Zayıflamak İstiyorsanız Haydi Dansa!

Dans Ederek Zayıflama Yöntemi

Zayıflamak İstiyorsanız Haydi Dansa!

Hayatımız çalışarak veya okuyarak belirli bir prensip içerisinde geçiyor. Hobilerimizi, ze aldığımız uğraşları yapacak vakit bulamıyoruz. Kısıtlı kaldığı gibi de bu boş kalan zamana yorgun, mutsuz ve isteksiz bir halde kavuşuyoruz.

Düzenli ve sağlıklı beslenmenin en sağlıklı ve en doğru yol olduğu hepimizce biliniyor. Bugün size bahsetmek istediğimiz dans ederek zayıflama yöntemi ile vaktiniz her ne kadar kısıtlı olsa da, bu sorunun üstesinden gelmiş olacaksınız.

Düşünsenize, size kalan kısa bir süre içerisinde hem bedeniniz yorgunluğunu üzerinden atacak hem de güzel bir fiziğe kavuşmuş olacaksınız. Ayrıca dans ederek zayıflama yönteminin size moral ve motivasyon açısından da pozitif etkileri olacak.

Dans ederek zayıflama yöntemi ile sağlığınızın yanı sıra, hem duygusal hem zihinsel hem de fiziksel olarak kazanım sağlayacaksınız. Ayrıca bunun yanı sıra yapmış olduğunuz hareketler sizin ileri yaşlarda bedeninizin hareket kabiliyetine de faydası olacak.

Vücut esnekliğiniz gelişecek ve daha uzun yıllar formda kalabileceksiniz. Şimdi dans ederek zayıflama yönteminden bahsetmeye başlayalım.

Öncelikle dansın sağlıkla ilgili bize kazanımlarından bahsetmek gerekiyor. Doğru bir biçimde yapılan herhangi bir vücut hareketinin bir insana hiçbir şekilde zararlı olmadığı biliniyor. Dolayısıyla dans etmek de vücudumuza doğru uygulandığı taktirde hiçbir zararı olmayacak ve dahası bir çok faydası olacaktır. O faydalarından bahsedelim.

1. Sağlıklı Olmanıza Yardımcı Olur

Dans ederek zayıflama yöntemi size kalp – damar hastalıkları riskine karşı direnç sağlıyor. Avrupa’da yapılan çalışmalarda kalp – damar rahatsızlığı çeken hastaların dans etmesi önerilmiştir.

Sebep olarak; dans etmenin, hem zihinsel hem fiziksel olarak; bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak gibi egzersizlerden daha çok faydası olması gösterilmiştir. Bunun yanı sıra kireçlenme, vücut hareketlerini yapamama gibi rahatsızlıklarınıza da fayda sağlar. Hareket kabiliyetiniz artmış olur.

Ayrıca Alzheimer olma riskini azaltır. Hafızanızı güçlendirir. Fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da size daha sağlıklı bir beden sunar.

2. Kilo Vermenizi Sağlar

Düzenli olarak yapıldığı zaman kilo verdirir. Sıkıcı egzersizlerden ziyade eğlenceli bir şekilde yapılan dans hareketlerinin daha düzenli ve istekli yapıldığı ortaya konmuştur. Dans ederek zayıflama yönteminin, bisiklet ve koşu gibi daha zor şartları olan egzersizler kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Dans ederek günün yorgunluğunu üzerinizden atarsınız. Dans sizi daha enerjik bir hale getirir. Ayrıca daha esnek bir bedeniniz olur.  Bu durum sizin öz güveninizi de arttırır.

Artık kendinize daha fazla güvenirsiniz. Dans ederek zayıflama yöntemi ile ilerleyen yaşlarınızda dahi bazı hareketleri yapabilecek hale gelebilirsiniz.

Dolayısıyla kendinizi kanıtlamış olursunuz ve kendinize saygınız artar.

4. Enerjinizi Yeniler

Dans ederek zayıflama yöntemi, motivasyonunuzun artmasını sağlar. Artan motivasyon ile hormonlarınızın daha düzenli çalışması sizin hem enerjik hem de mutlu bir halde olmanızı sağlar.

5. Dayanıklılığınızı Ve Esnekliğinizi Arttırır

Yapılan dans hareketleri bedeninizin olması gereken şeklinde durmaya sizi iter. Aynı zamanda yapılan hareketler ile kireçlenme gibi problemleri aşarak daha fazla hareket kabiliyetine sahip olursunuz. Dans ederek zayıflama yönteminin sadece bugün için değil ileri yıllarda da daha iyi bir bedende olmanız açısından büyük bir katkısı vardır.

6. Stresi Ve Depresyonu Azaltır

Dans ederek zayıflama yöntemi, günlük sıkıcı işlerin bunaltıcı hislerini eğlenceli bir şekilde azaltmanızı sağlar. Dans ederek kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Eğlenerek vücudunuza birçok şey katmış olursunuz.

Uygulama Şekli

Dans ederek zayıflama yöntemi size belirli bir dans stili önermiyor. Bu seçimi tamamen size bırakıyor. Dans ederek zayıflama yöntemindeki en önemli nokta bu işi severek ve isteyerek yapmanız. Sizin ruh halinize bağlı olarak bir seçim yapmanızı öneririz. Pek çok dans stili bulunuyor.

Dans kimi için tutku, kimi için bir meslektir. Ancak dans ederek mutlu hissetmeyen kimse yoktur. Dolayısıyla kendinizi tutkulu hissedeceğiniz bir dans stilini seçip dans ederek zayıflama yöntemine başlayabilirsiniz.

Dans konusunda bilginiz olmadığınızı düşünüyorsanız, şimdi kısaca dans ederek zayıflama yöntemini uygulayabileceğiniz bazı dans stillerini tanıyalım.

1. Hip – Hop Dansı

Ortaya sokak dansı olarak çıkmıştır. Vücudunuzu çok iyi bir biçimde kullanmayı gerektirir.  Hip – hop müziği eşliğinde yapılır.

2. Oryantal Dansı

Batı Asya kültürünün bir parçasıdır. Vücudun her bölümü dansa dahil edilir. Ancak en çok vücudun kalça kısmı ve karın kısmı kullanılır.

3. Yangko Dansı

Uzak doğu kültürünün bir parçasıdır. Bel ve ayak hareketleri ile yapılır. Dansın Çin’de bin yıllık bir geçmişi vardır.

4. Gangnam Style Dansı

Aslında son yıllarda ünlü olmuş ve herkesçe bilinen bir danstır. Psy bu dans ile dünyada bir fenomen haline geldi. Gerçekten oldukça eğlenceli ve sizin rahatlamanıza yardımcı olabilecek bir dans. Dans ederek zayıflama yönteminde önerilen stillerden bir diğeri de budur.

5. Breakdance

Denge, güç, beceri ve teknik bir bilgi birikimi ister. Sokak dansı türlerindendir. İçerisinde akrobatik ve jimnastik hareketler barındırır.

6. Salsa

Salsa müziği ile dans edilir. Normalde bir eş ile yapılır. Ancak farklı yapıları olan bir danstır. Latin Amerika’nın en popüler dans stilidir.

7. Line Dansı

Grup halinde dans etmeyi içerir. Bir kişinin hareketlerini grubun tekrar etmesi şeklinde yapılır. Kareografik bir dans stilidir. Dansçılar; aynı yöne bakarak, aynı anda aynı adımlarla dans ederler. Dans ederek zayıflama yönteminde önerilen stillerden bir diğeridir.

8. Reggaeton

Vücudunuzun birçok kısmını hareket ettirerek yapılır. Özellikle kalça ve bacak hareketleri ön plana çıkar. Dans ederek zayıflama yönteminde önerilen stillerden bir diğeridir.

9. Zumba

Hareketli bir müzik ile yapılır. Grup halinde müzik ritmine uygun kareografik hareketler yaparak edilen bir dans stilidir. Dans ederek zayıflama yönteminde önerilen stillerden bir diğeridir.

Источник: https://evdesifa.com/dans-ederek-zayiflama-yontemi/

Motivasyonu artır ve zayıflamaya başla!

Zayıflamak İstiyorsanız Haydi Dansa!

Bu yöntemi veya moda diyeti ne kadar süre ile yapabilirsiniz? En sevdiğiniz besinden veya içecekten ne kadar ayrı kalabilirsiniz? Diyet yapmak sizin için aç kalmak mı? Yoksa sadece salata yemek mi? Sevdiğin tatlıyı yiyerek zayıflamak imkânsız mı? Hayır, değil. Yapılan araştırmalar yıllardır aynı şeyi söylüyor! Moda değil, gerçek!

Eğer; hayatının içinde, yavaş ve küçük değişiklikler yaparak kilo problemini halledersen, verdiğin kiloları geri almazsın! Bu tam olarak ne demek?

  • Sabah çok zor uyanan birine “Sabah 7.00’de kahvaltı yapmak çok sağlıklıdır” diyemezsin!
  • Gece sabaha kadar prova yapan bir oyuncuya “Akşam 19.00’dan sonra yemek yeme” diyemezsin!
  • Çikolata yediğinde kendini çok mutlu, rahat, zinde, keyifli hisseden birine “Çikolatayı unut” diyemezsin!
  • Evde annesinin börekleri ile büyümüş bir çocuğa, börek zehirdir, diyemezsin,
  • Herhangi bir nedenden dolayı vejataryen olmuş birine “Her gün istediğin gibi et ye” diyemezsin,
  • Gastrit ağrısından kıvranan birine, “Günde 5 kez salata ye, detoks yap” diyemezsin.

Bu örnekler uzar gider, bence bu kadarı yeter. Hele şimdi, tam da zamanı, etrafınızda kaç kişi bu hafta diyete başladı?

Demek istediğim, aslında sizin demek istediğiniz. Önce dönüp hayatınıza bakın. Yapmanız gereken şey sadece birkaç liste çıkarmak. Başardığınız herhangi bir işi düşünün. Nasıl başladınız? Önce hayal ettiniz, çok istediniz, başaracağınıza inandınız! Tabii ki aklınızda soru işaretleri vardı, ama bunları nasıl çözeceğinizi de düşündünüz. Başardınız.

Takıldığınız yerler oldu, moraliniz bozuldu, kızdınız! Ama, başardınız… Bu ilk yazımda size ‘Haydi!’ demek istiyorum. Motivasyon her işin başında gelir!

Bu sebeple bu yazıyı okuduktan sonra kesin ve masanıza, dolabınıza, ajandanıza, gözünüzün önüne yapıştırın.

İşte motivasyonu artırmanın ve başarmanın 10 yolu…

Mutlu olmanın yollarını öğren

Mutluluk ile yaptığınız her işte daha iyi bir sonuç alırsınız. Yapılan çalışmalar ve tecrübelerime dayanarak kesinlikle ilk kural bu diyebilirim. Mutlu olanlar, yani hayatın tadını çıkaran ve şükredenler, daha rahat zayıflıyor. Benden söylemesi…

Peki nedir bu mutluluk? Bu tabii ki değişir, sizi ne mutlu ediyorsa! Sinemaya gitmek, yemek pişirmek, dışarıda yürümek, kız arkadaşınla geyik yapmak, seyahat etmek, fotoğraf çekmek. Bunun listesini çıkarın ve bunları daha sık yapmaya çalışın. Başkalarına da sorun, belki farklı şeyler vardır denemeniz gereken.

Eğer sürekli diyeti, yemediğiniz yiyecekleri, uzun bir yolun başında olduğunuzu düşünürseniz, bu işkenceye dönüşür ve başarı oranı azalabilir.

Haftada 1 gün kaçamak yap

Bu kuralı sevdiğinize eminim! Ben de çok seviyorum. İlle de hafta sonu olması şart değil ama genelde danışanlarıma baktığımda cumartesi akşamı veya pazar kahvatısında kaçamak yapmak istiyorlar. Çok da haklılar. 1.

kuralı uygulayabilmek için sevdiğiniz yiyeceklerden uzak durmamanız lazım. Ortalıkta dönen asılsız söylentiler ile canınızı sıkmayın. Sevdiğiniz besin ne ise , haftada 1 tüketin. Pazar kahvaltısında kuru kuru değil, ekmeğinizi zeytinyağına banarak tüketin.

Nasıl keyifle zayıfladığınızı göreceksiniz!

Vücudunu tanı

Domates çok iyi bir besindir ama size iyi gelmeyebilir. Yıllardır kabızlık problemi ile uğraşıyor olabilirsiniz. Çorba birini tok tutarken, birini de daha çabuk acıktırıyor olabilir. Size iyi gelen ve gelmeyen besinleri bir yere not alın. İşte bir liste daha! Size neyin iyi geldiğini en iyi siz bilirsiniz. Vücudunuz size her şeyi anlatıyor, yeter ki onu dinleyin!

Hedeflerini belirle, plan yap!

Yolun sonunu düşünüp, ideal rakamı hesaplayın gözünüzü korkutmayın! Demek

istediğim bu değil. Bir vücut analizi yaptırın ve sağlıklı aralıkları öğrenin. Önünüze küçük hedefler koyun. Örneğin; 1. hedef 5 kg vermek olsun. 1. hedefi gerçekleştirene kadar diyetinizi bozmayın. Sevdiğiniz yiyecekleri 2. hedefe geçerken kullanın. 20 kg vereceğim yerine, ben önce 5 kg vereceğim deyin, sonra bir 5 daha, bir 5 daha….

Diyetisyenle çalış

Tüm bu bahsettiklerimi bir uzman desteği ile yapmak çok daha doğru adımlar atmanızı sağlar. Diyetisyene bu yaptığınız listeler ile giderseniz, o da, siz de kendinizi daha iyi tanır ve takip edebilirsiniz. Diyetisyen ile çalışmak sizi sağlıksız denemelerden korur. Bu bir ekip işidir! İyi anlaştığınız ve sevdiğiniz bir diyetisyen ile çalışın.

Ne yediğini yaz

Çoğunuzun o şuna gitmeyen, sıkıcı bulduğunuz bir öneri. Günlük tutmak! Ne yediğini, nerede yediğini, nasıl yediğini… Tüm ayrıntıları not alanlar daha kolay zayıflıyor. O zaman neden üşeniyorsunuz? Yediğinizi not almak sadece 1 dakika sürer. Biriktirmeyin, hemen yazın.

Sütü çok seviyor olabilirsiniz ama belki de 3 gündür hiç süt içmediniz? Meyve sevseniz de belki de alışverişe çıkamadığınız için 2-3 gündür hayatınızda ki meyveler de azaldı.

Neyin eksik neyin fazla olduğunu görmek ve besin çeşitliliğini artırmak için günlük harika bir fikir!

Daha çok hareket edin

Ne kadar çok hareket ederseniz, diyet yaparken o kadar özgür olabilirsiniz. Gidip de bir spor salonuna saatlerce kendinizi yormayın. Gidecekseniz bile egzersiz uzmanına size özel bir program vermesini isteyin. Çok fazla yüklenmeyin. En iyisi, yürüyün, yürüyün, yürüyün…


Ara öğünler metabolizmayı hızlandırır

Aralarda yemek yemeyin de, zayıflayın gibi bir şey asla yok. Yıllardır takip ettiğim binlerce hastaya en az 6 öğün verdim, çok da güzel zayıfladılar.

Daha da önemlisi, aç kalmadan, zorlanmadan, acı çekmeden. Ara öğün metabolizmaya ‘haydi çalış’ demektir.

Kan şekerinizi düzenlemek, iştahızı dengelemek ve metabolizmanızı hızlandırmak için mutlaka ara öğün yapın. Arada 2 ceviz atıştırmak bile öğün sayılır.

Yeşil çay tüketin

Metabolizmayı hızlandıran hiçbir şey yok diyoruz ya… Aslında var! Yapılan çok güzel çalışmalar var. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırıyor! Günde 2 yeşil çay, tarçınlı tavsiyem. Birini sabah, birini de akşam üzeri içebilirsiniz.

Su için

Su  içmenin faydasını sürekli hatırlatıyoruz. Ben yine size her fırsatta hatırlatacağım çünkü sağlklı olmak için gerekiyor. Günde 2-3 lt arasında su tüketmeye çalışın. Kişiye göre bu miktar değişir. Gün içindeki sıvı kaybınıza, tuz tüketiminize, terlemenize göre miktar aratabilir, azabilir.

Haber: Güneş Aksüs

Источник: https://hthayat.haberturk.com/yasam/guncel/haber/1012975-motivasyonu-artir-ve-zayiflamaya-basla

BEN NASIL 87 KİLODAN 67 KİLOYA DÜŞTÜM

Zayıflamak İstiyorsanız Haydi Dansa!

Kışın yapılan en iyi diyet,Bütün yaz tatilinde yedikleriniz sizde kilomu yaptı?

Tatil,Ramazan,Bayram derken çok kilomu aldınız? Kışın hangi sebzeleri yemeli,Kışın zayıflamak için hangi meyvelerden ve sebzelerden uzak durmalı,hangi egzersizler yapılmalı?

Nasıl sağlıklı bir şekilde zayıflarız? Metapolizmamızı nasıl hızlandırabiliriz? Bunların cevabını altaki makalede bulabilirsiniz.

Öncelikle hepimiz şunu çok iyi bilmeliyiz ki tek başına diyet yaparak sağlıklı zayıflanmıyor çok az bir kilo vererek ilerde daha fazlasını almanız söz konusu.

Ben eşimle evlendiğimde 55 kiloydum tabi bu 13 sene önceydi:) 5 yıl içinde sezaryen ile 3 doğum yaptım.Tabi 5 yıl içinde 3 kez arka arkaya doğum yapmak vücudumun dengesini bozdu.

Şimdi 12 yaşında olan oğlum Gurur‘da  32 kilo  alarak 55 kilodan 87 kiloyla doğuma girdim.

Doğumdan sonra bu diyeti ve burada yazılanları uygulayarak (doğumum 20 kasım 2002 de olmuştu) 4 Ayda  87 kilodan 67 kiloya düştüm.

Tabi bendeki bu büyük değişimi eşim en başta olmak üzere tüm çevrem hayranlık karşıladı.

Çok kısa bir süre sonra Şimdi 9 yaşında olan kızım Masal‘a hamile kaldım 21 kilo aldım ve 67 Kilodan  88 kiloya çıktım 🙂 ( 30 haziran 2005 te)  yine diyetler sıkı egzersizler ve yürüyüşlerden sonra 62,5 kiloya düştüm🙂 .

Masalı doğumundan 14,5 ay sonra (14 eylül 2006 da) en küçük kızım Nazar’ı doğurdum ve onda da 62 kilodan 72 kiloya çıkarak sadece 10 kilo aldım.

Şimdi doğumlarında bu kadar çok kilo alan benim çocuklarımın kaçar kilo doğduğunu merak edenleriniz vardır, söyleyeyim :). Oğlum Gurur :49 santim 2,800 gram 37 .hafta da doğdu

zayiflamanin-ip-uclari

2 gün almıştı.

Ortanca kızım Masal :49 santim 2,800 37. haftadan 5 gün almıştı.

En küçük yavrum Nazar:49 santim ve 2,850 gram 36 haftadan sadece 1 gün alabilmişti hepsi çok aceleci olduğundan erken sezaryen doğum oldu.

3 sezaryen doğumun ardı ardına olmasında ki etkenden dolayı sanırım.

Gördüğünüz gibi onlar değil ben kilo almıştım şimdimi kaç kiloyum 🙂 Boyum 1,68 kilom 67  :). Bir ara 62 kiloya kadar düştüm.

Ben bu kadar çok kiloyu doğumlarım sebebiyle aldım fakat Diyet yaptığım zamanlar kendime büyük yasaklar koymadım.

Mesela canım çok kebap mı istedi yarım porsiyon yedim fakat bunu akşam değil öğle yemeğinde yedim.Arkasından 1 saatlik tempolu yürüyüşümü yapıp akşam yemeğinde de bol yeşillikli ,bol limonlu,az tuzlu ve sadece 1 kaşık zeytinyağı eklediğim salatam ve 1 kase yarım yağlı yoğurt yedim.

Sizlere tavsiyem sabahları kalktığınızda 1 bardak ılık suyun için içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi katmanız hem metabolizmanızı çalıştırıyor hem tokluk hissi yaratıyor.

Gün içerisinde mutlaka 10 bardak kadar ılık su için ılık dediğim çeşme suyu sıcaklığında olabilir.

Öğle ve Akşam yemeklerinde Pilav,Bulgur,Makarna,Erişte gibi karbonhidratı yüksek yiyecekleri ekmek ve yanında Baklagiller (Kuru fasulye,mercimek,barbunya,nohut vs) yemeyin.

Sebze yemeklerine ağırlık verin.Ben taze kabakları rendeleyerek içine az pul kırmızı biber terciğe göre sarmısak,ve yoğurtla karıştırarak salata yerine bazen onu yiyordum tabi ekmeksiz.

Ara öğünlerde Domates,salatalık gibi sebzelerden birer porsiyon tüketebilirsiniz.Ama mutlaka,mutlaka haraket şart.

Benyürüyüş yapamam müsait değilim diyorsanız , mesela masabaşı işiniz var yada küçük çocuğunuz.O zaman Bulunduğunuz yerde çok haraket etmeye çalışın evi temizleyin,olmadı merdiven çıkın inin.

Canınız çok tatlı istediğinde yasaklı olmayan meyvelerden tüketin olmadı 1 kase sütlü tatlı yiyebilirsiniz tabi yemeği abartmadan.

Ben sabah kahvaltısında 6 adet zeytin,1domates ve salatalık çok az tuzlu söğüş olarak,Az yarım yağlı peynir ve 1 bardak çay içiyordum ekmek olarakta 1 dilim esmer ekmeklerden kepek,çavdar yiyordum.

Kırmızı pul biber Metopolizmayı çok hızlandırıyor.Keten toğumunuda kullanabilirsiniz.Yoğurtun içine bir tatlı kaşığı koyarak ta tüketebilirsiniz fakat abartmadan tüketin aksi taktirde dokunup kilo dahi almanıza sebep olabiliyormuş.

Benim Resimlerim

Kendi deneyimlerimi sizlere mizahi bir şekilde yazdım:)

Mutlaka haraket edin,Hergün 1 saat tempolu yürüyüş yapın her gün yapamıyorsanız haftada 3 yada 2 kere mutlaka yürüyün,Asansör yerine merdivenleri kullanın,Bakkala çocukları yollamak yerine kendiniz giderek haraket etmiş olun.

Diyetinize benim gibi arada minik ihanetler ettiğinizde bunu fırsat bilip ooo ben diyet yapamam diyip çevrenizdekileri eğ işte senin diyetin bu kadar olur diyerek kendinize güldürmeyin.

Her şeye rağmen kendinize inanın ve Diyetinizi bırakmayın. Haftada bir tartılın (Ben her sabah aç karınınla ve aynı kıyafetlerle tartılıyordum:) .

Evde çocuklarınızla boğuşun,oynayın,dans edin,temizlik yapın,Günlere gittiğinizde size kinayeli bir şekilde 1 taneden bir şey olmaz canım al dediklerini hayır şekerim diyetteyim diye geri çevirerek onlara ne kadar kararlı olduğunuzu gösterin.

Sakın ikramların üstüne atlayarak arkanızdan bu diyet miyet yapamaz bu pis boğazıyla dedirtmeyin.

En yakın akrabanız olan hemcinslerinizin dört gözle hasetle kilo veremediğinizin dedikodusunu onlara yaptırma fırsatı vermeyin 🙂

Bu genelde karşı tarafın ailesinden şişman olanlardan çıkar yada kuzen ve en yakın arkadaşlardan 🙂 Komşuları da yabana atmayın  artık onların göz hapsinde olacaksınız.

Ara öğünleri sakın atlamayın hem metapolizmanızı hızlı çalıştırır, hem bir sonraki öğüne çok aç olarak başlamazsınız .

Mümkünse sabah ara öğünler öğlen ve akşam yemeklerinizi aynı saatlerde yapınız.

İlk olarak kalkar kalkmaz 1 bardak ılık suya 1 kaşık elma sirkesi (elma sirkesi olmalı,kırmızı beyaz farketmez) ) koyarak ağır yudumlarla yavaş yavaş içiniz.

Sabah:

Sabah 6 adet az tuzlu yada tuzsuz zeytin.Kibrit kutusu kadar az yağlı yada yağsız peynir.

Domates ve salatalık büyüklerinden 1 rer adet.Yeşil çay veya bitki çayları.Olmazsa fazla demli ve şekerli olmayan çay.

Ben kaynamış yumurtayı haftada 1 tane yedim

Ara öğünlerde

bir avuç badem,fındık,ceviz yada 1adet meyva veya 1 adet galeta

Öğlen yemekleri:

Kış sebzelerinde az tuzlu ve sadece 1 kaşık zeytinyağ veya mısır özü yağla yapılmış 1 kepçe sebze yemeği,1 Kase yoğurt,Bol yağsız limonlu salata 1 küçük dilim kepek ekmeği.

Makarna,Pilav,Bulgur yerseniz sebze yemeğinin yanında o zaman ekmek yememeli ve sıvı yağ ile yapılmış olmalarına ve 4 kaşıktan fazla olmamasına özen gösterin.

Sebzelerden patatesi çok tüketmeyiniz haftada 1 kere haşlanmış orta boy patates yiyebilirsiniz ama sadece sebze yemeklerinin yanında.

Kızartma ve kebab türlerinden uzak durun arada 10 günde 1  yarım porsiyon ve sadece bu ödülü öğlen yemeğinde yapınız .

Aman sakın 2 kilo verdim bir kebabtan bişey olmaz demeyin sinsice bekleyen bedeniniz onu hemen depolayabilir

Ara Öğünlerde

1 Meyve,1 Galeta,1 Bardak süt bunlardan sadece bir tanesini seçin meyve olarak en iyisi Elmadır.

Akşam yemeklerinde

Et çok tavsiye etmiyorum yerseniz 100 gram kadar yağsız ve ızgara olmasına özen gösterin,2. olarak ta  5 yağsız etten yapılmış köfte olabilir.

Tavuk ve Balık diyetlerde mutlaka yenmeli Ben haftada 1 kez balık ,1 kez tavuk ve 1 kez kırmızı et yemenizi öneririm.

Bunlar haşlama yada ızgara olmalı ,Fırında da yağsız olarak yapılabilir ve lütfen balığın en büyüğü tavuğun bütün butu olmasın:)

Akşam bunlardan 1 tanesini yiyebilir yanında da 1 adet kepek ekmek ve bir kepçe az yağlı sebze yemeği olabilir salatayı mutlaka yiyin ama yağsız bol limonlu.

Pilav türlerini akşam yemeklerinde tavsiye etmem.

Örnek 1 : 5 Köfte,1 Kepçe az yağlı sebze yemeği bol salata,1 Dilim Kepek Ekmeği

Örnek 2: 100 gram Yağsız ve derisi alınmış haşlama veya ızgara tavuk (100 gram kadar) 1 kepçe sebze, 1 Kase yoğurt.1 Dilim Kepek Ekmeği

Örnek 3: 1 Adet ızgara yada fırında pşmiş balık (küçük boy yada 1 dilim  100 gram kadar) 1 kepçe sebze yemeği,Salata.1 Dilim Kepek Ekmeği

Örnek 4: 1 Kepçe sebze yemeği , 4 kaşık  Pilav ,makarna veya bulgur ekmek yok bol salata .(Ekmek yok)

Ara Öğün:1bardak süt (yatmadan 2 saat önce yemekten en az 1,5  saat sonra

Öncelikle bir doktora ve diyetisyene başvurmanız gerektiğini en iyi uzmanların size yardımı olacağını da lütfen unutmayınız

 Uzmanların önerileri

Akşam yemeklerinizi en geç saat 7 ye kadar yiyiniz eğer çalışıyor ve daha geç yemek yiyorsanız akşam yemeği ile yatma saatinizin arasında 3 saat olması gerekiyor ve lütfen bu zamanı koltukta şekerleme yapıp tv izleyerek geçirmemeye çalışın.

Mümkünse yemekten 45 dakika sonra 30 dakika ilk önce yavaş sonra tempolu bir yürüyüş yapın.Eğer bunu yapamıyorsanız yemek yedikten sonra evde 1 saat kadar haraket etmenizi sağlıyacak bir uğraş bulun.

Sizlerden iyi haberlerinizi bekliyorum.Lütfen hangi kiloda olduğunuzu ve her hafta aynı gün buraya kaydettiğiniz gelişmeleri yorum bölümüne sayfanın en altına yazınız.

Herkese ne kadar iradeli olduğunuzu göstermenin tam sırası lütfen diyetinizi bugün ,yarın diye ertelemeyin.

Nede olsa diyet yapacağım diye önünüze geleni diyete başlamadan önce götürmeyin 🙂 Kişisel deneyimlerimden söylüyorum:).

İnanın zayıflamaya başladığınızda ve  çevrenizdeki insanların size ve iradenize ne kadar hayranlık duyduğunu  gördüğünüzde, kıskanç komşu,akraba ve arkadaşlarınızın hevesle diyetten vazgeçmenizi beklediklerini gördüğünüzde kendinizle gurur duyacaksınız.

Onlara kim olduğunuzu lütfen gösterin kendinize ne kadar güveninizin artığını hayata bile bambaşka bakmaya başladığınızı göreceksiniz

Eşinizin ilk önce çok desteklediğini ama siz zayıfladıkça kıskançlıktan çatladığını görmek çok güzel oluyor 🙂 bunları yaşamayı ertelemeyin ve gelişmelerden beni alttaki yorum kısmına yazarak haberdar ediniz.

Kış aylarında vücut ve metabolizma kendini koruma altına almaya çalıştığından daha yavaş çalışmaya başlıyor İşte incelmenin sırları

[Bu kış diyeti incecik yapıcak Ama lütfen çok hareket :)]

Kış aylarında vücut ve metabolizma kendini koruma altına almaya çalıştığından daha yavaş çalışmaya başlıyor .

Böylelikle yemek yeme ihtiyacının artmasıyla daha fazla karbonhidratlı yiyecekler tüketiliyor .

Terleme de çok az olduğundan dolayı metabolizma hızı en aza iniyor ve eğer dikkat edilmezse aşırı kilo alımı meydana geliyor.

Soğuk havalara karşı bağışıklık sistemi, hastalıklara (grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi) karşı kendini korumak için yağ yıkımını engelliyor.

Bu durumda kış mevsimini sağlıklı geçirmek için bağışıklık sistemini biraz daha güçlendirmek gerekiyor.

Güçlü bir savunma mekanizmasının temelinde ise yeterli ve dengeli beslenme yer alıyor .

Bunun için de mutlaka güne iyi bir kahvaltı yaparak başlamalısınız İyi bir kahvaltı ile güne başlamak sizin hem direncinizi koruyacak hem kilo kontrolünde siz yardımcı olacak hem de metabolizma hızınızın yavaşlamasını engelleyecektir

Kış aylarında birçok kişi yaz aylarında olduğu gibi yoğun miktar su tüketmeyerek hataya düşerek sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden oluyor.

Bilindiği gibi su vücudumuzdaki bütün metabolik reaksiyonların temel direği Kışın su kaybımız daha az olduğu için susama hissimiz azalıyor.

Ancak su ihtiyacımızı yine de karşılamamız gerekiyor .

Bu yüzden dikkatli bir beslenmeyle birlikte metabolizmanızı çalıştırmak için susamasanız bile günde 2-2,5 ( 10-14 bardak) litre su tüketmeye önem göstermelisiniz .

Eğer su yerine başka içecekler tüketmek istiyorsanız, sıcak içecek olarak genellikle kafein ve tein içeriği yüksek olan çayla kahve tercih ediliyor Bu konuda uzmanların  önerisi bitki çaylarını tercih edilmesi Kuşburnu çayı, C vitamini içerdiği için, rezene çayı gaz sorunlarına iyi geldiği için tercih edilebilir.

Soğuyan havalarla birlikte kışın en çok rastlanan hastalık soğuk algınlığı Vücudumuzun direnci azaldığı için daha rahat hasta oluyoruz.

Bu yüzden beslenirken savunma mekanizmanımızı güçlendirmek amacıyla bol bol A ve C vitaminli gıdalar tüketmekte fayda var.

Narenciye (Portakal, mandalina, greyfurt), havuç, kivi, lahana giller (Karnabahar, lahana, brokoli, Brüksel lahanası), yeşil yapraklı sebze (maydanoz, tere, ıspanak) gibi kış meyve ve sebzeler yoğun miktarda vitamin almanıza yardımcı olabilir .

Tabi ki beslenmenize dikkat ederken, spor yapmayı da ihmal etmemelisiniz .

Kış aylarında gerek günlerin kısalması gerekse havaların soğuması ile birlikte fiziksel aktiviteler azalıyor.

Güneş de yüzünü daha az gösterdiğinden, D vitamini gereksinmesini karşılamakta sıkıntılar yaşanıyor.

Bu nedenle havanın güneşli olduğu günlerde 20 – 25 dakika kadar güneş ışığından direkt olarak yararlanmaya (Hafif tempolu yürüyüşler olabilir) ve haftada 2 – 3 kez balık yiyerek kalp sağlığınızı korumaya ve kemiklerimizin de güneşin eksikliğini ( D vitamini yetersizliği ) daha az hissetmesini sağlayabilirsiniz

İhmal Etmeyin– Balık, yumurta, kırmızı et-bonfi le, tavuk– Çavdar, tam tahıllı, tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç, bisküvi, tarhana, mercimek çorbası– Bir bardak süt– Az tuzlu ve çok yumuşak olmayan peynir çeşitleri– Kefi r, light ayran ya da prebiotik yoğurt– Taze ve mevsim sebze ve meyvelerinin tümü– Kurubaklagiller– Bal kabağı çekirdeği, keten tohumu– Kuru meyveler (kuru erik, kayısı, dut, incir)– Yağlı tohumlardan; her gün ortalama 8 adet ceviz, 10 adet fındık ya da badem– Sık olmamakla beraber, 50gr siyah çikolata, sütlü tatlı ya da dondurma– Spor durumuna göre protein ya da karbonhidrat barlar– Her gün ortalama 2,5 litre su

– İhtiyaç duyuldukça bitki çayları ve meyve suları

Источник: https://nazarca.com/ben-nasil-87-kilodan-67-kiloya-dustum

Zayıflamak istiyorum diyenler nereden başlamalı?

Zayıflamak İstiyorsanız Haydi Dansa!

Zayıflamak istiyorum ama bunu başaramıyorum olmuyor diyenlerin öncelikle yapması gerekenler nelerdir? Nasıl bir yol izlenmeli?, Nereden başlamalı?

Zayıflamak isteyen kişinin önce neden sorusunu kendisine sormalıdır. Sebebi kişinin kendi isteği mi yoksa dışarıdan gelen baskılar mı?

Aşırı kilolu yada kilolu bir kişinin çevre etkenlerinden sıyrılması gerekir. Çünkü zamanla yaratılan bu baskıdan sonra ben kilolarımla mutluyum deme aşamasına bile getiriyor.

Psikolojik yönden, başarısızlığı kabul edip kendi kendine teskin etme durumu biraz tehlidir. Aslında daha iyisini başarmak için dışarıdan gelen sözlere bağışıklık kazanmamak gerekiyor.

Zayıflamak istiyorsanız bu bilinçli ve sağlıklı şartlar altında olmalı. Fazla kilolar her hastalığın başıdır. Günümüzde en yaygın hastalıklar obezite, kanser, kalp ve damar hastalıkları, karaciğer, diyabet gibi hastalıkların başlangıcıdır.

Belki de hergün araştıryorsunuz kış diyetleri, bahar diyetleri, 1 haftada 5 kilo, 1 ayda 10 kilo, bitki suları, bitki çayları, yağ tutucu tabletler vb. gibi sonu gelmez içi boş söylentiler. Özellikle zayıflayan ünlülerin reklamları bir çok  kişi merak eder. Nasıl kilo vermiş?Hepsi kandırmacadan ibaret.

Umut satın almaya çalışan çaresiz yada umut satılacak kadar da akılsız değilsiniz.

Zayıflamak isteyen kişilerin öncelikle zayıflama ile ilgili magazin söylentilerine ve hapla tabletle gibi reklamlardan uzak durması şart.

Hazır hissetmek çok önemli.

Zayıflamak istiyorum diyenler nereden başlamalı? | Zayıflama Rehberi

Zayıflamak için Nereden Başlamalı?

Kaç Kilosunuz? Bunu biliyormusunuz? Bunun için en önemli ekipmanımız elektrik bir tartı yada baskül.İyi bir baskül almalıyız bizi en az 2 sene idare edecek bir ürün olmalı.

Piyasada tanınmış markaların 50 tl ile 100tl arasında modelleri var. Yağ oranı ölçüyormuş yada su oranını ölçüyormuş gibi tek tip sonuçlar veren tartıları pek önemsemeyin.

Boy ölçümü yaptınızmı? Boyunuz Kaç? Bunun için bir ekipmana ihtiyacınız yok. Bir eczaneye gidip öğrenebilirsiniz

Boy ve Kilo Ölçülerimizi aldıktan sonra Vücüt Kitle Endeksi bulalım. Kaç kilo fazlalığınız var?

Bundan sonra bilindik bir diyetisyene gidip, yada özel hastanelerde bulunan doktorlara danışmak gerekir. Şimdilerde artık kan tahlili de yapılmakta. Çünkü bazı hormonların aşırı salgılanması zayıflamayı durduruyor.

Diyetisyenler genelde bu işin kısa sürede olmayacağını size anlatacaktır. 3 ay, 6 ay , 9 ay gibi kısa süreleri kendinizi odaklanmamak gerekmektedir.

Ne kadar hızlı kilo verirseniz, o kadar hızlı alırsınız basit bir fizyolojik denklem. Hızlı kilo verilmesi metabolizmayı değiştirme ve bağışıklık sisteminin düştüğünün belirtisidir.

Çok basit bir denkleme göre size uzmanlar yardım edecekler. Vücudunuzun normal günlük yaktığı kaloriyi hesaplayacak. Sonra size uygun bir diyet listesi verecek ve siz o listedekileri yediğinizde hepsi uçup gidecek.

Yani aldığınız ile verdiğiniz fit oluyor. İşte burada sizin yapmanız gereken hareket. Hareket depolanmış yağlardan yakmaya başlar.

Günlük 10 bin adım yada 1 saat yürüyüş gibi hareketlerin yanında evde de egzersizler yapılabilir.

Zayıflamak istiyorum diyenler nereden başlamalı? | Zayıflamak zordur! ama başarılamayacak kadar imkansız da değil!

Burada çok dikkat edilmesi gereken nokta şudur. İnsanlar diyetle kilo verdiklerinde hepsinin yağdan gittiğini sanmaktadır. Aslında verdikleri hem kas hem yağdan yarı yarıyadır.

Bu yüzden hareket derken, yaşınıza yada cinsiyete göre, küçük dambıllar ile ağırlık hareketleri, şınav ve barfiks gibi vücut ağırlığını kullanan hareketlerden de yapmalısınız.

Yada bir spor salonuna gidip oradaki uzmanlardan ağırlıklı ve ağırlıksız hareketlerden bir liste çıkarılabilir.

Sabır etmek başarının yarısıdır!

İlk başlarda rutin devam eden kilo vermeniz ile yemek listesi zamanla daha da azalacak ve aldığınız kalori miktarı daha da düşecek.

En kritik nokta, Kırılma Noktasıdır. Artık kilo vermek zorlaşmıştır. O anda sabırla diyete devam etmeli. Bir iki hafta stres yapmamak gerekir. O zamanları atlattığınız da artık günlük yağ harcamanınız tekrar yukarı çıkmaya devam edecektir.

Zayıflama Kategorimizde işinize yarayacak bir çok bilgi bulabilirsiniz.

İlgili Link: Zayıflama Kategorisi

Источник: https://www.gelgez.net/zayiflamak-istiyorum-diyenler-nereden-baslamali/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.