Yenidoğan sarılığı nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

içerik

Yenidoğan Sarılığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yenidoğan sarılığı nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

Yenidoğan sarılığı, her 10 bebeğin 6’sında görülen bilirubin kaynaklı bir sorundur. Belirtileri ve nedenleri aynı olduğu gibi uygulanan tedavi metotlarıyla maksimum 2 haftada geçmektedir.

Yeni doğan bebeğin gözündeki sarılık ile başlayan ilk bulgular fizyolojik bir vakaya işarettir. Ebeveynleri fazlasıyla endişelendiren bu durum bebeklerde en sık görülen rutindir.

Yenidoğan Sarılığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Yeni doğan bebek sarılık olunca ne yapılır sorusunun kaynağında anne ve babalık içgüdüsü yatar.

Aslında bu problemle karşılaşıldığında mutlak suretle çözüm için yol arayan bir aile teması görülür. Unutulmaması gereken faktör ise sarılık vakalarında ailenin yapabileceği pek bir şey yoktur.

Doktorunuzla işbirliği yaparak düzenli rapor, kontrol ve beslenme formlarına özen göstermek yeterli olacaktır.

Yenidoğan sarılığı riski ne zaman biter konusunda ise farklı süreçlerden söz etmek mümkün. Doğan her bebek için eşit miktarda bir risk faktörü görülmektedir. Kan değerlerinde bilirubin seviyesi bazı bebeklere daha çok artar.

Göz beyazında başlayan ve ellere kadar ilerleyen sararmalar ebeveynleri fazlasıyla endişelendirir. Yapılan testler doğru zamanda olursa bunun önüne geçmek biraz daha kolaydır.

Yeni doğan sarılık testi sonuçları incelendikten sonra belirtileri ile karşılaştırılarak tedavisine geçilir.

Patolojik bir vaka olmayıp fizyolojik sarılık olarak adlandırılan yenidoğan sarılığı ilk 24 saatin sonunda gözlemlenir. Burada bilirubin seviyesinin artış seviyesi en önemli noktadır. Yapılan testi inceleyen doktorunuz 2 ile 20 mg/dl aralığında bir seviye saptayacaktır.

3-4 mg/dl seviyesinde vücudunda büyük bir anomali belirtisi olmasa da gözlerinden anlaşılabilir. Fakat kanın içerisindeki bilirubin seviyesi 20 mg/dl seviyesine ulaştığında eller ve ayaklar dahi sapsarı kesilebilir.

Üst gövde, alt gövde, kol ve bacaklar, el ve ayaklar olarak ilerleyen bir fizyolojik belirti ağacı vardır.

Yenidoğan Sarılığı Nedenleri

Yeni doğan bebek sarılıktan nasıl korunur diye araştırma yapan insanların sayısının bir hayli fazla olduğunu söylemeliyiz.

Bu aşamada da dikkat çeken bir diğer detayın rutin bir vaka olarak görülmesidir. Hatta her iki çocuktan birisinin mutlaka bu teşhis ile karşımıza çıktığı doğrudur.

Farklı sebeplerden beslenerek bu şekilde reaksiyonlara sebep olan vücut anomalileri olabilir.

 • Karaciğer Rahatsızlıkları: Bilirubin üretimini işleyemeyen bir karaciğer
 • Kan Rahatsızlıkları: Aşırı alyuvar parçalanması ve üretiminin olması
 • Ebeveynlerin Kan Uyuşmazlığı: Evlilik öncesi yaptırılan kan uyuşmazlığı testinde çıkan sonuç
 • Hepatit B: Genetik veya edinsel hepatit B virüsü
 • Doğum Zorluğu: Çok zorlu bir doğumdan ötürü oluşan deformasyonlar, sahte sancılarla doğan bebekler
 • Erken Doğum: Prematüre bebeklerde sebeplerin çok daha sık gözlemlendiği bilinir
 • Kilo Kaybı: Doğum anından itibaren hızla kilosu düşen bebekler
 • Diğer Faktörler: Konjenital rahatsızlıklar, cephalohematoma, diyabetik ebeveyn hastalıkları

Tamamı doğum sonrasında yapılacak olan karaciğer testi ve detaylı kan testi ile sonuçlanabilir. Ortaya çıkan anomalinin sebebi doğrudan belli olabilir. Sarılık görülen bebeklerde kısa sürede kontrol edilen bir bilirubin miktarı artışı görülür. Eğer kontrol altına alınmazsa belirli bir süre sonra daha büyük rahatsızlıkların riski doğabilir.

Yenidoğan Sarılığı Tedavisi

Yeni doğan bebekte sarılık için ne yapılmalı konusunu ebeveynlerin es geçmesi daha doğrudur. Her yeni doğum yapan anne ve babanın bu bağlamda etkin bir tedavi planı vardır.

Ancak vücudun bilirubin seviyesinin çoğunlukla alyuvar veya karaciğer işlevinin yerine getirilmemesinden kaynaklı görüldüğünü belirtmek istiyoruz. Doktorunuz ne olursa olsun çocuğunuzun bu süreci bir hafta içerisinde atlatmasını sağlayacaktır.

Farklı iyileşme süreleri ise yukarıdaki nedenlere bağlı olarak gözlemlenebilir.

Anne ve babaların yenidoğan sarılık çizelgesi ile takip yapması mümkün olsa da tedavi aşamasında fonksiyonel bir durumları söz konusu değildir. Bebeğinizin bu süreci hijyenik bir ortamda tamamıyla dengeli bir biçimde geçirmesi gerekir. Bu duvarı aşan risklerden kaçının ve bebeğinizin sarılık teşhisinin 10 güne kadar uzayabilecek reaksiyonlarına hazır olun.

Öncelikli olarak bilirubin seviyesinin hepimizin kan testi sonuçlarında yer ettiğini bilmelisiniz. Yalnızca bebeklerde görüldüğü zaman daha da önemsenen bir hal almaktadır. Fizyolojik olması bile birçok hastalıktan korunur olduğunun göstergesidir. Testi yapıldıktan sonra medikal tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınacaktır.

İhtiyaç duyulması halinde Fototerapi ile müdahale edilmeye başlanır. Büyük olasılıkla yeni doğan bebek sarılık olursa ne yapmalı sorusunun cevabına ışık tedavisi diyemiyorsunuz.

Çünkü halk arasında Fototerapi yani ışık tedavisi bebeğe zararlıdır gibi yanlış bir algı oluşmuş durumda.

Sağlığa hiçbir olumsuz etki olmadığı gibi yeni doğan bebekte sarılık seviyesi istenilen seviyeye ulaşana kadar uygulanabilir.

Yenidoğan Sarılığı Ne Zaman Geçer?

Yeni doğan bebekte sarılığın geçtiğini nasıl anlarız konusunu açıklığa kavuşturalım. Bilirubin seviyesi 2 mg/dl ve altında bir seviyeye düştüğünde sarılık riski ortadan kalkar. Yapılan kan testi ile seviyeni düştüğünden emin olduğundan bebeğinizin gövdesinde, kolunda ve bacağında oluşan tüm belirtiler ortadan kaybolur.

Bilhassa prematüre doğumların ardından iyileşme sürecinin daha uzun olacağından emin olabilirsiniz.

İyileşme Süreçleri
Bebeklerde Sarılık Süresi 3-7 Gün Arası
Erken Doğan Bebeklerde Sarılık Süresi 3-10 Gün Arası
Risk Durumu 14 Gündür Devam Eden

Fizyolojik olarak yeni doğan bebekte sarılık görülmesi durumunda tedavisi hızla yapılarak müdahale edilmelidir. Sorunsuz bir iyileşme süreci için medikal tedavi, iğne tedavisi veya fototerapi uygulanabilir.

Tamamında amacın bilirubin seviyesinin ideal seviyeye indirilmesi olduğunu unutmamak gerekir.

Yenidoğan bebeklerde sarılık tekrarlar mı sorusuna ise fizyolojik olmayan patolojik bir vaka ile karşılaşılabileceği cevabını vermek mümkündür.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //karacigeri.com/yenidogan-sariligi.html

Yenidoğan sarılığı nedir? Belirtileri neler?

Yenidoğan sarılığı nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?
Yenidoğan sarılığı nedir? Belirtileri neler?

Endişe etmeyin ama hemen sağlık kuruluşuna başvurun zira bu dönemin doktor gözetiminde geçirilmesi çok önemli.

Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Tarkan İkizoğlu tedavide geç kalındığında ölüme bile yol açabilen sarılıkla ilgili toplumumuzda “şekerli su vermek” gibi en sık yapılan yanlışları, hastalığın belirtilerini ve tedavi yöntemlerini anlattı; önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Günümüzde en sık görülen yenidoğan hastalıklarından biri yenidoğan sarılığı. Vaktinde doğan bebeklerin yüzde 60’ında, erken doğan bebeklerin ise yüzde 80’inde görülebiliyor. Çiçeği burnunda anne ve babaları endişeye se eden bu hastalıkta,toplumda yaygın olan ‘şekerli su verin iyileşir’, ‘üzerine sarı tülbent örtün geçer’ şeklindeki hurafeler kimi zaman tehli sonuçlara yol açabiliyor.

Yenidoğan sarılığı nedir?

Yenidoğan sarılığı, “yeni doğmuş bebeklerin kanlarındaki bilirubin miktarının artması neticesinde görülen bir çeşit sarılık” olarak tanımlanıyor. Yenidoğan sarılığı ilk olarak gözlerde kendini belli ediyor.

Yenidoğan sarılığı belirtileri neler?

Hastalığın şiddeti arttıkça sarılık sırasıyla yüz, gövde, kol ve bacaklar ile en son olarak el içi ve ayak tabanında görülüyor. Sarılık yukardan aşağı doğru artarken, iyileşme de ayaktan kafaya doğru oluyor. En son gözün beyaz kısmı düzeliyor.

Hangi bebeğin tedavi edilmeyi gerektirecek düzeyde hasta olduğuna karar vermenin çok önemli olduğunu belirten Dr. Öğr. Ü. Tarkan İkizoğlu, teşhisi koyabilmek için takibin mutlaka bir sağlık profesyoneli tarafından yapılması görektiğini vurguluyor.

Düzenli doktor kontrolü şart

Anne karnındaki bebeklerin kanındaki bilirubin maddesi fetusa bir zarar vermiyor çünkü plasenta aracılığı ile annenin kanına geçiyor ve annenin karaciğerinde işlenerek vücuttan atılıyor. Bebeğin kanındaki bilirubin maddesi doğumdan sonra yavaş yavaş artmaya başlarken, geçici olan bu duruma fizyolojik sarılık deniyor.

Birçok bebek için fizyolojik sarılığın tedavi gerektirmeden geçebilecek bir durum olduğunu, buna karşın bu dönemde düzenli olarak doktor gözetiminin şart olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Ü. Tarkan İkizoğlu “Aksi takdirde sarılığın seviyesi yükseldiğinde ve tedavisinde geç kalındığında kernikterus ismi verilen bir hastalık bebekte görülebilir.

Bu belirtilere dikkat!

Kanda aşırı derecede artan miktardaki bilirubin beyinde birikir ve beynin bazal ganglion bölgesini etkileyerek beyinde hasar oluşmasına neden olur. Bebekte yavaş hareketler, güçsüz ağlamalar, zayıf ve isteksiz emmeler, yavaş refleksler, kusma ve ateş gibi belirtiler gözlenir. Bu şekilde hastalanan bebeklerde beyin gelişiminde gerilik hatta ölüm görülebilmektedir” diyor.

Patolojik sarılık ise son derece az sıklıkla görülürken, fizyolojik sarılıktan daha erken veya daha geç ortaya çıkıyor ve bilirubin düzeyi daha yüksek oluyor.

Emzirmeye son vermek

Yenidoğan sarılığında emzirmenin son derece önemli olduğunu belirten Dr. Öğr. Ü. Tarkan İkizoğlu, anne sütünün bebek için hem mükemmel bir besin hem de sarılığı önlemede önemli bir yardımcı olduğunu vurguluyor.

Buna karşın yanlış bilgiler sonucu bazı anneler kendi sütlerinden dolayı bebeklerinin sarılık olduğu inancıyla emzirmeye son verebiliyor. Dr. Öğr. Ü.

Tarkan İkizoğlu bu durumda bebeğin kanındaki bilirubinin daha da yükseldiğini söylüyor.

Şekerli su vermek

Geleneksel yöntemlerden en çok uygulananı bebeğe şekerli su verilmesi. Şekerli suyun kan şekerini yükseltme etkisi ile fayda sağlayacağı inancı aksine bebeğin şeker dengesinin bozulmasına ve bebek tokluk hissettiği için emmenin gecikmesine yol açıyor. Bu nedenle bebeğe şekerli su vermeken kaçının.

Sarı tülbent örtülmesi

Bebeğin üzerine sarı tülbent örtülürse sarılığının geçeceği batıl inançlara dayanıyor. Oysa sarı tülbent örtülmesinin sarılığa faydalarına yönelik bilimsel bir çalışma yok. Üstelik zaman kaybından başka bir işe yaramıyor. Üstüne üstlük gecikmeye ve değerlendirirken göz yanılsamasına yol açıyor.

Işığın altına yatırmak

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Tarkan İkizoğlu yenidoğan sarılığı olan bebeklerin hastalığın tedavisi amacıyla aileler tarafından güneş ışığı ve veya floresan ışığı altına yatırılabildiğini belirterek “Bebeği güneş ışığı veya floresan ışığı altına yatırmak sarılığı azaltmakta kısmi etkili olsa da uygulamada oluşabilecek riskler sebebiyle önerilmemektedir” diyor.

Bebek bakımı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Источник: //indigodergisi.com/2018/09/yenidogan-sariligi-nedir-belirtileri/

Yenidoğan Sarılığı

Yenidoğan sarılığı nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

Yenidoğan sarılığı adından da anlaşılacağı üzere yeni doğmuş olan bebeklerde ilk üç veya dört gün içerisinde yaşanan yaklaşık bir hafta on gün süre içinde geçen bir hastalık türüdür. Yenidoğan sarılığı halk arasında bebek sarılığı olarak da bilinmektedir.

Yenidoğan sarılığı yeni doğmuş olan bebeklerin kanlarındaki bilirubin miktarının artması sonucunda oluşur. Yenidoğan sarılığı her bebeğin ilk haftada kanında az ya da çok derecede mutlaka ki bilirubin miktarının artışı gözlemlenir. Yenidoğan sarılığı normal doğan bebeklerin %60 ında görülür.

Yenidoğan sarılığı erken doğan bebeklerin ise %80 inde görülür.

Yenidoğan sarılığı bebeklerin doğumundan 3. veya 4. gün içerisinde gözlenen bir hastalıktır. Bu yenidoğan hastalığı bebeklerde bir hafta ya daon gün sürmektedir. Yenidoğan sarılığı öncelikle bebeklerde yüzde gözlenmeye başlanır. Bebeğin kanındaki bilirubin seviyesi arttıkça sırasıyla öncelikle göğse, karına, kol ve bacaklara doğru ilerler.

Bu vücuttaki sararma durumu gözdeki göz akına kadar ilerleyebilir. Anneler bebeklerinde bu sarılığı en iyi gün ışığında ya da florasan lambanın ışığı altında görebilir. Bebeğin karnına parmak ile hafifçe bastırılıp kaldırıldığında sarı renk çok daha iyi anlaşılır. Bebeklerde yenidoğan sarılığı bebekte bazı sorunlara yol açabilir.

Örneğin yenidoğan sarılığına yakalanmış olan bebekler çok daha fazla uyur, anne sütünü emmesi azalır.

Bebeklerin anne sütü almaması durumunda bebeklerde sarılık oranı daha da artmaktadır. Bebeğinizde eğer bilirubin seviyesi çok yükselmiş ve bebeğinizin beynini etkilemiş ise o zaman bebeğiniz tiz bir sesle ağlamaya başlar.

Bebeğiniz sürekli olarak başını geriye atar ve bu durum havaleye kadar gidebilir. Bazı bebekleri sarılık açısından daha dikkatli takip edilmelidir.

Erken doğmuş olan bebekler, ilk 24 içinde sarılık tespit edilenler, sarılığı iki haftadan uzun süren bebekler daha sık ve dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

Yenidoğan Sarılığının Nedenleri

Bilirubinin vücutta salınımı

Safra yollarını tıkayan hastalıklar.

Kalıtsal hastalıklar (gilbert sendromu gibi)

Diyabetik annelerin çocukları

Annedeki diyabet hastalığı

Bilirubinin atılımını engelleyen doğumsal hastalıklar

Hepatit

Anne sütüne bağlı sarılık

Bebeğin doğumdan sonra çok fazla kilo kaybına uğraması

Bazı ilaçların yüksek dozda kullanımları

Derinin yeşil renk olması

Anne karnında bebeğin geçirdiği hastalıklar(TORCH gibi)

Bebeğin anne ya da babasının kan uyuşmazlığı

Yapay sancı ile doğan bebekler

Hızlı nefes alma ya da nefes durması

Derinin kirli olması

Derin kansızlık bulguları

Bebeğin idrarının çay rengi gibi olması

Yenidoğan Sarılığının Fiziksel Nedenleri

 • Yenidoğan bebeklerde alyuvarların çok hızlı bir şekilde fazla miktarda parçalanması
 • Bebeğin karaciğerinin kanındaki bilirubin miktarını işleyecek kapasiteye sahip olması

Yenidoğan Sarılığının Tedavisi

Bebeklerde olan yenidoğan sarılığı erken tanı ve gerekli tedavi edilmediği sürece pek çok kötü sonuçlara neden olur. Bu kötü sonuçlar sağırlık, beyin hasarına, uzun dönem nörolojik sorunlara ve hatta çok ilerlediği sürece ölüme bile neden olabilir.

Yenidoğan dönemde olan bebekler doğumdan sonra özellikle ilk hafta mutlaka kontroller yapılmalıdır. Bu kontroller sayesine yenidoğan sarılığı önlenir.

Sağlıklı olarak doğan bebeklerin %50-%70 görülürken, erken ve yapay sancı ile doğan bebekler de bu oran %80’e kadar çıkabilmektedir.

Yenidoğan sarılığı yeni doğan bebeklerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Yenidoğan sarılığı genellikle bir hafta da ya da iki hasta içinde geçmektedir.

Yenidoğan sarılığı tedavi gerektirmeyen kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Yenidoğan sarılığını sarılık düzeyinin muayenesini karına parmak bastırılınca çıkan sarı rengin tonuna göre tahmin edilmeye çalışılır.

Bu sarılık düzeyini ölçmek için transkutanöz bilirubinometreler de kullanılır.

Yenidoğan sarılığında fototerapi (ışık tedavsi)

Yenidoğan sarılığının tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri fototerpi yanı ışık tedavisidir. Işık tedavisinde deride birikmiş olan bilirubin uygulanmış olan ışığın etkisi ile suda eriyecek hale gelir. Bu suda eriyecek hale gelmiş olan bilirubinler vücutta böbrekler sayesinde idrar yoluyla vücuttan dışarı atılır.

Bebeğe uygulanacak olan ışık tedavisi sırasında bebeğin gözlerine koruma amaçlı bir maske takılır. Bebeğin üzerinde sadece bez kalacak şekilde tedaviye başlanır. Bebek bu şekilde ışığın altına yatırılır. Bebek ışık tedavisi sırasına çok sıvı kaybedeceğinden dolayı bebeğe en az iki saate bir annesi tarafından emzirilmesi gerekir.

Bebeğe aynı sıklıkta mama da verilmelidir.

Yenidoğan sarılığında kan değişimi (transfüzyon)

Yenidoğan sarılığın tedavilerindeki bir diğer yöntem ise kan değişimi yani transfüzyondur. Bebeğin kanındaki bilirubin seviyesi aşırı miktarda arttığı gözlemlendiğinde ya da bu kandaki bilirubin düzeyi artma eğilimi gösterdiğinde bebeğin kanının tamamen değişmesi yani transfüzyon yöntemi uygulanır.

Yenidoğan sarılığına ilaç tedavisi

Yenidoğan sarılığının tedavisi bazende bazı ilaçlar tarafından yapılmaktadır. Bu ilaç tedavisi çok kullanılmasa da belli durumlarda kullanmak gerekir. Nadiren uzamış sarılık olgularında fenobarbital adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır.

Anne sütü sarılığının tedavisi

Anne sütü sarılığı için bebeğin bu anne sütü ile beslenmesine yaklaşık bir gün ya da üç gün ara verilir. Bu süre içerisinde bebek hazır mama ile beslenir. Anne sütü verilmeyen bu bebekte sarılığın hızlı bir şekilde azaldığı gözlendikten sonra bebek anne sütü ile beslenmesine devam eder ve hazır mama kesilir. Bebeğe anne sütü tekrar verildiğinde sarılığın tekrar artmaması beklenir.

Источник: //evdesifa.com/yenidogan-sariligi/

Sarılık Nedenleri

Yenidoğan sarılığı nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

Sarılık neden olur? Sarılık, kanda ve dokularda bilirubin denilen bir maddenin birikmesi sonucu oluşmaktadır.

Bilirubinin kandan karaciğere ve vücudun dışına hareketini bozan herhangi bir durum sarılık ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bilirubin Nedir?

Bilirubin, kırmızı kan hücreleri bozulduğunda oluşan atık bir üründür. Kan dolaşımıyla karaciğere taşınır ve burada safra adı verilen sindirim sıvısı ile birleştirilir.

Sonuç olarak, idrar veya dışkı ile vücudun dışına çıkar. İdrara açık sarı rengini ve dışkıya koyu kahverengi rengini veren bilirubin maddesidir. (1)

Yetişkinlerde sarılık nedenleri şöyle sıralanmaktadır:

Hemolitik Anemi

Hemolitik anemi, normal ömrü tamamlanmadan önce kırmızı kan hücrelerinin tahrip edildiği ve kan dolaşımından alındığı bir durumdur. Kırmızı kan hücresinin ömrü yaklaşık 120 gündür. Anemi ise genellikle az sayıda kırmızı kan hücresi olduğunda oluşmaktadır. Hemolitik anemi, kan dolaşımında dolaylı bilirubin seviyelerinin artmasına neden olmaktadır. (2)

Hepatit

Hepatit, karaciğerin iltihaplanması anlamına gelmektedir. Hepatitin yaygın nedenleri arasında viral enfeksiyonlar (hepatit A, B, C, D ve E), kronik alkol kullanımı ve otoimmün bozukluklar bulunmaktadır. Hepatit, bilirubin seviyesinin yükselmesine neden olabilir. (3)

Gilbert Sendromu

Gilbert sendromu, yaygın olarak yaşanan ve zararsız bir karaciğer rahatsızlığıdır. Hastalığı olan kişiler, karaciğerde bilirubin parçalanmasına yardımcı olan enzim ile ilgili anormal bir geni taşımaktadır. Sendrom, kanda bilirubinin artmasına neden olmaktadır ve bu durum hiperbilirubinemi olarak da adlandırılmaktadır.

Hiperbilirubinemi atakları genellikle hafiftir ve genellikle dehidrasyon, uzun süre aç kalma, hastalık, yorucu egzersiz, uyku eksikliği veya menstrüasyon gibi stres faktörleriyle birlikte görülür. Sarılık, kan içinde konjuge (direkt) olmayan bilirubin yükselmesiyle birlikte ortaya çıkabilmektedir. (4)

Safra Taşı

Safra taşları, safra kesesinde oluşan sertleşmiş tortulardır. Safra kesesi doğru şekilde işlevini yerine getiremediği zaman çok fazla kolesterol veya çok fazla bilirubin içeren safra oluşabilir.

Kolestrol safra taşları safra taşının en yaygın türüdür. Pigment safra taşları başka bir safra taşı türüdür ve siyah veya kahverengi olabilmektedir. Safra kanalı tıkandığında sarılık komplikasyon olarak gelişebilir. (5)

Dubin-Johnson Sendromu

Dubin-Johnson sendromu, bilirubin metabolizmasının kalıtsal olarak nüks ettiği bir bozukluktur. Direkt bilirubinin yüksek kan düzeyleri ile karakterize edilen, konjuge hiperbilirubinemi adı verilen bir zararsız bir hastalıktır.

Bozukluk aynı zamanda karaciğere siyah renk veren bir pigmentin çökelmesine de neden olur.

Genel olarak, Dubin-Johnson sendromu çok nadir bulunan genetik bir durumdur ve bir bireyin, her iki ebeveynden de kusurlu genin bir kopyasını alması gerekir. (6)

Pankreatit

Pankreatit pankreas iltihabıdır. Pankreas midenin arkasında bulunan büyük bir bezdir. Sindirim enzimlerini ince bağırsakta salgılar. Aynı zamanda kan şekeri ve glukagon düşürücü hormon insülini de serbest bırakır ve kan şekeri yükselir. Pankreatit durumunda, normalde aktif olmayan sindirim enzimleri, pankreasta iken aktif olurlar. Neticede bezin tahrişi ve iltihabı meydana gelir.

Pankreatit ile ilişkili sarılık, genellikle safra kanalının tıkanmasının (safra kesesini veya karaciğeri ince bağırsağa bağlayan bir tüp) sonucudur. (7)

Crigler-Najjar Sendromu

Crigler-Najjar sendromu, bilirubin metabolizmasıyla ilgili çok nadir yaşanan kalıtsal bir bozukluktur. Birey, konjugatd hiperbilirubinemi olarak adlandırılan ve dolaylı bilirubinin yükselmesine neden olan, bozuk bir geni taşımaktadır. Normal gen, bilirubini vücuttan kolaylıkla çıkarabilen bir forma dönüştüren enzimi kontrol eder. (8)

Pankreas Kanseri

Pankreas kanseri, karnın arkasında bulunan bir bez olan pankreas dokularında gelişir. Pankreas kanseri belirtileri arasında üst karın ağrısı, sarılık, iştah kaybı (anoreksiya), kilo kaybı ve kan pıhtıları bulunmaktadır. Pankreas kanseri ile ilişkili sarılık genellikle ağrısızdır. (9)

Safra Kesesi Kanseri

Safra kesesi kanseri safra kesesinin dokularında oluşur. Safra kesesi kanseri belirtileri arasında karın ağrısı, bulantı, kusma, sarılık, iştah kaybı (anoreksiya), ateş ve kilo kaybı bulunmaktadır. (10)

Rotor Sendromu

Rotor sendromu, konjestif hiperbilirubinemi adı verilen kandaki direkt bilirubin düzeylerinde yükselme ile karakterize, kalıtsal bir hastalıktır. Sendrom, zararsızdır ve kalıtsal olarak geçmektedir. Genellikle Dubin-Johnson sendromuyla karıştırılır, ancak Rotor sendromuna sahip bir bireyin karaciğer pigmentasyonu normaldir ve siyah renge dönüşmez. (11)

Yenidoğan Sarılığı

Yenidoğan bebeklerde sarılık birçok farklı koşuldan dolayı ortaya çıkabilir, ancak henüz olgunlaşmamış karaciğerin normal fizyolojik bir sonucudur.

Bu koşullar altında genellikle zararsız olmasına rağmen, diğer tıbbi koşullardan aşırı miktarda bilirubin seviyesi yüksek olan yenidoğanlarda (patolojik sarılık) altta yatan problem ele alınmazsa beyin hasarına yol açabilir.

Yenidoğan sarılığı, yenidoğanlarda tıbbi değerlendirmeyi gerektiren en yaygın durumdur.

Diğer Yenidoğan sarılık nedenleri şunlardır:

 • Fizyolojik sarılık: Yenidoğan sarılığının en yaygın nedeni olup genellikle geçici ve zararsız bir durumdur.
 • Anne-fetüs kan grubu uyuşmazlığı: Annenin kanı ile fetüs arasında uyuşmazlık olduğunda bu sarılık şekli oluşur. Fetüsteki kırmızı kan hücrelerinin dökülmesi nedeniyle bilirubin düzeylerinin yükselmesine yol açar.
 • Anne sütü sarılığı: Anne sütündeki bazı kimyasalların sorumlu olduğu düşünülmektedir. Genellikle kendiliğinden geçen zararsız bir durumdur. Anne genellikle emzirmeyi bırakmak zorunda değildir.
 • Emzirme sarılığı: Bu, annenin süt üretiminde gecikme veya yetersizlik yaşandığında meydana gelebilir. Bu yetersiz alım, yenidoğanlar için dehidrasyon ve daha az bağırsak hareketi ile sonuçlanır ve bundan sonra vücuttan bilirubin atılımı azalır. (12)

Sarılık Nedir?

Sarılık, bilirubin adı verilen pigment fazlasıyla kan içerdiğinde oluşan cildin ve beyazların sarı görünümü almasını ifade etmektedir. Bilirubin, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin normal dağılımından kaynaklanan doğal bir üründür ve karaciğerin eylemleri yoluyla safra ile atılır.

Sarılık çoğu zaman karaciğeri etkileyen bir bozukluğun bir sonucudur, ancak örneğin kan veya dalağı etkileyen çeşitli diğer durumlardan da kaynaklanabilir. Altta yatan nedeni belirleyebilmek ve tedavi edebilmek için iyice araştırılmalıdır. (13)

Detaylı bilgi almak için bakınız: sarılık nedir?

Sarılık Belirtileri

Sarılık başlangıcı aniden ortaya çıkabilir veya zamanla yavaş gelişebilir. Sarılık nasıl anlaşılır? Sarılık belirtileri şunları içermektedir:

 • Sarı cilt ve gözlerin beyaz kısmında (sklera) sarı renk – sarılık daha şiddetli olduğunda, bu bölgeler kahverengi görünebilir
 • Ağızda sarı renk
 • Koyu veya kahverengi renkli idrar
 • Soluk veya kil rengi dışkı

Gözlerindeki beyazlar sarı değilse, sarılık olmayabilirsiniz. Aşırı beta karoten (havuçtaki turuncu pigmenti) yerseniz cildiniz sarıdan turuncuya dönüşebilir.

Diğer belirtiler sarılığa neden olan bozukluğa bağlıdır:

 • Kanser durumunda belirtiler ortaya çıkmayabilir veya yorulma, kilo verme veya diğer belirtiler yaşanabilir.
 • Hepatit durumunda mide bulantısı, kusma, yorgunluk veya diğer belirtiler ortaya çıkabilir. (14)

Sarılık belirtileri fazlası için tıklayınız

Sarılık Tedavisi

Kendinizde, arkadaşlarınızda veya akrabalarınızda sarılık olduğundan şüphe ediyorsanız, altta yatan neden saptamak ve mümkün olan en kısa sürede tedaviyi başlatmak için doktorunuzu görmek için gerekli düzenlemeleri yapmanız önemlidir.

Sarılık nasıl geçer? Tedavi, sarılık belirtilerinin arkasındaki teşhise bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, sorun safra taşlarından biri ise, safra kesesinin çıkarılması gerekebilir. (15)

Sarılık Ameliyatı

Çoğu post-hepatik (karaciğer sonrası nedenler) sarılık vakasında, safra kanalı sisteminin blokajını kaldırma ameliyatı önerilmektedir. (16)

Sarılık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sarılık teşhisi ve tedavisi için pek çok uzmanlık alanından yardım alabilirsiniz. Bu alanlar şöyle sıralanmaktadır:

 • Aile hekimi
 • Gastroenteroloji ve iç hastalıkları Uzmanı
 • Çocuk hastalıkları uzmanı
 • Sindirim sistemi hastalıkları uzmanı
 • Cilt hastalıkları uzmanı (17)

Sarılık tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Источник: //www.acil.net/sarilik-nedenleri/

Yenidoğanlarda yenidoğan sarılığı: nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yenidoğan sarılığı nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

Kırıntıların doğumu için büyük bir sevinçEbeveynler. Bununla birlikte, bazen, özellikle de ilk doğduğunda, bebeğin cildinin ve mukoza zarının rengindeki değişiklikler gölgede kalabilir. Yenidoğan sarılığı olarak bilinen fenomen, yakında bu konuda daha fazla bilgi edinmek gerekir bebeği doğacak olanlara, bu nedenle, nadir değildir.

nedenleri

Yenidoğanda sarılık görünümü kesinlikleTamam. Bu olgu, bilirubinin içeriği eritrositlerin çürümelerine bağlı olarak kırıntıların kanındaki normu aşarsa gözlenir.

Kendi kan hücrelerine ek olarak, yenidoğanın vücudunun, annenin artık eritrositlerini de işlemesi gerektiği anlaşılmalıdır. Böylece, yük önemli hale gelir ve sonuçta, göz sklera ve bebeğin derisinin sararmasına neden olan aşırı bilirubini birikir.

Bu durumda çocuğun başka patolojisi yoktur, sağlıklı kabul edilir ve tedaviye ihtiyacı yoktur.

Fizyolojik formu

Çocuğun görünüşü genellikle değişirDoğumdan sonraki 2.-5. günde ve yaşamın 2. haftasında yok olur. Aynı zamanda, bebeği memeye daha sık uygularsanız, fizyolojik sarılık belirtilerinin erken yok olmasına katkıda bulunmak mümkündür. Bu, aşırı bilirubinin vücuttan çıkarıldığı orijinal dışkı – mekonyumun tahsisini hızlandıracaktır. Ayrıca, bebekle daha sık açık havada yürümek önerilir.

Yenidoğanın fizyolojik yenidoğan sarılığı: nedenleri

Daha önce bahsedildiği gibi, cildin ve mukoza zarlarının doğal rengi genellikle yaşamın 10-14. Gününe kadar restore edilir. Aksi halde yenidoğan sarılığı teşhis edilir. Nedeni şunlar olabilir:

 • çocuğun prematuritesi;
 • bilirubin hiperprodüksiyonu;
 • karaciğer hücrelerinin enzimatik olgunlaşması;
 • kan serumu bilirubini bağlama yeteneğini azalttı.
 • patolojik yenidoğan sarılığı (uzatılmış).

Hastalık konjenital ve edinsel olabilir.

İlk durumda, yenidoğan sarılık bir sonucu olabilir:

 • Eritrosit zarının patolojileri. Bu hastalık bazen yenidoğan döneminde ortaya çıkmaktadır. Zamanla, dalak ve karaciğer artar ve daha sonra anemi gelişir.
 • Eritrosit enzimlerinin eksikliği. Bu durumda, hayatın ikinci gününde sarılık görülür. İşaretlerden biri idrarın karalanmasıdır.
 • Hemoglobin ve hememin hem sentezinde hemde yapıdaki kusur. Bebeğin 4-6 aylık ömrü görülür.

Edinilmiş patolojik yenidoğan sarılığı şu üç tipte olabilir:

 • yenidoğanın hemolitik hastalığı, fetal kanın annenin kanıyla olan immünolojik çatışmasının sonucudur;
 • iç organlara ya da sefaloematomaya kanama, hemoglobin ayrışmasının kan ürünlerini giren emilmeyle;
 • artmak gibi bir dizi başka sebepBir çocuğun kanındaki eritrosit içeriği, bir çocuğun kanın sindirim kanalı içine girmesi sırasında ortaya çıkan sendrom, bir annenin immünopatolojik doğası, ilaç hemolizi varlığı,

tedavi

Fizyolojik jöle olarak, bebeklerdaha sık emzirilmesi ve temiz havaya çıkarılması önerilir. Ayrıca, çocuğun yenidoğan sarılığı varsa, o zaman fototerapi yöntemi uygulanır. Kırıntıyı bir fotolampayla ışınlamaktan oluşur. Işınları altında, vücutta bilirubinin hızlandırılmış bir ayrışması meydana gelir ve daha sonra vücuttan idrar ve dışkı ile atılır.

Prosedür aşağıdaki gibidir:

 • Çocuk tamamen soyunmuş (eğer erkekse, cinsel organlara bandaj uygulanır) ve yeni doğmuş bebekler için özel bir kutuya yerleştirilir;
 • Gözler elastik bant üzerinde hafif bir maske ile kapatılır;
 • Işınlama en az 2-3 saat, beslenme için kesintiye uğratılır;
 • Zaman zaman çocuk, fotonların cildin tüm bölgelerine erişebilmesi için ters çevrilir.

Özellikle ciddi durumlarda, seviyebilirubin kritik olarak yüksek, seans sürekli olarak gerçekleştirilir. Aynı zamanda, analiz için her saat kan alınır. Prosedür sadece çalışmalar bilirubin için tatmin edici bir sonuç gösterdiğinde sonlandırılır.

Fototerapinin devamı için kontrendikasyon cildin kızarıklığıdır. Ancak, bu gibi fenomenler oldukça nadirdir.

GOIC

Yenidoğan sarılığının ciddi vakalarda tedavisi, ikame kan transfüzyonu operasyonu ile yapılabilir. Bu yöntemin uygulanması için endikasyonlar şunlardır:

 • doğum sırasında umbilikal kord kanındaki bilirubin düzeyi ve fototerapi ve benzeri hastalıklara karşı sürekli artış gösteren laboratuar çalışmalarının tatmin edici olmayan sonuçları;
 • annede kanıtlanmış duyarlılık ve çocuğunda yenidoğanın ağır hemolitik hastalığının belirtileri;
 • bilirubin zehirlenmesinin semptomlarının ortaya çıkışı.

Transfüzyon hekimleri için kan bileşenleri seçilir.Belirli bir çocuk için ve dikkate anne ve çocuğun kan uyuşmazlığı tipini yapılmasının kesinlikle bireysel. Ayrıca, GOIC göbek ven içine monte bir kateter aracılığıyla başarılı uyumunda sonra sadece çalışır.

Aynı zamanda, hatta çalışma ve sterilite sınırlar için doğru malzeme seçimi ile komplikasyonların çeşitli ardı edilemez unutmayın. Örneğin, Genellikle GOIC sonraki ilk 3 saat içinde meydana gelir.

Bir hava embolisi, bozulmuş kalp fonksiyonu, enfeksiyon, tromboz, anafilaktik şok ve diğerleri olabilir, bu nedenle bütün bu süre, tıbbi personel kesinlikle bebeğin durumunu izlemek gerekir.

Diğer yöntemler

Tedavi ayrıca ile yapılabilirilaç ve infüzyon tedavisinin kullanımı.

İlk durumda, “Zixorin”, agar-agar, “Carbolen” ve “Cholestyramine” reçete edilir, bu da bilirubinden bağırsakların serbest kalmasına yardımcı olur. Choleretic preparatlar da reçete edilir.

İnfüzyon tedavisine gelince, sodyum klorür ve glukoz çözeltileri ile gerçekleştirilir ve düşük bir protein seviyesi ile bir albümin solüsyonu kullanılır.

önleme

Bunun nedenleri yukarıda tarif edilen yenidoğan sarılığı, büyük olasılıkla ortaya çıkmayacak veya aşağıdaki önlemler alındığında semptomları daha hızlı yok olacaktır.

 • Doğumdan hemen sonra kırıntıları annenin göğsüne bağlar;
 • bebeği soyun ve yarım saat kadar çıplak kestirmeye bırakın;
 • emzirme talebi;
 • temiz havada bir çocukla yürümenin ilk günlerinden itibaren;
 • Bebeği her memeden en az 7-10 dakika sürün;
 • eğer bebek emzirmeyi reddederse, o zaman annenin sütü boşaltılmalı ve ona bir kaşıkla verilmelidir.

Artık yenidoğan sarılıklarının ne olduğunu biliyorsunuz. Bu hastalığın çeşitli biçimlerinin belirtileri yukarıda tarif edilmiştir, bu nedenle, onların işaretlerini fark etmiş, hemen doktorunuza bir kırıntı gösterebilir ve değerli zaman kaybetmemek için.

Источник: //tr.carolchanning.net/dom-i-semya/20465-neonatalnaya-zheltuha-u-novorozhdennyh-prichiny-simptomy-i-lechenie.html

Yenidoğan Sarılığı: Belirtileri, tanısı ve tedavisi

Yenidoğan sarılığı nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

İnsan hayatının ilk 28 günlük sürecine yenidoğan dönemi denir. Zamanında doğan yenidoğan bebeklerin %60’ında; erken doğan bebeklerin ise %80’inde yenidoğan sarılığı görülür. Yenidoğan bebeklerde görülen sarılıkların çoğu fizyolojik sarılıktır; yani belli bir teh sınırını aşmaz ve bir iki haftada kendiliğinden geçer.

Sarılık bilirubin adı verilen, cilde sarı rengi veren bir maddenin kandaki seviyesinin yükselmesi ve deride birikmesi sonucu oluşur.

Yenidoğan bebeklerin kırmızı küre hücreleri (alyuvarlar) daha fazla olduğu için onların yıkımı (parçalanması) neticesinde bilirubin maddesi ortaya çıkar.

Doğumdan önce bebeğin bilirubinini annenin karaciğeri temizler; doğumdan sonra ise bebeğin karaciğerinin bilirubini temizleyebilecek kapasiteye erişmesi birkaç gün alır; bu arada karaciğer tarafindan yeterince atılamayan bilirubin artarak sarılığa neden olur.

Yenidoğan bebeklerde sarılığın erken tespiti ve takibi oldukça önemlidir çünkü, sarılık çoğunlukla kendiliğinden geçse de, bazı durumlarda bilirubin yüksek seviyelere ulaşıp beyin hasarına neden olabilir.

Bu yüzden sarılığı olan yenidoğanların özellikle ilk bir hafta-on gün içindeki doktor takipleri son derece önemlidir.

On günden sonra kan beyin bariyeri kapanarak bilirubinin kandan beyne geçmesinin engellendiği kabul edilir.

Fizyolojik sarılık

Fizyolojik sarılık genellikle hayatın ikinci günü başlar, üç ve dördüncü günlerde en yüksek seviyesine ulaşır, daha sonra giderek azalır.

Yenidoğanda sarılık oluşturabilecek başka nedenler de vardır. Bunlardan en sık görülen ikisi kan grubu uyuşmazlığına (ABO veya Rh uyuşmazlığı) bağlı oluşan sarılıktır. Bu durumlarda alyuvarlar cok hızlı bir biçimde parçalanır ve fazla miktarda bilirubin açığa çıkar.
Diğerleri;

 • Bebeğin yeterince anne sütü ya da biberonla besleniyorsa formüla (mama) alamaması,
 • Diabetli annelerin bebekleri,
 • Bazı zor doğumlarda, bebeğin kafa derisi altında kan toplanması durumu,
 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • Anne sütü sarılığı,
 • Doğuştan gelen bazı enzim hastalıkları.

Bu durumları tespit etmek için ekstra testler yapılması gerekir.

Bebeğinizin sarılık olduğunu nasıl anlarsınız?

Sarılık önce yüzde başlar, kandaki bilirubin seviyesi arttıkça sırayla göğse, karna, kol ve bacaklara doğru ilerler. Göz akı da sararır.

Ciltteki sarı renk en iyi gün ışığında ya da florasan lamba altında görülür. Parmakla hafifçe burun ya da karın cildine bastırılıp kaldırıldığında sarı renk daha bariz bir şekilde tespit edilebilir.

Bebeğinizin sarılık olduğunu farkeder farketmez, beklemeden bilirubin seviyesinin tespiti için bir sağlık kuruluşuna başvurmanız çok önemlidir. Doktor yapacağı muayene ile kandaki bilirubin seviyesine bakıp bakmayacağına karar vererek takipler konusunda sizi yönlendirecektir.

Bilirubin yükseldikçe bebekte ne gibi belirtiler oluşur?

En başta bebeğin cildindeki sarılık giderek koyulaşıp belirginleşir. Bebek daha çok uyur, emmesi azalır (bu sarılığı daha da arttırır).

Eğer bilirubin çok yükselip beyni etkilemişse (kernikterus), o zaman bebek tiz sesle ağlamaya başlar, başını geriye atar, havaleye kadar gidebilir.

Bu durumdaki bir bebekte sonuçta çoğunlukla zeka ve motor gelişim geriliği, işitme, görme sorunları oluşur.

Hangi bebekler sarılık açısından daha dikkatli takip edilmelidir?

 • Erken doğmuş bebekler,
 • Doğum esnasında kafa derisi altında kanama meydana gelmiş olanlar,
 • Ilk 24 saatte sarılığı tespit edilenler,
 • Emme sorunu olup buna bağlı olarak iyi beslenemeyen bebekler,
 • Sarılığı iki haftadan uzun süren bebekler,
 • Büyük kardeşlerinin bebeklik dönemlerinde ışık tedavisi gerektirecek kadar sarılık tespit edilmiş olanlar.

Sarılığın Tedavisi

Yenidoğan sarılıklarının çogu iki hafta içinde kendiliğinden düzelir. Fakat bu dönemin doktor tarafından takibi önemlidir. Eğer bilirubin seviyesi yüksek ise bebek, fototerapi denilen florasan ışığı altında ışık tedavisine tabi tutulur. Bunun için özel lambalar kullanılır.

Bu ışık bilirubini idrarda eriyebilecek bir şekle sokarak vücuttan atılmasını sağlar. Fototerapi bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermez. Bebeğin gözleri ışıktan zarar görmemesi için kapatılır. Bazen yan etki olarak ciltte kırmızı döküntüler, bronzlaşma veya sık ve sulu dışkılamaya neden olabilir.

Aralıklarla bebeğin kanı alınarak bilirubin duzeyinin güvenli sınıra düşüp düşmediği kontrol edilir. Işık tedavisi sonlandırıldıktan bir iki gün sonra bilirubin seviyesi genellikle tekrar yükselir. Bu dönemde de doktor kontrolü tavsiye edilir.

Bebeğin, sarılık süresince ve tedavi esnasında iyi beslenmesi çok önemlidir çünkü bilirubin gayta (kaka) ile vücuttan atılır.

Kan grubu uyuşmazlığı olup da bilirubin düzeyi çok yükselmiş hastalarda kan değişimi yapılır. Işık tedavisi veya kan değişiminden hangisinin uygulanacağına bebeğin kilosu, günü ve bilirubin seviyesi göz önünde bulundurularak karar verilir.

Untumayalım ki;

Bebeğinizin karın, kol ve bacaklarında sarılık varsa, bunun yanısıra çok uyuyorsa emmesi de zayıflamışsa kaçıncı gününde olursa olsun hemen doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü bunlar bilirubin düzeyinin yükselmiş olduğunun göstergeleridir.
Bebeğinizde sarılık varsa doktor takibi yanında onu sık ve iyi beslemeniz sarılığın çabuk atlatılması açısından önemlidir.

Yenidoğan sarılığı sık olarak görülmesine ve birçok bebekte de kendiliğinden geçmesine rağmen bu durum her bebek için geçerli değildir.

Hangi yenidoğanda bilirubin duzeyinin tehli seviyeye ulaşacağı her zaman tahmin edilemeyeceği için bebeğinizin ilk üç-beş gün içerisinde bir doktor tarafından görülmesi çok önemlidir.

Böylece, tedavi edilmediğinde kalıcı problemlere neden olabilecek bir hastalığı kolaylıkla önlemiş olursunuz.

Dr. Arzu Özşahin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Источник: //xn--salk-1wa3i.net/yenidogansariligi.html

Yenidoğan (Bebek) Sarılığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Yenidoğan sarılığı nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nasıldır?

Yenidoğan veya bebek sarılığı, yenidoğan bebeklerin çoğunda görülür. Kandaki bilirubin miktarının artması ile karakterize olan hastalık ciddiye alınarak tedavi edilmelidir.

Ancak tedavisi birkaç gün içinde çözüm verecek kadar da korkulmayacak bir sorundur.

Bu yazımızda annelerin korkulu rüyası olan yenidoğan sarılığı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Yenidoğan bebeklerin çoğunluğunda görülen sarılık, dünyaya geldikten sonraki ilk 28 günlük zaman dilimini kapsayan dönemde meydana gelen bir hastalıktır. Erken doğan bebeklerde daha çok görülür ancak, zamanında doğan bebeklerde de yenidoğan sarılığı görülmekte ve fizyolojik özellikte olduğu için de kendiliğinden iyileşme göstermektedir.

Bebeklerde sarılığının temel nedeni; cildin sarı renk almasında etkili olan bilirubin denilen maddenin kanda yüksek seviyede birikmesinden kaynaklanmaktadır.

Yeni doğmuş bebeklerde kandaki alyuvarların miktarı daha fazladır ve bunların parçalanması için bilirubin maddesi devreye girmektedir.

Anne karnında iken bebeklerin kanında biriken bilirubin, annenin karaciğeri tarafından temizlenir.

Doğumdan sonra ise bebeğin kendi kanındaki bilirubini temizlemesi için aradan birkaç gün geçmesi gerekir. Bu süreçte yeterince temizlenemeyen karaciğer yenidoğan sarılığına neden olmaktadır. Çoğu yeni doğmuş bebekte görülen sarılık teh sınırları içinde olmasa da mutlaka doktor kontrolü ve erken teşhis oldukça önemlidir.

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan bebeklerde genellikle cilt renginin ve göz aklarının sarı renkte olması ile kolaylıkla anlaşılabilen sarılık, kandaki bilirubin seviyesinin yüksek olmasından kaynaklı bir durumdur.

Henüz yeni doğmuş olan bebeklerin karaciğerinin tam anlamıyla işlevini yerine getiremeyişi ve bilirubin seviyesinin giderek artması kaçınılmaz yenidoğan sarılığına veya bilinen diğer adıyla bebek sarılığına neden olmaktadır. Zamanında doğan bebekler için sarılığı atlatması kolay olsa da erken doğan bebeklerde sarılık biraz daha uzun sürede iyileşmektedir.

Yenidoğan Sarılığının Nedenleri Nelerdir?

Fizyolojik yenidoğan sarılığı olarak adlandırılan ve pek çok bebeğin yaşadığı sarılık türünün tanımı niteliğindeki hastalık, yeni doğmuş bebeklerin kanlarında bulunan bilirubin seviyesinin artışından kaynaklanmaktadır.

Bunun dışında genetik faktörlere dayalı birçok sebep de yeni doğan bebeklerde sarılığı tetiklemektedir. Kan uyuşmazlığına bağlı olarak gelişen yenidoğan sarılığı da bebeklerde sıkça karşılaşılan nedenler arasındadır.

Kan uyuşmazlığı hakkında detaylı bilgi almak için bu yazımıza bakınız.

Erken doğum, doğum esnasında yaşanan zorlanmaya ağlı oluşan ezikler, yapay doğum sancısı ve bazı konjenital hastalıklar da yenidoğan sarılığına sebep olabilir.

Ayrıca doğumu takip eden ilk günlerde bebeğin yeterince anne sütü alamaması da sarılık nedenleri arasındadır.

Ancak burada çok önemli bir konuyu siz değerli okuyucularımızla paylaşmadan geçmeyelim; yenidoğan sarılığı ve anne sütü sarılığı çok farklı sorunlardır. Bu noktada eğer bebeğinizde sarılık oluştuysa doktorunuz ne derse onu yapmalısınız.

Evet anne sütü yetersizliği sarılık oluşmasında çok büyük bir etkendir ama duruma göre de anne sütü almak sarılığın nedeni olabilir. Bu sebeple biz yazımızda genel bilgilere yer veriyoruz, bebeğinize anne sütü verip vermeme konusunu mutlaka doktorunuza danışarak karar vermenizi altını çizerek öneriyoruz.

Yeterince beslenemediği için sürekli uyuma eğilimi içinde olan bebeğin kanındaki bilirubin seviyesi hızla artacağı için yenidoğan sarılığı beyni ve diğer organları etkileyecek düzeye ulaşabilir. Bu sebeple yenidoğan sarılığının nedeni ne olursa olsun bebeğin sık sık emzirilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntıdır.

Yenidoğan Sarılığının Belirtileri Nelerdir?

Yenidoğan sarılığının en önemli belirtileri arasında bebeğin cilt renginin sararmaya başlaması gelmektedir. İlk olarak bebeğin yüzüne yayılan sarı renk, kandaki bilirubin miktarının çoğalması ile birlikte tüm vücudun sararmasına ve göz aklarının da bariz şekilde sararmasına neden olur. Beyaz tenli bebeklerde bu belirtileri fark etmek daha kolaydır.

Ancak esmer tenli bebeklerde fark etmek daha zorlaşacağı için beyaz ışık altında kontrol etmek daha iyi olacaktır. Ayrıca bebeğin kan şekerini de etkileyen sarılık, bebeğin aç kalması ile birlikte sürekli uyuma belirtisini gösterir. Sürekli uyumak isteyen yenidoğan bebeği mutlaka uyandırarak emzirmek yenidoğan sarılığının çok çabuk sürede geçmesini sağlayacaktır.

Yenidoğan Sarılığından Korunma Yolları Nelerdir?

Yenidoğan bebeklerin birçoğunda hafif sarılık belirtileri görmek mümkündür. Kandaki bilirubin seviyesinin normale dönmesi ile bebekler normal cilt rengine dönerler.

Her yenidoğan bebeğin sarılık olma ihtimaline karşı doktorlar ilk kontrollerinde bol bol emzirilmesi gerektiğini annelere söylemektedir. Bebeklerin kanında bulunan fazla bilirubin miktarının idrar yolu ile atılması mümkündür.

Bu nedenle bebeklerin sık idrar yapmalarını sağlamak için yeterince anne sütü ile beslemek yenidoğan sarılığından korunmanın en ideal yollarındandır.

Yenidoğan Sarılığının Tedavisi Nedir?

Kan testleri ile yenidoğan bebeklerdeki sarılık kesinleştiğinde mutlaka doktor kontrolünde gerekir. Sarılık değeri yüksek çıkan bebekler için en uygun tedavi şekli fototerapidir.

Bu tedavi şeklinde bebekler bir süre, uygun özellikte olan lambalar altında tedavi görmektedir.

Fototerapi adı verilen tedavi şekli sayesinde kandaki bilirubin erimekte ve idrarla kolaylıkla dışarı atılmaktadır.

Bebeklerin vücuduna herhangi bir zararı olmayan bu tedavi şeklinde sadece bebeklerin gözlerinin zarar görmemesi için gözleri kapatılarak tedavi uygulanmaktadır.

Genellikle bir gün ya da iki gün fototerapi gören bebeklerin, sıklıkla kan değerleri ölçülerek bilirubin seviyesinin normale dönüp dönmediği kontrol edilmektedir.

Bu da bebek sarılığı ne zaman geçer diye merak edenleri aydınlatıcı bir bilgi oluyor.

Fototerapi sayesinde normale dönen değerler sonucunda bebekler taburcu edilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki; yenidoğan sarılığının tedavisinde fototerapinin yanı sıra, bebeğin yeteri kadar anne sütü alabilmesi de tedaviye destek olan en önemli faktörlerden biridir.

Yenidoğan Sarılığı Bebeklerde Kalıcı Hasara Yol Açar mı?

Yeni doğum yapmış olan annelerin bebeklerinde karşılaştıkları en sık sorunlardan biri sarılıktır. Aslında bebek sarılığı yeni doğmuş birçok bebekte görülür ve korkulmayacak bir sağlık sorunudur. Ancak, özellikle ilk kez anne olmuş kadınları panik durumuna sokan yenidoğan sarılığı, akla ilk olarak bebekte herhangi bir hasara yol açıp açmayacağı sorusunu getirir.

Bu noktada yenidoğan sarılığında erken teşhisin önemi devreye girmekte ve doktorların uyarıları ile her anne ve baba bu konuda son derece dikkatli olmalıdır.

Aksi halde sarılığı ihmal edilen ve giderek sarılık değeri yükselen bebeklerin beyni bu durumdan fazlasıyla etkilenebilmektedir.

Bu da kalıcı olarak bebeğin zekasında ve motor gelişiminin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Kaynak: //bilgihanem.com/yenidogan-bebek-sariligi-nedir/

Источник: //www.dahabilgi.com/yenidogan-bebek-sariligi-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi