Zerdeçalın Bilinmeyen Faydaları

Zerdeçal : Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Zerdeçalın Bilinmeyen Faydaları

Zencefilgiller ailesinden olan zerdeçalın kullanım alanlarının başında, baharat olarak yemeklerde kullanılması gelir. Yetiştiği yer Hindistandır. Öyle ki Hindistan safranı olarak da bilinir. Sarı renkli olan çiçeklerinin yanında yaprakları sivridir. Safrana benzer sarı bir madde çıkartılır.

Bu bitkinin sapında bulunan köke benzeyen uzantılarından, tozu elde edilir. Bu sarı bitkinin yemeklerde kullanılmasının yanı sıra, kumaşlara renk vermek amacıyla da kullanıldığı bilinir. İçeriğinde, oldukça değerli mineraller ve vitaminler barındırır.

Potasyum, demir, B6 ve C vitamini ve manganez gibi önemli mineralleri içerir.

Zerdeçalın kullanımı çok eski dönemlere dayanarak, çoğunlukla şifa vermesi amacıyla tüketilmiştir. Meme kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri ve cilt kanseri gibi çok ciddi hastalıkların önlenmesinde oldukça etkilidir.

Bunun yanı sıra içeriğindeki kurkumin maddesi sayesinde, kansere yakalanan kişilerde ve kanserli hücrelerin yayılmasında da geciktirici etki gösterir. Yaşlanmayla birlikte görülen, bunama ve alzheimer hastalıklarına yakalanma riskini de minimuma indirir.

Anti bakteriyel özelliği sayesinde, cilt üzerine haricen uygulandığı takdirde, yaraların tedavisinde de oldukça etkilidir.

Zerdeçalın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 g

Kalori (kcal): 354

Yağ (g): 10

Karbonhidrat (g): 65

Protein (g): 8

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın hemen her alanda kullanıldığı ve şifa olduğu bilinir. Çok ciddi rahatsızlıkların tedavisinde dahi kullanılır. İçeriğindeki antioksidan sayesinde, vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı atılmasında büyük rol oynar. Aynı zamanda kanı temizler ve damar tıkanıklığı riskini azaltır. Kalp hastalıklarının da önüne geçer.

1. Romatizma ağrılarını giderir

Antienflamatuar etkileri mevcuttur. Bu sayede romatoid artrit ve osteo artrit gibi romatizmal hastalıkların semptomlarını giderir. Romatizma ağrılarını ve eklem ağrılarını hafifletir. Ayrıca antioksidan etkileri sayesinde de, hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşır ve onları yok eder.

2. Kanser tedavisinde kullanılır

Çok ciddi ve çaresiz bir hastalık olarak görülen kanser hastalığının tedavisine ek olarak, bitkisel anlamda tedavi düşünüldüğünde ilk akla gelen bitkidir. Kanser hücreleri ile mücadele eder ve hücreleri hızlı bir şekilde yeniler. Kolon kanseri, meme kanseri, prostat kanseri gibi çok sık rastlanan kanser türleri ile mücadelede oldukça etkili ve doğal bir yöntemdir.

3. Diyabeti dengeler

Çok ileri derecede olan diyabet için olmasa da, orta dereceli diyabet problemlerini gidermekte çok etkilidir. İnsülin görevi gördüğünden dolayı, kan şekerini normal ve sağlıklı bir düzeyde tutmada fayda sağlar. Ayrıca en önemli etkilerinden biri, tip 2 diyabetin oluşmasını engeller.

Diyabet Hastalığı İle Alakalı Daha Detaylı Bilgi: Diyabet Neden Olur? Belirtileri Neler? Nasıl Tedavi Edilir? 

4. Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçeriğindeki lipopolisakkarit maddesi sayesinde, bağışıklık sistemini uyarıcı ve kuvvetlendirici etki gösterir. Bu madde, iltihaba, bakterilere ve serbest radikallere karşı ekti gösterir. Gribal enfeksiyonların ve öksürük problemlerinin giderilmesinde en etkili bitkilerden biridir.

Öksürüğü hafifletir ve giderir. Boğaz tahrişlerinin azaltılmasında ve balgamın yumuşatılmasında önemli rol oynar. Doğal bir antiseptik ve antibakteriyel olması sayesinde etkili bir dezenfektan’dır.

Yanık ve kesik yaralarının üzerine bu bitkinin tozundan dökerek, yaraların mikrop kapmasının önüne geçilebilir ve hızlı bir iyileşme sağlanır.

5. Sindirim sistemini korur

Sindirim sistemi problemleri arasında en etkili olduğu hastalık safra kesesidir. Safra kesesi için oldukça fazla fayda sağlar. Şişkinliği ve gaz problemlerini giderir, hazımsızlığa iyi gelir. Bu bitkinin toz şeklinde değil de çiğ olarak tüketilmesi, sindirim sistemi problemlerin ortadan kalkmasında çok etkilidir.

6. Alzheimer hastalığını önler

İlerleyen yaş ile beraber, sıklıkla rastlanan Alzheimer hastalığının önlenmesinde fayda sağlar. Beyindeki oksijen artışını hızlandırarak, hastalığın ilerleyişini durdurabilir. Yaşlı kişilerin bu bitkiyi tüketmelerinde oldukça fayda vardır.

7. Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir

Vücuttaki toksinlerin atılmasında etki gösterir. Bu bitki aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak, vücut ısısını korur. Bünyenin hızlı bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin, mutlaka bu bitkiyi tüketmeleri tavsiye edilir.

Zerdeçal Zayıflatır mı?

Bu bitkinin toz hali ideal vücut ağırlığının korunmasında ve ideal vücut ağırlığına ulaşılması konusunda çok faydalıdır. Obezite ve fazla kilo problemi olanların, bu bitkiyi çay olarak tüketmeleri tavsiye edilir. Yemek sırasında bir çay kaşığı kadar tüketmek de, sağlık açısından oldukça fayda sağlar.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçalın içerisinde 300’den fazla antioksidan mevcuttur. Bu bitkiyi çiğ şekilde tüketmek çok daha faydalıdır. Sütle seyrelterek, daha rahat bir kullanım da sağlanabilir. Zerdeçalın en sık kullanıldığı alan yemeklerdir.

Zerdeçal hangi yemeklerde kullanılır? diye merak edilecek olursa;

 • Aslında tatlı dışında her yemeğe yakışan ve güzel koku veren bir bitkidir. Körinin ve safranın kullanıldığı yemeklerde, bu sarı şifalı bitkiyi de rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Yumurta ile de oldukça güzel olan zerdeçalı, kahvaltılarda yumurtanıza bir miktar serperek tüketebilirsiniz.
 • Etli yemeklerde de sıkça tercih edilen bu bitkiyi, hem eti marine ederken kullanabilirsiniz hem de baharat olarak üzerine serpebilirsiniz.
 • Zerdeçalın çayı da şifalıdır. Özellikle soğuk algınlığında ve solunum yolu enfeksiyonlarında, çayının demlenerek tüketilmesi çok fayda sağlar. 2 su bardağı suya 1 çay kaşığı kadar bu bitkinin tozundan katarak kaynatıp, 8-10 dakika kadar dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Eğer bu şekilde içmek hoşunuza gitmezse, biraz bal, limon ve tarçınla da tatlandırabilirsiniz.

Zerdeçalın Zararları

Bu bitki eğer aşırı tüketilmezse, kişiye oldukça fayda sağlar. Yan etkileri de bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir. Bu yüzden bu bitkinin bir kişiye dokunması, başka bir kişide de aynı etkilerin görülebileceği anlamına gelmez. Aşırı ve yanlış kullanılmasından ötürü bazı yan etkiler görülebilir.

 • Baharatları tüketme konusunda hassas olan kişilerde, gaz problemlerine ve kramplara neden olabilir.
 • Aşırı kullanımı, kalp çarpıntısına sebep olabilir.
 • Her ne kadar karaciğer rahatsızlığına iyi gelse de, karaciğer hastalarının hekime danışarak tüketmelerinde fayda var.
 • Diyabet için de oldukça faydalı olan zerdeçalın dikkatli kullanılmasında yarar vardır. Aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Bu bitkinin aşırı kullanımı, kan hücrelerine zarar verebilir.
 • Zerdeçal kaşıntı yapar mı? Özellikle içeriğinde zerdeçal bulunan krem ve merhemlerin, cildi hassas kişilerin cildinde kaşıntı yaparak, alerjik reaksiyonlara sebep olduğu gözlenmiştir.
 • Fazla tüketilmesi kusmaya neden olabilir.
 • Kanama bozukluğu yaşayan hastaların kesinlikle kullanmaması gereken bir bitkidir. Ayrıca kan inceltici etki gösterdiği için, ameliyat olmuş ya da olacak kişilerin uzak durmaları önerilir.
 • Warfarin ve aspirin gibi ilaçları kullanan kişilerin tüketmesi için uygun değildir.
 • Fazla miktarda kullanılması, zerdeçalın tansiyona etkisi konusunda risk teşkil eder. Tansiyonun düşmesine neden olarak, hayati tehlere sebep olabilir.

Источник: https://sebboy.com/zerdecalin-faydalari/

Zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçal nedir, nerelerde kullanılır?

Zerdeçalın Bilinmeyen Faydaları

Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalar pek çok bitkinin insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu gösteriyor. Pek çok faydası ile zerdeçal da tüketilmesi tavsiye edilen otlardan biridir.

Üzerinde araştırmaların devam ettiği zerdeçalın pek çok faydası bulunmuştur. Kanserden sindirim rahatsızlıklarına, diyabetten bağışıklık kesimine kadar pek çok sağlık sorununda zerdeçalın faydaları ortaya çıkmıştır.

Peki zerdeçal nasıl bir bitkidir, nasıl tüketilmesi gerekir ve faydaları nelerdir?..

Zerdeçal Bitkisi nedir?

Zencefilgiller ailesinden olan zerdeçal bitkisi büyük yapraklı, çiçekleri sarı renkte bir bitkidir. Hint safranı, zerdeçöp, safran kökü, sarıboya, zerdeçav olarak da bilir. Anavatanı Günay Asya’dır.

Sıcak ve nemli bir ortam seven zerdeçal Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş gibi Asya’nın tropik bölgelerinde yetişir.

İsmi Farsça sarı anlamındaki zerd ve çöp, odun anlamındaki çub kelimelerin birleşmesiyle oluşan “zerdeçub”dan gelmektedir. Türkçeye zerdeçal olarak geçmiştir.

Türk dil Kurumu da zerdeçalı köklerinden safrana benzeyen sarı boyalı bir madde elde edileni yapraklı sivri, çiçekleri sarı bir bitki olarak tarif etmektedir.

Genellikle mutfaklardaki kullanımı bilinse de Zerdeçal bitkisi başka alanlarda da kullanılmaktadır. Örneğin ipek kumaşlar ve ince deri boyamada, kına yakmada, güzellik maskelerinde, hastalıklar için yapılan kürlerde zerdeçaldan faydalanılır.

Mutfaklarda ise zerdeçal baharat olarak kullanılır. Önce bitkisi temizlenir, sonra suda kaynatılıp kurutulur ve öğütülerek baharat haline getirilir. Bu baharat hali safran yerine kullanılabilir; balık çorbası, söğüş ve çeşitli sebze yemeklerinde çeşni olarak kullanılır.

Zerdeçalın tıbbi faydaları da vardır. Zerdeçal piyasada parmak ve toz şeklinde bulunur. Araştırmalar gösteriyor ki etken maddesi kurkumin olan zerdeçalın antienflamatuvar, antikanserojen ve antiaterojenik olarak kullanılması olasıdır.

ZERDEÇALIN FAYDALARI

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu gibi pek çok doktor ve uzman zerdeçalın faydalarına değinmektedir. Zerdeçal kansere karşı önlem ve tedavide yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Sindirim sistemine, eklem ağrılarını azaltmada, iltihap önlemede, şeker hastalarına faydaları vardır. Kalp ve damar sağlığı için olumlu etkileri vardır.

Erken yaşlanmayı önler, alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olur, İşte gerek zerdeçalın adeta saymakla bitmeyen faydaları…

 • Zerdeçal kolon, meme, cilt ve prostat kanserinin önemlisine yardımcı olur; etken maddesi olan kur kurkumin kanser hücrelerinin yayılmasını geciktirir.
 • LDL’yi düşürerek kolesterol seviyesinin dengelenmesini sağlar.
 • Alzheimer’a yakalanma riskini azaltır.
 • Haricen uygulanarak ciltteki yaraların tedavi edilmesinde de kullanılabilir.
 • Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelen zerdeçal, antioksidan olduğu için vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Antioksiden ve anti-enflamatuvar etkileri sayesinde yüksek kan basıncı ve inflamatuvar problemlerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
 • Araştırmalar damarda kireçlenme, plak oluşumu ve kan pıhtısı oluşumu engelleme özellikleri ile kalp krizi ve inmeye riskini azaltabilir. Kalp rahatsızlıklarına karşı faydalıdır.
 • Diyabet tedavisinde etkilidir. İnsülin gibi görev alarak kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.
 • İlerleyen yaşlarda romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Zerdeçalın safra kesesinin safra üretimini artırdığı ve böylece sindirimi rahatlattığı belirtilmektedir.
 • Antidepresan özelliği olan zerdeçal sakinleşmenizi sağlar.
 • Zengin asit içeriği sayesinde midenin oranını dengeler.
 • Zerdeçal suyu içilerek artrit olma riski azaltılabilir.
 • İltihap önleyicidir ve bir tür göz iltihabı olan üveitin tedavisinde şikayetleri azaltmaya yardımcı olarak kullanılır.

ZERDEÇAL NASIL TÜKETİLİR?

Zerdeçal toz halinde yemeklere katılabileceği gibi zerdeçal çayı veya suyu da hazırlanmaktadır. Tabii en faydalısı zerdeçalın taze tüketilmesidir. Zerdeçal toz haline getirilirken yararlı bir bileşeni olan yağından kaybetmektedir.

Günde 12 grama kadar zerdeçal tüketiminde bir sakınca yoktur ancak zerdeçal ya da kurkumin fazla tüketildiğinde bazı insanlarda hazımsızlığa yol açmaktadır.

Piyasada zerdeçal ekstreleri de bulunmaktadır. Peki zerdeçal suyu, zerdeçal çayı evde nasıl yapılır?

ZERDEÇAL SUYU / zerdeçal ÇAYI NASIL YAPILIR?

Günde 1 veya iki bardak içilebilecek zerdeçal suyunu ya da çayını için kullanacağınız malzemeler şunlardır:

 • 2 bardak su (500 ml)
 • 1 yemek kaşığı toz zerdeçal (10 g)
 • 2 adet limonun suyu
 • 2 yemek kaşığı bal (50 g)

Hazırlanışı: ilk olarak 2 bardak suya ve bir yemek kaşığı toz zerdeçal katın ve kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve birkaç dakika bekledikten sonra 2 adet limonun suyunu ilave edin. Soğuduktan sonra tatlandırmak için bal ekleyin ve buzdolabında saklayın.

ZERDEÇALIN CİLDE FAYDALARI

Zerdeçalın pek çok yararının yanında cilde olan faydalarına ayrıca değinmek gerekir. Cilt güzelliği ve sağlığı için zerdeçal maskesi kullanılmaktadır. İşte zerdeçalın cilde faydaları:

 • Pürüzsüz, parlak ve sağlıklı bir cilt için faydalıdır.
 • İltihap önleyici etkisi sayesinde sivilcelere karşı etkilidir.
 • Egzamaya iyi gelir ve kaşıntıyı alır.
 • Cilt pigmentasyonunu korur.
 • Cildin elastikiyetini korur ki böylece yaşlanmanın etkilerine karşı kullanılabilir.
 • B6 vitamini açısından zengin olan zerdeçal hücre yenilenmesine katkı sağlar.
 • İçindeki potasyum sayesinde kuru ciltlerin nemlendirilmesini sağlar.

Şifa deposu olarak tanımlanan altın süt de zerdeçal ile yapılmaktadır. Altın süt ile etkili bir detoks yapabilirsiniz.

Altın süt için gerekli malzemeler: 3 yemek kaşığı zerdeçal, 100-150 ml su, 1 çay kaşığı karabiber ve süt.

Hazırlanışı: Su, toz zerdeçal ve karabiberi karıştırın. Bu karışımı yaklaşık 8 dakika pişirin. Karışım macun kıvamına gelecek. Bunun için bir miktar daha su ekleyebilirsiniz. Pişirdiğiniz karşımı 40 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. 1 çay kaşığı macunu bir bardak süte katıp içiniz. İsterseniz tatlandırmak için bal da katabilirsiniz.

ZERDEÇAL MASKESİ TARİFİ

Cildi onaran ve aknelere iyi gelen zerdeçal maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır: Elma sirkesi (mümkünse organik), yarım çay kaşığı zerdeçal, 1 çorba kaşığı bal ve su.

Maskenin hazırlanması ve uygulanması: Maske ile ilgili işlemlere başlamadan önce mutlaka yüzünüzü iyice temizleyin ve kurulayın. Maske için öncelikle 4 çay kaşığı suya 1 çay kaşığı elma sirkesi koyun. Bu karışımı bir pamuk yardımıyla yüzünüze sürün ve 5 dakika bekleyin.

Bir kapta zerdeçal ile balı karıştırın ve göz çevresi haricin yüzünüzün kalan yerlerine sürün. Bunu da yüzünüzde 15 ile 20 dakika kadar bekletin. Maskeden sonra kalabilecek sarı lekeyi de bir pamuğa süt damlatarak temizleyin. Hafta bir iki defa uygulayabileceğiniz bu maskeden sonra yüzünüze nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Ek olarak bu maskeye yarım çay kaşığı limon veya patates yada salatalık ekleyerek lekelere karşı bir maske haline getirebilirsiniz.

Başta kimse ne olduğunu anlayamıyor! Yaklaşınca…RBC düşüklüğüne ve yüksekliğine dikkat!Ellerinizi yıkamanız gereken 8 durum

Источник: https://www.mynet.com/zerdecalin-faydalari-nelerdir-zerdecal-nedir-nerelerde-kullanilir-1224729-mykadin

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Bilinmeyen Faydaları

Yapılan bazı araştırmalara göre zerdeçalın faydaları içinde anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı diyabet, kanser ve alzheimer gibi hastalıklara karşı korumakta ve özellikle göğüs kanserinin yavaşlamasına yardımcı olmaktadır.

Zerdeçalın (hint safranı) etken maddesi curcumin’dir. Mutfaklarda kullanılan toz hali, köküdür. Zerdeçalın faydaları içinde hücrelerdeki DNA hasarının önlenmesi de yer almakta.

Zerdeçalın Kullanım Şekli

Birçok kişi zerdeçal nasıl kullanılır bilmiyorlar. Kullanımı sanılanın aksine oldukça kolaydır. Bayanlar tarafından en çok yemeklerde kullanılmaktadır. Aslında tatlı dışında bütün yemeklerde kullanılmaktadır. Özellikle körinin yakıştığı pek çok yemekte kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda etli yemeklerde eti önceden marine etmek ve yemeğe baharat amaçlı olarak da kullanabilirsiniz. Sebzelerle kullanıldığında oldukça lezzetli bir tat haline gelen zerdeçalı kabak, karnabahar ve brüksel lahanası ile de kullanabilirsiniz.

“Ben zerdeçalı yemeklerde kullanmak istemiyorum” diyorsanız zerdeçalın çayını yapabilirsiniz. Ortalama 8 ila 10 dakika arasında demlenen zerdeçal çayına zencefil ekleyebilirsiniz. Eğer tadını beğenmezseniz bal ve limon ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Zerdeçal Zayıflatır Mı?

Kilo problemi olan kadınlar bu sorunun cevabını aramakta. Güçlü kokusu ve rengi ile zerdeçal zayıflamak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biri olmaktadır. Özellikle tatlı isteğini bastırmak amaçlı tüketilmesi zerdeçalın faydaları arasında yer alır.

Bunun dışında amansız bir zamanda yeme isteğiniz geldiğinde koklayarak iştahınızı kesebilirsiniz. Aynı zamanda zerdeçalı bir miktar bal ile karıştırıp tüketebilir veya da yemeklerinize ilave ederek çay olarak tüketebilirsiniz.

Düzenli olarak tüketildiğinde özellikle göbek bölgesindeki fazlalıklarda 1 hafta içerisinde gözle görülür bir fark sağlamaktadır.

 • Toz zencefil, toz zerdeçal ve toz tarçını kavanoz içerisinde bekletin.
 • Yatmadan önce ev yapımı yoğurdun içine 1 çay kaşığı hazırladığınız bu karışımı ekleyin ve tüketin.
 • Karışımı tükettikten sonra yatana kadar içilecek 5 su bardağı su karışımın etkisini hızlandıracaktır.

Zerdeçalın Kansere Faydaları

Kalın bağırsak, cilt, rahim ağzı, pankreas, mide ve göğüs kanserine karşı etki gösterdiği tespit edilmiştir. Birçok kanser ile savaşan zerdeçal prostat ve kolon kanserinin vücutta bir daha tekrarlama olasılığını azalttığı görülmektedir.

Yapılan araştırmalara göre zerdeçalın içinde bulunan curcumin ortalama 24 saat içerisinde kanser hücrelerini öldürmeye başladığı belirlendi. Aynı zamanda kanserli bölgelerdeki ağrı, acı, kaşınma ve kokuda azalma olduğu gözlemlenmiştir.

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın Bilinmeyen Faydaları

Daha çok yemeklerde baharat olarak kullanılan zerdeçal, zencefilgiller familyasındandır. Ana vatanı Doğu Hindistan’dır. Diğer bir adı da Hindistan Safranı olan çok yıllık bir bitkidir.

Sarı renkte olan çiçeklerinin yanında yaprakları sivridir. Safrana benzeyen boyalı bir madde çıkartılmaktadır. Bitkinin sap kısmında bulunan kökü andıran uzantılardan zerdeçal tozu yapılmaktadır.

Zerdeçal yemeklere ve kumaşlara renk vermek amacı ile de kullanılmaktadır.

Demir, potasyum, B6 ile C vitamini, manganez ve değerli mineraller içermektedir.

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları

Çok eski yıllardan bu yana şifa kaynağı olarak kullanılmakta olan zerdeçal; kolon kanseri, meme kanseri ile cilt kanserinin ve prostat kanserinin önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. İçeriğinde yer alan kurkumin ayrıca kansere yakalanan kişilerde kanser hücrelerinin yayılmasını da geciktirmektedir.

İlerleyen yaş ile birlikte gelen bunama ve alzheimera yakalanma riskini büyük oranda azaltmaktadır. Antibakteriyel özelliği sayesinde haricen uygulanarak cilt üzerindeki yaraların tedavi edilmesinde etkilidir. Antioksidan etkisi sayesinde vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Kanı temizleyerek damar tıkanıklığını engeller.

Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

Zerdeçalın Kanser Tedavisine Faydaları: Amansız bir hastalık olarak görülen kanserin doğal yollar ile tedavi edilmesi aşamasında ilk akla gelen zerdeçaldır.

Kanserli hücreler ile mücadele ederek hücre yenilenmesini hızlı bir şekilde destekleyen zerdeçal prostat kanseri, kolon kanseri, meme kanseri gibi ülkemizde de sık sık görülmekte olan kanser türleri ile mücadele edilmesini sağlayan en etkili ve en doğal yöntemlerden birisidir.

Zerdeçal Romatizma Ağrılarını Giderir:

Zerdeçal, antienflamatuar özellikleri yardımıyla osteoartrit ve romatoid arterit sorunlarını giderebilir. Buna ek olarak, zerdeçalın antioksidan özelliği  hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eder. Bunun yanında hafif eklem ağrılarına, romatizma ağrılarına ve iltihaplara iyi gelir, ağrıları giderebilir.

Zerdeçal Diyabeti Dengeler: Zerdeçal orta düzey diyabet sorunların giderir, insülin görevi gördüğü için  kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutar. Bir başka önemli yararı ise tip 2 diyabetin başlamasını önleyebilir.

Zerdeçal Kolesterol Seviyesini Dengeler: Araştırmalar gıda olarak zerdeçalın kolesterol seviyesini dengelediğini ortaya koymuştur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Vücudun bağışıklık sistemini uyaran yardımcı lipopolisakkarit olarak bilinen bir madde içerir. Bu madde bakterilere, iltihap ve  serbest radikallere karşı etkilidir. Eğer bir soğuk, öksürük veya grip sorununuz var ise ılık bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırın ve için. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Zerdeçal Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Zerdeçal doğal bir antiseptik ve antibakteriyel madde olarak değerlendirilebilir ve etkili bir dezenfekte aracı olarak kullanılabilmektedir. Kesik ve yanık yaralarının üzerine zerdeçal tozu serperek mikrop kapmasını engelleyebilir ve daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Zerdeçal tozu ideal vücut ağırlığının korunması için çok faydalı olabilir. Obezite ve diğer kilo ilgili hastalıkları tedavi amaçlı olarak zerdeçal çayı kullanılabilir. Yemek esnasından bir çay kaşığı zerdeçal tozu tüketmek yeterli olacaktır.

Zerdeçal Alzheimer Hastalığı Önleyebilir: Bir beyin hastalığı olan alzheimer hastalığını giderebilir. Beyinde oksijen artışını hızlandırarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir hatta durdurabilir.

Zerdeçal  Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Safra kesesine inanılmaz faydaları vardır, şişkinlik ve gaz sorunlarını giderebilir. Çiğ bir şekilde zerdeçal tüketimi sindirim sistemi sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Karaciğer Hastalıklarına İyi Gelir: Vücutta bulunan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Zerdeçal aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısının korunmasını sağlar, bünyenin daha hızlı temizlenmesine yardımcı olur.

Zerdeçal Suyunun Faydaları:

Zerdeçalı güçlü bir kaynak yapan içerdiği 300’den fazla antioksidandır. Ham zerdeçal tüketimi sağlık açısından daha faydalıdır. Sütle seyreltilerek tüketmek de mümkün.

 • Artrit tıbbi müdahale gerektirebilen ağır bir kemik bozukluğu hastalığıdır. Zerdeçal suyu artrit hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 • Alzheimer hastalığı kişinin kademeli hafıza kaybına uğramasına neden olur ve düzenli zerdeçal tüketimi bu hastalığa yakalanma riskini azaltır.
 • Zerdeçal suyunun kanseri önleyici özelliği vardır.
 • Sindirim sistemi rahatsızlığını giderebilir. Zerdeçal suyu bünyede metabolik oranı arttırarak hazmı kolaylaştırır.
 • İçerdiği zengin asitler mide sağlığı için faydalıdır. Midenin ihtiyaç duyduğu asit ve asit oranını dengeler.
 • Vücutta kan enfeksiyonlarına neden olan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Karaciğer sağlığını koruyan bileşen ve maddeler içerir.
 • Kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.
 • Kanda şeker seviyesini dengeleyerek diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Zerdeçal Çayının Faydaları:

Zerdeçal çayı eski çağlardan itibaren hastalıkları tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan birçok bilimsel araştırma sağlığa faydalarını ispatlamıştır. Bunlardan başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Etkili bir antioksidan olduğundan dolayı neredeyse bütün organları korur.
 • Zerdeçal çayı kan pıhtılaşmasını önler.
 • Bütün vücudu temizleyebilen zerdeçal çayı özellikle karaciğere çok yardımcı olur.
 • Mide ekşimesi, gastrit gibi sindirim sistemi sorunlarını giderir.
 • Çok iyi bir antidepresandır, sinirleri ve kasları güçlendirir, sakinleştirir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.

Zerdeçal Çayı Nasıl Hazırlanır: Zerdeçal çayının hazırlanması gayet basittir.

Malzemeler:

Zerdeçal – 1 çay kaşığı

Su – 4 su bardağı

Saf ham bal , taze limon suyu,  rendelenmiş zencefil – 1 tatlı kaşığı (isteğe bağlı – tat için)

Hazırlanışı:

Bir cezveye su ve zerdeçalı koyun ve 15 dakika kaynamaya bırakın. Daha sonra sıvıyı süzün ve olası atıklardan ayırın. Tüketilmeden önce bal, limon suyu veya rendelenmiş zencefil ekleyin. Günde 1-2 bardak içmenin bir sakıncası olmaz.

Zerdeçalin Zararları:

Zerdeçal aşırı kullanılmadığı sürece sağlıklı bir besin kaynağıdır. Bunun yanında bünyeye göre yan etkileri değişebilir. Genelde tüketimine dikkat edilmesinde fayda var. Aşırı ve yanlış kullanılması durumunda şu sağlık sorunlarıyla karşılaşmak mümkün:

 • Baharatlara karşı duyarlı kişilerde kramp ve gaz sorunlarına neden obilir.
 • Aşırı kullanılması durumunda kalp çarpıntısına neden olabilir.
 • Çok fazla tüketildiğinde kusmaya neden olabilir.
 • Kanama bozukluğu olan kişilerin uzak durması gereken bir besin kaynağıdır. Kanı incelttiği için ameliyat olacak veya yeni ameliyat olmuş hastalar geçici süre uzak durmalıdırlar.
 • Karaciğer hastalarının doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilir.
 • Diyabet hastalarına faydalıdır ama kullanımına ve dozuna dikkat edilmelidir.
 • Aşırı kullanım, kan hücrelerine zarar verebilir.
 • Warfarin ve aspirin gibi ilaçlar ile kesinlikle tüketilmemelidir.

Tavsiyeler

Zerdeçal adı çok az duyulan ama sağlık açısından çok fazla faydası olan bir bitki türüdür. Süt ve bal ile karıştırılarak ve çiğ olarak tüketildiğinden faydalarından maksimum düzeyde yararlanmak mümkün. Gebe anne adaylarının ve çocukların tüketimini doktor kontrolünde yapmalarını öneriyoruz.

Kaynakalar

Источник: https://www.acil.net/zerdecalin-faydalari/

ZERDEÇALIN FAYDALARI NELERDİR?

Zerdeçalın Bilinmeyen Faydaları

Zerdeçal belki de en besleyici özelliğe sahip besinlerin başında gelir. Yapılan araştırmalarda hem vücudunuz için hem de beyniniz için oldukça önemli etkilere sahiptir.

Zerdeçal, zencefil ailesinden gelen bir tropik bitki kökü sapından ibarettir. Genelde sarı renkli ve toz halde bulunur. Sağlık açısından en yararlı baharatların başında gelir.

Süpermarketlerde ve aktarlarda yaygın bir şekilde ve kolayca bulabilirsiniz.

Zerdeçal başta mide ekşimesi, ishal, midede şişkinlik, soğuk algınlığı ve depresyon olmak üzere ve daha nicesinde faydalı olarak kullanılmaktadır. Antibakteriyel faydalarından dolayı cilt için saçkıran hastalığının tedavisinde etkili bir rol oynamaktadır.

Şu ana kadar yapılan klinik çalışmalar her ne kadar yeterli olmasa da zerdeçal kullanımını destekleyecek çalışmalar faal olarak devam etmektedir. Ayrıca kanseri önlemede, kalp hastalıkları riskini azaltmada ve alzheimer gibi hastalıkları durdurmada önemli bir paya sahiptir. Bunun sebebi de zerdeçalın tam anlamıyla bir antioksidan deposu olmasıdır.

Şimdi zerdeçalın faydaları hakkında daha ayrıntılı bir şekilde bilgilendirme işlemi yapacağız.

İlerleyen yaşlarda meydana gelen en kötü hastalıklardan biri de alzheimerdır. Bu hastalık bir unutkanlık hastalığıdır. Alzheimer olan kişilerin en yakınlarını dahi hatırlayamama durumu vardır. Zerdeçal tüketimi içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde beyindeki amiloid plakaların yıkılmasında yardımcı olur.

Bu da kan damarlarının daha az tıkalı olmasını sağlayacak ve beynin belli kısımları oksijen ile daha iyi beslenebilecek. Böylece beyin daha işler hale gelip, alzheimer etkilerini ortadan kaldırabilecek hale gelecektir.

Böylece alzheimer hastalığı ile baş etmede zerdeçalın etkileri bir kez daha ortaya çıkmış bulunmaktadır.

2.Kanser

Dünyanın en sağlıklı 150 yiyeceği adı altında yapılan bir araştırmada zerdeçalın etkileri arasında tümörü azaltıcı bir etkisinin olduğu ortaya çıktı. 2006 yılındaki bir araştırmada ise zerdeçalın, kolon kanserine sebebiyet veren kanser hücrelerinin etkisini bozduğu ortaya çıktı.

Bunu da kansere sebebiyet veren serbest radikallerin elektron yapısını bozarak kontrolsüz büyümelerini engelleyerek yapmaktadır. Prostat kanserinde ise zerdeçal ile birlikte brokoli ve karnabahar da etkili bir role sahiptir.

İçerdiği antioksidanlar sayesinde göğüs, deri ve pankreas kanserlerini durdurmak için zerdeçal tüketimine özen göstermeli ve sağlıklı bir diyete sahip olmalısınız.

Kolesterol, başta kalp krizi olmak üzere diğer kalp hastalıklarının oluşmasında da önemli bir role sahiptir.

İyi kolesterol yani HDL’nin herhangi bir zararı bulunmazken, sağlıksız bir şekilde tüketilen gıdalarda bulunan LDL yani kötü kolesterol bu tür kalp rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Kan damarlarında LDL’nin birikmesi hem damarları tıkar hem de kalp krizine sebep olur.

Ancak sık sık zerdeçal tüketerek bu birikmeyi önleyebilir ve kalp rahatsızlıklarından uzak durabilirsiniz. Kalp sağlığı için olmazsa olmazlardan biri de zerdeçaldır.

4.Karaciğer

Karaciğerde meydana gelebilecek hasarda mücadele için en önemli etkilerden birini de zerdeçal sağlamaktadır. Bunu da siroz başlamasını olabildiğince ileri tarihlere erteleyerek, gecikmesini sağlar. Anti-inflamatuar etkisi sayesinde ve içerdiği yüksek antioksidan miktarı ile karaciğer rahatsızlıkları ile mücadele işleminde oldukça önemli bir aracı olarak görev alır.

5.Antioksidan

Yaşlanma ve birçok hastalık oluşumunda en önemli etken oksidatif hasardır. Tamamlanmamış elektrona sahip serbest radikaller, yüksek derecede reaktif moleküllerdir. Bu moleküller belirli etkenler altında, bir bölgeye kümelenip, kontrolsüz bir bölünmeye başlarlar.

Bu bölünmeler sonucu tümör oluşumuna, oluşan bu tümörün kötü huylu olmasına ve kümelendiği yere göre de çeşitli kanser hastalıklarına sebebiyet vermektedir. Bu durumu önlemek adına bol miktarda antioksidan alımı şarttır.

Antioksidanlar, bu serbest radikallerin elektron yapısını bozarak, kontrolsüz büyüme görevlerini yerine getirememelerini sağlar. Yani kimyasal yapılarından dolayı serbest radikalleri etkisiz hale getirerek kanser riskini azaltırlar.

Vücudunuzun direncini yüksek tutarak kanser oluşma riskini minimum düzeylere çekebilirsiniz. Antioksidanlar bu yüzden hayati bir önem arz etmektedirler.

6.Beyin Fonksiyonları

Eski zamanlarda beynin nöronlarının çocukluk anılarını hatırlamakta zorluk çektiğine inanılırdı. Ancak günümüzde böyle bir olay yaşanmamakta. Artık nöronlar yeni bağlantılar konusunda çok daha kabiliyetli ve beyinde belirli bölmeler oluşturarak, anıları sıralayıp hatırlayabilme kapasitesine sahip. Bu da beynin daha işlevsel olarak çalışmasını sağlamaktadır.

Beyinde meydana gelen hasarların bir çoğu hormonların düşük seviyede salgılanmasından meydana gelir. Bu da depresyon ve alzheimerı içermektedir. Sonuç olarak zerdeçal tüketimi beynin yaş ile alakalı işlevinin olduğu kısmı azaltmakta ve beynin daha işlevli olarak çalışmasını sağlamaktadır.

Daha iyi bir hafızaya sahip ve daha zeki olmak istiyorsanız zerdeçal tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir.

7.Depresyon

Zerdeçalın mental anlamda bir diğer faydası da depresyon tedavisinde kullanılmasıdır. 60 kişilik bir grup insan karışık bir şekilde depresyonun durdurulmasını kontrol amacı ile 3 ayrı gruba ayrıldı. İlk gruba prozak (mineral), ikinci gruba zerdeçal ve üçüncü gruba da prozak ve zerdeçal verildi. 6 hafta sonra kontroller yapıldı.

En iyi etkiler üçüncü yani prozak ve zerdeçal verilen grupta gerçekleşti. Bu çalışma sonunda zerdeçalın antidepresan yani depresyon gelişimini durdurduğu bir etki ortaya çıktı. Depresyon aynı zamanda öğrenme ve hafıza ile alakalı bir bölüme bağlıdır. Bu yüzden depresyon gibi ruhsal durumlarda beyin düzgün bir şekilde işlevini sürdüremez.

Asıl olarak zerdeçalın faydalı olduğu rahatsızlıklar yukarıda ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı gibidir.

Ancak dolaylı yoldan yaşlanma durdurucu, doğal ateş düşürücü, biyoaktif bir bileşik olduğu için çeşitli şifa verici özellikleri, bağırsak hastalıkları tedavisi, karaciğer fonksiyonunu geliştirme özelliği bulunmaktadır.

Tam anlamıyla bu faydalardan yararlanmak için zerdeçal tüketimine verilen önemin attırılması gerekmektedir. Daha sağlıklı bireyler olabilmek ve hastalık sorunları ile karşılaşmamak için verilen bu bilgilere dikkat edilmelidir.

Zerdeçalın faydalarını ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra şimdi de fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden veya zararlardan bahsedelim. Hemen ardından son olarak zerdeçalın besin değerlerine ait bir tabloyu siz değerli okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Fazla Zerdeçal Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Zerdeçal genel özellikleri ile sağlıksal açıdan oldukça elverişli bir tüketim alanına sahiptir. Ancak fazla tüketilmesi durumunda belirli yan etkiler ile karşılaşılabilir. Ya da insanların bünyesine göre vücut, çeşitli tepkiler gösterebilir.

Zerdeçalın fazla tüketilmesi ve sürekli tüketilmesi bulantı ve ishal yapabilmektedir. Ayrıca yüksek dozda tüketimi ülser (bir çeşit mide rahatsızlığı) olma riskini tetikler. Cilt tahrişi yapabilme özelliği de bulunmaktadır. Safra kesesinde taş olan kişilerin zerdeçal tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

Ayrıca sürekli olarak ilaç tüketen kişilerin, zerdeçal tüketimi ilaçla tepkimeye girerek zararlı etkiler verebilir. Bu yüzden ilaç kullanan kişilerin, zerdeçal içeriği olan besinler tüketirken dikkatli olmaları ve doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Alerji durumu ile karşılaşan kişilerin de zerdeçal tüketimini bırakmaları ve derhal aile hekimlerine gitmeleri gereklidir.

Zerdeçal hakkında sizlere yapacağımız uyarılar ve zerdeçalın fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkiler yukarıda verildiği gibidir. Bu yan etkiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Bu yüzden ekstra bir durum söz konusu olmadıkça zerdeçal kullanımına devam etmenizi tavsiye ederiz. Şimdi de zerdeçalın besin değerlerine dair birtakım bilgilere sahip olabilmeniz için sizlere bir tablo vereceğiz.

Umarız vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda zerdeçal hakkında daha detaylı bir bilgi birikimi elde etmişsinizdir.

Zerdeçalın Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g toz

 • Kalori (kcal): 354
 • Toplam yağ: 10 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 38 mg
 • Potasyum: 2.525 mg
 • Karbonhidrat: 65 g
 • Diyet lifi: 21 g
 • Şeker: 3,2 g
 • Protein: 8 g
 • A vitamini: 0 IU
 • C vitamini: 25,9 mg
 • Kalsiyum: 183 mg
 • Demir: 41,4 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 1,8 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 193 mg

Источник: https://evdesifa.com/zerdecalin-faydalari-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть