Yulaf Kepeği Çocuklara Zararlı

Yulaf Kepeğinin Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

Yulaf Kepeği Çocuklara Zararlı

Yulaf, birçok önemli vitamin, mineral ve lifle dolu olduğundan, yiyebileceğiniz en sağlıklı tahıllardan biridir. Yulaf tanesi ( Avena sativa ) yenmeyen dış kabuğunu almak için toplanır ve işlenir.

Yulaf kepeği, yenmeyen gövdenin hemen altında bulunan, yulafın dış tabakasıdır. Yulaf kepeği yararları arasında, kan şekeri kontrolünün geliştirilmesi, sağlıklı bağırsak fonksiyonu, kan basıncı ve kolesterolü düşürme bulunur.

Bu yazıda “yulaf kepeği nedir”,”yulaf kepeği faydaları zararları”, ve “yulaf kepeği besin değeri” hakkında bilgi verilecektir.

Yulaf Kepeği Besin Değeri

Yulaf kepeği dengeli bir besin profiline sahiptir. Normal yulaf ezmesiyle aynı miktarda karbonhidrat ve yağ içermesine rağmen, daha fazla protein ve lif sağlar ve ve aynı zamanda yulaf kepeğinin kalorisi daha azdır. Özellikle güçlü bir çözünür lif türü olan beta-glukan bakımından yüksektir.

Bir kase (219 gram) pişmiş yulaf kepeği besin içeriği şöyledir:

 • Kalori: 88
 • Protein: 7 gram
 • Karbonhidrat: 25 gram
 • Yağ: 2 gram
 • Lif: 6 gram
 • Tiamin: Referans Günlük Alımın (RDI) % 29’u
 • Magnezyum: RDI’nin % 21’i
 • Fosfor: RDI’nin % 21’i
 • Demir: RDI’nin % 11’i
 • Çinko: RDI’nin % 11’i
 • Riboflavin: RDI’nin % 6’sı
 • Potasyum: RDI’nın % 4’ü

Ek olarak, az miktarda folat, B6 vitamini, niasin ve kalsiyum sağlar. Yulaf kepeği kalori olarak düşük, besin değeri olarak yüksektir ve çok besleyicidir.

Yulaf kepeği gluten içerir mi?

Ayrıca doğal olarak glutensizdir, ancak büyüme veya işleme sırasında gluten ile kirlenmiş olabilir. Glutenden uzak durmanız gerekiyorsa, özellikle glutensiz etiketlenmiş olanları alın.

Yulaf Kepeği Faydaları

Antioksidan bakımından yüksektir

Antioksidanlar olarak işlev gören bitki bazlı moleküller olan polifenollerin büyük kaynağıdır. Antioksidanlar, vücudu serbest radikaller olarak bilinen potansiyel zararlı moleküllerden korur. Yüksek miktarda serbest radikal kronik hastalıklara bağlı hücre hasarına neden olabilir.

Yulaf kepeği, yulaf tanesinin diğer kısımlarına kıyasla antioksidanlar bakımından özellikle yüksektir ve özellikle iyi bir fitik asit, ferulik asit ve güçlü avenanthramide kaynağıdır. Avenanthramide, yulaf için benzersiz bir antioksidan ailesidir. Düşük iltihap, antikanser özellikleri ve kan basıncını düşürme gibi faydaları vardır.

Kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır

Kalp hastalığı dünya çapında yaklaşık üç ölümün birinden sorumludur. Beslenme, kalp sağlığında kilit bir rol oynar. Bazı yiyecekler vücut ağırlığını, kan basıncını, kolesterolü, kan şekeri ve kalp hastalığı için diğer risk faktörlerini etkiler.

Yulaf kepeği, yüksek kolesterol ve kan basıncı gibi belirli risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olur. Sindirim sisteminde viskoz, jel benzeri bir madde oluşturmak için suda çözünen bir tür çözünür lif olan beta-glukan kaynağıdır.

Beta-glukan kandaki kolesterol miktarını azaltabilir çünkü kolesterol yönünden zengin safraların (yağ sindirimine yardımcı olan bir madde) alınmasına yardımcı olur.

Ayrıca yulafa özgü bir grup antioksidan olan avenanthramide de içerir. Bir çalışma, avenantramidelerin LDL oksidasyonunu önlemek için C vitamini ile birlikte çalıştığını göstermiştir. Okside LDL (kötü) kolesterol, yüksek bir kalp hastalığı riski ile bağlantılı olduğu için zararlıdır.

Kan şekerini kontrol eder

Tip 2 diyabet 400 milyondan fazla kişiyi etkileyen bir sağlık sorunudur. Bu hastalığı olan insanlar, kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için mücadele eder. Kan şekeri kontrolünün sağlanamaması, kalp krizlerine, felçlere ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çözünebilir lif bakımından yüksek gıdalar – yulaf kepeği gibi – kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur. Beta-glukan benzeri çözünebilir lifler, sindirim kanalındaki karbonhidratların sindirimini ve emilimini yavaşlatır, kan şekeri seviyelerini dengeler.

Bağırsaklara faydalıdır

Kabızlık, dünyadaki insanların % 20’sini etkileyen ortak bir konudur. Yulaf kepeği, sağlıklı bağırsak fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olan diyet lifi bakımından yüksektir. 1 fincan (94 gram) çiğ yulaf kepeği 14,5 gram lif içerir. Bu yulaf ezmesinden yaklaşık 1,5 kat daha fazla lif demektir.

Yulaf kepeği hem çözünür lif hem de çözünmeyen lif sağlar. Çözünebilir lif bağırsaklarda dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olan jel benzeri bir madde oluşturur. Çözünmeyen lif bağırsaklardan sağlam bir şekilde geçer, ancak dışkıyı daha hacimli hale getirerek geçişi kolaylaştırır.

İnflamatuar bağırsak hastalığına faydalıdır

İki ana inflamatuar bağırsak hastalığı tipi (İBH) vardır; ülseratif kolit ve Crohn hastalığı. Her ikisi de kronik bağırsak iltihabı ile karakterizedir. Yulaf kepeği, bu hastalar için sağlıklı bir besindir.

Bunun sebebi, butirat gibi sağlıklı bağırsak bakterilerinin kısa zincirli yağ asitlerine (SCFA’lar) ayrılabildiği diyet lifinde yüksek olmasıdır. SCFA’lar kolon hücrelerini beslemeye yardımcı olur ve bağırsak iltihabını azaltır.

Ülseratif koliti olan kişilerde yapılan 12 haftalık bir çalışma, günde 60 gram yulaf kepeği almanın – 20 gram lif sağladığını – mide ağrısını ve reflü belirtilerini azalttığını buldu.

Kolorektal kanser riskini düşürür

Kolorektal kanser, en sık görülen kanser türlerinden biridir ve yulaf kepeği bu kanser riskini azaltabilecek çeşitli özelliklere sahiptir.

Sağlıklı bağırsak bakterileri için gıda görevi gören çözünebilir lifler – beta-glukan gibi – çok yüksektir. SCFA üreten bu bakteri fermente bir liftir. Ek olarak, kanser gelişimini baskılayan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

Yulaf kepeği zayıflatır mı?

Yulaf kepeği çözünür lif bakımından yüksektir, bu da iştahı bastırmaya yardımcı olur. Çözünür lif, tok hissetmeye yardımcı olan hormon seviyelerini yükseltir. Bunlar, kolesistokinin (CKK), GLP-1 ve peptid YY (PYY) ‘dir. Ayrıca, ghrelin gibi açlık hormonlarının seviyelerini de azaltır.

Tok tutan yiyecekler zayıflamaya yardımcı olur. Örneğin, bir çalışma, kahvaltıda yulaf kepeği yiyenlerin, mısır gevreği yiyenlere göre, bir sonraki öğünde daha az kalori tükettiğini tespit etti.

Yulaf kepeği cilde faydaları

Yulaf kepeği akneyi önlemeye ve cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca kuru ve kaşıntılı cildi tedavi eder ve doğal temizleyici olarak kullanılır. Yulaf kepeği ile yapılan cilt maskeleri, cildi korur.

Yulaf kepeği zararları

Hamile ve emziren kadınlar da dahil çoğu insan için güvenli bir gıdadır. Ancak bazı durumlarda yan etki görülebilir. Bağırsak gazına ve şişkinliğe neden olabilir. Yan etkileri en aza indirmek için, düşük bir miktarla başlayın. Vücudunuz alıştıktan sonra yan etkiler ortadan kalkacaktır.

Yulaf, gluten içermemesine rağmen, nadir durumlarda, buğday veya arpa ile aynı alanlarda yetişir ve bu ürünler yulafı glutenli hale getirebilir. Bu nedenle, gluten intoleransı veya çölyak hastalığı olanların yulaf yerken dikkatli olmaları gerekir.

Yulaf kepeği nasıl yenir?

Sıcak veya soğuk olarak farklı şekillerde tüketilebilir. Aşağıda sıcak olarak hazırlanabilecek yulaf kepeği tarifi bulunmaktadır:

Yulaf kepeği nasıl yapılır?

 • 1/4 su bardağı (24 gram) çiğ yulaf kepeği
 • 1 su bardağı (240 ml) su veya süt
 • Bir tutam tuz
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1/4 çay kaşığı tarçın

İlk önce, suyu ya da sütü bir tencereye – tuzla birlikte – ekleyin ve kaynatın. Yulaf kepeğini ekleyin ve ısıyı düşürün, sürekli karıştırarak 3-5 dakika pişirin. Pişmiş yulaf kepeğini çıkarın, bal ve tarçın ekleyerek karıştırın.

Yulaf kepeği ile neler yapılabilir?

Ayrıca yulaf kepeğini ekmek hamuru ve kek hamuru ile karıştırın. Alternatif olarak, tahıl, yoğurt ve tatlı gibi yiyeceklere çiğ olarak ekleyin ve yiyin.

Sonuç olarak;

Yulaf kepeği, yulafının dış tabakasıdır ve yulaf kepeğinin faydaları saymakla bitmez. Kalp sağlığına, kan şekeri kontrolüne, bağırsak fonksiyonuna ve kilo kaybına yardımcı olabilecek lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından yüksektir.

diyetz.com

Источник: https://www.diyetz.com/yulaf-kepegi-faydalari-zararlari/

Yulaf Ezmesi ve Faydaları

Yulaf Kepeği Çocuklara Zararlı

Yulaf, bilimsel adı Avena sativa olan bir tam tahıl. Genellikle Kuzey Amerika ve Avrupa’da yetişiyor.

Yulaf ezmesi iyi bir diyet lifi ve beta-glukan kaynağı olmasının yanı sıra vitamin, mineral ve anti-oksidanlar açısından da zengin.

Yulaf ezmesi, avenanthramide adı verilen kalp hastalığına karşı koruyucu etkisi olduğuna inanılan bir grup anti-oksidanın tek bilinen kaynağı.

Kan şekerini ve kolesterol seviyesini düşürmek gibi sağlığa faydalı etkileri nedeniyle yulaf son zamanlarda çok ilgi çekiyor (1, 2, 3, 4).

Yulaf genellikle ezme halinde satılıyor ve buna benziyor:

Hızlı yulaf ezmesi çok daha ince bir halde eziliyor ve suyu çok hızlı absorbe ediyor ve böylece çok hızlı pişiyor.

Yulaf kepeği ise (yulafın lif açısından zengin dış kabuğu) genellikle müsli veya ekmek içinde ayrı bir kahvaltılık olarak tüketiliyor.

Besin Değerleri

Yulafın iyi dengelenmiş bir besin yapısı var.

Kuru halde (suyu saymazsak), yulafın %62’si karbonhidrat, %19’u kaliteli protein, %7,5’u yağ ve %12’si diyet lifinden oluşuyor.

Aşağıdaki tabloda yulafın tam besin değerlerini görüyorsunuz (5):

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar, yulafın %66’sını oluşturuyor.

Yulaftaki şeker miktarı çok düşük ve şeker oranı sadece %1.

Yulaftaki karbonhidratların %10’u diyet lifi ve %85’i ise nişastadan meydana geliyor.

Nişasta

Nişasta uzun zincirli glikoz moleküllerinden meydana geliyor ve yulafın büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Yulafta bulunan nişasta diğer tahıllardakine göre biraz daha farklı. Yağ oranı fazla olduğu için suya bağlanma miktarı da daha fazla (6, 7, 8).

Sindirilmesine göre yulaftaki nişastalar 3’e ayrılıyor (9). Bunlar:

 • Hızlı sindirilen nişasta (%7), bunlar hızlı bir şekilde sindirilip glikoz haline geliyor.
 • Yavaş sindirilen nişasta (%22), bunlar biraz daha yavaş sindiriliyor (10).
 • Dirençli nişasta (%25), bu çeşit nişasta aynen diyet lifi etkisi gösteriyor. Sindirimden kaçıyor ve bağırsakta kalarak dost bakterileri besliyor (11).

Diyet Lifi

Yulafın yaklaşık %12’si diyet lifinden oluşuyor. Yulaftaki liflerin büyük bir çoğunluğu suda çözünebilen ve beta-glukan adı verilen lifler.

Yulaf aynı zamanda suda çözünmeyen, lignin, seluloz ve hemiseluloz gibi lifleri de barındırıyor (12).

Yulaf, diğer tüm tahıllardan daha çok suda çözünen lif içeriyor ve böylece sindirimi yavaşlatıp, iştahın azalmasına ve daha fazla tokluk hissedilmesine neden oluyor (13, 14).

Beta-glukan lifler suyla birleşince az miktarda bile olsalar jele benzer bir madde oluşturuyorlar.

İşlenmemiş ham yulafta beta-glukan oranı %2,3-8,5 civarında değişiyor ve beta-glukan genellikle kepekte bulunuyor (15, 16).

Beta-glukanların kolesterol seviyesini düşürdüğü ve safra asitlerini temizlediği biliniyor. Ayrıca karbonhidrat zengini bir yemekten sonra kan şekerini ve insülin seviyesini düşürdüğüne inanılıyor (17, 18, 19, 20).

Beta-glukanların günlük tüketiminin kolesterolü, özellikle de LDL (kötü) kolesterolü düşürdüğü biliniyor ve bu da kalp hastalığı riskini azaltabilir (21).

Protein

Yulafın yaklaşık %11-17’si kaliteli proteinden meydana geliyor ve bu oran diğer tahılların çoğundan daha fazla (22).

Yulafta bulunan proteinin %80’si avenalin ve bu protein diğer tahıllarda bulunmayıp, daha çok bakla proteinlerine benziyor.

Yulafta az miktarda bulunan bir başka protein ise avenin (23). Bu protein glutenle ilişkili. Ama ne var ki saf yulaf, gluten intoleransı olanların büyük bir çoğunluğu için sorun yaratmıyor (24).

Yağ

Yulaf, diğer tüm tahıllardan daha fazla yağ içeriyor (%5-9). Yulaftaki yağların büyük bir kısmı doymamış yağ asitlerinden meydana geliyor (3).

Vitamin ve Mineraller

Yulaf vitamin ve mineral açısından çok zengin. En çok bulunanlar:

 • Manganez: Genel olarak tam tahıllarda bulunan bu eser mineral gelişim, büyüme ve metabolizma için önemli (25).
 • Fosfor: Kemik sağlığı için ve doku bakımı için önemli bir mineral (26).
 • Bakır: Batı diyetinde genellikle eksik alınan anti-oksidan bir mineral. Kalp sağlığı için önemli (27).
 • B1 vitamini: B1 vitamini tahıl, fasulye ve et gibi pek çok gıdada bulunuyor.
 • Demir: Oksijenin kanda taşınmasını sağlayan hemoglobin proteinin bir parçası olan demir, insan diyetinin kesinlikle esansiyel bir parçası.
 • Selenyum: Anti-oksidan ve vücuttaki çeşitli işlemler için önemli. Düşük selenyum seviyesi erken ölümle, bağışıklık sisteminin ve zihinsel fonksiyonun zayıflamasıyla bağlantılı (28).
 • Magnezyum: Genellikle eksik alınan magnezyum, vücuttaki çeşitli işlemler için önemli (29).
 • Çinko: Genel sağlık için önemli olan ve vücuttaki pek çok kimyasal reaksiyonda rol alan bir mineral (30).

Fitobesinler

Yulaf sağlığa pek çok faydası olan anti-oksidanlar açısından çok zengin (3, 31, 32, 33).

Yulaftaki temel fitobresinler:

 • Avenathramide: Sadece yulafta bulunan avenathramideler bir grup anti-oksidan. Damar inflamasyonunu azaltabilir ve kan basıncını (tansiyon) düzenleyebilirler (34, 35, 36).
 • Ferülik Asit: Yulafta ve diğer tahıllarda en çok bulunan folifenol anti-oksidan (12, 37).
 • Fitik Asit: En çok yulafın kepeğinde bulunan fitik asit, demir ve çinko da dahil çeşitli minerallerin absorbe edilmesini engelleyebilir (12, 38).

Yulafın Faydaları

Araştırmalar tekrar ve tekrar yulafın kolesterol seviyesini düşürebildiğini ve bunun da kalp hastalığı riskini azalttığını gösteriyor (39, 40, 41, 42, 43).

Yulafın tansiyonu düşürdüğü, şişmanlık ve şeker hastalığı riskini de düşürdüğüne inanılıyor (44, 45, 46, 47, 48).

İşte yulafın sağlığa temel faydaları:

Yulaf kolesterolü düşürebilir

Kalp sağlığı dünyada ölümlerin bir numaralı sebebi (49).

Kolesterol seviyesi, özellikle de oksitlenmiş LDL kolesterol, kalp hastalığı için çok önemli bir risk faktörü (50).

Bir dizi araştırma içerdiği beta-glukan sayesinde yulaf ve yulaf kepeğinin kolesterol seviyesini azalttığını gösteriyor (41, 51, 52, 53, 54, 55).

Yulafın kolesterol etkisinin iki mekanizmaya bağlı olduğuna inanılıyor

Birinci mekanizma, beta-glukan sindirim sisteminde bulunanların yapışkanlığını artırdığı için yağ ve kolesterolün de absorbe edilmesini yavaşlatıyor (56).

İkinci mekanizma ise, beta-glukan karaciğer tarafından sindirime yardımcı olması için üretilen kolesterol zengini safra asitlerine bağırsakta yapışıyor. Ve sonra onları sindirim sisteminden dışarı çıkarıp vücuttan atılmasını sağlıyor.

Normalde safra asitleri sindirim sisteminde geri dönüşüme uğruyor ama beta-glukan bu geri dönüşümü durdurup, kolesterol seviyesinin azalmasını sağlıyor (57).

Otoriterler “günde en az 3 gram beta-glukanın kalp hastalığı riskini azaltacağı” iddiasını onaylıyor (58).

Yulaf ve Şeker Hastalığı

Diyabet hastalığına yakalananların sayısı son yıllarda büyük bir artış gösterdi.

Tip 2 Diyabet hastalığı (şeker hastalığı), hücrelerin insüline direnç kazanması veya insülin üretilmemesi nedeniyle kan şekerinin sürekli yüksek kalması olarak ifade ediliyor.

Yulafta bulunan ve suda çözünen beta-glukanın etkileri, şeker hastaları üzerinde test edildi ve kan şekeri kontrolünde çok faydalı olduğu görüldü (59, 60).

Az miktarda beta-glukan karbonhidrat zengini bir yemekten sonra hem glikozu hem de insülin cevabını kontrol edebiliyor (61, 62, 63).

İnsülin direnci yüksek, tip 2 şeker hastalarında, 4 hafta boyunca yulaf içeren bir beslenme, kan şekerini dengelemek için ihtiyaç duyulan insülin miktarını tam %40 azaltabiliyor (64).

Araştırmalara göre beta-glukanlar insülin hassasiyetini artırıyor ve böylece tip 2 diyabet hastalığını yavaşlatabiliyor veya engelleyebiliyor (65, 66, 67, 68). Ama yeni bir inceleme bu konuda delillerin tatmin edici olmadığı söylüyor (54).

Haşlanmış yulaf ezmesi az miktarda glikoz ve insülin cevabı yaratırken, eğer yulaf pişirilmeden önce un haline getirilirse cevap önemli oranda artıyor (69, 70, 71).

Yulaf ve Tokluk Hissi

Tokluk hissi enerji dengesinde önemli bir rol oynuyor. Bizim yemek yemeye son vermemizi ve açlık hissedene kadar tekrar yemememizi sağlıyor (72).

Tokluk hissi sinyallerinin bozulması şişmanlık ve şeker hastalığıyla bağlantılı (73, 74).

38 gıdanın verdiği tokluk hissinin ölçüldüğü bir araştırmada haşlanmış yulaf 3. sırada geldi ve kahvaltı gıdaları içinde ise 1. sıradaydı (75).

Beta-glukan gibi suda çözünen lifler midenin boşalmasını yavaşlatıp, tokluk hormonlarının salgılanmasını teşvik ederek tokluk hissi yaratabilir (76, 77, 78).

İnsanlar üzerinde yapılan deneyler gösteriyor ki beta-glukan açısından zengin olan yulaf diğer diyet liflerine ve kahvaltı yemeklerine kıyasla tokluğu artırıp, iştahı azaltıyor (13, 14, 79, 80).

Toklul hissi yaratmalarının yanı sıra, haşlanmış olarak yendiği zaman yulafın kalori yoğunluğu çok düşük. Bol miktarda diyet lifi, vitamin ve mineral içeriyor ve harika bir diyet yemeği.

Yulaf ve Glutensiz Beslenme

Glutensiz beslenme, gluten hassasiyeti olan veya çölyak hastaları için tek seçenek. Yulaf gluten içermiyor ama ona benzer bir protein, avenin, içeriyor.

Çalışmalar gösteriyor ki çölyak hastalarının büyük bir çoğunluğu sorun yaşamadan çok miktarda yulaf yiyebiliyor (81, 82, 83, 84, 85, 86).

Yulaf, mineral ve diyet lifi alımını artırarak, glutensiz diyetlerin besin alımını artırıyor ve bu yüzden glutensiz beslenen kişiler yulaf yiyor (87, 88).

Glutensiz diyet sırasında yulaf yerken yaşayabileceğiniz tek sorun yulafın içine bazen diğer tahılların karışması çünkü yulaf da genellikle diğer tahıllarla aynı yerlerde hazırlanıp satışa sunuluyor (89, 90).

O yüzden çölyak hastalarının saf veya üzerinde glutensiz yazan yulafları tercih etmeleri önemli.

Yulafın Diğer Faydaları

Yulaf, kanser araştırmaları gibi diğer alanlarda da yoğun bir şekilde araştırılıyor ama bu araştırmalar henüz başlangıç aşamasında.

Yulafın kayda değer birkaç faydası daha var.

Mesela 6 aylık olana kadar küçük çocuklara yulaf yedirilmesi, daha düşük çocukluk dönemi astımına yakalanma ihtimaliyle bağlantılı (91).

Birkaç araştırma yulafın bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini ve vücudun bakterilere, virüs, mantar ve parazitlere karşı mücadele gücünü artırabileceğini gösteriyor (92).

Yaşlılarda, yulaf kepeği tüketmek kendini iyi hissetmeyi sağlayıp, laksatif ihtiyacını azaltabiliyor (93, 94, 95).

Yulafın Zararları

Yulaf genellikle iyi tolere edilir ve herhangi bir yan etkisi görülmez.

Avenin hassasiyeti olan bireyler, gluten intoleransına benzer bazı yan etkiler görebilirler ve o yüzden yulaftan uzak durmaları gerekir (96, 97, 98).

Yulaf bazen buğday gibi diğer tahıllarla karışmış olabilir ve bu yüzden çölyak hastaları veya gluten hassasiyeti olan kişiler tarafın tüketilince sorun yaratır (89, 90).

Daha önce söylediğim gibi çölyak hastaları veya gluten hassasiyeti olanlar başka tahılların karışmadığı, glutensiz olduğu üzerinde yazan yulaf ürünlerini tercih etmeli.

Источник: https://www.bodytr.com/yulaf-ezmesi-ve-faydalari

Kilo kaybı, yarar ve zarar için yulaf kepeği

Yulaf Kepeği Çocuklara Zararlı

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Kepekli tahılların ve lifin popülaritesi her gün artmaktadır. Artan sayıda insan, her zamanki diyetlerini sağlık ve uzun ömür için bu sağlıklı ürünlerle desteklemektedir.

Tahılların dış kısmı, bitki mikroplarını beslemek için bütün iz elementleri içeren aleurone tabakalı endometriyumdur. Bu yüzden kepek – protein bileşiklerinin, vitaminlerin ve mineral tuzların depoları.

Çoğu zaman, sağlıklı bir yaşam tarzı hayranları yulaf kepeği için tercih eder – tam tahıl kabukları, endüstriyel işlemler sırasında temizlenir (temizlik).

Yulaf kepeği – yararları ve zararları

Düzenli yulaf ve diğer tahıl kepeği tüketimi, sindirim süreçlerini düzenler, kandaki yüksek yoğunluklu kolesterol seviyesini azaltır, çürüme ürünlerinin ve patojenik mikroorganizmaların vücutlarını temizler, fazla kilonuzu azaltır. Son yıllarda yulaf kepeğinin yararları ve zararları, dünya genelindeki beslenme uzmanları tarafından yakın çalışmalara konu olmuştur.

Bu diyet ürününün temel avantajı, yüksek konsantrasyonlu bir elyaf veya diyet lifi olarak adlandırılır. Diyet lifinin genel olarak sindirim sisteminin çalışması ve özellikle de bağırsak üzerindeki çalışmaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bağırsakların durumunun insan vücudu üzerindeki etkisini abartmak zordur. Herkes, bağışıklık hücrelerinin yaklaşık% 80'inin bu organda bulunduğunu bilmiyor. Bağırsakta işlenmiş gıda ve metabolik ürünleri zamanında tahliye etme kabiliyeti vücudun durumuna, iyiliğe ve tüm organ ve sistemlerin performansına bağlıdır.

Fiber lifler – doğal bir sorbent, dışkı kütlelerinin birikmesini ortadan kaldırır, bağırsak duvarını cüruftan temizler, organ peristalsisini aktive eder. Sıvı bir ortamda şişirilen yulaf kepeği, tüm toksik bileşiklerin yanı sıra kendiliğinden fazla yağ emer ve işlenmemiş formda dışkıdan çıkarır.

Diyette yeterli miktarda lif dozu, sindirim organlarının onkolojisinin önlenmesini sağlar, mukoza zarının toksinler ve kanserojenlerle uzun süre temas etmesini önler. Metabolitlerin birikmesini, çürüme ve fermantasyon işlemlerinin gelişmesini önleyerek, yulaf kepeği, yararlı mikrofloranın gelişimi için en uygun koşulların oluşturulmasına katkıda bulunur ve dysbacteriosis oluşumunu önler.

Ek olarak, yulaf kepeği – mükemmel bir vitamin kaynağı (B, E, K, kolin) ve iz elementleri (kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum ve diğer mineral tuzları) kaynaklarıdır. Yulaf kepeğinin enerji değeri, yani kalori içeriği, kcal / 100 g'dır ve protein içeriği, 100 g ürün başına 17 g'dır.

Yulaf kepeği şeker hastaları için yararlıdır (yiyeceklerle beslenen karbonhidratların hızlı bir şekilde emilmesine izin vermezler), kardiyovasküler patolojileri olan hastalar (kan kolesterolünü düşürür – aterosklerozu tedavi eder ve kalp krizini / felçini önler), sık sık kabızlık, obezite ve gastrointestinal sistem hastalıkları için faydalıdır.

Yulaf ezmesi yemekten zarar ancak doktorların tavsiye ettiği ve günde 30 gram'a kadar olan dozu aşmakla elde edilebilir (yaklaşık üç yemek kaşığı).

Aşırı liflenme, sadece saflaştırma ve kilo verme işlemlerini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda sindirim sistemi çalışmalarında ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Kilo kaybı için yulaf kepeği nasıl alınır?

Günlük dozaj 30 gram diyet lifi. Yani, kepek ana öğünlere eşlik edecek şekilde bir ila üç yemek kaşığı yemelisiniz.

Sabah yulaf lapasına bir çorba kaşığı kepek ekleyin. İdeal olarak, yulaf lifi, özellikle probiyotikler – asidofilik ve laktik asit bakterileriyle zenginleştirilmiş fermente süt ürünleri ile birleştirilir. Bu kombinasyon, bağırsak mikroflorasını iyileştirmek ve disbakteriyoz ve kabızlıktan kurtulmak için eşsiz bir üründür.

Hangi yulaf kepeği daha iyidir?

Buy yulaf kepeği bir sorun değil. Çoğu zaman, diyet ürünü olan ambalajlar eczane zincirinde ve ayrıca şeker hastaları için ayrılmış mağazalarda bulunabilir. Çeşitli üreticilerin yulaf kepeği çevrimiçi mağazalarda ve sağlık gıda pazarlarında satılmaktadır.

Sadece yüksek kaliteli elyaf kullanmak için, seçimin temel prensiplerini bilmelisiniz:

 • Birkaç farklı ürünü karşılaştırma fırsatı varsa, dokunma en az pudra olanların seçimi durdurulmalıdır (tahılların geri kalan kısımları çıplak gözle görünür ve üründe fazla nişasta vardır);
 • kepek aromasına ve görünümüne dikkat edin – kaliteli ürün narin bej bir gölgeye sahiptir ve koku neredeyse yoktur (küfün lezzetinin en küçük ipucu bile almayı ve kullanmayı reddetmek için bir nedendir);
 • Ambalaj üzerindeki kompozisyonu dikkatlice okuyun – itibara önem veren üreticiler her zaman karbonhidratların, proteinlerin ve kepek içindeki diğer maddelerin içeriğini gösterir;
 • Bazen ince öğütülmüş kepek ticari olarak temin edilebilir – tahılın kendi kabukları öğütülerek elde edilen ürün (bu tür unlar pişirme için uygundur, normal bir görünüme sahiptir, ancak neredeyse hiç nişastalı madde içermez).

Dukan diyetinde yulaf kepeği

Kilo kaybı için yulaf kepeğinin kullanımı, son yıllarda, özellikle Pierre Ducan'a göre protein beslenme sistemi gibi modern diyetler çerçevesinde yaygınlaştı.

Kilo kaybı ve Dukan diyeti için yulaf kepeği ayrılmaz bir çift. Tecrübeli beslenme uzmanlarının yorumlarına göre, yulaf tozu kabukları ile işlenen ideal bir diyet lifi kaynağının diyetine günlük olarak dahil edilerek, bazı ürünlerin reddedilmesiyle yapay olarak yaratılan lif eksikliği yenilenir.

Kilo kaybı için yulaf kepeği alma sorusu uyum arayan insanların çoğunluğunu endişelendiriyor. Dukan diyetinin hayranları olan beslenme uzmanlarının önerileri, kepek kullanımının dört aşamada da (atak, değişim, konsolidasyon ve stabilizasyon) gerekli bir besin öğesi olduğunu söylüyor.

Dozaj – 1.5 Art. “saldırı” ve 2 yemek kaşığı üzerine kaşık. sistemin güç aşamalarında kalan kaşıklar.

Dukan diyetinde vücudun değerli diyet lifleriyle doyurulmasının en kolay yöntemi, aşağıdaki şekilde hazırlanan kepek lapasıdır: ürün birkaç saat boyunca sıvıya batırılır – tam süt ve kefir (yağsız), içme suyu. Elde edilen şişme kütlesi daha sonra yemek için kullanılır, çeşitli yemeklere eklenir veya bağımsız bir yemek olarak kullanılır.

Konforlu bir kilo kaybı için, sağlıklı ve oldukça besleyici diyet diyet yulaf kepeği yemekleri için çok çeşitli tarifler vardır. Çoğu zaman, bu ürün evde ekmek yapımında kullanılır – ekmek, çörek, ekmeği, pizza, pide, vb.

Menünüze henüz bir kepek girmediyseniz, beslenme kalitesini arttırmanın ve sağlığınıza dikkat etmenin zamanı geldi. En sevdiğiniz tabaklara lif ekleyin, onunla ekmek yapın ya da kepekli hazır pişmiş ürünler satın alın, vücudun durumunu birçok kez iyileştirirsiniz. Tanrı seni korusun!

Источник: http://tr.medic-attention.com/ovsyanye-otrubi-dlya-pohudeniya-polza-i-vred_default.htm

Yulaf ve Yulaf Ezmesi Faydaları

Yulaf Kepeği Çocuklara Zararlı

Yulaf, tahıl ailesinin çok tüketilmeyen ancak önemli bir üyesidir. Özellikle diyetlerden eksik olmayan yulaf ve türevlerinin faydalarını irdeledik!

Günlük koşturmaca içinde stresle boğuşan insanlar, sağlıklı beslenme konusunda pek duyarlı olamaz. Bunun sonucu olarak fazla kilolar ve obezite kaçınılmaz olabilir. Hızlı yaşam ve yoğun iş temposunda ihtiyaç duyulan enerjiyi alabilmek için ideal besin kaynakları bulmak gerekiyor.

Makalemizde sizi böyle bir besin kaynağı ile tanıştıracağız: Yulaf ve yulaf ezmesi…

Yulaf, Yulaf Kepeği ve Yulaf Ezmesi Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle bu sorunun cevabını vermek gerekiyor. Yulaf, yulaf kepeği ve yulaf ezmesi farklı besinlerdir.

Yulaf; “buğdaygiller” familyasından bir tahıl bitkisidir. Bilimsel olarak “avena sativa” olarak bilinen tam tahıllı bir besindir. Besin değeri, diğer tahıl ürünlerine göre daha azdır.

Ekmekler ve bisküviler, öğütülerek kullanıldığı başlıca yiyeceklerdir. Yulaf taneleri dokunaklı olduğu için pişirmek uzun zaman alır. Bu sebeple genellikle öğütülmüş, ezilmiş veya kırılmış olarak tüketilir.

Yulafın taneleri, yeşil sapı ve samanı hayvan yemi olarak da kullanılır.

Yulaf kepeği; yulaf tanesinin kabuğudur. Diğer bir ifade ile yulafı saran dış kısımdır. Öğütülmüş yulaf tanesi ve yulaf kepeği muadil değildir. Bazı diyetlerde çeşitli formlarda kullanılır.

Yulaf ezmesi; yulaf tanesi ile birlikte içine çeşitli meyveler, baharatlar, kuruyemişler ve tatlandırıcı besinlerin katıldığı bir yiyecektir. Adından anlaşılacağı gibi yulaf ezmesi, yulafların ezilmesinin ardından su ile kaynatılması ve diğer besinlerin karıştırılması işlemleri ile elde ediliyor.

Yulafın Faydaları Nelerdir?

Yulafın içeriğinde bulunan ve “beta glukan” adı verilen çözülebilir lif, yulafa yüksek besin değeri katar. Bir glikoz türü beta glukan, bu besinin faydalarının temelini oluşturur. Yüzde 55 oranında çözülebilir, yüzde 45 oranında da çözünemez lif içeren yulaf, vücut için oldukça ideal bir lif kaynağı… Ayrıca çok değerli proteinler ve 8 farklı temel aminoasit de içerir.

Yulafın faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur 
 • Kardiyovasküler rahatsızlıkları önler. 
 • Vücudun direncini arttırır. 
 • Kalp krizi riskini azaltır. 
 • Bakterilere karşı vücudun bağışıklığını güçlendirir. 
 • Kanserli hücrelerin yok edilmesine yardımcı olur. 
 • Diyabete karşı etkili olan yulafın glisemik yükü de oldukça hafiftir. “Tip-2” diyabet hastaları için idealdir. 
 • Antioksidan “avenanthramide” adlı madde barındıran yulaf, bu madde sayesinde kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. 
 • Yulaftaki “beta glukan”, kan kolesterolünün dengelenmesine yardımcı olur. 
 • İçeriğindeki bol miktarda lif sayesinde mide ve bağırsakların fonksiyonlarına destek olur 
 • Uzun süreli tokluk sağlayarak kilo kontrolüne yardımcı olur. 
 • Tiroid bezinin işlevine yardımcı olur. 
 • Tiroidi dengeleyerek, guatr hastalığından korur. 
 • Östrojen hormonunun dengelenmesini sağlar. 
 • Ciltte yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır. 
 • Ciltte oluşan kızarıklıklara ve kaşıntılara karşı etkilidir. 
 • Bebeklerde bez pişikleri ve iltihaplanmalara karşı kullanılabilir.

Yulafın Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Aslında yulaftan yapıldığı için, yulafın bütün faydalarını barındırır. İçeriğindeki önemli maddeler ve diğer besinlerin faydaları birleşince vücudun birçok ihtiyacını karşılayabilen özellikler kazanır.

Önemli oranda lif içeren yulaf ezmesi, bol protein, mineral tuzlar, vitaminler ve lipid de barındırır. Yüksek oranda aminoasit de içeren yulaf ezmesinin 40 gramı 150 kalori ve 2 gram da lif içerir.

Dört yemek kaşığı yulaf ezmesi, 2 dilim ekmekle eşdeğerdir.

Soğuk havalardan mağdur olanlara, hamile kadınlara ve büyüme çağındaki çocuklara önerilen yulaf ezmesinin faydaları;

 • Yulaf ezmesi, düzenli olarak tüketildiğinde vücudu yeniler, canlılık kazandırır. 
 • Hücrelere enerji taşınmasına yardımcı olur. 
 • Hücrelerin yenilenmesine destek olur. 
 • Dokulara oksijen transferinde rol alır. 
 • Yeni dokular oluşmasında aktif rolü vardır. 
 • Kalp ve beyin aktivitelerini destekler. 
 • Kalp sorunlarını, kolesterolü ve yağ birikimini önler. 
 • Kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutar. 
 • Sindirimi ve bağırsak geçişlerini kolaylaştırarak, kabızlığı önler. 
 • Karbonhidrat içeriği sayesinde açlık hissini bastırır. 
 • İçeriğindeki Omega-3 ve linoleik asitler sayesinde kötü kolesterolü azaltır. 
 • Merkezi sinir sistemine yardımcı olur, korur ve dengeler. 
 • İçerdiği bitkisel kimyasallar sayesinde (fitokimyasallar) kolon ve göğüs kanseri riskini yüzde 10 oranında azaltır. 
 • İçeriğindeki aminoasitler sayesinde karaciğerdeki lektin üretimini tetikleyerek, vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. 
 • Bünyesindeki liflerin damarlarda oluşturduğu bariyer sayesinde arter duvarlarını temizler. 

Yulaf ve Yulaf Ezmesini Tüketim Önerileri

Yulaf ve yulaf ezmesinin, önemli öğünlerinden olan kahvaltılarda tüketilmesi tavsiye ediliyor. Diğer öğünlerde ise ekstra tüketilebilir.

En iyi enerji kaynaklarından biri olan yulaf ezmesinin sabah veya öğleden önce tüketilmesi tavsiye ediliyor. Yulaf, yoğurda veya süte katılarak tüketilebilir.

Pişirilen kek ve çöreklerin içine katılabilir, böylece besin değerlerinin artması da sağlanmış olur.

İşte tüketim önerileri;

 • Enerji destekli bir kahvaltı için bir kâse süte 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi ekleyin. Üzerine tercihinize göre meyve parçaları ekleyebilirsiniz. 
 • Yulaftan elde ettiğiniz yulaf ezmesini muz, elma, armut ve süt veya yoğurt ile blenderde karıştırın. İsteğe göre şeker veya bal da katabilirsiniz. Bu karışımı günün herhangi bir saatinde tüketebilirsiniz. 
 • Tatlı veya tuzlu bir krep hazırlayın. Farklı bir yerde arzu ettiğiniz miktarda yulaf ezmesini sütle karıştırın. Çeşitli sebze, baharat, reçel veya balla birlikte krepin üzerine koyun. 
 • Yulaf ekmeği veya yulaf ezmesi ekmeği hazırlayabilirsiniz. Kepekli bir ekmek türü olan bu ekmeğe, tarçın veya hindistancevizi gibi baharatlar da ekleyebilirsiniz. Fırında pişireceğiniz ekmeğe üzüm, tarçın, tohumlar, ceviz, hindistancevizi veya çikolata da ekleyebilirsiniz. Veya nasıl isterseniz! 
 • Yulaf ve ezmesinden atıştırmalıklar ve kurabiyeler hazırlayabilirsiniz. Bu yiyecekler isteğinize göre fındık, badem, ceviz ve kakao da içerebilir. 
 • Yulaf parçacıkları veya yulaf ezmesini zengin bir sebze salatasına katabilirsiniz. Salatanın içeriğini size bırakıyoruz! 
 • Sebze ve et yemeklerinde kaplama uygulaması için un veya ekmek kırıntıları yerine yulaf ve ezmesini kullanabilirsiniz. Tavuk, kırmızı et ve balık harçları için farklı bir lezzet tatmış olursunuz. 
 • Yulaf ezmesi gevreği, kahvaltılarda süt ve yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir. Portakal suyu gibi bazı meyve suları ile de tüketilebilmektedir. 

Yulaf Ezmesi Tarifi

Yulaf tanesi ve kepeği doğrudan tüketilmeyebilir. Buğday tanesini nasıl çerez gibi yiyemiyorsak yulafı da çeşitli uygulamalarla tüketebiliriz. En çok bilinen ve uygulanan yulaf tüketme yöntemi ise “yulaf ezmesidir”.

Bir yulaf ezmesi tarifi paylaşarak, bu faydalı besini tüketmenize katkı sunmuş olalım:

Malzemeler; 4 yemek kaşığı yulaf, 1 bardak su, 1 adet orta boy muz, 1 çay bardağı badem sütü, 1 ila 2 çay kaşığı tarçın, 1’er tatlı kaşığı ay çekirdeği ve kabak çekirdeği içi, 1’er yemek kaşığı kuru üzüm ve yaban mersini.

Yapılışı; Uygun bir tencerenin içine yulafları koyun. Su ve badem sütü ilave edin. Bu karışımı kısık ateşte pişirin. Yulaflar 5 dakika içinde şiştiğinde karışımı ocaktan alın.

Muzun kabuğunu ince ince doğrayarak yulaflı karışıma ilave edin. Daha sonra tarçın, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, yaban mersini ve kuru üzümü ekleyerek, karıştırın. Tercihe göre üzerini süsleyebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Yulaf Hakkında Kısa Bilgiler

 • Anavatanı güneybatı Asya olan yulaf, Akdeniz de dahil olmak üzere farklı bölgelerde de yetişebilmektedir. 
 • Yulaf, yüzyıllar önce Çinliler tarafından keşfedilmiştir. Birçok tarihi Çin masalında yulaf ve yulaf ezmesinden bahsedilir. 
 • Vikingler ve antik Romalılar, güçlerini korumak için yulaf ve yulaf ezmesi ile hazırlanan yiyecekler tüketirmiş. 
 • Yulaf; Rusya'nın en kuzey ucundan Etiyopya'nın en güney ucuna; Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Mısır'da en kuzeydeki ve en güneydeki bölgeler arasında yetişebilmektedir. 
 • İngiltere'nin en kuzey ucundan ve İspanya'ya, Afrika'nın kuzeybatı ucundan Fas'a kadar uzanan bir coğrafyada farklı yulaf türleri yetiştirilmektedir. 
 • Pek çok kadının regl dönemlerinde yaşadığı ani ruhsal değişiklikler ve depresyon gibi durumlara karşı iyi geldiği belirlenmiştir. Ayrıca, regl dönemlerinde tatlı yeme arzusunu da bastırdığı tespit edilmiştir. 
 • Yulaf ve yulaftan yapılmış yiyecekler, özellikle uzun saatler çalışanlar ve sınava hazırlanan öğrencilerin ihtiyacı olan enerjiyi sağlayabilecek kapasitededir. 
 • Yulaf ezmesinin özelliklerinden faydalanmak için yiyerek tüketmek yeterlidir; ancak cilt için nemlendirici kremle karıştırılıp topikal olarak da uygulanabilir. Yulaf, ciltte pullanmayı önleyici özelliğe sahiptir. 
 • Yulaf tanesinin içinde; fosfor, magnezyum, bakır, kalsiyum, potasyum, demir, çinko, folat, B1, B3, B5 ve B6 vitaminleri bulunur. 
 • Seksen gram yulaf 300 kaloridir; 51 gram karbonhidrat, 13 gram protein, 5 gram yağ ve 8 gram lif içerir. 
 • Amerika’da yetişkinlerin tükettiği bütün tahıllar arasında yulaf, yüzde 20’lik bir paya sahip. 
 • Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri, küresel yulaf üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Dünyanın yulaf arzının yaklaşık yüzde 4'ünü oluşturmaktadır. 
 • Avustralya, küresel anlamda yulafın yaklaşık yüzde 9'unu üretmektedir. 
 • Dünyada yılda yaklaşık 100 milyon ton yulaf üretilmektedir. 

Источник: https://www.makaleler.com/yulaf-ve-yulaf-ezmesi-faydalari

Yulafın Faydaları

Yulaf Kepeği Çocuklara Zararlı

Özellikle kış aylarında güne yulaf ezmesi ile başlamak sağlık açısından çok faydalıdır. Çünkü yulaf çok iyi enerji sağlayan protein ve karbonhidratlar açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Yulaf ezmesiye alakalı modern tıbbın yaptığı birçok araştırma düzenli olarak yulaf ezmesi tüketiminin hastalıkları sizden uzak tutacağını ortaya koymuştur.

Yulaf bol miktarda lif içermektedir ve sadece bir fincan yulaf bile vücudun gereksinim duyduğu protein ve lif ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayabilmektedir. Güne zinde başlamak için çok iyi bir laternatif olan yulaf, iç organlarının sağlığını koruması dışında topikal olarak uygulanabilmektedir.

Yulafı sağlık açısından bu kadar önemli kılan şüphesiz içerdiği zengin mineraller ve bileşenlerdir. Yulaf yazlar açısından çok zengindir, bunun dışında bol miktarda karbonhidrat ve protein içermektedir. B6 vitaminin yanında tiamin, riboflavin ve niasin içeren yulaf ayrıca bol miktrada folat içerir.

Yulaf daha çok içerdiği bol miktardaki minerallerle dikkat çekmektedir. Mükemmel bir fosfor deposu olan yulaf bunun yanında  kalsiyum, demir, manganze, magnezyum, sodyum ve bakır içermektedir

İçerdiği bol miktardaki mineraller yardımıyla bünye sağlığının gereksinim duyduğu bir çok besini sağlar. Şimdi içerdiği bol miktardaki minerallerle, yulafın sağlık açısından faydalarını detaylı olarak incelemeye çalışalım.

Yulafın Sağlığa Faydaları

Yulafın sağlık açısından pek çok faydası vardır. Yenilerek ve topikal olarak tüketilebilmesi sağlık açısından çok geniş bir yelpazade fayda sağlamaktadır.

Yulafın cilt ve deri sağlığından saç sağlığına, sinir sistemi sağlığından tiroid bezi sağlığının korunmasına kadar birçok fayda sağlamaktadır.

Yulafın özellikle vücudun büyük bir bölümünü kaplayan cilt ve deri sağlığına faydaları anlatmakla bitmez.

Yulafın Cilt Sağlığına Faydaları: Yenilerek tüketilmesi dışında yulafın cilt bakımı olarak da kullanıldığını söylemek mümkün. Yulafın cilt bakımında kullanılması yeni bir şey değildir, eski Mısır ve Roma dönemine dayanan bu uygulama M.Ö 2000’li yıllara dayanmaktadır.

Cilt sağlığı açısından en önemli özelliklerinden bir tanesi akne tedavilerinde kullanılıyor olmasıdır.

Yulafın 15 dakika pişirildikten sonra ılık bir şekilde masaj yapılarak cilde 10 dakika boyunca uygulanması akne sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Bu uygulama aynı zamanda sivilce sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olduğu gibi pul pul dökülen ciltler için de şifa kaynağı olabilir.

Bir fincan suya bir miktar yulaf katarak 15 dakika boyunca kaynatın ve aynı yulafı da anlattığımız şekilde cildinize masaj yaparak uygulayın. Uygulama en az 10 dakika sürmelidir. Bu uygulama özellikle donuk ve kuru ciltler için faydalıdır.

Cilde uygulandığında  yulaf koruyucu tabaka oluşturur. Kaşıntı ve döküntü probemlerini ortadan kaldırabilmektedir. Bu uygulamayı yaptıktan sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın.

Haftada bir kere bu uygulamayı yapmanız cildinizin yumuşamasını ve nemlenmesini sağlayacaktır.

Yulafın cildinizi tam anlamıyla sadece nemlendirmesini istiyorsanız yukarıda anlattığımız sütlü yulaf karışımına ayrıca bal katarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Yalnız balı kaynama esnasında veya kaynama öncesi katmamalısınız bu durumda bal özelliğini yitirebilir. Yulafı soğumaya bıraktığınızda balı karıştırarak cildinize uygulayın.

Serbest radikal düşmanı olan bal cildinizin temizlenmesini ve gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır, bu da cildin sağlıklı bir şekilde hava almasını sağlar.

Yulafın cilt sağlığına sunduğu diğer bir fayda ise kaşıntılıları giderebiliyor olmasıdır. Bazı cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntılar aynı zamanda dökülmeyi de beraberinde getirmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalara ayrıca cilt ve deride meydana gelen kaşıntıları giderebilir. Bu yüzden yaygın olarak deri hastalıklarının tedavisinde de yulaf kullanılmaktadır.

Cilt için doğal bir temizleyici olan yulaf aynı zamanda su çiçeği hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Bunun yanında bazı cilt, deri iltihabı ve enfeksiyonlarına karşı da tedavi amaçlı yaygın olarak kullanılır.

Yulaf aynı zamanda cilde doğal bir parlaklık kazandırır ve aynı zamanda bakterilerin neden olduğu kararma ve sağlığı tehdit eden unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Yulafın Saç Sağlığına Faydaları: Yulaf da saç için iyidir. Topikal olarak uygulandığında, saçların yumuşamasını ve güçlenmesini sağlayabilir. Yulafın saç sağlığına faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:

Genelde şampuanların doğal olmayan içerikleri saç derisinin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilmektedir. Doğal bir şifa kaynağı olan yulaf bu sorunu ortadan kaldırabilir ve kaşıntıları giderir. Kafa derisi sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunabilir.

Bu özelliğinin dışında yine topikal olarak uygulandığında kepek sorununu giderebilir ve saçların temizlenmesini sağlar.

Son zamanlarda yapılan birçok laboratuvar çalışması yulafın saç dökülmesini englleyebileceğini ortaya koymaktadır.

Başta demir eksikliği ve serbest radikallerin verdiği zararlar olmak üzere saç dökülmesine neden olan birçok unsur vardır.

Yulaf içerdiği çok yüksek miktardaki zengin mineraller ve vitaminler yardımıyla saçların güçlenmesini sağlar ve dökülmesini engeller. Özellikle demir, bakır, magnezyum gibi mineraller saç köklerinin sağlamlaşmasına yardımcı olur.

Yulaf aynı zamanda saçlara doğal bir parlaklık kazandırabilir. Bunun için yulafın cilde faydaları kısmında anlattığımız uygulamaları saç içinde uygulamak mümkün, hiçbir yan etkisi olmayan bu uygulamalar doğal yollarla saç sorunlarını ortadan kaldırır ve aynı zamanda saç sağlığını korur.

Yulaf Sinir Sistemi Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur: Yulafın içerdiği zengin ve bol miktardaki mineraller sinir sistemi üzerinde de etkilidir. Sinirler üzerinde hissedilir bir rahatlama sağlayarak stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden alı koyar.

Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan stres genel ruh sağlığını tehdit ettiği gibi yoğun ve uzun bir süre devam etmesi durumunda fiziksel sağlık sorunlarına, özellikle sindirim sistemine ciddi ve kalıcı zararlar verebilir.

Yulafın sinir sistemi üzerinde oluşturduğu olumlu etki, böylece birçok ruhi ve fiziki hastalıklara yakalanmamızı engeller.

Uykusuzluğa İyi Gelir: Yulafın merkezi sinir sistemine iyi gelmesi aynı zamanda uyku sorunlarına neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Stres kaynaklı kötü düşünceler genelde uyku sorunlarına da neden olmaktadır.

Yulafın içerdiği zengin mineraller sinirlerin gevşemesini sağlayarak uyku sorunun ortadan kalkmasını sağlar. Bu yüzden akşamları yatmadan 1-2 saat önce bir fincan yulaf tüketimi deliksiz bir uyku çekmenize yardmcı olabilir.

Ayrıca yulafa bir miktar yoğurt veya süt karıştırmanız daha etkili olmasına yardımcı olacaktır.

Bağımlılığı Azaltır: Bazı sağlık uzmanları yulafın sigara ve alkol bağımlığını azalttığını öne sürmektedirler. Uygun bir zaman belirleyerek bağımlı olduğunuz içecek veya yiyecek yerine yulaf tüketmeniz, sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Kemik ve Kas Sağlığını Korur: Düzenli olarak yulaf tüketimi kemik ve kas sağlığının korunmasını sağlayabilir. Özellikle çocukların gelişme döneminde sağlam kas ve iskelet yapılarının oluşmasına yardımcı olur. Başta demir olmak üzere birçok mineral açısından zengin olan yulaf bu özelliği sayesinde kas ve kemik sağlığının korunmasında etkili rol oynayabilir.

Yulafın Sağlık Açısından Diğer Faydaları: Bazı sağlık uzmanları yulafın guatr hastalığına iyi geldiğini savunmaktadırlar. Ayrıca yulaf tüketimi tiroid bezlerinin hastalanmasını engelleyebilir. Genel anlamda kemik sağlığının korunmasını sağlayan yulaf, özellikle diş sağlığı için faydalıdır. Dişlerin çürümesine engel olabilir.

İktidarsızlık sorunlarına da iyi geldiği düşünülen yulaf, bununla birlikte kan şekeri seviyesini de sağlıklı düzeylerde tutmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Sindirim sistemine faydalıdır, özellikle çocuklarda sık rastalanan hazımsızlık sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Yulaf Ezmesinin Faydaları

Yulaf ezmesi halk dilinde diyet yiyeceği olarak geçer ve genelde zayıflamak isteyen kişilerin menüsünde liste başıdır. Bunun en büyük sebebi kilo verdirici ve doyurucu özelliğinin olmasıdır. Fakat yulaf ezmesinin yulafta olduğu gibi cilt ve saç sağlığına da katkısı çok büyüktür.

 • Yulaf ezmesi cilt ve saç sağlığını korur. Yukarıda anlattığımız uygulamalar yardımıyla cilt ve saç sağlığı için kullanılabilir ve tamamen doğal olduğundan dolayı herhangi bir zararı yoktur.
 • Sinir sistemi için etkili olan yulaf ezmesi düzenli olarak tüketilmesi durumunda stres ve depresyon vakaları ile bünyenin savaşmasını sağlar.
 • Bazı sağlık uzmanları yulaf ezmesinin kolesterole iyi geldiğini savunmaktadırlar. Yulaf ezmesinin içerdiği bol miktardaki lif, kolesterol emilimini sağlar ve yüksek kolesterolün neden olduğu sorunlardan bünyeyi bertaraf eder.
 • Yulaf ezmesi kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur, kolesterol seviyesini dengeleyerek kalbin çalışmasına yardımcı olur, ayrıca bu özelliğinden dolayı inme ve felç riskini azaltır.
 • Yulaf ezmesi sindirim sistemi için de faydalıdır. Özellikle bol miktarda lif içermesi bağırsak ve mide sağlığının korunmasına yardımcı olur. Lifler ayrıca kabızlık sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.
 • Bazı sağlık uzmanları yulaf ezmesinin diyabet yani şeker hastalığına iyi geldiğini savunmakla birlikte sağlıklı kişilerin şeker hastalığına yakalanma riskini azalttığını söylemektedirler.
 • Yulaf ezmesinin zayıflamaya yardımcı olduğunu belirtmiştik fakat 12-18 yaş arasındaki çocuklarda obezite sorunlarını ortadan kaldırmada etkili olduğunu çok azımız biliriz. Ergenlik döneminde çocukların obezite sorunları ile karşılaşması için düzenli olarak tüketmeleri önerilir.
 • Yulaf ezmesi enerji verir. Bu özelliğinden dolayı sporcuların düzenli olarak tükettikleri besinler arasındadır.
 • Bağırsak kanseri riskini azaltır. Bol miktarda lif içermesi başta bağırsak kanseri olmak üzere sindirim sistemini hedef alan kanser türlerine yakalanma riskini azalttığına inanılmaktadır.
 • Bazı sağlık uzmanları düzenli olarak bir miktar yulaf ezmesi tüketimi, hipertansiyon sorunlarını oratadan kaldırmaya yardımcı olacağını savunmaktadırlar.

Yulaf Kepeğinin Faydaları

Yulaf kepeği, yulafla aynı şekilde daha önceleri hayvanlar için besin olarak kullanılırdı. Ama son zamanlarda gelişen tıp aracılığı ile yapılan araştırmalar yulaf kepeğinin içerdiği zengin besinlerin insan sağlığı için de birçok faydasının olduğunu ortaya koydu ve bu yüzden özellikle son yıllarda tüketimi sağlık uzmanları tarafından tavsiye edilmeye başlandı.

Yulaf kepeğinin sağlık açısından faydaları yulaf ve yulaf ezmesiyle benzerlik göstermektedir. Yaygın olarak diyette olan kişiler tarafından daha hızlı kilo vermek için tüketilmektedir. Aynı zamanda çocukların temel besin kaynaklarındandır.

Yulaf kepeğinin sağlık açısından faydaları hakkında daha detaylı bilgi almak için yulaf ve yulaf ezmesinin sağlığa faydaları kısmına bakabilirsiniz.

Yulafın Zararları

Yulaf doğal besinler içerdiği için sağlık açısından her yaşta insanın güvenle tüketebileceği besinlerin başında gelir. Fakat her besinde olduğu gibi aşırı tüketimi özellikle sindirim sisteminde bazı sorunlara neden olabilir. Hazımsızlık başta olmak üzere, gaz ve şişkinlik yaratabilir.

Tavsiyeler

Yulafın sağlık açısından birçok faydasını detaylı olarak ele aldığımız bu yazıda başta çocukların düzenli olarak tüketmelerini önerebiliriz.

Günlük ortalama 1-2 yemek kaşığı yulafın herhangi bir sağlık sorununa neden olmayacağını söylemek mümkün.

Düzenli olarak tüketilmesi durumunda cilt sağlığından sinir sistemine, sindirim sistemi sağlığından kalp, damar ve kas sağlığına kadar çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunur.

Kaynaklar

Источник: https://www.acil.net/yulafin-faydalari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.