Yeni yıl detoksuyla vücudunuzu da yenileyin

içerik

Yeni yılın ilk günü vücudunuzu yenileyin!

Yeni yıl detoksuyla vücudunuzu da yenileyin

Yılbaşı heyecanı yeni yılın ilk günüyle yerini gerçeklere bırakıyor. Yılbaşı sofrasında yiyip içtiklerine fazla dikkat etmeyen hatta ‘bir geceden bir şey olmaz’ diyerek ölçüyü kaçırmakta sakınca görmeyenler ise kaçınılmaz olarak yeni yıla çeşitli mide problemleri ile başlıyor.

Keyifsizlik ve halsizlik gecenin neşesini gölgede bırakırken, gaz, şişkinlik, hazımsızlık ve baş ağrısı en sık rastlanan şikayetler arasında başı çekiyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Kaplan, yeni yılın ilk gününün vücudunuzu yenilemek için kolları sıvamanız gereken bir gün olması gerektiğini belirterek “2018'i geride bırakıp yepyeni bir yılı karşılarken yılbaşı gecesinin de vücudumuzda oluşturduğu stresten arınmak oldukça önemlidir. 2018’e yepyeni bir başlangıç yapmak için 1 Ocak günü vücudunuzu yenileyerek işe başlayabilirsiniz” diyor.

Uyanır uyanmaz 1 bardak ılık su için

Sabah kalktığınızda ilk işiniz büyük bir bardak ılık su içmek olmalı. Sindirimi kolaylaştırmak ve hazımsızlığı gidermek için en az 2 buçuk litre su içmeye özen gösterin. Ayrıca bitki çayları ve maden suyu ile sıvı tüketiminize destek olabilirsiniz.

Kahvaltınız bol yeşillikli olsun

Uyandıktan sonra en geç 1 buçuk saat içinde kahvaltı yapmaya özen gösterin. Metabolizmanın kendini toparlaması için, şarküteri ürünleri ve börek, poğaça, simit gibi hamur işlerinin yer almadığı ağır bir kahvaltıdan uzak durmak şart.

Şarküteri ürünleri ve hamur işleri kahvaltınızda yer almasın. Yoğurt, meyve ve müsli ile hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz ancak mutlaka kahvaltınızda bol miktarda maydanoz, tere, roka, dereotu, nane gibi yeşilliklere yer verin.

Salam, sosis, sucuk veya pastırma gibi şarküteri ürünlerini tercih etmeyin.

EN SAĞLIKLI 5 KAHVALTI ÖNERİSİ!

Geç yatmış olsanız da erken kalkın!

Her ne kadar yılbaşı akşamı geç yatmış olsanız da, ertesi günü geç saatlere kadar uyuyarak geçirmeyin. Her gün yeni bir gün demek vücudumuz için. Yeni güne daha iyi adapte olabilmek için 8 saatten fazla uyumamak önemli. Aksi halde düzensiz uykudan etkilenen kortizol hormonunun salınımı artar, kan şekeri seviyeleriniz yükselir ve bu da yağ depolanmasına neden olur.

Kızartmadan uzak durun

Yeni yılın ilk günü pazara denk geldiğinden tembellik etmek için uygun bir gün. Canınız hiçbir şey yapmak istemiyor olabilir. Yemeğinizde de kolaya kaçarak fast-food ürünlere yönelmeyi, abur cubur atıştırmalıklarla günü geçirmeyi aklınızdan geçirebilirseniz. Ama gelin yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapın.

Hem ilk gün hem de tüm yıl boyunca sağlıksız beslenme alışkanlıklarınıza son verin. Özellikle yağda kızartma tekniği ile pişirilen gıdaları tüketmeyin. Katkı maddeli, yağlı, tuzlu, şekerli hazır ambalajlı gıdaları tüketmeyin.

Et, tavuk ve balığı kızartma yerine ızgara, fırında veya haşlama olarak tüketmeye özen gösterin.

Mutlaka sebze ve meyve tüketin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Kaplan “Sebze ve meyveler içerdikleri potasyum sayesinde ödem atmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca içerdikleri yüksek lif sayesinde sindirim sistemini olumlu yönde destekliyor.

Öğle ve akşam öğünlerinizde mevsim sebzelerinden oluşan bir çorbaya veya sebze yemeğine yer verebilirsiniz. Öğünlerin yanında salata tüketmek de iyi bir tercih.

Dereotu, maydanoz, roka gibi yeşillikler vücudun su dengesi adına önemli bir mineral kaynağı” diyor.

Hareket edin

Yılbaşı akşamı sofralarda uzun saatler oturulunca; geç saatlere kadar tüketilen gıdalar yüksek kalori alımına neden oluyor. Bu nedenle ertesi gün, dengeyi sağlayabilmek için 45 dakika yürüyüş veya 25 dakika bisiklet gibi orta şiddette aktiviteleri yapabilirsiniz. Özellikle aktivite için park, deniz kenarı veya yüksek oksijen içeren alanları tercih etmenizde fayda var.

YENİ YILDA BESLENME: NASIL BAŞLARSANIZ ÖYLE GİDER

Tam tahıllı gıdalar tüketin

Basit karbonhidrat alımınızı azaltın. Özellikle beyaz un ve beyaz şeker ile yapılan börek, simit, poğaça gibi gıdaları tüketmek yerine tam tahıllı gıdalar veya kurubaklagilleri öğünlerinizde tercih edin.

Aç kalmayın

“Bir gün önce zaten çok yedim, bugün yemesem de olur” düşüncesi son derece yanlış.

Ana öğünleri atlamadan, süt ürünlerini veya mevsim meyvelerini de ekleyeceğiniz ufak ara öğünler ile yılbaşının ertesi günü metabolizmanızı mutlaka canlandırmalısınız.

Aksi halde, kendinizi uzun süre aç bırakırsanız kan şekeri seviyelerinizde dalgalanmalar oluşur ve daha fazla tatlıya yönelirsiniz. Ayrıca açlığın yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi sonuçları da oluyor.

Zencefil ve papatyadan faydalanın

Ödem atmak veya midenizi rahatlatmak için aşırıya kaçmamak şartıyla bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Siyah çay veya kahve tüketmek yerine gerek kahvaltınızda gerekse gün içerisinde zencefil, nane, papatya, rezene gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Moralinizi ve inancınızı yüksek tutun

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Kaplan “2018'i geride bırakıp yepyeni bir yıla girdiğimiz ilk gün önünüzde yeni bir sayfa açın. Moralinizi ve inancınızı yüksek tutarak 1 Ocak itibariyle sağlıklı ve dengeli beslenmeye başlayın. Alacağımız kararlardan ve atacağımız doğru adımlardan biri neden sağlıklı beslenme olmasın” diyor.

AKŞAMDAN KALMALARA ÖNERİLER!

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1043935-yeni-yilin-ilk-gunu-vucudunuzu-yenileyin

Yeni yılın ilk günü vücudunuzu yenileyin… 10 adımda ‘1 Ocak’ detoksu!

Yeni yıl detoksuyla vücudunuzu da yenileyin
10 MAY

Yılbaşı hеyеcanı yeni yılın ilk günüylе yеrini gеrçеklеrе bırakıyor.

Yılbaşı sofrasında yiyip içtiklеrinе fazla dikkat еtmеyеn hatta ‘bir gеcеdеn bir şеy olmaz’ diyеrеk ölçüyü kaçırmakta sakınca görmеyеnlеr isе kaçınılmaz olarak yeni yıla çеşitli midе problеmlеri ilе başlıyor.

Kеyifsizlik vе halsizlik gеcеnin nеşеsini gölgеdе bırakırkеn, gaz, şişkinlik, hazımsızlık vе baş ağrısı еn sık rastlanan şikayеtlеr arasında başı çеkiyor.

Bеslеnmе vе Diyеt Uzmanı Ayça Kaplan, yeni yılın ilk gününün vücudunuzu yenilеmеk için kolları sıvamanız gеrеkеn bir gün olması gеrеktiğini bеlirtеrеk “2016’yı gеridе bırakıp yеpyeni bir yılı karşılarkеn yılbaşı gеcеsinin dе vücudumuzda oluşturduğu strеstеn arınmak oldukça önеmlidir. 2017’yе yеpyeni bir başlangıç yapmak için 1 Ocak günü vücudunuzu yenilеyеrеk işе başlayabilirsiniz” diyor. Bеslеnmе vе Diyеt Uzmanı Ayça Kaplan, 10 adımda yılbaşı detoksunu anlattı, önеmli uyarılar vе önеrilеrdе bulundu:

Uyanır uyanmaz 1 bardak ılık su için

Sabah kalktığınızda ilk işiniz büyük bir bardak ılık su içmеk olmalı. Sindirimi kolaylaştırmak vе hazımsızlığı gidеrmеk için еn az 2 buçuk litrе su içmеyе özеn göstеrin. Ayrıca bitki çayları vе madеn suyu ilе sıvı tükеtiminizе dеstеk olabilirsiniz.

Kahvaltınız bol yеşillikli olsun

Uyandıktan sonra еn gеç 1 buçuk saat içindе kahvaltı yapmaya özеn göstеrin. Yoğurt, mеyvе vе müsli ilе hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz ancak mutlaka kahvaltınızda bol miktarda maydanoz, tеrе, roka, dеrеotu, nanе gibi yеşilliklеrе yеr vеrin.

Gеç yatmış olsanız da еrkеn kalkın!

Hеr nе kadar yılbaşı akşamı gеç yatmış olsanız da, еrtеsi günü gеç saatlеrе kadar uyuyarak gеçirmеyin. Hеr gün yeni bir gün dеmеk vücudumuz için. Yеni günе daha iyi adaptе olabilmеk için 8 saattеn fazla uyumamak önеmli. Aksi haldе düzеnsiz uykudan еtkilеnеn kortizol hormonunun salınımı artar, kan şеkеri sеviyеlеriniz yüksеlir vе bu da yağ dеpolanmasına nеdеn olur.

Kızartmadan uzak durun

Yеni yılın ilk günü pazara dеnk gеldiğindеn tеmbеllik еtmеk için uygun bir gün. Canınız hiçbir şеy yapmak istеmiyor olabilir. Ama gеlin yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapın.

Hеm ilk gün hеm dе tüm yıl boyunca sağlıksız bеslеnmе alışkanlıklarınıza son vеrin. Özеlliklе yağda kızartma tеkniği ilе pişirilеn gıdaları tükеtmеyin.

Et, tavuk vе balığı kızartma yеrinе ızgara, fırında vеya haşlama olarak tükеtmеyе özеn göstеrin.

Mutlaka sеbzе vе mеyvе tükеtin

Sеbzе vе mеyvеlеr içеrdiklеri potasyum sayеsindе ödеm atmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca içеrdiklеri yüksеk lif sayеsindе sindirim sistеmini olumlu yöndе dеstеkliyor.

Öğlе vе akşam öğünlеrinizdе mеvsim sеbzеlеrindеn oluşan bir çorbaya vеya sеbzе yеmеğinе yеr vеrеbilirsiniz. Öğünlеrin yanında salata tükеtmеk dе iyi bir tеrcih.

Dеrеotu, maydanoz, roka gibi yеşilliklеr vücudun su dеngеsi adına önеmli bir minеral kaynağı.

Harеkеt еdin

Yılbaşı akşamı sofralarda uzun saatlеr oturulunca; gеç saatlеrе kadar tükеtilеn gıdalar yüksеk kalori alımına nеdеn oluyor. Bu nеdеnlе еrtеsi gün, dеngеyi sağlayabilmеk için 45 dakika yürüyüş vеya 25 dakika bisiklеt gibi orta şiddеttе aktivitеlеri yapabilirsiniz. Özеlliklе aktivitе için park, dеniz kеnarı vеya yüksеk oksijеn içеrеn alanları tеrcih еtmеnizdе fayda var.

Tam tahıllı gıdalar tükеtin

Tam tahıllı gıdalar vеya kurubaklagillеri öğünlеrinizdе tеrcih еdin.

Aç kalmayın

‘Bir gün öncе zatеn çok yеdim, bugün yеmеsеm dе olur’ düşüncеsi son dеrеcе yanlış.

Ana öğünlеri atlamadan, süt ürünlеrini vеya mеvsim mеyvеlеrini dе еklеyеcеğiniz ufak ara öğünlеr ilе yılbaşının еrtеsi günü mеtabolizmanızı mutlaka canlandırmalısınız.

Aksi haldе, kеndinizi uzun sürе aç bırakırsanız kan şеkеri sеviyеlеrinizdе dalgalanmalar oluşur. Ayrıca açlığın yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi sonuçları da oluyor.

Zеncеfil vе papatyadan faydalanın

Ödеm atmak vеya midеnizi rahatlatmak için aşırıya kaçmamak şartıyla bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Gеrеk kahvaltınızda gеrеksе gün içеrisindе zеncеfil, nanе, papatya, rеzеnе gibi bitki çaylarını tеrcih еdеbilirsiniz.

Moralinizi vе inancınızı yüksеk tutun

2016’yı gеridе bırakıp yеpyeni bir yıla girdiğimiz ilk gün önünüzdе yeni bir sayfa açın. Moralinizi vе inancınızı yüksеk tutarak 1 Ocak itibariylе sağlıklı vе dеngеli bеslеnmеyе başlayın. Alacağımız kararlardan vе atacağımız doğru adımlardan biri nеdеn sağlıklı bеslеnmе olmasın.

Источник: //www.kacgun2017.com/genel/yeni-yilin-ilk-gunu-vucudunuzu-yenileyin-10-adimda-1-ocak-detoksu.html

Hızlı yağ yakmayı sağlayan detoks diyeti

Yeni yıl detoksuyla vücudunuzu da yenileyin

Vücutta yağ yakılmasını sağlayan ve metabolizmayı hızlandıran besinler!

Detoks nedir?

Detoks demek; vücudu sağlıklı bir düzene geçirmek için gerekli alt yapıyı oluşturmak demektir. Dış güzellik kadar; içten başlayan toksinlerden arındırma programlarına ihtiyaç vardır.

Bu toksinleri temizlemenin yolu da antioksidan almaktır. Ancak yılların neden olduğu toksinler 3-5 gün gibi kısa sürelerde elbette ortadan kalkmayacaktır.

Detoksu sağlıklı bir yaşam için gerekli olan ve her ay 3-5 gün sürelerle uygulanması gereken bir rutin olarak kabul etmek gerekmektedir.

Yoğurdun faydaları nelerdir? Yoğurt mayalama ve kürü nasıl yapılır?

Detoks yapması gereken kişiler

 • Sabah uyanmakta zorlananlar,
 • Kendini sürekli yorgun ve güçsüz hissedenler,
 • Bitkinlik, yetersizlik, halsizlik şikayetleri olanlar,
 • Aşırı stresli çalışanlar,
 • Sık seyahat edenler,
 • Hareketsiz bir yaşam sürdürenler,
 • Ödem, gaz, şişkinlik şikayetleri olanlar,
 • Yeterli su içmeyenler,
 • Alkol ve kafeini fazla alanlar,
 • Her gün 5 porsiyon sebze-meyve tüketmeyenler; detoksa ihtiyaç duyabilir.

Detoks nedir, nasıl yapılır? Detoxun faydaları ve zararları nelerdir?

Kimler detoks yapmamalı

 • Hamileler ve emziren anneler,
 • Sistemik, ağır ve uzun süreli hastalığı olanlar (şeker ve inflamatuar bağırsak hastalığı)
 • Bağışıklık yetmezliği sorunu olanlar,
 • 18 yaş altında, 80 yaş üstünde olanlar için detoks zararlı olabilir.

Detoksta sıvı tüketimi çok önemlidir. Bol bol su tüketilmelidir. Bunun yanında siyah çay ve koyu yeşil çay tüketmemek gerekir. Detoks diyeti etkisi olan bir diyet formülüdür. Ancak daha önemlisi sağlıklı ve toksin atarak zayıflama olanağı verir.

Ancak hızlı zayıflamak istiyorum diyorsanız sizlere kesinlikle ilk önerimiz detoks diyeti olmayacaktır. Detoks diyetleri daha çok, cilt lekeleri, sivilce, ciltte yıpranma ve yaşlanma sorunu olanlar için bedensel yenileme ve bir miktar da kilo verme amacıyla tercih edilmektedir.

VB6 diyeti (Vegan Before 6) nedir?

Detoks diyeti, uygulaması zor ve disiplinli bir diyet olduğu için uzun süre devam edilemez. Detoks; sindirimi hafifleterek, vücudumuzun ağır yiyecekleri sindirmeye harcadığı enerjiyi, toksinlerin atılımı, hücrelerin kendini tamir etmesi ve gençleştirmesine kanalize etmektir. Detoks diyetini uygulamadan önce bir diyetisyene danışmak gerekir.

Detoks ve beslenme önerileri

 • Öğün sayısını artırın: 3 saat arayla yemek yemeye özen gösterin. Böylece sindirim sorunlarınız en aza inecektir. 1 öğünde sebze, diğer öğünde haşlama, ızgara tavuk, et veya balığı düzenli saatlerde ve 3 saati geçmeyecek aralıklarla tüketmemiz gerekir.
 • Bol bol su için: Su içmek vücutta yorgunluk ve hormonal değişikliklerden dolayı oluşabilecek ödemin atılması için çok önemlidir. Günlük su tüketimi 10-12 bardak arası olmalıdır.
 • Kafein ve alkol içeren içeceklerden uzak durun veya azaltın: Bu içecekler de vücuttaki ödemi arttırır. Bunların yerine sodyum miktarı az olan; soda, süt veya ayran için.
 • Rahat bir uyku uyumaya çalışın: Yatmadan önce sindirime yardımcı çaylar (rezene,yeşil çay) için.
 • Çok tuzlu yemekten kaçının: Vücutta fazla tuz yorgunluğa yol açar.
 • Yürüyüş yapın: Sağlığınız için günlük 30 dakika hafif tempoda bir yürüyüş ile 100-150 kalori arasında yakabilirsiniz. Kısa bir yürüyüş hormonal dengeyi düzenler, metabolizmayı hızlandırır.
 • B vitamini alın: Stresi azaltmak için B grubu vitaminlere yönelmeliyiz. Tahıllı ekmekler, et, süt yeşil yapraklı besinlerde bol miktarda B vitamini alabilirsiniz.
 • C vitamini yüksek besinleri tercih edin: Maydanoz, biber, turunçgiller, çilek, kivi, brokoli, kereviz.
 • Bol bol taze meyve tüketin: Taze meyveleri günde 3 porsiyon tüketin.
 • Mevsim sebzelerini tüketmeye çalışın: Taze mevsim sebzelerinden 2 porsiyon tüketin.
 • En az 2 su bardağı süt, yoğurt, ayran veya kefir tüketmeliyiz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı, nasıl beslenmeli?

Hızlı yağ yakmayı sağlayan örnek Detoks diyet programı

Kalkınca:

Kahvaltı:

 • Şekersiz, light süt
 • Kahvaltılık tahıl gevreği
 • Kuru kayısı

Kuşluk:

 • Taze hazırlanmış sebze veya meyve suyu karışımı

Öğle yemeği öncesi:

 • Nane veya rezene çayı ya da ılık su

Göbek yağlarını eritmek için uzman önerileri…

Öğlen:

 • Izgara, buğulama veya fırında balık
 • Taze haşlanmış sebze tabağı (brokoli, Brüksel lahanası, kabak, karnabahar, yeşil fasulye, bezelye vb.)
 • Kaymaksız, light yoğurt
 • Bol yeşil salata (sirke, limon ve 1 çay kaşığı z.yağı)

İkindi:

 • Yeşil elma
 • Kepekli bisküvi

Akşam yemeği öncesi:

Akşam:

 • Nohut
 • Bulgur pilavı
 • Light yoğurt ile hazırlanmış brokoli / semizotu salatası veya cacık

Gece:

 • Bitki çayı veya ılık suya ilave edilmiş bir çay kaşığı bal

*Günde en az 45 dakika egzersiz yapılması önerilmektedir.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/hizli-yag-yakmayi-saglayan-detoks-diyeti/

En İyi 8 Detoks Önerisi: Vücudunuzu Yenileyin

Yeni yıl detoksuyla vücudunuzu da yenileyin

Detoks, gün boyunca aldığımız zararlı maddeler ve toksinlerin vücuttan atılması için oldukça etkili bir yöntemdir. Detoks önerileri vücudumuzu yenilemek açısından oldukça yararlıdır. Bu kolay yöntemler sayesinde vücuda zararlı olan şeylerden kısa süre içinde kurtulmak mümkündür. İşte evde basit bir şekilde uygulayabileceğiniz En İyi 8 Detoks Önerisi:

1-Sebze ve Meyve Ağırlıklı Beslenin:

Vücudunuzdaki bu zararlı maddeleri atabilmek adına bir süre boyunca doğal şekilde beslenmeniz en iyisi olacaktır. Bu sayede vücudunuzun yenilenmesini ve daha iyi gözükmesini sağlayabilirsiniz. Bu açıdan meyve ve sebzeler sizlere en iyisini sunacak besinler arasında olur.

Vücudu detoksa almanın ucuz yollarından biri olarak bilinen bu yöntem, en pahalı ürünlerin sergileyemediği performansı almanıza neden olacak besinler arasındadır. Bu yüzden günlük olarak sebze ve meyve yemekten vazgeçmemelisiniz.

2-Bol Bol Su İçin:

Detoks etkisi bulunan şeyler arasında bulunan su, vücudunuzun yenilenmesi için oldukça önemlidir. Her gün en az iki litre su tüketerek hem daha genç gözükebilir, hem de daha canlı hissedebilirsiniz.

Öte yandan metabolizmanız daha iyi çalışacağı için, zayıflamanız da kolaylaşmış olacaktır. Bu nedenle asitli içeceklerden uzak durarak, suya yönelmeniz en iyisi olacaktır.

Bunun yanında kahve tüketimini de azaltmanızda fayda var. Çünkü kahveyi çok sık tüketirseniz, bu durum su içmenize de engel olacaktır.

3-Yeşil Çaydan Vazgeçmeyin:

Yeşil çay detoks etkisi taşıyan besinler arasındadır. Her gün bir bardak yeşil çay içerek, vücut için iyileştirici sonuçları gözle görülür bir şekilde alabilirsiniz. Aynı zamanda vücutta bulunan zararlı maddelerin ortadan kaldırılması için kusursuz sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

4-Lif Ağırlıklı Beslenin:

Lif ağırlıklı olarak beslenmenin pek çok yararını görebilirsiniz. Vücutta bulunan atıkların dışarı çıkarılmasına yönelik de lifli besinleri tercih etmeniz fayda sağlayacaktır.

Öte yandan tok durmanızı sağlayan şeyler arasında bulunurken, lifli besinleri kullanarak kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz.

5-Egzersizden Uzak Durmayın:

Bazı insanlar detoks etkisinin sadece yiyeceklerle görülebileceğini sanır. Ama aslında bu büyük bir yanılgıdan ibarettir. Egzersiz yaparak da detoks etkisi gösteren bir çalışmada bulunabilirsiniz.

Tabi düzensiz bir program yerine, kendinize her gün yapacağınız bir program oluşturmanızda fayda vardır. Egzersiz açısından zorlandığınızı hissediyorsanız, önce basit alıştırmalarla spor yapmaya başlamanız daha iyi olur.

Zaman geçtikçe sporun seyrini daha iyi bir hale getirerek, iyi sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz.

6-Saunayı Tercih Edin:

Sauna detoks için en iyi yöntemlerden biridir. Terleme yoluyla vücuttan zararlı maddelerin atılmasına olanak sağlar. Aynı zamanda pek çok yararı bulunan sauna, rahatlamak için en iyi tercih haline gelmiş durumdadır.

Bu nedenle pek çok insanın da yöneldiği alanlardan biridir. Üstelik saunaya gerek kış, gerekse yaz istediğiniz zaman girerek, detoks etkisini yaşayabilirsiniz.

7-Organik Beslenmeye Özen Gösterin:

Organik beslenmek son zamanlarda sıkça durmaya başladığımız bir yaşam tarzı haline geldi. Her ne kadar zor bir beslenme yöntemi olarak görünse de, her şeyin organiğini tüketmek detoksunuza iyi gelecektir. Kimi zaman bütçemizin üzerinde organik ürünlerle karşılaşıyor olsak da hayatımıza organik beslenmeyi kendi besinlerimizi kendimiz yaparak başlayabiliriz.

Kahvaltınızı en organik ürünlerle donatırken, aynı özeni öğle ve akşam yemeklerinde de göstermeye devam etmelisiniz. Yani yemek tercihlerinizi mümkün olduğu kadar el değmemiş organik besinlerden seçmeniz daha iyi olacaktır.

8-Yeşil Tüketmeye Özen Gösterin:

Hızlı detoks etkisi gösteren şeyler arasında olan yeşillikler, vücudunuzun eski sağlığına gelmesi için kullanmanız gereken sebzeler arasındadır.

Tabi bunları düzenli olarak kullanmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Maydanoz detoks karışımlarının vazgeçilmez bir yeşilliğidir.

Sıkça maydanoz tüketimi tansiyon düşüklüğüne de yol açabilir ancak aynı zamanda vücutta bulunan fazla suyu atmanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Vegan Ürünler ve Veganlık başlıklı makalemizde crueltyfree, hayvansal test ve Hayvansal Testlerin Yasaklanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Источник: //www.guzelkiz.com/en-iyi-8-detoks-onerisi-vucudunuzu-yenileyin/

Tazelenmeye Meyveli Çözüm: Sizi Vücudunuzdaki Toksinlerden Kurtaracak 15 Detoks Suyu

Yeni yıl detoksuyla vücudunuzu da yenileyin
'da PaylaşFavorilerinize ekleyin.Favorilerinizden kaldırın.Email gönderin.

Detoks suyu nedir? Detoks suyu ne işe yarar? Gelin ilk önce bunlardan bahsedeyim.

Detoks suyu meyvelerin suyun içinde kalarak yararlı asit ve vitaminlerini suya geçirmesi sonucu oluşan karışımlardır. Su içmeyi pek sevmeyene ya da alışanlık haline getiremeyen bizler vücudunda fazlasıyla toksin biriktiririz.

Bu toksinlerden kurtulmanın en tatlı yolu da ite bu sular!

Siz yazın portakal çıkmıyor sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. En güzel ve tatlı olanlar şimdilerde raflara veriliyor. Üstelik içerisinde bulunan az miktarda kimyon da yağ yakımınıza yardımcı oluyor!

Kan Portakalı Kimyon Detoks Suyu Tarifi

 • 3 adet kan portakalı

 • 2 adet portakal

 • 5 adet mandalina

 • 1 limon

 • 1 YK kimyon tohumu

 • 1 TK karabiber

 • 1/2 TK tuz

 • 1 TK esmer şeker

 • 1/4 TK nane

 • 1,5 SB su

Narenciyeleri sıkın. Daha sonra kalan malemeleri de bir kapta karıştırın. Narenciye suyu ve baharatlı suyu buz ve taze nane dolu bir sürahide karıştırıp servis edin.

Karpuzun o serinletici etkisini suya katıp bütün gün ihtiyacımız olan sıvı miktarını kazanabiliriz. 

Karpuzlu Detoks Suyu Tarifi

 • 4 dilim karpuz

 • 1/4 SB su

 • 1/4 SB misket limonu suyu

 • Misket limonu dilimleri

 • Taze nane yaprağı

Karpuz, limon suyu ve suyu blenderda pürüzsüz olana kadar karıştırın. Dilerseniz tatlandırmak için içerisine bal ekleyebilirsiniz. Daha sonra buz, misket limonu dilimleri, su ve nane dolu bir sürahiye boşaltın.

Evet mis lavanta kokusunun olduğu bir sürü çiçek buketi var ancak artık kendisini yavaş yavaş yiyecek ve içeceklerde de görmeye başladık. Mesela bu sefer enfes mandalinayı lavantayla birleştirdim.

Lavanta Mandalina Detoks Suyu Tarifi

 • 3 adet mandalina

 • 12 dal lavanta

 • 1 papatya çayı

 • 8 SB su

Papatya çayını 1 SB suda 5 dk demleyin. Daha sonra çayı çıkartıp kalan suya ekleyin. Bir sürahide, mandalina dilimleri lavantalarla karıştırıp bir gece buzdolabında bekletin.

Bence en sevilen meyve kesinlikle çilek. Hem tatlı hm hafif ekşi hem mis kokulu eh daha ne olsun!

Çilekli Detoks Suyu Tarifi

 • 250 gr çilek

 • 1 sürahi su

 • 1 adet portakal

Çilekleri ayıklayıp iyice yıkayın. Portakalı ve çilekleri ince ince dilimleyin. Daha sonra sürahiye aktarıp üzerini suyla doldurup bir gece buzdolabında bekletin.

Geelde çok bulunmayan böğürtleni bulduğumuzda reçelinden şerbetine her halini yapar yarınlara kalmasını salarız. Bu sefer de daha sağlıklı halini yapalım.

Bögürtlen Nane Detoks Suyu Tarifi

 • 250 gr böğürtlen

 • 1 sürahi su

 • Bir avuç taze nane

Böğürtlenleri ayıklayıp iyice yıkayın. Böğürtlenleri ve naneleri sürahiye aktarıp üzerini suyla doldurup bir gece buzdolabında bekletin.

Evet bazılarımız kivinin dillerinde bıraktığı his nedeniyle yiyemiyorlar ve içindeki bir dünya C vitamininden mahrum kalıyorlar. Gelin bu sefer kivinin sadece vitaminini ve aromasını alalım.

Kivi Böğürtlen Detoks Suyu Tarifi

 • 2 SB böğürtlen

 • 8 SB su

 • 2 adet kivi

Böğürtlenleri yıkayın, kivileri doğrayın. Daha sonra su dolu sürahiye koyun ve bir gece dolapta bekletin.

Kırmızı meyvelerden başlamışken onlarla devam etmek en iyisi. Gelin. Mis kokulu limonla enfes ahududuyu birleştirelim.

Ahududu Limon Detoks Suyu Tarifi

 • 2 SB ahududu

 • 8 SB su

 • 1 adet limon

 • 2 adet hurma

 • 1 damla limon aroması

Hurmanın çekirdeklerini çıkarıp birkaç parçaya bölün. Daha sonra limonu dilimleyin. Bütün malzemeleri bir sürahiye koyup bir gece buzdolabında bekletin.

Misket limonunun daha ekşi yapısı ve taze otların ferahlığı bu sıcaklarda ihtiyacımız olan şey!

Ahududulu Taze Otlu Detoks Suyu Tarifi

 • 2 litre su

 • 2 YK ahududu

 • 2 YK taze nane

 • 2 YK taze fesleğen

 • 1 misket limonu

Bütün malzemeleri suyun içerisine atın ve bir gece buzdolabında bekletin.

Özellikle yazlıktaysanız bütün gün güneşin sizden aldığı enerjiyi bu detoks suyu geri verecek. Üstelik o kadar fazla C vitamini içeriyor ki, yazın hasta olup işkence çekmenize hiç gerek kalmayacak!

Narenciye Detoks Suyu Tarifi

 • 10 SB su

 • 3 portakal

 • 2 limon

 • 1 misket limonu

 • 1 greyfurt

 • 4 kumkat

 • 2 dal kekik

Bütün meyveleri ince ince dilimleyip sürahiye doldurun ve su ile doldurup buzdolabında bir gece bekletin.

Salatalık da detoksun vazgeçilmezlerinden bu nedenle bu sefer suyun içine bir salatalık da giriyor.

Salatalık Ananas Detoks Suyu Tarifi

 • 2 adet küçük ya da 1 adet büyük salatalık

 • Bir avuç nane

 • 3 dilim ananas

 • 8 SB su

Bütün malzemeleri dilimleyip sürahiye doldurun ve üzerine suyu ilave edin. Daha sonra bir gece buzdolabında bekletin.

Şeftaliyi tüylerinden dolayı tüketemeyenlerin hoşuna gidecek tarif de burada! Hem enfes şeftali tadında hem de tüysüz.

Şeftalili Detoks Suyu Tarifi

 • 2 SB böğürtlen

 • 2 adet şeftali

 • 8 SB su 

Bütün malzemeleri dilimleyip su ile birlikte sürahiye doldurun ve bir gece buzdolabında bekletin.

Et yemekleri ile inanılmaz uyum sağlayan biberiyenin bir diğer yararı da yağ yakımını hızlandırması.

Biberiye Yeşil Elma Detoks Suyu Tarifi

 • 1 SB ahududu

 • 2 yeşil elma

 • 3 dal biberiye

 • 8 SB su

Bütün malzemeleri suyun içine atıp bir gece buzdolabında bekletin.

Evet biliyorum her gün pazardan mango almıyoruz, ancak zaman zaman marketlerde ucuzuna denk geldiğinizde denemeniz gereken bir lezzet kendisi. İşte bu da onun detoks hali

Mango Detoks Suyu Tarifi

 • 4 SB mango

 • 1,5 SB portakal suyu

 • 1/3 SB misket limonu suyu

 • 1,25 SB su

 • 2 YK bal

Bal ve su dışındaki malzemeleri blenderda pürüzsüz olana kadar karıştırın. Daha sonra bardaklara alın üzerini su ve dilerseniz bal ile tamamlayın.

Sadece rakının yanına yakışıyor diye yemeyin canım sizde bu sefer bir gece önceden içtiğiniz rakıları vücuttan atmak için kullanın.

Kavun Detoks Suyu Tarifi

 • 1 küçük kavun

 • 2 SB su

 • 4 YK limon suyu

 • 2 YK fesleğen şurubu (Fesleğen, su ve şekeri kaynatarak elde ediyorsunuz)

Bütün malzemeleri blenderda karıştırıp buz ile servis edin.

Tarçının içerisindeki enzimler sayesinde vücudumuzdaki şeker oranı dengeleniyor yani canımız gerekmedikçe tatlı çekmiyor ne güzel dimi?

Tarçın Kivi Detoks Suyu Tarifi

 • 1 adet kivi

 • 3 tarçın çubuğu

 • 2,5 SB su

Kiviyi dilimleyin ve tarçınla birlikte bir gece suda bekletin.

Tarihe GöreBeğeniye Göre

Источник: //onedio.com/haber/tazelenmeye-meyveli-cozum-sizi-vucudunuzdaki-toksinlerden-kurtaracak-detoks-sulari-723819

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..