Yoğun Çalışma Saatleri Bel ve Boyun Ağrılarına Neden Oluyor

içerik

Boyun ve bel ağrılarını yok edin

Yoğun Çalışma Saatleri Bel ve Boyun Ağrılarına Neden Oluyor

Ten tene temas, kanıtlanmış birantidepresan: Partnerinizin sadece elini tutmak bile serotonin* salınımı sağlarve kalp atışınızı düzenler.

Daha yüksek oktanlı bir hormon akışı için iseBrazilian jiu-jitsu gibi yakın temaslı bir spora başlayın. Rakibinizlebirbirinizi yakalamanız vücudunuza stresi azaltan kimyasalları dolduracaktır.

Gırtlağa yapışmak sarılmaktan çok da farklı değil, değil mi?

02- Geçmişte Yaşayın

Farkındalık meditasyonunun zapt edilemeyenpopülerliği, sizi “anı yaşamanın” aydınlanmanın anahtarı olduğuna ikna etmişolabilir.

Ancak bu eski bir haber: San Francisco State Üniversitesi, nostaljiile hayat memnuniyeti arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ve sevdiklerinizinfotoğraflarına bakmanın ruh halinizi iyileştiren hormonların üretiminitetiklediğini gördü. ’un Hatıralar kısmının bir amacı var gibigörünüyor.

03- Yeni Bir Evcil Hayvan Projesine Başlayın

İnsanların en iyi dostu sadece Instagram akışınızıbeslemekle kalmıyor, aynı zamanda Missouri Üniversitesinin bir çalışmasınagöre, #köpüşler depresyonu sıkı bir tasma altında tutabiliyor.

Köpeğiniziseverek geçireceğiniz sadece birkaç dakika serotonin ve iyi hissettiren “bağkurma hormonu” oksitosin salınımı sağlıyor.

Evcil hayvanınız yok mu? Köpekgezdirici olarak gönüllü olun, ek olarak yardımseverliğin de size sunduğusağlıklı beyin kimyasalları artışının keyfini çıkarın.

04- Manzarayı İçinize Çekin

Konu zihinsel sağlığınızıgüçlendirmekse, en iyi spor salonları dahi dış mekânlarla yarışamaz. Yeşilalanlarda antrenman yapmak gününüzü aydınlatacaktır ancak beyninize gerçek birdestek vermek istiyorsanız mavi rengi arayın. Essex Üniversitesinin birçalışmasında, su kenarında antrenman yapmanın zihinsel sağlığı geliştirmenin eniyi yolu olduğu görüldü.

05- Suya Atlayın

Açık suda yüzmeye gidin. Soğuk suyadalmak endorfin üretiminizi ateşler ve bu da sizi ısıtan bir serotonin salınımısağlar. Sıcak havlunun ne kadar iyi hissettireceğini de düşünün deriz.

06- Yükselişi Bekleyin

Çok sevilen bir şarkınıngiderek yükselen kreşendo noktasında tüylerinizi diken diken eden o his,beyninizin serotoninle yakından ilişkilendirilen “ödül” nörotransmiteri olandopamin salgıladığının bir işaretidir.

Gerçekten de Nature Neuroscience’dakibir çalışmada, heyecan veren şarkılar dinleyenlerin kimyasal seviyelerinin yüzdedokuz arttığı görüldü; bu olguya bilimsel olarak “estetik titreme” deniyor.

Sessisteminizi geliştirmek için geçerli bir sebep.

07- Konser Biletleri Alın

Alternatifolarak, canlı bir gösteriye gidebilirsiniz. Goldsmith Üniversitesinin biraraştırmasına göre, müziğin keyfini bir kalabalığın parçası olarakçıkardığınızda, özsaygı ve diğerlerine yakınlık hisleriniz yüzde 25 artar.Muhtemelen son tren için oluşan izdihama kadar…

08- Kamp Kurun

Ortalama bir masa başı çalışaniçin, kentsel bölge gün ışığında geçirdiğiniz süreyi ideal seviyelerin çokaltına inecek kadar keserek uyku hormonu melatoninin üretimini bozar. Dengesizuyku döngüsü ise ruh halinizi düşürür.

Ancak basit bir çözüm var. CurrentBiology’deki bir çalışmada, kamp yaparak geçirilen bir hafta sonunun vücutsaatinizi 100 dakika kadar ileri götürebildiği görüldü. Bu, uykusuz birhaftadan sonra sizi ormandan çıkarmaya yeter.

09- Ateş Yakın

Çıtırdayanalevlerin sesi, kokusu ve görünümü rahatlama tepkinizi tetikleyecektir, diyebildiriyor Evolutionary Psychology. Marsh-mellow’lar da fena gitmezdi.

10-12- Mutlu Öğünler

Hislerinizi her ısırığınızlaoptimize edin.

Kahvaltı

Yulafınızda trend olan bitkibazlı sütleri kefirle değiştirin. Beneficial Microbes’daki birçalışmada, fermente içeceklerdeki probiyotiklerin, aşırı çalışan tıpöğrencilerinin serotonin seviyelerini yükselttiği görüldü. Tam anlamıyla doktortavsiyesi.

Öğle Yemeği

Öğle yemeği sandviçiniz içinyumurtadan yapılan mayonezi tercih edin. İçerdiği triptofan beynin serotoninoluşturmasına yardımcı olur. Etkisi o kadar güçlü ki, Leiden Üniversitesi,erkeklerin bunu yedikten sonra bağış yapmaya iki kat daha meyilli olduğunugördü. Yumurtanın faydası…

Akşam Yemeği

İsterinanın ister inanmayın, yağsız proteinler ve yeşillikler pek de iyi hissetmekiçin yenen gıda türleri olarak geçmiyor. Neuropharmacology’dekiaraştırmada, yağlı balıklardaki omega yağlarının serotonin sentezini artırdığı,karbonhidratların da uykuyu desteklediği görüldü. Balığa gömülün.

13- Yeni İplikler Satın Alın

En pahalı baharatlardan biriolan safran belki de buna değiyordur çünkü masrafını karşılıyor gibi görünüyor.

Murdoch Üniversitesinin sekiz haftalık bir çalışmasında, safran özütü içerentakviye gıdaların beynin serotonin reseptörlerinde etkili olan ilaçlarla aynıetkiyi gösterdiği görüldü.

Yemeğinize biraz dökün veya bu ilacı tüketmek içindaha tatlı bir yol arıyorsanız ezilmiş 20 safran ipliğini 450 gram çileklekarıştırarak zihinsel sağlığınızı koruyacak bir reçel yapın.

14- Biraz Huzur ve Sessizlik Açın

Şık bir şekilde adlandırılmışotonom duyusal meridyen tepki (ASMR), fısıldayan insan ya da mırlayan kedi gibibelirli rahatlatıcı seslerle tetiklenen hoş bir “karıncalanma” olaraktanımlanıyor.

’da bu tepkiyi etkinleştirdiğine inanılan birçok klipbulacaksınız.

Kulağa sahte bilim gibi mi geliyor? Sheffield Üniversitesinin birçalışmasında, deneklerin ASMR klipleri dinledikten sonra kalp atışlarının 3bpmdüşerek sağlıklarının iyileştiği görüldü. Şimdi fısıldayın: Kulağa çok hoşgelmiyor mu?

15- Dalgaları Dinleyin

Bir kadının mikrofonda ikidakika boyunca taranması size gereksiz geliyorsa, okyanus dalgası sesleriuygulamasını deneyin. Çalışmalar** bunun uykunuzu ve ertesi günkü ruh haliniziiyileştirebileceğini gösteriyor.

16- TaklitEdin

Dünyamaraton rekorunun sahibi Eliud Kipchoge, acıengelini kırıpgeçmek için “periyodik gülümseme” adlıbir protokol (evet, böyle bir şeyvar) kullanıyor.

Aynıtekniği işyerinde uygulayabilirsiniz: Rastgelearalıklarlakendinizi gülmeye zorlamanız, stresli görevler sırasındakalp atışınızı düşük tutar ve endorfin ile serotonin salınımı sağlar.

Kilometrelerce koşanbirinin acısınıazaltmayabilir ancak az önce sizin de denediğinizeeminiz.

17- İnce Ayar Çekin

Cardiff Üniversitesi’nin bir çalışmasında,botokstan sonra somurtmakta sorun yaşayanların somurtabilenlerden daha mutluolduğu görüldü. İşten sonraki bar ziyaretlerinizde kimliğinizin sorulmasının dagününüzü aydınlatacağı kesin.

18- Krem Rengi Gıdalar Tüketin

Öğleyemeğisonrasıdurgunluğunuzdaetkili olan birçok faktör var: Düşükkan şekeri,yorgunluk, çoklu Google dosyalarıyla boğuşarak geçirilecek birkaç saatiniz dahaolduğugerçeği…Bazıaraştırmacılar,serotonin seviyelerimizin günün bu saatinde de dibe vuracağınainanıyor.Düşüşte misiniz? Nişastalıkarbonhidratlar bunu tersine çevirmenize yardımcıoluyor. Öğlesaatlerindeki orman meyveli atıştırmalığınızıkalınbir dilim fıstıkezmeli ekmek ile değiştirin. Yer fıstıkları,serotonin üretiminde çok önemli bir rol oynayan triptofan içerir.

19- Yere İnip Kirlenin

Matlarıdezenfekte eden ve alkalin su şişeleri dağıtançalışanlarıylaşık bir fitness stüdyosu sağlıklıbir ütopya gibi görülebilir. Ancak antrenmanınızdanen iyi faydayı sağlamakiçin ellerinizi kirletmeniz gerekir. Gerçekten kirletmeniz.

BristolÜniversitesindeki araştırmacılar,toprak bakterilerine maruz kalmanınbeyinde antidepresan ilaçlarla aynıetkiyi gösterebildiğini buldu.

Bu nedenle, daha iyi zihinselsağlığıgün yüzüne çıkarmak için, burpee’lerinizi parkta yapınveya bir öğleden sonranızıbahçenizle ilgilenerek geçirin.

20- Ağırlığınızı Koyun

Hepimiz“sarılmayısevenler” değiliz ancak doğru şartlar altında,bir arkadaşınıztarafındaniyice kıstırılmak,içinizi iyi hissettiren hormonlarla dolduracaktır.

Ağırlıklı“terapi” battaniyeleri gibi sarılmayıtaklit eden cihazlar, sizi gerçekten deşarj eden bir uykuya uğurlayarakserotonin ve melatoninin salınımını teşvik eder. En derin uykularınıziçin hipnoz.

io üzerinden ağırlıklıbattaniyelere göz atabilirsiniz.

21-Yaratın ve Yama Yapın

Yaratıcı uğraşlar, CV’nizi doldurmaktan dahaiyi amaçlar sunuyor.

Art Therapy dergisinde yayımlananbir çalışmaya göre, 45 dakikalık el işinin serotonini düşüren stres hormonu seviyeleriniyüzde 75 azaltabildiği, aynı zamanda örgü örmenin de kalp atış hızını 11bpmkadar düşürdüğü görüldü. Bizim önerimiz ne mi? Ahşap işçiliğini deneyin: Biliminsanları, ahşaba dokunmanın vücudunuzun rahatlama tepkisini uyardığınıkeşfetti.

22-Davul Çalın

Sopalarla bir şeylerevurarak yüksek sesler çıkarabilirsiniz.Haftalıkbateri kursları,Royal College of Music’in çalışmasına göre depresyon hissini yüzde 38 azaltabiliyor.

23- Banyo Keyfi Yapın

Gerçekten düşük çaba sarf edeceğiniz biryöntem için mutsuzluğunuzu yıkayıp akıtın. Freiburg Üniversitesinin birçalışmasına göre, haftada iki banyonun ruh halinizi aerobik egzersizden dahaçok iyileştireceği görüldü. Çalışmada, banyo sonrası sıcak havluya sarılıprahatlayarak geçirilen sürenin, depresyon belirtilerini interval antrenmandersinden daha etkili biçimde azalttığı görüldü.

Источник: https://www.menshealth.com.tr/boyun-ve-bel-agrilarini-yok-edin/

Yoğun çalışma hayatı bel ve boyun ağrısı nedeni

Yoğun Çalışma Saatleri Bel ve Boyun Ağrılarına Neden Oluyor

Yoğun çalışma hayatı, bilgisayar başında geçirilen saatler, uzun süre ayakta çalışma gibi nedenlerle bel ve boyun ağrılarından şikayet edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız bel ve boyun ağrısı nedenleri, tedavisi ve bu sorundan korunmanın yolları hakkında önemli bilgiler verdi…

Fibromiyalji ağrıya yol açar

Modern yaşam tarzı, stres ve hareketsizlik boyun ağrısına yol açan en önemli etmenler arasındadır. Boyun ağrısının en sık nedeni boyun ve sırtın üst kısmındaki kas gerginlikleridir.

Masada çalışırken, televizyon seyrederken ve kitap okurken uzun süre kötü pozisyonda oturmak, bilgisayar ekranının çok yüksek veya çok alçak olması, rahatsız pozisyonda uyumak ve egzersiz sırasında boynun fazla bükülmesi gibi günlük yaşamımızdaki bazı aktiviteler sırasında vücut duruşumuzun uygun olmaması bu tip kas gerginliklerinin en önemli nedenidir.

Yaygın vücut ağrısı ve sabahları yorgun uyanma gibi belirtilerle seyreden fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) de boyun ve üst sırt bölgesinde ağrıya yol açan bir tablodur.

Çalışırken mola verin

Boyun omurgasında eklem kireçlenmesi, omurga kemikleri arasındaki disklerin bozulması, boyun fıtığı, boyun omurga kanalında daralma gibi boyun omurgası ve etrafındaki kas, bağ ve sinir köklerine ait bozukluklar da sıklıkla karşımıza çıkan boyun ağrısı nedenleridir.

Düşme veya kazaya bağlı boyun kaslarında zedelenmeler, omurga kemik ve eklemlerinde zedelenmeler veya kırıklar boyun ağrısına yol açan diğer nedenlerdir. Seyrek olarak da kemik erimesine bağlı çökmeler, omurgada enfeksiyon ve tümörler de boyun bölgesinde ağrı yapan nedenleri oluşturur.

Boyun ve sırt kasları gerginliklerine bağlı boyun ağrılarını önlemek için öncelikle çalışma masası, oturulan koltuk ve bilgisayarın konumu ve yüksekliğinin, uyuma ve oturma pozisyonlarının düzgün olması, uygun bir yastık seçimi gibi ergonomik düzenlemeler yapmak gerekir.

Bilgisayar ile çalışılıyorsa çalışmaya sık ara verilmesi ve çalışılırken sıklıkla telefon kullanmak gerekiyorsa, kulaklık kullanılması önerilir. Boyun ağrısından korunmak için düzenli olarak boyun kasları germe ve kuvvetlendirme egzersizlerinin yapılması çok önemlidir.

Ağrınız uzun sürüyorsa doktora

Birkaç günden uzun süren ağrı ve tutukluk varlığında veya boyundan kollara yayılan ağrı veya uyuşma gibi bulgular varsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Bazı durumlarda boyun ağrısının röntgen, tomografi veya MR gibi görüntüleme yöntemleri veya kan tahlilleri gibi tetkiklerle araştırılması doğru bir tanının konması için gerekli olabilir.

Tanıya göre uygulanacak tedavi belirlenir. Cerrahi tedavi gerektiren bir durum söz konusu değilse, fizik tedavi, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, enjeksiyonlar ve manuel tedavi uygulanabilir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon ağrıyı gidermeyi, kas spazmını çözmeyi, boyun ve sırt kaslarının kuvvetlendirilmesini ve doğru postürün sağlanmasını hedefleyen çok etkili bir tedavi yöntemidir.

Doğru oturuş çok önemli

Bel ağrıları da çok sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Kötü pozisyonda oturma, ağır kaldırma, uzun süre ayakta veya oturarak çalışma gibi nedenlerle bel kaslarında oluşan gerginlikler bel ağrısına en sık yol açan nedenleri oluşturur.

Çalışma sırasında bel omurgasının aşırı derecede öne ve arkaya gerilmesi veya yanlara bükülmesini oluşturan hareketler ve pozisyonlardan kaçınmak gereklidir.

Ağır kaldırmayı gerektiren işler yapılıyorsa mümkünse bu işlerin destek ve cihaz yardımı ile yapılması ve omurganın düzgün pozisyonda tutulması lazımdır.

Bel omurgasında yer alan disklerdeki bozulma ve yırtılmalar, omurga kemiklerinde kayma, eklemlerindeki kireçlenmeler de sıklıkla bel ağrısına yol açar. Daha seyrek nedenler de kaza veya düşmeye bağlı kırıklar, kemik erimesine bağlı çökmeler, enfeksiyon ve tümörlerdir.

Düzenli egzersiz ve spor yapın

Tedavi bel ağrısını oluşturan nedene bağlı olarak belirlenir. Tanıyı koymak için röntgen, tomografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri ve laboratuar tetkikleri gerekli olabilir.

Tedavide cerrahi tedaviyi gerektiren bir hastalık söz konusu değilse, fizik tedavi, ilaç tedavisi, bel ve karın egzersizleri, enjeksiyonlar, manuel tedavi gibi konservatif tedaviler uygulanabilir.

Bel ağrılarında fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ağrının azaltılması, kas spazmının giderilmesi, bel, karın ve pelvis kaslarının (kor kasları) kuvvetlendirilmesi ve postür eğitimine yönelik çok etkili bir tedavi uygulamasıdır.

Bel ağrısından korunmak için düzenli egzersiz ve spor önerilir. Bel ve karın kaslarının güçlü olması, aşırı kas gerginliklerinin ortadan kaldırılması için yoga ve pilates önerilen sporlardandır. Yüzmenin de bel ağrısında çok olumlu etkileri vardır.

Bu haber toplam 395 defa okunmuştur

Источник: http://www.liderhaber.org/yogun-calisma-hayati-bel-ve-boyun-agrisi-nedeni-151310h.htm

Boyun Ağrısı Neden Olur? Boyun Ağrısı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Yoğun Çalışma Saatleri Bel ve Boyun Ağrılarına Neden Oluyor

Boyun ağrıları, özellikle bölgesel veya yayılma gösteren ağrılar şeklinde olabilir. Boyun ağrıları genellikle vücudun kendini korumak için yarattığı kas spazmından kaynaklanır. Radiküler ağrı denilen sinir köklerinin sıkışmasına bağlı olan ağrı, daha çok yanma şeklinde, daha rahatsız edici ve kolun, gövdenin bazı kısımlarına yayılabilir.

Bu ağrılar tek başına olmayabilir ve hem boynu kısıtlayan ağrı hem de radiküler denilen yanmalı ağrı ile birlikte olabilir. Özellikle boyundan sinirlerin çıktığı pleksus brakialis denilen sinir demetini oluşturan bölgede tutulduğu seviyeye ve yere göre farklı ağrılar meydana gelebilir.

Boyun ağrısı nedenleri

Üst seviyedeki oluşan rahatsızlıklar omuz ve kürek kemiklerine doğru yayıldığı gibi, daha alt bölgedeki rahatsızlıklar ise parmaklara kadar yayılan şikayetlere sebep olabilir ve özellikle boyun hareketleri ile bu şikayetlerde artma meydana gelir. Daha fazla olan boyun ağrılarında ayaklarda uyuşmaya kadar gidebilen omurga kemiğine bağlı sorunlardan kaynaklanabilir.

 1. Boyundaki ağrının nedeni kaslara bağlı olabileceği gibi bazen omurga hastalıkları boynu tutabilir.
 2. Özellikle ankilozan sipondilit (omurga romatizması) boyun bölgesinde giderek ilerleyen hareket kısıtlılığı ile beraber seyreder.
 3. Bazen akciğer hastalıkları, safra hastalıkları ve kalp hastalıkları da boyun ve sırt bölgesinde ağrıya neden olur.
 4. Omurgayı tutan bazı enfeksiyonlar (omurga enfeksiyonları), boyun düzleşmesi, ağır kaldırma, ıslak saç ile dışarı çıkma, aşırı hareketsizlik, tüberküloz veya brusella gibi hastalıklar boyun omurlarını tutarak ağrıya sebebiyet verebilir.
 5. Duruş bozuklukları, boyun bölgesindeki yaralanmalar, travmalar, boyun fıtığı, kemik erimesi, kireçlenme, psikolojik bozukluklar, doğumsal bozukluklar, romatizmal hastalıklar gibi bazı hastalıklar da boyun ağrısına neden olur.
 6. Boyun ağrısına eşlik eden kilo kaybı, halsizlik gibi belirtiler daha ciddi bir rahatsızlığın (kanser gibi) bir hastalığın belirtisi olabilir.
 7. Genç yaşlarda daha çok yumuşak disk bozukluklarına rastlanır. Yaş ilerledikçe disklerin beslenmesi bozulur ve su içeriği azalır, bu nedenle sert disk denilen fıtıklar gelişir ve bunlara bağlı da boyun ağrısı olur.
 8. 55 yaşlarından sonra görülen boyun ağrıları daha çok boyunda kireçlenme nedeni ile meydana gelir.

Boyundaki rahatsızlıklar baş dönmesi yapar mı?

Boyun ağrılarına baş dönmesi eşlik ediyor ise bunun bir kaç nedeni olabilir.

Birincisi boyun omurlarının kenarından geçip beyine giren büyük bir atardamar sıkışır ise omurların şeklinin herhangi bir nedenden dolayı bozulması nedeni ile beyine giden kan akımı tıkanır ve bu tıkanmadan dolayı baş dönmesi denge kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Alt boyun bölgesi ve üst sırt bölgesinde sempatik sinir sistemi denilen küçük damarların kasılmasını, genişlemesini sağlayan bir sistem vardır ve alt bölgede oluşan fıtıklar nedeni ile sempatik sinirlerin uyarılması sonucu kulaktaki denge bölümüne giden küçük damarların daralmasına bağlı geçici baş dönmesi, denge kaybı ve çift görmeye kadar giden şikayetler boyundaki disk bozukluklarına eşlik edebilir.

Ayrıca boyun düzleşmesi gibi omurga kemiği sorunu da baş dönmesi yapabilir.

Çocuklarda boyun ağrısı neden olur?

 1. Çocuklarda boyun ağrısının sebepleri daha çok kas kökenlidir.
 2. Diskler çocuklarda henüz taze olduğu için, disk bozukluları daha çok ileri yaşlarda oluşur.

 3. Özellikle duruş bozuklukları, yanlış ders çalışma şekli çocukların boynunu zorlar ve kas kökenli boyun ağrısına yol açar fakat beraberinde enfeksiyon var ise çok dikkatli olmak gerekir.
 4. Özellikle menenjit boyun sertliği şeklinde başlayabilir.

 5. Çocuktaki geçmeyen boyun ağrısı mutlaka dikkate alınmalı ve ateş, bitkinlik gibi belirtilerinde eşlik ettiği boyun ağrısında mutlaka alan ile ilgili bir uzmana gitmek gerekir.

Çocuklarda boyun ağrısı nedenleri

Boyun ağrıları teşhisi ve tedavisi

Boyun ağrılarının çoğu iki hafta içerisinde kendi kendine geçebilir. Eğer boyun ağrısı iki haftayı aşar ise kesinlikle doktora gidilmelidir.

Boyun ağrılarında tanısında hastada görülen belirtilere göre farklı tetkikler istenebilir.

Boyun ağrılarının tedavisi yine tetkik sonuçlarına göre farklı tedavi yöntemleri ile yapılır. Basit boyun ağrıları için sıcak uygulama ve ağrı kesici bazı merhemler ve kas gevşetici bazı ilaçlar kullanılabilir fakat boyun ağrıları bir süre geçmez ya da sık sık tekrarlar ise mutlaka ilgili alanlarda uzmanlara baş vurmak önemlidir.

Ayrıca boyun ağrılarını bazı egzersizler yaparken her zaman duruşa dikkat etmek, ağır yük kaldırırken dikkatli olmak, ev işleri yaparken çok fazla uzanmamaya çalışmak, bilgisayar başında ve masa başı işlerinde çalışırken dik oturmak, ara sıra egzersizler yapmak, uygun yastık kullanmak ve yürüyüş yapmak gibi koruyucu yöntemler boyun ağrılarına maruz kalmamak için oldukça önemlidir.

Boyun ağrısı ve beraberinde ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, ellerde uyuşma, ellerde güçsüzlük, boyun hareketi ile artan baş dönmesi var ise beyin cerrahisi, fizik tedavi, ortopedi veya ağrı polikliniklerinde bu durumun değerlendirilmesi önem arz eder.

Özellikle boyun bölgesindeki bazı hastalıkların zaman aşamasına uğramadan hemen ameliyat edilmesi gerekebilir. Omurilik kanalında bir bozulma söz konusu ise hastanın ayaklarına vuran uyuşma görülebilir.

Boyun fıtığı omuriliğe etkileyerek ayaklarda bile güç kaybına ve uyuşmaya neden olabilir ve bu tür durumlarda acil cerrahi gerekebilir, bu nedenle geçmeyen ağrılarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Boyun ağrısı tedavisi

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/boyun-agrisi-neden-olur/

Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısına ne iyi gelir?

Yoğun Çalışma Saatleri Bel ve Boyun Ağrılarına Neden Oluyor

Boyun ağrısı (Ense ağrısı), genelde boynun tutulması nedeniyle ortaya çıkar. İnsanların en çok doktora gitmesine neden olan ağrı tipi boyun ağrısıdır. Çünkü boyun ağrısı gündelik yaşantınızda sık sık karşılaşabileceğiniz ağrı tiplerinden birisidir.

Boyun ağrısı nasıl geçer?, Ense ağrısını ne geçirir?, boyun ağrısına ne iyi gelir? Şeklinde yapılan sorgular son zamanlarda artmıştır. Bunun nedeni doğrudan teknolojinin gelişimiyle alakalıdır. Tabi diğer birkaç nedende var ancak teknoloji sorunun asıl kaynağıdır.

Teknolojinin ilerlemesiyle masa başında çalışan insan sayısında artış olmuştur. Aynı zamanda evlere giren televizyon sayısı da gün geçtikte artmıştır. İnsanların bu ışıklı ekranlara bağımlı olacak derece de boyunlarını hatta vücutlarını kıpırdatmadan bakmaları boyun ağrısını tetikler. Bu en bilindik boyun ağrısı nedenidir.

Boyun ağrısına neler iyi gelir? ne yapılır?

Boynun ağrısını dindirmek için uygulanabilecek bazı alternatif tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu tedavi yöntemlerine göz atacaksak bir liste oluşturmak en doğrusu olur. Buyurun listemize geçelim.

# Toplu taşıma araçlarında yerdeki çizgi çizgi desenleri incelemeyin. Kafanızı yukarı kaldırıp tavandaki motifleri inceleyin. Ayrıca tek ayak üzerinde durmanız omurganız için de sakıncalı. Ağırlığınızı iki ayağınıza da dağıtın ve dik bir duruş pozisyonu sergileyin.

Öte yandan toplu taşıma araçlarını kullanan herkes bir yerlere dayanarak yolculuk ediyor. Bu pekte doğru bir hareket değildir. Bir yerlere dayanıyorsanız omurganızı dik tutmaya özen gösterin.

# Boyun ağrısı genellikle kas dokularının veya liflerinin zedelenmesiyle ortaya çıkar. Bu durumda kasları dinlendirmek ve gevşetmek yapılabileceklerin en başında gelir. Kasları dinlendirmek için kendinize sert bir yatak seçmelisiniz.

# Sert bir yatağın yanı sıra ince ve çok yumuşak olmayan bir yastıkta seçmeniz yararınıza olacaktır.

# Bir diğer tedavi yöntemi ise, el yüz havlusunu sıcak su ile ıslatıp boyna sarmaktır. Suyun ısısı boyun kaslarının gerginliğini azaltır. Aynı şekilde sıcak su torbası da kullanabilirsiniz. Kasların sıkışıklığı azalacağı için boyun hareketlerini daha rahat yaparsınız.

#Aşağıda sıralayacağım boyun ağrısı için ağrı kesicilere göz atabilirsiniz.

# Zeytinyağıyla masaj yaptırın. Bir yakınınıza zeytinyağı ile masaj yaptırırsanız tüm ağrılarınızdan kurtulursunuz. Zeytinyağı besin değerleriyle çok faydalı bir yağ türüdür.

# Soğuk havalarda boynunuzu kuru rüzgardan koruyun. Soğuk boyundaki kasların sıkışmasına neden olur. Böylece boyunda tutulma gibi sorunlar baş gösterir. Buna bağlı olarak da boyun ağrısı oluşur. Kalın ve yünlü bir atkı sayesinde boynunuzu sıcak tutabilirsiniz.

# Sıcak bir duş alın. Vücudun gevşemesi ve rahatlaması için bir duştan iyisi yoktur. Duş almak metabolizmanızı hızlandırmak ve kan akışının rahatlamasını sağlamak için uygulayabileceğiniz yollardan biridir.

# Sola veya sağa dönük yatın. Geceleri yatağa uzandığınızda sola veya sağa dönük uyumaya çalışın. Uzmanlar doğru uyuma şeklinin cenin pozisyonunda sağa dönük uyumak olduğunu yapılan araştırmalarla belirlemiştir.

# Ortopedik yastık kullanın. Kafa ve boyun yapınıza uyum sağlayan yastık kullanmaya özen gösterin. Çok yumuşak yastıklar kas zedelenmesine çok sert yastıklar ise doku zedelenmelerine ve damar bükülmelerine neden olabilir.

# Boyun egzersizleri yapın. Sıkışmış kasları açmanın bir diğer yolu boyun egzersizleridir. Bu şekilde boynunuzdaki kaslar ısınır ve hareket etmeye hazır hale gelir. Boyun egzersizlerini boyun kireçlenmesine karşı kullanabilirsiniz. Başınızı aşağı-yukarı, sağa-yola hareket ettirmek boyun egzersizi için yeterlidir. Dairesel şekilde bu egzersizleri uygulayabilirsiniz.

# Çenenize masaj yapın. Çenedeki damarları uyarmak boyun ağrılarını azaltabilir.

# Kontrollü soğuktan faydalanabilirsiniz. Eğer spor sonrası boyun ağrınız varsa veya sporda yanlış bir hareketle boyun kaslarınızı incittiyseniz soğuk uygulamasını yapabilirsiniz. Soğuk, kasların uyarılmasını ve yorgunluğunun giderilmesine yardımcı olur.

Buzluktan birkaç küp buzu hijyenik bir beze sarıp boyun bölgenize tutabilirsiniz. Ortalama 10 dakika yeterli olacaktır.  Günde 2-3 defa rahatlıkla bu öneriyi uygulayabilirsiniz.

# Patatesi kaynatıp suyunu için. Sonrasında da patatesi kabuklarıyla püre haline getirip üzerine 3 yemek kaşığı pul biber ekleyin. Pul biberin acı olmasına özen gösterin. Hala sıcakken boynunuza bir bez yardımıyla sarın. Bunu her gün deneyebilirsiniz.

# Elma sirkesine limon sıkın ve bu karışımla boynunuza masaj yaptırın. Masajın avuç içiyle dairesel şekilde yapılması gerekiyor. Bası seviyesi de fazla olmamalı. Okşarmış gibi bir seviye yeterli olacaktır.

# Zeytinyağına iki yemek kaşığı acı toz biber ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra boynunuzu sürün. Bu boynunuzu hem temizleyecek hem de kaslarınızı uyaracaktır. Biraz yanabilir bu nedenle bu uygulamayı banyo da gerçekleştirin. Acısı dayanılmaz olursa boyun bölgesine su tutarak acıdan kurtulun.

# Zencefili kaynatıp suyunu tüketin. Yumuşak olan zencefili de boynunuza bir paçavra ile sarın. Zencefili küçük küçük kesmeyi unutmayın.

# Oturma pozisyonunda omurga dik bir pozisyonda bel ise kıvrımlı bir şekilde olmalı.

# Kafanızın kilosu ortalama 15-20 kilodur. Bu kilo, boynun aşağıya doğru eğilmesiyle daha da artar. Başınızı dik tutmaya özen gösterin. Masa da kitap bile okurken kitabın yüksekte durmasına özen gösterin. Bizden demesi…

# Boynunuzun tutulmasını engellemek için saatte bir boyun egzersizleri yapın. 30 saniye veya 1 dakika kadar boyun egzersiz yapmanız tüm sorunları çözecektir.

# Boyun ve omurga sağlığınızı düşünen biriyseniz hafta da en az bir kere yüzmeniz gerektiğinizi unutmayın. Türkiye’de her beldenin sosyal topluluk binalarında havuz var. Gidin ve kaydolun…

# Telefonla konuşmayın. Size bir çağrı geldiğinde bunu telefonu kulağınıza götürerek yapmayın. Piyasa da kulaklık denen teknolojik ve çok kullanışlı bir cihaz var. Bunu kullanmanızı öneririm.

# Masa başı bir çalışansanız kollarınızı ve omuzlarınızı her yarım saatte bir hareket ettirin. Öne ve arkaya doğru omuz hareketleri, dairesel şekilde de kol hareketleri yapabilirsiniz.

# Dinlenin. Bolca dinlenmek vücuttaki tüm sorunları çözer. Kaslarınıza biraz izin verin ve dinlenin.

# Saçınızı ıslak bırakmayın.

Boyun ağrısı evde nasıl geçer?

Boyun ağrısını evde tedavi etmek istiyorsanız öncelikle dinlenme alanınızın konforlu, ergonomik ve rahat olması önem taşımaktadır. Bunun dışında bazı egzersizlerle de boyun ağrısını önleneyebilirsiniz.

Örneğin;

Bir A4 kağıdına büyük bir daire çizin ve tam ortasına bir nokta koyun. Bu kağıdı gözünüzün hizasında olacak şekilde duvara yapıştırın. Sonrasında noktadan gözünüzü ayırmayın ve çenenizi dairenin çizgisi boyunca hareket ettirin. 1 Dakika kadar sola, 1 dakika kadar da sağa doğru hareket sağlayın. Boyun tutulmalarını bu şekilde önüne geçebilirsiniz.

Öte yandan bu boyun egzersizini yapmanız boynunuzun kireçlenmesini de önleyecektir. Her gün 2 dakika kadar bu egzersizi yapın.

Bir diğer boyun egzersizi de şudur;

Yine bir A4 kağıdına dikey şeklinde hem yukarı hem aşağı birer ok çizilir. Okların ortasına bir nokta konur. Göz, bu nokta da hizalanır ve çene okları göstererek yukarı-aşağı hareket  ettirilir.

Bu egzersizleri yaparsanız boyun ağrınız falan kalmaz…

Şimdi gelelim boyun ağrısı nedenlerine…

Ağrı kesici bitkisel yağlar başlıklı makalemize gitmek için tıklayın.

Boyun ağrısı nedenleri – Sağ ve sol taraf boyun neden ağrır?

İşte boyun ağrısının en yaygın nedenleri

# Yanlış oturma

# Boynu uzun süre hareket ettirmeme

# Sürekli aynı hizaya tekrar eden açıdan bakma

# Kas sıkışması

# Doku zedelenmesi

# Boğaz rahatsızlıkları

# Baş ağrısı

# Gerilim tipi baş ağrıları

# Yanlış hareket

# Boyun kaslarını fazla zorlamak

# Sinüzit

# Boyun kemiklerinde kireçlenme

# Boynun kuru, soğuk rüzgara yele maruz kalması

# Stresli olmak

# Depresyon

# Kasvetli ve kapalı havalar

# Boyun düzleşmesine bağlı boyun ağrıması

# Çeşitli kazalar

# Ters hareketler

# Boyun omurgasının tahriş olup yıpranması

# Annulus dış sınırındaki yırtıklar

Boyun ağrısına iyi gelen ilaçlar – kremler

Volteren, Flexo Sprey, Bengay, Tiyokolşikosid maddesini içeren kremler, kamfolin, muscoril ampul, majezik, dikloron, muscoflex gibi ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, merhemler kullanabilirsiniz.

Ancak kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışınız. Çünkü bu ilaçların içerisindeki maddeler her vücuda göre farklı reaksiyon verebilir veya sizin bu maddelere karşı bir alerjiniz olabilir. Kaş yaparken göz çıkarmayın

Источник: https://www.agrisinaiyigelen.com/boyun-agrisi-nasil-gecer-boyun-agrisina-ne-iyi-gelir/

Yoğun çalışanlar dikkat; Bel ve boyun ağrısından kurtulmak için 5 dakikanızı ayırın

Yoğun Çalışma Saatleri Bel ve Boyun Ağrılarına Neden Oluyor

Ofis ortamında çalışanların en önemli sağlık sorunlarından biri bel ve boyun ağrılarıdır.

Ancak gün içinde birkaç basit kurala uyup birkaç dakikanızı ayırarak hem ağrılardan hem de bel ve boyun fıtığından korunabilirsiniz.

Memorial Şişli/Ataşehir Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı bel ve boyun fıtığından korunmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

√ Ofis çalışanlarının her geçen gün hareketsizleşmesi riski artırıyor

Omurga vücudu dik tutan kolon görevini görürken esnek yapısıyla hareket kabiliyetine de yardımcı olmaktadır. Bilgisayar başında eskisine oranda daha fazla zaman geçirmek, yanlış pozisyonda çalışmak omurgaya binen yükü daha fazla artırmaktadır.

Masa başında çalışanlar ile gün içinde bilgisayar ya da benzeri aletleri kullananların bel, boyun sorunları yaşamaları açısından daha fazla risk altında oldukları bilinmektedir.

Bunların yanı sıra hareketsiz yaşamla birlikte obezitenin ortaya çıkması, bel ve boyun sorunlarında artışa neden olmaktadır.

√ Ofiste bunlara dikkat edin

Gün içinde ofis ve ev ortamında uyulacak birkaç küçük kural, bel ve boyun ağrılarından korunmak için yeterli olabilmektedir.

 • Bakılan kişi, cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak dönülmelidir. Baş, boyun ve gövde aynı düzlem üstünde olacak şekilde bakılmalıdır. Özellikle bilgisayar kullanırken ekran göz hizasında olmalıdır.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Oturma ve ayakta kalma süresinin 45 dakikayı geçmemesine özen gösterilmelidir. 45 dakika ayakta kalındıysa 5 dakika kadar oturulmalı, 45 dakika oturulmuşsa 5 dakika kadar ayakta kalınmalıdır.
 • Oturulduğunda bel kavisini destekleyen bir yastık kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir.
 • Okuma sırasında boynu öne doğru ileri derecede bükmek boyun sağlığı açısından uygun değildir. Uzun süreli okumada boynu bükerek değil, kitap yüksekliğini uygun bir seviyede ayarlayarak ve göz hareketleri ile okuma yapılmalıdır. Bunun için açılı kitap destekleri kullanmak faydalı olur.
 • Yerle olan işlerde, yere eğilerek değil çömelerek işlerin yapılmasına özen gösterilmelidir.
 • Bel ve boyun bölgesi terli kalmaktan ve rüzgardan korunmalıdır. Klima veya hava akımının direk olarak gelmemesi için önlem alınmalıdır.

√ Yanlış yatmak ağrıları tetikleyebilir

Ofis ortamında dikkat edilecek hareketlerin yanı sıra bel ve boyun sağlığı için evde de uyulması gereken kurallar bulunmaktadır. Özellikle yatarken ve kalkarken uyulacak kurallar bel ve boyun ağrılarından korunmak için önemlidir.

Öncelikle yaylı ortopedik yatak kullanılmalıdır. Yatarken önce yatağın kenarına oturmak, daha sonra kollardan destek alınarak önce yan ardından sırt üstü dönmek oluşacak bel ağrılarını önlemekte önemli bir tedbirdir.

Yataktan kalkarken yatarken yapılanın tam tersi bir yol izlenmelidir. Uyurken yan pozisyonda, öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekip yatmak sağlık bakımından en uygun pozisyondur. Yüz üstü yatmak yerine yan yatmak tercih edilmelidir.

Boyun sağlığı için kuş tüyü, elyaf gibi maddelerden yapılmış yastıklar yerine ortopedik yastık kullanmak gerekmektedir.

√ Küçük egzersizler büyük sorunlardan korur

Özellikle ofis ortamında çalışanların bel ve boyun ağrılarından kurtulmak için gün içinde birkaç dakika ayırarak egzersiz yapmaları faydalı olmaktadır. Yapılan egzersizler kasları canlandırarak omurgayı desteklemesi bakımından önemlidir.

♦ 5’ er saniyelik aralıklarla baş, çene göğse değecek gibi öne eğilmeli ardından karşıya bakılmalı ve arkaya yaslanmalıdır. Bu hareketleri yaparken boynu zorlayacak şekilde eğimlerden sakınılmalıdır.

♦ Sağ el sağ kulağın üzerine yerleştirilir. Elle başa çok şiddetli olmayacak şekilde kuvvet tatbik edilirken, başla da ters istikamette kuvvet uygulanır. Başla kuvvet uygulanırken boyunda açı oluşturulmaması önemlidir. 10 saniye süren çalışmanın ardından sol tarafa da aynı egzersiz uygulanır.

♦ Omurga düz, ayak parmakları tavanı gösterecek şekilde sırt üstü uzandıktan sonra sırt zeminden kaldırılmadan boyun bükülerek ayak parmak uçlarına bakılır. 10 saniye süren uygulama 10 kez tekrar edilir.

♦ Sırt üstü yere uzanılır. Bel ve kalça zeminden kaldırılarak 5 saniye havada tutulur. Uygulama 10 kez tekrar edilir.

Prof. Dr. İlhan ELMACIMemorial Şişli Hastanesi, Memorial Ataşehir Hastanesi

memorial.com.tr

Источник: http://www.nkariyer.com/saglik/2016/8/23/yogun-calisanlar-dikkat-bel-ve-boyun-agrisindan-kurtulmak-icin-5-dakikanizi-ayirin

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.