Yüksek Tansiyonunuzun Nedeni Koenzim Q10 Eksikliğiniz Olabilir!

Koenzim Q10 ( Coenzyme Q10 ) Nedir ?

Yüksek Tansiyonunuzun Nedeni Koenzim Q10 Eksikliğiniz Olabilir!

Koenzim Q10, mitokondride bulunan bir moleküldür. Vücut için enerji üretiminde kritik bir role sahiptir.

Özet

Tüm Temel Faydalar / Etkiler / Gerçekler ve Bilgiler

Koenzim Q10 ( Coenzyme Q10 ) vücutta üretilen bir moleküldür. Enerji üretimi sırasında mitokondriye yardımcı olur. Diğer psödovitamin bileşiklerine benzemektedir, çünkü hayatta kalma için hayati önem taşımaktadır, ancak mutlaka kullanılması gerekmemektedir.

Çeşitli hastalıklar, fibromiyalji ve kalp krizi sonrası olarak bilinen kalp krizinin ardından oluşan düşük Koenzim Q10 ( Coenzyme Q10 ) seviyeleri ile ilişkilidir.

Depresyon, Prader-Willi sendromu, erkek kısırlığı, Peyronie hastalığı, migren ve Parkinson da Koenzim Q10  eksikliğine neden olur.

Listelenen hastalıkları olan herkese, özellikle kalp krizi geçiren mağdurlar ve fibromiyaljeden muzdarip insanlar için Koenzim Q10  kullanması önerilir.

Koenzim Q10 ( Coenzyme Q10 ) ayrıca kan akışını artırabilir ve kan damarlarını koruyabilir. Bu mekanizma, üzüm çekirdeği özü, pycnogenol ve resveratrolde görüldüğü gibi, nitrik oksit korumayla ilgilidir. Koenzim Q10, okside olmuş hasarı azaltabilir ve düşük yoğunluklu Lipoproteinin (LDL) kan damarlarına yapabileceği gibi atardamarlarda plak oluşumunu da azaltabilir.

Birkaç farmasötik maddenin Koenzim Q10 seviyelerini tükettiği bilinmektedir (statin ilaçları iyi bir örnektir). Doktor denetimli takviye bu etkiyi azaltabilir. Koenzim Q10 ( Coenzyme Q10 ) ömrü uzattığına dair bir kanıt yoktur ya da mitokondriyede mevcut olmasına rağmen yağ kaybı veya kas dokusu büyümesine neden olabilir.

Bilmen Gerekenler

Ayrıca şöyle bilinir

Ubiquinone, Ubiquinol, trans 2, 3-dimethoxy-5-methyl-6-decaprenyl-l, 4-benzoquinone

Şaşırmayın

İdebenon (Sentetik türev)

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koenzim Q10 uyarıcı değil

Yağ bazlı Koenzim Q10  takviyeleri yemekle birlikte alınmalıdır

Koenzim Q10  Bir Formudur

Psödovitamin

Aşağıdaki İçin Kullanılır

Kalp ve Damar Sağlığı

Koenzim Q10 İle İyi Gider

Diğer mitokondriyal biyoenergetik faktörler (laboratuar ortamında bazı kanıtlara sahip Kreatin, L-Karnitin ve Alfa-Lipoik Asit)

Koenzim Q10 ( Coenzyme Q10 ) Tarihi

Koenzim Q10 , ilk olarak 1957 yılında Wisconsin Üniversitesi-Madison Enzyme Enstitüsü’nde Fredrick L. Crane ve meslektaşları tarafından keşfedildi. 1958’de kimyasal yapısı Karl Folkers ve iş arkadaşları Merck’te rapor edildi.

1970’lerin başında, Gian Paolo Littarru ve Karl Folkers, Koenzim Q10 eksikliğinin insan kalp hastalığı ile ilişkili olduğunu gözlemledi. 1980’ler, büyük miktarlarda saf Koenzim Q10’un mevcudiyeti ve plazma ve kan Koenzim Q10 konsantrasyonlarını ölçmek için yöntemler nedeniyle klinik çalışmaların sayısında ciddi bir artışa tanık olmuştur.

CoQ’nun hücresel enerji üretimindeki ve antioksidan korumasındaki redoks fonksiyonları, ubiquinol (indirgenmiş CoQ) ve ubiquinone  (oksidize CoQ) arasında bir redoks döngüsünde iki elektron değiştirme yeteneğine dayanır.

Molekülün serbest radikal toplayıcı olarak antioksidan rolü, Lars Ernster tarafından geniş çapta incelenmiştir. Dünya çapında çok sayıda bilim adamı, bu molekülden sonra kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi çeşitli hastalıklarla ilgili çalışmalara başladı.

Koenzim Q10 ( Coenzyme Q10 ) Nasıl Kullanılır Ve Kullanımı Nedir ?

Koenzim Q10’un standart dozu, düşük bir doz için genellikle 90 mg ve daha yüksek doz için 200 mg olarak kullanımı vardır  ve emilim için yiyecek ile iyi gitmesi nedeniyle günlük olarak bir yemekle birlikte kullanılır. Doz bağımlılığı yaygın olarak Koenzim Q10  takviyesi ile gözlenmez ve 90 mg en uygun maliyetli doz olma eğilimindedir.

Bununla birlikte, daha önce kalp krizi veya kalp dokusunda hasar geçiren kişiler için olduğu gibi, genellikle Koenzim Q10 takviyesinin tedavi edici etkisi çok fazla değildir (çoğunlukla ‘ihtimal dahilinde’ zihniyet, çoklu vitamin takviyesine yayılır). Statin tedavisi takviyesi konusu daha da önem kazanmaktadır.

Koenzim Q10 ( Coenzyme Q10 ) takviyeleri, oksitlenmiş form (ubiquinone) veya indirgenmiş form (ubiquinol) olabilir, çünkü her iki form da vücuttaki toplam Koenzim Q10’un dolaşımdaki seviyelerini arttırmada oldukça eşit derecede güçlüdür. ‘Total Koenzim Q10 ‘, her iki formun toplamını ifade eder, çünkü Koenzim Q10 vücut içinde hareket ederken formlar arasında kolayca değiş tokuş yapabilir.

KANIT DÜZEYİSONUÇNOTLAR
Lipid PeroksidasyonuLipid peroksidasyonunun biyolojik belirteçlerini azalttığı görülüyor. Koenzim Q10 , lipid peroksidasyonu için bir referans ilaç olma eğilimindedir ve diğer nutrasötiklerden daha güçlü olmasına rağmen şaşırtıcı değildir.
Kan akışıHem yetersiz kan akışı hem de oksidatif stres fazlalığı ile karakterize metabolik koşullarda kan akışını artırdığı görülür.
Kan basıncıKoenzim Q10 ile kan basıncı arasında bir etkileşim var gibi görünüyor, ancak bunun kalp dokusu seviyesinde olup olmadığı veya endotel seviyesinde olup olmadığı tamamen güvenilir ve belirsiz değildir (her ikisi de makul). İndirgemelerin büyüklüğü çok dikkat çekici görünmüyor.
Endotel fonksiyonuEtkili büyüklük çok fazla görünmemektedir, ancak Koenzim Q10 aksi takdirde işlev bozukluğu olan kişilerde kan akımı ve endotel fonksiyonu üzerine koruyucu bir etki ile ilişkilidir.
Egzersiz Kapasitesi (Kalp Koşullarıyla birlikte)Miyokard infarktüsü sonrası kişilerde egzersiz kapasitesine yardımcı olmak için görünüyor
Egzersize Dayalı OksidasyonEgzersize bağlı oksidasyon üzerine karışık etkiler, ancak oksidasyonu azaltmak için Koenzim Q10 takviyesi için bir miktar potansiyel var gibi görünüyor.
YorgunlukEgzersiz sırasında genel yorulmaya kadar uzanmayacak bir Koenzim Q10’un yorgunluğa karşı bir etkisi olabilir.
Genel OksidasyonGenelde vücuttaki pro-oksidatif biyolojik belirteçleri azalttığı görülür
HbA1cHbA1c üzerinde bir etkisi olabilir, ancak güvenilmez ve aşırı derecede güçlü görünmemektedir.
İltihaplanmaKlasik iltihaplı sitokinler Koenzim Q10 takviyesinin ardından pek değişime uğramış gibi görünmemekle birlikte, yine de küçük bir anti-iltihaplı etki olabilir
Fibromiyaljik belirtilerKoenzim Q10’un fibromiyalji semptomlarını azaltmak için oldukça güçlü olduğu görülmektedir (daha sonra diğer referans ilaçlar ortaya çıktıklarında şiddetli derecelendirmeler geri çekilebilir)
Peyronie hastalığının belirtileriPeyronie hastalığı durumunun ilerlemesinde dikkate değer bir azalma (ve buna bağlı olarak, erektil özelliklerdeki gelişmeler) Koenzim Q10 bu durumun tek ağızdan tedavilerinden biri olabilir.
Antioksidan Enzim ProfiliAntioksidan enzim düzeylerini artırabilir, güvenilir görünmüyor
EreksiyonArtan erektil fonksiyon Koenzim Q10 ile kaydedildi, ancak bu Peyronie Hastalığının semptomlarındaki azalmaya ikincil olabilir
Folikül uyarıcı hormonFollikül uyarıcı hormonda bir azalma tespit edilmiştir
Lüteinleştirici hormonLuteinizan hormondaki bir azalma Koenzim Q10 takviyesi ile tespit edilmiştir
MigrenGeliştirme derecesi aşırı derecede dikkate değer değildir, denemenin bazı kısımları plaseboya göre daha iyi performans göstermez.
Kas hasarıKoenzim Q10 takviyesi ile kas hasarının biyolojik belirteçlerinde hafif bir azalma kaydedildi.
Pre-eklampsi Öncesi RiskRiskin azaltılması kaydedildi, ancak aşırı şaşırtıcı bir dereceye kadar değil
Yaşam kalitesiKalp rahatsızlığı olan veya kendileri için risk altında olan kişilerde yaşam kalitesinde bir artış kaydedilmiştir ancak bu, evrensel bir artış olmayabilir (belki de hastalık durumundaki belirtileri azaltmaya bağlıdır)
Algılanan Efor SayısıKoenzim Q10 takviyesi ile algılanan egzersiz oranındaki azalma kaydedildi
Sperm HareketliliğiPotansiyeli değerlendirmek için daha fazla kanıt gerektirir, ancak Sperm Hareketliliğini güvenilir şekilde arttırdığı görülmektedir
Sperm KalitesiSperm kalitesi üzerinde bazı yararlı etkiler olabilir, ancak güvenilir şekilde rapor edilmemiştir.
TestosteronEn büyük artış değil, kısır erkeklerdendi;Kısır olmayan erkekler için geçerli olmayabilir.
VO2 MaxKoenzim Q10 takviyesinin ardından, eğitimsiz kişilerde VO2 max’ında bir artış kaydedildi.
AdiponektinKoenzim Q10 ve adiponektin arasında saptanabilir bir etkileşim yok
Anaerobik Koşu KapasitesiAnaerobik kardiyovasküler egzersiz üzerinde Koenzim Q10 ile belirgin bir etkisi tespit edilmemiştir (anti-yorgunluk etkisi görülmesine rağmen)
Kan şekeriKoenzim Q10 takviyesiyle kan şekeri değişikliklerini desteklemek için yeterli kanıt yok
C-reaktif proteinC-reaktif protein seviyeleri üzerinde anlamlı bir etkisi yok
Egzersiz KapasitesiÖnceden yüklendiğinde egzersiz kapasitesi üzerinde belirgin bir saptanabilir etki yok
İnsülinKoenzim Q10 takviyesiyle bağlantılı insülin değişikliklerini destekleyecek yeterli kanıt.
Oksijen AlımıEgzersiz sırasında oksijen alımı üzerinde herhangi bir tespit edilebilir etki yok
Toplam kolesterolKoenzim Q10 ile kaydedilen toplam kolesterol düzeyleri üzerinde anlamlı veya tutarlı herhangi bir etkisi yok
Prader Willi Sendromunun BelirtileriPsiko-bilişsel yeteneklerin yardımıyla, büyüme hormonu aktif kontrole kıyasla dikkate değerdir (fiziki gelişim açısından etkili olmamasına rağmen).
Kalp KütlesiKoenzim Q10 takviyesi ile kalp kütlesinde azalma kaydedildi
DoğurganlıkDoğurganlığındaki artışın büyük olup olmadığını desteklemek için yeterli kanıt bulunmamaktadır, ancak ön kanıtlar var olduğunu göstermektedir.
Sol Ventriküler Enjeksiyon FraksiyonuMiyokardiyal bozukluğu olan kişilerde SVEF’yi artırdığı kaydedildi
UV hasarıUV hasarında bir azalma, supplement Koenzim Q10 ile tespit edilmiştir

1.1. Kaynaklar

Koenzim Q10 ( Coenzyme Q10 ), hücresel enerji metabolizmasının vazgeçilmez bir bileşeni olan bir psödovitamin bileşiğidir (bazen [3] yanlışlıkla Vitamin Q olarak adlandırılır); ATP üretimini kolaylaştırmak için mitokondriyanın elektron taşıma zincirine yerleştirilir (ATP, hücresel enerji aslı ve yağ asitleriyle glikozun nihai ürünü enerji için kullanılıyor).

Koenzim Q10, vücutta görünüşte her yerde bulunan doğası gereği olarak adlandırılır ve hücrenin oksidatif durumuna bağlı olarak vücutta birbiriyle değiştirilebilir olan indirgenmiş formu (ubiquinol) ve okside edilmiş formundan (ubiquinone) farklı olarak adlandırılır. [4]

Koenzim Q10 ( Coenzyme Q10 ), mitokondrinin düzgün işleyişi için vücutta üretilen ve aynı zamanda diyetin bir bileşenini oluşturan vitamin benzeri bir bileşiktir.

Koenzim Q10’un gıda kaynakları (bazen her ikisi de oksitlenmiş indirgenmiş Koenzim Q10 formları topluca ölçülür) arasında şunlar bulunur:

Et (karasal):

 • 157 mg / kg [5] ren geyiği eti
 • Sığır eti, kalp (113.3 mg / kg [5]), karaciğer (39.2-50.5 mg / kg [5]) omuz (40.1 mg / kg [6]), sığır filetosu (30.6 mg / kg [7] 30.3mg / kg [6], bonfileotu (26.5mg / kg [7])
 • Domuz eti, kalp (118.1-282mg / kg [5]), karaciğer (22.7-54.0mg / kg [5]) omuzu (45.0mg / kg [6]), filetosu (14.0mg / kg ve uyluk (13.8mg / kg [6])
 • Tavuk, kalpte (92.3-192mg / kg [8] [6] [7]), karaciğer (116.2–132.2mg / kg [9]), uyluk (24.2-25.0mg / kg [8] [6]) göğüs (7.8–17.1mg / kg [8] [6] [7]) ve kanat (11mg / kg [8])

Karasal etler diyette Koenzim Q10’un doğal olarak en fazla bulunan kaynaklarıdır; kalp dokusu en yüksek kaynaktır, ardından karaciğer etleri ve ardından iskelet kasıdır.

Et (suda yaşayan):

 • Sardalya, genç balıklarda 5.1-64.3mg / kg [10] [11] [10] [6]) ve daha olgun (33.4mg / kg [6]) arasında değişmektedir.
 • Ringa balığı, Kalpte (120.0-148.4 mg / kg [12]) ve et (14.9-27.0 mg / kg [12] [13])

Источник: https://supplementansiklopedisi.com/koenzim-q10-coenzyme-q10-nedir/

Koenzim Q10 Faydaları

Yüksek Tansiyonunuzun Nedeni Koenzim Q10 Eksikliğiniz Olabilir!

Koenzim q10 ilk olarak 1957 yılında saptanmıştır. Özellikle kalp, karaciğer, böbrek ve pankreas başta olmak üzere vücudun tamamında bulunan vitamin benzeri bir maddedir. Et ve deniz ürünlerinde ufak miktarlarda yenilebilir. Koenzim q10 yarıca, ilaç olarak kullanılmak üzere laboratuvarlarda da yapılabilir.

Birçok insan koenzim q10’u kalp yetmezliği, göğüs ağrısı (anjina), yüksek tansiyon ve bazı kanser ilaçlarıyla bağlantılı olarak oluşan kalp problemleri gibi kalp ve kan damarları rahatsızlıklarının tedavisinde kullanır.

Ayrıca, şeker hastalığı,diş eti rahatsızlıkları (hem ağız yoluyla hem de doğrudan diş etlerine uygulanarak), göğüs kanseri, hungtington hastalığı, Parkinson hastalığı, kas distrofisi, egzersiz dayanıklılığını artırma, kronik yorgunluk sendromu ve laym hastalığı için kullanılmaktadır.

Ayrıca bazı insanlar koenzim q10’un enerjiyi artırdığını düşünmektedir.

Bu düşünce, Enerjinin transferinde şarj edilebilir bir bateri fonksiyonu gören vücut hücrelerinde bulunan bir molekül olan ATP üretiminde rol oynamasından ileri gelmektedir.

Koenzim q10, vücut hücrelerinde enerji üretimini kısıtlayan kalıtsal ya da edinilmiş hastalıkların (mitokondriyal hastalıklar) tedavisinde ve egzersiz performansını artırmada denenmektedir.

Koenzim q10’u HIV/AIDS, erkek infertilitesi, migren baş ağrısı olan insanlarda bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kas ağrılarını önlemek için kullanılmaktadır.

Ayrıca yaşam süresinin uzatılması amacıyla da kullanılmıştır. Bu fikir, koenzim q10 seviyesinin yirmili yaşlarda en yüksek seviyede olmasından dolayı ortaya çıkmıştır. Seksenli yaşlar itibariyle koenzim q10 seviyesi doğum anındaki seviyeye kıyasla daha düşüktür. İlerleyen yaşlarda koenzim q10 seviyesinin restore edilmesi insan ömrünü uzatabilir.

Koenzim q10, vücuttaki birçok organ ve kimyasal reaksiyonların fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için gerekli olan vitamin benzeri bir maddedir. Hücrelere enerji sağlamaya yardımcı olur.

Ayrıca antioksidan etkisine sahiptir.

Kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, diş ve diş eti rahatsızlıkları, Parkinson hastalığı, kas rahatsızlıkları ve AIDS gibi hastalıklara sahip olanlar, düşük koenzim q10 seviyesine sahiptir.

 • Koenzim q10 Eksikliği:Koenzim q10’un ağız yoluyla alınması, koenzim q10 eksikliği semptomlarını iyileştirir. Bu ender rastlanan bir durumdur. Semptomlar halsizlik, yorgunluk ve hastalık nöbetini içermektedir.
 • Vücuttaki hücrelerin enerji üretimini sınırlayan kalıtsal veya edinilmiş rahatsızlıklar:Koenzim q10 kullanımı, mitokondriyal rahatsızlıkların belirtilerini azaltmaktadır. Bununla birlikte belirtilerin gelişimi yavaştır.
 • Yaşlılık ile ilgili görme kaybı (sarı nokta hastalığı):koenzim q10 ve omega 3 yağ asidi gibi belirli ürünlerin alınması, yaşlanma ile ilgili görme kaybı olan kişilerde görmeyi artırmaktadır.
 • Kalp Yetmezliği: Bazı araştırmalar kalp yetmezliğinin düşük koenzim q10 seviyesi ile ilgili olduğunu ileri sürmüşlerdir. Koenzim q10 kullanımının tek başına kalp yetmezliği tedavisine yardımcı olduğu tamamen kanıtlanmasa da, diğer kalp yetmezliği ilaçları ve tedavileriyle birleştirilerek alındığında faydalı olabilmektedir.
 • Şeker hastalığından kaynaklanan sinir zedelenmesi (diyabetik nefropati):Araştırmalar koenzim q10’un, şeker hastalığından dolayı sinir zedelenmesi olan kişilerde sinir zedelenmeleri ve sinir ağrılarını iyileştirdiğini ortaya koymuştur.
 • HIV/AIDS:Koenzim q10, HIV/AIDS olan kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirmeektedir.
 • Huntington hastalığı:Günlük olarak 600 mg ve ya daha fazla koenzim q10 almak, huntington hastalığının ilerlemesini yavaşlatmada etkilidir.
 • Yüksek tansiyon: Araştırmaların çoğunluğu, koenzim q10’un tek başına veya yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan diğer ilaçlarla birlikte alınmasının tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.
 • Bypass ameliyatının neden olduğu kan damarları komplikasyonları: Kalp veya damar ameliyatları boyunca kan akışının azalması, dokuları oksijenden mahrum bırakır. Dokulara kan akışı yeniden başladığında bu dokular zarar görür. Bypass veya damar ameliyatından önce bir hafta boyunca koenzim q10 alınması dokuların zarar görmesini azalttığına dair bulgulara rastlanmıştır. Ancak bazı araştırmalar bu bulgularla hem fikir değildir.
 • Migren başağrısı:Koenzim q10 almak, migren baş ağrılarını önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, migren ortaya çıktıktan sonra tedavisinde etkisi yoktur.
 • Kas Gelişmeme Hastalığı: Koenzim q10, kas gelişmeme hastalığı olan kişilerde fiziksel performansı artırmaktadır.
 • Kalp krizi: Bir kalp krizinin başlamadığında, 72 saat içinde ve bir yıl boyunca alınan koenzim q10 kalp ile ilgili sorunların ortaya çıkma ve başka bir kalp krizi riskini azaltır.
 • Peyroni hastalığı ( erkeklerde ağrılı ereksiyon): Araştırmalar, koenzim q10’un ağrılı ereksiyon yaşayan erkeklerde sertleşme fonksiyonunu iyileştirdiğini ortaya koymuştur.

Koenzim Q10 Yan Etkileri

 • Yetişkinler için koenzim q10’u ağız yoluyla almak veya doğrudan dişetlerine uygulamak zararsızdır.
 • Çoğu insan koenzim q10’u iyi olarak görse de, mide bulantısı, iştahsızlık, mide rahatsızlığı, kusma ve ishal gibi bazı ufak yan etkileri vardır. Bazı insanlarda deri döküntülerine neden olmaktadır.
 • Ayrıca tansiyonu düşürmektedir ve bu yüzden çok fazla düşürüp düşürmediği dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir.
 • Kemoterapi: Koenzim q10’un bazı kemoterapi ilaçlarının etkinliğini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Kemoterapiye giren kişiler koenzim q10’u dikkatli bir şekilde kullanmalıdır.
 • Ameliyat: Koenzim q10, ameliyat esnasında ve sonrasında tansiyonun kontrol edilmesini engeller. Bu yüzden planlanan bir ameliyattan en az iki hafta öncesinde koenzim q10 kullanımı bırakılmalıdır.

Koenzim Q10 Dozajı

Koenzim q10 eksikliği: Günlük 150 mg

Mitokondriyal rahatsızlıklar: Günlük 150-160 mg

Yetişkinlerde kalp rahatsızlıkları için: İki veya üç doza bölünerek günlük 100 mg

Kalp krizi olan hastalarda gelecekte ortaya çıkacak kalp olayları riskini azaltmak için: İki doza bölünerek günlük 120 mg

Yüksek tansiyon için: İki doza bölünerek günlük 120-200 mg

Migren baş ağrısını önlemek için: Günde 3 defa olmak üzere 100 mg

Parkinson hastalığı için: Artırımlı olarak günlük 3-4 doza bölünmüş 300 mg, 600 mg, 1200 mg, and 2400 mg

HIV/AIDS için: Günlük 200 mg

Erkek infertilitesi için: Günlük 200-300 mg

Kas distrofisi için: Günlük 100 mg

Gebelik toksemisi: Hamileliğin yirminci haftasından başalayrak günlük iki doz şeklinde 100 mg

Not: Bir kerede büyük miktarlarda almak yerine toplam dozu günlük 2 veya 3 defaya bölerek kullanmak yan etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Источник: https://www.faydalari.com/koenzim-q10-faydalari/

Yüksek Kan Basıncı Sorunları Neden Kaynaklanır, Sorunlar Ortadan Nasıl Kaldırılır?

Yüksek Tansiyonunuzun Nedeni Koenzim Q10 Eksikliğiniz Olabilir!

Yüksek tansiyon hastalığına sahip olan kişilerin yaşam şeklini ve beslenmesini tamamen değiştirmesi gerekir. Bunların değişimi ile kan basıncı değerleri dengede tutulabilir.

Yüksek Tansiyon Neden Olur, Yüksek Tansiyon Sebepleri Nelerdir?

Tansiyon, kalbin kan pompalaması esnasında atardamarların çemperlerinde var olan basınçtır. Zamanla damarlara devamlı olan fazla düzeyde güç uygulaması bulunuyorsa yüksek tansiyon meydana gelir. Bu sorun zaman içinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Yüksek tansiyonun diğer bir adı da hipertansiyondur.

Tansiyonun normal olan seviyeleri büyük 12, küçük 8’dir. Bu rakamların üst düzeylere çıkması kan basıncında sorunlara sebep olur. Yüksek tansiyonun nedenleri birçok etkene bağlıdır. Kullanılan ilaçlar, diş ağrısı, baş ağrısı, migren, beslenme düzeni, adet gecikmeleri, stres gibi etkenler tansiyonu yükselten faktörler arasında yer alır.

Tansiyonu yükselten sebepler kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bunun için bir kişide yüksek düzeydeki kan basıncına sebep olan etkenler diğer bir kişide sebep olmayabilir. Yüksek tansiyon nedenleri belirlemede belirtileri de çok önemlidir.

 Genelde ciddi düzeyde baş ağrısı, migren, mide bulantısı, görme sorunları, burun kanaması ve kafa bulanıklıklarına sebep olur. Özellikle strese bağlı yüksek tansiyon baş ağrısına sebep olur. Yaşın ilerlemesi ile tansiyon yüksekliğinin sebepleri de artmaktadır.

Bu rahatsızlık kalp krizine, inme ve felce, böbrek yetmezliklerine ve daha birçok sağlık sorununa sebep olabilir.

Yaşın ilerlemesi ile vücutta bulunan tuz ve su oranı, böbreklerin durumu, sinir sistemi ve damarların durumu kan basıncını etkiler.

Tansiyonu Etkileyen Faktörler

Kan basıncı farklı dış faktörlerden, genetik faktörler, beslenme düzeninden, kullanılan ilaçlarda stres ve sağlık sorunlarından etkilenmektedir. Bunlardan en önemlileri genetik faktörler ve çevresel faktörledir.

Özellikle aile bireylerinde var olan yüksek kan basıncı sorunu bu hastalıkta oldukça önemlidir.

Geçmişinde ve ailesinde bu sorunu olan kişilerin kendilerine dikkat etmeleri gerekir ve dikkat etmesi gerekenler konusunda bilinçli olması gerekir.

Genetik faktörler için yapılacak bir işlem bulunmayabilir. Bunun için kişinin yaşamı boyunca kendine dikkat etmesi gerekir. Nedenleri ve çıkan sonuca göre sonrası ciddiye alınmalıdır. Çevresel olan faktörler tamamen yaşam tarzı ile alakalı bir durumdur.

Kilolar, beslenme şekli, stresli bir yaşam ve belli başlı bazı alışkanlıklar hipertansiyonun nedenleri konusunda detay verir. Tedavi döneminde yapılması gerekenler de yaşam tarzı ile alakalı bir durumdur. Bazı kişilerde ise hipertansiyon sorununun sebepleri bilinmez.

Bu kişilerinde mutlaka beslenme tarzını, alışkanlıklarını düzeltmesi ve stresli ortamlardan kendini uzak tutması gerekir.

Hipertansiyon tedavi edilmezse oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı için tanı sonrası dikkatli olmak ve kontrolleri aksatmamak önemlidir.

Hipertansiyon Nasıl Kontrol Altında Tutulur?

Hipertansiyon sorunu olduğu meydana çıkan hastaların mutlaka uzmana başvurması ve tam anlamı ile muayene olması gerekir.

Bu konuda nelere dikkat etmesi gerektiğini, nedenleri konusunda detayları, etkileyen faktörler konusunda detayları, sağlık açısından ne tarz risklere sebep olduğunu, yapılması gerekenler konusunda detayları öğrenmek gerekir.

Bu sorun erken dönem içinde fark edildiyse yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler ile kontrol altına almak daha kolaydır. Yani erken dönem içinde ilaç kullanımı bile gerekmeyebilir.

Erken önemde sabah kakınca, uyurken, geceleri yapılması gerekli olanları da bilmek lazımdır. Hipertansiyon sorunu için ilaç içmeniz gerekliyse uzmanın önerdiği ilaçları, önerdiği dozlarda kullanmanız gerekir.

Dışarıdan ve kulaktan duyma olan ilaçlardan uzak durulması gerekir. İlaçlardan kaynaklı olarak yan etkiler meydana gelirse kullanımı bırakmadan uzman ile görüşülmesi gerekir.

Hatta uzmanla görüşüp farklı ilaç yazmasını hasta isteyebilir.

Tedavi sürecin önemli olan ortaya çıkan belirtileri detaylı şekilde izlemektir. Bu belirtiler süreci etkileyecek olan faktörler içinde yer alır. Ayrıca tedavi sürecinde kesinlikle kontrolleri aksatmamak gerekir. Bu sağlıklı yaşam için gereklidir.  Aşağıda bulunan tüm detaylar kan basıncının yükselmesine ve sorunların yaşanmasına sebep olur.

 • Aşırı düzeyde kilolu olmak
 • Sigara ve alkol kullanımı yapmak ( kadınların günde 1 kadeh, erkeklerinde günde iki kadehten fazlasını tüketmemesi gerekir. )
 • Şeker hastalığına sahip olmak
 • Aile geçmişinde hipertansiyon sorunu olması
 • Yemekleri çok tuzlu tüketmek
 • Su tüketimi yapmamak
 • Kaygı içinde yaşam sürdürmek
 • Stresli bir yaşam sürdürmek

Çoğu hastada bu sorunun neden kaynaklandığını ve sebeplerinin ne olduğunu bulmak oldukça zordur. Bu duruma da tıp dilinde esansiyel primer hipertansiyon adı verilir. Bir hastalıktan kaynaklı olarak ya da ilaç kullanımlarından kaynaklı olarak meydana gelen yüksek kan basıncı sorunlarına da tıp dilinde sekonder hipertansiyon adı verilir.

Yüksek Tansiyonu Kontrol Altında Almak İçin

 • Sağlıklı yaşamak adına kiloyu korumak gerekir. Fazla kilolardan kısa süre için kurtulmak gerekir.
 • Stresle baş etmeyi öğrenmek gerekir. Stresli yaşama sebep olan her türlü etkenlerden uzaklaşmak oldukça önemlidir.
 • Günlük olarak sodyum alımlarını azaltmak gerekir.
 • Yemeklerden tuzu azaltmak gerekir.
 • Alkol kullanımı yapan kişilerin alımlarını azaltmaları gerekmektedir.
 • Sigar kullanan kişilerin kesinlikle bırakmaları gerekir.
 • Düzenli şekilde egzersiz yapılması gerekir. Egzersizin en az yarım saat yapılması gerekir.
 • Bol su içmek gerekir. Günlük olarak 2 litre su içilmesi gerekir.
 • Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Özellikle lif ve potasyum açısından zengin gıdaların tüketilmesi gerekir.
 • Bol su içmek ve kalp dostu bir beslenme biçimini (potasyum ve lif de içeren) alışkanlık haline getirmek

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://tansiyonum.com/yuksek-tansiyon-neden-olur

NHMAG Kadın&Yaşam portalı

Yüksek Tansiyonunuzun Nedeni Koenzim Q10 Eksikliğiniz Olabilir!

Yüksek Tansiyonunuzun Nedeni Koenzim Q10 Eksikliğiniz Olabilir! Vücudumuzda doğal olarak bulunan ve temel görevi yediğimiz gıdaları enerjiye dönüştürm

Yüksek Tansiyonunuzun Nedeni Koenzim Q10 Eksikliğiniz Olabilir! Vücudumuzda doğal olarak bulunan ve temel görevi yediğimiz gıdaları enerjiye dönüştürmek olan molekül Koenzim Q10, pek çok hastalığın tedavisinde destek olmasının yanı sıra yaşlanma belirtilerini de azaltma konusunda önemli bir takviye… Hastane Derindere İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Raylaz’la çok bilinmese de hayatımızda önemli bir yeri olan ve eksikliğinin ciddi etkilerine maruz kalabileceğimiz Koenzim Q10’u konuştuk…

Dr. Burcu Raylaz

Koenzim Q10’la yaşlanma süreci yavaşlar…

Vücudumuzda bulunan ve sayıları belirli bir oranı aştığında dokulara zarar vermeye başlayan “serbest radikaller” ile savaşabilmemiz için Koenzim Q gibi antioksidanlara ihtiyacımız var. Koenzim Q10 kalp, karaciğer, böbrekler ve pankreas başta olmak üzere vücut genelinde her hücrede bulunur, serbest radikalleri nötralize ederek hücre yapısını korur.

Kalp hastalıkları ve kanser gibi hayati riske neden olan hastalıklardan yaşlanmanın vücutta yarattığı olumsuz etkilerin yavaşlatılmasına kadar pek çok sağlık sorununa karşı vücudun direncini artırır.

Koenzim Q10, hem normal bir bağışıklık sisteminde hem de zayıflayan (immün sistemi baskılı olduğu hastalarda) bağışıklık sisteminin tekrar güçlendirilmesine katkı sağlar.

Koenzim Q10 eksikliği pek çok hastalığın nedenleri arasında olabilir!

Koenzim Q ile en çok ilişkilendirilen hastalıklar arasında kalp ritim bozukluğu, kalp yetmezliği, hipertansiyon, iskemik kalp hastalığı, kalp krizi, pulmoner arteryal hipertansiyon gibi kardiyovasküler hastalıklar, dejeneratif kas hastalıkları, kemik hastalıkları, kanserler, diyabet ve Huntington, Parkinson, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar, Otizm Spektrum Bozuklukları (OSB) sayılabilir. Meme, akciğer ve pankreas kanseri bulunan hastalarda, Koenzim Q10 düzeylerinin anormal derecede düşük olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür. Yüksek kolesterol şikayeti olan kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada bu kişilerin büyük bir çoğunluğunda koenzim Q10 eksikliği belirlenmiş. Hem hipertiroidi hem de hipotiroidi durumlarında oksidatif stres artarak Koenzim Q10 düzeylerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Koenzim Q10 neden hayatımızda olmalı!

Ülkemizde en çok görülen hastalıklar arasında yer alan kalp yetmezliği, kalp krizi ve yüksek tansiyonun, kolesterol yüksekliği tedavisi/önlenmesinden önemli bir rolü olduğu için,Kanser tedavisinde önemli bir koruyucu destek olduğu için: Koenzim Q10’un antioksidan etkisinin kanser gelişimini yavaşlatıp yavaşlatmadığı üzerine yapılan araştırmalar umut vericidir. Ayrıca Koenzim Q10 takviyesinin kanser tedavisinde kullanılan ilaçların kalp üzerinde yarattığı hasarı azalttığı gözlemlenmiştir.Kalp krizi sonrası yaşam kalitesini yükselttiği için: Koenzim Q10 kullanımı kalp krizi sonrası zayıflayan kalpte görülebilecek ikinci bir kalp krizi riskini %50 oranında düşürerek yaşam kalitesini yükseltir.

Kalp yetmezliği tedavisinde destek olduğu için: Yapılan araştırmalar Koenzim Q10’un kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan diğer ilaçlara ek olarak alındığında vücudun çeşitli bölgelerinde (özellikle bacaklarda ve akciğerlerde) oluşan ödemi azalttığını ortaya koymaktadır. Bu sayede hastanın nefes alıp vermesi kolaylaşarak, egzersiz yapma kapasitesi artar.

Yüksek tansiyon tedavisinde: Koenzim Q10, düzenli bir beslenme programı ve kontrollü sodyum tüketimiyle birlikte hipertansiyon hastalarında tansiyonun düşürülmesinde önemli bir katkı sağlar.

Yüksek kolesterolün düşürülmesinde: 2 hafta boyunca Koenzim Q10 takviyesi verilen kolesterolü yüksek hastaların kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol seviyelerinde ortalama %12.

7 azalma tespit edilmiş.

Koenzim Q10 uygulamasının Diğer Faydaları

Güçlü antioksidan etkisi ve serbest radikallerin cilt yüzeyinde görülen etkilerini azaltır.

Koenzim Q10, cilt bakım ürünlerinde de kullanılan bileşenlerden biridir; ancak krem şeklinde kullanmak yerine Koenzim Q10 düzeyini doğru bir besinlerle doğal yollardan almak cilt için daha faydalıdır.Kilo verme programlarında egzersizle birlikte enerjiyi artırır.

Sporcularda ağır ve yorucu egzersizler sırasında Koenzim Q10 takviyesinin alınması kas hasarını azaltır.Göz damarı kanlanma bozukluklarında ve göz tansiyonunda da destek tedavisinde kullanılır.Karaciğer hasarına karşı koruyucu etkisi vardır.

HIV virüsü gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalığı olan kişilerde bağışıklık sistemine destek olur.

Diş çekimi sonrası yara iyileşmesi üzerine etkisi incelenmiş ve yumuşak doku iyileşmesine katkı sağladığı görülmüştür.

Kulak çınlamasını durdurur

Kortizonun kemikler üzerine yaptığı yan etkileri kısmen de olsa engeller.
Yaygın kronik vücut ağrıları ve halsizlik ile kendini gösteren; yorgunluk, isteksizlik, uyku bozukluğu, sabah yorgun uyanma, baş ağrısı ve depresyon gibi belirtilerin görüldüğü fibromiyalji hastalarının tedavisine destek olur.

Koenzim Q10’u doğal yollarla almak için…

Günlük Koenzim Q10 ihtiyacı 10 mg civarındadır. İleri derecede Koenzim Q10 eksikliği yaşamıyorsanız takviye kullanmanıza gerek olmayabilir. Diyetinize dikkat ederek ihtiyacınız olan Koenzim Q10’u doğal yollarla alabilirsiniz.

Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve diğer bir hastalığı bulunan kişilerin alması gereken Koenzim Q10 miktarı ise ancak yapılacak testlerle belirlenir ve alınması gereken destek kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

Öncelikle Koenzim Q10 bakımından en zengin balık türleri, yağlı soğuk deniz balıkları olan somon ve ringadır.

Alabalık, sardalye, uskumru gibi deniz ürünlerinde, sığır eti, yürek, karaciğer, böbrek gibi hayvansal et ve soya, kanola ve susam yağı gibi bitkisel yağlarda, tavuk, brokoli, karnabahar, portakal, kuruyemişlerde Koenzim Q10 bulunur. Pişirme yöntemlerinden yağda kızartma koenzim Q 10’un etkisini azaltır.

İlgili

Источник: https://nhmag.net/yuksek-tansiyonunuzun-nedeni-koenzim-q10-eksikliginiz-olabilir/

Koenzim Q10 Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Yüksek Tansiyonunuzun Nedeni Koenzim Q10 Eksikliğiniz Olabilir!

CoQ10 olarak da bilinen Koenzim Q10, hücrelerde enerji üretmeye yardımcı olan ve hücrelerin mitokondrilerinde saklanan bir bileşiktir. Mitokondri, vücutta enerji üretmekten sorumludur. Ayrıca hücreleri oksidatif hasardan ve hastalığa neden olan bakterilerden veya virüslerden korur. Vücut doğal olarak CoQ10 üretir, ancak vücuttaki üretimi yaşla birlikte azalma eğilimi gösterir.

Bunun yanında dışarıdan takviyeler veya gıdalar yoluyla da CoQ10 almak mümkündür.(1) Kalp hastalığı, beyin hastalıkları, diyabet ve kanser gibi sağlıkla ilgili bazı problemler, düşük CoQ10 seviyelerine bağlanmıştır. Fakat CoQ10'un düşük seviyelerinin bu hastalıklara neden olup olmadığı ya da bunların bir sonucu olup olmadığı henüz net değildir.

CoQ10 eksikliğinin bazı nedenleri şunlardır:

 • B6 vitamini eksikliği gibi besin maddesi eksiklikleri

 • CoQ10 sentezinde veya kullanımındaki genetik bozukluklar

 • Herhangi bir hastalığın sonucu olarak artan doku talepleri

 • Mitokondriyal hastalıklar

 • Yaşlanma nedeniyle oluşan oksidatif stres

Koenzim Q10'in ne olduğunu ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için “Koenzim Q10 Nedir?” yazısını okuyabilirsiniz.

Araştırmalar CoQ10'un vücutta birkaç önemli rol oynadığını göstermiştir. Temel işlevlerinden biri, hücrelerinizde enerji üretmeye yardımcı olmaktır. Koenzim Q10, hücreler içinde enerji transferine katılan adenosin trifosfatın (ATP) yapımında rol oynar. Diğer önemli rolü ise bir antioksidan olarak görev almak ve hücreleri oksidatif hasara karşı korumaktır.

Aşırı miktardaki serbest radikaller, normal hücre fonksiyonuna müdahale edebilecek oksidatif hasara neden olurlar. Bunun birçok sağlık sorununa neden olduğu bilinmektedir.

ATP'nin vücudun tüm işlevlerini yerine getirmek için kullanıldığı ve oksidatif hasarın hücreler için yıkıcı olduğu düşünüldüğünde, bazı kronik hastalıkların koenzim q10 eksiliği ile ilişkilendirilmesi şaşırtıcı değildir.

CoQ10 vücudunuzun her hücresinde mevcuttur. Bununla birlikte, en yüksek konsantrasyonlarda kalp, böbrekler, akciğer ve karaciğer gibi enerjiye en fazla ihtiyaç duyan organlarda da bulunur. Koenzim Q10 faydaları aşağıda listelenmiştir:

1.Koenzim Q10 Kalp Yetmezliği Tedavisine Yardımcı Olabilir

Kalp yetmezliği genellikle koroner kalp hastalığı veya yüksek tansiyon gibi diğer kalp rahatsızlıklarının bir sonucudur. Bu sorunlar oksidatif hasar artışıyla damar ve arterlerin inflamasyonuna yol açabilir.

Kalp yetmezliği, bahsedilen bu problemler nedeniyle kalp, düzenli olarak kasılamadığında, rahatlayamadığında veya vücuda kan pompalayamadığında oluşur.

İşin kötü yanı, kalp yetmezliğine yönelik bazı tedaviler, düşük tansiyon gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir ya da vücuttaki CoQ10 seviyelerini daha da azaltabilir.

(2) Kalp yetmezliği probleminden muzdarip 420 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, iki yıl boyunca süren CoQ10 tedavisinin, semptomları düzelttiği ve kalp sorunlarından ölme riskini azalttığı bulunmuştur. Ayrıca yapılan başka bir çalışmada, 641 kişi bir yıl boyunca CoQ10 ya da plasebo ile tedavi edilmiştir.

Çalışmanın sonunda, CoQ10 grubundaki kişilerin kalp yetmezliği nedeniyle hastanelere daha az başvurduğu ve daha az komplikasyonlara sahip olduğu görülmüştür. Sonuç olarak CoQ10 ile yapılan tedavilerin optimum düzeyde enerji üretimi, oksidatif hasarı azaltma ve kalp fonksiyonlarını iyileştirme konusunda yardımcı olabileceği görülmektedir. Tüm bunlar kalp yetmezliğinin tedavisine yardımcı olabilir.

2.Koenzim Q10 Üreme ve Doğurganlık Konusunda Destek Olabilir

Kadın doğurganlığı, mevcut yumurtaların sayısındaki ve kalitesindeki düşüş nedeniyle yaşla birlikte azalır. CoQ10 bu süreçte doğrudan yer almaktadır.

Yaşlandıkça, CoQ10 üretimi yavaşlar ve yumurtayı oksidatif hasara karşı korumak için vücutta daha az etki gösterir.

Koenzim Q10 içeren besinler ya da CoQ10 takviyesi, yumurta kalitesinde ve miktarındaki bu yaşla ilgili düşüşe yardımcı olabilir ve hatta süreci tersine çevirebilir. Benzer şekilde erkek sperm sayısı, oksidatif hasarın etkilerine duyarlıdır.

Oksidatif hasar sperm sayısını azaltır ve infertiliteye neden olabilir. Koenzim q10 sperme etkisi olan bir bileşendir. Birçok çalışma CoQ10 tedavisinin, antioksidan korumayı artırarak sperm kalitesini, aktivitesini ve konsantrasyonunu artırabildiği sonucuna varmıştır.

3.Koenzim Q10 Cildinizi Genç Tutmaya Yardımcı Olabilir

Cildiniz vücudunuzdaki en büyük organdır ve yaşlanmaya neden olan zararlı faktörlere yaygın olarak maruz kalmaktadır. Bu faktörler dahili veya harici olabilir. Bazı zarar verici iç faktörler arasında hücresel hasar ve hormonal dengesizlikler bulunur.

Dış faktörler, UV ışınları gibi çevresel durumları içerir. Zararlı unsurlar, cildin neminin azalmasına ve cildin katmanlarının incelmesine neden olabilir.

CoQ10'u doğrudan cilde uygulamak, deri hücrelerindeki enerji üretimini ve antioksidan korumayı artırarak iç ve dış etkenlerden kaynaklanan hasarı azaltabilir.

(1) Aslında, doğrudan cilde uygulanan CoQ10'un UV ışınlarının neden olduğu oksidatif hasarı ve kırışıklıkların derinliğini azalttığı gösterilmiştir. Son olarak, koenzim q10 cilde faydaları olan bir bileşiktir ve düşük koenzim q10 seviyeleri olan kişilerin cilt kanseri geliştirme olasılığı daha yüksektir.

4.Koenzim Q10 Baş Ağrısını Azaltabilir

Anormal mitokondriyal fonksiyon, hücreler tarafından kalsiyum alımının artmasına, serbest radikallerin aşırı üretimine ve azalmış antioksidan korumasına neden olabilir. Bu, beyin hücrelerinde düşük enerjiye sebebiyet verebilir.

CoQ10 esas olarak hücrelerin mitokondrisinde yaşadığı için mitokondriyal fonksiyonu iyileştirdiği ve migren sırasında oluşabilecek inflamasyonun azalmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

42 farklı kişiyle gerçekleştirilen bir çalışma, migreni azaltmak için koenzim q10 vitamin tedavisinin plasebodan üç kat daha fazla etkili olduğunu göstermiştir. Yapılan daha geniş kapsamlı bir çalışma, CoQ10 tedavisinden sonra düşük CoQ10 seviyesine sahip 1.

550 kişinin daha az baş ağrısı yaşadığı sonucunu elde etmiştir. Dahası, CoQ10'un sadece migreni tedavi etmeye yardımcı olmadığı, aynı zamanda migreni önleyebileceği de görülmektedir.

5.Koenzim Q10 Egzersiz Performansını Artırmaya Yardımcı Olur

Oksidatif stresi, kas fonksiyonunu ve dolayısıyla egzersiz performansını etkiler. Benzer şekilde, anormal mitokondriyal fonksiyon kas enerjisini azaltarak kasların etkili bir şekilde kasılmasını ve egzersiz yapmayı zorlaştırabilir. CoQ10, hücrelerde oksidatif stresi azaltarak ve mitokondriyal fonksiyonları iyileştirerek egzersiz performansına yardımcı olur.

Bir çalışmada CoQ10'un fiziksel aktivite üzerindeki etkileri araştırılmıştır. 60 gün boyunca günde 1.200 mg CoQ10 takviyesi alan kişilerde oksidatif stresin azaldığı görülmüştür.

Dahası CoQ10 takviyesi kullanmak, egzersiz sırasında gücü arttırmaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir; her iki durum da egzersiz sırasındaki performansınızı olumlu yönde etkiler.

6.Koenzim Q10 Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olur

Oksidatif stres, hücre hasarına sebep olabilir. Bu durum da diyabet gibi metabolik hastalık risklerini doğurabilir. Anormal mitokondriyal fonksiyon ayrıca insülin ile de bağlantılıdır.

CoQ10'un insülin duyarlılığını artırdığı ve kan şekeri düzeylerini düzenlediği bulunmuştur. CoQ10 takviyesi kullanmak, diyabetli kişilerde kandaki CoQ10 miktarının üç kata kadar artmasına yardımcı olabilir.

Yapılan bir çalışmada tip2 diyabeti olan kişiler 12 hafta boyunca CoQ10 takviyesi kullanmıştır. Bu kişilerde, kan şekeri düzeylerinin ve son iki-üç ay boyunca kan şekeri düzeylerinin ortalaması olan hemoglobin A1C'nin önemli ölçüde azaldığı gözlenmiştir.

Son olarak CoQ10, yağların parçalanmasını teşvik ederek obezite veya tip 2 diyabete yol açabilecek yağ hücrelerinin birikimini azaltır ve diyabetin önlenmesine yardımcı olur.

7.Koenzim Q10 Kanseri Önleyici Bir Role Sahip Olabilir

Oksidatif stresin hücre hasarına neden olduğu ve işlevlerini etkilediği bilinmektedir. Vücudunuz oksidatif hasara karşı etkili bir şekilde savaşamazsa, hücrelerinizin yapısı zarar görebilir ve muhtemelen kanser riskiniz artar. CoQ10, hücreleri oksidatif stresten koruyabilir ve hücresel enerji üretimini teşvik edebilir.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda, kanser hastalarının daha düşük CoQ10 seviyelerine sahip olduğu gösterilmiştir. Düşük koenzim q10 seviyeleri % 53.3 oranında daha yüksek bir kanser riski ile ilişkilendirilmiştir ve çeşitli kanser türleri için bir öngörüye işaret etmektedir.

Son olarak yapılan bir başka çalışma da, CoQ10 takviyesini kullanımının kanserin tekrar etme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini iler sürmüştür.

8.Koenzim Q10 Beyin Sağlığı İçin Gereklidir

Mitokondri beyin hücrelerinin ana enerji üreticisidir. Mitokondriyal fonksiyon yaşla birlikte azalma eğilimindedir. Toplam mitokondriyal disfonksiyon, beyin hücrelerinin ölümüne neden olabilir ve Alzheimer ile Parkinson gibi hastalıklara yol açabilir.

Beyin, yüksek yağ asidi içeriği ve yüksek oksijen ihtiyacı nedeniyle oksidatif hasara çok duyarlıdır. Bu oksidatif hasar hafıza, biliş ve fiziksel fonksiyonları etkileyebilecek zararlı bileşiklerin üretimini artırır.

CoQ10, bu zararlı bileşikleri azaltabilir, Alzheimer ve Parkinson hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir.

9.Koenzim Q10 Akciğerleri Koruyabilir

Tüm organlarınız içerisinde oksijen ile en fazla temas eden organ akciğerlerinizdir. Bu durum akciğerleri oksidatif hasara karşı çok hassas hale getirir.

Akciğerlerdeki oksidatif hasar artışı ve CoQ10 eksikliğini içeren zayıf antioksidan koruma, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi akciğeri ilgilendiren rahatsızlıklara neden olabilir.

Ayrıca, bu problemleri yaşayan insanların CoQ10'un seviyelerinin daha düşük olduğu gösterilmiştir. Gerçekleştirilen bir çalışma, astımı olan bireylerde CoQ10 takviyesi kullanımının inflamasyonun azaltılmasında steroid tedavisi kadar etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Başka bir çalışma KOAH hastalarında egzersiz performansında iyileşmeler olduğunu göstermiştir. Bu, koenzim q10 kapsül kullanımından sonra daha iyi doku oksijenlenmesi ve kalp hızı ile açıklanmaktadır.

Ginkgo Bilona’nın da ne olduğunu öğrenmek için “Ginkgo Biloba Nedir?” içeriğini okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.supplementler.com/bilgi-bankasi/koenzim-q10-ne-ise-yarar-faydalari-nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть