Zehirli Guatr

Zehirli guatr nedir nasıl bir hastalıktır

Zehirli Guatr

Zehirli guatr hastalığının belirtileri, sebepleri, bünyeye verdiği zararlar ve tedavi yolları hakkındadır.

Tiroid hastalıklarından zehirli guatrın diğer adları: Hipertiroidizm, Hiperdiroidi, Tirotoksikoz, Basedow ve Graves. Genel etkisi aşırı kilo kaybettirmesidir.

İlerleyen vakalarda hasta adeta bir deri bir kemik hale gelir. Fakat bazen tam tersi kilo aldırır.

Çünkü fazla iştah açıcı etki yapar ve hasta kişi tiroid hormonlarının yaktırdığı kaloriden çok daha fazlasını yediği yiyeceklerle kazanır.

Tiroid bezinin yeri

Hipertiroidi (zehirli guatr) bağışıklık sisteminde bir tür bozukluk sonucu oluşur. Kanda bazı hormonların artması tiroid bezinin daha fazla çalışmasını tetikler.

Tiroid hormonu normalden çok daha fazla salgılanır olur. Sonuçta bazal metabolizma hızı (BMH) yükselir.

Hasta kişi ne yese bünye çabucak yakar ve hasta tekrar tekrar tekrar yağlı, etli, tatlı ve tuzlu yiyeceklere, tatlı içeceklere ihtiyaç duyar.

Çarpıntılar, ter basmaları, basit şeylere bile sinirlenme,  ani öfke patlamaları, çabuk yorulma, normal dışı iştah açıklığı, kaş ve kirpik dökülmesi ve sık sık tekrarlanan kaşıntılar gibi semptomlar bu hastalığın en belirgin özelliklerindendir. Bazı hastaların gözlerinde gayet belirgin bir dışa doğru büyümüş görünüm sağlar.

Boyunda şişlik: Her guatr hastasının boynunda şişkinlik olmaz. Bu hastalıkta esas faktör boğazdaki tiroit bezinin salgı çıkarma fonksiyonundaki düzensizliktir ya da çalışmasındaki bozukluktur.

Nodül: Guatr hastalığı olan kişilerde tiroid bezi büyüyebilir ya da çok sayıda yumrular oluşabilir. Yumrular küçük küçük olabilir. Nodül bu yumrulara denir. Bu tip gelişim gösteren guatr hastalıklarına nodüler guatr denir.

Biyopsi: Nodülden iğne ile hücreler alınır ve incelenir. Bu işleme biyopsi denir. Tahlil değil, mikroskop ile inceleme işlemidir. Biyopsi ile kanser var mı yok mu, ameliyat gerekiyor mu vesaire anlaşılır. Böylece hastalığın kesin bir teşhisine varılabilir ve sürdürülecek tedavi kararlaştırılır.

Sebepleri

Zehirli guatr rahatsızlığına yakalanmadaki en büyük faktör kalıtımsal yani ırsi olarak bünyenin yatkınlığıdır. Sonra büyük üzüntüler, devamlı ve sık sık maruz kalınan şok gibi ani endişeler, dertler ikinci planda hastalığın sebebidir.

Yemekler için kullandığımız tuzlarımız iyotludur. Yemeklerini çok fazla tuzlu yiyenlerde iyot yüzünden zehirli guatr hastalığı baş gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra tiroid salgılanmasını arttıran çinko mineralini ihtiva eden badem gibi kuruyemişleri fazla sıklıkta yeme alışkanlığı da bu hastalığı tetikleyen faktörlerdendir. Üstelik bu kuruyemişler aynı zamanda aşırı tuzlu.

Hipertiroidi hastalığı zayıflamada bir avantaj mıdır?

Daha doğrusu tiroid salgısının artmasını sağlamak veya bunun için uygun hormonları zayıflama ilacı gibi kullanmak akıllıca bir fikir midir? Kesinlikle hayır. Tam tersi ciddi bir aptallıktır.

Bu hormonlar ve salgılar insanı zayıflatırken aynı zamanda çökertir ve erkenden yaşlandırır. Yağları yakmakla kalmaz eşzamanlı olarak kasları da eritir. Kaşları ve kirpikleri döker. Gözleri dışa doğru şişkinleştirir.

Deride sık sık yenilenme yapar ve dolayısıyla kişinin vücudundan sürekli toz gibi ölü deri parçaları dökülür. Amansız kaşıntılar eksik olmaz.

Psikolojik sağlığı bozması

Zehirli guatr hastalığı anksiyete bozukluklarına yol açar. Bu da (eğer ciddi önemle dikkate alınmazsa, yani anksiyete bozukluğunun tedavisine bakılmazsa) panik atak hastalığına dönüşür.

Zehirli guatr tedavisi ve ilacı

Tedavisinde kesinlikle doktorun uygun gördüğü tedavi hiç aksatılmadan, ihmal edilmeden takip edilmelidir. Tek başınıza bu hastalığın üstesinden gelmeniz hiçbir şekilde mümkün değildir. Dikkate alınmadığı takdirde hem kansere götüren hem de çeşitli ölümcül hastalıkları tetikleyen tehli bir hastalıktır. Tedavi sürecinde iyotlu tuzdan ve çinko zengini gıdalardan kaçınmalısınız.

Bitkisel tedavi: Bu hastalık basit bir hastalık değil. Hipertiroidi konusunda gerçek uzman tıp doktorlarına danışmadan hiçbir bitkisel tedavi süreci başlatmayın.

Çareyi devlet hastanelerinin endokrinoloji servislerindeki uzman doktorlarda arayın

Zehirli guatr hastalığında kullanılan ilaçlardan en bilineni Propycil Antitiroid’dir. Küçük taneli bir ilaçtır. Günde kaç tane alınacağı tahliller sonucu belirlenir. Hastanın durumuna göre günde 2 ile 12 arasında değişiyor.

Doktora danışmadan kesinlikle arttırılmamalı, azaltmamalı veya bırakılmamalıdır. Doktor daha sonraki kontrollerde ilacın dozajını azaltabilir veya gerekeni söyler. Hastalığın ciddi tehsine binaen doktorun tavsiyelerine büyük bir titizlikle uymanızı öneririm. Bu ilacın kullanımı uzun vadeli tutulmaz.

İyileşme olmadığı takdirde atom tedavisine ya da ameliyata başvurulur.

Tedavi süreci: Önce ilaçlarla bünyenin toparlanması, bir dengeye kavuşması gerekiyor. Doktor kontrolüne göre ilaçların bir süresi var. İlaçla tedavi süreci iki şekildedir:1) İyileşmesi mümkün vakalarda ilaç tedavisi en fazla iki yıl sürer.

O sürede doktorun tavsiye ettiği aralıklarla tekrar tekrar tahlillere doktor kontrollerine devam etmek ve zehirli guatr perhizine sıkı sıkı uymak gerekiyor. Belirli bir süre sonra iyileşme olmuşsa ilaçlar kesilir çünkü sorun kalmamıştır. Yoksa atom tedavisi veya ameliyat şart.

2) Acil müdahale gerektiren durumlarda hastanın ameliyat ya da atom tedavisine başlaması için ne gerekiyorsa o yapılır. Genelde kısa bir süreliğine ilaca devam edilir. Sonra ya ameliyat ya atom tedavisi.

Atom tedavisi: Aslında Radyoiyot tedavisidir. Zahmetsiz, acısız, basit bir tedavidir. Sonuçta bu tedavi ile tiroit hücrelerinin bir kısmı yok edilmiş olur ve hasta ya tamamen sağlığına kavuşur ya da zehirli guatr sorunu bir hayli azalmış olur. Radyoiyot tedavisinin işe yaramayacağı durumlarda ameliyata başvurulur.

Ameliyattaki riskler: Guatr ameliyatları “konusunda yüksek tecrübeli, iyice uzmanlaşmış” doktorlar tarafından yapılmalı (kesin kararı da onlar vermeli). Hangi kısım ne kadar alınacak veya ne işlemden geçecek, bunda en küçük bir hata büyük sorunlara sebep olur. Ayrıca ameliyat sonrasında dört beş ay boyunca hastalar sık sık kontrolden geçirilmeli.

Fazla detaylı anlatamıyorum ama bilin ki ameliyat bölgesinde tiroid bezlerinin yanısıra bünyenin kalsiyum ihtiyacını dengeleyen, kalsiyum alınmasını mümkün kılan hassas organlar da var. Onlara zarar verilmemeli. Bazı durumlarda onlar da alınıyor.

Hastaya bildirilmesi ve kalsiyum dengesi için ömür boyu kullanılması gereken ilacın ve hastanın raporuna ve ilaç reçetelerine yazılması zorunludur.

Hastanın bilinçliliği bu hastalıkta çok ciddi önem taşıyor. Bir zehirli guatr hastası en azından bu sayfadaki bilgileri iyice biliyor olmalıdır.

Faydalanılan Kaynaklar

Tiroit hastalıkları – tiroit.com

Tarih: 13 Nisan 2008 Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler: Sağlığımız

Источник: https://azbitki.com/zehirli-guatr-nedir-nasil-bir-hastaliktir

Zehirli Guatra İyi Gelen Yiyecekler

Zehirli Guatr

Guatr hastalığı son dönemlerde insanlar arasında çok yaygınlaşmış olan bir hastalık çeşididir. Ağırlıklı olarak boğazın alt tarafındaki tiroid bezlerinin genişlemesi ile oluşur. Tiroid bezi insan vücudu için çok önemli bir bölgedir.

Çünkü vücutta meydana gelen pek çok fonksiyon tiroid bezi tarafından salgılanan hormonlar sayesinde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla tiroid bezlerinde oluşan rahatsızlık ile meydana gelen guatr kişiye ciddi anlamda zararlar verebilmektedir.

Guatr hastalığının tedavisinde tüketilen yiyeceklerin önemi bir hayli büyüktür. Ancak bu hastalığın tedavisi için kesinlikle bir doktora görünmek ve doktorun önerilerine göre hareket etmek gerekmektedir.

Kişinin uygulayacağı diyeti dahi doktorun belirlemesi sağlıklı bir tedavi süreci için tek şarttır. Bu yüzden ayrıca dikkat etmek gerekmektedir.

Genellikle zehirli guatrın en önemli nedenlerinden bir tanesi vücuttaki iyot eksikliği olarak belirtilmektedir. Bu nedenle iyot eksikliğinden meydana gelen guatr hastalığının tedavisi için iyot açısından zengin bir diyet uygulamak gerekmektedir. Ortalama bir yetişkinin bir gün içerisinde yaklaşık 150 mikrogram iyotu vücuduna alması gerekmektedir.

Bazı yiyeceklerin içerisinde bol miktarda iyot bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle bu hastalığı bulunan kişilerin bu yiyecekleri doğru ve düzenli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.

Özellikle iyot bakımından zengin olan yiyecekler arasında lahana, deniz ürünleri, iyotlu tuz, ton balığı, karides, morina balığı, yumurta, inek sütü, kuru fasulye, hindi, yoğurt, kızılcık ve patates bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki bazı guatr çeşitlerinde bu hastalık iyot fazlalılığından dolayı da meydana gelebilmektedir.

Bu durumda olan kişilerin de kesinlikle iyot almaması gerekmektedir. Bu yüzden nasıl bir diyet uygulanacağı konusunda bir doktora danışılmalı ve hastalığın boyutu ile çeşidi teşhis edilmelidir.

Ülkemizde çok yaygın olmasa da ve çok fazla bilinmese de esmer su yosunu özellikle zehirli guatr tedavisi için çok etkili olan yöntemlerden bir tanesidir. Esmer su yosunun içeriğinde bol miktarda iyot bulunmaktadır. Bu iyot da tiroidin düzene girmesine ve makul değerlere ulaşmasına katkı sağlamaktadır.

Aynı zamanda esmer su yosunu potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum bakımından da çok zengin bir yiyecektir. Çok yoğun bir kullanımı olmadığı için her yerde satılmayan esmer su yosununu, doğal ürünler satan dükkanlardan kuru veya tuzlanmış biçimde satın almak mümkündür.

Esmer su yosunu çok tuzlu bir besin olduğu için çeşitli yemeklere, çorbalara ya da salatalara tuz işlevi görmesi için ilave edilebilmektedir. Bunun haricinde esmer su yosunu çok az miktarda suyun ya da bir içeceğin içerisine ilave edilerek de tüketilebilmektedir.

Yine bir doktora danışarak ve onun tavsiyesini alarak esmer su yosunun kapsül şeklindeki takviyelerinden de almak mümkündür. Ancak burada kesinlikle doktor kontrolü olmadan hareket etmemek gerekmektedir.

3- Sarımsak

Her ne kadar yoğun kokusu nedeni ile çok fazla tüketimi tercih edilmese de kesinlikle sarımsak insan sağlığı için çok yararlı bir besindir. Özellikle sarımsak guatr tedavisi konusunda da çok şifalı bir yiyecek olmaktadır. Çünkü sarımsak tüketimi insan vücudunda glutatyon üretimini uyarmaktadır.

Bu durum da tiroidlerin çok daha düzenli ve çok daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yine guatra ya da tiroid rahatsızlıklarına bağlı olarak boyunda oluşan şişliklerin azaltılmasında da sarımsak etkili olabilmektedir.

Uzmanlar, eğer başka bir rahatsızlık bulunmuyor ise her gün birkaç diş sarımsak çiğnenmesini tavsiye etmektedirler. Bunun haricinde sarımsak yemeklerin içine ilave edilerek de tüketilebilir. Bu şekilde yemeğe kattığı sağlığın yanı sıra müthiş bir lezzet de verecektir.

Yine de sarımsak kokusundan ve sarımsak lezzetinden hoşlanmayanlar, dozajı ve uygunluğu bir doktor tarafından belirlenmiş olmak kaydı ile çeşitli sarımsak takviyeleri de kullanabilirler.

4- Yeşil Çay

Yeşil çay son dönemlerde pek çok faydası ispatlanan ve mümkün mertebe siyah çaya oranla daha çok tercih edilmesi gereken çaylar arasında yer almaktadır. Özellikle yeşil çayın zehirli guatr tedavisinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Yeşil çay bol miktarda antioksidan içeriğe sahip olması ve içerisinde yine çokça florür bulundurması nedeni ile tiroidlerin düzenli çalışmasına ve düzensiz çalışan tiroidlerin düzenlenmesine katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte her gün düzenli olarak yeşil çay tüketildiğinde guatr oluşumu da durdurulabilmektedir.

Yeşil çayı demleyerek hazırladıktan sonra ki burada özellikle doğal olmasına dikkat etmek gerekmektedir, içine bir miktar ilave edilebilecek bal ile de tatlandırılabilir.

5- Dereotu

Dereotu da zehirli guatr tedavisinde en etkili olan besinlerden bir tanesidir. Bu nedenle zehirli guatr riski bulunan ya da zehirli guatr tedavisi gören kişilerin dereotu tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ancak dereotu midede çok zor hazmedilen bir yiyecektir.

Bu nedenle gereğinden fazla tüketildiğinde midede bazı başka rahatsızlıklara neden olabilmektedir. O yüzden miktar konusunda çok dikkat etmek gerekmektedir. Tiroid hormonlarının dengelenmesini sağlayabilmek için yaklaşık bir yemek kaşığı kadar dereotunun çiğnenmesi tavsiye edilmektedir.

Aynı zamanda dereotu küçük nodüllerin yok edilmesine de katkı sağlamaktadır.

Источник: https://evdesifa.com/zehirli-guatra-iyi-gelen-yiyecekler/

Zehirli Guatr Belirtileri ve Zehirli Guatr Hastalığı Nedir?

Zehirli Guatr

Zehirli Guatr Nedir ve Zehirli Guatr Belirtileri.

Tiroid bezesinin kanser dışı büyümesi guatr hastalığı olarak bilinirken, tiroid bezesinin salgıladığı hormonun çok fazla olduğu guatr türü ise zehirli guatr olarak adlandırılmaktadır.

Hipertiroidi hastalığı olarak  bilinen zehirli guatr tiroit bezesinin aşırı hormon üretmesiyle meydana gelir. Fazla üretilen tiroit hormonu, vücud için zararlı etkilere neden olur.

Zehirli guatr iç guatr olarak da bilinmektedir. Basit guatr hormon düzeyi normal olan guatr türüdür. İçinde nodül olan guatr türüne ise, nodüllü guatr denir. Nodüllü guatr, tek nodüllü ya da çok nodüllü guatr olarak iki çeşittir.

Zehirli Guatr Nedenleri

Zehirli guatrın sebebi tam olarak bilinmemektedir. ancak aşırı ve ani stres zehirli guatrda tetikleyici faktörlerdir. Aşırı iyotlu tuz tüketimininde zehirli guatrda rolü olduğu düşünülüyor.

Zehirli Guatr Belirtileri

• Kalp çarpıntısı

• Ellerde titreme

• Avuç içlerinde terleme görülmesi

• Ani ve hızlı kilo kaybı

• Aşırı yorgunluk, halsizlik

• Adet düzensizliği

• Saç dökülmesi

• Öfke ve sinirlenme

Kalp hızını ayarlayan tiroit hormonunun aşırı salgılanması halinde taşikardi ve aritmi meydana gelir.

Çarpıntı şeklinde kendini gösteren bu  bulgu, genellikle psikolojik kökenli hastalıklarla karıştırılır. Bu kişiler  antidepresan ya da ritm düzenleyici kullanmalarına rağmen sorunları geçmez.

Tiroit hastalığına yönelik ilgili tedaviye başladıklarında ise  ritm hızla düzelir ve kişinin bu yakınması biter.

Zehirli guatr hastalarında yüksek metabolizma hızına bağlı olarak meydana gelen  bir başka  sık belirti ise terlemedir. Tiroksin hormonunun aşırı salgılandığı zamanlarda  sıcak basmaları hisedilir.

Bir diğer belirti ellerde görülen titremedir.

Zehirli guatr hastalarında zayıflık proplemi görülür. Fazla yemelerine rağmen kilo alamazlar.

Tiroit hormon seviyesinin fazla olması  kişinin psikojisini olumsuz olarak etkileyerek onun öfkeli ve sinirli olmasına yol açar.

Tiroksin hormonunun aşırı salgılanmasının yol açtığı bir diğer sebep saçların dökülmesidir.

Zehirli Guatr Tedavi Yöntemleri

Zehirli guatr tedavisi ameliyat, anti-tiroid ilaçlar ve radyoaktif iyot (RAI) kapsül tedavisiyle yapılmaktadır.

• Uzmanlar tüm guatr türlerinde ameliyatın artık tercih edilen bir uygulama olmaktan çıktığını ve, özellikle de zehirli guatrda ameliyatı önermekdiklerini belirtiyorlar.

• Carbimazol ve propilthiouracil türü ilaçlar tiroid hormonlarını geçici olarak azaltır. Ancak ilaçlar karaciğer fonksiyonunu bozabilir, beyaz kan hücreleri ve diğer kan hücrelerine zarar verebilir. Uzun vadeli kullanımı tiroid bezesinde nodül oluşumuna yol açar.

• RAI Kapsül Tedavisi; Bu tedaviyle zehirli guatrın tekrarlamasını önleyecek biçimde, yüksek hormonların normalin altına düşürülmesi amaçlanır. RAI kapsül tedavisinde zehirli guatr hastasına düşük doz radyoaktif iyot kapsülü verilmekte ve tedaviden 2 ay sonra guatr küçülmeye başlamaktadır.

Radyoaktif iyot ile ameliyatsız olarak tedavi edisi yapılabilmekle birlikte tedavi sonrasında tiroit hormonunun ömür boyu kullanılması gerekiyor.

Zehirli Guatr Etkileri – Zehirli Guatr Zararları

Zehirli guatr hastalığı tedavi edilmezse kalp yetmezliği, kalp büyümesi, göz proplemleri, kemik erimesine yol açar ve yüksek tansiyon ve şeker hastalığına zemin oluşturur.

Harvard Üniversitesi araştırmaya göre sigara kullanan kadınların zehirli guatra yakalanma olasılığı daha fazla olmaktadır. Sigara içen kadınlarda zehirli guatr 2.5 kat daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir.

Sigara içen tiroid hastalıklarında göz rahatsızlıkları daha fazla görülmektedir. Ayrıca sigara içmek, tiroid hastalığının tedavisini de zorlaştırmaktadır.

Her tiroid hastalığında iyotlu tuz ve iyotlu yiyeceklerin yenmesi önerilmektedir. Ancak bazı tiroid hastalıklarında iyotlu tuz ve iyot bakımından zengin besinlerin tüketimi sakıncalıdır. Zehirli guatr, tiroidin Haşimato hastalığı ve tiroid kanserlerinde aşırı iyotun zararlı olduğu son dönemlerde yapılan birçok bilimsel araştırmayla tespit edilmiştir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/zehirli-guatr-belirtileri

Zehirli Guatr Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Zehirli Guatr

Haber güncelleme tarihi 19.01.2019 13:36

Zehirli Guatr Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Guatr, tiroid bezinin kanser dışı büyümesidir. Tiroid bezinin aşırı hormon salgılaması ise zehirli guatr olarak adlandırılmaktadır.

Zehirli guatr aynı zamanda hipertiroidi hastalığı olarak da bilinmektedir. Tiroid hormonunun fazla üretilmesi vücut için zararlı etkilere neden olur.

El titremesi, ağız kuruması, sinirlilik ve kilo kaybı gibi belirtiler zehirli guatrı işaret eder.

Zehirli Guatr Nedir?

Zehirli guatr vakalarında boğazda şişlik görünmez ve boğazın görünümü normaldir. Bu nedenle halk arasında iç guatr olarak da adlandırılır. Ancak tıp alanında iç-dış guatr terimi yoktur.

Nodüllü veya nodülsüz olabilen zehirli guatr vakalarının hepsi “Graves hastalığı”, “Basedow Graves hastalığı” ve “Basedow hastalığı” olarak adlandırılamaz.

Nodülsüz guatrların sadece bir kısmı bu isimlerle adlandırılabileceği gibi diğerleri “hipertirodizm” olarak adlandırılır.

Zehirli Guatr Nedenleri Nelerdir?

Zehirli guatrın nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak çeşitli unsurların zehirli guatr oluşumunu tetiklediği düşünülmektedir. Tiroid rahatsızlığına yakalanmadaki başlıca faktör genetik yatkınlıktır. Ailesinde tiroid hastası olanların bu hastalığa yakalanma riskleri daha yüksektir.

Ayrıca üzüntü, stres ve yaşanan travmalar, guatr oluşumunu tetikleyen unsurlardandır. Genetik faktöklerin ve stresin yanı sıra tuz tüketimi de tiroid hastalığını tetikleyen faktörlerdendir. Aşırı tuz tüketiminin zehirli guatr oluşumunda etkili bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Ayrıca sigara içen kadınlarda zehirli guatr riski 2.5 kat daha fazladır.

Zehirli Guatr Belirtileri Nelerdir?

Zehirli guatr belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle herkeste aynı belirtiler görülmeyebilir. Kimilerinde bazı belirtiler ağırlıktayken kimilerinde birkaç belirti birlikte görülebilir.

Zehirli guatr vakalarında hastanın boyun ve göğüs kısmında devamlı bir kızarıklık görülebilir. Guatr nodülsüz ise gözlerin ileriye doğru çıkması da söz konusu olabilir. Tiroid hormonu kalp hızını ayarlamakla görevlidir.

Bu nedenle tiroid hormonundaki artış sonucunda taşikardi ve aritmi gibi problemler medyana gelebilir. Kalp sağlığını doğrudan etkileyen zehirli guatr, çarpıntı ile kendini gösterir.

Ancak hastada görülen bu çarpıntının genellikle psikolojik olduğu düşünülür ve hastaya antidepresan veya ritim düzenliyici ilaçlar verilir. Ancak bu ilaçlar herhangi bir fayda sağlamaz. Sıcak basma ve terleme gibi durumlar zehirli guatr vakalarında sık rastlanılan bulgulardandır.

Ayrıca ellerde titreme de görülebilir. Hastalarda yaygın olarak görülen bulgulardan bir diğeri ise kilo kaybıdır. Hasta fazla yemek yemesine rağmen kilo alamaz. Saç dökülmesi ve aşırı sinirlilik gibi belirtiler de gözlemlenebilir.

 • Ellerde titreme
 • Vücutta dökülme
 • Çarpıntı
 • Aşırı terleme
 • Ani kilo kaybı
 • Çabuk yorulma
 • Boğazda dolgunluk hissi
 • Saç dökülmesi
 • Kaşıntı
 • Panik atak
 • Aşırı sinirlilik
 • Çok sık dışkılama
 • Adet düzensizliği
 • İshal
 • Bulantı
 • Horlama
 • Gözlerin ileri doğru çıkması
 • Çok su içme
 • İştahın artması

Zehirli Guatr Tedavisi Nasıldır?

Zehirli guatr tedavisinde 3 tip tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu 3 yöntem ameliyat, anti-tiroid ilaçlar ve radyoaktif iyot (RAI) kapsül gibi tedavileri içerir.

Ancak uzmanlar zehirli guatr başta olmak üzere tüm guatr türlerinin tedavisinde ameliyatın artık tercih edilmediğini belirtmektedir. Zehirli guatr tedavisinde kullanılan ilaçların geçici olarak hormonları düşürdüğü ifade edilmektedir.

Ayrıca bu ilaçlar karaciğer fonksiyonlarını bozabildiği gibi beyaz kan hücrelerine ve diğer kan hücrelerine zarar verebilir. Bu nedenle bu ilaçların uzun süre kullanılması durumunda tiroid bezesinde nodül oluşabilir.

 RAI kapsül tedavisinde ise yüksek hormonların normalin altına düşülmesi amaçlanır. Aynı zamanda zehirli guatrın tekrarlaması önlenir. Uygulanan tedaviden 2 ay sonra guatrda küçülme gözlemlenir. 

Önerilen İçerik;

► Guatr Nedir? Guatr Hastalığı Hakkında Bilgiler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

 • Guatr tek bir hastalık olmayıp 3 ana gruba ayrılır. Tiroid bezinin az hormon salgıladığı durumlar; hipotiroidi hastalığıdır. Bu hastalıkta vücut hızı yavaşlar, hareketler ağırlaşır.
 • İkincisi; hormon dengesizliği olmayan guatr hastalarıdır. Bu grupta alt başlıklara ayrılır. Birincisi tiroid bezinin dengeli şekilde tamamının büyüdüğü (diffüz guatr); ikincisi, tiroid bezinde tek bir yumrunun (nodül) olduğu (soliter tiroid nodülü) ve üçüncüsü tiroidde çok sayıda yumrunun olduğu (multinodüler guatr) hastalıklar. Tiroidin fazla hormon salgıladığı hastalıklar.Bu grup zehirli guatr olarak bilinir. Ellerde titreme ve kalp çarpıntısı görülür.
 • Hipertiroidizm Guatr hastalığının belirtileri şu şekildedir; kilo kaybı, sinirlilik hali, çabuk yorgunluk, terleme, sıcakta duramama, ağız kuruması, ellerde titreme, bakışlarda şaşkınlık veya korku ifadesi, göz kapağının yukarıya doğru gerilmesi, göz kapağında şişme, göz kürelerinin öne doğru belirmesi, gözü oynatan kasların tutulmasına bağlı olarak yukarı ve dış üst yana bakışta zorluk.
 • Guatr Tedavisi: Tedavi guatr hastalığının çeşidine göre değişir. Hormon yetersizliği yaşayan guatr hastalarına hormon ilaç olarak verilir. Hormon fazlalığı yaşayanlara ise hormon oluşumunu engelleyici ilaçlar verilir. Hormon dengesi sağlandıktan sonra ameliyat ya da radyoaktif iyot ile tedavi yapılır. Genellikle ameliyat tercih edilmektedir.
 • Guatr Hastalığında Kanser Riski Var Mıdır?Guatr, tiroid bezlerinin kanserden bağımsız büyümeleridir. Yine de bu bazı incelemeler sonucu belli olur.. Hatta ameliyattan sonra incelenebilir. Guatrlı hastalarda kanser riski ise % 15 civarlarındadır.
 • Guatr Tekrarlar mı?Guatr hastalığının tekrarlama olasılığı yüksektir. Ameliyatla nodül alınsa bile tekrar nüksedebilir. Bu yüzden hastalığa uygun ameliyatı gerçekleştirmek önemlidir.

Источник: https://www.neoldu.com/zehirli-guatr-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-15680h.htm

Zehirli Guatr Neden Olur, Tedavisi ve Ameliyatı Nedir, Zehirli Guatr Nasıl Anlaşılır?

Zehirli Guatr

Tiroit bezinin giderek büyümesine guatr denilmektedir. büyüme esnasında nodül gelişimi olmaz ve hormonlar normal seviyelerde ise diffüz guatr veya basit guatr olarak  isimlendirilmektedir. Tiroit hormonlarının fazla çalışması ve salgılanması ile  zehirli guatr meydana gelmektedir. Zehirli guatr ın nedeni tam olarak anlaşılmamaktadır.

İyotlu tuz tüketiminin aşırı olması zehirli guatr da büyük faktörler olduğu  uzmanlar tarafından düşünülmektedir. Zehirli guatr iç guatr olarak da bilinen bir hastalık türüdür. Tiroit bezi boynun hemen altında olan bir bezdir. Metabolizmayı düzenlemeye alınan besinlerin enerji haline gelmesi ve bedensel işlevleri ayarlamaya yardımcı olan fonksiyonel hormondur.

Kalp atış hızının solunum, sindirim ve psikoloji üzerinde büyük etkileri bulunmaktadır.

Tiroit hormonlarının kanda çok fazla miktarda olması nedeniyle vücutta neden olduğu problemler sonucu ortaya çıkmaktadır.

Zehirli guatr normal bir guatr hastalığında en ilerlemiş hali ile yaşlı ve erişkinlerde görülme olasılığı yüksektir. Bayanlarda ve 55 yaşın üzerinde olanlar risk altında bulunmaktadırlar.

Çocuklarda ve bebeklerde görülme olasılığı oldukça azdır. Zehirli guatrın diğer nedenleri ise kişinin yoğun stres altında olması, psikolojik olarak ölüm halini  sürekli düşünmesi olmaktadır. Zehirli guatr beslenme bozukluğundan ortaya çıkmaktadır.

Her an her şey olacak gibi kaygılar hissetmesi olabilmektedir. Basedow graves hastalığı ve toksik adenom, toksik multi nodüller guatr ve tiroit iltihapları zehirli guatra neden olmaktadır. Zehirli guatr atom tedavisi yapılarak iyileştirilebilmektedir. Ayrıca dışarıdan alınan ilaçların fazla tiroit hormonu salgılanması da olabilmektedir.

Tedavisi ve Ameliyatı Nedir?

Zehirli guatr da görülen belirtilerin ardından hemen doktora başvurulması gereklidir. Yapılan teknikler sonrası radyoaktif iyot ile ameliyatsız tedavi edilebilmektedir.

Cerrahi işlemler sonrasında veya radyoaktif iyot tedavisi sonrasında hastalar ömür boyunca tiroit hormonu alması zorunlu hale gelmektedir.

Zehirli guatr hastalığında bütün fonksiyonlar vücut içerisinde çok hızlı çalışmaktadır.

Kalp  çok hızlı çalışmakta vücut ısısı üreten merkezi ise aşırı fazla çalıştığı için yorulmaktadır. Bu gibi durumlarda hastanın komaya girmesi gözlemlenmiştir. Çünkü bütün  metabolizma faaliyetleri gereksiz yere aşırı çalışmıştır. Zehirli guatr tedavisi yapılması için tiroit hormonlarının salgısını azaltan ilaçların kullanılması önerilmektedir.

Günümüzde uzmanlar tedavide ameliyatı tercih edilen bir yöntem olmaktan çıktığını, özellikle de bu gibi durumlarda ameliyata izin vermediklerini gözlemlenmiştir.

RAI  Kapsül Tedavisi: Bu tedavide yapılan yöntem zehirli guatrın tekrarlanmasını önleyecek şekilde yüksek hormonların normalin altına düşünülmesi hedeflenmektedir.

Kapsül tedavisinde hastaya düşük doz radyoaktif iyot kapsülü verilerek 2 ay gibi bir zaman zarfında guatrın küçülmeye başladığı gözlemlenmiştir.

carbimazol ve propilthiouracil ilaçlarının tiroit hormonlarında geçici bir şekilde azaltmaları olduğu gözlemlenmiştir. Fakat bu ilaçlar karaciğer organında bozulmalar akyuvarlarda ve diğer kan hücrelerine zarar verdiği bilinmektedir.

Uzun sürelerde kullanımı tiroit bezlerinde nodüllerin oluşmasına neden olmaktadır.

Zehirli guatr da ameliyat tercih edilecek ise hasta olan kişinin hormonların geçici olarak normale gelmesi gereklidir.

Bu işlemler olmadığı takdirde anestezi alınca kalp organa bu duruma dayanamaya bilir. Kalp ritminde bozulmalar meydana gelebilir. En kötü durum kalp yetmezliğine gidebilir.

Bazı durumlarda çok ciddi komplikasyonlar meydana geldiği için hastanın ölümü ile sonuçlana bilmektedir.

Hasta zehirli guatr tedavisinde hafife alıp tedaviye geciktirirse kalp-damar fonksiyonlarında bozukluklar meydana gelmektedir. Ritim bozukluğu olan kalpte kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu gibi hastalıklar oluşacağı için acilen tedavi yaptırması gereklidir. Ayrıca hasta olan kişilerde tiroit krizi oluşacağı için ölümler meydana gelir.

Tedavisi biten hastaların düzenli ve sağlıklı beslenmelerine özen göstermeleri gereklidir.

Ayrıca tiroit bezi aşırı çalışan hastaların gün içerisinde  dinlenmeleri ve mümkünse 10 ve 15 gün boyunca iş yapmamaları gereklidir. Çok sinirli ve huysuz olan hastaların sakinleştirici ilaç almaları önerilir.

Fakat doktor kontrolü altında alınmalıdır. İçerisinde iyot bulunmayan gıdalar hastalar tarafından alınabilmektedir.

Zehirli guatr için kullanılan ilaçları almadan önce içerisinde iyot  olup olmadığına iyice bakılmalıdır. Zehirli guatr sigara içilmesi durumunda tedavi öncesinde ve sonrasında komplikasyonlar oluşturmaktadır.

Gözlerin büyümesine ve kızarmasına neden olan sigara kişinin olumsuz sonuçlar almasına sebebiyet vermektedir. Alınan ilaçlar yan etkiler verebilmektedir.

Öksürük kaşıntı ve alerji gibi durumlar çıktığında doktora söylenmesi gereklidir.

Aşırı yorgunluk, uyku depresyon gibi durumlarda ilaç tedavisinde meydana gelmektedir. Emziren annelerde bu hastalık meydana geldiği andan itibaren bebeğini emzirmeyi kesmesi önerilmektedir. Çünkü ilaçların yan etkileri bebeğin sağlığını bozmaktadır. Tedavi esnasında grip veya üst solunum yolu ilaçları alınmamalıdır. Çünkü kalp ritmini bozduğu  bilinmektedir.

Kafeinli içeceklerin içilmemesi gerekir. Çünkü kalp çalışmasını bozduğu için kötü sonuçlar vermektedir. Sağlıklı beslenilmesi C ve E vitamini bulunduran gıdaların gün içerisinde alınarak zehirli guatrın iyileştirilmesini  sağlamaktadır.

Zehirli Guatr Nasıl Anlaşılır?

Hastalarda zehirli guatr anlaşılması belirli belirtiler verildiği için kolayca anlaşılmaktadır. Tiroit hormonlarının T3 ve T4 yüksek, TSH ise düşük olmaktadır ve anti tipo ve antitg antikorlarının yükselmesi ile anlaşılmaktadır.

Bunların kesinleşmesi için TSH reseptör antikoru isteyerek doktor hastaların büyük kısmında sonuç pozitif olarak çıkmaktadır. Zehirli guatrın diğer türlerinden ayrılabilmesi için TSH reseptör antikoru bu yüzden istenmektedir.

Bazı kişilerde yalancı nodül gözlemlenmektedir. Hasta  kişilerde genellikle; kalp çarpıntısı, ellerde titreme, avuçların sürekli olarak terlemesi olmaktadır. Kişilerin ani ve hızlı bir şekilde zayıflaması meydana gelmektedir.

Ev içerisinde ve dışarıdaki hayatta aşırı yorgunluk halsizlik sosyal hayatı idame ettirememe gibi olguların oluşması olmaktadır.

Ayrıca bayanlarda adet düzensizliği buna ilaveten sürekli sinirlenme öfke hali oluşturmaktadır. Saçların zayıflaması, dökülmesi ciltte soluk renklilik oluşturmaktadır.

Kalbin hızlı tiroit hormonları ile olduğu için  fazla salgılanması  taşikardi ve aritmi gibi olumsuz sonuçlar meydana getirmektedir.

Çarpıntı halinde kendini gösteren bu olay genelde psikolojik olarak da hastalarda oluşmaktadır. Bu hastalar antidepresan veya ritim düzenleyici ilaçlar kullanmasına rağmen sorunlar geçmemektedir.

Tiroit hastalarına uygulanan tedavi başladıkları anda kalp ritmi hızla düzelmekte ve bu şikâyetler ortadan kalkmaktadır.

Zehirli guatr hastaları fazla çalışan metabolizmaya bağlı olarak meydana gelen sık sık terlemeler yapmaktadır.

Aynı zamanda tiroit hormonunun aşırı salgılanmasında kişiyi sıcak basmaları olmaktadır. Ayrıca ellerde oluşan titremeler kişinin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Hastalar zehirli guatr oluştuğu andan itibaren kilo vermeye başlayarak zayıflık problemi oluşmaktadır.

Gün içerisinde fazla gıda tüketmelerini rağmen kilo almadıkları gözlemlenmiştir.

Tiroit hormon seviyelerinin artması hastanın psikolojisini olumsuz yönde etkileyerek öfke ve sinir nöbetleri ne yol açmaktadır. Kişinin saçlarını dökerek kellik oluşturabilmektedir.

Sürekli yorgunluk hali kas kramplarında oluşmasına neden olmaktadır. Gözlerde oluşan farklılıklar ortaya çıkarak dışa doğru büyümesi görülür.

Ayrıca gözlerin içerisinde kızarmalar göz kapaklarında şişme  risk faktörü oluşturmaktadır. Gün içerisinde yemeklerden önce veya sonralarında midede oluşan bulantılar ve kusmalar gözlemlenmiştir. Bayanların en kötü ıstırabı olan adet düzensizlikleri oluştuğu andan itibaren kadın doğum uzmanına  gitmeleri gerekir. Zehirli guatr oluşup oluşmadığına bakılmalıdır.

Ayrıca ailesinde guatr hastalıkları oluşan kişiler yılda bir kere dahi olsa hastaneye gidip gerekli kan testlerini yaptırmaları gerekir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek, spor yapmak  2 veya 3 litre su içmek her insanın yapması gereken altın kurallar olduğu bilinmektedir.

Yorumları

Источник: http://www.pufnoktalari.net/zehirli-guatr-neden-olur-tedavisi-ve-ameliyati-nedir-zehirli-guatr-nasil-anlasilir/

Zehirli Guatr Nedir?

Zehirli Guatr

Merhaba arkadaşlar. Sizlere bu yazımızda, zehirli Guatr nedir, zehirli Guatr belirtileri nelerdir, zehirli Guatrın sebepleri nelerdir ve zehirli Guatrın tedavisi nasıl yapılır konuları hakkında detaylı olarak bilgi aktaracağız.

Troid bezlerinin aşırı derece, tiroid hormonu salgıladığı durum, zehirli Guatr olarak bilinmektedir. Tiroid hormonunun fazla salgılanması, vücut için oldukça zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Zehirli Guatr ek olarak, iç Guatr olarak da adlandırılmaktadır.

Zehirli Guatrın neden oluştuğuna dair günümüzde, bek bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak yapılan bazı çalışmalar, yüksek iyotlu tuz tüketmenin ve aşırı stres altında bulunmanın, zehirli Guatrın oluşmasına etken olduğu yönünde bazı bulgular göstermektedir.

Zehirli Guatr Belirtileri

 • Tiroid hormonunu aşırı derece salgılanması ile kalp çarpıntıları oluşur. Bu durum genellikle psikolojik hastalıklar ile karıştırılabilmektedir. Kalp çarpıntılarının sebebi olarak psikolojik hastalıklar gösterilebilir, ancak konu daha iyi araştırılmalıdır ve doğru tedavi yöntemini ona göre seçilmelidir.
 • Zehirli Guatrın en büyük belirtilerinden biride, ellerde ortaya çıkan sürekli titreme durumlarıdır.
 • Troid hormonunu aşırı salgılandığı durumlarda metabolizma hızı oldukça artmaktadır. Bu durum aşarı terleme durumlarını ortaya çıkarmaktadır. Sürekli olarak terleme probleminizin olması, zehirli Guatr ile alakalı olabilir.
 • Zehirli Guatr hastalığı olan kişiler kilo alma konusunda oldukça büyük sorun yaşarlar. Yemek yeme problemi olmadıkları halde bir türlü kilo alamazlar. Ek olarak ani kilo kayıplarında oluşabilmektedir.
 • Troid hormonun aşırı salgılanması psikolojik sorunları da doğurmaktadır. Troid hormonunu aşırı salgılandığı kişilerde sürekli olarak sinirlilik ve asabiyet durumları görülmektedir.
 • Zehirli guartın belirtileri arasında aniden ortaya çıkan saç dökülmeleri de bulunmaktadır. Ani ve yoğun saç dökülmesi zehirli guarta işaret edebilmektedir.
 • Bayanların adet döngüsünde düzensizlik oluşur.
 • Troid bezinin aşarı salgılanması ile birlikte, uzun ve geçmeyen halsizlik ve yorgunluk durumları ortaya çıkmaktadır.

Zehirli Guatr Tedavisi

Zehirli Guatr hastalığı günümüzde bir çok yöntem ile  tedavi edilebilmektedir.

 • Ameliyat ile guartın olduğu bölge alınabilmektedir. Ancak uzmanlar ameliyat yerine, ilaçlar ile tedavi yöntemini genellikle önermektedirler.
 • Tiroid hormonunu salgılanması azaltacak ilaçlar, doktorunuz tarafından tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Ancak bu ilaçların bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu ilaçların uzun süre kullanımı, karaciğere ve kan hücrelerine zarar verebilmektedir. Doktorunuzun önermiş olduğu ilacı, mutlaka doktor gözetiminde kullanmaya dikkat edin.
 • Tiroid ilaçlarını dışında, zehirli Guatrın tedavisi için kapsül yöntemi de kullanılmaktadır. Bu tedavi ile, aşarı derece yükselen troid hormonu, normal düzeyin altına çekilmeye çalışılır. Bu tedavide hasta olan kişiye radyoaktif iyot takviyesi yapılmaktadır. Bu tedavi yönteminde, genellikle iki ay civarında, zehirli Guatrın küçüklüğü görülür.

Zehirli Guatr Hakkında

Zehirli Guatr tedavi edilmemesi durumunda ilerleyen zamanlarda, kemik erimesinin, göz problemlerinin, büyük kalp sorunlarının, şeker hastalığının ve tansiyon sorunlarının baş göstermesi ihtimali oldukça yüksek olmaktadır.

Yapılar araştırmalar göstermektedir ki, sigara kullanan bayan ile kullanmayan bayanın, zehirli Guatra yakalanma ihtimalleri yaklaşık olarak 2,5 kat arttığı yönündedir. Bu araştırma Harvard üniversitesi tarafından yapılmıştır. Yani sigara kullanan bayanların, zehirli Guatr hastalığına yakalanma ihtimali oldukça yüksektir.

Tiroid hastalığınız mevcut ise sigara kullanmamanız gereklidir. Sigara kullanmak tiroid hastalarında ciddi göz hastalıklarına sebep olmaktadır.

Arkadaşlar Zehirli Guatr yazımızın sonuna geldik. Hazırlamış olduğumuz makale, kesinlikle doktor tavsiyesi değildir. Bilgilendirme amacı ile ele alınmıştır. Olası zehirli Guatr belirtileri mevcut ise, konuyu mutlaka uzmanına danışınız.

Kaynaklar: 

Источник: https://bilgidevi.com/zehirli-guatr-nedir/

1.Gece Çuha Çiçeği Yağı

Esans yağların sahip olduğu asitlerin tiroidin normal şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesi konusunda etkili olabilirler. Vücudun gereksinim duyduğu ama vücudun kendisinin üretmediği ve takviyelerle alınabilen yağ asitlerine esansiyel yağlar adı verilir.

Bu esansiyel yağlardan biri de gece çuha çiçeğinin özünde bulunan yağlardır. Gece çuha çiçeği yağında bulunan özel esansiyel yağın eklemlerde meydana gelen iltihapların tedavisinde faydalı olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca, eklem iltihapları haricinde guatrın tedavisinde de, tiroidin sağlıklı bir işlev üstlenmesinde başarılı sonuçlar ortaya koyacağı düşünülmektedir.

2.İyot

Guatrın en önemli sebebi olarak iyot eksikliği gösterilebilir. Guatrın tedavisi için, yeterli iyot içeren diyetlerin tüketilmesi önemlidir. Yetişkinler için, tavsiye edilen iyot dozu, günlük olarak 150 mikrogramdır.

Vücudun ihtiyacı olan iyotun yeniden sağlanması için, diyetinize iyot yönünden zengin yiyeceklerin konulması da bir diğer önemli durumdur. İyotlu tuz, kıvırcık, lahana, deniz mahsulleri, morina balığı, ton balığı, yumurta, karides, hindi, doğal yoğurt, inek sütü, kuru fasulye, kabuğuyla birlikte fırınlanmış patates ve kızılcık bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Not: Önemli noktalardan biri de, guatr aynı zamanda aşırı iyottan dolayı da meydana gelebilir. Bu yüzden almanız gereken iyot miktarının dozajını ayarlamadan önce doktorunuza danışmanız oldukça önemli bir konudur.

Esmer su yosunu, guatrın tedavisi sürecinde kullanılabilen bir tür su yosunudur. İçerdiği yüksek iyot içeriği ile tiroidin normalleşmesine yardımcı olan bir içeriğe sahiptir.

Ayrıca, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir açısından da zengindir. Esmer su yosununu, kuru ya da tuzlanmış şekilde doğal yiyecek satan yerlerde bulabilirsiniz.

Tuzlu tadından dolayı, çorbalarda, salatalarda ve diğer yemeklerde tuz yerine kullanabilirsiniz. 1 ya da 2 kaşık kuru esmer su yosunu tozunu, istediğiniz herhangi bir içeceğin içine ekleyerek günde bir kez tüketebilirsiniz. Ayrıca, esmer su yosununun kapsül formları da bulunmaktadır. Doktorunuza öncelikle sorarak bunları kullanabilirsiniz.

4.Su Teresi

Su teresi, iyot yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahiptir ve guatrın tedavisinde oldukça etkili olduğu düşünülmektedir. Dahası, diğer mineraller ve besinler yönünden de zengindir.

İçeriğinde sülfür, germanyum, tiroid bezleri için faydalı olan antioksidanlar fazlaca bulunur. Bir avuç dolusu su teresini öğütün ve bir macun haline getirin. Bu macunu şişlik olan boyun bölgesine uygulayın. 15-20 dakika boyunca beklettikten sonra yıkayın. Bunu en az 10 gün boyunca günlük olarak tekrarlayın.

Alternatif olarak, 2 kaşık su teresi suyunu, yarım bardak su ile karıştırın. Altı hafta için bunu günde 3 kez tekrarlayarak için.

5.Karahindiba

Hindistan'daki tıbbi sistem olan Ayurveda'ya göre, karahindiba yaprakları, boyunda meydana gelen şişliklerin azaltılmasında kullanılabilir ve guatrdan dolayı meydana gelen rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur.

İki ya da 3 karahindiba yaprağını alın ve bir tarafına tereyağı sürün. Yaprakları nazikçe ısıtın ve guatrın üzerine bunları koyun. Bandaj şeklindeki yaprakların açılmamasını sağlayın ve birkaç saat boyunca orada bırakın.

Bir diğer seçenek ise, bir avuç karahindiba yapraklarını ezin ve macun haline getirin. 2 çay kaşığı tereyağını bu karışıma ekleyin ve iyice karıştırın. Hafifçe ısıtılan bu karışım ardından etkilenen bölge üzerine uygulayın. 15 dakika boyunca bekletin. Bu tedavi şekillerini 2 hafta için günde birkaç kez deneyebilirsiniz.

6.Sarımsak

Sarımsak, guatrın tedavisinde kullanılabilir bir diğer şifalı besindir. Sarımsak, vücuttaki glutatyon üretimini uyarır ki bu tiroidlerin sağlıklı şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesi konusunda esas bir durumdur.

Ayrıca, boyunda meydana gelen şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilir. 3 ya da 4 sarımsak dişi her sabah günlük olarak çiğnenir. Sarımsağı ayrıca, istediğiniz yemeğin içine de katabilirsiniz. Ancak eğer sarımsağın tadından hoşlanmıyorsanız, sarımsak takviyelerini de kullanabilirsiniz. Uygun dozajın ayarlanması için doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

7.Yeşil Çay

Birçok bitki bilimci, guatrın tedavisinde günlük olarak yeşil çay tüketiminin önemine dikkat çekmektedir. Yeşil çay, tam bir antioksidan içeriğine sahiptir ve yüksek florür içeri ile tiroidlerin sağlıklı şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur.

Günlük olarak yeşil çay tüketimi aynı zamanda guatr oluşumunu da engeller. 1 çay kaşığı yeşil çay yapraklarını bir fincana koyun ve sıcak suyu üzerlerine ekleyin. Üzerini kapatın ve demlenmesi için 5 dakika boyunca bekleyin. Ardından süzün ve biraz bal ekleyin ve karıştırın. Günde en azından 3 kez yeşil çay için.

BONUS: İŞE YARAYAN AMA DELİ İŞİ DEDİĞİMİZ YAĞ YAKTIRAN DİYET ÇEŞİTLERİ

Temmuz ayında şaşırtan görüntü! Gören telefonuna sarıldı iPhone ile çekildiğine inanamayacağınız filmler!

Источник: https://www.mynet.com/zehirli-guatra-iyi-gelen-yiyecekler-1153038-myyemek

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть