Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Öksürüğün Nedenleri

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Öksürük neden olur? Öksürük, akut veya kronik olabilir. Akut öksürük aniden başlar ve genellikle iki ile üç hafta sürer. Akut öksürük, çoğu insanın yaşadığı öksürük türüdür. Akut öksürüklerin en yaygın nedenleri, soğuk algınlığı, grip veya akut bronşittir. Akut öksürük genellikle üretken bir öksürüktür, yani akciğerler ve boğazdan gelen mukus veya balgamı üretir.

Kronik öksürük iki ile üç haftadan uzun sürer ve bazıları her gün öksürüğe neden olur. Düzensiz koşullar tekrarlayan ve uzun süren öksürüğe neden olabilir ancak kronik öksürüklerin yaklaşık yüzde 90’ı geniz akıntısı, astım, gastroözofageal reflü hastalığı, kronik bronşit ve ACE inhibitörleri kullanımından kaynaklanır. (1)

Soğuk Algınlığı, Nezle ve Grip

Soğuk algınlığı, nezle ve grip öksürüğün bilinen en yaygın nedenleridir. Genellikle, öksürük hastalıklar iyileştikten sonra ortaya çıkmaktadır.

Belirtiler birkaç gün sonra ortadan kaybolurken öksürük haftalarca kalabilmektedir çünkü virüsler hava yollarınızın şişmesine ve aşırı duyarlı olmasına neden olur. Bu durum da öksürüğü tetikler.

Virüsler temizlendikten sonra bile öksürük uzun süre devam edebilmektedir. (2)

Bronşit (Akut Öksürük)

Soğuk algınlığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya tıkanıklık gibi diğer belirtilerin yanı sıra kuru, gıdıklayıcı bir öksürüğe neden olabilir. Ancak öksürük baskın bir belirti ise akut bronşitiniz olabilir. Akut bronşit durumunda genellikle ıslak, üretken öksürük olmaktadır.

Öksürürken mukus çıkarmanız ve bu mukusun renkli olması olasıdır. Ancak, mukustaki renk bronşitin viral mi yoksa bakteriyel mi olduğunu belirlemek için yeterli değildir. Koyu kahverengi veya kan balgamlı öksürükler durumunda enfeksiyonun oluşmuş olması daha muhtemeldir.

Ancak, vakaların büyük çoğunluğunda akut bronşit viral kaynaklıdır. (3)

 Zatürre ya da Pnömoni (Akut Öksürük)

Üretken akut öksürük (özellikle renksiz veya kanlı balgam nedeniyle) antibiyotiklerle tedavi edilen ve potansiyel olarak ciddi bir hastalık olan pnömoniyi oluşturur. Ayrıca ateş, genel yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ve titreme de diğer belirtileridir.

Öksürük hemen ortaya çıkmayabilir. Bazı durumlarda, akciğerlerdeki enfeksiyon çok yoğun olabilir, öksürük oluşmadan önce hastalığı tedavi etmek için birkaç gün antibiyotik kullanılması gerekecektir. (4)

ACE İnhibitörleri (Kronik Öksürük)

ACE inhibitörleri, kan damarlarını rahatlatan ve kan akışını arttıran, yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç sınıfıdır. Ne yazık ki, vücut içinde parçalandıklarında öksürük refleksini tetikleyebilecek bradikinin adı verilen maddenin miktarını artırırlar.

Bu öksürük genellikle sadece rahatsızlık vermekten daha kötü olabilmektedir. Öksürükler çok kuru olabilir ve uykuda kişiyi rahatsız edebilir. Daha çok boğmaca belirtilerine benzemektedir. İlaçları bıraktıktan sonra bir ACE inhibitörü öksürüğünün ortadan kalması 3 veya 4 hafta sürebilir. (5)

Geniz Akıntısı (Kronik Öksürük)

Kronik öksürüğün en yaygın sebeplerinden biri geniz akıntısıdır. Sinüslerinizdeki drenaj burun yoluyla çıkmak yerine boğazınızın arkasından akar.

Bu durumda geniz akıntısı boğazı tahriş ederek öksürüğü tetikler. Geniz akıntısı olduğunda genellikle kalın ve tuzlu bir sıvının boğazınızdan geri döndüğünü fark edersiniz.

Oluşan tahriş özellikle geceleri uykuları bölen öksürüklere neden olmaktadır. (6)

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Gastroözofageal reflü hastalığı, kronik öksürüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Birçok hasta mide yanması ve mide ekşimesi yaşamaktadır. Ancak, öksürüğün de bir reflü hastalığı belirtisi olduğu pek bilinmemektedir.

Midedeki asitler yemek borusuna kadar gider ve boğazı etkiler. Asitler bu seviyeye geldiğinde, boğazı yakarak tahriş eder ve kuru öksürüğü tetikler.

Gastroözofageal reflü hastalığı durumunda ağır bir yemek yedikten sonra öksürüğün arttığı fark edilir. Uyurken asit özofagusta daha kolay hareket etmektedir bu nedenle, genellikle gece veya sabahın ilk saatlerinde öksürükler daha da kötüleşir. (7)

Astım (Kronik Öksürük)

Astım, geniz akıntısı ve gastroözofageal reflü hastalığıyla beraber kronik öksürüğün en yaygın üç nedeni oluşturur. Astım sırasında ciğerlerinizdeki hava taşıyan tüpler daralır.

Bu genellikle hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi belirtilere neden olur ve beraberinde kuru öksürüğü ortaya çıkarır. Aslında, öksürük astımın yaşanan en yaygın belirtisidir.

Bununla birlikte, daha yaygın olarak görülen diğer astım belirtilerine de sahip olabilirsiniz. (8)

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (Kronik Öksürük)

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya KOAH, kronik öksürüğün ciddi bir nedenidir. KOAH, solunum yollarının hasar görmesi nedeniyle solunumu zorlaştıran ve zorlayan ilerleyici bir hastalıktır. Genellikle uzun süreli sigara içilmesi, duman veya toz gibi tahriş edici maddelere maruz kalma nedeniyle tetiklenmektedir.

Kronik bronşit ve amfizem olarak bilinen iki tip KOAH bulunmaktadır. Kronik bronşitte, solunum yollarınızın astarı sürekli olarak iltihaplanır. Bu, üretken bir öksürüğe neden olur. Amfizem, akciğerlerindeki hava keselerini kademeli olarak inceler ve kana çarpan oksijen miktarını azaltır. Bu da kuru öksürük, hırıltı ve nefes darlığına neden olur. (9)

Akciğer Kanseri (Kronik Öksürük)

Her ne kadar her öksürük belirtisinde akciğer kanserinin akla gelmesi nadir de olsa, bazı durumlarda bu ihtimali de düşünmek gerekir. Genellikle, akciğer kanseri durumunda öksürükle beraber başka tahrip edici belirtiler de yaşanmaktadır.

Akciğer kanseri durumunda kilo kaybı, öksürük, yorgunluk ve göğüs ağrısı diğer belirtileri oluşturmaktadır. (10)

Öksürük Nedir?

Çoğu kişinin sıklıkla yaşadığı öksürük, bir hastalığın belirtisi olabilir. Yaygın olarak soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanır, ancak bulaşıcı olmayan nedenleri de bulunmaktadır.

Öksürük, kirlilik, tahriş, gastroözofageal reflü hastalığı, boğmaca, kronik bronşit, astım veya amfizem, akciğerdeki kanseri, kalp yetmezliği, bazı ilaçlar (örneğin ACE inhibitörleri), geniz akıntısı ve sigara içilmesinden kaynaklanabilir.

