Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

içerik

Bedensel İzah Çocuk Yogası- Kadin.com

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın
Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

Yoga disiplini ve  teknikleri ile sadece yetişkinlerin huzur bulduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Bu yazımda sizlerle son zamanlarda ailelerin ve eğitmenlerin dikkatini çeken, çocuk eğitiminde farklı bir disiplin yöntemi olarak uygulanan Çocuk Yogasından bahsedeceğim.

Çocuk yogası, Klasik Yoga duruşlarının çocuklar için uygun standartlara dönüştürülerek uygulandığı; eğlence, disiplin, kendine güven ve sorumluluk duygusuyla birleştiği, bireysel ve eşli egzersizlerden oluşan hareketler bütünüdür.

Akıllara takılan en önemli soru da şu: “Peki çocuklar yoga için ne kadar uygun? Çocuklar yetişkinlere oranla bedenen ve ruhen Yogaya daha yakınlar aslında.  Zihinleri henüz tertemiz , berrak, el değmemiş. Açık zihin ve bedenle, kısa sürede çok yol alınabileceğini yapılan uygulamalar destekliyor.

Esasında  yoganın yaşı, cinsiyeti, koşulu yok. Her canlı yoga yapabilir ki hayvanlar bunu içgüdüsel olarak yapıyorlar ve Asanalar (yoga duruşları) hayvanlardan ve tabiattan besleniyor.

4 yaşına kadar anne gözetiminde , 4-12 yaş çocuğu bağımsız ve tek başına yoga sınıfında derse katılabilir düzeye gelebiliyor.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Peki, çocuklar yogaya nasıl bakıyorlar? Önce anlamaya çalışıyorlar, sonra seviyor ve devam etmek istiyorlar. Yoga, öğrenme güçlüğü olan, odaklanma sorunu yaşayan, hiperaktif olan veya başka durumlar yaşayan çocuklar için de fayda sağlıyor.
[/attention][/attention][/attention]

Çocuk Yogasında eğlenceli yoga duruşlarının yanı sıra nefes çalışmaları, oyunlar, hikayeler de yer alıyor. Oyun ve hikayelerin yer alması da, çocuğun kendine olan güveninin artmasını, olumlu düşünmeyi ve duyguların daha kolay ifade edilebilmesini sağlıyor.

Çocuk Yogası Ve Vücuda Olumlu Katkıları 

Yoga vücutta esnekliği artırır.Yoga kuvvet ve dayanıklılık sağlar.Fiziksel uyum yeteneği kazandırır.Denge yeteneği sağlar.

Doğru nefes almayı sağlar.

Çocuk Yogasının Zihne Olumlu Katkıları 

Çocuk Yogası, çocuğunNeşeli olmasını,Kendine güvenli ve cesaretli olmasını,Çevresiyle olumlu iletişim becerileri kazanmasını,Kendini ifade etme becerisini kazanmasını,Paylaşımın keyfine varmasını,Kişiliğinin güçlü olmasını ve

Yaratıcı bir hayal gücü ve olumlu görüş yeteneği kazanmasını sağlar.

Yoganın Okul Eğitimine Katkısı 

Kaliteli dinleme ve öğrenmeDikkat süresinde artmaProblem çözme becerisiSınav kaygısında azalmaGüçlü ifade yeteneğiYaratıcılık, güçlü bir hayal gücüİşbirliğinde bulunabilme ve

Liderlik özellikleri kazanımı sağlar.

Bir Yoga Dersinde Neler Yapılır?

Çocuk Yogası dersleri yaş aralıklarına göre 20-35 dakika sürer.Nefes çalışmaları, göz çalışmaları ile derse başlanabilir.Dengeyi sağlayan Yoga hareketleri  (asanlalar) ile devam edilir.Genel anlamda Yoga hareketlerini yaparken hareket ve ses çok önemlidir.Hareketi gösterirken sesli olarak anlatımı da gerçekleşmektedir.

Eşli çalışmalar, hikayeler ve oyunlar , yaratıcı drama çalışmalarından esinlenmeler her Çocuk yogası dersinde  yer alır.Dersin sonunda gevşeme çalışmaları yapılır.

Bir Çocuk Yoga programının en önemli unsurlarından biri de eğlencedir. Çoğunlukla çocuklar pozların adlandırdığı hayvanları taklit etmeye çalışırlar.

Örneğin, kedi pozunu yaparken kedi olur, hatta miyavlayabilirler. Yere bakan köpek pozisyonunu yaparken havlayacaklardır. Yoga oyunlarında çocuklar katılım için cesaretlidirler, her hareket onlara ilginç gelerek dikkatlerini çekecektir.

Çocuklar bu hareketlerin kendilerine olan faydalarını fark etmeseler de eğlenmeleri kaçınılmazdır.

Çocuk yogasının çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olan katkılarını fark ettikten sonra çocuk yogası eğitimi almaya karar verdim. Türkiye'nin YOGA ALLIANCE onaylı TEK Çocuk Yogası Okulu http://www.etkininsan.

com/ ETKİN İNSAN GELİŞİM ENSTİTÜSÜ'nün  İSTANBUL'da düzenlemiş olduğu, eğitmenliğini sevgili ALPER BAYRAKTAR’IN gerçekleştirdiği Çocuk Yogası Eğitmenliği Sertifika Programı'nın 1. Modülü başarıyla tamamlandım. Çocuklar için  “BEDENSEL İZAH” olarak tanımladığım bu sürece dahilim.

  Çocukların kendi içsel dünyalarının kapılarını bize açtıkları ve bedensel olarak geliştikleri seansları gerçekleştirmeye hazırım.

Sizler de çocuğunuzun daha küçük yaşlardan itibaren fiziki ve ruhani huzura ulaşması için onu çocuk yogası derslerine kayıt ettirebilir; çocuğunuzun yoga dersleri ile daha güzel bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

SEVGİLERİMLE..   Namaste Om Shanti..

https://www.instagram.com/bygnrmad/

Источник: https://kadin.com/bedensel-izah-cocuk-yogasi

Pozitif düşünce gücüyle mutlu yaşamın sırları | Olumlu düşünme egzersiz

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

Kategori: Pozitif Hayat – 12.566Yorum Yazın

Pozitif düşünce genç kalmanın en önemli sırrıdır. Çünkü pozitif düşünce gücü ile yıllara meydan okuyabilirsiniz. Bu yazıda pozitif düşünce gücüyle mutlu yaşamın sırları sizi bekliyor!

Pozitif düşünme yöntemleri konusunda psikologlar yıllardır yoğun çalışma içerisindeler. Yapılan araştırmalar pozitif düşünmeyi başarabilen insanların daha mutlu, huzurlu ve uzun ömürlü olduklarını gösteriyor.

Pozitif düşünme egzersizleri yapabileceğiniz faydalı çalışmalardan biridir.

İşte pozitif düşünme yolları

 • Pozitif düşünce teknikleri arasında yoga ve meditasyon yapmak yer alıyor
 • Olumlu düşünmek için dua edin
 • Nasıl pozitif düşünürüm diyorsanız konuşurken sadece olumlu sözcükleri kullanmayı deneyin. Sürekli kendinize “yapamayacağımı” söylüyorsanız, bunu doğru olduğuna ikna edebilirsiniz. Bunun yerine negatif kelimeleri olumlu olanlarla değiştirin. En iyisini yapacağınızı kendiniz söyleyin veya bunun yerine en zoru deneyeceksiniz. Böylece nasıl pozitif düşünürüm sorusuna olumlu bir cevap verebilirsiniz.
 • Güç ve başarı uyandıran kelimeler kullanın. Düşüncelerinizi, güçlü, mutlu ve hayatınızın kontrolü altında hissettiren kelimelerle doldurmayı deneyin. Başarısız veya beceriksiz olduğunuzu hissettiren kelimeler yerine, bu sözcüklere odaklanmak için yoğun bir çaba gösterin.
 • Pozitif düşünce gücü teknikleri arasında başaracağına inanmak da bulunuyor. Başaracağına inan. Başarılı bir realite yaratmak için kendinize inanmak gibi bir şey yoktur. Kendinize şüphenizden yararlanın ve hedeflerinizi gerçekleştirmeyi başaracağınıza inanın.

Pozitif düşünce genç kalmanın anahtarıdır Photo: Pexels-Pixabay

Pozitif düşünce gücü teknikleri

 • Başaracağına inan. Başarılı bir realite yaratmak için kendinize inanmak gibi bir şey yoktur. Kendinize şüphenizden yararlanın ve hedeflerinizi gerçekleştirmeyi başaracağınıza inanın.
 • Düşünce değiştirme teknikleri kullanın. Bir düşüncenin saplantılı manyağı (mania) olmayın.
 • Pozitif düşünce yazıları okumak da iyi gelecektir.
 • Her şeyin basit olduğunu kabul edin. Yapılacaklar basitçe vardır, böyledir ve her şey bu haliyle iyidir.  Sadece olanı kabul etmediğimizde hayal kırıklığı ve olumsuz düşünceler ortaya çıkıyor ve bazı şeylerin farklı olmasını istiyoruz.
 • Pozitif düşünce kitapları okuyun! Pozitif düşünce ile ilgili kitaplar yapıcı olmanıza katkı sunar. Kendinize zalimce ve haksız eleştiriler vermek, sizi kötü bir ruh haline sokmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi geliştirmenize kesinlikle yardımcı olmaz. Büyün ve öğrenebilmeniz için eleştirilerinizde yapıcı olun.
 • Pozitif düşünce ve aşk kardeştir! Aşk insanı pozitif yapar! Pozitif düşünce ile aşk sizi bulacaktır!
 • Olumlu düşünce gücü ile Günümüzde yaşamayı deneyin. Geçmiş değiştirilemez ve gelecek belirsizdir; Gerçek şu an var olan hediyedir.

Olumlu düşünmenin faydaları

Pozitif düşünce gücüyle yaşam boyu mutluluk sizi bekliyor. O kadar çok fayda elde edebilirsiniz ki siz bile inanamazsınız. İşte ilk aklımıza gelen faydalar:

Öncelikle, olumlu olmaya karar verirsek, “cazibe yasası” olarak adlandırdığımız şeyleri lehimize çeviririz. Cazibe yasasının temel ilkesi “gibi çeker” dir. Hayatı görmek için alışılmış yolunuzu olumlu düşünmeyi arzularsanız, hayatınıza ne kadar çok şey çekebileceğinizi hayal edin!

Olumlu tutum seçtiğinizde, insanlarda bir çok olumlu özellik fark etmeye başlayacak ve varsayımlarını görmezden geleceksiniz ve daha sonra anlamlı arkadaşlıklar ve büyük ilişkiler yaratmaya başlayacaksınız. Bu tür tutum çevrenizdeki çok iyi ve olumlu bir atmosfer yaratacaktır.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
Öncelikli olmanızı olumlu düşünürseniz, her zaman harika bir ilk izlenim bırakacaksınız. İnsanlar, genellikle, tür ve samimi kişiliklere çekilir ve iyi bir ilk izlenim, gelecekteki ilişkilerinizin gelişimi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
[/attention][/attention][/attention]

Olumlu düşünme sağlığınız için çok yararlıdır. Bazı bilimsel çalışmalar bile, iyi, pozitif “fikre” sahip kişilerin depresyondan daha az muzdarip olma ihtimalinin daha düşük olduğunu ve olumsuz düşünürlerden daha nadiren hasta olduklarını göstermiştir.

Birçok durumda, kötü düşünceler ölenlerin başlıca sebebidir ve “ölen” kelimesi bile kişinin rahat olmadığı anlamına gelir … Sadece düşüncelerinizi değiştirin ve hayatınızı değiştireceksiniz.

İşte bu yüzden düşüncelerimize dikkat et – sağlığımızla ilgileniyor!

Olumlu insanların olumsuz olanlardan daha başarılı oldukları daha muhtemeldir. Hayatınıza olumlu düşünmeyi uygularken, başarıların daha kolay hale geldiğini ve birçok insanın düşündüğü kadar zor ve zor olmadığını fark edeceksiniz.

Stresin ana nedeni endişe ve olumsuz düşüncelerdir. Bunu daha da düşünürsek, stresin hiçbir zaman sorun çözmediğini anlayabiliriz, aksine, bizi çaresiz bırakabilir. Olumlu insanlar stresin üstesinden kolayca gelir. İyi ve olumlu düşüncelerin miktarını arttırmaya başladığınızda, artık hayatınızı duymazsanız, stres yavaş yavaş hayatınızı bozar.

Negatiflik, insanların zihnini kör edebilir. Düşüncelerini olumsuz olanlardan olumluya çevirirseniz, gözleriniz açılır ve yarım boşluk yerine şişenin yarı dolu olduğunu göreceksiniz. Çözümleri fark etmeye başlayacaksınız ve her sorunun aslında büyümek için bir fırsat olduğunu anlayacaksınız. Tüm sorunlar çözülebilir ve nihayet siz bunu göreceksiniz.

Bazen insanlar, hayatlarının gerçekte ne kadar kutlu olduğunu bilmeden yaşıyorlar, işleri kabullenip, minnettar olmayı unutuyorlar.

Daha önce de belirttiğim gibi, hayatta bazı kanunlar vardır; bunlardan biri “benzerleri cezbeder”, diğeri ise “eklediğiniz şeyi biçersiniz” diyor.

İnsanlar, yaşadıkları şeyleri şimdiden takdir etmeden kaderleriyle ilgili şikayet ve yas tuttuğunda, bunu bile kaybetmek zorunda kalırlar. Aksine, takdir ve şükran, yaşamlarına müteşekkir iyi şeyler getirir. Öyleyse, minnettar olalım ve nimetimizi sayalım.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Olumlu tavır motivasyonunuzu artıracak ve hedeflerinize daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmaya başlayacaksınız. Güçlü bir motivasyona sahip olmak, “kanat “lara sahip olmakla aynı şeydir!
[/attention][/attention][/attention]

Olumlu düşünme sizi daha güzel göstermeye yönlendirir. Doğal olarak olur: gülümseyerek, güleryüzlü ve mutlu insanlar, her nasılsa, son derece çekici. İç güzelliğiniz parlayacak ve dış tarafta da görülecektir. Olumlu düşünce ile genç kalacaksınız!

Son söz

Hayata olumlu bakabilmek! İşte bütün mesele bu! Genç ve sağlıklı kalmanın yolu pozitif düşünmeden, hoşgörülü olmaktan geçiyor. Bu tür insanların daha uzun ömürlü oldukları ve daha az yıprandıkları bilimsel çalışmalarla belgelenmiş.

Ne düşünürseniz, nasıl düşünürseniz öyle yaşar ve öyle yaşlanırsınız. Atalarımızın dediği gibi bir adama 40 kez deli dersen deli olur.

Bir insan 40 kez ben iyiyim, gencim, huzurluyum derse iyi, genç ve huzurlu olur. Zihninizi kötü duygulardan arındırın. Haset, sevgisizlik, hoşnutsuzluk, tatminsizlik insanı zihnen yoran ve yıpratan etkenler.

Bu etkenlerin birikim vücutta biyolojik yaşlılığı da beraberinde getiriyor.

Yapıcı olun. İlişkilerinizde eleştirel, yargılayıcı değil yapıcı olun. Yapılan hataları bir fırsat olarak görün. Bu hatalardan ders çıkarıp hayatınızı daha iyi düzenleyebileceğinizi unutmayın.
Hz.

Davud “Kişi kalbinde düşündüğü gibidir.” demiş. Siz de kalbinizi yalnızca toksinlerden değil , kötü düşüncelerden, sıkıntılardan, evhamdan arındırın.

Konumuzu Shakespeare’in bir sözüyle bitirelim: “İyi veya kötü bir şey yoktur, yalnızca düşünce onu öyle yapar”.

Bu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.genckalanlar.com/pozitif-dusunce/

Yoga Nedir? Nasıl Yapılır? Neden Yapılmalı?

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

Meditasyonun en etkili hali yogadır. Kişiyi bedensel ve ruhsal olarak huzura kavuşturur, kimi insanlar için bir yaşam stilidir.

Çıkış noktası Hindistan ve Pakistan bölgesi olan yoga Budistler tarafından zihni boşaltma, rahatlama ve gevşetme amacıyla yapılmaktaydı.

Yoganın zihne ve bedene birçok olumlu katkısı olduğu kanıtlanmıştır. Stresi azaltarak ruhen ve bedenen arınma ve dinlenme sağlar.

Doğru nefes alma ve verme becerisini kazandıran yoga, kalp atışlarının düzenli atmasına yardımcı olur. Bu etki sayesinde yoganın ölümlere neden olan kalp krizi riskinin azalmasına önemli derecede katkısı olduğu bilinmektedir.

Sinir sisteminde yarattığı gevşemeler sayesinde de panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

Hamilelik döneminde yoga yapan kadınlar doğru ve düzgün duruş biçimlerini öğrendikleri için, doğum sırasında ve doğum sonrasında kendilerini daha rahat hissederler.

Yogaya Nasıl Başlanır?

 • Öncelikle kısa bir alışverişe çıkmanız gerekecek. Yoga matı satın alarak işe başlayabilirsiniz. Sizi yoga yapmaya teşvik etmesi için yalnız yoga esnasında giyeceğiniz yeni ve rahat yoga kıyafetleri alabilirsiniz.
 • Yogayı evde yapacaksanız video setleri, görseller, kitaplar alarak kendinizi yoga yapmaya hazır hale getirmelisiniz. Hareketleri önceden öğrenmeniz yoga esnasında dikkatinizi dağıtmamak için gereklidir.
 • Kendinize mutlaka program belirlemelisiniz. Düzenli olarak yaptığınız yoga, size daha fazla katkı sağlar.

Evde Yoga Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak sizi rahatsız edebilecek seslerin bulunmadığı, sessiz bir alan bulun. Bu alan düz, temiz hava alan, huzurlu ve rahat ettiğiniz bir yer olmalıdır.
 • Çok fazla aç ya da tok olmamaya özen gösterin. Çok dolu veya çok boş mide sizi yogadan alıkoyabilir.
 • Rahat ettiğiniz kıyafetler giyin. Uygulayacağınız hareketleri rahat etmediğiniz kıyafetler ile yapmak pek iyi sonuçlar vermez.
 • Hareketlerinizi bir yoga matı veya yumuşak ve temiz bir örtünün üzerinde yapın. Zihninizi yogaya odaklamak için devamlı aynı örtüyü veya matı kullanmaya özen gösterin.
 • Yoga esneklik gerektirdiği için başlamadan önce mutlaka ısının.

1. Köprü pozu

Sırt üstü uzanmış vaziyetteyken kollarınızı yan tarafınıza koyup avuç içlerinizi yere temas edecek şekilde konumlandırın. Kalçanızdan güç alarak kendinizi yukarı doğru çekin. Ayaklarınızın tabanı yere basmış vaziyetteyken iki bacağınızı da yere paralel bir şekilde dik olarak tutun. Köprü duruşu vücudunuzun ön ve arka kaslarını gevşetmesi bakımından güzel bir güç hareketidir.

2. Sandalye pozu

Ayaklarınızı hafif açarak dik bir şekilde durun. Ellerinizi başınızın iki yanında havaya doğru kaldırın. Ardından sanki altınızda bir sandalye varmış gibi oturup kalkın. Sandalye duruşu bacak ve kalça için uygulanabilecek harika bir yoga hareketidir.

Ellerinizin ve dizleriniz üzerinde durun. Avuç içleriniz yerde, kollarınız dik bir açıda ve birbirine paralel haldeyken sırtınızı kamburlaştırıp karnınızı yukarı doğru çekin. Başınızı öne doğru eğip dizlerinize bakın. Kedi duruşu bel ve sırt ağrıları çekenler için bir çözüm olabilir.

4. Savaşçı pozu

Bir ayağınızı öne uzatırken, diğer ayağınızı ise arkada tutun. Öndeki ayağınızın üstüne doğru vücudunuzu ilerletip, arkadaki bacağınızı dizlerden kırın. Bu hareketleri uygularken dik bir vaziyette kollarınızı açmayı ihmal etmeyin. Savaşçı duruşu kalça ve bacak kaslarınızı esnetmek ve güçlendirmek için oldukça yararlı bir yoga hareketidir.

5. Çekirge pozu

Yüzünüz yere bakacak şekilde uzanın. Yere temas eden tek yer vücudunuzun orta kısmı olacak şekilde ellerinizi ve bacaklarınızı havaya kaldırın.

Birbirlerine paralel olmasına dikkat ettiğiniz kol ve bacaklarınızı ileri doğru itin. Çekirge duruşu, karın bölgesini rahatlatmanın yanında, bedeninizdeki birçok kası çalıştırır.

Hareketi doğru şekilde uygulamak çok önemli olduğu için bu harekete biraz daha fazla zaman tanımalısınız.

6. Çelenk pozu

Ayaklarınızı hafif dışarı bakacak şekilde çömelin. İleri doğru bakarken omurganızı sanki kalçanızı geriye itiyormuş gibi aşağı itin. Burada amaç omurganızı bükmeden kalçanızı olabildiğince aşağı itmektir. Çelenk duruşu özellikle omurgayı esnetmeye ve kalça eklemlerinin sağlıklı olmasına yardımcı olur.

7. Çocuk pozu

Yere çöktükten sonra dizlerinizi kalçanızdan biraz daha geniş açın. Başınızı yere doğru eğin ve ellerinizi ve kollarınızı avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde arkanıza doğru atın. Son olarak kalçanızı topuklarınızın üstüne doğru itin.

Источник: https://sebboy.com/yoga-nedir-nasil-yapilir/

Yoga / Ön yargılar ve zihindeki engeller

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

“Düşündüğümüzden daha özgürüz.” – Michel Foucault

Hey sen! Yoga dediğimde aklına Recep İvedik’in filmindeki yoga ile ilgili absürt sahne ya da Cem Yılmaz’ın stand-up’ında yogayla bolca ti geçtiği o kısım gelen.  Evet evet sen. Bu yazı senin için!

Hey sen! Ucundan köşesinden yogayı duymuş ama “ben hiç esnek değilim ki! ayak parmaklarıma bile değemiyorum!” bahanesinin ardına sığınan. Evet evet sen. Bu yazı senin için!

Hey sen! Yogayı “adamlığa” yakıştırmayan. “Erkek adam “yogo” mu yaparmış?!” diyen yurdumun erkeği. Evet evet sen. Bu yazı senin için!

“Zihinlerinizi açın, dostlarım. Bizler, hepimiz anlamadıklarımızdan korkarız.” Dan Brown

Bedensel İzah Çocuk Yogası- Kadin.com

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın
Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

Yoga disiplini ve  teknikleri ile sadece yetişkinlerin huzur bulduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Bu yazımda sizlerle son zamanlarda ailelerin ve eğitmenlerin dikkatini çeken, çocuk eğitiminde farklı bir disiplin yöntemi olarak uygulanan Çocuk Yogasından bahsedeceğim.

Çocuk yogası, Klasik Yoga duruşlarının çocuklar için uygun standartlara dönüştürülerek uygulandığı; eğlence, disiplin, kendine güven ve sorumluluk duygusuyla birleştiği, bireysel ve eşli egzersizlerden oluşan hareketler bütünüdür.

Akıllara takılan en önemli soru da şu: “Peki çocuklar yoga için ne kadar uygun? Çocuklar yetişkinlere oranla bedenen ve ruhen Yogaya daha yakınlar aslında.  Zihinleri henüz tertemiz , berrak, el değmemiş. Açık zihin ve bedenle, kısa sürede çok yol alınabileceğini yapılan uygulamalar destekliyor.

Esasında  yoganın yaşı, cinsiyeti, koşulu yok. Her canlı yoga yapabilir ki hayvanlar bunu içgüdüsel olarak yapıyorlar ve Asanalar (yoga duruşları) hayvanlardan ve tabiattan besleniyor.

4 yaşına kadar anne gözetiminde , 4-12 yaş çocuğu bağımsız ve tek başına yoga sınıfında derse katılabilir düzeye gelebiliyor.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Peki, çocuklar yogaya nasıl bakıyorlar? Önce anlamaya çalışıyorlar, sonra seviyor ve devam etmek istiyorlar. Yoga, öğrenme güçlüğü olan, odaklanma sorunu yaşayan, hiperaktif olan veya başka durumlar yaşayan çocuklar için de fayda sağlıyor.
[/attention][/attention][/attention]

Çocuk Yogasında eğlenceli yoga duruşlarının yanı sıra nefes çalışmaları, oyunlar, hikayeler de yer alıyor. Oyun ve hikayelerin yer alması da, çocuğun kendine olan güveninin artmasını, olumlu düşünmeyi ve duyguların daha kolay ifade edilebilmesini sağlıyor.

Çocuk Yogası Ve Vücuda Olumlu Katkıları 

Yoga vücutta esnekliği artırır.Yoga kuvvet ve dayanıklılık sağlar.Fiziksel uyum yeteneği kazandırır.Denge yeteneği sağlar.

Doğru nefes almayı sağlar.

Çocuk Yogasının Zihne Olumlu Katkıları 

Çocuk Yogası, çocuğunNeşeli olmasını,Kendine güvenli ve cesaretli olmasını,Çevresiyle olumlu iletişim becerileri kazanmasını,Kendini ifade etme becerisini kazanmasını,Paylaşımın keyfine varmasını,Kişiliğinin güçlü olmasını ve

Yaratıcı bir hayal gücü ve olumlu görüş yeteneği kazanmasını sağlar.

Yoganın Okul Eğitimine Katkısı 

Kaliteli dinleme ve öğrenmeDikkat süresinde artmaProblem çözme becerisiSınav kaygısında azalmaGüçlü ifade yeteneğiYaratıcılık, güçlü bir hayal gücüİşbirliğinde bulunabilme ve

Liderlik özellikleri kazanımı sağlar.

Bir Yoga Dersinde Neler Yapılır?

Çocuk Yogası dersleri yaş aralıklarına göre 20-35 dakika sürer.Nefes çalışmaları, göz çalışmaları ile derse başlanabilir.Dengeyi sağlayan Yoga hareketleri  (asanlalar) ile devam edilir.Genel anlamda Yoga hareketlerini yaparken hareket ve ses çok önemlidir.Hareketi gösterirken sesli olarak anlatımı da gerçekleşmektedir.

Eşli çalışmalar, hikayeler ve oyunlar , yaratıcı drama çalışmalarından esinlenmeler her Çocuk yogası dersinde  yer alır.Dersin sonunda gevşeme çalışmaları yapılır.

Bir Çocuk Yoga programının en önemli unsurlarından biri de eğlencedir. Çoğunlukla çocuklar pozların adlandırdığı hayvanları taklit etmeye çalışırlar.

Örneğin, kedi pozunu yaparken kedi olur, hatta miyavlayabilirler. Yere bakan köpek pozisyonunu yaparken havlayacaklardır. Yoga oyunlarında çocuklar katılım için cesaretlidirler, her hareket onlara ilginç gelerek dikkatlerini çekecektir.

Çocuklar bu hareketlerin kendilerine olan faydalarını fark etmeseler de eğlenmeleri kaçınılmazdır.

Çocuk yogasının çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olan katkılarını fark ettikten sonra çocuk yogası eğitimi almaya karar verdim. Türkiye'nin YOGA ALLIANCE onaylı TEK Çocuk Yogası Okulu http://www.etkininsan.

com/ ETKİN İNSAN GELİŞİM ENSTİTÜSÜ'nün  İSTANBUL'da düzenlemiş olduğu, eğitmenliğini sevgili ALPER BAYRAKTAR’IN gerçekleştirdiği Çocuk Yogası Eğitmenliği Sertifika Programı'nın 1. Modülü başarıyla tamamlandım. Çocuklar için  “BEDENSEL İZAH” olarak tanımladığım bu sürece dahilim.

  Çocukların kendi içsel dünyalarının kapılarını bize açtıkları ve bedensel olarak geliştikleri seansları gerçekleştirmeye hazırım.

Sizler de çocuğunuzun daha küçük yaşlardan itibaren fiziki ve ruhani huzura ulaşması için onu çocuk yogası derslerine kayıt ettirebilir; çocuğunuzun yoga dersleri ile daha güzel bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

SEVGİLERİMLE..   Namaste Om Shanti..

https://www.instagram.com/bygnrmad/

Источник: https://kadin.com/bedensel-izah-cocuk-yogasi

Pozitif düşünce gücüyle mutlu yaşamın sırları | Olumlu düşünme egzersiz

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

Kategori: Pozitif Hayat – 12.566Yorum Yazın

Pozitif düşünce genç kalmanın en önemli sırrıdır. Çünkü pozitif düşünce gücü ile yıllara meydan okuyabilirsiniz. Bu yazıda pozitif düşünce gücüyle mutlu yaşamın sırları sizi bekliyor!

Pozitif düşünme yöntemleri konusunda psikologlar yıllardır yoğun çalışma içerisindeler. Yapılan araştırmalar pozitif düşünmeyi başarabilen insanların daha mutlu, huzurlu ve uzun ömürlü olduklarını gösteriyor.

Pozitif düşünme egzersizleri yapabileceğiniz faydalı çalışmalardan biridir.

İşte pozitif düşünme yolları

 • Pozitif düşünce teknikleri arasında yoga ve meditasyon yapmak yer alıyor
 • Olumlu düşünmek için dua edin
 • Nasıl pozitif düşünürüm diyorsanız konuşurken sadece olumlu sözcükleri kullanmayı deneyin. Sürekli kendinize “yapamayacağımı” söylüyorsanız, bunu doğru olduğuna ikna edebilirsiniz. Bunun yerine negatif kelimeleri olumlu olanlarla değiştirin. En iyisini yapacağınızı kendiniz söyleyin veya bunun yerine en zoru deneyeceksiniz. Böylece nasıl pozitif düşünürüm sorusuna olumlu bir cevap verebilirsiniz.
 • Güç ve başarı uyandıran kelimeler kullanın. Düşüncelerinizi, güçlü, mutlu ve hayatınızın kontrolü altında hissettiren kelimelerle doldurmayı deneyin. Başarısız veya beceriksiz olduğunuzu hissettiren kelimeler yerine, bu sözcüklere odaklanmak için yoğun bir çaba gösterin.
 • Pozitif düşünce gücü teknikleri arasında başaracağına inanmak da bulunuyor. Başaracağına inan. Başarılı bir realite yaratmak için kendinize inanmak gibi bir şey yoktur. Kendinize şüphenizden yararlanın ve hedeflerinizi gerçekleştirmeyi başaracağınıza inanın.

Pozitif düşünce genç kalmanın anahtarıdır Photo: Pexels-Pixabay

Pozitif düşünce gücü teknikleri

 • Başaracağına inan. Başarılı bir realite yaratmak için kendinize inanmak gibi bir şey yoktur. Kendinize şüphenizden yararlanın ve hedeflerinizi gerçekleştirmeyi başaracağınıza inanın.
 • Düşünce değiştirme teknikleri kullanın. Bir düşüncenin saplantılı manyağı (mania) olmayın.
 • Pozitif düşünce yazıları okumak da iyi gelecektir.
 • Her şeyin basit olduğunu kabul edin. Yapılacaklar basitçe vardır, böyledir ve her şey bu haliyle iyidir.  Sadece olanı kabul etmediğimizde hayal kırıklığı ve olumsuz düşünceler ortaya çıkıyor ve bazı şeylerin farklı olmasını istiyoruz.
 • Pozitif düşünce kitapları okuyun! Pozitif düşünce ile ilgili kitaplar yapıcı olmanıza katkı sunar. Kendinize zalimce ve haksız eleştiriler vermek, sizi kötü bir ruh haline sokmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi geliştirmenize kesinlikle yardımcı olmaz. Büyün ve öğrenebilmeniz için eleştirilerinizde yapıcı olun.
 • Pozitif düşünce ve aşk kardeştir! Aşk insanı pozitif yapar! Pozitif düşünce ile aşk sizi bulacaktır!
 • Olumlu düşünce gücü ile Günümüzde yaşamayı deneyin. Geçmiş değiştirilemez ve gelecek belirsizdir; Gerçek şu an var olan hediyedir.

Olumlu düşünmenin faydaları

Pozitif düşünce gücüyle yaşam boyu mutluluk sizi bekliyor. O kadar çok fayda elde edebilirsiniz ki siz bile inanamazsınız. İşte ilk aklımıza gelen faydalar:

Öncelikle, olumlu olmaya karar verirsek, “cazibe yasası” olarak adlandırdığımız şeyleri lehimize çeviririz. Cazibe yasasının temel ilkesi “gibi çeker” dir. Hayatı görmek için alışılmış yolunuzu olumlu düşünmeyi arzularsanız, hayatınıza ne kadar çok şey çekebileceğinizi hayal edin!

Olumlu tutum seçtiğinizde, insanlarda bir çok olumlu özellik fark etmeye başlayacak ve varsayımlarını görmezden geleceksiniz ve daha sonra anlamlı arkadaşlıklar ve büyük ilişkiler yaratmaya başlayacaksınız. Bu tür tutum çevrenizdeki çok iyi ve olumlu bir atmosfer yaratacaktır.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
Öncelikli olmanızı olumlu düşünürseniz, her zaman harika bir ilk izlenim bırakacaksınız. İnsanlar, genellikle, tür ve samimi kişiliklere çekilir ve iyi bir ilk izlenim, gelecekteki ilişkilerinizin gelişimi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
[/attention][/attention][/attention]

Olumlu düşünme sağlığınız için çok yararlıdır. Bazı bilimsel çalışmalar bile, iyi, pozitif “fikre” sahip kişilerin depresyondan daha az muzdarip olma ihtimalinin daha düşük olduğunu ve olumsuz düşünürlerden daha nadiren hasta olduklarını göstermiştir.

Birçok durumda, kötü düşünceler ölenlerin başlıca sebebidir ve “ölen” kelimesi bile kişinin rahat olmadığı anlamına gelir … Sadece düşüncelerinizi değiştirin ve hayatınızı değiştireceksiniz.

İşte bu yüzden düşüncelerimize dikkat et – sağlığımızla ilgileniyor!

Olumlu insanların olumsuz olanlardan daha başarılı oldukları daha muhtemeldir. Hayatınıza olumlu düşünmeyi uygularken, başarıların daha kolay hale geldiğini ve birçok insanın düşündüğü kadar zor ve zor olmadığını fark edeceksiniz.

Stresin ana nedeni endişe ve olumsuz düşüncelerdir. Bunu daha da düşünürsek, stresin hiçbir zaman sorun çözmediğini anlayabiliriz, aksine, bizi çaresiz bırakabilir. Olumlu insanlar stresin üstesinden kolayca gelir. İyi ve olumlu düşüncelerin miktarını arttırmaya başladığınızda, artık hayatınızı duymazsanız, stres yavaş yavaş hayatınızı bozar.

Negatiflik, insanların zihnini kör edebilir. Düşüncelerini olumsuz olanlardan olumluya çevirirseniz, gözleriniz açılır ve yarım boşluk yerine şişenin yarı dolu olduğunu göreceksiniz. Çözümleri fark etmeye başlayacaksınız ve her sorunun aslında büyümek için bir fırsat olduğunu anlayacaksınız. Tüm sorunlar çözülebilir ve nihayet siz bunu göreceksiniz.

Bazen insanlar, hayatlarının gerçekte ne kadar kutlu olduğunu bilmeden yaşıyorlar, işleri kabullenip, minnettar olmayı unutuyorlar.

Daha önce de belirttiğim gibi, hayatta bazı kanunlar vardır; bunlardan biri “benzerleri cezbeder”, diğeri ise “eklediğiniz şeyi biçersiniz” diyor.

İnsanlar, yaşadıkları şeyleri şimdiden takdir etmeden kaderleriyle ilgili şikayet ve yas tuttuğunda, bunu bile kaybetmek zorunda kalırlar. Aksine, takdir ve şükran, yaşamlarına müteşekkir iyi şeyler getirir. Öyleyse, minnettar olalım ve nimetimizi sayalım.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Olumlu tavır motivasyonunuzu artıracak ve hedeflerinize daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmaya başlayacaksınız. Güçlü bir motivasyona sahip olmak, “kanat “lara sahip olmakla aynı şeydir!
[/attention][/attention][/attention]

Olumlu düşünme sizi daha güzel göstermeye yönlendirir. Doğal olarak olur: gülümseyerek, güleryüzlü ve mutlu insanlar, her nasılsa, son derece çekici. İç güzelliğiniz parlayacak ve dış tarafta da görülecektir. Olumlu düşünce ile genç kalacaksınız!

Son söz

Hayata olumlu bakabilmek! İşte bütün mesele bu! Genç ve sağlıklı kalmanın yolu pozitif düşünmeden, hoşgörülü olmaktan geçiyor. Bu tür insanların daha uzun ömürlü oldukları ve daha az yıprandıkları bilimsel çalışmalarla belgelenmiş.

Ne düşünürseniz, nasıl düşünürseniz öyle yaşar ve öyle yaşlanırsınız. Atalarımızın dediği gibi bir adama 40 kez deli dersen deli olur.

Bir insan 40 kez ben iyiyim, gencim, huzurluyum derse iyi, genç ve huzurlu olur. Zihninizi kötü duygulardan arındırın. Haset, sevgisizlik, hoşnutsuzluk, tatminsizlik insanı zihnen yoran ve yıpratan etkenler.

Bu etkenlerin birikim vücutta biyolojik yaşlılığı da beraberinde getiriyor.

Yapıcı olun. İlişkilerinizde eleştirel, yargılayıcı değil yapıcı olun. Yapılan hataları bir fırsat olarak görün. Bu hatalardan ders çıkarıp hayatınızı daha iyi düzenleyebileceğinizi unutmayın.
Hz.

Davud “Kişi kalbinde düşündüğü gibidir.” demiş. Siz de kalbinizi yalnızca toksinlerden değil , kötü düşüncelerden, sıkıntılardan, evhamdan arındırın.

Konumuzu Shakespeare’in bir sözüyle bitirelim: “İyi veya kötü bir şey yoktur, yalnızca düşünce onu öyle yapar”.

Bu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.genckalanlar.com/pozitif-dusunce/

Yoga Nedir? Nasıl Yapılır? Neden Yapılmalı?

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

Meditasyonun en etkili hali yogadır. Kişiyi bedensel ve ruhsal olarak huzura kavuşturur, kimi insanlar için bir yaşam stilidir.

Çıkış noktası Hindistan ve Pakistan bölgesi olan yoga Budistler tarafından zihni boşaltma, rahatlama ve gevşetme amacıyla yapılmaktaydı.

Yoganın zihne ve bedene birçok olumlu katkısı olduğu kanıtlanmıştır. Stresi azaltarak ruhen ve bedenen arınma ve dinlenme sağlar.

Doğru nefes alma ve verme becerisini kazandıran yoga, kalp atışlarının düzenli atmasına yardımcı olur. Bu etki sayesinde yoganın ölümlere neden olan kalp krizi riskinin azalmasına önemli derecede katkısı olduğu bilinmektedir.

Sinir sisteminde yarattığı gevşemeler sayesinde de panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

Hamilelik döneminde yoga yapan kadınlar doğru ve düzgün duruş biçimlerini öğrendikleri için, doğum sırasında ve doğum sonrasında kendilerini daha rahat hissederler.

Yogaya Nasıl Başlanır?

 • Öncelikle kısa bir alışverişe çıkmanız gerekecek. Yoga matı satın alarak işe başlayabilirsiniz. Sizi yoga yapmaya teşvik etmesi için yalnız yoga esnasında giyeceğiniz yeni ve rahat yoga kıyafetleri alabilirsiniz.
 • Yogayı evde yapacaksanız video setleri, görseller, kitaplar alarak kendinizi yoga yapmaya hazır hale getirmelisiniz. Hareketleri önceden öğrenmeniz yoga esnasında dikkatinizi dağıtmamak için gereklidir.
 • Kendinize mutlaka program belirlemelisiniz. Düzenli olarak yaptığınız yoga, size daha fazla katkı sağlar.

Evde Yoga Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak sizi rahatsız edebilecek seslerin bulunmadığı, sessiz bir alan bulun. Bu alan düz, temiz hava alan, huzurlu ve rahat ettiğiniz bir yer olmalıdır.
 • Çok fazla aç ya da tok olmamaya özen gösterin. Çok dolu veya çok boş mide sizi yogadan alıkoyabilir.
 • Rahat ettiğiniz kıyafetler giyin. Uygulayacağınız hareketleri rahat etmediğiniz kıyafetler ile yapmak pek iyi sonuçlar vermez.
 • Hareketlerinizi bir yoga matı veya yumuşak ve temiz bir örtünün üzerinde yapın. Zihninizi yogaya odaklamak için devamlı aynı örtüyü veya matı kullanmaya özen gösterin.
 • Yoga esneklik gerektirdiği için başlamadan önce mutlaka ısının.

1. Köprü pozu

Sırt üstü uzanmış vaziyetteyken kollarınızı yan tarafınıza koyup avuç içlerinizi yere temas edecek şekilde konumlandırın. Kalçanızdan güç alarak kendinizi yukarı doğru çekin. Ayaklarınızın tabanı yere basmış vaziyetteyken iki bacağınızı da yere paralel bir şekilde dik olarak tutun. Köprü duruşu vücudunuzun ön ve arka kaslarını gevşetmesi bakımından güzel bir güç hareketidir.

2. Sandalye pozu

Ayaklarınızı hafif açarak dik bir şekilde durun. Ellerinizi başınızın iki yanında havaya doğru kaldırın. Ardından sanki altınızda bir sandalye varmış gibi oturup kalkın. Sandalye duruşu bacak ve kalça için uygulanabilecek harika bir yoga hareketidir.

Ellerinizin ve dizleriniz üzerinde durun. Avuç içleriniz yerde, kollarınız dik bir açıda ve birbirine paralel haldeyken sırtınızı kamburlaştırıp karnınızı yukarı doğru çekin. Başınızı öne doğru eğip dizlerinize bakın. Kedi duruşu bel ve sırt ağrıları çekenler için bir çözüm olabilir.

4. Savaşçı pozu

Bir ayağınızı öne uzatırken, diğer ayağınızı ise arkada tutun. Öndeki ayağınızın üstüne doğru vücudunuzu ilerletip, arkadaki bacağınızı dizlerden kırın. Bu hareketleri uygularken dik bir vaziyette kollarınızı açmayı ihmal etmeyin. Savaşçı duruşu kalça ve bacak kaslarınızı esnetmek ve güçlendirmek için oldukça yararlı bir yoga hareketidir.

5. Çekirge pozu

Yüzünüz yere bakacak şekilde uzanın. Yere temas eden tek yer vücudunuzun orta kısmı olacak şekilde ellerinizi ve bacaklarınızı havaya kaldırın.

Birbirlerine paralel olmasına dikkat ettiğiniz kol ve bacaklarınızı ileri doğru itin. Çekirge duruşu, karın bölgesini rahatlatmanın yanında, bedeninizdeki birçok kası çalıştırır.

Hareketi doğru şekilde uygulamak çok önemli olduğu için bu harekete biraz daha fazla zaman tanımalısınız.

6. Çelenk pozu

Ayaklarınızı hafif dışarı bakacak şekilde çömelin. İleri doğru bakarken omurganızı sanki kalçanızı geriye itiyormuş gibi aşağı itin. Burada amaç omurganızı bükmeden kalçanızı olabildiğince aşağı itmektir. Çelenk duruşu özellikle omurgayı esnetmeye ve kalça eklemlerinin sağlıklı olmasına yardımcı olur.

7. Çocuk pozu

Yere çöktükten sonra dizlerinizi kalçanızdan biraz daha geniş açın. Başınızı yere doğru eğin ve ellerinizi ve kollarınızı avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde arkanıza doğru atın. Son olarak kalçanızı topuklarınızın üstüne doğru itin.

Источник: https://sebboy.com/yoga-nedir-nasil-yapilir/

Yoga / Ön yargılar ve zihindeki engeller

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

“Düşündüğümüzden daha özgürüz.” – Michel Foucault

Hey sen! Yoga dediğimde aklına Recep İvedik’in filmindeki yoga ile ilgili absürt sahne ya da Cem Yılmaz’ın stand-up’ında yogayla bolca ti geçtiği o kısım gelen.  Evet evet sen. Bu yazı senin için!

Hey sen! Ucundan köşesinden yogayı duymuş ama “ben hiç esnek değilim ki! ayak parmaklarıma bile değemiyorum!” bahanesinin ardına sığınan. Evet evet sen. Bu yazı senin için!

Hey sen! Yogayı “adamlığa” yakıştırmayan. “Erkek adam “yogo” mu yaparmış?!” diyen yurdumun erkeği. Evet evet sen. Bu yazı senin için!

“Zihinlerinizi açın, dostlarım. Bizler, hepimiz anlamadıklarımızdan korkarız.” Dan Brown

Bedensel İzah Çocuk Yogası- Kadin.com

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın
Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

Yoga disiplini ve  teknikleri ile sadece yetişkinlerin huzur bulduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Bu yazımda sizlerle son zamanlarda ailelerin ve eğitmenlerin dikkatini çeken, çocuk eğitiminde farklı bir disiplin yöntemi olarak uygulanan Çocuk Yogasından bahsedeceğim.

Çocuk yogası, Klasik Yoga duruşlarının çocuklar için uygun standartlara dönüştürülerek uygulandığı; eğlence, disiplin, kendine güven ve sorumluluk duygusuyla birleştiği, bireysel ve eşli egzersizlerden oluşan hareketler bütünüdür.

Akıllara takılan en önemli soru da şu: “Peki çocuklar yoga için ne kadar uygun? Çocuklar yetişkinlere oranla bedenen ve ruhen Yogaya daha yakınlar aslında.  Zihinleri henüz tertemiz , berrak, el değmemiş. Açık zihin ve bedenle, kısa sürede çok yol alınabileceğini yapılan uygulamalar destekliyor.

Esasında  yoganın yaşı, cinsiyeti, koşulu yok. Her canlı yoga yapabilir ki hayvanlar bunu içgüdüsel olarak yapıyorlar ve Asanalar (yoga duruşları) hayvanlardan ve tabiattan besleniyor.

4 yaşına kadar anne gözetiminde , 4-12 yaş çocuğu bağımsız ve tek başına yoga sınıfında derse katılabilir düzeye gelebiliyor.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Peki, çocuklar yogaya nasıl bakıyorlar? Önce anlamaya çalışıyorlar, sonra seviyor ve devam etmek istiyorlar. Yoga, öğrenme güçlüğü olan, odaklanma sorunu yaşayan, hiperaktif olan veya başka durumlar yaşayan çocuklar için de fayda sağlıyor.
[/attention][/attention][/attention]

Çocuk Yogasında eğlenceli yoga duruşlarının yanı sıra nefes çalışmaları, oyunlar, hikayeler de yer alıyor. Oyun ve hikayelerin yer alması da, çocuğun kendine olan güveninin artmasını, olumlu düşünmeyi ve duyguların daha kolay ifade edilebilmesini sağlıyor.

Çocuk Yogası Ve Vücuda Olumlu Katkıları 

Yoga vücutta esnekliği artırır.Yoga kuvvet ve dayanıklılık sağlar.Fiziksel uyum yeteneği kazandırır.Denge yeteneği sağlar.

Doğru nefes almayı sağlar.

Çocuk Yogasının Zihne Olumlu Katkıları 

Çocuk Yogası, çocuğunNeşeli olmasını,Kendine güvenli ve cesaretli olmasını,Çevresiyle olumlu iletişim becerileri kazanmasını,Kendini ifade etme becerisini kazanmasını,Paylaşımın keyfine varmasını,Kişiliğinin güçlü olmasını ve

Yaratıcı bir hayal gücü ve olumlu görüş yeteneği kazanmasını sağlar.

Yoganın Okul Eğitimine Katkısı 

Kaliteli dinleme ve öğrenmeDikkat süresinde artmaProblem çözme becerisiSınav kaygısında azalmaGüçlü ifade yeteneğiYaratıcılık, güçlü bir hayal gücüİşbirliğinde bulunabilme ve

Liderlik özellikleri kazanımı sağlar.

Bir Yoga Dersinde Neler Yapılır?

Çocuk Yogası dersleri yaş aralıklarına göre 20-35 dakika sürer.Nefes çalışmaları, göz çalışmaları ile derse başlanabilir.Dengeyi sağlayan Yoga hareketleri  (asanlalar) ile devam edilir.Genel anlamda Yoga hareketlerini yaparken hareket ve ses çok önemlidir.Hareketi gösterirken sesli olarak anlatımı da gerçekleşmektedir.

Eşli çalışmalar, hikayeler ve oyunlar , yaratıcı drama çalışmalarından esinlenmeler her Çocuk yogası dersinde  yer alır.Dersin sonunda gevşeme çalışmaları yapılır.

Bir Çocuk Yoga programının en önemli unsurlarından biri de eğlencedir. Çoğunlukla çocuklar pozların adlandırdığı hayvanları taklit etmeye çalışırlar.

Örneğin, kedi pozunu yaparken kedi olur, hatta miyavlayabilirler. Yere bakan köpek pozisyonunu yaparken havlayacaklardır. Yoga oyunlarında çocuklar katılım için cesaretlidirler, her hareket onlara ilginç gelerek dikkatlerini çekecektir.

Çocuklar bu hareketlerin kendilerine olan faydalarını fark etmeseler de eğlenmeleri kaçınılmazdır.

Çocuk yogasının çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olan katkılarını fark ettikten sonra çocuk yogası eğitimi almaya karar verdim. Türkiye'nin YOGA ALLIANCE onaylı TEK Çocuk Yogası Okulu http://www.etkininsan.

com/ ETKİN İNSAN GELİŞİM ENSTİTÜSÜ'nün  İSTANBUL'da düzenlemiş olduğu, eğitmenliğini sevgili ALPER BAYRAKTAR’IN gerçekleştirdiği Çocuk Yogası Eğitmenliği Sertifika Programı'nın 1. Modülü başarıyla tamamlandım. Çocuklar için  “BEDENSEL İZAH” olarak tanımladığım bu sürece dahilim.

  Çocukların kendi içsel dünyalarının kapılarını bize açtıkları ve bedensel olarak geliştikleri seansları gerçekleştirmeye hazırım.

Sizler de çocuğunuzun daha küçük yaşlardan itibaren fiziki ve ruhani huzura ulaşması için onu çocuk yogası derslerine kayıt ettirebilir; çocuğunuzun yoga dersleri ile daha güzel bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

SEVGİLERİMLE..   Namaste Om Shanti..

https://www.instagram.com/bygnrmad/

Источник: https://kadin.com/bedensel-izah-cocuk-yogasi

Pozitif düşünce gücüyle mutlu yaşamın sırları | Olumlu düşünme egzersiz

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

Kategori: Pozitif Hayat – 12.566Yorum Yazın

Pozitif düşünce genç kalmanın en önemli sırrıdır. Çünkü pozitif düşünce gücü ile yıllara meydan okuyabilirsiniz. Bu yazıda pozitif düşünce gücüyle mutlu yaşamın sırları sizi bekliyor!

Pozitif düşünme yöntemleri konusunda psikologlar yıllardır yoğun çalışma içerisindeler. Yapılan araştırmalar pozitif düşünmeyi başarabilen insanların daha mutlu, huzurlu ve uzun ömürlü olduklarını gösteriyor.

Pozitif düşünme egzersizleri yapabileceğiniz faydalı çalışmalardan biridir.

İşte pozitif düşünme yolları

 • Pozitif düşünce teknikleri arasında yoga ve meditasyon yapmak yer alıyor
 • Olumlu düşünmek için dua edin
 • Nasıl pozitif düşünürüm diyorsanız konuşurken sadece olumlu sözcükleri kullanmayı deneyin. Sürekli kendinize “yapamayacağımı” söylüyorsanız, bunu doğru olduğuna ikna edebilirsiniz. Bunun yerine negatif kelimeleri olumlu olanlarla değiştirin. En iyisini yapacağınızı kendiniz söyleyin veya bunun yerine en zoru deneyeceksiniz. Böylece nasıl pozitif düşünürüm sorusuna olumlu bir cevap verebilirsiniz.
 • Güç ve başarı uyandıran kelimeler kullanın. Düşüncelerinizi, güçlü, mutlu ve hayatınızın kontrolü altında hissettiren kelimelerle doldurmayı deneyin. Başarısız veya beceriksiz olduğunuzu hissettiren kelimeler yerine, bu sözcüklere odaklanmak için yoğun bir çaba gösterin.
 • Pozitif düşünce gücü teknikleri arasında başaracağına inanmak da bulunuyor. Başaracağına inan. Başarılı bir realite yaratmak için kendinize inanmak gibi bir şey yoktur. Kendinize şüphenizden yararlanın ve hedeflerinizi gerçekleştirmeyi başaracağınıza inanın.

Pozitif düşünce genç kalmanın anahtarıdır Photo: Pexels-Pixabay

Pozitif düşünce gücü teknikleri

 • Başaracağına inan. Başarılı bir realite yaratmak için kendinize inanmak gibi bir şey yoktur. Kendinize şüphenizden yararlanın ve hedeflerinizi gerçekleştirmeyi başaracağınıza inanın.
 • Düşünce değiştirme teknikleri kullanın. Bir düşüncenin saplantılı manyağı (mania) olmayın.
 • Pozitif düşünce yazıları okumak da iyi gelecektir.
 • Her şeyin basit olduğunu kabul edin. Yapılacaklar basitçe vardır, böyledir ve her şey bu haliyle iyidir.  Sadece olanı kabul etmediğimizde hayal kırıklığı ve olumsuz düşünceler ortaya çıkıyor ve bazı şeylerin farklı olmasını istiyoruz.
 • Pozitif düşünce kitapları okuyun! Pozitif düşünce ile ilgili kitaplar yapıcı olmanıza katkı sunar. Kendinize zalimce ve haksız eleştiriler vermek, sizi kötü bir ruh haline sokmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi geliştirmenize kesinlikle yardımcı olmaz. Büyün ve öğrenebilmeniz için eleştirilerinizde yapıcı olun.
 • Pozitif düşünce ve aşk kardeştir! Aşk insanı pozitif yapar! Pozitif düşünce ile aşk sizi bulacaktır!
 • Olumlu düşünce gücü ile Günümüzde yaşamayı deneyin. Geçmiş değiştirilemez ve gelecek belirsizdir; Gerçek şu an var olan hediyedir.

Olumlu düşünmenin faydaları

Pozitif düşünce gücüyle yaşam boyu mutluluk sizi bekliyor. O kadar çok fayda elde edebilirsiniz ki siz bile inanamazsınız. İşte ilk aklımıza gelen faydalar:

Öncelikle, olumlu olmaya karar verirsek, “cazibe yasası” olarak adlandırdığımız şeyleri lehimize çeviririz. Cazibe yasasının temel ilkesi “gibi çeker” dir. Hayatı görmek için alışılmış yolunuzu olumlu düşünmeyi arzularsanız, hayatınıza ne kadar çok şey çekebileceğinizi hayal edin!

Olumlu tutum seçtiğinizde, insanlarda bir çok olumlu özellik fark etmeye başlayacak ve varsayımlarını görmezden geleceksiniz ve daha sonra anlamlı arkadaşlıklar ve büyük ilişkiler yaratmaya başlayacaksınız. Bu tür tutum çevrenizdeki çok iyi ve olumlu bir atmosfer yaratacaktır.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
Öncelikli olmanızı olumlu düşünürseniz, her zaman harika bir ilk izlenim bırakacaksınız. İnsanlar, genellikle, tür ve samimi kişiliklere çekilir ve iyi bir ilk izlenim, gelecekteki ilişkilerinizin gelişimi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
[/attention][/attention][/attention]

Olumlu düşünme sağlığınız için çok yararlıdır. Bazı bilimsel çalışmalar bile, iyi, pozitif “fikre” sahip kişilerin depresyondan daha az muzdarip olma ihtimalinin daha düşük olduğunu ve olumsuz düşünürlerden daha nadiren hasta olduklarını göstermiştir.

Birçok durumda, kötü düşünceler ölenlerin başlıca sebebidir ve “ölen” kelimesi bile kişinin rahat olmadığı anlamına gelir … Sadece düşüncelerinizi değiştirin ve hayatınızı değiştireceksiniz.

İşte bu yüzden düşüncelerimize dikkat et – sağlığımızla ilgileniyor!

Olumlu insanların olumsuz olanlardan daha başarılı oldukları daha muhtemeldir. Hayatınıza olumlu düşünmeyi uygularken, başarıların daha kolay hale geldiğini ve birçok insanın düşündüğü kadar zor ve zor olmadığını fark edeceksiniz.

Stresin ana nedeni endişe ve olumsuz düşüncelerdir. Bunu daha da düşünürsek, stresin hiçbir zaman sorun çözmediğini anlayabiliriz, aksine, bizi çaresiz bırakabilir. Olumlu insanlar stresin üstesinden kolayca gelir. İyi ve olumlu düşüncelerin miktarını arttırmaya başladığınızda, artık hayatınızı duymazsanız, stres yavaş yavaş hayatınızı bozar.

Negatiflik, insanların zihnini kör edebilir. Düşüncelerini olumsuz olanlardan olumluya çevirirseniz, gözleriniz açılır ve yarım boşluk yerine şişenin yarı dolu olduğunu göreceksiniz. Çözümleri fark etmeye başlayacaksınız ve her sorunun aslında büyümek için bir fırsat olduğunu anlayacaksınız. Tüm sorunlar çözülebilir ve nihayet siz bunu göreceksiniz.

Bazen insanlar, hayatlarının gerçekte ne kadar kutlu olduğunu bilmeden yaşıyorlar, işleri kabullenip, minnettar olmayı unutuyorlar.

Daha önce de belirttiğim gibi, hayatta bazı kanunlar vardır; bunlardan biri “benzerleri cezbeder”, diğeri ise “eklediğiniz şeyi biçersiniz” diyor.

İnsanlar, yaşadıkları şeyleri şimdiden takdir etmeden kaderleriyle ilgili şikayet ve yas tuttuğunda, bunu bile kaybetmek zorunda kalırlar. Aksine, takdir ve şükran, yaşamlarına müteşekkir iyi şeyler getirir. Öyleyse, minnettar olalım ve nimetimizi sayalım.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Olumlu tavır motivasyonunuzu artıracak ve hedeflerinize daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmaya başlayacaksınız. Güçlü bir motivasyona sahip olmak, “kanat “lara sahip olmakla aynı şeydir!
[/attention][/attention][/attention]

Olumlu düşünme sizi daha güzel göstermeye yönlendirir. Doğal olarak olur: gülümseyerek, güleryüzlü ve mutlu insanlar, her nasılsa, son derece çekici. İç güzelliğiniz parlayacak ve dış tarafta da görülecektir. Olumlu düşünce ile genç kalacaksınız!

Son söz

Hayata olumlu bakabilmek! İşte bütün mesele bu! Genç ve sağlıklı kalmanın yolu pozitif düşünmeden, hoşgörülü olmaktan geçiyor. Bu tür insanların daha uzun ömürlü oldukları ve daha az yıprandıkları bilimsel çalışmalarla belgelenmiş.

Ne düşünürseniz, nasıl düşünürseniz öyle yaşar ve öyle yaşlanırsınız. Atalarımızın dediği gibi bir adama 40 kez deli dersen deli olur.

Bir insan 40 kez ben iyiyim, gencim, huzurluyum derse iyi, genç ve huzurlu olur. Zihninizi kötü duygulardan arındırın. Haset, sevgisizlik, hoşnutsuzluk, tatminsizlik insanı zihnen yoran ve yıpratan etkenler.

Bu etkenlerin birikim vücutta biyolojik yaşlılığı da beraberinde getiriyor.

Yapıcı olun. İlişkilerinizde eleştirel, yargılayıcı değil yapıcı olun. Yapılan hataları bir fırsat olarak görün. Bu hatalardan ders çıkarıp hayatınızı daha iyi düzenleyebileceğinizi unutmayın.
Hz.

Davud “Kişi kalbinde düşündüğü gibidir.” demiş. Siz de kalbinizi yalnızca toksinlerden değil , kötü düşüncelerden, sıkıntılardan, evhamdan arındırın.

Konumuzu Shakespeare’in bir sözüyle bitirelim: “İyi veya kötü bir şey yoktur, yalnızca düşünce onu öyle yapar”.

Bu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.genckalanlar.com/pozitif-dusunce/

Yoga Nedir? Nasıl Yapılır? Neden Yapılmalı?

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

Meditasyonun en etkili hali yogadır. Kişiyi bedensel ve ruhsal olarak huzura kavuşturur, kimi insanlar için bir yaşam stilidir.

Çıkış noktası Hindistan ve Pakistan bölgesi olan yoga Budistler tarafından zihni boşaltma, rahatlama ve gevşetme amacıyla yapılmaktaydı.

Yoganın zihne ve bedene birçok olumlu katkısı olduğu kanıtlanmıştır. Stresi azaltarak ruhen ve bedenen arınma ve dinlenme sağlar.

Doğru nefes alma ve verme becerisini kazandıran yoga, kalp atışlarının düzenli atmasına yardımcı olur. Bu etki sayesinde yoganın ölümlere neden olan kalp krizi riskinin azalmasına önemli derecede katkısı olduğu bilinmektedir.

Sinir sisteminde yarattığı gevşemeler sayesinde de panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

Hamilelik döneminde yoga yapan kadınlar doğru ve düzgün duruş biçimlerini öğrendikleri için, doğum sırasında ve doğum sonrasında kendilerini daha rahat hissederler.

Yogaya Nasıl Başlanır?

 • Öncelikle kısa bir alışverişe çıkmanız gerekecek. Yoga matı satın alarak işe başlayabilirsiniz. Sizi yoga yapmaya teşvik etmesi için yalnız yoga esnasında giyeceğiniz yeni ve rahat yoga kıyafetleri alabilirsiniz.
 • Yogayı evde yapacaksanız video setleri, görseller, kitaplar alarak kendinizi yoga yapmaya hazır hale getirmelisiniz. Hareketleri önceden öğrenmeniz yoga esnasında dikkatinizi dağıtmamak için gereklidir.
 • Kendinize mutlaka program belirlemelisiniz. Düzenli olarak yaptığınız yoga, size daha fazla katkı sağlar.

Evde Yoga Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak sizi rahatsız edebilecek seslerin bulunmadığı, sessiz bir alan bulun. Bu alan düz, temiz hava alan, huzurlu ve rahat ettiğiniz bir yer olmalıdır.
 • Çok fazla aç ya da tok olmamaya özen gösterin. Çok dolu veya çok boş mide sizi yogadan alıkoyabilir.
 • Rahat ettiğiniz kıyafetler giyin. Uygulayacağınız hareketleri rahat etmediğiniz kıyafetler ile yapmak pek iyi sonuçlar vermez.
 • Hareketlerinizi bir yoga matı veya yumuşak ve temiz bir örtünün üzerinde yapın. Zihninizi yogaya odaklamak için devamlı aynı örtüyü veya matı kullanmaya özen gösterin.
 • Yoga esneklik gerektirdiği için başlamadan önce mutlaka ısının.

Yoga Hareketleri

1. Köprü pozu

Sırt üstü uzanmış vaziyetteyken kollarınızı yan tarafınıza koyup avuç içlerinizi yere temas edecek şekilde konumlandırın. Kalçanızdan güç alarak kendinizi yukarı doğru çekin. Ayaklarınızın tabanı yere basmış vaziyetteyken iki bacağınızı da yere paralel bir şekilde dik olarak tutun. Köprü duruşu vücudunuzun ön ve arka kaslarını gevşetmesi bakımından güzel bir güç hareketidir.

2. Sandalye pozu

Ayaklarınızı hafif açarak dik bir şekilde durun. Ellerinizi başınızın iki yanında havaya doğru kaldırın. Ardından sanki altınızda bir sandalye varmış gibi oturup kalkın. Sandalye duruşu bacak ve kalça için uygulanabilecek harika bir yoga hareketidir.

Ellerinizin ve dizleriniz üzerinde durun. Avuç içleriniz yerde, kollarınız dik bir açıda ve birbirine paralel haldeyken sırtınızı kamburlaştırıp karnınızı yukarı doğru çekin. Başınızı öne doğru eğip dizlerinize bakın. Kedi duruşu bel ve sırt ağrıları çekenler için bir çözüm olabilir.

4. Savaşçı pozu

Bir ayağınızı öne uzatırken, diğer ayağınızı ise arkada tutun. Öndeki ayağınızın üstüne doğru vücudunuzu ilerletip, arkadaki bacağınızı dizlerden kırın. Bu hareketleri uygularken dik bir vaziyette kollarınızı açmayı ihmal etmeyin. Savaşçı duruşu kalça ve bacak kaslarınızı esnetmek ve güçlendirmek için oldukça yararlı bir yoga hareketidir.

5. Çekirge pozu

Yüzünüz yere bakacak şekilde uzanın. Yere temas eden tek yer vücudunuzun orta kısmı olacak şekilde ellerinizi ve bacaklarınızı havaya kaldırın.

Birbirlerine paralel olmasına dikkat ettiğiniz kol ve bacaklarınızı ileri doğru itin. Çekirge duruşu, karın bölgesini rahatlatmanın yanında, bedeninizdeki birçok kası çalıştırır.

Hareketi doğru şekilde uygulamak çok önemli olduğu için bu harekete biraz daha fazla zaman tanımalısınız.

6. Çelenk pozu

Ayaklarınızı hafif dışarı bakacak şekilde çömelin. İleri doğru bakarken omurganızı sanki kalçanızı geriye itiyormuş gibi aşağı itin. Burada amaç omurganızı bükmeden kalçanızı olabildiğince aşağı itmektir. Çelenk duruşu özellikle omurgayı esnetmeye ve kalça eklemlerinin sağlıklı olmasına yardımcı olur.

7. Çocuk pozu

Yere çöktükten sonra dizlerinizi kalçanızdan biraz daha geniş açın. Başınızı yere doğru eğin ve ellerinizi ve kollarınızı avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde arkanıza doğru atın. Son olarak kalçanızı topuklarınızın üstüne doğru itin.

Источник: https://sebboy.com/yoga-nedir-nasil-yapilir/

Yoga / Ön yargılar ve zihindeki engeller

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

“Düşündüğümüzden daha özgürüz.” – Michel Foucault

Hey sen! Yoga dediğimde aklına Recep İvedik’in filmindeki yoga ile ilgili absürt sahne ya da Cem Yılmaz’ın stand-up’ında yogayla bolca ti geçtiği o kısım gelen.  Evet evet sen. Bu yazı senin için!

Hey sen! Ucundan köşesinden yogayı duymuş ama “ben hiç esnek değilim ki! ayak parmaklarıma bile değemiyorum!” bahanesinin ardına sığınan. Evet evet sen. Bu yazı senin için!

Hey sen! Yogayı “adamlığa” yakıştırmayan. “Erkek adam “yogo” mu yaparmış?!” diyen yurdumun erkeği. Evet evet sen. Bu yazı senin için!

“Zihinlerinizi açın, dostlarım. Bizler, hepimiz anlamadıklarımızdan korkarız.” Dan Brown

Bedensel İzah Çocuk Yogası- Kadin.com

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın
Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

Yoga disiplini ve  teknikleri ile sadece yetişkinlerin huzur bulduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Bu yazımda sizlerle son zamanlarda ailelerin ve eğitmenlerin dikkatini çeken, çocuk eğitiminde farklı bir disiplin yöntemi olarak uygulanan Çocuk Yogasından bahsedeceğim.

Çocuk yogası, Klasik Yoga duruşlarının çocuklar için uygun standartlara dönüştürülerek uygulandığı; eğlence, disiplin, kendine güven ve sorumluluk duygusuyla birleştiği, bireysel ve eşli egzersizlerden oluşan hareketler bütünüdür.

Akıllara takılan en önemli soru da şu: “Peki çocuklar yoga için ne kadar uygun? Çocuklar yetişkinlere oranla bedenen ve ruhen Yogaya daha yakınlar aslında.  Zihinleri henüz tertemiz , berrak, el değmemiş. Açık zihin ve bedenle, kısa sürede çok yol alınabileceğini yapılan uygulamalar destekliyor.

Esasında  yoganın yaşı, cinsiyeti, koşulu yok. Her canlı yoga yapabilir ki hayvanlar bunu içgüdüsel olarak yapıyorlar ve Asanalar (yoga duruşları) hayvanlardan ve tabiattan besleniyor.

4 yaşına kadar anne gözetiminde , 4-12 yaş çocuğu bağımsız ve tek başına yoga sınıfında derse katılabilir düzeye gelebiliyor.

[attention type=yellow][attention type=yellow][attention type=yellow]
Peki, çocuklar yogaya nasıl bakıyorlar? Önce anlamaya çalışıyorlar, sonra seviyor ve devam etmek istiyorlar. Yoga, öğrenme güçlüğü olan, odaklanma sorunu yaşayan, hiperaktif olan veya başka durumlar yaşayan çocuklar için de fayda sağlıyor.
[/attention][/attention][/attention]

Çocuk Yogasında eğlenceli yoga duruşlarının yanı sıra nefes çalışmaları, oyunlar, hikayeler de yer alıyor. Oyun ve hikayelerin yer alması da, çocuğun kendine olan güveninin artmasını, olumlu düşünmeyi ve duyguların daha kolay ifade edilebilmesini sağlıyor.

Çocuk Yogası Ve Vücuda Olumlu Katkıları 

Yoga vücutta esnekliği artırır.Yoga kuvvet ve dayanıklılık sağlar.Fiziksel uyum yeteneği kazandırır.Denge yeteneği sağlar.

Doğru nefes almayı sağlar.

Çocuk Yogasının Zihne Olumlu Katkıları 

Çocuk Yogası, çocuğunNeşeli olmasını,Kendine güvenli ve cesaretli olmasını,Çevresiyle olumlu iletişim becerileri kazanmasını,Kendini ifade etme becerisini kazanmasını,Paylaşımın keyfine varmasını,Kişiliğinin güçlü olmasını ve

Yaratıcı bir hayal gücü ve olumlu görüş yeteneği kazanmasını sağlar.

Yoganın Okul Eğitimine Katkısı 

Kaliteli dinleme ve öğrenmeDikkat süresinde artmaProblem çözme becerisiSınav kaygısında azalmaGüçlü ifade yeteneğiYaratıcılık, güçlü bir hayal gücüİşbirliğinde bulunabilme ve

Liderlik özellikleri kazanımı sağlar.

Bir Yoga Dersinde Neler Yapılır?

Çocuk Yogası dersleri yaş aralıklarına göre 20-35 dakika sürer.Nefes çalışmaları, göz çalışmaları ile derse başlanabilir.Dengeyi sağlayan Yoga hareketleri  (asanlalar) ile devam edilir.Genel anlamda Yoga hareketlerini yaparken hareket ve ses çok önemlidir.Hareketi gösterirken sesli olarak anlatımı da gerçekleşmektedir.

Eşli çalışmalar, hikayeler ve oyunlar , yaratıcı drama çalışmalarından esinlenmeler her Çocuk yogası dersinde  yer alır.Dersin sonunda gevşeme çalışmaları yapılır.

Bir Çocuk Yoga programının en önemli unsurlarından biri de eğlencedir. Çoğunlukla çocuklar pozların adlandırdığı hayvanları taklit etmeye çalışırlar.

Örneğin, kedi pozunu yaparken kedi olur, hatta miyavlayabilirler. Yere bakan köpek pozisyonunu yaparken havlayacaklardır. Yoga oyunlarında çocuklar katılım için cesaretlidirler, her hareket onlara ilginç gelerek dikkatlerini çekecektir.

Çocuklar bu hareketlerin kendilerine olan faydalarını fark etmeseler de eğlenmeleri kaçınılmazdır.

Çocuk yogasının çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine olan katkılarını fark ettikten sonra çocuk yogası eğitimi almaya karar verdim. Türkiye'nin YOGA ALLIANCE onaylı TEK Çocuk Yogası Okulu http://www.etkininsan.

com/ ETKİN İNSAN GELİŞİM ENSTİTÜSÜ'nün  İSTANBUL'da düzenlemiş olduğu, eğitmenliğini sevgili ALPER BAYRAKTAR’IN gerçekleştirdiği Çocuk Yogası Eğitmenliği Sertifika Programı'nın 1. Modülü başarıyla tamamlandım. Çocuklar için  “BEDENSEL İZAH” olarak tanımladığım bu sürece dahilim.

  Çocukların kendi içsel dünyalarının kapılarını bize açtıkları ve bedensel olarak geliştikleri seansları gerçekleştirmeye hazırım.

Sizler de çocuğunuzun daha küçük yaşlardan itibaren fiziki ve ruhani huzura ulaşması için onu çocuk yogası derslerine kayıt ettirebilir; çocuğunuzun yoga dersleri ile daha güzel bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

SEVGİLERİMLE..   Namaste Om Shanti..

https://www.instagram.com/bygnrmad/

Источник: https://kadin.com/bedensel-izah-cocuk-yogasi

Pozitif düşünce gücüyle mutlu yaşamın sırları | Olumlu düşünme egzersiz

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

Kategori: Pozitif Hayat – 12.566Yorum Yazın

Pozitif düşünce genç kalmanın en önemli sırrıdır. Çünkü pozitif düşünce gücü ile yıllara meydan okuyabilirsiniz. Bu yazıda pozitif düşünce gücüyle mutlu yaşamın sırları sizi bekliyor!

Pozitif düşünme yöntemleri konusunda psikologlar yıllardır yoğun çalışma içerisindeler. Yapılan araştırmalar pozitif düşünmeyi başarabilen insanların daha mutlu, huzurlu ve uzun ömürlü olduklarını gösteriyor.

Pozitif düşünme egzersizleri yapabileceğiniz faydalı çalışmalardan biridir.

İşte pozitif düşünme yolları

 • Pozitif düşünce teknikleri arasında yoga ve meditasyon yapmak yer alıyor
 • Olumlu düşünmek için dua edin
 • Nasıl pozitif düşünürüm diyorsanız konuşurken sadece olumlu sözcükleri kullanmayı deneyin. Sürekli kendinize “yapamayacağımı” söylüyorsanız, bunu doğru olduğuna ikna edebilirsiniz. Bunun yerine negatif kelimeleri olumlu olanlarla değiştirin. En iyisini yapacağınızı kendiniz söyleyin veya bunun yerine en zoru deneyeceksiniz. Böylece nasıl pozitif düşünürüm sorusuna olumlu bir cevap verebilirsiniz.
 • Güç ve başarı uyandıran kelimeler kullanın. Düşüncelerinizi, güçlü, mutlu ve hayatınızın kontrolü altında hissettiren kelimelerle doldurmayı deneyin. Başarısız veya beceriksiz olduğunuzu hissettiren kelimeler yerine, bu sözcüklere odaklanmak için yoğun bir çaba gösterin.
 • Pozitif düşünce gücü teknikleri arasında başaracağına inanmak da bulunuyor. Başaracağına inan. Başarılı bir realite yaratmak için kendinize inanmak gibi bir şey yoktur. Kendinize şüphenizden yararlanın ve hedeflerinizi gerçekleştirmeyi başaracağınıza inanın.

Pozitif düşünce genç kalmanın anahtarıdır Photo: Pexels-Pixabay

Pozitif düşünce gücü teknikleri

 • Başaracağına inan. Başarılı bir realite yaratmak için kendinize inanmak gibi bir şey yoktur. Kendinize şüphenizden yararlanın ve hedeflerinizi gerçekleştirmeyi başaracağınıza inanın.
 • Düşünce değiştirme teknikleri kullanın. Bir düşüncenin saplantılı manyağı (mania) olmayın.
 • Pozitif düşünce yazıları okumak da iyi gelecektir.
 • Her şeyin basit olduğunu kabul edin. Yapılacaklar basitçe vardır, böyledir ve her şey bu haliyle iyidir.  Sadece olanı kabul etmediğimizde hayal kırıklığı ve olumsuz düşünceler ortaya çıkıyor ve bazı şeylerin farklı olmasını istiyoruz.
 • Pozitif düşünce kitapları okuyun! Pozitif düşünce ile ilgili kitaplar yapıcı olmanıza katkı sunar. Kendinize zalimce ve haksız eleştiriler vermek, sizi kötü bir ruh haline sokmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi geliştirmenize kesinlikle yardımcı olmaz. Büyün ve öğrenebilmeniz için eleştirilerinizde yapıcı olun.
 • Pozitif düşünce ve aşk kardeştir! Aşk insanı pozitif yapar! Pozitif düşünce ile aşk sizi bulacaktır!
 • Olumlu düşünce gücü ile Günümüzde yaşamayı deneyin. Geçmiş değiştirilemez ve gelecek belirsizdir; Gerçek şu an var olan hediyedir.

Olumlu düşünmenin faydaları

Pozitif düşünce gücüyle yaşam boyu mutluluk sizi bekliyor. O kadar çok fayda elde edebilirsiniz ki siz bile inanamazsınız. İşte ilk aklımıza gelen faydalar:

Öncelikle, olumlu olmaya karar verirsek, “cazibe yasası” olarak adlandırdığımız şeyleri lehimize çeviririz. Cazibe yasasının temel ilkesi “gibi çeker” dir. Hayatı görmek için alışılmış yolunuzu olumlu düşünmeyi arzularsanız, hayatınıza ne kadar çok şey çekebileceğinizi hayal edin!

Olumlu tutum seçtiğinizde, insanlarda bir çok olumlu özellik fark etmeye başlayacak ve varsayımlarını görmezden geleceksiniz ve daha sonra anlamlı arkadaşlıklar ve büyük ilişkiler yaratmaya başlayacaksınız. Bu tür tutum çevrenizdeki çok iyi ve olumlu bir atmosfer yaratacaktır.

[attention type=red][attention type=red][attention type=red]
Öncelikli olmanızı olumlu düşünürseniz, her zaman harika bir ilk izlenim bırakacaksınız. İnsanlar, genellikle, tür ve samimi kişiliklere çekilir ve iyi bir ilk izlenim, gelecekteki ilişkilerinizin gelişimi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
[/attention][/attention][/attention]

Olumlu düşünme sağlığınız için çok yararlıdır. Bazı bilimsel çalışmalar bile, iyi, pozitif “fikre” sahip kişilerin depresyondan daha az muzdarip olma ihtimalinin daha düşük olduğunu ve olumsuz düşünürlerden daha nadiren hasta olduklarını göstermiştir.

Birçok durumda, kötü düşünceler ölenlerin başlıca sebebidir ve “ölen” kelimesi bile kişinin rahat olmadığı anlamına gelir … Sadece düşüncelerinizi değiştirin ve hayatınızı değiştireceksiniz.

İşte bu yüzden düşüncelerimize dikkat et – sağlığımızla ilgileniyor!

Olumlu insanların olumsuz olanlardan daha başarılı oldukları daha muhtemeldir. Hayatınıza olumlu düşünmeyi uygularken, başarıların daha kolay hale geldiğini ve birçok insanın düşündüğü kadar zor ve zor olmadığını fark edeceksiniz.

Stresin ana nedeni endişe ve olumsuz düşüncelerdir. Bunu daha da düşünürsek, stresin hiçbir zaman sorun çözmediğini anlayabiliriz, aksine, bizi çaresiz bırakabilir. Olumlu insanlar stresin üstesinden kolayca gelir. İyi ve olumlu düşüncelerin miktarını arttırmaya başladığınızda, artık hayatınızı duymazsanız, stres yavaş yavaş hayatınızı bozar.

Negatiflik, insanların zihnini kör edebilir. Düşüncelerini olumsuz olanlardan olumluya çevirirseniz, gözleriniz açılır ve yarım boşluk yerine şişenin yarı dolu olduğunu göreceksiniz. Çözümleri fark etmeye başlayacaksınız ve her sorunun aslında büyümek için bir fırsat olduğunu anlayacaksınız. Tüm sorunlar çözülebilir ve nihayet siz bunu göreceksiniz.

Bazen insanlar, hayatlarının gerçekte ne kadar kutlu olduğunu bilmeden yaşıyorlar, işleri kabullenip, minnettar olmayı unutuyorlar.

Daha önce de belirttiğim gibi, hayatta bazı kanunlar vardır; bunlardan biri “benzerleri cezbeder”, diğeri ise “eklediğiniz şeyi biçersiniz” diyor.

İnsanlar, yaşadıkları şeyleri şimdiden takdir etmeden kaderleriyle ilgili şikayet ve yas tuttuğunda, bunu bile kaybetmek zorunda kalırlar. Aksine, takdir ve şükran, yaşamlarına müteşekkir iyi şeyler getirir. Öyleyse, minnettar olalım ve nimetimizi sayalım.

[attention type=green][attention type=green][attention type=green]
Olumlu tavır motivasyonunuzu artıracak ve hedeflerinize daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmaya başlayacaksınız. Güçlü bir motivasyona sahip olmak, “kanat “lara sahip olmakla aynı şeydir!
[/attention][/attention][/attention]

Olumlu düşünme sizi daha güzel göstermeye yönlendirir. Doğal olarak olur: gülümseyerek, güleryüzlü ve mutlu insanlar, her nasılsa, son derece çekici. İç güzelliğiniz parlayacak ve dış tarafta da görülecektir. Olumlu düşünce ile genç kalacaksınız!

Son söz

Hayata olumlu bakabilmek! İşte bütün mesele bu! Genç ve sağlıklı kalmanın yolu pozitif düşünmeden, hoşgörülü olmaktan geçiyor. Bu tür insanların daha uzun ömürlü oldukları ve daha az yıprandıkları bilimsel çalışmalarla belgelenmiş.

Ne düşünürseniz, nasıl düşünürseniz öyle yaşar ve öyle yaşlanırsınız. Atalarımızın dediği gibi bir adama 40 kez deli dersen deli olur.

Bir insan 40 kez ben iyiyim, gencim, huzurluyum derse iyi, genç ve huzurlu olur. Zihninizi kötü duygulardan arındırın. Haset, sevgisizlik, hoşnutsuzluk, tatminsizlik insanı zihnen yoran ve yıpratan etkenler.

Bu etkenlerin birikim vücutta biyolojik yaşlılığı da beraberinde getiriyor.

Yapıcı olun. İlişkilerinizde eleştirel, yargılayıcı değil yapıcı olun. Yapılan hataları bir fırsat olarak görün. Bu hatalardan ders çıkarıp hayatınızı daha iyi düzenleyebileceğinizi unutmayın.
Hz.

Davud “Kişi kalbinde düşündüğü gibidir.” demiş. Siz de kalbinizi yalnızca toksinlerden değil , kötü düşüncelerden, sıkıntılardan, evhamdan arındırın.

Konumuzu Shakespeare’in bir sözüyle bitirelim: “İyi veya kötü bir şey yoktur, yalnızca düşünce onu öyle yapar”.

Bu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.genckalanlar.com/pozitif-dusunce/

Yoga Nedir? Nasıl Yapılır? Neden Yapılmalı?

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

Meditasyonun en etkili hali yogadır. Kişiyi bedensel ve ruhsal olarak huzura kavuşturur, kimi insanlar için bir yaşam stilidir.

Çıkış noktası Hindistan ve Pakistan bölgesi olan yoga Budistler tarafından zihni boşaltma, rahatlama ve gevşetme amacıyla yapılmaktaydı.

Yoganın zihne ve bedene birçok olumlu katkısı olduğu kanıtlanmıştır. Stresi azaltarak ruhen ve bedenen arınma ve dinlenme sağlar.

Doğru nefes alma ve verme becerisini kazandıran yoga, kalp atışlarının düzenli atmasına yardımcı olur. Bu etki sayesinde yoganın ölümlere neden olan kalp krizi riskinin azalmasına önemli derecede katkısı olduğu bilinmektedir.

Sinir sisteminde yarattığı gevşemeler sayesinde de panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

Hamilelik döneminde yoga yapan kadınlar doğru ve düzgün duruş biçimlerini öğrendikleri için, doğum sırasında ve doğum sonrasında kendilerini daha rahat hissederler.

Yogaya Nasıl Başlanır?

 • Öncelikle kısa bir alışverişe çıkmanız gerekecek. Yoga matı satın alarak işe başlayabilirsiniz. Sizi yoga yapmaya teşvik etmesi için yalnız yoga esnasında giyeceğiniz yeni ve rahat yoga kıyafetleri alabilirsiniz.
 • Yogayı evde yapacaksanız video setleri, görseller, kitaplar alarak kendinizi yoga yapmaya hazır hale getirmelisiniz. Hareketleri önceden öğrenmeniz yoga esnasında dikkatinizi dağıtmamak için gereklidir.
 • Kendinize mutlaka program belirlemelisiniz. Düzenli olarak yaptığınız yoga, size daha fazla katkı sağlar.

Evde Yoga Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak sizi rahatsız edebilecek seslerin bulunmadığı, sessiz bir alan bulun. Bu alan düz, temiz hava alan, huzurlu ve rahat ettiğiniz bir yer olmalıdır.
 • Çok fazla aç ya da tok olmamaya özen gösterin. Çok dolu veya çok boş mide sizi yogadan alıkoyabilir.
 • Rahat ettiğiniz kıyafetler giyin. Uygulayacağınız hareketleri rahat etmediğiniz kıyafetler ile yapmak pek iyi sonuçlar vermez.
 • Hareketlerinizi bir yoga matı veya yumuşak ve temiz bir örtünün üzerinde yapın. Zihninizi yogaya odaklamak için devamlı aynı örtüyü veya matı kullanmaya özen gösterin.
 • Yoga esneklik gerektirdiği için başlamadan önce mutlaka ısının.

Yoga Hareketleri

1. Köprü pozu

Sırt üstü uzanmış vaziyetteyken kollarınızı yan tarafınıza koyup avuç içlerinizi yere temas edecek şekilde konumlandırın. Kalçanızdan güç alarak kendinizi yukarı doğru çekin. Ayaklarınızın tabanı yere basmış vaziyetteyken iki bacağınızı da yere paralel bir şekilde dik olarak tutun. Köprü duruşu vücudunuzun ön ve arka kaslarını gevşetmesi bakımından güzel bir güç hareketidir.

2. Sandalye pozu

Ayaklarınızı hafif açarak dik bir şekilde durun. Ellerinizi başınızın iki yanında havaya doğru kaldırın. Ardından sanki altınızda bir sandalye varmış gibi oturup kalkın. Sandalye duruşu bacak ve kalça için uygulanabilecek harika bir yoga hareketidir.

Ellerinizin ve dizleriniz üzerinde durun. Avuç içleriniz yerde, kollarınız dik bir açıda ve birbirine paralel haldeyken sırtınızı kamburlaştırıp karnınızı yukarı doğru çekin. Başınızı öne doğru eğip dizlerinize bakın. Kedi duruşu bel ve sırt ağrıları çekenler için bir çözüm olabilir.

4. Savaşçı pozu

Bir ayağınızı öne uzatırken, diğer ayağınızı ise arkada tutun. Öndeki ayağınızın üstüne doğru vücudunuzu ilerletip, arkadaki bacağınızı dizlerden kırın. Bu hareketleri uygularken dik bir vaziyette kollarınızı açmayı ihmal etmeyin. Savaşçı duruşu kalça ve bacak kaslarınızı esnetmek ve güçlendirmek için oldukça yararlı bir yoga hareketidir.

5. Çekirge pozu

Yüzünüz yere bakacak şekilde uzanın. Yere temas eden tek yer vücudunuzun orta kısmı olacak şekilde ellerinizi ve bacaklarınızı havaya kaldırın.

Birbirlerine paralel olmasına dikkat ettiğiniz kol ve bacaklarınızı ileri doğru itin. Çekirge duruşu, karın bölgesini rahatlatmanın yanında, bedeninizdeki birçok kası çalıştırır.

Hareketi doğru şekilde uygulamak çok önemli olduğu için bu harekete biraz daha fazla zaman tanımalısınız.

6. Çelenk pozu

Ayaklarınızı hafif dışarı bakacak şekilde çömelin. İleri doğru bakarken omurganızı sanki kalçanızı geriye itiyormuş gibi aşağı itin. Burada amaç omurganızı bükmeden kalçanızı olabildiğince aşağı itmektir. Çelenk duruşu özellikle omurgayı esnetmeye ve kalça eklemlerinin sağlıklı olmasına yardımcı olur.

7. Çocuk pozu

Yere çöktükten sonra dizlerinizi kalçanızdan biraz daha geniş açın. Başınızı yere doğru eğin ve ellerinizi ve kollarınızı avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde arkanıza doğru atın. Son olarak kalçanızı topuklarınızın üstüne doğru itin.

Источник: https://sebboy.com/yoga-nedir-nasil-yapilir/

Yoga / Ön yargılar ve zihindeki engeller

Yogayla Zihninizi Olumlu Kodlayın

“Düşündüğümüzden daha özgürüz.” – Michel Foucault

Hey sen! Yoga dediğimde aklına Recep İvedik’in filmindeki yoga ile ilgili absürt sahne ya da Cem Yılmaz’ın stand-up’ında yogayla bolca ti geçtiği o kısım gelen.  Evet evet sen. Bu yazı senin için!

Hey sen! Ucundan köşesinden yogayı duymuş ama “ben hiç esnek değilim ki! ayak parmaklarıma bile değemiyorum!” bahanesinin ardına sığınan. Evet evet sen. Bu yazı senin için!

Hey sen! Yogayı “adamlığa” yakıştırmayan. “Erkek adam “yogo” mu yaparmış?!” diyen yurdumun erkeği. Evet evet sen. Bu yazı senin için!

“Zihinlerinizi açın, dostlarım. Bizler, hepimiz anlamadıklarımızdan korkarız.” Dan Brown

Varsa bi ön yargınızı kırarım

Источник: http://www.didilicious.me/yoga/yoga-on-yargilar-ve-zihindeki-engeller/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть