Yüzde 5 Kilo Kaybıyla Yenilenin!

15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Yüzde 5 Kilo Kaybıyla Yenilenin!

15 günde 5 kilo verdiren diyet listesi, verilecek kilosu az olanlar için tek başına uygulanabilecek bir diyetken kilonuz durduğunda ya da motivasyona ihtiyacınız varken de yardımcı olabilir.

Önemli olan ise; verdiğiniz kiloları geri almadan sabit şekilde verebilmektir. Bu diyet, şok diyetlerin aksine kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulmanızı sağlamaktadır.

Bu şekilde içinize sinen, kısa süre içinde istediğiniz hedefe ulaşmanızı sağlayan bir diyete sahip olmaktasınız.

İlginizi Çekebilir: 5 Günde 5 Kilo Verdiren Diyet Programı

15 günde 5 kilo verme diyeti, kısa sürede kilo kaybı isteyenler için en ideal diyetlerden birisidir. İstenildiği kadar devam edilebilen ve sağlığı herhangi bir yolla tehdit etmeyen bu özel diyet, kişinin fazla kilolarından hızla kurtulmasını sağlamaktadır. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken noktalara uyar, diyetin gerekliliklerini yerine getirirseniz rahatlıkla zayıflayabilirsiniz.

15 günde 5 kilo verdiren diyet, sağlıklı sonuç almak isteyenlere uygun bir diyettir. Şok diyet yapıp hızla kilo kaybetmenizi sağlayan diyetlerden biri değildir. Zamana yayılı kilo kaybı yaşattığı için hızla verip yeniden alma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyet Nasıl Yapılır?        

15 günde 5 kilo vermenizi sağlayan diyette dengeli ve sağlıklı beslenme kuralı esastır. Bu nedenle kilo vermek isteyenler sağlık endişesi taşımaz. Tüm diyet süresince vücudunuza protein ve vitamin desteği yapılır.

Sağlıksız diyetlerin aksine 15 günde 5 kilo verdiren diyette gerektiği kadar karbonhidrat alımı da yapılmaktadır. Karbonhidrat vücudun enerji kazanmasını sağlayan besin grubudur. Bu nedenle aşırıya kaçılmadığı müddetçe bir miktar alınması gerekmektedir.

Diyet süresince yaklaşık 2 ayrı ara öğün yapılmaktadır. Bu ara öğünlerin yanında sabah kahvaltısının tam olarak yapılması, öğle yemeğinin ve akşam yemeğinin de aksatılmamış olması önemlidir. Bu şekilde düzen ve denge ile yürütülmektedir.

15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyette Yasaklı Besinler

Vücudunuzda biriken fazla kiloları verebilmek için yağ birikmesine neden olan besinleri tüketmemelisiniz. Hangi diyeti yaparsanız yapın, dikkat etmediğiniz müddetçe kilo kaybının bir faydası olmayacaktır. Yasaklı besinleri yememeye özen göstermeli, elinizden geldiğince tüketmemelisiniz.

15 günde 5 kilo verdiren diyetin yasaklılar listesinde ilk sırayı market ürünleri almaktadır. Yalnızca abur cubur olarak değil markette satılan tüm besin gruplarından uzak kalmanız gerekmektedir.

Paketlenmiş gıdalar, raf ömrü uzaması için içinde pek çok katkı maddesi barındıran gıdalardır. Tüketildiğinde hem kilo hem hastalık meydana getirmektedir. Bunların yanında dikkat edilmesi gereken bir başka yasaklı grup, asitli ve kafeinli içeceklerdir.

Kahve ve kola başta olmak üzere şeker yoğunluğu fazla olan, kafeinli ve asitli tüm içeceklerden uzak kalınmalıdır.

Karbonhidrat kaynağı olarak nitelendirilen beyaz ekmek, makarna, pirinç de 15 günde 5 kilo verdiren diyet boyunca uzak kalınması gereken besinlerdir. Sağlıklı zayıflamak için diyetin size verdiği besinlerden karbonhidrat almalısınız.

15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyette Serbest Besinler

15 günde 5 kilo verdiren diyette dikkat edilmesi gereken yasaklıların yanında serbest olan besinler de yer almaktadır. Bilhassa sebzeler bu konuda ilk sırada yer almaktadır.

Yediğiniz sebzelerde ihtiyacınız olan vitaminler yer almaktadır. Dolayısıyla uzun süre tok kalmanızı sağlayan, diyet boyunca metabolizmanızın gücünü arttıran sebzelerden tüketmeniz faydalı olacaktır.

Bunların yanında yemeniz gereken bir başka besin grubu et ve et ürünleridir. Özellikle kırmızı et ve balık diyetiniz boyunca elinizin altında olması gereken besin grubudur.Protein, midenizin uzun süre tok kalmasını sağlayacaktır.

Bunun yanında dilediğiniz zaman spor yapabilecek enerjiyi de bu besin grubu ile karşılamanız önemlidir.

Diyet süresince yasaklılar listesinde yer alan beyaz ekmek yerine kepekli veya tam buğday ekmeği yemeniz gerekmektedir. Yediğiniz bu ekmekle aldığınız kalori yarı yarıya azalacak, 5 kilodan daha fazlasını vermeniz mümkün olacaktır.

15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler

15 günde 5 kilo verdiren diyet için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kurallara uyulmasıdır. 15 gün boyunca kendi istediğiniz besin gruplarını tercih etmemeli, listede yer alan yiyecekleri tüketmelisiniz. Bununla beraber özellikle ara öğünlerde doğmadığınızı düşünerek ölçü arttırmamalı yalnızca listede yazıldığı ölçüde besin almalısınız.

Diyet boyunca metabolizmanızın enerji kaybı yaşaması muhtemeldir. Bu dönemde olabildiğince fazla su içilmelidir. Su vücutta enerji artışını, yenilemeyi tekrar gerçekleştirecektir.

Yasaklı besin grubundan uzak kalındığı, yeterince egzersiz yapıldığı takdirde kilo vermenize hiçbir şey engel olmayacaktır.

15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyette Kahvaltıda Ne Yenir?

15 günde 5 kilo verdiren diyette kahvaltı tablonuzu kurallara uygun biçimde kendiniz yaratabilirsiniz. 2 hafta boyunca kahvaltıda eksik etmemeniz gereken ana besinler yumurta ve peynirdir.

Yumurtanızı sade veyahut sebzeli omlet şeklinde tüketebilir ya da haşlanmış olarak tercih edebilirsiniz. Ona ilave olarak domates, salatalık, bir adet biber, 2 adet kepek ekmeği yiyebilirsiniz. Bunlarla beraber kızartmalardan, kahveden ve şekerli ürünlerden uzak kalmanız önerilmektedir.

15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyette Ara Öğün Olarak Ne Yenmeli?

15 günde 5 kilo verebilmek için kahvaltınızı eksiksiz yapmanız gerekmektedir. Kahvaltıdan 2 saat sonra ara öğün olarak meyve tüketmeniz önerilmektedir. Elma, armut gibi aşırı tatlı meyvelerde en küçük olandan yalnızca 1 tane almaya özen göstermelisiniz. Bununla beraber bir kâse yoğurt yemeye dikkat etmelisiniz.

Protein dengenizi korumanızı sağlayacaktır. Günün kalan kısmında ikinci ara öğün için tarçınlı süt, bir tatlı kaşığı bal ilave edilmiş süt tercih edebilirsiniz. Çeşitlendirmek istediğinizde meyvelerde değişiklik yapabilir, süt yerine ayran kullanabilirsiniz.

15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyette Öğle Yemeğinde Ne Yenmeli?

15 günde 5 kilo verdiren diyetin ana öğünlerinden bir tanesi de öğle yemeğidir. Akşam yemeğine geçiş sürecinde bulunan öğle yemeğinin son derece hafif tutulması gerekmektedir.

Bu öğün için ton balıklı sandviç, kepek ekmekli tavuklu sandviç, 4 adet köfte veyahut tavuk bonfile tercih edebilirsiniz. Çeşitlendirmek istediğinizde 1 büyük balık, 1 kâse salata da yiyebilirsiniz.

Bu süreçte önemli olan sizin istediğiniz şekilde ancak kurallara bağlı hareket etmenizdir.

Öğle yemeklerinde aşırıya kaçmamalı makarna, pilav tarzı besinlerle karın doyurmamalısınız. Yapılan en büyük hata, hamur işleri veyahut fast food ile öğle aralarını geçiştirmektir. Bu hatayı yapmamalı, 15 gün boyunca iradenize sahip çıkmalısınız.

15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyette Akşam Yemeğinde Ne Yenmeli?

15 günde 5 kilo verdiren diyette akşam yemeklerinizde bir çeşit et, bir çeşit sebze ve salata yer almalıdır. Yemeklerinizi zeytinyağlı, etinizi mangalda ve yağsız hazırladığınız sürece her besini yeme özgürlüğünüz bulunmaktadır. Yalnızca bir porsiyon yiyebileceğinizi unutmamalısınız. Çeşitlendirmek istediğinizde haşlanmış et ürünlerine yönelebilirsiniz.

1 büyük ızgara balık, bir porsiyon taze fasulye, 1 kâse mevsim salatası 2 dilim kepekli ekmek akşam yemeği için örnek oluşturabilecek bir menüdür.

15 Günde 5 Kilo Verdiren Diyette Akşam Yemeğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

15 günde 5 kilo verdiren diyet boyunca akşam yemeklerinden sonra yemek yememelisiniz. Bir bardak şekersiz çay,  bir fincan Türk kahvesi veyahut bir şişe maden suyu içebilirsiniz. Gece uyumadan hemen önce bir bardak ılık suyun içerisine 3 damla limon damlatmalı, içip öyle yatmalısınız. Hem metabolizmanız daha rahat çalışacak hem de gece boyunca açlık hissetmenize engel olacaktır.

15 Günde 5 Kilo Verdiren Örnek Diyet Listesi

15 günde 5 kilo verdiren diyet için 1 günlük örnek diyet programı hazırladık. Siz, yukarıdaki açıklamalara göre çeşitli değişimler yaparak programı uygulayabilirsiniz.

Источник: https://zayiflamaiksiri.com/15-gunde-5-kilo-verdiren-diyet-listesi/

Kilo Kaybı Neden Olur? Kilo Kaybı Olduğu Nasıl Anlaşılır? – Sağlık Ocağım .NET

Yüzde 5 Kilo Kaybıyla Yenilenin!

Kilo kaybı, enerji harcamasına kıyasla enerji alımında azalma olduğu zaman, kilo kaybı meydana gelebilir.

Kilo kaybı, enerji harcamasına kıyasla enerji alımında azalma olduğu zaman, kilo kaybı meydana gelebilir.

Bu azalma bilinçli olarak kilo vermenin ya da diyet veya aktivite düzeyindeki bir değişikliğin sonucu olabilir. Kilo kaybı sıvı kaybından (örneğin, sıcak iklimde terlemeden dolayı) da ileri gelebilir ya da bir bozukluğun semptomu olabilir.

Vücut ağırlığı belli aralıklarla dalgalanma gösterebilir, ancak 6 ile 12 aylık sürede, istemsiz olarak kilonuzun %5’inden daha fazlasını kalıcı olarak kaybettiyseniz ve kaybetmeye devam ediyorsanız, bu durum endişelenmeyi gerektirir.

Nedeni açıklanamayan kilo kaybı mutlaka doktor tarafından araştırılmalıdır.

İştahsızlığa bağlı kilo kaybı nedenleri

Birçok hastalık, bireyin yemek yeme isteğini kaybetmesine yol açacak ölçüde iştahı azaltabilir, bu da kilo kaybına yol açar. İştah kaybı genel olarak kötüleşen sağlığın bir belirtisi de olabilir.

İştah kaybı nedenlerine gelince;

 • Depresyon nedeniyle yemek yeme isteğinin azalması,
 • Peptik ülsere bağlı ağrı ve bazı olgularda gıdadan kaçınma,
 • Bazı böbrek bozukluklarına bağlı gelişen üreminin (atık bir ürün olan ürenin kanda yükselen düzeylerinin) etkilerinden dolayı ortaya çıkan iştah kaybı,
 • Anoreksiya nervoza ve bulimia durumlarına bağlı iştah kaybı,
 • Karmaşık psikolojik faktörler nedeniyle bireyin yemek yeme örüntüsünün etkilenmesine bağlı iştah kaybı.

Sindirim sorunlarına bağlı kilo kaybı nedenleri

 • Gastroenteritler, kusmanın veya ishalin sonucu olarak kilo kaybına yol açar.
 • Yemek borusu kanseri (özofagus, kanseri) ve mide kanseri de kilo kaybına neden olabilir.
 • Kötü emilim de kiloyu etkiler.
 • Mide volvulusu, gastrit, gastroözofageal reflü, özellikle helikobakter pilori gibi mide hastalıkları kilo kaybı yapabilir.
 • Gastrointestinal sistem tıkanıklıkları kilo kaybına neden olabilir.
 • Çölyak hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit, safra kanalı tıkanıkları da sindirim sistemi kaynaklı kilo kaybı nedenleri arasındadır.

Metabolik sorunlara bağlı kilo kaybı nedenleri

Bazı bozukluklar hücrelerde metabolik aktivite hızını artırarak kilo kaybına neden olur.

Bunlara örnek verecek olursak;

Kilo kaybının diğer olası nedenleri

 • Pernisiyöz anemi,
 • Alzheimer hastalığı,
 • Parkinson hastalığı,
 • Adrenal yetmezlik,
 • Hipofiz yetmezliği,
 • Endokardit,
 • Hiperkalsemi,
 • Sarkoidoz,
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH),
 • Akciğer mantarı,
 • Pulmoner fibrozis,
 • Kronik karaciğer hastalığı,
 • Hepatit,
 • Konjestif kalp yetmezliği,
 • Alkoliklerde kronik pankreatit,
 • İntestinal lenfoma,
 • Süperior mezenterik arter sendromu,
 • Non-hodgkin lenfoma,
 • HIV enfeksiyonu, bağırsak solucanları ve diğer bazı enfeksiyon kaynaklı hastalıklar,
 • Diensefalik sendrom,
 • Felty sendromu,
 • Bezoar hastalığı,
 • Wilson hastalığı,
 • Polimiyaljia romatika,
 • Reaktif artrit,
 • Romatoid artrit,
 • Lupus eritematozus,
 • Madde bağımlılığı,
 • Bazı ilaçların yan etkileri,
 • Yanlış yapılan diyetler,
 • Diş problemleri,
 • Diğer bazı sistemik hastalıklar.

Kilo kaybının nedeni nasıl teşhis edilir?

İstemsiz kilo kaybının nedenleri anamnez (hastanın öyküsünü alma), fizik muayene, laboratuvar testleri, görüntüleme yöntemleri gibi yöntemlerle araştırılır.

Laboratuvar testleri: İlk yapılacak laboratuvar testleri; tam kan sayımı, sedimantasyon, idrar tahlili, kan biyokimyası, TSH, risk taşıyan bireylerde HIV testi, dışkıda gizli kan, B 12 vitamini, hiperkalsemi varlığında serum elektroforezi, PTH related-peptid, ACE, dihidroksivitamin D gibi testleri içerir.

Görüntüleme yöntemleri: Görüntüleme yöntemleri; göğüs radyografisi, abdominal bilgisayarlı tomografik inceleme, hiperkalsemi varlığında mamografi, demir eksikliği veya dışkıda kan izlenen hastalarda kolonoskopi, üst gastrointestinal sistem kanamalarında veya yutma güçlüğü olan hastalarda endoskopi, nörolojik semptomlar veya endokrin yetmezliği bulunan hastalarda kraniyal BT veya manyetik rezonans görüntüleme gibi yöntemlerdir.

Kilo kaybı tedavisi

Kilo kaybı tedavisi, kilo kaybına neden olan faktöre göre planlanır ve değişiklik gösterir.

Kilo kaybı varlığında takip gerekir mi?

Kilo kaybı genelde altta yatan ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

 • Nedenin bulunamadığı durumlarda hastanın ısrarla takip edilmesi ve testlerin devam edilmesi gerekir.
 • Nedenin yine bulunamadığı durumlarda hasta aylık kontrollerle (fizik muayene ve laboratuvar testleriyle) takip edilmelidir.
 • 6 ay boyunca yapılan aylık kontrollere rağmen neden hala bulunamamış ise, takip süresinin arası açılabilir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kilo-kaybi-neden-olur-kilo-kaybi-oldugu-nasil-anlasilir/

Sürekli Kilo Veriyorum, Neden Zayıflıyorum, Kilo Veriyorum?

Yüzde 5 Kilo Kaybıyla Yenilenin!

Diyet, egzersiz ve spora bağlı kilo kayıpları her bünyede yaşanılan normal bir durumdur. Ancak bazı kilo kayıpları, nedensiz ve ani olabilmektedir. İşte bu tür kilo kayıpları sağlık açısından risk teşkil eden ve nedeni araştırılması gereken bir sağlık sorunudurlar.

 Şayet siz de normal gündelik diyet listenizi değiştirmediyseniz ve spor, ağır tempoda çalışma ve programlı zayıflama diyeti uygulamadan ani kilo kaybı yaşıyorsanız ve bu kayıp 6 ay içinde normal kilonuzun %5i veya üzerinde ise; aşağıdaki sorunlardan birini yaşıyor olabilirsiniz.

İşte Ani Kilo Kayıplarının Olası Nedenleri:

Kanser

Açıklanamayan kilo kaybı, prostat, meme, akciğer, pankreas, yumurtalık ve kolon kanseri gibi farklı kanser tiplerinin ilk göze çarpan belirtilerinden biridir. Kanserin en kısa tarifi; kontrolsüz büyüyen hücrelerdir.

İşte bu hücreler büyümek için aldığınız gıdaları kullanarak sizin zayıflamanıza neden olur. Bazı kimyasal değişikliklere de neden olan kanser, ne kadar yerseniz yiyin bu kimyasal sorun sizin kilo almanızı engeller.

Ayrıca kanserin tedavisinde kullanılan radyasyon veya kemoterapi de iştahı kapatarak kanser hastasının daha da zayıflamasına neden olur. Her kanser türünün farklı belirtisi vardır.

Hipertiroidi

Hipertiroidi, tiroid bezinin fazla çalışmasına bağlı olarak tiroid hormonlarının fazla miktarda salgılanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hipertroidi ani kilo vermenin en sık karşılaşılan nedenlerindendir.

 Tiroit hormonlarının (T3 – T4) kan düzeyinin yüksek olması durumudur.

Bazı belirtileri; aşırı terleme, kalp hızında artış, sıcak basması, panik atak, ruh halinde dalgalanmalar, gözlerdeki irileşme(pörtlek bir hal), yorgunluk ve bitkinlik hali sayılabilir.

Parazitler

Bağırsaklarda üreyen bazı zararlı parazitlerde ani kilo kayıplarına sebep olmaktadırlar. Kıl kurdu, kanca kurdu ve tenyalar bunlara örnektir.

Yediğimiz besinlere hem ortak olurlar hem de yediklerimizden almamız gereken kalori, vitamin ve minerallerin bağırsaklardaki emilim oranını düşürerek onlardan daha az faydalanmamıza sebep olurlar.

 Genel belirtileri; iştahın artması, karın ağrısı, ishal, solgun cilt, makatta kaşınma ve yorgunluk hissidir.

Ani kilo kaybının diğer nedenleri şunlardır;

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. “Sonraki Sayfa” yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.   

Depresyon

Sebepsiz ani kilo kayıplarının bir nedeni de depresyondur. İştah kaybına ve beynin daha fazla düşünceden dolayı daha fazla şeker yakmasına neden olarak zayıflamanıza sebep olabilir.

Depresyon, uyku bozuklukları, konsantrasyon güçlüğü, olumsuz düşünceler, devamlı kaygı duyma ve intihar eğilimi gibi birçok belirti gösterebilir.

Depresyon bazı durumlarda kilo almaya da sebep olabilmektedir.

Diyabet

Nedensiz bir şekilde ani kilo kaybı yaşıyorsanız akla gelecek ilk nedenlerden biri diyabet yani şeker hastalığıdır. Vücutta yetersiz insülin üretimi veya vücudun insüline düzgün tepki vermemesi nedeniyle oluşan kronik bir hastalıktır.

Şeker hastasının kilo kaybetmesinin 2 nedeni vardır; birincisi sık idrara çıkma dolayısı ile oluşan sıvı kaybı, diğeri vücudun kandaki şekerden yeterince kalori alamamasıdır.

 Yetersiz insülin salgılanması sonucu, vücudumuz gereken enerjiyi yağ veya kas dokusunu yakarak elde eder. Buda zayıflamanıza sebep olur.

 Şeker hastalığının belirtileri; Sık idrara çıkma, aşırı susama, açlık hissi, bitkinlik hali, geç iyileşen yaralar, ayak ve ellerde uyuşma hissidir. Siz de kilo kaybının yanında bu belirtilerden bazılarını taşıyorsanız, bir Dâhiliye uzmanına muayene olmalısınız.

Mide Ülseri

Siz de anlamlandıramadığınız, ani kilo kaybı yaşıyorsanız;bu durumda mide ülseri de düşünülecek hastalıklar arasında gelir. Peptik ülser olarak ta bilinen mide ülseri; mide çeperinde veya oniki parmak bağırsağında oluşan yaralardır. Genel belirtileri; açıklanamayan kilo kaybı, bulantı, kusma, mide yanması, bazı durumlarda makattan kanama ve iştah kaybıdır.

Crohn Hastalığı

Crohn Hastalığı bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanma, besinlerin yeterince emilmeden vücuttan atılmasına sebep olur.

 Genel belirtileri; kilo kaybı, hafif ateş, ishal, karın ağrısı, kusma, alt mide krampları ve kanlı tuvalet görme olarak sıralanırlar.

Siz de bu sorunları yaşıyorsanız, gastroenteroloji veya enfeksiyon doktorlarından birine görünmeniz gerekir.

Ani kilo kaybının diğer nedenleri şunlardır;

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. “Sonraki Sayfa” yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.   

Page 3

Tüberküloz

Halk dilinde ince hastalık da denilen verem de ani kilo kayıplarında karşımıza çıkan bir diğer hastalıktır. Bulaşıcı olan bu hastalığa Mycobacterium tuberculosis bakterisi neden olur. En sık akciğerleri etkisi altına alır.

Bunun yanında sindirim sistemi, lenf bezleri, üreme veya sinir sistemlerinde de etkin olabilir. Uzun süren öksürük, gece terlemesi, ateş, devamlı yorgunluk gibi belirtileri vardır. Bazı enfeksiyon hastalıkları veya grip ile karıştırılmaktadır.

Belirtileri taşıyorsanız; dahiliye uzmanına görünürseniz muayene den sonra gerekli testleri isteyecektir.

Alzheimer

Orta yaş ve üstü insanlarda da görülebilen Alzheimer hastalarında da ani kilo kaybı gözlemlenmektedir. Londra'daki Psikiyatri Enstitüsündeki araştırmacıların 2005 yılında yaptığı bir araştırmaya göre; birçok Alzheimer hastasında hastalık başlamadan kısa bir süre önce ani kilo kayıplarının yaşandığı raporlanmıştır.

HIV Virüsü

İnsan bağışıklık sisteminin bu virüsü alt edememesi ve üstüne bu virüsün bağışıklık sistemi dengesini etkileyerek insanı diğer hastalıklara karşı dirençsiz hale getirmesi sonucunda ani kilo kayıpları yaşanmaktadır.

 Sanılanın aksine HIV ile AIDS tam olarak aynı şeyler değildir. HIV virüsü taşımanız öleceğiniz anlamına gelmiyor. HIV virüsü tıbben tedavi edilmezse, AIDS (edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu) hastalığının ilerleme tehdidi ortaya çıkıyor.

  Daha iyi beslenmeniz, hastalıklardan korunmanız ve doktor kontrolü ile hem HIV virüsü hem de buna bağlı oluşabilen AIDS hastalığı kontrol altına alınabilmektedirler.

Genel belirtileri Lenf düğümlerinde şişme, ateş, gece terlemeleri, boğaz ağrıları, kafa derisi-cilt ve yüzdeki döküntüler & kızarıklıklar, kas ve eklem ağrıları ve bitkinlik sayılabilir.

Açıklanamayan kilo kaybının diğer nedenleri

 1. Amfetaminler ve kokain tarzı uyuşturucular
 2. Parkinson, Addison veya çölyak hastalığı.
 3. Alkolik olmak
 4. Kemoterapi ,laksatifler veya tiroid ilaçlarının yan etkileri
 5. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı
 6. Hiperkalsemi
 7. Az sıvı tüketimi de ani kilo kayıplarına neden olabilirler.

Kuruyemiş Kaç Kalori Ve Kilo Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız 

Ballı Süt Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Ve Süt İçmek Kilo Yaparmı ? Tıklayınız

Cezerye Kaç Kalori, Besin Değerleri Ve Fındıklı Cezerye Tarifi Tıklayınız

Источник: https://www.mavikadin.com/surekli-kilo-veriyorum-neden-zayifliyorum-kilo-veriyorum

Yüzde 5 – 10 oranında kilo vermenin faydaları

Yüzde 5 Kilo Kaybıyla Yenilenin!
'ta Paylaş'da Paylaş

Kilo vermeyi düşünürken, çoğu kişide “ideal” vücut ağırlığı ya da nihai bir kilo kaybı hedefi vardır. İnsanlar, düzinelerce kilo vermedikçe daha sağlıklı olmayacaklarını düşünürler.

Bu bir yanlış anlamadır. Araştırmalar, kilo vermenin getirdiği faydaların yüzde 5-10 oranında kaybedilen kiloyla ortaya çıktığını göstermektedir. Bu, 200 kilo ağırlığında bir kişinin 10 ila 20 kilo civarından bir kilo kaybından büyük fayda sağlayacağı anlamına gelir.

Birçok obezite vakasında, yüzde 5-10 oranında verilen kilo insanların sahip olduğu yandaş hastalıklarda azalma olduğunu gösterir.

BariatrikLab Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi kurucusu Prof. Dr. Halil Coşkun, mütevazi bir şekilde kilo vermenin genel anlamda sağlığımızı nasıl etkileyeceği konusunda şu bilgileri verdi:

KOLESTEROL

LDL olarak da adlandırılan kötü kolesterolümüzü düşüren ilaçlar mevcut olsa da doktorlar ve hastalar HDL olarak adlandırılan iyi kolesterolü artırmanın (birkaç puan bile olsa) ne kadar zor olduğunu bilirler.

Yüzde 5-10 oranında bir ağırlık kaybı HDL kolesterolünde beş puanlık bir artışa neden olabilir. Bu, HDL’yi yükselterek, bir bireyin kalp hastalığı geliştirme riskini düşürebilir. Erkekler için 40 mg / dl’den fazla ve kadınlarda 50 mg’dan fazla HDL kolestrolü kalp hastalıklarına karşı koruyucu görevi görür.

Kanda yüksek miktarda zararlı diğer yağ benzeri parçacıklar var. Bunlara trigliseritler denir. Yüksek miktarda trigliseritleri olan insanlar, diğer sorunlar arasında kalp krizi ve felç riski altındadır. Normal seviyenin 150 mg / dl’nin altında olması gerekirken, 200 mg / dl’nin üzerindeki herhangi bir miktar yüksek kabul edilir.

Vücut ağırlığının yüzde 5-10’unu kaybetmenin trigliseridlerde 40 mg / dl’lik bir düşüşe sebep olduğu gösterildi ki bu önemli bir düşüştür. Bu seviye, aşırı alkol alımının azaltılmasının yanı sıra, egzersiz yapılarak, konsantre şekerler, karbonhidratlar ve yağlar için düşük bir diyet uygulayarak daha da gelişebilir.

YÜKSEK TANSİYON

Fazla vücut ağırlığı, hipertansiyon vakalarının yaklaşık yüzde 25-30’unu oluşturur. Artan vücut ağırlığı hemodinamik anormalliklere ve kan basıncının yükselmesine neden olan diğer değişikliklere neden olur.

Yüzde 5-10’luk bir kilo kaybıyla hem sistolik hem de diyastolik kan basıncı ortalama 5 mmHg azalır.

Sebzeler, meyveler yiyerek ve az yağlı süt içerek, tuz kısıtlı bir diyet yaparak, bu kilo kaybı potansiyel olarak daha da yükseltilebilir.

DİYABET

Şeker hastalığını taramak ve tedavisini izlemek için kullanılan laboratuvar belirteçlerinden birine Hemoglobin A1C adı verilir. Bu belirteç normal seviye 6.5’in altında olmalıdır. Araştırmalar, yüzde 5-10 kilo vermenin bu işaretleyiciyi ortalama yarı yarıya azaltabileceğini gösteriyor. Bu, bazı anti-diyabetik hapların kan şekerleri üzerindeki etkisine yakındır.

İNSÜLİN DİRENCİ

Kilo artışı ile görülen bir başka durum, insülin direnci adı verilen bir fenomendir. Bu bozuklukta, pankreas insülin adı verilen hormonu normalden daha fazla üretir. İnsülin kan şekeri düzeylerini normal tutmaktan sorumludur. Bu durumda, dokuların insülin etkilerine karşı dirençli olduğu için yüksek düzeyde insülin gerekir.

Birisi insülin direncine sahip olduğunda, kandaki yüksek insülin seviyesi, özellikle bel bölgesinde, anormal kolestrole, bazen erkeklerde saç dökülmesine, kısırlığa ve kadınlarda hormon düzeylerinde belli bir değişikliğe neden olur. Yüzde 5-10 oranında kilo kaybının, insülin düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğü ve bu nedenle bu koşulların tersine çevrilmesine yardımcı olduğu bulunmuştur.

UYKU APNESİ

Obstrüktif uyku apnesi, aşırı miktarda horlayan ya da uyku esnasında yeterli miktarda hava teneffüs edemeyen hastalarda sıklıkla teşhis edilen bir uyku bozukluğudur.

Bunun nedeni, uyku esnasında duraklamalar ve solunum boşluklarıdır. Bu hastalık yetersiz oksijenasyona neden olur. Bu, gün boyunca yorgunluk ve uyku haline neden olur.

Aynı zamanda, bazı hastalıkların tedavi, örneğin hipertansiyon gibi, süresini uzatır.

Uyku apnesi ortaya çıktığında, kandaki oksijen seviyeleri uyku sırasında çok düşüktür ve CPAP adı verilen bir solunum cihazı kullanılması gereklidir.

Yüzde 5-10’luk bir kilo kaybının uyku apnesini düzeltebileceği ve bazen apne çok şiddetli olmadığı taktirde hastaları CPAP solunum makinesinden kurtarabileceği ihtimal dahilindedir.

Bu, bazıları için büyük bir başarıdır, çünkü bir CPAP kullanmak hayat kurtarıcıdır, ancak bunu kullananlar tarafından sıklıkla hantal olarak algılanmaktadır.

İLTİHAP

Fazla ağırlığın insan vücudundaki hücrelere etkisini inceleyen çalışmalarda, yağ hücrelerinin ve özellikle de abdominal yağ hücrelerinin, kan damarlarında iltihaplanmaya neden olan çok sayıda madde ürettiği görülmüştür.

Bu enflamasyon daha sonra plaklara ve pıhtılara neden olabilir ve kalp atım hızını etkileyerek kalp krizine neden olabilir.

Kilo kaybı yüzde 10 düzeyine ulaştığında, kan dolaşımındaki iltihaplanmaya neden olan maddelerin seviyeleri önemli ölçüde düşer ve bu nedenle vasküler hasar riski de azalır.

Bütün bu faydalar yüzde 5-10 gibi düşük bir orandaki kilo kaybıyla ortaya çıkar. Nihai olarak kalp krizi veya felç geçirme ihtimalini de önemli ölçüde azaltır. Ilımlı bir ağırlık değişimi halihazırda muazzam sağlık yararlarına neden olmaktadır.

'ta Paylaş'da Paylaş

Источник: http://www.thegeyik.com/yuzde-5-10-oraninda-kilo-vermenin-faydalari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть