Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zirkon kimya terimi olarak, ateşe çok dayanıklı, beyaz renkli ve katı bir bileşik olarak tanımlanmaktadır. Bu katı ve beyaz renkli bileşik insanın ağız diş sağlığını korumada kullanılması tercih edilmiş ve insanlar tarafından da oldukça tercih edilen bir yöntem olma özelliğine de sahip olmuştur.

Zirkonyum diş kaplamada bir zirkonyum dişin görüntüsünü iyileştirebilmek için yapılan en popüler seramik kron türlerindendir. Zirkonyum da uzun ömürlü ve dayanıklı kristal türleri bulunmaktadır.

Zirkonyum kaplamasıyla insan vücudu ve yapısıyla uyumlu olan birden fazla kuvvetli malzemeden yapılmış olan türlerdir. Temel maddesi ise Zirkonyum, yapay eklemlere benzer uygulamalarda kullanılmış, gücü ve dayanıklılığıyla bilinen bir maddedir.

Ayrıca da doğal dişlerden ayırt edilmeyecek kadar da saydam bir görünüme aittir. İnsanın anatomik yapısı, zirkonyumu reddeden ya da ona alerjik bir reaksiyon göstermiş olan tepkiler vermemektedir.

Hastaya zirkonyum kaplamalı tedavi uygulamasıyla aşamalarda hastada muhtemel bir risk korkusu bulunmaz. Metalle desteklenen porselenlerden daha seçilmiştir ve daha fazla güvenli bir seçimdir.

Zirkonyum Tedavisi, Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum tedavisinde daha öncelerden kullanılan metal vb ürünler yerine zirkonyum kullanılır. Zirkonyum diğer farkı ürünlerden farkı olarak, ön dişlerde daha estetik durması ve sağlam olan yapısından dolayı arka dişlerde de rahatlıkla kullanılabilmeleridir.

Metal alerjisi olan hastalar için bir alternatif olarak kullanılan zirkonyum diş kaplaması, porselen dişlere nazaran ışık geçirgenliği daha fazladır.

 Zirkonyum diş genellikle estetik amaçlı yapılmakta ve beyazlatma uygulamalarının bir sonuca ulaşmadığı kişilerde kullanılmaktadır

Zirkonyum Tedavisi Aşamaları

Bu tedavide ilk olarak diş kalıbının çıkartılmasıyla işe başlanır. Ölçüler alındıktan sonra ise dişler kesilir. Üç boyutlu bir şekilde bilgisayara aktarılan Zirkonyum kaplama, CAD CAM denilen sistemle zirkon bloklar hazırlanır ve dişlerin alt yapısı oluşturulur. Zirkonyum oksit bloğa aktarılan dişlere son hali verilir daha sonrasında fırınlama aşamasına geçilir.

Fırınlama sonrasında zirkonyum diş kaplama tedavi aşamasında alt yapılar üzerine uygun renkteki porselenler eklenerek çalışma bitirilir. Zirkonyum kaplama dişlerin üzerine yapıştırılır ve alt yapı provalarında herhangi bir problem yaşanmaması halinde dişlere sabitlenir ve kullanılmaya başlanır.

Zirkonyum diş kaplamasının ömrü, 15-20 sene arasında değişim göstermektedir.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Faydaları ve Avantajları

 • Olağanüstü zor bir durumda kullanılması.
 • Aşınmaya ve eskimelere karşı dayanıklı olmaları.
 • Doğal dişlere çok benzerdir. Zirkonyum diş olduğu asla belli olmaz.
 • Yeteri kadar saydam ve ışığı geçirgen olması.
 • Normal dişlere çürütme ve zarar vermemesi
 • Hiçbir metal olmaması
 • Boyut, şekil ve renk olarak değişik maddeler içermesi
 • Biyo uyumlu şekilde olması.
 • İnsanın yapısı, zirkonyuma alerjik olarak reaksiyonlar göstermemesi
 • Dış etkenlere bağlı olarak renk değiştirmemeleri

Yani iyi bir seçim olacak olan zirkon kaplama, uzun ömürlü, güçlü ve görsel olarak daha çekicidir.

Hasar ya da lekelenme belirtilerini de en aza indirmesi dışında dişin fonksiyonunu korumasında yardımcı olması açısından da çok ideal bir maddedir. Zirkonyum diş yapımının süresi ise 3 seanstır. Ortalama olarak 7 gün içerisinde işlem gerçekleşmektedir.

Zirkonyum Dezavantajları Var mı?

Zirkonyum diş kaplamadaki zararlar, sert ve dayanıklı olması kendi lehine olmak birlikte aleyhine de neden olabilmektedir. Malzeme diş köklerinde veya diğer dişlere sürtünme ile deformelere neden olabilmektedir.

Ayrıca zirkonyum da diş kaplama hastaya entegre edilebilmesi için operasyonu altın kaplama dişlere göre çok daha zor olduğu için bazı hekimler, altın kaplama dişi daha çok tercih ederler. Fakat tıbbi uzmanların ve uzman diş hekimlerin tercihi kuşkusuz bir şekilde zirkon kaplama olur.

Porselen Mi Zirkonyum Mu?

Zirkonyum kaplama uygulamalarının dezavantajların dan bahsederken diğer diş sürtünmelerine bağlı olarak deformelere neden olur ve aşındırıcı etkisinden dolayı rahatsızlık oluşturabilmekte olduğunu anlatmıştık.

Dişe uyum sağlama konusunda ise diğer kaplamalara göre biraz daha zorluk çekilebilmektedir. Zirkonyum köprü olarak uzun köprülerde kullanılmayan ve metal destekli kaplamalara göre ise daha maliyetlidir.

Ancak zirkonyum kaplama diş ve ağız sağlığı açısından herhangi bir sıkıntı oluşturmamaktadır.

Dişlerinin asıl görüntüsünden rahatsız olan kişilerde kolaylıkla uygulanabilen zirkonyum kaplama dişler, zirkonyum kaplamasının ömrü bakımdan ise uzun yıllar güvenle kullanılabilirler. Genellikle doktorunuza göre porselen veya zirkonyum kararını öğrenmeniz daha doğru olur.

Zirkonyum Diş Maliyetli midir?

Zirkonyum kron fiyatlarında büyük ölçülerde yaşanılan ülkeye göre değişmektedir. Diş hekimi deneyimleri ve tedavisi, diş büyüklüğüne yarayan diş teknisyeni gibi çeşitli etkenler göz önünde tutulmaktadır.

Genel olarak da zirkonyum diş fiyatları kaplamaların arasında da en pahalı türlü olduğu da doğrudur.

Ne yazık ki de artan dayanıklılık doğal bir görünümle biyo uyumluluk bir daha kabarık bir fiyat etiketini de yanında getirmektedir.

Zirkonyum Diş Fiyatları 2019

ABD’de fiyatlar birim başına yaklaşık 1000 euro ve İngiltere’de 600 Euro olarak belirlenmektedir. Türkiye de şu an en düşük zirkon kaplama fiyatı 800 TL civarlarındadır. Birden fazla kronlarda tedavi alabilmek için yurt dışından Türkiye’ye seyahat etmeniz sizler açısından daha sağlıklı ve ekonomik olacaktır.

Zirkonyum Kaplama Yorumları

Zirkonyum kullanıcılarının yorumlarını sizler için derledik.

 •  Gerçek dişinizi aslında kaybettiğinizi, olaylar gelişene kadar anlamamanızı sağlayan masum bir isme sahiptir.
 • Ölçüleri alınırken canınız çok yanar ve dişleriniz kesilirken iş çok uzar.
 • Kaplamalarınız hazırlananA kadar geçici yapışkanla yapıştırılmış geçici dişlerle dolaşırsınız. Bu geçici dişler çat çut diye herhangi bir yerde ağzınızın içine düşebilir. Daha güzel olcam derken bir nine ambiyansı oluşturabilirsiniz.
 • Kaplamalarınız yapıldıktan sonra diş etlerinize batar alışana kadar ve acır. Sanki dişinize kaçmış bir sürü şey varmış da çıkarmanız gerekiyormuş gibi diliniz rahat durmaz. Ne yaptığınızın farkında olmadan bir maymun gibi dilinizle kaşınabilirsiniz.
 • Geçiçi kalıp için yaklaşık 2 saat bekledim, bu arada iğne yerlerinin ve açıkta kalan diş etlerinin ağrısını sizlere anlatamam
 • Aynı gün sakın ola kaplama, dolgu, kanal tedavisi yaptırmayın!!
 • Geçici kaplama diş, sabahında diş etime batma yaptığı için(muhtemelen uyurken dişlerimi sıktığım için) sabah kan dolu ağızla uyanmama neden olmuştur. Akabinde acil dişçiye koşup durumu gösterdiğimde geçici kaplamayı alıp diş etine tampon baskıyla kanamayı durdurduk. Bir müddet açık kalacak bakalım. Böyle durumlarda olabiliyor, burdan belirtmek istedim.
 • Dişlerinizi kesmeye yarayan ve sesi bazı insanlarda tuhaf, iç gıcıklayıcı bir etki yaratan o aletin ağzınızın içinde epey vakit geçireceği ve daha kibar bir söylemle dişlerinizi ‘törpüleyecek.’ Çalışıyor veya okuyorsanız süreç biraz zor olabilir. ( hele ki klinik uzaktaysa. 2 otobüs değiştirerek gittim bütün seanslara ve inanılmaz derecede yorucuydu. ) işlem yapılırken ağzınızın sürekli açık olmak zorunda olması çenenizi epey yoruyor. Benim gibi çok tükürük salgılayan biriyseniz ağzınızda ister istemez fazlasıyla tükürük birikiyor. Dişlerinizi kestikten sonra ağzınızı açıp derin bir nefes dahi alamıyorsunuz çünkü donuyormuşcasına bir his oluyor. Uyuşuk olduğundan dolayı dille yapılan tatlı temaslar pek acıtmıyor ama dişinizin yeni halini dilinizle hissedince biraz tuhaf bir hisse kapılıyor insan. Dil vücuttaki en güçlü kas olduğundan o anda yaptığınız temasla dişiniz kırılacakmış gibi hissediyorsunuz. Sizin için hazırlanan geçici kalıpla sizi gönderiyor asıl kalıplar hazır olana kadar ve bu noktada dişçinizin kalitesi ön planda. Çünkü çok kişi duydum o geçici kalıpları düşen. Çok sert şeyler yemediğiniz ve diş fırçalarken sert darbeler yapmadığınız sürece bir sıkıntı olmuyor. O kalıplar çıkarken ufak acılar olabiliyor ama diş kesilirken olanların yanında bu acılar hiçbir şey. Sonrasındaysa asıl kalıpları takmadan şu an adını hatırlayamadığım sağlam bir madde sürüyor içlerine ve tabiri caizse diş köklerinize yapıştırıyor. Kendi adıma; yaptırdıktan sonraki ilk hafta pişmanlıktı çünkü alışmakta zorluk çektim fakat sonrasında çok memnun kaldım hala da öyle. iyi ki yaptırmışım diyorum.
 • Estetik görüntü için kendi dişinizden kesinlikle vazgeçmeyin. Ben bisiklet kazası sonucu 2 dişimi daha sonra kist yüzünden 1 dişimi kaybettim. İmplant düşündüm önce 10 bin gibi bir maliyet çıkardı doktor ve süre olarak da kemik tozu işlemi iyileşme vs ile minimum 6 ay süreceğini söyledi. Bu yüzden kaplamada karar verdim. 2 olan kaplama ve köprü 3 diş kesilerek 3 köprüyle birlikte tekrar kaplama yapıldı. Ağızda sürekli bu büyük parçayı hissediyorum. Toplamda 6 dişlik bir yer. Diş etlerim şişti. Faranjit yüzünden şuan diş etlerime sürekli bir baskı hissediyorum. Ayrıca dişler kesilirken ölçü alınırken vs. iğne yapılmadı. Soğuk soğuk terledim kesim yapılırken.

Источник: https://www.1ciltbakimi.com/zirkonyum-kaplama/

Zirkonyum Diş Kaplama – Kaplama Fiyatları – Meltemdis.com

Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş hekimliği ve diş estetiği noktalarında uzun zamandır altyapı olarak metal olan uygulamalar ve ürünler kullanılmaktaydı. İçeriğinde metal bulunan uygulamaların kullanılması belli ölçüde diş etlerine zarar vermekte ve dişlerin istenilen estetik görünüme kavuşmasında yeterli olamıyordu.

Diş ve diş eti sağlığı ile estetik görünüme yeni bir boyut kazandıran zirkonyum diş kaplama ile bahsettiğimiz bu sorunlar kalıcı olarak çözülmüştür. Ağız içinde metal ürünlerin kullanımının azalması, yerine ışık geçirgenliği ile %100 doğal bir görünüm veren beyaz zirkonyum alaşımın tercihi, özellikle diş görünümünün en önemli olduğu ön dişlerde büyük farklar yaratıyor.

Gülümserken veya diğer insanlarla konuşma esnasında beyaz görünümü sebebiyle hiç bir şekilde fark edilmiyor.

Zirkonyum diş kaplama sıcağa dayanıklı, saydam, beyaz renkli ve ayrıca metale karşı alerjisi bulunan hastalar için oldukça ideal bir tedavi türüdür.

Bu tedavi türünde sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşmamaktadır. Zirkonyum sigara, kahve veya diğer yeme içme alışkanlıklarına bağlı oluşan renklenmeleri en aza indirgemektedir.

Ağızda herhangi bir tat farklılığına veya ağız kokusuna neden olmamaktadır.

Ayrıca ışık geçirgenliğinin yüksek olması metal kaplamalarda yaşanan koyu diş eti renk değişimlerini oluşturmaz. Metal kaplamaların, diş etine yakın yerlerinde diş etinin siyah veya morumsu bir renk alması kaçınılmaz olmakta. Bunun nedeni kullanılan kaplama maddesi ve ışığı geçirgenlik oranıdır.

Bu nedenle zirkonyum dişlerde asla mat veya siyahımsı bir görüntü oluşmaz. Bir çok diş görünüm problemini restore etmek için özel olarak üretilen zirkonyum dişler, diş sağlığı içinde son derece önemlidir.

Bunun nedeni ise zirkonyum dişlerin, diş etleri ile olan muazzam uyumu ve kaplama yapılmış dişlerin etrafındaki diş etlerinde hastalık görülme ihtimali diğer metal kaplama türlerine göre oldukça düşüktür.

Zirkonyum Diş ve Hayat Kalitemize Katkısı

Ağız ve yüz estetiğinin vazgeçilmez unsuru olan diş görünümü ve bu estetiği sağlayan dişlerin uzun yıllar boyunca kullanılması zirkonyum diş kaplama ile başka bir seviyeye taşınmıştır.

Sahip olduğu sağlamlık ve sunduğu estetik görüntü ile zirkonyum, dişlerimizde ki kötü görüntünün restore edilmesini ve tüm görünüş kaygılarının ortadan kalkmasını sağlar.

Zirkonyum diş kaplamasının sağladığı kolaylık ve yaşam kalitesine katkısı kullanım sürecinde çok daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. Hastaların yüz ve dişlerinde yaşanan değişimin hayatlarına pozitif katkısı çok büyüktür.

Zirkonyum Kaplama Neden Yapılır?

Diş hekimliği alanında doğal dişe en yakın sonuçların alındığı ve diş etleri üzerindeki mükemmel uyumu ile zirkonyum oldukça sık kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Renk değişimi diş beyazlatma ile sağlanamayan dişlerde, kırılmış veya deforme olmuş dişlerin düzeltilmesinde, doku kaybı yaşayan dişlerde zirkonyum kaplamalar hem estetik duruşu hemde uzun süre kullanılması sebebiyle hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Zirkonyum dişin ömrünü net olarak verebilecek kişi aslında yine hastadır.

Çünkü ağız ve diş hijyeni, beslenme, diş kontrolleri gibi bir çok faktör bu tedavinin kullanım ömrünü uzatmaktadır. Genel itibariyle 30 yılı aşmış zirkonyum diş kaplama çalışmaları mevcuttur.

Eğer hasta diş bakımını önemser ve dişlerini düzenli fırçalarsa besin artıkları ağız içinde bulunmayacağından dolayı hem doğal hemde zirkonyum dişler korunmuş olacaktır.

Dişlerin sıkılması ve gıcırdatılması gibi alışkanlıklardan vazgeçilmesi, sigara, alkol ve kahve tüketiminin azaltılması diş ömrünü uzatan etmenlerdir.

Hasta, söylenen bu faktörlere dikkat ettiğinde dişlerinin ömrü bir hayli uzun olacaktır.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

En çok karşılaşılan sorulardan biride zirkonyum kaplama fiyatları olmaktadır. Öncelikle fiyatı oluşturan faktörlerin neler olduğunu bilmek gerekiyor.

Diş hekiminin tecrübesi, daha önce yaptığı zirkonyum diş tedavilerinin sayısı, kliniğin teknolojisi ve hijyeni, kullanılan ürünlerin kalitesi, diş büyüklüğü gibi bir çok farklı faktör mevcut. Bu yüzden yapılacak diş sayısını belirtip, detaylı fiyat bilgisini kliniklerden almak doğru oluyor.

Diğer kaplamalara nazaran daha maliyetli oluşu; dayanıklılığı, doğallığı ve kullanım ömrü göz önüne alındığında en iyi tercihlerden biridir.

Kaplama Esnasında Acı Duyulur mu?

Kaplama diş tedavisinde öncelikle zirkonyum uygulanacak diş biraz inceltilir ve ölçü alınır. Bu inceltme 1-2 mm arasındadır. Alınan ölçü laboratuvarlarda diş modeli üzerinde çalışılır. Burada hasta, renk ve modeli uzman doktoru ile belirlemektedir.

Daha sonra hazırlanan kaplamalar inceltilen dişler üzerine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır.  Yapılan bu inceltme ve yapıştırma işlemleri lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için hasta hiç bir acı ve ağrı duymaz. Sıcak ve soğuk diş hassasiyeti de hiç bir şekilde gözlenmemiştir.

Yıllar sonra zirkonyum dişleri değiştirmek istediğinizde bile asla doku kaybı yaşanmamaktadır.

Zirkonyum Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

-Antibiyotik ve flor gibi nedenlerle diş renk değişimlerinin aşırı boyutlarda olduğu ve bu nedenle beyazlatma işlemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır,

-Dişleri bazı nedenlerden dolayı önceden kırılmış veya kesilmiş kişilerde,

-Diastema tedavisinde. (Ayrık dişlerin görünüm olarak düzeltilmesi)

-Ağız içi metal köprü işlemi geçirmiş veya kuron kaplamalara sahip hastalarda,

-Renk değişimine uğramış dolguların restorasyonunda,

-Ortodontik tedaviye alternatif olarak çarpık dişlerin tedavisinde,

-Dolgu yapmanın yeterli olmayacağı aşırı diş kaybı olan hastalarda zirkonyum diş kaplama tedavisi yapılmaktadır.

Tedavi Süreci Ne Kadardır?

Diş kaplama işlemi ileri seviye diş eti çekilmesi veya herhangi bir diş eti problemi bulunmayan hastalarda bir haftada tamamlanmaktadır. Diş eti sorunu olan hastalarda ise bu süre diş etlerinin iyileşme süresine göre değişiklik gösterebilir. Kaplama tedavisinden önce varsa mutlaka diş eti problemlerinin tedavisi yapılmaktadır.

Kaplamalar İmplantlar ile Uyumlumudur?

Zirkonyum diş kaplama ham maddesi olan zirkonyum, implant diş tedavisinde kullanılan titanyum ile sağlıklı bir şekilde örtüşmektedir. İmplant yuvası üzerine yerleştirilen protez kaplama hem diş eti uyumluluğu hemde verdiği görüntü bakımından son derece uyumluluk sağlar.

Neden Zirkonyum Kaplama Önerilir?

-Tercih edilmesindeki başlıca sebeplerden biri ağız içi doku uyumudur. Diş tedavilerinde ve estetik görüntüde aranan uzun ömürlülük zirkonyum ile mümkündür.

-Darbelere karşı yüksek dayanıklılığı, kırılma eşiğinin çok yüksek olması ve bunları kanıtlayan onlarca test ve kullanıcı süreçleri zirkonyumun kalitesini ortaya koymaktadır.

-Altında herhangi bir metal yapısı olmadığı için metal yansıması da yapmamaktadır. Bu şekilde mat veya siyahımsı bir görüntü oluşturmaz.

-Isı yalıtımı konusunda son derece başarılıdır. Sıcak ve soğuğun diğer kaplama cinslerine göre daha az dişe ulaştığı bilinmektedir. Buda hastaların yiyecek veya içecek konusunda kısıtlanmaması anlamına geliyor.

-Kesinlikle alerjik bir yönü bulunmamaktadır. Hatta metal kaplamalara alerjisi olan bir çok hasta için bu tedavi önerilmektedir.

Источник: https://www.meltemdis.com/zirkonyum-dis/

Zirkonyum Kaplama Fiyatları 2019 Fiyatları Güncellendi

Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama fiyatları 2019 ile porselen kaplama fiyatları üretim farklılıkları ve hammadde farklıkları ile alakalı farklılık göstermektedir.

Siz de zirkonyum kaplama fiyatları veya porselen kaplama fiyatlarını merak ediyorsanız tdb destekli fiyat hesaplama formu üzerinden sadece kaplama bölümünü işaretleyerek ortalama fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca implant fiyatları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

TDB 2019 Kıymetli Metal Ücreti Hariç Yasal FiyatlarKDV Dahil %8
Veneer Kron ( Zirkonyum Kaplama ) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç* ) 525 TL
Veneer Kron ( Porselen ) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç ) 525 TL
Laminate Veneer ( Seramik ) 1155 TL
Kuron Sökümü 100 TL
Geçici Kuron ( Tek diş ) 130 TL
Tam Seramik Kron ( Metal Desteksiz Porselen ) 1105 TL
Diş Çekimi 145 TL

Zirkonyum Dişin Özellikleri

Son zamanlarda diş hekimlerince sıkça uygulanan zirkonyum kaplama, estetik açıdan doğal dişe en yakın duran restore çeşididir. Metal alt yapılı protez dişlerin yerine günümüzde hem ışığı geçirgenliği açısından hem de daha estetik durması açısından zirkonyum dişler kullanılmaktadır.

Özellikle yeme içme basıncının daha düşük olabileceği ön dişlerde zirkonyum kaplamalar yapılmaktadır. Doku uyumlu olan zirkonyumlar, zamanla renk değiştirme gibi bir durum oluşturmazlar. Zamanla koyu renk alan ve ağız içinde hoş bir görüntü oluşturmayan metal dişler terk edilmeye yüz tutmuş ve yerini zirkonyum kaplamaya bırakmıştır.

Zirkonyumlar ağız içi ve diş bakımı titizlikle yapıldığı takdirde uzun vadeli kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Zirkonyum dişin özellikleri konusunda biraz daha bilgi vermemiz gerekirse, eksik diş ihtiyacında en önemli tedavi yöntemlerinden birisi olan köprü uygulamasının yapılmasına da imkan tanıyan zirkonyumlar, beyaz renk ve tonlarında olduğu için ışığı geçirme ve yansıtma yapısı da doğal diş gibidir.

Zirkonyum Diş Yaşam Kalitemize Etkisi

Hem ağız ve yüz güzellik uyumunu sağlayan dişlerin uzun süreli kullanımı hem de görsel anlamda kişiyi ve çevresindekileri rahatsız etmeyecek şekilde tedavisi günümüzde zirkonyum kaplama dişlerle mümkün olmaktadır.

Modern tıpın gereklerine uyan ve diş tedavisinde hastalara hem sağlam hem estetik diş imkanı sunan farklı nitelik ve kalitedeki materyaller diş eksikliklerini gidermekte ve dişlerle ilgili kaygıları geride bırakmaktadır.

Zirkonyum dişin özellikleri kullanım esnasında daha iyi anlaşılmakta ve hastanın yaşam kalitesini arttırmaktadır. Ayrıca görsel kalitesi baz alındığı zaman zirkonyum kaplama fiyatları oldukça uygun olmaktadır.

Zirkonyum Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Diş etleri ile oldukça uyumlu olan zirkonyum maddesi, diş tedavilerinde oldukça sık bir şekilde kullanılmaya başladı.

Deforme olmuş, kırılmış ya da farklı nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerde zirkonyum kaplamalar hem estetik durma özelliği ile hem de uzun süre kullanılabilirliği ile hastalar tarafından da tercih edilmektedir.

Oldukça sağlıklı bir yöntem olan zirkonyum kaplamalar ortalama beş yıl ila 20 yıl gibi sürelerde ağız içinde kullanılabilmektedir. Kimi hastaların merak ettiği zirkonyum dişlerin ömrü ne kadardır sorusunun cevabı aslında biraz da kişisel olarak verilebilir.

Çünkü kişinin ağız ve diş bakımına verdiği önem, beslenme alışkanlıkları gibi farklı faktörlere bağlı olarak zirkonyumun ömrü değişebilmektedir, ama genel olarak baktığımız zaman 30 yıl kadar gidebildiği görülmektedir. Bu durum göz önüne alındığında zirkonyum kaplama fiyatları uygun fiyatlı bir kaplama çözümüdür.

Eğer ki hasta dişlerin yapımından sonra dişlerini düzenli olarak fırçalar ve dişlerin arasında yemek artığı kalmamasına dikkat ederse hem kendi doğal dişleri hem de yaptırdığı zirkonyum dişleri daha uzun süre kullanabilir.

Aynı zamanda sigara ya da alkol tüketimi, dişlerin gıcırdatılması, dişlerin sıkılması gibi kötü alışkanlıkların terk edilmesi dişlerin ömrü açısından oldukça önemlidir. Zirkonyumdişlerin ömrü ne kadardır sorusu görüldüğü gibi biraz da kişinin alışkanlıklarına bağlı olarak değişmektedir.

Hasta dişlerini düzenli olarak fırçalamaz ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarını devam ettirirse hem sonradan yapılan yapay dişler hem de kişinin kendi dişleri zarar görür ve ağız içinde kayıplar başlar.

Источник: https://www.implantdental.gen.tr/porselen-ve-zirkonyum-kaplama-fiyatlari.html

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş ve diş sağlığı, günlük hayatta önem verilmesi gereken konulardır. İnsanların birçoğu dişlerin görüntüsünden, yapısından, renginden rahatsız olabiliyor. Farklı diş sorunlarından dolayı insanlar diş operasyonları geçiriyorlar. Günümüzde ise zirkonyum diş kaplama bu sorunlara teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile çözüm olacaktır.

Zirkonyum, doku dostu olmasıyla bilinir ve yüksek gerilme direncine sahiptir. Gren çapının düşük olması ile de diş hekimlerin gözbebeğidir. Diş hekimlerin ihtiyaçlarını karşılayan zirkonyum, estetik, doku uyumu, sağlamlık ve doğallık konusunda günümüzde en yüksek kaliteye sahip bir alaşımdır.

Diğer metallerin aksine zirkonyum hem basınca dayanıklı, hem rengin beyaz ve ışık geçirgenliğinin sahip olması nedeniyle ağız ortamında arka ve ön dişler için en uygun maddedir. Diş sağlığı için, estetik ve güzel dişlere sahip olma hayali için mükemmel bir alternatiftir. Zirkonyum ile teknoloji birleştiğinde ise sonuç görülmeye değerdir.

Teknoloji sayesinde kusursuzca yapılan zirkonyum dişlerle rahatça gülümsemek için hiçbir sebep yoktur.

Kalıtsal yapı renkleşme veya beyazlatma gibi bazı operasyonlardan sonuç alınamayan ileri düzeydeki renkleşmelerde (antibiyotikler, flor gibi) zirkonyum tedavisi uygulanır.

Ayrık dişler, önceden kesilmiş dişler, metal destekli köprü veya kaplama olan, kırık dişlerin düzeltilmesinde de bu tedavi uygulanması önerilir.

Rahatsız olunan daha birçok diş durumlarında; rengi ve yapısı konusunda çarpık ve eğrilik ya da aşırı madde kaybı olan dişlerde en iyi tedavi zirkonyum tedavisidir.

Öncelikle zirkonyum alaşımını tanımak avantajlarını anlamak için en iyi çözümdür. Zirkonyum, metal porselenlerden büyük farkla, estetiksel görünüşü ve ışık geçirgenliğinin yüksek oluşuyla iyi bir alaşımdır. Diş sektöründe iyi bir yöntem olan zirkonyum tedavisinin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Sıcak soğuk hassasiyeti yok denecek kadar az ve ileride gelişmeyeceğini garanti verecek kadar yalıtıcı özelliği vardır.
 • Estetik ve ışık geçirgenliğiyle tanınan zirkonyum ağızda zarif ve doğal görünümüyle memnunluk sağlar. Metal porselenler ne kadar ileri düzeyde dikkatlice yapılmaya çalışılsa da matlık ve yapaylık konusunda yüksek seviyededir. Zirkonyum sadece bu nedenle bile tercih edilesi bir tedavidir.
 • Sağlamlık açısından zirkonyum diş kaplaması tercih edilir. Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırken, zirkonyum hem mekanik hem de kimyasal şekilde dişe tutturulur, dolayısıyla daha sağlam bir yapı elde edilir.
 • Zirkonyumun doğal görünümü dişin yapısına ve rengine en yakın alışım olduğu için diğer kaplamalara göre daha doğal diş görünümüne sahiptir.
 • Diğer metallerin alt yapısının diş etinde koyu renk çizgi oluşturması kaçınılmazken, zirkonyum metal olmadığı için asla koyu renk çizgi oluşturmaz ve estetikte bir numaraya çıkar.
 • Porselen yüzeyinin pürüzsüz oluşu ile sigara ve benzeri sebeplerden dolayı oluşan diş lekeleri ve diş taşı problemleri minimum seviyededir. Ayrıca kahve çay sebebiyle renk değiştirmez.
 • Zirkonyum hiçbir şekilde tat bozukluğu, diş eti problemi ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir alaşımdır.
 • Metal kaplamaların diş etine uyguladığı baskı ve morlukların oluşmasının aksine zirkonyumda tamamen yok olur ve doğal estetik görünüme sahip olunur.
 • Diş ile birleşiminde metal kaplamalar görüntüsü kötü durumda iken zirkonyum kimyasal olarak diş yapısına benzediği için doğal bir görüntü ortaya çıkar.
 • Alerji riskinin minimum seviyesini yine zirkonyuma borçluyuz. Diğer metallerin alerji oluşturma riski çok yüksektir.
 • Diş eti hastalığı olan bireylerde rahatlıkla kullanılır çünkü zirkonyum vücuda en çok uyum sağlayan alaşımdır.
 • Ağız bakımının aksatılmadığı takdirde diş eti problemleri oluşturmaz.

Zirkonyum Diş Kaplamasının Uygulanışı

Teknolojinin gelişimiyle planlamalar bilgisayar ortamında hazırlanır. Zirkonyum diş kaplama için diş kesimi tamamlandıktan sonra üç boyutlu tarayıcılarla sanal ortama aktarılır. İki şekilde tarama işlemi gerçekleşir. Diş kesiminden sonra ağız içini tarayıcı veya kamera yardımıyla görüntü alınır.

Ve bilgisayar ortamında eksiksiz, sorunsuz tasarım yapılır ve üretime geçilir. Diğer yöntem ise bireylerin ağız ölçüsü alındıktan sonra laboratuvarda özel alçılar ile ölçünün aslı elde edilir. Daha sonra sayısal ortama aktarılır. Ve porselen işlenerek laboratuvara gönderilerek zirkonyum porselen diş yapımı bitirilir.

D aha derin açıklamak gerekirse, zirkonyum diş kaplama süresi durumlara göre değişir. Eğer dişiniz sağlıklı, herhangi iltihap veya ödem yoksa yaklaşık bir hafta içerisinde 3 seansta yeni dişlere sahip olursunuz. İlk seansta ağız sağlığı için çürükler tedavi edilir, metal destekli porselenler ağızdan uzaklaştırılır ve ölçü alınır.

Bu seans sonunda bireye geçici diş hazırlanır çünkü o klinikten geçici diş ile çıkması sağlanır. ikinci seansta şekil beğenme işlemi başlar. Hasta ile mumlardan yapılmış dişlerin boyu, dudağa göre orantısı ve diğer ayrıntılara göre oynama yaparak en iyisini ve beğeniye göre değişiklik yapıyor. ikinci seansın sonunda dişlerin şeklini bilerek hasta klinikten ayrılıyor.

Daha sonrasında bu mumlar bilgisayar ortamına kopyalanıp, zirkonyum alt yapının üzerine yapılarak seviye seviye dişler ortaya çıkmış ve hastanın  istediği dişlere kavuşması sağlanıyor.

Zirkonyum diş kaplaması için önemli noktalara değinmekte fayda vardır. Dişlerin estetiksel ve kusursuzluğa yakın olmasını kim istemez, bu yüzdendir ki yüz şekli ile dişlerin uyumu çok önemlidir.

Oval, kare, dikdörtgen yüz şekilleriyle beraber yüz bombesinin diş kaplamada önemli rol oynar, dışa doğru konveks yapıdaki yüz şekline uygun kaplanma hazırlanması gibi. Hastanın cinsiyeti de bu uygulamada yeri büyüktür, daha yumuşak ve yuvarlak hatları bayanlarda, köşeli, keskin kenarlı dişleri erkekler için uygun görülmüştür.

Hastanın ten rengi veya göz rengi de dikkat edilerek tam anlamıyla doğal dişe yaklaşmalıdır. Son aşamada hastanın fikri sorularak herhangi bir şikayette düzenlemeler yapılır. Memnuniyetliğin tasdik edildikten sonra kaplama ağza takılır. Diş yapıştırma da kullanılan ilaçlar kolayca donduğu için diş etini temizlenerek dişler tam oturtulmalıdır.

Bununla ilgili herhangi bir sorunla karşılaştığınızda zaman geçmeden belirtilmelidir. En az yarım saat bir şey çiğnenmemesi gerekir. Sonrasında ise sağlıklı dişlere sahipsiniz.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Gülümserken daha gerçek dişlere sahip olmak için en çok kullanılan ve diş hekimlerin önerdiği zirkonyum, geleneksel porselen kaplamalara göre %40 daha pahalıdır. Yani normalde 500 tl ise zirkonyum için bu bütçe 700 TL’ye kadar çıkar. Tabi dişlerin yapısı, kalınlık ve boyutuna göre bütçe değişiyor.

Sadece maddi olarak düşünürseniz bu sonuçlara bakarak zirkonyum diş kaplamayı kabul etmeyebilirsiniz. Fakat yaptırılan o dişlerle uzun süre gülümsemeyi ve doğal dişlere yakın olması isteğiyle zirkonyum diş kaplama için bütçe ayırmak o kadar zor değildir.

Uzun yıllar kullanmak ve mükemmel derecede kaplamaya sahip olmak için zirkonyum diş kaplama sizin için en uygunudur.

Источник: https://evdesifa.com/zirkonyum-dis-kaplama-nasil-yapilir/

Anasayfa

Zirkonyum Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Estetik Diş Tedavileri ve İmplant Diş Modern diş tedavileri hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz? Makalaler bölümünden yazıları takip edin veya Hizmetler bölümünden size uygun hizmeti ayrıntıları ile inceleyiniz.

  7/24 WHATSAPP: 0549 347 43 47 (TIKLA KAYDET)

Her geçen gün yeni malzeme ve tedavi yöntemlerinin uygulandığı diş hekimliği alanında hepimizin bir takım ihtiyaçları olmaktadır. Yeni tedavi yöntemlerini kulaktan dolma bilgiler ile öğrenmek yerine işin uzmanından dinleyerek öğrenmek en iyi yöntem olacaktır.

Bu yazıda size modern estetik diş kaplama yöntemlerinden bir tanesi olan zirkonyum diş kaplama hakkında Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’dan aldığım bilgiler doğrultusunda size faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.

Ağzınızda daha önceden yaptırdığınız eski diş kaplamalarınız olabilir. Belki de daha önce zirkonyum diş kaplama yaptırmış ve memnun kalmamış olabilirsiniz. Henüz ilk defa diş kaplaması yaptıracak iseniz aslında şanslı gruba giriyorsunuz. Çünkü iyi bir başlangıç yapmak üzeresiniz.

Uzun ömürlü ve sağlıklı diş kaplama yöntemi olan zirkonyum diş eski yıllarda yapılan metal alt yapılı porselen diş kaplamalarına göre büyük avantajlar sağlamaktadır.

Bu yazıda da zirkonyumun diğer kaplama yöntemlerine göre üstünlüklerini yani avantajlarını öğrenip iyi bir zirkonyum diş kaplama yaptırabileceğiniz yer bulacaksınız.

Kimlerin diş kaplama yaptırmaya ihtiyacı oluyor?

Eski diş kaplaması olanlar,

Dişlerinde illerlemiş çürük olanlar,

Kanal tedavisi yapılan dişler,

Çekilmiş diş boşluklarının doldurulması için,

İmplant yapılmış hastalarda implant üstü kaplama olarak,

Dişte çatlak veya kırık olması durumunda diş kaplama ihtiyacının doğduğunu biliyoruz. Kaplamaların kendi dişlerimiz gibi görünebilmesi için malzeme olarak diş ile benzer özellikte malzemeler kullanılması gerekir. Yakın bir geçmişe kadar porselen diş kaplamalar yaygın bir şekilde kullanılmaktaydı.

Ancak porselenin dayanıklılığını arttırmak amacıyla altında kullanılan metal biyolojik ve estetik olarak sorun yaratan bir malzeme oldu. Özellikle diş eti kenarında renk değişikliği yapmasın porselen diş kaplamalarında en büyük olumsuz özelliklerinden birisi olmuştur.

Bu nedenle estetik görüntünün bozulması ve yapay koyu renkli bir dişeti ortaya çıkması insanları son derece rahatsız etmektedir. Bunun dışında kullanılan metali karşı alerji olmasın bazı insanlar için bu tedavinin kabusa dönüşmesine neden olabilmiştir. Önemli diğer bir dezavantaj da metalin rengi olmuştur.

Metal üzerini kapatarak diş rengi elde etmek amacı ile metalin üzerine opak adı verilen bir tabaka sürülür. Bu tabaka ve metalin kalınlığı üzerine gelen seramik ile birlikte dişin ağızda büyük olmasına neden olur.

Günümüzde diş hekimliğinde kullanılan zirkonyum köprüler ve kaplamalar son derece dayanıklı malzemelerdir. Ağzın herhangi bir yerinde rahatlıkla kullanıla bilirler. Zirkonyum kur onlar ön dişlerin ısınma basıncını ve arka dişlerin çiğneme kuvvetlerine karşı yeterli dayanıklılığı sahip kaplamalardır.

Zirkonyum ile yapılan kaplama ve diş köprülerinin görünüşü doğal dişleri çok yakın olur.

İyi bir ağız içi hazırlığı ve ölçü sonrasında laboratuvarda kullanılan kaliteli malzemeler, becerikli bir teknisyenin elinden çıkan iş ile birlikte neredeyse kendi dişiniz gibi estetik görüntü veren bir sonuç sağlayacaktır. Zirkonyum malzemesi biyolojik olarak vücut ile uyum sağlamaktadır.

Alerji oluşturmazlar. Diş eti ile birleştikleri bölgede doğal diş gibi diş etinden çıkış profili oluşur. Hazırlanan kaplama veya köprüler ağızdaki diş veya implant üzerine yapıştırıcı siman ile sabitlenirler.

Zirkonyum malzeme kullanılarak üretilen diş kaplama günlük kullanımda yıpranma, aşınma, renk değişikliğine dayanabilen bir malzemedir. Zirkonyum kullanılarak yapılan kaplamaların hepsi doğal renk vermektedir.

Alt yapıda dayanıklılık sağlayan bu malzeme üzerine koyulan estetik porselen ile birlikte kendi dişinizin şeklini rengini ve yüzey özelliklerini birebir taklit edebilmektedir. Özellikle ön diş bölgesinde estetiğin daha çok önem kazanması bu bölgede hiç tereddüt yaşamadan hastaların zirkonyum diş kaplamayı tercih etmesine sebep olmuştur.

Çünkü malzeme ışığı doğal diş gibi yansıtır. Metal gibi ışığı engelleyerek koyu bir renk oluşmasını sağlamaz. Yapılan diş kaplamaları içerisine koyulan siman ile ağızda sabitlenir.

Zirkonyum malzeme oksitlenmesi. Kullanılan porselen metalik Kuran’ın etrafında görebileceğimiz normal siyah dişeti çizgisi oluşturmaz. Kullanılan güçlü porselen malzemeden dolayı kırık oluşmaz. Diğer diş kaplamalar da hissedebileceğiniz İleri derecede sıcak soğuk hassasiyeti normal olarak zirkonyum kaplamalar da olmayacaktır.

Diş Hekiminde dişlerin hazırlanma aşaması:

Estetik görünümlü ve diş ile tam uyumlu zirkonyum kaplama yapmak için bir takım prosedürler uygulamak gerekir. Zirkonyum kaplamaların doğal dişiniz ile aynı olabilmesi için üzerine kaplama yapılacak dişin bir miktar aşındırılması gerekmektedir.

Diş ekimi bu işlemi ağızda anestezi yaparak gerçekleştirir. İşler daha önceden kaplama yapıldı ise diş kaplaması söküldüğünde bazı düzeltmeler yapıldıktan sonra ağız hazırlığı tamamlanır.

Klinik aşaması tamamlanan dişlerin üzerinden hekim ölçü alır ve bu ölçüyü laboratuvara gönderir.

Источник: https://www.zirkonyum.istanbul/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.