Yumurta Dondurma Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

içerik

Yumurta dondurma işlemi

Yumurta Dondurma Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Yumurta dondurma işlemi, kadının yumurtalığından elde edilen yumurtanın (oosit), uygun şartlar içerisinde saklanması sağlanarak, daha sonra ki zamanlarda kullanılabilmesi için, dondurulması işlemine verilen isimdir.

Kadının yumurtalıklarından, vajinal ultrasonografi yardımı ile toplanması sağlanan yumurtaların, laboratuvar ortamında vitrifikasyon yöntemi ile dondurulması sağlanan yöntem, yumurtaların çok uzun seneler boyunca korunması sağlanarak saklanmasına yardımcı olmaktadır.

2 ) Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır?

Adet döngüsü içerisinde olan kadının yumurtalıkların, hormonlu ilaçlar ile beraber uyarılması sağlanır. Yumurtalıklardan ultrasonografi muayenesi ile ve yumurta toplama iğnesinin yardımı ile beraber, yumurtaların toplanması gerçekleştirilir.

Toplanan bu yumurtalar, özel kimyasal solüsyonların içerisinde bir süre bekletilmesinin ardından, -196 derecede sıvı azot içeren tankların içerisinde dondurularak bekletilir.

Vitrifikasyon yöntemi ile yapılan yumurta dondurma işlemi, oldukça başarılı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Bu yöntem hızlı dondurma prensibi ile alakalı olarak işler. Bunun hızlı bir şekilde yapılmasının sebebi ise, dondurma işlemi sırasında yumurtaların zarar görmesine neden olabilecek buz kristallerinin ortaya çıkmasını önleyebilmek içindir.

Vitrifikasyon yöntemi sayesinde le beraber dondurulmuş olan yumurtalar, çözündüğü zaman yaklaşık % 90 ile % 100 civarında canlılığını koruyabilmektedir. Canlı bir şekilde çözülmesi sağlanan bu yumurtalar, erkekten alınmakta olan spermler ile mikro enjeksiyon tarafından döllendirilir.

Döllenen bu embriyolar, daha sonra kadının rahmine transfer edilerek, hamilelik şansının elde edilmesi gerçekleştirilir.

3 ) Kimlerde yumurta dondurma programı uygulanabilir?

Daha ileri yaşlarda çocuk sahibi olmayı isteyen bayanlar(kariyer nedeninden dolayı, şuan için evlenmeyi düşünmeyen veya bunu erteleyen bayanlarda)

Kemoterapi, radyoterapi gibi kanser teadavilerine maruz kalacak yada yumurtalıkları zorunlu olarak alınması gereken fakat rahimi kalacak hastalarda bu işlemlerden önce yumurta dondurma programı uygulanıp ileriki dönemlerde tedavileri tamamlandığında gebelik elde etme şansı olacaktır.

Tüp bebek tedavisi sırasında hiperstimülasyon gelişme riski olan hastalarda ( bu yöntem sayesinde yumurtalar dondurulup birkaç ay sonra mikroenjeksiyon yapılıp transfer işlemi gerçekleşebilir).

Erkeğin, yumurtaların toplanması döneminde sperm vermek için zorunlu bir sebepten dolayı merkezde bulunamayacağı durumlarda (örneğin acil bir tıbbi sağlık sebebi yada iş sebebiyle).

4 ) Yumurta dondurma için merkez seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yumurta dondurmanın etkin ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacı ile bu hizmeti veren merkezin, deneyimli ve teknolojik altyapısının ve güçlü embriyoloji laboratuvarının olması gerekmektedir.

Vitrifikasyon olarak ifade edilen hızlı dondurma tekniği ile yumurta dondurma konusunda devrim sayılabilecek başarılı sonuçların verilebileceği merkezler olmalıdır.

Çünkü vitrifikasyon yönteminde, başarılı bir sonuç elde edilebilmesi için doğru uygulamanın yapılması oldukça önemlidir. Hızlı ve doğru dondurma ile beraber, aynı zamanda hızlı ve doğru çözme de aynı şekilde önem taşımaktadır.

Düşük over rezervi teşhisi koyulmuş olan veya erken menopoz dönemine girme riski olan kadınlarda, elde edilecek olan yumurta sayısı ile kalitesi sınırlı olacağından dolayı, dondurma işleminin yapılacağı esnada veya dondurma işlemi tamamlandıktan sonra kaybın mümkün olan en düşük seviyede olması gerekir.

Merkez seçerken dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da, merkezde dondurulan yumurtaların uzun seneler boyunca saklanıp aynı gün ki gibi kalabilmesine yardımcı olacak elverişli alt yapının bulunmasıdır.

5 ) Yumurta dondurma süreci nasıl gerçekleşir?

Yumurta dondurma programı yaklaşık 12 ile 16 gün civarında sürer. Bu süreçler ise;

Takip süreci

Tedaviye başlamadan önce merkezlere başvuran hastalar, adet döneminin 2. günü yeniden merkeze gelerek, tedavi sürecini başlatır.

Bu süreç içerisinde hastaya yumurtalık uyarıcı hormon ilaçları verilerek, normalde alınandan daha fazla miktarda yumurtanın üretilmesi sağlanır. Takip süreci boyunca hasta merkezimize toplamda 3 veya 5 defa gelir.

Her kontrol esnasında muayene de yapılır. Hastanın hormon düzeyleri incelenerek, bu bulgulara göre ilaç dozları ayarlanır.

Yumurta toplama işlemi

Kişiye özgü folikül büyüklüğü istenilen düzeye ulaştığında yumurta toplama işlemi, vajinadan yerleştirilen bir iğne ile, ultrason eşliğinde yapılır. Bu işlem genel anestezi altında ağrısız olarak yapılmakta ve yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Hasta 2-3 saat içerisinde taburcu olmakta ve normal hayatına devam edebilmektedir.

Yumurta dondurma işlemi

Yumurtalar vitrifikasyon tekniği ile su kristalleri oluşmadan dondurulur. Dondurulan yumurtalar -196°’de sıvı azot tanklarında saklanır.

Tüp bebek süreci

Hamileliğin istenilmesi halinde, merkezlere başvuran hastaların yumurtaları çözdürülerek, tüp bebek işleminin uygulamasına başlanır.

6 ) Yumurta dondurma işlemi hangi yaşlarda yapılmalıdır?

Uzmanlar yumurta dondurma işleminin her zaman için gerçekleştirilebileceğini ifade etmektedir. Ancak bunun için en uygun olan yaş oranı ise, 35 yaşından önce olduğunu da kabul edilmektedir.

Çünkü bu yaşlara gelinene dek, yumurta hücreleri sağlıklı ve beklenilen kalite içerisinde olmaktadır. Bu yaşlardan sonra sağlanmış olan yumurtalar, sağlıklı bir hamilelik elde edilmesi için yeterli olamamaktadır.

Ancak, bazen zorunluluk durumlarından dolayı da, bu yaşlardan sonra yumurta dondurma işlemi gerçekleştirilebilir.

7 ) Yumurta dondurma işleminin ardından, yumurtalar ne kadar süre bekletilebilir?

Dondurulması sağlanmış olan yumurtalar için, herhangi bir belirli bekleme süresi söz konusu değildir. Yumurtalar, gereksinim duyulması halinde çözdürülüp, hamileliğin sağlanabilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Hatta dondurma işleminin yapılması esnasında, gruplar halinde işlem gerçekleştirilerek, farklı zamanlarda hamileliğin sağlanabilmesi amacı ile kullanılabilir.

İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Источник: https://www.doktorsitesi.com/makale/yumurta-dondurma-islemi

Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yumurta Dondurma Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kadınların kariyer planlaması yapması nedeniyle evlilik ve gebelik yaşının ileri bir tarihe ertelenmesi yüzünden, kadınların gebe kalmakta zorlanması ya da gebe kalamaması durumunda başvurabilecekleri yumurta dondurma işlemi doğurganlık yaşının yükselmesine neden olmuştur.

Yumurta dondurma işlemi kadınlara ileri yaşlarda bile bebek sahibi olma olanağı sağlayan bir uygulamadır.

Kadınların erken yaşlarında menopoza girme, kanser tedavisi görme ya da yumurtalıkların alınmasını gerektirecek cerrahi uygulamalara maruz kalma gibi durumlarda yumurta dondurma işlemi yapılabilir.

Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır?

Yumurta hücresinin dondurulması için bazı kurallar bulunmaktadır. Bunun için öncelikle yumurta hücresi M2 olarak tabir edilen döllenmeye hazır halde olması gerekir. M2 içinde 23 kromozom içeren spindle denilen baklava şeklinde bir çekirdek bulunmaktadır. Diğer 23 adet kromozom ise hücre dışında bulunmaktadır. Bunlar polar body kutup cisimciği olarak adlandırılır.

Yumurta dondurma işleminde en önemli sorun hücrenin içinde bulunan sıvıdır. Yumurta hücresi vücuttaki en büyük hücre olmakla birlikte, büyük bir bölümü sudan oluşmuştur.

Donma işleminde bu sıvı buz kristalleri haline gelerek hücrenin içinde bulunan organellerin ve dondurma sırasında hücre içinde dağılacak çekirdek içeriğinin parçalanmasına ve bozulmasına sebep olur. Bu nedenle donma işleminden önce mümkün olduğu kadar yumurtanın içindeki suyun alınması gerekmektedir.

Yumurta dondurma işleminde özel olarak hazırlanan sıvılarla hücreye zarar vermeden içerdeki su dışarıya alınır. Bunun yerine hücrenin içine özel bir sıvı girişi yapılır. Bu özel sıvı araçlarda kullanılan antifrize benzer yapıda ve hücrelere toksik olan bir yapıdadır.

Bu uygulama donma işleminde suyun kristalleşmesi ile oluşabilecek hasarları önleyecek, camlaşma yani vitrifikasyon meydana gelecektir. Yumurta dondurma işleminde iki farklı teknik kullanılmaktadır. Bu teknikler;

Yavaş dondurma (Slow freezing): Yumurta hücresi özel dondurma sıvıların içinde bekletildikten sonra bir cihazla yavaş bir şekilde soğutularak dondurulur.

Bu uygulamada genellikle -30 / -35 dereceye kadar yavaş bir şekilde soğutulan yumurtalar -196 derecedeki sıvı azot içine daldırılmaktadır.

Yavaş dondurma tekniği sperm ve embriyo dondurmada başarılı olsa da yumurta dondurma işleminde yeteri kadar başarı sağlanamadığından tercih edilmemektedir. Yumurta dondurma işlemi günümüzde en çok vitrifikasyon tekniğiyle yapılır.

Hızlı dondurma (vitrifikasyon-camlaştırma): Geçmişten beri sperm ve embriyoları dondurmada kullanılan bu teknik geliştirilerek yumurta dondurma işlemine uygun hale getirilmiştir. Bu teknikte yumurta hücresi oda sıcaklığından -186 dereceye kadar soğutulur.

Eskiden yumurta dondurma işleminde uygulanamayan bu yöntem, geliştirilerek şimdiki uygulamalarla başarılı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Döllenmemiş olan yumurtanın sitoplazma yapısı genetik materyalin sitoplazma içindeki hali, yumurtanın büyüklüğü işlemin uygulanmasını zorlaştırmaktaydı.

Ancak yeni teknikler ve dondurma solüsyonlarının kullanmaya başlanmasıyla vitrifikasyon tekniği yumurta dondurmaya uygun hale getirilmiştir. Bu nedenle yüksek başarı oranlarının elde edilmesi sağlanmıştır.

Yumurta dondurma işlemini yapan klinikler aynı tekniği uygulasalar da farklı protokoller kullanabilir. Ancak sonuçta yapılan işlem aynıdır.

Yumurta dondurma işlemi kimlere uygulanır?

 • Kariyer yapmak için anne olma isteğini daha ileri bir tarihe erteleyen kadınlara uygulanabilir. Yumurta dondurma işlemi kimlere uygulanır? başlıklı yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Kanser türlerinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi gibi ağır tedavileri görecek kadınlara uygulanır. Tedavinin sonunda yumurtalıkların işlevini kaybetme olasılığı bulunduğundan dolayı daha sonra gebelik elde edilmesi için yumurtalar ya da yumurtalıklara ait dokular dondurulabilir.
 • Tüp bebek tedavisi sırasında yumurta toplanmasına rağmen erkek eşten sperm elde edilememesi durumunda daha sonra kullanılmak için yumurtalar dondurulabilir.
 • Donör yumurtalarına alıcı gelmediğinde ya da fazla sayıda yumurta olması durumunda ileride kullanılmak için yumurta dondurma işlemi yapılır.
 • Yumurta gelişimi fazla olmayan kadınlarda yumurtalar birkaç seansta toplanır ve dondurulur. Bu şekilde biriktirilen yumurtalar birlikte çözdürülerek embriyo elde edilmeye çalışılır.

Yumurta nasıl elde edilir?

Kadınlar çeşitli yöntemler kullanılarak bazı ön hazırlıklardan geçirilip hazırlanır. Yumurta gelişimini sağlamak için ovulasyon indüksiyonu adı verilen ilaç tedavisi yapılır. Bazı durumlar doğal olarak yumurta gelişimi takip edilerek yumurta elde edilir. İlaç tedavisi kullanılarak yumurta toplanması yaklaşık olarak 10-15 gün sürer.

Kadınlar ilaçları evde kullanarak uygulamanın yapılacağı merkezde 1 gün içinde yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Kadına uygulanan anesteziyle vajinal yoldan yumurtalarda bulunan folikülerden elde edilen sıvıların mikroskop altında kontrol edilmesiyle yumurtalar belirlenir.

Bunlar inkübatör içinde dinlendirilerek olgun olanlar ayrılarak yumurta dondurma aşamasına geçilir. Son olarak yumurtalar sıvı azot içine daldırılıp soğutulur. Camlaştırma denilen bu yöntemle yüksek oranda başarı sağlanır. Yumurtalar çok uzun süre sağlıklı bir şekilde bozulmadan kalabilir.

Kadınların yumurta dondurma işlemi yapılmadan önce yumurtaların kalitesini bozabilecek sigara, alkol ve ilaçlardan uzak durması halinde, sağlıklı yumurtalar elde edilebilir.

Yumurta dondurma işleminde kadının yaşı önemli midir?

Kadınlarda yumurta üretimi olduğu sürece her zaman yumurta dondurma uygulaması yapılabilir.

Ancak yumurtalar dondurulduğu zamanın kalitesini taşıyacağından, uzmanlar 35 yaşına kadar yumurta dondurma işleminin yapılmasını tavsiye etmektedir.

Yumurtalar dondurulduğunda, kadının yaşı nispetinde sağlıklı olmaktadır. Kadının ilerleyen yaşlarında bile, bu yumurtalarla sağlıklı bebeklere sahip olmak mümkündür.

Источник: http://serkanoral.com/yumurta-dondurma-islemi-nasil-yapilir/

Yumurtalık Dondurma İşlemi Hakkında En Çok Merak Edilen 9 Bilgi

Yumurta Dondurma Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

İş yaşamında daha fazla yer alan ve kariyerlerine odaklanan kadınların istedikleri yaşta anne olabilmeleri gelişen teknolojiler sayesinde artık daha kolay hale geliyor.

ABD gibi ülkelerde oldukça yaygın olan yumurta dondurma kadınların tercih ettiği bir yöntem. Hatta gibi büyük şirketler de kurumlarında çalışan kadınlara yumurtalık dondurma yardımı bile sağlıyor.

İşte bu yöntem hakkında en çok merak edilen 9 şey…

1. Yumurta dondurma nedir?

Yumurta (oosit) dondurma, kadının yumurtalıklarından elde edilen olgun yumurtaların, ilerleyen yıllarda çocuk sahibi olmak istendiğinde kullanılmak üzere özel yöntemlerle dondurulup saklanması işlemidir.

Kanser tedavisi görecek olan kadınlar, erken menopoz riski olan kadınlar, yumurtalıklarında işleyişi etkileyen hormon seviyelerinde bozulma olan kadınlar ve yumurtalık rezervlerini etkileyebilecek operasyonlar olması gereken kadınların operasyondan önce de bu işlemi uygulayabilirler.

3. Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır?

Kadın Hastalıkları – Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu, işlemin nasıl yapıldığını detaylı olarak anlatıyor: “Önceki yıllarda kullanılan slow freezing uygulamasının yerini vitrifikasyon alması ile birlikte daha güvenilir ve özgür bir şekilde saklama şansı verdi.

Öncelikle, kadınların hormonal ilaçlar ile uyarılmış yumurtalıklarından vajinal ultrasonografi ve OPU (oocyte pick up= egg retrieval = yumurta toplama ) iğnesi yardımıyla yumurtaların toplanması gerekmektedir.

Toplanan yumurtalar özel hazırlanmış solüsyonlar ile belli süreler boyunca muamele edilir ve hastaya özel olarak hazırlanmış taşıyıcılarda -196 derecedeki sıvı azotu içeren tanklarda uzun süre muhafaza edilir.”

Vitrifikasyon işlemi temelde çok hızlı bir şekilde dondurma prensibine dayanıyor ve dondurma sırasında yumurtalara zarar verebilecek buz kristallerinin oluşmasını da engelliyor.

4. Yumurta dondurma işleminde başarı oranı nasıl?

Uygun şartlar altında gerçekleştirilen bir yumurta dondurma işlemi sonrası elde edilen canlılık oranların yaklaşık %90’lar civarında olduğunu ifade eden Dr. Necati Fındıklı; geliştirilme aşamasındaki protokollerle birlikte bu oranın %100’e yaklaştığını belirtiyor.

Tüp bebek merkezlerinde yapılmaktadır ancak yumurta dondurma yapılacak merkezin dondurma ve çözdürme işlemlerinde tecrübeli olup olmadığına dikkat edilmedir.

Genç yaşlarında yumurtalarını donduran kadınlar, kendilerini anne olmaya hazır hissettiklerinde diledikleri yaşta gebe kalma olanağına sahip olmaktadır. Bu konuda kadında herhangi bir yaş sınırlaması olmamaktadır.

Dilerse 50-60 yaşında bile kadınlar bebek sahibi olabilirler.

6. Yumurta dondurma işlemi hangi yaşlarda yapılmalıdır?

Uzmanlar yumurta dondurma işleminin her zaman yapılabileceğini belirtirler. Ancak bunun için en uygun yaşların 35 yaşından önce olduğunu da vurgularlar.

Çünkü bu yaşlara kadar yumurta hücreleri sağlıklı ve istenen kalitede olmaktadır. Bu yaşlardan sonra elde edilen yumurtalar, sağlıklı bir gebelik elde edilmesi için yeterli gelmemektedir.

Fakat bazen zorunluluktan dolayı bu yaşlardan sonra da yumurta dondurma işlemi yapılabilir.

7. Yumurta dondurma işleminden sonra yumurtalar ne kadar süre bekletilebilir?

Dondurulmuş olan yumurtalar için belirli bir bekleme süresi bulunmamaktadır. Yumurtalar ihtiyaç olduğu zamanda çözdürülerek gebelik elde edilmesi için kullanılabilir. Hatta dondurma işlemi sırasında gruplar halinde işlem yapılarak, farklı zamanlarda gebelik elde edilmesi için kullanılabilir.

8. Yumurta dondurma işleminin başarısız olmasına neden olacak faktörler nelerdir?

Bu uygulamanın başarılı olmasını sağlayacak en önemli etken, çözülmek üzere dondurulan yumurtaların canlılığını yitirmesidir. Yumurta hücresi insan vücudundaki en büyük hücredir. Yapısında fazla miktarda su bulunmaktadır.

Dondurma sırasında yumurtanın içindeki suyun buz kristallerine dönüşmesi, yumurtanın zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yumurtalar çözdürüldükten sonra döllenme şansı kalmamaktadır. Ancak bu olumsuz etki yumurta dondurma işleminde kullanılmaya başlayan vitrifikasyon yöntemiyle aşılmıştır.

Ayrıca döllenme sırasında uygulanan teknikler de bu başarıya katkı sağlamaktadır.

Yumurta dondurma işlemi kadınlarda yumurtalık yumurta rezervi olduğu her yaşta uygulanabilen bir yöntemdir. Bu uygulamanın her geçen daha fazla rağbet görmesi ve ihtiyaç duyanların artması nedeniyle, teknolojik çalışmalar yapılarak geliştirilmesine çalışılmaktadır.

Dondurma işleminin vitrifikasyon yöntemiyle yapılmaya başlanmasının ardından, başarı oranları giderek yükselmeye başlamıştır. Bu sayede yumurtalardaki canlılık oranı artmıştır. Yumurtaların mikro enjeksiyon yöntemiyle spermlerle buluşturulması da başarıya katkı yapan uygulamalar içine girmiştir.

Günümüzde yumurta toplama işleminin başarı oranları, tüp bebek tedavisinde elde edilen başarı oranlarıyla aynı seviyeye gelmiştir. Elde edilen başarı oranları % 35-50 arasında değişmektedir.

Kaynak:1,2,3,

Источник: https://listelist.com/yumurtalik-dondurma/

Yumurta dondurma işleminde başarı oranı nedir?

Dondurulmuş ve çözdürülmüş her yumurta hücresiyle gebelik elde edilemez. Fakat bu konuda yapılan çalışmalarla birlikte, yeni tekniklerin kullanılması sayesinde gebelik elde edilen yumurtaların sayısında artış meydana gelmektedir.

Vitrifikasyon (camlaştırma) yönteminin ve döllenmede mikro enjeksiyon yönteminin kullanılması sayesinde elde edilen gebelik oranında artış sağlanmıştır. Yumurtalar dondurulduktan sonra çözdürülmek için uzun yıllar bekleyebilir. Çözdürülen yumurtalardan elde edilecek gebeliklerden sağlıklı bebekler dünyaya gelebilir.

Çünkü yumurta hücresi dondurulduğunda, kadının yaşının özelliklerini taşımaktadır. Kaliteli yumurtalarla döllenen spermlerden sağlıklı bebek sahibi olunabilir.

Kadınlar yumurtalarını neden dondurmaktadır?

Yaşın ilerlemesi hem gebelik şansını düşürmekte, hem de doğacak bebeklerde genetik anomali riski daha fazla olmaktadır.

Kadınlarda 25 yaşında gebelik elde etme şansı % 85 oranındayken, 40 yaşındaki bir kadında gebelik şansı % 40 oranına düşmektedir. İş sahibi olan, kariyer planları olan kadınlar genellikle anne olmayı daha geç tarihlere ertelemektedir.

Bu sebeple çocuk sahibi olmayı garanti altına almak için yumurtalarını dondurmak isterler.

Dondurulmuş yumurtalar ne kadar saklanabilir?

Dondurulmuş yumurtaların bekleme süresi oldukça uzun yılları bulmaktadır. Günümüzde dondurulmuş embriyolar 20 sene kadar, spermler ise 30-35 sene saklanabilir. Kadınlar yumurtalarını dondurdukları yaşından itibaren gebe kalmak isteyecekleri yaşa kadar yumurtalar dondurularak saklanabilir. Donduruldukları zamanın kalitesinde olan yumurtalarla elde edilen gebelik sağlıklı olmaktadır.

Yumurta dondurma uygulamasıyla doğan bebeklerin sakat kalma olasılığı var mı?

Bu yöntemle doğan bebeklerin sağlıklı bir şekilde doğduğu bilinmektedir. Bu nedenle kadınların çekinmesine gerek bulunmamaktadır. Kabul edilen riske göre, dondurulmuş yumurtalarla elde edilen gebeliklerden doğacak bebeklerin sakat olma olasılığı, taze yumurtayla doğan bebeklerle aynı orandadır.

Yumurta dondurma işlemi hangi yaşlarda yapılabilir?

Uygulamada her yaştaki ergen kadından alınan yumurtalar dondurulabilir. Ancak dondurulan yumurtaların kadının yaşıyla bağlantılı olarak kaliteli olacağından, doktorlar 35 yaşına gelmeden yumurta dondurma işleminin yapılmasının daha uygun olacağını tavsiye etmektedir.

tüp bebek

Источник: https://www.bulenttiras.com/yumurta-dondurma-islemi-nasil-yapilir

Yumurta Dondurma Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır? | Anneysen.com

Yumurta Dondurma Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Bazı şartlar nedeniyle ilerleyen yıllarda çocuk sahibi olmak istiyor ama doğurganlığını kaybetmekten korkuyorsan, müjde! Yumurta dondurma işlemi ile geç yaşta anne olman da mümkün!

Bu konuyu merak ediyorsan yumurta dondurma işlemi hakkında merak ettiğin her şeyi yazımızda bulabilirsin.

Kariyer planları, psikolojik nedenler, maddi sorunlar, doğurganlığı kötü etkileyecek hastalıklar ya da tedaviler nedeniyle şu an çocuk sahibi olmak istemeyebilirsin. Ailende erken menopoz hikayesi olabilir.

Ancak ilerleyen yaşlarda doğurganlık yeteneğini kaybedeceksin.

Ama gelişen tıp ve teknolojiler ile artık olgun ve doğurganlık yeteneği yüksek yumurtalarını saklatıp ilerleyen yıllarda bu yolla hamile kalman mümkün.

Yumurta dondurma işlemi kısaca, olgun ve sağlıklı yumurtalarının alınıp belli bir sıcaklıkta özelliğini kaybetmeyecek şekilde dondurulmasıdır. Dondurulan yumurta çözüldüğünde alındığı yaşın özelliklerini korur. Bu sayede ilerleyen yıllarda yumurtalarının döllenerek hamile kalma ihtimali var.

Kimler yumurta dondurma işlemi yaptırabilir?

Yumurta dondurma işlemi için önceleri yalnızca kanser tedavisi görmesi gereken ve bu yüzden doğurganlık yeteneği azalacak hastalara izin veriliyordu. Ancak artık başka hastalıklar veya sosyal nedenlerle buna ihtiyaç duyan tüm kadınlar yumurtalarını dondurabiliyor. Ayrıca bu işlemi yaptırmak isteyen kadınların evli ya da bekar olmasına da bakılmıyor.

“Yumurta dondurma kaç yaşına kadar yapılır?” soruna cevap verelim. Yumurta dondurma yaş sınırı diye bir kısıtlama aslında yok. Ama yumurtalıklarının doğurgan özelliğini kaybetmemesi için en geç 35 yaşına kadar bu işlemi yaptırman gerekir.

Bu konu da oldukça merak ediliyor. Ama merak etme, yumurta dondurma işlemi ülkemizde herhangi bir kısıtlama olmadan yasal olarak gerçekleştiriliyor. Ülkemizde yasal olmayan işlem yumurta donasyonu.

Yumurta dondurma ile nasıl hamile kalınır?

Dondurduğun yumurtaların merkezlerde saklanırken, sen çocuk sahibi olmaya karar verdiğin an çözdürülür. Ancak öncelikle eşinden sperm örnekleri alınır. Bu sperm örneklerinin de en kalitelileri seçilir. Ardından çözülen yumurtaların ve eşinin spermleri laboratuvar ortamında döllendirilir.

Eşine ilet: Sperm Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Eğer yumurta ve sperm eşleşir, uygun döllenme sağlanırsa bu zigot rahmine yerleştirilir. Yine lokal anestezi altında gerçekleştirilen bu işlemin ardından embriyonun rahme tutunması ve gebeliğin gerçekleşmesi beklenir. Gelişen teknolojinin de etkisiyle son zamanlarda yumurta dondurma ile hamile kalanların sayısında ciddi bir artış oldu.

Yumurta dondurma işleminin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Yumurta dondurmanın herhangi bir dezavantajı var diyemeyiz. Vücuda zarar veren bir işlem olmadığı gibi yumurtlamaya da bir etkisi yoktur. Avantaj olarak ise;

 • İlerleyen yaşlarda anne olma şansını arttırması,
 • Çalışan kadınların kariyer planlamasına devam edebilmesi,
 • Kadınlar üzerindeki yaş stresini ortadan kaldırması,
 • Doğurganlığı azaltma ihtimali olan tedavilerin kesintisiz devamını sağlayabilmesi gibi durumları örnek verebiliriz.

Okumanı öneririz: Doğurganlığı Olumlu ve Olumsuz Etkileyen 13 Faktör!

Источник: https://www.anneysen.com/hamilelik-planlama/makale/kisirlik-ve-tup-bebek-tedavisi-yumurta-dondurma-ne-ise-yarar-nasil-yapilir_11292

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.