Yetişkinlerin De Çocuklar Gibi Aşı Takvimi Olmalı

içerik

Devletin Karşılamadığı Aşılar: Aşı Takvimi Dışındaki Aşılar | Anneysen.com

Yetişkinlerin De Çocuklar Gibi Aşı Takvimi Olmalı

Acıbadem Göktürk Polikliniği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Duygu Gür bebeklerde devletin karşılamadığı aşılar konusunda bilgiler verdi.

 • Menenjit, beyni örten zarların iltihabıdır. Farklı enfeksiyon ajanları menenjite neden olabilir. Meningokok menenjiti ise salgın yapan menenjitlerin en önemli sebebidir. Meningokok bakterisinin farklı alt tipleri vardır ve değişik coğrafyalarda farklı tipler baskın olarak görülür.
 • Meningokok hastalıklarının görülme sıklığı dünya genelinde farklılıklar gösterir. Meningokok bakterisi, sadece beyin zarlarını tutup menenjite neden olabildiği gibi tüm sistemlerin tutulduğu ve döküntülerle seyreden meningokoksemi tablosuna da neden olabilir.
 • Türkiye'de meningokoklara bağlı hastalıklar en sık 5 yaş altı ve özellikle de 2 yaş altı çocukları etkilemektedir. Türkiye'de 5 yaşından önce ölen 10 çocuktan birinin meningokoklara bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği düşünülmektedir. Solunum yollarıyla yayılan bakteri özellikle kreş, yuva, okul, askeriye, yurt, hac gibi toplu yaşam alanlarında çok çabuk yayılır ve salgınlara neden olabilir.
 • Ayrıca, Türkiye'de her 10 kişiden birinin boğazında bu mikrobu taşıdığı kabul edilir.

Meningokok hastalıklarına yakalanma açısından risk grupları;

 • 5yaş altı çocuklar,
 • Ergenlik dönemindekiler,
 • Yaşlılar,
 • Kalabalık yerlerde yaşayanlar,
 • Sağlık personelleri,
 • Bağışıklık sisteminde sorun olanlardır.

Benekli Menenjit Belirtileri Nelerdir?

Menenjitlerde;

 • Ani başlayan ateş,
 • Fışkırtarak kusma,
 • Başağrısı,
 • Işıktan rahatsız olma,
 • Ense sertliği,
 • Havale ve şuur değişiklikleri görülür.

Bakterinin kana yayılmasıyla gelişen meningokoksemilerde ise vücutta yaygın döküntüler de görülür ve bu nedenle halk arasında 'benekli menenjit' olarak tanınır.

Neden Benekli Menenjit Aşısı Yapılmalıdır?

 • Antibiyotik öncesi dönemde %70'lerde ölümcül seyreden hastalık, erken tanı ile fark edilmesi ve antibiyotiklerin kullanımı ile menenjitlerde %10, meningokoksemilerde %40 düzeylerinde ölümcüldür. Sağ kalanlarda ise işitme kaybı, hidrosefali (kafa içinin su toplaması), uzuv kaybı, havale geçirme, felç ve zeka geriliğine neden olabilir.
 • Türkiye, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre orta riskli grupta yer almaktadır ve aşının uygulanması önerilmektedir.
 • Sağlık Bakanlığı'nın rutin olarak uyguladığı karma aşının içinde bulunan menenjit aşısından (hib menenjiti) farklı bir aşı olan meningokok aşısı, Sağlık Bakanlığı'nın rutin

Benekli Menenjit Aşısı Kaç Aylıkken Yapılır?

Türkiye piyasasında benzer özelliklerde 2 farklı aşı bulunmaktadır.

 • Menactra: En erken 9 aylıkken uygulanabilir. 9 ay – 2 yaş arasındaki dönemde 3 ay ara ile 2 doz yapılıp 2-11 yaş aralığında tek doz yapılır.
 • Nimenrix: 12 aydan sonra tek doz şeklinde uygulanır.

Benekli Menenjit Aşısı Nereden Yapılır?

 • Aşılar genellikle omuz üzerindeki kasın içine uygulanmaktadır.
 • Yurt dışına çıkacak özellikle riskli bölgelere ya da dünyanın farklı yerlerinden gelmiş çocuklarla bir arada olma ihtimali olan yerlere seyahat edecek çocuklara da aşının yapılması önerilir.
 • Ülkemizde hacca gidecek olanlara da meningokok menenjit aşısı uygulanmaktadır ancak bu aşının hem koruyuculuğu kısa sürmekte hem de boğazda meningokok mikrobu taşıyıcılığını etkilemediğinden hastanın sadece kendisini korumakta ama bulaşmayı engellememektedir.

HPV Virüsü Nedir?

 • Halk arasında bilinen adıyla siğil mikrobu yani HPV, temas yoluyla bulaşan ve sık karşılaşılan bir virüstür. Deride ve genital bölgede siğiller ve rahimağzı başta olmak üzere dış genital bölge ve vajina kanserlerinde etkendir.
 • Deridekiler temas yoluyla, cinsel bölgeyi ilgilendirenler seksüel temasla bulaşırlar. 150'den fazla alt tipi bilinmektedir ama bunlar arasında bazılarının kansere dönüşme bazılarının da siğil yapma potansiyelleri yüksektir. Her yaşta ve herkeste olduğu gibi bebeklerde HPV virüsü enfeksiyon yaratabilmektedir.

Risk Grupları

Çocuklarda vücutta siğillere sık rastlanır ama ergen ve erişkinlerde genital bölge siğilleri daha sıktır.

 • Bağışıklık sisteminin durumu:

Bağışıklık sistemi zayıfladığında daha kolay infekte olunur. Böbrek nakileri ve HİV+ hastalarda sık görülür.

Deride yara ya da harabiyet varsa enfeksiyon girişi ve çoğalması ihtimali artar.

 • Seksüel temas ve partner sayısının fazlalığı:

Fazla eşli kişilerde risk daha fazladır. İlişkide olunan kişinin fazla seksüel partnerinin olması da olasılığı arttırır. Prezervatif kullanmak HPV olasılığını azaltsa da tamamen engellemez.

Siğilleri ellemek, siğil bulaşma potansiyeli olan ortak kullanılan havuz, duş vb. Yerlerde fazla vakit geçirmek de olasılığı artırır.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Aşı, bu virüsün neden olduğu rahim ağzı kanseri, dış genital bölge ve vajina kanserleri, genital bölge siğillerini engellemek için kullanılır. Her iki aşı da tüm alt tipleri içermediğinden her HPV tipine karşı etkili olmayı garantilemez ama belli başlı patojen HPV tiplerine karşı etkilidir.

Piyasada 2 farklı firmanın aşıları bulunmaktadır.

Rahim ağzı kanserine neden olan tip 16 ve 18 dışında, genital siğillere neden olan tip 6 ve 11 de içerir. Yurtdışında 9 tip içeren yeni bir formu piyasaya verilmektedir. 9-26 yaş grubuna 0, 2 ve 6. aylarda olmak üzere 3 doz şeklinde uygulanır. Aynı yaş grubundaki erkeklerde de genital ve anal bölge siğillerini engellemek için kullanımı vardır.

En erken 9 yaşında uygulanabilir. 9-14 yaş grubunda 6 ay arayla iki doz şeklinde, daha büyüklerde 0, 1 ve 6. aylarda olmak üzere 3 doz şeklinde uygulanması önerilir. İçerdiği 16 ve 18 no'lu tipler rahim ağzı kanserine en sık neden olan tiplerdir.

HPV aşısı yapılmış olsa da rahim ağzı kanserinin erken fark edilmesi için orta yaş döneminden itibaren rutin doktor ziyaretleri ve pap smear ile rahim ağzından örnekleme yapılması önem taşımaktadır.

Bu aşılar bir hormon olmadığından; regl dönemi, ergenliğin başlamış olup olmaması, eşlik eden hormon hastalığının varlığı bu aşının yapılmasını etkilemez.

Rotavirüs ishalleri, çocuklarda akut şiddetli ishalin dünyada en sık görülen nedenleri arasında ilk sırada olup, 5 yaş altı çocuklarda hastaneye yatış gerektiren ishallerin %40'ından fazlasını rotavirüs ishalleri oluşturmaktadır. En sık 2-5 yaş arası çocukları etkiler.

Rotavirüsler; tüm memelilerde ve kuşlarda hastalık yapar, kuru sert zeminlerde günlerce ve ellerde de saatlerce canlı kalabilir.

Hastalık ve rotavirüsü aşısı ile ilgili detaylar burada: Rotavirüs ve Aşısı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-sagligi-ve-hastaliklari-devletin-karsilamadigi-asilar-asi-takvimi-disindaki-asilar-hangileridir_2447

Bebek Ve Çocuklar İçin Güncel Aşı Takvimi | Sağlık Bakanlığı Aşı Takvimi

Yetişkinlerin De Çocuklar Gibi Aşı Takvimi Olmalı

Aşı takvimi her ülkenin ihtiyaçlarına ve hastalık sıklıklarına göre belirlenir.

Sağlık Bakanlığı Rutin Aşı Takvimi

Aşılar sayesinde çocuklarımız artık, suçiçeği, kızamık, hemofilus influenza, tetanoz, verem, polio gibi hastalıklara karşı hiç yakalanmıyor.

Aşağıda gördüğünüz tablonun hem sol sütünunda aşı isimlerinin olduğu bölgede hem de tablonun altında aşıların üzerine tıkladığınızda ilgili aşı ile en geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Aşı takvimi olarak aşağıda sağlık bakanlığı takvimini görmektesiniz.

Aşı Yan Etkileri

Aşıların bazı önemsiz yan etikileri olabilir. Aşıların yan etkilerinden en çok ateş görmekteyiz. Aşıların yan etkileri ile ilgili oılarak ayrınırılı bilgiye Aşı Sonrası Yan Etki Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ? yazımızdan öğrenebilirsiniz. Aşı yan etkileri aşıların faydaları karşısında hiç önemsenmeyecek kadar az bir öneme sahiptir.

(telefonunuzu yan tutarak daha iyi inceleyebilirsiniz)

Aşı takvimi, sağlık bakanlığı güncel aşı takvimi sayfasında aşılar ile ilgili en yeni bilgileri ve değişkilikleri öğrenebilirsiniz.

DaBT – İPA – Hib : Difteri, Aselüler, Boğmaca, Tetanoz,  İnaktif Polio, Hemofilus Influenza Tip b aşısı (Beşli Karma Aşı)

KPA : Konjuge Pnömokok Aşısı

KKK : Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşısı

DaBT – İPA : Difteri, Aselüler, Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio Aşısı (Dörtlü Karma Aşı)

OPA : Oral Polio Aşısı (Çocuk Felci Aşısı)

Td : Erişkin Tipi Difteri – Tetanoz Aşısı

Tablodaki R (Rapel) harfi Pekiştirme Aşılarını ifade etmektedir.

Özel aşılar

Özel aşı takvimi olarak artık ne mutlu ve çocuklarımız o kadar şanslı ki devletimiz bir çok özel aşıyı rutin aşı takvimine koymayı başardı. Sadece iki aşı özel aşı olarak isteğe bağlı yapılmakta. Bu aşılar meningokok menenjiti hastalığına karşı koruyan Meningokok aşısı ve Rotavirus ishaline karşı koruyan rotavirüs aşısıdır.

Menenjit ile ayrıntılı bilgiyi Menenjit Nedir yazımızdan okumanızı tavsiye ederiz.

Menenjit aşısı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi meningokok aşısı sayfamızdan,, rotavirus aşısı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi ise rotavirüs aşısı sayfamızdan alabilirsiniz. Sağlık bakanlığı aşı takvimi ve özel aşıların takvimini doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Aşı Karşıtlığı

Aşı karşıtlığı ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada  da mevcut. Ancak tüm sağlık uzmanları, çocuk doktorları aşıların hayat kurtarıcı olduğu konusunda hem fikir. Aşılar ve aşı yan etkileri hiçbirimizin yavrusunda bir sıkıntı yarattığına dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

Aşıların etki mekanizmaları, aşıların yan etkileri ve aşılar ile ilgili daha birçok ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki sayfalardan inceleyebilirsiniz.

En ayrıntılı bilgiyi sağlık bakanlığı aşı sayfasından öğrenebilirsiniz.

https://asi.saglik.gov.tr/

Üye olun, çocuğunuzu büyütürken size yardımcı bilgiler posta kutunuzda olsun!

0 points

Tüm oylar: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Hafta hafta gebelik takibimizde, gebeliğin 10. haftası neredeyse ilk üç aylık döneminizden geçiyorsunuz! İşte bu hafta bekleyecekleriniz.

Gebeliğinizin 10. haftasında vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Rahminiz büyümeye devam etti, ancak muhtemelen şu anda çok fazla göstermiyorsunuz. Bazı kadınlar haberleri paylaşmaya hazır olabilirken, diğerleri hala hamile olma fikrine alışmamış olabilir. Hem eşiniz hem de doktorunuz ile duygularınız hakkında açık olmanız önemlidir.

10 haftada bebeğinizde neler oluyor?

Bu, embriyonik dönemin sonu ve bebeğinizin organlarının büyümeye ve olgunlaşmaya devam ettiği fetal periyodun başlangıcıdır. Bebeğinizin hayati organlarının çoğunluğu (böbrek, karaciğer, beyin ve akciğerler dahil) çalışır durumdadır, hamileliğinizin geri kalanında olgunlaşmaya devam edecektir.

Bebeğinizin başı vücudunun yarısını oluşturur. Tırnaklar, ayak tırnakları ve saçlar bu hafta görünür olmaya başlayacak. Parmaklar artık perdeli değil. Bebek aktif olarak amniyotik sıvıyı yutuyor ve bacaklarını hareket ettiriyor.

Bebeğin ne kadar büyük?

Bebeğiniz yaklaşık 5 cm uzunluğunda,  yaklaşık 7 gram ağırlığındadır.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

İkinci doğum öncesi ziyaretiniz 12 ila 16 hafta arasında gerçekleşecektir. Bu ziyaret sırasında, doktorunuz bebeğinizi ilk kez görmenizi sağlayan bir ultrason gerçekleştirebilir. Bazı kadınlar bir hatıra sonogram fotoğrafı almak isterler.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

Hamileyseniz bile, formda kalmak için katılabileceğiniz çok çeşitli aktiviteler vardır. Hamilelikten önce aktif olup olmamanız önemli değil, sizin için ne tür aktivitelerin en uygun olduğuna dair doktorunuza danışınız.

Birçok doktor yürümeyi ve yüzmeyi tavsiye eder, çünkü tüm hamilelik boyunca kullanılabilen düşük zorlukta  egzersizlerdir.

Baba adayı için ipuçları

Anneyi düzenli olarak egzersiz yapmaya teşvik etmelisiniz. Onunla konuşun ve ikinizin birlikte yapabileceği egzersizler veya aktiviteler olup olmadığını görün.

Bir çift olarak yapabileceğiniz bazı aktiviteler şunlardır:

Önemli olan egzersiz yaparken birlikte vakit geçirmenizdir.

Üye olun, çocuğunuzu büyütürken size yardımcı bilgiler posta kutunuzda olsun!

0 points

Tüm oylar: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Page 3

9. hafta hamilelik, yavaş yavaş değişimleri farkediyorsunuz. Daha yolu başındasınız.

Bebeğinizi kucağınıza almaya bir hafta daha yaklaştınız! İşte bu hafta hakkında düşünülecek şeylerin bir listesi.

9. Hafta Hamileliğinizde Sizde Ne Gibi Değişiklikler Oluyor?

Hala fiziksel olarak başka insanlara hamile görünmüyorsunuz, ancak kesinlikle birkaç değişiklik fark etmeye başlıyorsunuz. Ruh halinizde değişimler, mide ekşimesi ve şişkinlik hissedebilirsiniz. Bunlar hamilelik sırasında sık görülen rahatsızlıklardır.

Mide yanmasını önlemek, onunla baş etmenin en iyi yoludur. Üç büyük öğün yemek yerine, gün boyunca daha küçük öğünler yiyerek mide yanmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca yemekten sonra yatmamak ve baharatlı veya yağlı yiyeceklerden uzak durmak da mide yanmasını önler.

Bebeğinizde neler oluyor?

Hala çok küçük olmasına rağmen bebeğiniz artık hızlı kilo almaya hazırdır. Embriyonik kuyruk 9. haftadan itibaren tamamen ortadan kalktığı için bebeğiniz küçük bir insan gibi görünmeye başlıyor. Göz kapakları tamamen oluşmuş, erimiş kapanmış ve 28. haftada tekrar açılacak.

Diz, dirsek, omuz, ayak bileği ve bilek eklemleri de dahil olmak üzere tüm bebek eklemleri, bebeğin amniyotik kesede serbestçe hareket etmesine izin veriyor. Bebeğinizin kalbi 24. günde atmaya başladı. Şimdi kalp dört bölüme ayrıldı ve kapakçıklar gelişmeye başladı.

Bebeğiniz ayrıca bir yumruk yapabilir ve başparmağını emmeye başlayabilir.

Baba adayı  için ipuçları

Yatak odanızda sakin ve rahat bir ortam yaratmaya çalışın. Ayrıca, daha parlak ampulleri karanlık ampullerle veya karanlığı ayarlamanıza olanak veren elektrik düğmeleri ile değiştirebilirsiniz.

Üye olun, çocuğunuzu büyütürken size yardımcı bilgiler posta kutunuzda olsun!

0 points

Tüm oylar: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Page 4

Hamileliğinizin 11. haftası bir çok değişlik yaşadınız. İlk üç aylık döneminizi tamamlamanıza   bir hafta daha kaldı ! İşte bu hafta hakkında düşünülecek şeylerin bir listesi.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Bebeğiniz rahminizin içinde hızla büyürken, sizin fiziksel görünümünüzde gözle görülür değişiklikler hala yavaş olabilir.

Bununla birlikte, bazı kadınlar saçlarında, tırnaklarında, tırnak ve saç uzamasında artış gibi değişiklikler fark ederler.
Bunlar hamilelik sırasında normal kabul edilir.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları bunun neden oluştuğundan tam olarak emin değiller ama bunun dolaşımdaki veya hormon değişimlerindeki artışa bağlı olduğuna inanıyorlar.

Bebeğinize neler oluyor?

Bebeğinizin kafası, tüm uzunluğunun neredeyse yarısını oluşturur. Hem parmaklar hem de ayak parmakları 11. haftayla birlikte ayrıldı. Bebeğin cildi hala çok şeffaf ve kemikler sertleşmeye başladı. Dış cinsel organlar neredeyse tamamen oluşmuştu  ve birkaç hafta içinde bir erkek ya da kız çocuğunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, bebeğinizin hareket ettiğini hissedemeseniz bile bebeğiniz artık  çok aktiftir.

Bebeğiniz ne kadar büyüdü?

Hamileliğinizin 11. haftasında bebeğiniz yaklaşık 6.35 cm civarındadır.ve yaklaşık 14.17 gram ağırlığındadır.

Hamilelikte Seyahat

Çoğu hamile kadının hamilelik sırasında seyahat ile ilgili birçok sorusu var. Hamileliğiniz ile ilgili herhangi bir gebelik komplikasyonu veya endişesi olmadığı sürece, hamileliğiniz sırasında seyahat etmek genellikle güvenlidir.

Hamilelikte seyahat için ideal zaman ikinci üç aylık dönemdir. Bunun nedeni çoğu durumda ilk trimesterde sabah bulantılarınız oluyor ve bu da, hamileliğin geçmesi zorlaşan sonraki aşamalarından önce geliyor.

Çocuklarda Aşı Takvimi- Kadin.com

Yetişkinlerin De Çocuklar Gibi Aşı Takvimi Olmalı

Aşılama, çocuk yada erişkin olsun tüm insanlar için başta bulaşıcı enfeksiyonlar olmak üzere birçok hastalıktan koruyucu, önleyici en etkin, en güvenli ve en düşük maliyetli yaklaşımdır.

Ekonomik şartlar, toplumsal koşullar, hastalıkların görülme özelliklerine bağlı olarak, ülkeler arasında aşı takvimleri arasında  çok da büyük çaplı olmayan farklılıklar olabilmektedir.

Ülkemizde düzenli olarak uygulanan  bağışıklama programı kapsamı giderek genişletilmekte bu sayede daha geniş kitlelere, sağlıklı çocuklara aşılama imkanı sunulabilmektedir. Bu nedenle aşı takvimi sürekli olarak güncellenmektedir.

Sağlık Bakanlığı aşı takvimi içinde henüz yer almayan aşıların yapılmasını ailelere uygun aralıklarla önermek – gideri ailece ya da varsa özel sigorta gibi kaynaklarla karşılanarak- yapılmasını desteklemek gereklidir. O nedenle en kısa sürede bu aşıların ulusal aşı takvimimizde yer alması uygun olacaktır. Güvenli, etkili aşısı olan hastalıklara karşı aşı ile bağışıklanmak her çocuğun hakkıdır.

Sağlık Bakanlığı Aşı Takvimi İçinde Yer Almayan Ancak Önerilen Aşılar

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından her çocuğun, aşı takvimi içinde yer alan tüm aşıları ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Aşılama ile ilgili kayıtlar, hem ailelere verilecek bir aşı defterinde ya da kartında, aynı zamanda hastane ya da muayenehanede bilgisayar ve dosyada düzenli ve uzun süre korunabilecek şekilde tutulmalıdır.

Sağlık Bakanlığı gerektiğinde ek aşı uygulamları (aşı kampanyası) düzenlemektedir. Aşılamaları tam ve düzenli olarak yapılan çocuklara bu ek aşıların yeniden yapılmasında sakınca yoktur.

HEPATİT B AŞISI

Hepatit B aşısı, hepatit B virusunun neden olduğu hepatit hastalığını engellemede etkilidir. İlk hepatit aşısı bebeğin doğduğu gün ya da hastaneden çıkmadan önce, sonraki 1. Ay ve 6.

ayda olmak üzere toplam 3 doz ugulanmaktadır. İkinci hepatit B aşısı ilkinden en az 4 hafta kadar sonra, 3. ise en az 4 ay sonra yapılmalıdır.

Annede HBsAg pozitif ise yenidoğan bebeğe doğumu izliyen 12 saat içinde aşı ve heaptit B İmmunglobulin farklı bacaklardan kas içine uygulanmalıdır.

BCG (VEREM, TÜBERKÜLOZ) AŞISI

BCG aşısı halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz enfeksiyonu oluşumunu engellemede etkili bir aşıdır. Verem aşısı çoğunlukla doğum sonrasında 60. Gün civarında sol omuza yapılmakla birlikte  doğum-3. Ay arasında yapılabilir.

Aşı sonrası yaklaşık  3 gün süreyle, aşının yapıldığı sol omuz bölgesine cilt içine su temas etmemesi gerektiği için banyo önerilmez ve banyo ile ilgili tek aşı verem aşısıdır.

Yaklaşık 4-6 hafta sonra sol omuzdai silik, sivilce kızarıklık görülmesi zamanla burda iz (skar) kalması verem aşısının özelliğidir.

 Verem aşısının yapıldığı kayıtlarda varsa (aşı izi olsun ya da olmasın) ve BCG izi (skar) bulunan çocuklarda herhangi bir dönemde, BCG aşısının tutup tutmadığını araştırmak amacıyla PPD testi yapılması ve sonucuna göre BCG uygulmasına gerek yoktur.

DİFTERİ, TETANOZ, ASELÜLER BOĞMACA, ÖLÜ ÇOCUK FELCİ (İNAKTİF POLİO), HAEMOPHİLUS INFLUENZAE TİP B AŞISI –DaBT-İPA (BEŞLİ KARMA AŞI)

BEŞLİ KARMA AŞI, Kas içine yapılan ölü bir aşıdır. 2, 4 ve 6. aylarda ve 18. ayda toplam 4 kez uygulanır. Beşli karma aşısı yapılırken 6. ve 18. aylarda toplumsal bağışıklık açısından ağızdan canlı çocuk felci (oral polio aşısı- OPA) aşısı da uygulanmaktadır.

ERİŞKİN/ERGEN TİP ASELÜLER BOĞMACA, DİFTERİ, TETANOZ ve ÖLÜ ÇOCUK FELCİ (abdT- İPA)  AŞISI

4-6 yaştan itibaren yapılabilir.

PNÖMOKOK AŞILARI Konjuge pnömokok aşısı, KPA ve polisakkarit pnömokok aşısı, PPA

Pnömokok aşıları, çocuklarda özellikle kanda enfeksiyon ve (zatüre) pnömoni yapan pnömokoklara karşı etkilidir. Ölü aşı olup kas içine uygulanmaktadır. KPA, doğum sonrası 2,4 ve 6. aylarda ve 12-15. Aylarda olmak üzere 4 kez yapılmaktadır.  PPA, 2 yaşından sonra yapılır.

KIZAMIK KIZAMIKÇIK KABAKULAK (KKK) AŞISI

Kızamık kızamıkçık ve kabakulak enfeksiyonunu engellemeye yönelik üçlü canlı karma aşıdır. Deri altına yapılmalıdır. İlk doz 12.ayda, 2. doz 4-6 yaş arasında yapılmalıdır. Gerekli durumlarda ya da salgın durumlarında 6 aydan büyük bebeklere de 6-12 ay arasında da ek bir doz yapılabilir.

SU ÇİÇEĞİ AŞISI

Su çiçeği aşısı cilt altına yapılan canlı bir aşıdır. Genel olarak kabul edilen uygulama 12-15. aylarda  ve 4-6.yaşlarda toplam 2 kez yapılmasıdır. Su çiçeği geçirmemiş ya da hiç aşılanmamış erişkinlere de en az 4 hafta arayla 2 kez aşının yapılması önerilmektedir.

HEPATİT A AŞISI

Heapatit A aşısı, hepatit A enfeksiyonundan korumada etkilidir. Ölü bir aşıdır kas içine uygulanır. Ülkemizde 18 ve 24. Aylarda 2 kez uygulanmaktadır.Sağlık Bakanlığı Aşık Takviminde yer almayan, dünyada birçok ülkede uygulanan, ülkemizde de onaylı bulunan bazı aşıların  (rotavirus aşısı, influenza aşısı, HPV-Human Papillomavirus Aşısı, konjuge menigokok aşısı) da yapılması önerilir.

ROTAVİRUS AŞISI

Çocuklarda en önemli ishal etkeni Rotavirus dür. Rotavirus aşısı ağız yoluyla uygulanan canlı aşıdır. Ülkemizde  İki farklı firmaya ait iki farklı aşı vardır:

 • İnsan rotavirus aşısı 2 ve 4. aylarda yapılmaktadır.
 • İnsan-sığır rotavirus aşısı 2, 4 ve 6. Aylarda yapılmaktadır.

İlk rotavirus aşısı 6-15 hafta arasında; en erken 6.haftada, en geç 14 hafta 6 günlükken uygulanmalıdır. Rotavirus aşıları arasında en az 1 ay ara olmalı. 8. Ay bitiminden sonra rotavirus aşısı yapılmamalıdır.

GRİP AŞISI

Grip (İnfluenza) enfeksiyonları özellikle çocuklarda şiddetli seyredebilmekte ve diğer daha şiddetli solunum yolu enfeksiyonlarına zemin oluşturabilmektedir. Aşı ülkemizde kas içine uygulanan ölü aşıdır.

Grip aşısı 6 aydan itibaren her yıl uygulanır. Aşılama Eylül-Nisan ayları arasında yapılır.

HUMAN PAPİLLOMAVİRUS AŞISI (HPV)

Rahimağzı (serviks) kanseri başta olmak üzere, diğer genital bölge kanserleri ve genital sigil oluşumunda büyük yer tutan insan papilloma virusune karşı geliştirilen HPV aşılarının, özellikle serviks kanseri ve siğillere karşı koruyucu etkisi vardır. Ergenlik dönemimde uygulanması halinde, ileri yaşlardaki uygulamaya göre daha etkin koruyuculuk sağlamaktadır.  Üç doz şeklinde uygulanmaktadır.

KONJUGE MENİNGOKOK AŞISI (KMA)

Meningokok bakterisinin neden olduğu enfeksiyonlara özellikle menenjitten korumaya etkilidir. Ülkemizde 9. aydan sonra (3 ay arayla uygulanmak üzere ) uygulanan 2 dozluk formu ile 1 yaşından sonra uygulanan tek dozluk formu vardır.

Источник: https://kadin.com/cocuklarda-asi-takvimi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.