Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı

Yüzmenin Faydaları Vücuda 10 Müthiş Etkisi

Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı

Yüzmenin faydalarını nedir Diye düşünecek olursak uzmanlar tarafından araştırılmış. 10 Müthiş faydası önümüze çıkmaktadır.

Bunları incelediğimizde yüzme vücudumuzun her bölgesine nerde ise etki ettiğini görmekteyiz. Tek başına tüm spor egzersiz ihtiyaçlarımızı karşılayacak özeliklere sahip olan yüzme sporu.

Vücudumuzun sağlığı için önemi ve etkisi çok büyüktür.

Bir çok doktor ve sağlıklı yaşam uzmanı tarafından tavsiye edilen yüzmenin faydaları aşağıda 10 madde halinde sıralanmıştır.

Madde 1.Kemik sorunlarında pozitif şekilde etkilidir

yüzmenin faydaları maddeler halinde

Değerli okurlarımız Uzun süreli kas ve eklem sorunu olan insanlarda fiziksel ve fizyolojik aktivite olarak kesinlikle yüzmeden rahatlıkla faydalanabilir.

Su insanın kas, eklem ve dokuların vücudun diğer organlarıyla ve bölgeleriyle işbirliği içinde veya bağımsız şekilde çalışması için omurga üzerindeki baskıyı azaltmada yardımcı olur.

Eğer kemik iltihabı gibi sorunlarınız varsa yüzme sizin için diğer egzersizlerden farklı bir alternatif olacaktır.

Madde 2. Vücudumuzun Tüm kaslarını ve organlarını çalıştırıp güçlendirir

Genelde geleneksel spor salonu egzersizi belirli bir kas grubunu çalıştırmaya yöneliktir. Büyük bir kısmı, eklem ve kemik problemi olanlar için de tehlidir. Yüzme ise bütün kas gruplarını eşit şekilde çalıştırır, Vucudumuzdaki eklem ve kemiklerin organların tümünü çalıştırır.

Vücudun Esnekliğini artırır

İnsan vücudu Suyun içinde kemikler ve eklemler daha da rahatlar. Bu sayede yüzenler esneklik kazanır ve uzuvlarını daha geniş açılarda rahatlıkla açabilirler.

Madde 3. Yüzme Kilo Yakar ve Zayıflatır

Önemli bir araştırma sonuçlarına göre yüzme ile 1 saatte yaklaşık ( 520 ) kalori de yakmak mümkün.

Madde 4. Kalp sağlığını olumlu bir şekilde destekler

Bir çok kalp hastasına, kan basıncını artıracak ve kalbe aşırı yüklenilecek yorucu fiziksel aktiviteler önerilmiyor. Bu nedenle yüzme, kalp hastaları için ideal bir aktivite olarak görülüyor.

Madde 5. Kilo kontrolüne yüzme yardımcı olur

Çoğu egzersizlere göre yüzme daha eğlenceli bir spordur. Bu nedenle spor yapmak isteyenlerin genelde ilk tercihi yüzmeden yana olur.
Yüzme, Vücudumuzda bütün kasların senkronize şekilde çalışmasını sağlayarak kilo kaybını ve vücut şekillendirmeyi sağlar.

Madde 6. Astım hastalığına iyi gelir

İnsan yüzünce solunum hızı ve derinliğini de daha kaliteli hale getirerek astımlı hastaların genel durumunda bir iyileşme sağlar.
Fiziksel olarak astımlılara uygun olmayan salon egzersizleri yerine yüzme, önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Madde 7. Kolesterol seviyesini dengeler

Vücutta yüzme, enerji üretimi için yağ depolarının kullanımına yardımcı olan bir egzersizdir. Geleneksel spor salonu ve koşuya göre daha yaklaşık 3 ila 5 kat daha fazla kalori harcanan ve enerji üretimi sağlanan yüzmeyle kolesterol de dengede tutulur

Madde 8. Diyabet riskini düşürür

Kişinin Yüzmeyle birlikte bütün kaslar çalışır ve yağ depolarındaki birikim de azalır. Bu durumda insülin dokuların duyarlılığı artar ve diyabet riski de düşer.

Eğer diyabetliyseniz, yüzerek, diğer egzersiz lerdeki koşullardan daha rahat hissedersiniz ve hipoglisemi için de sebep yaratmamış olursunuz.

Eğer herhangi bir sorununuz varsa, yine de mutlaka önce doktorunuzla yüzme hakkında konuşmalısınız.

Madde 9. Beynin oksijen alımını artırır

Kişinin Yüzme, solunumu kuvvetlendirerek kan ve dokulardaki oksijen alımının kalitesini de artırır.
Araştırmacılara göre, yüzme bu sayede, hareketsiz çalışan kişilerin algı ve zekalarının gelişimine yardımcı olur.

Madde 10. Genel kan dolaşımını iyileştirir

İnsanın Yüzme, tüm uzuvları ve kasları harekete geçirerek ve kalbe giden temiz kan akışını artırır. Bunun sonucunda genel olarak vücudumuzda sağlıklı bir dolaşımı teşvik eder.
Bacaklarınızın sürekli hareketi ile lenf drenajı artar, eklem ve dokularda ağrı, rahatsızlık ve şişmeler de engellenir.

Yüzmenin Faydaları Uzman Tarafından Videolu Anlatım

Not : Bir önceki yazımı olan göbek eritme hareketleri konumuza tıklayarak gidebilirsiniz.

Источник: //diyetsaglikliyasam.com/yuzmenin-faydalari-vucuda-10-muthis-etkisi/

YÜZMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı

Yüzme, kişinin kendisini su üzerinde itmesi ile hareket etmesi esasına dayanan bir aktivite, egzersiz ya da spordur. Yüzme hareketinde vücudun, hem kol hem de bacak gibi uzuvları aktif şekilde işlev göstermektedir.

İnsanoğlu, anne karnında su içerisinde hareket etmeyi doğuştan bilmektedir. Yüzme, bir spor olarak ya da eğlenceli aktivite olarak yapılmaktadır. Yüzmenin öğrenilmesi amacı ile birtakım yüzme kursları da düzenlenmektedir.

Genellikle yaz aylarında denizde ya da havuzda gerçekleştirilen yüzme, kış aylarında da kapalı havuzlarda gerçekleştirilmektedir.

Ortalama olarak, insan vücudu su ile karşılaştırıldığında 0.98 göreceli yoğunluğa sahip olduğu için, su üzerinde durabilmek mümkün olmaktadır. Suyun tuzluluk oranı da suyun kaldırma kuvvetini etkileyen önemli bir faktördür.

Yüksek miktarda tuz içeren su ya da deniz üzerinde insan vücudunun yükselmesi daha kolay olmaktadır. Çünkü tuzlu suyun kaldırma kuvveti daha fazladır. İnsan vücudu, suya göre çok az miktar daha düşük yoğunluğa sahiptir.  Bundan dolayı yüzerken su, insan vücudunu kaldırarak, yüzme işlevini kolaylaştırır.

Sonuç olarak yüzme, kara üzerinde yapılan koşu gibi aktivitelere göre düşük etkili bir aktivitedir. Suyun yoğunluğu ve viskozitesi, objelerin su üzerinden hareket edebilmesi için direnç oluşturmaktadır.

Yüzerken, uygun nefes kontrolleri yapılarak ve uygun giysi, ekipman kullanarak, çok daha hızlı şekilde hareket etmek mümkündür. Böylece yüzerken suya karşı direnç gösterilmiş olunur.

Değişik şekillerde yüzmek mümkündür ve bu yüzme stilleri ortalama olarak 30-40 yıl içerisinde geliştirilmiştir. Buna göre, yüz üstü ya da geri geri yüzmek mümkündür. Yüzme şekillerinin bazı isimleri bulunmaktadır. Kelebek stil, kurbağalama stil, geri geri ve serbest stilde yüzme şekillerinin haricinde, köpek yüzüşü gibi yüzme şekli de vardır.

Yüzmenin tarihi MÖ 2000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Buna göre, Gılgamış Destanı, Odise Destanı, İncil Destanı ve diğer bazı İngiliz Destanları’nda yüzmeden bahsedilmektedir. 1538 yılında, bir Alman profesör olan Nikolaus Wynmann yüzme ile ilgili kitap yazan ilk kişidir.

Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yüzme, fiziksel bir aktivite olduğu için, her şeyden önce kilo kontrolü sağlamaktadır. Kilo vermeye yardımcı olan yüzme, başta kardiovasküler sağlık olmak üzere, birçok açıdan faydalı bir spordur.

Yüzme, kaslar ile kemikleri güçlendirir ve geliştirir, uyku problemlerini çözmeye yardımcı olur, stres seviyesini azaltır ve daha mutlu hissedilmesini sağlar. Diyabet riskini azaltan yüzme, kolesterolü düzenler ve tansiyon değerlerini ayarlar.

Ayrıca yüzme, diğer fiziksel etkinliklere göre terlemeye sebep olmayan temiz bir spordur. Yüzme, eklem ağrılarının ve kramplarının giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

1.Kilo Kontrolü

Özellikle 30 dakika boyunca yapılan kurbağalama yüzüş, yaklaşık olarak 367 Kcal’nin yanmasına yardımcı olmaktadır. Yüzen kişinin yüzme hızına ve kilosuna bağlı olarak bu kalori değeri değişim gösterebilmektedir.

Yarım saat süren ritimli yürüyüş ile yakılan kalori sadece 99 Kcal ve bisiklet sürülerek yakılan kalori ise 240 Kcal civarındadır. Buradan da yola çıkarak, yüzme ile yakılan kalorinin değeri ortaya çıkmaktadır.

Böylece yüzme, ideal ve sağlıklı bir kilo kontrolü sağlamaktadır. Aslında yüzme, kilo vermeye yardımcı bir fiziksel aktivite değil, özellikle bel çevresinde oluşan yağların erimesine yardımcı olan bir spordur.

Yüzme sırasında birçok farklı tür kas harekete geçtiği için, yüzme vücudu şekillendiren fiziksel bir aktivitedir.

2.Stres

Dünya çapında yaklaşık 4000 yüzücü üzerinden yapılan bir araştırmaya göre, yüzücülerin, yüzme faaliyetini gevşetici ve rahatlatıcı bir spor olarak bulduğu saptanmıştır.

Yine yapılan bazı araştırmalara göre yüzme, mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin hormonunun salgılanmasını etkileyen bir egzersiz olarak görülmüştür. Yüzme, stres düzeyini azaltır, sinirleri gevşetir ve rahatlatır, ruhsal olarak çok daha iyi hissetmenizi sağlar.

Su içinde yapılan bir aktivite olan yüzme, öfke ve sinirlilik gibi ruhsal durumların sakinleşmesini sağlar.

3.Güçlü Kaslar

Su içerisinde hareket etmek oldukça zorlayıcıdır. Çünkü, suyun direnci, havaya göre 44 kat daha fazladır. Bundan dolayı su içerisinde hareket ederken normalden çok daha fazla efor harcarız. Yüzme bu sebeplerden dolayı, kasların daha güçlü olmasını sağlar ve kasları şekillendirir.

4.Uyku

Yapılan araştırmalar, gün içerisinde yüzme etkinliğinin yapıldığı zamanların gecesinde, kişilerin daha çabuk uykuya daldıklarını göstermiştir. Yüzme sırasında çok fazla enerji harcandığından dolayı vücut yorgun düşmekte, bu durum ise uyku yoğunluğunu artırmaktadır.

5.Kalp Sağlığı

Yüzüldüğü zaman su, vücudu sarar ve vücuda bir basınç uygular. Bu durum, kan dolaşımının daha etkin faaliyet göstermesini sağlamaktadır.

Kalp ritimlerini de düzenleyen yüzme, kan dolaşımını düzenleyerek kalp sağlığını korur. Aynı zamanda yüzme, akciğerin solunum kapasitesini geliştirir ve kalbe daha çok temiz kanın ulaşmasını sağlar.

Bundan dolayı yüzme, diğer egzersiz türlerine göre daha çok kalp sağlığını destekleyen bir aktivitedir.

6.Diyabet 2

Haftada üç ya da dört defa tekrarlanan yüzme, düşük glisemik içerikli besin tüketilmesi ile birlikte desteklendiğinde, kandaki şeker seviyesinin kontrol edilmesini sağlamaktadır.

7.Tansiyon ve Kolesterol

Yapılan bazı çalışmalar, haftada üç defa günlük yarım saat süre ile yapılan yüzmenin, tansiyonu önemli derecede düşürdüğünü göstermiştir. Buna göre, 10 hafta boyunca düzenli olarak yapılan yüzme, hem tansiyonu hem de kandaki kötü kolesterol seviyesini (LDL) düşürmeye yardımcı olmaktadır.

8.Eklem İltihabı ve Sırt Ağrıları

Yapılan birçok araştırma, yüzmenin kas ve kemik ağrılarını dindirmeye yardımcı olduğunu ve iskelet problemlerini gidermeye yardımcı olduğunu desteklemektedir.

Özellikle, ılık ve sıcak su içinde yüzmek, eklem iltihabı ağrıları, eklem ağrıları ve sırt ağrıları gibi sağlık sorunlarını gidermeye yardımcı olmaktadır.

Vücudun esnekliğini artıran yüzme, özellikle diz ve eklem ağrılarını dindirmeye yardımcıdır.

9.Esneklik

Yüzme kasların ve kemiklerin çok aktif olarak kullanıldığı bir spordur. Bundan dolayı yüzme, kas ve kemiklere esneklik kazandırarak, çok daha dayanıklı ve güçlü olmalarını sağlamaktadır.

Yüzmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

 • Yüzerken soğukkanlı ve sakin olmak önemlidir. Çünkü, özellikle derin sularda yüzerken panik ve heyecan yapılması halinde, ölümcül tehlerin gelişmesi yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Özellikle çok derin sulara açılırken mutlaka gerekli ekipman kuşanılarak yüzülmelidir.
 • Çok yorgun hissedilmesi halinde yorgun ve bitkin bir şekilde yüzmek oldukça riskli olacaktır.
 • Küçük çocuklar ya da bebekler yüzdürülürken derinlere açılmak da tehli ve risklidir.
 • Hipotermi yani vücut ısısının anormal şekilde düşük olması şeklinde bir rahatsızlığı olan kişilerin çok fazla yüzmesi kalp yetmezliğine yol açabilmektedir.
 • Çok fazla yüzmek, yorgunluk ve bitkinliğe sebep olmakla birlikte, kol ve bacaklarda kramplar yaşanmasına da neden olmaktadır.
 • Temiz ya da yeteri kadar hijyenik olmayan sularda yüzmek, bakteri, virüs ve parazitlerin vücuda yerleşmesine sebep olabilmekte, bu durumda enfeksiyon oluşumuna yol açabilmektedir.
 • Özellikle kalp hastalarında çok fazla yüzme, kalp krizlerine sebep olabilmektedir.
 • Son olarak, yüzmede boğulma riski her zaman bulunmaktadır.

Источник: //evdesifa.com/yuzmenin-faydalari-nelerdir/

Maden Suyunun Faydaları

Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı

Maden suyunu genelde yemeklerden sonra hazmın kolaylaştırılması için tüketiriz ve bunun dışında sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu çoğumuz bilmeyiz. Sıradan bir maden suyunun sağlık açısından faydaları gerçekten şaşırtıcı.

Maden suyunu sağlık açısından faydalı kılan en önemli özelliği magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller açısından zengin olmasıdır. Normal suyun dışında maden suyunun tüketimi hazmı kolaylaştırmanın yanında başka faydalar da sağlamaktadır.

Maden suyunun insan beyni üzerinde olumlu yönde etkileri olduğuna inanılır. Bunun yanında sinir sistemi sağlığını koruyan bazı mineraller içermektedir. Bu minerallerin eksikliği başka beyin ve sinir sistemi olmak üzere diğer organlarda bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Diyabetten kalp sağlığına, yağların yakılmasından kilo vermeye kadar geniş bir yelpazede insan sağlığını koruyan maden suyu, aynı zamanda yan etkisi olmayan nadir besin kaynaklarından bir tanesidir.

Maden suyunun tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey, hazır satılan maden sularının içerdiği şeker ve diğer kimyasal katkı maddelerinin tüketilecek maden suyunda olmadığından emin olunmasıdır.

Maden Suyu Kemik Sağlığını Destekler: Maden suyu kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik sağlığı için faydalı bir içecektir.

Kalsiyum, kemik oluşumunda ve sağlığının korunmasında gerekli olan maddelerin en başında gelir.

Düzenli olarak maden suyu tüketimi kemik ve diş sağlığını korur ve bunun yanında yaşlılığa bağlı olarak meydana gelebilecek kemik sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

Vücutta Yağları Düzenlemeye Yardımcı Olur: Maden suyunun en önemli özelliğinden birisi vücutta yağ oranını düzenleyebilmesidir.

Zayıf insanların kilo almasını sağlayabilir ve bunun tam aksine kilolu insanların da kilo vermesini teşvik edebilir.

Ayrıca diğer şekerli ve gazlı içeceklerin aksine maden suyu hem mide için zararlı değildir hem de kilo almaya neden olabilecek kimyasal katkılar içermemektedir. Bu yüzden, tamamen doğal olan maden suyu tüketimi sağlık açısından bir risk taşımaz.

Maden Suyu Kan Basıncını Düzenler: Maden suyu aynı zamanda herhangi bir nedenden dolayı kan basıncında meydana gelen dalgalanmaları giderebilir.

Bunu en çok iyi miktarda içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde başarabilir. Bu iki mineral aynı zamanda beyin sağlığını da korumaktadır. Beynin aktivitesini arttırır.

Beyinde elektrotların dengesini de ayarlayan bu iki mineral dolayısı ile kan basıncını da sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

Kardiyak Hastalıklarını Giderebilir: Maden suyu vücutta yağı eritme gücüne sahiptir. Bu durumda vücutta kötü kolesterolün meydana gelmesini engelleyebilir. Kılcal damarlarda ve dokularda biriken yağlar, kötü kolesterolün yükselmesine neden olur.

Mineral bu noktada devreye girer ve kötü kolesterolün yükselmesine neden olan unsurları ortadan kaldırır. Bu özelliğinden dolayı ayrıca dolaylı olarak kalp sağlığına da katkıda bulunur, kalbin aşırı çalışmasını önler ve kalp krizi riskini azaltır.

Maden suyu genel anlamda kılcal damarların sağlığının korunmasına yardımcı olur, kılcal damarların tıkanmasına engel olarak bir çok açıdan insan sağlığına hizmet eder.

Vücutta Asit Seviyesini Dengeler: Maden suyu bol miktarda sülfatlar içermektedir. Sülfatlar, pankreas lipaz ve amilaz gibi sindirim enzimlerini üretmek için katalizörler içerirler.

Bu sindirim enzimleri şişkinlik ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bundan başka, duodenum sağlığını korur ve toksinlerin pıhtılaşmasını azaltır.

Bütün bunların sonucu olarak da özellikle sindirim sistemi için çok önemli olan asit oranını sağlıklı bir seviyede tutmayı sağlar.

Maden Suyu Fiziksel Canlılığı Sağlar: Maden suyunun içerdiği magnezyum ve potasyumlar insan kasları üzerinde olumlu etkiler sağlar. Kas sağlığının korunması için bu iki mineral çok önemlidir.

Bu mineraller aynı zamanda kasların sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur, yani yağların kaslardan atılarak kas oranının artmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kaslarda genişleme ve esneme özelliğine katkıda bulunarak kramp gibi sorunların oluşmasına izin vermez.

Bütün bunların sonucu olarak da maden suyu vücutta fiziksel bir canlılık ve zindelik oluşturur.

Maden Suyu Zihinsel Uyanıklılığı Arttırır: Maden suyunun içerdiği mineraller aynı zamanda bellek için gerekli olan mineralleri içermektedir. Bu durum beyinde elektrotların etkili bir şekilde çalışmasın sağlar.

Maden suyu kişinin hafıza faaliyetlerini ve konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olabilir. Bütün bunların sonucu olarak maden suyu zihinsel uyanıklılığı arttırır ve ayrıca zihinsel yorgunluğu giderir.

Bu yüzden günde bir miktar maden suyu tüketimi aynı zamanda stresle mücadelede bünyeyi güçlendirir.

Maden Suyu Cilt Sağlığına Katkıda Bulunur: Maden suyu cilt sağlığına faydalı olan silis parçacıkları da içermektedir. Silika cilde doğal bir parlaklık ve güzellik katar. Aynı zamanda ciltte meydana gelebilecek kararma, koyuluk, akne ve bu gibi benzer sorunları giderebilir. Bunun yanında cildin esnekliğini korur, nemlendirir.

Maden Suyu Ağrıları Giderebilir: Maden suyu aynı zamanda hafif ağrıları giderebilir. Özellikle sindirim sisteminde meydana gelen şişme ve hazımsızlıklardan kaynaklanan ağrıların ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Maden Suyu Saç Sağlığı İçin Faydalıdır: Maden suyu saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini ve sağlıklı kalmasını sağlayabilir. Bazı saç bakımı şampuanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Saçlara parlaklık katar.

Bunun dışında kafa derisinde ph seviyesini dengeleyerek saçların dökülmesini engelleyebilir. Bunun dışında beyine giden oksijen miktarının artmasına yardımcı olabilir. Güneşin verdiği zararlara karşı saçların mukavemetini arttırır.

Maden Suyunun Zararları:

Maden suyu aşırı tüketilmediği sürece her yaştan insan için faydalıdır. Günde ortalama bir bardak tüketimi herhangi bir soruna neden olmaz. Fakat bazı durumlar farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

 • Maden suyu natural ve doğadan olmalıdır. Fabrikalarda içerisine farklı kimyasal maddelerin katıldığı maden suları bu yazıda bahsedilen maden suyu kapmasına girmemektedir.
 • İshal ve idrar yolu sorunları esnasında tüketimi ertelenmelidir.

Tavsiyeler

Maden suyu genel anlamda her yaşta insanın kullanabileceği etkili bir içecektir. Faydalarından maksimum derecede faydalanmak için doğadan elde edilen maden sularının tüketilmesini tavsiye ederiz.

Kaynaklar

Источник: //www.acil.net/maden-suyunun-faydalari/

Yüzme

Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı

Bu yazımda dünyanın en yararlı sporlarından biri olarak bilinen yüzmenin bizlere sağladığı yararları ve yüzme tekniklerinden bahsedeceğim…

Yararları

 • Yüzme sporu beden gelişiminin temel sporlarından biridir. Tüm vücut kaslarının kullanıldığı sporlardandır. Su direncine karşı yapılan bir spor olması nedeniyle kas kuvvetine ve genel dirence önemli katkılarda bulunmaktadır.
 • Spor belli bir yaşam disiplini verir. Bu yaşam disiplinini en iyi sağlayan sporlardan biri yüzme sporudur.

  Erken yaşlarda başlama olanağı olan birkaç spordan biri olması ve insan doğasına uygunluğu nedeniyle yüzme sporu bu disiplini sağlar. İnsan doğasının en kolay uyum sağladığı spor dalı olması çok ileri yaşlara kadar uygulanabilecek spor olmasını sağlar. Yürümek kadar doğal ve kolay bir spordur.

 • Sporda saldırganlığı azaltan ve yarış ortamında çok çalışanın başarılı olması doğasını kabul ettiren bir spordur. Çalışmayan başarılı olamaz ve daha çok çalışanın başarısını alkışlamak gerekir. Ondan daha başarılı olmak için ondan daha fazla alışmak gerekliliğini kabul etmek gerekir.

  Birey olarak kendine güveni ve başarabileceklerini önceden görmeyi sağlar.

 • Düzenli çalışmalar yüzme sporunda nerelere gelinebileceğini ve kişinin sınırlarını ne kadar zorlayabileceğini ortaya koyar.

 • Başarılı olmak onu korumayı ve daha çok çalışmayı, başarısız olmak ise yapılan hataları gözden geçirip ders alarak eksiklikleri gidermeyi ve yeniden çalışmayı gerektirir. Yüzme sporu bu yaşam anlayışının en iyi yaşandığı ortamdır.

 • Bağışıklık sistemini uyarması ve metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlaması kişileri hastalıklardan korumaya yönelik önemli katkılar sağlar. Kuzey ülkelerinde yaşayanlar soğuk ortamlarda dirençlerini arttırmak için soğuk sulara girmek alışkanlığı kazanmışlardır. Bu davranış onların dolaşım sistemlerinde de düzenleyici etkiler yapmaktadır. Damar hastalıklarını görülme sıklığını azaltır.

Ne Kadar Yüzmeliyiz?

Spor amaçlı yüzme sporu ile uğraşmak için haftada iki ya da üç gün yüzme sporuna bir saat zaman ayırmak yeterlidir. Bu süre karada yapılacak çalışma öncesi gerdirme egzersizleri ile geliştirilebilir.

Yüzme sporunda belli bir mesafenin yüzülmesi hedeflenerek çalışmalara başlanmalı ancak nefes alış veriş tekniği ve yüzme sitillerinin buna uyumu için eğitim alınmalıdır. Temel yüzme eğitimi almayan kişilerin yüzme mesafesi uzadıkça yorulmaları daha çabuk olacaktır.

Su ile uyum içinde yapılan bir yüzme sporu hem ruhsal dinginlik hem de beden gelişimi sağlayacaktır. Su direncine karşı yanlış hareketler ise kişinin çabuk yorulmasına ve bu spora fazla devam edememesine neden olacaktır.

Adım Adım Yüzme Teknikleri

İlk önce yüzme bilmeyen biri su yüzeyinde kalmayı öğrenmelidir.Su yüzeyinde yatay şekilde durduğumuzda önemli bir bölümü tamamlamış oluyoruz.

Başlıca Yüzme tekniklerini sıralarsak, basitten karmaşığa: Su üzerinde durma, Su üzerinde yatay durma, ayak çırpma ve kulaç atma ve tabi en önemlisi nefes almaktır.

Yüzme Teknikleri Adımı 1 : Su üzerinde durma ;

İlk öğreneceğimiz şey budur. Her hangi bir yüzme havuza girdik. Havuzun kenarından tutunuyoruz.

Ciğerlerimizi tamamen havayla doldurduk ve kısa süreliğine yaklaşık bir yada iki saniye elinizi yüzme havuzun kenarından bırakın bakalım batıyor musunuz? Fark edeceğiniz şey şudur: ciğerleriniz havayla dolduğu için yoğunluğunuz suyun yoğunluğunun altındadır ve bu yüzden batmayacaksınız.  Önemli not: yüzme havuzuna giderken,  bunu kendi başınıza yanınızda profosyenel bir yüzücü olmadan denemeyiniz. Can güvenliğinizi riske atmayınız.

Yüzme Teknikleri Adımı 2: Su içinde Yatay durma ;

Bir sonraki yüzme tekniği su üzerinde yatay konumda durabilmektir. Kolay olan su üzerinde ağzın su içinde kalacağı şekilde yatay durmaktır. Yüzme havuzuna girin. Kollarınızı yana koyarak su üzerinde bir kaç saniye yatay durmayı deneyin. Başınız ilk seferde su içinde olabilir.

Birkaç saniye batmadan durun. Bir diğer yatay durma şekli ise su içinde ağız dışarıda olacak şekilde yatay durmaktır.   Bu diğerine göre biraz daha zordur. Burada gene kollarınızı ve bacaklarınızı iki yana açın. Su üzerinde yatay dururken yapmayacağınız tek şey paniklememek olsun.

Yüzme Teknikleri Adımı 3: Ayak Çırpma ;

Yüzme sırasında hareket etme. Su üzerinde yatay konuma gelen sırt üstü de olabilir ağız su içinde olacak şekilde de olabilir. Kulaç atmadan sadace ayaklarınızı kullanarak yüzmeye çalışılarak yapılır.

Bunun için yüzme havuzuna girin, su üzerine uzanın. Kollarınızı öne doğru uzatın. Hatta bir elinizi diğer elinizin üzerine koyun. Sadece ayak çırparak hareket etmeyi deneyin.

Not: can güvenliğiniz açısından iyi yüzme bilmiyorsanız bunu tek başınıza denemeyin.

Düz bir şekilde ilerlemek için yüzme havuzunun alt kısmında siyah çizgi vardır. Ona bakarak yüzün.

Yüzme Teknikleri Adımı 4: Kulaç Atma ;

Ayaklarınızı çırpmanın yanında kollarınızı ileri doğru hareket ettirip suyu çekme ve itme işidir, bir nevi köpek yüzme stili. Bu hareketi de yapmayı başarırsanız Köpek yüzme stili denen en basit yüzme stilini öğrendiniz demektir.

Bundan sonraki adım ise bir yüzme stili öğrenmektir. Belli başlı yüzme teknikleri: Serbest Yüzme, Sırt üstü yüzme, Kelebek yüzme ve kurbağalama yüzmedir. Doğru bir şekilde yüzmek için bir yüzme kursuna yazılmak en isyisidir. Aksi  taktirde doğru bir yüzme tekniği geliştiremessiniz.

Şimdi serbest stil yüzmenin nasıl yapıldığına dair video ile bilgileri pekiştirelim.Video ingilizce ama yapılan hareketler ile öğrenebilirsiniz.

Tabiki bu sporun dikkat edilmesi gereken ve yapmaması gereken kişiler var;

Kimler yüzmesi sakıncalıdır?

Bazı durumlar bazı insanların yüzme sporunu yapmasına engeldir. Bu durumlar:

* Epilepsi* Kulak enfeksiyonları

* Sinüzit

Источник: //orknbkts.wordpress.com/2012/07/21/yuzme-yararlari-teknikleri-ne-kadar-yuzmeliyiz/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zeytinlerin erken hasadı kötü kolesterolü düşürüyor
Zeytinlerin erken hasadı kötü kolesterolü düşürüyor