Yüz Estetiğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

içerik

Dudak Estetiği – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Yüz Estetiğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Dudak yapısı bazı kişilerde genetik olarak ince ve belirsiz bir görünüme sahip olabilir. Aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle birlikte dudaklarda dokuların incelmesi ve kırışması yüzünden, diriliğini ve dolgunluğunu kaybetmiş olabilir.

Dudak estetiği uygulamasında amaç, dudaklarda doğallığın korunmasıyla kalınlaştırılması, konturlarının daha belirgin hale getirilmesi, kırışıklıkların azaltılması ve dolgunlaştırılmasıdır.

Dudak estetiği uygulaması farklı yöntemlerle yapılabilir. Cerrahi olan ve cerrahi olmayan operasyon yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar kişilerin durumuna, tercihlerine ve dudakların mevcut haline göre uygulanır. Dudak estetiğinin yapılması kişinin yüzündeki estetik görünümün oluşmasını da sağlar.

Cerrahi olmayan yöntemler:

Bu yöntemler dolgu maddeleri kullanılarak uygulanır. Dudak estetiğinde kullanılan dolgu maddelerinin içeriğinde genellikle hyalüronik asit bulunmaktadır. Dudaklarda bu yöntemin tercih edilmesi cerrahi müdahaleye gerek olmadığı içindir. Bu yüzden en sık uygulanan yöntem olduğu söylenebilir. Dolgu maddesi olarak hastanın kendi yağ dokusu da kullanılabilir.

Cerrahi yöntemler:

Bu yöntemle dudak kalınlaştırma işleminde vücudun bir bölgesinden alınmış doku parçası dudak içinden insizyonla yerleştirilmektedir.

Cerrahi yöntemlerle yapılan dudak kalınlaştırma estetiği dolgu maddeleriyle yapılan işleme göre daha kalıcı ve doğal görünümde olur. Bu yöntem lokal anestezi uygulanarak yapılır. Bazı durumlarda dudak küçültme işlemi de yapılır.

Bu işlemde iri olan dudaklarda, ağız mukozası içinden yapılan bir kesiyle eliptik bir parça çıkarılmakta ve dudaklarda küçülme sağlanmaktadır.

Dudak Estetiğinde Kullanılan Dolgu Maddeleri

Dudaklarda dolgu için kullanılan yapay maddelerde çeşitli ürünler kullanılmaktadır. Bu işlemler genellikle kesi yapılmadan enjeksiyon şeklinde uygulanır. Kullanılan maddelerin çoğu günümüzde dezavantajları olduğundan, aktif olarak kullanılmamaktadır.

Günümüzde en fazla kullanılan hyalüronik asit içeriğine sahip olan dolgulardır. Bu madde insan vücudunda doğal olarak bulunduğundan, dolgu sonrası vücudun alerjik reaksiyona neden olmaz.

Bu nedenle vücutta yapılan dolgu işlemlerinde güvenle kullanılan maddelerden birisidir.

Hyalüronik asit içeren doldu maddeleri dudak estetiği yapılırken iki amaçla kullanılmaktadır. Bunlardan biri dudak hatlarının belirginleştirilmesi ve dudakların bu sayede daha dolgun görünmesini sağlamaktır.

Bunun için yapılan enjeksiyonda dudak hatları boyunca, üst dudakta burun altında kalan filtrum denilen oluksu çukurun yan kenarlarına uygulanır. Bunun dışında dudakların çevresinde oluşan kırışıklık ve çizgilerin giderilmesi için dolgu işlemi yapılabilir.

Bu sorunda enjeksiyon cilt yüzeyinin ve çizgilerin altına enjekte edilmektedir. Bu dolgu uygulamalarının olumlu sonuçları 6 ay kadar devam eder. Bu sürelerde yeniden tekrar edilmesi gerekir. Dudaklara dolgu maddesi enjekte edilirken orijinal ve güvenilir dolgu maddesi olması gerekir.

Bu uygulamayı yapan doktorun deneyimi ve bilgisi yeterli olmalıdır. Yapılan işlem steril bir ortam altında yapılmalıdır.

Hastanın kendi vücudundan alınan yağ enjeksiyonuyla yapılan dolgu uygulamasında genellikle yağ dokusu, doku kokteyli ya da fasya dokusu kullanılmaktadır. Bunların içinde en fazla tercih edilen yağ dokusu enjeksiyonudur.

Yağ dokusu vücuttan karın bölgesinden ya da bacakların iç kısımlarından alınmaktadır. Hastanın kendi dokusu kullanıldığından, enjeksiyon sonrası yabancı doku reaksiyonu meydana gelmediği gibi, yağ dokusunun alındığı bölgede herhangi bir iz kalmaz.

Dudak içinde özellikle kas dokusunun arasına uygulanan enjeksiyonla dudaklarda istendiği gibi dolgunluk sağlanır. Bu şekilde dudaklarda ve çevresinde oluşan ince çizgilerin yok edilmesi sağlanmaktadır.

Ancak bunun en önemli dezavantajı, enjekte edilen yağ dokusunun vücut tarafından emilmesi ve yok edilmesidir. Bu yüzden 2-3 seans uygulama yapmak gerekebilir. Bununla elde edilen sonuç kalıcı dolgunluk sağlamaktadır.

Dudak Estetiğinde Yapılan İşlemler

Yüz estetiğinin sağlanması için dudakların durumu son derece önemlidir. Belirgin hatlara sahip olan, dolgun görünümlü ve gergin kırmızı renkteki dudaklar kadındaki çekiciliği daha fazla arttırır. Yüz güzelliğinde dudakların durumu kişiye farklı bir imaj vermektedir.

Dudakların ince olması, normalden daha fazla kalın olması, kısa ya da uzun olması, hatlarının silik olması, renginin soluk olması, kenarlarında sarkma olması, çevresinde kırışıkların olması dudak estetiğini bozduğu gibi, yüz estetiği içinde olumsuz bir faktördür.

Bu olumsuzluklar cerrahi dışı ve cerrahi yöntemlerle uygulanan estetik uygulamalar sayesinde giderilmektedir.

Dudak dolgunlaştırma işlemi:

Bu işlem çeşitli dolgu maddeleriyle yapılmaktadır. Bunlar kesi yapılmadan, dudak yapısı içine enjekte edilir. Bu dolgu maddeleri hyalüronik asit adlı maddeyle, vücuttan alınan yağ dokusu olabilir.

Dudak kaldırma işlemi:

Bu işlemde dudak kenarı yukarıya doğru kaldırılarak, dışarıdan görünen dudakların kırmızı alanları genişletilmektedir. Özellikle üst dudak için uygulanan bir yöntemdir. Bunu sağlamak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Yapılan işlemler arasında birinde üst dudak kenarının hemen üzerinden martı kanadı biçiminde bir cilt çıkarılıp dikilir. Bunun dışında burnun hemen alt tarafından boğa boynuzu gibi bir cilt çıkarılarak dikilir. Bu yöntem üst dudak cildi geniş olanlarda tercih edilmektedir.

İşlem sonrasında kalan izler belirsiz şekilde olur. Uygulanan bir diğer yöntemde dudakların iç kısımlarında V şeklinde kesiler yapılarak, Y şeklinde dikilir ve dudak kırmızı alanı dışa doğru genişletilip daha dolgun şekilde görünmeleri sağlanır. Başka bir yöntemde dudak asma tekniğidir.

Bu yöntemde burun deliği içinden yapılan küçük bir kesiyle, dikişler dudak kenarlarından geriye döndürülüp bağlanır. Bu sayede dudak kırmızı alanı daha belirgin hale gelir.

Dudaklarda sarkmayı giderme işlemi:

Dudak kenarlarında meydana gelen sarkmalar, yaşla birlikte oluşan dudak yaşlanmasının en önemli belirtileri arasındadır.

Bu durumda dudak köşeleri aşağıya doğru sarkar, köşelerden yana ve aşağıya doğru inen oblik bir kıvrım meydana gelir. Bu görünüm kişiye daha karamsar, mutsuz ve yaşlı bir ifade kazandırır.

Kişilerde olan bu sorunlar dudak köşelerine yapılacak küçük cerrahi işlemlerle düzeltilebileceği gibi,  geçici dolgu uygulamasıyla başarılı bir şekilde düzeltilebilir.

Kişilerde gülme deformitesinin düzeltilmesi:

Bu sorunlar kişinin gülmesi sırasında, konuşma esnasında ortaya olumsuz görüntüler çıkarır. Kişi gülerken ya da konuşurken burun ucu aşağıya doğru çekilebilir. Üst dudak ve burun arasındaki açı fazla miktarda daralır, üst dudak aşırı miktarda kısalır, dışarıya doğru kıvrılır ya da diş etleri olması gerekenden daha fazla görünür duruma gelebilir.

Bu tür sorunları gidermek için farklı cerrahi işlemler vardır. Bu cerrahi girişimler tek başına uygulanarak, sorunları düzeltebilir. Bunun yanında estetik burun ameliyatı gibi girişimlerle de bir arada uygulanabilir. Kişinin gülme sırasında diş etinin fazla görünmesi durumunda, kişide çene deformitesi de olabilir.

Bu durumda ortodontik tedavi ya da maksillofasyal cerrahi girişimler gerekli hale gelebilir.

Dudak Estetiği fiyatları hakkında bilgi almak için Estecenter İletişim sayfasındaki bilgileri kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Yazar: Estecenter

Источник: https://estecenter.com/dudak-estetigi

Yüz Estetiği

Yüz Estetiğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?
Yüz estetiği (yüz germe ameliyatı) çene estetiği, alın germe, bişektomi, fransız askısı gibi ayrı ayrı veya kombine ameliyatlar yapılmaktadır. Yüz estetiği son yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte sürekli estetik tedavileri de gelişmekte ve başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

Home » Yüz Estetiği Katagorisi » Yüz Estetiği

Yüz bölgesine estetik en sık yapılan estetik müdahaleler arasında yer alıyor. Genelde farklı yöntemler ile kişinin yüzüne göre işlemler yapılıyor. Ayrıca hastanın istekleri doğrultusunda farklı ameliyatlar gerçekleşebiliyor. 

Neden Yüz Estetiği?

Yer çekimi, yaşlılık, stres gibi nedenlerden dolayı yüzde sarkmalar meydana gelebiliyor. Bu sarkmalar için eğer çok ilerlemiş bir halde ise, ameliyat ile gerdirme işlemi ile hastaya müdahale ediliyor. Genelde yaşlanmaya bağlı etkiyi azaltır, daha taze ve daha genç görünüm sağlanır. Elmacık kemiği öne çıkarılmak için de yapılır.

Ayrıca yaşı ilerlememiş bazı hastalar yüzünde doğuştan sarkmalar olduğu için de bu ameliyatı olabiliyor. Genelde dolgu malzemeleri yüze müdahale edilir. Ancak bu tedavilerin yetmediği durumlar olduğunda ameliyat tercih edilebiliyor. 

Yüz Estetiği Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Büyük ameliyatlar arasında yer alır. Bir gün süre ile hastanede yatışta kalması gerekir. Başarı oranı yüksek ameliyatlar arasında yer alır. Ameliyatı bir estetik ve plastik cerrahi uzmanı yapar. Ameliyat sonrasında iyileşme süresi ortalama olarak bir ay kadar sürer. 

Yüz Estetiği ile Kombine Edilmiş Ameliyatlar

Genelde yüz bölgesinde bir gerdirme işlemi yaptıran bir hasta mutlaka boyun kısmına da müdahale ettirecektir. Boyun estetiği ile sıklıkla kombine olarak bu işlem yapılır. Boyunda da farklı şekillerde yağ alma yöntemleri vardır. 

Genelde liposuction dediğimiz yöntem kullanılarak, boyun bölgesinde ki yağlar boşaltılır. Gerekirse de bir germe işlemi de o bölgeye yapılır. Boyun dışında dudak dolgusu da tamamlayıcı tedaviler arasında yer alır. 

Yüz Estetiği ve Mimik Kaybı 

Yüz estetiği olmayı düşünene hastaların sorduğu klasik sorudur. Mimik kaybı yaşamak istemezler. Ama iyi bir cerrah elinde bu yaşanmaz. Çünkü yüz estetiğinde hastanın istediği kadar germe yapılmaz. Yüzün ve vücudun imkan verdiği kadar gerdirme yapılır. 

Bu yüzden en doğal sonuç yakalanmak istenir. Yani doktorun elinde olan bir şeydir. Mimik kaybı ve donuk bakış ifadesi gerekli önlemler alınarak engellenebilir. 

Yüz Estetiği Sıkça Sorulan Sorular 

 • Cevap: İlerleyen yaşın, kimi zaman olumsuz beslenme tarzının, çoğu zaman yer çekiminin etkisiyle yüzde bulunan yağ dokusunun azalması, derinin dirliğini ve elastik yapısını kaybetmesi sonucu yüzde oluşan sarkıklık ve kırışıklıkların giderilmesi için yapılan ameliyattır.
 • Cevap: Mini Yüz Germe, Orta Yüz Germe, Tam Yüz Germe ve Fransız Askısı
 • Cevap: Yüzün alt ve orta kısımların uygulanan ameliyattır. Alın ve göz bölgelerine uygulanmaz. Doğal görünümü bozmaz.
 • Cevap: Alın ile ağız arasında kalan alanı kapsar.
 • Cevap: Ameliyatsız yüz germe işlemidir. Bazen 2 sene bazen 5 sene kalıcılığı olmaktadır. Yüz yapısına göre cerrah tarafında karar verilmektedir.
 • Cevap: Yüz germe ameliyatının süresi kişinin yüz yapısına göre belirlenen yöntem ile eşdeğerdir. Genel anlamda 1,5 saat ile 4 saat arası sürebilir.
 • Cevap: Genellikle genel anestezi altında hastane ortamında yapılmaktadır. Hasta acı sızı hissetmez. Fransız askısı ise klinik ortamda lokal anestezi ile yapılabilir.
 • Cevap: Bir gece hastanede kalınması yeterlidir. Fransız askısı yaptıranlar işlem bittikten sonra taburcu olabilir.
 • Cevap: Genellikle refakatçi eşliğinde eve gitmenizi önermekteyiz. Lakin zorunlu olduğunuz bir durum ise güneş gözlüğünüzle ve kısa mesafeli olacak şekilde araç kullanabilirsiniz.
 • Cevap: Yeni teknikler sayesinde dikişler saçlı deride saklanır. Kulak bölgesinde oluşabilecek izler ise kesişme noktasında olması sebebiyle yaraya iyi bakılması halinde belirgin olmaz. Doktorunuzdan muayene sırasında bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Cevap: Dikişler bir hafta içerisinde alınacaktır. Gelişinizde pansumanınız gerçekleştirilecektir.
 • Cevap: Ameliyattan iki gün sonra banyonuzu yapabilirsiniz.
 • Cevap: Yüzdeki morluk ve şişliklerin azalması ve yok olması üç haftayı bulacaktır.
 • Cevap: İki-üç hafta arasında iş başı yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey işinizin fiziki güce dayalı olup olmadığıdır. Bu konuda doktorunuz sizi yönlendirecektir.
 • Cevap: Hastanın beklentilerine kavuşması 2 ay sürecektir.
 • Cevap: 6-7 ay süresince güneş koruyucu kremler kullanılması önerilmektedir.
 • Cevap: İki Hafta sonra hafif yürüyüşler yapılabilir. 3 hafta sonra biraz daha dozaj arttırılabilir.
 • Cevap: 6 hafta sonra denize ve havuza girebilirsiniz. Yüzünüzü mutlaka güneşten korumalısınız.
 • Cevap: İki hafta sonra ev işleri yapılabilir. Fakat çok yoracak şekilde değil.
 • Cevap: İki hafta seks yapılmaması uygun olacaktır.
 • Cevap: Bir iki ay alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Cevap: Yüzünüzün tekrar sarkması yer çekiminin ve yaşın etkisiyle ile 15 yılı bulabilir. İyi malzemelerin üretimi sonucu operasyonlarla ciltte yenilenme olmaktadır.
 • Cevap: İlerleyen yaş ile yüzde sarkıklar ve kırışıklıklar oluşmaktadır. Bu süreç genellikle 35 yaşından sonra kendini göstermeye başlar.

Başarılı bir operasyonda her hangi bir sorun teşkil etmez. Detaylı bilgi doktordan alınmalıdır.

 • Cevap : Yüz estetiği sonrasında ameliyat doğal yapılabilirse, kimse tarafından anlaşılmaz. Ancak abartı bir gerdirme herkesin dikkatini çeker. Aynı bu göğüs estetiğinde normalde bir fazla meme silikonu kullanmaya benzer. İdeal olanın dışına çıkmaz her zaman abartı olur. Ameliyat sonrası durum uyguladığınız yönteme ve ameliyatı yapanın uzmanlığına göre değişmektedir.
 • Bu ameliyatta en büyük kırılma noktası doğal olmaktır. Ameliyatı olmak ama bakıldığında doğal bir yüzünüz varmış imajı vermek esastır. Dikkatlice bakılan gözler dışında kimse ameliyat olduğunuzu fark etmemesi lazım gelir.
 • Cevap : Yüz gerdirme sonrasında yüzünüzü beğenmemeniz olası bir durumdur. Ama yapılabilecek çok da bir şey olmaz. Çünkü kesilen deri gitmiştir artık. Ama az gerdirme sonrasında tekrar talep olabilir. Bu da mümkündür. Bu ameliyatlara biz revizyon ameliyatları diyoruz. 
 • Ameliyat sonrasında yapılabilecekler çok sınırlıdır. Bu yüzden ameliyat öncesinde mutlaka en iyi kararı vermek gerekir. Ameliyat sonrasında nasıl olacağınızı öncesinden bilgisayar ekranlarından görerek, sonrasında sürpriz olasılığını ortadan kaldırmak lazımdır. 
 • Cevap: Yüz germe ameliyatının fiyatı ameliyatı yapacak doktora, kullanacağı tekniğe ve ameliyatı yapacağı hastaneye göre değişebilmektedir. Çene ucu veya yüz estetiği ile kombine boyun germe ameliyatları da fiyat listesini etkilemektedir.

Etiket

yüz estetiği doktorları, yüz estetiği nedir, yüz estetiği yaptıranların yorumları, estetik yüz değiştirme, yüz estetiği fiyatları 2018, yüz estetiği çeşitleri, yüz germe fiyatları 2019, yüz estetiği ortalama fiyatları, yüz estetiği kaç para, yüz estetiği fiyatları, yüz estetiğinde yağ enjeksiyonu migren tedavisi sağlanır mı

Makalemizi Değerlendirin

(3 votes, average: 4,67 5)
Loading…

Источник: https://www.ztysaglik.com/yuz-estetigi/

Yüz Germe Estetiği Nasıl Yapılır Zararı Var mıdır

Yüz Estetiğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Yüz Germe EstetiğBirçok sebebe bağlı olarak yaşlanmanın etkisiyle yüzde ortaya çıkan kırışıklık ve sarkmaları ortadan kaldıran cerrahi bir tedavidir. Yani yüz germe ameliyatı da diyebiliriz bu işleme.

Yüz germe estetiği amacı, kişinin genç bir yüz cildine ulaşmasını sağlamaktır. Kadın psikolojisini bozan ve üzücü deformasyonlar nedeniyle kişinin estetiği sağlanarak 10-15 yaş gençleşme mümkündür.

Çizgiler, deri sarkması ve yağ giderilerek kişinin yanak, dudak ve boyun bölgesine estetik uygulanarak genç görünüm elde edilir.

Yüz germe estetiği ameliyat izi belirsizdir ve hasta için kaygı unsuru değildir.

Orta yaş ve üzerinde genetik neden sonucu oluşan deformasyonlar yüz germe estetiği tedavisi ile kontrol altına alınır.

Kimler Yüz Germe Estetiği Yaptırabilir?

 • Genelde orta yaş sınırında ve orta yaşı geçmiş kişiler yaptırabilir.
 • Orta yaşa gelmemiş ama yüzünde sarkma ve kırışıklık olanlar.
 • Yüz germe estetiğini kimler yaptırabilir sorusunun bir diğer yanıtı yanaklarda sarkma, dudak ve yanakta derin çizgi olanlar, boyun bölgesinde yağlanma ve sarkma olanlar.
 • Yüz germe estetiği operasyonun da riske bağlı sağlık sorunu bulunmayanlar.

Yüz Germe Estetiğiyle Birlikte Hangi Estetik İşlemler Yapılabilir?

Kişinin yüz bölgesinde başka bir sorunlu alan var ise yüz germe işlemi ile birlikte bu sorunlarda giderilebilir.

Yüz germe estetiği esnasında şakak germe, göz kapağı estetiği, kaş kaldırma, çene ucu estetiği, burun estetiği ve elmacık estetiği gibi tedaviler yapılabilmektedir.

Yüz Germe Estetiği Zararı Var mıdır?

Yüz Gerdirme Estetiğinin Bozulmasına Yol Açan Etkenler

 • Yaş ilerlemesi
 • Zararlı güneş ışınlarının cilte teması
 • Yer Çekimi
 • Sigara ve alkol alışkanlığı
 • Genetik yatkınlık
 • Yoğun yüz mimikleri kullanımı
 • Stresli yaşam tarzı olmakla birlikte bunlar yüz germe estetiğini bozan etkenler olarak sayılabilir.

Yüz Germe Estetiği Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Bu operasyonu düşünen kişiler ilk adımı plastik cerraha danışarak başlamalıdır. Kişinin yüz germe estetiği sonucu mükemmelliyet değil sadece düzelme olduğunu umut etmelidir.

Yüz germe estetiği öncesi saptanması gereken önemli bir faktör duygusal açıdan kararlılıktır. Kişinin yeni bir yüzü, yeni bir hayatın garantisini vermemektedir. Bu operaston ile kişinin özgüveni tazelenir ve görünümü düzeltilebilir.

Ancak gerisi kişiye bırakılmaktadır. Kişiyi muayene eden cerrah, sizinle oluşabilecek etkenleri tartışmaktadır. Yüz germe operasyonunun kişi yaşını 5-10 yaş gençleştiğini belirtir ancak kesin sonuç beklenmemelidir. Yüz germe estetiği gerçek olarak, kişinin yüzünde başarılı bir germe operasyonu sağlayarak iyi gözükmesini sağlamaktadır.

Yüz germe sonrası düzelme derecesi, kemik yapısı, yaş, alkol ve sigara kullanımı, beslenme, kalıtım ve deri özellikleri gibi etkenlere bağlıdır. Bu etkenlerin yüz germe sonrasında ne kadar önemli olduğu belirlenir.

İlk adımda cerrah tarafından durumunuz için özel detaylar, atestezi seçimi, kullanılacak teknik ve ameliyat yeri gibi etkenler belirlenir. Bu esnada karar öncesi risk ve masraflar hakkında da bilgi edinmelisiniz.

Yüz Germe Estetiği Nasıl Yapılır?

Yüz germe estetiği öncesi hasta, sigora kullanıyor ise bu alışkanlığını bırakması gerekir. Hastanın alkol kullanımı, karaciğer ve kalp rahatsızlığı, zararlı madde bağımlılığı ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklar estetik ameliyatı öncesi doktor tarafından değerlendirilir.

Yüz germe estetiği dikkate alınması gereken faktörler ise boyun, yüz deformasyonundaki cilt dokusu, yağlanma ve sarkma derecesi dikkate alınır.

Kişinin yüz germe operasyonu planlanmasına göre ameliyat yöntemi seçilir. Yüz germe estetiği yöntemleri olarak tam yüz germe, endoskopik yüz germe ve mini yüz görme, kişinin yüzdeki deformanyonlarına bağlı olarak farklı şekilde uygulanır. Genel ve lokal anestesi altında gelişen ameliyat ise klasik yüz germedir.

Operasyon saatleri ise 2 ila 4 saat arasında değişir. Kişinin kulak ve yanağın birleştiği yerde, ihtiyaca bağlı olarak kulak arkasından operasyona girilir. Kişinin sarkmış derisi gerilir, sıkılığını kaybeden kas dokusu ve fazla yağ alınır.

Yüz germe estetiği izi, özel teknikle dikilerek belirsiz olması sağlanır. Yüzde sıvı birikmesine karşıda uzman doktor dren koymaktadır.

Yüz germe estetiği yaptıran bir kişi, aynı gün taburcu olabilmektedir fakat gerekli görülürse bir gün yatış şarttır. Mini kamera ile yüzün içinin görülerek gerçekleştirildiği ameliyat ise esdoskopik yüz germe ameliyatıdır. Boynun gerilmesi kulak ve çeneden açılan mini kesilerle yapılır.

Yüz Germe Estetiği İyileşme Süreci

Risk yaşanmayan estetik tedavide hasta kısa sürede iyileşme dönemi yaşamaktadır. Yüz germe estetiği sonrası takılan bandajlar iki gün sonra çıkarılmaktadır. Estetik sonrası hafif ağrılar doktor tarafından yazılan ağrı kesiciler ile önlenir. Estetik esnasında dren konulmuşsa 2. gün çıkartılır.

Yüz germe estetiği dikiş süresi ise 5-7 gün arasıdır. Bu günler arasında dikişler alınmaktadır. Yüzde oluşan şişlik yada morluk var ise 6. gün sonrası kaybolma süresi başlar.

Operasyon geçiren kişi bir hafta sonrası işbaşı yapabilmektedir. Yüzün yeni hali ise yaklaşık 2-3 hafta sürmektedir. Ameliyat izi ise 1 sene sonra ten rengine dönüşmektedir.

Yüz germeestetiği sonuçları sıkı, genç ve gergin cilttir. Bu operasyon uzun yıllar boyunca kalıcıdır.

Yüz Germe Estetiğinde İzlenen Yollar

Derideki sarkmayı uzaklaştırmak için uygulanan bu yöntem, operasyonda hangi değişikliğin yapılacağına ve cerrahın neyi uygun bulduğuna bağlı olarak gerçekleşir.

Yüzdeki göz torbaları giderilmesi isteniyor ise blepharoplasty yüz germe estetiği ile birlikte yapılabilmektedir.

Alın germe, doku enjeksiyonları, gıdık liposuction, yüz kontur değişiklikleri, peeling gibi tedaviler yüz germe estetiği ile aynı zamanda yada ayrı bir zamanda gerçekleşebilir. Lokal yada genel anestezi yüz germe bölgesini uyuşturabilir.

Yüzdeki gerginliğin azalması için medikasyon verilmektedir.

Yüz germe estetiğinde kullanılan yatıştırıcı ve lokal anestezi kişinin rahat olmasını sağlar. Yüz germe estetiği genel anestezi uygulandıysa kişi tüm gün tedavi süresince uyuyacaktır. Yüz germe estetiğin de izlenen yol, yüzün bir tarafı ve yüzün bir diğer tarafında uygulanır.

Operaston için kesi öncesi, saç derisinde ki saç kesilir.

Yüz germe estetiği kesi bölgesi ise kişiye göre ayarlanmaktadır. Genellikle kişide kesi, saç hattı içinde ve şakaklar da başlar.

Kesi, kulak önündeki hat yönünde ilerler ve kulağın arka kısmındaki saçlı deri bölgesine ilerler. Kişide boyun derisi fazlalığı var ise boynun altınada küçük kesi gerekir. Kesiler sonrası cerrah, derinin altında bulunan kas ve yağları ayırır.

Germe işleminde deri şakaklara doğru arkaya ve yukarıya çekilir. Ayrıca kulak önünden de deri gerilerek fazlalık yok edilir. Bazı kişilerde ise boyun ve çene kısmındaki yağlar uzaklaştırılır. Ayrıca bu işlemde yağ ve kas dokusu gerdirilir.

Bu ameliyatta blefaroplasti uygulanacak ise, gözün dış kenarlarına kesi uygulanır. Uygulandıktan sonra derinin içerisinde bulunan yağ alınır.

Yüzdeki doğal hatlara ve kıvrımlara yapılmış olan kesilere dikiş atılır. Kesiler özel olarak belirlense bile bu kesiler kaçınılmazdır. Ancak bu izler uzun zaman sonrası zor görülür ve solacak hale gelir. Yüz germe estetiği izleri daha çok kulak arkasında farkedilir.

Bu da saçla kolaklıkla kapatılabilir. Yüz germe estetiğini takiben, yüzdeki derinin altına kan ve sıvı bırakabilmek için kulak arkasına tüp koyulur. Boyun ve yüz kısmına, sıklıkla pansuman yapılacaktır.

Yüz germe estetiği çeşitleri, miktarı ve tipine bağlı olarak 3 ila 5 saat arasında sürmektedir.

Источник: https://yasamloji.net/saglik/yuz-germe-estetigi-nasil-yapilir-zarari-var-midir.html

Ameliyatsız Saten Yüz Estetiği Nasıl Yapılır? (BTL Exilis Elite Yöntemi) – Sağlık Ocağım .NET

Yüz Estetiğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

BTL Exilis Elite yöntemi ile cilt dokusuna uygulanan bu enerji sayesinde enerji her dokuya iletilir ve böylece kişinin vücudunda bulunan kollajen tamamen uyarılır.

BTL Exilis Elite yöntemi ile cilt dokusuna uygulanan bu enerji sayesinde enerji her dokuya iletilir ve böylece kişinin vücudunda bulunan kollajen tamamen uyarılır. Saten yüz germe uygulamasından hemen sonra uyarılma süreci hemen başlar.

İşlem sonrası gözle görülen ve hissedilebilen bu etki her gün artarak devam eder. İşlem sonrasında cildin görünümünde artan pürüssüzlük ve kaliteli bir cilt görünümü nedeni ile bu işlem saten yüz germe estetiği olarak tanımlanmaktadır.

Saten yüz germe estetiği her yaş grubunda yapılabilir. Bu uygulamada önemli olan tespitin doğru yapılması ve tedavinin doğru uygulanmasıdır.

Saten yüz germe estetiği nasıl etki gösterir?

 1. Ultrason dalgaları cilde uygulandığında; ses dalgalarının mekanik etkisi ve oluşturdukları ısının etkisi ile, bağ dokusunu oluşturan kollajen sentezini uyarır ve cildin esnekliğini sağlayan elastin liflerini de sıkıştırır.

 2. Ultrason enerjizisi, cilde uygulandığında yaşlanma döneminde kollajen dokunun arasında oluşan bağları ısı yolu ile kırmakta ve bu sayede kollajen dokusunun daha sıkı bir yapı kazanmasını sağlamaktadır. Sıkılaşan kollajen doku sayesinde cilt daha gergin görünüm kazanır.
 3. Ultrason dalgaları ve radyofrekans enerjisi genellikle ayrı ayrı cihazlarda kullanılmaktadır.

  Saten yüz germe, ultrason dalgalarını ve radyofrekans enerjisini aynı işlemde kullanılan bir yöntemdir. Bu nedenle etkinliği daha başarılıdır.

 4. Saten yüz germe işleminde ultrason, sağlamış olduğu ses dalgalarının mekanik etkisi ve bu etkinin sağladığı ısı sayesinde kollajen ve elastin liflerinde sıkılaşma sağlarken, radyofrekans dalgalarının fokuslu olarak verilmesi sonucunda, kollajen liflerdeki ısı en üst seviyesine ulaşmaktadır. Bu işlem sonucunda kollajen liflerde sarkmaya neden olan bağlar kırılmakta ve ciltte gözle görülür bir toparlanma oluşmaktadır.

Saten yüz germe estetiği vücudun hangi bölgelerine uygulanır?

 1. Saten yüz germe uygulaması özellikle ovali denilen, çene çizgisinin boyuna doğru sarkması yüzün kareleşmesi gibi durumlarda uygulanır.

 2. Saten yüz germe uygulaması burundan dudağa kadar giden nazolabiyal çizgilerin, göz kenarı çizgilerinin, dudak kenarı çizgilerinin ve yüzde yaşlanma ve mimiklere bağlı olarak gelişen  tüm derin çizgilerin tedavisi için uygulanır.
 3. Saten yüz germe uygulaması göz altı torbaları ve göz kapağı düşüklüğü için uygulanır.

 4. Saten yüz germe estetiği gevşeyen gıdı tedavisi için uygulanır.
 5. Saten yüz germe estetiği gevşemiş ve enine çizgilerde artış bulunan boyun tedavisinde uygulanır.
 6. Saten yüz germe estetiği dekolte bölgesinde meydana gelen ve istenmeyen çizgilerin tedavisinde uygulanır.

 7. Saten yüz germe estetiği el üzerine bulunan gevşeme ve yaşlanma belirtilerinin tedavisi için uygulanır.
 8. Saten yüz germe estetiği uygulaması bölgesel zayıflama da sağlamasının yanı sıra fibrotik matriks yağ dokusunun açılmasına etkisi olduğu için selülitte de etkili olur.

Saten yüz germe estetiği ağrı verir mi?

Saten yüz germe uygulamasının en iyi yönü de işlemin ağrı, acı vermemesidir. Saten yüz germe işlemi sırasında ısı hissedilir. Cilt yapısı ince olan bireyler daha faz ısı hissedebilirler.

Fakat yöntem derinin ısısını otomatik olarak hesaplayabildiği için, deriye gereğinden çok ısı verme gibi bir riski yoktur.

Saten yüz germe estetiği öncesi anestezi uygulanması gerekmez ve uygulama güvenli bir uygulama olarak bilinmektedir.

Saten yüz germe estetiği kaç seans uygulanır?

Saten yüz ve boyun germe estetiği ortalama dört hafta süresince hafta bir seans olmak üzere uygulanır. Bireyin kollajen uyarımı çoğunlukla 4 haftada gerçekleştiği için 4 haftadan fazla uygulanmasına genellikle gerek duyulmaz. Daha genç bireyler için saten yüz germe estetiği 1-2 seans uygulama bile yeterli olabilir.

Saten yüz germe estetiğini tekrar yaptırmak gerekir mi?

Saten yüz germe estetiği tedaviden sonra en üst düzeye ulaşan kollajen ile canlılığını 3 ay içinde tamamlar. Saten yüz germe estetiğinden sonra yenilenen cilt uygulamadan önceki haline dönmez. Saten yüz germe estetiği 1 yıl veya 2 yıl sonra tekrar 4 seanslık bir tedavi uygulanabilir.

Saten yüz germe estetiği sonrası

Saten yüz germe uygulamasından sonra kişi hemen günlük yaşamına geri dönebilir. Uygulamadan sonra etkisi hemen başladığı için özel günlerden önce bu uygulama yapılabilir.

Saten yüz germe estetiği sonrası

Saten yüz germe estetiğinin yan etkileri ve uygulamanın yapılmaması gereken durumlar nelerdir?

 1. Saten yüz germe estetiği oldukça güvenli bir uygulamadır.
 2. İşlem sonrası yüzde hafif bir kızarıklık ve ödem oluşması gibi geçici yan etkileri vardır.
 3. Saten yüz germe estetiğini kalp pili olan hastalar, metal protezi ve implantı olan bireyler, hamileler ve emziren kadınlar yaptıramaz.

 4. Saten yüz germe işlemi yapılmadan önce karaciğer ve böbrek fonksiyonları testleri yapılmalıdır.
 5. Saten yüz germe estetiği damar tıkanıklığı ve dolaşım sistemi bozuklukları olan hastalarda yapılmaz.
 6. Saten yüz germe estetiği kanser hastalarında ve kemoterapi, radyoterapi tedavisi gören hastalarda uygulanmaz.

 7. Saten yüz germe estetiği yakın dönemde tüberküloz (verem) enfeksiyonu geçirmiş bireylerde uygulanmaz.
 8. Saten yüz germe estetiği var olan enfeksiyon varlığını sürdüğü dönemde yapılmaz.
 9. Saten yüz germe estetiği epilepsi hastalarında uygulanmaz.

 10. Saten yüz germe estetiği uygulamanın etkisi yeterli olmayacağı için şeker hastalarına ve tiroid sorunu olan hastalara tavsiye edilmez.
 11. Saten yüz germe estetiği obezite sorunu olan hastalarda yeterli derecede etki etmeyeceği için önce diyet tedavisi önerilir.

 12. Rahim içi araç (spiral) kullanımında spiral metal içerikli ise saten yüz germe estetiği yapılması tavsiye edilmez.
 13. Saten yüz germe estetiği her mevsim uygulanabilir.
 14. Saten yüz germe estetiğinin güneş ışınları ile herhangi bir etkileşimi yoktur.
 15. Saten yüz germe estetiğini bu uygulamanın eğitimini almış doktorlar yapmalıdır.

 16. Saten yüz germe estetiği ameliyat olmak istemeyen, iğneli uygulamalardan hoşlanmayan, ameliyat gerektirecek kadar önemli bir cilt problemi olmayan bireyler için ideal bir yöntemdir.
 17. Saten yüz germe estetiğinin başarılı olması için seanslara düzenli gidilmeli ve uygulamayı yapan doktorun tavsiyeleri doğru uyulmalıdır.

Estetik yöntemleri ile ilgili bezer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/ameliyatsiz-saten-yuz-estetigi-nasil-yapilir-btl-exilis-elite-yontemi/

Ameliyatsız Yüz Germe Yöntemleri

Yüz Estetiğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Ameliyatsız Yüz Germe Nedir?

”Ameliyatsız yüz germe teknikleri cerrahi işlem olmadan yüzdeki sarkma ve kırışıklıkları gideren yöntemlerdir”.

Yüz gerdirme ve gençleştirme yöntemleri ile günümüzde artan anatomik bilgiler ve teknikler sayesinde doğru hasta seçimlerinde ameliyat yapmadan da ameliyata yakın sonuçlar alınabilmektedir. Bu tekniklerin avantajı hemen günlük sosyal ve iş yaşamına geri dönülebilmesidir.

Ayrıca ameliyatın getirdiği yan etkilere sahip değildir. Genel anestezi gerektirmez.  Ayrıca, yapılan işlemlerin çoğu cilt ve cilt altı dokuları onardığı için yaşlanmaya karşı önlem alınmış olur.

ameliyatsız yüz gençleştirme

En Etkili ve En Çok Uygulanan 5 Tane Ameliyatsız Yüz Germe Yöntemi

PRP, mezolift, hyaluronik asit aşı,  somon DNA ile yüz germe: Cilde minik zerkler halinde faydalı maddelerin verilmesine dayanan yöntemlerdir. PRP kişinin kendi kanından elde edilen büyüme faktörlerinden zengin plasmadır.

  Somon ise önemli bir yapı taşı olan cilt onarımı sağlayan polinükleotid maddesi içerir. Mezolift vitamin, antioksidan, mineral benzeri çok sayıda faydalı madde içeren bir kokteyldir. Hyaluronik asit aşı ise cildimizde bulunan besleyici ve nemlendirici özelliği olan bir tür şekerdir.

  Ameliyatsız yüz germelerde  PRP sarkma ve lekede, somon elastikiyet kaybında ve nem vermede, mezolift bakım amaçlı, hyaluronik asit nemlendirmek ve bakım amaçlı kullanılabilir. Tüm bu yöntemleri lazerlift ile birlikte uygulamak ameliyatsız yüz germelerin çok daha etkili olmasını sağlar.

Ameliyatsız yüz germe (gençleştirme) yöntemlerinin aşağıda detaylarını okuyabilirsiniz.

Lazerlift ile Yüz Germe

Cilt ve cilt altı dokuları lazer sistemleri ile ısıtarak etkili olan lazerle yüz germe yöntemidir.  Kollajen 50-60 derece ısıtıldığında kısalır. Cilt ve cilt altı dokusu lazerlift ile ısıtıldığında kollajenler kısaldığı için cilt gerilir. Daha sonra ciltte kısalan kollajen alanında tekrar yeniden kollajen üretimi başlar.

Böylece uygulama alanında cilt ve cilt altında yenilenme gerçekleşmiş olur.  Lazerlift  PRP, somonDNA, hyaluronik asit aşı,  mezoliftle birlikte uygulandığında ameliyatsız yüz germe işlemi etkinliği 2 katına çıkar. Lazerlift sonrası iş ve sosyal yaşama dönülebilir. Ortalama 2-4 seans uygulanmalıdır. Etkisi 1-1,5 sene devam eder.

Lazerlift Detaylı Bilgi

Mikro Fokuslu Ultrason (Ultraskin) ile Yüz Germe

Ses dalgaları ile cilt ve cilt altı dokuları etkileyerek ameliyatsız yüz germe yapan bir yöntemdir. Özellikle  yanak sarkmaları, çene netliği kaybı, hafif gıdılarda tercih edilebilecek bir uygulamadır. Ses dalgaları cildi yaralamadan cilt altı dokulara ulaşabilek özelliğine sahiptir.

  Dozlarını ayarlayarak cilt altında istenilen dokuya ulaşabilmek mümkündür. Böylece, ameliyatlarda yüz germede kullanılan,  cilt altı SMAS  dokusuna ulaşabilen ses dalgaları bu dokuyu etkileyerek yüzü gerer.  Yüz germe özelliği işlemden hemen sonra ortaya  çıkan fokuslu ultrasonun etkisi  üçüncü ayda maksimuma çıkar.

Fokuslu ultrasonu, yüz yağları boşalmış ya da kaymış hastalarda dolgu ile birlikte, cildi gevşemiş hastalarda ise lazerlift  ile birlikte, gıdısı olan hastalarda iple birlikte  uygulamak en etkili sonuçları sağlar. Fokuslu ultrasonun ameliyatsız yüz germe etkisi 1-1,5 yıl devam eder. Tek seans uygulanır.

 Ultraskin Detaylı Bilgi

Fraksiyonel Radyofrekans (Scarlet, Altın İğne, Altın Frekans) ile Yüz Germe

Mikroiğneli radyofrekans yöntemi iğnelerin mekanik etkisi ve radyofrekansın ısıtıcı özelliği ile cildi gerer. Mikroiğneler sayesinde gözenekleri küçültür, radyofrekans ise cildi sıkılaştırır.

Gözenek, kırışıklık problemli elastikiyet kaybı olan, sarkmaya eğilimli kişilerde tercih edilmelidir.  Geçmişte aknelenen ve akne izleri olan kişilerde özellikle uygulanabilir. Ortalama üç seans yapılmalıdır. Seans aralıkları 3-5 haftadır.

Yüz sarkmadaki etkinliğini arttırmak için PRP  ve lazerliftle birlikte uygulama yapılmalıdır. Scarlet Detaylı Bilgi

İple Yüz Germe  (İp Askı, Örümcek Ağı Estetiği)

İple yüz germe yöntemi ameliyatsız yüz germe yöntemlerinden  biridir. İplerin  zamanla vücuttan eriyip atılanları ve kalıcı olanları vardır. Kalıcı ipler biraz daha etkili olsalar da kalıcı olmaları nedeniyle  cerrahi işlem olarak kabul edilebilir. Zamanla eriyip atılan ipler çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Özellikle alt yüzde çene hattının bozulduğu durumlarda, fazla büyük olmayan gıdılarda etkilidir. Mikrofokuslu ultrason, dolgu yöntemlerine eklendiğinde yüz germe etkisi çok daha belirgin olur.  İp yöntemi zayıf, yağ dokusu az kişilere uygun değildir. Daha çok alt yüz bölgesinde tercih edilmelidir.

 İple Germe Detaylı Bilgi

Dolgu ile Yüz Germe

Yüzde sarkma sadece cilt gevşemesi ile değil cilt altı bağlarında zayıflama, yağ ve kemik kayıpları ile olur. Ailesel olarak yanakları zayıf kişilerde erken yaşta  göz altı çukuru, torbalanmaya eğilim, yanakta düzleşme veya çöküklük olur.

Bu tür  şikayetlerde dolgu ile yanak ve gözaltı desteği sağlamak  şarttır. Ayrıca yaşla beraber yanaklarda ve şakaklarda yağ ve kemik kaybı gerçekleşir. Bu tür durumlarda yine eksilen hacmi yerine koymadan diğer yöntemlerin etkisi ortaya çıkmaz.

Ayrıca yüzü geren yüz bağları ve cilt altı bağ dokusuna dolgu uygulamak lifting etkisi yapar. Ameliyatsız yüz germelerde 40-45 yaş sonrası dolgu eklenerek  yapılan işlemlerden en iyi sonuçlar alınır. Doğru alanlara dolgu konulursa şişme yerine yüze gençlik ifadesi veren daralma ve toparlanma olur.

İşlemlerimizin 2019 Fiyatları için iletişim sekmesinden bizlere ulaşabilirsiniz. Dolgu Detaylı Bilgi

Ameliyatsız Yüz Germe (Cilt Gençleştirme) & Uzm. Dr. Güneş Ertürk

Источник: https://www.mddermatoloji.com/cilt-genclestirme/ameliyatsiz-yuz-germe-s/

2. Göz Kapağı Estetiği

Yaşlanma sebebi ile göz altında yer alan doku ve göz kapaklarında sarkmalar ve göz altı torbası oluşumu görülür. Kişilerin olduğundan yaşlı görünmesine ve yorgun bir yüz ifadesine sahip olmasına neden olan bu durum kişinin enerjik görünmesine engel olur.

Üst göz kapağında yer alan deri ve kasların gevşemesi sonucunda göz kapakları sarkar ve burada yer alan yağ dokuları görünür hale gelebilir. Göz küresinin etrafında yer alan ve gözü desteklemekte olan yağ yağ dokularının fıtıklaşarak torba haline gelmesi de mümkün olur.

Bu sorunun üstesinden gelmek için deri ve kaslarda onarım yapılacak ve gerektiği takdirde de yağ dokuları alınacaktır. Dokularda yapılacak olan sıkılaştırma işlemi ve fazla yağın alınması ile birlikte bu sorunun üstesinden gelinebilir.

Bir iki saat süren bu ameliyatlarda lokal anestezi kullanılır ve dikişler bir haftanın ardından alınır.

3. Kulak Estetiği

Kulak estetiği ameliyatları yaş alt sınırı konusunda diğer estetik ameliyatlarından ayrılır. Bunun sebebi kulak gelişiminin 5  – 6 yaşlarında tamamlanmış olmasıdır. Bu nedenden dolayı da küçük yaşta kulak estetiği yaptırmak mümkün olur.

Özellikle kepçe kulağa sahip olan çocuklar ile dalga geçildiği için psikolojik açıdan zorlu zamanlar geçirilebilir. Bu da ilerleyen dönemlerde büyük sorunlara yol açacağı için estetiği bir seçenek olarak ortaya çıkartır.

Çeşitli yöntemlere sahip olan kulak estetiği için tercih edilecek olan yöntem doktor tarafından en uygun şekilde seçilir. Genellikle kıkırdak törpülenir ya da azaltılır.

Kepçe kulağı ameliyatları yapılırken kulağın boyutu değil açısı değiştirilir. Ameliyatın ardından iz kalmaması için ise kesikler, görülmeyen yerlere yapılır. Ameliyat 1 – 2 saat kadar sürecek ve yetişkinlere lokal, çocuklara genel anestezi yapılacaktır.

Hastalar aynı gün ya da bir sonraki gün taburcu edilir. Kepçe kulağı ameliyatı operasyonlarında pansumana da dikkat edilmesi ve kafa bandı kullanılması gerekir.

Dikişler bir hafta sonra alınacak, ödem, şişme ve morluklar da 1 hafta ile 10 gün aralığında geçecektir.

4. Alın Germe – Kaş Kaldırma

Alın ve kaş bölgeleri yaşın ilerlemesi ile birlikte deforme olur. Kaşlar aşağı düşer, alın çizgileri derinleşir, göz kapaklarında değişiklikler yaşanır. Bu görüntüler kişiye üzgün ve yorgun bir hava katar.

Bu noktada ise alın germe ve kaş kaldırma yöntemleri kullanılır. Bu operasyonlar yapılırken genel anestezi uygulanır. Kimi durumlarda operasyonun sedasyon ile yapılığı da olur.

Ayn gün içinde taburcu edilecek olan hasta 2 – 3 gün boyunca elastik bandaj kullanacak bir hafta içinde morluk ve ödemlerden kurtulacaktır.

5. Yüz Germe

Boyun ve yüz derisinde görülen kırışıklık ve sarkmaların düzeltilmesi ile birlikte yüzün gençleşmesi mümkün olur. Sarkan deri fazlalığının atılması ve gevşeyen ya da sarkan cilt dokuları eski yerlerine koymak mümkün olur.

Yüz gençleştirme ameliyatları alın ve kaşlar olan üst yüz bölümü, ağız ve göz hizası arası olan orta yüz bölümü ve boyun ve ağız kısmı olan alt yüz bölümünden oluşur.

Sakinleştirici ile desteklenen lokal anestezi ya da genel anestezi kullanılarak yapılacak olan ameliyatlar 3 – 8 saat aralığında sürer ve hasta ya aynı ya da bir sonraki gün taburcu olur.

7 ile 10 gün aralığında morluk ve ödemler kaybolur. Dikişler de bu sırada alınır. Hastanın en az üç hafta boyunca ameliyat öncesi ve sonrasında sigara içmemesinde fayda bulunur.

Ayrıca en az birkaç hafta boyunca güneş koruyucu kremler kullanılması gerekir.

6. Burun Estetiği

Burun estetiği operasyonları estetik kaygılar ya da sağlık problemleri sebebi ile yapılır.

Burnun yapısal bozuklukları sebebi ile burnun işlevini kaybetmesi ve nefes alma konusunda zorluklara yol açması, koku ve nefes alma konusunda yaşam kalitesini etkileyecek derecede sorunların meydana gelmesi ve bununla birlikte tetiklenme olasılığı olan daha büyük sorunlar olan kırılma, çatlama ve yaralanmaların önüne geçilmesi için burun estetiği yapılır.

Diğer yandan burnun şekil bozuklukları ise genetik sebeplerden dolayı meydana gelebileceği gibi düşme, çarpma ya da bu tür travmalar, çeşitli hastalık ya da yanıklar sonucunda da meydana gelebilir. Şekil bozuklukları aynı zamanda psikolojik sorunlara da yol açar. Bu nedenle rinoplasti uygulanarak bu sorunlar tamamen ya da kısmen çözülür.

Bu ameliyat gelişim çağı sona ermiş yani burnun son halini almış olan kişilere uygulanabilir. Diğer yandan gelişimin psikolojik yönü de ayrıca incelenir ve buna göre kişiye estetik yapılıp yapılmayacağı belirlenir.

Rinoplasti ameliyatı olup sonuçtan memnun olmayan kişilere revizyon rinoplasti ameliyatı uygulanarak bir kez daha burun estetiği yapılır. Bu tür ameliyatlar ilkine göre çok daha zor olur.

Nefes almayı zorlaştıran burun eğriliği aynı zamanda yeteri kadar oksijen ile beslenemeyen organların da zarar görmesine sebep olduğu için bireylerin yaşam kalitesini sekteye uğratır. Bu nedenle de deviasyon yani burun eğriliği ameliyatı tercih edilir.

Yüz Estetiğinin Riskleri

Yüz germe ameliyatları ile birlikte yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıklar ve sarkmalar asılarak ve gerilerek giderilir. Böylelikle alın çizgileri yok olacak, kaşlar eski konumlarına getirilecek ve göz kapaklarının sarkıklığı da giderilecektir.

Canlılığını geri getirmek için yapılacak olan yüz estetiği ameliyatlarında çeşitli riskler bulunur. Elbette emin ellerde yapılacak olan ameliyatlar oldukça düşük risklere sahip olsa da genellikle bu tür ameliyatlardan önce hastanın sigara içmemesi ve hatta sigarayı bırakması gerekir.

Bu nedenle en azdan ameliyatlardan en geç iki hafta önce sigaranın bırakılması gerekiyor.

Bu tür ameliyatların ardından istenmeyen yara izleri, enfeksiyonlar, kanamalar, yaraların yeteri kadar iyileşmemesi, yüz sinirlerinin zayıflaması ya da zedelenmesi, anestezi sebebi ile oluşan riskler, sıvı toplanması, deri duyusunda meydana gelen değişiklikler, hissizlik, kesilen yerlerde saç kaybı, devam eden ağrılar, yağ nekrozu ismiyle anılan deri altında yer alan yağ dokularının ölmesi, deride şişlik, morluk ve hassaslıkların oluşmasıve deri kontorunda bozukluklar ortaya çıkması gibi riskler bulunur. Ayrıca dikişlerin görülür hale gelmesi, ciltte belirmesi ve alınmalarını gerektirecek kadar irritasyona sebep olması da mümkün.

Источник: https://evdesifa.com/yuz-estetigi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.