Yorgun Uyanıyorsanız Sebebi İskelet Sisteminiz Olabilir

içerik

Yataktan yorgun kalkmanızın nedeni Fibromiyalji olabilir

Yorgun Uyanıyorsanız Sebebi İskelet Sisteminiz Olabilir

Tıpta Fibromiyalji olarak tanımlanan kas iskelet sistemi rahatsızlığı özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda belirgin olmak üzere kas eklem ağrısına, yorgunluğa ve sabahları tutulmuş kaslar ile uyanılmasına sebep olmaktadır. Acıbadem Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Tural Ahmad Fibromiyalji ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

30-60 yaşlar arasında kadınlarda fazla görülür

Her yaşta ve her iki cinste görülebilmekle birlikte en sık 30-60 yaşlar arasında kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Bunun en belirgin nedeni kadınların erkeklere oranlara vücutlarının daha kolay deformasyona uğramasıdır.

Fibromiyalji'nin belirtileri nelerdir

3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı vardır. Ağrı ana belirtidir. Kaslarda ve eklemlerde hissedilen ağrı günden güne, haftadan haftaya değişebilir. Ağrının yeri vücudun farklı yerlerinde dolaşma eğilimi gösterse de en sık boyun, bel, kollar, göğüs, kalça ve bacaklarda hissedilir.

– Ağrı (Özellikle kötü uyku, soğuk, nemli havalar ve psikolojik stresle, mekanik yüklenmelerle artabilir.)
– Boyun, omuz, diz, dirsek veya kalçalarda, uylukta duyarlılık– Dinlendirmeyen uyku (Çok sık görülür.)

– Sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde yorgunluk

– Gerilim ya da migren tipi baş ağrısı, başta sersemlik hissi

– Konsantrasyon güçlüğü

– El, kol, ayak, bacaklar ya da yüzde hissizlik veya karıncalanma

– Karın ağrısı, şişlik, kabızlık, ishal gibi mide-bağırsak sistemi ile ilgili şikayetler

– Adet öncesi gerginlik, ağrılı adet dönemleri

– İdrara sık çıkma

Bu şikayetlerin hepsi aynı anda görülmeyebilir, belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak kas ve eklem ağrıları, dinlendirmeyen uyku ve yorgunluk en sık görülen şikayetlerdir.

Stres, kaygı, depresyon romatizmal hastalıkları tetikliyor

Fibromiyalji'nin nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber stres, kaygı, depresyon, dinlendirmeyen uyku ve bazı romatizmal ve hormonal hastalıklarla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Aşırı egzersiz ya da ağır sporlar yapmak, hareketsizlik, soğuk ve nemli havalar, psikolojik stresler ağrıları artırır.

Tatilde romatizmal rahatsızlıklar azalır

3 aydan daha uzun süren, vücutta yaygın ağrı ve 18 hassas noktadan en az 11'de üzerine bastırmakla aşırı hassasiyetin meydana gelişi Fibromiyalji tanısının olmazsa olmaz ilk şartıdır.

Fibromiyalji'de sık rastlanılan bulgulardan en az 3'ü ve eşlik eden diğer bulgulardan herhangi birinin birlikte bulunması tanıyı destekleyecektir. Bu yakınmalar sabahları hareketsiz kalmada, soğukta, nemde, kasvetli kapalı havalarda ve aşırı aktivitelerde, mutsuzluk hallerinde artar, sıcak havalarda, masaj veya sıcak uygulamalarda hatta tatilde azalır.

Aslında bu tip belirtilerin başka hastalıklarda bulunanlarla yakın benzerlikler göstermesinden dolayı Fibromiyalji tanısı oldukça zordur. Bu yüzden doktor hastanın tıbbi gelişmesini tam olarak sorgulamak zorundadır. Eğer bu şikayetler 3 aydan fazla sürüyorsa Fibromiyalji'den şüphelenilmesi gerekir.

Fibromiyalji'de, laboratuvar, röntgen gibi herhangi bir kesin tanı yöntemi yoktur. Bunlar, ancak ayırıcı tanıda değer taşıyabilir. Bu amaçla tam kan sayımı, idrar tahlili, tiroit hormon testleri veya romatizma testleri istenebilir. Özetle doktor tanısını sadece hastanın tahliline ve filmine dayanarak değil tersine hastayı dinleyerek ve detaylı muayene ettikten sonra koymalıdır.

Hastalarda hassas nokta tespiti ve bazı standart soruları içeren ” FİBROMİYALJİ RİSK TESTİ” mutlaka yapılmalıdır. Siz de bu testi yaparak kendinizde Fibromiyalji olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Hastanın yanı sıra yakınları da eğitilmelidir

Hastalar tüm problemlerine rağmen hayattan elini eteğini çekmemeli ve katılımlı bir yaşam sürmelidir. Hastanın kısıtlanmış olan yaşamsal tüm fonksiyonlarının yeniden artırılması gerekir.

Hastalara başta ağrı ve diğer sorunlarla baş edebilme stratejilerinin etaplar halinde öğretilmesi temel amaç olmalıdır. Fibromiyalji tedavisinde hekim hasta işbirliği son derece önemlidir.

O halde tedavinin ilk basamağı hastanın ve yakınlarının eğitimidir.

İkinci olarak; egzersiz tedavisi; kondisyonu artırmakta, travmaları ve dışarıdan gelen zararlı uyaranları azaltmakta ve ağrı kısır döngüsünü kırabilmektedir. İlaç tedavisi, fizik tedavi yöntemleri, lokal enjeksiyonlar, uygun diyet ve düzenli su içme tedavi yöntemleri arasındadır.

Источник: https://www.egitimsistem.com/yataktan-yorgun-kalkmanizin-nedeni-fibromiyalji-olabilir-44299h.htm

Yataktan yorgun kalkıyorsanız nedeni Fibromiyalji olabilir

Yorgun Uyanıyorsanız Sebebi İskelet Sisteminiz Olabilir

Tıpta Fibromiyalji olarak tanımlanan kas iskelet sistemi rahatsızlığı özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda belirgin olmak üzere kas eklem ağrısına, yorgunluğa ve sabahları tutulmuş kaslar ile uyanılmasına sebep olmaktadır. Acıbadem Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Tural Ahmad Fibromiyalji ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Neden Yorgun Uyanıyorum, Ne Yapabilirim?

Yorgun Uyanıyorsanız Sebebi İskelet Sisteminiz Olabilir

Sabahları, elinizi kolunuzu hareket ettiremeyecek kadar yorgun mu uyanıyorsunuz? Bitkin, yorgun, enerjisiz ve halsiz olmak, kronik yorgunluk günlük hayatımızı ciddi oranda etkiler. Peki, neden yorgun ve halsiz uyanıyoruz? İşte, içerisinde bazı günlük alışkanlıkların da olduğu “Neden yorgun uyanıyorum? sorunusun cevapları ve yorgun uyanmamak için yapılması gerekenler,

Erken kalmak mı daha kötü yoksa “ne kadar uyusam da yataktan yorgun kalkıyorum!” dediğimiz günler mi ? Benim için ikincisi. Dinlenmemize rağmen neden hala yorgun hissettiğimize anlam vermiyoruz çoğu zaman. Sorunun çözümü içinde gizli. Aslında tam olarak dinlenmiyoruz! Ne kadar uyku uyusak dahi pek çok faktör aslında kaliteli uykuyu engelliyor.

Bu da aslında gerekiyorsa az uyu ama kaliteli uyu demek oluyor.

Peki sabahları enerjik uyanmak bir yana neden yorgun ve halsiz uyanıyoruz? Uyku sırasında ve hatta öncesinde vücudumuzun dinlenmesine engel olan faktörler neler? İşte, içerisinde bazı günlük alışkanlıkların da olduğu “Neden yorgun uyanıyorum? sorunusun cevapları ve yorgun uyanmamak için yapılması gerekenler,

Her şeyden önce kabul etmeliyiz ki, uzun çalışma saatleri ve aktif yaşam tarzlarımız her gece yeterli seviyede uykumuzu almamıza engel olabiliyor. Önceliklerimiz hep başka şeylere kaydığı için uyku düzeni oluşturmak, kaliteli uyumak ile ilgili yapmamız gerekenler göz ardı ediyoruz. Eğer bu konuyu çözümlemek istiyorsanız biraz zaman dahi alsa, önceliğiniz bunu sağlamak olmalı.

1- Sabahları sürekli ertelediğimiz alarm!

Burada pek çok etkenden bahsedeceğim elbette ama önce “sabahları yorgun uyanıyorum!” demenize sebep olan gizli bir düşmana karşı sizi uyarmak istiyorum. Hepimiz erken kalkmanın zor olduğu konusunda hem fikiriz. Bu yüzden de sabah çalan alarmı gidebileceği son noktaya kadar sürekli erteliyoruz.

Halbuki alarmlar arasında o kısa uykular, sürekli uyanıp uyuma hali yataktan çıktığımız zaman daha yorgun hissetmemize sebep olur! Bunun için ya ilk çalan alarm ile eninde sonunda kalmak zorunda olduğunuzu kabullenerek kalkın veya kendinize bir iyilik yapın ve gerçekten kalkmak zorunda olduğunuz zamana alarmı ayarlayın.

Uyku pozisyonuna göre karakter analizi yanına uyku pozisyonuna göre sağlık analizi de eklenebilir. İşte uyku yatış pozisyonunun sağlığa etkileri..—> uyku yatış pozisyonu sağlığımızı nasıl etkiliyor ?

2- Elektronik aletler!

Herkesin en iyi bildiği maddelerden biri aslında bu ama ne hikmetse asla uygulamadığımız maddelerden de biri.

Yatmadan hemen öncesine kadar bilgisayarda vakit geçirmek, film izlemek ve hatta yatağa yattıktan sonra cep telefonları, tabletler uyutucu değil uyandırıcı bir etki yaratıyor.

Elektronik aletlerin ışıkları, uykudan sorumlu hormon olan melatoninin seviyesini olumsuz yönde ciddi oranda etkiliyor. Bu yüzden tüm bu aletleri yatmadan en az yarım saat kadar önce bırakmakta fayda var. Bunlar yerine kitap okumak gibi bir uyku etkinliği yapabilirsiniz örneğin!

3- Işığa izin verin!

Perdeleri kapatıp karanlıkta uyumak iyidir ama sabah açıp tüm ışığın odaya girmesine izin verdiğiniz sürece! Odanıza giren ışık sayesinde vücudunuz da uyanması gerektiğinin sinyalini alacaktır. Bu da daha uyanık ve hatta enerjik hissetmeniz demektir aslında.

4- Öğleden sonra tüketilen kafein!

Hepimize gün boyu kahve gibi bize enerji veren, uyanık kalmamızı sağlayan kafeinli içeceklere ihtiyaç duyuyoruz. Ancak yapılan araştırmalar öğlen 2 den sonra tüketilen böylesi içeceklerin uyku kalitesi ve miktarını olumsuz yönde etkileyebildiğini göstermiş. Bu yüzden günlük çay ve kahve ihtiyacımızı öğle yemeğinden sonra içtiğimi keyif kahvesi ve çayı ile sonlandırmamız iyi olacaktır.

Peki kafein olmadan enerjik ve zinde olmak mümkün değil mi? Elbette mümkün! İşte kafeinsiz enerjik olmanın, güne zinde başlamanın yolları—> kafeinsiz enerjik olmanın yolları

5- Uyumaya her gün farklı saatlerde gitmek!

Başta dedim ya uzun çalışma saatleri ve aktif yaşam tarzı yorgun kalkmanın en büyük nedenleri. İşte sebeplerinden biri de düzensiz uyku saatleri. Vücudunuza uykuya geçmesi ve dinlenmesi için bir düzen oluşturmalısınız ve bunu ona öğretmelisiniz. Buna haftanın yedi gününün dahil olduğunu da söylemeliyim. Yani her akşam aynı saatte yatmalı ve aynı saatte kalkmalısınız.

6- Yatak odasındaki sesler!

Yatak odasında rahat olmanız, uykuya dalma süreci için çok kritiktir. Yatak odasındaki televizyon ve hatta saatinizin tık tık sesi bile uykunuzu etkileyecektir. Yatak odanızda ses çıkaran ve sizi rahatsız edecek aletleri bulundurmayın. Seslerden bahsetmişken bir detaya daha yer vermek istiyorum.

Çok yüksek sesle konuşan insanların olduğu, yüksek sesle müziğin olduğu bir ortamdaysanız uykuya geçiş sürecinin yine zor olacağını hatırlatmalıyım. Tüm bunların baş ağrısı gibi yan etkileri de olacaktır.

Böyle ortamlardan sonra kendinizi direk uyumaya zorlamak yerine sessiz ve sakin bir ortamda kitap okumak gibi dinlendirici aktivitelerle vücudunuzu uykuya hazırlamakta fayda var.

7- Uyku öncesi duş?

Uyku öncesi alınan duş genellikle pek önerilmemektedir. Zira genellikle sabahları uyanmak güne dinç başlamak için duş önerilir. Ancak bunun kişiden kişiye ve hatta mevsimden mevsime değişeceğini düşünenlerdenim. Örneğin yaz aylarında sıcaktan dolayı uyumak pek kolay olmuyor.

Ancak uyku öncesinde alacağınız duş ile vücudu serinletmek uykuya geçişi de kolaylaştıracaktır. Benzer şekilde kış aylarında kısa sıcak bir duş vücudun rahatlamasını sağlayarak yine uykuya geçişi kolaylaştırabilir. Bu noktada benim önerim kendinize göre bir düzen oluşturmanız.

Duş uykumu kaçırıyor diyorsanız bu işi sabaha bırakmak en doğrusu olacaktır.

8- Yatmadan önce yenilen besinler!

Yatmadan en az 2-3 saat önce yeme aktivitelerine bir son vermek gerekiyor. Ayrıca elbette ne yediğiniz veya ne yemediğiniz de bu noktada oldukça kritik. Örneğin akşam yemeğinden sonra yediğiniz dondurmanın, içindeki şekerinde etkisiyle vücutta sindirimi zaman alacaktır.

Vücut bu besininin sindirimini tamamlamadığı için uykuya geçmede zorluk çekeceksiniz. Bu da hem şeker hem de doğru saatte doğru besinlerin tüketilmemesi sebebiyle yorgun kalkmanıza sebep olacaktır. Böylesi şekerli besinlere karbonhidratları da dahil etmekte fayda var.

Geç saatte tüketilen yüksek karbonhidratlı ve yağlı besinler hem kilo olarak geri döner hem de kalitesiz bir uykuya sebep olurlar.

9- Kronik yorgunluk!

İyi ve kaliteli uyumamak gibi sebeplerden hissettiğiniz yorgunlukla kronik yorgunluk karıştırılmaması gerekiyor. Çünkü uyku bozuklukları kronik yorgunluğun sadece bir sebebidir. Kronik yorgunluğun hormonal, nöral sebepleri olabileceği bağışıklık sistemindeki bozukluklar, bir takım virüsler, beslenme bozuklukları ve depresyon gibi sebepleri de olabilir.

10- Dinlenemediği için sürekli yatmak!

Bu çok önemli bir kısır döngüdür aslında. Kişi yorgun uyandığı zaman bunun çaresini yine ve sadece uyumakta arar. Sürekli yatmak ve dolayısıyla ortaya çıkan hareketsizlik hali kendimizi daha yorgun hissetmemize sebep olacaktır. Bu biraz kafayı sadece yorgunluğa odaklanmaktan kaynaklanmaktadır.

Yorgunluktan yorulmak tam olarak böyle bir şeydir. Bunun yerine en azından yürüyüş veya spor gibi fiziksel aktiviteler yapmak önemlidir. Bu arada yorgunluğun çaresini enerji vermesi için şekerli gıdalarda da aramamak gerektiğini hatırlatmalıyım.

Çünkü bu gıdalar başlangıçta kendinizi enerjik hissetmenizi sağlasa da sonrasında önceki halinizden daha da yorgun hissetmeye başlarsınız.

Eğer “sabahları yorgun kalkıyorum, enerjim çok düşük, elimi kolumu kaldıramıyorum, hiçbir şey yapmak istemiyorum” gibi şikayetleriniz 15 gün boyunca kendinizce her şeyi yapmanıza, çabalamanıza rağmen geçmediyse mutlaka bir uzman doktora danışmakta fayda var. Çünkü bu yaşadığınız olumsuzlukların sebebi yaşam tarzından, stres veya depresyon gibi sebeplerden kaynaklanabileceği gibi kansızlık, şeker hastalıkları gibi vücut sistemini olumsuz etkileyen hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Son olarak uyku öncesi geçiş süresi, iyi uyumak gibi faktörler kadar sabah uyandığımızda yaptıklarımız da neden yorgun hissediyorum sorusunun cevabı olabilir. İşte daha iyi uyanmanın sırları–> daha iyi uyanmak için esneme hareketleri

Источник: https://www.esraninportresi.com/saglik/yorgun-uyaniyorum-ne-yapabilirim/

Sürekli Yorgun Olmanızın 15 Sebebi

Yorgun Uyanıyorsanız Sebebi İskelet Sisteminiz Olabilir

Sürekli yorgun olmak bir çok insanın yakındığı durumlardan biridir.

Sadece uyku eksikliği yorgun olmamızın yegane sebebi değildir; yaptığınız ya da yapmadığınız en ufak şeyler bile enerjinizi mental ve fiziksel olarak götürebilir, sizi yorgun düşürebilir.

İşte burada uzmanlar yorgunluğa sebep olan yaygın kötü alışkanlıkların üzerinde duruyorlar. Buna ek olarak şunu bilmelisiniz ki basit ipuçları, tekrardan enerjik hissetmenizi sağlayabilir, sizi yine eskisi gibi canlı kılabilir! Hadi gelin beraber bu 15 maddeyi inceleyim:

1) Yorgun Hissettiğinizde, Yapmayı bıraktığınız Egzersiz!

Enerjinizi korumak için yapmadığınız egzersizler size karşı işler. Georgia Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre, haftada 3 gün en az 20 dakika boyunca egzersiz yapan kişiler 6 haftadan sonra diğerlerine nazaran daha enerjik hissediyorlar ve az yoruluyorlar.

2) Yeterli Su İçmiyorsunuz!

Çok az susuz kalmak dahi enerjinizi alabilmektedir. Diyetisyen Amy Goodson dehidrasyonun kan miktarında azalmaya sebep olduğunu ve böylece kanın katılaştığını söylüyor. Bu da kalbinizin kan pompalamasındaki verimliliği azaltan bir şey.

3) Yeterince Demir İçeren Besinler Tüketmiyorsunuz!

Demir eksikliği sizi yorgun, enerjisiz, zayıf hissettirebilir. Çünkü, demir eksikliği kaslarda ve hücrelerde az oksijen dolaşımına sebep olur. Demir eksikliği bir sağlık sorunundan dolayı da meydana gelebilir, eğer demir eksikliğiniz varsa doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

4) Bir Mükemmelliyetçisiniz!

Sürekli mükemmel olmaya çalışmak daha fazla çalışmanızı daha az uyumanızı beraberinde getirir, bu da sürekli yorgunluğa sebep olabilmektedir.

Rasyonel olmayan hedefleri başarı kıstası olarak önünüze koymak ve bu hedeflere ulaşmaya çalışmak çok büyük bir ihtimalle başarısızlıkla sonuçlanacaktır; zamanınız ve emeğiniz boşa gittiğinde bu tatminsizlik ve yorgunluk olarak size yansır.

Kabul edelim! Kimse mükemmel değildir. Mükemmel olmaya çalışmak yerine, adım adım hedeflerimizi rasyonel bir şekilde belirlemeye çalışalım.

5) Pireyi Deve Yapmakta Üstünüze Yok!

Her konuda olabilecek en kötü şeyleri düşünüyorsanız bu sizi yorgunluğa itebilir. Eğer patronunuz odasına çağırdığında kovulacağınızı, sunumunuzun çok kötü geçeceğini, bisiklet sürerken kaza geçireceğinizi vs.

gibi her daim kötü senaryolar üretiyorsanız, sahip olduğunuz endişe psikolojik olarak sizin enerjinizi emecektir.

Bu tür düşünceleri kurduğunuzu fark ettiğinizde, derin bir nefes alın ve kendinize ne kadar kötü olabilir ki gerçekten sorusunu sormaktan çekinmeyin.

6) Kahvaltıyı Atlıyorsunuz!

Yediğimiz yiyecekler bize enerji olarak geri döner. Akşam yemeğinde alınan enerji biz uyurken tüketilmeye devam edilir. Bu sebeple, uyandığımızda vücudumuzun enerjiye ihtiyacı olur, kahvaltıyla bu enerjiyi karşılayamazsanız gün içinde yorgunluk çekebilirsiniz.

7) Sürekli Aburcubur Yiyorsunuz!

Fazla şeker içeren aburcubur yiyecekler yiyerek kan şekerinizin ani artışı, aynı zamanda ani düşüşe sebep olur ve bu sizin yorgun hissetmenize neden olur. Abur cubur yemeyerek ya da azaltarak yorgunlukla baş etmede bir adım atabilirsiniz!

8) Hayır Diyemiyorsunuz!

İnsanların bir çok isteğine karşı hayır diyemiyorsanız bu bir noktadan sonra bunaltıcı ve yıpratıcı hale gelebilir. Haliyle enerjiniz kaybolur ve kendinizi yorgun hissetmeye başlarsınız. Eğer buna son vermek istiyorsanız, hayır deyebilmeyi öğrenmeli ve birazcık da kendinizi düşünmelisiniz.

9) Dağınık Bir Ofisiniz Var!

Dağınık bir çalışma alanı yoğunlaşmanızı ve beyninizin bilgiyi verimli bir şekilde işlemesini engelleyerek sizi mental olarak yorgun düşürür. Çalışma alanınızı düzenleyin ve sadece yoğunlaşmanız gereken şeye yoğunlaşarak dikkatinizin dağılmasını önleyin, böylelikle enerjinizi daha verimli kullanmış olacaksınız.

10) Tatilde Bile Çalışıyorsunuz!

Rahatlamanız gereken zamanlarda rahatlamıyor, molalarda bile iş maillerine bakıyorsanız, iş başına döndüğünüzde kendinizi normalden daha yorgun hissedersiniz. Aralarda ve tatillerde zihninizi olabildiğince rahatlatmaya, dinlenmeye çalışın.

11) Yatmadan Önce Alkol Tüketiyorsunuz!

İlk bakışta, yatmadan önce bir kaç kadeh şarap içmek rahatlatıcı gibi gelebilir, ama ertesi günü kalktığınızda bu sizi yorgun düşürebilmektedir. Yatmadan 3-4 saat önce alkol alımı doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

12) Yatak Zamanı Bilgisayar ya da Akıllı Telefonunuzla Meşgul Oluyorsunuz!

Telefonunuzun, bilgisayarın ya da tabletinizin parlayan ekran ışığı  melatonin- uyuma ve uyanma rutinlerini düzenleyen hormon- maddesini bastırarak, vücudunuzun doğal uyku ritmini bozabilir, özellikle yatmadan önce yatak üzerinde saatlerce bilgisayar ya da telefonla uğraşmak sizi sonunda yorgun hissettirecek ve uyku düzeniniz bozulacaktır.

13) Fazla Kafein Tüketiyorsunuz!

Kafeinin bir çok yararı olabilir. Daha önce kafeinin yararlarına – özellikle hafıza- değinmiştik. Sabah kahvaltısından sonra bir bardak kahve çok büyütülecek bir şey değil, ancak aşırı kafein tüketimi uyku düzeninizi bozacaktır. Bir çok araştırma, yatak zamanından 6 saat önceye kadar kafein tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor.

14) Hafta sonları Çok Geç Yatıyorsunuz!

Cuma ve Cumartesi geç yatıp geç kalkmak, Pazar günü de geç yatmanıza ve Pazartesi günü uykunuzu tam alamamanıza sebep olur bu da gün boyu yorgun düşmenize neden olabilmektedir.

15) Sigaraya Bağımlısınız!

Sigara bağımlılığı da enerjinizi emen, sizi sürekli yorgun düşürebilen bir kötü alışkanlıktır. Sigarayı bırakarak hem yorgunluk durumunuzu düzeltebilir hem de kanser olma riskini azaltabilirsiniz.

Источник: https://www.ilacweb.com/surekli-yorgun-olmanizin-15-sebebi/

Sabahları dinç uyanmak için ne yapılmalıdır?

Yorgun Uyanıyorsanız Sebebi İskelet Sisteminiz Olabilir

Birçok vatandaşımız sabah uyanınca kendisini yorgun hissediyor. Fark etmeseniz de yapılan birçok hata buna sebep oluyor. Yeterince su içilmiyorsa enerjiniz düşer. Kalbiniz daha az pompalama yapar ve kaslara, organlara giden oksijen ile besin miktarındaki hız azalır.

Kendinizi güçsüz hissediyorsanız ve odaklanmakta güçlük çekiyorsanız demir eksikliği sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Anemi riskini azaltmak için demir alımını artırın. Araştırmalara göre, günde 3 fincan kahve sizin için faydalıdır. Uygunsuz şekilde kafein tüketimi ise uykuya dalmanızı sağlayan adenozini durdurur.

Yorgun uyanmanın sebepleri nelerdir? “Peki, sabahları dinç uyanmak için ne yapmalıyım?” sorusunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz…

ERKEN UYANMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Yataktan kalkmak nasıl da zor geliyor değil mi? Sabah çalan saatin alarmına karşı düşman kesildiğimiz şu günlerde erken uyanmak için bu öneriler çok işinize yarayacak!

Vücut saati tıkır tıkır işleyenler, size şapka çıkarıyoruz! Ama çoğumuz geç yatıyoruz ve erken kalkamıyoruz. 'Toplantı 9’da değil de 10.00’da başlasa' 'İlk ders zili 1 saat sonra çalsa ne olurdu?' diye yıllardır sızlansak da değişen bir şey yok. 06.00‘da kalkıp 06.30’da evden çıkmak zorundayız. Ne yapalım? O zaman pratik yöntemler bulalım dedik.

ERKEN UYUMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Sadece erken kalkmak yetmez, güne dinç başlamak lazım. Zira iş bekler, derste uyumak olmaz! O zaman erken yatmaya alışacağız. Mesela yatağa gitmeniz gereken saat için ayrı bir alarm kurun. Güne öyle paydos edin.

Yatağa girmeden önceki 2 saati bir şeyler okuyarak, sıcak bir duş alarak, yürüyüşe çıkarak veya ertesi günü planlayarak geçirin. Bu sırada odanızı havalandırın. Mis gibi bir uyku istiyorsanız bırakın temiz hava içeri girsin.

Yatmadan önce içilen çay, kahve uykunun baş düşmanlarından. Hele alkol ve sigara sizi ters köşeye yatırır, uyutmaz. Karnınız acıktıysa hafif bir şeylerin ötesine geçmeyin.

Günü koşarak, ağırlık ve kardiyo çalışarak bitirmeyin. Uykunuz yoksa kendinizi yorun ama o kadar da değil.

Sabah nasıl uyandığınızın sağlığınızla bir ilişkisi olabilir. Belki de daha iyi bir diyet ve egzersiz planına ihtiyacınız vardır. Eğer uyanmakta zorlanıyorsanız, bilmediğiniz bir uyku apneniz olabilir. Eğer her şeyi doğru yaptıysanız, uzman görüşü almak için mutlaka doktora gidin.

Sabah uyanır uyanmaz içtiğiniz bir bardak su sizi uyandıracaktır. Yatağınızın başında bulundurduğunuz kafeinli bir içecek, sizi yataktan çıkaracak yollardan biri olabilir. Ancak bunun sağlıklı bir öneri olduğunu söyleyemeyiz.

Işık saçarak yanıp sönen bir çalar saat ya da radyolu çalar saatler, sabahları daha aydınlık, parlak ve müzikli bir güne daha kolay uyanmanızı sağlar. Belli bir süre sonra rahatsız edici sesler sizi artık uyandırmayacaktır.

Vücut hareketlerini algılayabilecek bir program indirin. 'SpinMe Alarm Clock' uygulaması sabahları zor uyananlar için bir çözüm olabilir. Bu program yalnızca yatağınızdan kalktığınız zaman ya da iki kere dönerseniz kapanıyor.

Kokulu tuzlar veya uçucu yağlar insanları yüzlerce yıl canlı tutmak için işe yarıyor. Bunun için sevmediğiniz bir kokuyu duymanız gerekmiyor. Sizi canlandıracak bu kokuları yatağınızın başucuna koyarak başlayabilirsiniz. Greyfurt ya da nane işinizi görebilir.

Uyanmak için kendinizi zorlamak yerine, birkaç egzersiz uygulayarak vücudunuzun hemen harekete geçmesini sağlayabilirsiniz. Kendinizi iyi hissedene kadar bunu günde iki defa tekrarlayın. Bu ipuçlarını yaptığınız halde hala zamanında uyanamıyorsanız, belki sabahları hızlı uyanamamanızın başka nedenleri olabilir.

Erken uyanmak istiyorsanız bunları alışkanlık haline getirin:

Sessiz ve karanlık bir odada uyuyun.Gün içinde yarım saatten fazla şekerleme yapmayın.Uyandığınızda perdeyi açın, taze havayı koklayın.Alarmı yataktan uzak bir yere konumlandırın ki onu susturmak için mecburen birkaç adım atın.

Alarmı ertelemeyin! Fazladan 5 dakika uyumanın ne size, ne de çevrenize faydası var.

İŞE ERKEN BAŞLAMAK SAĞLIĞI BOZUYOR MU?

Uyku yoksuluğu, toplumda giderek büyüyen bir sorun haline geldi. Hemen hemen hiç kimse bu değerli ihtiyaçtan payına düşeni alamıyor. Wright Devlet Üniversitesi'ndeki uyku uzmanlarına göre, uyku eksikliği yorgunluk ve ölümcül araba kazalarının yüzde 10’unun sebebi.

Bu aynı zamanda, erken uyanmanın ve sabah 09.00’dan önce işe başlamanın kurumsallaşmış bir işkence biçimi olduğu anlamına geliyor. Üstelik kalp hastalığı, obezite ve kanser gibi önemli hastalıklara yakalanma riskini de artırıyor. İşte saat 10.

00’da işe başlamanın bizler için çok daha sağlıklı olabileceğini gösteren bilimsel bulgular:

YARATICILIK VE ÜRETİMLERİ ARTMAYA BAŞLIYOR

Bir sinirbilimci Paul Kelley'nin yaptığı araştırma kendisini ve diğer pek çok insanı, okul ve iş için başlangıç saatlerini ileriye almanın öğrenci ve yetişkinler için muazzam yararları olabileceğine dair ikna etti.

18 ile 34 yaş arasındaki insanların yeterli uyumadığının bilincinde olan araştırmacı, bunun normal potansiyellerinin ancak üçte birini ortaya koyabilmeleri ile sonuçlandığının altını çiziyor.

Kelley’e göre, gençler ve yetişkinler yeterince uyuma fırsatı yakaladığında, yaratıcılık ve üretimleri artmaya başlıyor.

YETERLİ UYUMAK ÖNEMLİ

Konsantrasyon, mantıksal zeka, matematiksel yetenek ve hafıza gibi pek çok zihinsel fonksiyonun iyi bir gece uykusu ile ilişkili olduğunu ortaya koyan pek çok araştırma var.

Bize tüm bunları yapmak için yardımcı olan beyin bölümüne prefrontal korteks denir (PFC). Yeterli uyku almadığımızda, PFC kilitlenme moduna geçer ve hemen hemen hiç çalışmaz.

İş arkadaşlarınızın sabah ofiste neden bu kadar ağır olduklarını merak ediyorsanız, sebebi budur.

Uyku yoksunluğu sadece sabahları yavaş bir başlangıç yapmaya sebep olmaz, aynı zamanda kötü performans, depresyon, diyabet ve kilo artışı gibi ciddi sonuçlar da doğurabilir.

Columbia Üniversitesi, Uyku Uzmanı James E. Gangwisch, “Genç çocuklar gecede on saat uyumalıdır, ergenlik öncesi gruptakiler yaklaşık dokuz saat ve ergenler de dokuz saat uykuya ihtiyaç duyar. Bu gereklilik araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yetişkinler söz konusu olduğunda gecelik uyku ihtiyacı, bireye göre değişmekle birlikte, 7 ile 9 saat arasındadır” diyor.

Источник: https://www.superhaber.tv/sabahlari-dinc-uyanmak-icin-ne-yapilmalidir-haber-88562

Sabahları Yorgun Uyanıyorum, Neden Olur? Nasıl Geçer?

Yorgun Uyanıyorsanız Sebebi İskelet Sisteminiz Olabilir

Uyku esnasında vücudun tüm yaşamsal fonksiyonlarının işleyişi minimum düzeye inerek enerji kaybı önlenir. Bu da vücudun hem fiziksel hem de ruhsal olarak dinlenmesini sağlar. Ancak bazı sebeplerden ötürü vücudun gece aktif olarak dinlenmesine rağmen yorgun uyanılır. Özellikle okul ve iş hayatı yoğun olan kişiler için bu durum gün içinde performans düşüklüğüne yol açar.

Kansızlık, vücudun tüm hücrelerine oksijen taşımakla görevli olan hemoglobinin azlığından kaynaklanır. Hemoglobin hücreleri vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karşılayarak organların her birine enerji sağlar. Hemoglobin eksikliğinde organlar işlevlerini tam anlamıyla yerine getiremez ve kişi kendini her zamankinden daha yorgun hisseder.

Depresyon, vücudun yeteri kadar serotonin salgılayamamasına sebep olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Damarların genişliğinden sorumlu olan serotoninin eksikliğinde damarlar yeterli derecede oksijen taşıyacak alan bulamaz. Bu da sabahları uyanıp yataktan kalkmak istememe, yorgun uyanma gibi sorunlara sebep olur.

3. Tiroid hastalıkları

Endokrin sisteminde önemli bir rol oynayan tiroid hormonu, kandaki şeker oranının azalıp yükselmesiyle birlikte dengesiz bir grafik sergiler. Hastalar bu durumda genelde kolayca yaptıkları işlerde bile güçsüz hissederler.

4. Kanser

Sabahları yaşanan yorgunluk çok genel bir problem olsa da bu problemi kronik bir şekilde yaşayanlar için kanser gibi hastalıklardan söz edilebilir.

Kanser hücreleri, tüm bağışıklık sistemini hedef alarak bünyenin zayıflamasına ve giderek daha halsiz, güçsüz hissetmeye neden olur. Vücuttaki şekeri ve oksijeni kolayca tüketir, bu da diğer hücrelerin yeterince beslenememesine yol açar.

Özellikle üçüncü ve dördüncü evrede olan hastalar sabahları uyanmakta sıkıntı çekerler.

Kalp hastalıklarının erken teşhisinde önemli rol oynayan sabah yorgunluğu hastaların gün içerisindeki hareketlerinin de kısıtlanmasına neden olur. Hastalar özellikle merdiven çıktıktan sonra nefes nefese kalır, bacaklarının vücutlarını taşıyamadığını hissederler.

6. Fibromiyalji

Fikromiyalji hastalığı yumuşak doku bozukluğu olarak tanımlanır. Hastalar sabahları eklemlerinde ve kaslarında yaşadıkları ağrılar sebebiyle saatlerce koşmuş gibi yorgun hissederler. Uyku bozukluğuna da yol açan fibromiyalji hastalığının teşhisinde belirleyici unsur ağrıların devamlı olarak aynı bölgede hissedilmesidir.

7. Uyku apnesi

Uyku apnesi nedeniyle geceleri yaşanan solunum zorluğu ve kısa süreli ani solunum durması vücudun gece boyunca yeterince dinlenememesine, çok fazla enerji harcamasına neden olarak sabahları yorgun ve halsiz bir şekilde uyanmaya sebebiyet verir.

8. Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı belirtilerini genellikle gece uykuya dalarken kendini gösterir. Bacaklarda meydana gelen ve tam anlamıyla ifade edilemeyen ağrı, zonklama gibi belirtilerin bacakların hareket ettirilmesi isteğini artırır. Bu sebepten ötürü sabit bir pozisyonda kalmak ve uykuya dalmak zorlaşır. Uyku problemi dolayısıyla sabahları yorgun hissetmek de kaçınılmaz olur.

9. Addison hastalığı

Addison hastalığı böbrek üstü bezlerinde meydana gelen hormon düzensizliğidir. Böbrek üstü bezinden salgılanan hormonların yetersizliği sonucunda vücutta karbonhidrat ve yağ dengesi bozulur.

Sabahları yorgun uyanmanın asıl nedeni ise hastaların vücutlarında ihtiyaç duyduklarından daha az enerji üretilmesidir.

Bu, hücrelerin yeterince dinlenememesine ve gün içinde giderek yorulmasına neden olur.

10. İdrar yolu hastalıkları

İdrar yolunda gerçekleşen iltihaplanmalar sonucunda idrar yolu enfeksiyonları ortaya çıkar. Başta sık sık tuvalete çıkma gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu durum özellikle geceleri böbreklerin çalışmasıyla birlikte uykunun bölünmesine yol açar. Sabahları dinç bir şekilde uyanmaya engel olan bu problem kısa bir süre içerisinde antibiyotik tedavisiyle çözülebilir.

Sabah Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

 • Stres sebebiyle ortaya çıkan dönemsel yorgunluklar için sinirlerin onarılmasına yardımcı olan biberiye çayı tüketilebilir. Demleme usulüyle hazırlanan biberiye çayının günde 1-2 bardak kadar tüketilmesi sinirlerin yatışmasını sağlar.
 • Eğer sabah yorgunluklarına ağrıyan kaslar sebebiyet veriyorsa bu problem sabahları düzenli olarak muz tüketerek giderilebilir.
 • Adrenalin duygusunu aktif hale getirerek sabahları daha enerjik hissetmek mümkün. Bu konuda yardımına başvurulabilecek bitkisel kaynaklardan biri olan meyan kökünü üç bardak suyun içerisine yaklaşık 200 gram kadar koyarak kaynatın. Sabahları aç karnına bir bardak için.
 • Sabah uyandığımda çok yorgun oluyorum diyorsanız tüketebileceğiniz bitkilerden biri de fesleğen. İçerisinde antioksidan maddeler bulundurduğu için sinirlerin uyarılmasına yardımcı olan fesleğen yapraklarını birkaç adet olmak üzere bir litre suyun içerisinde kaynatın. 10-15 dakika çayın demlenmesi için bekleyin. Bu çayı günde 2-3 kez, aralıklarla içebilirsiniz.
 • Kahvaltıda içilen bir bardak greyfurt suyu, içerisindeki organik asitler sayesinde sinirleri hızlı bir şekilde uyarır ve gün içinde daha aktif hissetmeye yardımcı olur. Greyfurt sıkıldıktan sonra asidini kaybetmemesi için hemen tüketilmesi ve greyfurtun taze olması gerekir.
 • Sabahları yaşanan yorgunlukların sebebi vitamin eksikliği olabilir. Bunun için test sonuçlarına göre doktorun tavsiye ettiği vitamin takviyelerinin düzenli olarak alınması gerekir.

Sabahları Yorgun Kalkmamak İçin Ne Yapılabilir?

 • Geceleri gözlerinizi yorarak uykuya dalmak için elinize aldığınız cep telefonları ve diğer elektronik aletlerin vücuttaki etkisi aslında beklediğiniz saatten daha geç uyumanıza neden olur. Teknolojik aletler, uyku sırasında salgılanan, vücudun dinlenmesine yardımcı olan melatonin hormonunun seviyesini düşürür ve yorgun hissederek uyanmaya neden olur. Bunun için mutlaka elektronik aletlerden uzak bir ortamda uyamaya özen gösterin. Eğer hızlı bir şekilde uyumak istiyorsanız loş bir ışıkta kitap okuyabilirsiniz.
 • Ortamın yeterince karanlık olması vücudun dinlenmesi için oldukça önemlidir. Gece olabildiğince karanlık ortamda uyumaya özen gösterin. Hatta bunun için bir uyku bandı bile kullanabilirsiniz.
 • Eğer sabah gün ışığını kapatacak bir yerde uyanıyorsanız bir an önce bu alışkanlığınızdan vazgeçin. Güneşten gelen ışınlarla birlikte beyin artık uyanması gerektiğini anlar ve tüm vücudun harekete geçmesi için sinyaller gönderir.
 • Vücut sıcaklığından daha düşük bir sıcaklıkta suyla duş almak vücudun kan akışını hızlandırır ve daha dinamik hissetmeye yardımcı olur.
 • Sabahları yorgun uyanmak gün içerisindeki performansı düşürerek bir sonraki gün de aynı durumun yaşanmasına neden olur. Bu yüzden gece yatmadan önce uyku hazırlanılması ve kalitesi bir uyku süreci geçirilmesi geçir. Uyku için yapılan hazırlıklardan biri de tuvalete gitmektir. Çünkü gece uyurken de böbrekler çalışır.
 • Derin uyku tabirinin süresi ortalama 4 saat olarak tanımlanır. Bu 4 saatin kesintisiz bir şekilde uykuda geçirilmesiyle birlikte ertesi güne daha iyi hissederek başlanabilir. Gece yatmadan 2 saat evvel tüketilen besinler bu süreyi etkiler. Bu sebepten dolayı bağırsakları yoran gıdalardan uzak durulması gerekir.

Источник: https://evdesifa.com/sabahlari-yorgun-uyaniyorum-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть