Yüz seğirmesi neden olur? Altında hangi hastalık yatar?

Göz Altı Şişlikleri Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Yüz seğirmesi neden olur? Altında hangi hastalık yatar?

Göz altı torbalarının hangi hastalıkların habercisi olduğu konusu uzun süredir tartışılıyor. Önemli rahatsızlıkların dışında basit düzensizliklerde buna sebebiyet verebiliyor.

Yalnızca estetik bir kusur gibi gösterilen göz altı şişlikleri aslında sağlığımızı riske eden en önemli faktörlerden biridir. Bu açıdan baktığımızda da tedavisinin yapılması şart diyebiliyoruz.

Göz Altı Şişlikleri Hangi Hastalığın Habercisidir?

Göz altı şişliği hangi hastalığın belirtisidir diye merak edebilirsiniz. Bilhassa ailesinde göz altı torbaları olan ve bu öykü haricinde kendiside aynı dertten muzdarip kişilerde daha sık gözlemlenir. Endişenin kaynağı kalıtsal olarak bu sorunla yüzleşmek değildir. Aksine bu sorunun farklı bir hastalığın temelini hazırlayıp hazırlamadığıdır.

Aslında gözümüzün çevresinde bulunan bölüm birçok kısımla bağımsız gibi görünüyor. Ancak genel olarak göz altı şişliklerinin nedenleri sistemik rahatsızlıklardan enfeksiyona kadar uzanabiliyor.

Burada ilk olarak dikkat edilecek olan husus yine kalıtsal detaylardır.

Ailenizden size miras kalan gözaltı torbaları ile herhangi bir hastalık ile ilgili belirliler gözlemleniyor mu sorusunun cevabı araştırılmalıdır.

Göz altı şişliği hastalığın habercisi mi sorusuna ise aşağıdaki risk faktörleri ile cevap bulabiliriz.

 • Böbrek Hastalıkları
 • Karaciğer Rahatsızlıkları
 • Kalp ve Damar Sorunları
 • Kas Zayıflığı
 • Hormon Düzensizliği
 • Kist Oluşumları

Aslında çok yoğun bir hastalık olasılığının olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat kalp ve damar, karaciğer ya da böbrek gibi tüm vücudumuzu ilgilendiren majör organların sağlığından söz etmekteyiz.

Yani yeteri kadar ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilme ihtimali var. Hormon düzensizlikleri genellikle günlük yaşantımız esnasında da gözlemlenebilir.

Kadınların hamilelik ve regl süreçleri buna dahildir.

Oluşmuş yağ bezeleri zamanla deri altında ufak ve zararlı kistlere dönüşebilir. Bu nedenle doktorlar estetikten ziyade sağlığınız için cerrahi müdahale ile göz altı şişliklerini almayı öneriyor.

Göz Altı Şişliği Göze Zarar Verir Mi?

Göz altı şişmesi için hangi doktora gitmeliyim diye soruyorsanız muhtemelen bu sorunla yüz yüzesiniz. Ancak bu tip rahatsızlıklarda hangi doktor bakar sorusunun mantıksız olduğunu belirtmeliyiz.

Çünkü tahmin edeceğiniz üzere yukarıdaki hastalıklar için size birçok farklı test ve tetkik uygulanacak. Doğal olarak gözün altında şişlik görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurmanız önemlidir.

Göz doktoruna veya dermatoloji uzmanına çıksanız da sizi diğer polikliniklere gönderecektir.

Hastalığın habercisi olduğu iddia edilen göz altında morluk ve şişlik için tedaviyi aksatmak göze zarar verebilir. Bu sebeple hemen doktora gitmeliyim diyerek randevunuzu oluşturmanız gerekir. Göz şişliği başka rahatsızlıklar için bir sinyal olabilir.

En azından belirtileri netleşmemiş farklı hastalıkların tanısının yapılabilmesi için bazı tetkikler uygulanabilir. Göze zararlı olabilmesi için fizyolojik yapıyı bozacak düzeyde yağ bezesine sahip olmanız gerekir.

Bu durum bilhassa göz kapaklarını etkileyerek fiziksel anlamda sorun yaratır.

Yaş Aralıkları Oluşma İhtimali
20-30 %20
30-40 %50
40-50 %70
50 ve üstü %90

En riskli yaş grubunun 30 ve 40 yaş arası olduğu söylenmektedir. Fakat uzmanlar burada 20 ile 30 yaşları arasında olanları uyarmayı tercih ediyor.

Olabildiğince düşük bir ihtimalle gözünüzün altında şişliği hissetme ihtimaline sahipsiniz. Buna hangi doktor bakar demek yerine vakit kaybı yaşamadan herhangi bir hekime başvurunuz.

Sizin göz sağlığınızdan böbreğinize, karaciğerinizden hormonlarınıza kadar uzanan bir test süreci yaşanacaktır.

Göz Altı Şişliği Tedavisi Neye Göre Seçilir?

Tabi ki göz altı şişliği geçmek için uygun ve doğru tedaviye bakar. Çünkü diğer belirtiler ne olursa olsun sebebi üzerinden yola çıkarak seçim yapmak zorundasınız. Günümüzde dermatolojik sorunlardan kaynaklanabileceği gibi göz hastalıkları ya da sistemik rahatsızlıklardan ötürüde böyle bir durum yaşanabilir.

Birçok kişinin göz altı şişliğine tedavi ararken bulduğu bitkisel metotlar uyguladığı biliniyor. Aslında göz altı şişliği hangi hastalığın belirtisidir sorusuna net cevap bulduktan sonra bu sistem uygulanabilir.

Çünkü altında yatan sebep vitamin ve mineral eksikliği, beslenme düzensizliği ya da yeterli su içmemek olabilir. Bol A vitamini takviyesiyle bunun üstesinden gelinebilir. Ancak göz altı torbaları ve şişliğe hangi hastalık sebep oluyor sorusu tedaviden daha önemlidir.

Tespiti ile beraber doğru yöntem doktorunuz tarafından size iletilecektir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //gozebak.com/goz-alti-sislikleri-hangi-hastaligin-belirtisidir.html

Göz seğirmesinin nedenlerini biliyor musunuz?

Yüz seğirmesi neden olur? Altında hangi hastalık yatar?

Göz seğirmesi toplumda yaygın olarak bilinenin aksine manevi olaylara işaret edebilecek bir durum değil, önemli sağlık problemlerinin habercisi olabilecek bir tablodur. “Sağ gözüm sağlığa, sol gözüm varlığa” şeklinde yorumlanan ve önemsenmeyen bazı göz seğirmesi vakaları, görmeyi engelleme noktasına kadar gelebilir.

Göz kapaklarında ortaya çıkan spazm sonucu gelişen göz seğirmesi ve dikkat edilmesi gerekenleri Memorial Şişli Hastanesi Göz Merkezi Başkanı Doç. Dr. Barış Sönmez anlattı.

Göz seğirmesi, göz kapaklarında gelişen ani ve kısa süreli spazmlar nedeniyle ortaya çıkar. Kısa süreli bu spazm genellikle görmeyi etkilemez. Sıklıkla birkaç dakika sürer ve geçer. Dışarıdan bakıldığında görülmez ve görünüşü etkilemez. Nadiren birkaç saat ya da birkaç gün sürebilir. Hafif seyreden göz seğirmesinden hızlı bir şekilde kurtulmak için şunlara dikkat edilmelidir:

1- Yeterli sürede ve kaliteli uykuya önem verin.

2- Kardiyo yapın.

3- Gevşeme ve germe egzersizleri yapın.

4- Kahve ve çay tüketimini azaltın.

Kafein göz seğirmesinin süresini uzatıyor

Yoğun çay ve kahve tüketimi göz seğirmelerini tetikleyebilir. Keyif için içilen kahvenin dozu günde 3-4 fincanı geçmemelidir. Yorgun ve stresli zamanlarda ister istemez daha sık ve yoğun miktarda çay kahve içilmektedir. Bu da göz seğirmelerinin sıklığını ve süresini artırabilir.

Farkında olmadan kahve dışındaki yiyecek ve içeceklerden bazen de bazı ilaçlardan yoğun miktarda kafein alımı gerçekleşebilir. Kış döneminde yaygın görülen soğuk algınlığının tedavisinde kullanılan birçok ağrı kesici ve ateş düşürücünün de kombine olarak kafein içerdiği unutulmamalıdır.

Hırslı ve stresli kişilerde daha çok görülüyor

Göz seğirmesini sıklıkla aktif hayatın içerisinde, hırslı – mücadeleci ve stresli genç erişkinlerde görülmektedir. Ruhsal ve bedensel aşırı yorgunluk en önemli göz seğirmesi nedenleri arasında yer alır. Son birkaç hafta içerisinde yaşadığınız üzüntüler, kafanızı taktığınız ve uykunuzu kaçıran duygusal sıkıntılar da gözlerde seğirmeye neden olabilir.

Dışarıdan görünüyor mu?” endişesi de atakları tetikliyor

Bazen göz seğirmesi günler hatta haftalarca sürebilir. Bu durum gerçekten can sıkıcıdır. Sosyal hayatınızı etkilemeye başlar ve bulunduğunuz ortamda “Acaba dışarıdan görünüyor mu?” endişesi yaşanır. İşte bu endişede de strese katkıda bulunur. Seğirme birkaç haftadan uzun sürüyor ve alınan basit önlemlere rağmen rahatlamıyorsa bir göz doktoruna muayene olmanızda fayda vardır.

Seğirme görmeyi azaltacak seviyeye gelebilir

Uzun süren göz seğirmesi can sıkıcı olabilir ve uzun dönemde yüzdeki diğer kasların da birlikte kasılmasıyla seyredebilir.

Blefarospazm adı verilen bu hastalıkta seğirmeler, bir veya iki gözü birden kapatacak ve görmeyi azaltacak seviyeye kadar ulaşabilir.

Daha çok 40 yaş üzerindeki kadınlarda ortaya çıkan bu durum ilerleyici olabilir ve tedavi gerektirir. Göz kapaklarındaki bu kas spazmı bazı nörolojik hastalıkların belirtisi olabilir.

Botoks ile tedavi edilebilir

Göz seğirmesi sıklıkla botoks enjeksiyonlarıyla düzeltilir.

Kozmetik olarak yüz ve göz çevresindeki kırışıklıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan botoks aslında uzun yıllardır göz doktorları tarafından blefarospazm yani anormal göz seğirmesi tedavisinde göz çevresindeki kaslara hatta bazı şaşılık tiplerinde gözü hareket ettiren göz kaslarına güvenli bir şekilde uygulanmaktadır.

Göz çevresindeki kaslara uygulanan botoks enjeksiyonları anestetik bir krem sürüldükten yaklaşık 10-15 dakika sonra yapılır. Etki genellikle birkaç gün içerisinde kendisini gösterir ve birkaç ay sürer. Spazmın şiddetine ve hastalığın seyrine göre bu enjeksiyonları birkaç kez tekrar etmek gerekebilir.

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN 10 PRATİK BİLGİ

Göz Hastalıkları ve Vitreoretinal Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Sanisoğlu, görme duyusunu ciddi şekilde tehdit eden üveite yönelik önemli bilgiler paylaştı.

Stres, aşırı alkol, sigara ve kafein kullanımı, uykusuzluk, dengesiz beslenme ve bazı ilaçların yan etkileri kısa süreli göz seğirmelerine yol açabiliyor. Fakat bazen basit bir durum gibi görünen göz seğirmelerinin altında üveit gibi ciddi göz hastalıkları yatabiliyor.

Erişkinlerde daha sık görülen üveit, gözün içindeki damar tabaka olan uveanın iltihaplanması sonucu oluşuyor. Uvea, gözün damarsal dokusu olduğundan, tüm gözün damar yoluyla beslenmesinden sorumludur.

Bu nedenle uveada oluşan bir iltihap, görme sinirlerine etki ederek, görme duyusunu ciddi şekilde tehdit edebiliyor.

Gözümüzde büyüyen teh

Göz iltihabı, gözün tüm dokularını etkiler. Üveit, son derece karmaşık bir hastalık olmakla birlikte, bu sorunun standart bir tedavisi de yoktur. Bu nedenle hastalığın seyri ve tedavide kullanılan ilacın dozu kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Ancak ne yazık ki hastaların yüzde 40’ında, üveitin altında yatan sebep bulunamıyor.

Bu belirtilere dikkat!

Işığa karşı hassasiyet, gözde kızarıklık, uçuşmalar, kamaşma, görmenin azalması, göz yaşarması, bulanık görme, göz küresinde ya da göz çevresinde şiddetli ağrı, görüntüde leke oluşması gibi belirtilerle karşılaşılıyorsa üveitten şüphelenilebilir. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden bir uzman hekime başvurulması gerekiyor.

Erken tanı, hastalığı durdurmada etkilidir

Ne şiddette olursa olsun, üveit acil bir hastalıktır ve hemen tanınması gerekir.

Geç kalındığında ise hastalık ilerler ve göz bebeğinde şekil bozuklukları, katarakt, göz tansiyonu yükselmesi gibi kalıcı yan etkiler bırakabilir.

Tedavi süresince hastaların, hekimleri tarafından yapılan tüm yönlendirmelere uymaları, tedavinin başarısı açısından büyük önem taşır. Üveit, erken tanı ve doğru tedavi yöntemleriyle müdahale edilebilen bir hastalıktır.

VÜCUDUN VERDİĞİ SİNYALLER

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1058277-goz-segirmesi-neden-olur

Kas Seğirmeleri Nedenleri Nedir? | Sağlık

Yüz seğirmesi neden olur? Altında hangi hastalık yatar?

Belirli bir kas grubuna ait olan sinir liflerinin veya filamentlerin küçük kasılmalar, tikler halinde istemsiz olarak kendini göstermesine kas seğirmesi denir. Pek çok kişide görülebilen yaygın bir rahatsızlık olan bu durum genellikle zararsızdır. Ancak hayatınızı idame ettirmenize engel olduğu takdirde müdahale etmeniz gerekir.

Yaşam şartlarınızı zorlaştıracak seviyede ise mutlaka doktora görünmelisiniz. Özellikle göz ve göz kapağı kaslarında istemsiz tikler sık görülür. Bununla beraber bacak, parmak, el ve ayaklarda görülebilir. Zaman zaman kişiyi rahatsız eden bu seğirmeler genelde kendiliğinden kaybolur. Nadir vakalarda hastalık belirtisi olup genel olarak zararsızdır.

Burada anlatılacak hususlar göz seğirmeleri için de hemen hemen geçerlidir.

Kas Seğirmesi Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzun herhangi bir yerinde bulunan bir kastaki liflerin istemsiz hareketi veya bir sinir telinin etkilediği kas grubunda görülen istemsiz hareketlere kas seğirmesi deniyor. Henüz bilimsel anlamda kas seğirmelerinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı hatalı vücut hareketleri bu kas veya göz seğirmelerine neden olmaktadır.

Kasılma Ünitesi (Sarkomer Şeması)

Kas seğirmelerine neden olan bazı durumları aşırı miktarda kafein tüketmek, kaygı bozukluğu, dehidratasyon, stres, kasların güçsüz kalması olarak sıralayabiliriz. Ayrıca bazı hareketler sonucu kas seğirmesi meydana gelebilir. Aşağıda kas veya göz seğirmelerinin en sık nedenleri sıralanmıştır:

 • Günler süren uykusuzluk ve yorgunluk hali,
 • Aşırı çalışma temposu,
 • Gece vardiyaları ve uyku düzensizlikleri,
 • Sınav kaygıları,
 • Psikiyatrik etkisi olan ilaçların kullanımına son verilmesi veya yeni başlanması,
 • Kasların zayıflaması, hasar görmesi, kası etkileyen sinirin hasar görmesi,
 • Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri,
 • Özellikle hipokalsemi (kalsiyum düşüklüğü) ve D vitamini eksikliği,
 • Tiroid hormonları bozuklukları,
 • Romatolojik hastalıklar,
 • Aşırı çay ve kahve tüketimi (sırasıyla Teofilin ve Kafein içerirler), Sempatik sistem deşarjını artıran ilaçların kullanımı,
 • Soğuk algınlığı ilaçlarının aşırı tüketilmesi (efedrin, psödoefedrin gibi çarpıntı ve sempatik aktivasyon yapan maddeler içerirler),
 • Zihinsel ve psikolojik stres hali

Böyle durumlarda öncelikle evde birtakım uygulamalar yapılabilir. Genelde kas seğirmesi kendiliğinden geçer. Geçmesi ve oluşumunu önlemek için sağlıklı beslenme, uykunun yeterli alınması, fazla kafein veya teofilin tüketilmemesi gibi hususlara dikkat edilmelidir.

Tüm bunları yaptığınız halde 1 haftayı geçen sürede devam eden ve sık sık tekrarlayan seğirmelerde hastaneye gitmelisiniz. Hastanede ilk olarak kas seğirmelerinin altında yatan sebebin ne olduğu anlaşılmaya çalışılır. Bu anlamda hastalık geçmişiniz öğrenilerek tıbbi muayene yapılır.

Seğirmelerinin hangi kaslarda olduğu, sıklığı, ne kadar sürdüğü gibi ayrıntılar bu noktada çok önemlidir. Hastadan elektrolit seviyelerini ve tiroid bezinin çalışmasını incelemek için kan testleri istenir. Gerektiği durumlarda BT ve MR taramaları istenebilir.

Kas seğirmelerini temel tedavisi altta yatan nedenleri tespit etmek ve nedene yönelik tedavi uygulamaktır. Örneğin kişide hipokalsemi ve/veya D vitamini eksikliği mevcut ise bunları replasmanı sorunu çözecektir.

Kas Seğirmeleri Nasıl Önlenir?

Bildiğiniz gibi kaslar sinir, doku ve liflerden meydana gelir. Kaslarda bulunan herhangi bir sinir hasara uğradığında liflerde seğirmeler yaşanacaktır. Bu nedenle kas seğirmelerini önlemek için bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Kesin bir çözümü olmayıp meydana gelmesi azaltılabilir.

Kesin çözüm için altta yatan nedenler bilinmelidir. Bu hususa yukarıda değinilmiştir. Kas seğirmesi kasların yeterince beslenememesinden dolayı meydana gelebileceği için sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir.

Bunun yanı sıra gün içerisinde aşırı miktarda çay, kahve ve türevleri olan içecekler tüketmek kaslarınızda bulunan sinirleri uyararak seğirmelere neden olabilir. Aynı şekilde sigarada bulunan nikotin uyarıcı bir etki yarattığı için seğirmeleri tetikleyecektir.

Ayrıca bazı psikiyatri ilaçları yan etki olarak seğirmelere neden olabilir. Her şeyden önce hayat kalitenizi arttırmak ve stresten uzak durmak, nefes egzersizleri yapmak seğirmeleri önleyecektir.

Uykuyu düzene sokmak, sigarayı azaltmak, çay ve kahve tüketimini azaltmak, çalışma temposunu azaltmak, tatil ve zihin egzersizleri yapmak, düzenli beslenmek, süt ve süt ürünlerini yeterli düzeyde almak, güneş ışığından yeterli düzeyde faydalanmak, gereksiz ilaç kullanımını azaltmak, spor ve egzersizler kas seğirmelerini azaltmaktadır.

Kas Seğirmeleri Nedenleri Nedir? was last modified: Mayıs 22nd, 2017 by Hepsaglik

Источник: //www.hepsaglik.net/kas-segirmeleri-nedenleri-nedir/

Sağ göz seyirmesi neden olur? Neyin belirtisi? Nasıl geçer?

Yüz seğirmesi neden olur? Altında hangi hastalık yatar?

Sağ göz seyirmesi rahatsızlık verici bir durum olabilir. Sağ gözün istemsiz olarak seyirmesi dışarıdan bile fark edilebilir. Neyse ki sağ gözün seyirmesi çoğunlukla tehli bir durumun belirtisi değildir. Bu yazımızda sağ göz seyirmesi neden olur? sorusunu cevaplandıracağız.

Sağ göz seyirmesi çoğunlukla yorgunluk ve stresten kaynaklanır. Genellikle yeterince istirahat etmek ve rahatlamak sağ gözün seyirmesi problemini ortadan kaldırmak için yeterlidir.

Ancak sağ göz seyirmesi başka sebeplerden de kaynaklanabilir.

Örneğin çok fazla kahve içmek, göz kuruluğu ve hatta vitamin eksikliği de sağ göz seyirmesi problemini ortaya çıkarabilir.

Göz seyirmesi nedir?

Göz seyirmesinin tıbbi adı blepharospasm olarak bilinmektedir. Amerikan Ulusal göz Enstitüsü göz seyirmesi durumunu “göz kapaklarında anormal, istemsiz bir şekilde kırpılması” olarak tanımlamaktadır.

Genellikle göz seyirmesi tek bir gözde ortaya çıkar. Yani sadece sağ göz seyirmesi ya da sol göz seyirmesi şeklinde ortaya çıkar.

Göz seyirmesi genellikle üst kapakta görülür ve istemsizce olduğundan durdurmak pek mümkün olmaz. Bazı durumlarda sağ göz seyirmesi o kadar şiddetli olur ki bu esnada göz kapağı tamamen açılıp kapanabilir. Bazen de alt göz seğirir. Bazı kişilerde göz seyirmesi birkaç saat bile sürebilir. Göz seyirmesinin süresi genellikle neden olduğuna bağlı olarak değişmektedir.

Göz seyirmesi çoğunlukla zararsız bir durum olmasına rağmen nadir de olsa sol veya sağ göz seyirmesi nörolojik problemlerden kaynaklanabilir. Bu nörolojik problemler şunlardır:

Hemifasiyal Spazm

Hemifasiyal spazm genellikle göz ve çevresinde istemsiz seğirme olarak ortaya çıkar. Kas spazmı kötüleşip yüzdeki diğer kaslara yayılabilir. Hemifasiyal spazm genellikle sol gözde seğirme yapsa da bazen sağ göz seyirmesi problemi de ortaya çıkabilir. Genellikle hemifasiyal spazm yüzün tek bir tarafında görülmektedir.

Blefarospazm

Bazı uzmanlar göz seyirmesini genel olarak blefarospazm demektedir. Blefarospazm esasen kronik bir problemdir. Blefarospazm gittikçe kötüleşebilir. Göz seyirmesinin kalıcı hasar bırakmaması için tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diğer yandan gerek hemifasiyal spazm gerekse de blefarospazm nadir görülen problemlerdir ve sadece göz seyirmesi şeklinde ortaya çıkmayıp birçok kası aynı anda etkilerler.

Bazı durumlarda göz seyirmesi şunlardan da kaynaklanabilir:

 • Blefaritis (göz kapaklarının iltihaplanması)
 • Göz kuruluğu
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Pembe göz

Sağ göz seyirmesi ile birlikte yüzdeki diğer kaslarda spazm, kızarıklık, sağ gözde şişme, gözden akıntı, gözün tamamen kapanması gibi belirtiler ortaya çıkarsa derhal bir doktora başvurunuz.

Sağ göz seyirmesi neden olur? Evde doğal çözüm yolları

Yazımızın bu bölümünde sağ gözün seyirmesi nedenleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Ayrıca sağ göz seyirmesi problemini ortadan kaldırmak için başvurabileceğiniz doğal çözüm yollarını belirteceğiz.

Stres

Sağ göz seyirmesi yaygın bir stres belirtisidir. Stres vücudunuz çeşitli şekillerde etkileyebilir. Stresin zararlı yan etkilerinden biri de kasların gerilmesidir. Özellikle göz ve çevresindeki bölge oldukça hassastır ve stresten kolaylıkla etkilenebilir.

Uzun süredir psikolojik ve duygusal stres altında iseniz sol veya sağ gözün seyirmesi problemi ile karşılaşmanız şaşırtıcı olmayacaktır.

Stres nedeniyle sağ gözün seyirmesi problemini ortadan kaldırmak için vücuttaki stresi ortadan kaldırmak gerekir. Stres belirtilerini ortadan kaldırmak için çeşitli doğal yöntemler kullanılabilir. Birçok kişi temel yağları kullanarak stresi yönetebilmektedir. Bu yağlar doğrudan sağ göz seyirmesi problemini ortadan kaldırmasa da stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Ayrıca rahatlamak ve sağ göz seyirmesi problemine yol açan kas gerginliğini ortadan kaldırmak için meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Stres yönetimi hakkında detaylı bilgi edinmek için “Stres nasıl yönetilir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yetersiz Uyku

Sol veya sağ göz seyirmesi yetersiz uykudan da kaynaklanabilir. Uykusuzluk vücutta olumsuz bir etki bırakır. Sabahları yorgun bir şekilde ve sağ göz seyirmesi yaşayarak uyanıyorsanız uykusuzluk yaşıyor olabilirsiniz. Yorgunluk aynı zamanda dudak seyirmesi problemini de ortaya çıkarmaktadır.

Yetersiz uyku nedeniyle ortaya çıkan sağ göz seyirmesi problemini ortadan kaldırmak için kuşkusuz gece boyunca yeterli uyumanız tavsiye edilir. Stres, anksiyete ve günlük kaygılarınız da hızlı bir şekilde uykuya dalmanıza engel olabilir.

Uyku sorunlarını ortadan kaldırmak için aşağıdakiler tavsiye edilmektedir:

 • Her sabah aynı saatte uyanmaya çalışın.
 • Kahve, alkol ve nikotin gibi uyaranlardan uzak durmaya çalışın.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Egzersizi uyumadan önceki 3 saat içerisinde yapmayın.
 • Yattıktan sonra hemen uyumaya çalışın. Telefon vb. şeylerle ilgilenmeyin.
 • Yatmadan önceki 2 saat boyunca elektronik aletlerden uzak durmaya çalışın.

Kafein, Tütün ve Alkol

Kahve, sigara ve alkol sağ göz seyirmesi problemini ortaya çıkarabilir. Bu ürünler uyarıcı ve depresan etkileriyle sağ göz seyirmesi gibi sorunlara yol açabilir.

Çok fazla sigara içiyorsanız ve sıklıkla sağ göz seyirmesi sorunu yaşıyorsanız sigarayı bırakmalısınız. Elbette sigarayı bırakmak vücudunuzda başka olumlu etkiler de yapacaktır.

Çok fazla kafein tüketmek sinirleri uyarır ve sağ göz seyirmesi sorununa yol açar. Günde 2-3 bardak kahve içiyorsanız bunu sınırlamaya ve yerine bitki çayları tüketmeye çalışın. Bu sadece sağ göz seyirmesi problemini ortadan kaldırmakla kalmayıp size enerji verecek ve dehidrasyonu ortadan kaldıracaktır.

Göz sağlığınızı korumak için alkol yerine meyve suları ve bitki çayı tüketmeye çalışın. Papatya çayı rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu sağ göz seyirmesi problemine yol açabilir. Göz kuruluğu çeşitli nedenlerden kaynaklanır ve bunlar bir araya gelerek istemsiz bir şekilde sağ göz seyirmesi sorununu ortaya çıkarabilir.

Göz kuruluğu genellikle yetersiz uyku, yaşlanma, belirli hastalıklar, çok fazla bilgisayar kullanmak ve havanın kuru olmasından kaynaklanmaktadır.

Göz kuruluğunu gidermek için başvurabileceğiniz doğal yöntemlerden biri sıcak kompres uygulamaktır. Örneğin kullanılmış çay poşeti kullanarak gözünüze sıcak kompres yapabilirsiniz.

Bu amaçla kullanabileceğiniz çaylar papatya çayı poşeti ya da siyah çay poşeti olabilir. Papatya çayının yatıştırıcı özellikleri göz kuruluğunda enflamasyonu azaltır.

Siyah çay göz çevresindeki kasları sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır.

Göz Yorgunluğu

Sağ gözün seyirmesi bilgisayar, televizyon ve telefonda çok fazla vakit geçirmek ya da uzun saatler araç kullanmak gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Bu faaliyetler gözün yorulmasına yol açarak sağ göz seyirmesi problemine yol açabilir.

Göz yorgunluğuna bağlı olarak sağ göz seyirmesi görme problemlerine de yol açabilir. Bu durumda problemi tam olarak teşhis edebilmek için bir göz testi yaptırabilirsiniz.

İşiniz gereği uzun saatler bilgisayara bakmanız gerekiyorsa sıklıkla gözlerinizi dinlendirin. Bu daha iyi görmenizi sağlayacak, göz çevresindeki kasları gevşetecek ve kas spazmlarını ve göz seyirmesini önleyecektir.

Her saat başı 5 dakikalık mola verin ve uzaktaki bir nesneye gözlerinizi odaklayın. Eğer mümkünse molalarda açık havaya çıkın, gözlerinizi yeniden odaklayın. Bu şekilde gözlerinizi dinlendirmek sağ göz seyirmesi problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Besin Yetersizlikleri

Sağ göz seyirmesi belirli vitamin ve besin yetersizliklerinden kaynaklanabilir.

Potasyum Eksikliği

Potasyum eksikliği sağ göz seyirmesi gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Potasyum vücuttaki hücrelerin, dokuların ve organların düzgün çalışması için gereklidir. Potasyum kas konsantrasyonunda önemli rol oynayan bir elektrolittir. Dolayısıyla sağ göz seyirmesi gibi göz kapağı spazmı sorunları yaşıyorsanız beslenmenizde yeterli potasyum almanız gerekecektir.

Magnezyum Eksikliği

Sağ gözün seyirmesi magnezyum eksikliğinden kaynaklanabilir. Magnezyum tüm kaslar ve sinir sisteminin doğru bir şekilde çalışması ve vücuttaki çeşitli fonksiyonların sürmesi için gereklidir. Magnezyum sağ göz seyirmesi gibi kas spazmlarını engeller.

Magnezyum Düşüklüğü ve Magnezyum Nelerde Bulunur? Yazılarımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kalsiyum

Kalsiyum sinir sistemi sağlığı için önemli bir mineraldir. Biology of the Cell dergisinde yayınlanan bir araştırmada kas ve merkezi sinir sisteminin doğru bir şekilde çalışması için kalsiyum düzeyinin yeterli olması gerektiği belirtilmiştir. Bu nedenle sağ göz seyirmesi sorununu ortadan kaldırmak için kalsiyum yönünden zengin beslenilmesi gerekmektedir.

Sağ gözün seyirmesi sorununu ortadan kaldırmak için tek bir takviye yeterli olmayabilir. Örneğin magnezyum eksikliği varsa kalsiyum vücut tarafından yeterince kullanılamayabilir. K2 vitamini ve D vitamini de kalsiyumun kullanılabilmesi için gereklidir. Bu nedenle tüm vitaminler ve besin öğeleri arasında bir denge kurulmalıdır.

Alerjiler

Sol veya sağ gözün seyirmesi çeşitli alerjik problemlerden kaynaklanabilir. Çevresel faktörler gözlerde kaşıntı, şişlik ve sulanma gibi problemlere yol açabilir.

Bu durumlarda gözlerinizi ovalamanız göz seyirmesi yapabilir.

Case Reports in Neurological Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kronik alerjik konjüktivit hastalığı bulunan bir kişide kronik blefarospazm oluştuğu tespit edilmiştir.

Sağ gözün seyirmesisorununu ortadan kaldırmak için alerjik reaksiyona neden olan maddeyi tespit ediniz ve ondan uzak durmaya çalışınız. Gözleri ovalamak da tahrişi arttırabilir.

Sağ göz seyirmesi tehli midir?

Sağ gözün seyirmesi yukarıda saydığımız faktörlerden kaynaklanıyorsa buraya kadar verilen öneriler faydalı olacaktır. Ancak sağ göz seyirmesi ısrarla devam ediyorsa bir optometrist muayenesinden geçmeniz tavsiye edilir.

Sağ göz seyirmesi kronik bir problem haline gelip haftalarda hatta aylarca sürüyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bu kas spazmlarının nörolojik bir problemden kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespit edilmesini sağlayacaktır.

Sağ göz seyirmesi ile birlikte aşağıdaki belirtiler ortaya çıkıyorsa mutlaka doktora başvurunuz:

 • Sağ göz seyirmesi esnasında göz kapağının tamamen kapanıp açılması.
 • Göz kapağını açmakta zorluk çekilmesi,
 • Gözlerin kızarması, şişmesi veya akıntı olması,
 • Göz kapağında güçsüzlük hissedilmesi.

Kaynaklar:

Источник: //www.iyibakkendine.com/sag-goz-seyirmesi-gozun-segirmesi-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..