Yüksek Topuklu Ayakkabı Bel, Bacak ve Ayak Ağrısı Yapıyor

Yüksek Topuklu Ayakkabı Bel, Bacak ve Ayak Ağrısı Yapıyor

Yüksek Topuklu Ayakkabı Bel, Bacak ve Ayak Ağrısı Yapıyor

Uygunsuz, dar ve yüksek topuklu ayakkabılar, vücutta şekil bozukluklarına neden olmaktadır. Ayakların yanı sıra, normal yürüyüş ve vücudun genel biomekaniğinin bozulması sonucu bacaklar ve omurgada da aşınma ve şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Memorial Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Rıza Nejat, yüksek topuklu ayakkabıların vücuda verdiği zararlar hakkında bilgi verdi.

Kaç santimin üzerindeki ayakkabılar vücut için teh oluşturmaktadır?

5 cm yüksekliğindeki topukta normal yürüyüş bozulur. 7.5 cm’lik topuk yüksekliği ayaktaki yük ve basınç miktarını 7 kat artırır. Normal günlük aktivitelerde yüksek topuklu ayakkabı giyenler, gün içinde 6 km’den fazladan yürüyüş yapmış kadar ayaklarına ilave yük bindirirler.

Yüksek topuklu ayakkabı, ayaktaki ağrı ve şekil bozukluklarının yanı sıra diz ve bele de zarar verir. Denge çabuk bozulduğu için ayakta burkulma riski artar ve ayak bileğindeki bağ ve eklemlerde zedelenmelere yol açar.

İlave olarak bacak arkasındaki kas ve bağların kısalması, bacak ön ve yan bağlar ile kasların gerilmesi ve zorlanmasına neden olur.

Yüksek topuklu ayakkabılarla ayakta oluşan ağrı ve şekil bozuklukları

Eğer sıklıkla yüksek topuklu ayakkabı giyiyorsanız veya ayakkabı dar ve ayağınıza göre küçük ise yani çoğunlukla moda olan sivri burunlu ayakkabı giyiyorsanız siz kendinizi aşağıdaki ayak problemlerinden birine hazırlıyorsunuz demektir. Unutmayınız ki bu problemler bir gecede oluşmayabilir ancak zamanla gelişecektir.

Kallus ve Nasır oluşumu

Ayakkabı ile ayağınız arasındaki sürtünme sonucu derinin sertleşip kalınlaşmasıyla kallus ya da nasır oluşur. Nasır daha çok parmak altında veya parmak aralarında görülür. Yüksek topuklu ayakkabı giymekle ayağın öne doğru kayması veya dar ayakkabının belirli noktalara basınç uygulanması sonucu gelişir.

Tırnak problemleri

Yüksek topuklu ayakkabı giymekle ayağın öne doğru kayması sonucu, ayak parmakları ayakkabının ucuna doğru itilerek parmaklar ve tırnak yataklarına sürekli basınç uygulanarak tırnaklarda şekil bozukluğu, tırnak batması ve mantar oluşumuna neden olur.

Çekiç parmak

Parmaklarınız ayakkabının ucuna doğru itildiğinde parmaklarınız biçimsiz olarak kıvrılır ve parmağın orta eklemi bükülerek oluşan deformite ayakkabının üst kısmına baskı sonucu ağrıya neden olur.

Yüksek topuklu ayakkabılarla oluşan diğer sağlık problemleri

Yüksek topuklu ayakkabı giymekle sadece ayağınız bozulmaz, ayrıca bacak kaslarında zorlanma, dizlerde kireçlenme ve bel ağrılarına neden olur. Yüksek topuk ayrıca dengenizin çabuk bozulması sonucu düşme, ayak burkulması ve ayak bileğinde incinmelere de neden olur.

Aşil tendon kısalığı

Sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymekle bacağın arka tarafındaki kasların yeterince açılıp esnemesini önleyerek, kasları topuğa bağlayan tendonun zamanla kısalmasına neden olursunuz.

Aşil tendonu normalde topuğun yerden kaldırmaya yarar. Ancak sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymekle kullanılmaz hale gelir ve kısalır. Düz ayakkabı giyildiğinde ise gerilir ve ağrıya neden olur.

Ayak bileği incinmeleri

Yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde vücudun ağırlık merkezi öne kayar ve insan parmak ucunda yürüyormuş gibi olur. Ağırlığı destekleme alanı daraldığı için de dengenin çabuk bozulması sonucu düşme, ayak burkulması ve ayak bileğinde incinmeler meydana gelebilir.

Bacak ağrısı

Yüksek topuklu ayakkabı zamanla baldır kaslarında kısalmalara neden olur. İlaveten vücut ağırlık merkezinin öne kayması nedeniyle bacak kaslarında aşırı zorlanma ve ağrılar görülebilir.

Diz ağrısı

Yüksek topuklu ayakkabı giymek vücudun ağırlık merkezini öne kaydırarak dize ilave yük bindirir. Bu da dizlerde ağrı ve ileri yaşlarda kireçlenmelere neden olur.

Vücudun ağırlık merkezinin öne kayması belde kavis artışına neden olur. Bu da bel kaslarında aşırı gerginlik ve ağrı yapar

Yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde ağrı ve şekil bozukluğunu azaltmak için yapılması gerekenler

 • Yüksek topuklu ayakkabıyı mümkün mertebe az giymeye çalışın.
 • Eğer işe giderken giymek zorundaysanız ya da giymek istiyorsanız, yanınızda topuksuz bir ayakkabı götürüp oturduğunuz zaman değiştirin.
 • Eğer iş yerinde giymek zorundaysanız o zaman iş yerine gidiş-gelişlerde topuksuz ayakkabı kullanmaya çalışın.
 • İş yerindeki molalar esnasında bacak kaslarınızı esnetin.
 • Akşamları ayaklarınızı ılık suda 5-10 dakika dinlendirin ve yapabiliyorsanız masaj uygulayın. Bu ayağınızdaki dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Ayak ,bacak, uyluk ve bel kaslarınıza yönelik esnetme ve germe egzersizleri yapın.

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar:

 • Ayakkabılarınızı akşama doğru alın. Gün boyu ayaklarınıza yük bindiği için akşama doğru ayaklar şişer ve genişler. Böylece akşam alınan ayakkabı rahat ise gün boyu giydiğinizde rahatsız etmez.
 • Ayakkabının uzunluğu ve genişliği sizin ayağınızla orantılı olmalıdır. Yaş ilerledikçe ayak tabanında çökme sonucu ayaklar uzar ya da genişler, bu nedenle ayak numaranızı aralıklı olarak kontrol ediniz.
 • Ayak numaranıza göre ayakkabı almaktan kaçının. Değişik model ve üreticilerdeki kalıp ve numaralandırma aynı olmayabilir.
 • Ayakkabı aynı zamanda ayakta üzerine basarak denenmelidir. Nedeni yük bindiğinde ayak genişler ve uzar.
 • Ayakkabı alırken her iki ayakkabı denenmeli, çoğu kişilerde iki ayağın boy ve genişliği aynı olmayabilir.
 • Ayak bileği burkulmalarını önlemek için daha geniş ve daha kısa topuklu olanları tercih ediniz. Geniş topuklu olanlar dengeyi daha iyi korurlar. Tercihen ayakkabının topuk yüksekliği 2.5 cm’yi aşmamalıdır.
 • Parmaklarınızda şekil bozukluğu olmasın diye sivri burunlu ayakkabılardan kaçının ve ön kısmı geniş olan ayakkabıları tercih edin.
 • Ayakkabı seçerken altının şok alıcı ( esneme ) özelliği olmasına dikkat ediniz. Tahta veya benzeri çok kalın ve esnek olmayan ya da çok ince olan ayakkabılar ayak bağ ve eklemlerine aşırı yük bindirerek ağrıya neden olur.
 • Ayakkabının iç kısmı çok kaygan ve sert olmamalı ve ayağın doğal yapısına yani ayak kavislerine destek verecek biçimde olmalıdır.
 • Ayakkabının üst kısmı ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvıracak kadar yüksek ya da esnek olmalıdır.
 • Kesinlikle satıcının, ayakkabının açılıp ayağınıza uyacağı sözlerine kanmayın. Düzgün ayakkabıda böyle şey olamaz.
 • Ayağınızın hava almasına izin veren materyalleri, örneğin köseleyi tercih edin, naylon vb. ayakkabılardan kaçının.
Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/yuksek-topuklu-ayakkabi-bel-bacak-ve-ayak-agrisi-yapiyor/

Ayak ağrısı, ayakta ağrılar

Yüksek Topuklu Ayakkabı Bel, Bacak ve Ayak Ağrısı Yapıyor

Ayak ağrısı: Ayaklar aslında en önemli yükü çeken bölgemizdir. Tüm bakımlarının ihmal edilmeden günlük olarak yapılması gerekmektedir. Çoğu kişi ayakları gece yıkamanın haricinde başka bir bakım yapma ihtiyacı duymaz ve ta ki ayaklarda bir sorun meydana gelene kadar.

Ayak ağrısı için inceleme yapıldığında 4 bölge esas alınır bunlar;

 • ön ayak,
 • orta ayak,
 • topuk-arka ayak,
 • ayak bileği.

Çeşitli sebeplerden dolayı ayaklarda sorunla yaşanabilir. Tırnaklar, parmak araları terlemeleri, mantar gibi çeşitli enfeksiyonlar ayakların ağrımasına ve şişmesine neden olabilir. Ayaklarda sorun oluşması kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürür.

Aşağıda ayaklara genel olarak nelerin sebep olduğu ve yaşadığınız sorunların kaynağına ulaşmak için yeterince bilgi sahibi olabileceğiniz ve çeştli sorularınıza yanıt alabiceğiniz yazımız mevcuttur.

Ayak ağrısı neden olur?

Sıkça ayaklarda ağrıya sebep olanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Nasır, siğil,
 • Tendon, Bağ, kemik (zedelenme),
 • Artrit (kireçlenme),
 • Periferal Nöropati,
 • Düztaban olmak,
 • Topuklu ayakkabı giymek,
 • İçe büyüyen tırnak,
 • Bunyon,
 • Halluks rijidus, Halluks varus,
 • Çekiç parmaklar ve diğer parmak bozuklukları,
 • Nöromalar,
 • Stres, yorgunluk,
 • Sesamoiditler,
 • Metatarsalji,

Ayak ağrısı nasır

Vücudun uzun süren baskı veya sürtünme oluşundan dolayı koruma mekanizması gelişir ve kendini korumaya sokar. Savunmak için bölgede sertleşme meydana gelir ve oluşan bu tabaka nasır olarak isimlendirilir. Topuk nasırı, ayak ve ellerin yanında parmaklarda da olabilir.

Hareket halinde olan bu bölgeler çok etki altında kalır ve özellikle “ayaklarında baş parmak çıkıntısı” olan kişilerin devamlı ayakkabıya sürtünmesi ile nasıl oluşur. Yeni bir ayakkabı aldığınızda ayakkabınızın ayağınıza vurması sonunda ağrılar oluşur.

Nasır sürtünmenden veya ayakkabının sıkması ile oluşuyorsa rahat bir ayakkabı alarak çözüme gidebilirsiniz.

Ayak ağrıları tendon, Bağ, kemik (zedelenme)

Aşil tendon hasarı (Aşil tendiniti), bursit, topuk dikeni ve stres kırıkları en sçok rastlanan ayak ağrısı sebeplerindendir. Bunlara neden olarak, hatalı egzersizler, yüksek darbeli sporlar (tenis, bale, basketbol), kilolu olmak ve hatalı ayakkabı almak neden olur. Aşil tendiniti, bursit ve topuk dikeni, bunlar iltihabi hastalıklardır.

Örneklemek gerekirse;

Bursit, eklemleri koruyan ve bursa isimli yastıkçıkların iltihaplanmasıdır. Ayak ağrılarınızın sebeplerinin hangisi olduğunda kesin teşhis konulması adına doktora gidilmelidir.

Stres kırığı nedir nasıl olur?

Yüklenme sebebi ile ortaya çıkan ayaktaki kemik çatlaklarına ayakta stres kırığı adı verilir. Stres kırıklarının oluşma nedeni ise ayağın fazlaca kullanıldığı ve yük almasını sağlayan spor dallarında daha fazla görülür. Antremansız olarak çalışan kesimlerin bu sporlarda birden bire başlaması sonunda oluşabilir. Bu acemiliklerde en fazla stres kırıkları ellerde meydana gelir.

Stres kırığı tedavi şekli

Stres kırıkları ayaklarda oluştuysa ayakkabı rahat seçim omalıdır ve ayağa fazla yüklenmemek gerekmektedir. Zedelenmeye sebep olan bu sporlardan bir süre uzak durulmalıdır ve önce alışma aşamaları yapılmalıdır. Kendiliğinden zamanla iyileşecek olan bu durumun tekrarı olmaması için hazırlıksız ani yük bindiren spora girişilmemelidir.

Ayak ağrısı kireçlenme (artrit)

Ayak kireçlenmesi ayakta ağrı yapar mı diye merak ediyorsanız, sorunun yanıtı evettir. Kireçlenme ayakta ağrılar oluşturur. Kireçlenmeye en çok Osteoartrit, romatizmal artrit ve guthastalığı sebep olur. Meydana gelişi ise; osteoartritte kemikler arasındaki kıkırdak aşınır.

Romatizmal artrit ayakta deformasyonda oluşturabilecek, eklemlere yönelik otoimmün bir hastalıktır. Gut hastalığı ise ürik asidin vücutta kristal şeklinde birikmesi ile meydana gelir. Guttan en fazla ayak başparmağı etkiler.

Kireçlenmenin bu üç türünün de, durumun şekline göre uygulanan tedavi şekilleri bulunur.

Periferal Nöropati

Ayaktaki sinirlerde tahrip meydana geldiğinde şişme, güçsüzlük, ağrılar karıncalar ve uyuşma gibi durumlar görülerbilir. Periferal Nöropati ile sakatlanma, diyabet, kalp rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları, düzensiz ve yetersiz gıda alımı, kireçlenmeye bağlı olarak görülebilir. Periferal Nöropati tedavisi için ilaç veya fizyoterapist desteği alınır.

Ayak ağrısı düztaban

Şeker hastalıkları ve aşırı kilolularda olabileceği gibi romatizma düztabanlık meydana getirebilir. Yapılan işler gereği farkında olmadan böyle bir duruma düşülebilir. Sadece çocuklarda meydana gelebileceği düşünülmemelidir.

Düztaban olduğunuzda, ayak altı kavisi düz hale gelerek ayak çukurunun çökmesi oluşur. İlerlemesi ile ayakta deforme görülür. Yaşanan bu süreçte ayak ağrıları görülür. Tabanlık kullanılarak ağrılar hafifleyebilir ama düztaban tedavisi yapmaz. Tedavisi için erken teşhis yapılmadıysa ameliyat gerekmektedir.

Ayak ağrısı topuklu ayakkabı

Boyu uzattığı ve şık durduğu düşünülür olsada aslında ayaklar için tam bir işkencedir. Sivri ve dar burunlu topuklular sorunların çoğalmasında daha etkilidir. Eğer topuk 5cm üzerinde ise ayağa ekstra yük bindirir. Ayaklarla birlikte baldır kaslarında kasılmalar, ayakta şekil bozukluğu, nasırlar, ayak ağrısı bunların yanında diz ve bel ağrılarına da sebep olabilir.

Ayaklar ile alakalı faydalı bağlantılar

Источник: https://www.hastaliktedavisi.net/ayak-agrisi-ayakta-agrilar/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.