Yeni nesil okul çağı salgını: El ayak ağız hastalığı

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir, Neden Olur, Tedavisi

Yeni nesil okul çağı salgını: El ayak ağız hastalığı

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir, Neden Olur, Tedavisi

El ayak hastalığı nedir? El ayak ağız hastalığı neden olur ve el ağız ayak hastalığı tedavisi nasıl olmalıdır sorularını Uzm. Dr. Halil Akarcan okuyucularımız için cevapladı.

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir

Çoğunlukla 5 yaşından küçük çocuklarda, en çok da bebeklerde karşılaştığımız el ayak ağız hastalığı nadiren yetişkinlerde de görülmektedir.

Hastalığa daha çok Picornaviridae ailesinden enterovirüslerden coxsackie A10-a16 ve Enterovirüs 71 sebep olmaktadır. El ayak hastalığı daha çok bahar aylarında görülür ve kuluçka süresi 3-7 gündür.

El ayak hastalığı zaman zaman su çiçeği ve gribal enfeksiyonlarla karıştırılabilmekte, yanlış teşhis konulabilmektedir.

El ayak hastalığı nedir sorusu kabaca şu şekilde tanımlanabilir; daha çok bahar aylarında karşılaşılan, Enterovirüs ailesinden coxsackie virüsünün sebep olduğu, el, ayak, ağız, bademcik bölgesi, popo ve yumuşak dokuda oluşan ve bir hafta kadar süren kırmızı içi su toplayabilen döküntüler şeklinde seyreden son derece bulaşıcı bir hastalıktır.

Hastalık avuç içi ve ayak tabanında döküntüye neden olan ender rahatsızlıklardandır. Ayak tabanındaki döküntüler zaman zaman ağrı yapabilir ve yürümeyi zorlaştırabilir.

Hastalık süresinde tırnaklarda da renk değişikliği görülebilir. Zaman zaman el ayak hastalığı tırnakdüşmesi yapabilir.

Hamilelerde, özellikle ilk trimestırda el ayak ağız hastalığı belirtileri görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Hamilelik için riski bir hastalıktır (baknz: hamilelik belirtileri nelerdir)

El Ayak Hastalığı Nedir

El Ayak Hastalığı Belirtileri

En belirgin el ayak hastalığı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Halsizlik ve kırgınlık
 • İştah kaybı ve kusma
 • Boğaz ağrısı
 • Bademcikte kızarıklık
 • Yetişkinlerde ve bebeklerde yüksek ateş
 • Ağız içinde aft
 • El, ayak ve bileklerin kırmızıya boyanması
 • İlerleyen günlerde genital bölgede, popoda, dizlerin arkasında, avuç içinde, ayak altında, parmak aralarında ve kasıklarda pütür pütür kırmızı döküntülerin oluşması. Bu döküntüler küçük, içi su ile dolu kabarcıklar şeklindedir. Hastalık genellikle ateş, boğaz ağrısı, ağızda yaralar şeklinde başlayıp bir kaç gün sonra döküntüler ortaya çıkar. Döküntüler ortaya çıkınca tanı koymak kolaylaşır. Döküntüler 1 hafta 10 gün sürebilir.

El Ayak Hastalığı Neden Olur

Yazının başında da belirttiğim gibi hastalığa en sık Entrovirüslerden ailesinden coxsackie virüsü neden olmaktadır. Bu virüs oldukça bulaşıcıdır. Virüs döküntüler ortaya çıkmadan önceki iki gün ile döküntüler görüldükten sonraki yedi günlük sürede başkalarına da bulaşabilir. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında salgına dönüşebilmektedir.

El ayak hastalığı neden olur dendiğinde akla gelen başlıca bulaş kaynakları; dışkı yoluyla, yakın temasla, tükürükle ve solunum sekresyonlarıyla çok hızlı bir şekilde bulaşabilir.

Özellikle yazları havuz sularının yutulması, oyuncaklar, ortak kullanılan şezlonglar, ortak havluların kullanılması yine el ayak ağız hastalığı neden olur sorusuna cevap önemli bulaş kaynaklarıdır. Ayrıca okul ve kreş ortamında da hastalık kolaylıkla salgın haline dönüşebilir.

Hastalık çocuktan çocuğa bulaşabildiği gibi, çocuklardan yetişkinlere ya da yetişkinlerden çocuklara bulaşabilir. Özellikle çocuklar el ağız ayak hastalığı belirtileri görülen kişi ya da çocuklardan uzak tutulmalıdır.

El Ağız Ayak Hastalığı Tedavisi

Hastalığın tedavisi mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Alternatif tedavi yöntemleri, bitkisel tedaviler doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.Yapılacak yanlış bir uygulama durumun daha da kötüleşmesine sebep olabilir.

El ayak ağız hastalığı 1 hafta 10 gün içinde kendiliğinden geçer. El ayak hastalığı tedavisi için kullanılan ilaçlar genellikle hastalığın tedavisi için kullanılmaz, oluşturduğu rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yöneliktir.

El ayak hastalığı komplikasyonları arasında yer alan yüksek ateş için doktor tarafından ateş düşürücü verilebilir.

Döküntüler kaşınmamalıdır. Kaşınması durumunda yaralar iltihap kapabilir. Döküntülerin iltihap kapması nadiren iz kalmasına sebep olabilir. Bu nedenle özellikle çocuklarda kaşıntı giderici merhem, sprey, losyon ve ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu merhem ve diğer bütün ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Ateş düşürücü ağrı kesiciler, ağız içi yaraları rahatlatan jel ve spreyler doktor kontrolünde kullanılabilir. Ayrıca döküntüler iltihap kapmışsa veya iltihap kapma riski varsa antibiyotikli kremler uygulanabilir. Bunun dışında antibiyotik el ayak ağız hastalığı tedavisi için kullanılmaz.

Daha önce hastalığı geçirenler tekrar el ayak ağız hastalığı geçirebilir. Bunun nedeni de farklı virüs serotiplerinin aynı hastalığı yapabilmesidir.

El Ayak Hastalığına Ne İyi Gelir

Hastalığın tedavisi için mutlaka doktor tavsiyelerine uyulmalı, tedavi uzman bir hekim tarafından takip edilmelidir. El ayak hastalığına ne iyi gelir dendiğinde akla gelen başlıca tavsiyeler:

 • Hastaya bol sıvı verilmesi
 • El ayak hastalığında iştah kaybına sık rastlanır. Ancak özellikle çocukların direncinin arttırılması için beslenmeye dikkat edilmelidir. Çocuk yememekte direniyorsa zorlanmamalıdır.
 • Hastalara yoğurt ve çok sıcak olmayan çorba gibi ağızdaki yaraları azdırmayacak besinler verilmelidir.
 • Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde el ağız ayak hastalığı söz konusu ise bebek daha sık emzirilmelidir.
 • El ayak ağız hastalığı banyo için de; duş alınırken yaralar sünger ya da bezle silinmemeli, aşırı bastırarak temizlenmeden kaçınılmalıdır.
 • Ağız yaralarının oluşturduğu rahatsızlığın hafifletilmesi için hastaya dondurma, yoğurt gibi soğuk yiyecekler verilmeli, sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Çocuklar hastalık geçene kadar bir hafta okula gönderilmemelidir.
 • Yaraların üzerine hiçbir bitkisel karışım sürülmemelidir.
 • Hastanın odası sık aralıklarla havalandırılmalıdır.
 • Hastayla yakın temas kuranlar ellerini sabunla ve bol suyla yıkamalıdır.
 • Oluşan döküntülerin görünümünde bir değişiklik meydana gelmesi halinde hastalığı takip eden doktora bilgi verilmelidir.
 • Kişisel hijyene dikkat edilmesi hem iyileşme sürecini hızlandıracak, hem de hastalığın yayılmasının önüne geçecektir.

Yazan: Uzm. Dr. Halil Akarcan (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı)

Tel: (0232) 438 51 21

Adresi: Vali Rahmi Bey Mah. 297/4. Sk. No:2 D:3 Buca/İzmir

E-mail: drakar72@hotmail.com

Источник: //www.biobilgi.com/el-ayak-agiz-hastaligi-nedir-neden-olur-tedavisi/

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir, Tedavisi

Yeni nesil okul çağı salgını: El ayak ağız hastalığı

el ayak ve ağız hastalığı nedir, tedavisi

Picornaviridae ailesinden bağırsak virüslerinin sebep olduğu el ayak ve ağız hastalığı daha çok 10 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde görülür. Hastalık nadiren de bağışıklık sistemi zayıf yetişkinlerde görülebilir.

Virüs boğaz ve burun salgısından, kabarcıklardaki sıvıdan ya da katı dışkıdan kolaylıkla bulaşabilmektedir. Anaokulu, kreş ve okullarda kısa sürede küçük salgınlara neden olabilir. El ayak ağız hastalığının görüntüsü su çiçeğine benzer ve sıkça su çiçeği ile karıştırılır.

 El ayak hastalığının teşhisi ve tedavisi mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

El ayak hastalığı nedir sorusuna; genellikle yaz aylarında görülen, Coxsackie virüsünün sebep olduğu, ağız, el, ayak, bademcik çevresi ve yumuşak dokuda bir hafta kadar süren kabarcık ve döküntüler şeklinde görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır şeklinde cevap verilebilir.

El Ayak Ağız Hastalığı

El ayak ağız hastalığı belirtileri; halsizlik, hafif ateş, ishal, kırıklık, kusma, baş ağrısı, boğaz ağrısı, iştah kaybı ile başlar.

Daha sonra ağız çevresi ve ağız içinde, avuç içinde, kalça çevresinde ve ayak tabanında sivilceye benzeyen kabarcık ve döküntüler çıkar. Bu döküntü ve kabarcıklar kaşıntı yapar.

Ağızdaki kabarcıklar özellikle çocuklarda iştah kaybına sebep olur. Zaman zaman ayak altındaki kabarcıkların verdiği acı nedeniyle çocuklar yürümekte güçlük çekebilir.

El ayak hastalığı tedavisi için kullanılan ilaçlar genellikle bu rahatsız edici belirtilerin ortadan kaldırılması yönünde kullanılan ilaçlardır. Döküntülerin iltihap kapması veya iltihap kapma riski yoksa el ayak ağız hastalığı tedavisi için antibiyotik kullanılmaz.

El Ayak Hastalığı

El ayak hastalığı nedir konusunda en çok merak edilenleri maddeler halinde sıralayacak olursak, el ayak hastalığı sıkça sorulan soruların cevapları:

 • Hastalığa Coxsackie virüsü sebep olmaktadır.
 • Coxsackie virüsü oldukça bulaşıcıdır. Bir hastaya bulaşan virüs döküntüler görülmeye başlamadan önceki 2 gün ve döküntülerden sonraki 1 haftalık sürede başkasına da bulaşabilir. El ayak ağız hastalığı belirtileri görülen kişi ya da çocuklardan özellikle başka çocuklar uzak tutulmalıdır.
 • Hastalık daha çok çocuklarda kendini gösterir. Özellikle okul ve kreş ortamında kolaylıkla yayılır.
 • El ayak ağız hastalığı en çok yaz aylarında görülür.
 • Virüs bulaştıktan sonra 1 hafta içinde döküntüler kendiliğinde ortaya çıkar. Bir hafta sonra da kendiliğinden kaybolur. Ancak yaralar mikrop kaparsa döküntüler iz bırakabilir.
 • Hastalık el, ayak, ağız ve popo bölgesinde döküntülere ve kabarıklıklara sebep olur. Bu kabarıklıklar su toplayabilir. El ayak ve ağız hastalığı ayak tabanı ve avuç içinde döküntüye neden olan nadir hastalıklardandır. El ayak ağız hastalığı belirtileri arasında yer alan ayak döküntüleri zaman zaman çocuklarda yürüme güçlüğüne sebep olabilir.
 • El ayak hastalığı belirtileri boğaz ağrısı, ateş, ağızda döküntü ve yutkunma güçlüğüdür.
 • Zaman zaman tırnaklarda da döküntü görülebilir. Ancak tırnaklardaki bu döküntüler tırnakların düşmesine sebep olmaz.
 • El ayak ve ağız hastalığı tedavisi mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

el ayak hastalığı

 • Ateş yükselmesi ve döküntülerin ağrı yapması durumunda doktor reçetesi ile ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Hastaya ılık su uygulaması da ateşe iyi gelebilir.
 • Hastalıkla birlikte gelen kaşıntılar oldukça rahatsız edicidir. Özellikle çocuklar kendine hakim olamaz ve kaşınırlar. Döküntü ve kabarcıkların kaşınması da yaraların mikrop kapmasına sebep olabilir. Bu nedenle el ayak hastalığı tedavisi kapsamında doktor kontrolü ve tavsiyesi ile kaşıntı giderici ilaç ve losyonlar kullanılabilir.
 • El ayak ağız hastalığı tedavisi kapsamında antibiyotik kullanılmaz. Sadece yaralar mikrop kaptığında doktor gerekli görürse antibiyotik tedavisine başvurulabilir. Doktor reçetesi dışında antibiyotik kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Yaralarda mikrop kapma riski varsa doktor kontrolünde antibiyotikli krem kullanılabilir.
 • Hastalığı bir kez geçirenlerin bir daha el ayak hastalığı geçirme olasılığı çok azdır.
 • Hastalık büyüklerden çocuklara ya da çocuklarda büyüklere bulaşabilir.
 • Hamilelerde el ayak ağız hastalığı belirtileri görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktorlarına başvurmalılar. Hamilelik için riskli bir hastalıktır.
 • El ayak ağız hastalığında zaman zaman doktorlar çinko ve demir takviyesi verebilirler.

el ayak ağız hastalığı

Öncelikle bu hastalıktan şüphe ediliyorsa hemen doktora başvurulmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği ilaç ve tedavinin dışına çıkılmamalıdır. Çevreden duyulan bitkisel çözümler doktora danışılmadan denenmemelidir. Bu uygulamalar döküntü ve yaraların daha da kötüleşmesine sebep olabilir. Evde el ayak ağız hastalığına ne iyi gelir derseniz:

 • Hastaya bol sıvı verilmelidir.
 • El ayak hastalığı iştah kaybına yol açar. Ancak hastanın direncinin arttırılması için özellikle çocuklar beslenmeye çalışılmalıdır.
 • Hastalık sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde meydana gelmişse bebek daha sık emzirilmelidir.
 • Güvenilir marka dondurmalar yenerek ağız yaralarının verdiği rahatsızlık giderilebilir.
 • Çocuklar okula gönderilmemelidir. Döküntüler geçtikten sonraki bir hafta da çocuk okula gitmemelidir.
 • El ayak ağız hastalığı söz konusu ise hasta duş alırken lifli bez, banyo süngeri vb. ile yaralara temas etmemeli, döküntülerin olduğu hafta boyunca sadece su dökünerek duş almalıdır.
 • Yaraların üzerine bitkisel karışımlar sürülmemelidir.
 • Hastanın bulunduğu ortan sık sık havalandırılmalıdır.
 • Hasta ile yakın temas kurulduğunda eller sabunla iyice yıkanmalıdır.
 • Yaraların ve döküntülerin durumunda bir değişiklik gözlenirse doktora haber verilmelidir.

Источник: //saglikloji.com/el-ayak-agiz-hastaligi-nedir-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..