Öksürük nedeniyle bir doktora başvurduysanız, doktor genellikle öksürüğün nedenine odaklanmaktadır; örneğin, öksürük bir ACE inhibitöründen kaynaklanıyorsa, inhibitör alımını kesmenizi isteyebilir. Piyasada pek çok öksürük bastırıcı ilaçlar da bulunmaktadır. Bununla birlikte, öksürük ilaçlarının öksürük için ne kadar faydalı olup olmadığı hala araştırılmaktadır. (11)

Öksürük nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Öksürük Belirtileri

Öksürük başlangıcı bir hastalığın tek işareti olabilir veya akciğer, kalp, karın ve sinir sisteminin bazı hastalıklarının belirtileri ile birlikte ortaya çıkabilir. Öksürük nasıl anlaşılır? Öksürük sırasında yaygın olarak görülen belirtilerin bazıları şunları içermektedir:

 • Nefes darlığı
 • Kolay yorulma
 • Hırıltı nefes alma
 • Burun akıntısı
 • Boğaz ağrısı
 • Mide ekşimesi
 • Kilo kaybı
 • Ateş ve titreme
 • Gece terlemeleri
 • Yutma sırasında yutma güçlüğü veya öksürük (12)

Öksürük belirtileri daha fazlası için

Öksürük Tedavisi

Öksürük nasıl geçer? Hafif, kısa süreli öksürük için tedavi her zaman gerekli değildir, çünkü muhtemelen birkaç hafta içerisinde kendi başını iyileşecek viral bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Dinlenip bol miktarda sıvı içmek ve gerek görülürse ağrı kesici almak yeterli olacaktır.

Öksürüğün altta yatan bir nedeni varsa, tedavi yardımcı olabilir. Örneğin:

 • Astım, solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltmak için inhale steroidlerle tedavi edilebilir.
 • Alerjik olunan şeylerden kaçınmak ve alerjik reaksiyonları hafifletmek için antihistaminikler alınabilir.
 • Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebilir.
 • Midenin asidini nötralize etmek için antasitlerle, midenin ürettiği asit miktarını azaltmak mümkündür.
 • Hava yollarınızı genişletmek için KOAH, bronkodilatörler ile tedavi edilebilir

Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak öksürüğü iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. (13)

Öksürük için hangi doktora gidilir: Öksürük için başlangıç olarak aile hekiminize başvurabilirsiniz. Altta yatan nedene bağlı olarak tanı ve tedavi için bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alabilirsiniz. (14)

Detaylı bilgi almak için bakınız: öksürük tedavisi

Источник: https://www.acil.net/oksurugun-nedenleri/

Öksürük Neden Olur? Öksürük Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Öksürük, solunum sistemine ait hastalıklardan en sık karşılaşılan rahatsızlık öksürüktür. Öksürük bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük çok önemli bir belirti olabileceği gibi, tek başına da görülebilir.

Öksürük akciğerleri aspirasyona karşı koruyan ve hava yolu içerisindeki sekresyonları ve çeşitli oluşumları ağıza doğru ilerleten hareketin patlayıcı bir ekspirasyonudur. Öksürük larenks, trakea ve ikinci dallanma bronş mukozasının herhangi bir kısmındaki reseptörlerin uyarılması halinde meydana çıkan ve oldukça faydalı bir reflekstir.

Öksürük tipleri – çeşitleri

İnsanlar isteyerek öksürebilecekleri gibi, daha çok istem dışı öksürük insanları rahatsız eder. Öksürük balgamlı, balgamsız ve kronik, akut olarak iki farklı şekilde değerlendirilir.

Balgamsız öksürük : Balgamsız öksürük kurudur ve sürekli boğazda gıcık hissi verir. Kuru öksürük bazen çok şiddetli ve bayılmaya sebep olabilir.

Balgamlı öksürük : Öksürüğe eşlik eden balgam adı verilen sıvı gelmesi balgamlı öksürüktür. Balgamlı öksürük genellikle önemli akciğer ve solunum yolu hastalıklarının bir belirtisi olabileceği gibi sigara kullananlarda sık görülür.

Kronik öksürük : Üç hafta ya da daha fazla süren öksürük kronik öksürük olarak adlandırılır. Kronik öksürüğün en önemli nedenlerinden biri sigara kullanımı veya daha önce sigara kullanmış olmaktır.

Bunun dışında reflü, burun arkası akıntıları, astım, alerjik astım, alerjik rinit, psikojenik nedenler, boğmaca, GÖRH hastalığı, kistik fibrozis, tansiyon ilaçları, enfeksiyon ilaçları ve kronik bronşitlerdir. Kronik öksürükler bazen senelerce sürebilir.

Uzun süren öksürük tehlidir ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

Akut öksürük : Üç haftadan kısa süren öksürüktür. Akut öksürüğe neden olan faktörler, nezle, faranjit, sol kalp yetmezliği, pulmoner emboli, bazı ilaçlar, solunum yoluna yabancı cisim kaçağı, astım atağı, koah atakları gibi nedenler akut öksürüğe yol açabilir.

Öksürüğe neden olan faktörler

Öksürük bazen dış kulağın içindeki tıkaçlar ve plevra inflamasyonu ile de öksürük gelişebilir. Öksürüğü oluşturan uyaranlar farklı özelliklere sahiptirler. Bu uyaranlar eksojen kaynaklı olabildiği gibi, endojen bir nedenden dolayıda öksürük gelişebilir.

Eksojen kaynaklı öksürük : Tahriş edici tozlar, duman, yabancı maddeler, aşırı sıcak hava veya soğuk hava gibi nedenler eksojen kaynaklı öksürüğe yol açabilir.

Endojen kaynaklı öksürük : Hava yollarındaki mukus, iltihabi faktörler, kan, hava yolu ve akciğer parankiminin inflamatuar iltihaplı sıvıları, hava yolundaki bir sorun ya da bronş duvarına dışarıdan baskı gibi nedenler endojen kaynaklı öksürüğe neden olabilir.

Öksürüğün yeri ve önemi birlikte olduğu diğer semptom ve belirtiler ile belirlenebilir.

Akut trakeit, akut larenjit, trekeobronşit, bronkopnömoni, viral pnömoniler, akut bronşit, astım hastalığı, koah hastalığı, bronşektazi, tüberküloz (verem), mantar enfeksiyonları, endobronşiyal tümörler, büyümüş peribronşiyal lenf bezi basısı, alerjik astım, pulmoner venöz basınç, kalp yetmezliği, intersiyel ve peribronşiyal ödem, bronş karsinomu, akciğer apsesi, pnömoni, sol ventrikül yetmezliği, mitral kapak darlığı, alerjik rinit, boğmaca, psikojenik nedenler, sigara kullanımı, kirli hava, faranjit, kronik sinüzit, soğuk algınlığı, pulmoner emboli, hava yoluna yabancı cisim kaçması, kronik sinüzit, sarkoidoz, tansiyon ilaçları, GÖRH hastalığı, reflü gibi etkenler öksürüğe neden olabilir.

Öksürük neden olur

Öksürük tedavisi

Öksürüğün nedeninin bulunması için hasta göğüs hastalıkları ya da alerji hastalıkları uzmanına gitmeli veya götürülmelidir. Öksürük tedavisinde, öksürüğün nedeni bulunduktan sonra tedavi başlatılır. Balgamlı öksürükler genellikle enfeksiyon nedenli olduğu için antibiyotik tedavisi verilir.

Kuru öksürüklerde, astım ve diğer altta yatabilecek hastalıklar incelenir ve tedavi hastalığa yönelik yapılır.Bunun dışında bazı bitki çayları boğazı yumuşatmak için kullanılabilir. Burun tıkanıklığına bağlı öksürüklerde burun açıcı ilaçlar verilir. Alerjik nedenler ile oluşan öksürüklerde alerjik ilaçlar verilir. Öksürük tedavisi genellikle nedene yönelik yapılır.

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/oksuruk-neden-olur-oksuruk-tedavisi/

Öksürük Tedavisi, Nasıl Geçer?

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Öksürük vücudun, boğaz ve solunum yollarındaki tahriş edici maddelere karşılık olarak gösterdiği tepkidir. Aslında öksürük boğazdaki balgamın ya da yabancı maddenin temizlenmesi şeklinde bir reflekstir.

Tahriş edici madde sinirleri uyararak, beyinde öksürük dürtüsü oluşturmaktadır.

Beyin, bu yabancı maddeyi vücuttan uzaklaştırmak için, karın ve göğüs kaslarını uyararak, akciğerlerin güçlü bir şekilde hava ile yabancı maddeyi itmesini sağlamaktadır.

Arada bir yaşanan öksürük normal ve sağlıklıdır. Birkaç haftadan uzun süren ya da renksiz veya kanlı mukus oluşmasına neden olan öksürüklerin ise altında yatan bir hastalık olabilir. Ayrıca öksürük, çok nadir olarak acil bakım gerektirmektedir.

Bir öksürük atağı çok güçlü olabilir ve havada saatte yaklaşık olarak 500 mil hızında ilerleyebilir. Uzun süreli devam eden öksürük, yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı, idrar tutamama ve hatta kaburga kırılmalarına yol açabilmektedir.

Genellikle üç haftadan daha kısa süren öksürükler akut öksürüktür. Üç ile sekiz hafta kadar süren öksürükler ise subakut (yarı akut) öksürüklerdir. Kalıcı olan ve sekiz haftadan uzun süren öksürükler ise, kronik öksürüklerdir.

Öksürüğün Oluşum Nedenleri

Hem geçici hem de kalıcı öksürük birçok durumun sonucu olarak oluşabilmektedir. Bunlar şu şekildedir;

Boğaz temizlenmesi: Boğaz temizlemenin en klasik yolu öksürmektir.

Örneğin hava yolları, mukus ya da duman ve toz gibi yabancı madde parçacıkları ile tıkandığında, refleks kökenli bir tepki olarak öksürük, bu parçacıkların temizlenmesini ve daha rahat bir şekilde nefes alınmasını sağlamaktadır. Genellikle bu tür öksürük daha seyrek yaşanmaktadır fakat duman gibi faktörlere maruz kalındığında öksürük artmaktadır.

Virüs ve bakteriler: Öksürüğe neden olan en genel faktörler, grip ve nezle gibi solunum yolları enfeksiyonlarıdır. Solunum yolları enfeksiyonları ise genellikle bir virüs nedeniyle oluşmaktadır ve birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilmektedir. Gribe neden olan enfeksiyonları temizlemek ise biraz daha fazla vakit alabilmektedir.

Sigara kullanımı: Öksürüğe neden olan ikincil genel sebep ise sigara kullanımıdır. Sigaranın sebep olduğu öksürük neredeyse her zaman kroniktir ve belirgin bir şekilde sesi vardır.

Astım: Çocuklarda oluşan öksürüğün en temel nedeni astımdır. Tipik olarak astım öksürüğü hırıltıdır ve bu şekilde öksürüğü tanımlamak da kolaydır. Hafif şekilde seyreden astım vakalarında öksürük gözlenebilir, fakat daha şiddetli vakalarda bir soluk aldırma cihazı yardımı gerekebilmektedir. Ayrıca çocuklar büyüdükçe astımın zamanla kaybolması da mümkündür.

İlaçlar: Bazı ilaçların nadir olarak da olsa öksürüğe sebep olabilen yan etkileri bulunmaktadır.

Genellikle yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon) ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan anjiyotensin-dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri, öksürüğe neden olabilmektedirler.

Zestril ve Vasotec ise öksürüğe neden olabilen en yaygın iki ilaçtır. Bu ilaçlara devam edilmediğinde öksürük durmaktadır.

Diğer faktörler: Öksürüğe neden olabilen diğer faktörler ise; ses tellerinin zarar görmesi, burun akıntısı, zatürre, boğmaca ve krup hastalığı gibi bakteriyel enfeksiyon hastalıkları, akciğerlerde damar tıkanıklığı ve kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklar şeklindedir. Ayrıca, gastroözofageal (mide-yemek borusu) reflü hastalığı ise kronik öksürüğe neden olabilmektedir.

Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öksürüğü tedavi etmenin, oluşum nedenine bağlı olarak birçok yöntemi bulunmaktadır. Sağlıklı yetişkinler için tedavi süreci, kişisel bakımı da kapsamaktadır. Bu doğrultuda öksürük tedavisi aşağıda belirtildiği şekildedir;

1.Kişisel Tedavi

Eğer öksürüğün oluşum nedeni bir virüs ise, tedavide antibiyotik ilaç kullanılması etkili olmayacaktır. Bu durumda öksürüğü yatıştırmak için izlenecek yol aşağıdaki gibidir;

 • Bol miktarda su içmek,
 • Uyurken ekstra yastıklar kullanarak başı yüksekte tutmak,
 • Boğaz yumuşatıcı öksürük damlaları kullanmak,
 • Sıcak tuzlu su ile düzenli olarak gargara yaparak boğazdaki balgamı çıkarmak ve boğazı yumuşatmak,
 • Duman ve toz gibi zararlı tahriş edici maddelerden uzak durmak,
 • Sıcak çaya bal ya da zencefil ekleyerek havayollarının temizlenmesini ve öksürüğü yatıştırmayı sağlamak,
 • Burun tıkanıklığının giderilmesi ve daha rahat nefes alınabilmesi için dekonjestan spreyler kullanmak.

2.İlaç Tedavisi

Genellikle ilaç bakımı, doktorun boğazı kontrol etmesi, öksürükten gelen sesi dinlemesi ve herhangi bir başka şikayet olup olmadığını sormasını da kapsamaktadır.

Eğer öksürük bakteriyel sebeplere bağlı olarak gelişmiş ise doktor oral antibiyotik ilaçları reçeteye ekleyecektir. Öksürüğün tam olarak iyileşebilmesi için genellikle bir hafta boyunca ilaç kullanmak gerekmektedir.

Doktor bunların dışında, söktürücü öksürük şurupları  ya da kodein içeren öksürük kesici ilaçları da reçeteye ekleyebilmektedir.

Öksürük Teşhisi ve Testler

Doktor, hastanın boğazını kontrol ederek, öksürüğün sesini dinleyerek ve hastanın şikayetlerini sorarak, öksürüğün nedenini saptamaya çalışır. Eğer doktor, öksürüğün sebebini bulamaz ise, birtakım ek testler yapabilir. Bunlardan biri de, akciğerlerin temiz olup olmadığını anlamak için uygulanan göğüs röntgenidir (X-ray).

Fakat eğer doktor alerjik bir durumdan şüphelenir ise, kan ve cilt testlerinin yapılmasını uygun görebilmektedir. Bazı durumlarda ise, balgam ya da mukus, tüberküloz bakterisinin var olup olmadığının tespit edilmesi için analiz edilebilmektedir. Çok nadir olarak öksürük kalp sorunlarının bir işareti olabilir.

Fakat doktor bu durumdan emin olmak ve kalbin doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için hastadan ekokardiyografi isteyebilmektedir.

Daha zor öksürük vakaları ise, ek testler gerektirebilir. Böyle bir durumda ise, bilgisayarlı tomografi yardımıyla hava yolları derinlemesine incelenebilir ve öksürüğün nedeni saptanabilir. Fakat eğer bilgisayarlı tomografi yardımıyla da bir şey saptanamaz ise doktor hastayı, mide-bağırsak ya da akciğer uzmanına yönlendirebilir.

Tedavi Edilmeyen Öksürük Komplikasyonları Nelerdir?

Çoğu durumda öksürük doğal bir şekilde kendiliğinden bir ya da iki hafta içinde iyileşmektedir. Genellikle öksürük herhangi bir uzun süreli hasara neden olmaz ya da diğer semptomlara yol açmaz. Bazı durumlarda şiddetli öksürük birtakım geçici komplikasyonun yaşanmasına neden olabilmektedir;

 • Yorgunluk,
 • Baş dönmesi,
 • Baş ağrısı,
 • Kaburga kırılması.

Bu komplikasyonlar çok nadir olarak gelişmektedir ve öksürük iyileştiğinde yok olmaktadır. Fakat eğer öksürüğün nedeni daha ciddi bir durum ise, öksürüğün kendiliğinden yok olması mümkün değildir. Ve eğer tedavi edilmez ise, daha da kötüye giderek ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Öksürük Önlemenin Yöntemleri

Seyrek olarak yaşanan öksürük, havayollarının temizlenmesine yardımcı olduğu için gerekli olsa da, diğer öksürükleri önleyebilmenin yolları vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Sigara kullanımını bırakmak,
 • Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, meyve ağırlıklı beslenmek, lif ve flavonoidler bakımından zengin gıdalar tüketmek,
 • Mikroplardan korunmak için, bronşit gibi bulaşıcı hastalıklardan muzdarip olan kişilerden uzak durmak,
 • Elleri sık sık yıkamak, çatal, havlu ya da yastık gibi eşyaları başkalarıyla paylaşmamak ve başkasının bu gibi eşyalarını kullanmamak.

Acil Müdahale Gerektiren Durumlar

Çoğu öksürük iki hafta içinde önemli oranda azalmaktadır ya da tamamen sona ermektedir. Eğer, bu süre içinde herhangi bir iyileşme yok ise, herhangi bir ciddi sorun belirtisi olup olmadığını teyit ettirmek için doktora gitmek gerekli olacaktır.

Ayrıca, ateş, göğüs ağrısı, baş ağrısı, uykulu olma hali ya da dalgınlık gibi belirtiler de meydana geliyor ise, en kısa zaman içinde doktora gitmekte fayda vardır.

Özellikle, öksürük ile birlikte ağızdan kan geliyor ya da nefes almada güçlük yaşanıyor ise, derhal tıbbi yardım alınması gerekmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/oksuruk-tedavisi/

Kronik Öksürük Nedenleri Neler ?

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Kronik öksürük sadece bir sağlık sorunundan çok daha fazlası. Haftalarca uyuyamamak, yiyememek, içememek demek. Peki neden oluyor? Gelin yanıtını birlikte arayalım.

Öksürüğünüz kronik hale geldiyse, yani en az 8 haftadır uyutmuyor, yedirmiyor, içirmiyorsa sorun sandığınızdan ciddi olabilir. Öksürmenin pek çok farklı nedeni var. Ancak genel olarak akciğerlerinizin kendini temizleme çabası olarak tanımlanabilir.

Akciğer kanallarının iltihaplanması (Bronşit), çeşitli alerjiler ya da zehirlenme gibi durumlara tepki olarak verilen öksürük, çok ileri seviyelere ulaşırsa sersemlik, kusma, baş ağrısı, boğaz tahrişi hatta kaburga kırıklarına bile neden olabilir. 

İnsan neden öksürür?

Her insan arada bir öksürür. Biraz önce de söylediğimiz gibi bu, ciğerlerin ve solunum yollarının kendini temizleme çabası.  Bu şekilde yabancı ve istenmeyen maddeleri dışarı atıyoruz.

Ancak öksürük kronik hale gelirse hayat kurtarıcı özelliğinden çok, zarar veren bir şeye dönüşüyor. Bu nedenle 8 haftadan uzun süren kronik öksürüklerin altında yatan sebepler araştırılmalı.

Şimdi bakalım insan neden öksürürmüş?

Geniz akıntısı: Çoğu kişi için hastalıkların en kötü tarafı. Haksız da sayılmazlar. Çünkü geniz akıntısının asıl nedeni aşırı çalışan sinüsler. Sinüsler ürettikleri mukusu burun yoluyla atamayınca mukus boğaza akmaya başlıyor bu nedenle geniz akıntısı oluyor. Çoğu kişi için mide bulantısı anlamına geliyor.

Astım: Astım hastaları için kronik öksürük çok bilinen bir sorun. Oda parfümleri, tozlu halılar, kediler, köpekler, çiçekler hemen her şey astım krizine neden olabiliyor. İnsanın ciğerlerini acıta acıta öksürmesini sağlıyor.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH): Mide asitinin soluk borusuna kaçmasına neden olan bu hastalık öksürmenin bir diğer nedeni.

Enfeksiyonlar: Hepimiz boğaz enfeksiyonlarından sonra öksürük krizlerine girmişizdir. Bu durum genellikle geçici ve zararsızdır. Ancak çocuklarda boğmaca dediğimiz bir hastalığa dönüşebilir. Bu nedenle çocuklarda görülen öksürüklerde mutlaka en kısa sürede bir doktora başvurulmalı. 

Kan basıncı ilaçları: Yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği sorunu olan kişilerin çoğuna anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) içerikli ilaçlar verilir. Bu ilaçların çoğu da öksürüğe neden olur.

Kronik bronşit: Öksürüğe neden olan bir diğer neden de kronik bronşit. Kronik bronşit akciğer kanallarının iç zarlarının iltihaplanmasıyla gelişiyor. Kanallar tıkanınca soluk almak güçleşiyor. Dolayısıyla öksürmeye neden oluyor.

Sigara: Kronik öksürüğün en büyük nedeni hepimizin bildiği gibi sigara. Sigaranın içinde 4000’e yakın kimyasal madde var. Bunlardan yaklaşık 40 tanesinin çok tehli olduğu kanıtlanmış. Yani sigaranın akciğerlere verdiği zarar çok büyük. Bu nedenle hem aktif hem de pasif içici olmamak için mutlaka sigaradan uzak durmalısınız.

Kronik öksürüğün belirtileri neler?

Kronik öksürüğün başlıca belirtileri:

• Burun akıntısı

• Burun tıkanıklığı

• Geniz akıntısı

• Hırıltılı nefes

• Nefes darlığı

• Mide yanması

• Ağızda ekşi tat

• Nadir durumlarda ağıza kan gelmesi

Öksürükleriniz sizi uykunuzdan uyandırıyorsa ya da kanlı balgam atıyorsanız en kısa sürede bir doktora görünün ya da uzmanlarımıza danışın.

Kronik öksürük bana ne yapar?

Kronik öksürük çok yorucu bir sağlık sorunudur. İnsanı uykusundan eder, yemek yemesini, su içmesini güçleştirir. Bu nedenle psikolojik bir yönü de vardır. Bunun dışında başlıca etkileri:

• Baş ağrısı

• Baş dönmesi

• Aşırı terleme

• İdrar kaçırma

• Kaburga kırıkları

Doktora gitmeden önce neleri bilmeliyim?

Öksürüğünüz sizi rahatsız etmeye başladıysa öncelikle aile hekiminizle görüşün. Sonrasında doktorunuz uygun görürse sizi bir göğüs hastalıkları uzmanına yönlendirebilir. 

Doktorunuza gitmeden önce şu soruların yanıtlarını bir kağıda not edin:

• Ne zamandır öksürüyorsunuz?

• Belirtileri ayrıntılı açıklar mısınız?

• Sigara kullanıyor musunuz?

• Sigara tüketilen yerlerde çok bulunuyor musunuz?

• Öksürük krizleriniz ne kadar sürüyor?

• Ne zaman öksürüyorsunuz? Yemeklerden önce mi sonra mı artıyor?

• Tansiyon ilacı kullanıyor musunuz?

• Öksürüğünüzü rahatlatan bir şey kullanıyor musunuz?

• Soğuk havada daha mı fazla öksürüyorsunuz?

• Daha önce geçirdiğiniz sağlık sorunları neler?

• Yakın zaman önce geçirdiğiniz sağlık sorunları neler?

• Aile bireylerinizin genel sağlık sorunları neler?

• Hangi ilaçları kullanıyorsunuz?

Источник: https://www.cevapsepeti.com/kronik-oksuruk-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.