Yenidoğan Sarılığı Nedir?

içerik

Yenidoğan Sarılığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan sarılığı, her 10 bebeğin 6’sında görülen bilirubin kaynaklı bir sorundur. Belirtileri ve nedenleri aynı olduğu gibi uygulanan tedavi metotlarıyla maksimum 2 haftada geçmektedir.

Yeni doğan bebeğin gözündeki sarılık ile başlayan ilk bulgular fizyolojik bir vakaya işarettir. Ebeveynleri fazlasıyla endişelendiren bu durum bebeklerde en sık görülen rutindir.

Yenidoğan Sarılığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Yeni doğan bebek sarılık olunca ne yapılır sorusunun kaynağında anne ve babalık içgüdüsü yatar.

Aslında bu problemle karşılaşıldığında mutlak suretle çözüm için yol arayan bir aile teması görülür. Unutulmaması gereken faktör ise sarılık vakalarında ailenin yapabileceği pek bir şey yoktur.

Doktorunuzla işbirliği yaparak düzenli rapor, kontrol ve beslenme formlarına özen göstermek yeterli olacaktır.

Yenidoğan sarılığı riski ne zaman biter konusunda ise farklı süreçlerden söz etmek mümkün. Doğan her bebek için eşit miktarda bir risk faktörü görülmektedir. Kan değerlerinde bilirubin seviyesi bazı bebeklere daha çok artar.

Göz beyazında başlayan ve ellere kadar ilerleyen sararmalar ebeveynleri fazlasıyla endişelendirir. Yapılan testler doğru zamanda olursa bunun önüne geçmek biraz daha kolaydır.

Yeni doğan sarılık testi sonuçları incelendikten sonra belirtileri ile karşılaştırılarak tedavisine geçilir.

Patolojik bir vaka olmayıp fizyolojik sarılık olarak adlandırılan yenidoğan sarılığı ilk 24 saatin sonunda gözlemlenir. Burada bilirubin seviyesinin artış seviyesi en önemli noktadır. Yapılan testi inceleyen doktorunuz 2 ile 20 mg/dl aralığında bir seviye saptayacaktır.

3-4 mg/dl seviyesinde vücudunda büyük bir anomali belirtisi olmasa da gözlerinden anlaşılabilir. Fakat kanın içerisindeki bilirubin seviyesi 20 mg/dl seviyesine ulaştığında eller ve ayaklar dahi sapsarı kesilebilir.

Üst gövde, alt gövde, kol ve bacaklar, el ve ayaklar olarak ilerleyen bir fizyolojik belirti ağacı vardır.

Yenidoğan Sarılığı Nedenleri

Yeni doğan bebek sarılıktan nasıl korunur diye araştırma yapan insanların sayısının bir hayli fazla olduğunu söylemeliyiz.

Bu aşamada da dikkat çeken bir diğer detayın rutin bir vaka olarak görülmesidir. Hatta her iki çocuktan birisinin mutlaka bu teşhis ile karşımıza çıktığı doğrudur.

Farklı sebeplerden beslenerek bu şekilde reaksiyonlara sebep olan vücut anomalileri olabilir.

 • Karaciğer Rahatsızlıkları: Bilirubin üretimini işleyemeyen bir karaciğer
 • Kan Rahatsızlıkları: Aşırı alyuvar parçalanması ve üretiminin olması
 • Ebeveynlerin Kan Uyuşmazlığı: Evlilik öncesi yaptırılan kan uyuşmazlığı testinde çıkan sonuç
 • Hepatit B: Genetik veya edinsel hepatit B virüsü
 • Doğum Zorluğu: Çok zorlu bir doğumdan ötürü oluşan deformasyonlar, sahte sancılarla doğan bebekler
 • Erken Doğum: Prematüre bebeklerde sebeplerin çok daha sık gözlemlendiği bilinir
 • Kilo Kaybı: Doğum anından itibaren hızla kilosu düşen bebekler
 • Diğer Faktörler: Konjenital rahatsızlıklar, cephalohematoma, diyabetik ebeveyn hastalıkları

Tamamı doğum sonrasında yapılacak olan karaciğer testi ve detaylı kan testi ile sonuçlanabilir. Ortaya çıkan anomalinin sebebi doğrudan belli olabilir. Sarılık görülen bebeklerde kısa sürede kontrol edilen bir bilirubin miktarı artışı görülür. Eğer kontrol altına alınmazsa belirli bir süre sonra daha büyük rahatsızlıkların riski doğabilir.

Yenidoğan Sarılığı Tedavisi

Yeni doğan bebekte sarılık için ne yapılmalı konusunu ebeveynlerin es geçmesi daha doğrudur. Her yeni doğum yapan anne ve babanın bu bağlamda etkin bir tedavi planı vardır.

Ancak vücudun bilirubin seviyesinin çoğunlukla alyuvar veya karaciğer işlevinin yerine getirilmemesinden kaynaklı görüldüğünü belirtmek istiyoruz. Doktorunuz ne olursa olsun çocuğunuzun bu süreci bir hafta içerisinde atlatmasını sağlayacaktır.

Farklı iyileşme süreleri ise yukarıdaki nedenlere bağlı olarak gözlemlenebilir.

Anne ve babaların yenidoğan sarılık çizelgesi ile takip yapması mümkün olsa da tedavi aşamasında fonksiyonel bir durumları söz konusu değildir. Bebeğinizin bu süreci hijyenik bir ortamda tamamıyla dengeli bir biçimde geçirmesi gerekir. Bu duvarı aşan risklerden kaçının ve bebeğinizin sarılık teşhisinin 10 güne kadar uzayabilecek reaksiyonlarına hazır olun.

Öncelikli olarak bilirubin seviyesinin hepimizin kan testi sonuçlarında yer ettiğini bilmelisiniz. Yalnızca bebeklerde görüldüğü zaman daha da önemsenen bir hal almaktadır. Fizyolojik olması bile birçok hastalıktan korunur olduğunun göstergesidir. Testi yapıldıktan sonra medikal tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınacaktır.

İhtiyaç duyulması halinde Fototerapi ile müdahale edilmeye başlanır. Büyük olasılıkla yeni doğan bebek sarılık olursa ne yapmalı sorusunun cevabına ışık tedavisi diyemiyorsunuz.

Çünkü halk arasında Fototerapi yani ışık tedavisi bebeğe zararlıdır gibi yanlış bir algı oluşmuş durumda.

Sağlığa hiçbir olumsuz etki olmadığı gibi yeni doğan bebekte sarılık seviyesi istenilen seviyeye ulaşana kadar uygulanabilir.

Yenidoğan Sarılığı Ne Zaman Geçer?

