Yurt dışından Gelen Hastalarda Tüp Bebek Planlaması ve Tedavisi

içerik

Tüp Bebek Tedavisi ve Merkezi

Yurt dışından Gelen Hastalarda Tüp Bebek Planlaması ve Tedavisi
Tüm Bölümlerimiz

Tüp bebek Merkezimiz 2007 yılından bu yana alanında uzman ekibiyle hizmet vermektedir.

Merkezimizde uzun yıllardır başarıyla hem ülkemizden, hem de yurt dışından başvuran çiftlerimizi anne-baba yapma, yumurta rezervi azalmış, ileri yaşa ulaşan bekar kadınlarda yumurta dondurma, kemoterapi tedavisi görmesi gereken hastalarda yumurta ve spermlerin dondurularak saklanması üzerine çalışılmaktadır.

Çakmak Erdem Hastahanemiz bünyesinde hizmet veren Tüp Bebek Merkezimizde tedavi gören hastalarımızın rahatı ve kendilerini özel hissetmelerini sağlamak birincil amacımızdır.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Her hasta özeldir ve her hastanın hikayesine özel tedavi planı oluşturulmalıdır.

Hasta hakları ve mahremiyetine uygun olarak modern üreme tedavi seçeneklerini çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimize, yaşadıkları maddi ve manevi yükü en aza indirerek güvenilir bir şekilde uygulamaktayız.

İnfertilite (Kısırlık)

Dünyada çok yaygın olarak görülen kısırlık problemine yaklaşık altı çiftten birinde rastlanmaktadır. Çiftlerin 1 yıl korunmasız ilişkiye girmesine rağmen gebelik oluşmamasına infertilite denir.

Teşhis için çiftlerin her ikisinin muayenesi, öykünün doğru ve eksiksiz alınması ve gereken tetkiklerin eksiksiz yapılması gerekmektedir. Bazı çiftlerde ise tüm araştırmalara rağmen infertilite nedeni saptanamaz. Buna açıklanamayan infertilite denir.

İnfertil çiftlerin de % 10’u bu gruptandır. Çağdaş infertilite tedavileri ile açıklanamayan infertilite olgularında başarı oranı yüksektir.

Primer infertilite olgularında ise daha önce hiç gebelik oluşmamıştır.

Sekonder infertilitede ise daha önce çiftlerin ortak bir gebelikleri olmuştur ancak tekrar gebelik gerçekleşememiştir.

İnfertilite sorununda problem vakaların 1/3’ünde erkekte, 1/3’ünde kadında, 1/3’ünde ise hem erkek, hem de kadında saptanmaktadır.

Sperm ve/veya yumurta kalitesi bozuk olabilir, bazen spermin yumurtaya ulaşmasını sağlayan yolda (fallop tüplerinde) tıkanıklık olabilir. Embriyo geliştikten sonra da uterusa (rahime) yuvalanabilmeli ve sağlıklı büyüyebilmelidir.

Metabolik bozukluklar, stres, ilerlemiş yaş, alkol/sigara/uyuşturucu kullanımı, beslenme yetersizliği veya aşırı kilo fertiliteye (doğurganlığa) olumsuz etki yapar.

Tüp Bebek Merkezimizde Uygulanan Tedavi Seçenekleri

 • Ovulasyon İndüksiyonu: Yumurta gelişimini artırmak için kullanılan ilaç tedavisi
 • İntrauterine İnseminasyon (IUI) (Aşılama): Kadının ovulasyon döneminde laboratuvar ortamında özel aşamalardan geçirilip hazırlanmış spermlerin, özel katater aracılığı ile anne adayının rahmine enjekte edilme işlemidir. Kadında yumurtlama gerçekleştikten sonra çatlatma iğnesi yapılır. 36-48 saat sonra erkekten alınan sperm, özel işlemlerden geçirilir. IUI (aşılama), anestezi gerektirmeyen ve muayenehane koşullarında yapılabilen bir işlemdir. İnce bir kateter ile sperm örneği rahim içine verilir. Böyle bir tedavinin yapılması için kadının fallop tüplerinin açık olması şarttır. Sperm sayısı yeterli olmalıdır. Sperm sayısı, morfolojisi çok önemlidir. 10 milyon/ml altında sperm varlığında aşılama yapılmamalıdır. Ayrıca sperm morfolojisi Kruger kriterlerine %5 ve altında ise IUI uygulanmaz. Aşılama tedavisi özellikle açıklanamayan infertilite olgularında tercih edilir ve 4 kereden fazla yapılmasının gebelik şansını arttırmadığı tespit edilmiştir. Aşılama işleminden sonra çiftler günlük aktivitelerine devam edebilmektedir.
 • İn Vitro Fertilizasyon (IVF): Klasik tüp bebek işlemidir. Bir veya birden fazla yumurta hücresi vücut dışı ortamda spermle buluşturulur. Döllenip fetüs haline gelmesi sağlandıktan sonra anne adayının rahmine yerleştirilir.
 • İntra Citoplasmic Sperm Enjeksiyon (ICSI): Bir veya birden fazla yumurta hücresinin içine sperm enjeksiyonu yapılır, döllenip fetüs haline geldiğinde anne adayının rahmine yerleştirilir.
 • Embriyo Dondurma: Embriyolar ileri tarihlerde kullanılmak üzere dondurularak özel tanklar içerisinde saklanır.
 • Sperm Dondurma: Kemoterapi tedavisi görecek, sperm rezervi giderek azalan erkeklerin spermleri dondurularak saklanır.
 • Oosit (Yumurta) Dondurma: Yumurta rezervi azalmış (testlerle onaylı), kemoterapi tedavisi görecek kadınların yumurtaları dondurularak saklanır.
 • Cerrahi Yöntemler ile Sperm Arama (TESA – TESE): Menisinde sperm bulunmayan (azoospermi) erkeklerin testislerinde iğneyle veya ameliyatla sperm aranır.  

Tüp Bebek Fiyatları ve Tedavisi

Источник: https://www.erdemhastahanesi.com.tr/tr/bolumlerimiz/tup-bebek-merkezi-20

Tüp Bebek

Yurt dışından Gelen Hastalarda Tüp Bebek Planlaması ve Tedavisi
– İnfertilite yani Türkçe'de bilinen adıyla kısırlık, 1 yıl boyunca herhangi bir korunma yöntemi kullanmadan cinsel ilişkiye girme sonucunda gebelik elde edilememe halidir. Dünya genelinde %10 ile %15 arasında bir oranla çiftler infertilite problemleri ile karşılaşmaktadırlar.

Kısırlığa yol açan sebepler nelerdir?

– Yumurta ve tüplerle ilgili problemler kadınlar için en başta gelen problemlerdir. Bunun dışında endometriozis yine kadınlar için olası problemlerden biridir.Erkeklerde ise sperm bozukluklukları kısırlığa neden olmaktadır.

Kısırlık (infertiltie) teşhis ve tedavisi için ne zaman başvurulmalı?

– Çiftler beraber gelecekleri taktirde (ki biz bunu öneriyoruz), erkek için 3 ile 5 günlük bir cinsel perhiz, kadın için ise adetin 2. ya da 3. günü kliniğimize gelmeniz en doğru zamanlama olacaktır.Lazım olan hormon testleri, muayene ve ultrason ile görüntüleme kadın için bu tarihlerde bize en doğru sonucu vermektedir.

Bu muayenede sperm değerlendirmesi ve bulaşıcı hastalık testleri de yapılmaktadır. Adet bitiminin akabinindeki hafta da rahim içi değerlendirilmesi için muayene olabilir.

 

Bütün tetkikler yapıldıktan sonra çiftin tüp bebek için uygun olup olmadığı kararlaştırılır, tüp bebeğe uygun ise tedavinin nasıl ilerleyeceği detaylı bir şekilde çifte anlatılır.

Aşılama Yöntemi nedir?

– Aşılama yani intrauterin inseminasyon (IUI), ilaç kullanımı ile kadında yumurta oluşmasını, eşinden alınan spermlerin özel yöntemlerle arındırarak en hareketli olanların seçilip, kadında yumurtlamanın olduğu gün rahim içine verilmesi işlemidir.

Bu işlem, çiftin var olan gebelik oranını arttırmaktadır. Ancak bu işlem tüp bebek işlemi kadar yüksek bir oran vermemektedir.

Dolayısıyla çiftler bir iki aşılama denemesi yaptıktan sonra sonuç hala negatifse, tedavilerini tüp bebek tedavisi olarak değiştirmektedirler.

Aşılama en fazla kaç kere yapılabilir?

– Aşılama yani suni döllenme ile 2 ya da 3 denemeden sonra hala gebelik elde edemediyseniz, bu işleme devam etmenizin yerine tüp bebek tedavisine geçmenizde fayda vardır.

Onun dışında tekrar denemenizde zaman kaybetme dışında bir başka zararı yoktur.

Kısacası yaşı ileri olan kadınlarda ya da yumurta rezervi az olan kadınlarda aşılama ile vakit kaybetmek doktorlar tarafından tercih edilen bir durum değildir. Böyle vakalarda tüp bebek tedavisine direkt başlanır.

Tüp bebek programına ne zaman başlamalı?

– Muayene ve testlerden sonra tüp bebek tedavisine karar verilmişse, sizin için en doğru zamanı doktorunuz belirleyecektir ama adet kanamanızın 2. – 3. günü başvurduysanız ve şartlar sizin için uygunsa hemen tüp bebek tedavisine başlayabilirsiniz.

Kaç kere tüp bebek denemesi yapabilirim?

– Tüp bebek işlemi maddi ve manevi yönü büyük olan bir tedavidir. Dolayısıyla gücünüz el verdiği sürece, hatta bebeğinizi kucağınıza alıncaya kadar tüp bebek tedavisi denemelerinde bulunabilirsiniz. Jinepol olarak biz, tüp bebek merkezi olarak size her konuda yardımcı olduğunu unutmayın.

Tüp bebek neden pahalı bir yöntemdir?

– Tüp bebek işleminde kullanılan laboratuvar malzemelerinin pahalı oluşu ve büyük deneyim isteyen bir dal oluşu, tüp bebek tedavi işlemini pahalı yapan faktörlerdir.

Türkiye'de bir çok ülkeye oranla bu maliyetler oldukça düşüktür. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri'nde tüp bebek işlemi  6500$'dan başlamakta ve buna ilaçlaar ve hazırlık testleri dahil değildir.

Yine İngilterede bu fiyat 12000 Pound'a kadar çıkmaktadır.

Yumurta toplama işlemi (OPU) ne kadar zaman alır?

– Yumurtalıklarınızdaki folikül sayısına bağlı olarak yumurta toplama işlemi süresi değişir ancak ortalama olarak 5 ile 10 dakika arasında sürdüğünü söyleyebiliriz. İşlem öncesi hazırlık ve sonrasında dinleme süresini de zamana katarsak, 2 saat içinde taburcu olabileceğinizi söyleyebiliriz.

Yumurta toplama ağrılı bir işlem midir?

– Hayır. Damar yoluyla yaopılan sakinleştirici ve ağrı kesici ile işlem rahatça yapılabilir. Nadiren de olsa derin anestezi altında da bu işlem yapılmaktadır. 

Eşimin semen örneğini ne zaman vermesi gerekecek?

– Yumurtaların toplandığı gün eşinizden de sperm alınır. Bu yüzden eşinizle beraber gelmeniz gerekmektedir. Eğer eşinizin sperm verme sorunu varsa bu durumu yumurta toplama işleminden önce doktorunuza mutlaka bildiriniz.

Bu durumlarda spermin evden getirilmesi ya da özel kondom kullanılarak cinsel ilişki ile meninin alınması gerekebilir.

Ayrıca şehir dışı ya da yurt dışından gelen hastalar meninin dondurularak getirilmesi konusunda da bilgilendirilmektedir.

Hiç sperm olmayan aile cocuk sahibi olabilir mi?

– Eğer ki meni içerisinde sağlıklı hiç sperm yok ise Mikro TESE – TESA – TESE gibi küçük operasyonlarla testis dokusundan örnek alınır. Bu örnek içinde sağlıklı sperm bulunması halinde mikroenkeksiyon ile tüp bebek işlemi uygulanarak yumurtanın döllenmesi sağlanır.

Sperm donasyonunda nasıl bir tedavi uygulanır?

– Sperm donasyonu işleminde, daha önceden test edilmiş ve ailenin fiziki yapısına uygun kişilerden alınan sperm kullanılır. Bunun dışında geri kalan tüm işlem tüp bebek yöntemi olup, bir farklılığı yoktur.

Her yumurta döllenir mi?

– Yumurtaların ortalama %65'i döllenir. Bazı çiftlerde bu oran daha yüksek iken, bazı çiftlerde daha azdır.

Menopoz da olan bir kadın anne olabilir mi? Anne olmanın yaşı kaçtır?

– Kadın hangi yaşta olursa olsun gebe kalabilir. Bunun için rahim gereklidir. Yumurta bağışı ve eşinin spermleri kullanılarak tüp bebek tedavisi ile bu mümkündür.

Biz kliniğimizde yasal sınırlamama olmamasına rağmen 50 yaşından büyük kadınları tedavi için kabul etmiyoruz.

Ayrıca bebeğe gerekli bakım ve eğitimin anne – baba tarafından sağlanmasının mümkün olmadığı koşullarda da çifti tedavi programına almıyoruz.

Embriyolar ne zaman dondurulur?

– Embriyolar altıncı güne kadar tüp bebek ekibinin uygun göreceği herhangi bir günde dondurulabilir. Jinepol Tüp Bebek Merkezimizde döllenme günündeki 1. gün, 3. gün ve 5. gün (blastokist) aşamasındaki embriyoların dondurulması tercih edilmektedir.

Transfer sonrasında ne kadar istirahat etmeliyim?

– 15 – 20 dakikalık yatak istirahati yeterlidir. Transfer günü ağır egzersizler ve uzun yürüyüşler yapılmamalıdır. Embriyo transferi masa başı çalışanların, çalışmasına engel değildir. Transferden sonraki gün normal yaşantınıza dönebilirsiniz. 2. günden sonra cinsel ilişki de sakıncalı değildir. Yine de gebelik testine kadar üst düzey egzersiz ve ağır işlerden kaçınılmalıdır.

Ne zaman banyo yapabilirim?

– Transferden bir kaç saat sonra yıkanabilirsiniz. Aşırı sıcak banyo almamaya özen gösterin. Ayrıca sauna, Türk hamamı, solaryum ve ultrason kullanarak fizik tedavi gibi işlemler için de bir kaç gün beklemelisiniz. Bunların bilimsel bir delili yoktur, sadece ön görü olarak size tavsiye edilmektedir.

Ne zaman cinsel ilişkide bulunabiliriz?

– Bir çok web sayfasında cinsel ilişki uzun süreli yasaklansa da  2 – 3 gün sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz. Bazı araştırmalarda transfer ile aynı gün yapılan cinsel ilişki gebelik oranında azalmaya neden olmamıştır.

İlaçlarımı ne kadar süre ile kullanacağım?

– Size verilen bazı ilaçlar gebelik testinden sonra da kullanılır. Bu süre hastaya, kullanılan ilaçlara ve tedaviye göre değişiklik gösterir. Bazı klinikler 3 ay süresince ilaç kullanmanızı önerebilir. Bunun gereksiz olduğuna dair pek çok araştırma mevcuttur.

Источник: https://www.kadindogum.com/tupbebek.asp?page=tup-bebek-tedavisinde-sorulanlar

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği | Gürgan Tüp Bebek Merkezi‎

Yurt dışından Gelen Hastalarda Tüp Bebek Planlaması ve Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 63 üncü maddesinde yardımcı üreme yöntemi tedavileri finansmanı sağlanacak sağlık hizmetleri arasında sayılmış ve genel şartlar belirtilmiştir. Ayrıca Sağlık Uygulama Tebliği’nin 2.4.4.İ- Yardımcı Üreme Yöntemi Tedavileri adlı maddesinde de açıklanmıştır. Buna göre;

a)    İnvitro Fertilizasyon (IVF)

Evli olmakla birlikte daha önceki evliliklerinden çocuk sahibi olup olmadığına bakılmaksızın evlat edinilmiş çocukları hariç mevcut evliliğinde çocuk sahibi olmayan genel sağlık sigortalısı kadın ise kendisine, erkek ise bakmakla yükümlü olduğu karısına, en fazla  üç deneme ile sınırlı olmak üzere uygulanan IVF tedavilerine ilişkin giderler, aşağıda belirtilen şartların birlikte gerçekleşmesi halinde Tüp bebek tedavisinde devlet desteği ile karşılanır.

 • Yapılan tıbbî tedavileri sonrasında normal tıbbî yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğine dair sağlık kurulu raporu düzenlenmiş olması,
 • 23 yaşını doldurmuş, 40 yaşından küçük,
 • Uygulamanın yapıldığı merkezin Kurum ile sözleşmeli olması,
 • En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması veya halen genel sağlık sigortalısı olan kadının bu bentteki koşulları taşımaması halinde eşinin gerekli koşulları sağlaması,
 • Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi.

IVF tedavisine başlanan kadının IVF uygulama tarihinde (embriyo transferinin yapıldığı tarih) 41 yaşından gün almış olması durumunda, IVF tedavisine ait bedeller Kurumca karşılanmaz.

Ancak kadının 40 yaşından gün aldığı tarihten önce düzenlenmiş geçerli sağlık raporunun bulunması ve rapor tarihinden itibaren 30 gün içinde embriyo transferinin gerçekleştirilmiş olması durumunda, IVF tedavisine ilişkin sağlık hizmetleri Kurumca karşılanır.

Kuruma devredilen sosyal güvenlik kurumlarınca daha önce ödenen tüp bebek tedavileri, işlem adetlerinin hesaplanmalarında dikkate alınır.

IVF bedellerinin ödenebilmesi için IVF uygulanacak kadında gebeliğin sürdürülmesine engel olabilecek sistemik hastalık bulunmaması gerekmekte olup gebeliğin sürdürülmesine engel olabilecek sistemik hastalığın bulunmadığının IVF tedavisi için gerekli sağlık kurulu raporunda belirtilmesi yeterlidir.

Harp malülleri kapsamı

Harp malullüğü kapsamında aylık almakta olan harp malullerinin kendileri ve bunların eşleri, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre malullük aylığı almakta olan vazife malullerinin kendileri ile bunların eşleri, bu Kanunun 47 nci maddesi ile 5434 sayılı Kanunun 56 ncı maddesi ve mülga 45 inci maddesi kapsamında vazife malulü olarak aylık almakta olan vazife malullerinden ise başkasının yardımı ve desteği olmaksızın yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olanların kendileri ile bunların eşleri, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması ve Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olması şartları aranmaz.

b)    Yardımcı Üreme Yöntemi Katılım Payları

 • Yardımcı üreme yöntemi tedavilerinde birinci denemede %30, ikinci denemede %25, üçüncü denemede %20 oranında olmak üzere bu tedaviler için belirlenen bedeller üzerinden katılım payı alınır.
 • Yardımcı üreme yöntemi katılım payları, tedavinin sağlandığı sağlık hizmeti sunucusunca kişilerden tahsil edilir.

c)    Kök Hücre Vericisi Kardeş Doğmasına Yönelik IVF Tedavisi

Hasta çocuk sahibi olup, tedavisinin başka tıbbî bir yöntemle mümkün olmaması ve tıbben zorunlu görülmesi halinde bu çocuğun tedavisi amaçlı preimplantasyon genetik tarama yapılarak uygun kök hücre vericisi kardeş doğmasına yönelik olarak, bünyesinde kemik iliği transplantasyon merkezi bulunan üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucuları sağlık kurulları tarafından hasta çocuk adına düzenlenen bu durumların belirtildiği tıbbi genetik uzmanının yer aldığı sağlık kurulu raporuna dayanılarak yapılan IVF tedavilerine ilişkin giderler, SUT’un 2.4.4.İ-2 maddesinde yer alan hükümler uygulanmaksızın Tüp bebek tedavisinde devlet desteği ile karşılanır. Bu durum dışında preimplantasyon genetik tarama ve bu işlem ile birlikte yapılan IVF bedelleri Kurumca karşılanmaz.
Aileler, söz konusu sağlık kurulu raporuna istinaden Kurumla sözleşmeli üremeye yardımcı tedavi merkezlerinden (tüp bebek merkezi) birine başvurabilirler.

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey

1. Tüp bebek tedavisinde devlet desteği ile çocuk sahibi olabileceği tıbben belirlenmiş olan çiftler; tedavi raporunu hangi sağlık kurumlarından alabilir?
Tüp bebek ünitesi olan Üniversite veya Devlet Hastanelerinden alabilir.

2. Tüp bebek uygulamalarında devlet tarafından konulmuş bir sınırlandırma var mıdır?
Son gelen yönetmelikler ile üç denemeye kadar hak tanınmıştır.

3. SGK Tüp bebek raporu almak için başvururken hangi koşullar aranacaktır?
Kadının yaşı 23’ü bitirmiş 41 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Üç yıl evli olma şartı zorunludur.

Üç yıl evli olanlar en az iki kez aşılama yaptırmak zorundadır. Ancak sperm sayısı 5 milyondan az olanlar, düşük yumurta rezervi olanlar ve tüpleri kapalı durumda olanlarda 3 yıllık evlilik şartı aranmaz.

4. Tüp bebek raporu almak için başvururken hangi tetkik ve tahliller istenecek?
FSH, AMH değerleri, sperm tahlilleri (farklı zamanlarda en az 3 adet) HSG (Rahim Filmi) istenmektedir.

5. Tüp bebek tedavisi için SGK raporu çıkarmak ne kadar sürer?
Başvurulan hastaneye göre değişiklik göstermektedir.

Tüp bebek raporu; ilaç ve tedavi raporu adı altında çıkmaktadır. İlaç raporu 1 ay geçerli iken tedavi raporu başvurulan hastaneye göre değişmekle beraber en fazla 6 ay geçerli olacak şekilde düzenlenmektedir.

7.  Tüpbebek Raporu yeniletmek için yine aynı tetkik ve tahlillerin yapılması gerekiyor mu?
Rapor yenilemek değil her bir uygulamada yeniden rapor çıkartmak gerekmektedir.

Merkezimize geldiğinizde rapor hakkınız, rapor çıkarabilmek için gerekler ve süreç hakkında detaylı olarak bilgilendirilirsiniz. Randevu almak için sıra beklemenize gerek olmayacaktır.

9. Rapor çıkarmak için ilgili sağlık kuruluşlarına giden çiftler, tedavilerini nerede yaptırmak istediklerine kendileri karar verebiliyorlar mı, raporun alındığı hastanede tedavi yaptırmak zorunlu mudur?
Düzenlenen rapor SGK’ya uygun olduğu taktirde kişi istediği yerde raporunu kullanarak tedavi olabilecektir, bu konuda bir zorunluluk yoktur.

10. 1978 doğumlu bir hasta rapor alabilir mi, tedavi desteğinden faydalanabilir mi?
41′ yaşından gün almışsa yararlanamaz.

11. 1979 doğumlu bir hasta rapor alabilir mi, tedavi desteğinden faydalanabilir mi?
41′ yaşından gün almadığı için tüp bebek devlet desteğinden faydalanabilir.

12. SGK çatısı altındaki tüm kurumlular belirli bir fark ödemek koşulu ile tedavi yardımı alabiliyor mu?
Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK lı hastalar SGK çatısı altında birleştiğinden rapor ile tedavi yardımı alabilmektedir.

 • Sgk Tüp Bebek Yaş Sınırı Nedir?
 • Sgk Tüp Bebek Tedavisinin Ne Kadarını Karşılar?
 • Tüp Bebek İçin SSK Raporu Nasıl Alınır?
 • Sgk Tüp Bebek Raporu Sgk Tüp Bebek İlaçları Karşılar mı?
 • Sgk Tupbebek fiyatları 2019
 • Ankara tüp bebek fiyatları 2019
 • Sgk Tüp Bebek Raporu İçin Gerekli Evraklar Nedir?
 • Sgk Tüp Bebek Tedavisinin Ne Kadarını Karşılar 2019
 • Sgk Tüp Bebek Raporu Nasıl Alınır?
 • Sgk Tüp Bebek Şartları
 • Sgk Tüp Bebek Yaş Sınırı
 • Sgk ile Anlaşmalı Tüp Bebek Merkezleri
 • Ankara Sgk Anlaşmalı Tüp Bebek Yapan Hastaneler
 • İstanbul Sgk Anlaşmalı Tüp Bebek Yapan Hastaneler
 • Şanlıurfa Sgk Anlaşmalı Tüp Bebek Yapan Hastaneler
 • Sgk Tüp Bebek Masraflarının Ne Kadarını Karşılıyor?
 • Tüp bebek devlet desteği
 • Sgk tüp bebek tedavisi
 • Tüp bebek devlet karşılıyor mu
 • Tüp bebek fiyatları
 • Özel hastanede tüp bebek şartları

Источник: https://www.gurganclinic.com/tup-bebek-tedavisinde-devlet-destegi.html

Vajinismus ve Tüp Bebek Tedavisi

Yurt dışından Gelen Hastalarda Tüp Bebek Planlaması ve Tedavisi

Yıllarca yanlış veya gereksiz vajinismus tedavileri ile zaman kaybeden, bir türlü sonuca ulaşamayan ve vajinismus tedavilerinden artık pes eden hastalar ‘birbirimizi seviyoruz, en azından bari çocuk sahibi olalım, hiç olmazsa bir çocuğumuz olsun’ gibi düşüncelerle tüp bebek, mikroenjeksiyon ve aşılama gibi kısırlık (infertilite) tedavilerine başvurabilmektedir.

