Yeşil Çayın Kanserin Üzerindeki Etkisi

içerik

Yeşil Çay: Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yeşil Çayın Kanserin Üzerindeki Etkisi

Yeşil çay, kullanımına başlanması M.Ö. 3000 yılına kadar gitmektedir. Anlatılan hikayeye göre bir yeşil çay yaprağı Çin imparatorunun önünde kaynayan suya düşmüş ve sonra bölgenin en popüler içeceği haline gelmiş.

Bundan 5000 yıl sonra, günümüzde ise yeşil çay neredeyse bir fenomen olarak tüm dünyada kolesterolü düşürmekten diş sağlığına pek çok farklı sorunun tedavisi amacıyla kullanılmakta. Tahmin edebileceğiniz gibi en popüler kullanımı da kilo vermeyi hızlandırmak için.

Son 15-20 yılda yeşil çayın faydaları üzerine yapılan araştırmalar daha çok kanseri engelleme ve kanser hücrelerinin yayılımını yavaşlatmada ki etkisi odaklı olmakla birlikte bazı bilimsel araştırmaların kolesterolü ve tansiyonu düşürdüğü, şeker hastalığından koruduğu, yağ yakılmasına yardımcı olduğu ve bunamayı yavaşlattığı yönünde sonuçları bulunmaktadır.

Yeşil Çay Faydaları

 • Güçlü bir antioksidandır
 • Kansere karşı koruma sağlar
 • Kötü kolesterolü düşürür
 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Kan basıncını düşürür
 • Diş çürüklerini önler
 • Diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Çayı hazırlamak için diğer bitkisel çaylardan daha farklı bir yol izlemeniz gerekmiyor.

 • Bir fincan çay için bir çay kaşığı (5 gr) kurutulmuş yapraklar yeterli olacaktır.
 • İyi su kullanmanız çayın tadını çıkarabilmeniz açısından önemli.
 • Suyu kaynatın, ocağı kapatın ve 4-5 dakika bekleyin.
 • Kabarcıklar azaldıktan ve su biraz soğuduktan sonra bardağın üzerine süzgeçle yerleştirdiğiniz yeşil çayın üzerine dökün.
 • 2-3 dakika bekletin, daha uzun bekletirseniz çayın tadı biraz acı olabilir.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise su tam kaynar haldeyken bardağa boşaltmamak, çünkü yeşil çay en iyi 80-85 derece suyla demlenir.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Büyük ölçekli insan gruplarıyla yapılan araştırmalar yeşil çayın kansere karşı kullanımı ve kalp sağlığına faydaları alanında umutlandırıcı sonuçlar vermektedir.

Ancak bu araştırmaların çoğunluğu yeşil çayın günlük olarak kullanıldığı Asya ülkeleri kaynaklıdır. Bu da araştırmaya katılan insanların daha fazla balık tüketmesi ve yemeklerinde soya kullanması nedeniyle batı toplumlarından farklı sonuçlar elde edilebileceği ihtimalini ortaya koymaktadır.

Bilim çevrelerinin birleştiği ana nokta ise yeşil çayın güçlü antioksidan etkisiyle, çeşitli hastalıklara ve var olan hastalıkların yayılmasına neden olan serbest radikalleri temizlemesi.

Yeşil Çay ve Zayıflama

Yeşil çayın zayıflama üzerine etkisi konusunda yapılan araştırmaların yeşil çayın açlık hissini bastırdığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve güçlü antioksidan etkisiyle yağı parçalayarak birikime engel olduğu yönünde sonuçları bulunmaktadır.

Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı engelleyen yeşil çayın bu sayede kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Tabii kilo vermek için yeşil çay tek başına yeterli değildir. Etkisini arttırabilmek için düzenli egzersiz yapmak ve tüketilen kalorilerin kontrol edildiği bir beslenme programını takip etmek gereklidir.

Hipertansiyon ve Yeşil Çay

Böbrekler tarafından salgılanan ve hipertansiyonun ana nedenleri arasında yer alan anjiyotensin dönüştürücü enzimin (angiotension converting enzyme – ACE) etkileri yeşil çayla hafifletilebiliyor.

Buna bağlı olarak kan basıncı normal seviyelerinde seyrettiği için kalp krizi ve inme riskini düzenli yeşil çay tüketimi ile azaltmak mümkün. Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılmış ve yayınlanmış bu araştırmalarda yeşil çay, çay olarak değil yeşil çay özü olarak kullanılmış.

Kolesterol ve Yeşil Çay

Damar tıkanıklığına yol açan LDL kolesterolün birikmesini engellemeye yardımcı olan yeşil çay aynı zamanda tromboz olarak bilinen anormal kan pıhtılaşması nedeniyle görülen damar tıkanıklığı riskini de azaltıyor.

ilgili yazı: Kolesterol Gerçeği ve Ketonlar! Nedirler? Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Antioksidan Etkisi

İçerisinde bulunan bir antioksidan olan kateşin DNA hasarı, kanser, kan pıhtılaşması ve ateroskleroz gibi ciddi hastalıklara katkıda bulunan serbest radikallerin temizlenmesini hızlandırıyor.

Bu antioksidanlar yeşil çayda daha konsantre çünkü  siyah çay yapraklarına göre daha az işleniyor.

ilgili yazı: Antioksidan’lar Hakkında Her Şey

Kanser ve Yeşil Çay

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar günde 2 bardak yeşil çay içmenin kanser gelişimini engellediğini ortaya koymaktadır. Ancak bu çalışmaların sayısı henüz yetersiz olarak kabul edilmektedir.

İlk çalışma; 1. ve 2. evre göğüs kanseri olan 500 Japon kadın üzerinde yapılmıştır. Çalışma sonucuna göre ameliyat öncesi ve sonrası arttırılan çay tüketiminin kanserin nüks etme oranını düşürdüğü belirlenmiş.

Çin’de yapılan bir diğer araştırmada ise yeşil çayın içmek, mide kanseri, yemek borusu kanseri, prostat kanseri, pankreas kanseri ve kolorektal kansere yakalanma riskini azalttığı sonucu elde edilmiş.

Son olarak, günde 2 bardak yeşil çay tüketmenin akciğer kanserine yakalanma riskini %18 oranında azalttığı bu alanda yapılan 22 çalışmanın sonucu olarak belirlenmiş.

Diş Sağlığı ve Yeşil Çay

Diş çürümesinin ana nedeni olan diş yüzeyinde biriken ve plak tabakası oluşturan bakterilerin düzenli yeşil çay tüketimiyle azaltılabildiği çeşitli araştırmaların sonucu olarak bilimsel dergilerde yayınlanmıştır.

Bakteri birikimini engellediği gibi diş eti hastalıklarıyla mücadelede etkin bir yöntem olarak yıllardır kullanılmaktadır.

Yeşil Çayın Tarihi

Bu kadar popüler olunca tarihi ile ilgili efsanelerde de artış yaşanmakta. Bazı kaynaklarda yeşil çay yaprağının yaklaşık 5000 yıl önce kaza sonucu kaynayan suya düştüğü belirtilirken bu kaynayan suyun sahibinin Shen Nung adlı Çin İmparatoru mu yoksa Shien Non Shei adlı bir köylü mü olduğu kesin değildir.

Belki de yeşil çayın ilk kullanılmaya başlanması tamamen farklıdır ancak görünen o ki bunu net olarak bilemeyeceğiz.

Eski çağlarda Çin’de sadece yeşil çay kullanılıyordu. Yarı fermente edilmesiyle üretilen Oolong çayı ve tam fermente edilmesiyle üretilen siyah çay çok sonradan keşfedildi. O dönemde sadece taze yeşil çay yaprakları ve kaynar su kullanılıyordu.

MS. 600-900 yılları arasında, Tang hanedanı zamanında “Lu Yu” tarafından yazılmış olan “Cha Jing – Klasik Çay” adlı kitap yeşil çayın tarihi hakkında en detaylı bilgilerin bulunduğu kaynaktır. Bu kitapta dönemin çay evleri hakkında bilgi verilmekte ve en iyi çayın nerelerden satın alınabileceği anlatılmaktadır.

800’lü yıllarda Japonya’da kullanılmaya başlanan yeşil çay Sencha, Matcha ve Bancha gibi ünlü Japon çaylarının kaynağı olarak gösterilmektedir. Avrupa kıtasına gelişi ise MS 1600 yıllarıdır.

Günümüzün en popüler içecekleri arasında alan yeşil çay dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecektir.

Popüler Yeşil Çay Türleri

 • Bancha Çayı
 • Chun Hao Çayı
 • Dao Ren Çayı
 • Dragonwell Çayı
 • Genmaicha Çayı
 • Gyokuro Çayı
 • Hojicha Çayı
 • Kai Hua Long Ding Çayı
 • Kukicha Çayı
 • Matcha Çayı
 • Sencha Çayı
 • White Monkey Çayı

Yeşil Çayın Yan Etkileri

Kalp sorunları, yüksek tansiyon, böbrek sorunları, karaciğer sorunları, mide ülseri ve anksiyete başta olmak psikolojik bozuklukları bulunanlar yeşil çay tüketmemelidir.

Anemi, diyabet, glokom veya osteoporoz hastalıkları olan kişiler çayı içmeden veya ekstresini kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır.

Hamile ve emziren kadınlar da yeşil çay içmekten kaçınmalıdır.

Aşırı tüketimi sinirlilik, uykusuzluk, kalp çarpıntısı, baş dönmesi yaratabilir. Kafein içerdiğinden bazı kişilerde bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı ve iştah kaybına neden olabilir.

Aşağıdaki ilaçlarla etkileşime geçebilir ve etkilerini arzu edilmeyen boyutlarda azaltabilir veya yükseltebilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 • Kalp ritmini düzenleyen ilaçlar
 • Beta-lactam antibiyotikler
 • Diazepam (Valium) ve lorazepam gibi anksiyete ilaçları
 • Yüksek tansiyon ve kalp ilaçları
 • Kan inceltici ilaçlar ve aspirin
 • Kemoterapi ilaçları
 • Clozapine (Clozaril)
 • Ephedrine
 • Lityum
 • Bazı antibiyotikler
 • Doğum kontrol hapları

Kaynaklar

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/yesil-cay-faydalari-yan-etkileri/

Yeşil Çay Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yeşil Çayın Kanserin Üzerindeki Etkisi

Yeşil çay bitki dünyasında en faydalı şifalı otlar arasında yer almaktadır. Aktarlardan bulabileceğimiz bu bitkiyi, marketlerden çok rahat temin edebileceğimiz gibi, kendimiz de yetiştirebiliriz.

Milattan önceki zamanlardan bu yana tüketilen yeşil çay, rivayete göre; Çin imparatorunun önünde kaynayan suyun içerisinde üşmüş ve daha sonra o bölgenin en ünlü içeceği haline gelmiştir.

Son zamanlarda bitkilerle tedaviye dönüşle beraber birçok bitki çayı yeniden hayatımıza girdi.

Birçok faydası olan yeşil çay ise her zaman en çok tercih edilen çaylar arasındadır. Kimileri siyah çay tüketmek yerine yeşil çay tüketmeyi tercih etmiştir.

Günde bir fincan içmek bile şifa niteliğinde olan yeşil çayın sağlık için olumlu etkilerinden faydalanmaya yetebilmektedir. Günlük yeşil çay içimini alışkanlık haline getirmek herkes için faydalı olacaktır.

Özellikle zayıflamak isteyenler, çay olarak yeşil çayı tercih edebilir.

Safran Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yeşil çayın hasat edilmesi ve yetiştirilmesi siyah çayla benzerlik gösterir. Tek farkları oksijen tepkimeleridir. Her ikisinde de kafein ve antioksidan bulunur ama yeşil çayda daha fazla antioksidan daha az kafein bulunmaktadır. Yeşil çayın da kendi arasında çeşitleri bulunuyor.

Bunlar tamamen yetiştirilme alanıyla ilgilidir. Tat bakımından aralarında ciddi bir fark olmasa da, yeşil çayın çeşitlerini denemekte fayda vardır.

Şimdi dilerseniz neredeyse her hastalık için önerilen, mucizevi bir bitki olan yeşil çayın genel özelliklerini, nasıl kullanıldığını ve faydalarını hep birlikte öğrenelim.

Yeşil Çay Nedir?

Camellia sinensis yapraklarından elde edilebilen bir çay türüdür. Yine aynı bitkiden siyah çay da elde edilmektedir. Ancak siyah çay için yapraklar yavaşça kurutulur. Yeşil çayda ise yapraklar toplanınca vakit kaybedilmeden kavrulup hızla kurutulması sağlanır. Bu durumda siyah çayla oksijen tepkimeye girerken, yeşil çayda bu tepkimeye müsaade edilmez.

Bundan binlerce yıl öncesinde kullanımı başlayan yeşil çay, ilk keşfedildiği zamanlardaa vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kötü kolesterolü düşürmesi gibi özelliklerinden faydalanılıyordu.

Oysaki günümüzde; diş eti hastalıklarında, kanseri önlemede, kan basıncını düşürmede, kalp sağlığını korumada, metabolizmayı çalıştırmada ve yağ yakımında yeşil çayın mucizevi etkilerinden fayda sağlamaktayız.

Yeşil Çayın Çeşitleri Nelerdir?

Kendi içerisinde 2’ye ayrılan yeşil çay, bu iki kategori altında da farklı çeşitlere sahiptir.

Japon yeşil çayları ve Çin yeşil çayları olmak üzere iki temel kategorisi olan yeşil çayın toplamda 10’dan fazla çeşidi mevcuttur. Japon yeşil çayları; gyukuro, matcha, sencha, kamairicha, bancha.

Çin yeşil çayları; gunpowder, imperial young hyson, twankay, hyson skin, sowmee.

Bildiğimiz siyah çay henüz taze haldeyken toplanır ve şoklanarak kurutulur. Güneş altında bekletilmeden bu şekilde kurutulduğu için renginde hiçbir bozulma olmamaktadır.

Şok soldurma yöntemi ile kurutulduğu için enzimler aktifleşmez ve yapraklar yeşil halini korur. Bu şekilde meydana getirilen bitkiye yeşil çay adı verilmektedir.

Aslında birçok  çay türü aynı bitkiden elde edilir, sadece işlenme şekilleri farklı olduğu için farklı isimlerle anılmaktadır.

Yeşil Çay Nasıl Kullanılır (Hazırlanır)?

Genellikle çay olarak tüketilir. Bunun için doğru demlemek çok önemlidir. Bir fincan yeşil çay yapmak için bir çay kaşığı yeşil çay yeterli olacaktır.

Suyu kaynatın ve ocağı söndürdükten sonra 4-5 dakika bekleyin. Ardından yeşil çayı ilave edin. 2-3 dakika demleyin ve süzün. Ilık olarak tüketilmelidir.

Musluk suyu yerin kaliteli içme suyu kullanmanız, demlediğiniz çayın tadını daha güzel yapacaktır.

Yine marketlerden kapalı kutularda alınan çaylar yerine,  aktarlardan açık şekilde alınanlar arasında da lezzet farkı bulunmaktadır. Ayrıca aktarlardan aldıklarımız sağlık açısından da daha güzel sonuçlar vermektedir.

Bilinmesi gereken bir diğer husus ise çayın taze olarak tüketilmesidir. Hangi çay türü olursa olsun, saatlerce demlenmiş, bekletilmiş veya bir gün önceden kalmış olanlar içilmemelidir.

Çünkü faydalı özeliklerini almak yerine tam tersi zarar görmüş olursunuz.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın en çok kansere karşı önleyici etkisi dikkate alınmış ve araştırılmıştır. Güçlü antioksidanları sayesinde bunu yapabilmesi mümkündür. Ancak unutulmamalı ki yeşil çay kullanımı ile ilgili araştırmalar çoğunlukla yeşil çayı günlük tüketen Asya ülkelerinde yapılmaktadır.

Bütün bilim çevrelerinin ortak düşünceye sahip olduğu nokta ise yeşil çayın güçlü bir antioksidan etkisine sahip olduğudur. Bu etkiler çeşitli hastalıklara karşı koruyucu, yayılmayı önleyici ve destekleyici tedavide etkili olmaktadır.

 • Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay zayıflama konusunda oldukça yardımcı bir bitkidir. Antioksidanlarıyla yağların parçalanmasını sağlarken; birikmesini de engellemektedir. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmalar üzerinde etkilidir. Ancak sadece yeşil çay tüketmek zayıflamak için yeterli olmayacaktır. Beslenmeye dikkat etmek ve egzersizle bunu desteklemek gerekir.
 • Böbrek tarafından salgılanan ve yüksek tansiyon sorununun ana sebeplerinden olan anjiyotensin enziminin etkilerini, yeşil çay hafifletebilmektedir. Bununla beraber kan basıncı normal seviyede seyrettiğinden kalp krizi ve ani inme riskini de düzenli olarak tüketilen yeşil çay ile engellemek mümkündür.
 • İçinde bulunan, kateşin isimli güçlü antioksidanlar, DNA hasarı, kan pıhtılaşması, kanser gibi ciddi hastalıklardan korunmak amacıyla serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
 • Damar tıkanıklığına sebebiyet veren kötü kolesterol LDL’nin birikmesini engelleyen yeşil çay bunun yanında tromboz diye bilinen anormal kan pıhtılaşmalarının neden olduğu damar tıkanıklığını da önleyebilir.
 • Günde 2 bardak tüketilen yeşil çay, kanser gelişimini engellemektedir. Bu bilgiler araştırmalarla sabitlenmiştir. Japonlar ve Çinliler üzerinde yapılan bir araştırmada ise günde 2 fincan yeşil çay tüketmenin akciğer kanserine yakalanma riskini %18 oranında azalttığı tespit edilmiştir.
 • Diş çürümelerinin temel nedeni dişte biriken plaklar ve plakları oluşturan bakterilerdir. Düzenli yeşil çay tüketmenin bu plakların oluşmasını azaltabileceği tespit edilmiştir. Aynı zamanda diş eti hastalıklarına karşı da iyi bir koruyucudur.
 • Düzenli olarak yeşil çay tüketildiğinde, bağışıklık sisteminin güçlendiği ve hastalıklara daha az yakalanıldığı tespit edilmiştir.
 • Rahatlatıcı etkisi olduğundan stresi azaltır, aşırı yorgunluk hallerinde içildiğinde yorgunluğu giderir, vücudu rahatlatır ve daha verimli bir uyku geçirilmesini sağlar.
 • İyi bir idrar söktürücü olduğundan, vücuttaki ödemin atılmasını sağlar.
 • C vitamini içerdiğinden daha çok kış aylarında görülen solunum yolu hastalıkları ve gribal enfeksiyonlarda tedaviye yardımcıdır.
 • Zihni açar, hafızayı kuvvetlendirir. Özellikle ders çalışma esnasında içilen bir fincan yeşil çayın dikkati toplamaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir.
 • Hem içerek hem de maskelerde kullanarak sağlıklı bir cilde ulaşabilirsiniz. Yeşil çayın suyu ile yüzünüzü yıkadığınızda veya bir pamuk yardımı ile sürdüğünüzde kırışıklıkların azaldığını ve cildinizin elastikiyetinin arttığını görebilirsiniz.

Yeşil Çayın Yan Etkileri Nelerdir?

Kalp hastası olanlar, yüksek tansiyonu olanlar, böbrek ve karaciğer hastalıkları olanlar yeşil çay tüketmemelidir. Çeşitli hastalıkları bulunanların doktorlarına danışmaları en doğrusudur. Hamile ve emziren kadınların da tüketmemesi doğru olacaktır. Aşırı tüketildiğinde sinirlilik, uykusuzluk, çarpıntı gibi etkilere neden olabilir.

Hatmi Çiçeği Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yeşil çayda sıfır kalori bulunmaktadır. Asıl faydalarını ise içeriğindeki kafein, fenolik bileşikler, kateşin ve teanin ile göstermektedir. Bilinen çok önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi kronik bir hastalığı olanlar, kalp hastaları, gebe ve emziren kadınlar kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır.

Yukarıdaki yazımızda ülkemizde herkesin bildiği, Asya ülkelerinin uzun yaşamanın formülü olarak gördükleri yeşil çay hakkında derlediğimiz bildileri sizlerle paylaştık.

Faydalarını sıraladığımız bölümde bu bitkinin sayısız iyi özelliğini keşfedebilirsiniz.

Binlerce yıldır insanlık tarafından kullanılan bu bitki, sağladığı faydalar ile insanlık var olduğu sürece de kullanılmaya devam edecektir.

Источник: https://bilgihanem.com/yesil-cay-nedir-nasil-kullanilir/

Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir? – 7 Mucizevi Faydası

Yeşil Çayın Kanserin Üzerindeki Etkisi

Günümüzde sudan sonra en yaygın olarak kullanılan ve diyetlerin vazgeçilmek içecek kaynaklarından olan yeşil çayın faydaları arasında kan basıncını düşürmeden kanserle savaşmasına kadar bir çok madde bulunmaktadır.

5.000 yıllık tarihe sahip olan yeşil çay Asya’da ve özellikle Çin ve Japonya‘da ilaç niyetine yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Bu sebeple dünya genelinde yeşil çay yerine “Çin Çayı” olarak da bilinmektedir.

Ülkemizde dahil tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlayan yeşil çayı bu kadar popüler yapan nedir beraber inceleyelim.

Yeşil Çay ve Kanser İlişkisi

Yeşil çayın faydaları arasında yer alan ve popüler bir içecek olmasının en önemli etkilerinden biri kanser üzerine olan etkileridir.

Yeşil çay tüketiminin fazla olduğu ülkelerde kanser oranları tüketiminin az olduğu ülkelere göre daha düşük oranda olduğu gözlemlenmektedir. Yeşil çayın bazı kanser türleri üzerinde olumlu etkileri bulunmakta olup aşağıdaki kanser türleri üzerinde faydası bulunduğu bilinmektedir.

Serbest radikaller vücutta bulunan sağlıklı hücrelere saldırarak kanser oluşmasına sebep oluyor ve bu süreci durdurabilmek için antioksidan kaynağı olan yiyecek ve içecekler tüketmek gerekiyor. Yeşil çayda antioksidan bakımından zengin bir ürün olduğu için kanseri engelleyen bir içecektir.

Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre yeşil çayda bulunan polifenollerin oluşan tümörlerin büyümesini yavaşlattığını ve ultraviyole radyasyonunun neden olduğu zarara karşı koruma etkisi gösterdiğini tespit etmiştir.

Kanserli hücrelerin büyümesini engelleyen ve yok etmeye yarayan polifenoller yeşil çayda yüksek miktarda bulunmaktadır. Kateşinler olarak bilinen bu polifenoller yeşil çayın faydaları için bir numaralı etken maddelerinden biridir.

Yapılan araştırmalarda EGCG ve yeşil çayda bulunan diğer antioksidanların, kanser hücrelerinin çoğalmasını, büyümesini engellediği gibi kanser hücrelerini öldürdürdüğü kanıtlayan bulgulara rastlanmıştır.

Yeşil çayda bulunan kateşinlerin %50-%75 arasında içeriğini yani yeşil çayda en çok bulunan kateşin, Epigallocatechin-3-gallate (EGCG) bileşiktir. Son yıllarda EGCG üzerine bir çok araştırma yapılmış ve kanser üzerine olumlu etkileri gözlemlenmiştir ve ilerleyen yıllarda kanserle mücadele için umut verici sonuçlar elde edilmiştir.

EGCG Kanserin Yayılmasını Nasıl Engelliyor?

Kanser hücreleri, normalden farklı kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlar ve vücudunuzun çeşitli bölgelerinde zararlar oluşturarak hayati tehlere yol açmaktadır.

EGCG ve yeşil çayda bulunan diğer antioksidanlar kanserli hücrelerin büyümesini engellemek için çok özel bir şekilde müdahale ederler.

Kanser hücrelerinin büyüyerek vücuda zarar vermesi için gerekli olan Cyclin D isimli proteinin seviyesini düşürür ve kanser hücrelerinin büyümelerine devam etmek için salgıladıkları enzimleri engeller.

Ayrıca yapılan bir çok bilimsel araştırma EGCG’nin kanser hücrelerinin büyümesinin haricinde öldürmeyi de sağladığını gözlemlemiştir. Örneğin meme kanseri hastaları üzerinde yapılan bir araştırma sonucuna göre mevcut tümörlerin büyüklüklerinde önemli bir küçülme olduğunu tespit etmiştir.

Yeşil çayın faydaları arasında yer kanser türleri aşağıdaki gibidir.

 • Meme Kanseri
 • Prostat Kanseri
 • Kolon(Kalın Bağırsak) Kanseri
 • Yumurtalık Kanseri
 • Yemek Borusu Kanseri
 • Akciğer Kanseri
 • Cilt Kanseri
 • Mide Kanseri

Yeşil Çay ile Zayıflama

Yağ yakımını arttırmak istiyorsanız bu iş için yeşil çay aradığınız besin olabilir. Bildiğiniz üzere yağ yakımını hızlandırması için tüm diyet listelerinde yeşil çayı ya da bir çok haberde yeşil çay ile zayıflama başlıklarını görebilirsiniz.

Bunun sebebi yeşil çayın faydaları arasında metabolizma hızını arttırması ve yağ yakımını arttırması yer almasıdır.

Yeşil çay ile zayıflama ilişkisi üzerine yapılan bir çok araştırma bulunmakta olup olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Örneğin 10 sağlıklı erkek üzerinde yapılan bir araştırma yeşil çay tüketiminin enerji miktarını %4 oranında arttırdığını ve yağ yakımını %17 oranında arttırdığını tespit etmiştir.

Ayrıca yeşil çay içerisinde yer alan kafein, yağ dokularını mobilize ederek enerji için kullanmanızı sağlar ve fiziksel performansınızı arttırır. Yapılan farklı bir araştırma yeşil çay tüketiminin fiziksel performansı %11-%12 oranında arttırdığını tespit etmiştir.

Yeşil çayın faydaları arasında yer alan idrar söktürücü özelliği sayesinde vücudun su tutma problemleri ve doku iltihabı ile mücadele ederek kilo vermeyi kolaylaştırır.

Yeşil çay zayıflama etkilerini göstermesi için ne kadar kullanmanız gerektiği önemli bir konudur. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma her bir fincan yeşil çayın 200 miligram kateşin içerdiğini ve günde 2 ile 3 bardak arasında içilmesi gerektiğini öngörmektedir.

Kalp Hastalıkları Riski

Yeşil çayın fazla bilinmeyen ve zayıflama için kullanılmasından gölgede kalan bir faydası ise kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürmesidir.

Yeşil çayın içerisinde yer alan kateşin ve flavonoidler yani polifenoller sayesinde antioksidan kapasitesini yükseltmektedir. Bu şekilde bir çok hastalığa sebep olan serbest radikallere karşı savaşarak vücudunuzu hastalıklardan korur.

Kalp hastalıkları üzerine etkisi için bir çok bilimsel araştırma mevcut olup sonuçlarında olumlu sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir.

Hollanda’da yapılan bir araştırmada, günde 2-3 bardak yeşil çay tüketen kişilerin kalp hastalıklarına bağlı ölüm risklerini %45 oranında azalttığı gözlemlenmiştir.

Japonya’da yapılan bir araştırma, 1994 yılından 2005 yılına kadar toplam 11 yıl boyunca sürmüştür. Yapılan bu araştırmaya katılan 40 ile 79 yaşları arasında olan 40.000’den fazla kişiyi kapsamaktadır.

Yapılan araştırmaya göre günde 5 bardak yeşil çay içen katılımcılar yeşil çay içemeyen katılımcılara göre kardiyovasküler hastalıktan ölme riskleri oldukça azaldığı gözlemlenmiştir.

Bu araştırmanın sonuçları aşağıdaki gibidir.

 • Tüm Nedenler: Erkek katılımcılarda %12 ve kadın katılımcılarda ise %23 daha düşük olduğu.
 • Kalp Hastalıklarından: Erkek katılımcılarda %22 ve kadın katılımcılarda ise %31 daha düşük olduğu.
 • İnme Kaynaklı: Erkek katılımcılarda %35 ve kadın katılımcılarda ise %42 daha düşük olduğu.

Avrupa Kardiyovasküler Önleme ve Rehabilitasyon Dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise, yeşil çay tüketiminden sadece 30 dakika içerisinde bile kan damarı işlevlerinde daha iyi sonuçlar alınmaya başlandığı belirtilmektedir.

Yeşil Çayın Mideye Faydaları

Yeşil çayın faydaları arasında yer alan mide ağrıları üzerine olan etkileri yeşil çayın demlenmesi sırasında ortaya çıkan kimyasallar sayesinde olmaktadır.

Demlenme sırasında ortaya çıkan polifenoller antioksidan özellikleri bakımında güçlü kimyasallardır. Polifenoller sindirim kaynaklı oluşan sorunları giderebileceği için mide sorunları için yeşil çay tüketimi tavsiye edilmektedir.

Günde içeceğiniz 2-4 bardak arası yeşil çay mide sorunlarınız giderilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca yemek sonrası oluşan şişkinlik ve gaz problemleri içinde yeşil çay tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay ve Tansiyon İlişkisi

Yeşil çayın faydaları arasında gösterilen tansiyonu düşürme etkisi son yıllara kadar farklı görüşlere sahipti.

Daha önce dünya üzerinde yapılan 25 farklı araştırmayı inceleyen İngiliz Beslenme Dergisinin verilerine göre uzun aralıklarla ve adet olarak az tüketilen yeşil çayın tansiyon üzerine bir etkisi olmadığı belirtilmiştir.

Fakat aynı araştırma sonuçlarına göre 12 hafta düzenli olarak yeşil çay tüketen kişilerde kan basıncında önemli ölçüde düşüşler olduğu gözlemlenmiştir. Bu sebeple düzenli kullanımında kan basıncını düşürmeye yaradığı ve yüksek tansiyondan koruduğu sonucu elde edilmiştir.

Yeşil çayın yüksek tansiyondan korumasının sebebi ise demlenme sırasında ortaya çıkan polifenollerdir.

Yeşil Çayın Cilde ve Saça Faydaları

Yeşil çay faydaları için sağlık alanında kullanılmasının yanı sıra cilt ve saç bakımı için bir çok kozmetik ürününde de kullanılmaktadır.

Yeşil çay içerisinde yer alan panthenol içeriği sayesinde saç bakımlarında kullanılır. Antioksidan, folik asit, amino asit sayesinde ise cilt bakımı için ideal bir doğal ürün haline gelmiştir.

Yeşil çayın cilde faydaları nelerdir?

 • Cildinizin yüzeyinde biriken toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Peeling yapılarak cildinizi temizler ve ölü derinin atılmasına yardımcı olur.
 • Antibakteriyek özelliği sayesinde sivilce izlerinin geçirilmesinde kullanılır.
 • Güneşin zararlı ışınlarına karşı yüzü korur.
 • Yüzde oluşan kırışıklıklara karşı etkilidir.
 • Göz altında oluşan torbaların ve koyu halkaların iyileşmesine destek olur.

Yeşil çayın saça faydaları nelerdir?

 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Saç köklerini uyararak zayıf saçların daha sağlıklı çıkmasını sağlar.
 • Kepek oluşumunu engeller.
 • Saç kırıklarının oluşmasını engeller.
 • Saçları güçlendirerek daha parlak bir görünüme kavuşturur.

Yeşil Çay ve Uyku İlişkisi

Kahve ve çay kadar olmasa da yeşil çay içerisinde de kafein bulunmaktadır. Yeşil çay içerisinde bulunan doğal kafein içeriği uyarıcı bir etkiye sahip olmasını sağlamaktadır.

Eğer güne yeşil çay ile başlamanız daha zinde ve odaklamış olarak biri olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca uykunuzun gelmemesi gerek bir durum içindeyseniz yeşil çay içerek uykunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz.

Amerika’da yapılan bir araştırmada, 50 yaş üzeri bir grup üzerinde yeşil çayın uyku üzerine olan etkileri incelenmiştir. Katılımcıların bir kısmına kafeinsiz yeşil çay bir kısmına ise kafeinli yeşil çay verilmiş olup sonucunda ise geç saatte yeşil çay tüketen katılımcıların uyku sorunu yaşadığı gözlemlenmiştir.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yeşil Çayın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yeşil çayın faydaları gerçekten göz alıcı değil miydi? Tabi yeşil çayın faydaları olduğu kadar aşırı tüketiminde ya da bazı hastalık durumlarında zararlı etkiler oluşturabilmektedir.

Yeşil çayın zararları nelerdir?

 • İdrar söktürücü özelliğinden dolayı sık tuvalete çıkmaya sebep olur.
 • İçerdiği kafein içeriğinden dolayı aşırı tüketiminde uykusuzluk sorununun oluşmasına sebep olur.
 • Sakinleştirici özelliği olmasına rağmen anksiyete bozukluğu yaşayan hastalarda ters sonuçlar oluşturabilir.
 • Folikasit seviyesini etkilediği için hamile kadınların tüketmemesi tavsiye edilmektedir.
 • İçerdiği kafein sebebiyle emzirme dönemindeki annelerin bebeklerinin uyku düzeninin bozulmaması için içilmemesi tavsiye edilmektedir.

Источник: https://faydalarizararlari.net/yesil-cayin-faydalari/

Yeşil Çay Nedir ? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Kanserin Üzerindeki Etkisi

Yeşil çayın tarihiyle ilgili bilgiler M.Ö 3000 yılına kadar uzanmaktadır. Rivayete göre yeşil çayın yaprağı Çin imparatorunun önündeki sıcak suyun içerisine düşmüş ve daha sonra bölgede hızla yayılarak popüler olmuştur.

Aradan geçen 5000 yıldan sonra, yani yaşadığımız çağda herkes tarafından bilinen ve en popüler içeceklerden biri olarak bilinmektedir yeşil çay. Kolesterolü düşüren etkileri, diş sağlığından farklı sorunlara kadar olan yararları, kilo verdirmekteki etkileri oldukça fazladır.

Yeşil Çay Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Son zamanlarda, özellikle 20-25 senelik dilim içerisinde yapılan pek çok araştırmayla yeşil çayın kanser hücrelerinin yayılımı ve kanseri engellemede etkin rol oynadığı pek çok bilimsel araştırmayla sabitlenmiştir.

Aynı zamanda tansiyonu düşürücü, kolesterolü azaltıcı, yağ yakılmasına yardımcı olduğu, şeker hastalığından koruduğu, ciddi faydalar sağladığı yine bilimsel çalışmalarla gözler önüne serilmiştir.

Yeşil çayın bazı faydalarını sıralayacak olursak;

 • Kötü vaziyette olan kolesterolü düşürür.
 • Güçlü bir antioksidandır.
 • Kansere karşı koruma sağlar.
 • Kalp sağlığına fayda sağlamaktadır.
 • Diş çürüklerinin engellenmesine yardımcı olur.
 • Kan basıncını azaltır.
 • Metabolizmayı hızlandırmaktadır.
 • Diş eti hastalıklarına karşı kalkan görevi üstlenir.
 • Bağışık sistemine direnç katar ve güçlendirir.
 • Kilo vermenize yardımcı olur.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır ?

Yeşil çayın hazırlanışı diğer bitkisel çaylara oranla daha farklıdır. Her bir fincan çay için (5 gr) civarında kurutulmuş vaziyetteki yeşil çay kâfi gelecektir. Suyu kaynatarak, ocağı kapama işlemini gerçekleştirin ve 4-5 dakika civarında bekleyin.

Su üzerindeki kabarcıklar sona erdiğinde ve su soğumaya başladığında, bardağınızın üzerine süzgeç aracılığı ile yerleştirdiğiniz yeşil çayın üzerine suyu dökün. 3-4 dakikayı geçmemek kaydıyla dinlendirin, daha fazla bekletmeniz tadın çayının acı olmasına sebebiyet verebilir. Burada en önemli hususlardan birisi suyu kaynama halindeyken bardağa boşaltı vermemek.

Çünkü pek çok test ve deneme aşamasıyla, yeşil çayın en iyi demlenme süresinin 80-85 derecedeki su sıcaklığı olduğu bilinmektedir.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır ?

Yeşil Çayın Faydaları:

Ciddi şekilde yapılan araştırmalarla yeşil çayın kansere ve kalp sağlığına karşı fayda sağladığı bilimsel olarakta açıklanmıştır. Fakat bu araştırmalar genelde yeşil çayın bölgesel olarak en çok bulunduğu Asya kaynaklı bilim araştırmalarıdır.

Yani Asya’daki insanlar sağlık açısından oldukça faydalı olan balığı ve diğer yararlı ürünleri de tüketmesi, bu araştırmalarda taraflı davranılabileceği hususunu da ortaya koymaktadır.

Daha farklı ve pek çok bilim çevresi tarafından yapılan araştırmalar ise; yeşil çayın çok güçlü bir antioksidan olduğu ve bazı hastalıkların yayılmasına engel olduğu yönündedir.

Yeşil Çayın Faydaları ?

Yeşil Çay Zayıflatır Mı ?

Yeşil çayın zayıflatma yönündeki başarısıyla ilgili yapılan pek çok deney ve araştırma; yeşil çayın açlık hissini azalttığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve yine antioksidan etkisinin aracılığıyla yağı parçalayarak birikime mani olduğu yönündedir.

Bel bölgesi civarındaki yağlanmayı önleyerek, aynı zamanda bu sayede kalp krizi riskinin azalmasına sebebiyet verir. Ancak yeşil çay zayıflatma hususunda tek başına bir çare değildir.

Tüketilen kalorilerin ve düzenli egzersiz yapmanın, zayıflatma sürecini hızlandıracağını unutmamak gerekir.

Yeşil Çay ve Hipertansiyon:

Böbrekler aracılığıyla salgılanan hipertansiyonun başlıca sebepleri arasında yer almakta olan anjiyotensin dönüştürücü enzimin (angiotension converting enzyme – ACE) etkileri yeşil çayla azaltılabiliyor.

Bununla birlikte kan basıncının normal seviyelerde seyretmesi için kalp krizi ve inme gibi risklerin düzenli yeşil çay tüketilmesi ile azaltılabileceği doğrudur.

Bu araştırmalar hem insanlar, hem hayvanlar üzerinde yapılarak; yeşil çay özü kullanılmıştır.

Yeşil Çayın Kolesterole Etkisi:

Damar tıkanmalarına sebebiyet veren LDL kolesterolün çoğalmasını engelleyerek, tromboz olarak tanınan anormal kan pıhtılaşması sebebiyle görülen damar tıkanıklığı riskini de azaltmaktadır.

Yeşil Çayın Antioksidan Etkisi Var Mıdır ?

Yeşil çayın içinde bulunmakta olan kateşin, bir antioksidandır; DNA hasarı, kan pıhtılaşması, kanser ve ateroskleroz gibi önemli ve ciddi hastalıklara katkı sağlayan serbest radikallerin temizlenmesini hızlandırır.

Yeşil Çayın Kansere Etkileri ?

Yukarıda da pek çok kez bahsettiğimiz gibi günde 2 bardak yeşil çayın kanser gelişimini engelleyici özelliklerini olduğunu söylemiştik. Fakat daha fazla çalışma yapılması ve mevcut çalışmaların yeterli düzeyde olmadığı da bir gerçektir.

Bunun üzerine yapılan ilk çalışma ve deney 1. ve 2. evrelerde göğüs kanseri olan 500 civarındaki Japon kadın üzerindedir. Çalışmanın verdiği sonuçlarda ameliyat öncesi ve sonrasında yeşil çayı tüketmenin kanserin nüks etme oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Diğer farklı bir araştırma yine Çin’de yapılmış ve yeşil çay içmenin yemek borusu kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri ve kolorektal kansere yakalanma riskini belirgin düzeyde düşürdüğü yönündedir. Ayrıca günde 2 bardak yeşil çay içmenin, akciğer kanserine yakalanma riskini %18 oranında azalttığı yapılan 22’ye yakın sonuçla belirtilmiştir.

Yeşil Çayın Dişe Faydaları ?

Diş çürümesinin ana sebeplerinden birisi diş yüzeyinde birikmiş olan ve plak tabakası oluşturan bakterilerin, düzenli yeşil çay içilmesi ile azaldığı çeşitli araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Aynı zamanda bakteri engellemenin yanı sıra; diş eti hastalıklarında; hastalıkla mücadelede de etkin bir yöntemdir.

Yeşil Çayın Tarihi:

Yeşil çayın bu kadar polüler olmasının ardında efsaneler olmaması oldukça şaşırtıcı gelirdi. Farklı kaynaklarda yapılan araştırmalar, yukarıda da belirttiğimiz gibi yeşil çayın yaklaşık olarak 5000 yıllık bir tarihinin olduğudur.

Shen Nung ismindeki Çin İmparatoru‘nun suyuna düşen yaprakla ortaya çıktığı en çok ifade edilen rivayetlerden birisidir.

Fakat bazı kaynaklarda bu kişinin imparator değil; Shien Non Shei isminde bir köylü olduğunu ifade etmiştir.

Çok geçmiş tarihte Çin üzerinde sadece yeşil çay kullanılmaktaydı. Yeşil çayın fermente edilmesi ile üretilen ünlü Oolong çayı ve tam fermentesi sonucu ortaya çıkan siyah çay da Çin’lilerin keşfidir. Ancak o dönemde sadece taze şekildeki çay yaprakları, su ile kaynatılmak suretiyle tüketiliyordu.

Daha sonraki yıllarda, tahmini olarak MS.

600-900 yılları arasında, Tang Hanedanlığı zamanında “Lu Yu” tarafından yazılmış “Cha Jing – Klasik Çay” ismindeki kitapta, yeşil çayın tarihi hakkında en etkili detayların ve bilgilerin bulunduğunu aktarmak doğru olacaktır. Bu kitapta aynı zamanda o dönemin en iyi çaylarının nerede satıldığı ve nerede içilebileceğine dair bilgilerde bulunmaktadır.

Daha sonraki yıllarda Japonya’da da kullanılmaya başlayan yeşil çay; Matcha, Sencha, Bancha gibi dünyaca ünlü Japon çaylarının da fikir babası olarak bilinmektedir. Yeşil çayın diğer kıtalara yayılma sürecinin de MS. 1.600’lü yıllarda olduğu tahmin edilmektedir.

Dünya üzerinde sudan sonra en çok tüketilen sıvılardan birisi de yeşil çaydır.

Bilinen ve Popüler Yeşil Çay Türleri:

 • Chun Hao Çayı
 • Dao Ren Çayı
 • Bancha Çayı
 • Genmaicha Çayı
 • Dao Ren Çayı
 • Hojicha Çayı
 • Gyokuro Çayı
 • Kukicha Çayı
 • Kai Hua Long Ding Çayı
 • Sencha Çayı
 • Matcha Çayı
 • White Monkey Çayı

Yeşil Çay Türleri ve Çeşitleri..

Yeşil Çayın Zararları ve Yan Etkileri:

Yüksek tansiyon, böbrek sorunları, ciddi kalp sorunları, karaciğer sorunları, mide ülseri ve psikolojik rahatsızlıkları bulunan kişilerin doktor kontrolü olmadan yeşil çay tüketmeleri önerilmemektedir.

Diyabet, glokom, anemi, osteoporoz gibi hastalıklarda da doktora danışılmalıdır. Hamile ve emzirme aşamasında olan kadınların da yeşil çayı tüketmemeleri ciddi şekilde önerilmektedir.

Çok fazla tüketilmesi halinde; kalp çarpıntsı, uykusuzluk, sinirlilik hali, baş dönmesi gibi yan etkileri olduğu görülmüştür.

Kafein barındırmasından dolayı belli kişilerde; baş ağrısı, ishal, kusma, bulantı ve iştahın kapanması gibi rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir. Ayrıca aşağıda vereceğimiz ilaçları kullanmanız halinde, doktorunuza danışmanız ciddi önem arz edecektir:

 • Beta-lacham antibiyotikler
 • Kalp ritmi düzenleyen ilaçlar
 • Yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı ilaçları
 • Lorazepam, diazepam gibi anksiyete ilaçlar
 • Kemoterapi ilaçları
 • Kan inceltici ilaçlar ve aspirin
 • Ephedrine
 • Clozapine (Clozaril)
 • Bazı antibiyotikler
 • Lityum
 • Doğum kontrol hapları

Источник: https://www.bilginvarmi.com/yesil-cay-nedir.html

Yeşil çay nedir? Yeşil çay ekstresi kanser tedavisinde işe yarar mı?

Yeşil Çayın Kanserin Üzerindeki Etkisi

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

13.06.2017

Asya ülkelerine özgü bir içecek olan yeşil çay, ülkemizde de yoğun tüketilmeye başlanmıştır. Bu bitkisel ürünle ilgili akla gelen ilk şey, yeşil çay zayıflatır mı sorusu olmakla birlikte, yeşil çay tüketiminin kanser üzerindeki etkisi de merak edilmektedir ve çok sayıda araştırmanın konusu olmuştur.

Bilimsel adı Camellia sinensis olan yeşil çay ağırlıklı olarak Çin’de ve diğer Asya ülkelerinde yetiştirilir. Tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanmaktadır. Tansiyonu düşürme, kolesterolü azaltma, zayıflamaya yardımcı olma gibi çeşitli faydaları olduğu iddia edilse de bu alanlarda yapılan çalışmalar yeterli sayıda değildir.

Yeşil çay hakkında Google’da araştırma yaptığımızda, en çok şu sorulara yanıt arandığını görmekteyiz: yeşil çay zayıflatır mı, yeşil çay nasıl demlenir, yeşil çay zararları, yeşil çay ne kadar içilmeli, yeşil çay soda kürü … Buradan da anlaşılacağı üzere toplum yeşil çayı faydalı bir alternatif tıp ürünü gibi algılamakla birlikte, zararlı olabileceğine dair kuşkuları da vardır. Bu kuşkuda da haklıdır, çünkü özellikle yoğun yeşil çay tüketimi sonrası akut – ani başlangıçlı karaciğer hasarı, karaciğer yetmezliği, hatta yaşam kaybı gelişen birçok vaka mevcuttur.

Yeşil çay ile ilgili bilimsel çalışmalar, son yıllarda yeşil çayın kanser tedavisindeki etkisi üzerinde yoğunlaşmıştır.

Yeşil çayın ekstresinde bulunan flavonoid, kateşin ve tanin gibi polifenol bileşiklerinin kanser üzerindeki etkisi çeşitli araştırmalarda incelenmiştir.

Yeşil çayda bulunan ve hakkında en çok araştırma yapılan madde bir kateşin olan Epigallokateşin Gallat’tır (EGCG = epigallocatechin gallate).

Destekleyici çalışmalar

• Baş, boyun ve karın bölgelerinin herhangi birinden radyoterapi alan hastaların tedaviyi alan bölgelerine günde üç kere, on dakika boyunca yeşil çaylı kompres uygulanmıştır. Bunun sonucunda söz konusu cilt bölgelerinin radyoterapiden daha az etkilendiği gözlemlenmiştir.

• Kafkasya kökenli menopoz sonrası dönemdeki kadınlarla yapılan Faz 1 çalışmada, yeşil çay kullanımının kanser hastaları ve kanser riski taşıyan bireyler için genel anlamda güvenli olabileceği bulunmuştur. Aynı araştırmada yeşil çayın ishali de azalttığı gözlemlenmiştir.

• Yapılan çeşitli araştırmalarda günde 7 bardak yeşil çay veya Epigallokateşin Gallat tüketmenin prostat kanseri, karaciğer kanseri ve endometriyal (rahim kökenli) kansere yakalanma riskini düşürmede etkisi olabileceği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte yoğun yeşil çay tüketiminin karaciğer hasarı riski de mevcuttur. Bu nedenle özellikle zayıflama amaçlı kullanılan bazı yeşil çay ekstresi ürünleri 2003 yılında İspanya ve Fransa’da yasaklanmıştır.

• Yapılan bir laboratuvar çalışmasında yeşil çayda bulunan polifenol bileşiklerinin (GTP) bağışıklık (immün) sistemini harekete geçirebileceği bulunmuştur. Aynı çalışmada bu bileşiklerin yüksek miktarının hayvan modellerinde tümör ilerlemesini baskıladığı görülmüştür. Fakat bu çalışma yeşil çayın tümör ilerlemesini baskıladığını göstermede yeterli değildir.

• Başka bir çalışmada, GTP moleküllerinin nanoteknoloji ile birlikte kullanımıyla prostat kanserinin önlenmesi amaçlanmaktadır.

• Yapılan çeşitli laboratuvar araştırmalarında yeşil çayda bulunan kateşin türlerinin (GTC) meme kanseri hücreleri üzerine baskılayıcı etkisi olduğu bulunmuştur. Fakat bunun için gereken GTC miktarı klinik uygulamalarda kullanılamayacak denli yüksektir. Bunun için GTC’lerin meme kanseri tedavisindeki etkisi ile ilgili daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Karşıt çalışmalar

• Akciğer kanseri hastaları üzerinde yapılan Faz 1 çalışmada, yeşil çay tüketiminin tümör üzerinde gözlemlenebilir bir etkisi olmadığı görülmüştür.

• Özofagus – yemek borusu kanseri hastalarında yapılan bir çalışmada, yeşil çay tüketiminin hastalığa iyi geldiğine dair yeterli kanıt bulunamamıştır.

• Yeşil çay tüketiminin pankreas kanseri riskini azalttığına dair kanıtlar yeterli değildir.

• Yeşil çayın insanlarda tümör ilerlemesini yavaşlattığına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

• Multiple miyelom tedavisinde kullanılan Bortezomib (ticari adı Velcade) ile yeşil çayın birlikte kullanılması, ilacın etkinliğini azaltmaktadır.

Meme kanseri hastalarında Tamoksifen (piyasada Nolvadex, Tamoxen, Tamofen veya Soltamox adıyla bulunur) veya Raloksifen (ticari adı Evista) ile yeşil çayın birlikte kullanımı, bu ilaçların etkisini artırmaktadır. Bu da yeşil çayın ilaçlarla etkileştiğini göstermiştir. Bu nedenle özellikle meme kanseri için hormonal tedavi alan kişilerin yeşil çay tüketmesini önermemekteyiz.

Ayrıca mide asidini artırıcı etkisi olduğu için mide ülseri olan hastalar için uygun değildir. Bununla birlikte mide rahatsızlıklarına, karaciğer hasarına, döküntülere ve kafein içeriğinden dolayı uykusuzluğa sebep olabilmektedir.

Sonuç

Yeşil çay tüketiminin kanser üzerindeki etkilerine dair destekleyici ve karşıt çalışmalar mevcuttur.

Fakat bu çalışmalar, yeşil çay tüketiminin kanser üzerindeki olumlu veya olumsuz etkilerini göstermede yetersiz kalmaktadır. Bu alanda yapılacak daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu nedenle kanser tedavisi veya kanserden korunma adına yeşil çay tüketimini önermemekteyiz.

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak:1. Seeff L, Stickel F, Navarro VJ. Hepatotoxicity of herbals and dietary supplements. In, Kaplowitz N, DeLeve LD, eds. Drug-induced liver disease. 3rd ed. Amsterdam: Elsevier, 2013, pp. 631-58.2. Matsuo T, Miyata Y, Asai A, et al. Green tea polyphenol induces changes in cancer-related factors in an animal model of bladder cancer. PLoS One. 2017;12(1):e0171091.3. Kim YH, Won YS, Yang X, et al. Green tea catechin metabolites exert immunoregulatory effects on CD4(+) T cell and natural killer cell activities. J Agric Food Chem. 2016;64(18):3591-74. Guo YM, Zhi F, Chen P, et al. Green tea and the risk of prostate cancer: a systematic review and meta-analysis. Medicine. 2017;97(13):e64265. Ni CX, Gong H, Liu Y, Qi Y, Jiang CL, Zhang JP. Green tea consumption and the risk of liver cancer: a meta-analysis. Nutr Cancer. 2017;69(2):211-20.

6. Yiannakopoulou EC. Interaction of green tea catechins with breast cancer endocrine treatment: a systematic review. Pharmacology. 2014;94:245-8.

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/yesil-cay-nedir-yesil-cay-ekstresi-kanser-tedavisinde-ise-yarar-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.