Yumurta Kabuğu Kalsiyum Deposu

Yumurta kabuğunun faydaları nelerdir? – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Yumurta Kabuğu Kalsiyum Deposu

Yıllardır yumurta yemenin sağlık yararlarını duyduk, öğrendik. Yumurta ucuz ve çok yönlü bir protein kaynağıdır ve haşlanmış olarak ya da çorbalara kadar her yemekte kullanılır. Peki ya kabuğu?

Tam Olarak Nedir ve Ne İçerir?

Yumurta kabuğu olarak düşündüğümüz şey aslında üç ayrı katmandır. İlk tabaka serttir, neredeyse kireçli ve tebeşir gibidir. Bu tabaka neredeyse tamamen kalsiyum karbonat kristallerinden oluşur. Bu kristaller, yumurta kabuğunun şeklini veren eğriliği oluştururlar.

Yumurta kabuğu sert olmasına rağmen, aslında yarı geçirgen bir zardır, hava ve nemin yüzeyini kaplayan 17.000 küçük gözenekten geçmesine izin verir. Kabuk ayrıca çok ince bir dış kaplamaya sahiptir.

Çiçek, toz ve bakterilerin gözeneklerden geçmesini ve yumurtanın geri kalan kısmına zarar vermesini önleyen bir perde görevi görür.

Yumurta kabuğunun diğer iki katmanı iç ve dış zarlar olarak adlandırılır. Bu pürüzsüz, şeffaf membranlar proteinlerden oluşur ve hem esnek hem de güçlüdür. İç ve dış zarlar birlikte çalışarak, yumurta sarısını bakteriyel istilaya karşı savunur. Bu tabakaları oluşturan proteinlerden biri, gergedan boynuzunda ve insan saçındakiyle aynı protein olan keratindir.

Kalsiyum İle Yüklüdür

Ortalama bir yumurta kabuğu, bir yetişkin için günlük olarak önerilen kalsiyum miktarının iki katını sağlayabilir ve bu da onu; kalsiyum bakımından en zengin gıdalardan biri haline getirir.

Kalsiyum, kemiklerin büyümesi ve gelişmesi için vazgeçilmez bir mineraldir.

Ayrıca kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur, kas fonksiyonunu artırır ve kandaki magnezyum, fosfor ve potasyum düzeylerini kontrol eder.

Ortalama bir beslenme alışkanlığındaki kalsiyum eksikliğinin yaygınlığını göz önünde bulundurduğumuzda, yumurta kabuğu açıkça ucuz ve kolayca bulunabilen bir kalsiyum kaynağıdır.

Aslında, bazı çalışmalar vücut böylece kalsiyum aşırı tüketim riskleri azaltan, daha yavaş gıda tabanlı kabuk kalsiyum işler çünkü yumurta kabuğu elde edilen kalsiyum, kalsiyum takviyesi türetilen aynı miktarlarda daha yararlı olabileceğini göstermektedir.

Kemikleri Güçlendirir ve Osteoporoz Tedavisine Yardımcı Olabilir

Yumurta kabuğundaki kalsiyumunun avantajları, osteoporoz tedavisi için çalışan bilim insanlarının dikkatini çekmeye başladı. Bulgular, kabuk tarafından sağlanan kalsiyum, stronsiyum ve florin, kemik metabolizmasını olumlu etkiler ve kıkırdak büyümesini uyardığı gösterilmiştir.

Postmenopozal kadınlarda yapılan klinik çalışmalar ayrıca kabuklardan elde edilen tozun osteoporoz ile ilişkili ağrıyı azaltabildiğini ve hanımların hareketliliğini artırabildiğini göstermektedir. Aynı çalışmalar yumurta kabuğu kürü ile kemik dejenerasyonunun durdurulması veya bazı durumlarda genel kemik yoğunluğunda bir artış arasında bir bağlantı bulmuştur.

Diğer araştırmacılar, içindeki proteinlerin kemik doku maddeleri için doğal bir kalsiyum karbonat kaynağı olarak kullanılıp kullanılmayacağını araştırıyorlar.

Yumurta kabuğu proteinlerini hyaluronan adı verilen bir madde ile birleştirerek, gelişmiş kemik üretimi ve doku mühendisliği formlarını açığa çıkardılar.

Bu durum, kemik replasmanı için kullanılmak üzere; daha ucuz ve kolayca yarar elde edilebilecek bir kalsiyum kaynağını vadetmektedir.

Diş Minesini Korur

Tavuk yumurtasından elde edilen kabuk tozu, dişlerdeki minenin remineralizasyonuna odaklanan diş çalışmalarında da anahtar bir bileşendir.

Klinik ve Diagnostik Araştırma Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, yumurta kabuğu tozu bir gliserin çözeltisi veya metilselüloz jeli içine karıştırılmış ve kimyasal olarak demineralize edilmiş dişlere uygulanmıştır. Sonuç olarak, hasarlı dişlerde yeni mine artışı gözlenmiştir.

Bu çalışma, diğer doğal kalsiyum kaynaklarına kıyasla, tavuk yumurtası kabuğu tozunun kurşun, alüminyum, kadmiyum ve civa gibi düşük seviyelerde toksik maddeler içerdiğini de belirlemiştir.

Antienflamatuvar Etkileri Vardır

Bir çalışmada toz haline getirilmiş kabukların, artrit, lupus, gut ve sırt ağrısı gibi eklem bağ dokusu rahatsızlıkları için alternatif bir tedavi olarak kullanılmasının etkinliği ölçülmüştür.

Bu sağlık sorunları genel olarak, sınırlı etkinliği olan ve kardiyak riskler ve gastrointestinal sorunlar yaratabilen analjezikler veya antienflamatuvar ilaçlar ile sıklıkla tedavi edilir.

Bunların aksine, yumurta kabuğu zarının, bu karmaşık yan etkiler olmaksızın eklem bağ dokusu bozukluğu ile ilişkili acıyı ve rahatsızlığı hafiflettiği kanıtlanmıştır.

Nasıl Tüketebilirsiniz?

Öncelikle iyice yıkayıp, kurutup toz haline getirmelisiniz. Daha sonra ise aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz:

Kahvenize veya Herhangi Bir Yemeğe Ekleyebilirsiniz

Alkali doğası kahvenin asitliğini dengeler ve kahvenin acılığını alıp daha yumuşak bir tada sahip olmasını sağlar. Pişirilmemiş kabukları sıcak su ile durulayın, daha sonra iyice ezin ve pişirme işlemi sırasında kahvenize ekleyin. Dört bardak kahve için bir yumurta yeterli olacaktır. Ayrıca az miktarda yoğurdunuzun içine veya çorbanıza ekleyip, karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

• Tüketmeden önce, salmonella veya diğer bakteriyel enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için iyice temizlemek ve sterilize etmek önemlidir. Kabukları kaynayan su içinde birkaç dakika süreyle atmak, onları herhangi bir zararlı bakteriden kurtarmak için yeterlidir.

• Kabukları sudan çıkarın, genişçe bir tepsiye alın ve gece boyunca kurumasını bekleyin.

• Daha fazla kurutmak için yumurta kabuklarını hafif ısıttığınız fırına atabilirsiniz.

• Bir kahve / baharat değirmeni veya blender kullanarak çok ince bir toz haline getirin.

• Kabuk tozunu, serin ve kuru bir yerde hava geçirmez bir kavanoz içinde saklayabilirsiniz. Soğukta saklamak gerekli değildir.

• Toz haline getirdikten sonra, çeşitli gıdalara ekleyebilirsiniz. Örneğin; yoğurt, smoothie veya fındık kremasına dahi ekleyebilirsiniz. Bazı gıdalarda tadını alabilirsiniz ancak fırınlanmış ürünlere veya diğer ağır yemeklere eklendiğinde neredeyse tespit edilemez. Günde yarım çay kaşığı toz kabuğu, 400-500 miligram kalsiyum sağlar.

Zararı Olur mu?

Kabukları düzgün bir şekilde hazırladığınızda, tüketimi ile ilişkili çok az risk veya yan etki vardır. Ancak yeterince ince ezilmezse, pürüzlü kabuk parçaları boğazı tahriş edebilir ve yemek borusuna zarar verebilir. Aynı şekilde, kabuklar sterilize edilmediyse, salmonella bakterileri barındırabilir.

Kalsiyumda artışa neden olduğundan, kalsiyum fazlalığına neden olabilir. Vücutta çok fazla kalsiyum bulunması; bulantı, kusma, halsizlik, düzensiz kalp atışı ve düşük tansiyon şeklinde kendini gösterir. Böbrek taşı meydana gelebilir.

Источник: https://www.aysetolga.com/yumurta-kabugunun-faydalari-nelerdir

Yumurta kabuğu = Kalsiyum deposu

Yumurta Kabuğu Kalsiyum Deposu

Yumurta, hemen her gün herkesin evinde yenen bir gıda.

Diyetisyen Emre Uzun ise o yumurtaların kabuklarına dikkat çekiyor: “Çoğu insan için kalsiyumu yeterli düzeyde almak çok kolaydır ama düşük besin alanlar, kısıtlı diyetler uygulayanlar ya da maalesef bugün bile dünyanın farklı bölgelerinde açlık çekenler için kalsiyum genel bir eksikliktir. Böyle zamanlarda yumurta kabuğu can simidi olabilir.”

Yumurta kabuğu kalsiyum bakımından zengin

Dyt. Uzun, yiyeceklerdeki kalsiyumu ise şöyle açıklıyor: “Kalsiyum genellikle süt ve süt ürünlerinin temel minerali olarak bilinir. Bazı yapraklar ve kök sebzelerde de bulunur. Yumurta kabuğu, kalsiyumun yaygın formu olan kalsiyum karbonat bakımından zengindir.

Kalanında ise protein ve diğer mineraller bulunur. Yumurta kabuğunu kalsiyum amaçlı kullanmak gerçi yeni bir şey değil. Geçmiş yıllarda tavuklardan alınan yumurtanın kabuğu, toz haline getirilip supplement, yani ek gıda olarak kullanılıyordu.

Çünkü kabuğun %40'ı kalsiyumdan oluşuyor ve bu da gram başına 381-401mg kalsiyum demek! Şöyle de diyebiliriz: Yumurta kabuğunun yarısı yaklaşık 1000mg kalsiyum içeriyor ve sadece yarım yumurta kabuğu ki bu da 2,5 grama tekabül eder, yetişkin birinin günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamada yeterli bulunmuştur!”

Dyt. Uzun, tam da bu noktada önemli bir uyarıda bulunuyor: “Ancak öncelikle kalsiyum supplementasyonuna ihtiyacınız olup olmadığını sağlık profesyonellerinden mutlaka öğrenmeniz gerekiyor.
Çünkü vücudunuzdaki kalsiyum, her zaman dengede kalmak zorunda. Tüm supplementasyonların eksikliği gibi fazlasının da zararlı olacağını ve böbrek taşı, kalp hastalıkları vb.

sağlık problemlerine yol açabileceği unutmayın!”

Yumurta kabuğu tozu, kalsiyum açısından ne kadar etkili

Yumurta kabuğunun kalsiyum açısından zengin bir kaynak olduğunu vurgulayan Dyt. Uzun, “Kalsiyum karbonat, doğadaki kalsiyumun en yaygın formudur. Deniz kabuklarında, mercan kayalıklarında, kireç taşında da bu formda bulunur.

Yumurta kabuğu ise hem ucuz hem de kalsiyum supplementi olarak kullanmaya da uygundur” diyor ve ekliyor: “Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, yumurta kabuğunun saf kalsiyum karbonat kadar iyi emildiğini kanıtlıyor. Hatta bazı çalışmalara göre saf kalsiyum karbonattan %64 daha iyi emiliyor. İddia o ki, bunun nedeni de yumurta kabuğunda bulunan bazı proteinler…

Ayrıca yumurta kabuğunda, yine kemik sağlığını destekleyen stransiyum, florür, magnezyum ve selenyum mineralleri olduğunu da unutmamak gerekir.”

Osteoporoza karşı da etkili

Yumurta kabuğu kemikler için bu kadar yararlıysa, osteoporoz hastalarının da işine yaramaz mı? Emre Uzun, “Elbette yarar… Osteoporoz, zayıf kemikler ve artmış kemik kırılması riski ile karakterize edilen sağlık durumu.

İlerleyen yaşlarda ya da yetersiz kalsiyum alımı söz konusu olduğunda osteoporoz riski de artar. Bu noktada yumurta kabuğu ekonomik bir seçenektir” diyor.

Diyetisyen Emre Uzun, menapoz sonrası osteoporoz ile yüz yüze kalan kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmayı örnek gösteriyor ve D3 Vitamininin yanında magnezyum ile birlikte yumurta kabuğu tüketiminin de kemikleri güçlendirdiği ve kemiklerdeki mineral yoğunluğunu artırdığı yolundaki bulgulara değiniyor.

Ayrıca Hollanda'da yine menapoz sonrası kadınlarla yapılan bir çalışmada yumurta kabuğu tozunun, boyun kemiklerinin mineral yoğunluğunu artırdığı ve bu etkiyi saf kalsiyum karbonatın sağlayamadığını belirtiyor.

Zarı da eklemler için faydalı

Son zamanlarda yumurta kabuğu zarının eklem sağlığını desteklediği yolundaki yayınlara sıkça rastlıyoruz. Emre Uzun, bu konuya da açıklık getiriyor: ” Zar temelde kolajen formundaki proteinden oluşur ve kondroitin sülfat, glukozamin ve daha birçok besin öğesini eser miktarda içerir.

Şaşırtıcı ama bu bileşenler de sağlık için son derece önemlidir. O yüzden, yumurta kabuğu tozu yaparken bu zarı ayırmamak gerekir. Yapılan çalışmalara göre düzenli yumurta kabuğu zarı tüketmek, eklemler için faydalı olabilir ancak bence bu tezin daha fazla çalışma ile desteklenmesi gerekiyor.

Yumurta kabuğu yemek güvenli mi

Peki, yumurta kabuğu yemenin hiç mi zararı yok? Dyt. Uzun, “Doğru hazırlandığında hayır, zararı yok” diyor ve dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor:

– İlk olarak özofagus (yemek borusu) ve boğazı incitmemek için büyük parçalarda yutmayın.

– Toz oluşturulurken yumurta kabuklarını iyice öğütün.

– Yumurta kabuğu tozunu, mutlaka iyice kaynatılan yumurta kabuğundan hazırlayın.

– Yumurtanın kontamine olabileceğini unutmayın. Özellikle “Salmonella Enteritidis” bakterisine dikkat edin. Bir salgın varsa yumurta kabuğu tozu hazırlamayı erteleyin.

– Doğal kalsiyum supplementleri yüksek miktarda kurşun, alüminyum, kadmiyum, cıva vb. içerir. Bu doğal kaynaklarla kıyaslandığında yumurta kabuğunun toksik madde içeriği daha düşüktür.

Yumurta kabuğu nasıl tüketilmeli

Yumurta kabuğu tozu besinlere veya içeceklere ilave edilerek kullanılabiliyor. Hatta ekmek, makarna, spagetti, pizza ve pişmiş et, üzerine yumurta kabuğu tozu serpmek için ideal. Dyt. Uzun, “kendi yumurta kabuğu tozunuzu kendiniz hazırlayın” önerisinde bulunuyor.

“Bunun için tek ihtiyacınız bir havan. Havanınız yoksa, oklava veya blender da işinizi görür. Kabukları incecik öğütüp elekten geçirmek yeterli. Yalnız yumurta kabuğu tozunu daha sonra kullanmayı planlıyorsanız ezmeden önce kurutup saklayın ve lâzım olduğunda öğütün.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/yumurta_kabugu_kalsiyum_deposu.html

Yumurta kabuğu tozu ve zarı faydaları neler?

Yumurta Kabuğu Kalsiyum Deposu

Yumurta, hemen her gün herkesin evinde yenen bir gıda.

Diyetisyen Emre Uzun ise o yumurtaların kabuklarına dikkat çekiyor: “Çoğu insan için kalsiyumu yeterli düzeyde almak çok kolaydır ama düşük besin alanlar, kısıtlı diyetler uygulayanlar ya da maalesef bugün bile dünyanın farklı bölgelerinde açlık çekenler için kalsiyum genel bir eksikliktir. Böyle zamanlarda yumurta kabuğu can simidi olabilir.”

Emre Uzun, yiyeceklerdeki kalsiyumu ise şöyle açıklıyor: “Kalsiyum genellikle süt ve süt ürünlerinin temel minerali olarak bilinir. Bazı yapraklar ve kök sebzelerde de bulunur.

Yumurta kabuğu, kalsiyumun yaygın formu olan kalsiyum karbonat bakımından zengindir. Kalanında ise protein ve diğer mineraller bulunur. Yumurta kabuğunu kalsiyum amaçlı kullanmak gerçi yeni bir şey değil.

Geçmiş yıllarda tavuklardan alınan yumurtanın kabuğu, toz haline getirilip supplement, yani ek gıda olarak kullanılıyordu.

Çünkü kabuğun %40’ı kalsiyumdan oluşuyor ve bu da gram başına 381-401mg kalsiyum demek! Şöyle de diyebiliriz: Yumurta kabuğunun yarısı yaklaşık 1000mg kalsiyum içeriyor ve sadece yarım yumurta kabuğu ki bu da 2,5 grama tekabül eder, yetişkin birinin günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamada yeterli bulunmuştur!”

Diyetisyen Emre Uzun, tam da bu noktada önemli bir uyarıda bulunuyor: “Ancak öncelikle kalsiyum supplementasyonuna ihtiyacınız olup olmadığını sağlık profesyonellerinden mutlaka öğrenmeniz gerekiyor.

Çünkü vücudunuzdaki kalsiyum, her zaman dengede kalmak zorunda. Tüm supplementasyonların eksikliği gibi fazlasının da zararlı olacağını ve böbrek taşı, kalp hastalıkları vb.

sağlık problemlerine yol açabileceği unutmayın!”

Yumurta kabuğunun kalsiyum açısından zengin bir kaynak olduğunu vurgulayan Diyetisyen Emre Uzun, “Kalsiyum karbonat, doğadaki kalsiyumun en yaygın formudur. Deniz kabuklarında, mercan kayalıklarında, kireç taşında da bu formda bulunur. Yumurta kabuğu ise hem ucuz hem de kalsiyum supplementi olarak kullanmaya da uygundur” diyor ve ekliyor:

“Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, yumurta kabuğunun saf kalsiyum karbonat kadar iyi emildiğini kanıtlıyor. Hatta bazı çalışmalara göre saf kalsiyum karbonattan %64 daha iyi emiliyor.

İddia o ki, bunun nedeni de yumurta kabuğunda bulunan bazı proteinler… Ayrıca yumurta kabuğunda, yine kemik sağlığını destekleyen stransiyum, florür, magnezyum ve selenyum mineralleri olduğunu da unutmamak gerekir.”

Elbette yarar… Osteoporoz, zayıf kemikler ve artmış kemik kırılması riski ile karakterize edilen sağlık durumu. İlerleyen yaşlarda ya da yetersiz kalsiyum alımı söz konusu olduğunda osteoporoz riski de artar. Bu noktada yumurtanın kabuğu ekonomik bir seçenektir.

Diyetisyen Emre Uzun, menopoz sonrası osteoporoz ile yüz yüze kalan kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmayı örnek gösteriyor ve D3 Vitamininin yanında magnezyum ile birlikte yumurta kabuğunu tüketmenin de kemikleri güçlendirdiği ve kemiklerdeki mineral yoğunluğunu artırdığı yolundaki bulgulara değiniyor. Ayrıca Hollanda’da yine menopoz sonrası kadınlarla yapılan bir çalışmada yumurta kabuğunun tozunun, boyun kemiklerinin mineral yoğunluğunu artırdığı ve bu etkiyi saf kalsiyum karbonatın sağlayamadığını belirtiyor.

Son zamanlarda yumurta kabuğunun zarının eklem sağlığını desteklediği yolundaki yayınlara sıkça rastlıyoruz. Emre Uzun, bu konuya da açıklık getiriyor:

Zar temelde kolajen formundaki proteinden oluşur ve kondroitin sülfat, glukozamin ve daha birçok besin öğesini eser miktarda içerir. Şaşırtıcı ama bu bileşenler de sağlık için son derece önemlidir.

O yüzden, yumurta kabuğu tozu yaparken bu zarı ayırmamak gerekir.

Yapılan çalışmalara göre düzenli yumurta kabuğu zarı tüketmek, eklemler için faydalı olabilir ancak bence bu tezin daha fazla çalışma ile desteklenmesi gerekiyor.

 • İlk olarak özofagus (yemek borusu) ve boğazı incitmemek için büyük parçalarda yutmayın.
 • Toz oluşturulurken yumurta kabuklarını iyice öğütün.
 • Kabuk tozunu, mutlaka iyice kaynatılan yumurta kabuğundan hazırlayın.
 • Yumurtanın kontamine olabileceğini unutmayın. Özellikle “Salmonella Enteritidis” bakterisine dikkat edin. Bir salgın varsa yumurta kabuğu tozu hazırlamayı erteleyin.
 • Doğal kalsiyum supplementleri yüksek miktarda kurşun, alüminyum, kadmiyum, cıva vb. içerir. Bu doğal kaynaklarla kıyaslandığında yumurta kabuğunun toksik madde içeriği daha düşüktür.

Yumurta kabuğu tozu besinlere veya içeceklere ilave edilerek kullanılabiliyor. Hatta ekmek, makarna, spagetti, pizza ve pişmiş et, üzerine kabuk tozu serpmek için ideal! Diyetisyen Emre Uzun, “kendi yumurta kabuğundan tozunuzu kendiniz hazırlayın” önerisinde bulunuyor.

“Bunun için tek ihtiyacınız bir havan. Havanınız yoksa, oklava veya blender da işinizi görür. Kabukları incecik öğütüp elekten geçirmek yeterli. Yalnız yumurta kabuğu tozunu daha sonra kullanmayı planlıyorsanız ezmeden önce kurutup saklayın ve lâzım olduğunda öğütün.

Источник: http://www.adilmedya.com/yumurta-kabugu-tozu-ve-zari-faydalari-neler/

Yumurta Kabuklarını Atmadan Önce Bir Kez Daha Düşünmenizi Sağlayacak Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun!

Yumurta Kabuğu Kalsiyum Deposu

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi kalsiyum ve protein deposu yumurta kadar,  yumurtanın kabuğu da besin değerleri açısından oldukça zengindir.

Yumurta kabuklarını atmak yerine biriktirerek sağlığınıza katkıda bulunabilecek özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını kullanmak mutfak atıklarını azaltmanın harika bir yoludur.

Bu makalede yumurta kabukları nasıl değerlendirilir, yumurta kabuğunun faydaları nelerdir gibi sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Yumurta kabukları yaygın olarak bir kalsiyum takviyesi olarak kullanılır. Sadece yarım yumurta kabuğu, bir yetişkinin günlük ortalama gereksinimlerini karşılamak için yeterli kalsiyum sağlayabilir.

1. Kalsiyum eksikliği için kür

Yumurta kabuğunun faydaları içerisinde en önemlisi, kalsiyum eksikliğinin giderilmesine yardımcı olması ve vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu sağlamasıdır. Kalsiyum gereksinimlerinizi karşılamakta zorlanıyorsanız veya osteoporozdan muzdaripseniz, ev yapımı yumurta kabuğu tozu ticari katkı maddelerine etkili ve ucuz bir alternatiftir.

Yumurta kabuğunu evde hazırlamak kolaydır. Kabukları kaynattıktan ve kuruttuktan sonra, bir havanda ezebilir, tozu suyla karıştırarak veya yiyeceklere ekleyerek tüketebilirsiniz.

Diğer bir seçenek; yumurta kabuklarını ezin ve bir kavanoza koyun, bir miktar su ile 2-3 limonun suyunu da ilave edip kavanozun kapağını kapatın. Bu şekilde  4-5 gün kadar buzdolabında bekletip, yumurta kabukları limon suyunun etkisiyle eridiğinde bu karışımı her gün tüketin.

Vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu karşılayacak olan bu karışım daha zinde olmanıza da yardımcı olacaktır.

2. Kemik erimesi için yumurta kabuğu kürü

Yumurta kabuğunun faydaları nelerdir sorusuna yanıt için çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalardan sadece biri olan, osteoporozlu postmenopozal kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, yumurta kabuğu tozu tüketiminin, D3 vitamini ve magnezyum ile birlikte kemiklerin mineral yoğunluğunu iyileştirerek önemli ölçüde güçlendirdiği bulunmuştur ( bknz ).

 • 20-25 adet yumurtanın kabuğu
 • 1 avuç kadar kapari turşusu
 • 20 diş kadar sarımsak
 • 2 yemek kaşığı zencefil(toz)
 • 40 adet limonun suyu

Limon suyunun üzerine sarımsakları soyarak ekleyin. 1 avuç kadar kapari turşusunu robottan geçirin. Yumurta kabuklarını iyice ezerek zencefil ve turşularla birlikte limon suyuna ekleyin. Malzemelerin tamamını karıştırarak 7 gün boyunca ağzı kapalı bir kavanoz içerisinde buzdolabında bekletin.

Kahvaltı ile birlikte veya kahvaltıdan sonra 2-3 yemek kaşığı kadar tüketeceğiniz yumurta kabuğu kürü kemik erimesini önleyerek kemikleri güçlendirecektir.

Dikkat: Aspirin kullanan kişilerin doktoruna danışmadan tüketmemesi gerekir. Ayrıca bu karışımın aç karnına tüketilmesi de tavsiye edilmemektedir.

3. Ciltteki renk tonu bozukluğuna karşı yumurta kabuğu kürü

 • 2 adet yumurta kabuğu
 • 1 adet yumurtanın akı

Yumurta kabuklarını toz haline getirin ve yumurta akı ile iyice karıştırarak yüzünüze sürün.

Cildinizin hassasiyet derecesine göre 10-15 dakika kadar bekleteceğiniz kürü ılık su ile cildinizden temizleyebilirsiniz. Haftada 2 kez uygulayabileceğiniz yumurta kabuğu kürü cildin renk bozukluklarını gidererek ten rengini dengeleyecektir.

Ayrıca düzenli olarak uygulayacağınız kür ile cildiniz daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

4. Cilt tahrişlerini gideren yumurta kabuğu kürü

 • 2 adet yumurta kabuğu
 • Elma sirkesi

Ezip parçaladığınız yumurta kabuklarının üzerine gelecek kadar elma sirkesi ekleyin ve ağzı kapalı olarak 3 gün bekletin. Daha sonra ciltteki tahriş olmuş ve kaşıntılı bölgeler için bu karışımdan günde 1 kez sürebilirsiniz.

Cildinizdeki tahrişi kısa sürede yok eden yumurta kabuğu çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan kaşıntılar için de etkili olacaktır.

5. Pürüzsüz bir cilt için kür

Yumurta kabuğunun faydaları arasında özellikle cilt konusunda harikalar yaratma özelliği oldukça popülerdir. Yumurta kabuğundan yapacağınız çeşitli cilt güzelleştirici maske vardır. Bunlardan birini daha sizinle paylaşacağız.

 • 1 tatlı kaşığı yumurta kabuğu(toz halinde)
 • 3-4 damla limon suyu
 • 2 yemek kaşığı kadar yumurta akı
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Tüm malzemeleri homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırın ve göz çevrenize gelmeyecek şekilde cildinize masaj yaparak uygulayın. 15 dakika kadar cildinizde bekleteceğiniz maskeyi ılık su ile cildinizden arındırın. Son olarak cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi bolca nemlendirin.

Haftada 2 kez uygulayacağınız bu maske ile cildinizin daha canlı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilir, hatta zamanla cilt lekelerinden dahi kurtulabilirsiniz.

Not: İlk olarak, boğazınızın ve yemek borunuzun yaralanmasına neden olabileceğinden büyük yumurta kabuklarını yutmamaya dikkat edin. Bunun için tüketmeden önce iyice ezip toz haline getirdiğinizden emin olun.

Öte yandan, yumurta kabuklarında salmonella gibi bakteriler bulunabilir. Bu sebeple tüketmeden önce mutlaka yumurta kabuklarını kaynatın. Günde ortalama 2-3 gram kadar tüketebilirsiniz. Daha fazlasını tüketmeden önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Ayrıca Okuyun: Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor? Kaliteli Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Источник: https://xhayat.com/yumurta-kabugunun-faydalari/

Zarar ve yumurta kabuğunun yararı. Yumurta kabuğu kullanımı

Yumurta Kabuğu Kalsiyum Deposu

Bilmeyen biriyle tanışmak pek mümkün değilyumurta kabuğu nedir? Atık şeklinde, her ailede periyodik olarak görünür. Ama uygulanabilir mi? Bir kişinin yumurta kabuğunun zararları ve yararları nelerdir?

Bunun gerçekten paha biçilemez olduğunu söylemeye değer.Doğadaki insanların armağanları farklı amaçlar için kullanırlar. Uygula ve kurtarma için. Yumurta kabuğunun hasarı ve faydası antik şifacılar tarafından biliniyordu. Hastalarına çiğ yumurtalarını doğrudan tüketmelerini tavsiye ettiler. Bu, bedeni normal işleyişi için gerekli olan tüm elementlerle doldurmamızı sağladı.

yapı

Yumurta kabuğunun hasar ve yararını anlayın,Kompozisyonu sadece dikkatlice inceleyebilirsiniz. Bu doğal ürünün değeri öncelikle% 93'ünün kalsiyum karbonattan oluşmasıdır. İnsan vücudunu kolayca emen bu madde kemiklerimizi ve dişlerimizi güçlendirir.

İlaveten, eczanede alabileceğimiz kalsiyum preparatları ile etkiyi kıyaslarken, yumurta kabuğunun belirgin avantajları vardır.

Ve her şeyden önce, vücudun mümkün olduğu kadar etkili bir şekilde kalsiyum olarak bu kadar önemli bir unsurun açığından kurtulduğu sonucuna varılır.

Bugüne kadar yumurta söylenebilirkabuk: yarar ve zarar, özellikleri ve kimyasal bileşimi – bilim tarafından iyice incelendi. Kalsiyum karbonatın yanı sıra, bu mucizevi doğanın her biri, tüm vücut sistemlerinin normal çalışması için önemli olan yirmi yedi mikroelement içerdiği tespit edilmiştir.

Onların listesi silikon ve bakır, fosfor vedemir, çinko ve manganez, magnezyum ve alüminyum. Ek olarak, yumurta kabuğu bileşimi içinde izolösin ve metionin, sistin ve lisin gibi esansiyel amino asitleri içerir. Bu değerli bileşenler ayrıca ürünü birçok kullanışlı özelliğe sahiptir.

Tıbbi ürünün hazırlanması

Tavuk kabuklarının kullanımı gerektirirürünün ön hazırlığı. Her zaman taze yumurta al. Ne renk olacaklar – beyaz veya kahverengi, o kadar önemli değil. Ayrıca, kayda değer bir diyet ürünü çamaşır sabunu ile yıkanmalı, iyice çalkalanmalı ve sert kaynatılmalıdır. Bu durumda, bulaşıklar herhangi bir çip olmadan emaye yapılmalıdır. Ilacı metalle temas eden kabuktan hazırlamayın.

Ardından, yumurtalar temizlenir. Kaplayan filmden kurtulan kabuk iyi kurutulur. Bunun için bir plaka üzerine dökülüp 2-3 saat oda sıcaklığında bırakılır. Kabuğu fırında veya doğrudan güneş ışığı altında kurutmayın. Bu durumda doğaya verilen biyolojik aktiviteyi kaybedebilir. Daha sonra, önceden hazırlanmış olan hammaddeler porselen bir harçta toz kıvamına gelecek şekilde öğütülmelidir.

Tıbbi ürünün hazırlanması içinbir tavuk kabuğu kullanmak gerekli değildir. Herhangi bir yerli kuşun yumurtalarını alabilirsin. Böyle bir kabuktan hazırlanan ilaç da oldukça etkili olacaktır. Bununla birlikte, yalnızca kümes hayvanlarının herhangi bir kimyasal katkı maddesi içermemesi durumunda getireceği maksimum yararın göz önünde bulundurulması gerekir.

Halk şifacıları yararları ve özellikleri ile tanınırbıldırcın yumurtası kabukları. Bu hammaddeden yapılan ilaç, ilk olarak kendi değeriyle gelir. Bıldırcın kabuğu, vücudumuz için önemli olan magnezyum ve selenyum gibi eser elementler içerir. Ayrıca, bıldırcın ilacı tavuk yumurtası kullanımı ile hazırlanandan çok daha iyi sindirilmektedir.

Nasıl alabilirim?

Kurutulmuş ve sonra iyice ezilmiş yumurtaKabuklar hazır yemeklere eklenir. Bununla birlikte, daha etkili olmadan önce, limon suyunda çözünmesi arzu edilir.

Bu tür bir karışım, kalsiyumun vücut tarafından daha iyi emilmesini sağlar. Onu hazırlamak zor değil. Bunu yapmak için küçük bir tabağa biraz kabuk koyup birkaç damla limon suyu ekleyiniz.

Bu karışım çorba ve salatalar için uygundur.

Zarar ve faydalarını inceleyen halk şifacılarıyumurta kabuğu, sadece yetişkinler için değil, aynı zamanda çocuklar için tavsiye edilir. Bebeklere küçük dozlar verilmelidir. Yaşla birlikte, dozaj kademeli olarak artar ve günde bir buçuk ila üç gram arasında değişebilir.

Vücudun kalsiyum ile zenginleştirilmesi

Halk hekimlerine göre,Vücut tamamen geliştirilmiş ve işlenmiş, her kişinin diyetinde bir yumurta kabuğu olmalıdır. Bu gerçekten paha biçilemez doğanın armağanı ve zararları, insanlara bir yüzyıldan fazla aşinadır.

Bu çare en büyük değeri eksik kalsiyum ile vücudun yenilenmesidir.

Maddenin Metabolik bozukluğu, özellikle iskelet sisteminde, erken diş çürümesi çocuklarda raşitizm yol açar, omurga, osteoporoz eğriliği, kadınlar, saç ve tırnaklar bozulma durumu, kanayan dişetleri, huzursuzluk ve t jenerik etkilerini zayıflatabilir. D.

Vücutta kalsiyum eksikliği ile bağışıklık acı çeker. Bir kişi sıklıkla soğuk algınlığı hastalığına yakalanır, alerjisi ve diğer birçok patolojiyi geliştirir.

Eczane ürünleri ek olarak, kalsiyum içeriralçıtaşı, soda ve bal. Ancak, bu değerli mineral hala yumurta kabuğundan daha iyi sindirilmektedir. Ve bu basit bir açıklama.

Gerçek şu ki kimyasal bileşimi açısından dişlerimize ve kemiklerimize benzer. Bu maksimum emilimine yol açar. Bebek sahibi olmayı planlayan kadınlar için iyileştirici doğal bir ürün almanız önerilir.

Vücutta bulunan kalsiyum depoları teslimatı kolaylaştıracaktır.

Çocuklar için yumurta kabuğu

Kişinin kendi yaptığı doğal bir ilaçeller, çocuklar için çok yararlı. Yaşamın ilk üç yılında yumurta kabukları vücutları için iyi bir yardımcı olacaktır. Bu ürünün yararları ve zararları, halk hekimlerine bebek mamasına doğal kalsiyum eklemek için tavsiye edilen ebeveynler tarafından dikkatle incelenmelidir. Bu raşitizm, anemi ve diatez gibi patolojileri önleyecektir.

Verilen yumurta kabuğu toz miktarıfarklıdır ve yaşlarına göre değişir. Çocuğun altı aydan bir yıla kadar alçak bir dozajı olacaktır – kelimenin tam anlamıyla bıçağın ucunda. Bir yıldan üç yaşa kadar olan çocuklar için doğal preparatın hacmi ikiye katlanmalıdır.

Çeşitli patolojilerden kurtulmak

Vücudu kalsiyum ile zenginleştirmenin yanı sıra, yumurtaKabuk, kan üretimini aktive ederek kemik iliğini uyarabilir. Geleneksel tıp, bu muhteşem doğal ürünü, bronşiyal astım hastası olanlara tavsiye eder.

İyileştirici bir ürünün kullanılması hastayı saldırılara karşı koruyacak veya en azından hafifletecektir. Tavuk yumurtasından elde edilen kabuklar, duodenum, gastrit, ishal ve yanıklarda ülseratif süreçlerin tedavisinde kullanılabilir.

Böbreklerdeki ve mesanedeki taşları ezebilir.

Olumsuz bir ekolojik durum, hangiGezegenimizin temel sorunlarından biri haline gelmiş, toprak, su ve atmosfer içeren radyoaktif elementlerin insan vücudundaki birikimi kışkırtır.

Sonuç olarak, insanlar sağlığının durumunu önemli ölçüde kötüleştiren çeşitli hastalıklardan muzdariptir. Radyoaktif elementlerin çekilmesi bize yumurta kabuğu ile yardım edecek.

Kemik iliğinde zararlı maddelerin birikmesine izin vermez.

Olumsuz sonuçların olasılığı

Kendinizi iyileştirmek içinVücuda zarar vermediğimiz herhangi bir hastalığa, soruna ciddi bir cevap vermek gerekiyor: “Yumurta kabuğunun alınmasından ne ve ne zararı olabilir?” Evet, doğanın şaşırtıcı bir hediyesi, birçok sağlık sorununu çözerken bir kişiye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kanserden muzdarip olan hastalara ve patolojisi fazla kalsiyum ile ilişkili olanlara alınmamalıdır. İlaveten, iyileştirici bir ilaç hazırlamadan önce, yumurta kabuklarının tamamen dezenfekte edilmesine ihtiyacınız vardır. Gerçek şu ki yüzeylerinde genellikle Salmonella'nın yaşadığı yer.

Enfeksiyon olasılığından kaçının, akan suyun altında yumurtaların sabunla yıkanmasına yardımcı olacaktır.

Ördekler ve kazların yumurta kabuğu yumurtalarının kullanılması tavsiye edilmez. Bu durumda, enfeksiyon riski zaman zaman artar.

Diğer uygulamalar

Antik çağlardan beri, doğal ürün insan hayatının birçok alanında kullanılmaktadır. Yani, bahçıvanlar yumurta kabuğu gübre yapmak.

Çiftçiler tavuklarını besler. Bu yumurta üretimini artırır. Yumurta kabuğu ve ev hanımı kullanıyorlar. Onu yıkarken çamaşırlara katıyorlar. Bu, kumaşı kimyasallardan daha kötü bir şekilde ağartmanıza izin verir.

Источник: https://tr.ruarrijoseph.com/zdorove/119135-vred-i-polza-yaichnoy-skorlupy-upotreblenie-yaichnoy-skorlupy.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.