Vajinismus hastaları tüp bebek ve mikroenjeksiyon tedavisi ile gebe kalabilir mi?

Evet. Vajinismus hastaları tüp bebek, mikroenjeksiyon veya değişik kısırlık tedavi yöntemleri gebe kalabilirler. Ancak ilişkiye dahi giremeyen çiftlerin yalnızca çocuk istemi nedeni ile tedavi görerek gebe kalma düşüncesi ne kadar doğru olabilir?…

Her şeye rağmen vajinismus hastaları tüp bebek, mikroenjeksiyon ve aşılama gibi kısırlık tedavilerini deneme yoluna gidebilirler. Vajinismus hastalığı olan hastaların tüp bebek ile gebe kalmalarında ve gebelik sonrası doğum yapmalarında bazı sakıncalar vardır. Bu dezavantajları şu şekilde özetleyebiliriz:

1) Tüp bebek tedavilerindeki başarı oranı çok daha düşüktür.

Tüp bebek tedavilerinde başarı oranı tüm dünyada ortalama % 40-50 arasında değişmektedir. Bu oran bir anlamda % 50-60 oranında başarısızlık demektir. Bireye özgü – Doğru – Bilimsel tedavi teknikleri ile günümüzde vajinismus hastalığındaki vajinismus tedavibaşarı oranı %100 e yakındır.

2) Hormon ilaçlarının yan etkileri fazladır.

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon tedavilerinde hastalara verilen hormonal ilaçların pek çok yan etkileri mevcuttur. Yumurtalık ve meme kanseri üzerindeki etkiler halen tartışma konusudur. Ayrıca deneme sayısı arttıkça daha erken menopoz riski de artmaktadır.

3) Vajinismus hastalarının tüp bebek sırasında muayene ve ultrasona girmeleri de zordur.

Tüp bebek tedavisi sırasında, yumurta takibi yapılırken hastalar ortalama  8-10 kez vajinal ultrasona girmek zorundadırlar. Jinekolojik muayeneler, yumurta toplama (OPU) ve embriyo transferi (ET)  işlemlerinin tamamı sıkıntılı bir hale gelecektir.

Tedavi görmemiş vajinismus hastalarında vajina içinden ultrason yapılması da çok zor olduğu için iki alternatif doğacaktır. Birincisi: Karından yapılan ultrasonla yumurta takibi. Karından ultrasonda görüntü netliği oldukça azdır; bu nedenle tüp bebek  tedavi başarısı da oldukça düşmektedir.

İkinci çözüm ise vajinal ultrasonların genel anestezi altında yapılması. Bu durumda da kişi pek çok kez anestezi riskleri ile karşı karşıya kalacaktır.

4) Tüp bebek tedavileri ile elde edilen gebeliklerdeki riskler, doğal yolla olanlara göre çok daha fazla fazladır.

Tüp bebekle elde edilen gebelikler normal yolla elde edilenlere göre daha fazla risk taşır. Tüp bebek ile hamile kalanlarda düşük, erken doğum, dış gebelik, suyun erken gelmesi, çoğul gebelik, fetal anomali (bebekteki doğumsal anormallikler) gibi riskler normal yolla (ilişki ile) gebe kalanlara göre çok daha yüksektir.

5) Tüp bebek tedavileri, vajinismus tedavilerine oranla daha pahalıdır.

Vajinismus tedavi maliyetleri genel olarak tüp bebek tedavilerine göre çok daha uygundur. Kullanılan ilaçların çoğu yurt dışından gelmekte ve kısırlık (infertilite) tedavisi gören hastalar oldukça yüksek meblağlar ödemek zorun kalmaktadır. Bu maliyetler vajinismus tedavilerine oranla çok daha fazla olmaktadır.

6) Tüp bebek tedavisi ile gebelik oluşsa da cinsellik geri gelmeyecektir.

Vajinismus hastalığı için başarılı bir cinsel tedavi ile hem sağlıklı bir cinsel birliktelik gerçekleşecek hem de çiftler doğal yollardan bebek sahibi olmanın mutluluğunu yaşayacaklardır. Her ne kadar tüp bebek (IVF) ve mikroenjeksiyon (icsi) gibi suni tedavi yöntemleri ile gebelik şansı olsa da, bu cinsel ilişkiyi geri getirmeyecektir.

7) Tüp bebek ile hamile kalan vajinismus hastaları vajinal doğum yerine sezaryen ile doğuracaklardır.

Tüp bebekle gebe kalan vajinismus hastalarının çoğunda normal doğum korkularından dolayı, doğum şekli çok büyük bir olasılıkla sezaryen olacaktır. Hem sezaryen operasyonlarının riskleri normal doğuma göre daha yüksektir, hem de sezaryen sonrası vajinismus sorunu devam edecektir. Vajinismus hastaları aldıkları cinsel terapi sonrasında vajinal doğum (normal doğum) yapabilirler.

8) Doğum gerçekleşse de vajinismus sorunu çözümlenmeyecektir.

Vajinismus hastalığı olan çiftler her ne kadar tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olsalar da, cinsel ilişkinin gerçekleşememesi nedeniyle evliliklerde yaşanılan problemler devam edecektir.

Vajinismus ve kesin çözüm

Günümüzde vajinismus merkezlerince uygulanan; bireye ve çifte özgü, bilimsel ve etik vajinismus tedavi yöntemleri sayesinde KALICI ŞEKİLDE ve KESİN ÇÖZÜM alabilmek mümkündür.

Vajinismus tedavisi sonrasında kadınlar normal bir cinsel ilişki yaşayarak gebe kalabilirler, ömürleri boyunca rahat bir şekilde jinekolojik muayene ve vajinal ultrason muayenelerinden geçebilirler, hamilelikleri normal gebelik sınıfındadır ve rahat bir şekilde normal doğum da yapabilirler.

Vajinismus tedavisi için kesin çözüm elde etmek için doğru bir merkez seçiminin önemi de büyüktür.

Источник: https://www.vajinismusmerkezi.com/vajinismus-ve-tup-bebek

Tüp bebek tedavisinin aşamaları – Anadolu Sağlık Merkezi

Yurt dışından Gelen Hastalarda Tüp Bebek Planlaması ve Tedavisi

okuyabilirsiniz.

Gebelikte doğal yollarla başarı elde edemeyen çiftler için tercih edilen tedavi yöntemidir. Kadından alınan yumurta, erkekten alınan sperm ile laboratuvar ortamında uygun koşullarda döllenerek embriyo geliştirilir.

Kadın tedavi çerçevesinde nakile hazırlanır ve uygun duruma erişildiğinde embriyo kadın rahmine yerleştirilerek doğal gebelik gibi gelişimi takip edilir.

Tedavinin uzman hekimler tarafından laboratuvar ortamında gerçekleştirilmesi şarttır. 

Tüp bebek tedavisi tetkikleri 

Çiftlerin öyküsü, yapılan tetkikler ve muayene sonrası ilk aşamada tedavi yöntemine karar verilir. Erkek semen analizi, kadın ise jinekolojik muayene, Pap Smear testi ve ultrason incelemesi ile tetkik altına alınır.

Genel hormon tetkikleri ile tedavi sürecine yumurtalıkların cevabı öngörülmeye çalışılır. Tüm filmi gibi diğer incelemelerin yanında gerek görülürse AIDS, sarılık, kızamıkçık testleri ve kan sayımı da doktor tarafından istenebilir.

Tüm veriler ışığında tedavi yöntemi, ilaçlar ve protokol görüşülerek tedaviye başlanır. 

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler 

Anne ve baba adayları sigara içiyorsa tedavi öncesinde bırakmalıdır. Folik asit ve multivitamin takviyesine başlanır. Düzenli uyku, stressiz hayat, protein açısından zengin beslenme tavsiye edilir. Hekimlerin uygun gördüğü ilaçların kullanımına başlanır. Bazı özel durumlarda tedavi öncesi doğum kontrol hapı kullanımı istenebilir. 

Tüp bebek protokolleri 

Kısa protokol kapsamında GnRHa uygulamasına adet periyodunun ilk gününde başlanır. Tedavi sonuna kadar uygulamaya devam edilir. Tedavi sonu ile kastedilen çatlatma iğnesinin yapıldığı tarihtir. Adet kanamasının üçüncü gününden itibaren hMG veya FSH ile tedavi süreci ilerler. 

Ultrakısa Protokol: Adet kanamasının ilk günü GnRHa başlanır ve üç gün sonra kesilir. HMG veya FSH ile tedavi sürer. 

Mikrodoz kısa protokol için GnRh dozu düşürülür. Alınan doz tüp bebek uzmanlarınca sulandırılarak düşük hale getirilir. Yumurtalıkları zayıf olan kadınlar için bu protokol önerilir.

Uzun protokolde GnRHa uygulaması için adet döneminin 21. günü beklenir. Takip eden kanamanın 3. gününde kan testi yapılır. Baskılama sağlanmışsa östrojen düzeyi artmış olmalıdır. Kan testinin ardından baskılama gerçekleşmişse hMG veya FSH tedavisine geçilir, bu sırada GnRHa da devam eder. Çatlatma iğnesine kadar bu işlem sürer. 

GnRh Antagonistleri: Adet kanamasının 2 veya 3. günü hMG, FSH veya rekombinant ilaç kullanımına başlanır. Yumurtalar 14 – 15 mm'ye ulaştığında günlük GnRh antagonistine başlanır. İlaç ve doz miktarı doktor tarafından belirlenerek hastaya iletilir. 

Yumurtaların uyarılması 

Tüp bebek tedavisi kapsamında yumurtalar uyarılarak tedaviye devam edilir. Östrojen düzeyine göre doz ayarlanarak hasta sürekli takip altında tutulur. Folliküller yeterli büyüklüğe eriştiğinde hastaya human chorionic gonadotropin (hCG) enjeksiyonu yapılır. Uyarı tedavisine başlandıktan sonra kontroller sıklaştırılır ve ultrason ile gözlem yapılır. 

Yumurtaların toplanması 

3. aşamada yumurtalar toplanır. İşlem öncesi çatlatma iğnesi (hCG hormonu) yapılır ve ortalama 32 – 36 saat beklenir. En iyi sonucu alabilme için işlemler belli saatlerde yapılır. Hastanın muayene pozisyonunda lokal anestezi ile iğne yardımıyla yumurtalarına ulaşılır. Alınan sıvıda yumurta olup olmadığı kontrol edilerek incelemeye alınır. İşlem 15 – 30 dakika arasında sürer. 

Döllenme aşaması 

Yumurta toplama esnasında erkekten de sperm alınır. Mastürbasyon veya gerekli hallerde cerrahi yolla spermlere ulaşılır. Dölleme için 1 yumurta hücresine ortalama 20.000 sperm verilir. İşlemin 16 ile 18. saatinde döllenme kontrol edilir. Döllenme gerçekleştiğinde embriyo transferi için hasta hazırlanır. 

Embriyo transferi 

Genellikle döllenmenin 2. veya 3. gününde transfer gerçekleşir. Bu süre 6 güne kadar çıkabilir. 2 – 4 embriyo transferi genellikle tercih edilir. İkiden fazla tansferde çoğul gebelik görülebilir. Hasta transfer esnasında muayene pozisyonundadır.

Rahim ağzı temizlenir, embriyolar katater içinde getirilerek ultrason altında rahim içine gönderilir. Anestezi gerektirmeyen işlem; ağrı, sızı hissettirmez. İşlemi desteklemek için hormon ilaçları verilebilir. Embriyo ne zaman tutunur diye merak eden çiftler, ortalama 12 gün bekler.

 Transferin 12. gününde gebelik testi yapılır.  

Test aşaması 

İdrar ve kan üzerinden gebelik tespiti için test yapılır. Pozitif sonuçlar 2 gün sonra alınacak yeni test örneği ile kıyaslanır. Sağlıklı gebelik olup olmadığı görülür. 2 hafta sonra ilk ultrason alınarak gebeliğin çoğul olup olmadığı tespit edilir. Çoğul gebelikler zaman içinde tek fetuse kadar inebilir. 

Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer? 

Tüp bebek tedavisi kişiye göre değişir ancak ortalama süre 10 – 15 gündür. 

Источник: https://www.anadolusaglik.org/blog/tup-bebek-tedavisinin-asamalari

Yurtdışından gelen hastalar tüp bebek tedavisine nasıl hazırlanmalı?

Yurt dışından Gelen Hastalarda Tüp Bebek Planlaması ve Tedavisi

http://www.saglikweb.com/saglik.bilgileri/yurtdisindan.gelen.hastalar.tup.bebek.aspYurtdışından gelen hastaların hazırlanmasıyla ilgili en önemli sorun, hastayı daha sık görememenizdir. İlk önce bazen telefonda konuşuyorsunuz, bazen maille …

Yurtdışından gelen hastalar tüp bebek tedavisine nasıl hazırlanmalı

http://www.tedavisibu.com/yurtdisindan-gelen-hastalar-tup-bebek-tedavisine-nasil-hazirlanmaliYurt dışından gelen hastaların hazırlanmasıyla ilgili en önemli sorun hastayı daha sık görmemektir. Hekimler hastalarına tedaviye başlamadan 3-4 gün önce …

http://www.hastane.com.tr/forum/yurtdisindan-gelen-hastalar-tup-bebek-tedavisine-nasil-hazirlanmali/Yurtdışından Gelen Hastalar Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Hazırlanmalı? … Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin …

Yurtdışından gelen hastalar tüp bebek tedavisine nasıl hazırlanmalı ..

http://tibbibilgiler.com/yurtdisindan-gelen-hastalar-tup-bebek-tedavisine-nasil-hazirlanmaliYurtdışından gelen hastalar tüp bebek tedavisine nasıl hazırlanmalı? hakkındaki yazılar için ve Yurtdışından gelen hastalar tüp bebek tedavisine nasıl …

Yurtdışından Gelen Hastalar Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Hazırlanmalı

http://www.alasayvan.com/gebelik-ve-annelik/434154-yurtdisindan-gelen-hastalar-tup-bebek-tedavisine-nasil-hazirlanmali.html31 Tem 2013 … Yurtdışından gelen hastalar tüp bebek tedavisine nasıl hazırlanmalı kısaca Hakkında Kısaca Yazılar Tüp Bebek Tedavisine Başlamadan önce …

Tüp Bebek Tedavisinde Laboratuvar İşlemleri – Zekai Tahir Burak ..

http://www.ztb.gov.tr/saglik-rehberi/tup-bebek-tedavisinde-laboratuvar-islemleri/6Hem ülkemizden hem de yurtdışından tüp bebek alanında çalışan pek çok kişi … Yumurtaların toplanacağı gün hastanın eşi de tüp bebek merkezine gelerek sperm … sperm hücresi bulunması durumunda örnek dölleme için hazırlanır. IVF(Tüp …

Tüp Bebek Tedavisi | Anadolu Sağlık Merkezi

http://www.anadolusaglik.org/tr/tibbi-bolumler/kadin-sagligi/ureme-sagligi/tup-bebek/tup-bebek-tedavisi20 Haz 2012 … Çocuk sahibi olma istemi ile tüp bebek merkezine başvuran çifte öncelikle nedene … Hastaya adetinin 2. ya da 3. gününde ultrason çekilir.

Tüp Bebek hakkındaki sorularınızı uzmanlar görüntülü yanıtlıyor ..

http://www.uzmantv.com/kategori/anne-ve-cocuk/hamilelik/tup-bebekKimlerin tüp bebek sahibi olabileceğini, tüp bebek tedavisi sürecini ve tüp bebek teknolojisindeki son gelişmeleri UZMANTV'den videolarla öğrenin. … Eşiyle ilişkiye giremeyen hastalar nasıl bebek sahibi olabilir? … Mikroenjeksiyon tedavisine na

Sıkça Sorulan Sorular – Memorial Şişli Tüp Bebek Merkezi

http://www.tupbebek-genetik.com/sikca-sorulan-sorular/Çocuk sahibi olamayan çiftlerde tek tedavi yöntemi tüp bebek midir? … Bu nedenle özellikle şehir dışı ve yurtdışından kısıtlı bir süre için gelecek … Tüp bebek tedavisinde başarı mevsimlere göre değişir mi? …… Mikroskop eşliğinde testisten sper

GENEL BİLGİLER

http://www.drmustafaacet.com/pages/genel-bilgilerBu iki bilim adamının çalışmalarını duyan infertil çift tüp bebek tedavisi için anlaşmaya … yöntem ile korundukları ve kaç yıldır çocuk istemleri olduğu öğrenilmeye çalışılır. … Örneğin prolaktin hormonundaki herhangi bir yükseklik değerin ne kadar

Genetik Tanı (PGD) | İstanbul Tüp Bebek Merkezi

http://www.istanbultupbebek.com.tr/genetik_tani_pgd.htmlAilenin tüp bebek tedavisine alınmasından sonra yaklaşık 10-12 günlük tedavinin … PGT işleminin uygulanabilmesi için ailede bulunan genetik hastalığın … saptanması için genellikle bu gen bölgesini çalışan yurtiçi veya yurtdışı bir merkeze gönderili

SAĞLIK TURİZMİ VE TURİSTİN SAĞLIĞI … – Sağlık Bakanlığı

http://www.saglik.gov.tr/SaglikTurizmi/dosya/1-75066/h/saglik-turizmi-ve-turistin-sagligi-uygulama-rehberi.pdf3 Ağu 2011 … olacak ve sağlık turizminde lider konuma gelecektir. Sağlık turizmi ve turistin sağlığı kapsamında sunulan sağlık hizmetleri her ne kadar öncelikli …. Yurtdışı Hasta İl Koordinasyon Merkezi Birimi ve Görevleri (YHİKM) . ….. yovasküler

Kısırlık ve Tüp bebek – Dr. Ali Hatay

http://www.dralihatay.com/tupbebek.htmYumurta karşı taraftan gelen spermle yaklaşık tüpün ortasında karşılaşır ve döllenme olur. … Bir çiftin bebek sahibi olamadığını söylemek için ne kadar süre denemiş …. Neden gebe kalmadığı, tedaviyle gebe kalma şansı ve oluşabilecek riskler … Yum

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Besinler – Sanal Basın

http://www.sanalbasin.com/damar-tikanikligi-varsa-bunu-yapin-9057577/Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Besinler … Hangi içecekte ne kadar kafein var? Süt İçmek … Yurtdışından gelen hastalar tüp bebek tedavisine nasıl hazırlanmalı?

TÜP BEBEK MERKEZİ SEÇİMİ VE ÖNEMİ – Özel Reyap Hastanesi

http://reyaphastanesi.com.tr/haber/2367.htmlTüp bebek tedavisinde merkez seçimi başarıyı etkileyen faktörler arasında yer alır. … Tüp bebek merkezi ne kadar süredir faaliyet gösteriyor? … Fakat olumlu ya da olumsuz sonuçlara çiftler hazırlanmalıdır. … 31000 m2 kapalı alan üzerine kurulmuş

Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği (Sıra No: 6) – Resmi Gazete

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2008/10/20081023-12.htm23 Eki 2008 … Sağlık kurumu, sağlık karnesinde seli olarak gelen hastanın sağlık kurumuna ….. Yurtiçinde veya yurtdışında organın bulunması halinde organın bulunduğu yere …. Tüp bebek tedavisi için düzenlenecek sağlık kurulu raporu, ….. yapıla

Tüp Bebek Merkezleri Seçimi | Bülent Tıraş

http://www.bulenttiras.com/tr/tup-bebek-merkezleri-secimiTüp bebek tedavisinde merkez seçimi tedavinin başarılı bir şekilde ilerlemesi için en önemli … Tüp bebek merkezinin canlı doğum oranı; Merkezin ne kadar süredir çalıştığı … Merkezinizin veya laboratuarınızın ISO veya yurt dışından akreditasyon …

Türkiye, şifa turizminde liderliğe hazırlanıyor – Milliyet Haber

http://www.milliyet.com.tr/turkiye–sifa-turizminde-liderlige-pembenar-detay-seyahattatil-1899449/… turizminde göz lazer tedavisi, estetik cerrahi hizmetleri, diş tedavisi, tüp bebek, diyaliz, … “Baktığımızda yurt dışından gelen hastaların yüzde 50'sinin daha önce … Türkiye'ye gelen uluslarararası hastaların geldikleri ülkeler sır

sgk kesenın agzını actı turkıye tup bebekte dunya 7'ncısı oldu

http://sgk.com.tr/419-Haber-sgk-kesenin-agzini-acti-turkiye-tup-bebekte-dunya-7’ncisi-oldu.htmlTüp bebek tedavisi ile hamile kalanların sayısı 20 bini buluyor. …. TORBA YASADAKI YENI PRIM TESVIKLERINDEN KIMLER, NASIL YARARLANACAK …. SGK'NIN YURTDIŞINDAN GELEN İLAÇLAR İÇİN ÖDEDİĞİ PARA AYDA 80 MİLYON LİRA …. KANSER VE DİYALİZ TEDAVİSİ G

Sperm donasyonu – Sperm nakli – Sperm bankası … – Kıbrıs Tüp Bebek

http://www.cyprusivf.net/sperm_donasyonu.htmlKıbrıs'ta sperm donasyonu tedavisi, sperm donasyonu başvuru koşulları, sperm donor … göre en uygun banka spermi belirlenerek hastanın tedavisi için hazırlanır. … Tedavi gören aileler için uygun sperm yurtdışında anlaşmalı olduğumuz …

Türkiye'de Sağlık Turizmi Uygulamaları ve Politikaları – Academia.edu

http://www.academia.edu/1974688/Türkiyede_Sağlık_Turizmi_Uygulamaları_ve_PolitikalarıTransplantasyon Ġnfertilite ( Tüp bebek ĠVF uygulamaları ) Estetik Cerrahi Göz, diĢ, diyaliz … Ülkede geçmişten gelen turizm ve sağlık turizmine önem verme … Sağlık Turizmi Stratejik eylem planı hazırlanmalı, Sağlık Bakanlığı sağlık .

2015 Tüp Bebek Fiyatları | Tüp bebek Merkezi Op. Dr. Serdar Koç

http://www.serdarkoc.net/2015-tup-bebek-fiyatlariTüp bebek tedavisi toplumda giderek yaygınlaşan şekilde talep görmektedir. Bu tedavinin maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle çiftler açısından tüp bebek. … İlaçların maliyeti her hastada farklı miktarda olur. … Tüp bebek merkeziyle önceden yapıla

DrHIT – Yumurta Donasyonu

http://www.tupbebek.net/DrHIT/Yumurta-Donasyonu/4Yaklaşık olarak 30 yıldır yaygın olarak uygulanan bir tüp bebek yöntemidir. … Yumurta Nakli Nasıl Yapılır … Yumurta bağışçısı yani donör ile anne adayının tedavisi eşzamanlı götürülür. … Daha sonra gelişen embriyolar transfer için hazırlanır. …

Psikolojik Hazırlık – İstanbul Tüpbebek

http://www.istanbultupbebek.net/psikolojikhazirlik.htmlTÜP BEBEĞE PSİKOLOJİK HAZIRLIK … Çünkü tüp bebek tedavisi boyunca, çift birçok kez doktor kontrolüne gelip gidecek ve doktor ve … hangi duygusal durumları yaşayacağı ve bunlarla nasıl başedebileceği konusunda ışık tutacaktır. … Tedaviye başlamada

Prof. Dr. Kaan Aydos » TESE ile sperm bulunamayan azoospermi ..

http://www.kaanaydos.com.tr/tese-ile-sperm-bulunamayan-azoospermi-hastalarinda-tedavi-sonuclarimiz.html4 Ara 2015 … Hastaların bir kısmına tüp bebek denendi, geri kalanı ise halen takip edilmekteler. … Tedavinin 4. ayında sperm FISH boyamasında %96 haploid hücre çıktı. … Bu nedenle eşi hazırlanmadı ve sadece kendisine mikroTESE yapılması … FSH n

Источник: http://www.tibbibilgiler.com/yurtdisindan-gelen-hastalar-tup-bebek-tedavisine-nasil-hazirlanmali

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.