borusu kanseri türleri şunları içerir:

Adenokanser: Yemek borusunda mukus salgılayan hücrelerde başlar. Adenokanser çoğunlukla yemek borusunun alt kısmında görülür.

Yassı hücreli kanser: Yassı hücreler, yemek borusunun yüzeyini kaplayan düz, ince hücrelerdir. Yassı hücreli kanser, çoğunlukla özefagusun (yemek borusunun) üst ve orta bölümlerinde görülür ve dünya çapında en yaygın özefagus (yemek borusu) kanseridir.

YEMEK BORUSU KANSERİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Yemek borusu kanseri, yemek borusundaki hücrelerin DNA’larında hatalar (mutasyonlar) oluştuğunda ortaya çıkar. Bu mutasyonlar hücrelerin büyümesi ve kontrolsüz olarak bölünmesine sebep olur.

Bölündükçe biriken anormal hücreler yemek borusuna yakın dokulara ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilen bir tümör oluştururlar. Bu mutasyonların kesin nedenleri bilinmemektedir.

Yemek borusu kanserine yakalanma riskinde rol oynayan faktörler:

 • Beslenme alışkanlığı: Besinlerin hijyenik ortamda saklanmaması, uzun sürede tüketimi, katkı maddeleri, tütsülenmiş et tüketimi, çiğ besin tüketimi, konserve gıdaların sık kullanımı, besinlerin az çiğnenmesi, içecekleri çok sıcak tüketme alışkanlığı, yetersiz meyve ve sebze tüketimi yemek borusu kanserine yakalanma riskini arttıran nedenlerdir.
 • Yemek borusundaki kronik tahriş: Yemek borusu kanserine neden olan değişikliklere katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
 • Yaş: 60 yaşın üzerindeki kişiler daha fazla risk altındadır.
 • Cinsiyet: Erkeklerin yemek borusu kanserine yakalanma olasılığı kadınlardan daha fazladır.
 • Sigara, alkol kullanımı
 • Obezite
 • Uzun süre mide asidine maruz kalmak
 • Kanser hikayesi: Daha önce kanser tanısı konulmuş kişilerde aynı bölgede kanserin tekrarlama riski yüksektir.
 • Göğüs veya üst karın için radyasyon tedavisi görmüş olmak

YEMEK BORUSU KANSERİ KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Yemek borusu kanseri ilerledikçe komplikasyonlara neden olabilir:

 • Yemek borusunun tıkanması: Kanser, yiyecek ve içeceğin yemek borusundan geçmesini zorlaştırabilir veya imkânsız hale getirebilir.
 • Yemek borusunda kanama: Yemek borusu kanseri kanamaya neden olabilir. Kanama genellikle yavaş yavaş olsa da bazen ani ve şiddetli olabilir.

YEMEK BORUSU KANSERİNİN TANISINDA KULLANILAN YÖNTEMLER NELERDİR?

Yemek borusu (özefagus) kanseri tanısı koymak için kullanılan testler şunları içerir:

 • Endoskopi: Boğazdan yemek borusuna uzatılan ucunda kamera olan ince bir tüp yardımıyla boğaz ve yemek borusunun görüntülenmesi işlemidir.
 • Biyopsi: Endoskopi sırasında kanser hücrelerinin bulunduğundan şüphelenilen bölgeden doku örneği alınması işlemidir. Doku örneği, kanser hücresi varlığını test etmek amacıyla laboratuvarda analiz edilir.

YEMEK BORUSU KANSERİ EVRELERİ NELERDİR?

Yemek borusu kanseri tanısı konduğunda, kanserin evresini belirlemek tedaviye karar vermek için önemlidir. Özefagus kanserinin evrelemesinde kullanılan testler arasında endoskopik ultrasonografi (EUS), bilgisayarlı tomografi (BT) taraması ve pozitron emisyon tomografisi (PET) yer alır.

Yemek borusu kanserinin evreleri:

Evre 1: Kanserli hücreler özefagusun astarında mikroskobik olarak görünür ancak özefagusun astarının daha derin kısımlarında bulunmazlar.

Evre 2: Bu evrede kanser hücreleri, yüzeysel tabakalarda ortaya çıkar. Yemek borusunun astarının ilk katmanlarını işgal etmeye başlamış ve yakındaki lenf düğümlerine yayılmış olabilir.

Evre 3: Kanser hücreleri, özefagusun daha derin kas tabakalarını işgal etmiştir ve yakınlardaki lenf düğümlerine yayılmış olabilir.

Evre 4: Kanser, kas tabakalarından yemek borusunun en derin katmanlarına ve yakın dokulara veya lenf bezlerine yayılmıştır.

Evre 5: Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmıştır.

YEMEK BORUSU KANSERİ TEDAVİSİNDE HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?

Özefagus kanseri için uygulanacak tedaviye karar verilirken kanser hücrelerinin türü, kanserin evresi ve hastanın genel sağlık durumu göz önünde bulundurulur.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasalların kullanıldığı bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçları tipik olarak yemek borusu kanseri hastalarında ameliyattan önce veya sonrasında kullanılır.

Kemoterapi radyasyon terapisi ile kombine edilebilir.

Yemek borusunun ötesine yayılmış gelişmiş kanserli insanlarda, kemoterapi kanserin yol açtığı bulgu ve belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olmak için tek başına kullanılabilir.

Radyasyon tedavisi

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınların kullanılmasıdır. Radyasyon genellikle vücudunuzun dışındaki bir makineden gelip kanser hücrelerini hedef alır (dış ışın radyasyonu).

Gerekli durumlarda, vücutta kanser hücrelerinin yakınına yerleştirilebilir. Radyoterapi çoğu kez yemek borusu kanseri olan kişilerde kemoterapi ile kombine edilir. Genellikle cerrahiden önce veya sonra kullanılır.

Kombine kemoterapi ve radyasyon

Kemoterapi ve radyasyon terapisinin kombine edilmesi, her iki tedavinin de etkinliğini arttırabilir. Kombine kemoterapi ve radyasyon tek başına tedavi olarak uygulanabildiği gibi cerrahiden önce tümörü küçültmek için de kullanılabilir. Ancak, kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin kombine edilmesi, yan etkilerin olasılığını ve ciddiyetini artırır.

Endoskopik Rezeksiyon: Kanser hücreleri yemek borusunun yüzeysel tabakalarıyla sınırlıysa ve yayılmamışsa, kanserli dokuyu ve onu çevreleyen az miktarda sağlıklı dokuyu vücuttan çıkarmak için uygulanan bir cerrahi yöntemdir.

Boğazdan yemek borusuna uzatılan bir endoskopun (kamera bulunduran uzun ince tüp) sağladığı görüntü altında aynı tüpten gönderilen özel aletlerle kanserli doku etrafındaki belirli miktarda sağlıklı dokuyla beraber çıkarılır.

Yemek borusu kanserinin tedavisinde uygulanan ameliyatlarda kullanılabilen cerrahi yöntemler:

Источник: https://www.davincicerrahisi.com/yemek-borusu-kanseri-ameliyati

Yemek Borusu Kanseri (Özofagus) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Yemek Borusu Kanserinin Nedenleri

Yemek borusu kanseri (Özfagus), boğazınızdan midenize uzanan uzun, içi boş bir tüp olan yemek borusunda ortaya çıkan bir kanser türüdür.

Yemek borunuz, boğazınızın arkasından yuttuğunuz yiyeceğin mideye taşınmasına yardımcı olur.

Yemek borusu (Özfagus) kanseri genellikle özofagusun içine giren hücreler ile başlar. Yemek borusu (Özofagus) kanseri özofagus boyunca herhangi bir yerde oluşabilir. Erkeklerin, kadınlara oranla daha çok özofagus kanseri olma riskleri vardır.

Yemek borusu kanseri (Özofagus), dünya çapında kanser ölümlerinin en yaygın altıncı sebebidir. İnsidans oranları farklı coğrafi bölgelere göre değişmektedir. Bazı bölgelerde, yüksek özofagus kanseri vakaları, tütün ve alkol kullanımına veya özel beslenme alışkanlıklarına ve obeziteye bağlı olabilir.

Yemek borusu (özofagus) kanserinin belirtileri ve semptomları:

 • Zorlu yutma (disfaji)
 • Kilo kaybı
 • Göğüs ağrısı veya yanma
 • Hazımsızlık veya mide ekşimesi
 • Öksürük veya ses kısıklığı

Yemek borusu (Özfagus) kanseri ilk evrede tipik olarak hiçbir belirti veya semptom göstermez.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Sizi endişelendiren herhangi bir belirtiniz varsa geç kalmadan doktordan randevu almalısınız.

Eğer Barrett özofagus teşhisi konulduysa, yemek borusu kanseri riskinizi artıran ve kronik asit reflüsünün neden olduğu prekanseröz bir durumla karşılaşırsanız, doktorunuza durumunuzun kötüleştiğini gösteren belirtilerin sebebini sorunuz.

Yemek Borusu Kanserinin (Özofagus) Nedenleri

Yemek borusu kanserine neyin neden olduğu henüz net değildir.

Yemek borusu (Özfagus) kanseri, yemek borunuzda ki hücrelerin DNA’larında hatalar (mutasyonlar) geliştiğinde ortaya çıkar. Hatalar hücrelerin büyümesini sağlar ve kontrolden çıkarlar. Biriken anormal hücreler, yemek borusunda, yakın yapıları istila etmek ve vücudun diğer bölümlerine yayılmak için büyüyen bir tümör oluşturur.

Yemek Borusu Kanseri Türleri

Yemek borusu kanseri, dahil olan hücre tipine göre sınıflandırılır. Sahip olduğunuz yemek borusu kanseri türü, tedavi seçeneklerinizi belirlemenize yardımcı olur.

Adenokarsinom

Adenokarsinom, yemek borusunda mukus salgılayan, salgı bezi hücrelerinde başlar. Adenokarsinom en sık yemek borusunun alt kısmında görülür. Adenokarsinom, en sık görülen yemek borusu kanseri türlerindendir ve öncelikle beyaz erkekleri etkiler.

Skuamöz Hücre Karsinoması

Skuamöz hücreler, yemek borusu yüzeyini oluşturan düz ve ince hücrelerdir. Skuamöz hücreli karsinom en çok yemek borusunun üst ve orta kısımlarında görülür. Skuamöz hücreli karsinom tüm dünyada en sık görülen özofagus kanseridir.

Diğer Nadir Görülen Yemek Borusu (Özfagus) Kanseri Türleri

Bazı nadir görülen yemek borusu kanseri türleri arasında küçük hücreli karsinom, sarkom, lenfoma, melanom ve koryokarsinom bulunur.

Yemek Borusu Kanseri (Özofagus) Risk Faktörleri

Yemek borusunun kronik tahrişinin, yemek borusu kanserine neden olabileceği düşünülmektedir.

Yemek borusu hücrelerinde tahrişe neden olan ve yemek borusu (özfagus) kanseri riskini artıran faktörler:

 • Gastroözofageal reflü hastalığına (GERD) sahip olmak
 • Sigara içmek
 • Yemek borusu hücrelerinde prekanseröz değişikliklerin olması (Barrett’s özofagus)
 • Obez olmak
 • Alkol tüketimi
 • Safrada reflü olması
 • Yemek borusunda sfinkterden (büzgen kas) kaynaklı yutma güçlüğü (achalasia)
 • Devamlı olarak çok sıcak sıvı tüketmek
 • Yeterli meyve ve sebze yememek
 • Göğüs veya üst karından radyasyon tedavisi almış olmak

Yemek Borusu (Özfagus) Kanseri Komplikasyonları

Yemek borusu kanseri ilerledikçe, aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

Yemek Borusunun Tıkanması

Yemek borusu kanseri, tükettiğiniz yemek ve sıvının yemek borusundan geçmesini zorlaştırabilir veya imkansız hale getirebilir.

Ağrı

İleri dereceli yemek borusu (Özfagus) kanseri ağrıya neden olabilir.

Yemek Borusunda Kanama

Yemek borusu kanseri kanamaya neden olabilir. Kanama genellikle kademeli olsa da, bazen ani ve şiddetli olabilir.

Yemek Borusu Kanserini (Özofagus) Önleme

Yemek borusu kanseri riskini azaltmak için bazı adımlar atabilirsiniz:

Sigarayı Bırakın

Sigara içiyorsanız, bir an önce bırakmalısınız, dilerseniz bu konuda uzaman yardımı alabilirsiniz. Günümüzde sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ilaçlar ve danışmanlık veren bir çok yer mevcuttur. Eğer sigara içmiyorsanız, asla başlamayı düşünmeyin.

Alkol Tüketiminde Dikkatli Olun

Alkol tüketiyorsanız, kendinize sınırlar koymalısınız ve daha ılımlı alkol tüketmelisiniz. 65 yaşından büyük, sağlıklı yetişkinler için günde bir içki ve 65 yaş ve daha küçük yaştakiler için günde en fazla iki içki tüketilmelidir.

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Beslenmenize daha çok meyve, sebze ekleyin ve paketli ürünlerden olabildiğince uzak durmaya çalışın. Aşırı kilolu veya obez iseniz, kilo vermenize yardımcı olacak stratejiler hakkında doktorunuza danışın. Düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Kaynak: Yemek Borusu Kanseri (Özofagus) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Источник: https://www.havadiskibris.com/yemek-borusu-kanseri-belirtileri-nedenleri/

Yemek borusu kanseri

Yemek Borusu Kanserinin Nedenleri

Op. Dr. Erkan Yıldırım

Yemek borusu, ağızdan başlayıp midede sonlanan kastan yapılmış özel bir tüptür. Görevi yutulan gıda ve içecekleri mideye ulaştırmaktır.

Günümüzdeki birçok kanser türü gibi “yemek borusu kanseri” de çevresel etkenlerle yakından ilişkilidir. Bunların başında sigara içmek yer alır. Bu ve özellikle yanında alkol alınması yemek borusu kanseri riskini artırmaktadır.

Yemek borusu kanseri kimlerde daha sık görülür? 1. Erkeklerde,  2. Şişmanlarda, 3. Sigara içenlerde, 4. Kronik alkol tüketicilerinde, 5. İleri yaşta, 6.

Kronik reflü hastalığına bağlı Barrett yemek borusu gelişenlerde, 7. Taze meyve ve sebzeleri az tüketen kişilerde, 8. Kaza veya intihar amacıyla toksik madde içenlerde 

9.

Yemek borusu hastalıklarından biri olan 'akalazya hastalığı'nda daha sık görülür.

Ayrıca aşırı sıcak içecekler, sebze ve meyveden fakir yağlı öğünler, gastroözofageal reflü (mideden geriye asitli mide içeriğinin yemek borusuna kaçması) denilen mide asit sıvısının oluşturduğu yemek borusu hasarı da kanser oluşumunu artırmaktadır.

Yemek borusu kanserinin patolojik tipleri:

Yemek borusu kanseri; yassı hücreli (genelde yemek borusunun üst kısmında) ve adenokarsinom (genelde yemek borusunun alt kısımda) olarak iki farklı tipte olabilir. 

Fakat belirtiler her ikisinde de aynıdır, değişmez. İlk başlarda kanser dokusu küçük olduğu için her hangi bir belirti yoktur. Ancak ilerledikçe bazı belirtiler ortaya çıkar. Bunların içinde en önemlisi yutma güçlüğüdür.

Bu durum kanser ilerledikçe yemek borusunun geçişini tıkamasından kaynaklanır. Sanki kursakta yemek takılmış hissi oluşur.

Diğer belirtiler arasında yemek sonrası kusma (özellikle sindirilmemiş gıda), yemek sırası veya sonrasında artan göğüste veya sırtta ağrı, kilo kaybı, kanlı kusma, yutma ile birlikte öksürük, ses kısıklığı ve hazımsızlık sayılabilir. 

Bu belirtiler başka birçok hastalıkta da olabileceği için bu yakınmalarınız olursa mutlaka doktorunuza başvurunuz; ek bazı testler ve tetkikler yapılacaktır. 

Kanser ilerledikçe kanseri oluşturan hücreler bulundukları dokudan ayrılır. Lenf sıvısı (özel bir çeşit kan sıvısı) organ yakınındaki lenf düğümlerine (lenf bezelerine) ve kan yolu ile bedenin başka yerlerine yayılabilir.

Belirtiler: Yemek borusu kanseri tanısı genellikle hastanın şikâyetlerinden yola çıkılarak konulur. Aşağıdaki belirtilerin bazılarının varlığı yemek borusu kanseri şüphesini uyandırmalıdır: 1. En sık görülen belirti yutma güçlüğüdür. Bu başlangıçta yutulan gıdaların yemek borusundan geçerken takılması şeklindedir.

Başlangıçta daha çok katı gıdalar yutulamaz iken, zaman içinde hasta su bile içemez; 2. Kusma ve ya yutulan gıdaların ağza geri gelmesi; 3. Gıdaların yutulması sırasında ağrı oluşması; 4. Üst karın bölgesinde yanma hissi ve ya ağrı; 5. Tükürük salgısının artması; 6. Kilo kaybı, zayıflama; 7. Ses kısıklığı, öksürük.

TANI: Kan testleri yanında tanıda en çok kullanılan tetkikler ilaçlı yemek borusu grafisi (baryumlu özofagus grafisi) ve endoskopi (ucunda ışıklı bir kamera olan bir kanülle, yemek borusunun incelenmesi) tetkikidir. Endoskopide tıkayan kitle saptanıp doku tanısını doğrulamak için parça (biyopsi) alınır.

Bu parça mikroskop altında değerlendirilir ve kesin tanı netleştirilir. 

Hastalığın yaygınlığının derecesini değerlendirmek için endoskopi ile ultrason yapılabilir. Bunda tümörün derinliği ölçülür. Bilgisayarlı tomografi (BT) ile hastalığın başka yerleri tutup tutmadığı saptanmaya çalışılır. Başka yeni yöntemler de (PET-pozitron emisyon tomografisi, MRI-manyetik rezonans inceleme) hastalığın durumunu değerlendirmek için kullanılabilir.

Yemek borusu kanseri nasıl teşhis edilir?

Yemek borusu kanserinin teşhisi için yemek borusunun ilaçlı film veya endoskopi ile incelenmesi yeterli olmaktadır. Ancak hastalığın yayılım derecesinin anlaşılmasında veya tedavi sonrası takibi için endoskopik ultrasonografi, BT-bilgisayarlı tomografi, MRI-manyetik rezonans inceleme ve PET-pozitron emisyon tomografisi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır.

Tedavi:  Yemek borusu kanserinin tedavisinde kullanılan ana tedavi yöntemleri cerrahi, ilaç (kemoterapi) ve şua-ışın (radyoterapi) tedavisidir. Yemek borusu kanserinde en etkili tedavi yöntemi “cerrahi“dir.

Tedavi şekli, hastalığın yaygınlık derecesi ve hastanın genel sağlık durumuyla da ilgilidir. Kanser erken aşamalarda yakalanabilirse ve hastanın genel sağlığı iyiyse, cerrahi öncelikle düşünülmesi gereken tedavi yöntemidir.

Ancak tersi bir durum varsa, belirtileri kontrol etmek ve hastalığın ilerlemesini durdurmak amaçlı diğer tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedavinin amacı: Yemek borusu boyundan başlayıp karın içine kadar devam eder. Bu konumu ve pek çok hayati organ ve damarlar ile yaptığı yakın komşuluk nedeni ile yemek borusu ameliyatlarının gerçekleştirilmesi diğer birçok ameliyattan daha zordur.

Ameliyatta kanser, yayılma olasılığı olan bezeleri (lenf nodlarını) de kapsayacak şekilde steril-temiz cerrahi sınırlarla birlikte çıkarılmalıdır (Radikal özefajektomi + Lenfadenektomi). 

Yemek borusu kanserlerinin çoğu tanı konulduğunda 'lenf bezlerine yayılmış' durumdadır.

Lenf bezlerine yayılma olduğunda yalnız yemek borusunun çıkarılması yetersiz bir tedavi yaklaşımı olur ve başka bir çözüm bulunamaz ise hastalık kısa bir süre içinde tekrarlar. Bu nedenle yemek borusu kanserlerinde kanserin yayılma olasılığının olduğu tüm lenf bezlerinin çıkarılması gerekir.

Bu işlem ameliyatın vazgeçilmez prensiplerinden biridir. 

Mümkünse geride hiç tümör dokusu bırakmadan cerrahi yapılır. Kanserin yerine ve seviyesine göre göğüs kafesi, karın ve boyun açılabilir. Bazı cerrahlar göğüs kafesi açılarak lenf bezlerinin geniş olarak çıkarılmasını savunmakta, diğerleri ise göğüs kafesinin açılmasının ek bir yarar sağlamadığını, sadece karın ve boyun açılarak yapılan ameliyatın yeterli olabileceğini belirtmektedir. 

Etkilenen yemek borusunun genelde hepsi ve çevre lenf düğümleri çıkartılır. Bu çıkarma işleminden sonra genelde mide karından serbestleştirilerek yemek borusunun olduğu yatağa, boyuna doğru çekilir.

Midenin üst ucu boyunda ağız tabanı ile birleştirilir, böylece gıda alımı ağızdan olabilir. Midenin kullanılamadığı durumlarda yemek borusu yerine sırasıyla kalın barsak ve ince barsak kullanılır.

Güç kaybı ve zayıflama belirginse ameliyat öncesi bir süre damardan beslenme destek tedavisi gerekebilir.

Kullanılan cerrahi teknikler:

Kanserin yemek borusundaki yerine göre değişik ameliyat şekilleri kullanılır: 
1.

Açık (klasik) yöntem  Yemek borusunun bir bölümünün çıkarılması: Mideye çok yakın olan tümörlerde karından veya göğüs boşluğundan yapılan kesi ile yemek borusunun sadece alt kısmı çıkarılır.

Çıkarma işlemini takiben mide göğüs boşluğu içinde tekrar yukarıdaki yemek borusu bölümü ile cerrahi yöntemle birleştirilir. Bazen bu işlem için hem karnı hem de göğüs boşluğunu açmak gerekir.    

Yemek borusunun tamamının çıkarılması:

Diğer bir ameliyat şekli yemek borusunun tamamının çıkarılmasıdır. Bu işlem iki veya üç ayrı kesi kullanılarak yapılabilir (Ivor Lewis – sağ torakotomi+laparotomi; Sweet prosedürü – sol torakotomi+laparotomi; Sol torakoabdominal ozofajektomi) 

Bazı hastalarda karnından ve boynundan yapılan iki ayrı kesi ile yapılır. Yemek borusu çıkarıldıktan sonra hastaya midesinden veya kalın basağından yeni bir yemek borusu yapılır.

Ancak iki kesi yapılan bu ameliyatta kanser etrafındaki lenf bezlerinin çıkarılması teknik olarak mümkün değildir.

Bu kanserin bu bölgedeki lenf bezlerini tuttuğu hastaların daha sonraki tedavisinde önemli problemler yaratır. 

Üç kesi yapılan ameliyatlarda lenf bezleri yeterince temizlenebilir.Ancak yapılan üç ayrı kesi nedeni ile ameliyat sonrası dönem özellikle ileri yaşta olup ek problemleri olan hastalarda oldukça sıkıntılıdır. Bu hastalarda solunum sistemi ile ilgili çok ciddi problemler yaşanabilir.

2. Laparoskopik ve torakoskopik yöntem (Kapalı Ameliyat)  Yemek borusu tedavisindeki önemli gelişmelerden biri de tüm bu ameliyatların laparoskopik(kapalı) olarak yapılabilmesidir. 

Yemek borusunun bir kısmı göğüs bölgesinde bir kısmı da karın bölgesinde bulunur.

Bu nedenle yemek borusu kanserinin ameliyatı, karın bölgesi ve göğüs bölgesinden girilerek en az iki kesi ile yapılır. Torakoskopik yöntemde, göğüs bölgesine küçük 4-5 kesiden içeriye sokulan çapları 0.5-1 cm arasında değişen borucuklar yardımı ile girilip ameliyat kapalı şekilde yapılır.

Aynı şekilde laparoskopi ile de, karın bölgesine ufak kesilerle girilip ameliyat kapalı bir şekilde gerçekleştirilir. Yemek borusu ve çevre lenf bezleri birlikte çıkarılır. 

Yemek borusu kanserlerinin laparoskopik yöntemle yeterli kanserli doku temizliği sağlanarak güvenli bir şekilde tedavi edilebileceği son yıllardaki çalışmalarda gösterilmiştir. Bu yöntemde ameliyat sonrası dönemin çok daha iyi geçmesini sağlamak amacıyla, laparoskopik ve torakoskopik yöntemler birlikte kullanılır.

Bu ameliyatta yapılan işlem üç kesili klasik yöntem ile aynıdır. İşlem deneyimli ellerde güvenilir bir işlemdir. Ameliyat sonrası solunum problemleri çok daha az görülür. Hastalar çok daha az ağrı duyar, hastanede daha kısa süre yatar ve daha kısa bir süre içinde normal yaşantılarına dönerler. Kozmetik görüntü oldukça iyidir.

Laparoskopik-torakoskopik yemek borusu kanseri tedavisi, bu alanda en yeni ve etkili yöntemdir.

Bazı durumlarda yemek borusundaki tümör çıkarılamaz:

Bunun en temel nedenleri; 1. Hastanın genel durumunun büyük bir ameliyata izin vermemesi; 2. Kanserin ameliyatla çıkarılmasının mümkün olmaması; 3. Kanserin uzak organları tutmasıdır.

Bu şekilde tümörü olduğu yerde bırakılan hastalarda hastayı beslenmesi amacıyla endoskopik stent, endoskopik gastrostomi ve ameliyatla by-pass gibi değişik tedavi seçeneklerinden yararlanılabilinir.

Radyoterapi ve Kemoterapi

Işın tedavisinde (radyoterapi) dışardan veya içerden güçlü X-ışınları kanserin bulunduğu alana gönderilir. Kemoterapide ise, kanser hücrelerini öldüren veya çoğalmasını durduran bazı ilaçlar kullanılır. Bu da ışın tedavisi gibi, genellikle cerrahiye ek olarak kullanılır. Radyoterapi genellikle ameliyat ve ilaç tedavisiyle (kemoterapi) birlikte uygulanır.

Bu hastalığın tedavisi zor, bazı durumlarda da mümkün değildir. Bu nedenle oluşmaması için önlem almak, ilk olarak sigara içmemek, en iyi seçenektir.

Источник: https://hekimtap.az/ru/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%B8/677

Yemek Borusu Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Yemek Borusu Kanserinin Nedenleri

Sindirim sisteminde aktif rol oynayan ve sindirimi kolaylaştıran yemek borusu yutaktan sonra gelen bir bölgedir. Yemek borusunda kimyasal ve mekanik sindirim olayı gerçekleşmez. Ağız ve yutaktan gelen gıdaların mideye ulaşmasını sağlayan, ortalama 20-24 cm uzunluğa sahip ve 2 cm çapında olan yapıya yemek borusu diğer adıyla özofagus denir.

Yemek Borusu Nerede?

Soluk borusunun arkasında bulunan ve omurgaya paralel bir şekilde uzanan yemek borusu, yapı olarak incelendiğinde iç kısımdan dış kısıma doğru mukoza, düz kaslardan oluşan bir kaslı tabaka ve koruyucu özelliğe sahip bağ dokuları vardır. Bu bağ dokuları üç bölümden incelenir.

Üç bölümden biri olan mukoza tabakasında, mukus salgısı üreten aktif bezlerde bulunmaktadır. Mukus, yemek borusunun sürekli kaygan bir yapıya sahip olmasını sağlar. Kaygan yapıya sahip olan yemek borusu besinlerin mideye taşınmasını kolaylaştırır.

Orta tabakada bulunan halka görünümlü ve boyuna uzanan düz kaslar kasılıp gevşeyerek besinlerin taşınmasında aktif rol oynar. Her yutma olayından sonra yemek yemek borusunun üst kısmından mideye doğru yayılan bu dalga görünümlü hareketlerine peristaltik hareket olarak tanımlanır.

Bu sağımsal hareketler mide ve bağırsaklar tarafından da aktif olarak gerçekleştirilir. Mideden gelen ve yemek borusundan geçen ve geriye doğru yapılan hareketlerle kusma olayı gerçekleşir.

Yemek Borusu Hastalıkları

Akalazya, yemek borusunun sağımsal hareketleri ile yemek borusunun alt kısmında bulunan sfinkter yani kapak mekanizmasında oluşan bozukluktur. Bozukluk ortaya çıktığı andan itibaren besinlerin mideye ulaşması güçleşir.

Bu hastalığın temel nedeni, yemek borusunun peristaltik hareketini gerçekleştiren sinir sisteminde ortaya çıkan bozukluklar olarak bilinmektedir. Akalazya hastalarında kusma olayı, yutma güçlüğü, kilo kaybı, göğüs bölgesinde ağrılı yanmalar ve şiddetli göğüs ağrısı görülür.

Tanıda akciğer grafisi, baryumlu özafagus grafisi ve endoskopi kullanılır. Tedavide öncelikli amaç alt kapaklardaki basıncı düşürmektir. Bu nedenle öncelik ilaç tedavisidir. Endoskopik balon dilatasyonu ve sfinkter bölgesine botolinium toksin enjeksiyonu yapılır.

Tedavilerden cevap alınamadı ise cerrahi yöntemlerde uygulanır.

Yemek Borusunda Yara

Diffüz Özofagial Spazm, yemek borusunun aniden, yayın ve düzensiz bir biçimde kasılması sonucu ortaya çıkan fonksiyon bozukluğu veya kaybıdır. Bu hastalığın nedeni kesin olarak bilinmiyor. Spazm hastalarında göğüste şiddetli ağrılar ve yutma güçlüğü görülür.

Kalp kriziyle hemen hemen aynı belirtileri verir fakat bu şiddetli ağrıların eforla bir ilgisi bulunmaz. Bu ağrıların genel olarak nedeni yenilen yemeklerle ilgilidir. Hastalığın tanısında yemek borusu basınç ölçümler kullanılır.

Temel tedavi olarak mekanik veya cerrahi tedavi uygulanır.

Yemek Borusu

Reflü, gastroözafageal reflü diğer bir ismi ile asid reflüsü, mide içinde bulunan asid özelliğine sahip sıvının yemek borusu içine geri gitmesi ve bundan dolayı yemek borusunda ciddi zararlar ortaya çıkmasıdır. Reflü tüm sağlıklı bireylerde görülebilir.

Sağlıklı insanlarda 24 saatlik sürede yutma sırasında %5 gibi bir oranda reflü oluşabilir. Fakat bu oran reflü hastalığını oluşturmaz. Reflü hastalığının tanısını koyabilmek için reflü içeriğinin mide içinde kaldığı sürenin uzamasına ve sıklığına bakılır.

Süre uzadıkça ve reflü sık sık tekrar ettikçe hastalığın şiddeti artmaktadır.

Yemek borusunun iç yüzeyinde yani mukoza zarındaki oluşan zararın temel nedeni midenin içindeki asid ya da proteinlerin sindirimi gerçekleştiren pepsin gibi kimyasal maddelerin irritan etkilerinden dolayı ortaya çıkar.

Sigara ve alkol tüketimi, mideyi hızlı veya fazla dolduracak şekilde beslenme, midedeki asit salgısının artışı, şişmanlık, mide boşaltımında bozukluklar ve kapak mekanizmasında ortaya çıkan bozukluklar reflüye neden olur. Reflü hastalığı bazı durumlarda belirti vermez.

Belirti verdiğinde ise birden fazla şikâyet ortaya çıkar.

Göğüs arkasında yanma hissi, midede şiddetli yanmalar, mideden ağıza asid mide sıvısının gelmesi, şiddetli öksürük, yutkunma güçlüğü, kötü ağız kokusu ve kalp hastalıklarına benzer şiddet göğüs ağrıları reflünün belirtilerindendir.

Yemek Borusu Hastalıklarından Korunma Yolları Nelerdir?

Yemek borusu hastalıklarından korunma yolları ve tedavisi basit önlemlerdir. Öncelik hastanın yaşam tarzını değiştirmektir. Hastanın kilo vermesi ve yatmadan en az 3 saat öncesinden besin ve sıvı alımın durdurması sağlanmalıdır. Hasta sigara alkolden kaçınmalı, dar kıyafet giymemeli, yağlı ve baharatlı besinlerden uzak durmalıdır.

Medikal tedavide ise ait asit salgısını düşürecek ve yemek borusu alt kapağı basıncını arttıracak ilaçlar uygulanır. Medikal tedavide kullanılan ilaçlar hastalığın neden olduğu zararları ortadan kaldırmak içindir. Hastalığı tedavi etmez ve ilaç kesildikten sonra belirtiler devam eder.

Eğer yapılan medikal tedavilerden hiçbir olumlu dönüş olmadı ise ve hasta uzun süre yüksek dozda ilaç kullanmak zorunda kalıyorsa, yemek borusunda kanama ve kansere zemin hazırlayan belirtiler ortaya çıkmış ise cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavi olarak ise Laparoskpik veya Robotik Cerrahi uygulanır.

Üst karın bölgesi cerrahisinde çok zor durumda kalınmadığı sürece açık cerrahiden kaçınılmalıdır.

Yemek Borusu Kanseri Nedir?

Özefagus kanseri yutaktan başlayarak hızla yayılan bir kanserdir. Teşhisi oldukça zordur çünkü erken dönemde çoğunlukla belirti vermez. Bu kanserin iki farklı tipi vardır ve daha çok erkek bireylerde yaygındır.

Skuamöz kanser ve adeno kanser olarak incelenmektedir. Yassı hücreli kanser yani suamöz kanseri, yemek borusunun iç tabakasından başlar ve sıklıkla üst ve orta bölgede görülür.

Aseno kanser tipi ise yemek borusunun alt ucunda bulunan salgı bezlerindeki bozukluklardan dolayı kaynaklanır.

Yemek Borusu Kanseri Neden Olur?

Yemek borusu kanserlerinde genel olarak temel neden, beslenme alışkanlığı ve çevresel faktörlerdir. Besinlerin az çiğnenmesi, pişmeden tüketilmesi. Hazır gıda tüketimi, aşırı sıcak içecekler tüketilmesi ve sigara ve alkol tüketimi kanser için çok fazla risk oluşturur.

Yemek borusu kanseri riskini arttıran faktörlerden biri de hastanın radyasyona maruz kalmasıdır.

Ortaya çıkan yemek borusu kanseri nedir? Nedenleri belirlenemeyen kanser tipleri tedavi edilebilinir mi? Özellikle 60 yaş üzeri bireylerde görülen yemek borusu kanserinin altında başka hastalıklarda vardır. Alkol ve sigara tüketimi özafagus kanseri riskini çok fazla arttır.

Reflü ve barrett sendromu, mide asidinin üst kısma, yemek borusuna çıkmasından dolayı oluşur. Bu durumun uzun süre devam etmesi yemek borusuna zarar verir ve bu durum kansere yakalanma riskini arttırır.

Barrett sendromu, yemek borusundaki dokuların değişmesine neden olur ve kanser riskini tehli bir şekilde arttırır. Akalazya, yemek borusunun mideye bağlanan kısımda kasılıp gevşeme hareketlerin düzensiz olmasıdır. Akalazya hastalarında 15 veya 20 yıl sonrasında özafagus kanseri görülme oranı yüksektir.

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen belirtileri yutkunmada zorluk ve yutkunma sırasında ağrı oluşmasıdır. Daha sonrasında besinlerin yutkunduktan hemen sonra tekrar ağıza gelmesi, boğazda ve göğüste ağrı, kronik öksürük, ağıza kan gelmesi, dışkının koyu çıkması ve reflü belirtiler arasındadır.

Kansere bağlı kilo kaybı ve mide ekşimeleri, hazımsızlık ortaya çıkar. Yemek borusunda tıkanmalar ve özafagus yaralanmaları kanserin belirtilerindendir. Kanserin kesin olarak teşhis edilebilmesi için bazı testler yapılmaktadır.

Endoskopi, içi kameralı olan ince içi boş bir tüp boğazdan aşağı gönderilir. Tahriş olan veya yaralanan kanserli bölge endoskopi yardımıyla teşhis edilir.

Biyopsi, kanserli hücrelerin tespit edilmesi için doktor, özel streçli ince bir iğne ile yemek borusundaki dokulardan parça alır ve teşhis için laboratuvar ortamına gönderilir.

Yemek Borusu Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Tanı işlemi gerçekleştikten sonra hastalığın evreleri belirlenir. Yemek borusu kanserinin 4 farklı evresi vardır. Bunlar;

EVRE I: İlk evrede yemek borusunu tamamen saran hücrelerde bozukluklar ve değişiklikler meydana gelmektedir.

EVRE II: Bu evrede kanserli hücreler yemek borusuna çok fazla işlemiştir ve lenf düğümlerine kadar yayılmıştır.

Yemek Borusu Kanseri 3.EVRE

EVRE III: Üçüncü evrede ise kanserli hücreler yemek borusu duvarlarına yayılır doku ve organlara yayılarak lenf düğümlerini etkiler.

EVRE IV: Son evrede artık kanser tüm vücuttaki doku ve organlara ulaşmıştır.

Yemek Borusu Kanseri Tedavisi

Tedavide ameliyat tek bir tedavi olabileceği gibi bazı tedavi yöntemleri ile birlikte yapılmaktadır. Erken dönemdeki evrede ise endoskopi kullanılarak hasta ameliyat edilir ve kansere nden olan tümörler temizlenir.

Yemek Borusu Kanseri Ameliyatı

Tedavide ikinci bir yol ise ameliyat edilecek hastanın yemek borusundaki kanserli bölüm alınır. Diğer bir ameliyat yöntemi ise hastanın midesinin üst kısmının ve yemek borusunun belirlenen kısmının alınarak kanserli kısım alınır ve mide ile yemek borusu bağlanır.

Yemek Borusu Kanseri Kemoterapi

Kemoterapi, kimyasal ürünler kullanılarak kanserli hücrelerin yok edilmesini sağlayan tedavi yöntemidir. Kemoterapi, tedavi öncesi ve sonrası uygulanabilir. Radyoterapi yöntemi ile birlikte kullanılması mümkün olan kemoterapinin bazı yan etkileri de mevcuttur.

Yemek Borusu Işın Tedavisi

Radyoterapi, yüksek orandaki ışınlar sayesinde kanserli hücreler yok edilir. Kanserli bölüme radyasyon yerleştirilerek uygulanan tedavi yöntemidir. Kemoterapi yöntemi ile birlikte kullanılması mümkündür.

Yemek Borusu Kanseri Ne Kadar Yaşar?

Kansere yakalanan hastaların hayatta kalma oranları 5 yıl içinde 100 hasta olan bireylerden yalnızca 18 hasta hayatta kalmaktadır. Erken teşhis edilen hastalarda bu oran daha yüksektir.

Yemek Borusu Kanseri Ölüm Oranı

Kanser teşhisi konulan hastalarda yaklaşık 100 kansere yakalanan hastadan 18

Tedavi alan hasta 5 yıl içinde yaşamına devam eder. Geri kalan kısımsa tedaviye cevap vermez.

Yemek Borusu Kanseri Yaşam Süresi

Erken teşhis konulan ve tedavi alan hastalarda bu oran 5 yıldan fazla olabiliyor. Tedavi almayan hastalarda ise bu oran 2 yola kadar düşebiliyor.

YASAL UYARI Bu yazı yalnızca aydınlanma amaçlıdır ve mesleki tanı ve tedavilerin yerini alması için kullanılmamalıdır. Herhangi bir sağlık ile ilgili kararlar vermeden önce veya belirli bir tıbbi durum hakkında danışmanlık, rehberlik ve tedavi için daima sağlık uzmanınıza danışmayı unutmayın. 

Источник: https://www.bilginoktasi.com/yemek-borusu-kanseri-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть