Yürümek İçin 12 Neden

Yürümenin faydaları ve Yürümek İçin 12 neden ve 7 harika sonuç

Yürümek İçin 12 Neden

Günümüzde harika spor merkezleri ve aksesuarları aklımızı başımızdan alıyor. Spor kıyafetleri, ayakkabılar, uzay üssüne girmiş gibi hissettiğimiz spor salonları her yerde… Oysa sadece tempolu yürüyerek bile harika şeyler gerçekleştirmek mümkün.

Sağlığınıza doğru yürüyün

“Günümüzdeki tüm korkutucu hastalıkların hareketsizlikten ve mutsuzluktan kaynaklandığını unutmayın ve sağlığınıza doğru yürüyün.

Yürümek, spor yapmak sizi hem hareketlendirir hem de mutlu eder” diyen Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr.

Defne Kaya, “Neden yürümeliyim?” diye soranlar için günde 30 dakika yürümenin 7 harika sonucunu şöyle sıralıyor:

Günde en az 30 dakika yürürsek neler olur

1. Ruh halinizi olumlu yönde geliştirir: Mevsim değişiklikleri ve özellikle de sonbahar aylarında depresyona daha çok meyilliyizdir. Yürüyüş, çikolatadan daha fazla mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar. Üstelik kalorisiz.

2. Daha yaratıcı olursunuz: Experimental Psychology, Learning, Memory, and Cognition dergisinde 2014 yılında yayımlanan bir çalışma oturarak çalışanlara göre yürüyenlerin daha yaratıcı olduğunu söylüyor.

3. Kıyafetleriniz bol gelir: Evden işe, işten eve günde en az 30 dakika yürürseniz (düzenli beslenme ile birlikte) yağ oranınızda ayda %2 oranında azalma olur.

4. Kronik hastalıklardan korunursunuz: Yürüyüş yaparak kan basıncını 11 puan düşürür ve felç geçirme riskini de %20-40 arasında azaltabilirsiniz. Haftada 5 gün 30 dakika yürüyüş ile kalp hastalığı riskini %30 azaltabilirsiniz.

5. Harika bacaklarınız olur: Düzenli yürüyüş varis riskini azaltır. Bağ dokunuzu sıkılaştırır, bacak kaslarınızın çalışmasıyla kan dolaşımını düzenler. Genetik olarak varise yatkınlığınız varsa, hiç düşünmeden “yürüyün”.

6. Düzenli bir bağırsak aktivitesine sahip olursunuz: Düzenli yürüyüş bağırsağın ritmik hareketliliğini korur. Sabahları bağırsakları çalıştırmak için kahveye “1 numara” diyorsanız, bir de yürüyüşü deneyin. Kahve gibi yürüyüşün de bağımlısı olacaksınız, üstelik doğa var oldukça yapabilirsiniz ve hiçbir yan etkisi yok.

7. Düzenli bir yaşantınız olur: Sürekli yürüyüş yapmak yaşamınızı düzene koyar. Alışkanlıklarınızı pekiştirir

Yürümek için 12 nedeniniz var

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, yürümenin insana sunduğu 12 önemli faydayı ise şöyle aktarıyor:

1. Dünyayı oturarak keşfedemezsiniz

Kalça kaslarınızı kuvvetlendirirseniz daha uzun mesafeler sizin için keşfedilebilir olur. Tempolu yürüyüş yapın. Yürüyüş sırasında, her adımda bacağınızı kuvvetlice öne ve arkaya iterek, kalça kaslarınızın kuvvetini artırabilirsiniz.

2. Oturdukça vücudunuzun yağ oranı artar. Yürüyüş ile yağlarınızı yakabilirsiniz

Yürüyüşün her dakikası vücudunuzda farklı kasları farklı şekillerde çalıştırmış olursunuz. Hem iki bacağınızı hem de iki kolunuzu yürüyüş boyunca kullanırsanız daha çok yağ yakarsınız. Tempolu yürürken kollarınızı da kuvvetli bir şekilde öne ve arkaya iterek kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

3. Glukoz toleransınız mı var?

Yemeklerden 15 dakika sonra yürüyüş yapmak, özellikle zayıf glukoz toleransı olan kişilerde, kan glukoz kontrolünü geliştirir: Elbette yemekten 30 dakika sonra yürüyüş kilo vermenizi ve kilo kontrolünüzü de sağlar.

4. Trigliserid seviyeniz ve kan basıncınız yüksek mi?

Yemekten 30 dakika sonra ister kısa (3’er dakikalık 10 kez) ister uzun (30’ar dakika bir ya da iki kez) tempolu yürüyüş trigliserid seviyenizi ve kan basıncınızı düzenler.

5. Kısa yaşamaktan mı korkuyorsunuz?

7 bin erkek ve 31 bin kadın üzerinde yapılan yeni bir çalışma salına salına (düşük tempolu) yürüyenlerin değil tempolu yürüyenlerin daha uzun yaşadığını göstermiş. Kolunuzu sallayarak ama bacaklarınızı kuvvetli ve kalbinizi çalıştırarak yürüyün.

6. Eklemlerinizdeki kireçlenme canınızı mı sıkıyor?

Yürüyüş hem genel sağlığınızı ve kaslarınızı geliştirerek hem de kilo verdirerek eklemlerinize daha iyi oksijen gitmesini, daha az yük binmesini sağlar. Dengenizi de geliştirir ve düşmelerden sizi korur.

7. Alzheimer’dan mı korkuyorsunuz?

Tüm egzersizler gibi yürüyüşün de sadece boynunuzun altındaki bölgeye faydası yoktur. Hafızanızı, bilişsel fonksiyonlarınızı, akademik performansınızı geliştirir. Özellikle sportif aktivitelerin dışarıda/doğada yapılması yaratıcılığı ve sağlığı geliştirir. Ünlü filozof Aristo, öğrencilerini doğada yürürken çalıştırırmış.

8. Stres altında mısınız?

Tüm gün ofis ortamında, stres altında çalıştıktan sonra kendimizi Malibu sahiline atmamız pek mümkün olmuyor. Yine de ağaçların arasında toprak zeminde yürüme şansınız varsa, yürüyüşün stresi oluşturan kortizolün seviyesini düşürmesini keyifle hissedebilirsiniz.

9. Sürekli hasta mı oluyorsunuz?

Bu durumda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. Yürüyüş bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Her gün 30 dakikadan fazla yürürseniz savaşçı hücrelerinizi artırır, mukozal yapıların (ağız boşluğu, soluk borusu, sindirim ve boşaltım sistemi) bağışıklık sistemine katkılarını geliştirir, menopoz belirtilerini de azaltırsınız.

10. Sıkça düşüyor musunuz?

Düzgün olmayan yüzeylerde yürüyüş yapmak yaşlılarda dengeyi geliştirerek düşmeye karşı kişileri koruyor. Yapılan çalışmalar, koşu bandı veya spor salonlarında yapılan yürüyüşlerin dengeyi artırmakta o kadar da işe yaramadığını vurguluyor. Yaşlanmayı beklemeyin, dengenizi şimdiden geliştirmek için doğaya yürüyüş yapmak ve bol oksijen almak için gidin.

11. Kendinize vakit ayıramıyor musunuz?

Sanılanın aksine en çok yürürken düşünür ve kendi başımıza kalırız. Yaşadıklarınızı tartmak, belki sorunlara çözüm aramak, kalabalıktan biraz uzaklaşıp iç sesinizi dinlemek için yürüyüş harika bir seçenek olabilir. Batılıların meditasyon çılgınlığına Doğulular’ın ihtiyaç duymayışı doğaya yönelmeleri olabilir.

12. Hareketsiz kalmaktan mı korkuyorsunuz?

Düzenli tempolu yürüyüşün iskelet kasındaki yağ ve karbonhidrat metabolizmalarına, adipoz dokudaki inflamasyona gen üzerinden olumlu etki ettiğini belirtmek kritik olabilir. Yürüyerek genetik şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Источник: //kizlarkizlar.com/her-gun-yurumek-icin-12-neden-ve-7-harika-sonuc/

Yürümek için 12 neden 7 harika sonuç! Genetik şifrenizi değiştirebilirsiniz

Yürümek İçin 12 Neden

Uzmanlar, “Yürümeniz için 12 önemli neden ve 7 harika sonuç varken, siz hala oturuyor musunuz?” sorusunu yöneltiyor ve ekliyor: “Yürüyüş sadece fiziksel değil, ruh sağlığı için de önemli.”

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, “Günümüzde harika spor merkezleri ve aksesuarları aklımızı başımızdan alıyor.

Spor kıyafetleri, ayakkabılar, uzay üssüne girmiş gibi hissettiğimiz spor salonları her yerde… Oysa sadece tempolu yürüyerek bile harika şeyler gerçekleştirmek mümkün” diyerek, tüm korkutucu hastalıkların hareketsizlikten ve mutsuzluktan kaynaklandığına dikkat çekti.

“Sağlığınıza doğru yürüyün. Yürümek, spor yapmak sizi hem hareketlendirir hem de mutlu eder” diyen Doç. Dr. Defne Kaya, “neden yürümeliyim?” diye soranlar için günde 30 dakika yürümenin 7 harika sonucunu şöyle sıralıyor:

Günde en az 30 dakika yürürsek neler olur?

 1. Ruh halinizi olumlu yönde geliştirir: Mevsim değişiklikleri ve özellikle de sonbahar aylarında depresyona daha çok meyilliyizdir. Yürüyüş mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar.

 2. Daha yaratıcı olursunuz: Experimental Psychology, Learning, Memory, and Cognition dergisinde 2014 yılında yayımlanan bir çalışma oturarak çalışanlara göre yürüyenlerin daha yaratıcı olduğunu söylüyor.

 3. Kıyafetleriniz bol gelir: Evden işe, işten eve günde en az 30 dakika yürürseniz (düzenli beslenme ile birlikte) yağ oranınızda ayda %2 oranında azalma olur.
 4. Kronik hastalıklardan korunursunuz: Yürüyüş yaparak kan basıncını 11 puan düşürür ve felç geçirme riskini de %20-40 arasında azaltabilirsiniz.

  Haftada 5 gün 30 dakika yürüyüş ile kalp hastalığı riskini %30 azaltabilirsiniz.

 5. Harika bacaklarınız olur: Düzenli yürüyüş varis riskini azaltır. Bağ dokunuzu sıkılaştırır, bacak kaslarınızın çalışmasıyla kan dolaşımını düzenler. Genetik olarak varise yatkınlığınız varsa, hiç düşünmeden “yürüyün”.

 6. Düzenli bir bağırsak aktivitesine sahip olursunuz: Düzenli yürüyüş bağırsağın ritmik hareketliliğini korur. Sabahları bağırsakları çalıştırmak için kahveye “1 numara” diyorsanız, bir de yürüyüşü deneyin. Kahve gibi yürüyüşün de bağımlısı olacaksınız.
 7. Düzenli bir yaşantınız olur: Sürekli yürüyüş yapmak yaşamınızı düzene koyar. Alışkanlıklarınızı pekiştirir.

Yürümek için 12 nedeniniz var!

Doç. Dr. Kaya, yürümenin insana sunduğu 12 önemli faydayı ise şöyle aktarıyor:

 1. Dünyayı oturarak keşfedemezsiniz: Kalça kaslarınızı kuvvetlendirirseniz daha uzun mesafeler sizin için keşfedilebilir olur. Tempolu yürüyüş yapın. Yürüyüş sırasında, her adımda bacağınızı kuvvetlice öne ve arkaya iterek, kalça kaslarınızın kuvvetini artırabilirsiniz.
 2. Oturdukça vücudunuzun yağ oranı artar. Yürüyüş ile yağlarınızı yakabilirsiniz: Yürüyüşün her dakikası vücudunuzda farklı kasları farklı şekillerde çalıştırmış olursunuz. Hem iki bacağınızı hem de iki kolunuzu yürüyüş boyunca kullanırsanız daha çok yağ yakarsınız. Tempolu yürürken kollarınızı da kuvvetli bir şekilde öne ve arkaya iterek kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.
 3. Glukoz toleransınız mı var?: Yemeklerden 15 dakika sonra yürüyüş yapmak, özellikle zayıf glukoz toleransı olan kişilerde, kan glukoz kontrolünü geliştirir: Elbette yemekten 30 dakika sonra yürüyüş kilo vermenizi ve kilo kontrolünüzü de sağlar.
 4. Trigliserid seviyeniz ve kan basıncınız yüksek mi?: Yemekten 30 dakika sonra ister kısa (3’er dakikalık 10 kez) ister uzun (30’ar dakika bir ya da iki kez) tempolu yürüyüş trigliserid seviyenizi ve kan basıncınızı düzenler.
 5. Kısa yaşamaktan mı korkuyorsunuz?: 7 bin erkek ve 31 bin kadın üzerinde yapılan yeni bir çalışma salına salına (düşük tempolu) yürüyenlerin değil tempolu yürüyenlerin daha uzun yaşadığını göstermiş. Kolunuzu sallayarak ama bacaklarınızı kuvvetli ve kalbinizi çalıştırarak yürüyün.
 6. Eklemlerinizdeki kireçlenme canınızı mı sıkıyor?: Yürüyüş hem genel sağlığınızı ve kaslarınızı geliştirerek hem de kilo verdirerek eklemlerinize daha iyi oksijen gitmesini, daha az yük binmesini sağlar. Dengenizi de geliştirir ve düşmelerden sizi korur.
 7. Alzheimer’dan mı korkuyorsunuz?: Tüm egzersizler gibi yürüyüşün de sadece boynunuzun altındaki bölgeye faydası yoktur. Hafızanızı, bilişsel fonksiyonlarınızı, akademik performansınızı geliştirir. Özellikle sportif aktivitelerin dışarıda/doğada yapılması yaratıcılığı ve sağlığı geliştirir. Ünlü filozof Aristo, öğrencilerini doğada yürürken çalıştırırmış.
 8. Stres altında mısınız?: Tüm gün ofis ortamında, stres altında çalıştıktan sonra kendimizi Malibu sahiline atmamız pek mümkün olmuyor. Yine de ağaçların arasında toprak zeminde yürüme şansınız varsa, yürüyüşün stresi oluşturan kortizolün seviyesini düşürmesini keyifle hissedebilirsiniz.
 9. Sürekli hasta mı oluyorsunuz?: Bu durumda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. Yürüyüş bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Her gün 30 dakikadan fazla yürürseniz savaşçı hücrelerinizi artırır, mukozal yapıların (ağız boşluğu, soluk borusu, sindirim ve boşaltım sistemi) bağışıklık sistemine katkılarını geliştirir, menopoz belirtilerini de azaltırsınız.
 10. Sıkça düşüyor musunuz?: Düzgün olmayan yüzeylerde yürüyüş yapmak yaşlılarda dengeyi geliştirerek düşmeye karşı kişileri koruyor. Yapılan çalışmalar, koşu bandı veya spor salonlarında yapılan yürüyüşlerin dengeyi artırmakta o kadar da işe yaramadığını vurguluyor. Yaşlanmayı beklemeyin, dengenizi şimdiden geliştirmek için doğaya yürüyüş yapmak ve bol oksijen almak için gidin.
 11. Kendinize vakit ayıramıyor musunuz?: Sanılanın aksine en çok yürürken düşünür ve kendi başımıza kalırız. Yaşadıklarınızı tartmak, belki sorunlara çözüm aramak, kalabalıktan biraz uzaklaşıp iç sesinizi dinlemek için yürüyüş harika bir seçenek olabilir. Batılıların meditasyon çılgınlığına Doğulular’ın ihtiyaç duymayışı doğaya yönelmeleri olabilir.
 12. Hareketsiz kalmaktan mı korkuyorsunuz?: Düzenli tempolu yürüyüşün iskelet kasındaki yağ ve karbonhidrat metabolizmalarına, adipoz dokudaki inflamasyona gen üzerinden olumlu etki ettiğini belirtmek kritik olabilir. Yürüyerek genetik şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Etiketler: Doç. Dr. Defne Kaya

Источник: //www.gidahatti.com/yurumek-icin-12-neden-7-harika-sonuc-66884/

Bebeklerde yürüme?

Yürümek İçin 12 Neden

 1. Bebeğin çok hızlı emeklemesi bebeğin yürümeye hevesini azaltır. Yürüme yerine emekleme ile her yere rahatlıkla ulaşabilecektir.

 2. Aşırı korumacı anne-baba: bebeğin sürekli kucakta tutulması, üşütür, mikrop kapar veya düşer düşüncesiyle yere bırakmaktan kaçınma
 3. Bebeğin fazla kilolu olması: bebeğin yürümesinde ve emekleme, dönme gibi diğer motor hareketlerin yapılmasında gecikmeye neden olur.

 4. Bebeğin oturduğu yerde sürekli istediklerinin önüne konulması, motivasyon eksikliğine neden olur.
 5. Nörolojik sistemi ilgilendiren hastalıklar: Bu hastalıklar sıklıkla daha önce bulgu verirler. Bebek 3. Ayda başını tutmamışsa, 6-7.aylarda dönmeye başlamamışsa, 8.

  Ayda desteksiz oturmamışsa bu aşamalarda araştırılması gerekir.

Bebeğinizin geç yürümeye başlamasından endişe ediyorsanız doktorunuzla görüşün. Aşağıdaki durumlarda bebeğinizi doktora götürün:

 • Bebeğiniz 18 aylık olduğu halde yürümüyorsa
 • Bebeğiniz sadece parmak uçlarında yürüyorsa
 • Bebeğinizin diğer gelişim basamakları ile ilgili bir sorunu varsa
 • Bebeğiniz bir ayak veya bacağı daha fazla kullanıyorsa, vücut hareketlerinde sağ-sol arasında fark varsa

Tekrar vurgulamak gerekirse yürüyemeyen bir çocukta diğer gelişim evrelerinde bir gerilik yoksa ve doktorun yaptığı fizik muayene ve nörolojik muayenenin normal olması koşuluyla, 18 aya kadar endişelenmeden beklenilebilir. Ancak bebeğinizi takip eden doktorun bir şüphesi varsa ve/veya diğer gelişim evrelerinde de gerilik varsa çok daha erken araştırma yapmak gerekir.

Altta yatan bir sağlık problemi olmadığı durumda anne babalar bebeklerinin yürümeye başlaması için şunları yapabilirler:

 • Bebek yürüme konusunda teşvik edilmeli, sıralama aşamasına gelinmişse elinden tutularak yürümesi için fırsat yaratılmalıdır. Ancak daha sıralamayan, ayakta duramayan bebeği yürütmeye çalışmak kalçada hasar oluşturabilir.
 • Tutunduğu eşya sağlamlaştırılmalı ve tutunarak ayağa kalkması engellenmemelidir.
 • Yürüme konusunda direnç gösterdiğinde kızılmamalı ve zorlanmamalıdır.
 • Gün içerisinde çok fazla oturtulmamalı, evde ve dışarıda yürüme alıştırmaları yapılmalıdır.
 • Ayak ve bacak kaslarının güçlenmesi için ev içerisinde çıplak ayak veya kaydırmaz çorapla dolaşmasına izin verilmelidir.
 • Ayak sağlığı açısından uygun olmayan, dar veya bol, ağır ayakkabılar giydirilmemelidir.
 • Yürüme girişiminde bulunduğunda bir oyuncak uzatarak ilgisi çekilmeli ve oyuncağa ulaşması sağlanmalıdır.
 • Yürüteç çocuğun bağımsız hareket etme becerisini geciktireceği için kullanılmamalıdır.
 • Bezi ve giysileri yürümesini engelleyecek sıkılıkta olmamalıdır.

Bebeklerde yürüteç faydalı mıdır?

Piyasada bebeği yürümeye alıştırmak için çeşitli yürüteçler bulunmaktadır. Genellikle anne babalar yürüteç kullanılınca çocuğun daha hızlı yürüyeceğini düşünürler. Aynı zamanda çocuk için eğlenceli ve oyalayıcı bulurlar.

Yapılan çalışmalar, tam tersine, yürüteçlerin çocuğun yürümeyi öğrenme zamanını etkilemediğini göstermiştir. Üstelik çalışmaların çoğu, bu araçların yürümeyi bir kaç hafta geciktirdiğini bile ortaya koymuştur. Ek olarak yürüteç kullanan bebekler, anormal bir yürüme biçimi kazanabilirler, parmak ucunda yürüme eğilimi gösterirler.

Yürüteçlerin zararları bunlarla da bitmemektedir. Yürüteçler çok sayıda bebeğin hastanelerin aciline getirilmesine de yol açmaktadır.

Bebeklerin yürümeye başlamasıyla birlikte en sık rastlanan kazalar;

Basamak veya merdivenden düşme
Çarpma: hızla ilerleme ile tehli yerlere çarpabilir
Yanma; yürüteçteki bebekler daha yüksek yerlere erişebilir.

Böylece masa örtüsünü çekerek masa üzerindeki sıcak çayı, kahveyi devirebilir, ocaktaki çaydanlığa dokunabilir, radyatörlere, şömineye ulaşabilirler.
Boğulma: Yürüteçteki bir bebek küvete veya havuza düşebilir.

Zehirlenme: Zehirlenmeler de yürüteçteki bir bebeğin daha yükseğe erişebilmesinden kaynaklanır.

Yürüteçten kaynaklanan kazaların çoğu anne ve babanın gözü önünde meydana gelir. Yürüteçteki bir bebek saniyede 1 metreden daha fazla yol aldığı için en yakınındaki kişiler bile kazayı önleyemez.

ABD’de üretilen yürüteçlerin 1997 yılında, ya kapıdan geçemeyecek kadar geniş ya da basamak kenarında durmayı sağlayacak fren sistemine sahip olmasını zorunlu kılan bir standart yürürlüğe konulmuştur.

Avrupa’da 2005’te değişen bebek yürüteci güvenlik standardı da basamak kenarı frenini zorunlu hale getirmiştir.

Bununla birlikte, bu iyileştirmeler bile yürüteçlerden kaynaklanan tüm yaralanmaları önlemekten uzaktır.

Amerikan Pediatri Akademisi tekerlekli yürüteçlerin üretim ve satışının yasaklanmasını önermektedir. Kanada’da ise 2004’te bebek yürüteçlerinin satışı, ithalatı ve reklamı yasaklanmıştır.

Bebeklerde ayakkabı seçimi

Yürümeye başlayan çocuklar, eğer çocuk ayağa kalktığında ayak ve ayak bileğinde eğilme ve açılanmalar olmuyorsa, evde yalın ayak ya da çorapla ayakta durabilirler.

Ayakkabıya alışmaları açısından evde de ara ara ayakkabı giydirilmesi faydalı olur. Ayakkabı seçerken ayakkabının esnek olması tercih edilir, tabanı çok yumuşak veya çok sert ayakkabılar önerilmez.

5-6 mm üzerinde bir topuk yükselmesi olmamasına özen gösterilmelidir.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/bebekler-ne-zaman-yurur-bebeklerde-gec-yurume/

B12 Eksikliği – Belirtileri ve Nedenleri — Multi Yaşam

Yürümek İçin 12 Neden

B12 vitamini eksikliğinde yeterince kırmızı kan hücresi üretilemez. Bu durumda vücudun çeşitli hücre ve organlarına yeterince kan ulaştırılmaz.

Kırmızı kan hücrelerininin taşıdığı oksijeni kullanamayan hücre ve organlarda birtakım aksaklıklar baş gösterir.

Ayrıca B12 vitamini sinir hücrelerinin etrafını saran miyelin kılıf sentezinde görev aldığı için, eksikliği zihinsel sorunlara yol açar.

B12 vitamini eksikliği belirtileri genelde yavaş yavaş kendini gösterir ve hemen fark edilmezler. Eğer durum kötüye gidiyorsa, şu yaygın belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Güçsüzlük ve Bitkinlik
 • Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi
 • Çarpıntı ve Kalp Atışının Hızlanması
 • Nefes Darlığı
 • Dilde Yaralar Oluşması ve Dilin Kırmızı Bir Görünüm Alması
 • Mide Bulantısı ve İştah Kaybı
 • Kilo Kaybı
 • İshal
 • Gözlerin ve Derinin Sarımsı Bir Renk Alması

Eğer B12 eksikliği uzun süreler devam ederse, bu durum beyin hücrelerinde geri dönüşü olmayan sorunlar yaratabilir, böylece şu belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Ellerde ve Ayaklarda Uyuşma, Karıncalanma
 • Yürümede Zorlanma
 • Kaslarda Zayıflama
 • Çabuk Öfkelenme
 • Hafıza Kaybı
 • Bunama
 • Depresyon
 • Psikoz

B12 vitamini eksikliği şu nedenlerle ortaya çıkabilir:

1)  Yetersiz B12 Alımı

Yeterince hayvansal gıda tüketmeyenlerde ve vejeteryan beslenenlerde (et, balık, yumurta ve süt ürünleri yemeyenlerde) B12 vitamini eksikliği kaçınılmazdır. Yeme bozukluklarında (anoreksiya ve bulimia) B12 eksikliği yine diyetle ilişkilidir.

2)  İntrinsik Faktör Eksikliği

İntrinsik faktör mide zarındaki hücreler tarafından salgılanan bir proteindir. Bu protein B12 vitaminine bağlanır ve B12 vitaminini bağırsaklarda emilmek üzere taşır. İntrinsik faktörün yokluğu kötücül aneminin en yaygın sebebidir.

3)  Mide Ameliyatı Geçirenler

B12 vitamini eksikliği midenin bir bölümün alınmasıyla sonuçlanan mide ameliyatı olmuş kişilerde görülebilir.

4)  Bakterilerin Aşırı Çoğalması

Diyabet, skleroderma (deri sertleşmesi), striktür (vücudun çeşitli bölümlerinde oluşan darlıklar) ve divertikül hastalarında alınan gıdaların bağırsaklardan geçişi yavaşlar. Bu da bağırsak bakterilerinin çoğalması ve aşırı büyümesine neden olur. Bu bakteriler B12 vitaminini kendi ihtiyaçları için kullanırlar, böylece B12 vitamini eksikliği oluşur.

Doktorunuz nasıl beslendiğiniz ve ailenizde anemi hastası olup olmadığı hakkında soru soracaktır. Doktorunuz ayrıca diyabet, bağışıklık problemleri veya mide ameliyatı gibi B12 eksikliğine yol açan herhangi tıbbi bir durumunuz olup olmadığını göz önünde bulunduracaktır.

Doktorunuz tıbbi geçmişiniz ya da belirtiler sebebiyle B12 vitamini eksikliği şüphesiyle sizden bazı testler yaptırmanızı isteyecektir. Bundan önce fiziksel bir muayene yaparak, dilinizde kızarma, derinizde sarılık olup olmadığına bakacak ve kalbinizi dinleyecektir. Laboratuvar testleri şunlardır:

Kırmızı kan hücresi seviyesini ve bunların görünüşünü saptamak için yapılan standart testler: B12 eksikliğinde kırmızı kan hücreleri olağandışı bir şekilde büyük ve anormaldir.

B12 seviyesini ölçmek için yapılan kan testleri: Demir ve folik asit seviyeleri de bu test aracılığıyla ölçülür.

Metilmalonik Asit seviyesini ölçmek için yapılan kan testleri: Metilmalonik asit B12 eksikliği bulunan kişilerde artış gösterir.

İntrinsik faktör antikoru için yapılan kan testleri: Eğer kötücül aneminiz varsa doktorunuz antikor seviyesini ölçmek için özel testler yaptırabilir. Midesinde intrinsik faktör eksikliği olan çoğu kişinin kanında bu antikorlardan bulunur.

Kemik İliği Biyopsisi: Çok nadir de olsa, teşhisi doğrulamak için kemik iliği biyopsisi yapılabilir. Bu prosedürde, belin hemen aşağısındaki pelvik kemiğe bir iğne sokularak, kemik iliğinden bir parça alınır. Kemik iliği örneği anemi veya kırmızı kan hücrelerinde anormallik var mı diye incelenir.

Uygun tedaviyle, B12 eksikliği belirtileri birkaç gün içinde iyileşmeye başlar.

Vejeteryanlar ve diyete bağlı olarak B12 eksikliği olan kişiler B12 vitamini hapları, B12 vitamini iğneleri ve B12 vitamini alımını artıracak şekilde tasarlanan diyetler sayesinde bu sorundan kurtulabilirler.

Kötücül anemiye sahip kişiler ya da bağırsaklardaki emilim sorunu sebebiyle B12 eksikliği olanlar 1 ila 3 ayda bir iğne vurulmak durumundadır.

B12 eksikliğini önlemek için yeterince hayvansal gıda ile beslenmeye, bu mümkün değilse B12 vitamini hapı almaya dikkat edilmelidir.

B12 emiliminde sorun yaşayan kişiler için, B12 eksikliği kaçınılmazdır. Ama bir kere teşhis konduktan sonra düzenli iğneler sayesine bu problemle bir daha karşılaşılmaz.

B12 vitamini içeren besinler en çoktan aza doğru şöyledir:

 • Karaciğer
 • Kırmızı et
 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Balık
 • Yumurta
 • Peynir

B12 vitamini vücut tarafından az da olsa üretilebilir. Süt B12 vitamini içerse de, işlenmesi sırasında B12 kaybolur.

Источник: //multiyasam.com/b12-eksikligi-belirtileri-nedenleri/

KöTü DIZLERINIZ VARSA YüRüMEK İçIN 12 İPUCU – YÜRÜME – 2019

Yürümek İçin 12 Neden

Kötü dizler yürümeye zorlanabilir, ancak işlevinizi sürdürmeniz ve belirtilerinizi azaltmanız için önerilen bir yoldur. Osteoartrit veya başka sebeplerden dolayı diz ağrınız varsa, bunun yürüyüş programına başlamasını engellemenize gerek yoktur.

Düzenli yürüme programı, sertliği ve iltihabı azaltabilir ve çoğu kronik diz rahatsızlığını daha da kötüleştirmez.

Yürüme, artritli kişiler tarafından tercih edilen egzersizdir ve CDC'ye göre artrit semptomlarınızı, yürüme hızınızı ve yaşam kalitenizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Yürümek, kalbinizi ve kemiklerinizi güçlü ve eklemleriniz çalışır durumda tutmak için sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçasıdır. Kötü dizleriniz olduğunda yürüyüş için ipuçları.

Neden Yürümek Dizler İçin İyidir

Diz ekleminiz kemik ve kıkırdaktan oluşur. Kıkırdağın her zaman kalbin pompalama hareketiyle besleyen bir kan kaynağı yoktur ve bu nedenle beslenme için eklem sıvısına dayanır.

Eklemlerinizi taşımak, kıkırdağın sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlamanızdır. Eklemlerinizin sabahları veya gün içinde otururken ve inaktif olduğunuzda sert ve ağrılı olduğunu fark edebilirsiniz.

Eklemlerinizi hareket ettirerek, onların işlevlerini sürdürmelerine yardımcı olur ve daha uzun süre çalışmasını sağlamanıza yardımcı olabilirsiniz.

Düzenli egzersiz dizinizi desteklemeniz ve işleyişinizi sürdürmeniz gereken kasları tutar ve destekler. Yürüme gibi ağırlık taşıyan egzersizler de kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Diz ağrısına neden olan herhangi bir durumunuz olduğunda egzersiz seçeneklerinizi doktorunuz ve fizyoterapistinizle tartışın. Yürürken birçok insan için tavsiye edilir, sizin için uygun olmayabilir.

Diz Osteoartriti ile Egzersiz

Diz Ağrınız Olduğunda Yürüyün

Osteoartrit nedeniyle dizinizde hafif ve orta derecede ağrı varsa, yürüme ve diğer egzersiz eklem sıvınızı harekete geçirerek eklemleri yağlamanıza yardımcı olur. Diz eklemlerinizi hareket ettiren başka egzersizler yapmalı ve yapmalısınız. Sertlik, ağrı ve yorgunluğun egzersizle geliştiğini fark edebilirsiniz.

Yürümeye başlamadan önce dizinizde şiddetli ağrı varsa ortalığı alınız. Kolay bir tempoda daha kısa bir yürüyüş yapın ya da bir havuzda su egzersizleri gibi eklem üzerinde fazla strese neden olmayan bir aktivite deneyin. Eklem ağrısı şiddetli kalıyorsa, derhal iltihap ya da tedavi gerektiren eklem hasarı belirtisi gibi durun.

Bir yürüyüş veya koşulardan bir gün sonra arada bir eklem ağrısı varsa, bir gün izin almalı ve daha kısa bir antrenman yapmalı veya eklem üzerinde stresi zorlamamış olmalısınız. Egzersizden sonra her zaman eklem ağrınız varsa, bisiklete binme veya yüzme gibi dizlere baskı uygulayamayan bir egzersiz formuna geçmek zorunda kalabilirsiniz.

Kötü Dizler ile Yürüyüş İçin İpuçları

 1. Doğru Ayakkabıları Seç: Dizleriniz için en iyi olan ayakkabılar, düz ve esnek olanlardır; örneğin, ayak bileğindeki virajlarda ve topuktan aşağıya doğru alçak bir topukta yürümek için spor ayakkabıları gibi. Yüksek topuklar, sivri burunlar ve ağır ayakkabılardan kaçının. Geniş ayak parmağı olan ayakkabılara bakın.

  Topuklar ne kadar kötü? Topuğun ayak parmağındaki yüksekliğinde 1,5 inçlik bir fark bile, diz osteoartriti hasarı için iki ortak alandaki basıncı artırabilir.Elbise ayakkabısı veya rahat ayakkabılar için bir inçlik yüksekliğin dörtte üçünden fazla olmayan topuklu ayakkabılara bakın.

 2. ekler: Kötü dizleriniz olduğunda, yüksek miktarda kemer desteğine sahip kemer destekleri ve ayakkabılardan kaçının. Ayağın mümkün olduğunca doğal hareket etmesini istiyorsun.

  Sizin için yararlı olduğunu düşünüyorsanız veya doktorunuz veya ayak bakımı uzmanınız tarafından önerildiyse, yastıklama ve destek sağlayan tezgah üstü ortezleri kullanabilirsiniz.

 3. Isınmak: Yürümeden önce ya da sıcak bir duş ya da banyo yaptıktan sonra yürürken eklemlere ısı uygulamasından faydalanabilirsiniz.

  Herkes için kolay bir hızda başlamak önerilir, ancak özellikle sert veya sivriltilmiş eklemleriniz olduğunda. Eklem sıvınızın hareket etmesini sağlamak için yavaş başlayın. Sonra birkaç dakika sonra hızınızı alabilirsiniz.

 1. Yumuşak Yürüme Yüzeyleri Seç: Yürürken, çarpmaktan çok daha az etkide olmakla birlikte, her adımda yine de kavga alabilirsiniz. Doğal yüzey yollarında yürümek (kir, kabuk tozu, bezelye çakıl) eklemlerde daha kolaydır. Düzensiz olabilmelerine rağmen, bu da yürüyüşünüz sırasında doğal olarak daha fazla denge egzersizi sağlar.

  Düzgün yüzeyler için okulda veya toplum parkında bir kül parçası seçin. Asfalt, eklemlerinizde betondan daha kolaydır. Bir seçeneğiniz olduğunda, beton bir kaldırım yerine bir asfalt yol alın. Alışveriş merkezlerinde ve mağazalarda döşemenin öncelikle beton olduğunu unutmayın.

 2. Yürüyüş Zamanınızı İnşa Edin: Yürümek için yeniyseniz, yeni başlayanlar için bir planın ardından yürüyüş saatinizi düzenli olarak oluşturun. Yürüyüşünüz, günde 30 dakika yürümeyi hedefleyen 10 dakikalık parçalara bölünebilir. Dayanıklılığınızı oluştururken kolay veya ılımlı bir hızda başlayabilirsiniz. Nihai amacınız, 2.5 ila 3.

  5 mil / saat hızında veya normalden daha zor nefes aldığınız bir tempoda yürümeniz olmalıdır.

 3. Günde 6000 Adım Amacı: Bir çalışma osteoartrit diz ağrısı olan kişilerin günde 6000 adım veya daha fazla yürüdüklerinde en çok yarar sağladığını buldu.

  Adımlarınızı izlemek için bir pedometre takar veya bir telefon uygulaması kullanırsanız, gün sayımınız boyunca tüm adımlarınız. İlk golün olsun. Ağrıyı artırmadan bunu düzenli olarak aşabilirseniz, bu iyidir.

 1. Günün Düşük Pain Times için Yürüyüşlerini Planlayın: Sabah çok fazla ağrı veya sertlik varsa, ayağa kalkmaya ve her yarım saatte bir ya da iki dakika hareket etmeye çalışın. Daha az ağrıya sahip olduğunuz bir zamanda uzun yürüyüşlerin keyfine varacaksınız ve bu da tutarlı olmanıza yardımcı olacaktır.

 2. Yürüyüşten Sonra Soğuk Paketler: Eklem sıvının hareket etmesini sağlayarak iyi iş çıkardın. Enflamasyonu azaltmak için soğuk paketleri sonradan uygulayabilirsiniz.

 3. Yürüyüş Direklerini Kullan: Bazı insanlar, trekking direkleri veya Nordic walking direkleri kullanarak yürümeleri sırasında stabilite ve eklem yorgunluğunu azaltma konusunda yardımcı olurlar. Canes ve diğer yürüyüş yardımcıları durumunuza bağlı olarak yararlı olabilir.
 4. Bisiklet sürmek: Sabit bir bisiklet, bisiklet, hatta bir masa altı döngüsü üzerinde bisiklet sürmek, dizinizi daha iyi desteklemek için karşıt kaslarınızı formda tutmanıza yardımcı olabilir.
 5. Fazla Kilo kaybet: Fazla kiloluysanız, birkaç kilo bile kaybetmek dizlerinizdeki stresi azaltabilir. Diyet, kilo vermenin en etkili yoludur. Aşırı kilo kaybolduktan sonra daha az ağrı ve rahatsızlık ile yürüyebilir ve egzersiz yapabilirsiniz.
 1. Gün Boyunca Taşınmaya Devam Et: Kalk ve 15 dakikada bir hareket et ya da uzat. Bu eklem sıvısını hareket ettirecek ve dizlerinizi besleyecektir. Sadece bir dakika bile oturmadaki sağlık risklerini azaltmaya yardımcı olabilir ve eklemleriniz için iyi olacaktır.

DipHealth'den Bir Kelime

Yürüme, fiziksel aktivitenin en erişilebilir şeklidir ve eklem sağlığını korumanıza yardımcı olabilir. Ancak, bu tek seçenek değil. Kötü dizleriniz sizi yürümekten alıkoyamazsa, bisiklet, havuz egzersizleri, yüzme veya su aerobiği yaparak, ihtiyacınız olan fiziksel aktiviteyi alabilirsiniz.

Ayrıca, dizleriniz için doktorunuz veya fizyoterapistiniz tarafından önerilen özel egzersizler de dahil olmak üzere, kasları inşa etmek ve korumak için direnç egzersizini de dahil etmelisiniz. Denge egzersizleri de faydalı olabilir.

Güvenle yürümeye başladığınızda, onları yürüyüş egzersizlerine bile ekleyebilirsiniz. Devam et.

Источник: //tr.diphealth.com/984-tips-for-walking-when-you-have-bad-knees-4147680-98

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.