Yüz Felcine Neden Olan Hastalıklar

Soğuk Hava Yüz Felcine Neden Olabilir

Yüz Felcine Neden Olan Hastalıklar

Kış aylarıyla birlikte soğuk havaların da artması, birtakım hastalıklara yol açabiliyor. Soğuk hava ve rüzgar özellikle yüz bölgesindeki sinirleri olumsuz yönde etkileyerek yüz felcine sebep olabiliyor. Bunun sonucunda da ağızdaki kaslar ve beyin fonksiyonları bozulabiliyor.

Yüz hareketlerini yapabilmek için yüz bölgesindeki sinirlere beyinden komut gelmesi gerekir. Eğer bu sinirlerde herhangi bir sorun yaşanırsa yüz felci gelişebilir. Yüz felci, kulak arkasındaki  kemiğin (temporal kemik) içinden geçen yüz sinirinin (fasial sinir) etrafında ödem veya enflamasyon olması sonucunda oluşur. Yüz felci için yaş ve cinsiyet farkı yoktur, her kişide görülebilir.

Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalar bu hastalığa zemin hazırlayabilir. Hasta soğuk sebebiyle istemsizce kendini kasabilir veya korunmasız olarak dışarıya çıkabilir. Bu nedenle kış aylarında yüz felcinde artışlar gözlemlenir. Yapılan araştırmalarda da yüz felcinin en büyük nedenlerinden birinin soğuk hava olduğu belirlenmiştir.

Yüz felci olan bir hastada en belirgin bulgu yüzdeki kasların çalışmaması, kulak arkasında beliren ağrı ve uğultudur. Yüz felci her kişide aynı derecede kendini belli etmeyebilir. Bazı hastalarda hafif derecede olabilir. Bu tip hastalarda kişinin yüzünün bir tarafındaki mimik ve kaslarda hareketsizlik olur.

Hasta aynı taraftaki gözünü kapatamaz, dudağı sağlam tarafa kayar, ıslık çalmakta zorlanır ve salgılar gözlemlenir. Yüz felci olan bölgede, dilin yarısında tat duyusu da kaybolabilir. Hastalığın daha ağır seyrettiği durumlarda ise; yeme ve içmede zorlanma, konuşmada bozukluk, aşırı sese duyarlı olma, gözyaşında ve tükürük salgısında belirgin derecede artmalar görülebilir.

Ayrıca istemsizce göz kapamak-kırpmak, kaşları oynatmak da diğer belirtilerdir.

SOĞUK HAVA YÜZDEKİ SİNİRLERİ NASIL ETKİLİYOR?

Soğuk ve nemli havalarda insan vücudunda genel bir enflamasyon olabilir. Soğuk havayla birlikte rüzgar da yüzdeki sinirlerde gerilme ve kasılmalara yol açabilir.

Hissizleşme sonucu da yüz bölgesi ve cilt elastikiyetini kaybederek savunmasız kalabilir. Romatizmal hastalıkları olan kişiler, genellikle soğuk ve nemli havalarda daha fazla rahatsızlık hissederler.

Bu nedenle yüz felcine çoğunlukla böyle havalarda daha fazla rastlanabiliyor.

Yüz felci bazen, kulak-boğaz enfeksiyonlarından sonra ya da soğuk ve rüzgara maruz kalınan tarafta da oluşabilir. Soğuk, kulağın arkasındaki kemiğin içinde bir ödem yani sıvı birikmesine ve iltihaplanmaya sebep olur. Bu durumda aynı tarafta yüz felci ile sonuçlanabilir.

Toplumuzda yüz felcine en sık rastlanma sebebi de kulakta oluşan bu iltihaplanmadır. Bu duruma bell paralizisi adı verilir. Ani sıcak-soğuk hava değişimleri ve nem de yüz felcini tetikleyebilir. Aşırı sıcak bir ortamdan soğuk bir alana çıkıldığında yüz bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Bu sebeple yüz bölgesini korumak oldukça önem taşır.

YÜZÜMÜZÜ SOĞUKTAN NASIL KORUYABİLİRİZ?

Yüz felcinden korunabilmek için sadece yüz bölgesini değil, kulağın arkasındaki kemiği de korumak gerekir. Çünkü bu kemiğin içinde oluşan ödem sebebiyle yüz felci oluşur.

Soğuk havalarda kalın giyinerek, kaşkol veya eldiven takarak beden korunabilir ancak yüz bölgesi için bu durum daha farklıdır. Yüz bölgesi direk olarak havayla temas ettiğinden dışarıdan gelen herhangi bir müdahaleye karşı daha hassastır.

Bu nedenle yüz felci en çok soğuk havayı sever ve kendini iyi koruyamayan kişileri seçer.

Kış aylarında soğuğun fazla hissedildiği saatlerde dışarıya mümkün olduğunca çıkmamak gerekir. Yüzün direk olarak rüzgar veya cereyanda kalmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca banyo sonrası hemen dışarı çıkılmamalıdır.

Özellikle saçlar ıslak bırakılmamalı ve iyice kuruduğundan emin olunmalıdır. Aşırı soğuk hava ve rüzgardan korunabilmek için kar maskesi, bere gibi aksesuarlar kullanılmalı ya da kapşonlu montlar tercih edilmelidir.

Kaşkol veya atkıyla boyun ve yüz bölgesinin büyük bir kısmı da korunmalıdır.

YÜZ FELCİNİN ETKİSİ GEÇİCİ MİDİR?

Yüz felcinin seyri (prognoz) genellikle çok iyidir. Ancak yüz felci hızlıca ilerler. Birkaç saat veya gün içerisinde dahi maksimum seviyeye ulaşabilir. Yüz felcinde ilk 3 gün en önemli dönemdir. Her hastalıkta olduğu gibi yüz felcinde de erken teşhis ve tedavi önem taşır.

Bu nedenle yüz felci belirtileri yaşayan bir hastanın vakit kaybetmeden nöroloji uzmanına başvurması gerekir. Hastaların yüzde 80’i cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmadan bir kaç gün veya 1 hafta içinde tamamen iyileşme gösterir. Ancak hastanın mevcut olan başka bir rahatsızlığı varsa bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır.

Yüz kasları için yapılan masaj ve egzersizler tedaviyi büyük ölçüde hızlandırır.

Halk arasında yüz felci olan bir hastaya genellikle sakız çiğnemesi önerilir. Oysa bu rahatsızlıkta yüzün mimik kasları etkilenir, çiğneme kasları sağlamdır. Yani sakız çiğneyerek çiğneme kaslarımızın egzersizini yapmış oluyoruz.

Dolayısıyla yüz felcinde sakız çiğnemenin bir anlamı yoktur. Ayrıca yüz felci nadir de olsa tekrar edebilir. Bu oran yaklaşık olarak yüzde 5 ile10 civarındadır.

Tabi bu durumun oluşabilmesi için altta yatan başka bir hastalık veya risk faktörünün olup olmadığı tespit edilmelidir.

YÜZ FELCİNE NEDEN OLABİLECEK RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Araçta cam açıkken seyahat etmek ya da araç kullanmak yüz felcine zemin hazırlayabilir.  Özellikle terliyken yüzün direk olarak rüzgar ve cereyan ile temas etmesi bu durumu kolaylaştırır. Aynı risk araç içinde klima açıkken seyahat ederken de geçerlidir.

Uzun süre soğuk havaya maruz kalmak yüz felci riskini artırabilir. Bu nedenle araba camları uzun süre açık bırakılmamalı, klima açılacaksa da yüz bölgesine yönlendirilmemelidir.

Ayrıca aşırı soğuk havalarda kulakları ve kulak arkasındaki kemiği korumak da çok önemlidir.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Yüz felcinde soğuk hava haricinde hastanın yaşı da oldukça önemlidir. Bu sebeple yüz felci genellikle çocuklarda daha az rastlanır.

Daha önceden yüz felci geçirenler, kulak enfeksiyonu olanlar, bağışıklık sistemi baskılananlar ve ameliyat gibi büyük bir operasyon geçirmiş olan kişiler daha fazla dikkatli olmaları gerekir.

Bunların haricinde diyabet hastaları, gebeliğinin son 3 ayında olan hamileler, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar risk grubundadır. Ayrıca stres, depresyon, düzenli beslenememe ve uyku problemleri de yüz felcine yakalanma oranını yükseltir.

Источник: //centralhospital.com/haberler/soguk-hava-yuz-felcine-neden-olabilir/

Yüz Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felcine Neden Olan Hastalıklar

Haber güncelleme tarihi 08.12.2018 09:24

Dünya da her 1000 kişinin 2'sinde görülen bir hastalık olan Yüz Felci, aniden beliren yüzde güçsüzlük, seğirme ve hareketsizlik gibi olayların meydana geldiği hastalıktır. Yüz felci hastalığının günümüzde yaygınlaşması akıllara şu soruları getirdi.

Yüz Felci tedavisi nedir? Yüz felci nasıl anlaşılır? Yüz felci ilaçları nelerdir? Yüz felci nedir? Yüz Felcinin dereceleri nelerdir? Yüz felci neden olur? Yüz felcine neden olan faktörler nelerdir? Yüz felcinin belirtileri nelerdir? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yüz Felci Nedir?

Yüz felci, aniden ortaya çıkan ve yüzde güçsüzlük, seğirme ya da hareketsizliğe neden olan bir rahatsızlıktır. Yüz hareketlerini fasial sinir olarak adlandırılan yüz siniri aracılığıyla sağlarız.

Yüz siniri, beyinden gelen hareket emirlerini yüze ileterek istediğimiz hareketi yapmamızı sağlar. Ancak bu ileti herhangi bir nedenden dolayı engellenirse yüz hareketleri kısmen veya tamamen kaybolur.

Halk arasında yüz felci olarak adlandırılan bu durum tıp alanında “fasial paralizi” olarak adlandırılmaktadır. Yüz felci yüzün bir bölümünü etkileyebileceği gibi tamamını da etkileyebilir.

Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen yüz felci genellikle soğuk havaların etkisiyle kış aylarında daha çok görülmektedir.

Mimik kaybına neden olan yüz felci yüzde ağrı, baş ağrısı, baş dönmesi, kulak ağrısı, kulak çınlaması, sese karşı hassasiyet ve konuşma zorluğu gibi sorunlara neden olur. Kadın ve erkeklerde eşit oranlarda görülen yüz felci, her 1000 kişiden 2’sinde görülür.

Yüz Felcinin Dereceleri Nelerdir?

 • 1. Derece;Yüz sinirinin yalnızca sersemlediği durumdur. Yaklaşık 8 hafta içinde iyileşme sağlanır.
 • 2. Derece;Fasiyal sinirin zedelenmesi sonucunda oluşur. Bu tip vakalarda fasial sinirin dışı hala sağlamdır. İyileşme ortalama olarak 4 ay sonra ilk belirtilerini gösterir.
 • 3. Derece; Fasiyal sinirin aşırı derecede zedelenmesidir. Tam iyileşme sağlanamaz ve iyileşme süreci oldukça yavaştır. Bazı vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Yüz Felci Neden Olur?

Yüz felci beyin sapından yüz kaslarına kadar olan bölümdeki birçok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenle oluşan yüz felcine merkezi yüz felci denir.

Eğer yüz felci beyin sapından sonraki yüz siniri hastalıklarından kaynaklanıyorsa buna periferik yüz felci denmektedir.

Periferik yüz felcine neden olan faktörleri kısaca sıralayalım;

Bell paralizisi; en sık rastlanılan yüz felci nedenidir. Asıl nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte yüz sinirinin iç kulak çevresindeki bir bölümünün iltihaplanması sonucunda oluştuğu düşünülmektedir. Ayrıca aşırı soğuk ve rüzgara maruz kalmanın etkili olduğu ifade edilmektedir. Genellikle tam olarak iyileşme görülür.

Ramsay-hunt sendromu; genellikle virüs kaynaklı olarak oluşur. Yüz felcine ek olarak kulak ağrısı ile birlikte dış kulak yolunda bazı enfeksiyonlar görülür. Bell paralizisine kıyasla iyileşme oranı daha azdır.

Orta kulak iltihabı; gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde görülen bir durumdur. Orta kulak iltihabı çevresindeki kemiği eriterek yüz sinirine kadar ulaşabilir. Bu durumda yüz felci gerçekleşebilir.

Sistemik hastalıklar; şeker hastalığı, hipertansiyon, sinir iltihabı ve vitamin eksikliği gibi vücudun birçok bölümünü ilgilendiren hastalıklardır.

Yüz Felcine Neden Olan Diğer Faktörler

Günümüzde sıkça rastlanılan bir hastalık olan Yüz Felcine neden olan faktörler şöyle;

 • Cerrahi sebepler
 • Lyme hastalığı
 • Viral enfeksiyonlar
 • Nörolojik hastalıklar
 • Kafatası ve yüz kemiği kırıkları
 • Orta kulak iltihabı
 • Doğum travmaları
 • Doğum öncesi fasiyal sinirde meydana gelen gelişim anormalileri
 • Travma
 • Genetik sendromlar
 • İnme

Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

Yüz sinirinin hasar görmesi veya zedelenmesi sonucunda mimiklerde ve yüz hareketlerinde kayıplar meydana gelir.

Gülme, yemek yemek, kaşları kaldırmak, öpücük atmak ve gözleri kapatıp açmak gibi hareketler yüz siniri sayesinde yapılmaktadır.

Yüz sinirinin hasar görmesi durumunda ise kişi bu hareketleri yapmakta zorlanır.

 • Yüzde ağrı
 • Yeme içmede zorluk
 • Kulak ağrısı, çınlaması ve sese karşı hassasiyet
 • Konuşma zorluğu
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Salya akması
 • Mimikleri kullanmada zorluk
 • Kas seğirmesi
 • Gözyaşının kontrolsüz akması
 • Gözde ve ağızda kuruluk

Yüz Felci Tedavisi Nedir?

Yüz felcinin tedavisindeki en önemli nokta felce yol açan nedenlerdir. Yüz felcine neden olan etken belirlendiktan sonra bu etkenler mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Uzmanlar idiopatik yüz felcinde %80-90 oranında kesin iyileşme sağlandığını ifade etmektedir.

Ancak felcin yeniden tekrarlamaması için tedavi sürecinde mutlaka fizik tedavi uygulanmalıdırTedavinin temel amacı hasarı onarmak, işlev noksanlığını en aza indirmek ve siniri olabildiğince iyi hale getirmektir. Tedaviyi hızlandırmak adına yüz kaslarına masaj uygulanabilir.

Ayrıca havalar soğuk ise yüz ve boyun kısmı mutlaka sıcak tutulmalı ve korunmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta gözlerin korunmasıdır. Rahatsızlık nedeniyle tamamen kapanmayan gözlere bandaj uygulaması yapılabilir. Bandaj uygulaması sayesinde gözenfeksiyonlara ve travmalara karşı korunur.

Bandaj uygulamasının yanı sıra suni gözyaşı ilaçları ve antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Tedavi sürecini etkileyen durumların başında yaş gelmektedir. 60 yaşın üzerindeki hastaların tamamen iyileşmesi oldukça zordur.

Uygulanan tüm tedavi yöntemlerine rağmen 3 hafta sonunda herhangi bir iyileşme sağlanamadıysa EMG testi yapılmalı ve sinirin fonksiyonu ölçülmelidir. Bu tip durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Önerilen İçerik;

► Bir Zamanlar Yasak Olduğuna İnanamayacağınız 10 Şey!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: //www.neoldu.com/yuz-felci-belirtileri-ve-tedavisi-16056h.htm

Yüz Felci

Yüz Felcine Neden Olan Hastalıklar

Vücuttaki kasları hareket ettiren sinirler içinde en uzun kemik kanala sahip sinir olan yüz siniri (fasial sinir), en sık felç görülen sinirlerden birisidir. Bu felçlerin yaklaşık %90 kadarı sinirin kanalının içinden geçtiği kulak kemiğindeki hastalıklara bağlı olarak meydana gelir.

 Yüz felçlerinin en sık nedeni genellikle nedeni bilinmeyen ve kendi kendisini sınırlayan bir hastalık olan Bell paralizisi olmakla birlikte, kemikte tahribat yapan iltihaplar ya da orta kulaktan köken alan tümörler gibi patolojilerin de felce neden olabileceği akılda tutulmalıdır.

 Bu bölge hastalıklarının tedavisinin kulak burun boğaz hekimliği alanına girmesi nedeniyle yüz felci tanısı konulan hastalar mutlaka KBB uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Beyinden çıkarak yüz siniri ile yüzün üst yarısına gelen sinir liflerinin bir kısmı aynı yüz yarısına giderken bir kısmı beyin sapında çaprazlaşarak karşı yüz yarısına gitmektedir.

 Oysa yüzün alt yarısını çalıştıran bütün sinir lifleri beyindeki ilgili merkezden çıktıktan sonra çaprazlaşarak yüzün karşı yarısındaki adaleleri uyarmaktadır.

Bu nedenle beyinde bir tarafta meydana gelen patolojilerde yüzün karşı tarafında alt yarıdaki adaleler olaydan etkilendiği halde, üst yüz bölgesi beyin sağlam olan diğer tarafından da uyarı aldığı için etkilenmemektedir.

Bu tip yüzün gözden aşağıda kalan kısmını etkileyen felçler “santral tip yüz felci” olarak, beyin sapı ve daha alt bölgedeki patolojilere bağlı oluşan ve yüzün bir yarısını tam olarak etkileyen felçler ise “periferik tip yüz felci” olarak isimlendirilmektedirler. Bu bulgu ayırıcı tanıda önemli olmakla birlikte sinirin periferik tip patolojilerinde de üst yüz yarısındaki uyarımın korunduğu durumların olabileceği unutulmamalıdır.

Yüz siniri beyinden çıktıktan sonra işitme ve denge siniri ile beraber seyrederek kulak kemiği içerisine girer. İç kulak kanalı (internal akustik kanal) denilen bu bölgedeki patolojilerde yüz felcine işitme ve denge şikâyetleri eşlik edebilmektedir.

Yüz siniri kulak kemiği içersindeki kanalda ilerlerken gözyaşı bezini uyaran, orta kulaktaki üzengi kemiğinin kasını uyaran ve dilin 2/3 ön kısmında tat duyusunu alan, çene altı tükürük bezlerini çalıştıran dallarını verir. Sinir kulak kemiğinden çıktıktan sonra öne doğru uzanır ve kulak altı tükürük bezi (Parotis bezi) içinden geçerek yüzdeki mimik kaslarını uyaran dallara ayrılır.

Yüz felçlerinde gözyaşı salgısının, dilde tat duyusunun ve üzengi adalesi fonksiyonunun olup olmaması hastalığın oluştuğu bölgenin/seviyenin tayininde yardımcı bulgulardır.

İçindekiler

 • Yüz Felci Nedir?
 • Yüz Felci Nedenleri
 • Yüz Felci Tedavisi

Yüz Felci Nedenleri

Yüz felci nedenleri çok çeşitli olmakla birlikte en sık görülenler akut hızlı gelişen ve kronik- yavaş ilerleyici olarak iki gurupta toplanabilirler.

Akut Hızlı Gelişen Felçler:

Sinir iltihapları

 • ​Bell paralizisi (nedeni bilinmeyen yüz felci)
 • Herpes Zoster virüz enfeksiyonu
 • Guillain-Barré sendromu
 • Oto immün yüz felçleri
 • Lyme hastalığı
 • AIDS
 • Kawasaki hastalığı

Travma

 • Kulak kemiği kırıkları
 • Basınç travması
 • Doğum travması

Orta kulak iltihapları

 • Akut bakteriel enfeksiyonlar
 • Kronik bakteriel enfeksiyonlar
 • Kronik orta kulak iltihabında kemik içinde kemiği eriten doku (Kolesteatom) oluşumu

Sarkoidoz

Nörolojik sinir sistemi hastalıkları

Kronik-Yavaş İlerleyen Felçler:

Habis tümörler

 • Yanak tükürük bezi (Parotis) tümörleri
 • Başka yerlerden sıçrayan (metastatik) tümörler

İyi huylu tümörler (glomus tümörü, schwannoma)

Kronik orta kulak iltihapları (Kolesteatom)

Yüz Felci Tedavisi

Yüz felçlerinin tedavisi neden olan faktöre göre değişiklik gösterir. Tedavideki amaç; normal yüz görünümünün, istemli hareket esnasında yüz simetrisinin, duygusal hareketlerin ve ağız, burun ve göz çevresi kas fonksiyonlarının sağlanmasıdır.

Bell Paralizisi: Travma, tümör, enfeksiyon gibi bariz bir neden saptanamayan akut yüz felçleri Bell paralizisi olarak isimlendirilir. Nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber viral iltihaba bağlı, immün bir mekanizmaya bağlı olarak oluştuğu kabul edilmektedir.

 Kendi kendini sınırlayan bir patoloji olan Bell paralizisi ilerleyici olmayıp genellikle kendiliğinden düzelmektedir. Hastaların %80-90 ında felç tamamen düzelmekte tam hareket kaybı oluşmamış hastalarda bu oran %95-100 e çıkmaktadır.

Ancak felcin tam olduğu ve erken dönemde yapılan testlerde %90 ın üzerinde sinir lifi kaybı saptanan hastalarda tam iyileşme oranı %50 ye düşmektedir.

Bell paralizisinin tedavisinde felçten sonraki ilk 3 gün içerisinde başvuran hastalara, engel oluşturacak bir durum yoksa damar yoluyla uygun dozda kortizon verildikten sonra ağız yoluyla başlanan kortizon tedavisine 2-3 günde bir yavaş yavaş doz azaltılarak ortalama 15 gün devam edilmektedir. Kortizonun mide bağırsak sistemi üzerindeki yan etkilerini önlemek amacıyla mide koruyucu tedavi verilmelidir. Etkenin virüs olma ihtimali nedeni ile tedaviye ağız yolu ile anti viral ilaç eklenmektedir. Yüz siniri fonksiyonlarının tamamen kaybolduğu durumlarda iyileşme döneminde yüz kaslarında incelme oluşumunun önlenmesi amacıyla sıcak tatbiki, masaj ve yüz egzersizleri uygulanır. Gözde açık kalmaya bağlı kuruma nedeni ile oluşan keratit gibi komplikasyonların önlenmesi için koruyucu tedaviler uygulanmaktadır.

Kortizon kullanımının sakıncalı olduğu durumlarda (kontrol edilemeyen şeker hastalığı, gebelik vb) kılcal damar dolaşımını artırmaya yönelik tedavi verilebilir.

Hastanın takibinde üç hafta sonunda düzelme varsa destekleyici tedaviye devam edilmekte klinik düzelme izlenmeyen hastalara elektrikle kas uyarım testi (EMG) yapılmaktadır.

 EMG de iyileşme bulguları olan hastalarda tıbbi tedavi ile izleme devam edilmekte, total uyarı kaybı olup iyileşme bulguları bulunmayan hastalarda Manyetik rezonans tetkiki yapılmaktadır.

Bu tetkikte patolojinin yeri saptanan hastalarda uygun cerrahi teknikle sinirin kanal içinde serbestleştirilmesine yönelik cerrahi uygulanmaktadır. Felç süresi uzadıkça iyileşme kalitesi düşmektedir.

Cerrahi müdahalenin en kısa zamanda yapılmasının yüz fonksiyonlarının en ideal şekilde tekrar kazanılmasında en önemli faktör olduğu kabul edilmektedir.

Bu nedenle yüz felci olan hastalarda erken dönemde tanı ve uygun tedavinin iyileşmede önemli etkisi vardır.

Travma: Yüz felci nedenleri içinde sıklık olarak ikinci sıradadır. Kulak kemiği kırıkları, cerrahi travma (cerrahi sırasında kaçınılmaz olarak oluşan zedelenmeler) ya da istem dışı cerrahi travma olabilir.

Kulak kemiği kırıkları: Travmadan hemen sonra oluşan yüz felçlerinde sinirde kesi ya da zedelenme olduğu kabul edilir.

Bu durumda mümkün olan en kısa süre içinde ameliyat yapılmalı ve patolojinin durumuna göre uygun cerrahi teknik ile sinirin üzerindeki baskının kaldırılması ve gerekiyorsa onarımı gerçekleştirilmelidir.

 Travmadan bir süre sonra başlayan felçler ise sinirin kanalı içinde şişmesine veya kanamaya bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu durumda tedavi Bell paralizisi gibidir.Tedaviye cevap vermeyen durumlarda cerrahi gündeme gelmektedir.

Akut ve kronik orta kulak iltihapları: Akut orta kulak iltihabı sırasında görülen yüz felçlerinin tedavisinde damardan antibiyotik başlanmalı ve kulak zarına delik açılarak orta kulakta biriken iltihabın boşalması sağlanmalıdır. Ek olarak kortizon tedavisi uygulanabilir.

Kronik orta kulak iltihabı ile birlikte görülen felçlerde kolesteatom denilen kemiği eriterek büyüyen iltihap kitlesi bulunma şansı fazladır. Felç kolesteatomun sinire basısı ya da bölgesel inflamasyona bağlı olarak oluşmaktadır. Bu vakalarda acil cerrahi müdahale gereklidir.

Herpes Zoster Otikus: (Ramsey Hunt Sendromu) Varisella Zoster virüsüne bağlı olarak oluşur. Genellikle beraberinde kulak kepçesinde, saçlı deride, yüzde veya dudaklarda uçuk benzeri kabarcıklı lezyonlar bulunur.

Bell paralizisinden farkı bulguların daha ciddi olması ve genellikle sinirde tam dejenerasyona neden olmasıdır. Bu hastalık özellikle hücresel tip immün yetmezlikli kişilerde daha fazla görülür. Tam iyileşme oranı düşük olup -22 arasında değerler verilmektedir.

Tedavide bu virüse özel anti viral ilaç kullanılmalıdır. Diğer tedavi protokolü Bell paralizisindeki gibidir.

Kulak kemiği dışı patolojiler: Genellikle travma ya da yanak tükürük bezinden (Parotis) köken alan tümörlere bağlı olarak oluşmaktadır. Tedavide nedene bağlı olarak farklı cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.

Источник: //www.teomandal.com/yuz-felci

Yüz felci belirtileri nelerdir?

Doğal olarak yüz kaslarının çalışmamasına bağlı yüzün yarısında (özellikle dudak kenarında) kayma hissi ile birlikte konuşma zorluğu, göz kırpma, yeme ve içmede zorluk en sık karşımıza çıkan belirtilerdir.

Ayrıca etkilenen tarafta göz kuruluğu ile birlikte etkilenmiş göz kapağı azalmış göz yaşını göze tam olarak yayamadığından dolayı sürekli göz yaşarma sorunu yaşanır.

Yüz sinirinin bir dalı da tat alma duyusundan sorumlu olduğu için bazı hastalarda garip ve nahoş bir tat, örneğin metalik bir tat, şikayeti oluşur.

Yüz felci nasıl gelişir?

Çok hızlı gelişir.

Çoğu hasta sabah uyandığında, aynanın karşısına geçince yüzlerinin kaydığını fark ederler ve inme geçirdiklerini zannederler ya da aynı gün içinde gözlerde yanma, dudak etrafında karıncalanma veya su içerken suyu ağızda tutamama şikayetleri ile hastalığın farkına varırlar.

Çoğu zaman tablonun belirginleşmesi ve tam olarak netleşmesi bir kaç gün alır (genelde bir hafta – 10 gün). Kulak arkası veya boyun bölgesindeki ağrı öncü bir uyarı olmakla birlikte çoğu hasta tarafında göz ardı edildiğinden dolayı erken bir teşhis şansı doğurmuyor.

Hastalığa yakalanma ihtimalini artıcı durumlar nelerdir?

Yaş önemli bir faktör sayılır, mesela çocuklarda görülme sıklığı çok daha az olmakla birlikte spontan iyileşme durumları da o denli fazladır. Bazı metabolik hastalıklar örneğin Şeker hastalığında yakalanma riski genel popülasyona göre 4 misli fazladır.

Gebeliğin son üç ayı yüz felci için dikkat edilmesi gereken bir dönem olarak kabul edilir. Bağışıklık sisteminin bozukluğuna sebep olan hastalıklar da başka bir risk gurubu oluştururlar.

Vücut direncindeki azalma hastalığa yakalanmayı kolaylaştırır, örneğin soğuğa bağlı olarak vücut direncini düşmesiyle oluşabilecek enfeksiyonlar, yorgunluk, uykusuzluk, beslenme bozukluğu ve tabii en önemlisi stres.

Yüz felci görülme sıklığı nedir?

Dünya çapında yapılan istatistiklere göre sıklık %02 (binde iki) civarındadır.

Hastalığa yakalanma açısından cinsiyetin bir önemi var mı?

Hayır, yüz felci görülme olasılığı kadın ve erkeklerde eşittir.

Yüz felci vücudun başka bölümlerini de etkiler mi?

Hayır, yüz felcinde vücudun başka hiç bir bölgesinde felç, güçsüzlük veya uyuşma gibi şikayetler oluşmaz, oluştuğu takdirde başka bir hastalık düşünülmeli, araştırılmalıdır.

Hastalık bulaşıcı mıdır?

Hayır, bulaşıcı değildir. Hastalığa yakalanan kişiler işlerine ve normal aktivitelerine devam edebilirler.

Tanısı nasıl konur?

Yüz felci teşhisi çoğunlukla hastanın kliniğinden konur, ancak zeminde yüz felcine sebep olabilecek başka hastalıklardan şüphelendiğinde laboratuar veya görüntüleme tetkiklerine başvurulur.

İyileşme hızı nasıldır?

İyileşme süreci yüz sinirinin harabiyeti ile doğru orantılıdır. Hafif travmalarda düzelme yalnızca bir kaç gün gibi kısa bir sürede oldukça hızlı ve tam olurken, daha ağır vakalarda bu süre bir kaç ay gibi daha uzun olabiliyor. Harabiyete uğrayan sinirin onarımını ortalama 1 – 2 mm/gün hızı ile hesap ettiğimizde, iyileşmeyi 15 gün ile 18 ay arası bir süre içinde bekleyebiliriz.

Yüz kaslarında erime olur mu?

Bu durum kas erimesi için gereken süre sinirin iyileşmesine göre çok daha uzun olduğundan dolayı, nadir ağır vakalar dışında, görülmemektedir.

Tekrarlayıcı mıdır?

Yüz felcinin tekrar etme olasılığı %5 – 15 civarında olup altta yatan hastalıklar ve risk faktörlerine göre değişir.

Tedavi nasıl yapılır?

Hastalık genellikle her hangi bir medikal veya cerrahi tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir. Tedavi sürecini hızlandırmak amacı ile yüz kasları egzersizleri ile birlikte masaj önerilir. Soğuk havalarda baş – boyun bölgesini koruma ve sıcak tutma unutulmamalıdır.

Gözler hastalık süresi boyunca tam kapanmadığından dolayı suni gözyaşı ilaçları, antibiyotik ve uyku sırasında göz bandı ile enfeksiyon ve fiziksel travmalardan korunmalıdır. Daha ağır vakalarda steroid ve antiviral ilaçlar kullanılmaktadır.

Ancak benim kişisel kanaatim tedavi süresi içinde hastanın ruhsal olarak desteklenmesi ve bilgilendirilmesi tedavinin kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken en önemli noktasıdır. Nadiren görülen ağır vakalarda 3.

haftadan sonra iyileşme süreci başlamadığı takdirde EMG testi ile fasial sinirin fonksiyonu ölçülür ve herhangi bir ileti saptanmadığı durumda cerrahi girişim planlanır.

Son olarak yüz felci geçiren hastalarımıza moral olsun diye George Clooney, Pierce Brosnan (James Bond), John Travolta ve Sylvester Stallone de aralarında bulunduğu birçok ünlü aktörün de yüz felci geçirdikleri ve buna rağmen görsel show dünyasının en gözde elemanları olduklarını unutmayalım diyorum.

Источник: //www.florence.com.tr/yuz-felci

Yüz Felci Belirtileri

Yüz Felcine Neden Olan Hastalıklar

Yüz Felci Belirtileri: Yüzde ki sinir liflerinin zedelenmeleri ile birlikte yüz felci denilen rahatsızlık oluşur.

Yüz sinirlerinin zarar görmesi sonucunda yüz bölgesinde ağrı, baş ve boyun ağrıları, kulak ağrısı ve çınlaması gibi sorunlar doğurur. Yüz felcinin bilindik nedeni enfeksiyon olduğu kadar başka bir çok sebebi de vardır.

Yüz felci geçiren kişi yüzünde hareketsizlik, belli bir noktasında uyuşma ve yeteri kadar kullanamama gibi şikayetlere sahipse yüz felci şüphesi ile hastaneye gitmelisiniz.

Yüz Felci Nedir?

Yüzümüz de iki adet sinir bulunmaktadır. Bu sinir yüzün iki yanında bulunur. Sinirler beyin sapından yayılmaya başlayarak kulaklara oradan yüzümüzün çeşitli yerlerine yayılırlar. 5 parçaya ayrılır bu sinirler.

Alın, göz kapağı, kaş, burnumuzun kenarları, dudak çevresi ve boyunda ki kaslardır. Sinirlerin hasar gördüğü yerlerde hareket azlığı yaşanmaya başlar. Bu hareketlerde azalma zamanla tamamen hareket kaybına dönüşebilir. Yüz felci de kasların hareket işlevini kaybettiği zamandır.

Merkezi yüz felci ve periferik yüz felci olarak iki çeşitte yüz felci vardır. Santral yani merkezi yüz felci beyinde meydana gelen hasar sonucunda oluşmaktadır. Periferik yüz felcinde ise sinirin beyin sapından çıktıktan sonra hasar görmesi ile oluşur ve yüzün o bölgesini etkiler.

Tüm yüze etki etmemektedir. Kulak, burun ve boğaz hastalıklarında merkezi yüz felci daha sık gözlemlenir.

Yüz felci, yüze giden sinirlerin zarar görmesi sonucunda oluşur ve hareket yetisinin kaybedilmesi durumudur. Gülümsemek, yemek yeme, içme, çiğneme, mimik hareketleri gibi kas sisteminin işleyişini engeller. Yüz ifadeleri felç ile birlikte yiter.

Yüz felci geçiren bir kişi de,

 • Yüz bölgesinde ağrı
 • Baş ağrısı ve dönmesi
 • Kulak bölgesinde ağrı, kulak içi çınlama, seslerin yeterli duyulmaması
 • Yemek yemekte ve içme yetisinde kayıp
 • Mimik hareketlerinde zorlanma
 • Gözyaşı ve salyanın kontrol altında tutulamaması
 • Yutkunma zorluğu gibi belirtiler gözlemlenir

Yüz Felci Geçer mi?

Yüz felci çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilir. Vücudun direncinin düşmesi bile yüz felci geçirmeye sebep olabilir. Yüz kasları felç sırasında işlevini yitirir ve çalışmaz. Bu sebebe bağlı olarak konuşma zorluğu, hareket eksikliği gibi çeşitli sonuçlar gözlemlenir. Eğer erken belirtileri dikkate alınır ise iyileşme süreci de o kadar çabuk gerçekleşir.

Genellikle hastalar yüz felci belirtilerini dikkate alamamakta ve felç geçirdikten sonra tedaviye başlamakta. Yüz felci başka sinir sistemlerini etkilemez. Başkasına da felç bulaşmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Yüz felci de geçebilecek bir rahatsızlıktır. Çeşitli ve uygun tedavi yöntemleri ile sorun ortadan kaldırılabilir ya da kısmen düzeltilebilir.

Yüz Felci Geçirenler Ne Yapmalı

Her yaş grubu yüz felci geçirebilir. Yüz felci geçirmiş hastanın tekrar tekrar yüz felci geçirme riski vardır. İkinci kez yüz felci geçirme riski de oldukça yüksektir. Yüzde sinir kaybı yaşayıp felç geçirmiş kişinin yapması gereken çalışmalar vardır. Fizik tedavi bu tür durumlarda en sık başvurulan yöntemdir.

Felç geçiren kişilerin fizik tedavi uzmanları ile görüşmelidir ve uygun bir tedavi programı hazırlanmalıdır. Kişiler sadece uzman yardımı ile değil kendi çabaları ile de fizik tedavi gerçekleştirebilirler. Eller ile kaşları kaldırıp oynatarak, gözleri sık aralıklar ile açıp kapatarak, dudaklarda üfleme egzersizleri yaparak ve sakız çiğneyerek bazı egzersizler yapılır.

Bu egzersizler zaman içinde sinirleri harekete geçirecektir ve kendiliğinden yapılması sağlanılacaktır.

Yüz Felci Nasıl Geçer?

Yüz kaslarının geri getirilmesi ve tekrar felçten sonra aynı işlevi geri kazanabilmesi için fizik tedavi önemli bir aşamadır. Refleks tedavi de oldukça önem uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yüzde ki kan dolaşımı artar ve sinirler uyarılır. Bu sayede felç tedavisi uygulanır.

Dışarıdan aldığı sinyaller ile iyileşme gösterir ve elle uygulanan bir yöntemdir. Yüz felci için genel olarak, fizik tedavi, steroid tedavi yöntemi ve antiviral tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Göz koruması felç geçiren yüz için oldukça önemlidir.

Reflekslerde azalma gözlemlendiği için göz kapakları bazen kırpılmaz ve göz de kuruma yaşanır. Bunun için ek olarak gözyaşı damlası, antibiyotikli göz pomadları kullanılması gerekir. Uyurken de göz kapaklarını elleriniz ile kapatmanız önerilir. Felçli yüze masaj yapmakta oldukça yararlıdır.

İleri derece felçlerde ise sinir sistemini uyarmak için elektriksel uyarı verilir. Bu yönteme de elektro terapi yöntemi denmektedir.

Источник: //www.belirtileri.com/yuz-felci-belirtileri/

Belirtiler

Aniden ortaya çıkabilen yüz felci belirtileri şunlardır: 

 • Yüzün bir tarafında hafif güçsüzlükten tam felce kadar ilerleyen hızlı gelişme, birkaç saat ila birkaç gün içinde meydana gelerek, gülümsemeyi veya yüzün etkilenmiş olan kısmında gözleri kapatmayı zorlaştırır.
 • Yüzün düşmesi, yüz ifadesi zorluğu
 • Etkilenen bölgede çenenin etrafında veya kulağın arkasında ağrı
 • Etkilenmiş olan tarafta sese aşırı hassasiyet
 • Baş ağrısı
 • Tat alma duyusunun azalması
 • Ürettiğiniz tükürük ve gözyaşı miktarında değişme

Nadir vakalarda yüz felci yüzün her iki tarafındaki sinirleri etkiler.

Doktora ne zaman gidilmeli?

Yüz felci geçirirseniz hemen doktoru arayın. Çünkü genel bir felç olabilir. Asıl yüz felcinin nedeni genel felç değildir.

Yüz kaslarında güçsüzlük veya yüz düşmesi yaşarsanız, hastalığın şiddetini ve altta yatan sebebini bulmak için doktora görünün.

Sebepler

Yüz felcinin en yaygın sebebi uçuklara ve cinsel bölge uçuklarına da neden olan herpes simpleks virüsüdür. Yüz felciyle ilişkili olabilen diğer virüsler şunlardır: 

 • Suçiçeğine ve zona hastalığına neden olan virüs (herpes zoster)
 • Mononükleoza (Epstein-Barr) neden olan hastalık
 • Aynı aileden başka bir virüs (sitomegalovirüs)

Yüz felcinde kemikten yapılmış dar bir koridordan yüzünüze geçen ve yüz kaslarını kontrol eden sinirler, genellikle virüse bağlı bir enfeksiyon nedeniyle iltihaplanır ve şişer. Sinir yüz kasları dışında gözyaşlarını, tükürüğü, tat duyusunu ve kulağınızın ortasındaki küçük kemiği etkiler.

Risk Faktörleri

Yüz felci şu insanlarda daha sık görülür: 

 • Hamileliğin son üç ayında olanlar veya doğumdan sonraki ilk haftasında olanlar
 • Şeker hastası olanlar
 • Grip, nezle gibi üst solunum yolları enfeksiyonu olanlar

Ayrıca yüz felci nükseden bazı insanların ailelerinde, nadir olmakla birlikte, nükseden yüz felci atakları görülmüştür. Bu vakalarda yüz felcine genetik yatkınlık olabilir.

Komplikasyonlar

Her ne kadar orta şiddetteki yüz felci bir ay içinde ortadan kaybolsa da yüz de tam felcin olduğu vakalarda iyileşme zamanı değişir. Yüz felcinde şu komplikasyonlar görülebilir:

 • Yüz sinirlerinizde onarılmaz hasar
 • Sinir uçlarında yanlış yöne büyümeler kaslarınızı oynatmaya çalışırken başka kasların hareket etmesine neden olur- mesela gülümsediğinizde yüzünüzün etkilenmiş tarafındaki göz kapanabilir.
 • Kapanmayan gözün aşırı kuruma, korneanın çizilmesi gibi nedenlerle kısmi veya tam kör olması.

Muayene

Muhtemelen ilk yapacağınız şey aile doktorunuza veya normal bir pratisyen doktora gitmek olacaktır. Ne var ki bazı vakalarda randevu almak için aradığınızda bir nörologa yönlendirilebilirsiniz.

Randevunuz için hazırlanmak iyidir. İşte hazırlanmanıza yardım edecek bazı bilgiler:

Ne yapabilirsiniz?

 • Yaşadığınız tüm belirtileri yazın, randevu konunuzla alakalı görünmeyen belirtileri de dahil edin.
 • Önemli kişisel bilgileri not edin, hayatınızdaki önemli stresli olayları veya son zamanlardaki büyük değişimleri de katın.
 • Vitaminler ve takviye ilaçlar dahil, kullandığınız bütün ilaçların bir listesini çıkarın.
 • Mümkünse yanınıza bir arkadaşınızı veya yakınınızı alın. Ayrıca, bazen size doktorla görüşme sırasında verilen tüm bilgileri özümsemek zor olabilir. Size eşlik eden biri, kaçırdığınız veya unuttuğunuz şeyleri hatırlayabilir.
 • Doktorunuza soracağınız soruları not edin.

Sorularınızı önceden hazırlamak, doktorla geçireceğiniz vakti en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olur. Sorularınızı önem sırasına göre sıralayın. Yüz felci için doktorunuza sorabileceğiniz belli başlı sorular şunlardır:

Hocam 19 ay önce yüz felci gecirdim. Akapunktur refleksterapi kortizon elektrostimilasyon herseyi yaptım. Sinkinezi var simetri de biraz sorun var n… devamı

 • Belirtilerimin olası sebepleri neler olabilir?
 • Belirtilerime neden olabilecek diğer olası sebepler nelerdir?
 • Ne tür testlere ihtiyacım var?
 • Hastalığım geçici mi yoksa kronik mi?
 • En iyi eylem planı nedir?
 • Önerdiğiniz birincil yaklaşımın herhangi bir alternatifi var mı?
 • Diğer sağlık sorunlarım da var. Bu hastalıkları bir arada en iyi şekilde nasıl idare edebilirim?
 • Yanımda götürebileceğim herhangi bir broşür veya matbu malzeme var mı? Hangi web sitesini tavsiye ediyorsunuz?

Tıbbi değerlendirme sırasında aklınıza gelen soruları sormaya çekinmeyin.

Doktorunuzdan ne beklemeli?

Doktorunuzdan gelebilecek şu tür soruları cevaplamaya hazırlıklı olun: 

 • Belirtiler ilk defa ne zaman ortaya çıktı?
 • Belirtileriniz sürekli mi yoksa arada bir mi ortaya çıkıyor?
 • Belirtileriniz ne kadar şiddetli?
 • Belirtileriniz iyileştirir görünen bir şey var mı?
 • Belirtileriniz kötüleştirir görünen bir şey var mı?

Bu sırada yapabilecekleriniz

Yüz ağrınız varsa: 

 • Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlardan alın. Aspirin, ibuprofen veya asetaminofen ağrınızı dindirmeye yardım edebilir.
 • Ilık nemli bez uygulayın. Ağrınızı azaltmak için ılık suya batırılmış nemli bir bezi günde bir kaç defa yüzünüze koyun.

Gözleriniz tam kapanmıyorsa şu ipuçlarını deneyin: 

 • Gün içinde gözlerinizi tekrar tekrar kapamak için parmaklarınızı kullanın.
 • Her saat gözlerinize nemlendirici damla damlatın.
 • Gözünüzü korumak için gün içinde gözlük takın.
 • Geceleri gözünüzü kapatın.

Testler

Yüz felcini teşhis edecek kesin bir laboratuar testi yoktur. Doktorunuz yüzünüze bakarak ve sizden gözlerinizi kapatarak, kaşlarınızı kaldırarak, dişlerinizi göstererek, kaşlarınızı çatarak yüzünüzü hareket ettirmenizi isteyerek yüz felcinin ilk teşhisini koyabilir.

Felç, enfeksiyonlar, Lyme hastalığı ve tümörler gibi diğer hastalıklar da yüz felcine benzer bir şekilde yüz kaslarında zayıflığa yol açabilir. Teşhisiniz hala kesinleşmemişse doktorunuz şu ilave testleri yapmak isteyebilir.

 • Elektromiyografi (EMG). Test, sinir hasarını ve hasarın şiddetini kesin olarak tespit eder. EMG kasın bir uyaran karşısındaki elektrik aktivitesini, elektrik itkilerinin sinir boyunca ilerleyiş biçimini ve hızını ölçer.
 • Tarama testleri. Yüz sinirinde enfeksiyon, tümör veya kafatası kırığı gibi başka bir basınç kaynağı olup olmadığını görmek için bir röntgen, manyetik rezonans görüntüleme (MR) veya bilgisayarlı tomografi (CT) gibi görüntüleme teknikleri kullanılabilir.

Tedavi

Yüz felci geçiren birçok insan – tedaviyle veya tedavi görmeden – tümüyle iyileşir. Fakat doktorunuz iyileşmenizi hızlandırmak için fiziksel terapi veya ilaç kullanmayı tavsiye edebilir. Yüz felcinde ameliyat çok nadir kullanılan bir seçenektir.

İlaçlar
Araştırma sonuçları, yüz felcini tedavi etmekte yaygın olarak kullanılan iki tür ilaç olan kortikosteroitler ve anti viral ilaçlar için net değildir.

 • Kordikosteroitler, örneğin prednizon gibi ilaçlar güçlü iltihap kurutuculardır. Yüz sinirinin şişini indirebilirlerse sinir onu çevreleyen kemikli koridora daha iyi uyar.
 • Antiviral ilaçlar, asikoliv veya valasiklovir içeren ilaçlar enfeksiyonun, bir virüse bağlı olduğu kesinse ilerlemesini durdurabilir.

Bazı klinik araştırmalar kortikosteroitler, antiviral ilaçlar veya bu ilaçların birlikte erkenden kullanılmasının faydalarına işaret etmektedir. Bu sonuca varmayan araştırmalar da vardır. Kortikosteroitlerin etkisine dair kanıtlar, antiviral ilaçlara göre daha güçlüdür ve bu ilaçlar belirtilerin görünmesinden sonraki üç gün içinde verildiklerinde daha etkilidirler. 

Fiziksel terapi
Felç olan kaslar çekip kısalarak kalıcı kasılmaya neden olabilir. Bir fizik terapisti böyle bir şeyin olmasını engellemek için yüz kaslarınıza nasıl masaj yapacağınızı ve onları nasıl çalıştıracağınızı öğretebilir.

Ameliyat
Yüz sinirindeki baskıyı azaltmanın bir yolu sinirin geçtiği kemik yolunu ameliyatla açmaktır. Basıncı azaltmaya yönelik bu ameliyat pek yapılmaz ve nadiren tavsiye edilir. Bazı vakalarda yüzün daha iyi çalışması ve daha iyi görünmesi için plastik cerrahi gerekebilir.

Yaşam Tarzı

Evde tedavi amaçlı olarak şunlar yapılabilir:

 • Kapanamayan gözü korumak. Gün içinde gözü nemlendirici göz damlaları ve geceleri göz yağı kullanmak, gözlerinizin nemli kalmasını sağlar. Gün içinde gözlük takmak ve geceleri de gözünüzü kapatmak, gözünüze bir şey girmesini ve gözünüzün çizilmesini önler.
 • Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlardan alın. Aspirin, ibuprofen veya asetaminofen ağrınızı dindirmeye yardım edebilir.
 • Ilık nemli bez uygulayın. Ağrınızı azaltmak için ılık suya batırılmış nemli bir bezi günde bir kaç defa yüzünüze koyun.
 • Fiziksel terapi egzersizlerinizi yapmak. Fizik terapistin önerileri doğrultusunda yüzünüze masaj yapmak ve egzersiz yapmak, yüz kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur.

Alternatif İlaçlar

Her ne kadar yüz felci olan insanlarda alternatif tıbbın işe yaradığına dair bilimsel kanıtlar çok az sayıda olsa da, bu hastalığı olan insanlar şu tür tekniklerin faydasını görebilir:

 • Gevşeme teknikleri, meditasyon ve yoga gibi teknikler kas gerilimini ve kronik ağrıyı azaltabilir.
 • Ağrıyı azaltmak için cildinize ince iğneler sokmak sinirleri ve kasları uyararak biraz rahatlama sağlayabilir.
 • Biyogeribesleme eğitimi, vücudunuzu kontrol etmek için düşüncelerinizi kullanmayı öğreten bu teknik yüz kaslarınız üzerinde daha iyi bir hakimiyete sahip olmanıza yardımcı olabilir.
 • Vitamin terapisi; özellikle B 12, B 6 ve çinko, sinirlerin gelişmesine yardım eder.

Источник: //www.hemensaglik.com/makale/yuz-felci

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть