Yoğun Cilt Kuruluğuna ve Kaşıntıya Son!

içerik

Cilt Kuruluğu Nedenleri, Tedavi Yöntemleri ve Doğal Çözümleri

Yoğun Cilt Kuruluğuna ve Kaşıntıya Son!

Cilt kuruluğu; mevsimsel değişiklikler gibi çevre şartları, enfeksiyona dayalı bazı hastalıklar ya da genetik yatkınlık sonucu ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. Basit tedaviler ile önlenebilir.

Ciltte Kuruluk Nedenleri 

Cilt Kuruluğu ve Tedavi Yöntemleri

Ciltte kuruluk şikayeti yaygın görülen sorunlardan biridir ve genellikle dönemsel olarak ortaya çıkar.

Aşırı soğuk ve sert hava, mevsim değişiklikleri, düşük nem, sıcak su, kimyasal içeren ve ph yapısı sert olan sabun ve şampuanlar gibi faktörler bu durumu daha da tetikler.

 Hormonsal değişimin hızlı ve yüksek olduğu hamilelik  ve menopoz dönemleri de ciltte kuruluk şikayetinin yaygın ve geçici olduğu durumlar arasında yer alır. 

Fakat yukarıda sayılan ve kısa süreli görülen faktörlerin yanı sıra bazı metabolik rahatsızlıklar, enfeksiyonlar, sedef, egzama ve iktiyozis gibi genetik yatkınlığa bağlı hastalıklar uzun yıllar boyunca kuruluk, pullanma, kaşıntı şikayetlerine neden olabilir. 

İktiyozis, halk arasında balık pulu hastalığı olarak da adlandırılan kalıtsal bir cilt bozukluğudur. Cilt kurumasına bağlı olarak tüm vücut yüzeyine yayılmış döküntüler ve kaşıntı şikayeti en yaygın belirtileri arasında yer almaktadır. 

Kişinin yaşı, genel sağlık durumu, dışarıda geçirdiği zaman ve çalıştığı mesleki ortam da ciltte kuruluk görülme ihtimalini arttıran risk faktörleri arasında yer alır.  Bu durumda eğer önlem alınmazsa atopik dermatit gibi cilt kuruluğuna bağlı gelişen hastalıklar ortaya çıkabilir.

Belirtileri 

Ciltte kuruluk belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı ortak özelliklere sahiptir. Bu belirtilerden bazıları şöyle sayılabilir: 

 • Banyo sırasında ya da sonrasında ciltte sıkılaşma hissi, 
 • Cilt hassasiyeti,
 • Cilt yüzeyinde kalınlaşmış ve kabartılı plaklar, 
 • Kaşıntı, 
 • Kızarıklık, 
 • Hafif ya da şiddetli döküntü şikayeti, kepeklenme, 
 • İnce çizgiler ve cilt çatlakları, 
 • Cilt renginde değişiklikler, 
 • Durumun şiddetine bağlı olarak kanama. Bebeklerde Cilt Kuruluğu ve Nedenleri

Bu belirtiler yaygın olarak yüz bölgesi, yanaklar, dudaklar, dirsekler, avuç içi, ayak tabanı gibi bölgelerde görülür. Düzenli bir cilt bakımı ile kısa sürede iyileşmesi beklenir.

Fakat, 4 haftadan uzun süren, kızarıklık ve cilt rengindeki değişikliğin geniş alanları kapladığı, kaşıntı şikayetinin uyku düzenini bozduğu, cilt döküntülerinin soyulma aşamasına gelerek ince kanamaların yaralara dönüştüğü durumlarda bir cilt doktoruna giderek gerekli tahlillerin yaptırılması gerekmektedir. 

Bebeklerde Cilt Kuruluğu 

Cilt kuruluğu her ne kadar 40 yaşından büyük insanları daha çok etkilese de yeni doğanlar ve 4 yaşına kadar çocuklarda da mevsimsel değişiklikler,  klorlu banyo suları, yanlış şampuan seçimi, klima gibi cihazlar ile ısıtma yöntemleri nedeniyle görülebilir.

4 haftadan uzun süren kızarıklık, kaşıntı ve dökülmelerde egzama, atopik dermatit ve sedef gibi hastalıklarının varlığından şüphe ederek bebeğin fiziksel kontrollerinin aile hekimi tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Tanı, Tedavi ve Korunma Yöntemleri 

Çoğu durumda herhangi bir doktor kontrolüne gerek kalmadan nemlendirme ve doğru cilt bakım yöntemleri ile cilt kuruluğu şikayetleri tedavi edilebilir.

Fakat 4 haftadan uzun süren şikayetlerde uzman bir cilt hekimi tarafından yapılacak muayene ve tahliller herhangi bir metabolik hastalığın erken teşhisinde önem taşır.

Tanı sürecinde doktorunuz; çalıştığınız iş kolu, beslenme ve banyo alışkanlıklarınız, cildinize nasıl baktığınız, kullandığınız kozmetik ürünler ve daha önce geçirmiş olduğunuz hastalıklar hakkında ayrıntılı bilgiler isteyebilir.

Yapılacak fiziksel kontrollerin ardından eğer doktorunuz tarafından gerekli görülürse tam kan sayımı, idrar testi, tiroid hormon testi, alerji testi ya da duruma göre akciğer fonksiyon testlerinden biri ya da birkaçı istenebilir. Tanı sürecinde belirtilerin ne zaman arttığı, ne kadar sürdüğü ve cilt kuruluğu dışında başka sistemik bir şikayetin olup olmadığı gibi unsurlar önem taşır.

Kesin tanının ardından tedavi yöntemleri içerisinde yaşam tarzı değişiklikleri, hidrokortizon ya da laktik asit içeren krem, tonik ve losyonlardan oluşan ilaçlar reçete edilebilir. 

Cilt kuruluğuna bağlı olarak gelişebilecek komplikasyonlar

Tedavi edilmeyen ciltte kuruluk şikayeti zaman içinde atopik dermatit gibi hastalıkların habercisi olabilir.

Ayrıca cilt yüzeyinde gelişen çatlak ve yaralar enfeksiyona bağlı bazı hastalıklara yol açabilir. Enfeksiyonlar bakteriyel, viral ve parazit enfeksiyonlar olarak farklı tür ve yapıda olabilir.

Enfeksiyonlar gelişmeden önce ortaya çıkan ilk belirtilerden biri siyah nokta ve sivilce oluşumudur. 

Cilt kuruluğuna bağlı kaşıntı ve diğer komplikasyonları gidermek için dikkat edilmesi gereken korunma yöntemleri şöyledir

Nemlendirici kullanın: Gün içinde ve banyodan sonra nemlendirici krem ve losyonlar kullanmak şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

Vazelin, bebek yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı ya da kakao yağı içeren krem ve yağların kullanılması da şikayetlerin tedavisinde etkili olmaktadır.

Özellikle banyo sonrası ve gece uyumadan önce kullanılan nemlendirici ürünler daha etkili sonuçlar verir. 

Sert sabun ve şampuanlardan kaçının: Antibakteriyel ve ph değeri yüksek sabunlar şikayetlerin artmasına neden olabilir. Kimyasal ve sentetik katkı maddesi içeren ürünlerden uzak durmaya özen gösterin. Cildinizi temizlemek için papatya, zeytinyağı, jojoba, kayısı, salatalık gibi ph değeri nötr olan ve doğal nemlendirici içeren sabunları tercih edin. 

Uzun banyolardan ve aşırı sıcak sudan kaçının: Sık sık yapılan ve uzun süren banyolar vücudun doğal yağ dengesinin bozulmasına neden olur. Banyo süresini kısıtlayarak ılık su ile duş almak cilt sağlığınızı korumak için önemli bir unsurdur.  

Cilt Kuruluğunda Doğal Çözüm Yolları

Pamuklu kıyafetler tercih edin: Derinizin nefes alması için pamuk ve ipek içeren giysileri tercih edin. Yün, keten ve sentetik madde içeren kıyafetler alerjik reaksiyona neden olarak kuruluğa yol açabilir. 

Doğal Çözüm Önerileri

Muz maskesi: 2 muz, 2 kaşık bal ve 1 kaşık yoğurt ile hazırlayacağınız muz maskesi ile mevsimsel değişikliklere bağlı cilt kuruluğu giderilir ve cildin nemlendirilmesi yeniden sağlanabilir.

Maskeyi hazırlamak için muzları püre haline getirerek bal ve yoğurdu ilave edin. İhtiyacını olan bölgelere masaj yaparak iyice yedirin ve 20 dakika yada zamanınız varsa maske iyice kuruyana kadar bekleyin ve sonra temiz soğuk su ile maskeyi temizleyin.

Semptomlarınız iyileşene kadar haftada 2 ya da 3 defa uygulamaya devam edin. 

Bal maskesi; 1 çorba kaşığı bal ve tereyağını karıştırarak düzenli olarak yapacağınız maske döküntü ve kaşıntı şikayetini azaltarak kuruluktan kaynaklanan enfeksiyonları önler. Maskeyi en az haftada bir kere ve 20 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. 

Salatalık kürü; 1 salatalık püresi ve 1 dal aloe vera bitkisinden alacağınız jeli karıştırın. Birkaç damla zeytinyağı ekleyerek kuruluk şikayetinin olduğu bölgeye masaj yaparak sürün. En az 30 dakika bekledikten sonra soğuk su ile temizleyin. Şikayetleriniz iyileşene kadar haftada 3 defa kür olarak akşamüstü uygulayın. 

Источник: https://ciltte.com/cilt-kurulugu.html

Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi

Yoğun Cilt Kuruluğuna ve Kaşıntıya Son!

Cilt kuruluğu her yaşta ve herkeste görülebilir. Önemli olan cilt kuruluğunun nedenleri ve tedavisi hakkında bilgilerin edinilmesidir. Bu nedenle cildi kuru olan kişilerin mutlaka yazımızı okuması ve cilt kuruluğunun nedenleri ile tedavisi hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Cilt kuruluğunun nedenleri ve tedavisi hakkında araştırma yaparken .com’da rastladığım bir video var. İlk olarak bu videoyu izlemenizi ve sonrasında cilt kuruluğu nedenleri ve tedavisi hakkındaki yazımızın devamını okumanızı öneriyorum.

Aşağıdaki video İbrahim Saraçoğlu’nun bizzat katıldığı bir programdan alınmıştır. Cilt kuruluğu nedenleri ve tedavi hakkında hocanın yorumlarını izleyebilirsiniz.

Daha öncede bahsettiğim gibi cilt kuruluğu her yaşta ve herkeste görülebilir. Cilt kuruluğunun tedavisi için bir çok kişi nemlendirici krem kullanırlar. Kimisinde nemlendirici krem cilt kuruluğuna çözüm olurken kimisinde ise işe yaramaz.

Cilt kuruluğuna nemlendirici krem ile çözüm bulamayanlar genel olarak cilt bakım uzmanları tarafından destek alıyor. Cilt bakım uzmanına gittiğinizde size “kserozis” olduğunuzu söylüyor. Siz ilk başta anlamasanız da daha sonra cilt kuruluğunun tıptaki diğer adı “kserozis” diye açıklamasını yapar.

Cilt kuruluğuna zamanında müdahale edilmez ve aşırı cilt kuruluğuna neden olunursa bu sefer egzama (dermatit) gibi problemler de kendini gösterebiliyor. Egzama, cilt kuruluğunun ileri safhası olduğundan eğer egzama olduysanız ciltte iltihap oluşmuş olması yüksektir.

Egzama genel olarak hafif bir kaşıntı ve sonrasında ciltte pullanma ve zamanla kanamalı yaralara döner. Egzama da tedavi edilmediğinde gittikte daha kötü bir hal alacağından emin olabilirsiniz.

Cilt Kuruluğu Olunca Ciltte Neler Olur?

Cilt kuruluğu ilerledikçe safhaları değişir. Bunun için cilt kuruluğu olduğunuzda aşağıdaki aşamalar ve ciltte değişmeleri görebilirsiniz.

 • Cilt kuruluğu problemi başlangıcında cilt mutlaka sertleşir.
 • Ciltte pul pul dökülme ve kepek tarzında deriler görülür.
 • Ciltte soyulma, kaşıntı, çatlama, grileşme veya kül rengi gibi renk tonu atar.
 • Cilt kuruluğu sonrasında mikrop ve bakteriler cilde daha kolay giriş sağlar. Böylece iltihaplı egzama başlar.
 • Ciltte oluşan enfeksiyonlar hafif hafif kızarıklıklara yol açar.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Cilt kuruluğu bir çok nedenden olabilir. Genel olarak genetik sorunlardan veya cildin çok fazla su ve yağ kaybetmesinden dolayı oluşabilir. Cilt kuruluğunun genel nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Yaşlandıkça cilt derisi incelir ve kurumaya başlar. Bununla beraber metabolizmada değişiklikler olur. Cildin yağ bezleri daha az çalışır ve cilt kuruluğu başlar. Cilt esnekliğini kaybederek nemi azalır. Bu nedenle 30’lu ve 40’lı yaşlarda cilde nemlendirici krem uygulamasının başlaması şarttır.
 • Güneş cildi kurutur. Özellikle yazın bronzlaşmak için saatlerce güneşin altında kalanlar cilt kuruluğundan bir gün mutlaka çekecektir. Güneş ışınları cilt kuruluğuna neden olurken aynı zamanda cilt sarkması gibi sorunları da beraberinde getirir.
 • Daha önce yaşadığınız herhangi bir cilt hastalığı da cilt kuruluğuna sebep olabilir.
 • Kadınlarda özellikle menopoz dönemi esnasında yada tiroid hastalıklarında cilt kuruluğu görülebilir.
 • Bazı ilaçlar hormonları bozabilir. Özellikle kortizon barındıran ilaçlar ileride cilt kuruluğuna sebebiyet vermektedir.
 • Genel olarak hemşire, kuaför ve cildi devamlı su ile temas ettiren mesleklerde çalışan kişilerde cilt kuruluğu görülmektedir.
 • Bu işten nasibini yüzücüler de almaktadır.

Cilt Kuruluğu Nasıl Anlaşılır?

Cilt kuruluğu bildiğiniz gibi bir cilt problemidir. Bu cilt hastalığını anlamanın en iyi yolu bir cilt uzmanına muayene olmaktadır.

Ancak cilt kuruluğunu kendinizde tespit edebilirsiniz. Cilt uzmanları sadece bu işin hangi safhada olması gerektiğini ve bu saatten sonra neler yapılabileceğini söyleyebilir.

Kendinizde cilt kuruluğu olup olmadığını cildinizin dökülmesinden, grileşmesinden, kaşıntı ve çatlaklar cildiniz bir yastığa sürüldüğünde yastıkta pul pul izlerin çıkması gibi sonuçlar doğurur.

Cilt Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt kuruluğunu tedavi etmenin bir çok yolu vardır. Bu yolları aşağıda sizlere başlıklar halinde açıkladık. Eğer aşağıdaki maddeleri dikkate alır ve uygularsanız cilt kuruluğu geçer ve rahat bir nefes alırsınız. Hem siz hemde cildiniz.

Nemlendirici Kullanın

Her daim nemlendirici taşıyın. Gün boyunca sık sık nemlendirici kullanmak cildinizi rahatlayacaktır. Gün boyu nemlendirici kullanmak hem cildinizi yumuşatacak hemde cildinizdeki çatlaklardan sizi kurtaracaktır.

Nemlendirici kremleri çeşitli mağazalardan veya kozmetik reyonlarından hatta eczanelerden bulabilirsiniz. Ancak nemlendirici kremler farklı özellikler gösterebilir. Bunun için size en uygun olan nemlendirici seçilmeli ve kullanılmalıdır.

Cilt Kuruluğu için İlaçlar

Bu ilaçları sadece doktorlar önerebilir. Bu nedenle cilt kuruluğu için antibiyotik kremler veya çeşitli ilaçlardan uzak durun. Doktorunuzun önermediği hiç bir ilacı alıp kullanmayın.

Alışkanlıkları Değiştirin

Gün içerisinde eliniz devamlı su içerisindeyse eldiven kullanın. Sık sık nemlendirici sürün. Eğer bir hobi amacı ile sürekli suda kalmanız gerekiyorsa bir müddet ara verin.

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Cilt kuruluğunu önlemek için bir çok şeye dikkat etmelisiniz. Dilerseniz cilt kuruluğunun nasıl önleneceğini maddeler halinde sizlere açıklayalım.

 • Sıcak sudan uzak durun. Sıcak su cildinizi daha çok kurutur. Mümkünse soğuk değilse ılık suyu tercih edin. Sıcak su, cilde nem veren doğal yağları azaltmaktadır.
 • Kullandığınız kozmetik ürünlere dikkat edin. Bir çok kozmetik ürün içerisinde alkol vardır. Mümkünse doğal cilt bakımı yapın. Sizler için uygun olan kuru cilt bakımı kategorimizi gözden geçirin.
 • Çok uzun süre su altında kalmayın. Fazla su ile haşır neşir olmak cildinizi kurutacaktır.
 • Soğuk ve sıcak havalara dikkat edin. Sıcakta yüzünüzü soğukta ise ellerinizi korumaya çalışın.
 • Bol bol su için. Su içmek cilt kuruluğunu geçirecek en önemli yapı taşıdır. Bu nedenle günde en az 2 lt. su tüketmelisiniz.
 • Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Alkol gerçekten de cilt kuruluğu yapıyor.

Источник: https://www.1ciltbakimi.com/cilt-kurulugunun-nedenleri-tedavisi/

Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz?

Yoğun Cilt Kuruluğuna ve Kaşıntıya Son!

Her insanın kendine özgü bir cilt yapısı vardır. Kimisinin kuru kimisinin yağlıdır. Bunun dışında yaşanılan ortama göre cildin kazandığı bir karakteristik yapı söz konusudur.

Soğuk yerlerde yaşayanlar ile sıcak yerlerde yaşayanların ciltleri birbiri ile aynı değildir. Bu nedenle sıcak bir yerden soğuk yere gelen kişide ilk değişiklik ciltte yaşanacaktır.

Bunu hepimiz yaşıyoruz ve cildimizin verdiği tepkiyi fark ediyoruz. Mevsimlerde de aynı değişimin yaşanması son derece normaldir.

Kış mevsimi gelip hava soğumaya başladığı zaman ilk değişimi cildimizde fark ederiz. Nemini kaybeden cildimiz kurumaya başlar. Bu kuruluk ilerlediği zaman döküntülere neden olabilir.

Dolayısıyla bu durum baş edilmesi gereken bir problem haline dönüşür. Ama ilerlemeden önce kış mevsimine ve cilt tipinize uygun nemlendiriciler kullanmaya başlarsanız bu problemi önleyebilirsiniz.

Elbette herkes için bu geçerli olmayabilir.

Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Cildi hassas kişiler, mevsim değişikliklerinde aşırı tepkiler verebiliyor. Kış mevsiminde soğuyan havayla birlikte kurumaya başlayan cilt, döküntüler, kızarıklıklar ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara neden olacaktır.

Hassas cilt yapısına sahipseniz bunun önlemini daha sorun başlamadan almalısınız. Cildinize gereken bakımı yapmalı, doğru nemlendiricileri kullanmalı ve düzenli olarak nem detoksu uygulamalısınız.

Bu şekilde böyle bir problemle karşılaşmadan kış mevsiminin tadını çıkartabilirsiniz.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Kuru cildin en temel nedeni kişilerin metabolik özellikleri, hormonal değerleri gibi detaylardır.

Ama son zamanlarda çevresel faktörler, kimyasal madde içeren kozmetiklerin kullanımı, sabunlar gibi etkenler de cilt kuruluğuna neden olmaktadır.

Çevresel faktörlerin başında ise kış soğuğu gelir. Kış soğuğunu rüzgâr, çevre kirliliği gibi etkenler de takip eder.

Cildimizin doğal nemi, deri bütünlüğünü sağlayan en önemli faktördür. Cildin doğal nemlendiricileri ise hylüronik asit ve seramidler gibi deri hücrelerinde bulunan maddelerdir.

Yaşla birlikte bu maddelerin cildimizdeki miktarı azalmaktadır. Yani cilt kuruluğunda ilk neden yaştır. Buna karşın hücrelerin içinde bulunduğu ortam da önemlidir. Dolayısıyla cildimizde bulunduğu ortama göre değişim göstermektedir.

Kuru iklim ve kış ayları da cildimiz için gerekli olan nemin azaldığı ortamlardır.

Kış aylarında cilt rahatsızlıklarının daha sık görüldüğü bilinmektedir. Rüzgar ve soğuk havanın etkisiyle cildimiz hassaslaşarak; kızarıklık, kuruluk ve çatlama gibi problemleri doğurur. Güneş ışınları kış aylarında rüzgar ve kurulukla birlikte yakıcı etkiler gösterir. Sonucunda da kızarıklık ve kılcal damarların artışına neden olur.

Yaş ilerledikçe derinin su tutma kapasitesi azaldığı için kuruluk riski artmaktadır. Aynı zamanda çevresel nem ortamının azalması, aşırı güneşte kalma, sık banyo yapmak, uzun süreli su teması ve soğuk hava ciltte nem kaybına neden olarak kuruluğa sebep olmaktadır. Kuruluk en fazla kol ve bacaklarda görülmektedir. Buna ek olarak tüm gövdemizde de karşılaşabiliriz.

Cilt Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir? (Nasıl Giderilir)

Ciddi anlamda ve çözümsüz cilt kuruluğu yaşayanlar mutlaka bir uzmana başvurmalıdırlar. Kişilerin şikayetlerine ve görülen belirtilerin durumuna, süresine göre tedavinin çizgisi belirlenir.

Bazı durumlarda yalnızca nemlendirici kullanmak yeterli olurken; şiddetli şikayetlerde ilaçlar, topikal kortikostreoid kremler kullanmak gerekebilir.

Ciddi cilt kuruluklarında rastgele nemlendirici kullanmak yerine mutlaka uzmana başvurmalısınız.

Kozmetik ürün alırken mutlaka nemlendirici özelliği olan ürünler kullanabilirsiniz. Banyo sonrasında da nemlendirici yağlardan faydalanabilirsiniz.

Kuru cilde sahip kişilerde, özellikle kış aylarında beliren kuruluğa halk arasında kış kaşıntısı da denmektedir.

Kış aylarında bu rahatsızlıktan korunmak adına mutlaka yoğun nemlendiriciler ve cildi koruyacak giysiler giyilmelidir.

Kuruluktan kurtulmak için cilt nemlendiricileri ilk sırada yer almaktadır. Cilt nemlendirmede kullanılan nemlendiriciler iki farklı mekanizma ile çalışmaktadır. Bazı nemlendiriciler, deri yüzeyinde bir katman oluşturarak, derinin doğal neminin buharlaşarak yitirilmesini engellemektedir.

Bu nemlendiriciler, vazelin, lanolin gibi yağlarda bulunmaktadır. Bunlar etkili nemlendiriciler olmasına karşın sürülmeleri biraz zordur. Diğer grup nemlendiriciler ise havadaki veya derinin alt katmanlarındaki nemi, yüzeye çekerek derinin nemlenmesini sağlamaktadır.

Bunlar; gliserin ve bitkisel yağlardır.

Cilt bakımında kullanacağınız kremin pahalı olması iyi olacağı anlamına gelmemektedir. Önemli olan cilt bakımından ürün seçerek pH bakımından cildin pH’sine yakın olması gerekmektedir.

Buna ek olarak renksiz, kokusuz olması, kolay sürülmesi, paraben ve fragnencea gibi katkı maddesi içermemesine dikkat edilmelidir.

Kuru ciltler için krem, yağlı ciltlerde ise su bazlı losyon formülleri tercih edilmelidir.

Kış Aylarında Cilt Kuruluğunu Önlemek için Neler Yapılmalı?

Soğuk havalarda cilt kuruluğuyla karşılaşmamak için bazı temel bakımlarda değişiklik yapılması gerekmektedir.

Mesela sıcak su ile banyo yapmak, cildin nemini uzaklaştıracağı için kuruluğa neden olacaktır. Bu nedenle ılık suyu tercih etmelisiniz.

Ayrıca banyo yaparken kurutmayan sabunları ve yağ içeren vücut şampuanlarını kullanmalısınız. Her banyo sonrasında da vücut nemlendiricileri tercih etmelisiniz.

 • Fondötenle Kapatmayın: Eğer cildiniz kurumuş ve pul pul dökülüyorsa bunu fondötenle kapatmaya çalışmayın. Zaten başarılı olamayacak ve kötü bir görünüme neden olacaksınız. Bunun yerine yüzünüze düzenli olarak peeling yapmalısınız. Zengin içerikli gece kremleri kullanmalı, nemlendirici içeren leke önleyici, anti-aging, güneş koruma faktörlü fondöten seçmelisiniz. Kış ayları için güneş aktivitesinin az olduğu zamanlarda peeling uygulaması yapmanın daha doğru olduğunu da unutmamalısınız.
 • Omega-3 Desteği Alın: Cildin kurumaması için sağlıklı beslenmeye de önem göstermelisiniz. Cildinizin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanları, mineralleri ve doymamış yağları vücudunuza almalısınız. Bu şekilde kışın cilt bakımı konusunda daha etkili bir çözüm bulmuş olursunuz. Omega-3 desteği ile kışın cilt bakımının etkisini artıracaktır. Meyve ve sebzelerle birlikte tahıllı besinler tercih edilmelisiniz.
 • Eldiven Kullanın: Soğuk havalarda mutlaka eldiven takmalısınız. Kış aylarında nem oranı düşük olduğu için deri kuruluğu görülebilir. Soğuk havanın olduğu zamanlarda açıkta kalan bölgeleri mutlaka kapatmalısınız.
 • Kısa Süreli Duş Alın: Sık sık duş almak ve duşta uzun vakit geçirmek cildin nem oranını kaybetmesine neden olur. Özellikle sıcak su kuruluğun daha da artmasına sebebiyet verir. Duş sonrasında ise mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Nemlendirici Duş Jeli Kullanın: Nemlendirici özelliği olan sabunlar ve duş jellerinden edinebilirsiniz. Bunlar sıcak suyun ve duşun olumsuz etkilerini bir miktar azalabilir.
 • Kimyasallardan Uzak Durun: Cildinizi yoğun ve bol miktarda kimyasallar içeren kozmetik ürünlerden uzak tutmalısınız.
 • Dar Giysiler Kullanmayın: Cilde aşırı sürtünen çok dar kıyafetler, cildin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olur.
 • Klimalara Dikkat Edin: Bazen kış aylarında ısıtıcı olarak klimalar kullanılabilir. Böyle durumlarda, ortamdaki nem oranı azalır. Ortamın nemsiz kalması cildinde kurumasına zemin hazırlar.
 • Sağlıklı Beslenin: Kış aylarında yaz aylarına oranla su tüketiminde ciddi bir azalma olur. Su tüketiminin azalması, cildin kurumasında en önemli faktörlerden biridir. Kış aylarında kişiler suyu fazla aramadıkları için unutabilirler. Telefonunuza su içmeyi hatırlatan programlardan indirebilirsiniz. Bunun dışında dengesiz ve sağlıksız beslenme de cilt kuruluğuna neden olabilir. Vitamin, minerallerin, doğal yağların olduğu badem, fındık ve cevizi bol bol tüketmelisiniz. Bol zeytinyağı ile hazırlanan yemekler de hem sağlıklı olacak hem de cilt kuruluğunun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Cilt Kuruluğu ile Birlikte Başlayan Diğer Sorunlar

Cildin nemini kaybederek kurumasına ek olarak bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Kızarıklık, döküntü, kırışıklık, çatlama, sarkma ve leke gibi problemleri de yaşayabilirsiniz.

Aynı zamanda cilt üzerinin giysiler, ter ve yağ salgıları ile sürekli örtülü olması, yağ bezi hastalıklarının artmasına neden olur.

Akne, sebore, milium kistler gibi problemleri doğuracaktır.

Cilt kuruluğu ile birlikte kaşıntı, deri kalınlaşması, renk değişiklikleri, kızarıklıklar sıklıkla görülebilir. Aynı zamanda deride egzamaları da beraberinde getirecektir. Aynı zamanda enfeksiyonlara bağlı olarak sulanmaya da neden olacaktır. Mikrobik enfeksiyonlar ise ilerleyen süreçte görülecektir.

Saç Nezlesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Deri bütünlüğünün bozulmasına neden olan kuruluk, bakteriyel ve viral hastalıklara neden olabilir. Cilt kuruluğu ile birlikte lipofilik mantar hastalıkları pitriasis versikolor (samyeli hastalığı) ve nem artışına bağlı olarak intertriginöz bölge enfeksiyonları daha sık oluşmaktadır.

Источник: https://bilgihanem.com/kis-aylarinda-cildimizin-kurumasini-nasil-engelleriz/

Cilt kuruluğu: Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? — Multi Yaşam

Yoğun Cilt Kuruluğuna ve Kaşıntıya Son!

Bu durum genellikle yaşlılıkla birlikte ortaya çıkar. Vücut yaşlandıkça cilt yağı üreten bezlerin hem sayısı hem de aktivite oranı azalır.

Ayrıca şu durumlar sebum üretimini azaltarak cilt kuruluğuna yol açabilir:

 • Beslenme programında yağ içeren besinlerin hiç yer almaması
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Ultraviyole ışınlara uzun süre maruz kalmak (cildin yenilenme döngüsünü uzatır)
 • Hormon dengesizlikleri

2)  Üretilen Cilt Yağının Kaybı

Bu durum ise genellikle yaşam tarzından kaynaklanır. Cildin kurumasını önleyerek yağlı tutan sebum aşağıdaki nedenlerle kaybolursa cilt kuruluğu ortaya çıkar:

 • Uzun süreli ve gereğinden daha sık aralıklarla duş almak, banyo yapmak
 • Yıkanırken çok fazla liflenmek
 • Cilt yağının koruyucu tabakasını çözen kimyasal sabunlar kullanmak

Cilt kuruluğu günde birden fazla kez duş alan sporcuların tüm vücudunda; temizlik işçisi, aşçı gibi kişilerin sadece ellerinde görülebilir.

3)  Su Kaybı

Aşağıdaki nedenlerle vücut aşırı su kaybederse veya cildin aşırı su kaybetmesinin önüne geçen koruyucu tabaka ortadan kalkarsa cilt kuruluğu ortaya çıkabilir:

 • Soğuk hava: Soğuk havada daha az nem bulunur.
 • Uzun süre ile güneşe veya rüzgara maruz kalmak
 • Ultraviyole ışınlar
 • Uzun süreli yüzme: Havuzda bulunan kimyasal maddeler vücutta bulunan suyu dışarı emebilir
 • Uçak yolculukları: Yüksek irtifalı uçuşlarda kabin içindeki basıncı artırılmış havada neredeyse hiç nem yoktur
 • Güneşli günlerin çok olduğu iklimlerde yaşamak

Vantilatör, klima, ısıtıcılar, kalorifer, soba; neredeyse her türlü iklimlendirme cihazı ortamın nem oranını azaltır. Nemsiz hava, kuru cilt demektir.

4)  Bazı Hastalıklar ve İlaçlar

Cilt kuruluğu hangi hastalığın habercisi?

Cilt kuruluğu, şeker hastalarında ve alerjik deri sorunları (atopik dermatit) olanlarda yaygın olarak görülmektedir. Bazen de hipotiroidi belirtisi olmaktadır. Nadiren böbrek yetmezliği ve Sjögren Sendromu da cilt kuruluğuna neden olmaktadır.

 • Egzama ve sedef hastalığında da etkilenen bölgede cilt kuruluğu görülür.
 • Çoğu sivilce-akne önleyici ilacın bir yan etkisi de cilt kuruluğudur.
 • Burun dekonjestanları cilt kuruluğuna yol açabilir

1)  Zeytinyağı

Zeytinyağının içeriğinde cilde iyi gelen bol miktarda antioksidan ve sağlıklı yağ asidi vardır. Cildinizi yumuşatır ve nemlendirir.

 • Düzenli kullandığınız nemlendiriciyi kullanmadan önce ince bir tabaka halinde sızma zeytinyağı sürün.
 • Duş almadan yarım saat kadar önce ellerinize, ayaklarınıza ve kuruyan cilt bölgelerinize zeytinyağı sürün, hafifçe masaj yapın. Duş aldıktan sonra da nemlendirici kreminizi kullanın.
 • İki yemek kaşığı zeytinyağı, dört yemek kaşığı kahverengi şeker ve bir yemek kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı dairesel hareketlerle hafif masajlar yaparak cildinize uygulayın.

2)  Süt Kreması

Ciltte kuruluk ve pullanma: Süt kreması içerdiği laktik asit sayesinde cilt kurumasından kaynaklanan pullanmaya iyi gelir. Cildin pH dengesini sağlar, harika bir nemlendiricidir.

Bir yemek kaşığı süt ve iki çay kaşığı süt kremasını karıştırın, birkaç damla limon suyu ekleyin. Karışımı kuruyan bölgeye uygulayın, duş almadan önce bir süre beklesin. Günde bir kez yapın.

Dört yemek kaşığı tam buğday ununa yeterli miktarda süt kreması ekleyerek kalın bir macun hazırlayın. Ilık su ile temizlemeden önce bu macunu on beş dakika boyunca uygulayın.

3)  Cilt Kuruluğunu Gideren Diğer Besinler

Süt: Dört yemek kaşığı süte biraz gül suyu ekleyerek kuruyan bölgeye uygulayın. Direk de uygulayabilirsiniz, cildi nemlendirir ve ten renginizi açar.

Bal: Bal ve yoğurt da mükemmel nemlendiricilerdir.

Badem yağı: Bir bardak ılık süte bir çay kaşığı bademyağı ekleyerek uyku öncesinde için. Badem yağını direk cildinize de uygulayabilirsiniz, yapışkan değildir, cilt kolayca emer.

Avokado: Avokado içerdiği kaliteli yağlar sayesinde cilt kuruluğunu önler. Yiyebilir veya bal ile karıştırarak macun hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

4)  Yaşam Tarzı Önerileri

 • Cildinize uyumlu nemlendiriciler kullanın.
 • Buhar üfleyen nemlendirici cihazlar satın alın, odanızın nemsiz kalmamasına özen gösterin.
 • Vazelin harika bir nemlendiricidir.
 • Çok sıcak su ile duş almayın.
 • Çatlayan dudaklarınızı diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz.
 • Bacaklarda bulunan kıllar cilt kuruluğunu önler, çok sık tıraş olmayın, ağda yapmayın.
 • Temizlik ürünlerine, güçlü sabunlara, çözücü sıvılara daha az temas edin.
 • Yün kıyafetler de cilt kuruluğuna yol açabilir. Pamuklu ve ipek gibi lifli kıyafetler kullanın.
 • Diyetinizde sağlıklı yağların da bulunduğundan emin olun.

Источник: https://multiyasam.com/cilt-kurulugu-nedenleri-ve-tedavisi/

Kaşıntı Neden Olur? Kaşıntı Tedavisi (Pruritus Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Yoğun Cilt Kuruluğuna ve Kaşıntıya Son!

Kaşıntı (pruritus), vücudun herhangi bir bölgesinde sürekli bir şeyler dolaşıyormuş gibi his oluşturan, yanma, batma ve ince sızlama benzeri belirtiler gösteren bir durumdur.

Kaşıntı hissi insanları çok rahatsız ettiği gibi, uykusuzluğa, sıkıntıya, huzursuzluğa ve depresyona sebep olabilir. Kaşıntı çok sık rastlanan, yaşın ilerlemesi ile birlikte artış gösteren ve çok farklı etkenlerin yol açtığı bir şikayettir.

Kaşıntı pek çok deri (cilt) hastalığının en önemli belirtilerinde olduğu gibi, bazı sistemik hastalıkların seyrinde de ortaya çıkabilir.

Kaşıntı, hem dermatolojik hemde sistemik hastalıklarda kaşıntı geceleri artış gösterir. Kaşıntının nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir.

Kaşıntı mediatörlerinin sirkadiyen salgılamasına ya da sürekli devam eden ritmin bozulmasına bağlı olabileceği düşünülmektedir.

Diğer bir neden ise derinin fizyolojik yapısındaki diürnal oynamaların, ısı ve koruma işlevinde olabildiği için bu duruma sebebiyet vermesidir.

Kaşıntıya neden olan faktörler

Kaşıntı vücudun bir çok bölgesinde görülebilir. Yerel kaşınma, genel kaşınma, yerel ve genel kaşınma şeklinde değerlendirilir. Kaşıntı alerjik yapıya sahip kişilerde daha fazla görülür.

Kaşıntı astım sorunu olanlarda, saman nezlesi sorunu olanlarda, egzama problemi olanlarda, seboreik dermatit, atopik dermatit gibi egzamatöz rahatsızlıkları olan kişilerde, daha önce ürtiker, kurdeşen gibi kaşınmaya yol açan hastalıkları geçirenlerde,şeker hastalarında, diyaliz hastalarında, karaciğer hastalıkları olanlarda, bağırsak paraziti gibi bağırsak sorunları olanlarda, enfeksiyonel hastalıklarda, Akdeniz ateşi hastalığı olan kişilerde, Behçet hastalarında, bünyesinin alerji yaptığı işlerde çalışanlarda, güneş altında uzun süre çalışanlarda, cildini çok fazla temizleyen kişilerde, hamilelerde, küçük çocuklarda ve yaşlılarda cilt kuruluğuna bağlı veya alerjiye bağlı kaşıntı problemi daha sık görülür.

Kaşıntı teşhisinde yapılması gereken tetkikler

Hastada kaşıntı şikayeti genel mi, bölgesel mi öncelikle bunun değerlendirilmesi gerekir. Eğer hastanın kaşıntısı bölgesel ise bu durum genellikle cilt hastalığına bağlıdır. Bu durumda hastanın bir dermatoloji uzmanına yönlendirilmesi ve doktorun yapacağı fizik muayene ile ön tanı konulur. Fakat hastada genel kaşıntı söz konusu ise bu duruma bir iç hastalığı neden olabilir.

Bu durumda hasta bir iç hastalıkları uzmanına gitmelidir.

Genel kaşıntıya neden olabilecek hastalıklar, kansızlık, karaciğer hastalıkları, kan fazlalığı, böbrek hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, bağırsak parazitleri gibi iç hastalıklar genel kaşıntıya yol açabilir.

Bütün bu hastalıkların araştırılması ve gereken testlerin ve gereken görüntüleme yöntemlerinin yapılması kaşıntının nedenini bulmak için önemlidir.

Kaşıntı nasıl tedavi edilir?

Kaşıntının tedavisi teşhisin konması ile mümkündür. Kaşıntıya neden olan faktör bir cilt hastalığı ise öncelikle bu cilt hastalığının tedavi edilmesi ile kaşıntı geçebilir.

Kaşıntıya neden olan cilt hastalıkları tedavisi antihistaminikler, kortizonu kremler veya ağızdan alınan ilaçlar, cilt kuruluğunu önleyici nemlendiriciler, cildi yumuşatmak için kullanılan kremler, lazer tedavileri, fototerapi tedavileri gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Enfeksiyonel bir hastalık nedeni ile kaşıntı tedavisinde, yine hastalığa uygun tedavi yöntemlerine baş vurulur. Genel vücut kaşıntısı ise kaşıntıya neden olan hastalığın tedavisi uygulanır.

Bunun yanı sıra bu dönemde cildi rahatlatmak için losyonlar, kortizonlu kremler gibi yöntemler ile hastanın kaşıntısı giderilir.

Fakat bu tedaviler hastanın doktoru tarafından uygulanmalıdır.

Kaşıntı olmaması için nelere dikkat etmeli?

Kaşıntı nedeni ile tahriş olmuş ciltte çok fazla sabun ve banyo lifleri kullanılmamalıdır. Cilt tahriş olmuş ise bebe sabunları, şampuanları kullanmak faydalı olabilir.

Kaşıntılı bölgeyi rahatlatmak için o bölgeyi nemlendirici yağlar veya kremler kullanmak fayda sağlar. Cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan kaşıntılara organik veya güvenilir gül suyu sürmekte kaşıntıyı azaltabilir.

Kaşıntıya yatkınlığı olan kişilerin beslenmelerinde de dikkatli olmaları gereklidir.

Örneğin, çay, kahve ve kola gibi içeceklerden çok fazla tüketmemeleri, Ciltte iltihabi reaksiyonları arttıran gıdalardan, şeker oranı yüksek, karbonhidrat oranı yüksek (pirinç, makarna, beyaz ekmek, şeker, çikolata gibi şeker oranı yüksek olan gıdalar), baharatlı yiyeceklerden, kızartmalardan, katı yağlardan uzak durmalarında fayda vardır.

Ayrıca bazı cilt hastalıklarında bazı kuru yemişlerde kaşıntıyı şiddetlendirebilir. Örneğin, fıstık, ceviz, fındık, kaju, çiğdem gibi yağlı kuru yemişler kaşıntı şikayeti olan kişilerde kaşıntıyı arttırabilir. Kaşıntının olduğu dönemlerde sebze, meyve, yeşillikler ve beyaz et gibi besinler ile beslenmek daha faydalıdır.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kasnt-neden-olur-kasnt-nasl-tedavi/

Ciltte kaşıntının 9 önemli nedeni

Yoğun Cilt Kuruluğuna ve Kaşıntıya Son!

Sivrisinek ya da böcek ısırığının yol açtığı kaşıntıdan hangimiz muzdarip olmamışızdır ki? Çoğu zaman insanı çileden çıkarıcı bir hal alan kaşıntının şiddeti bir süre sonra ise söner ve haliyle unuturuz, taa ki bir yenisine kadar.

Ancak, bazı kaşıntılar var ki onlar sivrisinek ya da böcek ısırmasının aksine kişinin günlük hayatını oldukça zorlaştırabiliyor. Üstelik kişi cilt kaşıntılarına önemli hastalıkların yol açabildiğini bilmiyorsa çok da önemsemeyip üzerinde durmuyor. Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr.

Sedat Akdeniz, kaşıntının altında deri hastalıklarından diyabete, karaciğer hastalıklarından psikiyatrik hastalıklara dek önemli nedenler yatabildiğini belirtirken “Kaşıntının en şiddetli olduğu zaman dilimi, yeri ve eşlik eden bulgular kaşıntının nedeni ile ilgili önemli ipuçları verebilir. Kaşıntıyla başvuran hastayı ayrıntılı değerlendirmek gerekir.

Kaşıntının ne zaman başladığı oldukça önemlidir. Çevresel faktörlerdeki değişim, kullanılan ilaçlar, gıdalar, deterjanlar ve alerjenlerle ilişkili olup olmadığı araştırılmalıdır” diyor.

Prof. Dr. Sedat Akdeniz ciltte kaşıntının 9 nedenini anlattı, ipuçlarına yönelik bilgiler verdi.

Deri hastalıkları

Çocukluk döneminde başlayan ve yıllarca devam edebilen atopik egzama kaşıntılı, tekrarlayan bir deri hastalığı. Bu nedenle küçükken ‘geçti’ diye bakılan atopik egzama, yetişkinlik ve yaşlılık döneminde de sık sık kişinin karşısına çıkabiliyor.

Deriye temas eden alerjenler, deterjanlar, mantar hastalıkları ve uyuz kaşıntıya neden olabilirken, derinin kuruması da kaşıntı gelişiminde önemli bir neden.

Kuru hava ve aşırı banyo yapma alışkanlığı deride kurumaya neden olabilen faktörler arasında yer alıyor.

Karaciğer hastalıkları

Karaciğer hastalıkları, safra kesesi tıkanıklığı, siroz, hepatit ve pankreas hastalıkları kaşıntıya neden olabiliyor. Kronik karaciğer hastalıklarında inatçı kaşıntı yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Karaciğer hastalıklarına bağlı gelişen kaşıntıda sırt, en sık kaşınan bölge.

Kaşıntının şiddeti gündüz, geceye göre daha fazla olurken, kış aylarında artıyor. Kaşıntı giderici ilaçlar etkili olamıyor. Kolestatik karaciğer hastalığında ise kaşıntı akşam saatlerinde en üst seviyeye ulaşıyor.

El içi ve ayak tabanında kaşıntı temel bulgu olup, bazen tüm vücutta yaygın görülebiliyor.

Diyabet

Diyabet hastalarının önemli bir kısmı kaşıntıdan muzdarip. Çünkü diyabet deriyi kuruturken kaşıntıya neden oluyor. Bazı olgularda kaşıntı diyabet tanısı konulmadan önce başlayabiliyor. Kan şeker düzeylerinin normal sınırlara gelmesi ile kaşıntı azalıyor ya da kayboluyor. Tekrarlayan ve tedaviye dirençli mantar enfeksiyonlarında mutlaka diyabetin araştırılması gerekiyor.

Tiroit hastalıkları

Prof. Dr. Sedat Akdeniz “Tiroit antikorları kaşıntının önemli bir nedeni olduğu için, tiroit hastalığı da kaşıntıya neden olmaktadır. İster hipertiroidi ister hipotiroidi olsun tiroit hastalıklarının tedavi edilmesi ile olguların çoğunda belirgin iyileşme sağlanır” diyor.

Böbrek hastalıkları

Kronik böbrek hastalığı ve diyaliz olgularının yüzde 90’ında kaşıntı gelişiyor. Diyaliz hastalarında en önemli neden; deri kuruluğu ile birlikte kalsiyum, magnezyum ve fosfor dengesinin bozulması. Kan üre düzeyindeki artış kaşıntının önemli nedenlerinden birini oluşturuyor.

Sinir sitemi hastalıkları

Sinir lifleri ve beyin hücrelerinde meydana gelen hasar deride kızarıklık olmadan kaşıntıya neden oluyor. Kaşıntı birden fazla sinirsel hasara neden olan hastalıklarla ilişkili olabiliyor. Bazen MS (Multiple Skleroz) ve beyin tümörü de kaşıntı oluşturabiliyor. Felç veya inme denilen beyin kanamalarından sonra nörojenik kaşıntı gelişebiliyor.

Psikiyatrik nedenler

Kaşıntı birden fazla psikiyatrik hastalıkla birlikte görülüyor. Kronik kaşıntılı hastaların yüzde 70’inde demans (bunama), şizofreni, kişisel bozukluklar, primer depresif hastalık ve davranış bozuklukları gibi en az bir hastalık ile birliktelik gözleniyor. Ancak kaşıntının bu hastalıkların nedeni ya da sonucu olup olmadığı tartışılıyor.

Kanser

Bazı kan hastalıklarının ilk bulgularından biri kaşıntı olabilirken, deri lenfomasının en önemli bulgularından birini oluşturuyor. Kanser hastalıkları ile ilişkili kaşıntı tedaviye dirençli oluyor veya yeterli yanıt vermiyor. Erişkin dönemde başlayan egzamalar löseminin başlangıç bulguları olabiliyor.

İlaçlara bağlı gelişen kaşıntı

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Sedat Akdeniz “Kullanılan bazı ilaçlar karaciğer, böbrek fonksiyonlarını bozarak dolaylı olarak kaşıntıya neden olurlar. Hipertansiyon tedavisinde, kalp ritim bozukluğu tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yanı sıra, bazı antibiyotikler, pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar ve bazı antidepresanlar da kaşıntıya neden olabilmektedir” diyor

Kaşıntıda 8 ipucu!

– Gece artan kaşıntı; deri ve parazit enfeksiyonları, yatak ve örtülerin tahriş edici etkisine bağlı gelişebilir.

– Kaşıntıya; çok su içme ve çok idrara çıkma eşlik ediyorsa diyabetin habercisi olabilir.

– Kasıkta başlayan ve kızarıklığın eşlik ettiği kaşıntılarda mantar hastalığı düşünülmeli.

– Anal bölgede daha yoğun hissedilen kaşıntıda parazit ve hemoroit araştırılmalı.

– Kaşıntıya anksiyete, çarpıntı veya saçlarda seyrelme eşlik ediyorsa hipertiroidi bulgusu olabilir.

– Kaşıntıya eşlik eden halsizlik ve yorgunluk hipotiroidi bulgusu olabilir.

– Kaşıntı ile birlikte deride ve gözlerde sararma, karın ağrısı ve şişkinlik, idrar renginde koyulaşma karaciğer hastalığına bağlı olabilir.

– Kilo kaybı, deri renginin koyulaşmasına eşlik eden kaşıntılarda kanser araştırılmalı.

Beyaz siyah ve ekşi dut şifa deposu

Bebek gibi cilt için muz maskesi

Sahte kol saatleri cilt hastalığı yapıyor

Bir avuç kabak çekirdeğinin faydaları?

Haftada 3-4 gün güneşlenin

Fazla yağ sivilce yapıyor

Источник: https://www.yenisafak.com/hayat/ciltte-kasintinin-9-onemli-nedeni-3279420

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть