Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Öksürük Neden Olur?

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni
83 / 100SEO Score

Öksürük, istemli yada bir refleks olarak ortaya çıkan, hava yollarını açık tutmayı ve temizlemeyi amaçlayan bir savunma reaksiyonudur. Belirtilerin süresine göre akut ve kronik olarak iki başlıkta incelenmektedir. Üç haftadan kısa sürerse ‘akut’, üç haftadan uzun sürerse de ‘kronik’ olarak adlandırılır.

En sık görülen akut öksürük nedenleri

 • Üst solunum yolları enfeksiyonları
 • Geniz akıntısı
 • Zatüre
 • Kronik tıkayıcı akciğer hastalığının (KOAH) akut alevlenmesi

En sık görülen kronik öksürük nedenleri

 • Kronik bronşit
 • Geniz akıntısı

Akut Öksürük Nedenleri

Üç haftadan kısa süren öksürüğün nedenlerini bu başlıkta inceleyeceğiz.

 Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Adından da anlaşılacağı gibi üst solunum yollarını (burun,boğaz,sinüsler, bademcikler, farinks, larinks gibi) tutan enfeksiyonlara bağlı gelişen öksürüktür. Genellikle virüslerin (grip gibi) neden olduğu bir durumdur. Öksürüğe genellikle ateş, kırgınlık, eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve daha az sıklıkla da ses kısıklığı eşlik eder. Örneğin faranjitte gıcık tarzı kuru öksürüğün olması beklenir.

Akut Bronşit: Akut bronşitte şiddetli öksürük ön plandadır. Buna genellikle balgam da eşlik eder. Ayrıca nefes darlığı, ateş, göğüs ağrısı ve yorgunluk gibi şikayetler de görülür.  Göğüsten hırıltı, hışıltı sesi duyulabilir. Akut bronşit genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında görülür

Zatürre: Akciğerlerin enfeksiyonu olarak adlandırılabilir. Öksürüğün yanında balgam, ateş,kırgınlık, iştahsızlık, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetler görülür. Balgam koyu renkli, sarı veya yeşil olabileceği gibi herzaman görülmeyebilir. Doktor muayenesi ve tetkikler ile teşhis konur. Yaşlılarda genel durumu bozabilen bu durum bazen de hayatı tehdit edebilir.

Geniz Akıntısı: Öksürüğe neden olan bu durum bazen enfeksiyonlara bazen de alerjik nedenlere bağlı gelişir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, bulantı, burun tıkanıklığı eşlik edebilir. Geniz akıntısının en sık nedenlerinden birisi de sinüzittir. Ayrıca kronik öksürüğün de nedenleri arasında yer alır.

KOAH Alevlenmesi: Kronik tıkayıcı akciğer hastalığı(KOAH) olan kişilerde, hastalığın alevlenmelerinde görülebilir.

Yabancı Cisim Aspirasyonu: Özellikle küçük çocuklarda hiçbir belirti olmaksızın aniden başlayan öksürük, yabancı cismin solunum yollarına kaçmasından kaynaklanabilir. Büyük cisimlerin solunum yollarına kaçması ani nefes darlığı, morarma ve hatta boğulmalara neden olurken daha küçük cisimler sadece şiddetli öksürüğe neden olur.

Pulmuner Emboli: Akciğer damarlarına pıhtı atması sonucu ortaya çıkar. Büyük damarları tıkayan pıhtılar ölümcül olabilirken çok küçük olanlar ciddi belirti vermeyebilir. Aniden gelişen göğüs ağrısı, yan ağrısı(böğür), nefes darlığı, çarpıntı belirtileri ile birlikte kuru öksürük de görülebilir.

Kronik Öksürük Nedenleri

Öksürüğün üç haftadan uzun olması durumudur.

 Kronik Bronşit: Kronik bronşit diyebilmek için ardışık 2 sene boyunca, her sene en az 3 ay devam eden öksürük ve balgam şikayetinin olması gerekir. Nefes darlığı görülebilen kronik bronşitin en sık nedeni sigaradır. Sigara içenlerin ‘sigara öksürüğü’ olarak isimlendirdikleri bu duruma uzun süreli balgamın eklenmesi kronik bronşiti düşündürür.

Astım: Çeşitli uyaranlarla (alerjen madde, soğuk hava, egzersiz gibi) ataklar halinde gelişen nefes darlığı ve öksürükle birlikte göğüsten hışıltı sesinin gelmesi astımı düşündürür.

Reflü: Mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucu oluşan mide reflüsünde, özellikle gece öksürüğü görülebilir.

Gece sırtüstü yattıktan sonra mide asidinin geri gelmesi ve solunum yollarına geçerek burayı tahriş etmesi ile kuru öksürük atağı tetiklenir.

Mide reflüsünde ayrıca göğüste yanma, ağza acı su gelmesi, ses kısıklığı, seste kabalaşma gibi belirtilerde görülebilir.

Boğmaca: Boğmaca aşısının yapılması ile sıklığında önemli derecede düşüş görülse de hala önemli bir sağlık sorunu olarak kendini göstermektedir.

Özellikle bebeklerde ölümlere neden olabilen bakteriyel bir enfeksiyondur.

Klasik olarak aralıklı gelen öksürük krizi, bu krizi takip eden derin bir nefes alma ve ardından kusma(veya nefeste kesilme) ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Tüberküloz: Hafif ateş,iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, kan tükürme şikayetleri ile birlikte kronik öksürük görülür. Verem olarak bilinen bu hastalıkta balgam da görülebilir.

Akciğer Kanseri: Özellikle uzun süre sigara içen kişilerde öksürüğün ve balgamın şiddetlenmesi ilk belirti olabilir. Gece terlemeleri, ateş, kanlı balgam, kilo kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı görülebilen diğer belirtilerdir.

Kalp Hastalıkları: Kronik öksürüğün bazen de kalp hastalığının belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. Kalp yetmezliği, kalp damar hastalıkları ve bazı kalp hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Öksürüğün sırtüstü yatınca başlaması kalp hastalığını düşündürür.

Genellikle orta-ileri yaşlarda görülür. Sırtüstü yatınca öksürükle birlikte nefes darlığı da gelişir. Kişi bunu azaltmak için yüksek yastıkla yada oturur pozisyonda uyur. Nefes darlığı bazen gece uykudayken başlar ve kişi kalkıp oturur. Oturduktan bir süre sonra şikayetler azalır.

Öksürüğün Diğer Nedenleri

 • Tahriş edici gazların solunması. Ülkemizde özellikle ev hanımlarının evde sık karşılaştığı bir durumdur. Çamaşır suyu ile farklı kimyasalları karıştırarak banyo yada tuvalet temizliği yapmak isterken bu kimyasalları solurlar. Sonucunda nefes darlığı ve inatçı kuru öksürük başlar.
 • Mesleki olarak tahriş edici kimyasallara maruz kalmak
 • Mesleki akciğer hastalıkları; silikozis, kömür işçisi pnömokonyozu gibi.
 • intersitisyel akciğer hastalıkları; bir grup hastalığın genel adıdır. Bu hastalıklar akciğeri tutarak benzer değişiklikler yaparlar. Kuru öksürükle birlikte eforla nefes darlığının olması bu hastalıklarda sık görülen belirtilerdendir.
 • Akciğer zarı hastalıkları
 • Akciğer absesi
 • Akciğerin iyi huylu tümörleri; hamartom ve papillom gibi.
 • Akciğere sıçrayan diğer orgam kanserleri
 • Akciğer dışında göğüs boşluğunda oluşan tümörler, hava yollarına bası yaparak öksürüğü tetikleyebilirler.
 • Aort anevrizması nadir de olsa öksürüğe neden olabilir. Kalpten kanı vücuda dağıtan ana damardaki genişleme, balonlaşma solunum yollarına bası yaparak buna neden olabilir.
 • Akciğerin çeşitli mantar ve parazitler ile enfekte olması
 • Bronşektazi: Öksürüğün yanında bol miktarda balgam çıkarılır.
 • Psikojenik öksürük: Öksüğün altında bir neden bulunamaz. Boğmaca geçiren çocuklarda bir süre ‘tik’ haline gelmiş öksürükler görülebilir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/oksuruk/

Öksürük Bir Ay Boyunca Geçmiyor: Neler Yapılmalı

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Bir kişi tam 1 aydan beri öksürüyor ve de bu öksürüğü bir türlü geçmiyor ise bunun sebebinin, iyileşmesi zor olan soğuk algınlığı mı yoksa daha ciddi bir şey olup olmadığı, ancak doktora muayene olduğu zaman anlaşılır.

Herkes öksürür ve kimse ara sıra olan öksürük konusunda endişelenmez. Saman nezlesi, yaygın olan bronşit ve pnömoniye kadar birçok akut hastalık tekrarlayan öksürük üretir.

Ancak akut hastalığa eşlik eden öksürük, birkaç gün ile birkaç hafta arasında düzelir.

Buna karşılık, kronik öksürük, üç ila sekiz haftadan uzun süren, bazen aylar hatta yıllarca süren öksürük olarak tanımlanır.

Haftalarca süren kronik öksürük hiç de nadir değildir. Dünyada sigara içmeyen kişilerin kronik öksürük şikayeti, doktor ziyaretlerinin en yaygın beş nedeni arasında yer almaktadır. İnatçı öksürüğün temelinde ne olduğunu kesinlikle sadece bir doktor söyleyebilir. Bu konuda birçok araştırma yapılmıştır.

2006 yılında gerçekleştirilen çalışmada, ortalama yaşları 48 olan, altı ay süren öksürüğü olan kadınların yüzde 39’unun astımı, yüzde 9’unun kronik üst solunum yolu öksürük sendromu (sıklıkla postnazal damla olarak bilinir) ve yüzde 9’unun gastroözofageal reflüsü olduğu tespit edilmiştir.

Buna ek olarak, 11 kişide de hem amfizem hem de bronşit içeren ciddi, ilerleyici bir hastalık olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı vardı. KOAH hastalığına herkes yakalanabilir fakat sigara içen kişilerin yakalanma riskleri daha yüksektir.

Genel olarak, tüm dünyada neredeyse 600 milyon KOAH’lı kişi olmasına rağmen, yarısı hastalığa yakalandığını bilmemektedir.

Uzun Süreli Öksürüğün Nedenleri

Öksürük, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının en sık görülen semptomlarından biridir. Soğuk algınlığına ve gribe eşlik eden burun tıkanması, ateş gibi diğer semptomlar viral bir enfeksiyonun öksürüğe neden olduğunu göstermektedir.

Öksürük, diğer tüm semptomların ötesine geçebilir. Ciğerlerdeki hava yolları hassaslaşıp iltihaplanır. Bu meydana gelirse, buna kronik üst hava yolu öksürük sendromu (veya postnazal damla) denir.

Daha ciddi bir solunum yolu enfeksiyonu olan, bakterilerin veya virüslerin neden olduğu pnömoninin belirtileri arasında yeşilimsi bir mukus üreten bir öksürük, ateş, titreme, göğüs ağrısı, halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı bulunur. Pnömoni antibiyotiklerle tedavi edilir ve genellikle iki ya da üç hafta içinde iyileşir. Bununla birlikte, soğuk algınlığı ile gribe benzer şekilde, öksürük hastayı çok daha fazla uğraştırır.

Diğer Notlar:  Öksürükte Etkili Masaj Teknikleri

Havadaki çeşitli kirleticiler ve irrite ediciler, kalıcı öksürük yaratabilir. Dumana kısa süreli maruz kalmak bile, yine öksürük, balgam ve akciğer hava yolları tahrişine neden olabilir. Duman ayrıca, alerji, astım semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Soğuk algınlığından kurtulamama ve ani bir virüs saldırısı gelişimi eşiğinde olan mukuslu öksürük var ise, muhtemelen hastada, akciğerlerdeki geçiş yollarını iltihaplandıran bir durum olan akut bronşit var demektir.

Öksürük ve göğüs tıkanıklığına ek olarak, bronşit ateş, titreme, ağrı, boğaz ağrısının yanında diğer gribe benzer belirtiler üretebilir. Bu belirtiler genellikle birkaç gün içinde kaybolur, ancak öksürük haftalarca devam edebilir.

Öksürük bir türlü geçmiyor ise veya akut bronşit gelişiyorsa, bu daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Akut bronşit akut yani kısa süreli demektir ve kronik bronşitten farklıdır. Kronik bronşit akciğerlerin devam eden tahriş nedeniyle aşırı mukus ürettiği ve bir KOAH formu olarak kabul edilen bir durumdur.

ACE inhibitörleri, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliğini tedavi etmek için kullanılan bir ilaç türleridir.

Her yıl ACE inhibitörleri için neredeyse 42 milyon reçete yazılır ve bu ilaçları kullanan yaklaşık 5 kişiden 1 kişide kuru öksürük gelişir. Bazı insanlarda öksürük ilacı bıraktıktan sonra bile haftalarca sürebilir.

Kadınlar, Afrikalılar, Amerikalılar ve Asyalılar, diğer insanlara kıyasla daha çok ACE inhibitörü öksürüğü geliştirme riski altında olabilir.

Doktora danışmadan reçeteyle verilen bir ilacı rastgele alma alışkanlığı hemen durdurulmalıdır ve ACE inhibitörleri, kan basıncını düşürmek için önemli ilaçlardır. Bu da, ACE inhibitörü öksürüğünden daha ciddi bir durumdur. Öksürüğün ilaca bağlı olduğu düşünülüyor ise doktora danışmak gereklidir.

Allerjik Reaksiyon

Astım hastalarının genellikle allerjileri de olmaktadır. Astımı olmayan insanlarda bile polen, toz, tüy gibi diğer hava yolu tahriş ediciler, burun tıkanması ile hapşırık gibi belirtilerle birlikte öksürüğe neden olabilecek bir allerjik reaksiyon olan alerjik riniti tetikleyebilir.

Öksürüğün allerji kaynaklı olup olmadığı, belirli durumlarda ortaya çıkıp çıkmadığı ancak takip edilerek belirlenebilir.

Kuru, polenlerin yoğun olduğu günlerde, klimalı bir odaya girildiğinde öksürük sihirli bir şekilde durursa ya da kediye veya köpeğe her dokunulduğunda daha da kötüleşirse, muhtemelen kişinin allerjisi var demektir.

Allerjik öksürüğün ne tarafından tetiklendiğinden emin olunamıyorsa, doktora gidilmelidir. Bu sayede, alerji tespit etmek için cilt testi veya kan testi yapılabilir.

Diğer Notlar:  Balgamlı Öksürüğün Sebepleri Ve Tedavisi

Sigara Öksürüğü

Sigara içen kişilerde sürekli bir balgam üretilir. Bu da öksürüğe sebep olmaktadır. Sigaradan dolayı öksürülüyorsa bırakılmalıdır çünkü sigara içmek, en sonunda kansere neden olabilmektedir.

Reflü Hastalığı

Mide asidi, zayıf kapak nedeniyle yemek borusuna geri döndüğünde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Başlıca semptomlar Mide ağrısı ve yanması, ağızda acımsı bir tat hissi, öksürük, göğüs ağrısı ve hırıltılı solunumdur. Aslında, reflü oldukça yaygındır fakat kronik öksürüğe neden olduğu pek bilinmemektedir.

Kronik Hastalıklar

Astım, akciğerlerdeki hava yollarının iltihaplanma ve şişme eğilimi gösterdiği kronik akciğer hastalığıdır. Göğüs sıkışması, nefes darlığı, hırıltılı solunum ile birlikte olan öksürük, astımın karakteristik semptomu olup, geceleri veya sabahın erken saatlerinde yoğunlaşmaya eğilimlidir.

Astım belirtileri aniden başladığından, astım atağı olarak da bilinir. Her yaşta başlayabilmesine rağmen, astım genellikle çocukluk çağında gelişir. Astım tetikleyicileri herkes için farklıdır bunlar; egzersiz, soğuk algınlığı, sigara dumanı, parfüm, diğer bronşları tahriş edici maddeler ile bazı gıdalardır.

Astım hastalarının bu etkenlerden uzak durmalarında fayda vardır.

KOAH, akciğerlerdeki hava yolları ve keselerinin çoğunlukla sigara içilmesi nedeniyle iltihaplandığında ya da hasar gördüğünde ortaya çıkar. 45 yaşından sonra daha fazla görülür.

Akciğerler, yoğun mukus üretir; bu mukusları, vücut reflektif olarak öksürerek temizlemeye çalışır. KOAH’a bağlı doku hasarı, akciğerlerden havayı dışarı atmanın oldukça zorlaşmasına neden olabilir.

Bu da nefes darlığı hissetmenize neden olabilir.

Diğer öksürük nedeni olan ihtimalleri ortadan kaldırdıktan sonra KOAH düşünülmelidir. KOAH varlığını belirlemek için, doktorlar spirometri dahil olmak üzere, mümkün olduğu kadar derin nefes almayı ve daha sonra bir tüpe üflemeyi gerektiren bazı testler yapacaktır.

Onkolojik Hastalıklar

Öksürük var ise, doktor hastayı akciğer metastazlarının belirtileri açısından dikkatlice izleyebilir. Metastaz, kanserin orijinal yerinden vücudun uzak bölgelerine yayılımıdır. Metastazların yaygın yerleri arasında kemik, karaciğer ve akciğer bulunur.

Akciğerlere yayılmış kanserler arasında meme kanseri, prostat kanseri, gastrointestinal tümörler, böbrek kanseri, melanoma, sarkomlar, lenfomalar, lösemiler, germ hücreli tümörler ve nadiren yumurtalık kanseri yer alır.

Akciğerlerden, boğazdan veya ağızdan kan gelmesi, kanlı mukuslu tükürme ve inatçı olan bir öksürük, akciğer metastazlarının bir belirtisi olabilir. Yeni ortaya çıkmış ve kalıcı olan bir öksürük derhal doktora bildirilmelidir.

Mesleki Hastalıklar

Kuaförlük, fırıncılık, tarım, hayvancılık, gıda ve inşaat sektörlerinde çalışanlar astım oksürüğüne daha kolay yakalanabilmektedir. Ayrıca, kimyasallarla uğraşmak zorunda olunan meslekler de akciğerleri olumsuz yönde etkilemektedir.

Önlem Yöntemleri

 • İnatçı ve geçmek bilmeyen öksürükler için faydalı olabilecek bilgiler aşağıda listelenmiştir.
 • Süt, yumurta ve un gibi mukus oluşturan gıdalardan ayrıca, şekerden kaçınılmalıdır.
 • Hafif gıdalar, örneğin yeşil sebzeler yenmeli, sarımsaklı çorbalar, bitki çayları içilmelidir.
 • Çeşitli pastiller öksürüğü geçici de olsa yatıştırabilir.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Yedi gün süreyle C vitamini takviyesi denenebilir.
 • Yatak odası ve evin her yeri çok iyi havalandırılmış olmalı ve dumandan uzak tutulmalıdır.
 • Esans yağları damlatılarak sıcak hava nemlendiricisi kullanılabilir. Fesleğen, kekik, çay ağacı, kafur, lavanta, papatya, nane, okaliptus yağları kullanılabilir.
 • Uçucu yağları taşıyıcı yağ ile mesela hindistan cevizi yağı ile hastanın göğsüne veya sırtına masaj yapılabilir.
 • Akupunktur faydalı olabilir. Akupunkturun boğmacadaki etkileri Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmektedir.
 • Dinlenilmeli, aşırı efordan kaçınılmalıdır.
 • Hasta uyurken, yastığı daha dik duracak bir şekilde düzenlenmelidir.
 • Taze alınan zencefil kökü, 20 dakika suda kaynatılmalı daha sonra bu su, ayakları 20 dakika bekletecek kadar yapılan ayak banyosuna eklenmelidir.
 • Su kaynatıldıktan sonra, birkaç damla kekik yağı ilave edilmelidir. Hastanın tencereden bu buharı soluması sağlanmalıdır. Buharın sıcaklığından yanmamaya özen göstererek başı havlu ile örtülebilir.
 • Sıcak çorbalar tüketilmelidir.
 • Tüm bu alternatifler de işe yaramıyorsa, hasta acilen doktora giderek, ayrıntılı biçimde muayene edilmelidir.

Источник: https://trkbb.com/oksuruk/bir-ay-boyunca-gecmiyor.html

Geçmeyen öksürük hangi hastalıkların habercisi?

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Uzun süren öksürük tüm dünyada hemen her yaşta en sık doktora başvuru sebeplerinden birini oluşturuyor. Tek başına bir hastalık olmayan öksürük, vücudun savunma refleksi olarak tanımlanan normal bir durum olarak kabul ediliyor.

Ancak öksürük iki haftadan uzun sürüyorsa ve gece uyku kalitesi, iş, okul hayatıyla birlikte yaşam kalitesini bozacak noktaya ulaştıysa artık dikkate alınması gerekiyor. İnatçı ve zamansız yaşanan öksürüklerin vücudun savunma mekanizmasını da bozduğunu söyleyen Acıbadem Taksim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Öner Dikensoy, bu önemli semptomun bazı ciddi hastalıkların ilk belirtisi olabileceğine dikkat çekiyor. Erken tanı alıp tedavi edilmeyen öksürüğün inatçı bir şekilde kalıcı hale gelmesi durumunda, altta yatan hastalık ne olursa olsun bu duruma başka sorunlar da dahil olabiliyor.

Bununla birlikte sigara içenler ya da sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirenler öksürüğün bu durumlardan kaynaklandığını düşünerek tanıda gecikmelere neden olabiliyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonları

Burunda geniz akıntısına yol açan sinüzitten daha basit bir nezleye kadar her türlü üst solunum yolu problemi öksürüğü neden olabiliyor. Hastaların daha çok kuru öksürükten şikayeti ettiği bu durum özellikle kış aylarında artış gösteriyor. Uzun sürdüğü zaman tabloya, gastro-özefajiyal reflü ya da farenjitin dahil olup olmadığının araştırılması gerekiyor.

Astım

Kronik öksürüğün en yaygın üç nedeninden birini astım oluşturuyor. Nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma hissi gibi şikayetlerin de eklendiği kuru öksürüğün geceleri ve egzersiz sırasında arttığı gözleniyor.

ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Bronşit

Kendini geçmeyen öksürükle belli eden hastalıklardan birini de bronşit oluşturuyor. Akut bronşitte kuru öksürük görülürken hastalığın ilerlemesiyle balgamlı hale gelebiliyor.

Özellikle kış aylarında sıklıkla alevlenen kronik bronşitte ise balgamla birlikte görülen öksürüğün yılın en az üç ayı devam etmesinden şikayet ediliyor.

Sigara içenlerin büyük çoğunluğunda kronik bronşit ortaya çıkıyor.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Solunum yollarının hasarlanması nedeniyle solunumu zorlaştıran ilerleyici bir hastalık olan KOAH, kronikleşen öksürüğün en ciddi sorumlularından biri. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Öner Dikensoy'a göre “geceleri daha kötü bir hal alan öksürük, yemek yerken ya da konuşurken dahi yaşanabiliyor.

Özellikle sigara kullanan kişilerde öksürüğe, yorgunluk ve nefes darlığının eklenmesi durumunda KOAH’ın araştırılması gerekiyor” diyor.

Akciğer kanseri

Öksürük aslında akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Ancak uzun süren öksürük her zaman akciğer kanserini akla getirmiyor.

Özellikle sigara içen 40 yaş üstü olan kişilerin hele bir de ailede kanser hikayesi veya sık radyasyona maruz kalmak gibi bir hikayesi varsa uzun süren öksürükleri olması durumunda mutlaka bu yönden de değerlendirilmesi gerekiyor. Prof. Dr.

Öner Dikensoy bu gruba giren kişilerin yılda bir kez kontrol amaçlı akciğer grafisi çektirmelerini öneriyor.

Gastroözofageal reflü

Her zaman gastroenteroloğun teşhis edebileceği boyutta gürültülü olmasa da öksürüğün reflünün de ilk belirtilerinden biri olabildiğini söyleyen Prof. Dr. Öner Dikensoy, “Örneğin reflünün en tipik belirtileri olan, mide ekşimesi, yanma, mide asidinin ağıza gelmesi gibi semptomlar bu hastalarda çok nadiren ortaya çıkıyor. Yaşanan reflünün karakteri de değişiyor.

Öksürme dolayısıyla karın içi basıncın artmasına bağlı mide ile yemek borusu arasındaki kapakçık gevşiyor ve yukarıya doğru asit kaçmaları görülüyor. Bu nedenle yemek borusunun da alt ucundaki öksürük reseptörlerinin bulunduğu alan tahriş oluyor ve sürekli kuru bir öksürük yaşanıyor” diyor. Dolayısıyla uzun süren öksürüklerde ayırıcı tanıda dikkatli olmak gerekiyor.

İnatçı öksürük yaşlılarda kemik kırılmasına neden olabiliyor

Tedavi edilmeyen inatçı öksürük özellikle yaşlı kişilerde kas ağrılarından kemik kırıklarına kadar birçok problemin de yaşanmasına neden olabiliyor. Prof. Dr.

Öner Dikensoy, “Sürekli ve şiddetli öksürüklerde kaslar ve kaburga da kullanıldığı için, ortaya çıkan şiddetli basınca bağlı olarak özellikle yaşlı kişilerde kaburga kırıkları ortaya çıkabiliyor.

Bu denli şiddetli sonuç yaşamayanlarda ise sıklıkla görülen kas ağrılarından dolayı hasta sıkıntı yaşayabiliyor. Ayrıca şiddetli öksürüğe bağlı idrar kaçırma da yaşanabiliyor. Hatta bazı kişilerde bayılma atakları bile olabiliyor” diye konuşuyor. 

SOĞUK HAVALARDA EN ETKİLİ 10 BİTKİ ÇAYI

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1056450-gecmeyen-oksuruk-nedenleri-nelerdir

Geçmeyen Öksürüklerin Sebepleri, Atında Yatan Nedenler ve Etkenleri

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Geçmeyen öksürüklerin birçok nedeni bulunur. Uzman hekimlerde tedavi konusunda devamlı öksürük nedenleri konusunda gerekli test ve tetkikleri yaptıktan sonra planlama sürecine geçer. Tedavi sürecinde hasta kişinin tüm detaylara dikkat etmesi gerekmektedir.

İçindekiler

 • Geçmeyen Öksürük Sebepleri
 • Farklı Geçmeyen Öksürükler
 • Kaynaklar

Geçmeyen Öksürük Sebepleri

Öksürük 3 haftadan daha kısa sürüyorsa buna kendini sınırlamış öksürük, 8 haftadan daha fazla sürüyorsa kalıcı yani geçmeyen öksürük olarak adlandırılır.

  Geçmeyen öksürük nedenleri kapsamında insanların yaşam kalitelerinde bozulmalara sebep olmaktadır.

Yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve sorunun ortadan kaldırılması için hasta kişilerin kısa süre içinde uzman hekime başvurması gerekir. Geçmeyen öksürüğün sebepleri nelerdir;

 • Sigara bağımlısı olan kişilerde oluşan geçmeyen öksürük en büyük etkendir. Öksürüklerden kurtulmak için ve genel sağlık için mutlaka bırakılması gerekir.
 • Postnazal damla ve sinüs sıkıntıları, mukusun oluşması ve geçmeyen öksürüğün nedenidir. Bu sorunun tanısının koyulması zor olabilir. Hatta bazı kişilerde BT taramasının yapılması gerekebilir. Boğazın temizlenmesi sorunları vardır ve boğaz sürekli olarak gıdıklanır.
 • Astım, solunum yollarında oluşan bir hastalıktır. Nefes darlıkları tetkikleri ile karakterize solunum veya hırıltı ile nefes alma zorluklarına sebep olur. Hasta kişilerin bazılarında sürekli öksürük sebepleri arasında astım yer alır ve kendini bu belirti ile ortaya çıkartır.
 • Boğmaca, boğmaca bakterisinden kaynaklı olarak bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonu olarak meydana gelir. Hızlı, devamlı ve şiddetli şekilde öksürmelere sebep olacaktır. Özellikle küçük olan çocuklarda tedaviye kısa süre içinde başlanmazsa ölümcül bir durum haline gelebilir. Bu hastalık bebekleri ve küçük çocukları daha etkiler. Boğmaca hastalığı yapılacak olan aşı ile önlenir. Yetişkin kişilerde sürekli öksürmenin nedenleri arasında yer alır.
 • Gastroözofgael Reflü ( GÖRH ), midede bulunan asit yemek borusundan geriye doğru hareket haline gelirse refleks olarak solunum sorunları ve öksürük sorunları ortaya çıkar. Bazı kişilerde bu hastalık o kadar şiddetli hale gelir ki, sorun akciğerlere apsire olur. Hastaların bazılarında mide sorunları ortaya çıkmazken bazılarında geçmeyen ve sürekli olarak devam eden öksürükler oluşur.
 • Küçük çocuklarda geçmeyen ve sürekli olarak devam eden öksürükler genelde nadir şekilde meydana gelir. Alerjiler, astım, akciğer hastalıkları ve yabancı cisimlerin tıkamasından kaynaklı olarak meydana gelir. Bu durumların hepsi uzman hekim tarafından yapılacak test ve tetkikler ile değerlendirilmelidir.
 • Pnömoni ve bronşit, akut öksürmelere ve geçmeyen yani kronik öksürmelere neden olur. Bu tarz enfeksiyonlara mantarlar, bakteriler ve virüsler sebep olur. Viral şekilde meydana gelen hastalıklara da antibiyotikler kesinlikle cevap vermeyecektir. Üst solunum yollarından oluşan viral hastalıklar ortadan kaldırılsa bile öksürüklerin uzamasına sebep olabilmektedir. Bronşit hastalığında ise kanlı şekilde geçmeyen öksürük devam edebilir.
 • Yüksek kan basıncı, tansiyon hastalığı için kullanılan ilaçlar zaman içinde kronik öksürüklerin yaşanmasına neden olabilir.
 • Tümörler
 • Alerjiler
 • Hava kirliliklerine maruz kalmak
 • Sarkidoz
 • Akciğer kanseri
 • Kronik enfeksiyonlar
 • Kronik obstrüktif hastalıklar
 • Kalp yetmezliği
 • Parenkimal akciğer hastalıkları 
 • Diffüz panbronşiyalit 
 • B12 eksikliği

Geçmeyen ve sürekli olarak devam öksürüklerin değerlendirilmesi her zaman uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Bu hastalık konusunda uzman hekim altta yatan tüm nedenlerin değerlendirmesini yapacaktır.

Çünkü bu nedenler dâhilinde uzman hekimler gerekli tedavi planlaması işlemini yapar. Bu sayede daha net bir tedavi sürecine başlanır.

Ayrıca yapılacak olan tedavi kapsamında hastanın mutlaka uzman hekimin tüm söylediklerine dikkat etmesi gerekir.

Farklı Geçmeyen Öksürükler

Geçmeyen yani kronik öksürük türleri bulunur. Bunlar;

 • Devamlı kuru öksürük, mukus üretimi olamayan, boğazı ve akciğerleri tahriş eden öksürüktür. Sinüs ya da viral enfeksiyonlar bunun belirtisi olabilir.
 • Sürekli ıslak öksürük, mukusun oluştuğu bir durumdur. Balgama ve bunun renk durumuna bağlı olarak akciğerlerde sıvı ya da bakteriyel enfeksiyonlara işaret edebilir.
 • Stresten kaynaklı öksürükler, kişilerin stres altına girmesinden kaynaklı olarak hava yollarında oluşan refleksif bir durumdur. Bu sorunda mukus meydana gelmez ve sorun enfeksiyonlar ile alakalı değildir. Çoğu zaman psikolojik durumlar ile alakalıdır.
 • Havlama tarzında öksürük, bu sorun çoğu zaman çocuklarda meydana gelir. viral hastalıklar krup hastalıkları ile alakalı olarak oluşabilir. Krup öksürüğünün sert, şiddetli ve havlama tarzında sesi nefes borusundan kaynaklı olarak meydana çıkar.
 • Boğmaca sesine sebep olan öksürük, bu durum oldukça ciddi bir enfeksiyonun varlığına işaret eder. Kesinlikle uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. 1 yaşından daha küçük bebeklerde meydana geldiğinde ölümcül bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu durum mutlaka uzman hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://akciger.info/gecmeyen-oksuruk-nedenleri.html

Öksürük Geçmemesinin Nedenleri ve Tehleri

Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni

Öksürük denen durum vücudun geliştirdiği savunma mekanizmalarından biridir. Denebilir ki öksürüğün savunma ile alakası nedir.

Aslında bazen oluşan ve sık sık tekrarlayan öksürükle ilgili bir kaç önemli noktaya değineceğiz.

İnatla devam eden ve kesilmeyen öksürük başka hastalıkların habercicisi olabileceği için şüpheyle karşılanmalı  ve hemen uzman bir hekime görünmelidir.

Astım hastalığı toplumda genellikle ‘nefes darlığı’ olarak biliniyor. Koşarken, oynarken ve hatta gülerken gelişen uzun süreli öksürük ya da nefes alma zorluğu, hırıltılı solunum, bu hastalığın başlıca belirtileri olarak biliniyor. Bazı hastalarda bu bulgular, aniden başlayabiliyor. İlerleyen dönemde görülen nefes darlığı ise giderek solunum yetmezliğine ve ölümle sonuçlanabilecek astım krizlerine yol açabiliyor.Çoğunlukla kalıtsal nedenlerden kaynaklanan astım hastalığının ortaya çıkmasında, çevresel faktörler de rol oynayabiliyor. Viral enfeksiyonlar, hava kirliliği, sinüzit ve bazı ilaçlar bu hastalığın oluşma nedenlerinin başında geliyor. Uzmanlar, erken çocukluk evresinde solunum güçlüğüne en fazla viral enfeksiyonların neden olduğunu belirtiyor. Ancak, her viral enfeksiyon sonucu nefes darlığı çeken çocuğun daha sonra astım olacağı gibi bir kural bulunmuyor. Öte yandan, ilk bir-iki yılda, ikiden fazla hırıltılı solunum, bronşit, ya da zatürree başlangıcı gibi tanılar konulan bebeklerin çok dikkatle izlenmesi ve alerjik bir alt yapılarının olup olmadığının incelenmesi gerekiyor.

Çocukluk çağında en sık görülen astım nedenlerinden biri de alerjiler. Erken çocukluk çağına özgün alerjenler olan tanımlanan inek sütü, yumurta ya da solunum yoluyla alınan küf, ev tozu akarları, evde yaşayan evcil hayvanlar, astım hastalığına zemin hazırlayabiliyor.

Astımda erken tanı büyük önem taşıyor. Erken tanı ile hastalığın yerleşmesi ve kemikleşmesi önlenebiliyor. Modern tıpta bu hastalığa karşı çok etkin ilaç tedavileri bulunuyor.

Ancak, çevre faktörlerinin kontrol edilmesi, en az ilaç tedavisi kadar önem taşıyor. Çocuklarda hastalığın erken tanısı için birçok kan, deri ve solunum testleri bulunuyor.

Uzmanlar, astım belirtileri gösteren çocukların bir an önce bir hekim tarafından incelenmesini ve gerekli önlemlerin mümkün olduğunca erken alınmasını öneriyor.

Çocuklarda Geçmeyen Öksürüğün Nedenleri

Bugün önce, çocuğunun rahatsızlığından hayli dertli bir okurumun e-postasını özetleyerek vermek istiyorum. Bu mektubu yayınlamamın sebebi, çok sık buna benzer mektuplar almam ve muayenehanemde neredeyse her gün bu tür hastalar görmem:

“Hocam selamlar ve saygılar sunarım. Benim 9 yaşında bir oğlum var. Sık sık bronşit oluyor ve akciğer enfeksiyonu geçiyor. Önce bir Tıp Merkezine götürdük.

Balgamında tüberküloz mikrobu çıkmadığı halde PPD 14 mm olduğu için tüberküloz tanısı konuldu ve çocuğa 9 ay boyunca tüberküloz ilaçları kullandırıldı. Çocuğun şikayetleri geçmedi, o zamanlar 2 yaşında idi. Bizi başka bir yere de se etmediler.

Biz de özel doktorları gezdik. Herkes bir şey söyledi. Kimi uzamış akciğer enfeksiyonu, kimisi geçirilmiş tüberküloz, kimisi sinüzit dedi.

Ben en son bir üniversite hastanesinin göğüs polikliniğine götürdüm, orada tetkikleri yapıldı. Ciğerleri çok temiz çıktı. Gene tüberküloz mikrobu arandı, üreme olmadı. PPD normal çıktı. Astım ve alerji konsültasyonu istediler. Koluna ilaç damlatarak alerji testi yaptılar ve alerjisi olmadığı söylendi.

Solunum fonksiyon testi yaptılar, o da normal çıktı. Tekrar göğüs polikliniğine döndük. Reflüden şüphelendiler, gastroya gönderdiler. Asit ölçümü yapıldı ve reflü de çıkmadı ve biz yine göğüse döndük.

Tekrar bizi alerji ve astım polikliniğine gönderdiler ve orada solunum fonksiyon testlerinden sonra astım olduğunu söylediler. Oysa ki bir ay önce astım olmadığı yönünde bilgi vermişlerdi. Bunu kendilerine anlattım. O zaman gözden kaçmış olabilir dediler ve bize iki tane ilaç verdiler.

Bunları şubat ayına kadar kullanıp tekrar gideceğiz kontrole ve bunları kullanırken çocuk yine hastalandı, ama bu sefer o kadar ağırlaşmadı.

Şaşırmış durumdayız. Bize yardım ve yönlendirmelerinizi bekler saygılar sunarım” Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Mynet okurları için yazdı.

GECE GELEN ÖKSÜRÜK

Bu çocukların başlıca şikayeti aylardan beri devam eden ve bir türlü geçmeyen öksürük. Öksürük geceleri daha fazla oluyor ve çocuğu uykusundan uyandırabiliyor. Koşmak, gülmek… öksürüğü tetikleyebiliyor. Hastaların çoğunda bu şiddetli öksürüğe karşılık hiç balgam olmuyor, ama bazılarında, az miktarda zor çıkan, yapışkan, köpük niteliğinde balgama rastlanabiliyor.

Hastalığın bir özelliği çocuğun gece yatar yatmaz boyundan ve saç diplerinden terlemesi. Bunun dışında çocuğun ne ateşi oluyor, ne halsizliği, ne de iştahsızlığı. Astımlılardaki gibi hırıltı ve nefes darlığı da görülmüyor.

Bu çocukların kullanmadığı öksürük şurubu, antibiyotik… kalmamış oluyor, içlerinde verem tedavisi görenlerin sayısı da az değil.

Ellerinden birkaç akciğer ve sinüs röntgeni mutlaka oluyor. Hatta akciğer tomografisi olanların sayısı da az değil. Bunlara okuyucumuzun çocuğunda da olduğu gibi, yapılmadık tahlil de kalmamış oluyor. Alerji testleri, solunum testleri, reflü incelemeleri, kan tahlilleri… Geçmeyen öksürük nedeniyle bronkoskopi yapılan çocuklar bile var.

İSTANBUL BRONŞİTİ

Çocuklarda böyle uzun süre devam eden ve her türlü tedaviye direnç gösteren öksürüğe neden olabilecek hastalıkların başında, benim “İstanbul Bronşiti” ismini verdiğim bir hastalık geliyor.

Uzun Süren Öksürük Farenjit Olabilir

Soğuk kış günlerinde sıklıkla ortaya çıkan nezle, grip gibi hastalıklar farenjiti de beraberinde getiriyor.

Boğazda kızarıklık, şişlik, gıcık tarzında öksürük, boğaz temizleme gereksinimive yutkunma zorluğu da eklendiyse farenjit olmuş olabiliyor. Öksürük ve gıcıklanma hissinin azalmasına karşın bir türlü iyileşemiyorsanız kronik farenjit hastası olma ihtimali yükseliyor.

Boğaz iltihaplanması olan farenjit; geçmeyen öksürükler, boğazda gıcıklanma ve yanma hissi, yutkunma güçlüğü ve boğaz ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Uzmanlar süresine ve yoğunluğuna bağlı olarak hastalığı ikiye ayırıyor. Akut durumlarda hastalık kısa süreli ve şiddetli seyrederken, kronik farenjitte belirtiler daha az şiddetli fakat çok daha uzun süreli görülüyor.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının sebep olduğu virüsler akut farenjiti tetiklerken, kronik farenjit virüslerin yanı sıra yoğun sigara ve Alkol tüketimi, alerji, kuru ve kirli Hava, burun kemiğinde eğrilik, reflü, sinüzit, diş ve bademcik iltihapları gibi çevresel faktörlerin etkileriyle oluşuyor.

Ülkemizde farenjit hastalığının çok sık görüldüğünü belirten Özel Medline Aydın Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr.

Aylin Eryılmaz, “Akut farenjitler viral veya bakteriyel kaynaklı olmalarına göre kolayca tedavi edilir. Ancak, kronik farenjit daha uzun ve zorlu bir tedavi süreci gerektirir.

Uzun süre geçmeyen öksürükler kronik farenjit belirtisi olduğundan dikkate alınmalı ve muhakkak bir hekime danışılmalıdır” dedi.

TEDAVİ SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

En sık görülen boğaz hastalıklarının başında gelen farenjitin tedavisi aslında çok kolay. Antibiyotik kullanımı akut farenjitin tedavisi için yeterli olurken, kronik farenjitte hastayı daha uzun ve zorlu bir tedavi süreci bekliyor. Kronik faranjiitin tedavisinde ilaç kullanımının yanı sıra hastalığa sebep olan dış faktörlerin tespit edilerek bunların da tedavi edilmesi gerekiyor.

Tedavi sürecinde hastaların gündelik hayatlarında bazı değişikliler yapmaları gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Aylin Eryılmaz, dikkat edilmesi gereken konuları şöyle sıraladı: “Öncelikle kişinin sigara içmemesi ve sigara içilen ortamlardan uzak durması gerekiyor. Ayrıca, tozlu ortamlardan ve kirli havalardan da kaçınması gerekiyor.

Bunların yanı sıra kişi yeme içme alışkanlıklarını değiştirmeli, aşırı Sıcak ve soğuk yiyeceklerle acı ve ekşi yiyeceklerden uzak durmalıdır. İyileşme sürecinde ise sürekli Su içerek tahriş olan bölgeyi nemli tutmak da faydalı olacaktır. Burundaki eğrilik sürekli ağız solunumu yapmaya neden olabilir. Özellikle bazı meslek gruplarında sesin kullanımı oldukça önemlidir.

Bu gibi durumlarda reflü açısından burun muayenesi gerekmektedir”(İHA)

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/saglik-bilgisi/oksuruk-gecmemesinin-nedenleri-ve-tehlikeleri.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.