Yumurtalık Kanseri Hakkında Merak Edilenler

içerik

Yumurtalık Kistleri ve Gebelik Hakkında Merak Ettikleriniz

Yumurtalık Kanseri Hakkında Merak Edilenler

Yumurtalık ve tüplerin basit iltihabı, apsesi, kisti, yapısal anormalliği, kanseri, kitle tanımlaması içindedir. Kist, içi sıvı dolu kesecik anlamına gelmektedir.

Bu organlara komşu organların kitleleri de yanlışlıkla yumurtalık ve tüplerinin kitleleri değerlendirilmesine neden olabilir. Bu kitlelerin değerlendirilmesinde hastanın verdiği bilgiler önemlidir.

Belirtilere dikkat edilmelidir

Hastanın yaşı-çocukluk, üreme çağı, menopoz öncesi ve menopoz, yakınmaları, muayene bulguları, ultrasonografi ve diğer görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır. Ağrı sıkca görülen bir şikayettir ve iltihabi durumlarda daha fazla hissedilebilir.

Karında şişlik, asit varlığı, kitlenin büyüklüğü, yeri, kistlik ya da katı içerikli mi olduğu, hareketli ya da  hareketsiz olması, bulunduğu yer, tek ya da  çift taraflı olması, adet düzensizliği, sindirim sistemi bozukluğu (kabızlık, ağrılı dışkı),  sık idrara çıkma (kitlenin idrar yollarına basısı sonucu sidik borusunda ve böbrekte genişleme),  ailede meme ve yumurtalık kanser öyküsü,  kılların artışı ya da  saç dökülmesi değerlendirilir.

Tanıda

Ultrason en önemli tanı aracıdır. Doppler ultrason, kan tetkiklerinde ur belirteçleri, gerektiğinde tomografi, MR kullanılır.

Ameliyata ne zaman karar verilir?

 • Kitle 6 cm’ den büyükse, ultrasonda içeriği katı ve karnıbahar görünümünde ise, asit oluşmuşsa, kitle süreklilik gösteriyor ya da büyüyorsa ameliyat düşünülebilir.
 • Üreme çağında 8 cm’in altında tamamen kistik yapıda olan hastalar kısa süreli izlenebilir.
 • Menopoz sonrası 5 cm’den küçük tamamen kistik yapıda olanlar ultrasonografi ve ur belirteçleri ile izlenebilir.
 • Kitlesi olan çocuk ve gençlerde kanda ur belirteçlerine bakılmalıdır.
 • Çocukluk çağında bazı kitlelerde öncelikle takip yapılmalıdır.
 • Üreme çağındaki kadında rahime ait kitle varlığında gebelik dışlanmalıdır.

Eğer kitlenin kötü huylu olma olasılığı düşünülüyorsa mutlak operasyon esnasında selim mi habis mi diye patalojik inceleme yapılmalıdır. Kitle tanı ve tedavisi ne kadar erken yapılırsa o kadar yüz güldürücü sonuç elde edilir. 50 yaş altındaki kitlelerin yarıdan fazlası iyi huyludur.

KİST sorun oluşturabilir, sapı etrafında dönerek kangrenleşebilir, yırtılabilir (buna bağlı şiddetli karın ağrısı oluşup acil ameliyat gerekebilir), sindirim sistemine ait bulgular (bulantı, kusma) olabilir.

NORMAL OLAN KİSTLER

Folikül kistleri; denen kistler yumurta hücresinin çatlamaması sonucu oluşur. Genelde patlar ve kaybolur. Adet düzensizliği yapabilir. 5 cm’den küçüktür. Ağızdan doğum kontrol hapı verilebilir. Ameliyat genelde büyümüşlerde çoğunlukla laparoskopi  ya da açık karın ameliyatı yapılır.

Gebelik kistleri; bebeğin rahme yerleşmesini sağlayan hormon üretir. Bu nedenle adet gecikmesine de neden olabilir. Tedavi gerekmez, gebeliğin 4-5. aylarında kendiliğinden kaybolur.

Aşırı hormon salgılamasına bağlı kistler; bebek olması için verilen ilaçlara bağlı olarak, üzüm gebeliğinde oluşur. Genelde takiple kendiliğinden düzelir.

Gebelikte oluşan katı içerikli ur; hastaların bir kısmında aşırı salınan erkeklik hormonuyla tüylenme artışı olabilir. Gebelik sonu kaybolur.

Yumurtalık kisti iyi ya da kötü huylu mu?

Yaş; İleri yaşta, menopozda kötü olasılık artar.

Büyüklük ve şekil; Büyük ve düzensiz, katı içerikli olduğunda kötü olma olasılığı yüksektir.

Yapışıklık; Komşu dokulara, organlara ne denli yapışıksa kötü olasılık vardır. Duyarlılık değerlendirilir.

Kötü huylu yumurtalık kitlesi en sık görülen kadın hastalıkları kanserlerindendir. Sırayla doğurganlık, menopoz öncesi , menopoz sonrası  döneme bağlı olarak kötü huylu olma olasılığı artar. Menopoz sonrasında aksi kanıtlanana dek tüm kistlerden kuşku duyulmalıdır.

KATI İÇERİKLİ OLAN KİTLELER

Dermoid kistler; çoğunlukla 20 yaştan önce bazen tek taraflı bazen çift taraflı içinde yağ, kıl, diş içeren ve az olasılıkla kötü huylu olması özelliği olan kistlerdir.

Çikolata kistleri, kist içindeki pıhtı eriyip, kahverengi renk alır. Çikolata görünümündedir. Etrafa yapışır. Tüplerin tıkanmasına neden olabilir. Yoğun içerikli görünür. Ağrılı adet görme, ilişkide ağrı, çocuk sahibi olamama, fazla adet görme, yoğun adet belirtileri olabilir. Tedavi olarak ilaç ya da belirtiye, büyüklük ve yaşa göre laparoskopi yapılır.

Tüm bu bahsedilen kitlelerde konu olan olay kitlenin iyi huylu mu,  kötü huylu mu olduğu, hastanın hikayesi, çocuk isteği, belirtiler, hastanın yaşı, kitlenin boyutu, kitlenin içeriği değerlendirilir. Ona göre takip mi edileceği, ilaç tedavisi mi ya da ameliyat mı edileceği kararı verilir.

GEBELİKTE KİSTLER

Gebelikteki kitlelerin % 95 iyi huylu, % 5 kötü huyludur. Kitlelerin gebelikte sapı etrafında dönme olasılıkları gebe olmayanlara kıyasla daha yüksektir. 10 cm altında tek taraflı kistik hareketli, asiti olmayan gebeler 18 haftaya dek takip edilebilir. Basit kistler % 90 geriler. Çoğunlukla tek taraflıdır.

Basit kistlerde gerektiğinde iğne ile kist aspire edilebilir. Süreklilik gösteriyor ya da büyüyorsa operasyona karar verilebilir. 10 cm büyük katı içerikli ve içerisi düzensiz, çift taraflı kistlerde ultrasonografi ile takip edilir.

Gebeliğin 18 haftasında süreklilik gösteriliyorsa ya da gebeliğin herhangi bir döneminde büyüklüğü 1/3 oranında artıyorsa operasyon kararı verilebilir.

Источник: http://centralhospital.com/Haberler/yumurtalik-kistleri-ve-gebelik-hakkinda-merak-ettikleriniz/

Yumurtalık kanseri hakkında bunları biliyor musunuz?

Yumurtalık Kanseri Hakkında Merak Edilenler

Ülkemizde her yıl 100 bin kadından 7’si yumurtalık kanseri tanısı alıyor. Çoğunlukla belirti vermeyip başka hastalıklarla sıkça karıştırılabilen yumurtalık kanseri bu nedenle sinsice gelişiyor ve geç fark ediliyor.

Yumurtalık kanseri nedir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Operatör Dr. Kağan Kocatepe yumurtalık kanseri hakkında bilgiler verdi.

Yumurtalık kanseri çoğu olguda 50 yaş üzerindeki kadınlarda görülse de her yaşta ortaya çıkabilir. Meme kanseri ve kalın bağırsak kanseri ile birlikte yumurtalık kanseri kalıtsal özelikleri çok güçlü bir kanser türüdür ve ailesinde bu sayılan üç kanser türünden biri olan kadınlar doktorlarına daha düzenli olarak gitmelidirler.

Yumurtalık kanseri erken tanısı oldukça zor olan ve ilk tanı konduğunda çoğu durumda ileri evrelere ilerlemiş olan bir kanser türüdür ve bu özelliğiyle maalesef ölüm oranı yüksek kanserler arasında yer almaktadır.

Yumurtalık kanserinin belirtileri sindirim sistemi şikayetlerine çok benzediğinden bazı durumlarda ilk şüphelenen kişi bir iç hastalıkları uzmanı olmaktadır. Teşhis çoğu durumda yumurtalıklardan bir veya ikisinde görülen kitle ve ileri olgularda karında görülen sıvı birikimi nedeniyle yapılan jinekolojik operasyon neticesinde konmaktadır.

Tedavi için rahim ve yumurtalıkların alınması, çevre dokularda bulunan tümör dokularının çok iyi bir şekilde temizlenmesi ve ameliyat sonrası kemoterapi esastır.

YUMURTALIK KİSTİ NEDİR?

Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?

Acıbadem Eskişehir Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Cantuğ Çalışkan, kadınlarda en sık görülen kanserler arasında bulunan Yumurtalık kanserleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Ahmet Cantuğ Çalışkan “Yumurtalık kanserleri; en sık 50-65 yaş arasında karşımıza çıkmaktadır.

Bu kanserlerin karşımıza çıkması bağırsak tıkanması veya akciğer çevresi dokusunda sıvı birikimi gibi akut bir şekilde daha önce bir bulgu vermeden çıkabildiği gibi yıllar içerisinde özellikli olmayan veya önemsemediğimiz karın ağrısı, kasık ağrısı, sık idrara çıkma, iştahsızlık veya mide, bağırsak sorunları gibi birtakım şikayetler sonrası da belirti verebilmektedir” dedi.

Yumurtalık kanseri tanısı nasıl konulur?

Hastalığın tanısı ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Çalışkan “Yumurtalık kanseri tanısının konulması mutlaka cerrahi müdahale gerektirmektedir. Bunun sebebi erken dönemde tanı ile kitlenin tamamen çıkarılma şansı olmaktadır.

Erken tanı amacıyla yumurtalık dokusuna biyopsi işlemi içerisindeki kötü huylu dokunun karın içerisine yayılma riskinden dolayı önerilmemektedir.

Kanser ameliyatları kapsamlı, uzun süreli ve kişinin genel sağlık durumuyla da ilgili olduğundan akciğer, karaciğere yayılım, aşırı derecede asit veya kişinin performans durumunun kötü olduğu hallerde tanı ve tedavi amaçlı cerrahi yapılmamaktadır. Bu gibi durumlarda kemoterapi işlemi uygun görülmektedir” ifadelerini kullandı.

Yıllık muayenenin önemi

Doç Dr.

Ahmet Çalışkan “Kadınların her yıl mutlaka yaptırması gereken jinekolojik muayenelerinde kötü huylu tümörleri düşündüren herhangi bir görüntü mutlaka cerrahi müdahale ile tanı veya tedavi gerektirmelidir.

Kanda artmış olan tümör belirteçleri ile birlikte ilişkili şikayetlerin bulunması mutlaka aklımıza bu tür değişimleri getirmeli ve bir an önce tanı ve tedavi sürecine girilmelidir” dedi.

Doç. Dr. Ahmet Cantuğ Çalışkan'a göre; mide şişkinliği, mide ağrısı, gaz problemleri, iştahsızlık, yeme bozuklukları, kilo kaybı ve sık idrara gitme isteği ile belirtilerini gösteren yumurtalık kanseri ilerlemeye başladığı dönemde herhangi bir şikayet oluşturmayabilir.

Zamanla büyüdükçe şikayetlerde artış veya yeni sıkıntılar oluşturabilmektedir. Bu da bize en ufak bir şüpheli durumda mutlaka kontrol olmamız gerekliliğini göstermektedir. “Eğer ki bu durumu düşündürecek herhangi bir durum varsa; ultrasonografi veya diğer görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

Bunun yanında kan tahlilinde; CA125,OVA1 ve ROMA gibi kanser tanısı koymada yardımcı olabilecek belirteçler bulunmaktadır ve bu belirteçler kanser tanısında cerrahinin gerekli olup olamayacağı hakkında da bilgi vermektedir.

Cerrahi ise yumurtalık kanserinin gerçek tanısı cerrahi olarak yumurtalıkların alındıktan sonra patolojik incelenmesi sonrası konur. Cerrahi işlem devam ederken patolojiden çıkan sonuca göre operasyonun şekli belirlenir.

Eğer sonuç kanser çıkarsa daha geniş kapsamlı bir işlem olan radikal histerektomi denilen işlem uygulanmaktadır” diyerek sözlerine devam eden Doç. Dr. Çalışkan “Kanser evrelemesini de kanserin ne kadar yayıldığını gösteren bir sistemdir. Genellikle yumurtalık kanserlerinde cerrahi işlem sonrası patolojik değerlendirmelerle beraber yapılmaktadır” dedi.

Yumurtalık kanseri nasıl tedavi edilmektedir?

Doç. Dr. Çalışkan şunları kaydetti: “Çoğu yumurtalık kanserlerinde ilk basamak tedavi kanserli dokunun tamamen ortadan cerrahi olarak kaldırılmasıdır.

Cerrahiden sonra planlanacak olan tedavi hastalığın yayılım derecesi, yaş ve diğer tıbbi problemlere göre yapılmaktadır. Bazı durumlarda ameliyat sonrası tedavi gerekmezken bazı durumlarda kemoterapi uygulanmaktadır.

Kemoterapi denilen yöntem damar yoluyla uygulanan bir tedavi yöntemi olup kanserli hücreleri yok etmeyi amaçlamaktadır.

Gebelik planı bulunuyorsa yapılanlar

Bu durumda mutlaka tedavi edecek olan doktor bilgilendirilmelidir .Yumurtalık kanser tedavileri sonrası genellikle gebelik ihtimali olmamakla birlikte özel bazı durumlarda bu göz önüne alınarak gebe kalma şansı verilebilmektedir.

Yumurtalık kanseri tedavisi olduktan sonra…

Kanserin tekrar oluşabilme riski nedeniyle sık aralıklarla takip önerilmektedir. Kan testleri, jinekolojik muayene ve görüntüleme yöntemleri bu amaçla kullanılmaktadır. Ayrıca bahsedilen şikayetlerle ilgili sürekli uyanık olunmalı ve herhangi bir şüphede başvurulmalıdır.

Yumurtalık kanseri tekrar ederse ne yapılmalıdır?

Bu durumda cerrahi veya kemoterapi planlanmaktadır. Hedefe yönelik tedavi denilen kanser hücrelerinin büyümesini önleyici tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Yumurtalık kanseri nasıl önlenir?

Doç. Dr. Ahmet Cantuğ Çalışkan ailede yumurtalık, meme, kolon veya rahim kanseri öyküsü mevcut ise kişilerin mutlaka doktorlarına bilgi vermesi gerektiğini böylece erken tanı yöntemleri zamanında uygulanıp tedavi sürecinin de erken dönemde başlayabileceğini vurguladı.

KADINLARIN BİLMESİ GEREKEN 20 KANSER BELİRTİSİ

İstanbul Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Samet Topuz, yumurtalık kanseri hakkında bilinmeyenleri anlattı.

İstanbul Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.

Samet Topuz, yumurtalık kanserinin jinekolojik kanserler arasında rahim zarı kanserinden sonra ikinci sırada görülmesine rağmen ilk sırada gelen ölümcül jinekolojik kanser olduğuna dikkat çekiyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2014 yılında yumurtalık kanserinin kadın kanserleri arasında 7. sırada görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Samet Topuz, yılda 2361 kadının yumurtalık kanserine yakalandığını söylüyor.

Ortalama görülme yaşı 63

Yumurtalık kanserinin ortalama görülme yaşının 63 olduğunu kaydeden Prof. Dr. Topuz, olguların çoğunluğu menopoz sonrası dönemde olduğunu ifade ediyor. Yumurtalık kanserlerinin yüzde 10’unu oluşturan genetik geçişli olanlar 10 yaş daha genç yaşta görülürler.

Erken adet görmek, geç menopoza girmek, gebe kalmamak, emzirmemek, ailede bağırsak meme yumurtalık kanseri olması, obesite, endometriozis yumurtalık kanseri için risk faktörlerini oluşturuyor. Bununla birlikte yumurtalık kanseri olan hastaların büyük kısmında bu risk faktörleri olmaz.

Gebe kalmak, emzirmek, doğum kontrol hapı kullanmak, tüplerin bağlanması veya çıkarılması yumurtalık kanserine karşı koruyucu faktörlerdir“ bilgisini veriyor.

Cerrahi müdahale önemli

Yumurtalık kanserinin tedavisinde cerrahi ve kemoterapi yöntemlerinin uygulandığını söyleyen Prof. Dr. Topuz, şunları belirtti: “Çok erken aşamaların dışında olguların büyük kısmı cerrahi sonrası kemoterapi görecektir. Yumurtalık kanseri olgularının yüzde 70-80‘i evre 3-4‘te olduğu için hastalık özellikle karnın üst kısmına yayılmış durumdadır.

Bu nedenle burada yapılacak kapsamlı bir cerrahinin önemi çok büyük. Mümkünse geride hiç tümör bırakmayacak şekilde yapılacak bir cerrahi hastanın sağ kalımını artırıyor.

Genişletilmiş bu cerrahinin içine bağırsak çıkartılması, dalak çıkartılması, karaciğer metastazlarının çıkartılması, karın zarı ve diyafram zarının soyulması gerekirse göğüs boşluğundaki tümörlerin çıkartılması gibi cerrahi prosedürler giriyor.”

Bu operasyonların ancak deneyimli merkezlerde diğer disiplinlerle işbirliği içinde ve mutlaka jineko-onkolog kanser cerrahisiyle ilgilenen kadın doğum hekimleri tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr.

Samet Topuz, “Evre 3 hastalarda 5 yıllık sağ kalım rakamları yüzde 25-40 arasında değişiyor. Kapsamlı cerrahilerle bu oranı artırmak mümkün.

Geride 1 santim üstü tümör bırakılan hastalarda median sağ kalım 31 ay iken, hiç tümör bırakılmayan hastalarda median sağ kalım 78 aya çıkabiliyor. Maksimum cerrahide her yüzde 10’luk artış sağ kalımda yüzde 5‘lik artış şansı sunuyor.

Bazı olgularda tümör ilk cerrahide çıkartılamayacak kadar yaygın veya çıkartılamayacak alanlarda ise tedaviye neoadjuvan kemoterapi dediğimiz, yardımcı kemoterapi ile başlanıyor ve sonrasında cerrahi yapılıyor” açıklamasında bulundu.

KANSERLE MÜCADELE EDİN!

Yumurtalık kanseri riskini azaltan 10 etken

Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, yumurtalık kanseri riskini azaltan 10 etkeni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Aile hikayesinin bilinmesi

Yumurtalık kanserlerinin yüzde 10-15'i genetik geçişle ortaya çıkıyor. Bu nedenle ailesinde yumurtalık kanseri ve meme kanseri olan bireylerin bilinmesi ve farkındalık çok önemli. Aile hikayesini biliyor olmanız sizin ve doktorunuzun riski azaltmak için sağlığınızla ilgili daha aktif kararlar alınmasına yardımcı olur.

Sağlıklı diyet

Doğru ve sağlıklı beslenme bütün kanserlerde olduğu gibi yumurtalık kanserlerinde de çok önemli. Size kilo aldırma ihtimali olan yağlı besinlerden, aşırı kırmızı et ve işlenmiş et ürünlerinden uzak durun.

Yapılan çalışmalar özellikle düşük yağlı diyet, taze meyve tüketimi, zencefil, domates suyu, yeşil çay, biberlerin bitki türleri, kuruyemişler, marul ve keten tohumu tüketilmesinin yumurtalık kanseri riskini çeşitli oranlarda azalttığını gösteriyor.

Düzenli egzersiz

Vücudumuzdaki yağ oranı ile kanser arasında yakın bir ilişki bulunuyor. Yağ dokusundan salınan fazla miktardaki östrojen yumurtalık kanseri riskini artırıyor. Bu nedenle yapacağınız egzersizler ve spor ile kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Yağ oranınız düşeceği için kanser riskiniz de azalacaktır.

Rutin kontroller

Yaş ilerledikçe yumurtalık kanseri görülme oranı artıyor. En sık 63 yaşında görülüyor. Bu nedenle rutin kontrolleri ihmal etmemek çok önemli.

Genetik test

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör “Bir kadının hayat boyu yumurtalık kanseri olma ihtimali yüzde 1-2'dir.

Ancak genetik olarak ailesinden gelen BRCA1 ve BRCA2 genetik mutasyonları varsa bu oran BRCA1 için hayat boyu riskini yüzde 40'a, BRCA2 için de yüzde 10-20'ye çıkartıyor.

Bu nedenle bu mutasyonlara sahip olduğu bilinen kadınlarda belli yaş gruplarında cerrahi önerilebilir” diyor.

Annelik ve emzirme

Doğurganlık ve emzirme dönemi yumurtlamanın kesintiye uğradığı süreçler. Sık yumurtlamanın yumurtalık kanserinin oluşumunda rol oynadığı düşünülüyor. Bu nedenle çok doğum yapmış, özellikle erken yaşta gebelik yaşamış kadınlarda ve uzun süre emziren kadınlarda yumurtalık kanseri riski azalıyor.

Doğum kontrol hapı

Yumurtlamayı engelleyen doğum kontrol hapları yumurtalık kanseri riskini azaltıyor. Genç yaş grubunda (20'li 30'lu yaşlar) toplam 1 yıllık devamlı veya aralıklı doğum kontrol hapı kullanmış olan kadınların hayat boyu yumurtalık kanseri riski yüzde 50 azalıyor. Kullanma süresi uzadıkça risk azalıyor ve ilacı kesseler dahi koruma uzun yıllar devam ediyor.

İlaç ve vitamini bilinçli kullanmak

Androjen içeren ilaçların, menopoza girdikten sonra sadece östrojen içeren ilaçların ve doğurganlığı artırıcı ilaçların kullanımı yumurtalık kanseri riskini artırabiliyor. Bu nedenle bu ilaçların kullanılmasını gerektiren durumlarda doktorunuzla bu olasılıkları konuşun. İlaç şeklinde veya güneşle D vitamini alınması kanser riskinizi azaltıyor.

Talk pudrası kullanmamak

Genital bölgede hijyenik amaçlı kullanılan ürünlerde bulunan talk pudrasının kullanılması yumurtalık kanseri riskini artıran faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 1970’lerden beri vücut ve yüz pudralarında talk ve asbestoz kullanılmıyor. İçinde talk olan ürünlerden uzak durun.

Cerrahi müdahale

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör “Son yıllarda yumurtalık kanserlerinin yarısının tüplerden kaynaklandığı görülmüştür. Bu nedenle tüp ligasyonu yapılması veya tüplerin alınması yumurtalık kanseri riskini yarı yarıya azaltmaktadır. Ayrıca rahmin alınması da 1/3 oranında yumurtalık kanseri riskini azaltmaktadır” diyor.

Kanserle savaşta sofranızda bunları eksik etmeyin!

+9Lahana: İçeriğindeki kendisine özel sülfürlü bileşikler, gıdalarla alınan kanserojen maddeleri bağladığı gibi, vücudumuzda var olan kanserle savaş mekanizmalarını da aktive ediyor. Meme kanserine neden olan östrojen formlarını düşürüyor ve hastalığa karşı koruyucu olduğu biliniyor. Lahananın akciğer kanserine karşı koruyucu olduğuna dair de bilimsel veriler bulunuyor.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/kadin-hastaliklari/haber/658536-yumurtalik-kanseri-nedir

Yumurtalık Kanseri Nasıl Teşhis Edilir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yumurtalık Kanseri Hakkında Merak Edilenler
Yumurtalık kanseri yumurtalıklarda başlayan bir kanser türüdür. Yumurtalıklar – her biri bir badem büyüklüğünde – yumurtalar (over) yanı sıra östrojen, progesteron ve testosteron hormonları üretir.

Yumurtalık kanseri yumurtalıklarda başlayan bir kanser türüdür. Kadın üreme sistemi, rahmin her iki tarafında bir tane olmak üzere iki yumurtalık içerir.

Yumurtalıklar (over) – her biri bir badem büyüklüğünde –  yanı sıra östrojen ve progesteron hormonları üretirler.

Yumurtalık kanseri genellikle pelvis ve karın içine yayılana kadar fark edilmeden geçer. Bu geç aşamada yumurtalık (over) kanserinin tedavisi daha zordur ve sıklıkla ölümcül olmaktadır. Hastalığın yumurtalık ile sınırlı olduğu erken evre yumurtalık kanseri, başarılı bir şekilde tedavi edilmeye daha yatkındır.

Cerrahi uygulama ve kemoterapi genellikle yumurtalık kanserini tedavi etmek için kullanılır.

Yumurtalık Kanseri Teşhisi

Yumurtalık kanserini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunlardır:

Yumurtalık Kanserinde Pelvik muayene

Pelvik muayenede, doktorunuz eldivenli parmaklarını vajinaya sokar ve aynı zamanda pelvik organlarınızı hissetmek (palpate etmek) için karnınızdaki elini bastırır. Doktor ayrıca dış genital organlarınızı, vajinayı ve serviksinizi görsel olarak inceler.

Yumurtalık Kanserinde Görüntüleme testleri

Karın ve pelvisinizin ultrason veya BT taraması gibi testler, yumurtalıklarınızın büyüklüğünü, şeklini ve yapısını belirlemeye yardımcı olabilir.

Yumurtalık Kanserinde Kan testleri

Kan testleri genel sağlığınızı belirlemenize yardımcı olabilecek organ fonksiyon testleri içerebilir.

Doktorunuz ayrıca, yumurtalık kanserine işaret eden tümör belirteçleri için kanınızı da test edebilir. Örneğin, bir kanser antijeni (CA) 125 testi, yumurtalık kanseri hücrelerinin yüzeyinde sıklıkla bulunan bir proteini tespit edebilir. Bu testler doktorunuza kanseriniz olup olmadığını söyleyemez, ancak teşhis ve prognozunuz(hastalık seyri) hakkında ipuçları verebilir.

Yumurtalık Kanserinde Ameliyat

Bazen doktorlar, bir yumurtalığı çıkarmak ve kanser belirtileri için test yapmak için ameliyat geçirene kadar teşhisinizden emin olamayabilirler.

Yumurtalık kanseriniz olduğu doğrulandıktan sonra, doktorunuz kanserinizi bir aşamaya atamak için testlerinizden ve prosedürlerden bilgi kullanacaktır. Yumurtalık kanserinin evreleri, I ila IV arasında değişen Romen rakamları kullanılarak, en düşük evre ise kanserin yumurtalıklarla sınırlı olduğunu gösterir. Evre IV ile kanser vücudun uzak bölgelerine yayıldığını gösterir.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Yumurtalık kanserinin tedavisi genellikle cerrahi ve kemoterapinin bir kombinasyonunu içerir.

Yumurtalık Kanserinde Cerrahi Operasyon

Yumurtalık kanserinin tedavisi için yapılan ameliyatlar şunlardır:

Yumurtalığı çıkarmak için ameliyat

Bir yumurtalık ötesine yayılmayan çok erken evre kanser için, cerrahi operasyon ile yumurtalık ve fallop tüpünün çıkarılmasını içerebilir. Bu prosedür çocuk sahibi olma yeteneğinizi koruyabilir.

Her iki yumurtalığı da çıkarmak için ameliyat

Eğer her iki yumurtalığınızda da kanser varsa, ancak ek bir kanser belirtisi yoksa, cerrahınız hem yumurtalıklarını hem de her iki fallop tüpünü çıkarabilir. Bu prosedür uterusunuzu bozulmadan bırakır, böylece kendi donmuş embriyolarınızı veya yumurtanızı veya bir donörden gelen yumurtaları kullanarak hamile kalabilirsiniz.

Yumurtalık ve rahimi çıkarmak için ameliyat

Kanseriniz daha genişse veya çocuk sahibi olma olasılığınızı korumak istemiyorsanız, cerrahınız yumurtalık, fallop tüpleri, rahim, yakındaki lenf düğümleri ve yağ karın kaslarının (omentum) bir katını çıkaracaktır.

İleri kanser için cerrahi operasyon

Kanseriniz ilerlemişse, doktorunuz kemoterapiyi ve ardından olabildiğince çok kanserli hücreyi gidermek için ameliyatı önerebilir.

Yumurtalık Kanserinde Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücreleri de dahil olmak üzere vücutta hızlı büyüyen hücreleri öldürmek için kimyasallar kullanan bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçları bir damar içine enjekte edilebilir veya ağız yoluyla alınabilir. Bazen ilaçlar doğrudan karın içine enjekte edilir (intraperitoneal kemoterapi).

Kemoterapi genellikle ameliyattan sonra kalan herhangi bir kanser hücresini öldürmek için kullanılır. Ameliyattan önce de kullanılabilir.

Yumurtalık Kanserinde Hedefli Terapi

Hedefli terapi, kanser hücrelerinizde bulunan belirli güvenlik açıklarını hedef alan ilaçlar kullanır.

Hedefe yönelik tedavi ilaçları genellikle, ilk tedaviden sonra geri dönen yumurtalık kanserinin veya başka tedavilere dirençli kanserin tedavisi için ayrılır.

Doktorunuz, hangi hedefe yönelik tedavinin kanseriniz üzerinde etkili olabileceğini belirlemek için kanser hücrelerinizi test edebilir.

Hedefli tedavi, kanser araştırmalarının aktif bir alanıdır. Birçok klinik çalışma yeni hedefe yönelik tedavileri test ediyor.

Yumurtalık Kanserinde Destekleyici (palyatif) Bakım

Palyatif bakım, ciddi bir hastalığın ağrı ve diğer semptomlarından kurtulmaya odaklanan özel tıbbi bir bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, devam eden bakımınızı tamamlayan ekstra bir destek katmanı sağlamak için siz, aileniz ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışır. Palyatif bakım, cerrahi ve kemoterapi gibi diğer agresif tedaviler sırasında kullanılabilir.

Tüm diğer uygun tedavilerle birlikte palyatif bakım kullanıldığında, kanser olan kişiler daha iyi hissedebilir ve daha uzun yaşayabilir.

Palyatif bakım, doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyoneller tarafından sağlanır. Palyatif bakım ekipleri kanser ve aileleri için yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bakım şekli, aldığınız küratif veya diğer tedavilerin yanında sunulmaktadır.

Yumurtalık Kanseri ile Başa Çıkmak ve Destek

Yumurtalık kanseri tanısı ezici ve korkutucu olabilir. Zamanla duygularınızla başa çıkmanın yollarını bulacaksınız, ancak bu arada aşağıdakileri yararlı bulabilirsiniz:

Konuşacak birini bulun

Duygularınızı bir arkadaşınızla veya aile üyenizle tartışırken rahat hissedebilir veya resmi bir destek grubuyla görüşmeyi tercih edebilirsiniz. Kanserden kurtulanların aileleri için destek grupları da mevcuttur.

İnsanların yardım etmesine izin verin

Kanser tedavileri yorucu olabilir. İnsanların size destek olmasına izin verin.

Makul hedefler belirleyin

Hedeflere sahip olmak, kontrol altında hissetmenize yardımcı olur ve size bir amaç duygusu verebilir. Ancak ulaşabileceğiniz hedefleri seçin.

Kendiniz için zaman ayırın

İyi yemek, rahatlamak ve yeterince dinlenmek kanserin stres ve yorgunluğuna karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

Randevunuz İçin Hazırlanın

Eğer sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya semptomunuz varsa, aile doktorunuz, pratisyen hekiminiz veya jinekologunuzla randevu alarak işe başlayın.

Birincil bakım doktorunuz yumurtalık kanserine yakalandığınızdan şüphelenirse, kadın üreme kanserlerinde (jinekolojik onkolog) bir uzmana yönlendirilebilirsiniz. Jinekolojik onkolog, yumurtalık ve diğer jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisinde ek eğitime sahip bir kadın doğum uzmanıdır (OB-GYN).

Neler Yapabilirsiniz?

 • Randevunuzdan önce beslenmenizde herhangi bir kısıtlama yapıp, yapmayacağınızı öğrenin.
 • Randevu planınızdan alakasız görünebilecek olsa bile bütün belirtilerinizi yazın..
 • Diğer koşullar da dahil olmak üzere önemli tıbbi bilgilerinizi yazın.
 • Hayatınızdaki önemli değişiklikler veya stresler de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgilerinizi yazın.
 • Aldığınız tüm ilaçlar, vitaminler veya takviyelerin bir listesini yapın.
 • Doktorun ne dediğini hatırlamanıza yardımcı olması için size eşlik edecek bir akraba ya da arkadaşınızdan destek alın.

Doktorunuza sormak için sorular hazırlayın:

 • Semptomların en olası nedeni nedir?
 • Ne tür testlere ihtiyacım var?
 • Hangi tedaviler mevcuttur ve hangi yan etkileri bekleyebilirim?
 • Prognoz nedir?
 • Hala çocuk sahibi olmak istiyorsam, bana hangi seçenekler sunulabilir?
 • Başka sağlık durumum var. Onları birlikte nasıl en iyi şekilde yönetebilirim?

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/yumurtalik-kanseri-teshis-tedavi/

Yumurtalık kanseri nedir? Belirtlileri, tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Yumurtalık Kanseri Hakkında Merak Edilenler

Yumurtalık kanseri yumurtalıkta başlayan bir kanser türüdür. Kadınlar rahimin her iki tarafında birer tane olmak üzere iki yumurtalığa sahiptir. Her biri bir badem büyüklüğünde olan yumurtalıklar östrojen ve progesteron hormonlarının yanı sıra yumurtaları (ova) üretir.

Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık kanseri genellikle pelvis ve karın içinde yayılıncaya kadar tespit edilmez. Bu son safhada, yumurtalık kanserinin tedavi edilmesi güçtür ve sıklıkla ölümcüldür. Hastalığın yumurtalıkla sınırlı kaldığı erken evre yumurtalık kanserinin başarı ile tedavi edilme olasılığı yüksektir.

Yumurtalık kanserini tedavi etmek için genellikle ameliyat ve kemoterapi kullanılır.

Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?

Kadın üreme sistemi

Erken evre yumurtalık kanseri nadiren herhangi bir semptoma sebep olur. İleri evre yumurtalık kanseri daha yaygın olan iyi huylu durumlarda görülen az sayıda ve spesifik olmayan semptomlara sebep olduğundan iyi huylu bu durumlarla karıştırılabilir.

Yumurtalık kanserinin bulguları ve belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

 • Karın şişkinliği veya şişliği
 • Yemek yerken çabuk doyma hissi
 • Kilo kaybı
 • Pelvis bölgesinde rahatsızlık
 • Bağırsak hareketlerinde kabızlık gibi değişiklikler
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı

Nedenleri nelerdir?

Kansere yol açan etmenler tam olarak anlaşılabilmiş değildir.

Genelde, bir genetik mutasyon normal hücreleri anormal kanser hücrelerine dönüştürdüğünde kanser başlar. Çabuk çoğalan kanser hücreleri bir kitle (tümör) oluştururlar. Kanser hücreleri yakındaki dokuları istila ederler ve vücudun başka bir yerine yayılmak (metastaz yapmak) üzere tümörden kopabilirler.

Türleri nelerdir?

Kanserin başladığı hücre, yumurtalık kanserinin türünü belirler. Yumurtalık kanseri türleri aşağıdakileri içerir:

 • Epitel tümörler, Yumurtalıkların dışını örten ince doku katmanında başlar. Yumurtalık kanserlerinin yüzde 90’ı epitel tümörlerdir.
 • Stromal tümörler, Hormon üreten hücreler içeren yumurtalık dokusunda başlar. Bu tümörler genellikle diğer yumurtalık tümörlerinden daha erken bir aşamada teşhis edilirler. Yumurtalık tümörlerinin yüzde 7’si stromaldır.
 • Germ hücreli tümörler, Yumurta üreten hücrelerde başlar. Bu seyrek yumurtalık kanserleri daha çok genç yaşlardaki kadınlarda görülür. .

Yumurtalık kanseri risk faktörleri nelerdir?

Riskinizi artıracak bazı faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Yaş. Yumurtalık kanseri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ancak 50-60 yaş arasındaki kadınlarda en sık görülür.
 • Kalıtsal gen mutasyonu. Yumurtalık kanserlerinin küçük bir kısmı kalıtsal bir gen mutasyonundan kaynaklanır. Yumurtalık kanseri riskini artırdığı bilinen genler meme kanseri geni 1 (BRCA1) ve meme kanseri geni 2 (BRCA2) olarak adlandırılır. Bu genler orijinal olarak birden fazla meme kanseri vakalı ailelerde tespit edilmiştir, ki isimlerini de buradan almışlardır, ancak bu mutasyonları olan kadınların yumurtalık kanseri riski de önemli derecede yüksektir.

Kolon kanseri ile bağlantılı olan Lynch sendromuna neden olan gen mutasyonları, kadınlarda yumurtalık kanseri riskini de artırır.

 • Östrojen hormonu replasman tedavisi, özellikle uzun süreli kullanımda ve büyük dozlarda.
 • Adetin başladığı ve bittiği yaş. 12 yaşından önce adet görmeye başladıysanız veya 52 yaşından sonra menopoza girdiyseniz veya her ikisi de varsa yumurtalık kanseri riskiniz daha yüksek olabilir.
 • Hiç hamile kalmama,
 • Doğurganlık tedavisi.
 • Sigara kullanımı
 • Rahim içi cihaz kullanımı.
 • Polikistik over sendromu

Genetik bir yatkınlığınız varsa, doktorunuz hastalığı taramak için düzenli pelvis görüntüleme ve kan testleri önerebilir.

Önlemek için neler yapılabilir?

Yumurtalık kanserini önleyecek kesin bir yöntem yoktur. Ancak düşük risk ile ilişkilendirilmiş bazı etmenler aşağıdaki gibidir:

 • Özellikle 10 yıldan fazla bir süredir ağızdan doğum kontrol hapı kullanımı
 • Daha önce hamile kalmış olmak
 • Emzirme geçmişi
 • Günlük aspirin kullanımı

Tanısı nasıl yapılır?

Pelvis Muayenesi

Doktorunuz büyük olasılıkla pelvis muayenesi ile başlayacaktır.

 • Genital organınızın dış kısmı dikkatlice incelenir.
 • Doktor daha sonra vajinaya eldivenli iki parmağını yerleştirir ve aynı anda rahim ve yumurtalığı hissetmek için bir eli ile karnınıza baskı yapar.
 • Doktorun anormallikleri görsel olarak kontrol edebilmesi için vajina içine bir cihaz (spekulum) yerleştirilir.

Doktorunuz aşağıdakileri önerebilir:

 • Görüntüleme testleri. Karın ve pelvisinizin ultrasonografik veya BT taramaları gibi. Bu testler, yumurtalıklarınızın boyut, şekil ve yapısının belirlenmesine yardımcı olabilir.
 • Kan testi. yumurtalık kanseri hücrelerinin yüzeyinde bulunan bir proteini (CA 125) algılayabilir.
 • Cerrahi müdahale. yumurtalık kanseri tanısını doğrulamak için bir doku numunesi ve karın sıvısı almak için. Minimal invaziv veya robotik cerrahi bir seçenek olabilir. Kanser tespit edilmişse, cerrah mümkün olan en fazla kanseri almak için derhal ameliyata başlayabilir.

Evreleri nelerdir?

Doktorlar, kanserinizin kapsamını -veya evresini- belirlemenize yardım etmek için ameliyatınızın sonuçlarını kullanır. Kanserinizin evresi prognoz ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesine yardımcı olur.

Evreleri:

 • Evre I. Kanser bir veya her iki yumurtalıkta bulunur.
 • Evre II. Kanser hücreleri pelvisin diğer bölgelerine yayılmış haldedir.
 • Evre III. Kanser karına yayılmış haldedir.
 • Evre IV. Kanser karnın dışında bulunmuştur.

Tedavisi nasıl yapılır?

Yumurtalık kanseri tedavisi genellikle cerrahi müdahale ve kemoterapi kombinasyonunu içerir.

Cerrahi Müdahale

Tedavi genellikle her iki yumurtalığın, fallopi tüplerinin, rahimin alınmasının yanı sıra yumurtalık kanserinin sıklıkla yayıldığı yakın lenf düğümleri ve yağlı karın dokusunun katlantısının (omentum) alınmasını içerir. Cerrahınız da karnınızdan mümkün olduğunca çok kanser çıkaracaktır.

Yumurtalık kanseriniz çok erken bir aşamada teşhis edildiyse daha az kapsamlı cerrahi mümkün olabilir. Evre I yumurtalık kanseri olan kadınlar için ameliyat bir yumurtalığın ve alınan yumurtalığın fallopi tüpünün alınmasını içerebilir. Bu işlem çocuk sahibi olma yeteneğini koruyabilir.

Kemoterapi

Ameliyat sonrasında büyük olasılıkla kalan kanser hücrelerini öldürmek için kemoterapi tedavisi göreceksiniz. Kemoterapi ilaçları bir damara veya doğrudan karın boşluğuna veya her ikisine birden enjekte edilebilir.

Kemoterapi ilerlemiş yumurtalık kanseri olan bazı kadınlarda başlangıç tedavisi olarak kullanılabilir.

Источник: https://neolife.com.tr/yumurtalik-kanseri/

Yumurtalık (Over) Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yumurtalık Kanseri Hakkında Merak Edilenler

Yumurtalık kanseri, kadın kanserleri arasında en sık görülen ve tedavisi zor olan kanserdir. Yaşamı boyunca her 100 kadından 1 ya da 2’sinde yumurtalık kanserigelişmektedir.

Yumurtalık kanseri,teşhis edildiğinde genellikle hastalık çok ilerlemiş durumdadır ve bu nedenle tedavi süreci birçok kadın kanseri türüne göre daha zorludur. Bu nedenle tüm diğer kanserlerde olduğu gibi erken teşhis tedavi başarısı bakımından çok önemlidir.

Kadınlar arasında görülen tüm kanserlerin %4’ünü oluşturan yumurtalık kanseri daha çok menopoz sonrasında görülebileceği gibi her yaşta ortaya çıkabilir.

Yumurtalık kanseri belirtileri, nedenleri ve tedavisine dair Memorial Sağlık Grubu Kadın Sağlığı ve Doğum uzmanları bilgi verdi.

Yumurtalık( Over) Kanseri Nedir?

Dokusunda pek çok farklı hücre bulunan yumurtalıkların ana yapısını epitelyum hücreler oluşturur.

  Epitel hücrelerde ya da embriyonik döneme ait hücrelerde meydana gelen kontrolsüz bölünme ve çoğalma sonucunda yumurtalık kanseri oluşabilir.

Daha çok menopoz sonrası görülen yumurtalık kanserlerinin yüzde 80’i epitelyum dokuda oluşur. 20 yaşın altında görülen yumurtalık kanserlerinin yüzde 60’ında ise embriyonik tümörler görülmektedir.

Yumurtalık (Over) Kanseri Nedenleri

Yumurtalık kanseri nedenleri çok net bilinmese de bazı risk faktörlerinin bu hastalığa neden olduğundan bahsedilebilir. Genetik, çevresel ve hormonal faktörler yumurtalık kanserleri nedenleri arasında gösterilebilir. Yumurtalık kanseri nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Ailesinde meme ya da yumurtalık kanseri olanlarda risk artar.
 • Son yıllarda bazı genlerdeki değişiklikler yumurtalık kanseri riskinin armasına neden olmuştur.
 • Yumurtlamayı artırıcı ilaç kullananlarda over kanseri riski artar.
 • Doğum kontrol hapı kullanımı yumurtalık kanseri riskini azaltır.
 • Yumurtalık kanseri riski hiç gebe kalmamışlarda daha yüksektir. Doğum yapanlarda risk azalır.

Yumurtalık (Over)  Kanseri Belirtileri

Yumurtalık kanseri belirtileri çoğunlukla kendini çok göstermez. Yumurtalık kanseri ile ilgili belirtilerin çoğu hastaya özel olmakla beraber tipik bir bulgusu yoktur. Yumurtalık kanseri belirtileri olarak, pek çok hastalık belirtisi olarak da söylenebilecek; karın ağrısı, şişkinlik ve mide rahatsızlıkları sıralanabilir.

Yumurtalık kanserinin ileri safhalarında ise karında ele gelen kitle, aşağı doğru basınç hissi, karında sıvı birikmesi, karın şişliği, çevredeki organlara bası yapmasına bağlı olarak idrar ve bağırsak şikayetleri görülür.

Yumurtalık kanserinin bazı türlerinde hormon düzensizlikleri görülebilir. Buna bağlı olarak adet düzensizlikleri, erkeklik hormonu salgısının artmasıyla tüylenme, erkek tipi saç dökülmesi görülebilir. Çoğu yumurtalık kanseri şikayeti ise karın şişliği üzerinedir.   

Genel olarak görülen yumurtalık kanseri belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, özellikle kabızlığın ortaya çıkması,
 • Mesane alışkanlıklarında değişiklik, sık sık idrara çıkma ihtiyacı,
 • İştah kaybı veya hızlı bir şekilde tokluk hissi,
 • Vajinal kanama,
 • Kilo kaybı,
 • Karında basınç hissi ve şişkinlik,
 • Kasıkta dolgunluk veya ağrı,
 • Uzun süreli hazımsızlık, gaz veya bulantı.

Yumurtalık Kanseri Tanısı

Yumurtalık kanserinin erken tanısı diğer tüm kanserlerde olduğu gibi çok önemlidir. Erken tanı için kadınların yıllık rutin jinekolojik kontrollerini aksatmamaları önerilir. Jinekoloji muayenede ele gelen kitle ya da ultrason esnasında yumurtalıklarda görülen kitleler kansere erken müdahale etme şansı verir.

Yumurtalıklardaki her kist kanser anlamına gelmez. Özellikle üreme çağındaki kadınlarda görülen kistlerin çoğu basit ve zararsız kistlerdir. Zamanla kendi kendine kaybolan bu kistler kanser riski taşımaz.

Bu nedenle uzman doktor tarafından ultrasonda izlenen kistlerin zararlı mı yoksa vücut için herhangi bir olumsuzluk içermeyen özellikte mi olduğu tespit edilmektedir.

Bunun yanında menopozdaki kadınlarda ve adet görme öncesi genç kızlardaki her türlü kist, tümör riskine açıktır. Bu açıdan mutlaka değerlendirilmelidir.

Tümör özelliği bulunan yumurtalık kisti ve kitlelerinin ileri safhalarında, kanda tümör belirteçlerine bakılır. Bazı tümör belirteçleri (özellikle CA 125) bazı over tümörü tiplerinde yüksek bulunur.

Ancak, CA125 ve diğer tümör belirteçlerinin yüksekliği her zaman kitlenin kanser olduğunu göstermeyeceği gibi tümör belirteçlerinin düşük olması da kanseri ekarte etmez.

Tümör belirteçleri dışında doppler ultrasonografi de kan akım değişikliklerini göstererek iyi huylu ve kötü huylu tümör ayırımında yardımcı olabilir. Tüm bu yöntemler yardımcı yöntemlerdir. Hiç biri kesin tanı koymak için yeterli değildir.

Tümöral olduğu düşünülen (ister iyi huylu ister kötü huylu olsun) kist ve kitleler ile ayırım yapılamayan olgularda cerrahi yapmak ve ameliyat sırasında patolojik örnek biyopsi almak kesin tanı konulmasını sağlar.

Kist varlığında tümör belirteçleri ve doppler incelemeleri normal ise ultrason ve muayene ile tümoral olduğunu düşündüren hiç bir bulgu yoksa ve kist 8 cm’den küçük ise bir süre takip edilebilir. Takip sırasında küçülme veya kaybolma olmuyorsa ameliyat yapılması tercih edilir.

Yumurtalık Kanserinde Erken Teşhis

Yumurtalık kanserinin tedaviye vereceği yanıt, tümörün ne kadar yayıldığı ile doğrudan ilişkilidir.

Yumurtalık kanseri erken dönemde teşhis edildiğinde ve uygun tedaviler ile yüzde 80-90 oranında ortadan kaldırılabilir. İleri evrede teşhis edilen yumurtalık kanserlerinde iyileşme oranı yüzde 40-50’dir.

Yumurtalık kanseri ameliyatı ve kemoterapi sonrasında hastalığın tekrar etme olasılığına karşı düzenli olarak kontrol edilmelidir. 

Yumurtalık Kanseri Evreleri

Yumurtalık kanseri tedavisinde hangi evrede teşhis edildiği çok önemlidir. Kanserin yumurtalığınızdan etrafına ve çevre organlara sıçrayıp sıçramadığını bilmek gerekir. Yumurtalık kanserlerinde evreleme kanserin yayılım derecesine bağlı olarak belirlenir.

Evre 1: Kanser bir ya da her iki yumurtalıktadır ama sadece yumurtalık içinde kalmıştır.

Evre 1a: Kanser bir yumurtalıkta ve yumurtalık içinde sınırlıdır.

Evre 1b: Kanser her iki yumurtalıktadır, ancak hala yumurtalıklar içinde sınırlıdır.

Evre 1c: Kanser bir ya da iki yumurtalıktadır, ama yumurtalık sınırı dışına da çıkmıştır. Yumurtalık üstündeki bir tümöral kist patlamıştır, ya da karın içindeki sıvıda kanser hücreleri bulunmuştur.

Evre 2: Kanser pelvis denilen ve leğen kemiklerince çevrilen bölgedeki diğer organlara sıçramıştır.

Evre 2a: Kanser rahme, tüplere ya da her ikisine birden yayılmıştır.

Evre 2b: Kanser mesane ya da kalın bağırsağa yayılmıştır.

Evre 2c: Kanser 2a ve 2b deki yayılımların herhangi birisini yapmıştır. Ayrıca kanser yumurtalık sınırı dışına da çıkmıştır, yumurtalık üstündeki bir tümöral kist patlamıştır, ya da karın içindeki sıvıda kanser hücreleri bulunmuştur.

Evre 3: Kanser karın içine yayılmıştır ya da lenf bezlerini tutmuştur.

Evre 3a: Kanser hücreleri karın içine yayılmıştır ancak sadece mikroskopta görülebilecek kadar küçük odaklar halindedir.

Evre 3b: Kanser hücreleri karın içine yayılmıştır ama büyüklükleri 2 santimetreden küçüktür.

Evre 3c: Kanser hücreleri karın içine yayılmıştır ve 2 santimetreden büyüktür ya da lenf bezlerine de sıçramıştır, ya da bu iki şart birden mevcuttur.

Evre 4: Kanser karaciğer, akciğer ya da diğer uzak organlara da sıçramıştır.

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/yumurtalik-kanseri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть