Yorgunluk Sandığınız Sırt Ağrıları Hastalık İşareti Olabilir

Yorgunluk Sandığınız Sırt Ağrıları Hastalık İşareti Olabilir

Yorgunluk Sandığınız Sırt Ağrıları Hastalık İşareti Olabilir

“Bu aralar çok yorulduğum için oldu, nasıl olsa geçer” denilerek umursanmayan sırt ağrıları, günlük yaşam kalitesini bozuyor, sürekli yorgunluğa yol açıyor ve iş performansını ciddi ölçüde azaltabiliyor.

Her 5 kişiden 1’inde görülen sırt ağrısı hafife alındığında ilerleyen dönemlerde kalıcı ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirken, ağrı ciddi bir hastalığa da işaret edebiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr.

Gülseren Kayalar, sırt ağrıları ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Tüberküloz ve akciğer kanseri sırt ağrısı yapabilir

Vücuttaki farklı kanser odaklarından yayılma sonucu meydana gelen omurga metastazları da sırt ağrısına yol açan nedenler arasındadır. Tüberküloz, brusella, akciğer kanseri ve omurgaya metastaz yapan tümörler sırt ağrısı yapabilir. Yemek borusu, mide, safra kesesi ve pankreas hastalıkları ve tümörlerinin neden olduğu ağrılar da sırttan hissedilebilir.

Sırt fıtığı ağrıya yol açar

Omurganın sırt kısmı omurilik fıtıkları açısından en fazla teh oluşturan bölgedir. Sırtta 12 omurun bulunduğu omur arasında bulunan kıkırdağın aniden dışarı fırlaması sonucu omuriliğin direkt basısına neden olabilir. Sırt fıtığı nadir görülen fakat ciddi işlevsel bozukluklara yol açabilen bir hastalıktır.

Hastalar sadece sırt veya karın ağrısı ile başvurabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına rağmen iyileşmeyen veya ilerleyici nörolojik bulguların olduğu hastalarda cerrahi tedavi gereklidir.

Doğru hasta seçimi ile yapılan cerrahi tedavi, hastaların yaklaşık %80-90’ının ağrısının geçmesi ve nörolojik bulguların düzelmesi ile sonuçlanır.

Sırtınızı ağrıtacak bu nedenlere dikkat!

Sırt ağrıları, uzun süre yanlış postürde oturma veya baş ve sırt öne eğik iki büklüm ayakta durma, ağır sırt çantası kullanma, uzun süre bilgisayar kullanma, kaslarda güçsüzlük, spor veya iş yaşamında sırtı zorlayan devamlı olan tekrarlayıcı yanlış hareketler veya araç kazaları sonrası görülür. Özellikle çalışan kesimde iş stresi ve yorgunluğun tetiklediği kasların aşırı gerilmesi, sertleşmesi sonucu görülen bölgesel ağrılar veya fibromiyalji de önemli sırt ağrısı nedenlerindendir.  Yaşlanma ile açığa çıkan sırt ağrıları sıklıkla kas güçsüzlüğü, omurgada kireçlenmeler, osteoporoza bağlı sessiz omurga kırıkları ve dejeneratif skolyoz ve kifoz da sırt ağrılarına neden olabilir. Bel ve boyun fıtığı, incinmesi, kireçlenmesi ve kayması gibi hastalıklar tedavi edilmediğinde mekanik olarak sırt ağrısı yapar.

Sırt ağrısında 12 kritik belirti

Erişkin dönemde görülen sırt ağrıları bel ve boyun ağrılarına göre daha ciddi sebeplerden oluşur. Spor yaralanmaları veya kaza olmadan açığa çıkan ve aşırı yorgunluk hissi ile birlikte 2-4 haftada geçmeyen sırt ağrılarına dikkat edilmelidir. Sırt ağrılarına yol açan sebeplerden aşağıda bahsedilen belirtiler varsa bir an önce uzman bir doktora gidilmelidir. 

 1. Son 3 ay içinde geçirilmiş ciddi araç kazası veya yüksekten düşme,
 2. Osteoporotik kişilerde düşük enerjili travma, kaza veya yaralanma, ağır bir eşya kaldırmakla veya ani öksürmekle açığa çıkan ağrı
 3. 20 yaş altı veya 50 yaş üstünde ilk kez açığa çıkan sırt ağrısı
 4. Kanser, madde bağımlılığı veya HIV enfeksiyonu gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalığı olması veya 6 aydan uzun süre kortizon kullanımı
 5. Genel sağlık durumunu kötü hissetme, nedensiz kilo verme veya ateşlenme hali. Gece terlemesi, geceleri artan ağrı, zayıflama,
 6. Bakteriyel enfeksiyon geçirmiş olma
 7. Sırt ağrısı sürekliyse ve daha kötüye gidiyorsa
 8. Ağrı zorlanma veya mekanik kaynaklı değilse
 9. 2-4 haftada geçmiyorsa
 10. Sabahları ağrılı ve tutuk kalkılıyorsa
 11. Omurganın şekli değişmeye başladıysa
 12. Bacaklarda iğnelenme, karıncalanma, uyuşmalar, güçsüzlük başladıysa ve artarak sürüyorsa

Sırt ağrılarının tedavisi kişiye özel

Kas ve omurga kaynaklı mekanik ağrılarda yanlış postürün düzeltilmesi, günlük yaşam düzenlemeleri, ergonomik düzenlemeler, postur egzersizleri,  basit ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve lokal etkili merhemler kullanılır.

İnatçı ve şiddetli durumlarda mutlaka fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ve tetik nokta enjeksiyonları, botoks, akupunktur gibi lokal enjeksiyon uygulamaları yapılabilir. Hastanın psikolojik durumu gözden geçirilip gerekirse antidepresana veya psikoterapiye başlanmalı. Sırt ve omuz kuşağı kaslarının gevşetilmesi, güçlendirilmesi tedavinin en önemli parçasıdır.

Bu amaçla uygulanacak ev egzersiz programlarına ek olarak hastanın haftada 3-4 gün yapacağı aerobik egzersizler, fitness ve yüzme yararlı olur.

Güncellenme Tarihi: 24 Nisan 2018Yayınlanma Tarihi: 24 Nisan 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/yorgunluk-sandiginiz-sirt-agrilari-hastalik-isareti-olabilir/

Ayağınızdaki Hangi Sorun Hangi Hastalığa İşaret Ediyor?

Yorgunluk Sandığınız Sırt Ağrıları Hastalık İşareti Olabilir

Ayaklarımız yürümeyi sağlamasının dışında dengede durmamızı sağlayan organlarımızdan biri. Ayrıca ayaklarımız sağlığımıza dair ipuçları da taşıyabilir. Bu sebeple ayaklarımızın durumunu kontrol etmek olası sağlık sorunları öncesi önlem alma imkanı sağlar. Gelin şimdi ayaklarımızın sağlığımız hakkında nasıl ipuçları taşıyabileceğine bakalım.

Ayak parmaklarınız ve ayaklarınız hemen her zaman soğuksa buna sebep olarak kan dolaşımındaki sorunlar gösterilebilir. Kan dolaşımındaki zayıflığın bir çok sebebi olabilir.

Bunlardan başlıcaları sigara kullanımı, yüksek tansiyon rahatsızlığı veya kalp rahatsızlıkları olabilir. Aynı zamanda diyabet rahatsızlığı da ayaklarınızın soğuk olmasının nedeni olabilir.

Ayakların soğuk olmasının bir diğer nedeni de guatr bezinin yeteri kadar çalışmaması ve kansızlık olabilir.

Ayakların ağrımasının genel sebebi yanlış ayakkabı seçimidir. Bilhassa yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlar illa ki ayaklarında ağrı yaşamaktadır. Spor yapan kişilerde görülen ayak ağrıları ise yüksek eforlu sporlarda yaşanan stres kırığı adı verilen kırıklar ya da ufak çatlaklar yüzünden olabilir. Bunların dışında ayak ağrısının bir sebebi de iltihaplı romatizma başlangıcı olabilir.

3. Ayak parmaklarında renk değişimleri

Raynaud adı verilen bir hastalık, ayak parmaklarının rengini mavi, beyaz ve normal rengi arasında dönüştürebilir. Bunun nedeni raynaud hastalığının damar daralmalarına yol açması. Raynaud hastalığını tetikleyen unsurlar ise aşırı stres, ani sıcaklık değişiklikleri, artirit ve tiroid rahatsızlıkları.

4. Topuk ağrıları

Topuk ağrısının en temel sebebi ayak baş parmağından topuğa kadar uzanan adelede meydana gelen iltihaplar.

Eğer bu iltihaplar sebebiyle topuk ağrıları yaşıyorsanız topuğunuzda topuk dikeni adı verilen oluşumlar baş gösterebilir.

Topuk ağrılarının diğer nedenleri de aşırı egzersiz yapmak, fazla kilo, yanlış ayakkabı tercihi olabilir. Bunların dışında topukta meydana gelebilecek kırıklar da ağrılara sebep olabilir.

5. Ayaklarda şişlik

Ayaklarda şişme genellikle çok yürüme sonucu görülür. Bunun dışında hamilelerin de genellikle ayakları şişer. Uzun süreli ayak şişliklerinde ise genellikle altta yatan başka bir rahatsızlık aranır. Bu rahatsızlıklar kan dolaşımındaki bozukluklar, böbrek yetmezlikleri, lenf sistemiyle alakalı sorunlar olabilir.

6. Ayaklarda yanma

Ayaklarda hissedeceğiniz yanma genellikle şeker hastalığı olan kişilerde görülür. Bunun dışında vitamin eksiklikleri, mantar, kan dolaşımı bozukluklarında da ayaklarda yanma hissi görülebilir.

7. Ayaklarda geç iyileşen yaralar

Geç iyileşen ya da iyileşmeyen yaralar genellikle akla ilk olarak şeker hastalığını getirir. Şeker hastalığı yaraların geç iyileşmesine, iyileşmemesine neden olabilir ve yaraları enfeksiyona açık hale getirir.

8. Ayak baş parmağında ağrı

Gut hastalığı ayak baş parmaklarında kızarıklık ve şişmeye neden olabilir. Bu kızarıklık ve şişme beraberinde ağrı da getirebilir. Kireçlenme olarak anılan osteoartrit rahatsızlığı da ayak baş parmağında ağrılara neden olabilir. Bunun dışında ayak baş parmağındaki ağrıların sebebi ayakkabı vurması, yanlış ayakkabı seçimi gibi basit sebepler de olabilir.

9. Ayaklarda kaşıntı

Ayaklarda pullu bir görünüme neden olan ve beraberinde kaşıntı rahatsızlığı getiren mantar, ayak kaşıntılarının bir numaralı sebebidir. Mantar rahatsızlığı genellikle 20 ila 40 yaşları arasında daha sık görülür. Mantarın göstergeleri kızarıklık, kaşıntı ve kuru bir görünümdür.

10. Ayak kaslarında yaşanan spazmlar

Ayaktaki kaslarınızda görülebilecek kas spazmları genellikle ayakların yorgunluğunun sebep olduğu bir şikayettir.

Bunun dışında potasyum, kalsiyum eksiklikleri ve diğer vitamin eksiklikleri de bu spazmlara ve kramplara neden olabilir. Sıvı tüketimi eksikliği de spazmlara yol açabilir.

Eğer aşırı uzun süren spazmlar ve çok fazla tekrar eden spazmlara maruz kalıyorsanız bir hekime görünmenizde yarar var.

11. Ayak üzerinde görülen lekeler

Vücudun herhangi bir yerinde görülebileceği gibi ayakta da çeşitli lekeler görülebilir.

Bu lekeler basit cilt hastalıklarının habercisi olabileceği gibi melanom adı verilen oldukça tehli bir cilt kanseri türünün de habercisi olabilir.

Bu sebeple ayaklarınızı belirli aralıklarla inceleyin ve yeni oluşum, leke gibi faktörleri takip altına alın. Ani değişimlerde bir hekime başvurmanız yararınıza olacaktır.

12. Ayak tırnaklarında sararma

Ayak tırnaklarında sararma, ayak tırnaklarında kalınlaşma genellikle mantar rahatsızlığıyla eşleştirilmiş bir belirti. Bunun dışında lenf sistemiyle alakalı bir takım rahatsızlıklar, sedef hastalığı ya da altta yatan başka bir rahatsızlık da tırnaklardaki sararmanın sebebi olabilir.

13. Ayak tırnaklarında beyazlama

Ayak tırnaklarındaki renk değişimleri genellikle enfeksiyon ya da sedef hastalığının belirtileri. Ama bu hastalıklar dışında karaciğer rahatsızlıkları, kalp yetmezliği veya şeker hastalığı gibi hastalıkların da belirtileri olabilir. Ayak tırnaklarındaki renk değişimlerini gözlemleyin ve değişikliklerde bir hekime başvurun.

Источник: https://evdesifa.com/ayaklarimizdaki-degisimlerin-sagligimizla-ilgili-13-onemli-sinyali/

Sürekli ağrı, yorgunluk ve mutsuzluğun nedeni fibromiyalji olabilir!

Yorgunluk Sandığınız Sırt Ağrıları Hastalık İşareti Olabilir

Sırtınız, boynunuz, beliniz, kolunuz, bacağınızda bir yerler ya da tüm bedeniniz ağrıyorsa, kaslarınıza çürümüş gibi dokunamıyorsanız fibromiyalji olabilirsiniz. Yumuşak kas romatizması da denilen bu hastalık yüzde iki görülme oranıyla pek yaygın olmasa da hastaların yaşamını oldukça kötü etkiler.

Fibromiyalji; nedeni bir türlü belirlenemeyen yaygın ağrılar, sürekli yorgunluk, mutsuzluk, uyku bozuklukları, vücutta ağrılı hassas noktalar, eklemlerde sabah sertliği, ellerde ve kollarda ağrı, uyuşma, şişlik hissi, bağırsak çalışmasında bozukluğun yanı sıra hormonal bozuklukların (sancılı ve düzensiz adet, tiroit hastalıkları) eşlik edebildiği tüm bedeni etkileyen yumuşak doku romatizmasıdır.

Ağrı

Fibromiyalji ağrısı tüm bedendedir. Belli bir yerde kalmasa da sırt ve boyun ağrıları süreklidir. Daha çok kas ağrısı gibidir. Kulunç ağrısı, acıma, yanma, burkulma, bası ve hafif dokunmaya bile tahammülsüzlük, ağırlık, sıkışma gibi çok değişik ağrılar olabilir.

Fibromiyalji ağrısı tüm gün içinde olsa bile sabah kalkınca, biraz iş yapınca artar. Özellikle gece ayaklarda huzursuzluk, yanmalar, kramplar çoğunluğunda vardır. Bacak ve ayaklardaki yanma, acıma gün içinde de devam edebilir. Kapalı ayakkabı, çizme sıkıntı verebilir.

Kronik Yorgunluk

Fibromiyaljide ikinci önemli belirleyici sorun yorgunluktur. Sürekli yorgun, halsiz, bitkin, kolunu kaldıracak hali olmayan kadınlar düşünün. Çok basit ev işi bile yorgun düşmesine, taşıdığı ağır olmayan market torbası kollarının kırılacak kadar ağrımasına sebep olur.

Bu kadınlar dışarıdan sağlıklı görünürler. Hatta yaşlarını bile göstermezler ama hissettikleri bedenleri yaşlıdır. “Kendimi yüz yaşında gibi hissediyorum” diyebilirler. Yaşam enerjileri yerlerde sürünüyordur.

Mutsuzluk

Sürekli mutsuz, memnuniyetsiz, isteksiz halleri vardır. Sürekli ağrı çekmek bu duruma sebep olabilir. Bazılarının (bazen hekimler de dahil) psikolojik olarak bunların yaratıldığını söylemesi pek doğru değildir. Bu hastalık çok ağır yaşanır. Kendisi ve çözümsüzlüğü psikolojiyi bozar.

Hangisi doğru?

* Bu kadar ağrı mutsuzluk getirebilir.

* Fibromiyalji hassas yapılı insanlarda olur. Onlar da her şeyi kafaya takar, duygusal olurlar. Bu yapıyı görenler hemen psikolojik olduğu yaftasını yapıştırıverirler.

* Sürekli yorgun, mutsuz, isteksiz, kendini bırakmış halleriyle depresyon tanısını da çok kolay alabilirler… Bu tablo sadece depresyonla açıklanamaz. Öyle olsaydı hastalar depresyon ilaçlarıyla tedavi olabilirdi.

Uyku sorunları ve dinlenememe

Sabahları yataktan nerdeyse sürünerek kalkıyorsanız, saatlerce uyumaya rağmen halen dinlenmiş hissetmiyorsanız fibromiyalji olabilirsiniz.

Çok uyuma ama dinlenememe fibromiyalji için tipiktir. Uykudan gece boyunca sanki ağır bir iş yapmış gibi kalkılır. Uykuda yapılan beyin EEG incelemelerinde, beynin derin uyku durumuna geçemediği görülmektedir.

Ayrıca fibromiyaljide kabızlık, ishal, gaz gibi bağırsak sorunları da vardır.

Sancılı âdet, düzensiz kanamalara sebep olan hormonal düzensizlikler olabilir. Ayrıca tiroit, glikoz toleransında bozukluk gibi hormonal bozukluklar da tabloya eklenebilir.

Fibromiyaljiyi kötü etkileyenler

Fibromiyalji hastaları çok hassas oldukları için her şeyden etkilenebilir. Nemli, yağmurlu romatizma havalarını hiç sevmezler. Havaların soğuması, kapalı ve kasvetli havalar, soğuk; şikayetleri açığa çıkarır ya da kötüleştirir.

Stres, sıkıntılar, moral bozuklukları hepimizin hayatında olur ama fibromiyalji hastasını daha fazla etkiler. Spor herkese iyi gelir diye düşünülse de fiziksel zorlama fibromiyalji hastalarını kötüleştirir.

Ağır, yağlı yiyecekler, alkol tahammülleri azalmıştır. Seyahat benzeri değişiklikleri pek sevmezler.

Fibromiyalji tedavisi

Fibromiyalji ya da tükenmişlik sendromu, yumuşak kas/doku romatizması, depresyon, psikolojik sorunları var gibi tanılar almış olabilirsiniz. Bu liste uzayabilir. Muayene, film ve tahlilleriniz tamamen normal olabilir. Belki biraz hormonlarınızda bozukluklar (tiroit testleri, glukoz intolernası vb.) olabilir. Siz ne yaşıyorsunuz?

Son dönemde kullanılır olan bu hastalık tanımlamalarında temelde bedeninizin yaşadığı yük ve dış hayatın size getirdiği stres vardır. Bu tanıların tümü bir hastalık gibi alınabilir ama biraz farklılıkları da vardır.

Tükenmişlik sendromunda yaşanılan iş ve ortamın etkisi daha fazladır. Fibromiyaljide bedenin olumsuzlukları daha fazladır. Fibromiyaljide beden ağrıları mutsuzluğun önüne geçer. Fibromiyaljide içinden yapmak ister ama bedeni onu taşıyamaz. Tükenmişlik sendromunda içinden de hiçbir şey yapmak gelmez.

Ne yaşarsak yaşayalım. Adı ne olursa olsun. Bu duruma düştüysek bu yazıyı bile okumak içimizden gelmeyebilir. Yaşadığımız her sorunun neden ya da nedenleri vardır. Nedenleri bulup çözersek sağlımıza kavuşabiliriz.

Film ve tahlillerle bu işin içinden çıkamıyorsak integratif tıbba yönelebiliriz. Bu alanda akupunkturundan nöral terapiye, homeopatiden, biorezonansa, barsak düzenlemelerine birçok yöntem ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Bu yöntemleri araştırıp sorgulayabilirsiniz.

En iyisi nedenini ve çözüm algoritmasını size açıklayabilen yöntemdir. Unutmayınız!

Источник: https://www.karar.com/yazarlar/emel-gokmen/surekli-agri-yorgunluk-ve-mutsuzlugun-nedeni-fibromiyalji-olabilir-534

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.