Yemek Yiyerek Stresi Azaltamayız

Stresi Azaltan Besinler Nelerdir?

Yemek Yiyerek Stresi Azaltamayız

Stres, kortizol seviyelerinin yükselmesine neden olur. Araştırmacılara göre kortizol, daha çok kadınlarda olmak üzere, karbonhidratlı besinleri yeme istekliliğine neden oluyor. Karbonhidratlar ise özellikle tatlı yiyeceklerde bulunur. Burada devreye stresi azaltan besinler giriyor.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Stres daha fazla yememize, dolayısıyla obeziteye ve yağ hücrelerinin artmasına sebep oluyor. Özellikle kadınlarda daha fazla karın yağı biriktirmesine neden olur. Bu nedenle doğal ve bitkisel yiyeceklere ağırlık vermelisiniz.

Mutlu olmak, mutsuzluğunuzu örtmek için aldığınız anti depresan ilaçlar alışkanlık yapar. Her stresli durumda bir ilaç kullanmanız gerekir. Stresli hissettiğiniz her zaman anti depresan ilaçları almanıza gerek yok. Stresi azaltan besinler bulunuyor.

Şimdi, bu zararlı ilaçları almaktan vazgeçme zamanı! Bugün size, stresten kurtulmanıza yardımcı olacak bazı faydalı besinleri paylaşmak istiyoruz. Peki stresi azaltan besinler nelerdir?

Avokado

Bu meyve stresi azaltan yiyecekler arasında yer alıyor. Glutatyon, oksidatif zengini olarak hasara neden olan bazı yağların, bağırsak emilimini durdurmakta. Avokado ayrıca lutein, beta-karoten, E vitamini ve diğer tüm meyvelerden daha fazla folat içermekte. Tek bir porsiyon (yaklaşık bir avokadının dörtte biri) de bol miktarda B vitaminine sahiptir.

Bazı Meyveler

Yaban mersini, antosiyanin olarak bilinen en yüksek antioksidan düzeylerine sahiptir. Ayrıca çilek, portakal, ahududu ve böğürtlen gibi meyveler, stresle mücadelede yardımcı olduğu kanıtlanan C vitamini açısından zengin.

Yapılan bir araştırmada, C vitamini verilen insanların, stres testinden geçtikten sonra kan basıncı ve kortizol seviyeleri daha hızlı düştü.

Kaju Fıstığı

Kilo vermeye çalışanlar için protein ve yağ açısından son derece tatmin edici bir kombinasyon oluşturur. Özellikle iyi bir çinko kaynağıdır. Düşük çinko seviyesi hem anksiyete hem de depresyon ile bağlantılıdır. Vücudumuzun çinko depolamak için hiçbir yol olmadığından, her gün biraz yemek vücudunuz açısından faydalı olacaktır.

Papatya Çayı

Papatya, stresi azaltan içecekler arasındadır. Muhtemelen yatmadan önce uykunuzu getirmesi için en çok önerilen içecek budur. Pensilvanya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, papatya çaylarını 8 hafta süreyle yaygın anksiyete bozukluğu olan 57 katılımcıyla test etti ve anksiyete belirtilerinde belirgin bir düşüşe neden olduğunu buldu.

Kurutulmuş çiçeklerin üzerine kaynar su ilave edin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Her gece bir fincan içmeyi deneyin: TV’yi, bilgisayarı ve telefonunuzu kapatın ve bütün güne bir son vermek için yatağa girin.

Çikolata

Çikolata, stresi azaltan yiyecekler içindedir. California Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, depresif belirtiler arttıkça hem kadınların hem de erkeklerin daha fazla çikolata yediğini gösteriyor.

Özellikle bitter çikolatanın, kan basıncını düşürmesi, sakinleştirici bir duygu kattığı bilinmektedir. Bazı meyve sularına nazaran daha fazla polifenol ve flavonol (iki önemli antioksidan türü) içerir. Haftada bir kez kendiniz için koyu renkli çikolata partisi düzenleyebilirsiniz.

Sarımsak

Birçok bitki gibi, sarımsak da güçlü antioksidanlar içerir. Hücrelerimize zarar veren ve hastalıklara neden olan serbest radikalleri nötralize edip, neden olduğu hasarı azaltabilir veya hastalığı önlemeye yardımcı olur.

Sarımsaktaki bileşikler arasında, kalp rahatsızlığının, kanserin ve hatta soğuk algınlığının azalmasıyla bağlantılı olan allikin var. Stres bağışıklık sistemimizi zayıflattığından, sarmısak gibi arkadaşlara ihtiyacımız vardır.

