Zeytinlerin erken hasadı kötü kolesterolü düşürüyor

içerik

Kolesterolü Düşürmenin Doğal Yolları

Zeytinlerin erken hasadı kötü kolesterolü düşürüyor

Kolesterol “düşman” olarak algılansa da aslında bu genel kanı doğru değil. Çünkü hepimizin vücudunda bulunan kolesterolün yeni hücre yapımı, safra sıvısı üretimi, güneş ışınlarının D vitaminine dönüştürülmesi, yağda çözülen vitaminlerin işlenmesi gibi pek çok önemli görevi var.

Bu nedenle kolesterolün büyük çoğunluğunu vücudumuz üretir ve gıdalardan aldığınız kolesterol toplam kolesterolün çok az bir kısmını (%15 kadar) oluşturmaktadır. Kolesterol konusunda dikkat edilmesi gereken nokta LDL ve HDL kolesterol arasındaki dengenin korunmasıdır.

LDL kolesterol, yaygın olarak bilinen adıyla “kötü kolesterol” HDL kolesterole (iyi kolesterol) oranla daha az protein ve daha çok yağ içerir. LDL seviyesi yükseldiği zaman kolesterol kanda birikir ve kanla birlikte vücudu dolaşırken damar duvarlarına yapışmaya başlar. Zamanla damarların içinde plakalar oluşturur ve damar tıkanıklığına varan ciddi problemlere sebebiyet verebilir.

Öte yandan HDL kolesterol bu fazla kolesterolü karaciğere taşıyarak vücuttan atılmasına yardımcı olur. Önemli olan iyi/kötü kolesterol dengesinin korunması ve hücrelerin kullanmadığı fazla kolesterolün vücuttan atılmasıdır.

LDL Kolesterolün Yüksek Olmasının Nedenleri

LDL kolesterolün yüksek olmasının ve bazı kişilerde buna bağlı damar tıkanıklığı riskinin diğer insanlara göre daha fazla olmasının nedeni sadece beslenme alışkanlıkları değildir. Örneğin kortisol ve adrenalin hormonlarının daha fazla salgılanmasına yol açan stres kolesterol üretimini artırabilir.

Diğer yandan menopoz sonrası kadınlarda ve 50 yaş üstü erkeklerde yüksek kolesterole daha sık rastlanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak yakın aile bireylerinizde yüksek kolesterol sorunu varsa bunun sizde de görülme olasılığı yüksektir çünkü yüksek kolesterol nesilden nesile aktarılan, kalıtımsal bir problemdir.

Tabi yüksek kolesterol nedenleri arasında kötü beslenme alışkanlıkları ve fiziksel olarak aktif olmamak büyük rol oynamaktadır. Alkol kullanımı, fazla kilolar ve sigara içmek yaşam tarzına bağlı yüksek kolesterolün diğer nedenleri arasındadır.

Kolesterolü Düşürmek İçin Doğal Yollar

Yüksek kolesterol sorununuz varsa ve bu nedenle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız aşağıdaki doğal yöntemleri uygulamaya başlamadan önce olası yan etkiler konusunda doktorunuzdan bilgi alınız. Bu yöntemler herkes için aynı olumlu etkiyi göstermeyebilir ve kolesterolünüzü düşürmeyebilir.

Hindiba Çayı: 1 çay kaşığı toz hindiba kökünü, yarım çay kaşığı çemen otu tohumu ve yarım çay kaşığı zencefil tozuyla karıştırın ve 250 ml kaynamış suya atarak 3-4 dakika kaynatın. Süzdükten sonra 3-4 dakika soğumasını bekledikten sonra içebilirsiniz. Bu çayı günde 2 defa tüketin.

Sarımsak: LDL kolesterolü düşüren ve HDL kolesterolü yüksekten sarımsağı daha fazla tüketmeye çalışın. Her sabah aç karnına 1 bardak suyla birlikte 2-3 adet çiğ sarımsak yiyebilirsiniz. Eğer reflü veya diğer bir mide rahatsızlığınız varsa sabahları çiğ sarımsak yemek mide ağrılarına neden olabilir. Ayrıca sarımsağın gün içinde vücut kokusuna neden olabileceğini unutmayın.

Bal: Sabahları 1 büyük bardak sıcak suya 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon suyu ekleyip içebilirsiniz.

Yulaf: Her gün yarım kase yulaf ezmesi yemek kolesterolün düşmesine yardımcı olabilir.

Kuruyemiş: Kararında (günde yarım avuç) badem ve ceviz tüketmek LDL kolesterolü düşürür. Ancak aşırıya kaçarsanız hem fazla kalori hem de ihtiyacınızdan daha fazla yağ almış olursunuz.

Havuç: Pektin adlı bileşen bakımından zengin olan havuç kolesterolü düşürür.

Pancar: Karotenoidler ve flavonoidler bakımından zengin olan pancar kolesterolü düşüren sebzeler arasında yer almaktadır.

Zerdeçal: Yemeklerle birlikte bir miktar zerdeçal tüketmek LDL kolesterolü ve trigliseridleri düşürür.

Su: Vücudun toksinlerden daha kolay arınması için günde en az 8 bardak su için.

Soğan: Soğan ve soğan suyu toksinlerin temizlenmesine, kalp fonksiyonunun düzenlenmesine ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

Tarçın Çayı: 1 büyük bardağı dolduracak kadar su kaynatın ve içine 1-2 çubuk kabuk tarçın atarak 10 dakika kadar demledikten sonra için. Günde 2 kez içebilirsiniz.

Yeşil Çay: Antioksidanlar bakımından zengin olan yeşil çay düzenli olarak tüketildiğinde kolesterolü düşürebilir. Ancak yeşil çayın kafein içerdiğini unutmayın ve aşırıya kaçmayın. Ayrıca yatmaya yakın içeceğiniz yeşil çay uyku düzeninizi bozabilir.

Çemen Otu: 1 büyük bardak suyun içine 1 çay kaşığı çemen otu tohumu atın ve bir gece bekletin. Sabah süzdükten sonra içebilirsiniz.

C Vitamini: Antioksidan vitaminlerden biri olan C vitamini LDL/HDL kolesterol dengesini sağlamak için önemlidir. Daha fazla sebze ve meyve tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda C vitamini alabilirsiniz.

Kolesterolü Düşürmek İçin Diğer Öneriler

 • Uykunuz düzenli olsun. Her gün aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın.
 • Stresi kontrol altında tutmaya çalışın. Düzenli egzersiz stres atmak için iyi bir yöntemdir.
 • Sağlıklı yağlar tüketin. İşlenmiş, trans yağları hayatınızdan çıkarın.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın. İlla bir spor salonuna gitmenize gerek yok. Günde 45 dakika hızlı adımlarla yürüyün.
 • Daha çok taze meyve ve sebze tüketin.
 • Kırmızı et yerine balık, en azından tavuk eti tüketin.
 • Alkol tüketimini azaltın, mümkünse tamamen bırakın.
 • Sigarayı bırakın. Sadece kolesterol değil pek çok sağlık sorunundan korunmanız için sigarayı bırakmalısınız.
 • Kızartma yemeklerden kaçının. Pastane işlerini olabildiğince az tüketin.
 • Hazır meyve suyu içmeyin. Canınız meyve suyu çekerse taze sıkılmış meyve suyu için.
 • Şeker tüketiminizi kontrol altında tutun. Gazlı ve şekerli içecekleri tüketmeyi bırakın.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

Источник: //www.onikibilgi.com/kolesterolu-dusurmenin-dogal-yollari/

Kolesterol Düşürücü Bitkiler Nelerdir?

Zeytinlerin erken hasadı kötü kolesterolü düşürüyor

Kolesterol günümüzde birçok kişinin derdi haline gelmiştir. Tüketilen gıdaların doğal olmaması, aşırı margarin kullanımı, spor yapılmaması kolesterolün artışına sebep olabilir. Peki herkesin bahsettiği kolesterol nedir? Nasıl düşürülmesi sağlanabilir? Kolesterol düşürücü besinler ve bitkiler nelerdir?

 Kolesterol Nedir?

Kolesterol, yağa benzeyen bir maddedir. Hücrelerde bulunur. Kanda yüksek oranda bulunması çeşitli hastalıklara yol açar. Bu yüzden düşük miktarda olması istenir. Damarlarda birikerek damar tıkanıklığına yol açabilir.

Yüksek kolesterol oranı kalp ve damar hastalıkları, kalp krizi, kalp yetmezliği ve felç ile sonuçlanabilir.
Kolesterol oranınızın yüksek olması halinde çeşitli bitkiler ve besinler tüketerek bu oranı düşürebilirsiniz.

Fakat tüm bu besinleri ve bitkileri kullanmadan önce bir doktora danışmanızda yarar var.

Kolesterolü Düşüren Bitkiler Nelerdir?

Kolesterol seviyesi düşürülerek birçok hastalıktan korunmak yada birçok organımızı hastalıklara karşı korumak mümkündür. Özellikle kolesterolün yükselmesiyle kalp hastalıklarından korunmak ve damar sağlığını korumak olasıdır.

Kalbimizi korumak demek sağlıklı bir yaşamla eşdeğerdir. Bazı yediğimiz yiyeceklerden dolayı kötü kolesterol denilen kolesterol türünde yükselme görülebilir. Başka tüketilen yiyeceklerle bunu düşürmek mümkündür.

İşte bu bitkilerden bazıları şunlardır:

 1. Ceviz birçok organ ve birçok hastalık için iyi gelen şifalı bitkilerden biridir. Kötü kolesterolü düşürücü etkisi de faydaları arasındadır. Ceviz kan damarlarına büyük fayda sağlar.
 2. Yulaf ezmesi, yulaf kepeği bu rahatsızlık için bilinen çözüm yolları arasındadır. Düzenli yulaf ezmesi yada yulaf kepeği tüketilerek kolesterolün dengelenmesi sağlanabilir.
 3. Fındık da ceviz gibi etki göstererek yarar sağlar.
 4. Başta somon balığı, göl alabalığı, sardalya ve orkinos  olmak üzere birçok balık türü bu rahatsızlığa iyi gelir. Yüksek oranda omega 3 içeren balıklar vücut için de oldukça yararlıdır. Haftada en az bir kez balık yemek gerekir.
 5. Düzenli olarak sebze ve meyve tüketin. Sebzeler ve meyveler kalbinizi de korur.
 6. Bademin de büyük faydası vardır. Badem tüketin.
 7. Yer fıstığı, çam fıstığı gibi kuruyemişler de hem kolesterolü düşürür hem de kalbi korur.
 8. Brüksel lahanası oldukça büyük fayda sağlar.
 9. Elma da düzenleyici etki yapar.
 10. Üzüm de elma gibi oldukça etkilidir. Tüketmekte fayda vardır.
 11. Yeşil çay birçok rahatsızlığa iyi geldiği ve birçok hastalığa karşı koruma sağladığı gibi kolesterolü de düşürür. Aynı zamanda siyah çayın da benzer etkisi vardır.
 12. Soya fasulyesi de bu rahatsızlık için oldukça faydalıdır.
 13. Düşürücü etki için domates tüketmekte yarar vardır.
 14. Enginar tüketilmesi fayda sağlar.
 15. Atkuyruğu namı diğer kırkkilit otu bitkisi de kolesterol için oldukça yararlı bir bitkidir.
 16. Limon, mandalina ve portakal gibi C vitamini içeriği yüksek olan bitkilerde mutlaka tüketilmelidir.
 17. Soğan ve sarımsak birçok hastalığa karşı koruma sağladığı gibi bu rahatsızlık için de fayda sağlar. Mutfağınızdan soğan ve sarımsağı eksik etmeyin.
 18. Özellikle zencefilin faydası büyüktür. Hazırlanan zencefil çayı bu rahatsızlık için oldukça etkilidir.
 19. Avokado, muz, kivi, mango, armut ve şeftali tüketilmesi gereken meyveler arasındadır.
 20. Et ve tavuğu ızgara yada haşlanmış olarak tüketmenizde yarar var.
 21. Patlıcan ve havuç bu rahatsızlık için oldukça büyük fayda sağlar.
 22. Doğal meyve suları tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Astım Hastalığı Tedavisi İçin Bitkiler

Kolesterolü Yükselten Besinler Nelerdir?

 1. Yağlı peynir, süt yada yoğurttan kaçınmaya çalışın. Fazla yağlı olan peynir, süt yada yoğurtlar kolesterolün yükselmesine sebep olur.
 2. Margarin tüketmemeye çalışın. Margarin yerine orjinal tereyağı yada özellikle zeytinyağı tüketin. Zeytinyağı sağlıklı yaşamaya yardım eder.

 3. Ayrıca zeytinyağının yanı sıra kanola yağı, mısır yağı ve susam yağı da tüketebilirsiniz.
 4. Et yiyeceğiniz zaman yağsız et tercih edin.
 5. Tavuğun deri kısmını yemekten kaçının.
 6. Sosis, salam ve jambon gibi aşırı yağlı gıdalar yememeye özen gösterin.

 7. Yumurta sarısı tüketmemeniz gereken besinler arasındadır.
 8. Patates, kabak, patlıcan gibi her türlü kızartma çeşitlerini tüketmemelisiniz.
 9. Aşırı şeker tüketiminden kaçın. Çok fazla tatlı yiyecekler tüketmeyin.
 10. Alkol ve sigara kullanmamalısınız.

 11. Mozarella peyniri gibi yağlı peynir türlerinden uzak durun.

Kaynaklar:

Webmd : cholesterol-management
Mayoclinic : diseases-conditions
Joslin : lower-cholesterol-with-plant-sterols-and-stanols
Ncbi.nlm.nih : pubmed
İnnatia : c-remedios-colesterol
Economizecomplantas : natural-colesterol

Источник: //www.sifalibitkitedavisi.com/kolesterol-dusurucu-bitkiler-nelerdir.html

Kolesterol düşüren 13 mucize besin

Zeytinlerin erken hasadı kötü kolesterolü düşürüyor

Yediklerinizin kolesterol üstünde büyük bir etkisi olduğunu söyleyen Diyetisyen Emre Uzun, kolesterolünüzü düşürecek ve diğer hastalıkların da riskini azaltacak 13 besini açıklıyor. Baklagil, avokado, badem, yağlı balık gibi besinler listenin başında yer alıyor.

1- Bitkisel protein kaynağı “Baklagiller”

Baklagiller fasülye, bezelye ve mercimekgilleri içinde bulunduran büyük bir gruptur. Yüksek miktarlarda lif, mineraller ve iyi oranda protein içerirler. Diyetinizde bulunan işlenmiş et ve tahıl grubunu baklagillerle değiştirmeniz kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Yapılan araştırmalarla baklagil tüketmeyenlere oranla günde yarım kap (118 ml) baklagil tüketiminin LDL kolesterolü düşürücü etkisi bulunduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca kolestrolü ortalama olarak 6.6 mg/dl kadar düşürdüğü de belirlenmiştir. Baklagiller (bezelye, fasülye ve mercimekgiller gibi) LDL kolestrolü düşürmede etkili olup ayrıca iyi bir bitkisel protein kaynağıdır.

2- Kolesterol düşmanı “Avokado”

Avokado besin açısından yoğun meyvelerdir. Tekli doymamış yağ asitleri ve lif açısından zengindir ve LDL’yi düşürüp HDL’yi yükseltir.

Klinik çalışmalar da avokadonun kolesterol düşürücü etkisini destekler niteliktedir.

LDL kolesterolü yüksek olan obez ve fazla kilolu yetişkinlerle yapılan bir çalışmada, günde 1 adet avokado yiyen bireylerde yemeyenlere göre LDL kolesterolün düştüğü gözlemlenmiştir.

Yapılan 10 araştırmada, avokadonun diğer yağlara göre daha düşük oranda total kolesterol, LDL ve trigliserit içerdiği bulunmuştur. Avokado tekli doymamış yağ asitleri ve lif içerdiği için kalp sağlığı açısından önemli bir besin olup kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır.

3- Magnezyum deposu “Yağlı tohumlar, Badem ve Ceviz”

Yağlı tohumlar da besin açısından yoğun gıdalardandır. Özellikle tekli doymamış yağ asitleri açısından zengindirler. Aynı zamanda çoklu doymamış yağ asitlerinden olan bitkisel kaynaklı omega 3 bakımından da zengindir. Protein içeriği olan yağlı tohumlar, kan basıncını ayarlamaya yardımcı olmaktadır.

Yağlı tohumların içeriğinde bulunan fitosterol, kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Mikrobesin ögelerinden olan kalsiyum, magnezyum ve potasyum da yağlı tohumların içinde bulunmaktadır.

Bu minerallerin kolesterolü düşürücü ve kan basıncını dengeleyici özellikleri kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Yapılan 25 çalışmada, günde 2-3 porsiyon yağlı tohum yemenin LDL kolesterolünü ortalama 10.

2 mg/dl kadar düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Günde 1 porsiyon yenen yağlı tohum yüzde 28 oranında ölümcül ve ölümcül olmayan kalp hastalıklarını ve LDL kolesterolünü azaltmaktadır. Yağlı tohumlar düşük kolesterollü yağlar, lifler ve minerallerden zengindir ve bu özelliğiyle kalp hastalığı riskini azaltır.

4- Kalp dostu “Yağlı balık”

Uskumru, somon ve alabalık gibi yağlı balıklar uzun zincirli yağ asitlerinden yani omega-3’ten zengin en iyi kaynaklardır.

Omega-3, HDL kolesterolü arttırır, enfeksiyonu ve felç riskini azaltarak kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kızarmış balık tüketimi olan kişilerde, metabolik sendrom gelişme riski, kan basıncı yükselmesi ve HDL kolesterol (iyi kolesterol) seviyesinin düşme riski fazladır.

Yapılan araştırmalara göre haftada en az bir kere tonbalığı, fırın ya da haşlama balık tüketen kişilerde felç geçirme riski yüzde 27 daha düşüktür. Uzmanlara göre en sağlıklı balık tüketme şekli fırın, ızgara, haşlama ya da çiğ tüketimdir. Kızarmış balık tüketmek ise kalp hastalıkları ve felç riskini arttırır.

5- Lif zengini “Yulaf ve arpa”

Yapılan araştırmalar, tam tahıllı ürünlerin kalp hastalıkları riskini azalttığını gösterir. Günlük 3 porsiyon tam tahıllı besin tüketildiğinde kalp hastalıkları ve felç riski yüzde 20 oranında azalır. Yulafın içeriğinde bulunan beta-glukan içeriğinden dolayı kolesterolü düşürmede etkilidir. Arpa ise yulaf gibi beta-glukandan zengin olup LDL kolesterolü düşürmede etkilidir.

6- Lezzetli savunucular “Meyveler”

Sağlıklı bir kalp için meyveler mükemmel kaynaklardır. Birçok meyve çözünür lif içerdiğinden dolayı kolesterolü düşürmede etkilidir. Elma, üzüm, turunçgiller ve çilekte bulunan pektin, kolesterolü düşürmede yüzde 10 oranında etkilidir.

Meyveler aynı zamanda biyoaktif özelliklerinden dolayı antioksidan ve antinflamatuar özelliklere sayesinde kalp hastalıklarından ve diğer hastalıklardan korunmaya yardımcı olurlar. Böğürtlen cinsi ve üzüm gibi meyveler tüketmek ise HDL kolesterolü yükseltirken LDL kolesterolü azaltır. İçerdikleri antioksidan ve lifler sayesinde kolesterolü düşürür ve kalp hastalıklarını önlerler.

7- Hem tatlı hem sağlıkılı “Çikolata”

Kakao, bitter çikolatanın ana içeriğidir. Bitter çikolata ve kakao, LDL kolesterolü düşürmede en etkili besin kaynaklarındandır.

Yapılan araştırmalar günde iki defa kakaolu içecek tüketmenin LDL kolesterolünü düşürdüğünü ve HDL kolesterolünü ise artırdığını göstermiştir. Fakat çikolata tüketirken içeriğindeki şeker göz ardı edilmemelidir.

Çünkü şeker kalp hastalıkları riskini artırır. Çikolata tüketirken bitter olanı seçmeye dikkat edilmelidir.

8- Kan basıncına “Sarımsak”

Yüzyıllar boyunca içeriğinde bulunan allicin sayesinde sağlık açısından en etkili besinlerden biri olan sarımsak, yüksek kan basıncını düşürür. Fakat etkisinin görülmesi için çok fazla tüketilmesi gereken sarımsağın supleman olarak takviye edilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

9- Kalp savunucusu “Soya”

Soya içerikli besinlerin de kalp sağlığı üzerinden yadsınamaz bir etkisi vardır. Yapılan çalışmalar, soya içerikli besinlerin özellikle de soya fasulyesinin yüksek kolesterolü olan hastalarda kalp hastalıkları riskini azalttığını göstermiştir.

10- Mutfağın baş tacı “Sebzeler”

Sağlıklı bir kalp için sebzeler önemli bir rol oynamaktadır. Sebzeler liften ve antioksidandan zengin kaloriden düşük besinlerdir. Özellikle patlıcan, bamya, havuç ve patates gibi sebzeler pektin bakımından zenginlerdir ve kalp hastalıkları riskini azaltmada önemli rol oynarlar.

Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler de kalbin dostudur. Karalahana ve ıspanak gibi sebzeler lutein ve diğer karotenoidleri içermektedir. Bu da kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda koyu yeşil yapraklı sebzeler safra asitlerine bağlanarak vücudun daha fazla kolesterol atmasını sağlarlar ve kolesterol seviyesini düşürürler.

11- Çay

Kahvaltının vazgeçilmesi, yemek sonrasının olmazsa olmazı çayın da kolesterolü düşürücü etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Sadece yeşil çay değil, siyah ve beyaz çay da içerdikleri kateşinler sayesinde kalp sağlığı üzerinde etkilidir.

Kan basıncı için önemli olan nitrik oksidi aktive etmeye yardım eder. Aynı zamanda kolesterol üretimini ve emilimini azaltarak kanın pıhtılaşmasını engeller. İçeriğinde bulunan kuarsetin ise enfeksiyonu azaltarak kan damar fonksiyonunu geliştirir.

Çay tüketimi kolesterol seviyelerini düşürürken kalp hastalıkları riskini azaltır.

12- Felç riskine “Saf zeytinyağı”

Bazen salatanın üzerinde bazen en lezzetli yemeklerin içinde karşımıza çıkan zeytinyağı Akdeniz diyetinin vazgeçilmezi olduğu kadar kalp sağlığının da en önemli koruyucusudur.

Yapılan araştırmalar günde 4 yemek kaşığı saf zeytinyağı tüketen kişilerin, diğerlerine göre kalp krizi ve felç geçirme risklerinin yüzde 30 azaldığını ortaya koymuştur.

Zeytinyağı tekli doymamış yağ asitlerinden zengin bir kaynaktır ve HDL kolesterolü yükseltici LDL kolesterolü düşürücü etkisi bulunur. Aynı zamanda polifenol kaynağıdır, enfeksiyon azaltıcı etkisiyle kalp hastalıkları riskini düşürür.

13- Keçiboynuzu

Keçiboynuzu antioksidan özelliği ile kış aylarında hastalıklara karşı immün sistemi destekleyici etkiye sahiptir. Keçiboynuzu karbonhidrat, lif ve mineraller açısından zengindir. Keçiboynuzu içeriğinin LDL seviyesini (kötü kolesterol) azaltıcı ve HDL kolesterol seviyesini normal değerler arasında kalmasını sağlar.

Kalp sağlığını korumak için nasıl beslenmeli?

Источник: //indigodergisi.com/2016/12/kolesterol-dusuren-besinler/

Kolesterolü Düşüren 10 Süper Yiyecek

Zeytinlerin erken hasadı kötü kolesterolü düşürüyor

LDL düzeyinin yüksek olması tıbbi olarak hiperkolesterolemi ya da yaygın adıyla yüksek kolesterol adı verilir. Yetişkin bireylerin yaklaşık üçte birinde yüksek kolesterol görülmektedir.

Yüksek kolesterol kalp hastalığı ve kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalık risklerini yükseltir. Bu nedenle kolesterol yükseldiğinde, kolesterolü düşürmek için gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Kolesterolü düşüren yiyecekler bu önlemlerin en önemli basamaklarından biridir.

Kolesterol üçe ayrılır: düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL). LDL ve VLDL sağlığınız için zararlı, HDL sağlığınız için yararlıdır.

Yüksek kolesterol her yaştan, her etnik kökenden ve her cinsiyetten kişilerde görülebilir.

Kolesterolü yükselten faktörler şöyle sıralanabilir: aşırı sigara içmek, obezite, bel çevresinin geniş olması, yetersiz beslenme, egzersiz yapmama, hipotiroid ve diyabet. Bu faktörlerin çoğu sizin kontrolünüz altındadır. Genetik de yüksek tansiyonda rol oynar.

Damarlarda Kolesterol Birikimi

Yüksek kolesterolün herhangi bir belirtisi bulunmadığından, herkesin belirli aralıklarla kolesterolünü ölçtürmesi, yüksek ise kolesterolü düşürmek için gerekli önlemleri alması gerekmektedir.

Lipit panel testi trigliseritlerle birlikte LDL ve HDL düzeylerinizi ölçer. Sağlıklı kolesterol seviyeleri şu şekildedir:

 • Total kolesterol: 200 mg/dL’den düşük
 • LDL kolesterolü: 100 mg/dL’den düşük
 • HDL kolesterolü: 40 mg/dL’den yüksek
 • Trigliseritler: 150 mg/dL’den düşük

Yeterli şekilde kontrol edilmezse yüksek kolesterol göğüs ağrısı, kalp krizi ve felç gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Beslenme ve yaşam tarzınızda değişikliklere giderek, kolesterolü düşüren gıdalarla beslenerek kolesterolünüzü aşağı seviyelere çekebilirsiniz. Kolesterolü düşüren yiyecekleri bu makalemizde anlatacağız.

1. Yulaf

Her gün kahvaltıda bir kase yulaf tüketmek yüksek kolesterolü düşürmek için en iyi yollardan biridir. Yulaftaki yüksek düzeyde çözünebilir lif içeriği LDL’yi düşürmeye yardımcı olur.

Yulaf kolesterolün kan dolaşımına karışma düzeyini düşürür. Lif çabuk doymanızı sağlar ve duygusal yemeyi önler.

Yulaf, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Ayrıca, düzenli olarak yulaf tüketmenin kardiyovasküler hastalık ve Tip 2 diyabet riskini düşürdüğü tespit edilmiştir.

 • Kahvaltıda her gün 1 kase yulaf yiyin.
 • Ayrıca yulafı süt, yoğurt, meyve püresi gibi yiyeceklerle de karıştırarak tüketebilirsiniz.

2. Badem

Bademdeki kalp dostu tekli doymamış yağlar, çoklu doymamış yağlar ve lifler HDL kolesterolünü yükseltip LDL kolesterolü düşürmek için yararlıdır.

Nutrition Review tarafından 2011 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre badem gibi ağaç yemişleri, koroner hastalığın önlenmesinin en önemli adımlarından biri olan LDL kolesterolünü %3 ila %19 oranında düşürmektedir.

Amerikan Kalp Derneği Dergisi tarafından 2015 yılında yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre günlük badem tüketimi kardiyometabolik hastalıkların başlangıcını önlemek için oldukça basit ama etkili bir beslenme stratejisidir.

Kolesterolü düşüren kuruyemişler ve bademler ara öğünler için de iyi bir fikirdir. Ayrıca bademleri salataya, kahvaltılık gevreklere ve yoğurda ekleyebilirsiniz. Her gün bir avuç içi kadar badem tüketin, yalnız abartmamaya dikkat edin. Ceviz ve keten tohumu gibi diğer yemişler ve tohumlar da kandaki kolesterolü düşürmek için yardımcı olur.

3. Portakal Suyu

Tatlı, keskin ve sulu portakallar kolesterolü düşürmek için çok yararlı olan birçok özellik taşımaktadır.

Amerikan Klinik Beslenme Topluluğu Dergisi’nde 2000 yılında yayınlanan bir bilimsel araştırmada, araştırmacılar portakal suyunun hiperkolesterolemi yani yüksek kolesterol hastalarında kan lipit profillerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu tespit etmiştir. Bunun nedeni portakaldaki C vitamini, folat ve hesperidin gibi flavonoidlerdir.

Portakal suyu kolesterolü düşüren bir besindir.

 • Her gün bir bardak portakal suyu için. Taze sıkılmış olmasına özen gösterin. Ayrıca bitki sterolü ile güçlendirilmiş portakal suyu da içebilirsiniz. Fitosteroller toplam kolesterolü belirli bir düzeyde düşürmeye yardımcı olur.
 • Alternatif olarak her gün 1 veya 2 adet portakal yiyebilirsiniz.

4. Somon

Somondaki EPA ve DHA adı verilen Omga-3 yağ asitleri yüksek kolesterole karşı korur. Trigliseritleri düşürmeye ve HDL kolesterolü az miktarda yükseltmeye, böylece kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kolesterolü düşürmek için somon balığı tüketebilirsiniz.

Ayrıca somondaki kolesterol ve doymuş yağ oranı düşüktür. Bu nedenle somon kolesterolü düşüren en sağlıklı balıklardan biridir.

 • Haftada en az 2 porsiyon somon yiyin. En iyi pişirme yöntemi ızgaradır.
 • Aynı zamanda doktorunuza danışarak balık yağı takviyesi alabilirsiniz.

5. Soya Fasülyesi ve Soya Ürünleri

Soya fasülyesi ve diğer soya ürünleri yüksek kolesterolü bulunan kişiler için harika bir tercih olan tamamen bitkisel proteini sağlar.

Soya total kolesterolü fazla düşürmese de LDL kolesterolü düşürür. Bu yüksek proteinli gıda çoklu doymamış yağ, lif, mineral ve vitaminlerle doludur ve doymuş yağ oranı düşüktür.

Soya Fasülyesi Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bir gıda maddesidir.Amerikan Beslenme Okulu’nda 2011 yılında yayınlanan bir bilimsel araştırmaya göre günlük 15-30 gram soya tüketimi koroner kalp hastalığı için serum lipoprotein risk faktörleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Kolesterolü düşürmek için daha fazla soya, topu, soya unu ve zenginleştirilmiş soya sütünü beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

6. Yeşil Çay

Günde bir iki bardak yeşil çay içmek total kolesterol ve LDL kolesterolü düzeyini üşürmek için en basit yollardan biridir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde 2011 yılında yayınlanan bir bilimsel araştırmada 14 denek üzerinde yapılan meta analizinde yeşil çay içmenin total ve LDL kolesterolünü düşürmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Yeşil çay içerisinde sindirim sistemindeki kolesterol emilimini önleyen ve boşaltıma yardımcı olan çeşitli bileşenler bulunmaktadır.

Ayrıca, bu sağlıklı içecek damarlarda plak oluşması durumunu önleyerek kalp krizi veya felç riskini azaltır.

 • Her gün 3-4 bardak yeşil çay için (sıcak veya soğuk)
 • Doktorunuza danışmak şartıyla yeşil çay takviyesi de alabilirsiniz.

7. Zeytinyağı

Zeytinyağında tekli doymamış yağ miktarı yüksek olduğundan LDL kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı olur. Bu da kalp hastalığı ve felç riskini azaltır. Ayrıca E vitamini yönünden zengin olan zeytinyağı, kalbiniz ve genel sağlığınız için oldukça yararlıdır.

Beslenme programınızdan daha sağlıksız olan yağları çıkararak, daha sağlıklı olan sızma zeytinyağını ekleyin. Bu zeytin yağını sebzelerde, salata soslarında kullanabileceğiniz gibi, tam buğday ekmeğinizi batırarak da tüketebilirsiniz.

8. Avokado

Avokado tekli doymamış yağ açısından zengin bir besindir. Böylece avokado fazla kilolu veya obez kişilerde LDL düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Tekli doymamış yağlar sağlıklı kolesterol olan HDL düzeyini yükseltir. Avokadolar kolesterolü düşürme özelliği olan bitki sterollerini de içerir.

Ayrıca avokado protein, lif, B vitamini kompleksi, K vitamini ve çeşitli mineraller açısından da zengin bir besindir.

Avokadoyu günlük olarak tüketebilirsiniz. Salatalara, sandviçlere avokado ekleyebilir veya sade şekilde tüketebilirsiniz.

9. Sarımsak

Sarımsak yüksek kolesterolü düşüren bir başka süper yiyecektir. Ayrıca tansiyonu düşürür, kalp hastalığına karşı korur ve kan pıhtılarını önler.

2013 yılında Amerikan Ulusal Bütünleyici Tıp Enstitüsü tarafından yayınlanan bir bilimsel araştırmaya göre sarımsak özü güvenli bir besindir ve tansiyonu ilaç yoluyla düşürmek yerine başvurulabilecek iyi bir alternatiftir. Sarımsak kötü kolesterolü düşürme etkisine sahiptir.

 • Her gün mideniz boş iken 2-3 çiğ sarımsak yiyin.
 • Salata soslarında, yemeklerde ve çorbalarda sarımsak kullanın.
 • Doktorunuza danışarak sarımsak takviyesi ürünlerini kullanabilirsiniz.

10. Bitter Çikolata

Bitter çikolata kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü yükseltmede oldukça başarılı bir yiyecektir.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde 2013 yılında yayınlanan bir bilimsel araştırmaya göre bitter çikolatadaki teobromin bileşeni HDL iyi kolesterolünü yükseltici etkiye sahiptir.

Düzenli olarak tüketilen az miktarda bitter çikolata kolesterolü düşürmektedir.

Bitter çikolatada bulunan antioksidanlar ve flavonoidler, kandaki trombositlerin birbirine yapışarak damarı tıkamasını önler. Bu da kalp krizi ve felç riskini azaltır.

Düzenli olarak en az %70 kakao içeren bitter çikolatalardan 1 veya 2 küçük parça tüketebilirsiniz.

İlave Bilgiler

 • Kötü kolesterolü düşürmek için sağlıklı beslenin.
 • Sigarayı bırakın.
 • Haftanın en az 5 günü, en az 30 dakika egzersiz yapın.
 • Alkol kullanmayın. Alkol kullanıyorsanız çok az miktarda kullanmaya dikkat edin.
 • Doymuş yağ oranı düşük gıdalarla beslenin.
 • Kızarmış veya trans yağlı yiyeceklerden uzak durun. Aşırı karbonhidrat ve işlenmiş şeker tüketiminden kaçının.

Kaynaklar

//www.cdc.gov/cholesterol/what_you_can_do.htm
//www.niim.com.au/news/garlic-supplements-reduce-high-cholesterol-and-decrease-risk-heart-disease
//www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16484567
//ajcn.nutrition.org/content/72/5/1095.

long
//www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21730216
//www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4330049/
//www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21457263
//ajcn.nutrition.org/content/94/2/601.long
//www.ncbi.nlm.nih.

gov/pubmed/23595874

Источник: //www.iyibakkendine.com/kolesterolu-dusuren-10-super-yiyecek/

Kötü Kolesterolü Doğal Olarak Nasıl Düşürürüm

Zeytinlerin erken hasadı kötü kolesterolü düşürüyor

Pek çok hastalığa davetiye çıkaran kötü kolesterol, insanlar tarafından hemen önlenmelidir. Çünkü kolesterolün yüksek olması başta kalp damar rahatsızlıkları olmak üzere; körlük, felç durumları ya da bilinç kaybı gibi hastalıklara da zemin oluşturur.

İnsanlar için hastalıklardan korunmak oldukça önemlidir. Çünkü sağlıklı yaşam, aslında uzun ömürlü olmanın da bir kuralıdır. Bu nedenle de insanlar hayatları boyunca hastalıklardan uzak durmak ister. Bu hastalıklardan uzak durma düşüncesi ise hayatına dikkat etmesine neden olur.

Bilimsel çalışmalar ile hastalıklar ortadan kaldırılmaya çalışır. Her geçen gün tıp bu konuda oldukça ciddi adımlar atar. Artık neredeyse tüm hastalıkların ilaç ile tedavisi mümkündür. Ancak insanlar için ilaç kullanmak son çaredir. Çünkü her ilaç bir yan etkiyi de beraberinde getirir. İnsanlar bu yan etkilerden korunmak için öncelikle hastalıklardan doğal yollar ile korunmak ister.

Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol problemi, insanların çözüm oluşturmak istedikleri hastalıkların başında gelir. Kolesterol aslında vücut için oldukça gereklidir. Vücudun yapı taşı olan bu maddenin % 75’lik oranı karaciğerde üretilir. Vücudun ihtiyacı olan diğer kolesterol ise besinler yolu ile vücuda alınır.

Ancak kimi durumlarda insanın sahip olduğu kolesterolde bir fazlalık oluşur. Özellikle besinler yolu ile vücuda giren fazla kolesterol damarlarda birikir. Bu durum da insanların ciddi sağlık sıkıntıları yaşamalarına neden olur.

Kolesterolü dengede tutmak için kişilerin bir takım doğal önlemler alması gerekmektedir.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirerek Kötü Kolesterolden Kurtulun

Kolesterolün bir kısmı besinler aracılığı ile vücuda giriş yapar. Bu nedenle de kötü kolesterolden nasıl kurtulurum sorusunun cevabı beslenme alışkanlıklarından geçer.

 • Lifli gıdalar tüketmek kötü kolesterolün düşürülmesi noktasında son derece önemlidir. Çünkü lifli gıdalar çabuk sindirilebilme özelliği içerisindedir. Bu durum da insanların yüksek kolesterolünü düşürür. Gıda içerisinde çözülebilen liflerin bulunması kalbe dost yiyecek olduğu anlamına gelir.
 • Mevsimsel sebze ve meyve tüketmek de kişilerin kolesterol sorunundan kurtulmasına olanak sağlar. Pek çok hastalıktan kurtulmanın yolu kişilerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi ile gerçekleşir. Bu nedenle de sebze ve meyve ağırlıklı beslenen kişilerde hastalıkların görülme oranlarında bir düşüş olur.
 • Tahıl tüketimi de kolesterolü dengeleme konusunda oldukça önemlidir. Meyve ve sebze tüketiminin yanına ek besin olarak mutlaka tahıl da eklenmelidir. Bu sayede kişiler kolesterol dengelerini sağlamış olur.
 • Kolesterol yüksekliği bulunan kişilerin mutlaka yağ tüketimi konusunda dikkatli olması gerekir. Doymuş yağlar yüksek kolesterole sahip kişilerin uzak durması gereken yağlardır. Bu kişiler için tavsiye edilen doymamış yağlardır. Zeytinyağı gibi doymamış yağları tercih edip, kolesterol seviyenizi dengeleyerek normal konuma getirebilirsiniz.
 • Kolesterol seviyesini düşürmek isteyen kişilerin her gün düzenli olarak bir avuç ölçüsünü geçmeyecek şekilde ceviz, fındık ve badem karışımından tüketmesi gerekmektedir. Kalp dostu olan bu kuruyemişlerin tüketilmesi; aynı zaman kişinin başka hastalıklara da karşı bir savunma durumu oluşturmasına yarar sağlar.
 • Kolesterol dengesini sağlamadaki en iyi yiyecek balıktır. Haftada en az iki öğün balık tüketerek kolesterol hastalığınızdan anında kurtulabilirsiniz. Balık tüketemeyenler için balık yağı da aynı etkiyi gösterir. Özellikle de hamilelik durumuna bağlı ortaya çıkan kolesterolün dengelenmesinde balık yağı önemli ölçüde etki eder.
 • Hazır ve ambalajlı ürünlerden uzak durarak da kolesterol seviyenizi olması gereken hale getirebilirsiniz. Çünkü paketlenmiş ürünler içerisinde ürünün bozulmaması için genellikle doymuş yağ kullanımı yaygındır. Bu gıdaların kullanımı da kolesterol seviyesinin iyice yükselmesine neden olur.

Düzenli Spor Yaparak Kötü Kolesterolden Kurtulun

Beslenme alışkanlığına dikkat etmek büyük ölçüde kolesterolü dengeler. Ancak kötü kolesterolden kurtulma yollarında tek başına beslenme yoktur. Kişinin dengeli beslenirken aynı zamanda düzenli olarak spor yapması da önemlidir.

Spor yapmak insan hayatının olmazsa olmazı haline gelmelidir. Günümüzde insanlar sürekli masa başı işlerde çalışmaktadır. Bu durum da insanların hareket alanının gittikçe daralmasına neden olur.

Artık hareket alanı kalmayan insanlar ise bir süre sonra hastalıklara davetiye çıkarır.

Bu nedenle de düzenli olarak spor yapmak insanların sağlıklı bir hayata sahip olmasının da altın anahtarı durumundadır.

İnsanların kötü kolesterolden kurtulması için mutlaka hareket etmesi gereklidir. Belki arabayı daha az kullanıp yürüyerek ya da gün içerisinde asansör yerine merdivenleri kullanmayı hayatımıza sokarak hareket alanınızı geliştirebilirsiniz. Bu etki sayesinde de kolesterol seviyenizin kısa sürede normal seviyeye geldiğine şahit olabilirsiniz.

Alkolden Uzak Durarak Kötü Kolesterolden Kurtulun

Kötü kolesterole neden olan en büyük yiyecek şekerdir. Şekerin vücuda fazla alınması kötü kolesterol seviyesini arttırır. Alkol ise vücut içerisinde direkt olarak şekere dönüşür. Bu durum da kişinin kolesterol dengesini iyi bir şekilde düzene sokulamamasına neden olur. Kolesterol tedavisi gören kişilerin de öncelikli olarak yapması gereken alkolden uzak durmasıdır.

Sigara Bağımlılığından Uzak Durarak Kötü Kolesterolden Kurtulun

Kolesterolden kurtulma yolları içerisinde sigaran uzak durmak da önemli bir etki ortaya çıkarır. Sigara kullanımı günümüzde her geçen gün daha fazla bir artış gösterir.

İnsanlar artık sigara bağımlılığı ile mücadele etme peşindedir. Sigara pek çok açıdan insanlara ciddi zararlar verir.

Bu nedenle de her geçen gün; düşen sigara kullanma yaşı karşısında yetkililer önlem alma peşindedir.

Sigaranın zararı sadece kolesterolü arttırmak ile sınırlı değildir. İnsanın sağlığına bir numaralı düşman olarak sigara ortaya çıkar. Sigara kullanmak kişinin kalp sağlığını olumsuz etkilediği gibi içerisindeki zararlı maddeler nedeni ile kolesterol seviyesinde de artışa neden olur. Kolesterol şikâyeti olan insanlar bu nedenle öncelikle sigarayı bırakmalıdır.

Zayıflayarak Kötü Kolesterolden Kurtulun

Her insanın sahip olması gereken ideal kilosu bulunur. Bu ideal kilosuna ulaşmak, vücudundaki tüm dengelerin de korunmasına olanak sağlar. Çünkü her insanın sahip olması gereken vücut yağ oranı da farklıdır. Fazla yağa sahip olmak kolesterol bakımından da insanların dengesini bozmaktadır. Bu nedenle de insanlar ideal kilolarına sahip olarak kötü kolesterolden de kurtulabilir.

Kötü Kolesterol Karşısında Verilecek İpuçları

Kötü kolesterol konusunda etkili ilaçlar piyasada vardır. Ancak doğal yollar ile de kolesterol konusundaki sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Çünkü ilaç kullanmak insanların bir takım yan etkilere de maruz kalma durumunu ortaya çıkarır.

Bu nedenle de kötü kolesterol karşısında verilecek ipuçları doğal yöntemlere ağırlık verme olacaktır.

Beslenme alışkanlıklarına dikkat ederek, düzenli olarak spor yaparak ve alkol – sigara gibi zararlı maddelerden uzak durarak kötü kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.

Источник: //faydalarinelerdir.net/kotu-kolesterolu-dogal-olarak-nasil-dusururum

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..