Yeni doğan bebekte sarılığın geçtiğini nasıl anlarız konusunu açıklığa kavuşturalım. Bilirubin seviyesi 2 mg/dl ve altında bir seviyeye düştüğünde sarılık riski ortadan kalkar. Yapılan kan testi ile seviyeni düştüğünden emin olduğundan bebeğinizin gövdesinde, kolunda ve bacağında oluşan tüm belirtiler ortadan kaybolur.

Bilhassa prematüre doğumların ardından iyileşme sürecinin daha uzun olacağından emin olabilirsiniz.

İyileşme Süreçleri
Bebeklerde Sarılık Süresi3-7 Gün Arası
Erken Doğan Bebeklerde Sarılık Süresi3-10 Gün Arası
Risk Durumu14 Gündür Devam Eden

Fizyolojik olarak yeni doğan bebekte sarılık görülmesi durumunda tedavisi hızla yapılarak müdahale edilmelidir. Sorunsuz bir iyileşme süreci için medikal tedavi, iğne tedavisi veya fototerapi uygulanabilir.

Tamamında amacın bilirubin seviyesinin ideal seviyeye indirilmesi olduğunu unutmamak gerekir.

Yenidoğan bebeklerde sarılık tekrarlar mı sorusuna ise fizyolojik olmayan patolojik bir vaka ile karşılaşılabileceği cevabını vermek mümkündür.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/yenidogan-sariligi.html

Yenidoğan sarılığı nedir? Belirtileri neler?

Yenidoğan Sarılığı Nedir?
Yenidoğan sarılığı nedir? Belirtileri neler?

Endişe etmeyin ama hemen sağlık kuruluşuna başvurun zira bu dönemin doktor gözetiminde geçirilmesi çok önemli.

Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Tarkan İkizoğlu tedavide geç kalındığında ölüme bile yol açabilen sarılıkla ilgili toplumumuzda “şekerli su vermek” gibi en sık yapılan yanlışları, hastalığın belirtilerini ve tedavi yöntemlerini anlattı; önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Günümüzde en sık görülen yenidoğan hastalıklarından biri yenidoğan sarılığı. Vaktinde doğan bebeklerin yüzde 60’ında, erken doğan bebeklerin ise yüzde 80’inde görülebiliyor. Çiçeği burnunda anne ve babaları endişeye se eden bu hastalıkta,toplumda yaygın olan ‘şekerli su verin iyileşir’, ‘üzerine sarı tülbent örtün geçer’ şeklindeki hurafeler kimi zaman tehli sonuçlara yol açabiliyor.

Yenidoğan sarılığı nedir?

Yenidoğan sarılığı, “yeni doğmuş bebeklerin kanlarındaki bilirubin miktarının artması neticesinde görülen bir çeşit sarılık” olarak tanımlanıyor. Yenidoğan sarılığı ilk olarak gözlerde kendini belli ediyor.

Yenidoğan sarılığı belirtileri neler?

Hastalığın şiddeti arttıkça sarılık sırasıyla yüz, gövde, kol ve bacaklar ile en son olarak el içi ve ayak tabanında görülüyor. Sarılık yukardan aşağı doğru artarken, iyileşme de ayaktan kafaya doğru oluyor. En son gözün beyaz kısmı düzeliyor.

Hangi bebeğin tedavi edilmeyi gerektirecek düzeyde hasta olduğuna karar vermenin çok önemli olduğunu belirten Dr. Öğr. Ü. Tarkan İkizoğlu, teşhisi koyabilmek için takibin mutlaka bir sağlık profesyoneli tarafından yapılması görektiğini vurguluyor.

Düzenli doktor kontrolü şart

Anne karnındaki bebeklerin kanındaki bilirubin maddesi fetusa bir zarar vermiyor çünkü plasenta aracılığı ile annenin kanına geçiyor ve annenin karaciğerinde işlenerek vücuttan atılıyor. Bebeğin kanındaki bilirubin maddesi doğumdan sonra yavaş yavaş artmaya başlarken, geçici olan bu duruma fizyolojik sarılık deniyor.

Birçok bebek için fizyolojik sarılığın tedavi gerektirmeden geçebilecek bir durum olduğunu, buna karşın bu dönemde düzenli olarak doktor gözetiminin şart olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Ü. Tarkan İkizoğlu “Aksi takdirde sarılığın seviyesi yükseldiğinde ve tedavisinde geç kalındığında kernikterus ismi verilen bir hastalık bebekte görülebilir.

Bu belirtilere dikkat!

Kanda aşırı derecede artan miktardaki bilirubin beyinde birikir ve beynin bazal ganglion bölgesini etkileyerek beyinde hasar oluşmasına neden olur. Bebekte yavaş hareketler, güçsüz ağlamalar, zayıf ve isteksiz emmeler, yavaş refleksler, kusma ve ateş gibi belirtiler gözlenir. Bu şekilde hastalanan bebeklerde beyin gelişiminde gerilik hatta ölüm görülebilmektedir” diyor.

Patolojik sarılık ise son derece az sıklıkla görülürken, fizyolojik sarılıktan daha erken veya daha geç ortaya çıkıyor ve bilirubin düzeyi daha yüksek oluyor.

Emzirmeye son vermek

Yenidoğan sarılığında emzirmenin son derece önemli olduğunu belirten Dr. Öğr. Ü. Tarkan İkizoğlu, anne sütünün bebek için hem mükemmel bir besin hem de sarılığı önlemede önemli bir yardımcı olduğunu vurguluyor.

Buna karşın yanlış bilgiler sonucu bazı anneler kendi sütlerinden dolayı bebeklerinin sarılık olduğu inancıyla emzirmeye son verebiliyor. Dr. Öğr. Ü.

Tarkan İkizoğlu bu durumda bebeğin kanındaki bilirubinin daha da yükseldiğini söylüyor.

Şekerli su vermek

Geleneksel yöntemlerden en çok uygulananı bebeğe şekerli su verilmesi. Şekerli suyun kan şekerini yükseltme etkisi ile fayda sağlayacağı inancı aksine bebeğin şeker dengesinin bozulmasına ve bebek tokluk hissettiği için emmenin gecikmesine yol açıyor. Bu nedenle bebeğe şekerli su vermeken kaçının.

Sarı tülbent örtülmesi

Bebeğin üzerine sarı tülbent örtülürse sarılığının geçeceği batıl inançlara dayanıyor. Oysa sarı tülbent örtülmesinin sarılığa faydalarına yönelik bilimsel bir çalışma yok. Üstelik zaman kaybından başka bir işe yaramıyor. Üstüne üstlük gecikmeye ve değerlendirirken göz yanılsamasına yol açıyor.

Işığın altına yatırmak

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Tarkan İkizoğlu yenidoğan sarılığı olan bebeklerin hastalığın tedavisi amacıyla aileler tarafından güneş ışığı ve veya floresan ışığı altına yatırılabildiğini belirterek “Bebeği güneş ışığı veya floresan ışığı altına yatırmak sarılığı azaltmakta kısmi etkili olsa da uygulamada oluşabilecek riskler sebebiyle önerilmemektedir” diyor.

Bebek bakımı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Источник: https://indigodergisi.com/2018/09/yenidogan-sariligi-nedir-belirtileri/

Yenidoğan Sarılığı

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan sarılığı adından da anlaşılacağı üzere yeni doğmuş olan bebeklerde ilk üç veya dört gün içerisinde yaşanan yaklaşık bir hafta on gün süre içinde geçen bir hastalık türüdür. Yenidoğan sarılığı halk arasında bebek sarılığı olarak da bilinmektedir.

Yenidoğan sarılığı yeni doğmuş olan bebeklerin kanlarındaki bilirubin miktarının artması sonucunda oluşur. Yenidoğan sarılığı her bebeğin ilk haftada kanında az ya da çok derecede mutlaka ki bilirubin miktarının artışı gözlemlenir. Yenidoğan sarılığı normal doğan bebeklerin %60 ında görülür.

Yenidoğan sarılığı erken doğan bebeklerin ise %80 inde görülür.

Yenidoğan sarılığı bebeklerin doğumundan 3. veya 4. gün içerisinde gözlenen bir hastalıktır. Bu yenidoğan hastalığı bebeklerde bir hafta ya daon gün sürmektedir. Yenidoğan sarılığı öncelikle bebeklerde yüzde gözlenmeye başlanır. Bebeğin kanındaki bilirubin seviyesi arttıkça sırasıyla öncelikle göğse, karına, kol ve bacaklara doğru ilerler.

Bu vücuttaki sararma durumu gözdeki göz akına kadar ilerleyebilir. Anneler bebeklerinde bu sarılığı en iyi gün ışığında ya da florasan lambanın ışığı altında görebilir. Bebeğin karnına parmak ile hafifçe bastırılıp kaldırıldığında sarı renk çok daha iyi anlaşılır. Bebeklerde yenidoğan sarılığı bebekte bazı sorunlara yol açabilir.

Örneğin yenidoğan sarılığına yakalanmış olan bebekler çok daha fazla uyur, anne sütünü emmesi azalır.

Bebeklerin anne sütü almaması durumunda bebeklerde sarılık oranı daha da artmaktadır. Bebeğinizde eğer bilirubin seviyesi çok yükselmiş ve bebeğinizin beynini etkilemiş ise o zaman bebeğiniz tiz bir sesle ağlamaya başlar.

Bebeğiniz sürekli olarak başını geriye atar ve bu durum havaleye kadar gidebilir. Bazı bebekleri sarılık açısından daha dikkatli takip edilmelidir.

Erken doğmuş olan bebekler, ilk 24 içinde sarılık tespit edilenler, sarılığı iki haftadan uzun süren bebekler daha sık ve dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

Yenidoğan Sarılığının Nedenleri

Bilirubinin vücutta salınımı

Safra yollarını tıkayan hastalıklar.

Kalıtsal hastalıklar (gilbert sendromu gibi)

Diyabetik annelerin çocukları

Annedeki diyabet hastalığı

Bilirubinin atılımını engelleyen doğumsal hastalıklar

Hepatit

Anne sütüne bağlı sarılık

Bebeğin doğumdan sonra çok fazla kilo kaybına uğraması

Bazı ilaçların yüksek dozda kullanımları

Derinin yeşil renk olması

Anne karnında bebeğin geçirdiği hastalıklar(TORCH gibi)

Bebeğin anne ya da babasının kan uyuşmazlığı

Yapay sancı ile doğan bebekler

Hızlı nefes alma ya da nefes durması

Derinin kirli olması

Derin kansızlık bulguları

Bebeğin idrarının çay rengi gibi olması

Yenidoğan Sarılığının Fiziksel Nedenleri

 • Yenidoğan bebeklerde alyuvarların çok hızlı bir şekilde fazla miktarda parçalanması
 • Bebeğin karaciğerinin kanındaki bilirubin miktarını işleyecek kapasiteye sahip olması

Yenidoğan Sarılığının Tedavisi

Bebeklerde olan yenidoğan sarılığı erken tanı ve gerekli tedavi edilmediği sürece pek çok kötü sonuçlara neden olur. Bu kötü sonuçlar sağırlık, beyin hasarına, uzun dönem nörolojik sorunlara ve hatta çok ilerlediği sürece ölüme bile neden olabilir.

Yenidoğan dönemde olan bebekler doğumdan sonra özellikle ilk hafta mutlaka kontroller yapılmalıdır. Bu kontroller sayesine yenidoğan sarılığı önlenir.

Sağlıklı olarak doğan bebeklerin %50-%70 görülürken, erken ve yapay sancı ile doğan bebekler de bu oran %80’e kadar çıkabilmektedir.

Yenidoğan sarılığı yeni doğan bebeklerde en sık görülen hastalıklardan biridir. Yenidoğan sarılığı genellikle bir hafta da ya da iki hasta içinde geçmektedir.

Yenidoğan sarılığı tedavi gerektirmeyen kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Yenidoğan sarılığını sarılık düzeyinin muayenesini karına parmak bastırılınca çıkan sarı rengin tonuna göre tahmin edilmeye çalışılır.

Bu sarılık düzeyini ölçmek için transkutanöz bilirubinometreler de kullanılır.

Yenidoğan sarılığında fototerapi (ışık tedavsi)

Yenidoğan sarılığının tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri fototerpi yanı ışık tedavisidir. Işık tedavisinde deride birikmiş olan bilirubin uygulanmış olan ışığın etkisi ile suda eriyecek hale gelir. Bu suda eriyecek hale gelmiş olan bilirubinler vücutta böbrekler sayesinde idrar yoluyla vücuttan dışarı atılır.

Bebeğe uygulanacak olan ışık tedavisi sırasında bebeğin gözlerine koruma amaçlı bir maske takılır. Bebeğin üzerinde sadece bez kalacak şekilde tedaviye başlanır. Bebek bu şekilde ışığın altına yatırılır. Bebek ışık tedavisi sırasına çok sıvı kaybedeceğinden dolayı bebeğe en az iki saate bir annesi tarafından emzirilmesi gerekir.

Bebeğe aynı sıklıkta mama da verilmelidir.

Yenidoğan sarılığında kan değişimi (transfüzyon)

Yenidoğan sarılığın tedavilerindeki bir diğer yöntem ise kan değişimi yani transfüzyondur. Bebeğin kanındaki bilirubin seviyesi aşırı miktarda arttığı gözlemlendiğinde ya da bu kandaki bilirubin düzeyi artma eğilimi gösterdiğinde bebeğin kanının tamamen değişmesi yani transfüzyon yöntemi uygulanır.

Yenidoğan sarılığına ilaç tedavisi

Yenidoğan sarılığının tedavisi bazende bazı ilaçlar tarafından yapılmaktadır. Bu ilaç tedavisi çok kullanılmasa da belli durumlarda kullanmak gerekir. Nadiren uzamış sarılık olgularında fenobarbital adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır.

Anne sütü sarılığının tedavisi

Anne sütü sarılığı için bebeğin bu anne sütü ile beslenmesine yaklaşık bir gün ya da üç gün ara verilir. Bu süre içerisinde bebek hazır mama ile beslenir. Anne sütü verilmeyen bu bebekte sarılığın hızlı bir şekilde azaldığı gözlendikten sonra bebek anne sütü ile beslenmesine devam eder ve hazır mama kesilir. Bebeğe anne sütü tekrar verildiğinde sarılığın tekrar artmaması beklenir.

Источник: https://evdesifa.com/yenidogan-sariligi/

Yenidoğan bebek sarılığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

 • Yeni doğmuş bebeklerdeki alyuvarların aşırı hızlı şekilde parçalanması,
 • Bebeğin karaciğerinin, kanındaki aşırı miktardaki bilirubin oluşumunu işleyecek kapasiteye sahip olmamasıdır
 • Bilurubinin vücutta salınımı ve atılımını engelleyen doğumsal hastalıklar,
 • Enzim defektleri (glikoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği gibi),
 • Kalıtsal hastalıklar (crigler najjar ve gilbert sendromu gibi),
 • Bazı ilaçların yüksek doz uygulanması (k vitamini sulfanamid diazem gibi),
 • Anne karnında bebeğin geçirdiği hastalıklar (TORCH gibi),
 • Hepatit,
 • Safra yollarını tıkayan hastalıklar,
 • Diyabetik anne çocuğu,
 • Anne sütüne bağlı sarılık,
 • Annedeki diyabet hastalığı,
 • Bebeğin doğumdan sonra çok kilo kaybetmesi

Yenidoğan sarılığı ne zaman risk yaratır, ne yapmak gerekir?

Yenidoğan sarılığının belirtileri

Yeni doğan sarılığının belirtileri sıklıkla doğumun ikinci ve üçüncü günlerinde görülmeye başlar. Yenidoğan sarılığı geçiren bir bebeğin cildindeki sararma ilk olarak yüzde ardından boyun ve karın bölgesine son olarak da bacaklara yayılır. Genellikle bebeğin göz akları da sararır.

Ailelerin yeni doğan sarılığına karşı bebeklerini iyi gözlemeleri gerekir, özellikle koyu tenli çocuklarda ciltte sarılık belirtilerini görmek zordur. Emin olmak için bebeğinizin burnuna yada anlına hafifçe parmağınızla bastırın parmağınızı çektiğinizde bölgede sarılık belirtilerini görmek daha kolaydır.

Yenidoğan sarılığı değerleri

 • Bilirubin oranı 5 ile 8 mg/dl arasında ise baş ve boyun bölgesi sararır,
 • Bilirubin mikarı 8 ile 10 mg/ arasında ise gövdenin üst bölümü sararır,
 • Bilirubin miktarı 10 ile 13 mg/dl arasında ise gövdenin alt kısmı   sararır,
 • Bilirubin miktarı 13 ile 16 mg/dl arasında ise kol ve bacaklar sararır,
 • Bilirubin miktarı 20 mg/dl civarında ise eller ve ayaklar sararır

Hangi durumlarda doktora başvurmalıyım?

 • Sarılık ilk 24 saat içinde başlamışsa
 • Sarılık yayılıyor ve daha koyu bir renkte bir hal alıyorsa
 • Bebeğinizde rektal ölçümde 37.8 °C üzerinde bir ateş varsa
 • Bebeğinizin davranışlarında hastalık belirtileri varsa
 • Bebeğin beslenmesi iyi değilse
 • Eğer bebeğiniz normalden daha fazla uyuyorsa

Yenidoğan sarılığı nasıl geçer, kaç gün sürer? 

Biluribin miktarının ciddi olduğu durumlarda erken tanı ve gerekli tedavi yapılmazsa bilirubin nörotoksik etkisi ile; ölüme, sağırlığa, serebral palsi’ye, beyin hasarına ve uzun dönem nörolojik bozukluğa sebep olabilir (genellikle yüksek olduğu durumlarda= 25mg dan fazla).

Nadir durumlarda ise vücuttaki sarılık tiroid problemi gibi başka bir hastalığın işareti olabilir. Yenidoğan döneminde olumsuz sonuçlara neden olabilecek sarılığı önlemek için doğumdan sonra özellikle ilk hafta kontrolleri yapmak gereklidir.

Bu kontroller yapılarak ve aileler eğitilerek istenmeyen komplikasyonlar önlenebilir.

Sağlıklı doğan bebeklerin %50-70’inde sarılık görülürken, bu oran erken doğan bebeklerde %80’lere çıkmaktadır Yenidoğan döneminde sarılık ile çok sık karşılaşılmakta, genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden gerilemektedir. Sarılık yenidoğanda sık görülmesine rağmen hangi bebeklerin sekel (sakatlık yada kalıcı hasar) açısından riskli olduğunu ve hangilerinin tedavi edilmesi gerektiğine karar vermek büyük önem taşır.

Yüksek bilirubin seviyelerinin erken tanı ve tedavisinin yapılmadığı durumlarda bilirubin ensefalopatisinin gelişmesi tüm çocuk hekimlerini korkutmaktadır. Dünyada kernikterus bildirilen ülkeler arasında ülkemiz 3. Sıradadır.

Erken tanı ve gerekli tedavi olmazsa bilirubinin nörotoksik etkisi ile ölüme ve uzun dönem nörolojik bozukluğa sebep olabilir. Yenidoğan döneminde olumsuz sonuçlara neden olabilecek sarılığı önlemek için doğumdan sonra özellikle ilk hafta kontrolleri yapmak gereklidir.

Bu kontroller yapılarak ve aileler eğitilerek istenmeyen komplikasyonlar önlenebilir.

Yenidoğan bebekler için ilk 48 saat neden önemli?

Neden olarak en sık, nedeni tesbit edilemeyen (olasılıkla fizyolojik sarılık ve anne sütü sarılığı), ikinci sıklıkta ABO uyuşmazlığı saptanmıştır.

Aileler, anne sütünün verilmesi, emzirme teknikleri konusunda, anne sütünün yanında şekerli su verilmemesi konusunda eğitilmelidir. Bebeklerde dolaşımda ki bilirubinin normal değeri 100 ml kanda 0.2-1.4 mg’ dır.

Eritrositlerin hızla yıkıldığı bazı durumlarda indirekt bilirubin 100 ml kanda 7 mg’ın üzerinde çıkabilir (Hiperbilirubinemi).

Yenidoğan bebeklerin sarılık olması durumunda ailelerin en çok sorduğu soru bulaşıcı olup olmadığıdır. Yenidoğan sarılığı bulaşıcı değildir. Bulaşıcı olan sarılık Hepatit A, B ve C türünde olanlardır.

Eğer tüm korumalarınıza rağmen bebeğiniz sarılık olduysa bu durumda üzülecek bir şey yoktur, ilk doğduğu anlarda çoğu bebekte olmaktadır.

Ancak mutlaka doktor gözetiminde olmalıdır ve hastanelerde yapılacak tedaviyle bebeğiniz iyileşeceklerdir.

Fizyolojik (normal) sarılık: Çoğu yenidoğanın karaciğeri tam olarak olgunlaşmadığı için hafif bir sarılık görülmesi normaldir. Bu durum doğumdan sonra 2-4 gün içerisinde belirgin hale gelir ve 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden geçer.

Prematüre Sarılık: Zamanında doğmuş bir bebeğin hafif sarılığı (ör 10 mg/dL bilirübin) tedavi bile edilmeden kendiliğinden geçebilirken aynı değer prematüre bir bebek için hayati olabilir ve tedavi gerektirir.

Emzirme sarılığı: Bu tür sarılık bebek yeterli anne sütü almadığında oluşur, genellikle bebek emmediğinde ya da anne sütünün miktar olarak yetersizliğinden kaynaklanır. Bebekte bu türde bir sarılık varsa annenin emzirme ve anne sütünü artırma konusunda danışma almasında fayda vardır.

Anne sütü sarılığı: Anne sütüyle beslenen bebeklerin % 1-% 2’inde bu durum gelişir. Sarılığa neden olan bilirubin artışı anne sütündeki bazı maddelerden kaynaklanır. Sorun bağırsak yoluyla biluribinin atılamamasındandır. Doğumdan sonra ilk 3-5 gün sonra başlar ve yavaş yavaş 3-12 haftada kendiliğinden iyileşir.

Kan grubu uyuşmazlığı (Rh veya ABO sorunları): Kan grubu O olan anne, kan grubu A ya da B olan bir bebeği olduğunda, bu bebeğin yenidoğan döneminde belirgin sarılığının olması durumuna ABO UYUŞMAZLIĞI denir.

Anne ve bebekte farklı kan türleri varsa, annenin vücudu bebeğin kırmızı kan hücrelerini yok eden antikorlar üretebilir. Bu bebeğin kanında kırmızı kan hücrelerinin yıkımına ve ani bilirubin oluşumuna neden olur. Doğumla birlikte ilk günde oluşur.

Rh sorunu en ağır seyreden yenidoğan sarılık durumudur.

Günümüzde bu durum anti-D gamma globulin (halk arasında kan uyuşmazlık iğnesi) ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Etkilenen bebeğe fototerapi uygulanması gerekebilir. Yenidoğan bebeklerin kan grubu A ya da B olduğunda, annenin kan grubu O ise, bebeğin yenidoğan sarılığı, çok dikkatle takip edilmelidir.

Yenidoğan sarılığında muayene ve tanısı

Muayenede sarılık düzeyi parmakla bastırılınca artaya çıkan renge bakılarak tahmin edilmeye çalışılır. Transkutanöz bilirubinometreler de aynı amaçla kullanılabilir. Ancak fototerapi veya kan değişimi kararı vermek için, serumda bilirubin testi yapılmalıdır.

Yeni doğan bebeklerde en sık karşılaşılan sağlık sorunları nelerdir?

Bunun dışında tanıda, serum direkt ve indirekt bilirubin düzeyi, anne ve bebek kan grubu, hemoglobin, direkt coombs testi, retikülosit tayini ve periferik yayma incelenmesi yapılmalıdır. Bu tetkiklerle tanıya varılamayan, atipik klinik gidişli veya uzamış sarılıklarda ileri laboratuvar incelemeler yapılmalıdır.

Yenidoğan sarılıklarında tedavi

Sarılığın tedavisinde uygulanan üç yöntem vardır. 1) Fototerapi 2) Kan değişimi 3) Farmakolojik ajanlar

Yenidoğan sarılığında fototerapi (ışık) tedavisi

 • Düşük düzeyde devam eden fizyolojik sarılıklarda belli bir tedavi uygulamaya gerek yoktur ancak bebeğin yaşı (gün olarak) ve ağırlığı göz önüne alınarak 15 mg/dl’nin üzerindeki oranlarda en sık uygulanan tedavi yöntemi fototerapidir. Deride biriken bilirubin, uygulanan ışığın etkisiyle, suda eriyecek duruma dönüşür ve böbrekler vasıtasıyla idrar olarak vücuttan atılır.
 • Tedavi sırasında, bebek üzerinde sadece alt değiştirme bezi kalacak şekilde soyulur ve gözlere koruma amaçlı bir maske takılır. Bu şekilde ışığın altına yatırılır. Işık tedavisi esnasında çok sıvı kaybı olacağından bebeğin en az iki saatte bir ya annesi tarafından emzirilmesi sağlanır ya da yine aynı sıklıkta bebeğe mama verilir. Işık tedavisi esnasında, bebeğin sindirim sistemi hızlı çalışacağından dışkılama sayısında ve miktarında da bir artış gözlenir.

Yenidoğan sarılığında kan değişimi (transfüzyon) tedavisi

Kandaki bilirubin düzeyi aşırı miktarda arttığında ya da artma eğilimi gösterdiğinde bebeğin kanının tamamen değiştirilmesi şeklinde uygulanır. Bebeğin kanının değiştirilmesine karar verilirken, bebeğin doğum haftası, doğum ağırlığı, kaçıncı günde (yaş) olduğu göz önüne alınır ve bilirubin miktarı 20-25 mg/dl’nin üzerinde olursa bu işlem doktor onayı ile uygulanır.

Hiperbilirubinemi tedavisinde kullanılan farmakolojik ajanlar, bilirubi atılımını hızlandırıcı (enterohepatik dolaşımı azaltıcı) veya bilirubin oluşmasını engelleyici etki gösterebilirler.

Yenidoğan sarılığı bebeğe zarar verir mi?

Birçok bebek için fizyolojik sarılık tedavi gerektirmeden geçebilecek bir durum olsa da bu dönemin düzenli olarak doktor hemşire gözetiminde geçirilmesi önemlidir. Aksi taktirde sarılığın seviyesi yükseldiğinde ve tedavisinde geç kalındığında kernikterus ismi verilen bir hastalık bebekte görülebilir.

Kanda aşırı derecede artan miktardaki bilirubin beyinde birikir ve beynin bazal ganglion bölgesini etkileyerek beyinde hasar oluşmasına neden olur. Bebekte yavaş hareketler, güçsüz ağlamalar, zayıf ve isteksiz emmeler, yavaş refleksler, kusma ve ateş gibi belirtiler gözlenir.

Bu şekilde hastalanan bebeklerde ölüm de hastalığın getirdiği bir sonuçtur.

Yenidoğan sarılığı olan bebeklerin ailelerine öneriler

Yenidoğan sarılığı sık olarak görülmesine ve birçok bebekte de kendiliğinden geçmesine rağmen bu durum her bebek için geçerli değildir.

Hangi yenidoğanda bilirubin düzeyinin tehli seviyeye ulaşacağı her zaman tahmin edilemeyeceği için bebeğin ilk üç-beş gün içerisinde yenidoğan doktorları ve hemşireleri tarafından izlenmesi çok önemlidir.

Böylece, tedavi edilmediğinde kalıcı problemlere neden olabilecek hastalık önlenmiş olur.

 • Sarılık artışını önlemek için sık emziriniz (Saat başı, 1-2 saatte bir. Bebeği 4 saatten fazla uyutmamalı, takviye gerekiyorsa şekerli su kullanılmamalı, doktorun uygun gördüğü bir mama verilmelidir),
 • Bebeğinizin sık sık kilo alımını kontrol etmelisiniz,
 • Bebeğinizin hangi sıklıklarda idrar yaptığını kontrol ediniz,
 • Sütünüzün azalmasını engellemek için göğsünüzü sağınız,
 • Anne ve babalar bebeklerinin cildinde ve göz aklarındaki renk değişikliğine dikkat ediniz,
 • Bebeğinizin ateşini belirli aralıklarla kontrol ediniz,
 • Bebeğinizin emmesini, ağlamasını ve hareketlerini kontrol ediniz,
 • Bebeğin enfeksiyona yatkınlığı açısından odasına ilk birkaç ay ziyaretçi almamaya gayret ediniz,
 • Bebeğe dokunmadan, eller mutlaka yıkayınız ya da dezenfekte ediniz,
 • Bebeğin oda ısısı 26 derece olmasına dikkat ediniz,
 • Bebek için mutlaka bir not defteri ya da ajanda tutarak beslenme saatlerini idrarını, kakasını, aldığı vitaminleri günlük not ediniz,
 • Bebek ışığa ve sese daha duyarlı olacağından çok gürültü ve parlak ışıktan kaçınınız,
 • Kan grubunuzu öğreniniz,
 • Yenidoğan sarılığı konusunda eğitim alınız

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/yenidogan-sariligi-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi-degerleri/

Yenidoğan sarılığı nedir ve ne zaman tehlidir?

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Kandaki bilirubinin depolanmasına bağlı cilt renginin sarı olmasına sarılık denir. Yenidoğan sarılığı gözle değerlendirilebilecek bir durum değildir. Sarılığın düzeyi kesin olarak serumdaki bilirubin yoğunluğu ile otaya çıkar.

Yenidoğan sarılığı bebeklerin pek çoğunda doğumu takip eden haftalarda görülür. Yenidoğan sarılığı nedenleri arasında en ciddi durum ise kan uyuşmazlığıdır. Sarılığın tedavisi sebebe bağlı olarak değişmektedir.

Sarılık tehli seviyelere çıkmadan gerekli müdahale yapılmalıdır.

Bilirubin nedir?

Bilirubinin büyük bir kısmı yaşlı alyuvarların yıkılması sonucu oluşur. İndirekt bilirubin olarak adlandırılan bu ürün albumin ile bağlanarak karaciğere kan yolu ile taşınır. Direkt bilirubin olarak adlandırılan bu ürün daha sonra safraya buradan da kaka ile vücuttan atılır.

Bilirubinin serumdaki yoğunluk 5 mg/dl’den fazla olursa sarı renk ciltte görünür hale gelir. Fizyolojik sarılıkta bilirubin düzeyleri genellikle miyadında doğmuş bebekte 12.9 mg/dl’yi, erken doğmuş bebekte 15 mg/dl’yi geçmez.

Bebeğe zarar verebilecek sarılık düzeyi çoğu araştırmada 30ml/dl olarak gösterilmekte olsa da hekimler 20 ml/dl üzerinde daha sık kan tahlili yaptırır bunun sebebi riski doğru değerlendirebilmektir.

Yenidoğan bebeklerde sarılık nedenleri?

Zamanında doğmuş yenidoğan bebeklerin % 60’ında, erken doğmuş bebeklerin % 80’inde ilk bir hafta içinde değişik derecelerde sarılık gelişir. Bu, araştırma gerektirmeyen Fizyolojik Sarılık denilen normal bir olaydır. Doğumdan sonra karaciğerdeki enzim sisteminin yavaş çalışması bunun en önemli nedenidir.

Yenidoğan bebekler genellikle ikinci veya üçüncü gün sararırlar. Birkaç gün sonra karaciğerdeki enzim sisteminin hızı giderek artar ve sarılık doğumdan sonraki iki hafta içinde kaybolur. Yeni doğan sarılığı bulaşıcı değildir. Erken beslenme bilirubin düzeylerini azaltır.

Anne sütü ile beslenme yenidoğan sarılığının süresini uzatır.

Sarılık ne zaman tehlidir?

Sarılık, alyuvarların  aşırı yıkımı sonucu artmış bilirubin üretimi olduğunda  ve  kandaki bilirubin yoğunluğu çok yüksek düzeylere ulaştığında  tehli olur. Patolojik sarılık olarak adlandırılan bu durumun en önemli nedeni kan grup uyuşmazlığıdır.

Aşırı bilirubin üretiminin sebepleri nelerdir?

Yenidoğanın kan grubu uyuşmazlığına bağlı durumlar (ABO veya Rh uyuşmazlığı) ABO uyuşmazlığında annenin kan grubu O ve bebek kan grubu A veya B’dir. Rh uyuşmazlığı ise anne Rh negatif iken bebek Rh pozitiftir.

Anne Rh negatif, baba Rh pozitif ve birinci gebelikteki bebek Rh pozitif  ise bu anneye doğumdan sonraki ilk 72 saatte mutlaka bir sonraki gebelikteki bebeği korumak için uygun tedavi (insan anti-D globulin “RhoGAM”) yapılmalıdır. Bu yapılmazsa ikinci gebelikteki bebek risk altına girecektir. Gebeliğin 28.-32.

haftaları arasında yapılacak bir doz RhoGAM’ın ardından doğumdan hemen sonra yapılacak ikinci doz RhoGAM’ın tek dozdan daha etkili olduğu bildirilmiştir.

Bu nedenle, ilk gebelikte doğum öncesi anne kan grubuna bakılmalı, anne Rh negatif  ise baba kan grubu değerlendirilmelidir.

Bu bebeklerde yeni doğanın karaciğeri artmış bilirubin yükü ile baş edemeyeceğinden sarılık doğumdan sonra hızla gelişir. Bu bebeklerde sarılık genellikle ilk günde belirgin hale gelir. Bu bebekler evine gönderilmiş ise hemen sarılığın tanı ve tedavisinin yapıldığı bir sağlık merkezine götürülmelidir.

Daha nadir görülen nedenler alyuvarların enzim sitemindeki bozukluklar, bebekte ciddi enfeksiyon durumu ve doğumda bebeğin başında meydana gelen doğum kanalından geçerken oluşan şişliklere bağlı olabilir.

Şiddetli sarılık neden tehlidir?

Bilirubinin kan düzeyi çok yükselirse beyine geçerek beyin hücrelerine zarar verir. Bilirubin Ensefalopatili (Kernikterus) denilen bu durumda bebeklerde zeka geriliği, sağırlık, konuşma bozuklukları, hareketlerde düzensizlik ve öğrenme güçlükleri gelişebilir.

Yeni doğan sarılığı her zaman özel dikkat gerektirir. Bu nedenle sarılığı fark edilen bir bebek geciktirilmeden doktora götürülmelidir. Çünkü yüksek bilirubin düzeyleri beyine toksiktir.

Bilirubin ensefalopatisi olan bir bebeği nasıl anlarız?

 • Bebek çok sarıdır
 • Kandaki bilirubin düzeyi çok yüksektir
 • Bebek başlangıçta uykuya meyilli, gevşek, ağlaması zayıf ve beslenmesi iyi değildir
 • Daha sonra bebekte huzursuzluk, uyarıya aşırı cevap, tiz sesli ağlama olur. Başını geriye atıp yay gibi gerilme ve havale görülebilir.

Bilirubin ensefalopatisini nasıl önleriz?

 • Bilirubin seviyeleri tehli düzeylere yükselme riski olan bebekleri önceden belirleyerek
 • İhtiyacı olan bebekleri fototerapi veya gerekiyorsa kan değişimi yapılabilen merkezlere acilen götürerek
 • Risk altındaki tüm bebeklere bilirubinin tehli düzeylere yükselmesini önlemek için erken ve etkili fototerapi uygulayarak
 • Tehli düzeydeki bilirubin düzeylerini kan değişimi ile hızla azaltarak.

Yenidoğan sarılığında riskli bebekleri nasıl fark ederiz?

 1. Yeni doğan döneminde ağır sarılık geçiren kardeşi olan bebekler
 2. Anne kan grubu “O” olan bebekler
 3. Anne kan grubu “Rh negatif” olan bebekler
 4. Erken doğan bebekler
 5. Ciddi enfeksiyonu olan bebekler
 6. Kafada şişlik (sefal hematom) oluşumuna neden olabilecek doğum travmasına maruz kalan bebekler

Yenidoğan sarılığı derecesini nasıl değerlendirilir?

Ciltten ölçüm ile sarılık düzeylerini belirleyen aletler bulunmasına rağmen, sarılığın kesin değerlendirilmesi sadece laboratuvarda serum bilirubin konsantrasyonları ölçülerek yapılır.

Bilirubin birikimi, baştan aşağı; merkezden çevreye (baştan el ve ayaklara) doğru ilerlediği için hekim gözle vücut alanlarına bakarak yaklaşık bilirubin düzeyini tahmin edebilir fakat bilirubinin yüksek düşünüldüğü durumlarda mutlaka test yapılmalıdır.

Doğru sarılık tedavisi için nasıl karar verilir?

Hekim uygun yaklaşımı sarılığın derecesine göre belirler. Bunlar aşağıdaki üç yaklaşımdan biri olabilir:

 • İzlem ve takip
 • Fototerapi
 • Kan değişimi

Fototerapi (Işık tedavisi) nedir?

Fototerapi bilirubini ciltte, karaciğerde safra ile atılan,  suda çözünen izomerlerine dönüştürür. Etkili fototerapi bilirubin düzeylerini düşürür, kan değişimini önler ve bilirubin ensefalopatisini önler. Fototerapinin bebeğin vücut ısısı kontrol edildiği ve gözleri kapatıldığı sürece önemli bir zararlı etkisi yoktur.

Prof. Dr. Mehmet Satar

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı, Adana

Источник: https://www.kidsgourmet.com.tr/yeni-dogan-sariligi-nedir-ne-zaman-tehlikelidir/

Yenidoğan (Bebek) Sarılığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan bebeklerin çoğunluğunda görülen sarılık, dünyaya geldikten sonraki ilk 28 günlük zaman dilimini kapsayan dönemde meydana gelen bir hastalıktır. Erken doğan bebeklerde daha çok görülür ancak, zamanında doğan bebeklerde de yenidoğan sarılığı görülmekte ve fizyolojik özellikte olduğu için de kendiliğinden iyileşme göstermektedir.

Bebeklerde sarılığının temel nedeni; cildin sarı renk almasında etkili olan bilirubin denilen maddenin kanda yüksek seviyede birikmesinden kaynaklanmaktadır.

Yeni doğmuş bebeklerde kandaki alyuvarların miktarı daha fazladır ve bunların parçalanması için bilirubin maddesi devreye girmektedir.

Anne karnında iken bebeklerin kanında biriken bilirubin, annenin karaciğeri tarafından temizlenir.

Spina Bifida Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Doğumdan sonra ise bebeğin kendi kanındaki bilirubini temizlemesi için aradan birkaç gün geçmesi gerekir. Bu süreçte yeterince temizlenemeyen karaciğer yenidoğan sarılığına neden olmaktadır. Çoğu yeni doğmuş bebekte görülen sarılık teh sınırları içinde olmasa da mutlaka doktor kontrolü ve erken teşhis oldukça önemlidir.

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan bebeklerde genellikle cilt renginin ve göz aklarının sarı renkte olması ile kolaylıkla anlaşılabilen sarılık, kandaki bilirubin seviyesinin yüksek olmasından kaynaklı bir durumdur.

Henüz yeni doğmuş olan bebeklerin karaciğerinin tam anlamıyla işlevini yerine getiremeyişi ve bilirubin seviyesinin giderek artması kaçınılmaz yenidoğan sarılığına veya bilinen diğer adıyla bebek sarılığına neden olmaktadır. Zamanında doğan bebekler için sarılığı atlatması kolay olsa da erken doğan bebeklerde sarılık biraz daha uzun sürede iyileşmektedir.

Yenidoğan Sarılığının Nedenleri Nelerdir?

Fizyolojik yenidoğan sarılığı olarak adlandırılan ve pek çok bebeğin yaşadığı sarılık türünün tanımı niteliğindeki hastalık, yeni doğmuş bebeklerin kanlarında bulunan bilirubin seviyesinin artışından kaynaklanmaktadır.

Bunun dışında genetik faktörlere dayalı birçok sebep de yeni doğan bebeklerde sarılığı tetiklemektedir. Kan uyuşmazlığına bağlı olarak gelişen yenidoğan sarılığı da bebeklerde sıkça karşılaşılan nedenler arasındadır.

Kan uyuşmazlığı hakkında detaylı bilgi almak için bu yazımıza bakınız.

Erken doğum, doğum esnasında yaşanan zorlanmaya ağlı oluşan ezikler, yapay doğum sancısı ve bazı konjenital hastalıklar da yenidoğan sarılığına sebep olabilir.

Ayrıca doğumu takip eden ilk günlerde bebeğin yeterince anne sütü alamaması da sarılık nedenleri arasındadır.

Ancak burada çok önemli bir konuyu siz değerli okuyucularımızla paylaşmadan geçmeyelim; yenidoğan sarılığı ve anne sütü sarılığı çok farklı sorunlardır. Bu noktada eğer bebeğinizde sarılık oluştuysa doktorunuz ne derse onu yapmalısınız.

Evet anne sütü yetersizliği sarılık oluşmasında çok büyük bir etkendir ama duruma göre de anne sütü almak sarılığın nedeni olabilir. Bu sebeple biz yazımızda genel bilgilere yer veriyoruz, bebeğinize anne sütü verip vermeme konusunu mutlaka doktorunuza danışarak karar vermenizi altını çizerek öneriyoruz.

Yeterince beslenemediği için sürekli uyuma eğilimi içinde olan bebeğin kanındaki bilirubin seviyesi hızla artacağı için yenidoğan sarılığı beyni ve diğer organları etkileyecek düzeye ulaşabilir. Bu sebeple yenidoğan sarılığının nedeni ne olursa olsun bebeğin sık sık emzirilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntıdır.

Yenidoğan Sarılığının Belirtileri Nelerdir?

Yenidoğan sarılığının en önemli belirtileri arasında bebeğin cilt renginin sararmaya başlaması gelmektedir. İlk olarak bebeğin yüzüne yayılan sarı renk, kandaki bilirubin miktarının çoğalması ile birlikte tüm vücudun sararmasına ve göz aklarının da bariz şekilde sararmasına neden olur. Beyaz tenli bebeklerde bu belirtileri fark etmek daha kolaydır.

Ancak esmer tenli bebeklerde fark etmek daha zorlaşacağı için beyaz ışık altında kontrol etmek daha iyi olacaktır. Ayrıca bebeğin kan şekerini de etkileyen sarılık, bebeğin aç kalması ile birlikte sürekli uyuma belirtisini gösterir. Sürekli uyumak isteyen yenidoğan bebeği mutlaka uyandırarak emzirmek yenidoğan sarılığının çok çabuk sürede geçmesini sağlayacaktır.

Yenidoğan Sarılığından Korunma Yolları Nelerdir?

Yenidoğan bebeklerin birçoğunda hafif sarılık belirtileri görmek mümkündür. Kandaki bilirubin seviyesinin normale dönmesi ile bebekler normal cilt rengine dönerler.

Her yenidoğan bebeğin sarılık olma ihtimaline karşı doktorlar ilk kontrollerinde bol bol emzirilmesi gerektiğini annelere söylemektedir. Bebeklerin kanında bulunan fazla bilirubin miktarının idrar yolu ile atılması mümkündür.

Bu nedenle bebeklerin sık idrar yapmalarını sağlamak için yeterince anne sütü ile beslemek yenidoğan sarılığından korunmanın en ideal yollarındandır.

Yenidoğan Sarılığının Tedavisi Nedir?

Kan testleri ile yenidoğan bebeklerdeki sarılık kesinleştiğinde mutlaka doktor kontrolünde gerekir. Sarılık değeri yüksek çıkan bebekler için en uygun tedavi şekli fototerapidir.

Bu tedavi şeklinde bebekler bir süre, uygun özellikte olan lambalar altında tedavi görmektedir.

Fototerapi adı verilen tedavi şekli sayesinde kandaki bilirubin erimekte ve idrarla kolaylıkla dışarı atılmaktadır.

Bebeklerin vücuduna herhangi bir zararı olmayan bu tedavi şeklinde sadece bebeklerin gözlerinin zarar görmemesi için gözleri kapatılarak tedavi uygulanmaktadır.

Genellikle bir gün ya da iki gün fototerapi gören bebeklerin, sıklıkla kan değerleri ölçülerek bilirubin seviyesinin normale dönüp dönmediği kontrol edilmektedir.

Bu da bebek sarılığı ne zaman geçer diye merak edenleri aydınlatıcı bir bilgi oluyor.

Fototerapi sayesinde normale dönen değerler sonucunda bebekler taburcu edilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki; yenidoğan sarılığının tedavisinde fototerapinin yanı sıra, bebeğin yeteri kadar anne sütü alabilmesi de tedaviye destek olan en önemli faktörlerden biridir.

Yenidoğan Sarılığı Bebeklerde Kalıcı Hasara Yol Açar mı?

Yeni doğum yapmış olan annelerin bebeklerinde karşılaştıkları en sık sorunlardan biri sarılıktır. Aslında bebek sarılığı yeni doğmuş birçok bebekte görülür ve korkulmayacak bir sağlık sorunudur. Ancak, özellikle ilk kez anne olmuş kadınları panik durumuna sokan yenidoğan sarılığı, akla ilk olarak bebekte herhangi bir hasara yol açıp açmayacağı sorusunu getirir.

Anne Sütü Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bu noktada yenidoğan sarılığında erken teşhisin önemi devreye girmekte ve doktorların uyarıları ile her anne ve baba bu konuda son derece dikkatli olmalıdır.

Aksi halde sarılığı ihmal edilen ve giderek sarılık değeri yükselen bebeklerin beyni bu durumdan fazlasıyla etkilenebilmektedir.

Bu da kalıcı olarak bebeğin zekasında ve motor gelişiminin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Источник: https://bilgihanem.com/yenidogan-bebek-sariligi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть