Yüz felci nedir? Yüz felci belirtileri nelerdir?

Yüz Felci Belirtileri

Yüz felci nedir? Yüz felci belirtileri nelerdir?

Yüz Felci Belirtileri: Yüzde ki sinir liflerinin zedelenmeleri ile birlikte yüz felci denilen rahatsızlık oluşur.

Yüz sinirlerinin zarar görmesi sonucunda yüz bölgesinde ağrı, baş ve boyun ağrıları, kulak ağrısı ve çınlaması gibi sorunlar doğurur. Yüz felcinin bilindik nedeni enfeksiyon olduğu kadar başka bir çok sebebi de vardır.

Yüz felci geçiren kişi yüzünde hareketsizlik, belli bir noktasında uyuşma ve yeteri kadar kullanamama gibi şikayetlere sahipse yüz felci şüphesi ile hastaneye gitmelisiniz.

Yüz Felci Nedir?

Yüzümüz de iki adet sinir bulunmaktadır. Bu sinir yüzün iki yanında bulunur. Sinirler beyin sapından yayılmaya başlayarak kulaklara oradan yüzümüzün çeşitli yerlerine yayılırlar. 5 parçaya ayrılır bu sinirler.

Alın, göz kapağı, kaş, burnumuzun kenarları, dudak çevresi ve boyunda ki kaslardır. Sinirlerin hasar gördüğü yerlerde hareket azlığı yaşanmaya başlar. Bu hareketlerde azalma zamanla tamamen hareket kaybına dönüşebilir. Yüz felci de kasların hareket işlevini kaybettiği zamandır.

Merkezi yüz felci ve periferik yüz felci olarak iki çeşitte yüz felci vardır. Santral yani merkezi yüz felci beyinde meydana gelen hasar sonucunda oluşmaktadır. Periferik yüz felcinde ise sinirin beyin sapından çıktıktan sonra hasar görmesi ile oluşur ve yüzün o bölgesini etkiler.

Tüm yüze etki etmemektedir. Kulak, burun ve boğaz hastalıklarında merkezi yüz felci daha sık gözlemlenir.

Yüz felci, yüze giden sinirlerin zarar görmesi sonucunda oluşur ve hareket yetisinin kaybedilmesi durumudur. Gülümsemek, yemek yeme, içme, çiğneme, mimik hareketleri gibi kas sisteminin işleyişini engeller. Yüz ifadeleri felç ile birlikte yiter.

Yüz felci geçiren bir kişi de,

 • Yüz bölgesinde ağrı
 • Baş ağrısı ve dönmesi
 • Kulak bölgesinde ağrı, kulak içi çınlama, seslerin yeterli duyulmaması
 • Yemek yemekte ve içme yetisinde kayıp
 • Mimik hareketlerinde zorlanma
 • Gözyaşı ve salyanın kontrol altında tutulamaması
 • Yutkunma zorluğu gibi belirtiler gözlemlenir

Yüz Felci Geçer mi?

Yüz felci çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilir. Vücudun direncinin düşmesi bile yüz felci geçirmeye sebep olabilir. Yüz kasları felç sırasında işlevini yitirir ve çalışmaz. Bu sebebe bağlı olarak konuşma zorluğu, hareket eksikliği gibi çeşitli sonuçlar gözlemlenir. Eğer erken belirtileri dikkate alınır ise iyileşme süreci de o kadar çabuk gerçekleşir.

Genellikle hastalar yüz felci belirtilerini dikkate alamamakta ve felç geçirdikten sonra tedaviye başlamakta. Yüz felci başka sinir sistemlerini etkilemez. Başkasına da felç bulaşmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Yüz felci de geçebilecek bir rahatsızlıktır. Çeşitli ve uygun tedavi yöntemleri ile sorun ortadan kaldırılabilir ya da kısmen düzeltilebilir.

Yüz Felci Geçirenler Ne Yapmalı

Her yaş grubu yüz felci geçirebilir. Yüz felci geçirmiş hastanın tekrar tekrar yüz felci geçirme riski vardır. İkinci kez yüz felci geçirme riski de oldukça yüksektir. Yüzde sinir kaybı yaşayıp felç geçirmiş kişinin yapması gereken çalışmalar vardır. Fizik tedavi bu tür durumlarda en sık başvurulan yöntemdir.

Felç geçiren kişilerin fizik tedavi uzmanları ile görüşmelidir ve uygun bir tedavi programı hazırlanmalıdır. Kişiler sadece uzman yardımı ile değil kendi çabaları ile de fizik tedavi gerçekleştirebilirler. Eller ile kaşları kaldırıp oynatarak, gözleri sık aralıklar ile açıp kapatarak, dudaklarda üfleme egzersizleri yaparak ve sakız çiğneyerek bazı egzersizler yapılır.

Bu egzersizler zaman içinde sinirleri harekete geçirecektir ve kendiliğinden yapılması sağlanılacaktır.

Yüz kaslarının geri getirilmesi ve tekrar felçten sonra aynı işlevi geri kazanabilmesi için fizik tedavi önemli bir aşamadır. Refleks tedavi de oldukça önem uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yüzde ki kan dolaşımı artar ve sinirler uyarılır. Bu sayede felç tedavisi uygulanır.

Dışarıdan aldığı sinyaller ile iyileşme gösterir ve elle uygulanan bir yöntemdir. Yüz felci için genel olarak, fizik tedavi, steroid tedavi yöntemi ve antiviral tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Göz koruması felç geçiren yüz için oldukça önemlidir.

Reflekslerde azalma gözlemlendiği için göz kapakları bazen kırpılmaz ve göz de kuruma yaşanır. Bunun için ek olarak gözyaşı damlası, antibiyotikli göz pomadları kullanılması gerekir. Uyurken de göz kapaklarını elleriniz ile kapatmanız önerilir. Felçli yüze masaj yapmakta oldukça yararlıdır.

İleri derece felçlerde ise sinir sistemini uyarmak için elektriksel uyarı verilir. Bu yönteme de elektro terapi yöntemi denmektedir.

Источник: //www.belirtileri.com/yuz-felci-belirtileri/

Yüz felci nedir, belirtileri ve yüz felci tedavisi

Yüz felci nedir? Yüz felci belirtileri nelerdir?

Yüz felci, tıpta fasiyal palsi olarak isimlendirilir ve ani gelişerek yüz kaslarını etkileyen yüz hastalığı şeklinde tanımlanır.

Uzmanlar, tıp dilinde fasiyal palsi olarak adlandırılan yüz felcinin, yüz kaslarını etkileyen ve ani gelişen bir yüz rahatsızlığı olduğunu belirtiyor.

Beyinden gelen yüz hareketleri yapma emrinin 7. sinir (yüz siniri) tarafından kaslara iletilmesinde oluşan engellemeler bu hareketlerin yapılamamasına neden olur. Bu engeller çeşitli nedenlerle olabilir.

Yüz hareketlerinin yapılmasını engelleyen nedenler arasında Bell’s palsi, Ramsay-Hunt sendromu, orta kulak iltihapları, sistemik hastalıklar, tümörel hastalıklar, travmalar ve ameliyatlar bulunmaktadır.

Fasial sinirin paralizilerinin (felç) en sık rastlanan nedeni Bell’s palsidir ve her yaşta görülebilmektedir. Kadın ve erkekleri eşit derecede etkiler ve yılın her zamanı görülebilir.

Yüz felci belirtileri

Yüz felci kişiden kişiye çok farklı bir şekilde kendini gösterir. Bazen çok hafif olur ve kişi gülünce ancak yüz felci anlaşılır. Yüz felci ilerleyici bir hastalıktır ve maksimum şiddetine birkaç saat ya da günde gelir. Sıklıkla soğuk ve rüzgar sonrasında gelişen bir hastalıktır.

Yüz felcinde bir iki gün önce kulak arkasında ağrı oluşur. Patofizyolojisinde fasiyal sinirin ödemi yatar ve sinir şişmiştir. Yüzün bir tarafında yüz ifadesinin tüm kasları güçsüzleşir ya da tamamen etkisiz olur. Mimik hareketleri istendiği gibi yapılamaz.

Yüz felci esnasında göz kapakları kapanamaz, dudak kenarı düşer ve alın da kırıştırılamaz.

Yüz felci hastasında herhangi bir duyusal kayıp olmamasına rağmen hissizlik belirtilebilir. Bazı hallerde (korda timpani tutulumu) tat alma kaybı; stapedius kası tutulumuna bağlı olarak sese hassasiyet (hiperakuzi) oluşabilir.

İstemsiz gözyaşı (timsah gözyaşları), göz kapatmaya çalışırken göz küresinin yukarı kayması (Bell fenomeni), göz kapatamamaya bağlı korneada tahriş görülür.

Felçli tarafta yiyecek ve içeceklerin dışarı düşmesi de görülmektedir.

Yüz felci tanısı

Hastanın detaylı hikayesi, klinik bulgular, dikkatli bir fizik muayene ve EMG ve diğer radyolojik yöntemlerle konulur.

Yüz felci tedavisi

Hastaların %80 gibi bir oranı 2-3 haftada iyileşir. Bunlar haricinde %10’luk kısmın iyileşmesi bir yıla kadar sürebilirken, %10’luk kısım ise iyileşemez ve yüzde sinkinezi gelişir.

Tedaviye hastalık başlangıcından sonra en kısa sürede başlanması iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Hastanın eğitimi tedavinin ana prensibidir. Hastaya rahatsızlığı açıklanmalı. İlk dönemlerde mutlaka soğuktan korunmalı. 3 hafta süre ile soğuk havada dışarı çıkmamalı.

Lokal olarak o bölgeye sıcak kompres uygulanımı erken dönemde yararlıdır. Bu tür rahatsızlıklarda gözün kapatılmasında zorluk olabilir. Gözde kuruma, keratit, konjunktivit görülebilir. Göz geceleri kapatılmalıdır.

Gün boyunca koruyucu gözlükler kullanılmalıdır. Göz kuruluğu için göz yaşı kullanılabilir.

Bell’s palside ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlk 24-48 saat içerisinde ilaç tedavisine başlanılmalıdır Hastanın mevcut başka hastalıkları da varsa bunlar da göz önüne alınmalıdır.

Fizik tedavinin de hastalığın iyileşmesine katkısı büyüktür. Fizik tedavi olarak hastaya masaj – yüz egzersizleri – EMG biofeedback – elektrik stimulasyonu – elektroterapi ve akupunktur uygulanır.

Fizik tedavi ile yapılan yüz jimnastiği

Bu jimnastik günde 3-5 defa aynanın karşısında yapılmalıdır.

– Dudaklar kapalı iken ağız büzülür

– Dudakları açarken ağız büzülür

– Alt çene ile üst çene örtülür

– Yanaklar içeri çekilir

– Gözler kapalı ağız iyice açılır

– Üst dudak alt dudağın üstüne çekilir

– Alt dudak üst dudağın üstüne getirilir

– Alt çene kaldırılır ve ağız açık tutulur

– Yanaklar şişirilir ve gözler kapanarak hava sağa ve sola yitilir

– Islık çalınır

– Ağız önce büyük O olacak şekilde, sonra yavaş yavaş küçük o’ya doğru küçültülür.

Burun jimnastiği ile yüz felci tedavisi

– Burun kaldırılır

– Burun kaldırılır ve gözler kapanır

– Burun çabukça yukarı çekilir ve bırakılır

– Burun delikleri büyütülür

– Burun sağa sola oynatılır.

Göz jimnastiği ile yüz felci tedavisi

– Gözler kapanır ve açılır

– Göz kapatılır ve rahatsız olan göz ovalanır

– Kirpikler açılıp kapatılır

– Gözler sağa sola döndürülür.

Alın jimnastiği ile yüz felci tedavisi

– Alın kaldırılır

– Alın yukarı kaldırılırken ağız açılır

– Alnın sağı ve solu gözler açıkken oynatılır

– Mümkünse alın yukarı aşağı oynatırken, kulaklarında oynatılması sağlanır.

Ne zaman yapılacağı kesin olmamakla birlikte ameliyat da bazen yapılabilmektedir ancak buna durumun iyice değerlendirilmesinden sonra karar verilmelidir.

Göz kapatabilme ve tat alma duyusunun geri gelmeye başlaması hastalığın seyrine dair iyi birer işarettir.

Источник: //www.saglikveguzellik.net/yuz-felci-nedir-belirtileri-ve-yuz-felci-tedavisi.html

Yüz Felci

Yüz felci nedir? Yüz felci belirtileri nelerdir?

Yüzümüzün her bir yarısında olan kasların yine aynı taraf beyin sapından köken alan ve daha sonra kulak arkasında yüzeye çıkan kafa sinirlerinden 7. sinir, yüz siniri (fasial sinir) ile çalıştığı biliniyor.

Fasial sinir ayrıca tükürük bezi, gözyaşı bezi ve dilin ön bölümüne (tat duyusu) giden ince dallara sahiptir.

Yüz felci (Bell´s Palsy) sözü edilen sinirin enfeksiyon (Herpes), travma gibi nedenlere bağlı hasarından kaynaklanan geçici bir yüz zaafıdır.

Vücut direncinin azalması yüz felcine neden olabilir!

Pek çoğumuz büyüklerimizden soğuk havanın, rüzgara maruz kalmanın, ıslak saçlarla dolaşmanın yüz felcine yol açabileceğini duymuştur. Her ne kadar halk arasındaki bu inanışlar tam olarak doğru olmazsa da, gerçeklik payları var. Çünkü yüz felcini tetikleyen nedenler arasında soğuğa bağlı vücut direncinin azalması da önemli bir yere sahip.

Yüz felci belirtileri nelerdir?

Doğal olarak yüz kaslarının çalışmamasına bağlı yüzün yarısında (özellikle dudak kenarında) kayma hissi ile birlikte konuşma zorluğu, göz kırpma, yeme ve içmede zorluk en sık karşımıza çıkan belirtilerdir.

Ayrıca etkilenen tarafta göz kuruluğu ile birlikte etkilenmiş göz kapağı azalmış göz yaşını göze tam olarak yayamadığından dolayı sürekli göz yaşarma sorunu yaşanır.

Yüz sinirinin bir dalı da tat alma duyusundan sorumlu olduğu için bazı hastalarda garip ve nahoş bir tat, örneğin metalik bir tat, şikayeti oluşur.

Yüz felci nasıl gelişir?

Çok hızlı gelişir.

Çoğu hasta sabah uyandığında, aynanın karşısına geçince yüzlerinin kaydığını fark ederler ve inme geçirdiklerini zannederler ya da aynı gün içinde gözlerde yanma, dudak etrafında karıncalanma veya su içerken suyu ağızda tutamama şikayetleri ile hastalığın farkına varırlar.

Çoğu zaman tablonun belirginleşmesi ve tam olarak netleşmesi bir kaç gün alır (genelde bir hafta – 10 gün). Kulak arkası veya boyun bölgesindeki ağrı öncü bir uyarı olmakla birlikte çoğu hasta tarafında göz ardı edildiğinden dolayı erken bir teşhis şansı doğurmuyor.

Hastalığa yakalanma ihtimalini artıcı durumlar nelerdir?

Yaş önemli bir faktör sayılır, mesela çocuklarda görülme sıklığı çok daha az olmakla birlikte spontan iyileşme durumları da o denli fazladır. Bazı metabolik hastalıklar örneğin Şeker hastalığında yakalanma riski genel popülasyona göre 4 misli fazladır.

Gebeliğin son üç ayı yüz felci için dikkat edilmesi gereken bir dönem olarak kabul edilir. Bağışıklık sisteminin bozukluğuna sebep olan hastalıklar da başka bir risk gurubu oluştururlar.

Vücut direncindeki azalma hastalığa yakalanmayı kolaylaştırır, örneğin soğuğa bağlı olarak vücut direncini düşmesiyle oluşabilecek enfeksiyonlar, yorgunluk, uykusuzluk, beslenme bozukluğu ve tabii en önemlisi stres.

Yüz felci görülme sıklığı nedir?

Dünya çapında yapılan istatistiklere göre sıklık %02 (binde iki) civarındadır.

Hastalığa yakalanma açısından cinsiyetin bir önemi var mı?

Hayır, yüz felci görülme olasılığı kadın ve erkeklerde eşittir.

Yüz felci vücudun başka bölümlerini de etkiler mi?

Hayır, yüz felcinde vücudun başka hiç bir bölgesinde felç, güçsüzlük veya uyuşma gibi şikayetler oluşmaz, oluştuğu takdirde başka bir hastalık düşünülmeli, araştırılmalıdır.

Hastalık bulaşıcı mıdır?

Hayır, bulaşıcı değildir. Hastalığa yakalanan kişiler işlerine ve normal aktivitelerine devam edebilirler.

Tanısı nasıl konur?

Yüz felci teşhisi çoğunlukla hastanın kliniğinden konur, ancak zeminde yüz felcine sebep olabilecek başka hastalıklardan şüphelendiğinde laboratuar veya görüntüleme tetkiklerine başvurulur.

İyileşme hızı nasıldır?

İyileşme süreci yüz sinirinin harabiyeti ile doğru orantılıdır. Hafif travmalarda düzelme yalnızca bir kaç gün gibi kısa bir sürede oldukça hızlı ve tam olurken, daha ağır vakalarda bu süre bir kaç ay gibi daha uzun olabiliyor. Harabiyete uğrayan sinirin onarımını ortalama 1 – 2 mm/gün hızı ile hesap ettiğimizde, iyileşmeyi 15 gün ile 18 ay arası bir süre içinde bekleyebiliriz.

Yüz kaslarında erime olur mu?

Bu durum kas erimesi için gereken süre sinirin iyileşmesine göre çok daha uzun olduğundan dolayı, nadir ağır vakalar dışında, görülmemektedir.

Tekrarlayıcı mıdır?

Yüz felcinin tekrar etme olasılığı %5 – 15 civarında olup altta yatan hastalıklar ve risk faktörlerine göre değişir.

Tedavi nasıl yapılır?

Hastalık genellikle her hangi bir medikal veya cerrahi tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir. Tedavi sürecini hızlandırmak amacı ile yüz kasları egzersizleri ile birlikte masaj önerilir. Soğuk havalarda baş – boyun bölgesini koruma ve sıcak tutma unutulmamalıdır.

Gözler hastalık süresi boyunca tam kapanmadığından dolayı suni gözyaşı ilaçları, antibiyotik ve uyku sırasında göz bandı ile enfeksiyon ve fiziksel travmalardan korunmalıdır. Daha ağır vakalarda steroid ve antiviral ilaçlar kullanılmaktadır.

Ancak benim kişisel kanaatim tedavi süresi içinde hastanın ruhsal olarak desteklenmesi ve bilgilendirilmesi tedavinin kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken en önemli noktasıdır. Nadiren görülen ağır vakalarda 3.

haftadan sonra iyileşme süreci başlamadığı takdirde EMG testi ile fasial sinirin fonksiyonu ölçülür ve herhangi bir ileti saptanmadığı durumda cerrahi girişim planlanır.

Son olarak yüz felci geçiren hastalarımıza moral olsun diye George Clooney, Pierce Brosnan (James Bond), John Travolta ve Sylvester Stallone de aralarında bulunduğu birçok ünlü aktörün de yüz felci geçirdikleri ve buna rağmen görsel show dünyasının en gözde elemanları olduklarını unutmayalım diyorum.

Источник: //www.florence.com.tr/yuz-felci

Yüz felci nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri

Yüz felci nedir? Yüz felci belirtileri nelerdir?

Ani ısı değişimi sebebiyle yüz felci olabilirsiniz! Uyarılar ve korunma yöntemleri

Yüz felci belirtileri

 • Yüzde ağrı
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Kulak ağrısı, kulak çınlaması, sese karşı hassasiyet
 • Konuşma zorluğu
 • Yeme içmede zorluk
 • Duygularını ifade etmede zorluk
 • Salya akması
 • Kas seğirmeleri
 • Gözyaşının kontrolsüz akması
 • Gözde ve ağızda kuruluk gibi belirtiler görülür.

Yüz siniri gülümsemek, yemek yemek, birşeyler içmek, çiğnemek, kaşları kaldırmak, kaşları çatmak, burnu kırıştırmak, gözleri kapatmak ve açmak gibi mimik hareketlerinden sorumludur. Sinirin hasarı bu hareketlerde kayıplara neden olur. Yüzün bir yanında ifadeler kaybolur ve yüz aşağıya doğru sarkar.

Yüz felcinin nedenleri

 • Viral enfeksiyonlar (Bell’s palsi ve Ramsey Hunt Sendromu)
 • Cerrahi sebepler
 • Orta kulak iltihabı
 • Lyme hastalığı
 • Nörolojik hastalıklar (Multiple skleroz, Gullian Barre vb.)
 • Kafatası ve yüz kemiği kırıkları
 • Travma
 • Doğum travmaları
 • Doğum öncesi fasiyal sinirde meydana gelen gelişim anomalileri
 • Genetik sendromlar (Charge sendromu vb.)
 • İnme (felç)

Yüz siniri nasıl çalışır?

Yüzün her iki yarısının siniri ayrıdır. Bu yüzden bir tarafın yüz sinirindeki herhangi bir problem sadece aynı tarafta ortaya çıkar.

Yüz (fasiyal) sinir beyinden başlar ve göz altına doğru ilerler ve burada dallara ayrılır. Fasiyal sinir sayesinde yüzdeki kaslarımız çalışır.

Konuşma, çiğneme, mimiklerimiz ve duygularımız yüz kaslarımız sayesinde meydana gelir. Gözyaşları, salgılar ve tat duyumuzda fasiyal sinir tarafından kontrol edilir.

Yüz felcinde neden kulaklara dikkat etmek gerekiyor?

Yüz felci fasiyal sinir hasarı sonucu görülen klinik bir tablodur. Yüzün bir yarısındaki kaslar düşer veya zayıflar. Göz kapağı, ağız hareket ettirilemez. Yüz felci sebep olan faktöre göre kalıcı veya geçici olabilir.

Yüz felcinin sınıflandırılması

 1. Derece Yaralanma: Fasiyal sinir sadece sersemlemiştir, 8 hafta içinde normale döner.
 2. Derece Yaralanma: Fasiyal sinir zedelenmiştir ancak dış kısmı hala sağlamdır.

  4 ay sonra ilk iyileşme belirtilerini gösterir.

 3. Derece Yaralanma: Fasiyal sinir ciddi şekilde zedelenmiştir. İyileşme çok yavaş olur ve çoğu zaman düzgün iyileşme sağlanamaz.

  Bazen cerrahi müdahale gerekebilir.

Yüz felci insanları nasıl etkiler?

Yüz felcinin belirtilerinin çoğunun kozmetik olduğu düşünülse de bu sadece insanları etkileyen ve akla gelen ilk problemdir. Bunun yanı sıra psikolojik problemler, göz açık kaldığı için göz problemleri, uyumada zorluk, günlük ve sosyal yaşamda problemler olur. Dolayısıyla hastanın yaşam kalitesi düşer.

Yapılan bir araştırmalar Bell’s Palsi olan kişilerin %85’inde iyileşme olduğunu rapor ediyor. Bunun yanında kalıcı hasarın önlenmesi ve kasların tekrar işlev görebilmesi için fizik tedavi mutlaka alınmalıdır. Yüz felci tedavisinde kullanılan bir yöntem olan Refleks Terapi, yüzdeki kan dolaşımını artırır, sinir noktalarını uyarır.

Dışardan verilen bu uyarılarla sinirin düzgün beslenmesi sağlanarak, iyileşme süreci hızlandırılır. Tamamen elle yapılan bir yöntemdir ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Kaslara tek tek müdahale edilerek kasların kasılması için ve işlevini hatırlatıcı uyarılar verilir. İleri seviye yaralanmalarda cerrahi, botoks gibi uygulamalarda yapılabilir.

İnmede ilk dört saat tedavi için hayati öneme sahip!

Tedavisiz izlenen yüz felcli olgularda çok yüksek oranda tatminkar iyileşme sonuçları elde edildiğinin gösterilmesine rağmen, standart uygulama tüm olguların tedavi edilmesidir. Çünkü mevcut tanı araçları ile komplet paraliziye ilerleyerek sekelli iyileşecek olan hastaların önceden belirlenebilmesi zordur.

Sinir hasarının engellenmesi amacıyla tedaviye erkenden başlanması önerilir; paralizi gelişiminden sonra 5 gün içinde tedaviye başlanmalıdır.

Olguların çoğunun herhangi bir tedavi uygulanmadan da iyileşeceği göz önünde tutularak, seçilecek tedavi yönteminin yan etki riskini minimumda tutmaya dikkat edilmelidir.

Tedavi yöntemleri arasında genel önlemler, fizik tedavi, steroid tedavisi, antiviral tedavi ve cerrahi dekompresyon yer alır.

Yüz felcinde genel tedavi

Göz koruma: Göz yaşı salgısı azalması ve göz kırpma refleksinin kaybolması nedeniyle oluşan göz kuruluğu oldukça rahatsız edicidir.

Korneal yaralanma ile enfeksiyon gelişme riskini önlemek için tüm olgularda göz koruması uygulanmalıdır.

Bunun için suni göz yaşı damlaları, antibiotikli ve nemlendiricili göz pomadları kullanılır ve geceleri açık kalmaması için göz rondel ile kapatılır; gün içinde göz nemlenmesi ise saydam koruyucu kapakların kullanılması ile sağlanır.

Psikoterapi: Akut gelişen dikkati çeken bir durum olması nedeniyle Bell paralizili hastaların çoğunda endişe ve karamsarlık ortaya çıkar.

Tedaviyi üstlenen hekim hastanın fiziksel ve kozmetik problemlerinin yanı sıra, hastalığın emosyonel ve psikolojik boyutlarına yönelik olarak da sorumlu olmalıdır.

Bu nedenle hastalık hakkında uygun şekilde bilgi verilerek endişeler giderilmeli ve olguların % 85′ inde 2-3 hafta içinde iyileşmenin başlayacağı açıklanmalıdır. Gerekli olgularda anksiyolotikler kullanılabilir.

Masaj: Diğer tedaviler ile kombine olarak uygulanır; mimik kaslarda hiperemi oluşturmanın yanı sıra kas tonusunun korunması açısından da yararlıdır.

Botoks Nedir? Neden ve nasıl yapılır? Botox tehli midir?

Fasiyal egzersiz: Hasta tarafından aktif olarak egzersiz yapılması da tonusun korunması açısından fayda sağlar.

Ayna karşısında günde iki kez yukarıdan aşağıya doğru kaşları kaldırma, gözleri yumma, burnu kırıştırma, ıslık çalma, yanakları şişirme ve sırıtma tarzında kas egzersizleri yapmalıdır.

Fasiyal egzersizin psikolojik desteği de vardır, hastaların çoğu fonksiyonun geri dönmesi ile yüzdeki düzelmenin giderek artmasından motive olmaktadırlar.

Yüz felcinde termal tedavi

Vazodilatasyon sağlayarak sinirdeki iskemiyi düzeltmek amaçlanır; bunun için kondüktif, radiyatif ve konvektif ısı transferi uygulamaları yapılmıştır. Hastaların çoğunda paralitik yüz üzerine lokal ısı uygulanması rahatlatıcıdır.

Elektroterapi: Bozulan sinir iletiminin elektriksel olarak uyarılması için galvanik ve faradik uyarı yapan farklı stimulasyon aletleri kullanılmıştır; ancak yararlı olmadıkları ve tam aksine yoğun elektriksel uyarı sonrasında kontraktür riskinin arttığı bildirilmiştir.

Yüz felcinde uygulanan diğer tedaviler

Stellat ganglion blokajı: Fasiyal sinirin vaza nervorumlarındaki vazokonstrüksiyonu ortadan kaldırmak için uygulanmıştır.
Vazodilatatörler: Fasiyal sinirin besleyen damarlarda vazodilatasyon sağlamak için histamin, procain, nikotinik asid, nitritler ve papaverin kullanılmıştır.

Ancak vazodilatatör ilaçların yan etkilerinin çokluğu ve sinir kılıfındaki besleyici damarların vazodilatasyonu sonrası fasiyal sinirin Fallop kanalı içinde daha da ödemlenerek iskemiye uğrayabilmesi riski nedenleriyle kullanılmamaları önerilir.

Vitaminler: Sinir rejenerasyonuna yardımcı olmak amacıyla özellikle B grubu vitaminleri olmak üzere çeşitli vitaminler kullanılır.

Antienflamatuar ilaçlar: Antiödem etkileri nedeniyle tedavide steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar da sıkıkla kullanılırlar; ancak steroid tedavisi uygulanan hastalarda ayrıca kullanılmalarına gerek yoktur. Kaynak:Bkz: >>>

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/yuz-felci-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz felci nedir? Yüz felci belirtileri nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 08.12.2018 09:24

Dünya da her 1000 kişinin 2'sinde görülen bir hastalık olan Yüz Felci, aniden beliren yüzde güçsüzlük, seğirme ve hareketsizlik gibi olayların meydana geldiği hastalıktır. Yüz felci hastalığının günümüzde yaygınlaşması akıllara şu soruları getirdi.

Yüz Felci tedavisi nedir? Yüz felci nasıl anlaşılır? Yüz felci ilaçları nelerdir? Yüz felci nedir? Yüz Felcinin dereceleri nelerdir? Yüz felci neden olur? Yüz felcine neden olan faktörler nelerdir? Yüz felcinin belirtileri nelerdir? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yüz Felci Nedir?

Yüz felci, aniden ortaya çıkan ve yüzde güçsüzlük, seğirme ya da hareketsizliğe neden olan bir rahatsızlıktır. Yüz hareketlerini fasial sinir olarak adlandırılan yüz siniri aracılığıyla sağlarız.

Yüz siniri, beyinden gelen hareket emirlerini yüze ileterek istediğimiz hareketi yapmamızı sağlar. Ancak bu ileti herhangi bir nedenden dolayı engellenirse yüz hareketleri kısmen veya tamamen kaybolur.

Halk arasında yüz felci olarak adlandırılan bu durum tıp alanında “fasial paralizi” olarak adlandırılmaktadır. Yüz felci yüzün bir bölümünü etkileyebileceği gibi tamamını da etkileyebilir.

Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen yüz felci genellikle soğuk havaların etkisiyle kış aylarında daha çok görülmektedir.

Mimik kaybına neden olan yüz felci yüzde ağrı, baş ağrısı, baş dönmesi, kulak ağrısı, kulak çınlaması, sese karşı hassasiyet ve konuşma zorluğu gibi sorunlara neden olur. Kadın ve erkeklerde eşit oranlarda görülen yüz felci, her 1000 kişiden 2’sinde görülür.

Yüz Felcinin Dereceleri Nelerdir?

 • 1. Derece;Yüz sinirinin yalnızca sersemlediği durumdur. Yaklaşık 8 hafta içinde iyileşme sağlanır.
 • 2. Derece;Fasiyal sinirin zedelenmesi sonucunda oluşur. Bu tip vakalarda fasial sinirin dışı hala sağlamdır. İyileşme ortalama olarak 4 ay sonra ilk belirtilerini gösterir.
 • 3. Derece; Fasiyal sinirin aşırı derecede zedelenmesidir. Tam iyileşme sağlanamaz ve iyileşme süreci oldukça yavaştır. Bazı vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Yüz Felci Neden Olur?

Yüz felci beyin sapından yüz kaslarına kadar olan bölümdeki birçok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenle oluşan yüz felcine merkezi yüz felci denir.

Eğer yüz felci beyin sapından sonraki yüz siniri hastalıklarından kaynaklanıyorsa buna periferik yüz felci denmektedir.

Periferik yüz felcine neden olan faktörleri kısaca sıralayalım;

Bell paralizisi; en sık rastlanılan yüz felci nedenidir. Asıl nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte yüz sinirinin iç kulak çevresindeki bir bölümünün iltihaplanması sonucunda oluştuğu düşünülmektedir. Ayrıca aşırı soğuk ve rüzgara maruz kalmanın etkili olduğu ifade edilmektedir. Genellikle tam olarak iyileşme görülür.

Ramsay-hunt sendromu; genellikle virüs kaynaklı olarak oluşur. Yüz felcine ek olarak kulak ağrısı ile birlikte dış kulak yolunda bazı enfeksiyonlar görülür. Bell paralizisine kıyasla iyileşme oranı daha azdır.

Orta kulak iltihabı; gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde görülen bir durumdur. Orta kulak iltihabı çevresindeki kemiği eriterek yüz sinirine kadar ulaşabilir. Bu durumda yüz felci gerçekleşebilir.

Sistemik hastalıklar; şeker hastalığı, hipertansiyon, sinir iltihabı ve vitamin eksikliği gibi vücudun birçok bölümünü ilgilendiren hastalıklardır.

Yüz Felcine Neden Olan Diğer Faktörler

Günümüzde sıkça rastlanılan bir hastalık olan Yüz Felcine neden olan faktörler şöyle;

 • Cerrahi sebepler
 • Lyme hastalığı
 • Viral enfeksiyonlar
 • Nörolojik hastalıklar
 • Kafatası ve yüz kemiği kırıkları
 • Orta kulak iltihabı
 • Doğum travmaları
 • Doğum öncesi fasiyal sinirde meydana gelen gelişim anormalileri
 • Travma
 • Genetik sendromlar
 • İnme

Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

Yüz sinirinin hasar görmesi veya zedelenmesi sonucunda mimiklerde ve yüz hareketlerinde kayıplar meydana gelir.

Gülme, yemek yemek, kaşları kaldırmak, öpücük atmak ve gözleri kapatıp açmak gibi hareketler yüz siniri sayesinde yapılmaktadır.

Yüz sinirinin hasar görmesi durumunda ise kişi bu hareketleri yapmakta zorlanır.

 • Yüzde ağrı
 • Yeme içmede zorluk
 • Kulak ağrısı, çınlaması ve sese karşı hassasiyet
 • Konuşma zorluğu
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Salya akması
 • Mimikleri kullanmada zorluk
 • Kas seğirmesi
 • Gözyaşının kontrolsüz akması
 • Gözde ve ağızda kuruluk

Yüz Felci Tedavisi Nedir?

Yüz felcinin tedavisindeki en önemli nokta felce yol açan nedenlerdir. Yüz felcine neden olan etken belirlendiktan sonra bu etkenler mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Uzmanlar idiopatik yüz felcinde %80-90 oranında kesin iyileşme sağlandığını ifade etmektedir.

Ancak felcin yeniden tekrarlamaması için tedavi sürecinde mutlaka fizik tedavi uygulanmalıdırTedavinin temel amacı hasarı onarmak, işlev noksanlığını en aza indirmek ve siniri olabildiğince iyi hale getirmektir. Tedaviyi hızlandırmak adına yüz kaslarına masaj uygulanabilir.

Ayrıca havalar soğuk ise yüz ve boyun kısmı mutlaka sıcak tutulmalı ve korunmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta gözlerin korunmasıdır. Rahatsızlık nedeniyle tamamen kapanmayan gözlere bandaj uygulaması yapılabilir. Bandaj uygulaması sayesinde gözenfeksiyonlara ve travmalara karşı korunur.

Bandaj uygulamasının yanı sıra suni gözyaşı ilaçları ve antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Tedavi sürecini etkileyen durumların başında yaş gelmektedir. 60 yaşın üzerindeki hastaların tamamen iyileşmesi oldukça zordur.

Uygulanan tüm tedavi yöntemlerine rağmen 3 hafta sonunda herhangi bir iyileşme sağlanamadıysa EMG testi yapılmalı ve sinirin fonksiyonu ölçülmelidir. Bu tip durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Önerilen İçerik;

► Bir Zamanlar Yasak Olduğuna İnanamayacağınız 10 Şey!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: //www.neoldu.com/yuz-felci-belirtileri-ve-tedavisi-16056h.htm

Yüz Felci Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Yüz felci nedir? Yüz felci belirtileri nelerdir?
84 / 100SEO Score

Yüzün bir yarısında gelişen kas güçsüzlüğü sonucunda, kişinin yüzündeki kasların bir bölümünü veya tamamını hareket ettirememesine yüz felci denir.

Yüz kaslarındaki bu güçsüzlük büyük çoğunlukla şunlara bağlı gelişir:

 1. Yüzdeki kasları uyaran sinirin (fasyal sinir) hasarlanması, iltihaplanması veya ödemi.
 2. İnme: Beynin yüz kaslarını kontrol eden bölgesinin hasarlanması (beyin kanaması, damar tıkanıklığı gibi…).
 3. Kafa travması.
 4. Beyin veya boyun tümörleri.

Yüz Felci Neden Olur?

Yüz felci geçiren herkes inme geçirdiğini düşünür ve korkar. Ancak, bu durumun en sık nedeni yüz sinirinin iltihaplanmasıdır.

Bell Paralizi (Felci)

Alın kasları tutulmuş ve göz kapama kusuru mevcut.

Yüz felcinin en sık nedenidir. Yüzü uyaran sinirin (fasiyal sinir) iltihaplanması sonucu oluşur. Bu durumu başlatan nedenler tam olarak bilinmese de virüsler suçlanmaktadır. Beyinden kaynaklı bir durum değildir.

Yüz felci belirtileri şunlardır (Bell Paralizi):

 • Yüzün bir yarısındaki kasları hareket ettirememe
 • Ağzın sağlam olan tarafa kayması. Ağız felçli tarafın karşısında doğru kayar.
 • Etkilenen taraftaki gözü kapatmakta zorlanma veya tam kapatamama
 • Tat duyusunda bozulma
 • Etkilenen taraftaki gözyaşı ve tükürük salgısında değişiklik
 • Etkilenen taraftaki kulakta seslere duyarlılık ve seslerin aşırı duyulması

İnmeye Bağlı Yüz Felci

Beyin damarlarında tıkanıklık veya beyin kanaması sonucu gelişen inmede, beynin yüz kaslarının kontrol edildiği bölge etkilenirse yüz felci görülebilir. Bu bir bakıma genel bir felç durumunun yüzü tutması olarak düşünülebilir. İnmede farklı belirtilerin görülmesi de beklenir.

İnmede görülebilecek ek belirtiler:

 • Bilinç değişikliği
 • İletişim kopukluğu
 • Baş dönmesi
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Görmede bozulma
 • Vücudun bir tarafında, kolda, bacakta veya her ikisinde birden kuvvetsizlik, duyu kaybı.

Alın kasları normal, yüzün alt kısmı tutulmuş.İnme kaynaklı felçlerde genellikle gözler kapatılabilir ve alın kasları hareket ettirilebilir.

Diğer Nedenler

Daha az sıklıkla görülen nedenlerdir.

 • Kafa ve yüz travmaları yüzü uyaran sinire hasar verirse,
 • Baş veya boyun tümörleri: Yüzü uyaran fasial sinirin kendisinden kaynaklanan veya yakınında gelişen tümörler yüz felcine neden olabilirler.
 • Beyin tümörleri veya beyine metastaz: Beyin tümörleri veya başka organlardaki kanserlerin beyine sıçraması sonu bu durum gelişebilir.
 • Enfeksiyonlar: Orta veya dış kulak enfeksiyonları, kabakulak, frengi(sifiliz), sıtma
 • MS (multiple skleroz) hastalığı
 • Guillain-Barré sendromu: Yüzün her iki tarafının birden felce uğramasına neden olabilir.
 • Metabolik hastalıklar: Bazı metabolik hastalıklar yüz sinirini etkileyerek bu duruma neden olabilirler. Şeker hastalığı, akut porfiri, hipertiroidi gibi…
 • Lyme Hastalığı: Kene ısırığı ile bulaşan bir hastalıktır. Lym hastalığı bulaşan kişilerin %10’unda yüz felci görülür. Bu hastalığa bağlı gelişen yüz felçlerinin %25’i yüzün her iki yanını da tutar.
 • Ramsay Hunt Sendromu: Herpes Zoster Oticus olarak da bilinen , herpes virüsününü yeniden aktive olması ile gelişen bir durumdur. Kulak ve çevresinde şiddetli ağrı, veziküler kabarcıklar ve işitme kaybı görülebilir. Bu hastaların çoğunda yüz felci görülür.
 • Yenidoğan bebeklerde doğum travmasına veya doğuştan sinir çekirdeklerinin gelişmemesine bağlı
 • Sarkoidoz
 • Lösemi
 • A vitamini eksikliği

Yüz felcinde doktor muayenesi oldukça önemlidir. Kapsamlı bir muayene ile Bell paralizi tanısı koyabilir ve direk tedavi başlayabilir. Ancak farklı bir durumdan şüphelenilirse MR, Tomografi, EMG gibi diğer testleri isteyebilir.

Yüz Felci Tedavisi

Tedavi felce neden olan duruma göre yapılır. Yazının devamında Bell paralizinin tedavisinden bahsedeceğiz.

Prednizolon: Prednizolon bir kortizol türüdür. Yüz felcinin tedavisinde etkisi ispatlanmış bir ilaçtır. Yüzü uyaran fasiyal sinirdeki iltihabın giderilmesini dolayısıyla felcin gerilemesini sağlar. 10 gün boyunca verilen tedavi ile şikayetlerde anlamlı bir gerileme beklenir. Şeker hastalarında ve yan etki gelişenlerde kullanımı kısıtlıdır.

Antiviral tedavi: Yüz siniri iltihabının nedeni tam bilinmese de en çok virüsler suçlanmaktadır. Bundan dolayı prednizolon tedavisinin yanında antiviral tedavi(asiklovir gibi) de başlanabilir. Bu tedavinin etkinliği henüz kesin olarak kanıtlanmadığı için kimi otoriteler tarafından verilmemektedir.

Suni göz yaşı damlaları: Eğer kişide göz kapama kusuru gelişmişse mutlaka kullanılmalıdır. Göz kapağı tam kapanamadığı için göz yüzeyinde kuruma ve batışmalar başlar.

Yüz Felci Tamamen Geçer mi?

Yüzü uyaran sinirin iltihabına (Bell paralizi) bağlı yüz felcinde, çoğunlukla 9 ay içinde iyileşme beklenir. Ancak ciddi sinir hasarı gelişen bazı kişilerde kalıcı hasar oluşabilir. Kalıcı belirtiler görülen kişilerde fizik tedavi egzersizleri ile yüz kasları güçlendirilmeye çalışılır.

Источник: //www.saglikbilgi.net/yuz-felci/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi