Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Estetik diş hekimliği uygulamalarında kaplama çeşitlerinden biri olan zirkonyum kaplama, doğal diş görünümünde ve ışık geçirgenliğine sahip diş uygulamasıdır.

Metal destekli porselenlerin ışık geçirgenliğinin olmaması nedeniyle oluşan yapay görünümü tarihe karıştıran zirkonyum kaplamalar, hem ön hem de arka dişlerde kullanılabilmektedir.

Yüksek gerilme direncine sahip olan zirkonyum kaplama; estetik, doku uyumu, sağlamlık ve doğallık konusunda günümüzde en yüksek kaliteye sahip alaşım olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Özellikle metal alerjisi olan hastalar için alternatif olan zirkonyum diş uygulamaları, hem estetik hem de sağlıklıdır. Uzun yıllar sorunsuzca kullanılan zirkonyum dişler, fonksiyonel diş yapısı kazandırırken yapaylıktan uzak bir görüntü oluşturmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Neden Yaptırılmalıdır?

Yaşa bağlı olarak dişlerin beyazlığını ve dayanıklılığını kaybetmesi söz konusudur. Aynı zamanda diş çürükleri ve kırıkları nedeniyle de sağlıksız ağız yapısı oluşabilmektedir.

Dişlerine eski görünümünü ve sağlığını vermek isteyenler içinse estetik diş hekimliği uygulamaları bulunmaktadır. Zirkonyum kaplama tekniği de bunlardan biridir.

Metal kaplamaların yerini alan zirkonyum diş kaplama, dişlerinin doğal haline benzemesini isteyenler için birebirdir. Estetik açıdan elde edilen saydam ve şeffaf görüntü sağlayan zirkonyum kaplamalar:

 • Kalıtsal yapı renkleşme veya beyazlatma gibi bazı operasyonlardan sonuç alınamayan durumlarda,
 • Ayrık dişlerde, önceden kesilmiş dişlerde, metal destekli köprü veya kaplama olan dişlerde,
 • Kırış dişlerde,
 • Eğri ve çapraşık olan dişlerde,
 • Aşırı madde kaybı bulunan dişlerde uygulanmalıdır.

Baskıya ve gerilme kuvvetlerine karşı dirençli olması nedeniyle eski diş formunu kazanmak isteyenler tarafından mutlaka tercih edilmelidir. Doğal diş yapısına en uygun kaplamalardan olması avantaj sağlayacaktır. Lamina porselen kaplama dışında alternatif sunacaktır.

Zirkonyum Kaplamalar Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Zirkonyumun sert bir malzeme olması ve işlenememesi, estetik diş hekimliğinde kullanılmasını engellemiştir. Ancak son yıllarda gelişen diş hekimliği teknolojisi ile birlikte kolaylıkla kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum kaplama yapılırken ilk olarak diş modelinin çıkarılması ile işe başlanır.

Alınan ölçülerle birlikte dişler kesilir ve dişlerin üç boyutlu yapısı tarayıcılarla bilgisayarlara aktarılır. CAD CAM denilen sistemle zirkon bloklar hazırlanır ve dişlerin alt yapısı oluşturulur. Zirkonyum oksit bloğa aktarılan dişlere son şekli verilir ve fırınlama aşamasına geçilir.

Fırınlama aşamasından sonra zirkonyum diş kaplama için alt yapılar üzerine uygun renkte porselenler eklenerek çalışma bitirilir. Dişler üzerine yapıştırılan zirkonyum kaplama, alt yapı provalarından sonra ağız içi herhangi bir sorun oluşturması halinde yeniden gözden geçirilir.

Herhangi bir sorun yoksa dişlere sabitlenir ve kullanılmaya başlanır.

Zirkonyum Kaplama Tedavisinin Avantajları

Zirkonyum diş kaplama, metal diş kaplamalarının yapaylığını ortadan kaldırmasının yanında yaşam kalitenizi arttıracak avantajlar da sunmaktadır. Diş yapınızın uygun olması halinde uygulanan zirkonyum kaplama avantajları:

 • Dişeti sağlığınızı korur ve alerjiye neden olmaz.
 • Işık geçirgenliği vardır ve doğal diş rengindedir.
 • Doğal diş görünümünüzün yakalanmasını sağlar.
 • Porselene nazaran kırılganlığı daha azdır.
 • Diğer metallere göre daha dayanıklıdır.
 • Sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşturmamaktadır .
 • Ağız dokularıyla tam uyumludur.
 • Dişe uyumu ve sabitlenişi mükemmeldir.
 • Dişeti çekilmesine neden olmamaktadır.
 • Metal altyapılara göre diş eti kenarında oluşan renk farklılıklarının önüne geçer.
 • Kanal tedavisi sonrasında rengi değişmiş dişlere de uygulanabilmektedir.

Zirkonyum kaplama ile dişler sağlıklı yapılarına ve doğal görünümlerine kısa sürede kavuşmaktadır.

Zirkonyum Kaplamaların Rengi Zamanla Değişir Mi?

  • Zirkonyum diş özellikleri arasında beyaz olması ve ışık geçirgenliğine sahip olması yer alır. Bunun anlamı koyu renkli dişlerin dahi beyaz forma sokulabileceği ve güneşte ya da ışıkta dişin arkasında koyuluk görülmeyeceğidir. Güçlü malzemeden üretilen zirkonyum dişler, her türlü yiyecek ve içeceğe dayanıklı olduğu için rengini koruyacaktır.

Zirkonyum Kaplamaların Bakımı

  Zirkonyum kaplama temizliği için normal diş fırçalamanın yanında diş ipi kullanımı ve diş bulunmayan yerlerde gargara gibi yöntemlerin kullanılması gerekecektir. Özellikle 6 ayda bir doktor kontrolüne gitmek ve oluşabilecek uyum sorunlarını gözlemek gerekmektedir. Genel ağız sağlığı oluşturulduğu sürece zirkonyum diş kaplama herhangi bir zarar görmeyecektir.

Zirkonyum Kaplama Tedavi Süresi

Estetik diş hekimliği uygulamalarından olan zirkonyum kaplama süresi; uygulama yapılacak diş sayısına ve deformasyon boyutuna, dişlerin ihtiyacı olan diğer tedavilerin uygulanmasına, kaplamaların tasarım ve yapıştırılma aşamalarına göre değişmektedir. İlk muayene sonrasında tedavi planı oluşturulacak ve süreç hakkında bilgi verilecektir.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum diş fiyatları, her kliniğe göre değiştiği gibi her hastaya göre de farklılık içerecektir. Tedavinin büyüklüğü, kullanılacak teknikler, hastanın dişlerindeki kırık ve deformelerin boyutu zirkonyum kaplama fiyatlarını etkileyecektir. Kaplama çeşitleri arasında pahalı uygulamalardan olsa da ekonomik ödeme seçeneklerinin sunulması açısından kullanılabilir.

Porselen Mi Zirkonyum Mu? Zirkonyum Dezavantajları

Zirkonyum kaplama uygulamalarının dezavantajı; diş kökünde ya da diğer dişlere sürtünmeyle deformelere neden olmasıdır. Aşındırıcı etkisinden dolayı rahatsızlık yaratabilmektedir. Dişe entegre edilmesinde de diğer kaplamalara göre zorluk çekilebilmektedir.

Uzun köprülerde kullanılmayan ve metal destekli kaplamalara göre maliyetli olan zirkonyum kaplama, diş ve ağız sağlığı açısından herhangi bir sıkıntı oluşturmamaktadır.

Dişlerinin görünümünden rahatsız olanlara kolaylıkla uygulanabilen zirkonyum kaplama dişler, uzun yıllar güvenle kullanılabilirler.

“Zirkonyum Diş Kaplama ile ilgili diş hekiminden daha detaylı bilgi almak için tıklayın“

Источник: https://www.disteli.com.tr/zirkonyum-kaplama/

Zirkonyum Kaplama Fiyatları 2019 Fiyatları Güncellendi

Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama fiyatları 2019 ile porselen kaplama fiyatları üretim farklılıkları ve hammadde farklıkları ile alakalı farklılık göstermektedir.

Siz de zirkonyum kaplama fiyatları veya porselen kaplama fiyatlarını merak ediyorsanız tdb destekli fiyat hesaplama formu üzerinden sadece kaplama bölümünü işaretleyerek ortalama fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca implant fiyatları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

TDB 2019 Kıymetli Metal Ücreti Hariç Yasal FiyatlarKDV Dahil %8
Veneer Kron ( Zirkonyum Kaplama ) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç* ) 525 TL
Veneer Kron ( Porselen ) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç ) 525 TL
Laminate Veneer ( Seramik ) 1155 TL
Kuron Sökümü 100 TL
Geçici Kuron ( Tek diş ) 130 TL
Tam Seramik Kron ( Metal Desteksiz Porselen ) 1105 TL
Diş Çekimi 145 TL

Zirkonyum Dişin Özellikleri

Son zamanlarda diş hekimlerince sıkça uygulanan zirkonyum kaplama, estetik açıdan doğal dişe en yakın duran restore çeşididir. Metal alt yapılı protez dişlerin yerine günümüzde hem ışığı geçirgenliği açısından hem de daha estetik durması açısından zirkonyum dişler kullanılmaktadır.

Özellikle yeme içme basıncının daha düşük olabileceği ön dişlerde zirkonyum kaplamalar yapılmaktadır. Doku uyumlu olan zirkonyumlar, zamanla renk değiştirme gibi bir durum oluşturmazlar. Zamanla koyu renk alan ve ağız içinde hoş bir görüntü oluşturmayan metal dişler terk edilmeye yüz tutmuş ve yerini zirkonyum kaplamaya bırakmıştır.

Zirkonyumlar ağız içi ve diş bakımı titizlikle yapıldığı takdirde uzun vadeli kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Zirkonyum dişin özellikleri konusunda biraz daha bilgi vermemiz gerekirse, eksik diş ihtiyacında en önemli tedavi yöntemlerinden birisi olan köprü uygulamasının yapılmasına da imkan tanıyan zirkonyumlar, beyaz renk ve tonlarında olduğu için ışığı geçirme ve yansıtma yapısı da doğal diş gibidir.

Zirkonyum Diş Yaşam Kalitemize Etkisi

Hem ağız ve yüz güzellik uyumunu sağlayan dişlerin uzun süreli kullanımı hem de görsel anlamda kişiyi ve çevresindekileri rahatsız etmeyecek şekilde tedavisi günümüzde zirkonyum kaplama dişlerle mümkün olmaktadır.

Modern tıpın gereklerine uyan ve diş tedavisinde hastalara hem sağlam hem estetik diş imkanı sunan farklı nitelik ve kalitedeki materyaller diş eksikliklerini gidermekte ve dişlerle ilgili kaygıları geride bırakmaktadır.

Zirkonyum dişin özellikleri kullanım esnasında daha iyi anlaşılmakta ve hastanın yaşam kalitesini arttırmaktadır. Ayrıca görsel kalitesi baz alındığı zaman zirkonyum kaplama fiyatları oldukça uygun olmaktadır.

Zirkonyum Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Diş etleri ile oldukça uyumlu olan zirkonyum maddesi, diş tedavilerinde oldukça sık bir şekilde kullanılmaya başladı.

Deforme olmuş, kırılmış ya da farklı nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerde zirkonyum kaplamalar hem estetik durma özelliği ile hem de uzun süre kullanılabilirliği ile hastalar tarafından da tercih edilmektedir.

Oldukça sağlıklı bir yöntem olan zirkonyum kaplamalar ortalama beş yıl ila 20 yıl gibi sürelerde ağız içinde kullanılabilmektedir. Kimi hastaların merak ettiği zirkonyum dişlerin ömrü ne kadardır sorusunun cevabı aslında biraz da kişisel olarak verilebilir.

Çünkü kişinin ağız ve diş bakımına verdiği önem, beslenme alışkanlıkları gibi farklı faktörlere bağlı olarak zirkonyumun ömrü değişebilmektedir, ama genel olarak baktığımız zaman 30 yıl kadar gidebildiği görülmektedir. Bu durum göz önüne alındığında zirkonyum kaplama fiyatları uygun fiyatlı bir kaplama çözümüdür.

Eğer ki hasta dişlerin yapımından sonra dişlerini düzenli olarak fırçalar ve dişlerin arasında yemek artığı kalmamasına dikkat ederse hem kendi doğal dişleri hem de yaptırdığı zirkonyum dişleri daha uzun süre kullanabilir.

Aynı zamanda sigara ya da alkol tüketimi, dişlerin gıcırdatılması, dişlerin sıkılması gibi kötü alışkanlıkların terk edilmesi dişlerin ömrü açısından oldukça önemlidir. Zirkonyumdişlerin ömrü ne kadardır sorusu görüldüğü gibi biraz da kişinin alışkanlıklarına bağlı olarak değişmektedir.

Hasta dişlerini düzenli olarak fırçalamaz ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarını devam ettirirse hem sonradan yapılan yapay dişler hem de kişinin kendi dişleri zarar görür ve ağız içinde kayıplar başlar.

Источник: https://www.implantdental.gen.tr/porselen-ve-zirkonyum-kaplama-fiyatlari.html

Zirkonyum Kaplama Nedir? Nasıl yapılır? Avantajları, Fiyatları.

Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda popülerliği gittikçe artan zirkonyum kaplamalar hakkındaki bu yazıyı okurken, dişler kesilirken ağrı duyacak mıyım? sorusuna cevap bulacağınız gibi, ”geçici kaplamalarım ile sigara, alkol içebilir miyim?” benzeri sorularınızın da cevaplarını bulacaksınız. Şimdi daha fazla beklemeden yazımıza geçelim.

Zirkonyum Diş Kaplaması Ne Demektir?

Beyaz renginden, ışık geçirgenliğinden ve dayanıklılığından* dolayı, diş tedavilerinde estetik protez tedavilerine olanak sağlayan, diş hekimliğinde metal üstü porselenden sonra çığır açan bir kaplama çeşididir.

Zirkonyum Kaplama Aşamaları*

*Bizim kliniğimizde yapılan aşamalar olup başka kliniklerde farklılık gösterebilir ama %90 bu şekilde yapılır.

 • Diş preparasyonu sırasında herhangi bir ağrı sızı hissedilmesin diye lokal anestezi yapılır.
 • Kaplama yapılacak olan dişler ufaltılır ve hassas ölçü alınır.
 • Dişler kesilip ölçü alındıktan hemen sonra geçici diş koltuktan kalmadan hazırlanır ve geçici olarak yapıştırılır.
 • Kesilmeyen dişler referans alınarak zirkonyum renkleri seçilir.
 • 3-5 gün sonra zirkonyum kaplamanız gelmiş olur ve gelen gerçek dişiniz genellikle geçici olarak yapıştırılır. Daimi olarak yapıştırılmamasının sebebi bir sorun olduğu zaman hızlı bir şekilde müdahale edebilmektir.
 • Kullanımda sorun yoksa 4-7 gün sonra daimi olarak yapıştırılır.
 • 6 ayda 1 kontrole gelinir. Kaplamalarınızı uzun süre kullanmak için yapılması gerekenleri yakın zamanda burada yazacağız.

Neden Zirkonyum Diş Kaplama? Avantajları nelerdir?

 • Zirkonyum diş kaplamalarının ışık geçirgenliği doğal dişimize çok yakın olduğundan dolayı doğal bir görüntü sağlar ve çok belli olmaz.
 • Diş etleriyle uyumu geleneksel metal üstü porselenlere göre çok iyidir. Metal üstü porselenler diş etilerinde morumsu biz görüntüye sebep olabilirken zirkonyumda böyle bir durum söz konusu değildir.
 • Özellikle ön bölge dişlerinizi yaptırırken zirkonyum yaptırmamız, doğal dişlere en yakın görünümü elde etmenizi sağlayacağı için, zirkonyum diş kaplamaları tercih edilebilir.
 • Biyolojik olarak daha uyumludur. Bazı hastalarımızda metal alt yapılı porselen kaplamalara karşı alerji oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda zirkonyum kaplamalar ilk tercih olmalıdır.
 • Zirkonyum yapılacak olan dişten daha az diş dokusu kesilir. Çünkü geleneksel metal üstü porselenlerde, metalden yansıyacak olan grimsi görüntüyü azaltabilmek ve daha doğal bir görüntü sağlamak için diş dokusu daha fazla kesilir.
 • Estetik kaplama yapılacak olan dişlerde daha az kesim yapıldığı için ayrıca sıcak soğuk hassasiyetin de daha az olması beklenir.
 • Tek diş kaplama yapılacak ise, doğal dişlere olan benzerliğinden dolayı ayırt edilemeyeceği için zirkonyum diş yapılması daha uygun olur.

Tek diş kaplama olur mu? Hangi durumlarda tek diş kaplama olur tıklayın.

Zirkonyum Kaplamaların Dezavantajları?

 • Zirkonyum köprüler çok uzun diş boşluklarının olduğu durumlarda geleneksel metal üstü porselenlere göre daha kırılgan oldukları için tercih edilmez.
 • Geleneksel metal üstü porselenlere göre daha pahalı olmaları.

Zirkonyum Diş Kaplama fiyatları?

Zirkonyum diş fiyatları yaptıracağınız bölgeye göre değişmektedir. ”Bölgeden bölgeye zirkonyum kalitesinde değişim olur mu?” diye soracak olursanız cevabım maalesef ki evet olacaktır. Kaliteli malzeme kullandığına inandığınız 2 yerin arasındaki fiyat farkı da hekimler arasındaki fiyat politikasından kaynaklanabilir:)

Türk Diş Hekimleri Birliğinin tavsiye ettiği ortalama Zirkonyum kaplama fiyatı 1.105,00 TL olup fiyatlar yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı farklılık göstermektedir.

Kliniğimizdeki zirkonyum fiyatlarını öğrenmek için 0553 333 55 30 numaralı telefondan whatsapp veya arama ile ulaşabilirsiniz.

Zirkonyum kaplamanın yapılmadığı durumlar var mı?

Çok uzun boşlukların olduğu, köprü ayağı olacak dişler arasındaki boşluk çok fazla ise zirkonyum diş kaplamaların yapılmasını desteklemiyorum. Böyle durumlarda geleneksel metal üstü porselenleri tercih ediyorum. İlla zirkonyum isteniyorsa implant yapılıp üst yapısı zirkonyum yapılabilir.

Zirkonyum kaplamanın altındaki diş çürür mü?

Kurallarına uyularak yapılan ve düzenli olarak kontrolu yapılan zirkon kaplamaların altındaki dişler çürümez. Ama yapıldıktan sonra kontrolleri aksatılan, bakımı yapılmayan kaplamaların altındaki dişler elinde sonunda çürüyecektir. 

Zirkonyum kaplamadan sonra sigara içebilir miyim?

Maalesef istemesekte, zirkon kaplama yada geleneksel metal üstü porselen kaplamalar yapılmadan önce ve sonra sigara içmenizde bir sıkıntı yoktur.

Zirkonyum ağız kokusu yapar mı?

Kurallarına uyularak yapılan ve evde düzenli olarak bakımı yapılan ( günde 2 kere diş fırçalama, süper floss kullanımı, diş ipi kullanımı vs. ) zirkonyum diş kaplamaları herhangi bir koku yapmaz. Ağzınızda koku oluşumundan şikayetçiyseniz başka durumları değerlendirmelisiniz.

Bu gibi durumlarla çok karşılaşmasakta metal üstü porselene alerjisi olan hastalarımın çoğuna zirkonyum yaptık ve alerji durumunun ortadan kalktığını gözlemledik. Zirkonyum alerjisi metal alerjisine göre hiç yok denecek kadar azdır.

İmplant yaptırdım, Zirkonyum abuntment mı taktırmalıyım yoksa normal mi?

implantlarınız ön bölgede ise, zirkonyum abuntment tavsiye edebilirim. Arka bölgede ise estetik çok önemli olmadığı için zirkonyum abuntment için ekstra bir fiyat ödemenize gerek yoktur.

kaynaklar: wikipedia

Источник: https://hamzakeskin.com/zirkonyum-kaplama-nedir-12477.html

Zirkonyum Diş Kaplama Hakkında Bilgiler

Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda, zirkonyum diş kaplama hakkında biraz daha daha ayrıntılı bilgi vermekle birlikte; “Zirkonyum diş nedir ?”, “Zirkonyum diş nerelerde kullanılır?”, “Avantajları var mıdır?”, “Diş eti ile uyumu nasıldır?”, “Alerji yapar mı?”, “Ağızda metal tadı bırakır mı?” gibi sorulara cevap vermeyi amaçlıyorum. “Estetik olarak zirkonyum diş kaplamalar bize ne kazandırır? Zirkonyum dişlerin temizliği nasıl yapılmalıdır? Ömrü ne kadardır? Zirkonyumlar çıkarılmak istenirse bu mümkün müdür?” gibi sorulara da cevap vermeye çalışacağım.

Bilindiği üzere metal kullanılmadan yapılan diş kaplamaları, daha estetik sonuçlar vermektedir. Metalin olumsuz özellikleri, zirkonyum kaplamalar sayesinde ortadan kaldırılabilmiştir. Özellikle estetik tedavilere ihtiyaç duyulduğunda bu tip, metal içermeyen kaplama ve köprüler tercih edilir.

Dişlerin eğri olduğu durumda ortodonti tedavisi istenmiyor ise diş kaplaması zirkonyum ile yapılabilir. Kalıtsal olarak dişler üzerinde yapı ve renk bozuklukları olduğu durumlarda da diş kaplaması ihtiyacı ortaya çıkar. Bu gibi bir durumda estetik diş kaplama malzemesi olarak zirkonyum tercih edilir.

Renk için kullanılan ilaçlar veya kalıtsal olarak bozuk dişler söz konusuysa ve beyazlatma yöntemleri ile istenilen sonuca ulaşılamıyor ise, dişlerin üzerine kaplama yapılması tercih edilebilir.

Diğer yandan üzerinde aşırı madde kaybı olmuş eski dolgular bulunan dişler veya çekilmiş dişler var ise bunların üzerine de daha iyi çiğnemek ve daha iyi görünmek amacı ile diş kaplamaları yapılabilir.

Zirkonyum’un Estetik Özellikleri

Giderek kullanım oranı artan bir malzeme olan zirkonyum, diş minesini taklit eden en iyi malzemelerden bir tanesidir. Alışılmış porselen köprü veya kaplamalar gibi, içerisinde metal bulunmaz.

Bu nedenle metalin renginden kaynaklanan dezavantajlar meydana gelmez. Metal içeren porselen diş kaplamalarında dişlerin cansız ve yapay göründüğünü biliyoruz.

Estetik diş kaplamalarında böyle bir durum ortaya çıkmaz.

Diş Eti Uyumu

Bir diş kaplamasının en önemli özelliklerinden bir tanesi de o diş eti ile uyumlu olmasıdır. Diş eti ile uyum göstermeyen malzeme -zaman içerisinde- diş eti çekilmesi, diş eti kanaması, diş eti renklenmesi, ağız kokusu gibi problemlere yol açabilir.

Zirkonyum malzemesinin diş eti ile mükemmel uyumu sayesinde hastalar böyle problemler yaşamazlar. Zirkonyum diş kaplama uygulamasının yapım aşamasında, ölçü ve üretim safhalarında bilgisayar destekli tasarım ve üretim aşamaları gerçekleştirilir. Bu sayede yapılan diş kaplama kenarlarının uyumu mükemmel olur.

Diş etine baskı yapan diş kaplamaları, buradaki kan dolaşımını bozarak bölgede kanamaya neden olmaktadır.

Zirkonyum malzemesinin diğer bir özelliği de bakterileri en az tutan malzeme oluşudur. Yapılan araştırmalar, kaplama malzemesi olarak kullanılan zirkonyumun diş minesi ile neredeyse yakın bir özellikte olduğunu göstermiştir.

Metal ve porselen kaplama yaptıranların ağız içlerinde biriken bakterilerin, zirkonyum diş kaplama yaptıranlardan fazla olması nedeniyle; diş eti kenarında enfeksiyon oluşma ihtimalinin fazla olduğu kanıtlanmıştır.

Zirkonyum diş kaplama uygulamaları, hem daha kolay temizlenebilmeleri hem de daha az bakteri tutulmaları nedeniyle tercih edilenler.

Zirkonyum Diş Kaplama Alerji Yapar Mı?

Zirkonyum diş kaplama malzemesinin tamamen biyolojik uyumlu olduğunu biliyoruz. Tıpta ve diş hekimliğinde güvenli bir şekilde kullanılır. Ortopedi ameliyatlarında vücut içerisine yerleştirilen ve yıllarca kullanılan zirkonyum protezler vardır.

Gerek biyolojik oyunları gerekse dayanım güçleri nedeniyle en çok tercih edilen biyomateryallerdir. Zirkonyum diş kaplama malzemeleri hakkında herhangi bir alerji bildirilmemiştir. Oysa porselen metaline karşı sıklıkla alerjik reaksiyonlar görülmektedir. MTL’ye karşı alerji hafif, orta veya şiddetli olabilir.

Hafif veya orta şiddetli alerji, genellikle kısa süre içerisinde fark edilmez. Ancak o bölgede kızarıklık, kaşıntı kanama gibi belirtiler ortaya çıkar. Şiddetli alerji reaksiyonunda ise hastane tablosu oluşur ve en kısa süre içerisinde diş kaplamalarından çıkarılması gerekir.

Zirkonyum ile yapılan diş kaplamalarında, bu tip alerji oluşma olasılığı yoktur. Bu nedenle insan vücudunda güvenle kullanılabilmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Koku Yapar Mı?

Sıklıkla diş kaplama ve köprülerinin koku yaptığı hakkında duyumlar alırız. Bunlar iyi yapılmamış diş köprüsü ve kaplamalardır. Zirkonyum diş, bilgisayar desteği ile yapıldığı için hassas bir çalışmadır. Bu nedenle üretilen kaplama istenilenin birebir aynısıdır. Diş eti kenarına ve gövde bölgelerine baskı yapmaz.

Bu sayede, diş eti sağlığı korunur. Kanama olmadığı için ağız kokusu olmayacaktır. Ancak tabii ki her yemekten sonra kendi dişlerimizi fırçalayarak temizlediğimiz gibi diş kaplama ve protezlerimizin de temizliğini yapmamız gerekir. İyi bir fırçalama olmadan kendi dişlerimiz de ağız kokusu yapacaktır.

Hatta diş fırçalarken dilimizi de fırçalamamız gerekir.

Zirkonyum Diş Kaplama – Rengi Değişir Mi?

En çok Sorulan sorulardan bir tanesi de hep takılan kaplama ve köprülerinin renginde değişiklik olup olmayacağıdır. Zirkonyum kaplamalar, yüksek derecede ısı ile fırına girerler. Bu sayede yüzeyleri parlak bir şekil alır. Dış etkenler karşısında zirkonyum diş kaplama renk değiştirmez. Her zaman ilk günkü gibi kalırlar.

Çay, kahve ve sigara lekeleri oluştuğunda kendi dişlerimizden daha kolay temizlenir. Bu özellikler, zirkonyum diş kaplama uygulamalarının daha çok tercih edilen kaplamalar olmasına neden olmaktadır. Üzerine kaplama veya köprü yapılmış dişler, doğal dişleriniz gibi fırçalanmalıdır. Köprü olan ağızlarda dişsiz bölgeleri arayüz fırçası ile temizlemek gerekir.

İyi temizlenmediğinde, yemek artıklarının kalması zamanla kokuya sebebiyet verebilir.

Düzenli yapacağınız diş hekimi kontrolleri sayesinde ağız kokusu ve diş eti problemleri yaşamazsınız. İyi bir ağız bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolleri sayesinde, zirkonyum diş kaplama uygulaması yaptırdıysanız, bu dişleri doğal dişleriniz gibi kullanabilirsiniz.

Malzemede herhangi bir aşınma veya renk değişikliği ortaya çıkmayacaktır. Ancak zaman içerisinde diş etiniz ve damağınızda şekil farklılıkları oluşabilir. Yaş ile beraber 10 yıl gibi bir süre içerisinde diş eti şekliniz değişir ise kaplamalarınızı yeniletmeniz gerekebilir.

Ancak iyi yapılan ağız bakımı sayesinde diş etinin sorun çıkarmadığı bilinmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Sökümü

Çıkarılması gerektiğinde özel frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Konusunda uzman ve tecrübeli bir hekim zirkonyum diş kaplamalarınızı aşırı kuvvet uygulamadan ve alttaki dişlere zarar vermeden sökebilir.

Diş kaplamasının köprüsü çıkarılırken, aşırı kuvvetler uygulanması diş köküne zarar verebilir. Bu nedenle özel frezler ile kesilerek çıkarılan zirkonyumlar yeniden kullanılamazlar. Yerine yenilerinin yapılması gerekir.

Zirkonyum diş kaplama ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için adresine www.drsertac.com/zirkonyum tıklayabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi …

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz

Источник: https://www.drsertac.com/zirkonyum-dis-kaplama-hakkinda-bilgiler/

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş ve diş sağlığı, günlük hayatta önem verilmesi gereken konulardır. İnsanların birçoğu dişlerin görüntüsünden, yapısından, renginden rahatsız olabiliyor. Farklı diş sorunlarından dolayı insanlar diş operasyonları geçiriyorlar. Günümüzde ise zirkonyum diş kaplama bu sorunlara teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile çözüm olacaktır.

Zirkonyum, doku dostu olmasıyla bilinir ve yüksek gerilme direncine sahiptir. Gren çapının düşük olması ile de diş hekimlerin gözbebeğidir. Diş hekimlerin ihtiyaçlarını karşılayan zirkonyum, estetik, doku uyumu, sağlamlık ve doğallık konusunda günümüzde en yüksek kaliteye sahip bir alaşımdır.

Diğer metallerin aksine zirkonyum hem basınca dayanıklı, hem rengin beyaz ve ışık geçirgenliğinin sahip olması nedeniyle ağız ortamında arka ve ön dişler için en uygun maddedir. Diş sağlığı için, estetik ve güzel dişlere sahip olma hayali için mükemmel bir alternatiftir. Zirkonyum ile teknoloji birleştiğinde ise sonuç görülmeye değerdir.

Teknoloji sayesinde kusursuzca yapılan zirkonyum dişlerle rahatça gülümsemek için hiçbir sebep yoktur.

Kalıtsal yapı renkleşme veya beyazlatma gibi bazı operasyonlardan sonuç alınamayan ileri düzeydeki renkleşmelerde (antibiyotikler, flor gibi) zirkonyum tedavisi uygulanır.

Ayrık dişler, önceden kesilmiş dişler, metal destekli köprü veya kaplama olan, kırık dişlerin düzeltilmesinde de bu tedavi uygulanması önerilir.

Rahatsız olunan daha birçok diş durumlarında; rengi ve yapısı konusunda çarpık ve eğrilik ya da aşırı madde kaybı olan dişlerde en iyi tedavi zirkonyum tedavisidir.

Öncelikle zirkonyum alaşımını tanımak avantajlarını anlamak için en iyi çözümdür. Zirkonyum, metal porselenlerden büyük farkla, estetiksel görünüşü ve ışık geçirgenliğinin yüksek oluşuyla iyi bir alaşımdır. Diş sektöründe iyi bir yöntem olan zirkonyum tedavisinin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Sıcak soğuk hassasiyeti yok denecek kadar az ve ileride gelişmeyeceğini garanti verecek kadar yalıtıcı özelliği vardır.
 • Estetik ve ışık geçirgenliğiyle tanınan zirkonyum ağızda zarif ve doğal görünümüyle memnunluk sağlar. Metal porselenler ne kadar ileri düzeyde dikkatlice yapılmaya çalışılsa da matlık ve yapaylık konusunda yüksek seviyededir. Zirkonyum sadece bu nedenle bile tercih edilesi bir tedavidir.
 • Sağlamlık açısından zirkonyum diş kaplaması tercih edilir. Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırken, zirkonyum hem mekanik hem de kimyasal şekilde dişe tutturulur, dolayısıyla daha sağlam bir yapı elde edilir.
 • Zirkonyumun doğal görünümü dişin yapısına ve rengine en yakın alışım olduğu için diğer kaplamalara göre daha doğal diş görünümüne sahiptir.
 • Diğer metallerin alt yapısının diş etinde koyu renk çizgi oluşturması kaçınılmazken, zirkonyum metal olmadığı için asla koyu renk çizgi oluşturmaz ve estetikte bir numaraya çıkar.
 • Porselen yüzeyinin pürüzsüz oluşu ile sigara ve benzeri sebeplerden dolayı oluşan diş lekeleri ve diş taşı problemleri minimum seviyededir. Ayrıca kahve çay sebebiyle renk değiştirmez.
 • Zirkonyum hiçbir şekilde tat bozukluğu, diş eti problemi ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir alaşımdır.
 • Metal kaplamaların diş etine uyguladığı baskı ve morlukların oluşmasının aksine zirkonyumda tamamen yok olur ve doğal estetik görünüme sahip olunur.
 • Diş ile birleşiminde metal kaplamalar görüntüsü kötü durumda iken zirkonyum kimyasal olarak diş yapısına benzediği için doğal bir görüntü ortaya çıkar.
 • Alerji riskinin minimum seviyesini yine zirkonyuma borçluyuz. Diğer metallerin alerji oluşturma riski çok yüksektir.
 • Diş eti hastalığı olan bireylerde rahatlıkla kullanılır çünkü zirkonyum vücuda en çok uyum sağlayan alaşımdır.
 • Ağız bakımının aksatılmadığı takdirde diş eti problemleri oluşturmaz.

Zirkonyum Diş Kaplamasının Uygulanışı

Teknolojinin gelişimiyle planlamalar bilgisayar ortamında hazırlanır. Zirkonyum diş kaplama için diş kesimi tamamlandıktan sonra üç boyutlu tarayıcılarla sanal ortama aktarılır. İki şekilde tarama işlemi gerçekleşir. Diş kesiminden sonra ağız içini tarayıcı veya kamera yardımıyla görüntü alınır.

Ve bilgisayar ortamında eksiksiz, sorunsuz tasarım yapılır ve üretime geçilir. Diğer yöntem ise bireylerin ağız ölçüsü alındıktan sonra laboratuvarda özel alçılar ile ölçünün aslı elde edilir. Daha sonra sayısal ortama aktarılır. Ve porselen işlenerek laboratuvara gönderilerek zirkonyum porselen diş yapımı bitirilir.

D aha derin açıklamak gerekirse, zirkonyum diş kaplama süresi durumlara göre değişir. Eğer dişiniz sağlıklı, herhangi iltihap veya ödem yoksa yaklaşık bir hafta içerisinde 3 seansta yeni dişlere sahip olursunuz. İlk seansta ağız sağlığı için çürükler tedavi edilir, metal destekli porselenler ağızdan uzaklaştırılır ve ölçü alınır.

Bu seans sonunda bireye geçici diş hazırlanır çünkü o klinikten geçici diş ile çıkması sağlanır. ikinci seansta şekil beğenme işlemi başlar. Hasta ile mumlardan yapılmış dişlerin boyu, dudağa göre orantısı ve diğer ayrıntılara göre oynama yaparak en iyisini ve beğeniye göre değişiklik yapıyor. ikinci seansın sonunda dişlerin şeklini bilerek hasta klinikten ayrılıyor.

Daha sonrasında bu mumlar bilgisayar ortamına kopyalanıp, zirkonyum alt yapının üzerine yapılarak seviye seviye dişler ortaya çıkmış ve hastanın  istediği dişlere kavuşması sağlanıyor.

Zirkonyum diş kaplaması için önemli noktalara değinmekte fayda vardır. Dişlerin estetiksel ve kusursuzluğa yakın olmasını kim istemez, bu yüzdendir ki yüz şekli ile dişlerin uyumu çok önemlidir.

Oval, kare, dikdörtgen yüz şekilleriyle beraber yüz bombesinin diş kaplamada önemli rol oynar, dışa doğru konveks yapıdaki yüz şekline uygun kaplanma hazırlanması gibi. Hastanın cinsiyeti de bu uygulamada yeri büyüktür, daha yumuşak ve yuvarlak hatları bayanlarda, köşeli, keskin kenarlı dişleri erkekler için uygun görülmüştür.

Hastanın ten rengi veya göz rengi de dikkat edilerek tam anlamıyla doğal dişe yaklaşmalıdır. Son aşamada hastanın fikri sorularak herhangi bir şikayette düzenlemeler yapılır. Memnuniyetliğin tasdik edildikten sonra kaplama ağza takılır. Diş yapıştırma da kullanılan ilaçlar kolayca donduğu için diş etini temizlenerek dişler tam oturtulmalıdır.

Bununla ilgili herhangi bir sorunla karşılaştığınızda zaman geçmeden belirtilmelidir. En az yarım saat bir şey çiğnenmemesi gerekir. Sonrasında ise sağlıklı dişlere sahipsiniz.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Gülümserken daha gerçek dişlere sahip olmak için en çok kullanılan ve diş hekimlerin önerdiği zirkonyum, geleneksel porselen kaplamalara göre %40 daha pahalıdır. Yani normalde 500 tl ise zirkonyum için bu bütçe 700 TL’ye kadar çıkar. Tabi dişlerin yapısı, kalınlık ve boyutuna göre bütçe değişiyor.

Sadece maddi olarak düşünürseniz bu sonuçlara bakarak zirkonyum diş kaplamayı kabul etmeyebilirsiniz. Fakat yaptırılan o dişlerle uzun süre gülümsemeyi ve doğal dişlere yakın olması isteğiyle zirkonyum diş kaplama için bütçe ayırmak o kadar zor değildir.

Uzun yıllar kullanmak ve mükemmel derecede kaplamaya sahip olmak için zirkonyum diş kaplama sizin için en uygunudur.

Источник: https://evdesifa.com/zirkonyum-dis-kaplama-nasil-yapilir/

Zirkonyum Diş Kaplama – Kaplama Fiyatları – Meltemdis.com

Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş hekimliği ve diş estetiği noktalarında uzun zamandır altyapı olarak metal olan uygulamalar ve ürünler kullanılmaktaydı. İçeriğinde metal bulunan uygulamaların kullanılması belli ölçüde diş etlerine zarar vermekte ve dişlerin istenilen estetik görünüme kavuşmasında yeterli olamıyordu.

Diş ve diş eti sağlığı ile estetik görünüme yeni bir boyut kazandıran zirkonyum diş kaplama ile bahsettiğimiz bu sorunlar kalıcı olarak çözülmüştür. Ağız içinde metal ürünlerin kullanımının azalması, yerine ışık geçirgenliği ile %100 doğal bir görünüm veren beyaz zirkonyum alaşımın tercihi, özellikle diş görünümünün en önemli olduğu ön dişlerde büyük farklar yaratıyor.

Gülümserken veya diğer insanlarla konuşma esnasında beyaz görünümü sebebiyle hiç bir şekilde fark edilmiyor.

Zirkonyum diş kaplama sıcağa dayanıklı, saydam, beyaz renkli ve ayrıca metale karşı alerjisi bulunan hastalar için oldukça ideal bir tedavi türüdür.

Bu tedavi türünde sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşmamaktadır. Zirkonyum sigara, kahve veya diğer yeme içme alışkanlıklarına bağlı oluşan renklenmeleri en aza indirgemektedir.

Ağızda herhangi bir tat farklılığına veya ağız kokusuna neden olmamaktadır.

Ayrıca ışık geçirgenliğinin yüksek olması metal kaplamalarda yaşanan koyu diş eti renk değişimlerini oluşturmaz. Metal kaplamaların, diş etine yakın yerlerinde diş etinin siyah veya morumsu bir renk alması kaçınılmaz olmakta. Bunun nedeni kullanılan kaplama maddesi ve ışığı geçirgenlik oranıdır.

Bu nedenle zirkonyum dişlerde asla mat veya siyahımsı bir görüntü oluşmaz. Bir çok diş görünüm problemini restore etmek için özel olarak üretilen zirkonyum dişler, diş sağlığı içinde son derece önemlidir.

Bunun nedeni ise zirkonyum dişlerin, diş etleri ile olan muazzam uyumu ve kaplama yapılmış dişlerin etrafındaki diş etlerinde hastalık görülme ihtimali diğer metal kaplama türlerine göre oldukça düşüktür.

Zirkonyum Diş ve Hayat Kalitemize Katkısı

Ağız ve yüz estetiğinin vazgeçilmez unsuru olan diş görünümü ve bu estetiği sağlayan dişlerin uzun yıllar boyunca kullanılması zirkonyum diş kaplama ile başka bir seviyeye taşınmıştır.

Sahip olduğu sağlamlık ve sunduğu estetik görüntü ile zirkonyum, dişlerimizde ki kötü görüntünün restore edilmesini ve tüm görünüş kaygılarının ortadan kalkmasını sağlar.

Zirkonyum diş kaplamasının sağladığı kolaylık ve yaşam kalitesine katkısı kullanım sürecinde çok daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. Hastaların yüz ve dişlerinde yaşanan değişimin hayatlarına pozitif katkısı çok büyüktür.

Zirkonyum Kaplama Neden Yapılır?

Diş hekimliği alanında doğal dişe en yakın sonuçların alındığı ve diş etleri üzerindeki mükemmel uyumu ile zirkonyum oldukça sık kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Renk değişimi diş beyazlatma ile sağlanamayan dişlerde, kırılmış veya deforme olmuş dişlerin düzeltilmesinde, doku kaybı yaşayan dişlerde zirkonyum kaplamalar hem estetik duruşu hemde uzun süre kullanılması sebebiyle hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Zirkonyum dişin ömrünü net olarak verebilecek kişi aslında yine hastadır.

Çünkü ağız ve diş hijyeni, beslenme, diş kontrolleri gibi bir çok faktör bu tedavinin kullanım ömrünü uzatmaktadır. Genel itibariyle 30 yılı aşmış zirkonyum diş kaplama çalışmaları mevcuttur.

Eğer hasta diş bakımını önemser ve dişlerini düzenli fırçalarsa besin artıkları ağız içinde bulunmayacağından dolayı hem doğal hemde zirkonyum dişler korunmuş olacaktır.

Dişlerin sıkılması ve gıcırdatılması gibi alışkanlıklardan vazgeçilmesi, sigara, alkol ve kahve tüketiminin azaltılması diş ömrünü uzatan etmenlerdir.

Hasta, söylenen bu faktörlere dikkat ettiğinde dişlerinin ömrü bir hayli uzun olacaktır.

Kaplama Esnasında Acı Duyulur mu?

Kaplama diş tedavisinde öncelikle zirkonyum uygulanacak diş biraz inceltilir ve ölçü alınır. Bu inceltme 1-2 mm arasındadır. Alınan ölçü laboratuvarlarda diş modeli üzerinde çalışılır. Burada hasta, renk ve modeli uzman doktoru ile belirlemektedir.

Daha sonra hazırlanan kaplamalar inceltilen dişler üzerine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır.  Yapılan bu inceltme ve yapıştırma işlemleri lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için hasta hiç bir acı ve ağrı duymaz. Sıcak ve soğuk diş hassasiyeti de hiç bir şekilde gözlenmemiştir.

Yıllar sonra zirkonyum dişleri değiştirmek istediğinizde bile asla doku kaybı yaşanmamaktadır.

Zirkonyum Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

-Antibiyotik ve flor gibi nedenlerle diş renk değişimlerinin aşırı boyutlarda olduğu ve bu nedenle beyazlatma işlemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır,

-Dişleri bazı nedenlerden dolayı önceden kırılmış veya kesilmiş kişilerde,

-Diastema tedavisinde. (Ayrık dişlerin görünüm olarak düzeltilmesi)

-Ağız içi metal köprü işlemi geçirmiş veya kuron kaplamalara sahip hastalarda,

-Renk değişimine uğramış dolguların restorasyonunda,

-Ortodontik tedaviye alternatif olarak çarpık dişlerin tedavisinde,

-Dolgu yapmanın yeterli olmayacağı aşırı diş kaybı olan hastalarda zirkonyum diş kaplama tedavisi yapılmaktadır.

Tedavi Süreci Ne Kadardır?

Diş kaplama işlemi ileri seviye diş eti çekilmesi veya herhangi bir diş eti problemi bulunmayan hastalarda bir haftada tamamlanmaktadır. Diş eti sorunu olan hastalarda ise bu süre diş etlerinin iyileşme süresine göre değişiklik gösterebilir. Kaplama tedavisinden önce varsa mutlaka diş eti problemlerinin tedavisi yapılmaktadır.

Kaplamalar İmplantlar ile Uyumlumudur?

Zirkonyum diş kaplama ham maddesi olan zirkonyum, implant diş tedavisinde kullanılan titanyum ile sağlıklı bir şekilde örtüşmektedir. İmplant yuvası üzerine yerleştirilen protez kaplama hem diş eti uyumluluğu hemde verdiği görüntü bakımından son derece uyumluluk sağlar.

Neden Zirkonyum Kaplama Önerilir?

-Tercih edilmesindeki başlıca sebeplerden biri ağız içi doku uyumudur. Diş tedavilerinde ve estetik görüntüde aranan uzun ömürlülük zirkonyum ile mümkündür.

-Darbelere karşı yüksek dayanıklılığı, kırılma eşiğinin çok yüksek olması ve bunları kanıtlayan onlarca test ve kullanıcı süreçleri zirkonyumun kalitesini ortaya koymaktadır.

-Altında herhangi bir metal yapısı olmadığı için metal yansıması da yapmamaktadır. Bu şekilde mat veya siyahımsı bir görüntü oluşturmaz.

-Isı yalıtımı konusunda son derece başarılıdır. Sıcak ve soğuğun diğer kaplama cinslerine göre daha az dişe ulaştığı bilinmektedir. Buda hastaların yiyecek veya içecek konusunda kısıtlanmaması anlamına geliyor.

-Kesinlikle alerjik bir yönü bulunmamaktadır. Hatta metal kaplamalara alerjisi olan bir çok hasta için bu tedavi önerilmektedir.

Источник: https://www.meltemdis.com/zirkonyum-dis/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.