Yeşil çay

Yeşilçay bir miktar kafein içerir ve içerisinde theanine adı verilen bir amino asit bulunur. Illinois Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bazı zehirli kanser türlerine karşı korunmanın yanı sıra, zayıflamak için kullanılan yeşilçayın, zihinsel performansı arttıran bir beyin güçlendirici olduğunu söylüyor. Her gün bir-iki fincan için.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi stresi azaltan besinler arasında yer alıyor. Karbonhidrat kaynağı olan yulaf ezmesi, beyninizin serotonin üretmesini sağlar, bu da iyi hissetmenize neden olur. Serotonin sadece antioksidan özelliklere sahip değil aynı zamanda stresin üstesinden gelmeye yardımcı olan yatıştırıcı bir his yaratır.

Çalışmalar, kahvaltı için yulaf ezmesi yiyen çocukların sabah boyunca daha mutlu kaldıklarını göstermiştir. Ve yulaf ezmesinde bulunan çözünebilir elyaf türü olan beta-glucan’ın diğer bütün tahıllardan daha fazla tokluk skoru oluşturduğu gösterilmiştir.

Ceviz

Ceviz, alfa-linolenik asit, omega-3 yağ asidi ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olduğu gösterilen diğer polifenolleri içerir. Tufts Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ceviz yedirilen hayvanlarda, beyin yaşlanmasının bazı belirtilerini tersine çevirdiğini keşfetti.

Tüm bu saydığımız stresi azaltan besinler sayesinde daha rahat bir gün geçirebilirsiniz.

Источник: https://morbilgi.com/stresi-azaltan-besinler/

Yavaş Yemek Yemeyi Alışkanlık Haline Getirmenizi Sağlayacak 9 Basit İpucu

Yemek Yiyerek Stresi Azaltamayız

Tüm beslenme uzmanlarının, tüm doktorların önerilerine rağmen kendini dizginleyemeyen ve önündeki yemeği saniyeler içinde bitirenlerdenseniz, yaklaşın böyle.

Artık “Arkandan atlı koşturuyor sanki”, “Nefes almayı unutma” gibi kalp kıran eleştirilere maruz kalmayacak, önünüzdeki tabak sanki bir anda yok olacakmış gibi bir hızla yemek yemeyeceksiniz. Üstelik bunu çok basit yöntemlerle sağlayabileceksiniz.

Peki, neden yavaş yemeniz gerekiyor? Bundan da biraz söz edelim. Çünkü yemekler hızlı bir şekilde yendiğinde sindirim sistemi doğru bir şekilde çalışacak fırsat bulamıyor ve bu da mideden bağırsaklara birçok organa uzun vadede ciddi zararlar veriyor.

Aynı şekilde hızlıca yemek yediğinizde daha çok yemek istiyorsunuz, çünkü beynin doyduğunu hissetmesi için aslında biraz zamana ihtiyacı oluyor ve siz, hızlıca her şeyi yiyerek ona bu zamanı tanımıyorsunuz.

Dolayısıyla hızla kilo alıyor ya da fazla kilolarınızdan bir türlü kurtulamıyorsunuz.

Anlayacağınız, insanların eleştirilerini boş verin ama sağlığınızı asla! Sağlığınız için yavaş yemek yemeyi öğrenmenin tam zamanı şimdi.

Tabii biraz sabır, biraz özveri ve biraz da kararlılık şart, baştan söyleyelim.

En çok söylenenle başlayalım, lokmalarınızı küçük küçük almaya çalışabilirsiniz

blog.gruborpub

Eğer daha önce de yavaş yemek yemeye çalıştıysanız veya bu konuyla ilgili tavsiyeler aldıysanız bu öneriyle mutlaka karşılaşmışsınızdır. En çok bilinen ve uygulanan yöntemlerden olan küçük lokmalar alma taktiği size de iyi gelebilir.

Burada önemli olan başta da söylediğimiz gibi kararlı durmanız ve küçük lokmalar almaktan vazgeçmemeye çalışmanız. Eğer çatalınız dolu dolu olmadan mutlu olmuyorsanız tatlı çatalı gibi daha küçük çatallarla yemek yemeyi de deneyebilirsiniz.

Küçük bir çatalla ne kadar çok yemek alırsanız alın normal bir yemek kaşığıyla aldığınız büyük bir lokmadan daha çok olmayacaktır. Böylece siz de alışkanlıklarınızdan çok da uzaklaşmadan yavaş yemeye başlayabileceksiniz.

Çatal, kaşık ve bıçağı her lokmanızdan sonra masaya bırakmayı deneyebilirsiniz

1zoom.me

Yemek yerken kullandığınız çatalı, bıçağı ya da kaşığı hep elinizde tutmanız daha hızlı yemek yemenize yardımcı olmaktan başka bir işe yaramıyor aslında.

O yüzden yemek yeme hızınızı yavaşlatmak istiyorsanız her lokmanızdan sonra elinizdeki çatal-bıçağı masaya bırakın ve bir sonraki lokmayı alacağınız zaman tekrar elinize alın.

Bu sayede sadece birkaç saniye geçecek olsa bile yavaş yemeyi alışkanlık haline getirmek için oldukça etkili bir yöntem olduğunu söylemekte fayda var.

Elle yemeye alışık olduğunuz yemekleri çatal-bıçakla yiyebilirsiniz

sammy-riggs

Pizzalar, pideler, lahmacunlar, dürümler… Elle yemeye alışık olduğumuz, elle yendiğinde lezzetinin en az iki katına çıktığını düşündüğümüz o kadar çok lezzet var ki…

Ama ne yazık ki hızlı yemekten vazgeçmenin, yavaş yemeyi öğrenmenin yollarından biri de bu alışkanlıktan vazgeçmek.

Çünkü elle yendiğinde iki lokmada bitirdiğiniz bir pizza dilimini, çatal bıçakla ortalama 8-10 lokmada yiyecek, pizzayı kesmekle geçirdiğiniz sürede yavaş yemeyi alışkanlık haline getirebileceksiniz. Biraz sabır, biraz özveri gerekli tabii, o ayrı.

Yemeklerin içinde hangi malzemelerin olduğunu bilme oyunu oynayabilirsiniz

Macar Kebap Tarifi

Sofraya oturdunuz, koca bir tabak yemek önünüze geldi, çatalınıza davranıp hızlıca onu yememek için kendinizi zor tutuyorsunuz diyelim. İşte bunu daha eğlenceli bir hale getirmek ve yavaş yemeyi öğrenmek için yemekten bir çatal alın ve yavaş yavaş çiğnemeye başlayın.

Karmaşık bir yemekse içinde hangi sebzelerin olduğunu, baharatı bol bir lezzetse hangi baharatlarla lezzetlendirildiğini keşfetmeye çalışın. Eğer yemeği yapanla aynı sofradaysanız ona sorular yöneltin.

Böylece hiç farkında olmadan yemeğinizi yavaş yiyecek, her çatalda keşfetmenin tadını çıkaracaksınız.

Üstelik bu sayede damak zeiniz de epey bir gelişebilir, bizden söylemesi.

Sofraya oturmadan önce stresinizi azaltacak yöntemler deneyebilirsiniz

the-pool

Hızlı yemek yeme alışkanlığının temel sebeplerinden biri stres olabilir. Bu nedenle sofraya oturmadan önce derin nefes alıp vermeyi deneyebilirsiniz. Elbette bunu bir kez yapmanız yeterli olmayacağı için en az 10 kez derin nefes alıp vermeye çalışın ve ardından sofraya oturun. Eskisine göre daha sakin bir şekilde yemek yemeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Yemek yerken “gerçekten” sadece yemek yemeye çalışabilirsiniz

foodbeast

Yemek yerken televizyon izliyor, bilgisayarla uğraşıyor ya da gazete okuyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmenin zamanı gelmiş demektir.

Çünkü başka işlerle uğraşırken “gerçekten” yemek yediğinizi pek de fark etmez, bu nedenle hızla ve çokça yemek yersiniz. Üstelik bu durumu izlediğiniz şeyin ne olduğu bile etkileyebilir.

Örneğin çok heyecanlı sahneleri takip ederken yemeğinizi daha hızlı yemeye koyulabilir, kendinizi izlediğinize kaptırıp saniyeler içinde tabağınızdakileri silip süpürebilirsiniz.

Bunun yerine yemek masasına geçin ve yemeğinizi tadını çıkara çıkara yiyin. Böylece hem daha yavaş yiyecek hem de yediklerinizin lezzetini gerçekten anlayabileceksiniz.

Tüm yemekleri tabağınıza bir anda almamaya çalışabilirsiniz

buzzerg

Sofrada birbirinden farklı yemekler olduğunda, her yemeği tabağınıza bir anda doldurmayın. Çünkü bu, hızlıca hepsini tüketmek istemenize neden olur. Bu nedenle yiyeceğiniz her şeyi kafanızda bir sıraya oturtun ve tek tek yiyin.

Ara öğünlerinizi atlamamaya dikkat edebilirsiniz

Eğer her sofraya oturduğunuzda çok aç oluyorsanız ve bu nedenle hızlı yiyorsanız karnınızın bu denli acıkmasının önüne geçmelisiniz. Bunu da ancak ara öğünler yaparak sağlayabilirsiniz.

Mideniz hafif hafif kazınmaya başladığında yeşil bir elma, az bir miktar kuru meyve ya da ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler yiyerek sofraya çok çok aç oturma alışkanlığınızı ardınızda bırakabilirsiniz.

Her gün benzer yemekler yemekten uzak durmaya çalışabilir, farklı lezzetler deneyebilirsiniz

thrillist

Her sabah kahvaltılık gevrek ya da yumurta, her akşam makarna yemek gibi rutin bir yeme alışkanlığınız varsa artık alıştığınız bu yemekleri hızlıca yiyip bir an önce bitirmek istemeniz normal olarak karşılanıyor.

Bu nedenle eğer yavaş yemek yeme alışkanlığı edinmek istiyorsanız tercih ettiğiniz yemekleri çeşitlendirmeniz şart. Böylece yeni tatları keşfedebilmek için daha yavaş tüketmek isteyecek ve çok büyük bir ihtimalle de bunu başaracaksınız.

Tabii hep dediğimiz gibi kararlılık ve sabır şart.

Источник: https://yemek.com/yavas-yemenin-yollari/

Stresin Etkilerini Azaltan Yiyecekler

Yemek Yiyerek Stresi Azaltamayız

Stresi azaltan yiyecekler dendiğinde aklınıza ilk gelen şeylerden birinin çikolata olduğuna eminiz. Haksız da sayılmazsınız. Çikolata seratonin yani mutluluk hormonu salgısını arttıran bir besin ve yapılan araştırma sonuçlarına bakacak olursak rahatlıkla stresi azalttığını söyleyebiliriz.

Hâl böyle olunca de stresli olduğumuz her an çikolataya seve seve sarılabiliriz değil mi? Aslında hayır çünkü her ne kadar stresi azaltan yiyecekler listesinin başında da gelse kontrollü tüketmekte fayda var.

Aşırı çikolata tüketiminin geri dönüşü çeşitli cilt problemleri ve sağlıksız kilolar olacağı için stresli olduğunuz durumlarda size iyi gelecek daha masum ve sağlıklı besinlere yönelmenizde fayda var.

ÇİLEK

Yaz mevsiminin en leziz meyvelerinden çilek stres düşmanı meyvelerin başında gelir. İçerdiği bol miktarda C vitamini ve afrodizyak etkisi ile salgı bezlerinizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede stresin kontrol altına alınmasını sağlar. Yüksek tansiyonunuzu düşürür, damarlarınızı temizler.

MUZ

Güçlü bir endorfin deposudur.

Endorfin insan vücudunun ağrıyan dokuları iyileştirmek amacıyla kendiliğinden ürettiği bir hormondur ve stres kaynaklı ağrıların giderilmesinde muz bire birdir.

Ayrıca potasyum kaynaklarının en güçlülerinden biridir ve seratonin (mutluluk hormonu) salgılanmasını sağlar. Bu sayede stres seviyesinin düşürülmesinde önemli rol oynar.

AVOKADO

Kahvaltılarda, salatalarda, makarna soslarında ya da dip soslarda rahatlıkla tüketebileceğiniz bir meyve olan avokadonun faydaları saymakla bitecek gibi değil.

En önemli özelliklerinden biri tıpkı muz gibi potasyum açısından zengin olması.

Bu zenginliği sayesinde avokado da seratonin salgılanmasını sağlayarak stres seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki faydalı yağ asitleri kalbinizi korur.

YABAN MERSİNİ 

Öncelikle antioksidanlar açısından zengin olan bu meyve aynı zamanda tam bir C vitamini deposu. Dolayısıyla stres anında tüketilen C vitaminin geri kazanılmasında önemli rol oynuyor. Ayrıca lif açısından oldukça zengin bir kaynaktır ve içeriğinde bulunan phytonutrient insan sağlığı için çok faydalı olan özel moleküllerden biridir. 

Stresi Azaltan Sebzeler

KARNABAHAR

Tam anlamıyla bir lif deposudur. Stres kaynaklı sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.  

KUŞKONMAZ

Folik asit açısından oldukça zengin bir sebze olan kuşkonmaz bu özelliği sayesinde ruh halinin dengelenmesinde önemli rol oynar. Kuşkonmazı sade olarak tüketebileceğiniz gibi çeşitli et yemeklerinin yanında garnitür olarak tüketebilir ya da salatalarınıza ilave edebilirsiniz.

ISPANAK

Tıpkı kuşkonmaz gibi folik asit açısından oldukça bonkör bir sebzedir. Aynı zamanda A, C ve K vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Vücut stresli dönemlerde C vitamini kaybettiği için ıspanak tüketimi kaybettiğiniz C vitaminini yerine koymanıza yardımcı olur.

MAYDANOZ

Sabah, öğlen, akşam tüm yemeklerde, tüm salatalarda hatta içeceklerde tüketebileceğiniz maydanozun cildi güzelleştirmenin yanı sıra güçlü bir flavanoid kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Flavanoid, stresin serbest radikallere verdiği hasarı onaran ve bu saldırıya karşı koruyan bir maddedir.

Ayran yaparken içine koyacağınız birkaç dal maydanoz ve taze nane hem daha lezzetli hem de ferah bir içecek hazırlamanızı sağlayacaktır.

Ayrıca sabah kahvaltınızda çiğ olarak tüketebilir, omletinizin içine koyabilir ya da C vitamini açısından zengin sebze ve meyvelerle birlikte smoothie şeklinde tüketebilirsiniz. 

YEŞİL BİBER

C vitamini deyince aklınıza ilk gelen şey portakal olabilir ama yanılıyorsunuz. Çünkü yeşil biber C vitamini açısından portakaldan çok daha zengin.

Yapılan araştırmalarda beslenme planının C vitamini açısından zengin olması durumunda adrenalin seviyesinin arttığı ve stresin azaldığı gözlemlenmiş.

Hâl böyle olunca da C vitamini açısından zengin olan bu sebze stresi azaltan yiyecekler listesinde yerini alıyor.

BROKOLİ

Brokoli de tıpkı yeşil biber gibi C vitamini açısından portakallar yarışan sebzelerden. Mevsimindeyken bol bol brokoli tüketip hem C vitamini alabilir hem de strese karşı güçlü bir bariyer oluşturabilirsiniz.

Stresi Azaltan Kuruyemişler

BADEM

İçeriğinde yüksek oranda çinko bulunan badem stresli anlarda duygusal dengemizi korumamıza yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki doymamış yağlar ve demir sayesinde de stresin azaltılmasını sağlar. Demir eksikliği vücutta yorgunluğa bağlı stres seviyesinin artmasına sebep olduğu için düzenli badem tüketimi ile bu durumun önüne geçilebilir.

CEVİZ

Omega 3 asitleri ve magnezyum açısından zengin bir yemiş olan cevizin özellikle taze olarak tüketilmesi önerilmektedir. İçeriğindeki bu zengin kaynaklar sayesinde stresi azalttığı bilinmektedir. Ayrıca cevizin suyunun kolesterol ve şekere de iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bu özelliği sayesinde de şeker hastalığı kaynaklı ani sinir gerilmelerinin engellenmesine yardımcı olur.

Stresi Azaltan Hayvansal Gıdalar

BALIK

Balığın çok zengin bir Omega-3 kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle yağ oranı yüksek balıklar stresi azaltan yiyecekler listesinin başında geliyor.

Bir grup öğrenci üzerinde yapılan araştırmalarda Omega-3 takviyesi alanların, almayanlara göre %20 oranında daha az stresli ve endişeli olduğu sonucunu çıkmış. Bunun sebebi de uskumru, somon, ton gibi balıkların adrenalin ve kortizol seviyesini kontrol altında tuttuğu tespit edilmiş.

Bunlar stres hormonları olduğu için düzenli Omega-3 takviyesi alan grupta stres oranında belirtildiği gibi bir azalma görülmüş.

YUMURTA

Diyet yapan ve sağlıklı beslenenlerin listelerinde ilk sıralarda yer alan yumurta hem tok tutma özelliğine sahip hem de vitamin, mineral ve faydalı yağlar açısından oldukça zengindir. Vücutta endorfin salgılanmasında yardımcıdır. Bu sayede stresli dönemlerdeki ağrıların giderilmesini sağlar ve stresi kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

SÜT

Çocukken anneniz mutlaka uyku öncesi bir bardak süt içmeniz için teklifte bulunmuş ya da bir adım öteye giderek sizi buna zorlamıştır. Annelerin her zaman bir bildiği vardır. Süt tamamen derin uykuya dalmanız için sihirli bir güç olmasa da sizi daha rahat bir uykuya hazırlıyor.

Bunun sebebi de içeriğinde bulunan yüksek orandaki kalsiyumun stres kaynaklı ruhsal dalgalanmalara iyi gelmesi ve bunları azaltmasıdır. Uyku öncesinde içeceğiniz bir bardak sıcak süt sizin çok daha sakin ve gevşemiş olarak uykuya dalmanıza yardımcı olacak.

 

Kaynaklar

görsel1: www.onionringsandthings.com görsel2: www.stylecraze.com görsel3: www.medicalnewstoday.com görsel4: www.organicfacts.net görsel5: www.nutritiouslife.com

görsel6: www.blushlane.com

Источник: https://www.makaleler.com/stresin-etkilerini-azaltan-yiyecekler

Yemek Yiyerek Stresle Başa Çıkmanın 6 Anahtarı | Cibuu Blog

Yemek Yiyerek Stresi Azaltamayız

Genelde yaşamak için güç toplamaya çalışırız. Az uyku, uzun ve artan yapılacaklar listesi, kendinize ayıracak zaman kalmaması ve hepsi bununla da kalmaz. Tüm bunları hemen hemen her insan yaşamaktadır.

İnsanlar stres seviyelerinin, panik atak geçirmeden bir saatin bile geçmediği kadar yüksek olduğu bir dönemler yaşamış olabiliyor. Stresle başa çıkabilmek mümkün…

Başlarda her ne kadar yardım almayı reddetsek de eninde sonunda yardım alma zamanı geldiğini anlıyorsunuz ve bu süreçte sıkıntılar çekmeye devam ediyorsunuz.

Stresi azaltmak için ilgilenmem gereken en önemli noktalardan biri de beslenmedir. Stresin sinir sistemi üzerindeki direkt etkisi olduğundan dolayı, sinir sistemini besleyip destekleyecek çeşitli beslenme programları işinize tahmininizden daha fazla yarayabilir.

Yemekle stresten kurtulmanın altı anahtarını sizlerle paylaşmak istiyoruz…

Yemek yiyerek stresle baş etme yolları

1) Şekeri kontrol altına alın.

Çoğumuz şekerin bizim için faydalı olmadığının farkındayız. Peki sinir sistemini doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz? Birkaç tanesini saymak gerekirse şeker anksiyete, odaklanma eksikliği, huysuzluk, depresyon ve hiperaktiviteyi artırır.

Nora. T. Gedgaudas,  Primal Vücut, Primal Akıl adlı kitabında “Nörotransmitterleriniz (ya da beyninizin) çalışması ya da çalışmaması üzerinde kan şekeri kadar etkili herhangi bir unsur yoktur.

”Nörotransmitterler temel ruh durumumuz ve beyin düzenleyicilerimizdir ve kan şekeri dalgalanmaları nörotransmitter serotonininin düzensizliğine yol açar.” demiştir.

Serotonin ruh durumu dengesini muhafaza etmekten sorumludur.

Şekerden kurtulun, stres ve beraberinde getirdiği yan etkilerden kurtulun.

2) Kafein alımınızı sınırlayın.

Durun… Sabah kahvenizi kaldırmalı mısınız? Asla. Çoğumuzun güne başlamak için sabah bir fincan kahve içtiğinizin farkındayız.

Bunu yapıyorsanız bırakmanızı söylemiyoruz. Sınırlamaya çalışmanızı öneriyoruz. Belki de günde yarım fincan içerek başlayabilirsiniz. Ya da bunun yerine yarı kafeinli bir latte yapıp kademeli olarak azaltmaya çalışabilirsiniz.

Kafein bir uyarıcıdır. “Savaş ya da kaç” hormonları olan adrenalin ve kortizolu açığa çıkarmak için böbreküstü bezlerinizi uyarır. Kafein bu nedenle enerji verir.

Bir ayı sizi kovalıyor olmasa bile vücudunuz böyle olduğunu düşünerek bu şekilde tepki verir.

Hayatınızda kafein olmadığında ne kadar farklı hissedebileceğinize şaşırırsınız.

3) Balıkyağı kullanın.

Optimum sinir sistemi işlevi için beynimizin sağlıklı omega-3 yağları ve A ve D Vitaminleri dahil belirli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Balıkyağı bu üçünün mükemmel bir kaynağıdır. Piyasadaki en iyi türü Blue Ice fermente balıkyağıdır ve burada bulunabilir.

4) Lahana turşusu ve fermente sebzeler yiyin.

Bazıları sever, bazıları nefret eder ama sağlıklı bir beynin en önemli unsurlarından biridir. Neden? İşlenmemiş organik lahana turşusu vücudun inflamasyonuyla mücadele eden bol miktarda probiyotik içerir. Beyin sağlığı gut sağlığıyla doğrudan ilişkilidir ve gutta inflamasyon olduğunda beyni de yoğun bir biçimde etkiler.

Beyin Üretici adlı kitabında Dr. David Perlmutter, “Sağlıklı guttaki iyi bakteriler serbest gıda ve yerleşimi seven işgalciler değildir. Beyin sorunu ve mental hastalık riskine etki ederler.” demiştir. Dr. Perlmutter ayrıca, “Guttaki nöronlar, birçok bilim adamının artık hepsini “ikinci beyin” olarak adlandıracağı kadar çoktur.” da demiştir.

Gut floranız ne kadar sağlıklıysa sağlıklı bir sinir sisteminiz olması o kadar olasıdır.

5) Organik yumurta ve taze balık yiyin.

Yumurta “mükemmel bir gıda”dır. Sarısında bol miktarda vitamin ve mineral, sağlıklı yağ ve kolesterol vardır (evet, kolesterol).

Kolesterol korkutucu gelebilir, ancak doğal kolesterolün vücudumuz, özellikle de beynimiz için faydalı olduğundan şüpheniz olmamalıdır. Buna başka bir blog yazısında değiniriz, şimdilik bu konuda bize güvenebilirsiniz. Taze balık beyin çalıştırıcı omega-3 yağları bakımından zengindir.

6) Yatağa gitmeden önce sakinleştirici bitki çayı için.

Papatya, lavanta ve melisa gibi sakinleştirici bitkiler iyi bir gece uykusu için sinir sisteminin rahatlamasına yardımcı olabilir.

Sadece o anda vücudunuzu sakinleştirmekle kalmayıp çevrenizde olanlara rağmen gündelik hayat içinde kendiliğinden sakin kalması için vücudunuzu yeniden eğittiğinizden bu başlamak için harika bir ritüeldir.

Bunlar yemeği kullanarak stresle başa çıkmaya yönelik en iyi yöntemlerdir. Bunların hepsi stres seviyemsini düşürme konusunda son derece yardımcı yöntemlerdir.

Источник: https://blog.cibuu.com/2017/10/02/stres-ile-basa-cikmak/

Stresi Azaltan Gıdalar Tüketmek

Yemek Yiyerek Stresi Azaltamayız

Stresli hissettiğiniz anlarda başvurabileceğiniz stresi azaltan gıdalar hakkında detayları öğrenmek için okumaya devam edin.

Stres vücutlarımızın verdiği doğal bir tepkidir. Baskılayıcı durumlarda adrenalimiz artar. Bu önemlidir çünkü adrenalin “savaş ya da kaç” tepkilerimiz için değerli bir hormondur.

Tüm durumlar bu tepki ile sonuçlanmaz. Ama vücutlarımız hala anksiyete, hızlı kalp atışı ve kas gerginliği hisseder. Çoğu zaman, bu tepki belli başlı durumlardan kaynaklanır. Bu problemli durumlar, aşırı çalışmış olmak veya sürekli rahatsız edici seslere maruz kalmak olabilir.

Ayrıca, bunlar alışkanlıklardan, beslenme eksiklikliğinden veya toksin fazlalığından da kaynaklanabilir. 

Neyse ki, bazı yiyeceklerin stresi gidermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bunlar akıl sağlığımıza yardımcı olur. Ayrıca stresle bağlantılı belirtilerin azalmasını sağlar.

Sadece stresi azaltan gıdalar tüketerek stresten kurtulmak mümkün değildir. Ama, bunlar hem ruh haliniz hem de refahınız için harika takviyelerdir.

Bunları öğrenmek ister misiniz?

1. Süt

Sütteki fosfolipitler ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bilişsel fonksiyonlarınıza ve strese tepkinize yardımcı olabilirler.

Gündelik olarak süt içmek iyi bir fikirdir. Bunun nedeni, süt ile strese karşı zihinsel ve endokrin tepkilerin artmasıdır. Ayrıca hafıza kapasitenize ve tutuluma yardımcı olur. 

2. Yaban mersini

Bu lezzetli meyve, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde diğerlerinden üstün tutulur. Özellikle yüksek oranda C ve E vitaminleri içerir.

Doğal yaban mersini suyu kortizol üretimini azaltır. Kortizol stresi daha da kötüleştiren hormonlardan biridir.

Yaban mersini ayrıca potasyum, magnezyum ve manganez içerir. Bunlar fiziksel gerginliği azaltmaya yardımcı üç mineraldir. Eninde sonunda, fiziksel gerginlik stresin büyük bir kısmını oluşturur.

3. Bitter çikolata

Her gün bir kaç gram bitter çikolata yemeniz öneriliyor. Bunun sebebi bitter çikolatanın adrenalin ve kortizol seviyelerini azaltması. Aynı zamanda serotonin’i arttırır. 

Bitter çikolatanın %60’dan fazlası kakaodur. Bu gıda oksidatif stres, depresyon, halsizlik ve duygusal dengesizliklere bağlı diğer belirtilerle savaşmaya yardımcı olur.

4. Kırmızı şarap

Bir bardak kırmızı şarap bir çok yönden fayda sağlar.

Kırmızı şarap kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımını geliştirir, sinir sistemi dengesizliklerini kontrol eder ve anksiyete atakları sırasında rahatlama sağlar.

Ayrıca bakınız: Şarapla İlgili Hala İnandığımız 8 Efsane

5. Somon

Somon ve diğer balıklar omega-3 açısından zengindir. Bu asit enflamasyonu azaltmaya ve serotonin gibi nörotransmiterlerin üretimini arttırmaya yardımcı olur.

Somon ayrıca güçlü antioksidanlar ve önemli mineraller içerir. Bu ögeler kortizol ve adrenalin üretimi ile savaşır. Sonuç olarak, vücudun strese olumlu tepki göstermesine yardımcı olur. 

6. Avokado

Avokado çok sağlıklı bir meyvedir. Bunun nedeni yağ asitleri, E vitamini ve çeşitli mineraller açısından zengin olmasıdır. Bunlar hücresel zarları ve sinir sistemini korur.

Her gün bir porsiyon avokado kan basıncını, yüksek kortizol seviyelerini ve anksiyeteyi kontrol etmeye yardımcı olur.

Ayrıca bakınız: Avokado ile Hazırlayabileceğiniz 5 Enerji Verici Smoothie

7. Badem

Diğer kuruyemişler gibi badem de E, B kompleks vitaminleri, sağlıklı mineraller ve yağlar içerir. Bunlar ruh halinizi iyileştirir ve enerji seviyelerinizi arttırır.

Badem ayrıca içindeki lifler yardımı ile strese iyi gelir. Çünkü lifler sayesinde strese eşlik eden sindirim problemlerini gidermeye yardımcı olur.

8. Yulaf

Kahvaltıda yulaf yemek günü daha iyi geçirmenize yardımcı olur. Daha sakin hissedersiniz, daha fazla fiziksel ve zihinsel enerjiye sahip olursunuz.

İçindeki karbonhidratlar da ruh haline iyi gelir. Çünkü beyinde serotonin üretimini arttırırlar. 

Bu gıda biraz yavaş sindirildiği için etki göstermesi uzun sürer, ama etkisi de daha uzun sürer.

9. Fermente gıdalar

Zihinsel sağlığınızı geliştirmenin bir sırrı da midenize iyi bakmanızdır. Bağırsak floranız genel sağlığınızı etkiler. Midede aşırı miktarda kötü bakteri bulunması zihinsel sağlığınızı etkiler.

Fermente gıdalar bir çok iyi bakteri taşır. Bunlar beynin kimyasını doğrudan etkiler. Vagus sinirleri aracılığı ile beyni düzenli sağlıklı bir ruh hali için teşvik eder.

Örneğin, bu gıdaların bir çoğunda probiyotik Lactobacillus rhamnosus’u bulabilirsiniz. Bu bakteri stresi arttıran kortizolü azaltır.

Bunları taşıyan bazı yiyecekler:

  • Doğal yoğurt
  • Kefir
  • Fermente brokoli
  • Turşu
  • Miso çorbası

Diyetinize stresi azaltan gıdalar ekleyerek, stresin etkilerini azaltabilir ve daha iyi bir ruh haline sahip olabilirsiniz. 

Denemekten çekinmeyin!

Источник: https://sagligabiradim.com/stresi-azaltan-9-gida/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.