Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Geçmeyen öksürük hangi hastalıkların habercisi?

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Uzun süren öksürük tüm dünyada hemen her yaşta en sık doktora başvuru sebeplerinden birini oluşturuyor. Tek başına bir hastalık olmayan öksürük, vücudun savunma refleksi olarak tanımlanan normal bir durum olarak kabul ediliyor.

Ancak öksürük iki haftadan uzun sürüyorsa ve gece uyku kalitesi, iş, okul hayatıyla birlikte yaşam kalitesini bozacak noktaya ulaştıysa artık dikkate alınması gerekiyor. İnatçı ve zamansız yaşanan öksürüklerin vücudun savunma mekanizmasını da bozduğunu söyleyen Acıbadem Taksim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Öner Dikensoy, bu önemli semptomun bazı ciddi hastalıkların ilk belirtisi olabileceğine dikkat çekiyor. Erken tanı alıp tedavi edilmeyen öksürüğün inatçı bir şekilde kalıcı hale gelmesi durumunda, altta yatan hastalık ne olursa olsun bu duruma başka sorunlar da dahil olabiliyor.

Bununla birlikte sigara içenler ya da sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirenler öksürüğün bu durumlardan kaynaklandığını düşünerek tanıda gecikmelere neden olabiliyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonları

Burunda geniz akıntısına yol açan sinüzitten daha basit bir nezleye kadar her türlü üst solunum yolu problemi öksürüğü neden olabiliyor. Hastaların daha çok kuru öksürükten şikayeti ettiği bu durum özellikle kış aylarında artış gösteriyor. Uzun sürdüğü zaman tabloya, gastro-özefajiyal reflü ya da farenjitin dahil olup olmadığının araştırılması gerekiyor.

Astım

Kronik öksürüğün en yaygın üç nedeninden birini astım oluşturuyor. Nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma hissi gibi şikayetlerin de eklendiği kuru öksürüğün geceleri ve egzersiz sırasında arttığı gözleniyor.

ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Bronşit

Kendini geçmeyen öksürükle belli eden hastalıklardan birini de bronşit oluşturuyor. Akut bronşitte kuru öksürük görülürken hastalığın ilerlemesiyle balgamlı hale gelebiliyor.

Özellikle kış aylarında sıklıkla alevlenen kronik bronşitte ise balgamla birlikte görülen öksürüğün yılın en az üç ayı devam etmesinden şikayet ediliyor.

Sigara içenlerin büyük çoğunluğunda kronik bronşit ortaya çıkıyor.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Solunum yollarının hasarlanması nedeniyle solunumu zorlaştıran ilerleyici bir hastalık olan KOAH, kronikleşen öksürüğün en ciddi sorumlularından biri. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Öner Dikensoy'a göre “geceleri daha kötü bir hal alan öksürük, yemek yerken ya da konuşurken dahi yaşanabiliyor.

Özellikle sigara kullanan kişilerde öksürüğe, yorgunluk ve nefes darlığının eklenmesi durumunda KOAH’ın araştırılması gerekiyor” diyor.

Akciğer kanseri

Öksürük aslında akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Ancak uzun süren öksürük her zaman akciğer kanserini akla getirmiyor.

Özellikle sigara içen 40 yaş üstü olan kişilerin hele bir de ailede kanser hikayesi veya sık radyasyona maruz kalmak gibi bir hikayesi varsa uzun süren öksürükleri olması durumunda mutlaka bu yönden de değerlendirilmesi gerekiyor. Prof. Dr.

Öner Dikensoy bu gruba giren kişilerin yılda bir kez kontrol amaçlı akciğer grafisi çektirmelerini öneriyor.

Gastroözofageal reflü

Her zaman gastroenteroloğun teşhis edebileceği boyutta gürültülü olmasa da öksürüğün reflünün de ilk belirtilerinden biri olabildiğini söyleyen Prof. Dr. Öner Dikensoy, “Örneğin reflünün en tipik belirtileri olan, mide ekşimesi, yanma, mide asidinin ağıza gelmesi gibi semptomlar bu hastalarda çok nadiren ortaya çıkıyor. Yaşanan reflünün karakteri de değişiyor.

Öksürme dolayısıyla karın içi basıncın artmasına bağlı mide ile yemek borusu arasındaki kapakçık gevşiyor ve yukarıya doğru asit kaçmaları görülüyor. Bu nedenle yemek borusunun da alt ucundaki öksürük reseptörlerinin bulunduğu alan tahriş oluyor ve sürekli kuru bir öksürük yaşanıyor” diyor. Dolayısıyla uzun süren öksürüklerde ayırıcı tanıda dikkatli olmak gerekiyor.

İnatçı öksürük yaşlılarda kemik kırılmasına neden olabiliyor

Tedavi edilmeyen inatçı öksürük özellikle yaşlı kişilerde kas ağrılarından kemik kırıklarına kadar birçok problemin de yaşanmasına neden olabiliyor. Prof. Dr.

Öner Dikensoy, “Sürekli ve şiddetli öksürüklerde kaslar ve kaburga da kullanıldığı için, ortaya çıkan şiddetli basınca bağlı olarak özellikle yaşlı kişilerde kaburga kırıkları ortaya çıkabiliyor.

Bu denli şiddetli sonuç yaşamayanlarda ise sıklıkla görülen kas ağrılarından dolayı hasta sıkıntı yaşayabiliyor. Ayrıca şiddetli öksürüğe bağlı idrar kaçırma da yaşanabiliyor. Hatta bazı kişilerde bayılma atakları bile olabiliyor” diye konuşuyor. 

SOĞUK HAVALARDA EN ETKİLİ 10 BİTKİ ÇAYI

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1056450-gecmeyen-oksuruk-nedenleri-nelerdir

Öksürük Tedavisi, Nasıl Geçer?

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Öksürük vücudun, boğaz ve solunum yollarındaki tahriş edici maddelere karşılık olarak gösterdiği tepkidir. Aslında öksürük boğazdaki balgamın ya da yabancı maddenin temizlenmesi şeklinde bir reflekstir.

Tahriş edici madde sinirleri uyararak, beyinde öksürük dürtüsü oluşturmaktadır.

Beyin, bu yabancı maddeyi vücuttan uzaklaştırmak için, karın ve göğüs kaslarını uyararak, akciğerlerin güçlü bir şekilde hava ile yabancı maddeyi itmesini sağlamaktadır.

Arada bir yaşanan öksürük normal ve sağlıklıdır. Birkaç haftadan uzun süren ya da renksiz veya kanlı mukus oluşmasına neden olan öksürüklerin ise altında yatan bir hastalık olabilir. Ayrıca öksürük, çok nadir olarak acil bakım gerektirmektedir.

Bir öksürük atağı çok güçlü olabilir ve havada saatte yaklaşık olarak 500 mil hızında ilerleyebilir. Uzun süreli devam eden öksürük, yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı, idrar tutamama ve hatta kaburga kırılmalarına yol açabilmektedir.

Genellikle üç haftadan daha kısa süren öksürükler akut öksürüktür. Üç ile sekiz hafta kadar süren öksürükler ise subakut (yarı akut) öksürüklerdir. Kalıcı olan ve sekiz haftadan uzun süren öksürükler ise, kronik öksürüklerdir.

Öksürüğün Oluşum Nedenleri

Hem geçici hem de kalıcı öksürük birçok durumun sonucu olarak oluşabilmektedir. Bunlar şu şekildedir;

Boğaz temizlenmesi: Boğaz temizlemenin en klasik yolu öksürmektir.

Örneğin hava yolları, mukus ya da duman ve toz gibi yabancı madde parçacıkları ile tıkandığında, refleks kökenli bir tepki olarak öksürük, bu parçacıkların temizlenmesini ve daha rahat bir şekilde nefes alınmasını sağlamaktadır. Genellikle bu tür öksürük daha seyrek yaşanmaktadır fakat duman gibi faktörlere maruz kalındığında öksürük artmaktadır.

Virüs ve bakteriler: Öksürüğe neden olan en genel faktörler, grip ve nezle gibi solunum yolları enfeksiyonlarıdır. Solunum yolları enfeksiyonları ise genellikle bir virüs nedeniyle oluşmaktadır ve birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilmektedir. Gribe neden olan enfeksiyonları temizlemek ise biraz daha fazla vakit alabilmektedir.

Sigara kullanımı: Öksürüğe neden olan ikincil genel sebep ise sigara kullanımıdır. Sigaranın sebep olduğu öksürük neredeyse her zaman kroniktir ve belirgin bir şekilde sesi vardır.

Astım: Çocuklarda oluşan öksürüğün en temel nedeni astımdır. Tipik olarak astım öksürüğü hırıltıdır ve bu şekilde öksürüğü tanımlamak da kolaydır. Hafif şekilde seyreden astım vakalarında öksürük gözlenebilir, fakat daha şiddetli vakalarda bir soluk aldırma cihazı yardımı gerekebilmektedir. Ayrıca çocuklar büyüdükçe astımın zamanla kaybolması da mümkündür.

İlaçlar: Bazı ilaçların nadir olarak da olsa öksürüğe sebep olabilen yan etkileri bulunmaktadır.

Genellikle yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon) ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan anjiyotensin-dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri, öksürüğe neden olabilmektedirler.

Zestril ve Vasotec ise öksürüğe neden olabilen en yaygın iki ilaçtır. Bu ilaçlara devam edilmediğinde öksürük durmaktadır.

Diğer faktörler: Öksürüğe neden olabilen diğer faktörler ise; ses tellerinin zarar görmesi, burun akıntısı, zatürre, boğmaca ve krup hastalığı gibi bakteriyel enfeksiyon hastalıkları, akciğerlerde damar tıkanıklığı ve kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklar şeklindedir. Ayrıca, gastroözofageal (mide-yemek borusu) reflü hastalığı ise kronik öksürüğe neden olabilmektedir.

Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öksürüğü tedavi etmenin, oluşum nedenine bağlı olarak birçok yöntemi bulunmaktadır. Sağlıklı yetişkinler için tedavi süreci, kişisel bakımı da kapsamaktadır. Bu doğrultuda öksürük tedavisi aşağıda belirtildiği şekildedir;

1.Kişisel Tedavi

Eğer öksürüğün oluşum nedeni bir virüs ise, tedavide antibiyotik ilaç kullanılması etkili olmayacaktır. Bu durumda öksürüğü yatıştırmak için izlenecek yol aşağıdaki gibidir;

 • Bol miktarda su içmek,
 • Uyurken ekstra yastıklar kullanarak başı yüksekte tutmak,
 • Boğaz yumuşatıcı öksürük damlaları kullanmak,
 • Sıcak tuzlu su ile düzenli olarak gargara yaparak boğazdaki balgamı çıkarmak ve boğazı yumuşatmak,
 • Duman ve toz gibi zararlı tahriş edici maddelerden uzak durmak,
 • Sıcak çaya bal ya da zencefil ekleyerek havayollarının temizlenmesini ve öksürüğü yatıştırmayı sağlamak,
 • Burun tıkanıklığının giderilmesi ve daha rahat nefes alınabilmesi için dekonjestan spreyler kullanmak.

2.İlaç Tedavisi

Genellikle ilaç bakımı, doktorun boğazı kontrol etmesi, öksürükten gelen sesi dinlemesi ve herhangi bir başka şikayet olup olmadığını sormasını da kapsamaktadır.

Eğer öksürük bakteriyel sebeplere bağlı olarak gelişmiş ise doktor oral antibiyotik ilaçları reçeteye ekleyecektir. Öksürüğün tam olarak iyileşebilmesi için genellikle bir hafta boyunca ilaç kullanmak gerekmektedir.

Doktor bunların dışında, söktürücü öksürük şurupları  ya da kodein içeren öksürük kesici ilaçları da reçeteye ekleyebilmektedir.

Öksürük Teşhisi ve Testler

Doktor, hastanın boğazını kontrol ederek, öksürüğün sesini dinleyerek ve hastanın şikayetlerini sorarak, öksürüğün nedenini saptamaya çalışır. Eğer doktor, öksürüğün sebebini bulamaz ise, birtakım ek testler yapabilir. Bunlardan biri de, akciğerlerin temiz olup olmadığını anlamak için uygulanan göğüs röntgenidir (X-ray).

Fakat eğer doktor alerjik bir durumdan şüphelenir ise, kan ve cilt testlerinin yapılmasını uygun görebilmektedir. Bazı durumlarda ise, balgam ya da mukus, tüberküloz bakterisinin var olup olmadığının tespit edilmesi için analiz edilebilmektedir. Çok nadir olarak öksürük kalp sorunlarının bir işareti olabilir.

Fakat doktor bu durumdan emin olmak ve kalbin doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için hastadan ekokardiyografi isteyebilmektedir.

Daha zor öksürük vakaları ise, ek testler gerektirebilir. Böyle bir durumda ise, bilgisayarlı tomografi yardımıyla hava yolları derinlemesine incelenebilir ve öksürüğün nedeni saptanabilir. Fakat eğer bilgisayarlı tomografi yardımıyla da bir şey saptanamaz ise doktor hastayı, mide-bağırsak ya da akciğer uzmanına yönlendirebilir.

Tedavi Edilmeyen Öksürük Komplikasyonları Nelerdir?

Çoğu durumda öksürük doğal bir şekilde kendiliğinden bir ya da iki hafta içinde iyileşmektedir. Genellikle öksürük herhangi bir uzun süreli hasara neden olmaz ya da diğer semptomlara yol açmaz. Bazı durumlarda şiddetli öksürük birtakım geçici komplikasyonun yaşanmasına neden olabilmektedir;

 • Yorgunluk,
 • Baş dönmesi,
 • Baş ağrısı,
 • Kaburga kırılması.

Bu komplikasyonlar çok nadir olarak gelişmektedir ve öksürük iyileştiğinde yok olmaktadır. Fakat eğer öksürüğün nedeni daha ciddi bir durum ise, öksürüğün kendiliğinden yok olması mümkün değildir. Ve eğer tedavi edilmez ise, daha da kötüye giderek ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Öksürük Önlemenin Yöntemleri

Seyrek olarak yaşanan öksürük, havayollarının temizlenmesine yardımcı olduğu için gerekli olsa da, diğer öksürükleri önleyebilmenin yolları vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Sigara kullanımını bırakmak,
 • Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, meyve ağırlıklı beslenmek, lif ve flavonoidler bakımından zengin gıdalar tüketmek,
 • Mikroplardan korunmak için, bronşit gibi bulaşıcı hastalıklardan muzdarip olan kişilerden uzak durmak,
 • Elleri sık sık yıkamak, çatal, havlu ya da yastık gibi eşyaları başkalarıyla paylaşmamak ve başkasının bu gibi eşyalarını kullanmamak.

Acil Müdahale Gerektiren Durumlar

Çoğu öksürük iki hafta içinde önemli oranda azalmaktadır ya da tamamen sona ermektedir. Eğer, bu süre içinde herhangi bir iyileşme yok ise, herhangi bir ciddi sorun belirtisi olup olmadığını teyit ettirmek için doktora gitmek gerekli olacaktır.

Ayrıca, ateş, göğüs ağrısı, baş ağrısı, uykulu olma hali ya da dalgınlık gibi belirtiler de meydana geliyor ise, en kısa zaman içinde doktora gitmekte fayda vardır.

Özellikle, öksürük ile birlikte ağızdan kan geliyor ya da nefes almada güçlük yaşanıyor ise, derhal tıbbi yardım alınması gerekmektedir.

Источник: //evdesifa.com/oksuruk-tedavisi/

Öksürük Neden Olur? Öksürük Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Öksürük, solunum sistemine ait hastalıklardan en sık karşılaşılan rahatsızlık öksürüktür. Öksürük bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük çok önemli bir belirti olabileceği gibi, tek başına da görülebilir.

Öksürük akciğerleri aspirasyona karşı koruyan ve hava yolu içerisindeki sekresyonları ve çeşitli oluşumları ağıza doğru ilerleten hareketin patlayıcı bir ekspirasyonudur. Öksürük larenks, trakea ve ikinci dallanma bronş mukozasının herhangi bir kısmındaki reseptörlerin uyarılması halinde meydana çıkan ve oldukça faydalı bir reflekstir.

Öksürük tipleri – çeşitleri

İnsanlar isteyerek öksürebilecekleri gibi, daha çok istem dışı öksürük insanları rahatsız eder. Öksürük balgamlı, balgamsız ve kronik, akut olarak iki farklı şekilde değerlendirilir.

Balgamsız öksürük : Balgamsız öksürük kurudur ve sürekli boğazda gıcık hissi verir. Kuru öksürük bazen çok şiddetli ve bayılmaya sebep olabilir.

Balgamlı öksürük : Öksürüğe eşlik eden balgam adı verilen sıvı gelmesi balgamlı öksürüktür. Balgamlı öksürük genellikle önemli akciğer ve solunum yolu hastalıklarının bir belirtisi olabileceği gibi sigara kullananlarda sık görülür.

Kronik öksürük : Üç hafta ya da daha fazla süren öksürük kronik öksürük olarak adlandırılır. Kronik öksürüğün en önemli nedenlerinden biri sigara kullanımı veya daha önce sigara kullanmış olmaktır.

Bunun dışında reflü, burun arkası akıntıları, astım, alerjik astım, alerjik rinit, psikojenik nedenler, boğmaca, GÖRH hastalığı, kistik fibrozis, tansiyon ilaçları, enfeksiyon ilaçları ve kronik bronşitlerdir. Kronik öksürükler bazen senelerce sürebilir.

Uzun süren öksürük tehlidir ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

Akut öksürük : Üç haftadan kısa süren öksürüktür. Akut öksürüğe neden olan faktörler, nezle, faranjit, sol kalp yetmezliği, pulmoner emboli, bazı ilaçlar, solunum yoluna yabancı cisim kaçağı, astım atağı, koah atakları gibi nedenler akut öksürüğe yol açabilir.

Öksürüğe neden olan faktörler

Öksürük bazen dış kulağın içindeki tıkaçlar ve plevra inflamasyonu ile de öksürük gelişebilir. Öksürüğü oluşturan uyaranlar farklı özelliklere sahiptirler. Bu uyaranlar eksojen kaynaklı olabildiği gibi, endojen bir nedenden dolayıda öksürük gelişebilir.

Eksojen kaynaklı öksürük : Tahriş edici tozlar, duman, yabancı maddeler, aşırı sıcak hava veya soğuk hava gibi nedenler eksojen kaynaklı öksürüğe yol açabilir.

Endojen kaynaklı öksürük : Hava yollarındaki mukus, iltihabi faktörler, kan, hava yolu ve akciğer parankiminin inflamatuar iltihaplı sıvıları, hava yolundaki bir sorun ya da bronş duvarına dışarıdan baskı gibi nedenler endojen kaynaklı öksürüğe neden olabilir.

Öksürüğün yeri ve önemi birlikte olduğu diğer semptom ve belirtiler ile belirlenebilir.

Akut trakeit, akut larenjit, trekeobronşit, bronkopnömoni, viral pnömoniler, akut bronşit, astım hastalığı, koah hastalığı, bronşektazi, tüberküloz (verem), mantar enfeksiyonları, endobronşiyal tümörler, büyümüş peribronşiyal lenf bezi basısı, alerjik astım, pulmoner venöz basınç, kalp yetmezliği, intersiyel ve peribronşiyal ödem, bronş karsinomu, akciğer apsesi, pnömoni, sol ventrikül yetmezliği, mitral kapak darlığı, alerjik rinit, boğmaca, psikojenik nedenler, sigara kullanımı, kirli hava, faranjit, kronik sinüzit, soğuk algınlığı, pulmoner emboli, hava yoluna yabancı cisim kaçması, kronik sinüzit, sarkoidoz, tansiyon ilaçları, GÖRH hastalığı, reflü gibi etkenler öksürüğe neden olabilir.

Öksürük neden olur

Öksürük tedavisi

Öksürüğün nedeninin bulunması için hasta göğüs hastalıkları ya da alerji hastalıkları uzmanına gitmeli veya götürülmelidir. Öksürük tedavisinde, öksürüğün nedeni bulunduktan sonra tedavi başlatılır. Balgamlı öksürükler genellikle enfeksiyon nedenli olduğu için antibiyotik tedavisi verilir.

Kuru öksürüklerde, astım ve diğer altta yatabilecek hastalıklar incelenir ve tedavi hastalığa yönelik yapılır.Bunun dışında bazı bitki çayları boğazı yumuşatmak için kullanılabilir. Burun tıkanıklığına bağlı öksürüklerde burun açıcı ilaçlar verilir. Alerjik nedenler ile oluşan öksürüklerde alerjik ilaçlar verilir. Öksürük tedavisi genellikle nedene yönelik yapılır.

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/oksuruk-neden-olur-oksuruk-tedavisi/

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürüğün Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Her Şey

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Öksürük, üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklar sonucu oluşan bir durumdur. Pek çok rahatsızlığın habercisi olmakla birlikte, bazı alerjik reaksiyonlar sonucu da oluşabilmektedir. Peki öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğün nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında her şey bu yazımızda…

İlgili Haber

Öksürük Nedir?

Öksürük, genellikle bir hastalık olarak bilinmektedir. Halbuki, öksürük bir rahatsızlık değil, vücudun savunma mekanizmalarından biridir.

Öksürük sayesinde vücut, üst solunum yollarını temizler. Çeşitli durumlar, öksürüğün oluşmasına neden olabilmektedir.

Bunun sonucunda, öksürük süre ve belirti bakımından farklılaşarak, alt kollara ayrılmaktadır. Öksürük çeşitleri şunlardır;

Prodüktif Öksürük:Öksürükte balgam da oluşuyorsa, buna “prodüktif öksürük” adı verilir. Öksürüğün 3 hafta ve daha fazla devam etmesi durumunda, kronik öksürük adını alır. Kronik öksürükler, yıllarca sürebilmektedir.

Kuru Öksürük:Genellikle soğuk algınlığına bağlı olarak başlayan bu öksürük çeşidinde, balgam oluşumu görülmemektedir. Boğaz bölgesindeki enfeksiyona bağlı olarak oluşan bir durumdur.

Ayrıca, alerjik bir durum sonucu oluşan öksürük, kuru öksürük olarak adlandırılmaktadır. Reflü hastalığının belirtilerinden biride kuru öksürüktür.

Kişi de mevsim değişikliklerine bağlı olarak da görülebilmektedir.

Balgamlı Öksürük: Akciğer organında meydana gelen enfeksiyon sonucu görülen bir durumdur. Tedaviye başlanmadığı takdirde, zatürre hastalığına da yol açabilmektedir.

Özellikle, sabah saatlerinde başlıyorsa, akciğerlerde bulunan bronşların iltihaplanması anlamına gelmektedir.

Kesin teşhis için, acilen doktor kontrolüne gidilmesi, hastanın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Hırıltılı Öksürük: Astım hastalarında görülen bir öksürük türüdür. Akciğerlerde bulunan bronşların daralması ile, ıslık sesini andıran hırıltı şeklinde bir öksürük görülmektedir.

İlgili Haber

Boğmaca Öksürük: Boğmaca mikrobunun neden olduğu bir türdür. Soğuk algınlığı şeklinde başlayıp, 2 hafta içerisinde şiddetli öksürüğe neden olmaktadır. Hatta, öksürükle birlikte, istifra da görülebilmektedir. Ateşe ve burun akıntısına neden olabilir. Acilen doktor tedavisi gerekmektedir.

Öksürük bir rahatsızlık değil, vücudun savunma mekanizmalarından biridir.

Öksürüğe Sebep Olan Nedenler?

Yaygın olarak görülen öksürüğe, çeşitli durumlar neden olabilir. Tedaviden evvel, öksürüğe neyin sebep olduğunun teşhis edilmesi önem taşımaktadır. Bu nedenle, öksürük başladığında, konusunda uzman bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Öksürüğe sebep olan nedenler şunlardır;

 • Alerjik durumlar sonucu oluşmaktadır.
 • Sigara dumanı öksürüğe neden olabilir.
 • Astım hastalığı sonucu öksürük görülmektedir.
 • Akciğer hastalıkları sonucu, balgamlı öksürük görülmektedir.
 • Nefes borusuna besin kaçması sonucu görülebilmektedir.
 • Ağır kokular, öksürüğe neden olabilir.
 • KOAH hastalığı sonucu öksürük görülmektedir.
 • Alkol tüketimi öksürüğün oluşmasına neden olmaktadır.

Öksürük Hangi Hastalığın Habercisidir?

Uzun süren ve öksürük esnasında vücuttan atılan balgamlar, ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu yüzden soğuk algınlığı geçiren kişilerde maksimum 5 gün içerisinden geçmeyen öksürükler için, muayene gerekmektedir. İlk belirtileri öksürük olan hastalıklar şunlardır;

 • Astım hastalığı,
 • Bronşit hastalığı,
 • Zatürre hastalığı,
 • Akciğer kanseri,
 • KOAH hastalığı,
 • Reflü,
 • Alerjik hastalıklar,
 • Tüberküloz (Verem).

Uzun süren öksürük, ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Öksürüğün Tedavisi Nasıl Olmalı?

Kuru öksürüğe ne iyi gelir diye sorulduğunda, verilen yaygın cevaplardan biri öksürük şurubudur. Ancak öksürük tedavisine başlanmadan evvel, öncelikle öksürüğün tipi belirlenmelidir. Eğer kuru öksürük teşhisi konulmuşsa, kişiye öksürük şurubu tedavisi uygulanabilmektedir.

Ancak kuru öksürük, bronşlardan kaynaklıysa o zaman bronşları genişletici ilaçlar verilmektedir. Ancak hastaya her durumda aynı tedavinin uygulanması, öksürüğe iyi gelmeyeceği gibi aynı zamanda hastalığın ilerlemesine de yol açacaktır.

Bu yüzden, öksürük durumu ile karşılaşan hastalar, kendi kafalarına göre öksürük şurubu içmemelidir.

Özellikle bol sıvı tüketimi, öksürüğü geçirmektedir.

Öksürük Tedavisi Evde Nasıl Uygulanır?

Öksürük durumunda, kişi de boğaz tahrişi sık görülen bir durumdur. Boğazın tahriş olması sonucunda, öksürük daha sıklaşmaktadır. Bu durumda, doktorun önerdiği ilaçların yanında, boğazı yumuşatıcı doğal yöntemler uygulanabilmektedir.

Kuru öksürüğe ne iyi gelirevde diye sorulduğunda, verilen yaygın cevaplardan biri baharattır. Ancak uygulamaya başlamadan evvel, konu hakkında hekim bilgilendirilmelidir. Çünkü kullanılan bitki ya da baharatın, reçetede yazılan ilaçla bir etkileşimi olabilir.

Evde öksürüğü rahatlatıcı tedavi uygulamaları şunlardır;

 • Nemli hava, öksürüğü yumuşatır. Bu nedenle, sıcak suyla duş almak kişiyi rahatlatmaktadır.
 • Özellikle bol sıvı tüketimi, öksürüğü iyileştirmektedir.
 • Bu dönemde kafein içeren sıvılardan uzak durulması gerekmektedir.
 • Zencefil, sahlep, ve zerdeçal, gibi baharatlar öksürüğü yumuşatmaya yardımcı olmaktadır.
 • Bal, limon, badem ve sarımsak gibi ürünlerin kullanımı boğazda oluşan tahrişin tedavisine yardımcı olmaktadır.
 • Yatmadan önce, tuz ve limon ile yapılan gargara boğaz mikroplarını öldürmektedir. Bu sayede öksürük kısa sürede geçmektedir.
”KAYNAKLAR”
 • www.medikalakademi.com
 • www.anadolusaglik.org

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: //www.aktuelbilgiler.com/oksuruge-ne-iyi-gelir/

Geçmeyen Öksürüklerin Sebepleri, Atında Yatan Nedenler ve Etkenleri

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Geçmeyen öksürüklerin birçok nedeni bulunur. Uzman hekimlerde tedavi konusunda devamlı öksürük nedenleri konusunda gerekli test ve tetkikleri yaptıktan sonra planlama sürecine geçer. Tedavi sürecinde hasta kişinin tüm detaylara dikkat etmesi gerekmektedir.

İçindekiler

 • Geçmeyen Öksürük Sebepleri
 • Farklı Geçmeyen Öksürükler
 • Kaynaklar

Geçmeyen Öksürük Sebepleri

Öksürük 3 haftadan daha kısa sürüyorsa buna kendini sınırlamış öksürük, 8 haftadan daha fazla sürüyorsa kalıcı yani geçmeyen öksürük olarak adlandırılır.

  Geçmeyen öksürük nedenleri kapsamında insanların yaşam kalitelerinde bozulmalara sebep olmaktadır.

Yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve sorunun ortadan kaldırılması için hasta kişilerin kısa süre içinde uzman hekime başvurması gerekir. Geçmeyen öksürüğün sebepleri nelerdir;

 • Sigara bağımlısı olan kişilerde oluşan geçmeyen öksürük en büyük etkendir. Öksürüklerden kurtulmak için ve genel sağlık için mutlaka bırakılması gerekir.
 • Postnazal damla ve sinüs sıkıntıları, mukusun oluşması ve geçmeyen öksürüğün nedenidir. Bu sorunun tanısının koyulması zor olabilir. Hatta bazı kişilerde BT taramasının yapılması gerekebilir. Boğazın temizlenmesi sorunları vardır ve boğaz sürekli olarak gıdıklanır.
 • Astım, solunum yollarında oluşan bir hastalıktır. Nefes darlıkları tetkikleri ile karakterize solunum veya hırıltı ile nefes alma zorluklarına sebep olur. Hasta kişilerin bazılarında sürekli öksürük sebepleri arasında astım yer alır ve kendini bu belirti ile ortaya çıkartır.
 • Boğmaca, boğmaca bakterisinden kaynaklı olarak bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonu olarak meydana gelir. Hızlı, devamlı ve şiddetli şekilde öksürmelere sebep olacaktır. Özellikle küçük olan çocuklarda tedaviye kısa süre içinde başlanmazsa ölümcül bir durum haline gelebilir. Bu hastalık bebekleri ve küçük çocukları daha etkiler. Boğmaca hastalığı yapılacak olan aşı ile önlenir. Yetişkin kişilerde sürekli öksürmenin nedenleri arasında yer alır.
 • Gastroözofgael Reflü ( GÖRH ), midede bulunan asit yemek borusundan geriye doğru hareket haline gelirse refleks olarak solunum sorunları ve öksürük sorunları ortaya çıkar. Bazı kişilerde bu hastalık o kadar şiddetli hale gelir ki, sorun akciğerlere apsire olur. Hastaların bazılarında mide sorunları ortaya çıkmazken bazılarında geçmeyen ve sürekli olarak devam eden öksürükler oluşur.
 • Küçük çocuklarda geçmeyen ve sürekli olarak devam eden öksürükler genelde nadir şekilde meydana gelir. Alerjiler, astım, akciğer hastalıkları ve yabancı cisimlerin tıkamasından kaynaklı olarak meydana gelir. Bu durumların hepsi uzman hekim tarafından yapılacak test ve tetkikler ile değerlendirilmelidir.
 • Pnömoni ve bronşit, akut öksürmelere ve geçmeyen yani kronik öksürmelere neden olur. Bu tarz enfeksiyonlara mantarlar, bakteriler ve virüsler sebep olur. Viral şekilde meydana gelen hastalıklara da antibiyotikler kesinlikle cevap vermeyecektir. Üst solunum yollarından oluşan viral hastalıklar ortadan kaldırılsa bile öksürüklerin uzamasına sebep olabilmektedir. Bronşit hastalığında ise kanlı şekilde geçmeyen öksürük devam edebilir.
 • Yüksek kan basıncı, tansiyon hastalığı için kullanılan ilaçlar zaman içinde kronik öksürüklerin yaşanmasına neden olabilir.
 • Tümörler
 • Alerjiler
 • Hava kirliliklerine maruz kalmak
 • Sarkidoz
 • Akciğer kanseri
 • Kronik enfeksiyonlar
 • Kronik obstrüktif hastalıklar
 • Kalp yetmezliği
 • Parenkimal akciğer hastalıkları 
 • Diffüz panbronşiyalit 
 • B12 eksikliği

Geçmeyen ve sürekli olarak devam öksürüklerin değerlendirilmesi her zaman uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Bu hastalık konusunda uzman hekim altta yatan tüm nedenlerin değerlendirmesini yapacaktır.

Çünkü bu nedenler dâhilinde uzman hekimler gerekli tedavi planlaması işlemini yapar. Bu sayede daha net bir tedavi sürecine başlanır.

Ayrıca yapılacak olan tedavi kapsamında hastanın mutlaka uzman hekimin tüm söylediklerine dikkat etmesi gerekir.

Farklı Geçmeyen Öksürükler

Geçmeyen yani kronik öksürük türleri bulunur. Bunlar;

 • Devamlı kuru öksürük, mukus üretimi olamayan, boğazı ve akciğerleri tahriş eden öksürüktür. Sinüs ya da viral enfeksiyonlar bunun belirtisi olabilir.
 • Sürekli ıslak öksürük, mukusun oluştuğu bir durumdur. Balgama ve bunun renk durumuna bağlı olarak akciğerlerde sıvı ya da bakteriyel enfeksiyonlara işaret edebilir.
 • Stresten kaynaklı öksürükler, kişilerin stres altına girmesinden kaynaklı olarak hava yollarında oluşan refleksif bir durumdur. Bu sorunda mukus meydana gelmez ve sorun enfeksiyonlar ile alakalı değildir. Çoğu zaman psikolojik durumlar ile alakalıdır.
 • Havlama tarzında öksürük, bu sorun çoğu zaman çocuklarda meydana gelir. viral hastalıklar krup hastalıkları ile alakalı olarak oluşabilir. Krup öksürüğünün sert, şiddetli ve havlama tarzında sesi nefes borusundan kaynaklı olarak meydana çıkar.
 • Boğmaca sesine sebep olan öksürük, bu durum oldukça ciddi bir enfeksiyonun varlığına işaret eder. Kesinlikle uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. 1 yaşından daha küçük bebeklerde meydana geldiğinde ölümcül bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu durum mutlaka uzman hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //akciger.info/gecmeyen-oksuruk-nedenleri.html

Öksürük Neden Olur?

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni
83 / 100SEO Score

Öksürük, istemli yada bir refleks olarak ortaya çıkan, hava yollarını açık tutmayı ve temizlemeyi amaçlayan bir savunma reaksiyonudur. Belirtilerin süresine göre akut ve kronik olarak iki başlıkta incelenmektedir. Üç haftadan kısa sürerse ‘akut’, üç haftadan uzun sürerse de ‘kronik’ olarak adlandırılır.

En sık görülen akut öksürük nedenleri

 • Üst solunum yolları enfeksiyonları
 • Geniz akıntısı
 • Zatüre
 • Kronik tıkayıcı akciğer hastalığının (KOAH) akut alevlenmesi

En sık görülen kronik öksürük nedenleri

 • Kronik bronşit
 • Geniz akıntısı

Akut Öksürük Nedenleri

Üç haftadan kısa süren öksürüğün nedenlerini bu başlıkta inceleyeceğiz.

 Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Adından da anlaşılacağı gibi üst solunum yollarını (burun,boğaz,sinüsler, bademcikler, farinks, larinks gibi) tutan enfeksiyonlara bağlı gelişen öksürüktür. Genellikle virüslerin (grip gibi) neden olduğu bir durumdur. Öksürüğe genellikle ateş, kırgınlık, eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve daha az sıklıkla da ses kısıklığı eşlik eder. Örneğin faranjitte gıcık tarzı kuru öksürüğün olması beklenir.

Akut Bronşit: Akut bronşitte şiddetli öksürük ön plandadır. Buna genellikle balgam da eşlik eder. Ayrıca nefes darlığı, ateş, göğüs ağrısı ve yorgunluk gibi şikayetler de görülür.  Göğüsten hırıltı, hışıltı sesi duyulabilir. Akut bronşit genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında görülür

Zatürre: Akciğerlerin enfeksiyonu olarak adlandırılabilir. Öksürüğün yanında balgam, ateş,kırgınlık, iştahsızlık, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetler görülür. Balgam koyu renkli, sarı veya yeşil olabileceği gibi herzaman görülmeyebilir. Doktor muayenesi ve tetkikler ile teşhis konur. Yaşlılarda genel durumu bozabilen bu durum bazen de hayatı tehdit edebilir.

Geniz Akıntısı: Öksürüğe neden olan bu durum bazen enfeksiyonlara bazen de alerjik nedenlere bağlı gelişir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, bulantı, burun tıkanıklığı eşlik edebilir. Geniz akıntısının en sık nedenlerinden birisi de sinüzittir. Ayrıca kronik öksürüğün de nedenleri arasında yer alır.

KOAH Alevlenmesi: Kronik tıkayıcı akciğer hastalığı(KOAH) olan kişilerde, hastalığın alevlenmelerinde görülebilir.

Yabancı Cisim Aspirasyonu: Özellikle küçük çocuklarda hiçbir belirti olmaksızın aniden başlayan öksürük, yabancı cismin solunum yollarına kaçmasından kaynaklanabilir. Büyük cisimlerin solunum yollarına kaçması ani nefes darlığı, morarma ve hatta boğulmalara neden olurken daha küçük cisimler sadece şiddetli öksürüğe neden olur.

Pulmuner Emboli: Akciğer damarlarına pıhtı atması sonucu ortaya çıkar. Büyük damarları tıkayan pıhtılar ölümcül olabilirken çok küçük olanlar ciddi belirti vermeyebilir. Aniden gelişen göğüs ağrısı, yan ağrısı(böğür), nefes darlığı, çarpıntı belirtileri ile birlikte kuru öksürük de görülebilir.

Kronik Öksürük Nedenleri

Öksürüğün üç haftadan uzun olması durumudur.

 Kronik Bronşit: Kronik bronşit diyebilmek için ardışık 2 sene boyunca, her sene en az 3 ay devam eden öksürük ve balgam şikayetinin olması gerekir. Nefes darlığı görülebilen kronik bronşitin en sık nedeni sigaradır. Sigara içenlerin ‘sigara öksürüğü’ olarak isimlendirdikleri bu duruma uzun süreli balgamın eklenmesi kronik bronşiti düşündürür.

Astım: Çeşitli uyaranlarla (alerjen madde, soğuk hava, egzersiz gibi) ataklar halinde gelişen nefes darlığı ve öksürükle birlikte göğüsten hışıltı sesinin gelmesi astımı düşündürür.

Reflü: Mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucu oluşan mide reflüsünde, özellikle gece öksürüğü görülebilir.

Gece sırtüstü yattıktan sonra mide asidinin geri gelmesi ve solunum yollarına geçerek burayı tahriş etmesi ile kuru öksürük atağı tetiklenir.

Mide reflüsünde ayrıca göğüste yanma, ağza acı su gelmesi, ses kısıklığı, seste kabalaşma gibi belirtilerde görülebilir.

Boğmaca: Boğmaca aşısının yapılması ile sıklığında önemli derecede düşüş görülse de hala önemli bir sağlık sorunu olarak kendini göstermektedir.

Özellikle bebeklerde ölümlere neden olabilen bakteriyel bir enfeksiyondur.

Klasik olarak aralıklı gelen öksürük krizi, bu krizi takip eden derin bir nefes alma ve ardından kusma(veya nefeste kesilme) ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Tüberküloz: Hafif ateş,iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, kan tükürme şikayetleri ile birlikte kronik öksürük görülür. Verem olarak bilinen bu hastalıkta balgam da görülebilir.

Akciğer Kanseri: Özellikle uzun süre sigara içen kişilerde öksürüğün ve balgamın şiddetlenmesi ilk belirti olabilir. Gece terlemeleri, ateş, kanlı balgam, kilo kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı görülebilen diğer belirtilerdir.

Kalp Hastalıkları: Kronik öksürüğün bazen de kalp hastalığının belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. Kalp yetmezliği, kalp damar hastalıkları ve bazı kalp hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Öksürüğün sırtüstü yatınca başlaması kalp hastalığını düşündürür.

Genellikle orta-ileri yaşlarda görülür. Sırtüstü yatınca öksürükle birlikte nefes darlığı da gelişir. Kişi bunu azaltmak için yüksek yastıkla yada oturur pozisyonda uyur. Nefes darlığı bazen gece uykudayken başlar ve kişi kalkıp oturur. Oturduktan bir süre sonra şikayetler azalır.

Öksürüğün Diğer Nedenleri

 • Tahriş edici gazların solunması. Ülkemizde özellikle ev hanımlarının evde sık karşılaştığı bir durumdur. Çamaşır suyu ile farklı kimyasalları karıştırarak banyo yada tuvalet temizliği yapmak isterken bu kimyasalları solurlar. Sonucunda nefes darlığı ve inatçı kuru öksürük başlar.
 • Mesleki olarak tahriş edici kimyasallara maruz kalmak
 • Mesleki akciğer hastalıkları; silikozis, kömür işçisi pnömokonyozu gibi.
 • intersitisyel akciğer hastalıkları; bir grup hastalığın genel adıdır. Bu hastalıklar akciğeri tutarak benzer değişiklikler yaparlar. Kuru öksürükle birlikte eforla nefes darlığının olması bu hastalıklarda sık görülen belirtilerdendir.
 • Akciğer zarı hastalıkları
 • Akciğer absesi
 • Akciğerin iyi huylu tümörleri; hamartom ve papillom gibi.
 • Akciğere sıçrayan diğer orgam kanserleri
 • Akciğer dışında göğüs boşluğunda oluşan tümörler, hava yollarına bası yaparak öksürüğü tetikleyebilirler.
 • Aort anevrizması nadir de olsa öksürüğe neden olabilir. Kalpten kanı vücuda dağıtan ana damardaki genişleme, balonlaşma solunum yollarına bası yaparak buna neden olabilir.
 • Akciğerin çeşitli mantar ve parazitler ile enfekte olması
 • Bronşektazi: Öksürüğün yanında bol miktarda balgam çıkarılır.
 • Psikojenik öksürük: Öksüğün altında bir neden bulunamaz. Boğmaca geçiren çocuklarda bir süre ‘tik’ haline gelmiş öksürükler görülebilir.

Источник: //www.saglikbilgi.net/oksuruk/

Kronik Öksürük Nedenleri Neler ?

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Kronik öksürük sadece bir sağlık sorunundan çok daha fazlası. Haftalarca uyuyamamak, yiyememek, içememek demek. Peki neden oluyor? Gelin yanıtını birlikte arayalım.

Öksürüğünüz kronik hale geldiyse, yani en az 8 haftadır uyutmuyor, yedirmiyor, içirmiyorsa sorun sandığınızdan ciddi olabilir. Öksürmenin pek çok farklı nedeni var. Ancak genel olarak akciğerlerinizin kendini temizleme çabası olarak tanımlanabilir.

Akciğer kanallarının iltihaplanması (Bronşit), çeşitli alerjiler ya da zehirlenme gibi durumlara tepki olarak verilen öksürük, çok ileri seviyelere ulaşırsa sersemlik, kusma, baş ağrısı, boğaz tahrişi hatta kaburga kırıklarına bile neden olabilir. 

İnsan neden öksürür?

Her insan arada bir öksürür. Biraz önce de söylediğimiz gibi bu, ciğerlerin ve solunum yollarının kendini temizleme çabası.  Bu şekilde yabancı ve istenmeyen maddeleri dışarı atıyoruz.

Ancak öksürük kronik hale gelirse hayat kurtarıcı özelliğinden çok, zarar veren bir şeye dönüşüyor. Bu nedenle 8 haftadan uzun süren kronik öksürüklerin altında yatan sebepler araştırılmalı.

Şimdi bakalım insan neden öksürürmüş?

Geniz akıntısı: Çoğu kişi için hastalıkların en kötü tarafı. Haksız da sayılmazlar. Çünkü geniz akıntısının asıl nedeni aşırı çalışan sinüsler. Sinüsler ürettikleri mukusu burun yoluyla atamayınca mukus boğaza akmaya başlıyor bu nedenle geniz akıntısı oluyor. Çoğu kişi için mide bulantısı anlamına geliyor.

Astım: Astım hastaları için kronik öksürük çok bilinen bir sorun. Oda parfümleri, tozlu halılar, kediler, köpekler, çiçekler hemen her şey astım krizine neden olabiliyor. İnsanın ciğerlerini acıta acıta öksürmesini sağlıyor.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH): Mide asitinin soluk borusuna kaçmasına neden olan bu hastalık öksürmenin bir diğer nedeni.

Enfeksiyonlar: Hepimiz boğaz enfeksiyonlarından sonra öksürük krizlerine girmişizdir. Bu durum genellikle geçici ve zararsızdır. Ancak çocuklarda boğmaca dediğimiz bir hastalığa dönüşebilir. Bu nedenle çocuklarda görülen öksürüklerde mutlaka en kısa sürede bir doktora başvurulmalı. 

Kan basıncı ilaçları: Yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği sorunu olan kişilerin çoğuna anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) içerikli ilaçlar verilir. Bu ilaçların çoğu da öksürüğe neden olur.

Kronik bronşit: Öksürüğe neden olan bir diğer neden de kronik bronşit. Kronik bronşit akciğer kanallarının iç zarlarının iltihaplanmasıyla gelişiyor. Kanallar tıkanınca soluk almak güçleşiyor. Dolayısıyla öksürmeye neden oluyor.

Sigara: Kronik öksürüğün en büyük nedeni hepimizin bildiği gibi sigara. Sigaranın içinde 4000’e yakın kimyasal madde var. Bunlardan yaklaşık 40 tanesinin çok tehli olduğu kanıtlanmış. Yani sigaranın akciğerlere verdiği zarar çok büyük. Bu nedenle hem aktif hem de pasif içici olmamak için mutlaka sigaradan uzak durmalısınız.

Kronik öksürüğün belirtileri neler?

Kronik öksürüğün başlıca belirtileri:

• Burun akıntısı

• Burun tıkanıklığı

• Geniz akıntısı

• Hırıltılı nefes

• Nefes darlığı

• Mide yanması

• Ağızda ekşi tat

• Nadir durumlarda ağıza kan gelmesi

Öksürükleriniz sizi uykunuzdan uyandırıyorsa ya da kanlı balgam atıyorsanız en kısa sürede bir doktora görünün ya da uzmanlarımıza danışın.

Kronik öksürük bana ne yapar?

Kronik öksürük çok yorucu bir sağlık sorunudur. İnsanı uykusundan eder, yemek yemesini, su içmesini güçleştirir. Bu nedenle psikolojik bir yönü de vardır. Bunun dışında başlıca etkileri:

• Baş ağrısı

• Baş dönmesi

• Aşırı terleme

• İdrar kaçırma

• Kaburga kırıkları

Doktora gitmeden önce neleri bilmeliyim?

Öksürüğünüz sizi rahatsız etmeye başladıysa öncelikle aile hekiminizle görüşün. Sonrasında doktorunuz uygun görürse sizi bir göğüs hastalıkları uzmanına yönlendirebilir. 

Doktorunuza gitmeden önce şu soruların yanıtlarını bir kağıda not edin:

• Ne zamandır öksürüyorsunuz?

• Belirtileri ayrıntılı açıklar mısınız?

• Sigara kullanıyor musunuz?

• Sigara tüketilen yerlerde çok bulunuyor musunuz?

• Öksürük krizleriniz ne kadar sürüyor?

• Ne zaman öksürüyorsunuz? Yemeklerden önce mi sonra mı artıyor?

• Tansiyon ilacı kullanıyor musunuz?

• Öksürüğünüzü rahatlatan bir şey kullanıyor musunuz?

• Soğuk havada daha mı fazla öksürüyorsunuz?

• Daha önce geçirdiğiniz sağlık sorunları neler?

• Yakın zaman önce geçirdiğiniz sağlık sorunları neler?

• Aile bireylerinizin genel sağlık sorunları neler?

• Hangi ilaçları kullanıyorsunuz?

Источник: //www.cevapsepeti.com/kronik-oksuruk-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.