Yürüyüş yapmak için 12 neden 7 harika sonuç!

içerik

Zayıflamak için Yürüyüş Ne Kadar? Ne Zaman? Nasıl Yapılmalı? | Zayıflama Diyet Kilo Verme

Yürüyüş yapmak için 12 neden 7 harika sonuç!

Zayıflamak gerçek anlamda hedefinizdeyse bu işi yaparken egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Kısa süreli kilo verdiren sağlıksız diyetler değil; sağlıklı ve devamı mümkün bir zayıflama yöntemi arayışındaysanız bunu egzersiz olmadan yapamayacağınızı bilmelisiniz.

Kilo vermeye yardımcı olabilen, en kolay egzersizlerden kabul edilebilecek olan yürüyüş, zayıflama sürecindeki en iyi arkadaşınız olabilir. Yürüyüş tüm kasları çalıştırmaya yarayan bir yöntem olduğundan zayıflama konusunda tüm vücutta etki yaratacaktır. Kasları aşırı yormadığı halde çok iyi çalıştıran yürüyüş, günlük hayatta alışkanlık haline getirilmeli.

Zayıflamak için yapılacak yürüyüşün doğru zamanda, doğru sürede ve doğru biçimde yapılması oldukça önemlidir. Özellikle zayıflamak isteyenler yürüyüşü planlı olarak yapmalıdır ki faydasını görebilsinler.

Zayıflamak için Yürüyüş Ne Zaman Yapılmalı?

Kilo vermek için yapılacak yürüyüş imkan varsa sabah saatlerinde yapılmalıdır. Havanın en temiz olduğu vakitlerde, sessiz sakin ve etkili bir yürüyüş yapmak istiyorsanız; sabah saatleri uygun olacaktır. Huzurun da vermiş olduğu hazla mutluluk hormonu salgılanacak ve açlık hissi bastırılacaktır.

Sabah yürüyüş yapma imkanı olmayanlar, akşamüzeri saatlerinde yürüyüşlerini yapabilirler. Yürüyüş yapmak için sabah ve akşamüzeri saatlerini değerlendiremeyenler ilk olarak akşam saatlerini, sonrasında öğle vaktini kullanabilirler.

Yürüyüş Yemekten Önce mi Sonra mı Yapılmalı?

Yürüyüşün kilo vermeye yardımcı olabilmesi için yemeklerden önce yapılması önerilmektedir. Sabah kahvaltıdan önce, akşam yemekten önce yürüyüş yapmak için ideal zamanlardır. Yemeklerden önce yürüyüş yapılacak olması tamamen aç olmak anlamına gelmiyor.

Kahvaltı öncesi yapılacak yürüyüşlerde güne bir bardak limonlu su ile başlamak idealdir. Yemekten önceki yürüyüşlerden bir saat kadar önce hafif bir ara öğün yapmak ve bol su içmek gerekir.

Vücut aşırı açlık çekerken yapılan yürüyüşün faydası olmayacaktır çünkü vücut açken kendisini korumaya alacaktır.

Kimler Yürüyüş Yapmamalı?

Zayıflamak için yürüyüş yapmak isteyen herkes yürüyüş yapabilir. En zararsız, en sağlıklı sporlardan olan yürüyüşü yapamamak için çok ciddi rahatsızlıklar olması gerekir.

Herkes yürüyüş yapabilir ama bazı durumlarda yürüyüş saate gözden geçirilmelidir. Örnek olarak şeker hastaları, insülin sorunu olanlar uyandıkları zaman genellikle halsizlik hissedeceklerdir.

Bu nedenle kahvaltı sonrasında yürüyüş yapmaları daha uygun olacaktır.

Zayıflamak için Yürüyüş Nasıl Yapılmalı?

Özel bir çaba gerektirmeyen yürüme eylemi, zayıflamak için yapılacaksa bir takım detaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Özel bir beceri olmadan ve pratiksiz kolayca yapılan yürüyüş, yağ yakmak için yapılacaksa buna yönelik hareket edilmeli. Zayıflamak için yapılacak yürüyüşlerde vücut mutlaka dik olmalıdır.

Omuzlar doğal halinde durmalı ve yürüyüş sırasında rahatça hareket ettirilebilmeli. Ancak bu harekette aşırıya kaçılmamalı; kollar gereksizce ileri geri savrulmamalı. Ellerinizin göğüs kafesini geçmeyecek kadar kalkmış olabilmelidir. Yürürken yüzünüz yere bakmamalı yani gözlerinizle karşıya odaklanmalısınız.

Kafa pozisyonunuza göre çeneniz yer paralel olmalıdır. Yürüyüş yaparken daha hızlı zayıflamak istiyorsanız; yükü tüm vücuda eşit yaymaya çalışmalı ve yürüyüş sırasında karnınızı içeri çekmelisiniz. Adım atarken normal yürüyüşünüzdeki adım aralığını devam ettirmelisiniz. Aşırı açık adım ya da daha kısa adım atmaya çalışıp kendinizi zorlamamalı; alışık olduğunuz biçimde devam etmelisiniz.

Zayıflamak için Yürüyüş Ne Kadar Yapılmalı?

Zayıflamak için yürüyüş yapacaksanız; yürüyüş süreniz belli bir sınırın üzerinde olmalıdır. 40-50 yaşından küçük kişiler zayıflamak için en az 1 saat yürümeliler.

40 yaş sınırının üzerindeki kişiler süreyi yavaş yavaş önce 45 dakikaya sonra 30 dakikaya düşürebilirler.

Şeker hastası olan ve zayıflamak isteyenler süreyi 45 dakika ile sınırlı tutup yürüyüşü sabah ve akşam olmak üzere iki seferde yapmalı; böylece günlük 90 dakika yürüyüş yapmalılar.

Zaman açısından sıkıntısı olan kişiler daha farklı bir program uygulayabilirler. Kısıtlı zamanda vücudu daha çok çalıştırmak adına yürüyüş ve koşudan oluşan setlerden yapılabilir.

Böyle bir program için öncelikle 20 dakika yürüyüş yapılmalı. Ardından 20 dakika da koşu yapılmalıdır. Daha kısıtlı zamanda süreler 10 dakikaya indirilebilir.

Yürüyüşe yeni başlarken süre 20 dakika ile sınırlandırılıp yavaş yavaş artırılırsa vücut zorlanmamış olur.

İlk hafta 20 dakika, ikinci hafta 30 dakika, üçüncü hafta 45 dakika, dördüncü hafta 60 dakika olacak şekilde zamana yayılabilir ve 1 saatte sabitlenebilir. Gerek duyulursa süre 2 saate kadar çıkabilir.

Zayıflamak için Yürüyüş Temposu Nasıl Olmalı?

Yürüyüş yaparken nabzın sabitlenmesi ve yürüyüş bitene kadar aynı seviyede kalması önemlidir. Tempolu yürüyüşten de kasıt budur. Tempolu yürüyüş yaparken duraklanmamalı, insanlarla konuşmak için durmamalısınız.

Yürüyüş bitene kadar tempoyu düşürecek her türlü aktiviteden uzak durulmalı; telefonla bile konuşulmamalıdır. Bu detaylar sadece zayıflamak için yapılacak yürüyüşler için gereklidir.

Diğer keyfi yürüyüşlerde bu tür kurallara uymak zorunda değilsiniz.

Yürümek Ne Kadar Zayıflatır?

Zayıflamak amacıyla yapılan yürüyüşlerin, kilo verdirmesi konusunda endişe duyulmasına gerek yok. Günde yaklaşık 1 saat yürüyen ve sağlıklı beslenen bir kişi bir haftada 300 ila 500 gram arasında kilo verebilir. Böyle bir programla devam eden kişi 4 ay sonunda ortalama 6 ila 10 kilo arasında vermiş olabilecektir.

Metabolizması hızlı çalışan kişiler, kolay kilo verebilen kişiler bu kiloyu 2 ay gibi kısa bir sürede de verebilir. Yürüyüşün tek başına mucizeler yaratmasını beklemek ise yanlıştır. Yürüyüşe ilaveten beslenme düzenine dikkat edilmeli ve günlük hayatta daha hareketli olunmalıdır.

Zayıflamak için Yürüyüş Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Kilo vermek amacıyla yapılan yürüyüşte sınırlar kişinin programına göre belirlenebilir. Yürüyüş süresi de yürüyüşün ne sıklıkla yapılacağı konusunda belirleyici olmaktadır.

Örnek olarak günde 1 saat yürüyen kişinin haftada en az 4 gün yürümesi önerilmektedir. Yürüme süresi 45 dakika olan kişi ise haftada en az 5 gün yürüyüş yapmalıdır.

1 saatten uzun, 2 saate yakın yürüyüş yapanlar haftada 3-4 gün yürüyebilirler.

Yürüyerek Kaç Kalori Yakılır?

Yürüyüş yaparken kaç kalori yakıldığı çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Ancak konuda verilebilecek net bir yanıt bulunmamaktadır. Yürüyüş sırasında yakılan kalori miktarını belirleyebilmek için kişinin vücut ağırlığı, yürüme mesafesi ve hız bilinmelidir. Örnek olarak 6 km hızla yapılan bir yürüyüşte, 70 kilo olan biri ortalama 5.2 kalori harcamaktadır.

Kişi 80 kilo ise yakılan kalori miktarı 6 olacaktır. 70 kiloluk birisi, tempolu yürüyüşle saatte ortalama 300 civarında kalori yakabilecektir.

Zayıflamak için Yürüyüşle Birlikte Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Sistemli bir kilo verme için yürüyüşün yanında bir takım egzersizler de yapılmalıdır. Zayıflamak için etkili olan yürüyüş, tek başına vücuttaki sarkmaların önüne geçemeyeceği gibi bölgeler sorunlara da çok ciddi bir yardım sağlamaz.

Yürüyüşle beraber kollardaki sarkmaları önlemek adına dambıl ile egzersiz yapılması önerilmektedir.

Bunun yanında kalça, göbek gibi orta bölümde yağlanma sorunu olanlar bu bölgelere yönelik mekik ve kalça egzersizlerini, yürüyüşten sonra düzenli olarak yapmalıdır.

Yürüyüş aslında çok ideal bir ısınma programı kabul edilebilir. Yürüyüşten sonra çok sayıda egzersiz rahatlıkla yapılabilir çünkü vücut ısınmıştır. Öncesinde yürüyüş yapılmış her egzersizde vücut daha fazla kalori ve yağ yakılabilecektir.

Источник: //zayiflama.site/sporla-zayiflama/zayiflamak-icin-yuruyus/

Her gün yürümek için 12 neden ve 7 harika sonuç

Yürüyüş yapmak için 12 neden 7 harika sonuç!
 

Hem fiziksel hem de ruh sağlığı üzerinde inanılmaz faydalar sağlayan yürümek için neden arıyorsanız bu habere kulak verin.

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü'nü milat olarak belirlemek ve daha çok yürümeniz için 12 önemli neden ve 7 harika sonuç varken, siz hala oturuyor musunuz? Uzmanlar, yürüyüşü sadece fiziksel değil, ruh sağlığı için de öneriyor. En önemlisi de koşu bantlarında değil, doğada yürümek gerekiyor.

Günümüzde harika spor merkezleri ve aksesuarları aklımızı başımızdan alıyor. Spor kıyafetleri, ayakkabılar, uzay üssüne girmiş gibi hissettiğimiz spor salonları her yerde… Oysa sadece tempolu yürüyerek bile harika şeyler gerçekleştirmek mümkün.

Sağlığınıza doğru yürüyün

“Günümüzdeki tüm korkutucu hastalıkların hareketsizlikten ve mutsuzluktan kaynaklandığını unutmayın ve sağlığınıza doğru yürüyün.

Yürümek, spor yapmak sizi hem hareketlendirir hem de mutlu eder” diyen Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr.

Defne Kaya, “Neden yürümeliyim?” diye soranlar için günde 30 dakika yürümenin 7 harika sonucunu şöyle sıralıyor:

Günde en az 30 dakika yürürsek neler olur

1. Ruh halinizi olumlu yönde geliştirir: Mevsim değişiklikleri ve özellikle de sonbahar aylarında depresyona daha çok meyilliyizdir. Yürüyüş, çikolatadan daha fazla mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar. Üstelik kalorisiz.

2. Daha yaratıcı olursunuz: Experimental Psychology, Learning, Memory, and Cognition dergisinde 2014 yılında yayımlanan bir çalışma oturarak çalışanlara göre yürüyenlerin daha yaratıcı olduğunu söylüyor.

3. Kıyafetleriniz bol gelir: Evden işe, işten eve günde en az 30 dakika yürürseniz (düzenli beslenme ile birlikte) yağ oranınızda ayda %2 oranında azalma olur. 

4. Kronik hastalıklardan korunursunuz: Yürüyüş yaparak kan basıncını 11 puan düşürür ve felç geçirme riskini de %20-40 arasında azaltabilirsiniz. Haftada 5 gün 30 dakika yürüyüş ile kalp hastalığı riskini %30 azaltabilirsiniz.

5. Harika bacaklarınız olur: Düzenli yürüyüş varis riskini azaltır. Bağ dokunuzu sıkılaştırır, bacak kaslarınızın çalışmasıyla kan dolaşımını düzenler. Genetik olarak varise yatkınlığınız varsa, hiç düşünmeden “yürüyün”.

6. Düzenli bir bağırsak aktivitesine sahip olursunuz: Düzenli yürüyüş bağırsağın ritmik hareketliliğini korur. Sabahları bağırsakları çalıştırmak için kahveye “1 numara” diyorsanız, bir de yürüyüşü deneyin. Kahve gibi yürüyüşün de bağımlısı olacaksınız, üstelik doğa var oldukça yapabilirsiniz ve hiçbir yan etkisi yok.

7. Düzenli bir yaşantınız olur: Sürekli yürüyüş yapmak yaşamınızı düzene koyar. Alışkanlıklarınızı pekiştirir.

Yürümek için 12 nedeniniz var

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, yürümenin insana sunduğu 12 önemli faydayı ise şöyle aktarıyor:

1. Dünyayı oturarak keşfedemezsiniz

Kalça kaslarınızı kuvvetlendirirseniz daha uzun mesafeler sizin için keşfedilebilir olur. Tempolu yürüyüş yapın. Yürüyüş sırasında, her adımda bacağınızı kuvvetlice öne ve arkaya iterek, kalça kaslarınızın kuvvetini artırabilirsiniz.

2. Oturdukça vücudunuzun yağ oranı artar. Yürüyüş ile yağlarınızı yakabilirsiniz

Yürüyüşün her dakikası vücudunuzda farklı kasları farklı şekillerde çalıştırmış olursunuz. Hem iki bacağınızı hem de iki kolunuzu yürüyüş boyunca kullanırsanız daha çok yağ yakarsınız. Tempolu yürürken kollarınızı da kuvvetli bir şekilde öne ve arkaya iterek kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

3. Glukoz toleransınız mı var?

Yemeklerden 15 dakika sonra yürüyüş yapmak, özellikle zayıf glukoz toleransı olan kişilerde, kan glukoz kontrolünü geliştirir: Elbette yemekten 30 dakika sonra yürüyüş kilo vermenizi ve kilo kontrolünüzü de sağlar.

4. Trigliserid seviyeniz ve kan basıncınız yüksek mi?

Yemekten 30 dakika sonra ister kısa (3'er dakikalık 10 kez) ister uzun (30'ar dakika bir ya da iki kez) tempolu yürüyüş trigliserid seviyenizi ve kan basıncınızı düzenler.

5. Kısa yaşamaktan mı korkuyorsunuz?

7 bin erkek ve 31 bin kadın üzerinde yapılan yeni bir çalışma salına salına (düşük tempolu) yürüyenlerin değil tempolu yürüyenlerin daha uzun yaşadığını göstermiş. Kolunuzu sallayarak ama bacaklarınızı kuvvetli ve kalbinizi çalıştırarak yürüyün.

6. Eklemlerinizdeki kireçlenme canınızı mı sıkıyor?

Yürüyüş hem genel sağlığınızı ve kaslarınızı geliştirerek hem de kilo verdirerek eklemlerinize daha iyi oksijen gitmesini, daha az yük binmesini sağlar. Dengenizi de geliştirir ve düşmelerden sizi korur.

7. Alzheimer'dan mı korkuyorsunuz?

Tüm egzersizler gibi yürüyüşün de sadece boynunuzun altındaki bölgeye faydası yoktur. Hafızanızı, bilişsel fonksiyonlarınızı, akademik performansınızı geliştirir. Özellikle sportif aktivitelerin dışarıda/doğada yapılması yaratıcılığı ve sağlığı geliştirir. Ünlü filozof Aristo, öğrencilerini doğada yürürken çalıştırırmış.

8. Stres altında mısınız?

Tüm gün ofis ortamında, stres altında çalıştıktan sonra kendimizi Malibu sahiline atmamız pek mümkün olmuyor. Yine de ağaçların arasında toprak zeminde yürüme şansınız varsa, yürüyüşün stresi oluşturan kortizolün seviyesini düşürmesini keyifle hissedebilirsiniz.

9. Sürekli hasta mı oluyorsunuz?

Bu durumda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. Yürüyüş bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Her gün 30 dakikadan fazla yürürseniz savaşçı hücrelerinizi artırır, mukozal yapıların (ağız boşluğu, soluk borusu, sindirim ve boşaltım sistemi) bağışıklık sistemine katkılarını geliştirir, menopoz belirtilerini de azaltırsınız.

10. Sıkça düşüyor musunuz?

Düzgün olmayan yüzeylerde yürüyüş yapmak yaşlılarda dengeyi geliştirerek düşmeye karşı kişileri koruyor. Yapılan çalışmalar, koşu bandı veya spor salonlarında yapılan yürüyüşlerin dengeyi artırmakta o kadar da işe yaramadığını vurguluyor. Yaşlanmayı beklemeyin, dengenizi şimdiden geliştirmek için doğaya yürüyüş yapmak ve bol oksijen almak için gidin.

11. Kendinize vakit ayıramıyor musunuz?

Sanılanın aksine en çok yürürken düşünür ve kendi başımıza kalırız. Yaşadıklarınızı tartmak, belki sorunlara çözüm aramak, kalabalıktan biraz uzaklaşıp iç sesinizi dinlemek için yürüyüş harika bir seçenek olabilir. Batılıların meditasyon çılgınlığına Doğulular'ın ihtiyaç duymayışı doğaya yönelmeleri olabilir.

12. Hareketsiz kalmaktan mı korkuyorsunuz?

Düzenli tempolu yürüyüşün iskelet kasındaki yağ ve karbonhidrat metabolizmalarına, adipoz dokudaki inflamasyona gen üzerinden olumlu etki ettiğini belirtmek kritik olabilir. Yürüyerek genetik şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Источник: //www.kadindergisi.nl/yazi/saglik/7749/her-guen-yueruemek-icin-12-neden-ve-7-harika-sonuc

Yürümek için 12 neden 7 harika sonuç! Genetik şifrenizi değiştirebilirsiniz

Yürüyüş yapmak için 12 neden 7 harika sonuç!

Uzmanlar, “Yürümeniz için 12 önemli neden ve 7 harika sonuç varken, siz hala oturuyor musunuz?” sorusunu yöneltiyor ve ekliyor: “Yürüyüş sadece fiziksel değil, ruh sağlığı için de önemli.”

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, “Günümüzde harika spor merkezleri ve aksesuarları aklımızı başımızdan alıyor.

Spor kıyafetleri, ayakkabılar, uzay üssüne girmiş gibi hissettiğimiz spor salonları her yerde… Oysa sadece tempolu yürüyerek bile harika şeyler gerçekleştirmek mümkün” diyerek, tüm korkutucu hastalıkların hareketsizlikten ve mutsuzluktan kaynaklandığına dikkat çekti.

“Sağlığınıza doğru yürüyün. Yürümek, spor yapmak sizi hem hareketlendirir hem de mutlu eder” diyen Doç. Dr. Defne Kaya, “neden yürümeliyim?” diye soranlar için günde 30 dakika yürümenin 7 harika sonucunu şöyle sıralıyor:

Günde en az 30 dakika yürürsek neler olur?

 1. Ruh halinizi olumlu yönde geliştirir: Mevsim değişiklikleri ve özellikle de sonbahar aylarında depresyona daha çok meyilliyizdir. Yürüyüş mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar.

 2. Daha yaratıcı olursunuz: Experimental Psychology, Learning, Memory, and Cognition dergisinde 2014 yılında yayımlanan bir çalışma oturarak çalışanlara göre yürüyenlerin daha yaratıcı olduğunu söylüyor.

 3. Kıyafetleriniz bol gelir: Evden işe, işten eve günde en az 30 dakika yürürseniz (düzenli beslenme ile birlikte) yağ oranınızda ayda %2 oranında azalma olur.
 4. Kronik hastalıklardan korunursunuz: Yürüyüş yaparak kan basıncını 11 puan düşürür ve felç geçirme riskini de %20-40 arasında azaltabilirsiniz.

  Haftada 5 gün 30 dakika yürüyüş ile kalp hastalığı riskini %30 azaltabilirsiniz.

 5. Harika bacaklarınız olur: Düzenli yürüyüş varis riskini azaltır. Bağ dokunuzu sıkılaştırır, bacak kaslarınızın çalışmasıyla kan dolaşımını düzenler. Genetik olarak varise yatkınlığınız varsa, hiç düşünmeden “yürüyün”.

 6. Düzenli bir bağırsak aktivitesine sahip olursunuz: Düzenli yürüyüş bağırsağın ritmik hareketliliğini korur. Sabahları bağırsakları çalıştırmak için kahveye “1 numara” diyorsanız, bir de yürüyüşü deneyin. Kahve gibi yürüyüşün de bağımlısı olacaksınız.
 7. Düzenli bir yaşantınız olur: Sürekli yürüyüş yapmak yaşamınızı düzene koyar. Alışkanlıklarınızı pekiştirir.

Yürümek için 12 nedeniniz var!

Doç. Dr. Kaya, yürümenin insana sunduğu 12 önemli faydayı ise şöyle aktarıyor:

 1. Dünyayı oturarak keşfedemezsiniz: Kalça kaslarınızı kuvvetlendirirseniz daha uzun mesafeler sizin için keşfedilebilir olur. Tempolu yürüyüş yapın. Yürüyüş sırasında, her adımda bacağınızı kuvvetlice öne ve arkaya iterek, kalça kaslarınızın kuvvetini artırabilirsiniz.
 2. Oturdukça vücudunuzun yağ oranı artar. Yürüyüş ile yağlarınızı yakabilirsiniz: Yürüyüşün her dakikası vücudunuzda farklı kasları farklı şekillerde çalıştırmış olursunuz. Hem iki bacağınızı hem de iki kolunuzu yürüyüş boyunca kullanırsanız daha çok yağ yakarsınız. Tempolu yürürken kollarınızı da kuvvetli bir şekilde öne ve arkaya iterek kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.
 3. Glukoz toleransınız mı var?: Yemeklerden 15 dakika sonra yürüyüş yapmak, özellikle zayıf glukoz toleransı olan kişilerde, kan glukoz kontrolünü geliştirir: Elbette yemekten 30 dakika sonra yürüyüş kilo vermenizi ve kilo kontrolünüzü de sağlar.
 4. Trigliserid seviyeniz ve kan basıncınız yüksek mi?: Yemekten 30 dakika sonra ister kısa (3’er dakikalık 10 kez) ister uzun (30’ar dakika bir ya da iki kez) tempolu yürüyüş trigliserid seviyenizi ve kan basıncınızı düzenler.
 5. Kısa yaşamaktan mı korkuyorsunuz?: 7 bin erkek ve 31 bin kadın üzerinde yapılan yeni bir çalışma salına salına (düşük tempolu) yürüyenlerin değil tempolu yürüyenlerin daha uzun yaşadığını göstermiş. Kolunuzu sallayarak ama bacaklarınızı kuvvetli ve kalbinizi çalıştırarak yürüyün.
 6. Eklemlerinizdeki kireçlenme canınızı mı sıkıyor?: Yürüyüş hem genel sağlığınızı ve kaslarınızı geliştirerek hem de kilo verdirerek eklemlerinize daha iyi oksijen gitmesini, daha az yük binmesini sağlar. Dengenizi de geliştirir ve düşmelerden sizi korur.
 7. Alzheimer’dan mı korkuyorsunuz?: Tüm egzersizler gibi yürüyüşün de sadece boynunuzun altındaki bölgeye faydası yoktur. Hafızanızı, bilişsel fonksiyonlarınızı, akademik performansınızı geliştirir. Özellikle sportif aktivitelerin dışarıda/doğada yapılması yaratıcılığı ve sağlığı geliştirir. Ünlü filozof Aristo, öğrencilerini doğada yürürken çalıştırırmış.
 8. Stres altında mısınız?: Tüm gün ofis ortamında, stres altında çalıştıktan sonra kendimizi Malibu sahiline atmamız pek mümkün olmuyor. Yine de ağaçların arasında toprak zeminde yürüme şansınız varsa, yürüyüşün stresi oluşturan kortizolün seviyesini düşürmesini keyifle hissedebilirsiniz.
 9. Sürekli hasta mı oluyorsunuz?: Bu durumda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. Yürüyüş bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Her gün 30 dakikadan fazla yürürseniz savaşçı hücrelerinizi artırır, mukozal yapıların (ağız boşluğu, soluk borusu, sindirim ve boşaltım sistemi) bağışıklık sistemine katkılarını geliştirir, menopoz belirtilerini de azaltırsınız.
 10. Sıkça düşüyor musunuz?: Düzgün olmayan yüzeylerde yürüyüş yapmak yaşlılarda dengeyi geliştirerek düşmeye karşı kişileri koruyor. Yapılan çalışmalar, koşu bandı veya spor salonlarında yapılan yürüyüşlerin dengeyi artırmakta o kadar da işe yaramadığını vurguluyor. Yaşlanmayı beklemeyin, dengenizi şimdiden geliştirmek için doğaya yürüyüş yapmak ve bol oksijen almak için gidin.
 11. Kendinize vakit ayıramıyor musunuz?: Sanılanın aksine en çok yürürken düşünür ve kendi başımıza kalırız. Yaşadıklarınızı tartmak, belki sorunlara çözüm aramak, kalabalıktan biraz uzaklaşıp iç sesinizi dinlemek için yürüyüş harika bir seçenek olabilir. Batılıların meditasyon çılgınlığına Doğulular’ın ihtiyaç duymayışı doğaya yönelmeleri olabilir.
 12. Hareketsiz kalmaktan mı korkuyorsunuz?: Düzenli tempolu yürüyüşün iskelet kasındaki yağ ve karbonhidrat metabolizmalarına, adipoz dokudaki inflamasyona gen üzerinden olumlu etki ettiğini belirtmek kritik olabilir. Yürüyerek genetik şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Etiketler: Doç. Dr. Defne Kaya

Источник: //www.gidahatti.com/yurumek-icin-12-neden-7-harika-sonuc-66884/

Yürümenin faydaları ve Yürümek İçin 12 neden ve 7 harika sonuç

Yürüyüş yapmak için 12 neden 7 harika sonuç!

Günümüzde harika spor merkezleri ve aksesuarları aklımızı başımızdan alıyor. Spor kıyafetleri, ayakkabılar, uzay üssüne girmiş gibi hissettiğimiz spor salonları her yerde… Oysa sadece tempolu yürüyerek bile harika şeyler gerçekleştirmek mümkün.

1. Dünyayı oturarak keşfedemezsiniz

Kalça kaslarınızı kuvvetlendirirseniz daha uzun mesafeler sizin için keşfedilebilir olur. Tempolu yürüyüş yapın. Yürüyüş sırasında, her adımda bacağınızı kuvvetlice öne ve arkaya iterek, kalça kaslarınızın kuvvetini artırabilirsiniz.

2. Oturdukça vücudunuzun yağ oranı artar. Yürüyüş ile yağlarınızı yakabilirsiniz

Yürüyüşün her dakikası vücudunuzda farklı kasları farklı şekillerde çalıştırmış olursunuz. Hem iki bacağınızı hem de iki kolunuzu yürüyüş boyunca kullanırsanız daha çok yağ yakarsınız. Tempolu yürürken kollarınızı da kuvvetli bir şekilde öne ve arkaya iterek kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz.

3. Glukoz toleransınız mı var?

Yemeklerden 15 dakika sonra yürüyüş yapmak, özellikle zayıf glukoz toleransı olan kişilerde, kan glukoz kontrolünü geliştirir: Elbette yemekten 30 dakika sonra yürüyüş kilo vermenizi ve kilo kontrolünüzü de sağlar.

4. Trigliserid seviyeniz ve kan basıncınız yüksek mi?

Yemekten 30 dakika sonra ister kısa (3’er dakikalık 10 kez) ister uzun (30’ar dakika bir ya da iki kez) tempolu yürüyüş trigliserid seviyenizi ve kan basıncınızı düzenler.

5. Kısa yaşamaktan mı korkuyorsunuz?

7 bin erkek ve 31 bin kadın üzerinde yapılan yeni bir çalışma salına salına (düşük tempolu) yürüyenlerin değil tempolu yürüyenlerin daha uzun yaşadığını göstermiş. Kolunuzu sallayarak ama bacaklarınızı kuvvetli ve kalbinizi çalıştırarak yürüyün.

6. Eklemlerinizdeki kireçlenme canınızı mı sıkıyor?

Yürüyüş hem genel sağlığınızı ve kaslarınızı geliştirerek hem de kilo verdirerek eklemlerinize daha iyi oksijen gitmesini, daha az yük binmesini sağlar. Dengenizi de geliştirir ve düşmelerden sizi korur.

7. Alzheimer’dan mı korkuyorsunuz?

Tüm egzersizler gibi yürüyüşün de sadece boynunuzun altındaki bölgeye faydası yoktur. Hafızanızı, bilişsel fonksiyonlarınızı, akademik performansınızı geliştirir. Özellikle sportif aktivitelerin dışarıda/doğada yapılması yaratıcılığı ve sağlığı geliştirir. Ünlü filozof Aristo, öğrencilerini doğada yürürken çalıştırırmış.

8. Stres altında mısınız?

Tüm gün ofis ortamında, stres altında çalıştıktan sonra kendimizi Malibu sahiline atmamız pek mümkün olmuyor. Yine de ağaçların arasında toprak zeminde yürüme şansınız varsa, yürüyüşün stresi oluşturan kortizolün seviyesini düşürmesini keyifle hissedebilirsiniz.

9. Sürekli hasta mı oluyorsunuz?

Bu durumda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. Yürüyüş bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Her gün 30 dakikadan fazla yürürseniz savaşçı hücrelerinizi artırır, mukozal yapıların (ağız boşluğu, soluk borusu, sindirim ve boşaltım sistemi) bağışıklık sistemine katkılarını geliştirir, menopoz belirtilerini de azaltırsınız.

10. Sıkça düşüyor musunuz?

Düzgün olmayan yüzeylerde yürüyüş yapmak yaşlılarda dengeyi geliştirerek düşmeye karşı kişileri koruyor. Yapılan çalışmalar, koşu bandı veya spor salonlarında yapılan yürüyüşlerin dengeyi artırmakta o kadar da işe yaramadığını vurguluyor. Yaşlanmayı beklemeyin, dengenizi şimdiden geliştirmek için doğaya yürüyüş yapmak ve bol oksijen almak için gidin.

11. Kendinize vakit ayıramıyor musunuz?

Sanılanın aksine en çok yürürken düşünür ve kendi başımıza kalırız. Yaşadıklarınızı tartmak, belki sorunlara çözüm aramak, kalabalıktan biraz uzaklaşıp iç sesinizi dinlemek için yürüyüş harika bir seçenek olabilir. Batılıların meditasyon çılgınlığına Doğulular’ın ihtiyaç duymayışı doğaya yönelmeleri olabilir.

12. Hareketsiz kalmaktan mı korkuyorsunuz?

Düzenli tempolu yürüyüşün iskelet kasındaki yağ ve karbonhidrat metabolizmalarına, adipoz dokudaki inflamasyona gen üzerinden olumlu etki ettiğini belirtmek kritik olabilir. Yürüyerek genetik şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Источник: //kizlarkizlar.com/her-gun-yurumek-icin-12-neden-ve-7-harika-sonuc/

Kilo Verdiren En Etkili 7 Kardiyo Egzersizi

Yürüyüş yapmak için 12 neden 7 harika sonuç!

Sağlıklı bir vücuda kavuşmak ve metabolizmayı güçlendirmek için egzersiz yapmak önemlidir. Kilo vermek içinse biraz daha zahmetli olan kardiyo egzersizleri yapmanız gerekiyor.

Bu egzersizleri yapmaya başlamadan önce kendinizi fiziksel ve ruhsal olarak hazırlamanız gerekiyor.

Zira birçok insan kardiyo egzersizi programına başladıktan sonra bıkkınlık, tükenmişlik ya da faydasını görememe gerekçeleriyle programı uygulamaktan vazgeçebiliyor.

Eğer kendinizi kardiyo egzersizi yapmaya hazır hissediyorsanız, sizin için listelediğimiz kilo vermek için en iyi kardiyo egzersizlerine göz atabilirsiniz.

1- Yürüyüş [300-400 kalori/saat]

Yürüyüş yapmak belki de birçoğumuz için en basit ve en uygun egzersizdir. Yürüyüş yapmak kalori yakmak için harika bir yol olmasının yanında, aynı zaman düşük etkili bir egzersiz programı olduğu için neredeyse herkes için uygundur. Kalori yakmak ve kilo vermek istiyorsanız, yavaş bir akşam gezintisi değil, kalp atış hızınızı artıran tempolu bir yürüyüş yapmalısınız.

Tıbbi araştırma kuruluşu Mayo Clinic’e göre yürüyüş yapmanın faydaları şunlardır;

 • İdeal kiloyu korur
 • Kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve Tip 2 diyabet dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları önler ya da kontrol altında tutar
 • Kemikleri ve kasları güçlendirir
 • Ruh halini geliştirir
 • Denge ve koordinasyonu geliştirir

Ne kadar hızlı ve ne kadar uzun bir yürüyüş yaparsanız, o kadar faydasını görürsünüz.

2- Merdiven Koşusu [1000 kalori/saat]

Basit bir merdiven, favori egzersiz aletiniz olabilir! Merdiven basamaklarını yürüyerek ya da koşarak çıkarak yüksek miktarda kalori yakabilirsiniz. Somur bir örnek vermek gerekirse, 150 kiloluk bir kişi bir saat boyunca yürüyerek merdiven çıkarak 1000 kalori yakabilir! 80 kiloluk bir kişi ise 10 dakika boyunca merdivenlerde yukarı aşağı hareket ederek 102 kalori yakar.

3- Kettlebell Egzersizi

Kettebell, daha önce hiç tecrübe etmediğiniz, güçlü ve etkili bir egzersiz programı için üretilmiş top şeklinde bir ağırlıktır. Kettlebell egzersizleri dayanıklılık ve kardiyo egzersizlerinin birleşimi şeklindedir.

Kettlebell’i özel kılan şeyse, bu ağırlıklarla dakikada 20 kalori (yaklaşık 6 dakikalık koşu ile eşdeğer) yaktırabiliyor olmasıdır. Bu nedenle egzersiz yapmak için fazla boş zamanı olmayanlar tarafından tercih edilir.

4- Atlama İpi [600 kalori/saat]

Atlama ipi, egzersiz aletleri arasında en ucuz ve en etkili olanlarından birisidir. Atlama ipi ile çalışmak bir yandan kalori yaktırırken, diğer yandan da kemik yoğunluğunu artırır, bacakları ve kalbi güçlendirir.

5- Bisiklet Sürmek

Çocukken çok eğlenceli gelen bisikletlerimizi büyüdükçe bir kenara bıraktık.

Ancak kalp sağlığını korumak, bacak kaslarını güçlendirmek ve ciddi kaloriler yakmak için onları yeniden favori aracımız yapmanın zamanı geldi! Açık havada bisiklet sürmek temiz hava ve D vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Ancak herkesin rahatça bisiklet kullanabileceği açık alan imkanı olmadığını düşünürsek, bu egzersizi spor salonunda ya da evinize alacağınız kondisyon bisikleti ile yapabilirsiniz. 80 kiloluk bir kişi, ortalama 25 km hızla 45 dakika bisiklet sürerek yaklaşık 600 kalori yakabilir.

6- HIIT – Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman [600 kalori/saat]

Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman son birkaç yıldır hızlı bir şekilde popüler hale geldi. Bir zamanlar sadece seçkin sporcular yetiştirmek için kullanılmış olan bu antrenman, artık herhangi bir spor salonunda uygulanabiliyor.

Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman programları genellikle birçok biçimde yapılabilir. Bu antrenman, en yüksek yoğunluğa ulaşıp ardından bir süre tempo düşürüp sonrasında tekrar yüksek yoğunluğa çıkma temeline dayalıdır.

Yüksek yoğunluğa çıkıldığında oksijen ihtiyacı artan vücut, bu oksijeni ararken düşük yoğunluklu egzersizlere göre daha fazla yağ yakar.

Örnek HIIT Kardiyo Çalışması

7- Kürek Çekmek [500-600 kalori/saat]

Spor salonlarının bir köşesinde duran, çoğu zaman kimsenin kullanmadığı bu aleti hatırladınız değil mi? Evet, kesinlikle kullanmanız gereken kürek çekme aletinden bahsediyoruz! İnsanların bu aletten uzak durmalarının nedeni, çoğunlukla onu nasıl kullanacaklarını bilmemelerinden ya da yalnızca üst vücut egzersizleri yapılabileceğini varsayıyor olmalarından kaynaklanıyor. Ancak bu tamamen yanlış bir düşünce!

Kürek çekmek üst vücut bölgesinden tüm kasları geliştirirken, aynı zamanda bir kardiyo egzersizi olarak 30 dakikada 250-300 kalori yakılmasını sağlar.

Источник: //www.viraliste.com/kilo-verdiren-kardiyo-egzersizleri-1008

Yürüyüş mü koşu mu daha faydalı

Yürüyüş yapmak için 12 neden 7 harika sonuç!

Bu nasıl ve ne süreyle yaptığınıza bağlı! Hadi gelin egzersizle ilgili bilgilerinizi tepetaklak edelim. Çünkü son yıllarda yapılan araştırmalar karşımıza şaşırtan sonuçlar çıkartırken yeni bir egzersiz türünün de yararına işaret ediyor.

Çağımızın salgını şişmanlık ve insulin direnci; diyabet, kalp-damar hastalıkları, kanser ve kronik iltihaplar başta olmak üzere birçok problemin başlıca nedeni. Çözümse doğru beslenme ve egzersizde. Ama yanlış yapılan egzersiz yarardan çok zarar veriyor.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü ve iç hastalıkları uzmanı Dr. Özgür Şamilgil “Son araştırmalar önceki öngörü ve bilgilerimizi yeniden gözden geçirmemize neden olacak kadar önemli veriler sağlıyor” diyor.

“Doğru olduğunu düşündüğümüz bilgilerse tepetaklak..

YÜRÜYÜŞ MÜ KOŞU MU?

Bu soruya çoğunuzun yanıtı aerobik (kardiyo) egzersiz, yani koşu olur.

Oysa Amerikan Kalp Derneği'nin 4 Nisan 2013'te açıkladığı 6 yıllık bir araştırmada, 18 – 80 yaş arası, çoğunluğu 40 – 50 yaşlarında, orta düzey tempoda yürüyüş yapanlar (yani asgari haftada 4 gün yarım saat) ile hızlı tempoda koşanlar (yani haftada en az 3-4 gün; saatte 6-8 kilometre) karşılaştırıldığında bakın ne çıkmış: Aynı enerji harcansa bile yürüyüş daha faydalı.* Yeni hipertansiyon riski, koşanlarda yüzde 4.2, yürüyüş yapanlarda yüzde 7.2 azalıyor.* Yüksek kolesterol riski, koşanlarda yüzde 4.3, yürüyüş yapanlarda yüzde 7 azalıyor.* Koroner kalp hastalığı gelişimi, koşanlarda yüzde 4.5, yürüyüş yapanlarda yüzde 9.3 azalıyor.* Yeni diyabet gelişimi, koşanlarda yüzde 12, yürüyüş yapanlarda yüzde 12.3 azalıyor.

* Üstelik koşanların koşudan vazgeçme oranları yürüyüş yapanların iki katı bulunuyor.

BEYAZ KAS LİFLERİ BÜYÜME HORMONU SALGILATIYOR

Kaslarımız; yavaş, hızlı ve çok hızlı olmak üzere 3 ayrı tip liflerden oluşuyor ve sadece bir cinsi güç, sağlık ve uzun yaşam (zindelik) sağlayan büyüme hormonu salgılatıyor. Birçok atlet, özellikle de maraton veya uzun yol bisikletçileri, sadece yavaş kas liflerini kullandıkları için çok hızlı kas lifleri azalıp yok oluyor.

Kardiyo ve dayanıklılık artırıcı egzersizler sırasında yoğun kılcal kan damarı, hücre içi enerji fırınları (mitokondri) ve sonuçta bol oksijen içeren kırmızı yavaş kas lifleri kullanılıyor. Kırmızı hızlı kas lifleri de çabuk oksijenlenmekle birlikte yavaş olanlardan 5 kat hızlı kasılıyor.

Güç artırıcı egzersizler veya pliometrik denen patlama hareketleri yaparak kas gücünü artırmayı hedefleyen zıplama gibi egzersizlerse hızlı kas liflerini geliştiriyor. Çok hızlı kas liflerinin ise beyaz kas lifleri olduğu belirtiliyor.

Bunlar daha az kan ve hücre içi enerji fırınları (mitokondri) içeriyor ve anaerobik kısa patlayıcı (depar, çok hızlı kısa koşu gibi) egzersizlerde kullanılıyor. Bunlar yavaş liflerden 10 kat daha hızlı kasıldıkları için anahtar roldeki büyüme hormonunu salgılatıyorlar.

Bu hormon çocukluk çağında büyüme ve gelişmeyi sağlarken, 30'lu yaşlarda çok belirgin şekilde düşüyor. Bu durumda yaşlanma, kas ve kemik kaybı başlıyor. Bu hormonun uzun süre ve yüksek seviyede tutulması genç, güçlü, sağlıklı ve uzun ömürlü olunacağı anlamına geliyor.

Maraton sırasında kalp krizi riski 7 kat artıyor
Dr. Özgür Şamilgil, son derece dinç 25 maratoncunun geçen yıllarda Boston Maratonu sonrası incelendiğini ve normal bireylerden 10 kat daha fazla yağ yaktıklarının saptandığını söylüyor.

Durum buraya kadar çok etkileyici olsa da 2010'da Kanada Kardiyovasküler Kongresi'ndeki bir çalışmada, maraton esnasında kalp krizi riskinin 7 kat arttığı ve vücuda fazla yüklenme kaynaklı iltihabi sürecin yarışmadan sonra da uzun süre devam ettiği tespit ediliyor.

En az 100 maraton tamamlamış kişilerden oluşan bir kulübün yaşlanmış ama aktif sporcuları incelendiğinde de dikkat çekici sonuçlar çıkmış. Bu sporcuların yarısının kalp kaslarında, kalp krizi geçirenlerdekine benzer doku bozukluğu ve hasar görülüyor.

En fazla hasarın en uzun süre, en ağır spor yapmış olan erkek bir sporcuda saptandığı belirtiliyor. Bu durumun ani ölüme neden olabilen kalp ritm bozukluğu ve kalp yetersizliği nedeni olduğuna dikkat çekiliyor.

AEROBİK ZARARLI MI?

Etrafınızda sık ve uzun süreli aerobik egzersiz yapanlar arttıkça gıpta edip suçluluk duyuyorsanız üzülmeyin. Çünkü doğru yapılsa bile 45 dakikadan daha uzun süren aerobik egzersizler yarardan çok zarar verebiliyor. Dr.

Şamilgil, bunun yerine haftada 2 – 3 gün 10 – 20 dakikalık farklı bir egzersizin daha yararlı olduğunu savunuyor.

Aerobik veya kardiyo egzersiz (hedeflenen kalp hızının yüzde 65'ine kadar sabit hızda hafif orta tempolu koşu, yüzme, bisiklet gibi) sırasında, kalp atışı yükseliyor, kandaki oksijen artıyor, morfin benzeri doğal ağrı kesici maddelerin üretimi fazlalaşıyor.

Bu durum kalbin zaman içindeki performans ve dayanıklılığını artırarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ama bir yere kadar! Süre uzadıkça (1-3 saatten fazlası) fayda değil zarar veriyor. Peki bu nasıl oluyor? Doku yıkımı başlıyor, hücre içi enerji fırınları (mitokondri) hasarlanıyor.

Stres arttığı için kortizol salınımının artışı sadece doku yıkımına neden olmayıp antioksidanları tüketerek kronik hastalıklara zemin hazırlıyor. Kas liflerinde mikroskobik yırtıklar oluşuyor ve lifler iyileşme fırsatı bulamadığı için sakatlanma riskinde artış meydana geliyor. Kas ve kemik erimesi de sık görülen sorunlar arasında bulunuyor.

'İYİ SPOR YAPTIM' TEHLİKESİ

“Nasılsa iyi spor yaptım” deyip karbonhidrat (şeker) ağırlıklı kötü beslenme, spora bağlı oluşmuş vücut hasarının düzelmesini zorlaştırıyor. Bunun sonucunda iltihabi süreç hızlanıyor, doku yıkımı artıyor.

İŞTE O YENİ EGZERSİZ

Baştan belirtelim; kalp hastalığı geçmişi veya bir sağlık sorunu olanların, hekimlerine danışmadan bu egzersize başlamamaları öneriliyor.

Söz konusu egzersiz oksijensiz metabolizmayı devreye soktuğu için kasların insulin direncini azaltıyor. Üstelik bu egzersiz sayesinde sonraki 24 – 48 saat yağ yakımı devam ediyor ve vücutta büyüme hormonu salgılanıyor.

Vücut yağ oranı en düşük sporcuların 100 metre koşucuları ve basketbolcular olmasının nedeni de bu.

NASIL YAPACAKSINIZ?

Egzersiz kabaca; 3 dakikalık bir ısınmanın ardından 30 saniye kadar çok hızlı, 90 saniye kadar da çok yavaş tempoda koşunun, 8 tekrardan oluşup 3 dakikalık soğuma ile sonlandırılması esasına dayanıyor. Bu çok hızlı egzersiz toplamda 4 dakikalık bir süreç. Tamamıysa 20 dakikayı geçmiyor.

Bu egzersiz, kondisyon bisikleti (kol ve bacakları birlikte çalıştıran), eliptik alet veya koşu bandı ile yapılabiliyor ve hem aerobik hem de anaerobik egzersizin bileşimi olduğuna dikkat çekiliyor. Egzersizde belli bir sürat hedefi bulunmuyor; bu kişinin kondisyonuna bağlı. Süreyse yine kişiden kişiye değişiyor.

Fakat hangi tür egzersiz olursa olsun ortalama 30 saniye sonunda şu bulguların oluşması gerekiyor:* Oksijen eksikliğinde kısmen nefes alma ve konuşma zorluğu* Bolca terleme. Bu durum genelde (aşırı terleyen biri veya guatr hastası değilseniz) ikinci veya üçüncü tekrarda gelişiyor.* Vücut ısısı artışı.

* Laktik asit birikimine bağlı olarak kaslarda yanma hissi.

HAFTADA 2-3 KEZ YAPILMALI

Dr. Özgür Şamilgil bu işlemin haftada 2 -3 kez yapılması gerektiğini, fazlasının vücudun toparlanmasına zaman bırakmayacağı için zararlı olabileceğini söylüyor.

* Bu egzersizde birçok egzersizde kullanılmayan çok hızlı beyaz kas lifleri kullanıldığı için gençlik hormonu olarak büyüme hormonu salgısının yüzde 771'e kadar artırılması mümkün oluyor.* Kaslardaki şeker depoları (glikojen) aniden boşaldığından yağ yakımı ve vücut yağ oranı önemli oranda azalıyor.

* Kas kitlesi arttığı için şeker depolarının kapasitesi fazlalaşıyor. İnsulin hassasiyeti arttığı için insulin direnci kayboluyor.* Egzersizden 24 – 48 saat sonra bile yağ yakımı devam ediyor.* Bu durumda kas sıkılığı dramatik şekilde artıyor.

Bunun sonucunda kas hücrelerinde gelişen genetik aktivasyon ile yapısal ve fonksiyonel değişim meydana geliyor.

Sonuçta; cilt gerginleşiyor, kırışıklıklar azalıyor, enerji ve cinsel arzu artıyor, atletik hız ve performans fazlalaşıyor, zindelik düzeyine ulaşılması hızlanıyor…

DAHA FAZLA BÜYÜME HORMONU İÇİN

* Egzersizden önce ağır yağlı yemek yemeyin.* Egzersizden sonraki iki saat şekerli gıda, içecek (karbonhidrat) tüketmeyin.* Yarım saat kadar sonra protein ağırlıklı gıda tüketin.* Bol su için, düzenli uykuya önem verin.

* D vitamininizi normal düzeyde tutun.

Dr. Özgür Şamilgil “Elbette yapılacak tek egzersiz bu olmamalı, aerobik egzersiz, ağırlık kaldırma, pilates ve yoga, esneme ve elastikiyet egzersizleri ile çeşitlilik, uyum ve dayanıklılık sağlanmalı” diyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: //www.ensonhaber.com/yuruyus-mu-kosu-mu-daha-faydali-2013-04-20.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..