Zayıflamak için Yapılan 5 Hata

içerik

Kilo Vermeyi Engelleyen Hatalar

Zayıflamak için Yapılan 5 Hata

Kilo vermeyi engelleyen hatalar, kilo vermek isteyenlerin en sık yaptığı ve zayıflama sürecini sekteye uğratan hatalardır.

Kilo verme döneminde olan birey çevresindekilere kulak asmaktan, yanlış yerden yanlış bilgi almaktan ne yazık ki hatalar yapabilmektedir.

Özellikle ilk kez denenen diyet programlarına güvenmeme, araştırıp tamamıyla yanlış bilgiler edinme gibi detaylar bu süreçte çok daha büyük problemlere neden olabilmektedir.

Kilo vermek için diyet yapıyor, diyetinizi de çeşitli sporlar ile destekliyor ancak kilo veremiyorsanız bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir.

Hatanız muhtemelen diyetinizle alakalıdır ve aslında doğru bildiğiniz bir yanlışı sürekli tekrar ediyorsunuzdur.

 En Sık Yapılan Diyet Hataları

Light ürünlerin kalorileri düşük olduğundan suçluluk hissedilmeden fazla porsiyonlarla tüketilmesi en büyük hatadır.

Light ürünlerin kalorisi düşük dahi olsa fazla yenildiğinde light olmayan ürün ile kalorisi aynı olacaktır ve diyetinizi bozacaktır.

Yemek istediğiniz light ürünlerin karbonhidrat ve şeker oranlarına bakarak paketten yiyebileceğiniz porsiyonları hesaplamalısınız. Bu sayede hem istediğiniz üründen yemiş olacak hem de ölçülü davrandığınız için diyetinizi bozmayacaksınız.

Az Yemek Kilo Vermeyi Engeller mi?

Az yediğim halde zayıflayamıyorum cümlesini pek çok kişiden duyarsınız.

Ne kadar az yersem yiyeyim olduğum kilodan aşağı inemiyorum cümlesi sık duyulan bir cümledir. Kişi, zayıflayabilmek için yeme sıklığını azaltmamalıdır.

Kilo Verirken En Sık Yapılan Hatalar

En çok hata yapılan konulardan biri olan bu durum kişinin zayıflamasını geciktirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Başlangıçta az yediğiniz için zayıflayabilirsiniz ancak sonrasında halsiz kaldığınızı, egzersize dahi gücünüzün yetmediğini fark edebilirsiniz.

Diyet yaparken yapılmaması gerekenlerden biri olarak az yemek, güçten düşmeye neden olmaktadır.

Porsiyonlarınızı azaltmakta haklısınız ancak çok az yediğimde daha hızlı zayıflarım düşünesi baştan sona yanlış bir düşüncedir.

Yalnızca Sebze Yemek Zayıflamayı Engeller mi?

Diyet hataları dendiğinde akla gelen en popüler hatalardan biri de tek taraflı beslenmektir.

Diyet konusunun yalnızca sebzeyle ilgili olduğunu düşünen kişiler, sebze tüketimi konusunda biraz düşünmeliler. Yalnızca sebze tükettiğinizde sağlıklı zayıflayabilme ihtimalinizin olması mümkün değildir.

Her şeyden önce vücudunuz yeterince protein alamadığı için kırmızı alarma geçecek ve aldığı her besini saklı tutmaya başlayacaktır.

Saklama işlemi ne kadar enerji yakarsanız yakın kolayca zayıflayamayacağınıza neden olacaktır.

Diyette yapılması gerekenler aslında çok yönlü beslenmektir. Her besin grubundan belli bir ölçü dâhilinde yediğinizde kolayca kilo verebildiğinizi fark edersiniz.

Vücut yakılan yağı tutmaktan vazgeçer çünkü artık ihtiyaç duyulan besinler vücuda alınmaktadır.

Şok Diyetler Yapmak Kilo Vermeyi Engeller mi?

Zayıflama hataları dendiği zaman akla gelen en kalıplaşmış hatalardan biri de şok diyetlerdir.

Ben şok diyetle zayıfladım diyenler olabilir ancak çok diyet kısa süreli bir çözümdür. Kısa süre içerisinde size zayıflama şansı tanıyan bu hatalar daha sonra çok büyük bir olumsuzlukla geri dönüşe neden olmaktadır.

Kilo vermeyi düşünen kişiler, şok diyetle verdikleri kiloları daha sonra birkaç katıyla geri aldıklarını akıllarında bulundurmalılar.

Şok diyet uygulaması ne yazık ki gün geçtikçe artmaktadır. Öyle ki hemen her gün yeni bir şok diyet türemekte ve akla yatan bahanelerle önerilmektedir. Bu diyetler sizi uzun süreli açlığa teşvik ettiği için kısa sürede ödemden kurtulmanızı sağlar.

Sonrasında kilo vermenizin mümkünatı yoktur çünkü aç kalan vücut aldığı her besini kilo olarak depo etmeye başlayacaktır.

Aynı Diyeti Uygulamak Kilo Vermeyi Engeller mi?

Zayıflarken yapılan hatalar dendiğinde akla gelen hatalardan bir diğeri de diyette ısrardır.

Aynı diyette ısrarcı olduğunuz zaman kilo verme ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır çünkü vücut, diyetin mantığını kavrayacaktır. Bu sayede önce atılan ödem ve verilen ilk kiloların ardından daha fazla kilo vermek pek de mümkün olmayacaktır.

Hızlı şekilde kalıcı kilo vermek niyetinde olanlar için ayı diyeti uygulamak sakıncalıdır. Bu nedenle aynı diyet yerine farklı diyetleri denemek ve ayrılan süre kadar uygulamak daha etkili olacaktır.

Her diyetin belli bir süresi olmalıdır. Bu süreyi aştığınız zaman kilo vermenizin daha güç olduğunu fark edebilirsiniz.

Devamlı Tartılmak Zayıflamayı Engeller mi?

Diyet yaparken tartılmak çok büyük bir problemdir çünkü doğrudan psikolojik etkilenmeye neden olmaktadır.

Bugün hemen herkes tartılmayla zayıflamanın ne ilgisi var sorusunu sorabilir ancak her gün kilo vermediğinizi gördüğünüzde motivasyonunuzun ne kadar düştüğünü fark edebilirsiniz.

Motivasyonunuz düştüğü zaman ne kilo verebilmeniz ne de verdiğiniz birkaç kilodan memnun kalabilmeniz mümkündür.

Tartıya çıktığında mucize bekleyen ve bu mucizeyi bulamayan binlerce kişi, motivasyon kaybına uğramaktadır. Bunun neticesinde daha hızlı şekilde zayıflamak yerine yavaş yavaş zayıflama şansını kaybetmektedir çünkü kendine inanmayı bırakmaktadır.

Su Tüketmemek Kilo Vermeyi Engeller mi?

En sık yapılan diyet hataları listesinde gören herkesi şaşırtan maddelerden biri de sudur.

Su tüketimini doğru şekilde yapmayan herkes ciddi anlamda sorun yaşamakta ve su içmediğinde aslında kolay kolay kilo veremediğini fark etmektedir.

Kolay kolay kilo veremeyen herkes vücudunun buna suyla hazırlanabileceğini aklında bulundurmaktadır.

Vücudunuz su aldığı zaman yakılacak enerjiyi yakmak çok daha kolaydır. Bu açıdan kolaylıkla kilo vermek ancak yeterli miktarda su tüketmekle mümkün olmaktadır.

Her gün 2,5 litre kadar su içtiğiniz zaman ihtiyaç duyduğunuz suyu karşılayacak aynı zamanda vücudunuza kilo verme sürecinde destek olacaksınız.

Kilo verme sürecini iki ayrı aşamada düşünmek mantıklıdır. Bu iki ayrı aşamanın ilki fizyolojik olarak kişinin kendini hazır hissetmesidir. İkinci aşama ise psikolojik olarak hazır olmaktır.

Kişi psikolojik olarak hazır olduğunda kilo vermek çok daha kolay olacaktır. Bu bağlamda psikolojinin en az fizyoloji kadar önemli olduğunu söylemek mümkündür.

Kilo vermek istediğiniz zaman sevdiğiniz yemekleri menüden uzaklaştırmak, psikolojik açıdan rahatsız olmanıza neden olacaktır.

Psikolojik olarak rahatsızlık ise mutsuz bir diyet, kötü geçen bir zayıflama serüveni manasına gelmektedir. Bu konuda yapabileceğiniz en önemli şey sevebileceğiniz bir menü bulmaktır.

Sevdiğiniz besinler, diyet kurallarına aykırı ise bu durumda ayda bir kez ödül günü yaparak o besini yiyebilmeniz gerekmektedir. Böylece diyette aşama kat etmek çok daha kolay olacaktır.

Zayıflama İlaçları Zayıflamayı Engeller mi?

Pek çok kişiden duyulan ancak anlatılanların yarısından fazlasının efsane olduğu zayıflama ilaçları, kilo vermeye en büyük engeldir. Kilo vermenin altın anahtarı irade ve besindir.

Hiçbir şekilde aldığınız ilaçlarla doğrudan dilediğiniz gibi bir kiloya ulaşabilmenizin mümkünatı yoktur. Bu konuda yaşanan olumsuz tecrübeleri okuduğunuzda ne kadar haklı olunduğunu görebilirsiniz.

Zayıflama ilaçları, kilo verdirse dahi insan sağlığını doğrudan olumsuz etkileyen ilaçlardır. Sonrasında verilen kilonun daha fazla geri alınma ihtimali olduğu unutulmamalıdır.

Zayıflama ilaçlarına güvenmemeli, sabırla diyetinizi sürdürmeli, yemeniz gereken tüm besin gruplarına odaklanmalısınız. Yalnızca bir hap içerek zayıflanabilmesi mümkün değildir.

Sınırsız Bitki Çayı İçmek Zayıflamayı Engeller mi?

Bitki çayı tüketmek birçok kişide pozitif etki uyandıran adımlardandır. Bitki çayı tüketmeyi seven, devamlı olarak içen ve vücuduna faydası olduğunu düşünen kişiler haklılar. Bu grubun dışında bir de ne kadar çok içersem o kadar zayıflarım diyerek sınırsız bitki çayı içen kişiler bulunmaktadır.

Ne kadar çok bitki çayı içerseniz o kadar zayıflamazsınız. Aksine özellikle doğal şeker bulunduran bitkileri abartırsanız vereceğiniz kilonun daha da az olmasına neden olursunuz.

Hızlı Yemek Yemek Kilo Vermeyi Engeller mi?

Çok hızlı yediğimde daha az yiyip daha kolay doyarım diyenler bu fikirlerinde yanıldıklarını iyi bilmeliler. Aksine hızlı yemek yediğiniz zaman açlık ve tokluk ayrımını doğru şekilde yapamazsınız. Bu da ne kadar yemeniz gerektiğini kestirememenize neden olur.

Kişi, yemek yemek istediği zaman bunu yavaş yavaş kontrollü şekilde yapmalıdır.

Yerken özellikle çok çiğnediğinizden emin olmalı, dişlerinizin arasında besinleri iyi öğütmelisiniz. Bütün olarak yutulan besinlerin size pek de bir faydası olmayacaktır.

Yalnızca Spor Yapmak Zayıflamayı Engeller mi?

Yüksek kalorili besinler tüketip spor ile telafi edileceği düşünülmesi doğru değildir.

Kısa vadede görüntünüzde etkisi olmasa da bu durum alışkanlığa dönüştüğünde spor yapsanız dahi kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Spor ile birlikte az su tüketmek de en büyük yanlışlardan biridir. Su tüketimi kilo verme sürecinin beyaz atlı prensidir ve ihmale asla gelmez.

Vücut yaktığı yağları su ile dışarı atmak isteyecektir ancak yeterli su içilmeyince bu ödem olarak size geri dönecektir.

Uykusuz Kalmak Kilo Vermeyi Engeller mi?

Diyet sürecinde yapılan hatalardan biri de uyku düzenine dikkat etmemektir. Uykuyu vaktinde ve olması gereken kadar uyumamak ya da çok fazla uyumak kilo verme sürecini baltalamaktadır.

Uzmanların araştırmalarına göre insanlar uykularında da kalori yakmaya devam ediyorlar. Ancak bedenin biyolojik saati değiştirildiğinde metabolizma kendini kilitliyor ve kilo verme süreci de sekteye uğruyor.

Kilo verme sürecinizi desteklemek için günde 8 saat uyumalı ve en geç gece 12’de yatmalısınız.

Источник: https://zayiflamaiksiri.com/kilo-vermeye-calisirken-yapilan-hatalar/

ZAYIFLAMA İÇİN EN SIK YAPILAN 5 DİYET HATASI

Zayıflamak için Yapılan 5 Hata

Zayıflamak ve yağ yakmak; üzerine en fazla hurafenin döndüğü, pazarlamacıların, ürün satabilmek için bilimsellikten uzak tatmin edici bilgilerle insanları en çok kandırdığı konulardan bir tanesi. Hem para hem efor kaybedip, karşılığında sağlığınızdan olmak istemiyorsanız bu yazıya göz atmalısınız. Sizler için yağ yakarken en çok yapılan 5 diyet hatasını listeledik!

Zayıflamak ve Yağ Yakmak

Biraz zayıflamaktan bahsedelim. Zayıflama için istediğimiz şey yağ yakmak ve kaslarımızın daha belirgin gözükmesidir. Kas kaybı yaşamak isteyen bireyler de olabilir fakat sağlıklı olabilmek için olabildiğince kas kütlesinin korunması lazım. Bu sayede zayıflayınca metabolizmamız yavaşlamaz ve yağ yakıp zayıflamaya devam edebiliriz.

Özellikle bodybuilding içinde sürekli olarak “bulking” ve “definasyon” dönemi görürüz. Bulking döneminde elde edilen kas kütlesini daha da belirgin hale getirmek için definasyon diyeti yapılır. Eğer profesyonel vücut geliştirici değilseniz özellikle böyle 2 dönem halinde çalışmak zorunda değilsiniz. Hatta profesyonel sporcu olsanız dahi aynı anda kas geliştirerek yağ yakabilirsiniz.

Definasyon dönemi rehberine giderek zayıflama döneminizi nasıl ayarlamanız gerektiğiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Zayıflamak ve yağ yakmak için nasıl bir diyet yaparsanız yapın, bu 5 hatayı yapmamaya özen gösterin.

Hata #1: Zayıflama için diyetten yağı çıkarmak

Hepimiz yağsız yemeğin diyet yemeği olduğunu, yağın diyete ve zayıflamaya karşı olduğunu duyuyoruz. Fakat diyetten yağı tamamen çıkarmak doğru yol değil. Yağ tüketmek yağın metabolizmasında, bir başka deyişle yağ yakımında önemli rol oynuyor.

Aynı zamanda yağ tüketimi vücuttaki hormonal sisteme olumlu etki ederek metabolizmamızın daha hızlı işlemesine ve genel olarak daha sağlıklı olmamıza yarıyor. Yağ tüketmeyi bırakmak, yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerinin kullanılamamasına sebep olur. Bu kadar işlevi varken yağ tüketmemek söz konusu bile olmamalı.

Tabii yağ kaynaklarına ve kalorisinin fazla olduğuna dikkat etmeliyiz. Zeytinyağı, kavrulmamış badem, fındık, ceviz ve avokado seçilebilecek sağlıklı kaynaklardandır.

Hata #2: Zayıflama için çok düşük kalorili diyetler!

Zayıflamanın en basit açıklaması matematikten geçer. Yaktığımız kaloriden daha az kalori aldığımız sürece yağ yakarız ve zayıflarız. Buna kalorik açık yaratmak deriz. Fakat bu kalorik açığı çok yüksek tutarsak kas kaybı, vücut direncinde düşme, hastalanma, bitkinlik gibi durumlarla karşılaşabiliriz.

Bu da uzun vadede metabolizmanın yavaşlaması dolayısıyla zayıflama diyetinin bozulması anlamında gelir. Çözüm olarak kendimizi aç bırakmak yerine, dengeli ve düzenli bir beslenmeyle kilomuzu takip etmeliyiz. Sabırlı olmak ve spor yaparak aktiviteyi arttırmak uzun vadede çok daha verimli olacaktır.

Bu sayede duvara toslamadan daha uzun süre zayıflama diyetimizi uygulayabiliriz.

Ağırsağlam’da günlük ihtiyacınız olan kaloriyi hesaplayın!

Hata #3: Zayıflama için içeriğini bilmeden supplement kullanmak

Sporcu ürünlerinin reklamlarında yağ oranları düşük, fit ve estetik bir fiziğe sahip olan modeller kullanılıyor. Bu reklamları gören insanlar da o ürünü kullanınca o modellere benzeyecekleri algısını oluşturuyor.

Ama o kişinin senelerce sporuna ve beslenmesine verdiği emeği bilmiyoruz. Bu ürünler tabii ki yardımcı olabilir fakat kesinlikle işin tek sırrı değiller. Yardımcı olması için de kullanırken içeriklerine çok dikkat etmeliyiz.

Yağ yakıcı ve enerji verici olarak tanıtılan ürünlerde bu işlevlere yardımcı etken maddeler bulunabilir. Fakat içerisinde ekstradan kalori içeren şeker gibi farklı maddeler de bulunabilir. Aynı zamanda protein takviyesi amacıyla ürün kullanırken de dikkatli olmalıyız.

İçerikleri proteinden de oluşsa kullandığımızda kalori aldığımız anlamına gelir. Dikkatli olmuyorsak bu ürünler zayıflama diyetine engel olabilirler.

Bu yüzden dikkatli bir araştırma yapmadığımız, diyetimize etkisini hesaplamadığımız sporcu besin takviyelerini, yani supplementleri kullanmamalıyız.

Hata #4: Zayıflama için tekdüze beslenmek!

Zayıflama için yemeği azaltıp besin çeşitliliğinden fedakarlık edip tekdüze beslenmek çok sık görülen bir hata. Kolay olması için sadece tavuk-salata ile beslenmek buna bir örnek. Tekdüze beslenmede çeşitli besinlerden almamız gereken vitamin ve mineralleri alamayız.

Bunların eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara yakalanabiliriz ve aynı zamanda bağışıklık sistemimiz güçsüzleşebilir. Bu da hastalıklara karşı savunmasız kalmamıza sebep olabilir. Genel sağlığımızın yağ yakmamıza etkisini çoğu insan görmezden geliyor.

Fakat uzun vadede düşünürsek öncelikle genel sağlımızı gözetmek, daha verimli ve kalıcı kilo vermemizi sağlayacaktır; dolayısıyla zayıflama diyetimiz bir anlam ifade edecek.

Hata #5: Zayıflama için diyeti çekilmez hale getirmek!

En iyi diyet uygulayabildiğimiz diyettir. Doğru beslenme işkenceye dönüşmek zorunda değil. Tabi ki yapılması gereken fedakarlıklar var. Fakat uygulayamadıktan sonra 2 saatte bir yemek yemeye çalışmak, sevdiğiniz yiyeceklerden tamamen uzak durmaya çalışmak diyetin devamlılığına zarar verebilir. Zayıflama hedefleri içinde devamlılık çok önemli.

Örnek olarak şekere düşman, kötülüğün kaynağı olarak bakan insanlar diyetlerini bozduklarında genelde ilk akıllarına şeker tüketmek gelir. Halbuki bize zarar vermeyecek kadar şeker tüketebilirsek, diyetimizi sürdürülebilir bir hal alır.

Aynı durum öğün saatlerinde de geçerli, yoğun çalışma saatlerinin aralarına öğün sığdırmaya çalışarak kendimizi yormaktansa öğünlerimizi daha sonrasına bırakabiliriz. Bunun için “İntermittent Fasting” gibi esnek diyet teknikleri kullanabiliriz.

Eğer ki önceliğimiz diyetin mükemmelliğinden çok devamlılığı olursa çok daha istikrarlı sonuçlara ulaşabiliriz.

İşlediğimiz hatalar size de tanıdık geliyorsa bunları düzelttiğinizde diyetin ve zayıflamanın aslında işkence olmadığını, kendinizi ve genel sağlığınız hakkında bilgilerinizi geliştiren bir yoluculuk olduğunu sizde göreceksiniz.

Источник: https://www.agirsaglam.com/definasyon-5-diyet-hatasi/

Zayıflamak için En Sık Yapılan 10 Hata

Zayıflamak için Yapılan 5 Hata

Zayıflamak için En Sık Yapılan 10 Hata

Havalar ısınmaya başladı derken herkes zayıflamak yaza formda girmek için kışın aldığı kiloları verme çabalarına girmeye başladı bile.

Peki ya zayıflamak nedir ? Ayna karşısında kendimizi güzel görmek midir? Yoksa istediğimiz kıyafete girebilmek mi? Zayıflamak sadece dönemlik yapılan bir şey midir? Yoksa vücut bütünlüğünü ömür boyu sağlıklı olacak şekilde korumak mıdır ? Tüm bunların cevabını verebilmek için doğruları ve yanlışları bilmemiz gerek aslında .Zayıflamak için yapılan hatalar, doğru bilinen yanlışlara baktığımızda sizler için 10 temel başlıkta topladım.

1.Zayıflamak için hazır diyetler kullanmak, diyetisyene gitmemek

Zayıflamak için en sık yapılan hataların başında kendi başımıza uyguladığımız hazır diyet listeleri gelmektedir. Beslenme programınız vücut analiz sonuçlarınıza, kan bulgularınıza ve yaşam tarzınıza uygun olarak diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır.

Komşunun diyeti,detox adı altında geçen sanal ortam diyetleri, dukan diyeti,karatay diyeti, atkins diyeti gibi popüler diyetler sizin için uygun değildir.Bu tip diyetler tek tip beslenme modeline girdiği için sağlıklı sonuçlar oluşturmayacaktır.

Diyet diyetisyen kontrolünde olduğu sürece sağlıklı ve başarı oranı daha yüksek olacaktır.

2.Çok hızlı kilo vermeye çalışmak

Herkes biran önce kilo vermek ister fakat sonrasında verilen bu kiloların nasıl bir dönüş olacağını maalesef düşünmez. Toplum olarak yapılan en fazla yanlışlardan biri hızlı kilo veriyim tartıda biran önce eksileri göreyim düşüncesidir.

Fakat tartıda sayı olarak kayıp gerçekten de sağlıklı bir kayıp mıdır? Çok hızlı verilen kilolarda çoğunlukla yağ kaybı yerine, su ve kas kaybı olabilmektedir. Kas dokusu kaybı demek metabolizmanızın yavaşlaması ve ilerleyen dönemler de vücut fonksiyonlarınızın aksaması demektir.

Ne yazık ki bu şekilde verilen kilolar sağlıklı  ve kalıcı değildir.

3.Aç kalırsam/öğün atlarsam zayıflarım düşüncesi

Zayıflamak için aç kalmak, öğün atlamak da yapılan yanlışlardan birisi.

Günde sadece 2-3 öğün veya daha az sıklıkta beslenenlerde, açlık hissi daha fazla oluşmakta,kan şekeri düzeni bozulabilmekte ve kilo problemleri ile karışılabilmekteyiz.

Ne yazık ki açlık durumunda vücudumuz besinlerle aldığı enerjiyi depolamaya yatkın olmaktadır. Vücud kendini koruma altına almaya çalışır ve yağ dokusu olarak depolamaya başlar.

 4.Ekmek yersem kilo alırım efsanesi

Ekmeksiz bir sağlıklı beslenme ve zayıflama programı düşünülemez. Ekmek posa,karbonhidrat, protein ve vitamin kaynağıdır.Ekmek tüketirken porsiyonuna ve türüne (tam buğday,çavdar,kepekli, yulaflı vb.

) dikkat edildiğinde kilo alınmasına değil aksine sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo verilmesine de katkıda bulunmaktadır.

Sağlıklı bir şekilde kalıcı olarak zayıflamak için başta televizyonlar olmak üzere tüm yayın organlarında ekmek üzerine yapılan olumsuz eleştirilere ve efsanelere itimat etmeyiniz.

5.Su içmemek

Diyetisyeninizin hazırladığı diyet listelerine eksiksiz uyuyor fakat kilo veremiyorsanız hatayı su içme alışkanlığınızda arayabilirsiniz.

Besinlerin sindirilmesi, metabolizmanın hızlanması, metabolik atıkların atımı  ve kilo kaybına yardımı kısacası vücut fonksiyonların düzenli işleyişi için su beslenmemizin en önemli parçasıdır. Zayıflamak sürecinizi hatasız devam ettirmek için mutlaka su içme alışkanlığı kazanmalısınız.

Su ihtiyacı; cinsiyete,yaşa,kiloya hatta mevsime göre de farklılık göstermekle birlikte ortalama günde 2-2,5 lt su içilmesi yeterli olacaktır. Fakat gün içinde içilen kahve,çay,meyve suyu gibi sıvıların su yerine geçmediğini de unutmamak gerek.

6.Hareketsiz bir yaşam

Diyet ve spor/egzersiz/hareketli bir yaşam birbirini tamamlayan puzzlle gibidir.

”Diyet olamadan spor olmaz; spor olmadan da diyet olmaz “ bütünüyle düşünüldüğünde hem kilo vermeye hem de sağlıklı yaşamınızı korumak için destek olacaktır.

Ancak sağlıklı beslenme kuralları ve fiziksel aktivitenin birlikte olması durumunda Sağlıklı yaşamdan bahsedilebilir. Sedanter yaşamı devam ettirmek kilo verme sürecindeki en büyük hatalardan biridir.

7.Her gün tartılmak

Diyet yaparken her gün tartılmak sizi psikolojik olarak etkiler.Gün içinde bile karşılaşacağınız değişimler moralinizin bozulmasına,diyeti yarım bırakmanıza ve sıkılmanıza neden olabilir.

Ödem artışları,kabızlık,gün içinde tüketilen su miktarıyla  bile tartıda kilo almış görünebilirsiniz. Bunu gördüğünüzde stres yapabilir,aç kalma isteği, hatta kalori sayımı yaparak diyeti kendinize zorlaştırabilirsiniz.

Bunu önlemek ve sağlıklı kilo verdiğini görmek için haftada bir kere,sabahları kalktığınızda,tuvalete gittikten sonra ince kıyafetlerle tartılmalısınız.

8.Açlık türünü bilmek

Evet, doğru duyduk. Açlık nedir bilmeliyiz çünkü fizyolojik ve psikolojik olarak 2 çeşit açlık vardır. Fizyolojik açlıkta gerçekten acıkıp,karnınız guruldayabilir,canınız yemek çeker.

Psikolojik açlığı ise ayırt ederken birden bire ortaya çıkar ve aklınızdan yiyecekler geçer, tatlılar ze veren yiyecekler düşünürsünüz.İşte bu noktada açlık nedir bilmek önemli oluyor.

Eğer fizyolojik açlık ise öğününüzü tamamlayın psikolojik açlık ise bu; kendinizi sakinleştirin diyetteki hedefinizden vazgeçmeyin ve bir bardak su içip zihninizi başka şeylerle meşgul edin.

9.Az uyku

6 saatten az uyku, bir sonraki günde yorgun ve sinirli olmanızı, iştah üzerinde etkili olan hormonların yanlış uyarılmasını(leptin ve ghrelin) ve buna bağlı olarak yeme isteğinizi arttırabilir.

Ayrıca gece geç saatlerde uyumanın,televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen sürenin artması da ekstra 200-400 kalori alabilcek şekilde beslenmeye neden olabilir.

Bu yüzden düzenli uyku ile kilo kaybı ve diyete olan uyumu korumada etkili olacaktır.

10.Stresli yaşam 

Stres yapmak vücutta kortizolun salgılanmasına ve kortizol de kilo artışına neden olmaktadır. Kortizolün karın bölgesindeki yağlanma faktörü olabildiği için stresi hayatımızda en az düzeye indirmeye çalışmalıyız. Kendinizi sevin ve sağlığınızdan olacağınız diyetleri uygulamayın sağlıklı ve  kalıcı kilo verebilmek için diyetisyenden yardım almayı unutmayın.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Gece Yemek Yemek : Zararları ve Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/zayiflamak-icin-en-sik-yapilan-10-hata/

Metabolizmayı yoran 7 diyet hatası ve Zayıflamak için yapılan yanlışlar

Zayıflamak için Yapılan 5 Hata

Öncelikle kilo değişimi ancak alışkanlıkların değişmesiyle sağlanabiliyor. Örneğin, sadece tek öğünde çok fazla kalori tüketerek kilo almaya çalışıyorsanız, bu doğru ve sağlıklı bir davranış olmadığı için kalıcı bir şekilde hedefinize ulaşmanız mümkün olmaz. Bu durumda mevcut düzeninizi değiştirmeniz ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmanız gerekir.

Metabolizma hızını arttırarak kilo vermenin pratik yöntemleri

Kilo alma diyeti uygulamaya başlamadan önce ilk aşamada doktora danışılması gerekir. Diyetten önce doktora giderek kilo almanızı engelleyen veya zorlaştıran bir sağlık sorununuzun olup olmadığını anlamalısınız.

Örneğin, sindirim sistemi bozuklukları, metabolizmanın hızlı çalışmasına neden olan hipertiroidi gibi hormonal hastalıklar, bağırsak parazitleri ve emilim bozuklukları bu sorunlar arasında ilk akla gelenler.

Öte yandan kilo alma korkusu ve psikolojik rahatsızlıklar ile buna bağlı iştah kesilmesi gibi durumlar da fazladan kalori alımı gerçekleşse bile kilo almayı önleyebilen unsurlar.”

Kilo almak için çabalarken yapılan 8 yanlış

 1. Öğün atlamak: Ana öğünleri atlamak ve ara öğün yapmamak, kilo almaya çalışırken yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Kilo almak istiyorsanız yeme isteğinizi artırabilmek için ana ve ara öğünlerinizi düzenli olarak yapmalısınız.

 1. Yemekle birlikte sıvı tüketmek: Yemeğe başlamadan önce veya yemek sırasında sıvı tüketmek zaten hacmi küçük olan midenizi doldurur ve daha az besin tüketmenize neden olur. Bu nedenle içeceğinizi yemeğin sonunda tüketmelisiniz.

 1. Çok yavaş yemek yemek: Yemeğe başladıktan sonra 15-20 dakika içinde tokluk hissi oluşur. Çok yavaş yemek yediğinizde, doygunluk hissi oluşana kadar geçen sürede alacağınız kalori gerekenden daha az olur.

 1. Yemeğe çorba ile başlamak: Midenizi çorba ile doldurmak, doyma hissinin daha çabuk oluşmasına sebep olur. Bu durumda asıl kalorili olan ana yemeği yemeniz zorlaşır.

 1. Salatayı yemeğe başlarken tüketmek: Kilo vermek isteyenlerin aksine, kilo alma hedefiniz varsa salatayı ana yemeği yedikten sonra, en sona bırakmalısınız. Böylece hem fazladan kalori alabilir, hem de midenizin hacmini genişletebilir ve ilerleyen zamanlarda daha fazla besin tüketebilirsiniz.

  Salatanızda çeşitli soslar kullanmak da daha fazla kalori almanıza yardımcı olacaktır.

 1. Hacmi büyük ve kalorisi düşük yemekler tüketmek: Bunun yerine sağlıklı soslar eklenmiş veya 2 besin grubu birleştirilip kalorisi artırılarak hazırlanmış yemekleri tercih edebilirsiniz.

  Örneğin öğününüzde kıymalı veya peynirli makarna gibi yemeklere daha çok yer verebilir ve daha yüksek miktarda kalori alabilirsiniz.

 1. Çok yağlı besinler tüketmek: Kilo almak için kızartma veya yağ içeriği yüksek olan besinler tüketmek çok doğru olmaz. Yağlar midede daha uzun süre kalarak tokluk sürenizin uzamasına yol açarlar.

  Bu nedenle fırın, ızgara veya buğulama yöntemiyle pişirilmiş yemekleri tercih etmelisiniz.

 1. Ara öğünlerde sadece meyve yemek: Meyveler yüksek lif oranına sahip olup midede şişkinlik oluştursalar da, kilo almak için aynı hacimde ama daha yüksek kalorili ara öğünler tercih etmelisiniz. Örneğin, kabak tatlısı üzerine ceviz ilave edebilir veya sütlü tatlılara ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar ekleyebilirsiniz. Evde hazırlayacağınız cevizli kek ve 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu da iyi bir ara öğün alternatifi olacaktır.

Hızlı kilo vermek için nasıl bir diyet gerekli

Metabolizmayı yoran 7 diyet hatası

Metabolizmayı bezdiren ve önemli sağlık sorunlarına yol açan 7 diyet hatasını;

“Diyete başladım ekmek, pilav, makarna yemiyorum” Özellikle bahar ve yaz aylarında sıklıkla duyduğumuz cümlelerden biri. Fakat diyetten tamamen çıkartılan karbonhidratlar ilerleyen dönemlerde hızlı kas kaybı, yorgunluk, bitkinlik, sinirsel gerginlik ve ani tatlı krizleriyle sonuçlanıyor.

Bunun yanında beynin düzenli olarak çalışabilmesi için kullandığı tek yakıt glikozdur ve günlük 50 gr’ın altında alındığında düşünsel fonksiyonlarda gerilemeye yol açıyor.

Herkesin, diyabet hastalarının bile, günlük olarak karbonhidratı tamamen hayatlarından çıkarmak yerine; tam buğday ekmeği, meyve, bulgur pilavı, kepekli makarna ve çorba gibi kompleks kaynakları kilo kaybı programlarında belirli ölçülerde tüketmeleri gerekiyor.

Bitki çayı ile kilo kaybını hızlandırmaya çalışmak

 Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin daha fazla bitki çayı içmeleri sıklıkla karşılaşılan bir durum. Ancak bilinçsizce içilen bitkisel çaylar vücuttaki suyu atma ve bağırsak hareketlerini hızlandırma gibi süreçler oluşturarak tartıda geçici yanılgılara sebep olabiliyor.

Üstelik bitkisel de olsa bu tip çayların bilinçsizce ve fazla tüketimi; karaciğerde toksik etki, kalp ritminde düzensizlik, tansiyonda ani değişimler, böbreklerde hasar ve vücuttan aşırı su atımı gibi ciddi zararlara yol açabiliyor.

 Bu nedenle bitkisel de olsa bu tür çayları mutlaka bir uzmana danışarak tüketin.

Rihanna, Shakira ve Madonna diyetleri uygulamak

Televizyonda izlediğiniz, dergi ve gazetelerden kesip dolapların üzerine asarak uygulamaya çalıştığınız diyetler, özellikle metabolik bir rahatsızlığınız varsa, ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Diyet Uzmanı Torluoğlu, her kişinin görüntüsü, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının nasıl birebir aynı değilse, uygulayacakları diyetin de birebir aynı olamayacağını belirterek, “Dolayısıyla hazır diyet programları uygulamak metabolizma hızında düşüşlere ve kilo kaybında dirence neden olabiliyor” diyor.

Sanal diyet tuzağına düşmeyin! Uzmana danışmadan diyet yapmayın

Zayıflama ilacı kullanmak

Reklamlardagörülen ve bir uzmana danışılmadan bilinçsizce tüketilen zayıflama hapları; böbrek yetmezliği, kalp krizi, tiroit hormonlarında dengesizlik, karaciğerde toksik etki, bağırsak faaliyetlerinde anormallikler ve sinir siteminde kalıcı hasara yol açabiliyor.

Bazı besinleri yasak listesine almak

Patates, havuç, bezelye, mısır ve muz, içeriklerindeki onca zenginliğe rağmen maalesef ilk vazgeçilen besinler arasında yer alıyor. Fakat bir besini listeden tamamen çıkarmak hem hayat boyu sürdürülemiyor, hem de bu besine olan ilgiyi arttırıyor. Bu besinler kilo kaybına engel olmadıkları için porsiyona dikkat ederek zaman ayarlaması ile tüketilmeli.

Sporda aşırıya kaçmak

Yeterli enerji ve protein almadan, spor öncesi ve sonrası öğünler belirlemeden bilinçsizce ve uzun saatler yapılan spor; kas kayıpları ve yavaşlayan bir metabolizmadan başka bir şey sağlamıyor.

Üstelik öncesinde hiç spor yapmayan ve yoğun kilo problemi olan kişilerin aniden uzun süreli spor yapmaları eklem problemlerine neden olabilir. Dünya Sağlık Örgütü haftalık 150 dakika egzersiz öneriyor.

Dolayısıyla önce bu eğri sağlanmalı, ihtiyaç varsa sporun dozu uzman eşliğinde arttırılmalı.

Meyveler mevsimine göre çeşitlilik gösteren, besinsel değeri çok yüksek sağlıklı birer besin öğeleri olmakla birlikte, içeriklerinde bulunan früktoz, insülinden bağımsız hareket ederek, çok hızlı bir şekilde karın bölgesinde yağlanmaya yol açıyor. Bu nedenle enerji ihtiyacınıza göre meyveleri belirli porsiyonların üzerinde tüketmemeniz çok önemli.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kilo-almak-ve-vermek-icin-yapilan-yanlislar/

Zayıflamaya Çalışırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Zayıflamak için Yapılan 5 Hata

Hareketsiz yaşam, dengesiz beslenme veya yavaş bir metabolizmaya sahip olma insanların hiç de istemedikleri kilolara ulaşmaları sağlamaktadır.

Yavaş metabolizma özellikle kadınlarda rastlanan bir sorunken, erkeklerin fazla kilolarının sebebi aşırı yağlı gıdalar ve alkol tüketimidir. Kadınların bir de doğum sonrası kiloları vardır ki o tam bir kabustur.

Tüm bu sebeplerle kilo almış olan insanlar bir şekilde bu kilolardan kurtulmaya çalışırlar. Bir kısmı, diyetisyen eşliğinde bu süreci gerçekleştirir ki en doğrusu budur.

Bazı kimseler de kendi imkanları ve doğru bildikleri doğrultuda zayıflamaya çalışmaktadır.

Bir anda aç kalıp, hızla kilo verdiğini gören biri doğru yolda olduğunu düşünür ve kendi hazırladığı diyet programına devam eder. Fakat bir süre sonra sağlığında bir takım sorunların çıktığını fark eder.

Genel olarak zayıflamaya çalışırken birçok hata yapılmaktadır. Biz yazımızda bunların en önemli ve sık yapılanlarına yer vermeye çalıştık.

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Ancak hepimizin aslında çok iyi bildiği ve birçok diyet uzmanının ısrarla altını çizdiği en önemli konu, çok kısa sürede hızlıca kilo verilmesini beklemektir. Ne yazık ki birçok insan bu konuda ciddi anlamda yanılgıya düşüyor. Hiç kuşkusuz hepimiz bir sihirli dokunuşta fazla kilolarımızdan kurtulmak isteriz.

Bu amaçla kendimize uygun bir diyet programı seçer ve uygulamaya başlarız. Daha ilk haftadan kendimizde değişim bekleriz ancak böyle bir şey ne yazık ki mümkün olmaz.

İşte Bilgihanem okurları için hazırladığımız bu yazıda zayıflamaya veya kilo vermeye çalışırken en sık yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

Kilo Vermeye Çalışırken En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Birçok kişi farklı yöntemlerle zayıflamayı dener. Kilo verirken başarılı olduğunu sananlar olduğu gibi, tüm uğraşlarına rağmen bir türlü zayıflamayanların sayısı da epey çoktur. Şimdi gelin zayıflamaya çalışırken en sık yapılan ve bizi başarısızlığa uğratan yanlışlara birlikte bakalım.

Aç Kalarak Zayıflamaya Çalışmak

Zayıflamaya çalışanların yaptığı en büyük ve ilk hata aç kalmaktır. Genelde aç kalındığında hızla kilo verileceğine dair bir yargı hakimdir. Ancak bilimsel açıklamalar bu durumun tam aksini savunmaktadır.

Eğer öğünlerinizi atlar ve uzun süre aç kalırsanız; hem halsiz düşersiniz, hem de bir önceki öğünü telafi etmek için daha fazla yeme ihtiyacı duyarsınız.

Bunların yanında uzun süre aç kalmak kan şekerinin düşmesine, migren gibi şiddetli ağrıların tetiklenmesine yol açmaktadır.

Zayıflama İlaçları Kullanmak

Zayıflama ilaçlarını doktorlar bile önermiyorken, bir de siz kafanıza göre hiçbir araştırma yapmadan kullanıyorsanız eyvah diyelim! Öncelikle bu ilaçların son derece zararlı olduğunu, kilo verdirse bile vücudunuzun herhangi bir organında muhakkak bir hasar oluşturacağını bilmelisiniz. Öte yandan ilaç yardımıyla verdiğiniz kiloları yeniden almanız da çok hızlı ve kolay olacaktır.

Tek Tip Beslenmek

Diyet programlarına şöyle bir göz atacak olursanız, hemen hepsinin zengin bir besin listesi olduğunu görürsünüz. Örneğin hepobur diyetinde salatalıktan tavuk etine, tahıllı ekmekten kiviye birçok gıda diyet programının içindedir. Amaç kilo vermeye çalışan kişinin sağlığının zarar görmemesi ve kan değerlerinde herhangi bir düşme olmasını engellemektir.

Sürekli Tartılmak

Zayıflamak da dahil hemen her konuda psikolojimizin etkisi vardır. Yaptığımız davranışlarda etken olan, beynimizin komutları ve uyaranlarıdır. Hal böyleyken sürekli tartılmak sizin moralinizi bozmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

Diyet programlarının çoğunda yavaş ve sağlıklı kilo vermekten bahsedilir. Amaç bedenin zarar görmemesi ve diyeti bırakır bırakmaz yeniden kilo alınmamasıdır. Eğer siz diyete başladığınız ilk günden itibaren sık sık tartılırsanız, zayıflamadığınızı görürsünüz ve moraliniz bozulur.

Bu da zayıflayacağınıza olan inancınızın zedelenmesini sebep olmaktadır.

Yeterince Su İçmemek

Bırakın kilo vermeyi, normal bir insanın bile günde en az 2 litre su içmesi gerekmektedir. Su içmek cilde tazelik verir, hücreleri yeniler ve metabolizmanın düzenli işleyişine yardımcı olur. Son yılların en popüler ve verim alınan birçok diyet programının en önemli ortak noktası, bol bol su tüketilmesidir.

Spor Yapmamak

Zayıflamaya çalışırken yapılan diğer bir hata ise spor yapmamaktır. Tek başına diyet yapmak hiçbir zaman yeterli olmaz. Yanında mutlaka hafif tempoda egzersizler ve yürüyüşler yapmalısınız.

Düzenli şekilde yaptığınız spor aynı zamanda bölgesel sarkmaların da önüne geçecektir.

Evde kendi başınıza, herhangi bir alete gerek duymadan yapılabilecek egzersizler arasında squat hareketleri, önerilenler arasındadır.

Kısa süreli Diyetler Yapmak

Gazetelerde veya televizyondaki kadın programlarında mutlaka denk gelmişsinizdir. 3 günde 3 kilo, bir haftada 5 kilo verdiren kısa süreli diyetler… Size tavsiyemiz bu sözlere kesinlikle kanmayın. Çünkü ideal olan uzun sürede, yavaş yavaş kilo vermektir. Unutulmamalıdır ki, hızla verilen kilolar hızla da geri alınır.

Sürekli Bitki Çayı İçmek

Şifalı bitkilerin sağladığı faydalar konusunda hepimiz hemfikirizdir. Ancak her konuda olduğu gibi bunda da ideal olanı bilmek gerekir. Atalarımız “her şeyin azı karar, çoğu zarar” diye boşuna dememiş.

Eğer metabolizmanız hızlı çalışsın diye sürekli bitki çayı içerseniz bu kez vücudunuzdan fazla su atılmasına sebep olursunuz.

Ek olarak bilinçsizce ve yan etkilerini bilmeden, aşırı derecede tükettiğiniz bitki çayları, kendi türüne özgü zararlar oluşturacaktır.

Zayıflamaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Şimdiye kadar diyet programını uygulama esnasında yapılan yanlışlardan bahsettik. Göz ardı edilmemesi gereken bir ayrıntı da, zayıflamaya başlamadan önce yapılması gerekenlerdir. Çünkü bu da en az diyet yaparken yapılan yanlışlar kadar önemli bir yere sahiptir.

Yapmanız gereken aslında çok basit ve çabucak bitecek işlemler. Öncelikle bir doktora gidip tam anlamıyla muayene olmalı ya da check-up yaptırmalısınız. Eğer bilmediğiniz bir sağlık probleminiz varsa muhtemelen doktorunuz diyet yapmanıza izin vermeyecektir.

İkinci aşama size yol gösterecek bir spor hocasıdır. Bilinçsizce ve sonuç elde edemeyeceğiniz hareketler yerine, alanında uzman bir spor antrenörünün sizin vücudunuza uygun önerdiği hareketleri yapmanız en akıllıca olanıdır. Son olarak da tabi ki size uygun bir diyet programı seçmektir.

Zayıflarken (Kilo Verirken) Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yazımızın vermek istediği ana konu olan, zayıflarken yapılan yanlışlardan detaylıca bahsettik. Şimdi de kısa bir özet niteliğinde kilo verirken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedelim. Sadece kilo vermek için değil, kilo almamak için de bu püf noktalara özen göstermenizde fayda vardır.

Günde en az 2 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunun yanında az yağlı süt içmek, geceleri yatmadan önce yemek yememek, lokmaları çok çiğneyip yutmak kilo almanıza engel olacaktır.

Ek olarak bitki çayları çok fazla tüketmemeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Eğer kabızlık sorununuz varsa, günde 1-2 bardak bitki çayı içebilirsiniz.

Bol bol yeşil salata tüketmeli ve sporu bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz.

İp Atlama Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Sürekli evde olan biri  ile çok yoğun iş temposuna sahip birinin uygulayacağı diyet programı elbette ki aynı olmayacaktır. Eğer ciddi boyutta bir kilo sorununuz var ve zayıflamaya karar verdiyseniz, mutlaka yaşam tarzınıza uygun bir liste seçmelisiniz. Çünkü bazı diyet türleri çok sık  ve az yemeyi gerektirirken, bazıları özel tarifleri içermektedir.

Eğer gün boyu dışarıda olan biriyseniz bunları yapmanız zor olacaktır. Bu kez de başladığınız programa uyamadığınız için motivasyonunuz düşecek ve en baştaki azminiz kalmayacaktır. O nedenle mutlaka kendinize uygun bir diyet seçmeye özen göstermenizi öneririz.

Источник: https://bilgihanem.com/zayiflamaya-calisirken-yapilan-hatalar-nelerdir/

Diyetteyken en sık bu hatalar yapılıyor

Zayıflamak için Yapılan 5 Hata

Kilo vermeye çalışan kişilerin en çok yaptığı 5 hatayı Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu sıraladı.

Hata 1: Alınan kalori miktarını birden azaltarak, şok diyetler uygulamak

Kilo vermek için aç kalmayı bile göze alırız, ne kadar aç kalırsak o kadar hızlı kilo verebileceğimizi düşünürüz. Şok diyetleri uygulamaya başlayan kişiler ilk günlerde bir kaç kilo verebilirler. Daha sonrasında ise bireyin aç kalmasına rağmen kilo verememesinin nedeni, bireyin hem enerjisinin düşmesi hem de metabolizma hızının yavaşlamasından kaynaklanmaktadır.

Hata 2: Karbonhidrat içeren besinleri tüketmemek

Kilo aldıran besinler deyince akla ilk gelen şey karbonhidratlı besinlerdir. Şu unutulmamalıdır ki hangi besin grubunu tüketirsek tüketelim fazlası vücudumuz da kilo olarak depolanacaktır.

Karbonhidrat tüketimi, hem vücuda enerji vermesi açısından hem de vücudun yapı taşı olan proteinlerin kullanılmasında oldukça etkilidir.

Bu yüzden karbonhidrat içeren besinler tüketilmeli fakat miktarına dikkat edilmelidir.

Hata 3: Ara öğünleri atlamak

Ara öğünler genelde tüketilmek istenmeyen, tüketilmedikleri takdirde daha hızlı kilo verebilecekleri düşünülen öğünlerdir. Ara öğünler fazla kaloriden oluşmamaktadır.

Ara öğünlerin asıl amacı insanların 2 ana öğün arasında düşen kan şeker seviyesi sonucunda ortaya çıkacak olan el ayak titremesi, sinir bozukluğu ve bir sonraki öğüne çok yüklenme isteğini ortadan kaldırmaktır.

Ara öğünler bireylerin metabolizmalarının hızlanmasını sağlayacağından zayıflamalarına yardımcı olacaktır.

Hata 4: Su tüketimini azaltmak

Tartıda fazla çıkacağını ve vücutta ödem yapacağını düşünerek su tüketimini azaltmak oldukça yanlıştır. Su tüketimi, ödemin atılmasından, yağ yıkımının hızlanmasından ve vücut sağlığının iyileşmesi açısından oldukça önemlidir. Su tüketimi, zayıflamanın dışında kalp sağlığı, böbrek taşlarının ortadan kalkması, beyin sisteminin gelişimi ve cilt güzelliği için de oldukça etkilidir.

Hata 5: Tek tip beslenme programları uygulamak

Tek tip beslenme programlarında Cho, protein ve yağ alımının dengeli olamayacağından, sağlıklı beslenme anlayışının dışına çıkacaktır.

Sağlıklı beslenme de kilo vermeden çok, kilonun yağdan kaybedilmesi önemlidir. Tek tip beslenmede bireyler kilo verebilirler fakat bu kilolar yağdan değil, kastan kaybedilir.

Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için 4 besin grubunun da tüketilmesi gerekmektedir.

DİYET UYGULAYANLARIN YAPTIĞI 7 HATA

Bahar geldi, dolayısıyla kışın giyilen kalın giysilerin yerini ince giysiler alacak ve vücuttaki fazlalıklar ortaya çıkacak. Bu nedenle hemen herkesi kilo verme telaşı sarmaya başladı.

Son yıllarda sıfır beden olmak güzellik sembolü gibi algılandığı için de bu uğurda aç dolaşan, tek tip gıda ile beslenen ve bilimsel bir gerçeğe dayanmayan 'diyet' modellerini tercih eden pek çok insan var. Hedefler ise çoğu zaman aynı: Çok kısa sürede çok hızlı kilo vermek.

Ancak dikkat! Farkında olmadan yaptığınız diyet hataları nedeniyle zayıflamak isterken tam aksine kilo alabilirsiniz.

Çok daha kötüsü halsizlikten konsantrasyon bozukluğuna, baş ağrısından saç dökülmesine, gastritten kan şekeri dengesinin bozulmasına kadar pek çok sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Zayıflamak isterken yaptığımız hataların ardında yatan neden ise genellikle kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler oluyor. 

Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Turanlı toplumda diyet hakkında ‘doğru’ sanılan ‘yanlış’ bilgileri anlatı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

1- Yanlış: Kahvaltı etmezsem daha kolay zayıflarım

Doğrusu: Zayıflama diyetlerinde yapılan en büyük hatalardan biri uzun süre aç kalmak. Özellikle kahvaltı yoğun bir günün başlangıcı için en önemli öğün. Çünkü akşam öğününden sonra bir şey yemediğimizde sabaha kadar kan şekeri seviyesi düşüyor.

Sağlıklı bir kahvaltı yumurta gibi proteinden zengin ve tam tahıl ekmek gibi iyi karbonhidrattan oluşmalı. Böyle bir kahvaltı insülin seviyesinin düzenlemesi, kan şekeri ve kilo kontrolü üzerinde fayda sağlıyor.

Aynı zamanda metabolizmanın çalışmaya başlamasında da etkili oluyor.

2-Yanlış: Diyetimden ekmeği çıkardım, yerine galeta yiyorum

Doğrusu: Beslenme listesinden ekmeği çıkartmanız ve yerine galeta eklemeniz diyetinizin kalorisini düşürmez. Çünkü galeta da ekmek gibi karbonhidrat grubunu temsil ediyor ve 2 adet galeta yaklaşık bir dilim ekmeğe eşit kalori içeriyor.

Dolayısıyla galeta yiyerek daha fazla kalori almanız bile mümkün. Ayrıca vücudun ana enerji kaynağı oldukları için karbonhidratları kontrollü miktarda ve lifli olanlarını tercih ederek mutlaka tüketmelisiniz.

Aksi halde şeker ve tatlı gibi kalorisi yüksek besinlere daha fazla ihtiyaç duyarsınız ki bu da diyetinizin başarısızlıkla sonuçlanması anlamına geliyor.

3-Yanlış: Et ağırlıklı beslenerek daha hızlı kilo veriyorum

Doğrusu: Et tüketmek metabolizma hızını arttırıyor ve bu sayede kilo vermeyi hızlandırıyor.

Ancak düşük karbonhidrat ve yüksek hayvansal protein tüketmek kısa vadede kilo vermede fayda sağlasa da, alışkanlık haline döndüğünde uzun vadede bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Uzun süre ve fazla miktarda et tüketimi alışkanlık haline dönüştüğünde kalp damar sağlığını olumsuz etkileyen kolesterol ve lipid ile ürik asit oranı yükseliyor ve kolon kanseri gibi bazı kanser türlerine yatkınlık artıyor.

4-Yanlış: Çok düşük kalorili beslenerek fazla kilolarımdan hızla kurtulabilirim

Doğrusu: Çok düşük kalorili beslenmek ilk başlarda hızlı kilo vermeye yardımcı olabiliyor.

Ancak zamanla vücudun enerji harcaması bu düzeye uyum sağlayarak metabolizma hızının azalmasına, dolayısıyla kiloların yavaş verilmesine neden olabiliyor.

Üstelik hızlı kilo kayıpları vücut yağ oranında azalmaya değil, daha çok sıvı ve kas kaybına yol açabiliyor. Bu nedenle normal beslenmeye geçildiği zaman hızlı kilo artışına, hatta daha fazla kilo almaya zemin hazırlayabiliyor.

5-Yanlış: Günde tek öğün beslenirsem hızlı zayıflarım

Doğrusu: Son yıllarda uzun açlıkların söz konusu olduğu bazı diyet modelleri üzerinde çalışmalar yoğunlaştı. Bu diyetlerin sağlığımız üzerinde olumlu etki yaptıkları ortaya kondu.

Üstelik kilo verme konusunda da fayda sağladıkları belirtiliyor. Ancak bu tarz diyet modelleri herkese uygun değil, çünkü uzun vadede kan şekeri düşüklüğü, baş dönmesi, halsizlik ve bulantı gibi sorunlara zemin hazırlayabiliyor.

Dolayısıyla mutlaka bir uzman denetiminde ve kontrol altında yapılması gerekiyor.

6-Yanlış: Kuruyemişler çok sağlıklı, istediğim kadar yiyebilirim

Doğrusu: Yağlı tohumlar olarak adlandırılan ceviz, fındık, badem ve fıstık gibi kuruyemişler beslenmede önemli yer tutuyorlar.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Turanlı içerdikleri yağ, protein, mineral ve lifler nedeniyle yağlı tohumların her yaş grubunda mutlaka tüketilmeleri gerektiğini belirterek, “Ancak bu tür besinlerin aynı zamanda kalori içerikleri de çok yüksektir.

Örneğin 100 gram kuruyemiş yaklaşık 600 kalori içeriyor. Dolayısıyla kontrolsüz yenildiğinde fazla kalori alımına yol açabiliyor. Bu nedenle yağlı tohumları dikkatli tüketmek gerekiyor” diyor.

7-Yanlış: Restoranlarda salata yiyerek düşük kalorili beslenmiş olurum

Doğrusu: Dışarda yenilen salata ve benzeri yiyeceklere lezzet katması için bol miktarda sos, yağ ve mayonez gibi kalori miktarını arttıran ilaveler yapılıyor.

Ayrıca salata üzerine eklenen peynirler ve tavuk parçaları gibi protein kaynakları da hazırlanırken kızartılmış ise enerji değerleri yükseliyor. Dolayısıyla tüketilen salatanın kalorisi çok düşük olmuyor.

Eğer dışarda salata tüketecekseniz soslarını sizin ilave etmeniz, üzerine ızgarada pişmiş protein kaynaklarını koydurmanız daha iyi bir seçenek olacaktır.

8-Yanlış: X çayını/tozunu içtiğim zaman karın bölgemdeki yağlar erir

Doğrusu: Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Turanlı vücuttaki yağ oranını azaltmak için önerilen bu tarz desteklerin sanılanın aksine karın bölgesindeki yağları eritmediği, hatta sağlığa zarar verebileceği uyarısında bulunarak, “Örneğin alerjik reaksiyon gibi sorunlar oluşturabiliyorlar. Vücuttaki yağ oranı ancak dengeli bir beslenme programı ve düzenli egzersizle düşürülebiliyor. Şeker ve şekerli gıdalar vücut yağlanmasını arttıran en önemli gıdalar. Bu nedenle şekerli gıdaların tüketiminden kaçınmak çok önemli” diyor.

9-Yanlış: Yeterince çay, kahve içiyorum, bunlar su ihtiyacımı karşılar

Doğrusu: Su insan vücudu için vazgeçilmez bir içecek. Su içmek tokluk hissini arttırıyor ve yiyecek alımının azalmasına yardımcı oluyor.

Bunların yanı sıra, geçici olarak metabolizmayı hızlandırıyor, sindirilmiş besin maddelerinin vücutta taşınmasına ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Ancak suyun yerini hiçbir içecek tutmuyor, üstelik çay ve kahve tam aksine diüretik etki yaratarak vücuttan su kaybını arttırıyor. Dolayısıyla hem sağlıklı olmak hem de kilo vermek için günde en az 1,5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmeniz çok önemli.

10-Yanlış: Çok az yağlı beslenirsem vücut yağlarım azalır

Doğrusu: Yağlar vitamin emilimi, enerji harcaması ve tokluk hissinin oluşması için gerekli besin öğesidir. Yağsız diyetle beslenmek kaloriyi düşük hale getirebiliyor ve kilo vermeye yardımcı olabiliyor.

Ancak vücuttaki fonksiyonları nedeniyle ihmal edilmemeleri gerekiyor. Sağlıklı yağlar olan zeytinyağı ve omega-3 yağ asitleri sağlıklı bir vücut yapısı için beslenmemizde yer almalı.

Vücut yağ oranını azaltmak için kalori kısıtlı dengeli bir diyetle beslenmek ve mutlaka egzersiz yapmak gerekiyor.

DİYET YAPARKEN YEMEMENİZ GEREKEN BESİNLER NELERDİR?

Son 200 yılın diyet trendleri

+201820'ler – Su ve sirkeSu ve sirke, kilo vermenin anahtarıdır. En azından 1820 yılında İngiliz şair Lord Byron’ın trend olan ilk diyeti popülerleştirmesinden sonra düşünülen buydu. Kilo vermek için yemekten önce bir bardak su içerisine 3 yemek kaşığı sirke koyup içmeyi tavsiye etmişti. Peki, işe yaradı mı? Eh, hala uygulanmadığına göre, işe yaramadığını farz edebiliriz.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/diyet/haber/1006801-diyet-yaparken-yapilan-hatalar-nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.