Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?

içerik

Yenidoğan Bebeği Emziğe Alıştırma Yöntemleri

Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan bebeklerde çok kuvvetli emme refleksi olmasından dolayı emme eylemine daha anne karnındayken başlarlar.

Çoğu zaman bebeğin uzun süre uyumasını sağlayan, çoğu zaman da annelerin kurtarıcısı olan emziğe (yalancı meme) başlamak tamamen annenin vereceği kararla olmalıdır. Bu kararı vermeden önce emzik kullanımının yararlarını ve olası zararlarını bilmenizde fayda var.

Peki, yenidoğan bebeği emziğe alıştırma yöntemleri neler, doğru emzik nasıl seçilir, emzik bağlılığı nasıl önlenir? Detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeğiniz Emme İsteği İçindeyse

Bebeğiniz, doğumdan sonra emzirmeye başladığınız andan itibaren iki emzirme arsasında sürekli mızmızlanıyorsa ve tok olmasına karşın emme isteği devam ediyorsa emzik kullanımına başlayabilirsiniz. İlk defa emzik kullanmaya başlayacaksanız, yenidoğan bebekler için uygun olan emzikleri tercih edebilirsiniz.

Emziğe Alıştırırken Bilinen Yanlışlar

Halk arasında bebeği emziğe alıştırmak için bilinen yöntemlerden çoğu uzmanlar tarafından yanlış bulunuyor. Bebekleri emziğe alıştırma sürecinde emziğin bal, pekmez vs. gibi tatlılara batırılması yanlıştır.

Bal ya da pekmeze batırılan veya yere düştükten sonra erişkinin ağzında temizlenerek bebeğe verilen emziklerin bebeğin ileri yaşlarda diş problemleri yaşamasına ve bebeğin ağzında mikroorganizmaların oluşmasına neden olması kaçınılmazdır.

Ağız Yapısına Uygun Emzik Kullanılmalı

Bebeğinizi emziğe alıştırırken dikkat edeceğiniz diğer bir konu da vereceğiniz emzik şekillerinin ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkilememesidir. Uzmanlar, emzik seçiminde bebeklerin ağız ve damak yapısını bozmayacak, ortodonti emziklerin tercih edilmesini tavsiye etmektedirler.

Emzik Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebeğiniz için emzik seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Emziğin boyu,
 • Hava akımı sağlayan deliği,
 • Emziğin yapıldığı maddedir.

Emziğin boyu;

Piyasadaki emzikler genellikle 0-6 aylık bebekler ve daha büyük olanlar için 2 şekilde kategorize ediliyor. Bebeğinizin yaş grubu hangisine uygunsa o büyüklükte olan emziği tercih etmelisiniz.

Hava akımı sağlayan deliği;

Emzik alırken emziğin hava akımı sağlayan deliği olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bebeğin tükürüğü emzik ile cilt arasında kalarak çeşitli cilt tahrişlerine neden olabilir.

Emziğin yapıldığı madde;

Seçeceğiniz emziğin kauçuk gibi doğal bir maddeden yapıldığına özen göstermelisiniz. Diğer emzikler, içinde sağlık açısından zararlı maddeler barındırılabiliyor.

*Emzik tercihinizde bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise emziğin damaklı veya damaksız oluşudur. 1 yaşından küçük bebekler için damaksız, 1 yaşından büyük bebekler için damaklı emzikler tercih edebilirsiniz.

Emzik Düşkünlüğü

Bebeklerini emziğe alışmak isteyen annelerin tedirgin oldukları en önemli konulardan birisi de beğenin emziğe alışmasından sonra emziğe olan düşkünlükleridir. Emziğe tutku ile bağlanan bebekleri bu alışkanlıklarından vazgeçirmek de başlı başına bir mücadele gerektirebilmektedir.

Aslında bebekler için başlangıçta ağızlarına tutuşturulan kauçuk / silikon parçanın daha sonra kendisini rahatlatan ve haz veren bu nesneye bağlanmak normal bir davranıştır. Bunun nedeni ise, bebeklerin 0-1 yaş arasında bebeklik dönemini kapsayan oral dönemde, temel haz kaynağının emme duyusu olmasıdır.

Emziği bağımlığa dönüştüren hatalı davranış ise, anne babaların bebek her sıkıntı yaşadığında emzik verme eğilimlerinde olmalarıdır.    

Emziğin Bağlılık Olmasını Nasıl Önlerim

Bebeğinizi yalancı memeye (emzik) alıştırırken önceden bilmeniz gereken konular vardır. Bu konuların başında bebeğin emziğe olan bağımlılığı gelir. Gereğinden fazla amacını aşan bir biçimde emzik kullanımı zamanla bebeği emziğe bağımlı hale getirir.

Emzik kullanımı kontrollü yapıldığı takdirde bağımlılık ihtimali en aza indirgenmiş olur. Her ağladığında emzik verilen bebek, yaşayacağı sorunlara emziksiz dayanabilme yolunda şansını da kaybetmiş olur.

  Bebeklerde Nesne Bağımlılığı İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın  

Emzik Verme Sıklığını Azaltın

Bebeklerde emzik bağımlığının önüne geçmek için, başlangıçta sık olan emzik kullanımını bebek büyütüldükçe daha seyrek kullanma yoluna gidilmelidir. Örneğin, 3.

ayını doldurmuş bebeklerin, bedenin içinden veya dışarıdan gelen uyarılarla baş etme konusunda daha yetenekli olmaları, onların emzikle rahatlama ihtiyaçlarını azaltır.

Bu dönemlerde bebeğin her huzursuzluğunda emzik verilmemesi emzik bağımlılığının önüne geçecek yöntemlerden birisidir.     

Emziği Aniden Bıraktırmayın

Emziğe alışkın olan bebeğinizin önce ona olan tutkunluğunu sağlayıp daha sonra aniden emziği bıraktırmaya çalışmak yapılan hataların başında gelir. Bu şekildeki davranışlar bebeği olumsuz etkiler ve hem anneyi hem de beğeni yıpratır. Emzik alışkanlığını bıraktırmanın en iyi yolu emzik kullanımını azaltarak bıraktırma yoluna gitmektir.

“Bebeklerin Yüzde 85'i Emzik Kullanıyor”

Bebeklerde emzik kullanımıyla ilgili yapılan araştırmalarda, yaklaşık olarak yüzde 85 bebeğin ilk aylardan başlayarak emzik kullandığı belirtiliyor.

Annelere emzik kullanımı için yapılan anketlerde bebeklerde emzik kullanımının normal bir davranış olarak görüldüğü saptanmıştır.

Bu araştırmalar sonucunda emzik kullanımının sıklıkla görüldüğü bebeklerin anne sütünü kısa bir süre aldıkları tespit edilmiştir.

Emzik Kullanımının Olumsuz Sonuçları

Bebeklerde emzik kullanımının olumsuz sonuçlarıyla ilgili 450 anne-bebek ikilisinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre;

 • Bebekleri için emzik kullanmayı tercih eden annelerden bazıları ya anne sütünü vermeyi kesmiş ya da iki emzirme arasındaki süreyi uzatmışlardır.
 • İlk başlardan itibaren emzik kullanan bebeklerde, kullanmayan bebeklere oranla 4 kez daha erken anne sütü bıraktıkları görülmüştür.
 • Bazı annelerin bebeklerini emzirmekten utandığı ve ağlama sesinden rahatsız oldukları için emzik vermeyi tercih ettikleri belirtmişlerdir.
 • Yapılan araştırma sonucunda emzik kullanan bebeklerde büyüme geriliğinin saptandığı yöndedir.
 • Bebeğini emzirmekten rahatsız olan annelerde bebeği emziğe alıştırmada anne sütünün kesilmesinde etkili olduğu görülürken, emzirmekten rahatsız olmayan annelerde emzirme süresine etki etmediği görülmüştür.

Emziğin Sağladığı Faydalar

Emziğin bebeğin gelişi açısından pek çok zararı olsa da bunun yanında anne ve bebeğe sağladığı faydalar da mevcuttur. Bu faydalar ise şöyle;

 • Emme eylemi bebek için başlı başına bir memnuniyet kaynağıdır. Bunun nedeni ise, doğumu izleyen haftalarda bebeğin en güçlü refleksi olmasıdır.
 • Bebek emzik sayesinde üzerinde bulunan gerilimi atar, böylece sakinleşir ve uykuya daha kolay dalar.
 • Emzik kullandırılmayan bebekler, bir süre sonra parmak emmeye başlayabiliyorlar. Buna rağmen bebeği emzikten vazgeçirmenin onun parmağını emmesinden vazgeçirmekten daha kolay olduğu belirtiliyor.
 • Bazı uzmanlar, emziklerin, bebeklerin elleriyle bazı beceriler geliştirmesinde yardımcı olduğunu ileri sürüyorlar. Emziği ağızlarından düşüren bebekler onu bulmak için beşik veya yataklarının çevresini yoklamaları ve emziği yeniden ağızlarına sokmaya çalışmalarının buna yol açtığını belirtiyorlar.

Emzik Seçerken Bunlara Dikkat Edilmeli

Yeni doğan bebeğinizin emzik alışkanlığı edinmesini isteyen anneler bebeklerine verecekleri emziklerin seçiminde dikkatli olmaları gerekiyor. Bebeğin sağlığı açısından önem taşıyan emzik seçiminde şu konulara dikkat edilmesi gerekiyor.

 • Kullanacağınız bütün emziklerin onaylanmış güvenlik standartlarına uygun olmalıdır.
 • Alacağınız emziklerin etiketinde standartları açıkça ve net olarak belirtilmesi gerekmektedir.
 • Emziğin ağız kısmında havalandırma delikleri bulunması, bebeğin burnunun tıkalı olması veya daha büyük bir bebeğin emziği tamamıyla ağzına alması durumunda son derece önemlidir.
 • Emzikler biraz olsun bile yıpransa bunları hemen atmanız gerekir.
 • Çok küçük bebeklerin boyunlarına emzikler asılmamalıdır: Bu, emzik kordonunun bebeğin boğazına dolanarak boğulmasına neden olabilir.
 • Yeni doğmuş bebeğinize vereceğiniz emziğinin, tıpkı biberon memeleri gibi, kaynatılarak mikroptan arındırılması gerekmektedir.
 • Biberonların mikroptan arındırılması için kullandığınız yöntemleri, emzikler içinde kullanabilirsiniz.
 • Bebeğiniz parmaklarını -ve başka nesneleri- sürekli ağzına soktuğu döneme geldiğinde, artık emzikleri mikroptan arındırmaya gerek kalmasa da emziği yere düşünce, emziği bebeğe vermeden önce mutlaka iyice yıkamak gerekmektedir.
 • Kullanılmayan emzikleri hep aynı kabın içinde tutun. Bu emziğin hem temiz kalmalarını sağlar, hem de bebeğiniz emzik isteyip ağlamaya başladığında panikten emziğini nereye koyduğunuzu bulamayıp dört bir yana koşuşturmanızı önler.

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/yenidogan-bebegi-emzige-alistirma-yontemleri

Yenidoğan Bebek Bakımı: 12 Soruda Bilmen Gerekenler! | Anneysen.com

Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?

24 saat içinde en az 8-10 kez her iki memeni de emzir ve her seferinde birini tamamen bitirmesini sağla! Emzirme zamanının geldiğini düşündüğün sırada bebeğin uyuyor olabilir. Sen de onun uykusunu bölmek istemediğinde emzirmeyi ertelemeyi tercih ediyor olabilirsin. Ancak emzirme aralıklarının 3 saati geçmemesine dikkat etmelisin.

Eğer bebeğin 10 dakikadan daha kısa sürede emip bırakıyorsa memeni tam olarak boşaltamıyor olabilir. Böyle bir durumda memene hafif baskı uygulayarak ona yardımcı olabilirsin.

Emzirme konusunda Yenidoğan Bebeği Emzirme: 7 Soru 7 Cevap adlı yazımızdan yardım alabilirsin.

2. Yenidoğan uyku düzeni nasıl olmalı?

Yenidoğan bebeğinin günün çoğunu uyuyarak geçirdiğini ama uyku düzeninin seninkinden çok farklı olduğunu göreceksin. Geçici olan bu düzende bebeğin günde 12-16 saat kadar uyur, 1 ila 2 saat uykunun ardından uyanır ve yeniden aynı düzene devam eder. 2 haftalık olduğunda ise uyku ve uyanıklık sürelerinin arttığını gözlemleyebilirsin.

Bu konuda daha fazla bilgiyi, Yenidoğan Uyku Düzeni: 6 Soru 6 Cevap adlı yazımızda bulabilirsin.

 • Bebeğini sırtı dik olacak şekilde omuzuna yerleştir.
 • Avucunun içinde bir boşluk kalacak şekilde parmaklarını kapa.
 • Bebeğinin mide hizasında beline yakın bir noktaya avuç içinle peş peşe vurarak sıkışmış gazın yükselmesini sağla.
 • Ardından avucunla bebeğinin sırtını sıvazla ve gazın dışarı çıkmasına yardımcı ol.

Bu video da sana yardımcı olacak.

4. Yenidoğan bebeğin göbek bakımı nasıl olmalı?

Göbek bağının doğumdan sonraki iki hafta içinde düştüğünü görebilirsin. Bu süreçte göbek bağını kuru tutabilirsen bağın düşmesi hızlanacaktır. Bu nedenle göbek bağı düşene kadar bebeğini küvette yıkamaman ve bu bölgenin ıslanmamasına dikkat etmen önemli.

Ayrıca göbek bağının hava ile temas etmesi daha çabuk iyileşmesini sağlar. Bu sebeple bölgenin bebek bezi ile kapanmaması iyi olur.

Göbek bağı düştükten sonra ise bölgeye alkollü ya da kolonyalı bez koyarak kurumasını hızlandırabilirsin.

Eğer göbek bağının çevresinde iltihap, kaşıntı, kızarıklık fark edersen doktoruna danışman gerekebilir. Böyle durumların acil tedaviyi gerektiren sebeplerden oluşabileceğini aklında bulundurmanı öneririz.

Bu konuda ayrıntılı bilgiyi, Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? adlı yazımızda bulabilirsin.

5. Yenidoğan bebek banyosu nasıl yaptırılır?

Bebeğinin göbek kordonu düştüğünde onu küvette yıkamaya başlayabilirsin. Peki, küçücük bebeğini nasıl yıkayacaksın? Biraz endişeli biraz da heyecanlı olduğun bu işin üstesinden gelmek için işte aşamalar:

 • Küveti ve bebeğinin kıyafetlerini hazırla!
 • Suyun ısısını ılık olacak şekilde ayarla!
 • Bebeğini bir elinle sıkıca tutarken diğer elinle yıkamaya başla!
 • Bebeğinin başını, sırtını, poposunu yıkadıktan sonra boynu, parmak araları gibi kıvrımları yıkamayı da unutma!

Bu bilgiler çok az diyorsan, Yenidoğan Banyosu: Bebeğinin Yıkanma Zamanı Geldi adlı yazımızı okuyabilirsin.

6. Yenidoğan kanguru bakımı nasıl yapılır?

Kanguru bakımı denildiğinde akla prematüre bebekler gelir. Eğer senin de prematüre bir bebeğin varsa bu yöntemi uygulaman çok yararlı olabilir.

Peki, kanguru bakımı nedir? Bebeğinin göğsüne yatarak yarım saat kalması ile başlayan ten temasıdır.

Çok önemli bilgiler: Evde Prematüre Bebek Bakımı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bu yöntem düşük doğum ağırlığında olan bebeğinin kilo almasını kolaylaştırabilir ve gelişimine katkı sağlayabilir. Bu ten temasını bebeğinin sağlık durumunun stabil hale geldiği andan itibariyle uygulamaya başlayabilirsin.

Ayrıca bebeğinle ten teması kurman sadece bebeğinin gelişimi için değil, bebeğine erken bir tarihte kavuşman sebebiyle yaşadığın endişeleri azaltması bakımından da önemli. Onunla bağ kurman ve kalp atışlarını duyman, aklından geçen bir sürü sıkıntılı düşünceyi savuşturacaktır, söyleyelim.

Yeri gelmişken: 8 Güvenli ve Sevgi Dolu Bebek Taşıma Pozisyonu

7. Yenidoğan bebeğin ağlaması nasıl geçer?

Bebeğin birçok sebepten dolayı ağlayabilir.

 • Acıkmış olması,
 • Korkması,
 • Üstünün çıkarılması,
 • Altının kirli olması,
 • Gaz sıkıntısı çekmesi bu sebeplerden sadece birkaçıdır.

Bebeğinin ağlamasını durdurabilmen için neden ağladığını bilmen gerekir. Bu yüzden iyi bir gözlemci olmalı ve bebeğinin neye nasıl tepkiler verdiğini çözmeye çalışmalısın.

Bazı durumlarda ise neden ağladığını anlayamıyor olabilirsin, böyle durumlar için önerimiz:

 • Kucaklama,
 • Sallama,
 • Ninni söyleme,
 • Emzirme,

Karna sıcak havlu koyma gibi kendisini daha güvende hissedeceği ve fiziksel temasla rahatlamasını sağlayacağın yöntemler.

Bu arada ağlayan bebeğini kucağına aldığında onu kucağa alıştırmış ya da şımartmış olmazsın, unutma! Aksine onun huzurlu ve mutlu olmasını sağlamış olursun.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için, Yenidoğan Bebek Ağlaması: Neden Ağlıyor? Ne Yapmalısın? adlı yazımıza bakabilirsin.

8. Yenidoğanın oda sıcaklığı kaç derece olmalı?

Bebeğinin bulunduğu oda sıcaklığının 22 ila 23 derece olması önerilir. Aşırı sıcak ortamlar burun tıkanıklıklarına sebep olabileceği için bebeğinin huzurunu kaçıracaktır. İşte, yeni bir ağlama sebebi daha!

9. Yenidoğan bebek nasıl giydirilmeli?

Bebeğinin ter bezleri henüz gelişmemiş olduğundan terlemez. O yüzden aşırı sıcak ortam, kat kat giydirdiğin kıyafetler onu rahatsız edebilir. Normal doğum ağırlığında ve zamanında doğan bir bebeğin varsa senden sadece bir kat fazla giymesi yeterlidir. Bebeğinin cildinin hava alması için kıyafetlerinin pamuklu olmasına da dikkat et.

Bebeğinin üşümediğine dair bir ipucu verelim: Genellikle bebeklerin elleri ve ayakları soğuk olur. Bu durum seni yanıltıyor olabilir. Ancak bebeğinin boynu sıcaksa bebeğin üşümüyor demektir.

Zıbından Tuluma, Markaların Yenidoğan Bebek Kıyafetlerini Senin İçin İnceledik!

10. Yenidoğan bebeğin sünnet bakımı nasıl olmalı?

Bebeğin sünnet olduktan sonra kanama ve akıntı meydana gelebilir. Bu akıntılar bölgenin iyileşmeye başladığının göstergesidir. Bu iyileşmeyi hızlandırmak için;

 • İlk gün iki bez kullanabilirsin. Böylece hem bebeğinin uyluklarının birbirine çarpmasını engellemiş hem de penisi korumuş olursun.
 • Her bez değiştirdiğinde penisi merhemli gazlı bezle sarman ve iyileşene kadar ıslatmaman iyi olur.

Bu konuda daha fazla bilgi ise Yenidoğan Sünneti Hakkında Merak Ettiğin Her Şey adlı yazımızda.

11. Yenidoğan kızlarda genital bölge temizliği nasıl olmalı?

Kızının cinsel organını vücudunun diğer yerlerine benzer şekilde temizlemen yeterli olur. Buradaki önemli nokta, temizliği her zaman önden arkaya doğru ve tek hareketle yapmandır. Bu şekilde, kakanın başka yerlere bulaşmasını önlemiş olursun. Dudak kısımlarını ise hafifçe açıp kıvrımların arasını nazikçe yıkayabilirsin.

12. Yenidoğanda ıslak mendil kullanımı önerilir mi?

Islak mendillerin içinde kimyasal madde bulunur. Bu nedenle sık mendil kullanırsan bu kimyasallar bebeğinin cildinde birikebilir.

Eğer ıslak mendil kullanmadan bebeğinin temizliğini sağlama konusunda zorluk çekiyorsan, ıslak mendili kullandıktan sonra sildiğin yerleri su ile durulayabilirsin.

Ancak pişik ve tahrişli olan bölgelerde ıslak mendil kullanmaman gerekir, söyleyelim.

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/yenidogan-yenidogan-bebek-bakimi-12-soruda-bilmen-gerekenler_10410

0-6 Aylık Bebek Beslenmesi (Yenidoğan)

Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?

Herkese merhaba!

Doğumdan sonra ilk altı ay süresince bebeğin fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarını tek başına mükemmel bir şekilde karşılayan anne sütü, anne ve bebek bağının kurulmasında önemli rol oynar.

Bebeğin ilk altı ay tek başına anne sütü ile beslenmesi, altıncı aydan sonra ek besinlerle birlikte anne sütü ile beslenmenin devam etmesi ve emzirmenin iki yaşın sonuna kadar sürdürülmesi bebeğe sayısız faydalar sağlar.

Anne sütü ile beslenmenin yararları sadece anne sütü ile beslenme süreci ile sınırlı kalmayıp, ileri yaşam sağlığı üzerine önemli oranda olumlu etkileri vardır. Bu nedenle sağlıklı yaşamın temellerinin atılmasında anne sütü ile beslenmenin önemi tartışılamaz.

Anne Sütü

Anne sütü; enerji, protein, yağ, karbonhidrat ve diğer elzem besin öğelerinin tümünü bir arada bulunduran bebekte büyüme ve gelişmeyi sağlayan, biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay benzersiz bir sıvıdır.

Anne sütü bir mucizedir, bir damla anne sütü bile bebeğiniz için çok değerlidir.

Sevimli Bilgi! Her annenin sütü bebeğine özeldir.

Bebeğinizin erken ya da geç doğmuş olmasına, kilosuna, sindirim sisteminin kabul edebileceği yağ ve protein miktarına, hatta hangi protein ve yağ oranına ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak mucizevi değişiklikler gösterebilir.

Anne sütü, bebeğiniz için en önemli, en uygun besindir. Her zaman taze, temiz ve bebeğe verilmeye hazırdır; bu yüzden emzirme ucuz ve basit bir yöntemdir. Üretilen en sağlıklı besin dahi anne sütünü taklit edilebilecek yapıda geliştirilemez.

Dikkat! İlk altı ay bebeklere verilebilecek en ideal besin anne sütüdür.

Doğumdan hemen sonra, ilk 1-5 gün içinde salgılanan süte kolostrum denir. Rengi sarımsıdır. Yüksek miktarlarda protein içerir, yağ ve karbonhidrat içeriği olgun süte göre daha azdır.

 • Bebeği bakteriyel ve viral hastalıklardan koruyan protein, yağda çözünen vitaminler, mineraller ve antikorlardan yüksektir.
 • Kolostrum bebeğin gastrointestinal sistemini immunoglobulinler ile mukozal bir tabaka oluşturarak kaplar.
 • Bebeği dış ortamlardan gelecek mikroorganizmalara karşı korur.
 • Mekonyumu (ilk kaka) temizler.
 • Sarılığın önlenmesini kolaylaştırır.
 • Antikor içeriği ile bebeği enfeksiyon ve allerjilerden korur.

Geçiş Sütü

Doğumdan sonraki 6-14 günlerde salgılanan süttür. Kolostruma göre daha fazla miktarda yağ, laktoz, vitamin ve daha fazla kalori içerir. Bu dönemde göğüsler daha büyük daha sıkı hale gelir ve rahatsız edici bir şekilde ağrılı olabilir. Bebeği düzenli olarak emzirmek rahatsızlık hissini azaltacaktır.

Olgun Süt

Doğumdan sonraki 15. günden laktasyonun sonuna kadar salgılanan süttür. Olgun süt daha incedir ve geçiş sütünden daha fazla su içerir. Bebeğiniz büyüdükçe sütün içeriği değişir. Bebeğiniz ek besinlere başladığında ise sütün miktarı değişir.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

 • Sağlık yönünden akut ve kronik hastalıkların riskini azaltır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Anne-bebek ilişkisini kuvvetlendirir.
 • Konuşmayı geliştirir.
 • Görme keskinliği daha fazla olur.
 • Anne sütünün tadı zaman zaman değişerek bebeğin tatları tanımasını sağlar.
 • Bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.
 • Dikkat azlığı sendromu, ilgisizlik gibi olgularda anne sütü alımı önem kazanmaktadır.
 • Çene diş gelişimini iyi yönde etkiler.
 • Anne sütü alan bebekler daha uysal ve stressiz olurlar.
 • Büyüme faktörleri, organ ve doku olgunlaşmasını sağlar.

Yapılan araştırmalarda, anne sütünün bebeğe sağladığı yararlar sadece aktif beslenme süreci ile sınırlı kalmayıp, yetişkinlik dönemindeki sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.

Anne sütünün yetişkin dönemdeki kardiyovasküler hastalıklarda (hiperkolesterolemi, arterioskleroz, hipertansiyon gibi), obezitede, metabolik sendromda, alerjik hastalıklarda, kanserde, otoimmün hastalıklarda ve bilişsel gelişimde olumlu etkilerinin olduğu belirtilmektedir.

Emzirmenin Anneye Faydaları

 • Emzirme, göğüs kanseri, over kanseri endometrium (rahim için tabakası) kanseri ve meme kanserine yakalanma riskini azal­tır.
 • Emzirme, anneyi ileride ortaya çıkacak kemik erimesinden (osteoporozis) korur.
 • Emzirme, uterusun eski haline dönme­sine yardımcı olur, anneyi aşırı kan kaybın­dan ve anemiden korur.
 • Emziren annelerde endometrozisin iler­leme hızı daha düşüktür.
 • Emzirme kilo vermeyi kolaylaştırır. Em­zirme, kadının günlük enerji gereksinimi yaklaşık 500-600 kalori arttırır. Sağlıklı ve doğru beslenen anne, emzirme sırasında enerji harcadığından ve süt üretimi için yağ dokusu kullanıldığından daha kolay ağırlık kaybederler.
 • Rahim gebelikte büyür ve küçülmesi için mucize gerekir, bu mucize emzirmedir. Emzirirken oksitosin hormonu salgılanır ve oksitosin düz kaslarda kasılma sağlayarak rahmin küçülmesine yardımcı olur.
 • Emzirme ile doğumda kaybedilen demir depoları daha kısa zamanda tekrar doldurulur.
 • Annenin şeker hastalığı var ise emzirdiği sürece günlük insülin ihtiyacı daha düşük olur.
 • Annelik duygusunun gelişmesine yardımcı olur.
 • Emzirme, anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir.
 • Emzirmek anne için doğal bir sakinleş­tiricidir.
 • Emziren anne hangi markanın daha besleyici olduğunu araştırmasına gerek kalmaz. Anne sütü hiçbir zaman taklit edilemez. Bu yüzden emzirmeyen anneler hangi markanın bebekleri için daha iyi olduğu konusunda araştırma yaparak yorulurken emzirmeyi seçen anneler bebeklerinin en iyi besin ile beslediklerinden emin olurlar.

Emzirme döneminde size yardımcı olacak anneler için emzirme rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Yenidoğan Emzirme Sıklığı Nasıl Olmalı?

Doğumun ardından ilk 2-3 gün sütünüz az gelebilir, 4-6 ayda 700-800 ml/gün’e ulaşır. Bebek emdikçe süt gelir ve meme ucundaki reseptörler uyarılır. Bu sebeple bebek sık sık emzirilmelidir. Bebeğin huzursuzluğunun anne sütünden kaynaklandığı düşüncesi süt oluşumunu ve emzirmeyi engeller. Süt salınımı bebeğin emme yeteneğine bağlıdır.

Yenidoğan bebeğe anne sütünden önce şekerli su, mama verilmemelidir.

İlk bir hafta bebeğinizin mide kapasitesi bir çay bardağından bile küçüktür. Bu sebeple bebek her ağladığında, günde 8-12 kez emzirilmelidir.

Bebeğiniz bir aylık olduğunda mide kapasitesi 125-150 ml’dir. Günde 6-10 kez emzirilmelidir.

Bebeğiniz üç aylık olduğunda mide kapasitesi 150-180 ml’dir. Günde 4-8 kez emzirilmelidir.

Bebeğiniz altı aylık olduğunda ise mide kapasitesi 180-210 ml’dir. Günde 4-6 kez emzirilmelidir.

Bebek her bir göğüste yaklaşık 20 dakika olmak üzere, iki göğüste de her seferinde emzirilmelidir. Bebek tek göğüsle doyuyor ise diğer göğüs bir sonraki emzirmede ilk olarak verilmesi gerekir.

Hiçbir annenin sütü kalitesiz değildir!

Anne sütünün kalitesi nasıl artırılır? Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.Bebeğin ağırlığındaki değişiklikler izlenmelidir. Büyüme grafiğindeki noktalar birleştirildiğinde çizgi yukarı doğru gidiyorsa süt yeterlidir. Bebek memeyi bırakmamaya çalışıyorsa anne sütü yetmiyor olabilir.

Bebek 20 günlük olduğunda yaklaşık500 g ağırlık kazanmışsa anne sütü yeterlidir.

Yenidoğanlar ilk hafta yaklaşık %7 ağırlık kaybeder.

Bu durum anne sütünün yetersizliği olarak
yorumlanmamalıdır.

Anne sütünün %87’si sudur. Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan tüm gereksinimlerini karşılar.

İlk 6 ay anne sütü dışında hiçbir besin önermiyoruz.

Bebek ne zaman su içmeye başlamalı videomuzu izleyebilir ve makalemizi okuyabilirsiniz.Anne Sütü Nasıl Saklanmalı?

Bazı durumlarda bebek ememez ya da emdiği halde annede fazla süt birikmesi yaşanabilir. Bu durumlarda anne sütü sağılmalı ve bebek emene kadar saklanmalı. Özellikle çalışan anneler bu konuyu özellikle merak ediyor.

Anne sütünü sağmak için göğüs pompası ürünlerini aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

https://www.e-bebek.com/sut-pompasi-c3789/

Anne Sütü;

Oda sıcaklığında (19-26 °C)3 saat, buzdolabında (

Источник: https://www.bebek.com/0-6-aylik-bebek-beslenmesi/

Yeni Doğan Bebek Bakımı İle İlgili Bilmeniz Gereken 6 Şey

Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?

Doğum mucizesini yaşadıktan sonra, yeni doğan minik bebeğinizi kucağınıza alıp eve geldiğiniz anda elbette ki tedirginlik yaşamanız çok normaldir. Özellikle bu ilk bebeğinizse ve ne yapmanız gerektiğiyle ilgili hiçbir fikre sahip değilseniz, kafanızda bin bir soru olabilir.

Bakımını nasıl yapacağınız, nasıl emzirip nasıl altını değiştireceğiniz, gazı olduğunda nasıl çıkartmanız gerektiğine dair bunun gibi daha pek çok soru aklınızda dolaşır.

Korkmanıza gerek yok, içinizde var olan annelik iç güdüsü sayesinde bebeğinizin bakımını, sadece biraz rehberlik alarak ama kimseye ihtiyaç duymadan başarabilirsiniz.

Sizin için bir süre sonra her şey daha kolay bir hal alacak ve bebeksiz günlerinizi hatırlamayacaksınız. Bu aşamada rahat olun ve iç güdülerinize güvenerek hareket edin. Yapmanız gerekenleri, kendiniz bile farkında olmadan zaten yapıyor olacaksınız.

Artık uyku düzeninizi, yemek düzeninizi, sosyal aktivitelerinizi, yapmaktan hoşlandığınız şeyleri, kısacası günlük yaşamda yaptığınız her şeyi yeniden bebeğinize göre planlayacaksınız. Bebeğin bakımında en önemli zamanlar ilk aylarıdır.

Biraz özveri ile, bebeğinizi büyütürken bu ilk ayları kolayca atlatabilirsiniz.

1. Yeni doğan bebek giydirilirken nelere dikkat edilmeli, oda sıcaklığı nasıl olmalıdır?

Yeni doğan bebeklerin tenleri hassastır. Bebeğinizi giydirirken, cildin havalanmasını sağlayan, teri emen, pamuklu kumaşlar tercih etmeye özen gösterin. Yumuşak, dikişleri az olan, üzerinde bebeğin tenine zarar verebilecek metal parçalar bulunmayan kıyafetler tercih edilmeli.

İlk aylarda bebekler tulum içerisinde daha rahat hareket ederler. Bu sebeple ilk aylar için tulum giydirilmesi daha uygun olur. Tulumla birlikte şapka, eldiven ve çorap mutlaka giydirilmelidir.

Sıkı şekilde kundaklamaktan da kaçınılmalıdır çünkü, bebeğin hareketleri kısıtlanarak, kalça ekleminin gelişmesine engel olunabilir.

Yeni doğan bebekler için en uygun ortam ısısı ilk aylar için, 24 ile 26 derece arasında olmalıdır. Bebekler çevredeki ısı değişimlerinden çok çabuk etkilenirler. Prematüre bebek bakımı ise normal bebek bakımından daha farklıdır.

Cilt alt yağ tabakaları henüz oluşmadığından dolayı hipotermi (vücut ısısında düşüş) görülebilir. Bu sebeple vücut ısılarını koruyan onları sıkıca saran kıyafetler giydirilmelidir.

Oda sıcaklığının 24-25 derecede olması önemlidir ve sıcaklık sabit tutulmalıdır.

2. Yeni doğan bebeği emzirme sıklığı ne olmalıdır ve bebeğin gazı nasıl çıkartılır?

Yeni doğan bebekler 24 saat içerisinde 8-12 kere yani 2-3 saatte bir emzirilmelidir. İlk zamanlar anne sütünün sıklığına göre, saatte bir kez ya da bebek her istediğinde de emzirilebilir. Emzirme sonrasında ise bebek omuza yatırılarak, hafif vuruşlarla gazının çıkarılması gerekir.

Emzirme sonrasında bebek eğer gazını ağızdan çıkaramazsa, yan yatış pozisyonunda tutularak gazın çıkarılması sağlanabilir. Uzun süreli emen bebeklerin, emzirme ortasında ve sonunda en az 2 defa gazı çıkarılmalıdır. İkiz bebek bakımı bu konuda biraz daha zordur.

Bebeklerin ikisini birden emziremeyeceğiniz için biri uyurken diğerini emzirmek gerekir. Bunun ayarlaması iyi yapılmalıdır.

3. Yeni doğan bebeğe nasıl banyo yaptırılır?

Bebeğin derisi vermiks adı verilen beyaz renkli ve kaygan bir koruyucuyla kaplıdır. Bu koruyucunun doğar doğmaz temizlenmesi gerekmez. İlk banyonun yaptırılması için göbeğin düşmesi beklenebilir. Bu süre zarfında bebeğin yüzü ve vücudu silinerek temizlenebilir. Çamaşırlarının değişimi ise sık olmalıdır. Göbeği düştükten sonra ise isteğe göre her gün ya da gün aşırı yıkanabilir.

Bebeği emzirmeden önce ya da emzirdikten 1,5 – 2 saat sonra yıkamak en uygunu olacaktır. Mümkünse bebeğinizi tek başınıza yıkamayın yanınızda bir yardımcı olsun. Yıkama için kullanılacak su 1-2 saat, önceden kaynatılmış ve ısıtılmış olmalıdır. Pozisyon olarak bebeğin yüzü aşağıya doğru bakmalıdır. Göğsünden ve karnından tutarak yıkayabilirsiniz. Bebeği çok iyi durulamalı ve kurulamalısınız.

4. Yeni doğan bebeğin göbek bakımı nasıl yapılmalıdır?

Yeni doğan bebeklerin göbeğinin düşmesi genellikle 5 ile 10 gün arasında değişir. Göbeğin ıslak kalmaması için iyice kurulanması gerekir. Göbeği steril gazlı bir bezle kurulayabilirsiniz.

Bebek bezinin, göbeği rahatsız etmeyecek şekilde göbek altından bağlanmalıdır. Göbek düştükten sonra da birkaç gün pansumana devam edilebilir.

Göbeğin etrafında kızarıklık, kötü koku, akıntı ve kanama görülürse mutlaka doktora danışılmalıdır.

5. Yeni doğan bebeğin göz bakımı nasıl yapılmalıdır?

Bebeğin gözünde, çapaklanma ve akıntı durumu varsa, steril gazlı bir bez yardımıyla ılık suyla ıslatılarak dışarıdan içe doğru nazikçe silinir. Günde 5-10 kez göz pınarına yumuşak dokunuşlarla masaj yapılabilir. Ancak kızarıklık ve yoğun bir şekilde şişlik varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

6. Yeni doğan bebeğin genital bakımı ve bez değişimi nasıl yapılmalıdır?

Yeni doğan bebekler günde 6-8 kere altını ıslatabilir. Genellikle günde 1 kez de kakalarını yaparlar. Bazen emzirmenin hemen sonrasında kakalarını yapabilirler. Yeni doğan bebekler altını ıslattığında, uzun süre bezleri değiştirilmezse genital bölgeleri tahriş olabilir.

Bu yüzden bekletilmeden günde 3-4 saatte bir bez değişimi yapılmalıdır. Genelde emzirdikten sonra bez değişimi yapmak daha uygundur. Her defasında bebeğin genital bölgesi pamuk ve suyla temizlenmelidir. Islak kalmamasına da özen gösterilmelidir. Pişik olması durumunda, çinko asit içeren kremler kullanılabilir.

Kız bebeklerde 1-2 hafta beyaz akıntıları olabilir, bu normaldir.

Bebek Bakım Çantası Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizle birlikte dışarı çıkmaya hazırlanırken, dışarıda olası bazı durumlara karşı hazırlıklı ve temkinli olmak gerekir. Çantayı hazırlarken bebeğinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hazırlamalısınız.

Bebek bakım çantaları özellik olarak rahat ve biraz geniş olmalıdır. İsteğe göre sırt çantası ya da kol çantası şeklinde olanları tercih edebilirsiniz.

Çanta içerisinde aradığınızı rahat şekilde bulabilmeniz için, iç kısmında cepleri olanları tercih etmeniz daha çok avantaj sağlayacaktır. Bakım çantasında olmazsa olmaz bazı malzemelerin listesi ise;

 • Bebek bezi: Bebek bezini dışarıda bulunacağınız her 2 saat için, bir tane bulundurmalısınız. Yine de bir tane yedek olarak almakta fayda var.
 • Krem: Pişik kremini de yanınızda bulundurmalısınız. Seyahat boylarından alıp çantaya atarak, yer kaplamasının da önüne geçmiş olabilirsiniz.
 • Islak mendil: Islak mendiller de olmazsa olmaz olan malzemelerdendir. Bebeğinizin üzeri kirlendiğinde, yedek kıyafette yoksa yanınızda ıslak mendil kurtarıcı olabilir. Emzirme sonrası bebeğinizi temizlemeniz gerektiğinde de ihtiyaç duyabilirsiniz. Islak mendilin de seyahat boyundan alabilirsiniz.
 • Bez değiştirme örtüsü: Genellikle bakım çantası aldığınızda bez değiştirme örtüsü de içinde bulunur, ancak ufak gelebilir. Daha uygun boyunu yanınıza alarak rulo şeklinde çantaya yerleştirin. Daha az yer kaplayacaktır.
 • Önlük ve el bezleri: Her beslenme öğünü için birer tane yanınızda bulundurun. Yer kaplamayacağı için, daha fazlasını da yedek olarak yanınıza alabilirsiniz.

Источник: https://sebboy.com/yeni-dogan-bebek-bakimi/

Yeni Doğan Bebek Bakımı ve Beslenmesi

Yenidoğan Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan bir bebeğin tüm yaptığı yemek, kakasını yapmak, ağlamak ve uyumaktır. Kulağa kolay geliyor değil mi? Evet, bir süre sonra daha kolay hale gelecek. Ama başlangıçta o kadar da kolay olmayabilir. Bebeğinizin ilk günleri hakkında bilgi edinmek, birlikte geçireceğiniz ilk günleri daha sorunsuz hale getirecektir.

Eve dönüş sonrası neler olacağını anlamak için, bu konuda bir kitap yazan Laura Jana ve Jennifer Shu’ya kulak veriyoruz. Türkçe’ye henüz çevrilmeyen “Yeni Doğan Bebekle Eve Dönmek: Doğumdan Gerçek Hayata” isimli kitabın 3. Baskısı, Mayıs 2015’de Amerikan Pediatri Akademisi tarafından yayınlandı.

Yeni Doğan Bebeğin Beslenmesi

Yeni doğan bebeğin beslenmesi oldukça sık gerçekleşir. Yeni doğan bebeğin midesi son derece küçük olduğundan, çok az miktarda yemek yerler. Bazı bebekler 2-3 saatte bir, bazıları ise bundan daha sık şekilde beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

Bazı bebekler ağladığını yüksek sesle ağlayarak belli ederken, bazı bebekler parmak yalama, dudaklarını emme, arama refleksi (bebeğin dudaklarını şişeye veya memeye uzatma hareketi) gibi ipuçları verebilir.

Bebekler ilk günlerinde vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 7’sini kaybederler. Bu normaldir. Bebeğinizi emzirdikçe, doğumdaki kilosunu geri kazanacaktır.

Yeni doğan bebek sürekli uyuma ihtiyacı hisseder. Dolayısıyla onu beslemek için uyandırmanız ve beslenme süresince uyanık kalmasını sağlamak için dikkatini canlı tutmanız gerekecektir. Uyanık kalmasını sağlamak için başını veya sırtını okşayarak onunla konuşabilirsiniz. Normal koşullarda bebeğiniz doğumdan 2 hafta sonra doğumdaki kilosuna geri dönecektir.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Çıkarma, Hıçkırma ve Kusma

Bazı yeni doğan bebeğin gazının sıklıkla çıkartılması gerekir. Bazıları ise gazı kendi kendine çıkarır ve bu konuda desteğinize pek ihtiyaç duymaz. Bebeğiniz beslenme süresince veya beslenme sonrasında bebeğiniz huysuzlanıyorsa, bu gazının olduğu anlamına gelebilir.

Ayrıca emzirirken 10-15 dakikada bir memeyi değiştirirken ya da emzirmeyi bitirdikten sonra bebeğin gazını çıkarabilirsiniz. Doğumdan bir-iki gün sonra onu emzirme düzeninizi tam olarak anlamış olacaksınız.

Bebeğin gazını çıkarmak için bebeğinizin sırtına vurmanız gerekmiyor. Sırtına dairesel hareketlerle masaj yaparak gazını çıkarabilirsiniz. Bebeğin başını omzunuza yatırmak, onu başının arkasından destekleyerek dizinize oturtmak veya dizinize yüz üstü yatırmak gibi çeşitli gaz çıkarma pozisyonları da denenebilir.

Bebeğinizin hıçkırması veya kusması sizi endişelendirmesin. Bebeklerde hıçkırma oldukça normaldir ve onlara rahatsızlık vermez. Benzer şekilde beslenme sırasında veya sonrasında kusma da oldukça normaldir.

Bebeğinizin aşırı miktarda kusması, kusarken ağlaması söz konusuysa, bebeklerde oldukça normal olan reflü ile, tedavi gerektiren bir hastalık olan gastroözofageal reflü hastalığı arasındaki farkı öğrenmelisiniz. Sebebi her ne olursa olsun, bebeğiniz kusuyorsa elinizde sürekli temiz bir bez bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerde Kaka ve Çiş

Emzirilen bir yeni doğan bebek günde en az 5 çişini yaparak bez değiştirir. Mamayla beslenen bebekler daha sık çiş yapabilir. Değiştirilen bez miktarı günde 10’a çıkabilir.

Bebeğin günlük kaka miktarı için de kesin bir kural yoktur. Emzirilen bebekler, mamayla beslenen bebeklere göre daha sık kaka yapma eğilimindedir. Çünkü mamanın sindirilmesi biraz daha uzun sürmektedir. Ancak emzirilen bebeklerde kaka sıklığı her dört saatte bir olacağı gibi, her emzirmeden sonra da olabilir.

Doktorunuz ilk kontrolde bebeğinizin idrar ve kaka sıklığı hakkında sorular sorabilir. Bu nedenle bebeğinizin idrar ve kaka düzenini takip etmelisiniz.

Başlangıçtaki bağırsak hareketlerine (ilk 1-2 gün boyunca) mekonyum adı verilir. Bu ilk kakalar siyah, katran kıvamındadır.

İzleyen günlerde, emzirilen bebeklerde sarı-yeşil renkte, hardal sarısına benzeyen kakalar görülebilir. Mamayla beslenen bebekler daha macun kıvamında ve değişik renklerde kaka yapar. Bebeğinizin kakasını kontrol edin.

Kakada beyazlı, kırmızılı kısımlar bir problemin habercisi olabilir (Kakadaki kırmızı renk kan olabilir).

Normal kaka kıvamı da yumuşak ya da sulu olabilir. Emzirilen bebeklerde kaka daha suludur. Bu durum ishal ile karıştırılabilmektedir. Temel olarak bebeğinizin her zaman yaptığı kakanın kıvamına dikkat edin ve kakada bir değişim olup olmadığını kontrol edin. Kaka her zamanki yapısından farklılık gösteriyorsa doktora danışabilirsiniz.

Unutmayın; söz konusu kaka yapmak, yemek, uyumak veya ağlamak ise her bebek birbirinden farklıdır. Birbirinden farklı durumların her biri normal olarak kabul edilebilir. Önemli olan ani bir değişikliğin olmamasıdır. Ani bir değişiklikte mutlaka doktora gidilmelidir.

Yeni Doğan Bebeğin Ağlaması

Bu konuda yapacak çok fazla bir şey yok. Kuşkusuz, yeni doğan bebeğiniz epeyce ağlayacak. Ne sıklıkta, ne şiddette ve ne kadar süre ağlayacağı ise tamamen bebeğinize bağlı bir durum.

İlk günlerde yeni doğan bebekler gözle görülür şekilde sessiz ve uykuludur. Ancak ikinci haftadan itibaren yeni doğan bebekler tipik olarak günün iki saatini ağlayarak geçirirler. Ağlama 6-8 haftalık olana kadar genellikle artış gösterir, daha sonra azalmaya başlar.

Zaman içerisinde bebeğinizin neden ağladığını anlar hale gelirsiniz. Bu noktada en olası nedenleri anlamaya çalışın.

Bezinin kirlenmesi, acıkma, yorulma, rahatsız hissetme en muhtemel ağlama sebepleridir. Anneler muhtemelen bebeğin neden ağladığını kolayca anlarlar.

Bunların dışında aşırı uyarılma durumu da ağlamaya başlar. Bazı bebekler kargaşalı veya hareketli ortamlarda ağlamaya başlarlar.

Bebeğinizin herhangi bir sebep olmaksızın ağladığı zamanlar da olacaktır. Bu durumlarda bebeğinizi neyin sakinleştireceğini bilmek isteyeceksiniz. Unutmayın; yeni doğan bebeklerde şımarma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle ne zaman ağlarsa ağlasın bebeğinize mutlaka ilgi ve sevgi gösterin.

Bebeğinizin ağlama sebebini hemen anlayamamak sizi mutsuz, umutsuz veya yetersiz hissettiriyorsa, kendinizi bu kadar eleştirmeyin. Uzmanlar bile anne olduklarında bu süreçlerden geçmektedir. Bebeğinizin neye ihtiyacının olduğu belli olan durumlar olacağı gibi, neden ağladığını hiçbir şekilde anlamadığınız durumlar da olacaktır.

Belirgin bir sebep olmaksızın uzun süre ağlayan bebeklere ise kolik bebek adı verilmektedir.

Yeni Doğan Bebeğin Uyuması

Yeni doğan bebeğinizin küçük midesi çok az miktarda yiyecek taşır. Bu nedenle bebeğiniz yemek yemek için sıklıkla uyanacaktır. Tüm bu kısa uykular eklenince yeni doğan bebeğiniz günün yaklaşık 16-18 saatini uyuyarak geçirecektir. Bebeğinizin uyuma ve uyanma düzenini takip etmelisiniz.

Neyse ki yeni doğan bebekler neredeyse her yerde uyuma becerisine sahiptir. Arabada, bebek arabasında, küvette veya kollarınızda… Çoğu yeni doğan bebek, araç koltuğunda veya bebek arabasında sarılı şekilde uyumayı çok sever. Çünkü bu onlara ana rahminde olduklarını hissettirmektedir.

Çoğu bebeğin kundaklanmayı sevmesi de bu yüzdendir. Kundaklanmak, bebeğinize alıştığı ve sevdiği anne rahmini hatırlatır.

Bebeğiniz ne zaman ve nerede uyursa uyusun, her zaman arkasını destekleyin. Etrafındaki bol battaniyeleri kaldırın. Uyurken çevresinde yastık, yorgan ve oyuncak gibi nesneleri kesinlikle bırakmayın.

Bunların ani bebek ölümlerine neden olabildiği bilinmektedir. Uykusu gelen bebeğinizi yatakta veya koltukta asla yalnız bırakmayın. Yeni doğan bebekler henüz yuvarlanma becerisi taşımasa da bir gün yuvarlanmaya başlayacaktır.

Dolayısıyla bu riski ortadan kaldırmalısınız.

Bebeğinizin uykuda değişik sesler çıkardığını görebilirsiniz. Muhtemelen bunlar bebeğinizin doğal burun nefesidir. Bebeğiniz bu dönemde burun kanallarını tek başına temizleyemez. Bu nedenle nefes almasını, uyumasını ve hatta yemek yemesini kolaylaştırmak için bir burun temizleyici kullanın.

Yeni Doğan Bebeklerde Nefes

Yeni doğan bebeklerin bir diğer alışkanlığı periyodik nefestir. Bebeğiniz hızlıca nefes alıp birkaç saniye durabilir, sonra tekrar nefes almaya başlayabilir. Bu normal olsa da anne için tedirgin edicidir.

Ancak, aşağıdaki durumlar normal değildir ve acilen tıbbi yardım alınması gerekir:

 • Homurdanma,
 • Burun deliklerinde açılma
 • Sürekli olarak hızlı nefes alma,
 • Göğüsten hırıltı gelmesi
 • Ağır ve gürültülü şekilde nefes alma
 • 10-15 saniye boyunca nefes almadan bekleme
 • Göğüsten hırıltı gelmesi
 • Ağır ve gürültülü şekilde nefes alma
 • 10-15 saniye boyunca nefes almadan bekleme

Yeni Doğan Bebeklerin Banyo Yapması

Doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğinizi temiz tutmak oldukça basittir. Bu günlerde bebeğinizi yıkamanız gerekmez. Bebeğin göbek bağı kökü henüz sallanıyorken, bebek suya batırılmamalıdır. Bebeğinizi süngerle silmek ilk bir iki haftalık temizlik rutini için yeterlidir. Yeni doğan bebeklerin çok fazla temizlenmesi bebeğin cildinin kurumasına yol açabilir.

Ilık, nemli bir bez veya kokusuz mendillerle bebeğinizin boynunun çevresini, vücudunun diğer kısımlarını ve son olarak da genital bölgesini temizleyin. Bez bağlanan kısımda herhangi bir kızarıklık veya tahriş fark ederseniz pişik kremi veya vazelin sürebilirsiniz.

Yeni doğan bebeğinizin cildi televizyondaki bebeklerin cildi gibi mükemmel görünmeyebilir. Bu daha sonra gerçekleşecektir. Yeni doğan çoğu bebekte küçük cilt tahrişleri, kızarıklıklar, konak, soyulma, kuruluk gibi küçük cilt problemleri görünebilir. Bunun muhtemel nedeni 9 ay boyunca içinde yaşadığı amniyotik sıvıdır. Bunlar bir veya iki hafta içerisinde iyileşir.

Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri

Cicili bicili bebek kıyafetleri muhtemelen ilk günlerde pek kullanılmayacaktır. Bu günlerde sıklıkla bez değiştirmeniz gerekeceğinden en kolay değiştirilen, giymesi ve çıkarması en kolay kıyafetler tercih edilecektir. Çoğu ebeveyn T-shirt, tek parçalık tulumlar, ayakları kapalı pijamalar ve soğuk havalarda bir bebek battaniyesi ile yetinecektir.

Bebeğiniz başından giydirilen veya hassas göbek bağı kökünü rahatsız eden kıyafetlerden hoşlanmıyorsa, kimono tarzında, yandan çıtçıtlı bebek kıyafetlerini  tercih edebilirsiniz. Yeni doğan bebekler başına çok soğuk olmadığı sürece başın sarılmasına ihtiyaç yoktur.

Bebeğinizi kaç kat giydireceğinize karar vermek için içgüdülerinize güvenin. Genelde annelerin izlediği bir kural “anne kaç kat giyiyorsa, onun bir kat fazlası” kuralıdır.

Yeni Doğan Bebek Eşyaları

Hamilelik süresince bir miktar yeni doğan bebek eşyası biriktirmiş olmalısınız. Ancak şu anda bunları pek kullanmayacaksınız.

Tüm ihtiyacınız olan bebeğinizin uyuması için güvenli bir yer ve tabi ki evden çıkarken kullanılacak bir bebek arabası.

Hareketli koltuklar, oyun matları, oyuncaklar ve diğer bebek eşyaları daha sonra lazım olacak. Ama şimdilik bunlar için acele etmenize gerek yok.

Kaynaklar:

 • Mayo Clinic
 • Healthy Children

Источник: https://www.iyibakkendine.com/yeni-dogan-bebek-bakimi-beslenmesi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.