Yüzünüzü Maden Suyu İle Yıkamayın!

Maden Suyunun Faydaları

Yüzünüzü Maden Suyu İle Yıkamayın!

Maden suyunu genelde yemeklerden sonra hazmın kolaylaştırılması için tüketiriz ve bunun dışında sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu çoğumuz bilmeyiz. Sıradan bir maden suyunun sağlık açısından faydaları gerçekten şaşırtıcı.

Maden suyunu sağlık açısından faydalı kılan en önemli özelliği magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller açısından zengin olmasıdır. Normal suyun dışında maden suyunun tüketimi hazmı kolaylaştırmanın yanında başka faydalar da sağlamaktadır.

Maden suyunun insan beyni üzerinde olumlu yönde etkileri olduğuna inanılır. Bunun yanında sinir sistemi sağlığını koruyan bazı mineraller içermektedir. Bu minerallerin eksikliği başka beyin ve sinir sistemi olmak üzere diğer organlarda bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Diyabetten kalp sağlığına, yağların yakılmasından kilo vermeye kadar geniş bir yelpazede insan sağlığını koruyan maden suyu, aynı zamanda yan etkisi olmayan nadir besin kaynaklarından bir tanesidir.

Maden suyunun tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey, hazır satılan maden sularının içerdiği şeker ve diğer kimyasal katkı maddelerinin tüketilecek maden suyunda olmadığından emin olunmasıdır.

Maden Suyu Kemik Sağlığını Destekler: Maden suyu kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik sağlığı için faydalı bir içecektir.

Kalsiyum, kemik oluşumunda ve sağlığının korunmasında gerekli olan maddelerin en başında gelir.

Düzenli olarak maden suyu tüketimi kemik ve diş sağlığını korur ve bunun yanında yaşlılığa bağlı olarak meydana gelebilecek kemik sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

Vücutta Yağları Düzenlemeye Yardımcı Olur: Maden suyunun en önemli özelliğinden birisi vücutta yağ oranını düzenleyebilmesidir.

Zayıf insanların kilo almasını sağlayabilir ve bunun tam aksine kilolu insanların da kilo vermesini teşvik edebilir.

Ayrıca diğer şekerli ve gazlı içeceklerin aksine maden suyu hem mide için zararlı değildir hem de kilo almaya neden olabilecek kimyasal katkılar içermemektedir. Bu yüzden, tamamen doğal olan maden suyu tüketimi sağlık açısından bir risk taşımaz.

Maden Suyu Kan Basıncını Düzenler: Maden suyu aynı zamanda herhangi bir nedenden dolayı kan basıncında meydana gelen dalgalanmaları giderebilir.

Bunu en çok iyi miktarda içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde başarabilir. Bu iki mineral aynı zamanda beyin sağlığını da korumaktadır. Beynin aktivitesini arttırır.

Beyinde elektrotların dengesini de ayarlayan bu iki mineral dolayısı ile kan basıncını da sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

Kardiyak Hastalıklarını Giderebilir: Maden suyu vücutta yağı eritme gücüne sahiptir. Bu durumda vücutta kötü kolesterolün meydana gelmesini engelleyebilir. Kılcal damarlarda ve dokularda biriken yağlar, kötü kolesterolün yükselmesine neden olur.

Mineral bu noktada devreye girer ve kötü kolesterolün yükselmesine neden olan unsurları ortadan kaldırır. Bu özelliğinden dolayı ayrıca dolaylı olarak kalp sağlığına da katkıda bulunur, kalbin aşırı çalışmasını önler ve kalp krizi riskini azaltır.

Maden suyu genel anlamda kılcal damarların sağlığının korunmasına yardımcı olur, kılcal damarların tıkanmasına engel olarak bir çok açıdan insan sağlığına hizmet eder.

Vücutta Asit Seviyesini Dengeler: Maden suyu bol miktarda sülfatlar içermektedir. Sülfatlar, pankreas lipaz ve amilaz gibi sindirim enzimlerini üretmek için katalizörler içerirler.

Bu sindirim enzimleri şişkinlik ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bundan başka, duodenum sağlığını korur ve toksinlerin pıhtılaşmasını azaltır.

Bütün bunların sonucu olarak da özellikle sindirim sistemi için çok önemli olan asit oranını sağlıklı bir seviyede tutmayı sağlar.

Maden Suyu Fiziksel Canlılığı Sağlar: Maden suyunun içerdiği magnezyum ve potasyumlar insan kasları üzerinde olumlu etkiler sağlar. Kas sağlığının korunması için bu iki mineral çok önemlidir.

Bu mineraller aynı zamanda kasların sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur, yani yağların kaslardan atılarak kas oranının artmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kaslarda genişleme ve esneme özelliğine katkıda bulunarak kramp gibi sorunların oluşmasına izin vermez.

Bütün bunların sonucu olarak da maden suyu vücutta fiziksel bir canlılık ve zindelik oluşturur.

Maden Suyu Zihinsel Uyanıklılığı Arttırır: Maden suyunun içerdiği mineraller aynı zamanda bellek için gerekli olan mineralleri içermektedir. Bu durum beyinde elektrotların etkili bir şekilde çalışmasın sağlar.

Maden suyu kişinin hafıza faaliyetlerini ve konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olabilir. Bütün bunların sonucu olarak maden suyu zihinsel uyanıklılığı arttırır ve ayrıca zihinsel yorgunluğu giderir.

Bu yüzden günde bir miktar maden suyu tüketimi aynı zamanda stresle mücadelede bünyeyi güçlendirir.

Maden Suyu Cilt Sağlığına Katkıda Bulunur: Maden suyu cilt sağlığına faydalı olan silis parçacıkları da içermektedir. Silika cilde doğal bir parlaklık ve güzellik katar. Aynı zamanda ciltte meydana gelebilecek kararma, koyuluk, akne ve bu gibi benzer sorunları giderebilir. Bunun yanında cildin esnekliğini korur, nemlendirir.

Maden Suyu Ağrıları Giderebilir: Maden suyu aynı zamanda hafif ağrıları giderebilir. Özellikle sindirim sisteminde meydana gelen şişme ve hazımsızlıklardan kaynaklanan ağrıların ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Maden Suyu Saç Sağlığı İçin Faydalıdır: Maden suyu saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini ve sağlıklı kalmasını sağlayabilir. Bazı saç bakımı şampuanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Saçlara parlaklık katar.

Bunun dışında kafa derisinde ph seviyesini dengeleyerek saçların dökülmesini engelleyebilir. Bunun dışında beyine giden oksijen miktarının artmasına yardımcı olabilir. Güneşin verdiği zararlara karşı saçların mukavemetini arttırır.

Maden Suyunun Zararları:

Maden suyu aşırı tüketilmediği sürece her yaştan insan için faydalıdır. Günde ortalama bir bardak tüketimi herhangi bir soruna neden olmaz. Fakat bazı durumlar farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

 • Maden suyu natural ve doğadan olmalıdır. Fabrikalarda içerisine farklı kimyasal maddelerin katıldığı maden suları bu yazıda bahsedilen maden suyu kapmasına girmemektedir.
 • İshal ve idrar yolu sorunları esnasında tüketimi ertelenmelidir.

Tavsiyeler

Maden suyu genel anlamda her yaşta insanın kullanabileceği etkili bir içecektir. Faydalarından maksimum derecede faydalanmak için doğadan elde edilen maden sularının tüketilmesini tavsiye ederiz.

Kaynaklar

Источник: https://www.acil.net/maden-suyunun-faydalari/

Maden Suyu ve Bilinmeyen Faydaları

Yüzünüzü Maden Suyu İle Yıkamayın!

Maden suyu, koruma altında tutulan yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilen, çözünmüş katkı madde içeriği 250 ppm’den daha az olmayan sulardır.  Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içeren maden suları, kaynağından elde edildiği anda özel miktar ve oranda mineraller ve iz elementleri içermelerinden dolayı, diğer mineralli sulardan ayrılmaktadır.

Maden suları, sağlık açısından oldukça faydalı olmakla beraber genellikle yemeklerden sonra tüketilerek hazmı kolaylaştırmaktadır. İçeriğindeki magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller sağlık açısından oldukça etkilidir.

Diyabetten kalp sağlığına, yağların yakılmasından kilo vermeye, cilt bakımından organlar üzerindeki etkisine kadar birçok faydası bulunan maden suları, önemli bir besin kaynağı olarak da bilinmektedir.

1.Kemik Sağlığı

Zengin kalsiyum içeriğine sahip olan maden suları, kemik oluşumunda gerekli olan maddeleri içerisinde barındırmaktadır. Düzenli olarak kullanımı, kemik ve diş sağlığını korumaktadır.

2.Yağlar Üzerindeki Etkisi

Vücutta yağ oranını düzenlemeye yardımcı olan maden suları, zayıf insanların kilo almasını sağlayabildiği gibi kilolu insanların zayıflamasına da yardımcı olmaktadır. Hem mide için zararlı olmayan maden sularının doğalını tercih etmek gerekmektedir.

3.Kan Basıncı

Kalsiyum ve magnezyum sayesinde, beyin sağlığını etkilediği gibi dolaylı bir şekilde kan basıncını da düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Beyinde yer alan elktrotların dengesini ayarlayan maden suyu, kan basıncını da olması gerektiği düzeyde tutmaktadır.

4.Kardiyak Hastalığı

Vücutta kötü kolestrolün meydana gelmesini engelleyen maden suları, günde 1 şişe tüketildiği zaman kılcal damarlarda ve dokularda biriken yağların, kötü kolestrole evrilmesini engellemektedir.

5.Fiziksel Canlılık ve Zihinsel Uyanıklılık

İnsan kasları üzerinde oldukça etkili olan maden suları, kasların gelişmesinde yardımcı olmaktadır. Kas oranının artmasını sağlayan bu sular aynı zamanda hafızayı da etkilemektedir. Konsatrasyonu artıran ve zihinsel canlılığı artıran maden suları, stresle mücadelede de etkilidir.

6.Asit Seviyesi

İçerdiği bol miktardaki sülfatlar sayesinde, vücuttaki asit seviyesini düzenlemektedir. Sülfatlar pankreas lipaz ve amilaz gibi sindirim enzimlerini üretmek için katalizörler içeren maden suları, şişkinlik ve kabızlık gibi sorunların ortadan kaldırılmasında yardımcı olur.

7.Cilt Sağlığı

Silis parçacıkları sayesinde cilde doğal bir parlaklık kazandıran maden suları, kararma, akne ve benzer sorunlara iyi gelmektedir. Soğuk kompres şeklinde cilde uygulandığı takdirde, cildin yapısını iyileştirebilmektedir.

8.Ağrı Kesici Etkisi

Özellikle sindirim sistemi ve mide rahatsızlıkları yaşayanların ağrılarını gidermeye yardımcı olan maden suları, hazımsızlıktan kaynaklanan gaz ağrılarına iyi gelmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz faydaları dışında daha birçok faydası bulunan maden suları, saç bakımında, güneş zararlarında da etkilidir. Saçların kaybettiği oksijeni sağlayan maden suları güneşin vermiş olduğu zararları da en aza indirebilmektedir.

Maden Sularının Zararları Nelerdir?

Aslında pek bir zararı olmayan maden suyunun çok fazla tüketilmesi, ishale ve idrar yolu sorunlarına sebep olur. Doğal olmayan maden sularının kullanılması ise faydadan çok zarar getirmektedir.

Maden Suyu ile Zayıflamak Mümkün mü?

Maden suları tek başına zayıflamayı sağlamaz. Fakat, spor ve diyete ek olarak maden suyu takviyesi, zayıflamayı hızlandırmaktadır. Spor yaparken harcanan minerallerin alınmasında yardımcı olan maden suları, diyetin yanında kullanıldığı zaman da hazmı kolaylaştırma özelliği sayesinde, yağ yakımında en büyük yardımcınız olabilir.

Bazı maden suyu tarifleri ile maden suyu içmede zorlananlar açısından yardımcı olunabilmektedir. Bunun için; limon ve maden suyunu karıştırarak yeşil çay hazırlayabilir ve diyetinize takviye olarak bu detoksu deneyebilirsiniz.

Maden suyu, yoğurt ve limon üçlüsü de düzenli kullanımda göbek yağı bölgesindeki yağların parçalanmasına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca, zayıflamak isteyenler için maden suyunun “sade” olanının kullanılması önerilmektedir. Bu, hem kalorisiz olması hem de herhangi bir katkı maddesinin bulunmamasından dolayıdır. Sade maden suyu kullanamayanlar için de yukarıda belirtmiş olduğumuz tarifler önerilmektedir.

Cilt Bakımında Maden Suyu

Maden suyunun içerisinde yer alan mineraller cilde oldukça etkilidir. Cilt bakımında birçok kadının kullandığı maden suları, soğuk kompres olarak ya da cildi temizlemek için kullanılmaktadır.

Bazı maddeler ile karıştırılan maden suları, bu şekilde maske olarak da cilde uygulanabilmektedir.

Düzenli bir şekilde kullanılan maden suları, cilt rengini beyazlatabilmekte, akne ve sivilce oluşumunu engellemekte ve cilt lekelerinde renk açılmaları yapabilmektedir.

Tonik olarak maden suyu kullanımı: Yüzünüzü cildinize uygun bir ürünle yıkadıktan sonra, maden suyunu bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz.

Yüz yıkamada kullanılan maden suyu: Her sabah ve her akşam maden suyu ile yıkanan cilt, güne ferah ve taze olarak başlamaya yardımcın olmaktadır.

Soğuk kompres yapmak: Maden suyunu soğuk kompres yapmak, cilt gözeneklerini açmaya ve cildi canlı tutmaya yardımcı olmaktadır. Bunun için; buz kalıplarına içine bir miktar limon sıkarak buz haline getirilen buz, sabah ve akşam cilde uygulandığın da ciltteki canlılığı ve parlaklılığı kazandırmaktadır.

Maske olarak kullanımı: Maden suyunu maske olarak kullanmak için birçok maske türü vardır. Bunlar, cilt yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Maden Suyu Maskeleri Nasıl Yapılır?

Tarif 1

1 yemek kaşığı badem yağı, 2 yemek kaşığı kil, 1 su bardağı maden suyu karıştırılarak temizlenmiş cilde uygulanır. 20 dakika bekletilen bu karışım, ılık su ile temizlenmelidir. Maske sonrasında ise cilt yapısına uygun nemlendirici kullanılmalıdır.

Yağlı ya da yağlıya dönük ciltler için uygun olan bu maske, hassas ciltler için uygun değildir.

Tarif 2

1 su bardağı maden suyu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve pamuk yardımı ile sivilceli, akneli bölgelere masaj yaparak uygulayın. Lekelere de iyi gelen bu maske, 30 dakika boyunca cildinize sürmeye devam edin. Maden suyu maskesini ılık su ile yıkadıktan sonra cildinize uygun nemlendirici kullanın.

Bu maske, haftada 2 kere düzenli olarak uygulandığında, cilt üzerindeki etkilerini daha iyi görmüş olacaksınız.

Tarif 3

1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 şişe maden suyu, yarım limon suyu, yarım çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı pirinç nişastası. Bu malzemelerden nişasta, karbonat ve elma sirkesi karıştırılarak cilde sürülür. 20 dakika bekletilen bu maske ılık su ile yıkanarak çıkartılır daha sonra da maden suyu ile limon suyu karıştırılarak, pamuk yardımı ile cilde uygulanır.

Hassas ciltlerin kullanmaması gereken bu maske, daha çok akneye meyilli cilt yapısı için uygundur.

Maden Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Doğal olarak tüketilen maden suyu, birçok sağlık sorunlarına iyi gelmekle beraber güzellik iksiri olarak da kullanılmaktadır. Cildi besleyen maden suyu, cilde canlılık katmaktadır. Sindirim sorunlarına da iyi gelen maden suyunun saça da faydaları bulunmaktadır. Maden suyunun saça faydaları arasında saç derisine yapmış olduğu bakım gelmektedir.

Maden suyu saç derisinin pH dengesini sağlamaktadır. Saç dökülmesine karşı etkisi bulunan maden suyu, saçlara canlılık da kazandırmaktadır. Saç derisine yüksek oranda nem sağlamasından dolayı kepek sorunlarını da ortadan kaldıran maden suyu, daha parlak ve daha hacimli saçlara sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.

Maden Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Her duş sonrası nemli saça uygulanan maden suyu, kafa derisine masaj yapılarak 3-4 dakika boyunca bekletilmelidir. Maden suyu uygulandıktan sonra durulanmalıdır. Her duş sonrası yapılan bu işlem, kepek ve saç dökülmesi sorunlarının önüne geçtiği gibi, saçlara hacim ve parlaklık da kazandırmaktadır.

Источник: https://www.topukluhaber.com/maden-suyu-ve-bilinmeyen-faydalari/

Soda İle Cilt Bakımı

Yüzünüzü Maden Suyu İle Yıkamayın!

Çok fazla yemek yediğimizde rahatlatıcımız olan sodanın sağlığımız için olduğu gibi cildimize de pek çok yararı vardır. Maden suyunun cilde iyi gelmesinin en önemli sebebi içinde yüksek miktarda bulunan silis maddesidir.

Silis, elastin ve kollajen liflerinin arasında yer alan yumuşak halde bulunan hücreleri güçlendirir ve kırışık oluşumunu yavaşlatmaya başlar.

Maden suyunu doğrudan kullanmak yerine içmenin bile cildinize çok büyük faydası olacaktır ve maden suyu güzelleşme ve bakım sürecinde anahtar malzemelerden birisi olarak da kullanılmaktadır.

 • İçerisinde bulunan bol miktardaki silisyum minerali cildinizi güçlendirir ve gözenekleri sıkılaştırır.
 • Yüze pamuğa sürülerek uygulandığında temizleyici olarak da kullanılabilir. Japonlar çok uzun zamanlardan beri bu yöntemi kullanmaktadır, hatta maden suyu banyosu bile Japonlar arasında popüler bir yöntem olarak kullanılmaktadır.
 • Maden suyu vücudunuzu toksinlerden arındırır, özellikle de cildinizi arındırarak rahatlayıcı etki yapar.
 • Hem yağ yakıcı etkisi hem de temizleyici etkisi sayesinde vücudu kirlerden arındırır.
 • Özellikle sıcak havalarda ferahlatıcı olması sayesinde en çok tüketilen içeceklerdendir fakat aynı zaman cilde sürüldüğünde de ferahlatıcı etki göstermektedir.
 • Yüz kenarlarında gülmekten ve yaşlılıktan oluşan mimik çizgilerine ve küçük kırışıklıklara sürüldüğünde kırışıklık azaltıcı etki gösterir.
 • Cildin nem dengesini düzenlemeye yardımcıdır.
 • Cildin pürüzsüzlük kazanmasında önemli rol oynar.
 • Alacağınız maden suyunun içerisinde nitrit ve amonyak olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu mineraller faydadan çok zarar gösterebilmektedir.
 • Maden suyunun içerisine doğal yollarla elde edilmiş limon suyu ekleyebilirsiniz, fakat marketlerde satılan limon aromalı sodalardan almanız, sade sodanın gösterdiği etkiyi göstermeyecektir.
 • Hassas kılcal damarlara sahip kişilerin buz kalıplarını yüzlerinde gezdirirken dikkatli olmaları gerekmektedir çünkü yüze aşırı soğuk uygulamak kılcal damarları belirginleştirip çatlamalarına neden olabilir.
 • Maden suyu ile yüzünüzü temizlerken aşırı bir yanma oluyorsa denemeyin, cildinize zarar vermeyin. Aşırı yanma gözlenen kişilerde maden suyu gazı kaçtıktan sonra ve daha ılık şekilde kullanılmalıdır.
 • Yüksek tansiyon hastası olan kişilerin soda kullanımına dikkat etmesi gerekmektedir.
 • 2 yemek kaşığı kil
 • 1 su bardağı soda
 • 1 yemek kaşığı badem yağı

Tüm malzemeleri homojen olarak karıştırın. Ya yüzünüzde istediğiniz bölgelere ya da tüm yüzünüze maske şeklinde uygulayın. 20 dakika bekletip ardından ılık suyla temizleyin.

Malzemeler:

 • 1 su bardağı soda
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • Pamuk topları

Kullanışı:

Malzemeleri karıştırın ve daha sonra pamuk toplarına bu karışımı damlatarak sivilcelerin, aknelerin ve lekelerin üzerine masaj yaparak sürün. 30 dakika bekletip daha sonra ılık suyla temizleyin. Haftada 2-3 kez maden suyu kürlerini uygulayabilirsiniz.

Maden Suyu İle Yüz Yıkamak Sivilce Geçirir Mi?

Yüzünüzü Maden Suyu İle Yıkamayın!

Maden suyu ile yüz yıkamak sivilce tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

 Maden suyu (halk arasındaki adıyla soda) günümüzde hemen herkes tarafından severek tüketilen, verimli bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Maden suyu cilt bakımı içinde doğal bir silahtır. Mantıklı bir kullanımla sivilce sorunu maden suyu ile ortadan kaldırılabilir.

Maden suyu ile yüz yıkamak oldukça ferahlatıcı bir eylemdir. Özellikle yaşadığımız şu sıcak ramazan günlerinde bizleri ferahlatacak bir şeylere ihtiyacımız var.

Bunların başında gelen maden suyu ile hem ferahlayabilir, hem de sivilce sorunun sonsuza dek kurtulabilirsiniz. İlk olarak hemen maden suyu içmek sivilce yapar mı sorusuna cevap verelim.

Sonrasında madem suyu ile nasıl sivilce tedavisi yapacağınıza değinelim.

Maden Suyu İçmek Sivilce Yapar Mı? 

Maden suyu sivilce yapacak bir madde değildir. Doğal ve kapağı yeni açılmış (beklememiş) maden suyu içildiğinde hiçbir sorun olmayacaktır. Maden suyu sivilce yapar mı sorusunun ortaya çıkmasındaki etken şudur.

Steril olmayan ve markası belli olmayan bir maden suyunu tüketmek muhakkak, cilt üzerinde sivilce sorununa yol açacaktır. Ancak kaliteli ve doğal bir maden suyu sivilce konusunda hiçbir sorun yaratmayacaktır.

Dilediğiniz gibi maden suyu içebilirsiniz:)

Maden Suyu İle Yüz Yıkamak 

Maden suyu ile yüz yıkamak oldukça faydalı ve ferahlatıcı bir eylemdir. Maden suyunun cilde faydaları oldukça fazladır. Doğru ve etkili bir şekilde uygulandığında, maden suyu cilt bakımı için büyük olanaklar sunmaktadır. maden suyu ile yüz yıkama eylemi sonrasında aşağıdaki olaylar gerçekleşmektedir.

Maden suyuyla yüz yıkayınca ne olur?

 • Soda ile yüz yıkamak  cildinizin güçlenmesini sağlayacaktır.
 • Soda  yüzünüze temas ettikten sonra, cildinizde ki kiri ve fazlalığı yok edecektir.
 • Aydınlanma çizgileri (mimik çizgileri) soda maden suyu ile yüz yıkama sonrasında kaybolacaktır.
 • Soda yüzünüz ile temas ettikten sonra, cildinizin ferahlamasını sağlayacaktır.
 • Maden suyu ile yüzünüzü yıkadıktan sonra, sivilcelere neden olan yağ doku; tamamen ortadan kalkacaktır.

Maden Suyu (Soda) İle Sivilce Tedavisi 

Maden suyu sivilce tedavisi için siz değerli okurlarımızla 2 adet metot paylaşacağız. Değişimli olarak bu iki farklı metodu uygulayabilir, maden suyu faydaları ile sivilce tedavisi yapabilirsiniz.

Yüz bölgesinde yer alan sivilceler için ayrıca bir yöntem ekleyeceğiz. Ancak bu maskeleri uygulamadan önce aşağıdaki uyarıları dikkatlice okuyun. Ve orada yer alan kriterlere göre maden suyu satın alın.

Bu sayede sivilce geçiren maden suyu hazırlığınız daha etkili olacaktır.

Yüzü Maden Suyuyla Yıkamadan Önce 

 • Cilt bakımında kullanılan maden suyu devamlı olarak yeniden açılmalıdır ve dolaptan soğuk olarak alınmalıdır. Sivilce tedavisinde buz tutmuş maden suyu kılcal damarların hassas durumu için önerilmemektedir.
 • Cilt bakımı maden suyu uygulamasında kullanılan maden suyu, nitrit ve amonyak  içermemelidir. Buna maden suyu alırken dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede olası yan etkilerin önüne geçebilirsiniz.
 • Maden suyu cildimi yaktı diyorsanız ve her seferinde derin bir yanma hissi duyuyorsanız sakın uygulamaya devam etmeyiniz.

Maden Suyu İle Sivilce Tedavisi İlk Yöntem 

Maden suyu ile yüz yıkamak fikri düzenli olarak uygulandığında, ufak çağlı sivilceler üzerinde etkisini göstermektedir. Sivilce geçiren maden suyu uygulaması için çok basit bir düzen oturtmanız gerekiyor.

Her akşam yatmadan önce dünden buzdolabının soğutucu (dondurucu/derin dondurucu değil) kısmına koyduğunuz maden suyunu alın. Lavaboya gidin ve avucunuza birinden maden suyu dökmesini isteyin. Sonrasında maden suyu cildinize çarpın. Bunu bir şişe maden suyu bitinceye kadar tekrarlayın.

Bunu her gün düzenli olarak uygulayın. Sonrasında sivilcelerin söndüğünü ve yüzünüzden uzaklaştıklarını göreceksiniz.

Maden Suyu Yüzde Ne Kadar Bekletilmeli?

Maden suyu sivilce uygulamasını yaptıktan sonra, gece boyunca yüzünüzde maden suyu etkisinin kalmasına izin verebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sorun olmayacaktır. Sabah kalktığınızda yüzünüzü iyice yıkadığınız takdirde, maden suyunun olumsuz etkileri ortadan kalkacaktır.

Maden Suyu ve Limonla Sivilcelere Son 

Maden suyu ve limon maskesi hemen herkes tarafından doğru bilindiği sanılan, yanlış bir metottur.

Bu maskesinin buzlu maden suyu ile uygulanıyor olması; birçok cilt bakım uzmanı tarafından, kılcal damarlara zarar vermesi nedeniyle reddedilmiştir.

 Soda limon maskesi buz tutmuş maden suyu ile değili, buzdolabında bekletilmiş soğuk maden suyu ile uygulanmaktadır. Bu maskesi uygulamak ve sivilcelere son vermek için; aşağıdaki adımları uygulayın:

Bir gece önceden buzdolabına koyduğunuz maden suyunu çıkarın ve bir çay bardağı kadarını alın. (Geriye kalanını için ki, vücudunuzda canlansın

Источник: https://sarigundem.com/maden-suyu-ile-yuz-yikamak-sivilce-gecirir-mi/

Maden Suyunun Cilde Faydaları

Yüzünüzü Maden Suyu İle Yıkamayın!

Keyif alarak içtiğimiz ve sağlığımız için sayısız faydası olan maden suyunun cildimize de birçok faydası vardır. Maden suyunun cilde iyi gelmesinin en önemli sebebi içinde yüksek miktarda silis yer almasıdır.

Silis, elastin ve kollajen liflerinin arasında yer alan yumuşak hücreleri güçlendirir ve kırışıklık oluşumunu yavaşlatır.

Sadece maden suyu içmenin bile cildinize faydası olacaktır, ancak maden suyu güzelleşme sürecinde anahtar malzemelerden birisi olarak da kullanılabilmektedir.

Bu yazımızda maden suyunun cilde faydalarını ve maden suyunu bakım sürecinize dâhil etmenin yollarını sizlerle paylaşacağız.

Maden Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Maden suyu kullanımı ciltte bir ferahlama ve rahatlama sağlar.
 • Cildin pürüzsüzlük kazanmasına yardımcı olur.
 • Cildin yağ, toz ve kirden arınmasını sağlar.
 • Cildi güçlendirir ve gözenekleri sıkılaştırır.
 • Yüzde oluşan mimik çizgilerine uygulandığında bu çizgilerde azaltıcı etki yapar.
 • Cildi derinlemesine temizler.
 • Kırışık oluşumunu yavaşlatır.
 • Ciltteki nem dengesini düzenler.

Cilt Bakımında Maden Suyu Kullanmanın Yolları Nelerdir?

1. Temizleme ile Nemlendirme Arasında Kullanın
Cildinizi temizleme ürününüzle yıkadıktan sonra pamuğa bir miktar maden suyu sürüp cildinizi bu pamukla silin ve ardından nemlendiricinizi uygulayın. Ayrıca cildinize uyguladığınız özel bir maske sonrası kullanacağınız maden suyu ile maskenin cildinize olacak faydalarını da arttırabilirsiniz.

2. Toniğinizle Beraber Kullanın
Yüzünüze uygulayacağınız toniği pamuğa sürmeden önce pamuğu maden suyu ile ıslatın. Bu şekilde pamuk zaten ıslak olacak ve gerektiğinden fazla tonik ilave etmeniz gerekmeyecektir. Bu yöntemde tek dikkat etmeniz gereken pamuktaki fazla maden suyunu sıktıktan sonra toniği pamuğa sürmeniz gerektiğidir.

3. Ev Yapımı Güzellik Reçetelerinizde Kullanın
Evde hazırlayacağınız birçok güzellik reçetesinin malzemelerinden bir tanesi de sudur. Bu aşamada musluk suyunun yerine maden suyu kullanmanızda fayda vardır. Böylelikle güzellik reçetelerinizi hazırlarken maden suyunun yararlarını da kazanmış olursunuz.

4. Makyaj Yaparken Kullanın
Bazı kadınlar fondoten ve göz farlarını ıslak kullanmayı severler. Eğer siz de makyaj malzemelerinizi bu şekilde kullanmak isterseniz, musluk suyu kullanmak yerine cildinize çok faydası olan maden suyunu kullanmayı tercih edin.

5. Makyaj Temizlerken Kullanın
Makyaj temizleme malzemeleri kullanmak yerine maden suyu ile makyajınızı temizleyebilirsiniz. Bunun için pamuğa bir miktar maden suyu döküp yüzünüzü silmek yeterli olacaktır. Bu sayede hem makyajınız temizlenecek hem de maden suyunun içerisindeki besleyici mineraller cildinizi canlandıracaktır.

6. Yüz Spreyi Olarak Kullanın
Maden suyunu sprey başlığı olan bir şişeye doldurup gün içerisinde yüzünüze sıkabilirsiniz. Bunun amacı ise makyajınızı sabitlemek ya da cildinizi nemlendirmektir.

7. Sivilce Tedavisinde Kullanın
Zaman zaman cildinizde sivilceler oluşuyorsa, 1 çay bardağı maden suyu ile 3-4 damla limon suyunu karıştırıp sivilcelerin üzerine sürebilirsiniz.

8. Selülit Tedavisinde Kullanabilirsiniz
Maden suyunun sıkılaştırıcı özelliği vardır ve bu sebeple maden suyu ile yapılacak masaj selülitlerde azalma sağlayacaktır.

9. Saç Spreyi Olarak Kullanın
Bazı kadınlar saçlarını maden suyu ile yıkamanın ciddi farklar yarattığını söylemektedir. Eğer sizin de saçınız donuk görünüyorsa, saçınıza bir miktar maden suyu sıkıp ardından kurutmayı deneyebilirsiniz.

Maden Suyu Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

• Cildiniz için mutlaka sade maden sularını tercih etmelisiniz. Meyveli ve aromalı ürünler asla cilt bakımında kullanılmamalıdır.

• Tansiyonu yüksek olan kişiler maden suyu içerken dikkatli olmalıdır.

• Bazı kaynaklara göre aşırı maden suyu ya da soda tüketimi böbreklerde böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Bu sebeple aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

Maden suyu ile soda aynı şeyler değildir. Maden suyunun içerisinde karbondioksit gazı doğal olarak bulunurken, sodaya daha sonra ilave edilmektedir. Ayrıca maden suyu mineral bakımından oldukça zengin iken, soda mineral içermemektedir.

Источник: https://www.onikibilgi.com/maden-suyunun-cilde-faydalari/

Maden Suyu İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüzünüzü Maden Suyu İle Yıkamayın!

Maden suyu cilt bakımında oldukça etkili olan maddelerden birisi. Sıklıkla tüketilen ve tam bir mineral deposu olan maden suyu ile cilt bakımı yapabilir, sivilcelerden, cilt lekelerindne kurtulabilir ve yüzünüzdeki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Maden suyu tonik olarak da kullanılarak cilt üzerinde muhteşem etkiler yaratmaktadır. Katkısız ve doğal olarak kullanılan bu mineral kaynağı cildin gençleşmesi ve sıkılaşmasında oldukça etkilidir.

İçecek olarak da mineral bakımından oldukça faydası olan bu doğal kaynağın cilt bakımında birçok yararı mevcuttur. Maden suyu, cildi onarır ve ölü derileri temizler.

Gün içinde özellikle bayanlarda ciltte oluşan kir ve makyaj birikintileri gözenekleri tıkar, maden suyu bakımı ile gözenekler açılır ve cilt yenilenir.

Ciltte biriken zararlı bakterilerin yok olmasını sağlar. Pürüzsüz bir görüntü oluşmasına olanak tanır ayrıca yüzde oluşan mimik çizgilerini de azaltır. Cilde sağladığı gerginlik hissi ile yaşlanmaya karışı da kullanılabilir.

Maden suyu cilt için düzenli olarak kullanıldığı zaman oldukça yarar sağlamaktadır. Maden suyu ile güzelliğin birkaç farklı kürü vardır. Ilık su ile yıkanan cildinizi sabahları maden suyu döktüğünüz pamukla silerek hem ferahlık hem de bakım sağlarsınız.

Geceleri uyumadan önce cildinizi tamamen temizleyip, makyaj olmadığına emin olduktan sonra yine pamuk yardımı ile tonik olarak sürmeniz ciltteki lekelerin geçmesini sağlayacaktır.

Maden suyunu gül suyu ile eşit miktarda buz kalıplarına doldurup buzlukta dondurduktan sonra sabahları birer buz kalıbını tamamen eriyene dek yüzünüzde ezdirmeniz cilt güzelliğinizi ikiye katlayacaktır.

Sıcak yaz günlerinde de maden ve gül sulu buz kalıbı kürünü serinlemek ve cildi gerginleştirmek için kullanabilirsiniz. Son olarak da maden suyunu direkt avucunuza dökerek sabahları ve gece yatmadan önce yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Böylece cildiniz hem arınacak hem de ferahlamış olacaktır.

Maden Suyunun Dondurup Yüze Sürmek

Yüze maden suyu buzu sürmek, cilt bakımı için maden suyunun en kolay kullanım şekillerinden birisi. Temizliğinden emin olduğunuz bir buz kalıbında doldurarak maden suyu buz küpü elde edebilirsiniz. Dondururken, kabın üzerini kapalı tutmanız üzerinde bakteri oluşmasını da engelleyecektir.

Sabahları, buzlu maden suyunu dolaptan çıkararak elinizde kısa bir süre bekletip ilk soğukluğu yok olduktan sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz. 1-2 dakikalık uygulama sonrasında yüzünüzü kurulamayıp kendisinin kurumasını bekleyin ve ardından nemlendiricinizi uygulayın.

Buzlu maden suyunun cilde faydaları, ilk bir hafta sonrasında kendisini hissettirmeye başlayacaktır.

Maden Suyu Tonik Olarak Nasıl Kullanılır?

Maden suyu, tonik olarak rahatlıkla kullanılabilir. Cildin daha berrak ve güzel olmasında yardımcıyken cilt sorunlarının çözülmesinde de etkili olacaktır. Maden suyu limon tonik olarak en sık beraber kullanılan karışım. Ancak maden suyu limon toniğinin yanı sıra maden suyu farklı maddelerle de karıştırılarak tonik olarak kullanılabilir.

Maden suyu limon toniğini, 200 ml maden suyunun içerisine 1 limonun suyunu sıkarak hazır hale getirebilirsiniz. Hazırladığınız toniği 1 hafta kadar kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi Maden Suyu Toniği

Elma sirkesi maden suyu toniğini hazırlamak için maden suyu ile elma sirkesini eşit oranda karıştırabilirsiniz. Önemli olan, kullandığınız maden suyunun doğal olması. En güzeli, kendinizin hazırladığınız elma sirkesini kullanmak olsa da aktar ve doğal ürün satan yerlerde organik elma sirkesini bulabilirsiniz.

Hazırladığınız toniği, akşamları düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Maden Suyunun Cilt İçin Faydaları

Maden suyu cilt lekeleri başta olmak üzere, pek çok cilt sorunu için faydalıdır. Ayrıca sadece bir cilt sorununa karşı kullanılması gerekmiyor.

Piyasada satılan pek çok kozmetik ürününün içerisinde kimyasal ürünler olduğu ve bu kimyasal ürünlerin cilt için uzun vadede zararlı olduğu biliniyor.

Bu nedenle tamamen doğal bir temizleyici olan maden suyu, rutin cilt bakımı ve temizliği için kullanılabilir.

Maden suyunun cilde faydaları İbrahim Saraçoğlu gibi pek çok alternatif tıp uzmanı tarafından da detaylı olarak anlatılıyor.

Maden Suyu Cilt Lekelerini Giderir Mi?

Maden suyunun düzenli kullanımı, cilt lekelerinin giderilmesinde önemli ölçüde etki ediyor. Özellikle limon, elma sirkesi gibi sıvılarla beraber kullanıldığında alınacak olan sonuç da daha verimli olur.

Maden Suyu Cildi Beyazlatır Mı?

Maden suyunun cilt beyazlatma etkisi olduğu halk arasında konuşuluyor olsa da aslında böyle bir etkisi bulunmuyor. Ancak cildin daha berrak görünmesini sağladığı için kişiler beyazlama varmış gibi hissedebilir.

Maden Suyu Sivilcelere İyi Gelir Mi?

Maden suyunun sivilcelere etkisi bulunuyor. Düzenli kullanım ile, sivilcelerinizin azaldığını ve yok olduğunu görebilirsiniz. Ancak ilk kullanım zamanlarında cilt temizlenene kadar sivilcelerde artış olması olasıdır. Bu durumda telaş yapmadan düzenli kullanıma devam etmelisiniz.

Maden Suyu Gözenekleri Sıkılaştırır Mı?

Maden suyu ile yüz yıkamak gözeneklerin sıkılaşması ve görüntülerinin yok olmasını sağlar. Mümkün oldukça maden suyunun soğuk olarak kullanmaya gözen göstermeniz daha iyi olacaktır.

Gözenekleri sıkılaştırmak için maden suyunu günde 2 kere kullanabilirsiniz. Kullanımın birini maden suyu ile yüzünüzü yıkayarak yaparken diğerinde buz küpleri uygulayarak yapabilirsiniz.

Maden Suyunun Cilde Zararları

Maden suyunun cilt için zararı var mı? Yüzüme zarar verir mi? Maden suyu yüzde tüylenme yapar mı? gibi sorular sıklıkla soruluyor. Ancak, doğal maden suyunun cildiniz için bir zararı olmadığından emin olabilir. Fakat eğer doğal olmayan ve içerisinde şeker bulunan maden suyu kullanırsa cildiniz için zararı olabilir.

Источник: https://guzellikmaskeleri.com/maden-suyu-ile-cilt-bakimi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.