Zatürre Ve Bronşit

Bronşit: Akut ve kronik bronşitin nedenleri, belirtileri, tanısı ve tadavisi

Zatürre Ve Bronşit

Nefes aldığımızda, hava; burundan soluk borusuna oradan da akciğerlere geçer. Soluk borusu, akciğerlere giden iki kola ayrılır. Bu kolların her birine bronş denir. Bu bronşların, çeşitli sebeplere bağlı olarak iltihaplanmasına bronşit denir. Bronşit, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Şimdi bunları ayrı ayrı inceleyelim.

Soğuk algınlığından sonra görülen, yaygın ve bulaşıcı bir hastalık olup, bronşlarda şişme ve balgam artışı şeklinde kendini belli eder. Sebebi, sıklıkla solunum yollarının üst bölgesine yerleşen bakteri ya da virüstür. Çocuklarda görülme ihitmali fazladır.

AKUT BRONŞİTİN NEDENLERİ

Akut bronşitin en büyük nedeni virüslerdir. Vücut direnci düşerse bu virüsler iltihaba neden olurlar. Bronşlara zarar verirler. Bronşlar da bu duruma tepki vererek ,şişer ve balgam üretirler.

Grip ve nezle gibi soğuk algınlığından sonra da bu durumla karşılaşılabilir. Soğuk havalar, bu hastalıkların ortaya çıkmasında en önemli faktördür. Buna bir de ağızdan nefes almak eklenirse hava yeterince ısıtılamaz ve bronşit riskini arttırır. Sigara kullanmak ya da dumanına maruz kalmak, iltihaba neden olur ve bronşit gelişebilir.Çevresel faktörler de

önemli bir etkendir. Fabrika dumanları, ani ısı değişiklikleri, çok kuru ya da çok nemli havalar bronşiti tetikleyebilir.

AKUT BRONŞİTİN BELİRTİLERİ

Hastalığın belirtisi öksürük ve öksürük sonrası gelen balgamdır. Şiddetli ve inatçı bir öksürük vardır. Öksürükle birlikte, iltihabın neden olduğu ağrı, göğüs bölgesinde daha şiddetli bir şekilde hissedilir. Ayrıca öksürük, hastalığın bulaşmasına neden olur. Havadan, hastalığın bulaşması gerçekleşir.

Balgam ise hastalık ilerledikçe, daha da fazlalaşır. Ayrıca hafif ateş, titreme, boğaz ve kaslarda ağrı hastalığın diğer belirtilerindendir. Hastalık ilerledikçe zatürreye yol açabilir.

BRONŞİT TANISI NASIL KONUR? (KRONİK VE AKUT)

Yapılan fizik muayene ve tetkiklerle bronşit tanısı konur. Diğer solunum yolu hastalıklarından ayırt etmek ve kesin tanı koymak için, akciğer filmi çekilir. Hastanın boğazından kültür alınır ve gerekli kan tahlilleri yapılır.

AKUT BRONŞİT TEDAVİSİ

Tedavide kullanılan ilaçlar, hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Ateş düşürücüler, öksürük şurupları, ağrı kesiciler kullanılır. Balgamı kolay bir şekilde çıkarmak için, buna yönelik ilaçlar hastaya önerilir. Tedavinin fayda sağlaması için, sigarayı mutlaka bırakmak gerekir.

Antibiyotik tedavisi virüslere etki etmez. Dolayısıyla bronşit tedavisinde kullanılmaz. Fakat virüs yanında, bakteri de boğazda hastalığa neden olduğundan, antibiyotik kimi doktorlar tarafından hastalara önerilir.

KRONİK BRONŞİT

Hava kirliliği olan şehirlerde oturanlarda ve sigara içenlerde, kronik bronşit sık görülür. Yapılan çalışmalar,40-60 yaş arasındaki erkeklerin dörtte birinden fazlasında bu hastalığın görüldüğünü göstermektedir. Birbirini izleyen en az iki yıl içinde, en az birbirini takip eden üç ay süren ve balgam çıkarmayla birlikte görülen öksürük, kronik bronşit olarak tanımlanmaktadır.

KRONİK BRONŞİTE NEDEN OLAN FAKTÖRLER

 1. Sigara ; Kronik bronşit oluşumunun en büyük sebebidir. Günde 20 sigaradan fazla içenlerde, bu hastalığın gelişme ihtimali çok fazladır. Bronşlarda, mukus yapımını arttırır.

 2. Hava kirliliği ; Sigara gibi, havanın kirli olması da bronşlarda mukus salgısını arttırır. Dumanlı havalarda, kükürtdioksitin fazla olduğu bölgelerde, bronşit riski artmaktadır.

 3. Bunların dışında nemli yerler, tozlu ortamlar, kötü hava koşulları, solunum yollarında ortaya çıkan hastalıklar kronik bronşite neden olmaktadır.

KRONİK BRONŞİTİN BELİRTİLERİ

Hastalığın en çok görülen ve en önemli belirtisi uzun süren öksürük ve balgam çıkarmadır. Geceleri çok rahatsız edici bir öksürük vardır. Hastayı uykusundan uyandırır. Bronşlar daralmıştır.

Hafif bir fiziksel aktivite sırasında bile, nefes almada güçlük çekilir. Hasta, çabuk yorulur. Nefes alıp verirken, kişinin solunumu hırıltılıdır. Yani sesli soluk alıp verir.

Kronik bronşitte, ateş yükselmesine pek rastlanmaz.

Tedavinin ilk şartı sigaranın bırakılmasıdır. Sigarayı bırakınca, hastanın öksürmesinde ve balgam çıkarmasında azalma görülür. Hastanın, nefes alıp vermesinde belirgin bir değişiklik vardır. Kişi, çok daha rahat bir yaşam sürer.

Solunum yollarına yerleşen bakteri ve virüsleri yok etmek için ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavinin doğru uygulanması için, hastanın boğaz ya da balgam kültürü yapılır ve o mikroba uygun ilaç verilir.

Kirli havayı solumanın, bronşite neden olan bir faktör olduğunu belirtmiştik. Bronşiti olan kişilerin, imkanı varsa kışın, dumanın fazla olduğu zamanlarda, daha ılık ve temiz ortamlarda yaşamaları hastanın şikayetlerini azaltır.

Yapılan solunum egzersizleri ile hastanın daha rahat nefes alıp vermesi amaçlanır. Bu yöntem, fizyoterapistler tarafından kullanılır.Gerekirse hastaya oksijen tedavisi uygulanır.

Hastayı eğitmek, hastalığı hakkında bilgilendirmek de tedavinin bir parçasıdır. Bu şekilde hasta nasıl davranacağını bilir ve bronşitle yaşamaya alışır. Hastanın psikolojisini olumlu yönde etkiler.

Источник: https://xn--salk-1wa3i.net/bronsit.html

Zatürre Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Zatürre Ve Bronşit

Pnömokok bakterisi dünyada ölüme en çok neden olan bakterilerden biridir. Bu bakteri zatürrede, sinüzitte, menenjitte ve kulak iltihaplarında etkendir.

Geliştirilmiş zatürre aşısı sadece zatürreye karşı değil; bu tür diğer hastalıklara karşı da koruma içermektedir.

Aşı programı kapsamında çocuklara uygulandığından beri bu bakteriye bağlı menenjitte de azalma görülmüştür.

Aşı geliştirilmesinden sonra tüm dünyada zatürre vakalarında %40 civarında bir azalma görüldü. Ölümcül hastalıklardan biri olan zatürre özellikle toplumun belli bir kesimini daha çok etkiliyor.

Hastalığa neden olan bakteri çok etkili olduğu için aşı olanların dahi dikkatli olması gerekiyor.

Uzmanlar yüksek risk grubundaki yaşlıların 5 yılda bir zatürre aşılarını tazelemeleri gerektiğini ve her yıl mutlaka grip aşısı yaptırmalarını öneriyor.

Verem (Tüberküloz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Bunun dışında kronik rahatsızlıkları olanların da zatürre aşısını mutlaka yaptırması gerekiyor. Yüksek risk grubu dışında kalan sağlıklı yetişkinler günlük hayatlarında hijyen ve beslenme detaylarına dikkat ederek kendilerini koruyabilirler.

Zatürre Nedir?

Zatürre bazı bakterilerin neden olduğu yüksek ateş, koyu balgam ve öksürükle birlikte görülen hastalıklardan bir tanesidir. Pnömokok bakterisinin neden olduğu zatürre hastalıklarında 100 kişiden 5'i ölümle sonuçlanmaktadır.

Akciğerlerde meydana gelen iltihaplanma ile ortaya çıkar. Enfeksiyona bağlı ölümlerde ilk sırada gelmektedir. Bakterinin kana ulaşabiliyor olmasından dolayı bütün vücuda yayılma riski söz konusudur.

Bakteri kana karıştığında zatürre ile birlikte menenjit de gelişebilir.

Zatürrenin Nedenleri Nelerdir?

Zatürre doğrudan bakteri kaynaklı bir hastalık olduğu için vücudun bakteri kapabileceği hemen her şey hastalığa neden olabilir. En önemli neden hastalığı taşıyan biriyle yakın temas halidir. Bulaşan bakteri üst solunum yolunda ve civarında yerleşerek hızla çoğalır.

Kalabalık ve kapalı alanlar, zatürrenin oluşmasına zemin hazırlar. Bunun dışında zatürre hastalığına yakalanmayı kolaylaştıran birçok etken vardır.

Yaşın ilerlemiş olması, aşırı sigara kullanımı, kronik hastalıklar, alkol kullanımı, kap hastalığı, bağışıklığı düşürücü ilaçların kullanımı ve kemoterapi zatürreye yakalanmayı kolay hale getirir.

Zatürrenin Belirtileri Nelerdir?

Zatürre hastalığında 40 dereceye kadar ateş yükselmesi görülebilir. Koyu balgam önemli belirtilerden bir tanesidir. Balgam beraberinde öksürük belirtisini de getirmektedir.

Bunun dışında titreme, göğüs bölgesinde ve sırtta ağrı görülebilmektedir. Hasta nefes alıp verirken bel ağrısı, göğüste batma hissedebilir.

Baş ağrısı ve baş dönmesi bir arada rastlanabilir belirtilerdendir.

Dudak bölgesinde morarma ve uçuğa benzer yaraların oluşması, dalgın ruh hali, söylenenleri anlamada güçlük, aşırı su içme ama buna rağmen idrar miktarında azalma diğer önemli belirtilerdendir.

Hastalığın çok ilerlediği vakalarda koma görülmesi bile söz konusu olabilir. Zatürre hastalığından söz etmek için belirtilerin hepsinin görülmesine gerek yoktur.

Birkaç belirti bile zatürreden şüphe etmeye yeterlidir.

Zatürreden Korunma Yolları Nelerdir?

Zatürreden korunmak için genel anlamda beslenme biçimine ve uyku düzenine dikkat etmek gerekiyor. Sağlıksız alışkanlıklardan uzak durmak, açık havada spor yapmak bir diğer korunma yöntemlerini uygulamak gerekiyor. Zatürreye karşı asıl koruma sağlayacak olan zatürre ve grip aşılarıdır.

Tedavisi zor ve bazen başarısız olabilen zatürreye yakalanmamak için aşının ihmal edilmemesi gerekiyor. Zatürre aşısı ortalama beş yıl boyunca korumaktadır. Sonrasında aşı yinelenebilir. Özellikle risk grubunda olanların aşılarını ihmal etmemesinde yarar var.

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar aşıya ilaveten besin takviyesi niteliğinde bağışıklık güçlendirici ilaçlardan kullanabilirler.

Zatürre Nasıl Teşhis Edilir?

Zatürre tanısının konulabilmesi için hastanın şikayetlerini net olarak anlatması ve ne süredir bu rahatsızlıkları hissettiğini doktora bildirmesi gerekir.

Doktor akciğerleri dinlediğinde zatürre söz konusu ise solunumda sıkıntı olduğunu doğrudan anlayacaktır. Tanının net olarak konulabilmesi için akciğer filmi istenir.

Akciğer filminin yanında kan sayımıyla da kanda bakteri durumuna bakılır. Akciğer filmi ve kan sonuçları bir arada incelenerek kesin tanı koyulur.

Zatürrenin Tedavisi Nedir?

Zatürre hastalığının tedavisi tanıyla birlikte belirlenecek şiddete göre değişmektedir. Hafif seyreden vakalarda antibiyotik kullanımı ve balgam sökücüler ile hastalık tedavi edilebilir.

Bunun yanında hastayı rahatlatacak ağrı kesiciler de önerilebilir. Hastalığın durumuna göre ilaçlar enjeksiyon olarak da uygulanabilir. Dışarıdan tedavilerde hasta 3 gün sonra tekrar kontrole çağrılır ve genel kontroller tekrar yapılır.

Ağır seyreden vakalarda hasta hastaneye yatırılabilir.

Astım Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Ortalama 1 hafta süre sonrasında hastanın durumu gözden geçirilir ve süre uzatılabilir ya da tedaviye evden devam edilmesine karar verilebilir. Hastanede geçen süreçte hastayı rahatlatması açısından oksijen desteği verilebilir.

Hastanede tedavilerde antibiyotik damardan sıvı olarak uygulanır. Tedavi süresince hastanın kendisine iyi bakması, insanlarla yakın temastan kaçınması ve kendisini koruması önemlidir.

Hastalar iyileşme sürecinden sonra da aynı özeni göstermeye devam etmelidir.

Zatürre ile Karıştırılan Hastalıklar Hangileridir?

Zatürre teşhisini koymak bazı zamanlarda zor olabiliyor. Doktorlar yanılıp başka bir hastalıkla karıştırabiliyor ve bu durumda tedavi süreci de yanlış işliyor. Zatürre ilerlemiş vakalarda akciğer kanseriyle bile karıştırılabiliyor.

Tedavi yapılmasına rağmen iyileşme olmayan zatürre hastalarında özellikle bronkoalveoler tip akciğer kanserinden şüpheleniliyor. Bunun dışında zatürre benzer bakterilerin neden olduğu lejyoner hastalığıyla da karıştırılabiliyor.

Ülkemizde sıkça rastlanan verem hastalığı da zatürre ile benzer belirtiler gösterdiği için uzmanları yanıltabiliyor.

Источник: https://bilgihanem.com/zaturre-nedir/

Bronşit nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Zatürre Ve Bronşit

Akciğerlere hava taşıyan bronş tüplerinin iç yüzeyindeki zarın iltihaplanması sonucu meydana gelen bronşitin akut ve kronik olarak iki farklı türü vardır.

Akut bronşit genellikle grip, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülürken kronik bronşit daha ciddi bir iltihaplanmadır ve mutlaka tedavi edilmelidir. Bronşitte öksürükle birlikte gelen balgam genellikle şeffaftır.

Eğer balgam sarı ve yeşil olarak geliyorsa bu bakteriyel enfeksiyona işaret eder.

Akut bronşit genellikle herhangi bir komplikasyona neden olmadan iyileşmektedir. Bronşit tedavisi için hastalarda görülen bulgulara yönelik semptomatik tedavi yapılır. Antipiretik ve aneljezikler, kodein veya dekstrometorfan içeren öksürük şurupları, mukolitikler ve antihistaminikler bronşitin semptomlarını gidermekte kullanılanılırlar.

 • Virüs ve bakteriler solunum kanallarında iltihap yaparak akut bronşite neden olur.
 • Akut bronşit geçici bir rahatsızlıktır.
 • Kronik bronşit uzun süreli bir sağlık sorunudur ve sigara içenlerde daha sık görülür.
 • Bronşit tanısında akciğer filmi, fonksiyon testi ve kan oksijen ölçümü testleri kullanılır
 • Akut bronşitin bir ilacı yoktur. Tedavisinde kuru öksürük, balgam gibi belirtilerin mümkün olduğunca hafifletilerek hastanın rahatlaması hedeflenir.
 • Dinlenmek ve bol sıvı almak akut bronşitin iyileşme süresini kısaltır.

Akut bronşit nedir?

Hastalığın başlangıcında kuru ve ağrılı öksürük, az yapışkan balgam, sonraları sümüksü cerahatli (mukopurulent) balgam ile hafif ateş ve halsizlik görülür.

Bu çeşit bronşitte; havayollarını yağlayan bezler büyümüş, iç yüzlerinde bulunan tüyler görevini yapamaz olmuştur.

Öksürük nedir? Öksürüğün nedenleri ve türleri

Bronşit belirtileri

 • Geçmeyen öksürük
 • Nefes darlığı
 • Hırıltılı Solunum
 • Balgam (genellikle şeffaf, berrak, bazen gri veya yeşil olabilir)
 • Göğüs rahatsızlığı ve ağrısı
 • Hafif ateş, üşüme ve ürperme
 • Yorgunluk

Akut bronşit belirtileri

Geçmeyen öksürük: Bronşitin neden olduğu öksürük bazen kuru olmakla birlikte genellikle balgamla birlikte görülür. Bronşit öksürüğü yoğun ve şiddetlidir. Nadir de olsa öksürüğün şiddeti yüzünde hastanın bayıldığı durumlar yaşanmaktadır. Akut bronşite neden olan iltihap tedavi edilse dahi kuru öksürük günlerce sürebilir.

Hırıltılı Solunum: Akciğerlere hava giriş çıkışını sağlayan boruların (bronşlar) iltihap veya balgam nedeniyle daralması kişinin hırıltılı nefes alıp vermesine yol açar. Aynı nedenden ötürü nefes darlığı yaşanabilir.

Balgamın Rengi: Balgam genellikle şeffaftır. Ancak sarı, sarımsı gri ve yeşil renkte olabilir. Çok nadir olarak kanlı olarak görülebilir. Daha çok kronik bronşitte görülen sarı, gri ve yeşil balgam zatürre, akciğer apsesi, bronşektazinin bir belirtisi olabilir.

Diğer Belirtiler: Hasta öksürüğe ve enfeksiyona bağlı olarak halsiz düşebilir. Hafif ateş ve ara ara ürperme yaşanabilir. Öksürük göğüs bölgesinde rahatsızlık ve ağrıya yol açar.

Yukarıdaki akut bronşit belirtilerine ek olarak kronik bronşitte öksürük aylarca (en az 3 ay) sürebilir ve genellikle her yıl tekrar eder. Öksürük sabahları, nemli havalarda ve kış aylarında artabilir.

Bronşitte ne zaman doktora gitmeli?

Eğer öksürüğünüz 3 haftadır devam ediyorsa, uykunuzu bölüyorsa veya tamamen engelliyorsa, hafif ateş 4-5 gündür devam ediyorsa, 38 derece ve daha yüksek ateşle birlikte görülüyorsa, yoğun balgam varsa, balgam pas rengindeyse, artan oranda yeşil balgam görülüyorsa, balgamda kan varsa, nefes darlığı ve hırıltılı oluyorsa mutlaka doktora gidin.

Bronşit nedenleri nelerdir?

Akut bronşit çoğunlukla grip ve soğuk algınlığına da yol açan virüsler nedeniyle görülür. Viral ve bakteriyel akut bronşit bulaşıcıdır. Akut bronşit etkenleri, üst solunum yolu infeksiyonuna da yol açan virüslerdir.

İnfluenza A ve B, parainfluenza, koronavirüs (tip1-3), rinovirüs, respiratuar sinsisyal virüs ve insan metapnömovirus sık karşılaşılan etkenlerdir.

Altta yatan akciğer hastalığı olmayan normal insanlarda yapılan araştırmalarda akut bronşit olgularının çok azında etken mikroorganizma saptanabilmiştir. Saptanabilen etkenlerin hemen tamamının virüsler olduğu anlaşılmıştır.

Boğmaca nedir, neden olur? Belirtileri, aşısı ve tedavisi

Kronik bronşit ise sigara içenler ve sigara kullanmayan ancak dumanına maruz kalanlar arasında daha yaygındır. Ayrıca yoğun hava kirliliği olan bölgeler ve kimyasal maddelerle çalışılan fabrika çalışanlarında kronik bronşit vakası daha fazladır. Bulaşıcı olmayan kronik bronşit doğru zamanda tedavi edilmediği takdirde hayati teh yaratabilir.

Doktorunuz ne tip belirtiler gösterdiğiniz konusunda sizden detaylı bilgi aldıktan sonra fiziksel muayene yapacaktır. Akciğerlerin ve solunum kanallarının durumunu görmek için akciğer filmi isteyebilir. Akciğer filmi zatürre riski bulunup bulunmadığının belirlenmesi için de kullanılır.

 Akciğerlerin fonksiyonunu tam olarak yerine getirip getirmediğini öğrenebilmek için hücrelere ulaşan oksijen miktarını ölçen test yapılabilir. Bu test parmağa takılan ve nabzı kontrol eden bir sensör aracılığıyla yapılmaktadır.

 Bakteriyel enfeksiyon şüphesi varsa balgamdan örnek alınarak bakteri incelemesi yapılabilir.

Bronşit tedavisi

Akut bronşit genellikle herhangi bir komplikasyona neden olmadan iyileşmektedir. Bronşit tedavisi için hastalarda görülen bulgulara yönelik semptomatik tedavi yapılır.

Antipiretik ve aneljezikler, kodein veya dekstrometorfan içeren öksürük şurupları, mukolitikler ve antihistaminikler bronşitin semptomlarını gidermekte kullanılır.

Sigara içen hasta mutlaka sigaraya ara vermelidir bırakabiliyorsa bırakmalıdır.

Bronşit tedavisinde antibiyotik kullanımı tartışmalıdır. Ateş, balgam ve öksürükte yarı gün azalma sağlamasına rağmen, yan etki, anti bakteriel dirençte artma, kısıtlı etkinlik ve maliyet gibi nedenlerle kullanımından kaçınılmaktadır.

Genellikle bu amaçla kullanılan antibiyotikler azitromisin, eritomisin veya doksisiklindir. Tedavi süresi hastalığın şiddetine göre 5-14 gündür. Ek olarak antiviral ilaçlar influenza için kullanılır.

 Enfeksiyonel akut bronşit tedavisinde ana amaç belirtilerin hafifletilmesidir.

Eskinden akut bronşit tedavisinde kullanılan antibiyotikler günümüzde etkisi kaybetmiştir ve bakteriler antibiyotiklere dirençli hale geldiğinden antibiyotik tedavisi kullanılmamaktadır. Doktorunuz sadece gerekli gördüğü takdirde (örneğin kronik akciğer sorunu bulunan hastalarda) antibiyotik tedavisi önerebilir.

Balgam nedir, neden olur? Balgamın türleri ve tedavisi

Bu nedenle kendi kendinize antibiyotik almanın bronşit tedavisine bir katkısı yoktur. Aksine bronşit belirtilerine ek olarak antibiyotiğin yan etkileriyle de uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Doktorunuz şiddetli öksürüğün neden olduğu kas ağrıları için reçeteli veya reçetesiz ağrı kesici önerebilir. Bronşit tedavisi boyunca su içmeniz son derece önemlidir.

Hastanın yeterince su içmesi balgamın yoğunluğunu azaltarak vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Doktorunuz öksürüğü hafifletmek ve balgamın atılmasını kolaylaştırmak için şurup önerebilir.

 Kronik bronşit tedavisinde ise hastanın durumuna bağlı olarak solunum yollarını açan bronkodilatör ve iltihabı azaltıcı steroidler kullanılabilir.

Kronik bronşit tedavisinde izlenecek yöntem ve ilaçlar hastadan hastaya değişebilmektedir.

Evde bronşit tedavisi için neler yapılabilir?

Kahve, kola gibi kafeinli içecekler ve alkol vücuttaki su oranını azalttığından uzak durun. Vücudun virüsle savaşabilmesi için bağışıklık sisteminizi güçlü tutun. Dinlenin ve her gün en az 8 saat uyuyun.

Tedavi döneminde ağır fiziksel aktivitelerden kaçının.

 Sigara akciğerlerin baş düşmanıdır ve sadece akut bronşit tedavisi için değil çok daha ciddi bir sorun olan kronik bronşit ve KOAH gibi hastalıklardan korunmak için de bırakılmalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı, nasıl beslenmeli?

Soğuk hava bronşite bağlı öksürüğü şiddetlendirir. Bundan korunmak için dışarı çıktığınızda bir atkıyla veya maskeyle ağzınızı örtün. Ağır parfüm kokusu, boya kokusu ve her türlü diğer güçlü kokular bronşit belirtilerini artırır.

Bu tip kokuların yoğun olduğu ortamlarda mümkün olduğunca az durmaya çalışın. Öksürüğü azaltmak ve boğazı yumuşatmak için bitki çayı içebilirsiniz. Nane ve zencefil çaylarının öksürüğü hafifletici etkisi vardır. Bu sayede sıvı alımını artırabilirsiniz.

Bir büyük kupaya 2 çay kaşığı bal ve 4-5 damla limon damlatarak yavaş yavaş içmek rahatlama sağlayabilir.

Bronşiolit nedir, neden olur? Belirtileri, tanısı ve tedavi yöntemleri

Bronşitten korunmak mümkün mü?

Akut veya kronik bronşitten korunmak her zaman mümkün olmasa da bazı önlemler alarak riski azaltabilirsiniz. Öncelikle sigara kullanmamalı, kullanıyorsanız bırakmalısınız. Sigara kronik bronşitin başlıca nedenidir. Solunum yollarına zarar veren 2.

el sigara dumanı, toz, duman ve hava kirliliğinden mümkün olduğunca kendinizi koruyun. Boya, vernik gibi kimyasalların kullanıldığı ortamlarda maske takın ve bu tip ortamlarda az durmaya çalışın. Bakteri ve virüslerden korunmak için ellerinizi sık sık yıkayın.

Doktorunuz önerirse yıllık olarak grip aşısı olabilirsiniz.

Kaynaklar: 1-What is Bronchitis, 2-All about bronchit

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bronsit-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Bronşit belirtileri etkileri ve tedavileri

Zatürre Ve Bronşit

İlerleyen bronşit ciddi bir hastalık olduğu için eğer belirtiler varsa ihmal edilmeden daha ciddi evrelere gelmeden önlem alınması gerekir.bu durumda çocukların da aynı şekilde doktor kontrolünden geçirilmesi gerekir.

Bronşit belirtileri ve etkileri

Her yaştan insana bronşit olabilmektedir. Sık gribe ve soğuk algınlığı geçirenler Bu duruma daha fazla eğilimlidirler. Bağışıklık sistemi zayıfsa, astımlı ve kronik bronşit gibi büyük komplikasyonlara karşı daha fazla risk vardır. Solunum hastalıklarının bir çeşidi olan bronşit belirli hastalık günlük hayatınızda olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Bronşit her an olabileceği gibi çoğu zamanlarda yani kış ve sonbahar ayların da daha sık rastlanır. Ve genellikle bu tür solunum rahatsızlıklarından etkilenenler yüksek miktarda kirli havanın bulunduğu alanlar ve genellikle büyükşehirlerde yaşayanlardır. Bebekler, çocuklar, yaşlılar ve sigara içen her yaş grubu insanlarda görülebilir.

Bronşit belirtilerinden bazıları

 • Hafif göğüs ağrısı
 • Hafif ateş
 • Nefes alırken hırıltı
 • Nefes darlığı
 •  Kalıcı ve balgam sökmeden öksürük
 • Nefes alırken göğüs titreşimi
 • Doygunluk
 • Boğazda hafif ağrı
 • Göz çevresindeki sıkışmalar ve ağrı
 • Burun tıkanıklığı, kas ağrıları,
 • Ateş ve titreme, boğaz ağrısı, kötü uyku

Bronşit semptomları, Boğazın arkasında bir tahriş ile başlar ve balgamla gelebilecek öksürük bazen kanlı olabilir. Öksürük, bronşitin evrensel bir semptomudur. Buna balgam eşlik edebilir kuru öksürük görülür. Bronşitin bir virüsün mü yoksa bakterilerin mi neden olup olmadığını belirlemek zor olabilir.

Bronşit Tedavisi ve evreleri

Bunun için doktora başvurup fiziki muayene ve belirli testler yapılması gerekmektedir. Bronşit uzun veya kısa sürebilir. Hastalık bulaşıcı olabilmektedir. Bunun için evde de belli başlı önlemler almak gerekebilir. Yaşam alanını nemlendirerek ve Öksürük olduğunda ağıza nemli bir havlu ya da peçete ile hem korunup hemde çevreye bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer durumda hijyendir. Hijyen hastalığın tedavisinde önemli bir kısımdır. Sıklıkla eller yıkanmalı ve temiz tutulmalıdır.

Bronşitin erken belirtilerini hemen fark ederseniz, kötüye gitmesini önlemek için doktora başvurulmalı erken teşhis ve tedavi ile kontrol altına alınabilir. Böylelikle bronşitten kurtulunabilinir.

Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa, antibiyotikler kullanılması gerekebilir. Bununla birlikte, bronşit virüsün nedeniyle olduysa antibiyotik alınmamalıdır.

Kas ağrıları hastalık süresince yaşanabildiğinden, aspirin gibi ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Ama aspirinin çocuklar ve hamile kadınlar için kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Bronşit tedavisi, durumun hafif ya da şiddetli olmasına bağlıdır. Bronşit çeşitli türlerde ve evrelerde olabilir.bunlar;

Akut bronşit 

Akut bronşit grip benzeri belirtilere sahiptir ve yalnızca kısa bir süreli bir durumdur. Viral enfeksiyonlara sahip insanlar akut bronşite duyarlı olabilir. Akut Bronşit bulaşıcıdır ve genellikle kuru öksürük ile başlar. Birkaç gün içinde öksürük gelişir ve kişi acı çekebilir. Öksürük birkaç hafta sürebilir. Genellikle 10 ya da 12 gün sürer.

Doktor tarafından teşhis edilir ve tedavisine gerekli durumlarda başlanmalıdır. Akut bronşit viral veya bakteriyel enfeksiyona bağlı olabilir. Fakat mantar enfeksiyonunun da akut bronşite neden olabileceği nadir durumlarda vardır. Sürekli hırıltılı solunum ve öksürük yaşarsanız, akut bronşit olabilir ses kısıklığı yaşanabilir. Dinlenmek ve bol su içmek gerekir.

Kronik bronşit

Kronik bronşit dikkat gerektiren ve uzun süren bir hastalıktır. Kronik bronşit için başlıca etkenlerden bazıları toksik dumanlar ve özellikle sigara dumanı gibi tahriş edici zehirli maddelerdir.

 Kronik bronşit solunum sistemine kalıcı hasar verebilir ve günlük yaşamı zorlayabilir. Kronik bronşit üç ay boyunca sürebilir ve daha kötü durumlarda bu süre 2 yıla kadar uzayabilir.

Kronik bronşit, özel bakıma ihtiyaç duyabilen uzun süreli ve dikkat edilmesi gereklidir.

Daha sonraki kronik bronşit evrelerinde hasta, ek bronşit oksijen tüpü yardımıyla kendisinin nefes almasına yardımcı olabilir. Bu oksijen tedavisi hastayı rahatlatır ve doğru nefes alıp vermesini sağlar. Daha fazla komplikasyondan kaçınmak için, hastaların bir yıllık grip aşılarının yanı sıra pnömokok aşısı her 5 ile 7 yılda bir yapılır.

Bronşitin çocuklarda belirtileri etkileri ve tedavisi

Bronşit çoğu ebeveyni korkutan ve tedirgin eden bir hastalıktır, çünkü bronşit bazı durumlarda ihmal edildiği ya da tedavi edilmediği zaman tehli olabilmektedir. Bronşit çocuklarda kronik bir hastalık değildir ama öksürük başladığında ve devam eden geçmeyen bir öksürük ve halsizlik olduğunda doktora başvurup antibiyotik ilaçlarla ciddi bir evreye geçmeden tedaviye başlanması öngörülür.

Bronş ve akciğer malign neoplazma belirtileri: Akciğer kanserlerinin çoğunluğu, genellikle hastalık ilerlemeden önce belirti vermemelerine rağmen, bazı hastalarda erken dönemde belirti veya bulgulara rastlanabilir. Bu belirtilere önem verilmesi ile bazı hastalarda erken dönemde teşhis ve tedavi mümkün olabilmektedir. Belirtilerden bazıları;

 • Nedeni ortaya konamayan ateş 
 • Bronşit veya zatürre gibi tekrarlayan enfeksiyonlar (akciğerin iltihabi hastalıkları)
 • Nörolojik belirtiler (bir bacak veya kolun uyuşması, baş dönmesi, göz kararması)
 • İyileşmeyen öksürük 
 • Derin nefes almakla ortaya çıkan göğüs ağrısı 
 • Ses kısıklığı
 • Yeni başlayan nefes hırıltısı  
 • Kilo kaybı, iştah azalması
 • Kanlı ya da paslı balgam 
 • Nefes darlığı 
 • Sarılık (deri ve gözlerin sararması )

 Belirtilerden herhangi biri mevcutsa doktora başvurulmalıdır. Bu belirtiler akciğer kanserinin ilk işaretleri olabilir. Bu belirtilerin bazıları kanser ile ilişkili olmayan diğer bazı hastalıkların da belirtisi olabilir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://akciger.info/bronsit-belirtileri.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.