Zayıflamada Vejetaryen Beslenme, Geleneksel Diyetlere Göre Daha mı Başarılı?

içerik

Vejetaryen ve Vegan Beslenmesi | Diyetisyen Dilara Koçak | İyi Yaşam |

Zayıflamada Vejetaryen Beslenme, Geleneksel Diyetlere Göre Daha mı Başarılı?

Vejetaryen beslenmede diyetin temelinde kırmızı et, kümes hayvanları ve balık gibi hayvan etleri yerine tahıllar, kuru baklagiller, soya, sebzeler, meyveler ve yağlı tohumlar gibi bitkisel kaynaklı besinlerin tüketilmesi gelmektedir. Önce vejetaryen sınıflandırmalarını inceleyelim.

Lakto-ovo-vejetaryen: Lakto sütü, ovo ise yumurtayı anlatır ve bu kişiler bitkisel kaynaklı beslenmelerine yumurta ve süt ürünlerini ekleyerek beslenirler ama diyetlerinde et, balık ve kümes hayvanları yoktur. Genel olarak vejetaryenlerin çoğunluğu bu grupta yer almaktadır.

Lakto vejetaryen: Et, balık, kümes hayvanları ve yumurta tüketmezler, diyetlerinde sadece hayvansal kaynak olarak süt vardır.

Vegan veya katı vejetaryen: Et, balık, kümes hayvanları, yumurta, süt, yoğurt, peynir hiçbir hayvansal ürünü yemezler. Veganlar bal dahi yemezler.

Semi vejetaryenlik: Genel bir vejetaryen yeme modelidir. Sadece et, balık ve kümes hayvanlarını bazen tüketirler.

Birçok insan artık daha sağlıklı yaşamak için vejetaryen beslenme tarzında beslenmekte.  Bazı bireyler ise dinsel ve manevi değerlerden dolayı vejetaryen beslenme tarzını seçerler.

Sağlık üzerine olan etkileriVejetaryen beslenmenin sağlığa olan etkisi dikkatli ve disiplinli  programlanmasına bağlıdır. Dikkatli planlanarak uygulanmazsa sağlığa zararlı olabilir. Temelde  vejetaryen bir diyet sağlıklı beslenme önerilerini takip ettiği sürece sağlıklıdır.

Çünkü sebze, meyveler, kuru baklagiller ve tahıl ürünlerini içerdikleri için yağ oranları düşükken posa miktarı yüksektir.

Ancak protein açısından dikkatli, olunmalı ve bitkisel protein kaynakları iyi kullanılmalıdır

Genellikle kalp damar, yüksek kan basıncı, yetişkinlik diyabeti (tip II diyabet), kanser ve şişmanlık vejetaryen olmayan bireylerde daha sık karşılaşılan sağlık problemleridir.

Vejetaryen beslenme tarzına sahip olmak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürüldüğü anlamına gelmez. Eğer vejetaryen beslenme kötü planlanırsa bazı beslenme yetersizlikleri artar. Vejetaryen diyetin besin değeri bakımından zengin olabilmesi seçilen besinlerle ilişkilidir.

Süt ürünleri ve biraz da yumurta tüketen bir vejetaryen iseniz beslenmenizi planlarken yapmanız gereken şeyler vejetaryen olmayan bireylerinkinden çok farklı değildir. Kolesterolü ve diyetinizle aldığınız doymuş yağı değerlendirme altında tutmanız gerekir.

Veganların beslenme programlarını ise farklı şekilde planlamak gerekmektedir. Vegan olan kişilerin B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, demir ve çinko gibi besin öğelerinin alımında dikkatli davranmalıdır.

PROTEİNİN GETİRDİKLERİ
Genelde vejetaryen olan bireyler için gerekli proteini karşılamakta sorunlar yaşanmaktadır.

Meyveler dışındaki diğer bitkisel kaynaklı besinler çok az miktarda olsa da protein içeriğine sahiptirler.

Hayvansal kaynaklı besinler proteinin iyi kaynaklarıdır ve bu kaynaklar kullanılmadığı için diyette kuru baklagillere, yağlı tohumlara, tahıllara ve sebzelere yer vermek önemlidir.

VEGANLAR İÇİN SORU İŞARETİ?
B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımında, amino asitlerin ve yağların kullanımında ve vücut hücrelerinin bir kısım fonksiyonlarını gerçekleştirmesi için önemlidir.

B12 vitamini eksikliğinde karşılaşılan en büyük problem anemidir. Bu da zamanla sinir sisteminde kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Bu nedenle veganların diyetlerine B12 vitamini eklenmelidir.

D vitamini de yine eksikliği gözlenen başka bir vitamindir. D vitamini kalsiyum ve fosforun vücutta emilerek kullanılmasın sağlamaya yardımcıdır. Bazı süt ürünleri D vitamini ile zenginleştirilmiştir. Bu ürünlerden satın almak ve mümkün olduğunca güneş ışığından yararlanmak iyi olacaktır.

En iyi kemik onarıcısı olarak bilinen kalsiyum alımı önemidir. Kalsiyum kasların kasılmasında, kalp atımında, kemik ve diş sağlığını korunmasında ve sinirlerin uyarılmasında önemli bir yere sahiptir.

Demir enerji metabolizmasının çalışması için gereklidir. Eğer yeterli demir almıyorsanız kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. İleri dönemde ise demir eksikliği anemisi gelişebilir. Bitkisel kaynaklı besinlerden alınan demir hayvansal kaynaklı besinlerden alınan demir kadar iyi emilmez. Bu emilimi arttırabilmek için C vitamininden zengin besinler diyette yer almalıdır.

VEJETARYENLER İÇİN ÖNERİLER

 • En az 4 porsiyon sebze bir gün içerisinde tüketilmelidir.
 • Her gün meyve tüketimi en az 3 porsiyon olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Günlük kuru baklagil , soya gibi bitkisel  et alternatiflerinden 2 porsiyon tüketilmelidir.
 • Eğer süt tüketebilen bir vejetaryenseniz günde 2 su bardağı kadar süt tüketimine önem vermelisiniz.
 • Yağ alımınıza her zaman dikkat etmelisiniz
 • Yağlı tohumlardan günlük bir porsiyon tüketebilirsiniz. Yağ içeriği nedeniyle sınırlı tüketilmesi daha uygun olacaktır.

Источник: https://www.dilarakocak.com.tr/vejeteryan/

Tek Besin Diyeti

Zayıflamada Vejetaryen Beslenme, Geleneksel Diyetlere Göre Daha mı Başarılı?

Besin, canlıların hayatını idame ettirmek için dışarıdan aldığı maddeler olarak kısa bir şekilde ifade edebilirim. Yeryüzünde önemini keşfedebileceğimiz birçok besin olduğuna inanıyorum. Her besinin canlı organizmasındaki işlevi önemlidir.

Çünkü gerekli enerji kaynağını sadece besinlerden alabiliyoruz. Büyümek, gelişmek, sağlıklı yaşamak için çeşitli besinlere ihtiyaç duyarız ve bunu tek besin diyeti ile sağlamak mümkün değildir.

Peki tek besin diyetini hiç duydunuz mu? Bundan bahsedelim.

Her gün bir yenisi eklenen diyetlerde daha çok kilo verdirmek amaçla hazırlanan diyetler dikkat çekmektedir. Tek besin diyeti de bu konuyu kapsayan bir diyet çeşididir.

Bu diyetle, birey hedeflediği kiloya ulaşma çabasıyla ya da bir de bu diyeti deneyeyim düşüncesiyle kilo vermeye amaçlar.

İnternetten alınan bilgiler, çevreden duyulan önerilerle diyetler deneme yoluna gidilir.

‘Diyet’ denince akla gelen ‘zayıflamak için zahmetli bir olaya girme’ olarak gelir çoğu kişiye.

Aslında diyet; kişinin beslenme düzenini, sosyal ve ruhsal halini, fiziksel aktivite durumu gibi faktörlerini düzenlemek amacıyla yeterli ve dengeli bir şekilde tüm besin grubundan ihtiyacı kadar alması gereken bir beslenme düzenidir. Kilo vermek amacıyla hazırlanan diyetler, kişiye özel olmalı ve fiziksel aktivite, davranış tedavisiyle yaşam şeklini düzene sokmalıdır.

Tek Besin Diyeti Nedir?

Tek besin diyeti, gün boyunca sadece bir gıdayla beslenerek ya da günlük gereken enerjinin çoğunu tek gıda ağırlıklı olarak alınan kısa sürede hızlı kilo vermeyi amaçlayan bir diyet.

Kısa bir sürede hızlı kilo vermek kulağa ne kadar cazip gelse de, gerçek şu ki, uygulamaya koymak sandığımızdan bazen zor olabilir.

Ayrıca uygulamak istediğiniz diyetin ne gibi etkiler oluşturacağına da güvenilir kaynaklardan öğrenmelisiniz.

Çeşitleri

Tek besin diyeti,  çeşitli diyetlerin toplandığı genel bir diyet adıdır. Tek besin diyeti olarak görülen diyetler neler bunlara ayrıntılı olarak bakalım.

Ekmek diyeti ; en fazla 3 gün uygulanması tavsiye edilen bir diyettir. 3 gün boyunca günde 10-12 ince dilim ekmek yenilen bu diyette kahve, çay şekersiz olarak tüketmek serbest. Ekmekleri kızartıp, üzerine tek bıçak hareketi ile çok az tereyağ sürülebilir.

Akşam 7’den sonra bir şey yememek gerekiyor ve bol su tüketilmesi gerek. Bu diyet sağlık açısından sakıncalı bir diyettir. Sadece karbonhidrat yiyorsunuz, günlük alınması gereken protein ve yağ yok.

Kalp-damar hastasına uygun değildir, diyabet hastası bu diyeti uygulayamaz.

Meyve ve sebze diyeti ; en fazla 7 gün uygulanabilen, bol su tüketilmesi gereken, yemekleri çeşitli baharatlarla tüketebileceğiniz haftada 3-4 kilo verilmesi hedeflenen bir diyet. Sebzeler ve meyveler diğer besinlere nazaran oldukça az kalori içermektedir.

Bu yüzden bu diyet oldukça cazip haie gelebilmektedir. Fakat sebze-meyve diyetleri ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilme durumu ilgili yeterli bir çalışma ve doğruluğu kanıtlanmış bilimsel kaynak bulunmamaktadır. Sebze- meyve  diyeti uzun vadede kilo vermenizi sağlamayacaktır.

Ayrıca yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk ve bunların neden olabileceği huzursuzluk, halsizlik gibi sorunlar getirir. Çünkü uzun süren sebze-meyve diyeti vücudunuzun ihtiyacı olan süt, tahıl, hayvansal ve bitkisel yağlar, et, kurubaklagil, yumurta gibi besinlerdeki bulunan faydaları sağlamamış olacak.

Bu besinler de her birinin ideal sağlığın gerektirdiği besin öğeleri mevcuttur.

Çorba diyeti ; besin değeri mümkün olduğunca yüksek, kalori değeri düşük bir çorba seçip kilo vermek amacıyla uygulanan diyet. Hazır çorbaların içindeki katkı maddelerinden dolayı önerilmiyor.

Diğer diyetlerde olduğu gibi akşam 7’den sonra bir şey yenmiyor, çay-kahve şekersiz olmak şartıyla serbest ve bol su içmeniz gerekiyor. Çorbanın yanında sınırsız meyve tüketiliyor, muz ve üzüm hariç. Muz ve üzümdeki şeker oranı diğer meyvelere göre daha fazla.

Sınırsız meyve tüketimiyle muz ve üzümden gelecek şeker oranından fazlası alınabilir. Besin değeri yüksek bir gıda günlük almanız gereken karbonhidrat, protein, yağ miktarını içerdiği anlamına gelmez.

Eksik yönden beslenme sağlıklı olmadığı gibi, diyetin uzun sürmesi sağlık sorunlarını oluşturabilir. Besin çeşitliliğinin sağlanması diyetin en önemli parçasıdır.

Yoğurt diyeti ; Düşük kalori içermesiyle tercih edilebilen bir diyettir. Kalsiyum yönünden oldukça zengin olup, karbonhidrat, protein ve yağ içerir. Gün boyunca ana öğünlerinizde yoğurdu mutlaka bulundurmanız gerekir.

Yoğurt yüksek kolesterol ve fosfor içermesi nedeni ile kolesterolü olan, böbrek rahatsızlığına sahip olan kişiler için uygun değildir. Uzun süre uygulanması tavsiye edilmeyen bir diyettir. Sindirim sistemine iyi gelen besin, tok tutucu özelliği de bulunmaktadır.

Bu yüzden sadece yoğurt yemek yerine öğünlerinizin arasında bulunması gerekir.

Yoğurt gibi besleyici gıdaları tek başına kullanmak yerine her çeşidinden ihtiyaç kadar diyette bulundurmak, doğru besin hazırlama, pişirme, ve saklama yöntemiyle beslenmek uzun süreli kilo kaybına ve sağlığınıza olumlu katkı da bulunacaktır.

Neden Yapılır?

Günümüzde obezite büyük bir sağlık sorunu olduğu için hızlı kilo vermeyi vadeden diyetler haliyle revaçta. Vücutta yağ birikiminin fazla olması sonucu görülen şişmanlık (obezite) mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Bunun çözümü ise kişinin beslenme alışkanlığının değişmesi, fiziksel hareketin artırılması, bu konuda eğitim almış sağlık uzmanlarından yardım almasıdır. Günümüzde bu yardımı sağlayabilecek zayıflamak amacıyla hazırlanan diyetler vardır.

Bu diyetlerden bazıları çok kısıtlı kaloriye sahip, bazıları da tek besin diyeti şeklinde uygulanılıyor ve bunun gibi birçok özellikte bulunan diyetler mevcuttur.

İnternette, reklamlarda, dergilerde görülen konu komşu ve çevre de duyulan kilo verdiren ilaçlar niteliğinde kullanılan farmakolojik özelliğini tam bilmediğimiz ürünler insan sağlığını ne kadar tehye soktuğunu defalarca gördük.

Bu bahsettiklerim etkisini kısa sürede gösteren durumlar olabilir, hızlı kilo verdirmek için uygulanan diyetlerde etkisini uzun sürede gösterebilir.

Çünkü bahsettiğim bu diyet çeşitlerinde eksik alınan besinlerde vücut depolarını kullanarak kendini korumaya çalışır, bazı durumlarda ise günlük almamız gereken ihtiyaç duyulan besinlerde vücut rahatsızlıklarını göstermeye kısa sürede başlar.

 Tek besin diyetleri Kilo verdirir mi?

Günlük ihtiyacımız olan enerjiyi besinlerden alıyoruz. Tüketilen enerji, alınan enerjiden fazla olduğu zaman kilo kaybı yaşanır. Aslında burada önemli olan kilo kaybından ziyade vücutta kaybedilen yağ ve kas oranıdır. Sağlıklı bir zayıflama da istenilen durum, vücut bileşiminde yağ ağırlığının azalması, kas kitlesinin kaybının olabildiğince az olmasıdır.

Tek besin diyetiyle kilo vermek mümkün olabilir, ancak hayatınızı aynı besinlerle sürdürmeniz mümkün değildir. Diyeti bıraktığınız an kilo almaya başlayabilir, beraberinde sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Kilo kaybetmeniz kadar önemli olan kilonuzu ve beraberinde sağlığınızı korumaya çalışmanızdır.

Tek besin diyetlerinin zararları

 • Halsizlik, çabuk yorulma, güçsüzlük gibi fizyolojik etkiler dengesiz beslenmenin etkileri olabilir.
 • Agresiflik, çabuk sinirlenme, kendini mutsuz hissetme gibi ruhsal sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Tek besin diyeti sonucunda eksik alınan vitamin ve mineralden dolayı sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmediği takdirde ileri de ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.
 • Unutkanlık, dikkat bozukluğu gibi zihinsel problemler yaşanabilir.
 • Hızlı kilo verdiren diyetler genel de hızlı ve daha fazla kilo almanıza neden olarak obeziteye davet çıkarabilirsiniz.
 • Bağışıklık sisteminizi korumak için yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde savunma sisteminiz zayıfladığı için kolay hastalanabilirsiniz.

Sağlıklı zayıflamak için ne yapılabilir?

Herkes her diyeti uygulayamaz, sağlıklı diyette yer alan besinler tam taneli tahıllardan, et-tavuk-balık-yumurta ve kurubaklagillerin bulunması sebzelerin ve meyvelerin mutlaka yer alması gerekir.

Diyet kişinin yaşına, boyuna, kilosuna, fiziksel aktivitesine, beslenme alışkanlıklarına, besine ulaşabilme imkanına, biyokimyasal bulgularına göre hazırlanmalıdır. Beslenme programı ancak bu şekilde başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Sonuç-Diyetisyen Yorumu

Tek besin diyeti uygulayanlar alması gereken mineral ve vitaminlerden mahrum kalırlar, bu beslenme şekli yanlıştır. Bu yüzden bu tarz bir diyet uygulamak isterseniz tekrar gözden geçirmelisiniz.

Kilolarınızla başınız dertte. Bir diyet buldunuz ve uygulamak istiyorsunuz? Size göre yeterince araştırdınız. Etraftan da oldukça olumlu cümleler duydunuz. Yapabileceğinize de inanıyorsunuz. Tek iş başlamak. Tek bir soru sormak istiyorum.

Bu iş madem bu kadar kolay neden insanlar bu konu üzerinde eğitim alıyorlar. Sağlığınıza en büyük etki de bulunan besinlerinize ilaç muamelesi neden yapıyorsunuz? ‘Komşum, su içsem yarıyor, nefes alamıyorum artık, dayanamıyorum ne yapıyım?’ gibi sözleri sadece dedikodunuzda kullanın.

Gerçekten, durumunuzdan şikayetçiyseniz bu konuda gerçek uzman birilerinden yardım alın.

Diyet uygulamaya karar verdiğinizde diyetinizde bulunan besinin ya da besinlerin ne olduğuna dikkat edin. Eğer tek bir besin tüketmeniz gerekirse bu diyet sağlıklı bir diyet muhtemelen değildir. Vücudunuzun sağlığını koruyabilmek için tek bir besinden almak mümkün değildir.

Kilo vermek amacı ile seçeceğiniz diyette güvenli olup olmadığını, oluşabilecek sağlık risklerini, sonuçlarını mutlaka iyi araştırın ve sağlığınızı bu konuda eğitim almış uzman kişilerden yardım alın.

Bazı tek besin diyeti uygulamalarında yağ oranı yüksek olan besinlerin ağırlıklı olarak tüketilmesi vücut suyunda azalmaya sebep olur ve diyet bittiğinde kilolar hızlı bir şekilde geri alınır.

Bu tarz hızlı kilo verdiren besinler kişiye özel olmadığı gibi, besleyici değeri olması içinde sağlıklı pişirme yöntemleriyle besin çeşitliliğin yeterli ve dengeli olması gerekir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Protein Diyetleri ile Zayıflama Mümkün mü? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/tek-besin-diyeti/

Vejetaryen beslenme düzeninin 6 faydası – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Zayıflamada Vejetaryen Beslenme, Geleneksel Diyetlere Göre Daha mı Başarılı?

Vvejetaryen veya vegan beslenme düzenini takip edenlerin dünyadaki oranları %1 ila %5 arasında değişiyor ancak bu oran günümüzde artış gösterme eğiliminde.

vejetaryen ve vejetaryen olmayan beslenme düzenleri arasında yapılan karşılaştırmalarda, bitki temelli beslenen bireylerin kalp damar hastalıkları başta olmak üzere kanser, tip 2 diyabet, obezite ve ölüm riski anlamında daha iyi bir korumaya sahip oldukları ortaya konulmaktadır.vejetaryen

Peki bu herkesin beslenme düzeninden hayvan temelli gıdaları tamamen çıkartması gerektiği anlamına mı geliyor? İlla ki değil.

Vejetaryen Beslenme Nedir?

Vejetaryen beslenme düzeninde neler yiyebilirsiniz? Her ne kadar bu konuda pek çok farklı görüş olsa da, bitkisel temelli bir beslenme düzeninin üzerine yumurta ve süt ürünlerinin tüketimi temel vejetaryen diyet olarak tanımlanabilir. Elbette et yemek kesinlikle yasak. Dengeli bir vejetaryen diyet içerisinde taze veya pişmiş sebzeler, meyveler, kuruyemişler, tohumlar ve tahıllar bulunmalıdır.

Peki bu diyet türü kalp sağlığı, kilo verme ve sağlık faydaları anlamında nasıl etkili oluyor? Hayvanları diyetimizden çıkartmanın herhangi bir riski var mı?

Bitkilerin düşük kalorili olmaları ancak temel vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olmaları, onları besince zengin bir hale getiriyor.

Bir araştırmada vejetaryen beslenme düzeninin karbonhidratlar, omega-6 yağ asitleri, lifler, karotenoidler, folik asit, C ve E vitaminleri, magnezyum açısından çok zengin olduğu, ancak protein, doymuş yağ, uzun zincirli omega-3 yağ asitleri, retinol, B12 vitamini ve çinko açısındansa zayıf olduğu belirtiliyor.

Dolayısıyla vejetaryen bir beslenmenin illa ki sağlıklı olacağını iddia etmek zor. Zira bunda en büyük faktör bireyin yemeyi tercih ettiği gıdaların çeşitleri ve ne kadar hayvansal besini reddettiği.

Antioksidan ve Vitaminler Açısından Zengindir

Neredeyse tüm bitki temelli besinlerde yüksek oranda antioksidan bulunur ve ayrıca anti-inflamatuvar etkilere de sahiptirler.

Yani oksidatif stres ile başa ç ıkarak hastalıkların ilerlemesine engel olurlar.

Sebzeler, meyveler ve diğer bitkisel besinler bakımından zengin bir beslenme düzeninde, besleyicilik, antioksidan düzeyi, temel vitaminler, temel mineraller açısından büyük faydalar mevcuttur.

Bu besin bakımından zengin beslenme düzeninin bağırsak sağlığı için de iyi olduğu, bağışıklığı kuvvetlendirdiği, yaşlanmanın etkilerini azalttığı, kanser ve kalp hastalıklarından da ciddi anlamda koruduğu bilinmektedir.

Kalp Sağlığını Destekler

Bitkisel ürünler inflamasyonu azaltırlar ve bu da kalp hastalıklarının temel faktörünün ortadan kalkmasını sağlar. Araştırma sonuçları bol lifli beslenme ile yüksek kolesterolden, kalp hastalıklarından ve şeker hastalığından korunma arasında büyük bir ilişki bulunduğunu gösteriyor.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Yüksek oranda sebze ve meyve tüketenlerin yaşlandıkça kilo almaya karşı daha dirençli oldukları bilinmektedir. Zira sebze ve meyveler kalori bakımından zayıftırlar ancak hacimsel olarak yer kapladıkları için midenizi doldurur ve aşırı yemenize engel olurlar. Dolayısıyla bitki temelli diyetler obezite riski bakımından daha düşük etkiye sahiptirler.

Daha Fazla Sindirim Enzimi Sağlarlar

Eğer beslenmenize yeteri kadar ve doğru çiğ besinleri dahil ederseniz, pek çok amaca hizmet eden faydalı enzimleri daha fazla alabilirsiniz. Zira yemek belli bir derecenin üzerinde pişirildiği zaman, içerisindeki enzimler bozulurlar. Bu enzimlerin temel görevi ise besinlerin bedenin işleyebileceği kadar küçük öğelere ayrılmalarıdır.

Bazı besinler, örneğin vitaminler, mineraller ve amino asitler, uzun sürelerle ısıya maruz kaldıklarında bozulurlar.

Dolayısıyla çok pişmiş yemekleri devamlı olarak tüketmek, bedenin herhangi bir işte kullanamayacağı atıklar ile dolmasına sebep olur ve bu da tıkanıklık yaratır.

Pankreas ve diğer hücreler kendi enzimlerini üretseler de, çiğ gıdalar daha fazla enzimi kullanıma sunuyorlar. Sadece pişmiş besinlerden oluşan bir beslenme düzeninde dışarıdan enzim almak imkansız olduğundan pankreas aşırı çalışmak zorunda kalacaktır.

Pişmiş Etteki Yan Ürünler ve Katkıları Ortadan Kaldırır

Et yüksek sıcaklıkta pişirildiğinde, içerisinde kanserojen etkileri bulunan pek çok madde ortaya çıkar. Hatta yapılan son araştırmalarda, işlenmiş et ürünlerinin yüksek kanser riskine sebep olduğu ortaya koyulmuş durumdadır. Etin pişme sıcaklığı arttıkça, bunların ortaya çıkma ihtimali de yükseliyor.

Ek olarak, vejetaryen beslenme düzeninde işlenmiş etlerin bulunmaması, onların kanser sebeplerini ortadan kaldırmalarının yanında kanseri önleyen pek çok antioksidanı vücudumuzun kullanımına sunmasına sebep oluyor.

Sürdürülebilirdir ve Çevre İçin İyidir

Pek çok insan et, balık ve diğer hayvansal gıdaları karbon izlerini azaltabilmek için bırakıyor. Bitkiler besin zincirinde en altlardadırlar ve bu da onların üretilmeleri için daha az doğal kaynak kullanılmasını sağlar. Hayvansal gıdaların üretiminde ise su, toprak, fosil yakıtlar ve enerji tüketimi bitkilerden çok daha fazladır.

Vejetaryen Beslenme Öncesi Öneriler

Amino asitlerde eksiklik: Eğer vejetaryen düzeninizde protein eksikliği varsa, proteinleri oluşturan amino asitler bakımından yoksunluk yaşayabilirsiniz.

Düşük B12 vitamini: B12 vitamini sadece hayvansal ürünlerden alınabilir ve bu nedenle vejetaryenlar B12 eksikliğine bağlı yorgunluk, zayıflık ve hafıza problemleri yaşarlar. Bu nedenle B12 vitamin destekleri almayı eksik etmemelisiniz.

Yüksek fitik asit: Bazı tahıllarda, baklalarda ve bitkisel ürünlerde fitik asit oranı yüksektir ve bu da sindirimi zorlaştırır. Örneğin tahıllardaki fitik asit, kalsiyum, magnezyum, demir ve çinko emilimine engel olur.

Aşırı karbonhidrat tüketimi: vejetaryen ve veganların şeker ile karbonhidratları yüksek oranda tükettikleri görülmektedir. Bu ise candida ve maya oluşumlarının aşırı gelişmesine sebep olur ve kilo aldırır. Buna engel olmak için iyi bir planlama yapmak gerekir.

Yorgunluk ve düşük enerji: Et ve et ürünlerinden alınan vitamin ile minerallerin kesilmesi, vücudun yorgun ve zayıf hissetmesine sebep olabilir. Bu durum kasların çalışma fonksiyonlarının da değişmesine sebep olabilir.

Источник: https://www.aysetolga.com/vejeteryan-beslenme-duzeninin-6-faydasi

Vejetaryen olmak etkili bir zayıflama yöntemi mi

Zayıflamada Vejetaryen Beslenme, Geleneksel Diyetlere Göre Daha mı Başarılı?

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

13.04.2018

Vejetaryen veya vegan beslenmeyi tercih edenlerin bazılarının ideolojik olarak bazılarının ise sağlık açısından savundukları düşünceleri var. Etyemezlik olarak bilinen vejetaryenliğin çeşitleri de var.

En temel olarak iki özellikte ayrılabilirler: vejetaryen diyet; süt, yoğurt, peynir gibi hayvansal gıdaları içerir fakat hayvan etinin kendisini içermez. Vegan diyette ise hiçbir hayvansal gıda tüketilmez.

Peki sebze ağırlıklı vejetaryen beslenmenin klasik diyetten farkı ne? Metabolizmayı hızlandırıp, kilo vermeye yardımcı olabilir mi?

Bu konuyla ilgili Dr. Hana Kahleova tarafından ekibiyle yürütülmüş; Journal of the American College of Nutrition’da yayınlanmış bir araştırmayı beraber inceleyelim:

Diyabet; vücudun glikozu (kandaki şeker) enerjiye dönüştürerek kullanma yetisini olumsuz etkiler.

Çünkü vücut yeterince insülin salgılamaz veya hücreler insüline glikozu enerji olarak kullanmaları için doğru yanıtı veremez.

İnsülin; pankreas organının ürettiği ve kandaki şekerin enerji olarak kullanımını düzenleyen bir hormondur. İnsülindeki dengesizlik ya da direnç, diyabete / şeker hastalığına sebep olur.

2 tür diyabet vardır; tip-1 diyabette beden insülin hormonu üretmez ve dışardan takviye alınması gerekir. Çoğunlukla çocuklarda ve gençlerde birden ortaya çıkar.

Tip-2 diyabette ise; sağlıksız yaşam, hareketsizlik, obezite sonucu genellikle orta veya ileri yaşlarda ortaya çıkan vücudun insülin üretmemesi veya onu kullanamamasına yol açan bir diyabet şeklidir. Bu diyabet dünya üzerinde 150 milyon insanın sağlıklarına önemli ölçüde zarar vermektedir.

Obezite, sağlıksız diyetler ve yaşam tarzlarıyla ilgili doğru önlemler alınmadığı takdirde bu sayının 2025’e kadar iki katını bulabileceği öngörülüyor.

ABD’de 29 milyondan fazla insan diyabet hastası ve 86 milyonun ise kan şekerleri ortalamanın üzerinde yani tip-2 diyabet riskini taşımaktadır. Bu veriler yaşam tarzını doğru biçimde düzene sokarak tip-2 diyabet riskini %50’den daha fazla oranda azaltabilmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

Bu çalışmada; et yememe gibi bir kısıtlamanın olmadığı klasik diyet ile karşılaştırıldığında, vejetaryen diyetin kilo vermede, kan şekerini düzenlemede, insülin hassasiyetini azaltmada ve diğer metabolik düzende olumlu katkıları olduğu savunulmaktadır.

Uzmanlar aynı zamanda vegan – yani hayvansal hiçbir gıda tüketmeden – beslenme biçiminin de sağlık ve diyabet açısından artılarını ve eksilerini araştırmışlar. Örneğin bir bulgu tip-2 diyabeti olanlarda; düşük yağlı vegan diyetin kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği (glisemik kontrol), kalp krizi ve felç riskini azalttığıdır.

İlginizi çekebilir: Güzel Bir Meyve Salatası Tarifi ile Glisemik İndeks Nedir Öğrenelim

Vejetaryen ve klasik diyet karşılaştırması

Vejetaryen beslenme şeklinde alınan kalorinin yaklaşık; %60’ı karbonhidrat, %15’i protein ve %25’i de yağdan oluşur. Bu birleşim; sebze, tahıl, baklagil, kuru yemiş, meyve ve hayvansal gıdalardan en fazla bir porsiyon ve az yağlı yoğurdu içerir.

Vejetaryen öğünlerde sık tüketilen gıdalara örnek; kahvaltıda; badem-ceviz, peynir, haşlanmış mısır, taze sebze ve meyve, öğlen yemeğinde; kuru fasülye, bulgur pilavı ve cacık, akşam yemeğinde; kepekli makarna ve ara öğünlerde ise; kuru yemiş, taze meyve veya ayran ile bir parça kepekli galeta verilebilir.

Klasik diyabetik diyette ise; alınan kalorinin yaklaşık %50’si karbonhidrat, %20’si protein ve yağ %30’dan fazla değil (doymuş yağ en fazla%7 olmak koşulu ile).

Bu klasik diyabetik diyetin öğünleri ise şöyle örneklendirilebilir: kahvaltıda; fıstık ezmesi, yulaf ezmesi ve kuru üzüm, öğlen yemeği; ton balıklı dürüm ve salatalık, akşam yemeği; esmer pirinç pilavı, tatlı ekşi soslu tavuk, ve sebze, ara öğünlerde ise; havuç, kereviz sapı ve az yağlı sade yoğurt.

Bu diyetle iki grupta yapılan araştırmanın ilk 3 ayında katılımcılardan fiziksel aktivitelerini hiç değiştirmemeleri istendi. 3. aydan itibaren 6. aya kadar aerobik egzersiz programı eklendi.

Araştırmayı yapan doktorlar katılımcıların 3. ve 6. aylarındaki durumlarını ana hatlarıyla muayene etti, inceledi.

Bu muayene bedendeki yağ değişimini görmek için emar (manyetik rezonans – MR) taramasını da içerdi.

Vejetaryen beslenme kilo vermede ve özellikle kaslardaki yağ oranının azaltmada daha başarılı oldu

Çalışmanın sonucunda iki grupta ortalama aynı kalori tüketilmesine rağmen; klasik diyet uygulanan grupta bir kişi ortalama 3.2 kg vermişken; sebze ağırlıklı vejetaryen grupta ortalama kişi başı neredeyse iki katını; 6.2 kg vermiştir.

Araştırmacılar aynı zamanda iki grupta da deri altı yağlanmasının yakın seviyede azaldığını gözlemlemişler. Bir tek vejetaryen grupta kas içi yağlanmasının oldukça azaldığı bulunmuş.

Araştırmacıların bulduğu bir gelişme; deri altı ve kas içi yağlanmalarının azalmasıyla; kan şekeri, insülin hassasiyeti, glikozillenmiş hemoglobin gibi metabolik hareketlerin kontrolü sağlanmıştır. Özellikle insülin direnci gelişmiş tip-2 diyabetikler için kas hücrelerindeki yağın azalması glikoz kontrollerinin gelişmesi, yani alınan şekerin enerji olarak kullanılabileceği anlamına gelir.

Araştırmacıların bu çalışma sonucu özellikle değindikleri yaş ilerledikçe sağlık sorunlarını azaltmaya yardımcı olacak bir başka nokta ise; kas içi yağlanmalarının azalmasının hareket özgürlüğünü artırıp, kasların güçlenmesine yardımcı olduğudur.

“Bizim bulduğumuz şey; sebze ağırlıklı vejetaryen diyet sağlıklı ve fit kalmayı ciddiye alan kişiler için çok yardımcı bir araç olabilir, özellikle orta yaşlarda” diyor Dr. Hana Kahleova.

Sonuç

Vejetaryen beslenme, kısa vadede etkili bir zayıflama yöntemi olarak karşımıza çıkmakta, ayrıca sebze ve tahıl ağırlıklı beslenme öğeleri ile Akdeniz Diyeti’ne oldukça benzer özellikler taşımaktadır.

Bununla birlikte uzun vadede vejetaryen olmak, önemli hayvansal besinlerden uzak kalmaya neden olduğu için – özellikle çocuk ve ergenlik gibi büyüme döneminde – sağlık üzerine olumsuz etkilere yol açabilmektedir.

Bu nedenle Oncotrust ekibi olarak vejetaryen beslenme tarzına oldukça yakın olan Akdeniz Diyeti’ni veya illa vejetaryen diyet isteniyorsa, bu ikisinin dönüşümlü kullanılmasını önermekteyiz.

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak:Kahleova H, Klementova M, Herynek V.The Effect of a Vegetarian vs Conventional Hypocaloric Diabetic Diet on Thigh Adipose Tissue Distribution in Subjects with Type 2 Diabetes: A Randomized Study.

J Am Coll Nutr. 2017 Jun

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/vejetaryen-olmak-etkili-bir-zayiflama-yontemi-mi/

Vejetaryenler Nasıl Diyet Yapmalı? | Zayıflama Diyet Kilo Verme

Zayıflamada Vejetaryen Beslenme, Geleneksel Diyetlere Göre Daha mı Başarılı?

Vejetaryen beslenen kişiler, diyet yaparken bazı besin değerlerine özen göstermelidir. Vejetaryenler, büyük oranda sebze ve meyve ağırlıklı beslendiklerinden; kendilerine has bir diyet bulmakta zorlanmaktadırlar.

Çünkü çoğu diyette hayvansal proteinlere mutlaka yer verilmektedir. Lakto vejetaryen olanların işi biraz daha kolaydır ama et yanında, süt ürünleri de tüketmeyen vejetaryenler kendilerine has diyetleri tercih etmeliler.

Vejetaryenlerin uygulayabileceği diyetler sebze ve baklagil ağırlıklı olmalıdır. Baklagiller sayesinde karbonhidrat ve protein ihtiyacı karşılanabilir. Vegan diyeti, Ege ve Akdeniz diyetleri vejetaryenler için uygun olabilecek beslenme biçimleridir.

Vejetaryenlere Uygun Diyetler

Vejetaryenler, var olan klasik diyetleri kendilerine özel olarak uygulayabilirler. Öğünlerdeki hayvansal proteinler, protein değeri yüksek baklagiller ya da sebzelerle yer değiştirilerek yeni bir liste hazırlanabilir.

Ege Bölgesinin ve Akdeniz Bölgesinin klasik yeme içme alışkanlıkları, vejetaryenler için oldukça uygundur. Bol yeşillikli salatalar, zeytinyağlı sebze yemekleri ve çiğ kuruyemişler vejetaryenler için uygun yiyeceklerdir.

Vejetaryenler Diyet Yaparken Neler Yiyebilir?

Vejetaryen beslenenlerin diyet yaparken kısıtlı olduğu düşüncesi doğru değildir. Vejetaryenlerin de diyet yaparken rahatlıkla tercih edeceği besinler vardır. Her şeyden önce sebze kategorisinde çok geniş bir yelpaze vardır. Mevsime uygun sebzelerin yemeklerini, çiğ tüketilen sebzeleri, salatalarda bolca yer verilebilecek yeşillikleri, vejetaryen diyet listesine ilave etmek mümkündür.

Diyet yaparken aşırı derecede meyve önerilmez. Vejetaryenler de sebzenin yanında sınırlı miktarda meyve de tüketebilirler. Şeker oranı düşük mevsim meyveleri diyet için uygun olmaktadır. Meyve porsiyonu, günde iki kereyi geçmemelidir. Taze meyvelerle birlikte kuru meyvelerin tüketimi de uygundur.

Vejetaryen diyetlerde bir diğer alternatif baklagiller ve tahıllardır. Mercimek, kuru fasulye, bulgur vejetaryen diyetinde tüketilebilecek besinlerdendir. Vejetaryenler, mercimek sayesinde bolca protein alabilirler. Bunun yanında şeker oranı yüksek olduğundan nohut daha sınırlı miktarda tercih edilebilir.

Vejetaryen diyetinde kuruyemişlerin tüketilmesi de uygundur. Yenecek kuruyemişlerin çiğ olması önemli bir detaydır. Vejetaryen diyet yapacak olanlar, çiğ badem, çiğ fındık, çiğ fıstık tüketebilirler. Bademdeki protein ve faydalı yağ asitleri, vejetaryen beslenmedeki eksikliklerin giderilmesi için gereklidir.

Süt ürünleri tüketebilen vejetaryenler, diyet listelerine yoğurt, peynir eklerlerse çok iyi olur. Bazı öğünlerde ya da yatmadan önce bir bardak süt tüketilebilir. Bunların yanında zeytin, yumurta, kepekli ekmek, grissini vejetaryenlerin tüketebileceği diğer besinlerdendir.

Vejetaryen Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vejetaryen diyet yapanların karbonhidrat ve protein konusunda ekstra özen göstermesi gerekir. Etlerden alınamayan bu maddelerin bir şekilde diğer besinlerden karşılanılmasına çalışılmalıdır. Vücudun güçsüz kalmasını engellemek için sıvı tüketimine de özellikle dikkat edilmelidir.

Vejetaryen beslenme biçimiyle diyet yapanlar günde en az , litre su tüketmelidir. Bu miktar yaz aylarında  litreye kadar çıkabilir. Vejetaryen diyet yapanlar su içeriği fazla sebzeler tükettiklerinde su ihtiyaçları daha azmış gibi hissedebilirler. Su içmediğinizi fark ederseniz; hatırlatıcı uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Vejetaryen diyet yaparken yeşil çay tüketimi de uygun olmaktadır. Hatta günde iki fincan yeşil çay tüketmek kilo vermeye ciddi anlamda destek olmaktadır. Yeşil çay yanında kilo vermeye yardımcı diğer bitki çayları da tercih edilebilir.

Vejetaryen Diyetlerin Tehleri

Vejetaryen diyetlerde en önemli teh vitamin eksikliğidir. Vejetaryen beslenenlerde, protein, demir, B eksiklikleri sık sık görülmektedir. Bunun önüne geçmek için mutlaka bir kan tahlili yaptırmalı ve gıdalardan alınamayan besinlerin takviye olarak alınması gerekmektedir.

Uzun süre vejetaryen beslenmek daha kalıcı sorunlara da neden olabilir. Vejetaryen olanlar, istemli ya da istemsiz et tüketemediklerinden zorlayıcı olmamak gerekir.

Vejetaryenleri bekleyen bir diğer önemli teh metabolizma hızının düşmesidir. Metabolizma hızını artıran en önemli etken proteindir ve vejetaryenler bu açıdan şanssızdır.

Metabolizma hızının düşmesiyle vejetaryen beslenenlerin kilo verme süresi fazlasıyla yavaşlayabilir.

Vejetaryenler Diyet Yaparken Spor Yapabilir mi?

Vejetaryen beslenenler, diyet yaptıkları sırada spor yapabilirler. Spor yapanlar, protein konusunda daha fazla hassasiyet göstermeliler. Protein eksikliği olması durumunda  spor yapanlarda yağ yerine kas kaybı görülebilir. Bu nedenle vejetaryen beslenmelerde spor konusu oldukça hassastır.

Vitamin, mineral eksikliğiniz yoksa, diyet yaparken kendinizi iyi hissediyorsanız; rahatlıkla spor yapabilirsiniz. Diyetin ilk zamanlarında halsizlik, baş dönmesi gibi belirtiler hissedenler; ilk günler spor yapmasa da sonraki günlerde hafif yürüyüşlerle egzersizlere başlayabilirler.

Vejetaryen Beslenenlerin Diyet Yapması Gerekir mi?

Vejetaryen beslendiği halde kilolu olan insanların sayısı hayli fazladır. Vejetaryen olduğu halde ekmek, hamur işi, şerbetli tatlılardan bolca tüketenler kolaylıkla kilo alabilirler. Sadece vejetaryen beslenerek hızlıca kilo vermek olanaksızdır. Mutlaka kalorisi sınırlandırılmış bir beslenme listesi oluşturulmalıdır.

Vejetaryen beslenme biçimindeki diyetlerin uzman kontrolünde hazırlanması önerilmektedir. Böylelikle vejetaryen diyetlerde yaşanabilecek sorunlar en aza indirilebilir. Vejetaryen olup kilolu olmasa bile çeşitli sağlık sorunları olanların da diyet yapması gerekebilir.

Vejetaryen Diyetleriyle Kaç Kilo Verilir?

Vejetaryenler, diyet yaparak istedikleri kiloya ulaşabilirler ama verilecek kilo miktarı ve süre değişkendir. Vejetaryen beslenen kişilerde metabolizma hızı düşmüş olabileceğinden; diyet yapılsa bile hızlı bir kilo verme sağlanamayabilir. Bu durumda mutlaka metabolizma hızlandırıcı destekler uygulanmalıdır.

Vejetaryenlerin diyet yaparken haftada en az 1-2 kilo vermesi beklenmektedir. İlk haftalarda bu şekilde kilo verilirken; ilerleyen haftalarda verilen kilo miktarda haftada 300 ila 500 gram arasına düşebilir. Daha ilerleyen zamanda ise kilo vermenin durması söz konusu olabilir.

Vejetaryenler Ne Kadar Süre Diyet Yapabilirler?

Vejetaryen beslenme biçimi ömür boyu sürdürülebilirken; vejetaryen beslenme temelleriyle hazırlanmış diyetlerde süre önemlidir. Vejetaryen diyetlerde verilen sürelere son erdiğinde diyete de son verilmelidir. Diyetin tekrar edilmesi için mutlaka ara verilmelidir. Aranın en az 2-3 günlük olması gerekirken; önerilen ara süresi bir haftadır.

Vejetaryen beslenme biçimiyle beslenirken diyet yapması gerekenlerde yiyecek çeşitliliği bakımından değişiklik olmasa da porsiyon ayarlaması önemlidir. Hedeflenen kiloya ulaşıldıktan sonra normal vejetaryen beslenme biçimine yavaş yavaş geri dönülebilir.

Vejetaryen Diyet Yaparken Kilo Verme Durursa Ne Yapılmalı?

Diyet yaparken kilo verme durma noktasına gelmişse; sporla, yeşil çay veya başka aktivitelerle hızlanmıyorsa bir takım uygulamalar yapılabilir. İlk olarak yine spor süresinin ve biçiminin değiştirilmesi denenebilir.

Buna rağmen değişiklik olmamışsa ve kilo verme durmuşsa diyete 1-2 günlük ara verilmesi uygun olabilir. Öğünlerin yerlerini değiştirmek de vücudu şaşırtarak kilo verme sürecini değiştirmektedir.

Bunun için kahvaltı yerine akşam yemeği; akşam yemeği ise kahvaltı tüketebilirsiniz.

Vejetaryenler Diyetten Sonra Nasıl Beslenmeli?

Vejetaryen olup diyet yapanlar, diyet sona erdiğinde koruma dönemine geçmeliler. Koruma dönemine geçmeden doğrudan eski beslenme düzenine dönerseniz; verdiğiniz kiloları hızla geri alabilirsiniz. Koruma döneminde, diyette olduğundan daha rahat hareket edebilirsiniz.

Özel zamanlarda liste dışına çıkabilirsiniz ama genel olarak porsiyonlarda ciddi bir abartmaya geçmemelisiniz. Koruma dönemini dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Zaten bünyeniz az yemeye alışmışken ve siz bu şekilde doyuyorken; porsiyon miktarını artırmanız yersizdir. Vitaminsiz kalmamaya özen göstererek; sağlıklı beslenmeye devam edebilirsiniz.

Diyet sonrasında koruma dönemindeyken; spor süresi azaltılabilir. Yürüyüşler haftada 3’e düşürülebilir. Kilonuz uzunca bir dönem sabitlendikten sonra spor daha da azaltılabilir. Yeşil çayı sevmeyip sadece kilo vermek için tercih ediyorsanız; artık bir fincana düşürebilirsiniz.

Источник: https://zayiflama.site/diyet-listeleri/vejetaryenler-nasil-diyet-yapmali/

Vejetaryen Nedir? Vejetaryen Beslenme Biçimine Dair Her Şey

Zayıflamada Vejetaryen Beslenme, Geleneksel Diyetlere Göre Daha mı Başarılı?

Baştan sona kaydedilmiş bir tarih gerçeğini de içinde barındıran vejetaryen beslenme, normalde anlam itibariyle hayvansal gıdalardan uzak durmayı taşır. Oysa vejetaryenliğin derinlerinde hayvanları koruma ve şiddetin önlenmesi gibi manalar yatar.

Dolayısıyla vejetaryen beslenme tarzı, kültürel ve dini inanışlara, hayvan haklarını barındıran manevi düşüncelere, sağlık durumu ve çevresel faktörlere göre motive olur.

Vejetaryen Nedir?

Latince kökenli bir kelime olan vejetaryen “vegetus” kelimesinden gelir.

Özellikle vejetaryen diyet uygulayan bir kişi, bitkisel kaynaklı besinlerin tüketilmesini içeren bir beslenme tarzına sahiptir.

Kırmızı et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinleri sınırlı miktarda veya hiç tüketmeyen kişilere verilen isim olan vejetaryen kelimesi ilk kez 1842’de kullanılır.

Çeşitli araştırmalarla yazılan vejetaryen kitabı tarzı bilgiler sayesinde insanlar daha sağlıklı bir diyet uygulamaya başlamış oldular. İlk dönem sağlıklı beslenme kurallarını ihlal eden kişilerin doğru diyet programını öğrenmeleri sayesinde daha sağlıklı yaşadıkları görülür.

Vejetaryen Beslenme Biçimi

Hemen herkes tarafından bilinen vejetaryen beslenme biçimi, temelde ucuz bir beslenme olduğu için ortaya çıkar. Bitkisel ürünler hayvansal ürünlere göre hem daha ucuz hem de sürekliliği daha kolay olduğu için uygulama potansiyeli de daha yüksek. Elbette maddi kaygılar dışında sağlık problemleri nedeni ile vejetaryen diyet yapmak zorunda da kalınabilir.

Özellikle kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker, kanser gibi kronik hastalıklardan korunma amacı ile vejetaryen beslenme uygulamak zorunda olanlar da bulunmaktadır.

Diğer bir grup ise hayvanlara eziyet olarak gördüğü için vejetaryen olmayı tercih eder. Hayvanları seven ve onları korumak adına sebze yemeyi daha uygun gören bazı vejetaryen ünlüler de en çok bu nedenle vegan.

Bu haliyle duygusal bir tavıra dönüşen vejetaryenlik, uygulaması en kolay diyet yöntemidir.

Özellikle tahıllar, ceviz, fındık gibi kabuklu yemişler, bitki tohumları, baklagiller, yumurta, süt ve süt ürünleriyle son yıllarda değer kazanan soya ürünlerinin karışımları ile vejetaryen diyetinize yeterince protein ekleyebilirsiniz. Normal bir kişinin günde 2.400 kalori alması gerektiği de düşünülürse vejetaryenler bunu karşılayabilir, sadece protein ve karbonhidrat dengesizliği yüzünden çeşitli sorunlar çıkabilir.

Vejetaryen Ne Yemez?

Genellikle vejetaryen beslenmesinde bulunan en önemli sorun, diyetlerinin yeterli miktarda protein içermemesidir. Çünkü vejetaryenler için protein kaynağı olacak et, yumurta, süt, peynir, yoğurt gibi protein kaynaklarından yemezler.

Salam, sucuk gibi işlenmiş et şöyle dursun balık dahi yemezler. Hayvansal gıdalardan alınması gereken vitaminleri başka yollardan karşılamaya çalışan vücut bazen direncini kaybeder. Çünkü herhangi bir vejetaryen diyet listesi çoğunlukla bitkisel protein ağırlıklıdır.

Bu tarz bitkisel bir diyete vejetaryen protein kaynakları eklenebilmesi için kişilerin bol bol mercimek, fasulye, soya, bezelye, humus ve brokoli tüketmesi gerek.

Aksi halde ciddi bir vejetaryen vitamin takviyesi yapılmalı. Yoksa kemik erimesi, böbrek yetmezliği, halsizlik, göz bozukluğu ve kansızlık gibi hastalıklara neden olabilir.

Normal bir vejetaryen kahvaltısı içine çeşitli yemişler dahil ederek yeterli protein sağlanabilir.

Vejetaryen olmanın yararları:

 • Zor gibi görünse de araştırmalar vejetaryenlerin daha uzun bir ömre sahip olduğunu gösterir.
 • Duygusal kişiler oldukları için ruhsal açıdan daha duyarlıdırlar.

 • Vejetaryen beslenme et ile beslenmeye göre daha hazmı kolay ve hafif olduğu için sindirim problemleri yaratmaz.
 • Vejetaryen beslenme bütçeye uygundur.

 • Et bozuk yendiğinde anlaşılmazsa sorun yaratabilir fakat bozulmuş meyve sebze kendini çabuk gösterir.
 • Çiğ et ile bulaşan bağırsak parazitleri ve türevleri gibi derdiniz olmaz.

Vejetaryen olmanın zararları:

 • Tabi ki vejetaryen olmak her zaman sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürüleceğini garanti etmez. Yetersiz vejetaryen beslenme listesi ile karşılaşılan durumlarda bireyler yeterli mineral alamaz ve kansızlık ile tanışır.

 • Kimi zaman bireyler vejetaryen protein tozu bile kullanmak durumunda kalabilir. Vücudun protein ihtiyacını olabilecek en hızlı şekilde karşılayan protein tozları, sürekli kullanımda kişiyi ağır metale maruz bırakabilir.

  Hatta beyinde yarattığı olumsuz etki nedeni ile bağımlılık yaratması olasılığı da var. Bu nedenle proteini vücuda doğal kazandırmakta fayda var.

 • Vejetaryen beslenme şekli yüzünden yaşanılan B12 eksikliği ile kalp damar hastalıkları konusunda ciddi sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle büyük titizlikle hazırlanan bir vejetaryen menü uygulayabilirsiniz.

Vejetaryen Yemek Listesi

Türk mutfağının özünün her ne kadar ete dayandığı iddia edilse de bir ova cenneti olan ülkemizde üretilen farklı farklı sebze, meyve ve bitkilerle vejetaryen yemek listesi oluşturulabilir. Tüm yemeklerin vejetaryen versiyonu olduğu gibi vejetaryen Türk yemekleri de oldukça çeşitli.

Örneğin lahmacun sevenler için hazırlanan etsiz vejetaryen lahmacun tamamen soya ile yapılabilir. Hatta mercimekli köfteli bir vejetaryen burger de lezzetli bir öğün olabilir. Çeşitli malzemelerle vejetaryen pizza, soya ile vejetaryen köfte ya da vejeteryan kebap denenebilir.

Nadir olarak da olsa bu tarz yemekleri yapan vejetaryen restoranlar bulunur. Ne yazık ki beslenme çeşitliliği konusunda çok bilinçli olunmadığı için her restoranda vejetaryen bir menü bulmak zor.

Fakat internette yayınlanan pek çok vejetaryen tarif sayesinde kendi diyet listenizi oluşturmanız mümkün.

Çok pratik ve uygulaması kolay olan vejetaryen diyet tarifleri hem sağlıklı hem doyurucu etkiye sahip.

Vejetaryen Nasıl Yazılır?

Çoğu kez karıştırılan vejetaryen tdk verilerine göre vejeteryan değil “vejetaryen” olarak yazılır. Sıkça yapılan yazım ve telaffuz yanlışları ile karşılaşmamak için merak edilen kelimeler için Türk Dil Kurumu’nun ana sayfasına bakılabilir.

Vejetaryen Yemekleri

Yaş gruplarına göre düşünülmesi gereken beslenme şekli yapılan aktivite çeşidine göre bile değişebilir. Bu nedenle pek çok sporcu bir diyetisyen eşliğinde diyetini uygular. Hatta vejetaryen mutfak bilinci oluşmamış bir annenin dahi çocuğunu sakat doğurma riski vardır. Her dönem kişinin farklı miktarda mineral ve vitamine ihtiyaç duyduğu düşünülürse sonuç daha net ortaya çıkar.

Et ve et ürünleri kullanmayan pek çok vejetaryen mutfağında vejeteryan sucuk veya vejetaryen sosis gibi bir alternatif yok.

Bitkisel kaynaklı besinlerin yanı sıra hayvansal kaynaklı besinlerden de sadece süt ve süt ürünlerini tüketenlerin kullandığı lakto vejetaryen diyeti aşırı katı bir diyete göre daha makul.

En azından birey süt ve süt ürünlerinin sağladığı tüm vitamin ve minerallerden tam anlamıyla faydalanabilir.

Değişik yaşlarda ve aktivitelerde bulunan vejetaryenler için hazırlanmış birer günlük menü örnekleri ile işiniz kolaylaşabilir. Böylece yerine koyma metodu ile hazırlanan farklı yemekler de üretebilirsiniz. Vejetaryen yemekleri uygundur, içlerinde pahalı bir malzeme barındırmazlar. Dahası farklı vitaminler açısından zengin değerler de sunarlar.

1) Neden Olmasın: Sebzeli Vejetaryen Pizza

Pizzayı sevmeyen yoktur, vejetaryenler de mutlaka arzu ederler. Özellikle et ve et ürünleri tüketmeyen vejetaryenler için hazırlanan sebzeli vejetaryen pizza enfes görünümü ile klasik pizzayı aratmaz. Tadı damağınızda kalan pizzayı tüm sevdiklerinizle paylaşın. Sebzeli Vejetaryen Pizza

2) Hem Kolay Hem Leziz: Vejetaryen Lazanya

Genelde kıyma ile yapılan ve unutulmayan bir lezzetin simgesi olan lazanya, sebzelerin mükemmel uyumu ile vejetaryen bir ana menüye dönüşebilir. İster vejetaryen olun ister olmayın bu tarifi mutlaka deneyin.  Vejetaryen Lazanya

3) Pratik Diyet Sandviç Arayanlara Özel: Humuslu Kuru Domatesli Vejetaryen Sandviç

Atıştırmalık şeyler de istemez mi vejetaryenler? O zaman onlar için hazırlanan tam bir protein kaynağı olan humuslu sandviç de klasik sandviçlerden farksız. Humuslu Kuru Domatesli Vejetaryen Sandviç

4) Klasik Tattan Farksız Bir Vejetaryen Kavurma

Kuşbaşı yerine havuç, patates ve fasulye ile yapılan bu kavurma tarifi vejetaryenlerin vazgeçilmezi olabilir. Hatta geleneksel kurban kavurmasından sıkılanlar da vejetaryen kavurma deneyebilir. Vejetaryen Kavurma

5) Köfte Keyfinden Mahrum Kalmayın Diye: Vejetaryen Köfte

Hayvansal ürünleri tüketmeyenler için pratik ve hızlıca uygulanabilir, az malzemeli fakat doyurucu, bol lifli nefis bir köfte tarifi. Vejetaryen Köfte

Tarif: Vejetaryen Köfte

6) Vejetaryen Olmak Hamburger Yememek İçin Bir Sebep Değil: Vejetaryen Burger

Süt ve süt ürünleri tüketebilen vejetaryenlerin severek hazırlayabileceği, renkli bir tarif. Nugget görünümünde patlıcan dilimleri ile doyurucu bir hamburger keyfi sizleri bekliyor. Vejetaryen Burger

Tarif: Vejetaryen Burger

7) Vejetaryen Çiğ köfte

Sınırlı beslenme imkanlarına sahip olan vegan diyetine farklı bir lezzet eklemek isteyenler için bulunmaz bir fırsat! Yoğun baharat aroması ve karşı konulamayan lezzeti ile çiğ köfte, sadece veganların değil birçok kişinin vazgeçilmezi olacak! Vejetaryen Çiğ Köfte

8) Sağlık Deposu Ispanaklı Vejetaryen Köftesi

Birbirinden renkli birçok sebzeyi bünyesinde barındıran, hem doyurucu hem de sağlıklı bu tarif kıymasız da ne kadar lezzetli köfteler yapılabileceğinin somut ve nefis bir kanıtı. Ispanaklı Vejetaryen Köftesi

Glutensiz Beslenmek Üzerine yazımızı inceleyebilirsiniz.

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/vejetaryen-nedir-vejetaryen-beslenme-bicimine-dair-her-sey/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.