Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

içerik

Zona Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Zona hastalığı, özellikle ilerleyen yaşla birlikte, suçiçeği hastalığına sebep olan virüsün latent yani uyur halden tekrar aktif hale gelmesi ile ve ortaya çıkar.

Ciltte kaşıntılı kızarıklıklarla kendini gösteren zona, kontrol altında tutulmazsa hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Görme ya da işitme kaybı gibi semptomlara neden oluyorsa vakit kaybetmeden tıbbi müdahalede bulunulması gerekir.

Zona Hastalığı Nedir?

Zona hastalığı, suçiçeği hastalığına sebep olan varicella zoster virüsünün (VZV) neden olduğu bir enfeksiyondur. Suçiçeğine bağlı enfeksiyon bitse bile, varicella zoster virüsü, zona hastalığı olarak nüksetmeden önce sinir sisteminde yıllarca inaktif şekilde kalabilir.

Bir diğer adı da herpes zoster olan bu viral enfeksiyonda deride, ağrı ve acıya neden olan kızarıklıklar meydana gelir. Zona genel olarak gövdede, boyunda ya da yüzde su toplayan küçük kabarcıklar olarak kendini gösterir. Çoğu vakada zona belirtileri iki üç hafta içerisinde kaybolur.

Hastalığın nüksetmesi nadiren görülür ancak Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde her üç kişiden birinde zona hastalığı görülmektedir.

Zona Neden Olur?

Varicella zoster virüsünden kaynaklanan zona, suçiçeği hastalığı geçirmiş herkeste görülebilir. Ancak suçiçeği geçiren herkes hayatının bir evresinde zona hastalığına yakalanacak diye kesin bir kaide yoktur.

Sinir sisteminde uzun süre uyku durumunda kalan bu virüs birden aktif hale gelerek zona hastalığına sebep olur. Virüsün aktif hale gelmesinin sebebi bilinmese de ilerleyen yaşa bağlı olarak zayıflayan bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale gelmesinden kaynaklandığı düşünülür.

Bunun nedeni, zona hastalığının yaşlılarda gençlere kıyasla daha yaygın görülmesidir.

Varicella zoster, herpes virus grubu adı verilen bir aileye mensuptur. Bu virüsler, uçuğa ve genital iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu nedenle zona, herpes zoster olarak da isimlendirilir. Ancak zona ve suçiçeğine sebep olan virüsle uçuk ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara sebep olan virüs aynı değildir.

Peki zona hastalığı bulaşıcı mıdır? Zona hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir ancak hastayla, özellikle de hastanın yara oluşan bölgeleriyle fiziksel temasta bulunmak, eğer kişi daha önce suçiçeği rahatsızlığı geçirmemişse suçiçeği bulaşmasına neden olabilir. Fakat kişi çocukluğunda suçiçeği geçirmiş ya da aşı olmuşsa herhangi bir bulaşma söz konusu olmaz.

Zona başlangıcında hissedilen semptomlar genelde ağrı ve yanma hissidir. Zona nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı çoğunlukla ciltte hassasiyet ve ağrı hissidir. Ağrı hissi vücudun tek bir bölgesinde küçük alanlarda meydana gelir. Bu alanlarda oluşan kızarıklıklarla birlikte;

 • İrin ya da su dolu kolay patlatılan kabarcıklar
 • Omurga ya da gövdenin tamamında görülen isilik
 • Kulaklarda ve yüzde isilik
 • Kaşıntı gözlemlenir.Bazı hastalarda, acı ve kaşıntılı kızarıklıklar haricinde de belirtiler görülebilir. Bunlar:
 • Ateş
 • Üşüme
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Kaslarda zayıflık olarak sıralanabilir.

Zona, nadiren daha ciddi ve tehli belirtiler de gösterebilir

 • Tedavi edilmezse kalıcı hasara sebep olabilen gözde kızarıklık ya da acı,
 • Ramsay Hunt sendromunun belirtileri olabilen işitme kaybı ya da tek kulakta katlanılamaz ağrı, baş dönmesi, dilde tat kaybı,
 • Derinin kızarıp şişmesine ve dokunulduğuna acıya sebep olan bakteriyel enfeksiyonlar zona hastasında gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı ve kalıcı hasar oluşumuna izin verilmeden gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Zona Bulaşıcı mıdır?

Bu hastalık ile ilk merak edilen sorulardan biri de Zona bulaşıcı mıdır? Eğer daha önce suçiçeği geçirdi iseniz Zona bulaşıcı değildir. Zona yaralarına dokundu iseniz ve suçiçeği geçirmediyseniz o zaman bu hastalık size suçiçeği olarak bulaşabilir.

Evvelinde suçiçeği geçirmiş veya suçiçeği aşısı olduysanız zona hastalığı size bulaşmaz. Halkın %90 oranında çocukluk döneminde suçiceği yaşandığı için zona virüsü zaten bulunmaktadır. Gebelik döneminde yaşanan Zona hastalığının bebeğe etkisi olmaz.

Zona Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu vakada zona hastalığının neden olduğu kızarıklıklar ve iltihaplı kabarcıkların fiziksel muayenesi teşhis koymak için yeterlidir.

Eğer fiziksel muayene teşhis koymak için yeterli olmazsa, deriden ya da iltihaplı kabarcıklardan steril bir bez vasıtasıyla sıvı örneği alınarak laboratuvara gönderilir.

Burada uygulanacak testler sonucunda kişide varicella zoster virüsü olup olmadığı anlaşılır ve tedavi yöntemi belirlenir.

Zona hastalığına yakalanan pek çok kişi, halk arasında yaygınlaşan efsanelerden etkilenerek cilt kanseri olduğunu düşünür. Ancak zona hastalığının kanserle ilişkisini gösteren tek bir çalışma bulunmamaktadır.

Bu nedenle zonayı kanserle bağdaştırmak mümkün değildir.

Ancak, bağışıklık sistemindeki zayıflıktan kaynaklanan bir hastalık olmasından dolayı zona, diğer pek çok enfeksiyonda olduğu gibi vücudun dış etkenlere karşı zayıfladığının bir sinyalidir.

Kanser mitiyle birlikte yayılan korkulardan biri de “zona hastalığı öldürür mü?” sorusudur. Bu konuyla ilgili araştırma yapan bir İngiliz üniversitesi, zona hastalığı bulunan 67.

000 kişinin bir kısmının aynı yıl içerisinde kalp krizi ve felç geçirdiğini tespit etmiştir.

Bu iki durumun zona hastalığıyla net bir bağlantısı bulunmasa da enfeksiyonun organları etkilediği bilindiğinden, dikkat edilmesi ve ilerlemeyi yavaşlatıcı bir tedavinin uygulanması gerekir.

Zona Nasıl Tedavi Edilir?

Zona nasıl geçer? Bu hastalık için, hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak zonanın ilerleyişini yavaşlatan, virüsü baskılayan haplar ve kremlerle, hastanın semptomların yarattığı rahatsızlıklardan minimum düzeyde etkilenmesi sağlanır. Zona hastalığında;

 • Ağrıyı azaltmak ve tedaviyi hızlandırmak için asiklovir ya da famsiklovir etken maddeli ilaçlar
 • Şişkinliği ve ciltteki hassasiyeti gidermek için ibuprofen etken maddeli anti-inflamatuvar ilaçlar
 • Kaşıntıyı azaltmak için difenidramin etken maddeli antihistaminik ilaçlar kullanılarak semptomlar hafifletilir.

İlaçlar haricinde zona hastalığına yakalanan kişilerin evde uygulayabileceği yöntemler de mevcuttur. Bunlar:

 • Bol bol dinlenmek
 • Kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmak için yara oluşan bölgelere soğuk kompres uygulamak
 • Kaşıntıyı dindirmek için kalamin losyonu sürmek
 • Jel haldeki yulaf ezmesiyle banyo yapmak şeklinde sıralanabilir.

Zonaya bağlı belirtiler, etken maddeye bağlı olarak genellikle birkaç hafta içerisinde sona erer ve nadiren nükseder. Ancak 10 gün içerisinde hastalığın yarattığı rahatsızlıklarda bir azalma olmadıysa doktorunuzla görüşmelisiniz. Vücudunuz etken maddeye karşı direnç gösteriyor olabilir.

Hamilelikte Zona Hastalığı Görülür Mü?

Yaygın olmamakla birlikte hamilelik sırasında zona hastalığına yakalanmak mümkündür. Eğer, suçiçeği hastası bir kişiyle temas ettiyseniz ve daha önceden aşı olmadıysanız ya da bu hastalığı geçirmediyseniz sizin de bu enfeksiyona yakalanma ihtimaliniz yüksektir.

Hamileliğin evresine bağlı olarak suçiçeği hastalığına yakalanmak bebekte kalıtsal hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle, hamile kalmaya çalışan kadınların eğer suçiçeği hastalığı geçirmedilerse, hamilelikten önce aşı olmaları hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için son derece önemlidir.

Gören telefonuna sarıldı! Temmuz ayında şaşırtan manzaraÜlser Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Romatizma Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: //www.mynet.com/zona-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221887-mykadin

Zona Nedir? Zona Hastalığı Bulaşıcımı? Zona Belirtileri ve Tedavisi

Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Zona hastalığının belirtilerinin ne olduğu kişiler arasında en fazla merak edilen konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu hastalık genellikle insanın bacak ve yüz derisinde yer alan mikroplu bir deri hastalığıdır. Herpes Zoster olarak da bilinmektedir. Halk arasına gece yanığı hastalığı olarak da bilinir.

Suçiçeği hastalığına sebep olan virüs ile aynı virüs tarafından kaynaklanan bir hastalıktır.

Bu virüsün adı varicella zoster’dır. Tuhaf görünümü ve ciltte kaşıntı, kızarıklık, batma hissi gibi istenmeyen etkileri sebebi ile insanlar Zona hastalığı nedir neden olur sorusunu daha sık sormaya başlamışlardır.

Bu hastalığın teşhisi ve tedavisi için uzman bir hekime gitmek şarttır. Sinir iltihaplanmasından kaynaklanan bu hastalık, kişilerin kendi çabaları ile iyileştirebilecekleri bir hastalık değildir.

Aynı zamanda kişilerin iyileşme amaçları ile uyguladıkları bazı tedavi yöntemleri yüzünden hastalıkların belirtileri ilerleyerek hastalık daha da kötü bir hale gelebilir. Bu nedenle de kişiler doktorlarına danışmadan önce hiçbir tedavi yöntemi uygulamamalıdırlar.

Zona Hastalığı Nasıl Oluşur?

Zona hastalığı nedir tedavisi nasıl yapılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Tedavi yöntemlerini açıklamadan önce bu hastalığın ne olduğundan ve nasıl oluştuğundan bahsetmek faydalı olacaktır.

Belirttiğimiz gibi bu hastalığa sebep olan virüs zoster adı verilen bir virüs. Ve bu virüs çocuk döneminde suçiçeği olan kişilerin vücutlarına giriyor ve uyuyor. İleri’ki yaşlarda ise kendisini zona hastalığı olarak gösteriyor.

Sinir köklerinde çocukluk döneminde vücuda girmesi ile kendini uyku moduna alan virüs, vücut zayıfladığı an kendisini göstermeye başlıyor.

Zona Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi zona hastalığında da uygun ortam oluşmadan hastalık gerçekleşmiyor. Zona hastalığına sebep olan virüs yıllar boyunca kendisini uyku modunda tutabiliyor.

Bunun sebebi uygun ortamın oluşmasını beklemesidir. Örneğin bağışıklık sistemi zayıflarsa, zona hastalığı meydana gelebiliyor.

Bununla birlikte grip, nezle, diğer enfeksiyonlar gibi hastalıklar zona hastalığını tetikliyor.

Zona Hastalığı Nedir?

Zona hastalığı virüsten kaynaklı olarak oluşan ve değişik tipleri olan bir deri hastalığıdır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin ciltleri kaşıntılı olur, döküntüler meydana gelir ve ağrı belirtilere eşlik eder. Zonaya sebep olan virüsün sinir yolları ile deriye ulaştığı bilinmektedir.

Vücudun bazı bölgelerinde görülme olasılığı şiddetli iken, dirsek gibi bölgelerde zona nadir olarak görülmektedir. Deride kendini kabarcıklar şeklinde gösterir. Birkaç hafta kadar sonra deride yer alan kabarcıklar patlar ve yerini kabuklanmış yaralar alır. Kimi zaman hastaların ateş şikayetleri de olmuştur. Sinirlerin zarar gördüğü durumlarda kişilerin ağrı şikayetleri de olabilmektedir.

Zona Hastalığına Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

Temel neden olarak su çiçeğinin geçirilmesine neden olan virüsün olduğunu ve bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğunu belirtmiştik. Bu sebeplere ilaveten daha nadir olarak zona hastalığına sebep olan nedenler de bulunmaktadır. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

 • Dengesiz beslenme,
 • Kanser,
 • Yaşlılık,
 • Stres ve depresyon,
 • Aşırı yorgunluk ile bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • İlaç kullanımı gibi nedenlerin de zona hastalığı için uygun ortam oluşturduğu bilinmektedir.

Zona Tedavisi için Zona Aşısı

Zona hastalıklara ne iyi gelir? Diye merak eden kişiler için aşı seçeneği mevcuttur. Fakat aşı yalnızca bu hastalık ile daha önce mücadele etmemiş olan kişiler için etkili olacaktır. Bu nedenle genellikle yetişkinlerde bu aşı tedavi yöntemi olarak işlemez.

Çocuklarda ise etkili bir tedavi yöntemidir. Zona aşısı ise etkisini 5 seneye kadar gösterebiliyor. Belirli yaşın üzerindeki kişilere mutlaka zona aşısı yapmaları öneriliyor. Özellikle 60 yaşın üzerindeki kişiler mutlaka zona aşısı olmalıdırlar.

Kimler Zona Aşısı Olmamalıdır?

Daha önce de belirtildiği üzere daha önce zona virüsüne maruz kalmış kişilerde zona aşısı etkili olmaz. Çoğu yetişkinlerde bu aşının işe yaramama sebebi budur. Bununla birlikte bazı insanlara zona aşısı olmaları özellikle önerilmemektedir. Bu kişiler;

 • Bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişiler,
 • Kanser tedavisi gören kişiler,
 • Steroid tedavisi uygulayan kişiler.

Bu kişilere zona aşısı önerilmemesinin sebebi aşının içerisindeki canlı virüslerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıdır.

Zona Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halk arasında Zona hastalığı öldürürmü gibi sorular sıkça sorulduğundan bu hastalığın tedavisi de insanlar arasında daha sık merak edilir olmuştur. Genellikle tedavi yöntemi olarak ağızdan alınan antiviraller kullanılır. Bu hastalığın tedavi edilmesinde B vitamini takviyesi yapmak son derece önemli olduğundan, doktorunuz size b vitamini takviyeleri de verebilir.

Zona Hastalığı Tehli bir Hastalık mıdır?

Zona hastalığı tehli midir diye sorduğunuzu sorar gibiyiz. Hastalığın sebep olduğu can sıkıcı ağrılar genellikle hastalığın daha ciddiye alınmasına ve daha tehli olduğunu düşündürmektedir. Hastalıkların tümü tedavi edilmediği durumlarda elbette tehlidir.

Zona hastalığı için de diğer hastalıklar için de durum aynıdır. Eğer zona hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız, zaman kayıp etmeden doktorunuz ile iletişime geçmeli ve tedavi olmalısınız. Doktora giderek düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmanız da zona ve diğer hastalıkların önlenmesi için son derece önemlidir.

Zona Tanısı Hastalara Nasıl Konulur?

Zona hastalığı görüntüsünden kolaylıkla anlaşılabilecek bir hastalıktır. Bu nedenle tanı koymak çok zor olmaz. Hasta kişilerin ciltlerinde için sarımsı renkte sıvılar bulunan, küçük kabarcıklar vardır. Bu kabarcıklar minik minik ve derinin bir kısmında yuvalanmış görüntüsü verir.

Hasta kişiler doktora gittiklerinde genellikle derilerinin özellikle kabarcık olan yerlerinde kaşıntı olduğundan şikayet ederler. Kaşıntı ile beraber tipik olarak bazı hastalar ağrılarının olduğundan yakınırlar. Bu hastaların sinirlerinin zarar gördüğünü ve bu nedenle ağrı yaşadıklarını tahmin etmek zor değildir. Ağrıları olan hastalara genellikle doktorlar b vitamini takviyesi yapmaktadır.

Zona Diğer Hastalıklara Sebep Olan Sinsi bir Hastalık mıdır?

Özellikle ağrı konusu bu hastaların kafalarını karıştırmakta ve Zona hangi hastalığın habercisi diye sormalarına sebep olmaktadır.

Oysa ki bu durum başlı başına bir hastalıktır, başka bir hastalığın varlığına işaret etmemektedir. Fakat zona hastalığının bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Yani bağışıklık sistemi zayıf olan bir kişi iseniz, zona da başta olmak üzere pek çok hastalığa yakalanma ihtimaliniz doğal olacaktır.

Grip, nezle ve diğer enfeksiyon hastalıkları bağışıklık sisteminin zayıf olduğu noktalarda ortaya çıkmaktadır. Fakat bu durum zonanın gribe, nezleye ya da diğer hastalıklara sebep olduğunu göstermez.

Bu durum yalnızca bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte diğer hastalıkların oluşması için de uygun ortamın oluştuğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle genel sağlığı korumak son derece önemlidir.

Genel sağlığın bozulması ile birlikte, en ufak bir virüs bile, normal zamanda hasta etmeyeceğine rağmen, bağışıklık sisteminin zayıflaması yüzünden kişileri uzun süreler yatağa düşürebilir.

Zona Hastalığı Bulaşıcı bir Hastalık mıdır?

Pek çok insan zona hastalığının bulaşıcı bir hastalık olup olmadığını merak etmektedir. Fakat zona bulaşıcı bir hastalık değildir bu nedenle endişe etmeye gerek yoktur. Fakat burada mutlaka dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır.

Bu noktaya bilhassa daha önce suçiçeği geçirmemiş olan kişilerin dikkat etmemesi gerekmektedir. Eğer zona hastası olan bir kişiyi tanıyorsanız ve bu kişi ile deri yolu ile temasa geçmiş iseniz o zaman bu hastalık size suçiçeği olarak geçebilir.

Yani zona hastalığı diğer insanlara bulaşmaz fakat suçiçeği olarak bulaşır. Suçiçeği hastalığı geçirmiş kişilerin vücutları bu virüsü tanıdığı ve bu virüse karşı bağışıklık kazandığı için bu kişilerin endişe etmesine gerek yoktur.

Toplumun neredeyse hepsinde yani yüzde 90 ında su çiceği hastalığı küçük yaşlarda geçirilmiştir. Bu nedenle bu kişilerin vücutlarında çokta bu virüse karşı savunma mekanizması hazır olarak bulunuyor.

Bu da zonayı bulaşıcı bir hastalık olma kategorisinden çıkarıyor.

Zona Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülüyor?

Derimiz vücudumuz da yer alan en büyük organdır. Zona da bir deri hastalığı olduğundan, görülebileceği alanlar çok çeşitlidir. Zona vücudun herhangi bir bölgesinde kendisini gösterebilir. Baş bölgesi, yüz bölgesi ve kol bölgesi zonanın en sık olarak görüldüğü bölgeler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte kimi bölgelerde yer alan zonalar kişilere zor zamanlar yaşatabilir.

Özellikle dil ve ağız içinde oluşan zonalar yüzünden kişiler yemek yeyemeyebilir ve konuşurken zorlanabilirler. Bununla birlikte göz çevresinde görülen zona döküntüleri de tam bir baş belası olabilir. Kişiler görmekte zorlanabilirler. Kulakta yer alan zonalar kişilerde duyma problemlerine ve kulak çınlaması gibi rahatsız edici problemler ile karşılaşmalarına sebep olabilir.

Zona Hastalığından Kaynaklanan Döküntüler Kişiden Kişiye Değişiyor

Kişilerin yaşı ve cinsiyeti gibi faktörler ile birlikte zona döküntülerinin farklı şekillerde görülmesine sebep olabiliyor. Bağışıklık sistemi güçlü olan genç yaşta kişilerin vücutlarında zona hastalığından kaynaklanan döküntüler fazla yayılım gösteremiyor. Küçük bir bölgede silik bir şekilde kendisini gösteriyor.

Bununla birlikte bağışıklık sistemi daha zayıf olan yaşlı insanlarda zona döküntüleri vücudun büyük kısmına yayılmış bir şekilde oluyor. Ayrıca bu döküntülerin içerisinde genellikle sarımsı bir rengi olan sıvılar oluyor.

Hatta kimi durumlarda zona döküntülerinin içerisinde kan görüldüğü de olmuştur. Bu durum genellikle yaşlı kişiler için geçerli olup, bağışıklık sisteminin düşük olması için illa yaşlı olmak gerekmemektedir.

Herhangi bir hastalığınız varsa, vücudunuz zayıf ise, zona hastalığına yakalandığınızda belirtilerini daha da yoğun hissedeceksiniz demektir.

Zona Ağrılarını Gidermek için Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Zona hastalığı kişilerde dayanılmaz ağrılara sebep olabilir. Bunun sebebi kişinin sinirlerinin zarar görmüş olmasıdır. Bu ağrıların giderilmesi için uygulanan bazı tedavi yöntemleri sayesinde ağrılarınızı hafifletmeniz mümkün.

 • Ağrıyan bölgenize soğuk pres yapın. Eğer soğuk pres için buz kullanacaksanız, deriniz ile buz arasına mutlaka bir bez, peçete benzeri tahrişe sebep olmayacak ve temiz olduğundan emin olunan bir nesne koymaya özen gösterin.
 • Doktorlar tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar,
 • Antidepresanlar (Mutlaka bir doktor tarafından reçete edilmiş olması gerekir),
 • Akupunktur uygulamaları.

Zona Hastalığı Ne Zaman İyileşir?

Zona hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri uygulandığında hastalık tahmin edilenden daha kısa sürede bile iyileşebilir. Akupunktur bu tedavi yöntemlerinden birisidir. Her hastalığın iyileşme süresi, hasta kişilerin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. 30 yaşında bir insan ile 2 yaşında zona hastasının iyileşme süresi elbette bir olmayacaktır.

Genellikle bu hastalığın iyileşmesinde yaş önemli bir kriter olmaktadır. Genç hastalar 2 ile 3 hafta gibi bir sürede iyileşebilirlerken yaşlı olan kişiler genellikle 6 ila 9 hafta arasında bir sürede iyileşebilirler. Kişilerin yaşam tarzları ve çevresel faktörlerde iyileşme konusunda önemli rol oynar. Kimi hastalarda hastalık iyileşmesinden sonra tekrar edebilir.

Источник: //www.saglik8.com/zona-nedir-zona-hastaligi-bulasicimi-zona-belirtileri-ve-tedavisi/

Zona Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Zona hastalığı su çiçeği benzeri olan bir hastalık olarak kişilerde ilerleyen yaşlarda meydana gelen ağrılı ve kaşıntılı bir hastalıktır. Tedavi edilmemesi durumunda ciddi komplikasyonlar görülür.

Zona Hastalığı

Küçük yaşta varicella zoster adlı suçiçeği geçiren kişilerin sinirlerine yerleşen virüs nedeniyle hastanın genellikle 60’lı yaşlara gelmesi durumunda herpes zoster virüsü olarak zona hastalığı görülmektedir. Hastaların zona nedir diye bir soru gelmektedir.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda hastalığın oluşması söz konusu olacaktır. Sinir ucu ya da beyin altında bulunan sinirlere yerleşmesi sonucunda zona hastalığının oluşması söz konusu olur. Karakterize bir hastalık olmaktadır. Viral enfeksiyon sonucunda ağrının oluşacağı ve yanma ile birlikte başlayacaktır.

Daha sonrasında ise kırmızı deri döküntülerinin oluşmasına neden olur. Zona vücudun bütün bölgelerinde görülebilecek bir hastalıkken daha çok nerelerde görüleceği merak edilmektedir. Sıklıkla gövde kısmı, boyun ya da yüz bölgesinde kemer tarzı ya da bant tarzında bir şeklinde görülecektir.

Zona hastalığının iyileşme süresi 10 gün ile 28 gün arasında değişiklik göstermektedir. Zona her zaman için erken evreleri sırasında tedaviye başlanması sonucunda hastalık kontrol altına alacaktır.

Zona Hastalığı Nedenleri

Daha önceden suçiçeği geçirmiş olan hastaların sahip olduğu varicella zoster virüsü sonucunda ortaya çıkacak olan bir durumdur. Bu virüse daha çok suçiçeği aşısı yaptırmamış olan çocuklar ya da ergenlerde görülmektedir.

Virüs sinir ucuna yerleşmesi sonucunda uzun bir süre burada sessiz bir şekilde kalacaktır. Yıllar içerisinde kişinin bağışıklık sisteminde zayıflama olması durumunda hastanın zona rahatsızlığını geçirecektir. Zona hastalığı sinir yollarında ilerleyecektir.

Bu yüzden de sinirlerin olduğu bölgede görülmektedir. Virüs vücudun içerisinde sessiz bir şekilde durması sonucunda kişinin herhangi bir belirti yaşamadan yıllar boyunca virüs ile yaşaması söz konusu olacaktır.

Hayatında suçiçeği geçirmiş olan kişilerin ilerleyen zaman dilimi içerisinde virüs herpes zoster dönüşecek ve bunun sonucunda da zona meydana gelir.

Zona hastalığının oluşmasında kişinin psikolojik durumu da son derece etkili olacaktır. Bu daha çok duysal bir travma geçirmesi sonucunda ya da stres sonucunda bağışıklık sistemi etkilenmesi ve kişinin sağlığının zarar görmesi sonucunda etkili olacaktır. Daha çok bir kere zona hastalığını yaşamakta olan kişilerde daha sonraki hayatlarında nadiren görülmektedir.

Zona Hastalığı Belirtileri

Zona hastalığının daha çok ilk görülen belirtileri arasında ağrı yanma ve yanma görülecektir. Ağrı vücudun bir tarafında olacağı gibi küçük lekeler şeklinde ya da yamalar şeklinde de görülecektir. Daha çok hastanın cilt bölgesinde kızarıklık olacaktır. Bununla birlikte şu belirtilerde sıklıkla görülür:

 • Kırmızı lekeler;
 • İçi sıvı dolu olan kabarcıklar;
 • Döküntü;
 • Kaşıntı;
 • Yüksek ateş;Baş ağrısı;
 • Yorgunluk;
 • Güçsüzlük;
 • Halsizlik.

Küçük yaşta su çiçeği geçirmiş olan her insanda görülme ihtimali fazla olmaktadır. Zona hastalığı her yaşta görüleceği gibi daha çok 60 yaş üzerinde olan kişilerde görülmesi ile bilinmektedir.

Risk altında olan kişilerin HIV pozitif ya da AIDS gibi hastalıklara da sahip olması ile bilinmektedir.

Kişinin kanser hastası sonucunda kemoterapi alması ya da radyasyon tedavisi görmesi sonucunda da ortaya çıkar.

Bu belirtiler daha çok insanların bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda ortaya çıkacak olan ya da steroid gibi ilaçlar tüketmekte olan kişilerde görülmesi ile bilinmektedir.

Gebelikte Zona Hastalığı

Hamilelik esnasında zona çok görülmese de nadiren bile olsa görülmektedir. Gebe kadınların çocukluk ya da ergenlik dönemi içerisinde su çiçeği hastalığı geçirmemesi sonucunda ve zona hastalığına sahip bir kişi ile temas etmesi sonucunda oluşabilir.

Bu kişilerin aşı yaptırılmaması nedeniyle ve daha önceden suçiçeği geçirmemiş olması sonucunda meydana gelecek olan bir durum olacaktır. Hamilelik esnasında geçirilecek su çiçeği sorunu doğum esnasında kusurların oluşmasına da neden olacaktır.

Bu durum hamilelik esnasında ilk aylarda gerçekleşmesi durumunda bayanlarda düşük riskinin oluşmasına neden olabilir. Ya da doğum kusuru olarak adlandırılan sorunların olmasına neden olabilir.

Hamilelik esnasında ya da daha öncesinde su çiçeği aşırı yaptırmak çocuğu koruyacağı da unutulmamalıdır.

Hamilelik esnasında kadınların vücudunun herhangi bir bölümünde yukarıda yazmış olduğumuz belirtilerin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktoruna danışması gerekmektedir.

Gebelik esnasında anti viral ilaçlar kullanılması ya da antihistaminiklerin kullanılması sonucunda kişilerin kaşıntısı azalacak ve asetaminofen ilaçlarda ağrı azalmasını sağlayacaktır. Gebe bir kadın bu ilaçları alabilir.

Ya da annenin antibiyotik tedavisi de iltihaplı bölgenin kuruması amacıyla doktoru tarafından ön görülmesi sonucunda alabilir.

Zona Hastalığı Komplikasyonları

Zona hastalığı bazı kişilerde tehli bir durumun oluşmasına neden olacaktır. Bu teh içerisinde ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olur. Hastalık iyileşmesi sonucunda yara izi kalması gibi bir görüntü açısından insanı rahatsız edecek durum söz konusu olabilir. Tehli bir durum olabilir.

Göz bölgesinde oluşması durumunda ya da kulak bölgesinde oluşması sonucunda hastalarda görme kaybının oluşması ya da işitme kaybının olması söz konusu olacaktır. Göz bölgesinde olması durumunda hastanın korneasının etkilenecek olduğu unutulmamalıdır.

Açık yaralar ve kabarcıkların oluşması durumunda kişilerde şiddetli olan enfeksiyon geçirilmesi ve iltihaplı bölgede yara izi kalmasına neden olacak sorunların oluşmasına neden olacaktır. Sinirleri etkileyecektir.

Sinirler üzerinde oluşacağı için hastalığın yüz felci gibi durumların olmasına neden olacaktır. İç organlarında etkilenmesine neden olacak bir durum gelişmesi durumunda hastanın zattüre gibi sorunlarının oluşmasına neden olacaktır.

Beyinde iltihap oluşması ya da omurilik iltihabının oluşması sonucunda hastanın menenjit geçirmesi gibi durumların oluşması sonucunda hayatı tehdit edecek olan sorunların oluşmasına da neden olur.

Zona Hastalığı Tedavisi

Zona hastalığının herhangi bir kalıcı tedavisi bulunmamaktadır. Uygulanacak olan tedavi sadece kişinin belirtilerini yok etme konusunda hafifletmeyi sağlamaktadır.

Bunun için antiviral ilaçların kullanılması kişinin ağrısını azaltma konusunda ve iyileşme konusunda hızlandırmak için uygulanacaktır. Bazı hastalarda iltihap görülecektir. Bunu yok etmek için antibiyotik tedavisine başlanabilir.

İbuprofen tarzında olan ilaçlar kişilerin antiinflasyon ilaçlar ile birlikte kullanılması ise ağrının ve şişkinliğin yok olmasını sağlayacaktır. Kaşıntı tedavisinde hastaya reçete edilecek olan ilaçlar arasında antihistaminler bulunmaktadır.

Ayrıca uyuşturucu kremlerin de reçete edilmesi ve bölgenin sürekli olarak nemli kalması için hastanın vazelin tarzında yoğun nemlendirecek bir krem kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Zona Hastalığını Önleme

Zona en sıklıkla yaşlı insanlarda görülmektedir.

60 yaşını geçkin olan insanların çocukluk ya da ergenlik dönemi içerisinde geçirmiş olduğu suçiçeği sonucunda sahip olacağı herpes zoster virüsünün bu yaşlarda kişilerin bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle de son yıllarda tıp gelişmesi sonucunda herpes zoster aşısı vurulmaları tavsiye edilmektedir.

Zona hastalığının tehli semptomları ve komplikasyonları olacaktır. Bu durum kişilerin hayatını ciddi oranda olumsuz yönde etkilemesi ile bilinmektedir. Küçük yaşta çocuklara her zaman için suçiçeği aşısı yaptırılması gerekmektedir. Bir kişide herpes zoster varsa bu bulaşıcıdır. Fakat daha önceden suçiçeği geçirmemiş olan bir hastaya daha çok bulaşacaktır.

Suçiçeğini geçirmiş olan bir hastaya bulaşmaz. Bu nedenle de aşı yaptırmanız her zaman için sizi ya da çocuklarınızı bu virüse karşı koruyacaktır. 60 yaş üzerinde olan kişilerin ise zona aşısı yaptırmaları belirtilerin ve komplikasyonların olmasını engelleyecektir. Yara izi olmaması için bölgenin kaşınmaması gerekmektedir.

Ayrıca kafada olması durumunda hastalığın beyni etkileyecek olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle de vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Zona hastalığı yaşamakta olan bir kişinin mutlaka bulunan bölgeyi nemli tutması gerekmektedir. Ayrıca vitamin bakımından da D ve B vitaminleri alması gerekmektedir. Döküntü oluşacaktır.

Bu döküntüleri her zaman için kapalı tutulmalı ve başkalarına bulaşmaması için kişilerle temas içerisinde olmaması gerekmektedir.

Bağışıklık sisteminin her zaman güçlü olmasını sağlamalı ve kişinin sık sık ellerini yıkaması da gerekmektedir.

Источник: //ciltte.com/zona-hastaligi.html

Zona Hastalığı Nedir, Neden Olur? Zona Nasıl Geçer?

Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Gece yanığı ismi ile de bilinen Zona hastalığı, vücutta kabarcıklar halinde yaralar oluşturan bir deri hastalığıdır. Çocuklardaki suçiçeği hastalığına neden olan aynı virüs zona hastalığının nedenidir. Zona hastalığı aşırı ve ani üzüntü, strese bağlı travmalar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ciddi bir sağlık sorununa neden olabilen zona başka hangi nedenlerle olur, nasıl geçer bakalım.

Zona hastalığı nedir?

Su çiçeği hastalığına neden olan Varisella Zoster virüsünün enfekte olması sonucu ortaya zona hastalığı çıkar.

Çocuklarda çocuk hastalıklarından biri olan suçiçeğine neden olan virüs yetişkinlerde herpes zoster’e neden olur. Minik su kabarcıkları halinde ortaya çıkan geniş, kırmızı yaralardır. Genelde sırtta çıkar.

Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür. Zona hastalığına neden olan virüs herpes (uçuk) virüslerinden bir tanesidir.

Zona hastalığı neden olur?

Zona hastalığı, su çiçeğine neden olan virüsün etkisi ile ortaya çıkar. Halk arasında gece yanığı olarak bilinen bu hastalık genelde aşırı stres dönemlerinde ortaya çıkar.

Deri hastalıklarının büyük bir çoğunluğu stresli dönemlerde aşırı stres nedeniyle ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin aşırı zayıflaması sonucu da zona hastalığı ortaya çıkar.

Çocukluğunda su çiçeği çıkarmış insanların vücutlarında zonaya neden olan virüs her daim vardır. Ancak çeşitli nedenlerle bağışıklık sistemi zayıfladığında bu hastalık ortaya çıkar.

Zona hastalığı öldürür mü?

Zona hastalığı öldürmez, en azından tek başında direk ölümcül bir hastalık değildir. Ancak ileri yaşlarda ortaya çıkan zona hastalığı hiv ile bağlantılı olabilir. Eğer hastanın bilmediği bir hiv taşıma durumu varsa zona hastalığı ile birlikte süreç sıkıntılı bir noktaya gelebilir. 55 yaş sonrasında zona hastalığı görüldüğünde doktorlar ilk olarak hiv geçmişi olup olmadığına bakar.

Zona hastalığı nedenleri nelerdir?

Zonanın nedenleri hastalık virüsünün ortaya çıkmasını sağlayan nedenlerdir. Su çiçeği geçirdikten sonra vücutta kalan virüsü şunlar aktif hale getirir;

 • Aşırı stres, üzüntü
 • Soğuk, ileri yaş
 • Ateşli hastalıklar,
 • Bedensel yorgunluk
 • Bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar,
 • Bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar (hıv, aids gibi)

Zona hastalığı nasıl geçer, zona tedavisi

Zona tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılır. Zonanın belirtileri görülmeye başlandıktan sonra 72 saat içerisinde mutlaka ilaçların kullanılmaya başlanması gerekir.

Ilaç kullanımı ne kadar erken başlarsa ilacın etkileri o kadar hızlı ve iyi bir şekilde görülür. Anti viral ilaçlar virüsü durdurmaya yönelik ilaçlardır.

Bunun yanında kaşıntıları durdurması ve zona yaralarını iyileştirmesi için kurutucu ilaçlar da kullanılabilir. Çeşitli jel ve losyonlar bu noktada etkili olacaktır.

Zonanın belirtileri nelerdir?

Zona hastalığının belirtileri şunlardır;

 • Halsizlik ve yorgunluk ile birlikte eklemlerde ağrı, zona yaraları ortaya çıkmadan önce hissedilebilecek ilk etkilerdir.
 • Hafif ateş, deri altında karıncalanmalar
 • Deride batmalar, yanmalar ve devamında kızarıklıklar ortaya çıkmaya başlar.
 • Bu kızarıklıklar büyüyerek minik kabarcıklar haline gelir. Kabarcıkların içerisine su dolmaya başlar. Sonrasında oldukça kaşıntılı şerit halinde içi su dolu kabarcıklarla yaralar  meydana gelir.

Zona hastalığı tehli midir?

Zona hastalığı, özellikle hızla tedavi edilmediğinde tehli olabilir. Viral bir hastalık olduğu ve bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ortaya çıktığı için bu süre zarfında başka hastalıklara eşlik edebilir. Zona çıkarmak demek aslında bağışıklığınızın çok ciddi anlamda alarm vermesi demektir.

Bu nedenle zona belirtileri görmeye başladığınız anda hiç zaman kaybetmeden doktora başvurmalı ve tedaviye başlamalısınız. Doktorunuz aynı zamanda bağışıklık baskılayıcı başka herhangi bir hastalığınız olup olmadığını kontrol etmek isteyebilir.

Bağışıklığınızı güçlendirmek için de ilaçlar kullanabilirsiniz.

Zona hastalığı bulaşıcı mıdır?

Bir çok virütik hastalık gibi zona hastalığı da bulaşıcıdır. Zona hastalığı virüsü, hayatında hiç su çiçeği çıkarmamış insanlarda su çiçeğine neden olabilir. Yetişkin yaşlarda su çiçeği çıkarmak da tehlidir. Zona, sulu yaralara dokunma ile bulaşabilir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilere zona bulaşma ihtimali yüksektir.

Zona hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Zona teşhisi konması için internette de görebileceğiniz zona resimlerindeki gibi su kabarcıklarının ortaya çıkması gerekir. Diğer hastalıklarla karıştırılabilen belirtilere deri döküntüsü, deri altındaki karıncalanma ve hafif ateş eşlik eder. Zonanın kesin teşhisi için su kabarcıklarından örnekler alınması gerekebilir.

Teşhis kesinleştirildikten sonra gerekli antiviral ilaçlar ve yaralara sürülmesi için sakinleştirici, kaşıntıyı azaltıcı kremler ve jeller kullanılır. Zona hastalığı kendi kendine de geçebilir ancak ilerlememesi, başka yerlere ve insanlara geçmemesi için medikal olarak tedavi edilmesi gerekir.

Zona hastalığının bitkisel tedavisi mümkün müdür?

Cilt hastalıklarının bir çoğunda bitkisel tedavi ya da evde yapabileceğiniz uygulamalar etkilidir. Ancak zona farklı bir hastalıktır.

Zona hastalığına neden olan hiv gibi diğer bağışıklık zayıflatıcı hastalıklar da olabileceği için, herhangi bir belirti görülürse hiç zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

Bitkisel tedavi yöntemlerinden ziyade ciddi bir ilaç tedavisi bu noktada önemlidir. Zona hastalığının tedavisinde ilk 3 gün çok önemlidir. Bunun unutulmaması gerekir.

Gece yanığı ya da kuşak olarak da bilinen zona, strese ve üzüntüye bağlı olarak bağışıklık sistemi zayıf kişilerde çıkar. Kesinlikle medikal olarak tedavi edilmesi gerekir. Bulaşıcıdır ve diğer tehli hastalıkların belirtisi olabilir. En fazla zona çıkarma ihtimali olan kişiler Hiv taşıyıcıları ve aids hastaları ile bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullanan kişilerdir.

Источник: //www.estetikguide.net/zona-hastaligi-nedir-neden-olur-zona-nasil-gecer/

Zona Hastalığı Nedir? Zona Belirtileri ve Zona Tedavisi

Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Zona Tedavisi veZona Hastalığı Nedir? Zona Belirtileri Nelerdir? Varisella zoster virusunun neden olduğu  içi su dolu küçük keseciklerle seyreden bir enfeksiyondur. Zona her yaşta görülebilmekle beraber en fazla 60 yaş ve üzerinde görülür.

Zona Nasıl Başlar?

Su çiçeği enfeksiyonu sonrası sinir köklerinde uyur hale geçen virus, bazı faktörlerle aktive olarak zonayı meydana getirir.

Ömür boyu hiçbir zarar vermeden kalabilen virüsler, kişi ya su çiçeği geçirmekte olan birisiyle karşılaşınca veya vücut direnci değişik sebeplerle kırılınca yeniden hastalık oluşturabilecek etkiyi kazanır ve bu sefer zona hastalığını meydana getirir. Su çiçeği olan kişilerin % 20 sinde zona görülür.

Varisella zoster virüsüyle ile ilk karşılaşıldığında suçiçeği hastalığı meydana gelir. Suçiçeği iyileştikten sonra Varisella zoster virüsü, omurilikte bazı sinir hücrelerinde pasif olarak kalır.

Seneler sonra vücut direncinin azaldığı bazı dönemlerde bu virüs aktifleşebilir ve sinirler yoluyla deriye gelip o bölgede ağrılı su toplamış kabartılara neden olur. Virüs belli bir sinir demetinde hasar oluşturduğu için, genellikle o sinir bölgesinde, vücudun ya da yüzün tek yarı tarafında ağrılı kabartılar meydana gelir.

Virüsün neden yeniden harekete geçtiği ve zonaya yol açtığı tam olarak bilinmese de bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir dönemi seçtiği biliniyor.

Zona NedenleriZona Hastalığı Neden Olur?

Hastalık direncin kırılmasıyla meydana gelir. Üzüntü, stres, yorgunluk, sağlıksız diyetler, uykusuzluk, yorgunluk, kanser ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, ışın tedavileri, AİDS gibi hastalıklar direnci kıran sebepler arasındadır.

Zona Ne Kadar Sürer?

Zona yüz, boyun, kol, göğüs ya da karın bölgesinde, tek taraflı, kırmızı döküntüler ve şiddetli ağrı ile seyreder. Ağrılar çoğunlukla 3 hafta kadar sürer ve hastalık sonlanır.

Zona Belirtileri Nelerdir – Zona Nasıl Anlaşılır?

Zonanın olacağı yerde kaşınma, batma ve bazen ağrı gibi yakınmalar görülür. Bu belirtilerden birkaç gün sonra meydana gelen deri lezyonları, zona teşhisinin konulmasına yardımcı olur. Döküntüler; içi su dolu kesecikler biçimindedir ve bunlar gruplaşma eğilimi gösterir.

Zona en sık göğüs ve sırt bölgesinde görülür. Sonra boyun, yüz ve kafa bel ve karın, kalça ve kasıklara yerleşir. Zona genel olarak vücudun bir yarısında oluşur. En çok gövdenin bir yarısında döküntü meydana gelir.

Zona Hastalığı Tehlimidir?

Zonanın neden olduğu en büyük sorun sadece ağrı değildir. Bazı kişilerde görme, duyma sorunları ve beyin iltihabına yol açabilir.

Zona ve uçuk virüsleri, gözün saydam tabakasında ize sebep olabilir ve görmeyi önemli derecede bozabilir. Bu gibi durumlarda, gözdeki saydam tabakanın ameliyatla nakli gerekebilir.

Zona geçiren bazı hastalarda, ağrılar uzun süre devam edebilir. Zona sonrası devam eden sinir ağrısı postherpetik nevralji olarak bilinir. Zona ve postherpetik nevralji 50 yaş üzerindekilerde daha fazla görülür. Ağrı, batma, yanma, iğnelenme biçiminde hissedilir, sinir hasarının olduğu deri bölgesi oldukça hassastır, giysilerin teması bile hastayı rahatsız eder.

Zona Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis dermatolojik muayeneyle konur. Ağrılı, gruplaşmış, içi su dolu kesecikler teşhisin kolayca tanının konulmasını sağlar.

Zona Hastalığı Bulaşıcımıdır?

Zona daha önceden suçiçeği geçirmemiş kimselere bulaşabilir, ancak bu kişilerde zona hastalığı oluşmaz suçiçeği oluşur.

Zona Aşısı

Zona aşısı 50 yaş üzerindeki sağlıklı herkese tek doz uygulanabilir. Araştırmalara göre zona aşısı 50-59 yaş grubundaki kişilerde zona gelişme riskini %70 azaltmaktadır. Zona riski 60 yaşından itibaren 10 kat artar. Bağışıklık sistemi zayıfsa bu risk 100 kattır. Aşı 50 yaş üstündeki kişilere daha önceden zona geçirmiş olsa da uygulanmakta.

Koruyuculuğu 5 ila 10 yıl arasındadır.

Canlı bir aşı olduğu için zona aşısı yapılamayan kişiler; kemoterapi ya da radyoterapi gören hastalar, bağışıklık sistemini olumsuz olarak etkileyen ilaç kullananlar, kemik iliği ya da lenfatik sistemi etkileyen kanser hastaları ve AIDS gibi bağışıklığı baskılayan ahatsızlığı olanlar, hamileler ve aşıdaki maddelere alerjisi olan kişilerdir.

Zona Tedavisi Nasıl Olur?

• Zona hastalığının tedavisinde anti-viral ilaçlar, iltihap baskılayıcı ilaçlar ve ağrı kesiciler kullanılır.

• Döküntüler başladığı zaman kremler ve tedaviler uygulanır. Bu tedavi yeterli olmadığı takdirde zona virüsünün yayıldığı sinirlerin çevresine, ilaç enjeksiyonu uygulanır. Sinir kökünden yayılan ağrının baskılanmasıyla, hastanın ağrısı sona erer ve sadece kremle tedavi edilen hastalara göre  daha hızlı iyileşme olur.

• B vitamini zona sonrası meydana gelebilecek ağrıların önlenmesinde önemlidir.

• Tedaviden sonra ağrı devam ediyorsa, antidepresan ve antikonvülzan ilaçlardan yararlanılabilir.

• Zona geçiren ileri yaştaki hastalarda, hastalık bittiği halde şiddetli ağrılar devam eder. Bu durum Zona Sonrası Nevralji olarak bilinir. Tedavisi zor olduğu için zona geçirirken önlem alınması gerekir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: //www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/zona-hastaligi-nedir

ZONA HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Zona, herpes virüsler grubuna dahil olan Varicella-zoster virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Herpes virüsleri, sinir sistemi içine yerleşerek, burada aylarca hatta yıllarca gizlenebilirler.

Zona, ağrılı kaşıntılar yaşanmasına sebep olan bir viral enfeksiyon hastalıktır. Zona, vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebileceği gibi, genellikle, tek bir hat halinde su toplanması şeklinde, gövdenin sağ ya da sol tarafında yayılarak gelişmektedir.

Su çiçeği hastalığına sebep olan virüse benzer bir virüsün sebep olduğu zona hastalığı, merkezi sinir sistemi ile ilişkili bir hastalıktır. Daha önceden geçirilmiş olan su çiçeği hastalığı sonrasında, bu virüsler, beyin, omurganın yakınındaki sinir dokuları içinde inaktif olarak dururlar. Yıllar sonra bu virüsler, tekrardan aktif gelerek, zona hastalığını oluşmasına sebep olurlar.

Hayati teh yaşanmasına sebep olmayan zona, oldukça ağrılı geçen bir sağlık sorunudur. Aşılar, zona riskini azaltmaya yardımcı olurken, erken döneminde uygulanacak olan tedavi, daha az enfeksiyon ve komplikasyon yaşanmasına yardımcı olmaktadır.

Zona Hastalığının Oluşma Nedenleri

Zona hastalığı, varicella-zoster isimli, su çiçeği virüsüne benzer bir virüsün, vücuda girişi ile oluşmaktadır.

Bundan dolayı, önceden su çiçeği geçirmiş herkes, sonradan zona hastalığını da geçirebilir. Su çiçeği geçirilen dönemde, sinir sistemine giriş yapan virüsler, burada yıllarca kalabilirler.

Sonuç olarak, belli bir süre sonra ortaya çıkan zona, cilt üzerinde etkilerini göstermeye başlamaktadır.

Daha sonradan meydana gelen bir nevi tekrarlama olan bu durumun neden meydana geldiği bilinmemektedir. Fakat, zonanın zayıf bağışıklık sistemi ile bir bağlantısı olduğu düşünülmektedir. İnsanlar, özellikle yaşlandıkça, bağışıklık sistemleri güçsüzleşir ve enfeksiyonlara karşı dayanıksız hale gelir. Bundan dolayı, zona yaşlılarda daha sık rastlanabilmektedir.

Öte yandan bazı diğer faktörler de, zona hastalığı oluşmasına sebep olmaktadır. Buna göre, zona hastalığının nedenleri şu şekildedir;

1.Yaş Faktörü

Zona her yaştaki insanda oluşabilmektedir. Özellikle daha önceden su çiçeği geçirmiş kişilerin, sonradan zona hastası olmaları ihtimali yüksektir. Fakat, zona hastalığı en fazla olarak, 60 yaşından büyük yetişkinlerde ve 10 yaşından küçük çocuklarda gözlenmektedir. Buna göre, bu kişilerin, diğer yaşlardaki kişilere göre, zona geçirmesi ihtimali 10 kat daha fazladır.

2.Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

Kanser, özellikle lenfoma ve lösemi türündeki kanser hastalıkları ile HIV ya da AIDS gibi bağışıklık sistemini hedef alan hastalıklar, zona hastalığına neden olmaktadır. Çünkü bu gibi hastalıklar, bağışıklık sistemini oldukça fazla oranda zayıflatmaktadır. Bundan dolayı, HIV virüsü olan kişilerde, zona hastalığı oluşması ihtimali, diğer kişilere göre 25 kat daha fazladır.

3.Stres ve Travmalar

Psikolojik ve duygusal olarak bazı sıkıntılar yaşamak olmak, zona hastalığının oluşmasına neden olabilmektedir. Aşırı şekilde strese maruz kalmak, bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyeceğinden, zona hastalığa neden olabilmektedir.

4.Kanser Tedavisi

Kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi, sadece kanserli hücrelere değil, aynı zamanda sağlıklı hücrelere de zarar veren tedaviler, genellikle kanser hastalarına uygulanmaktadır.

Bu gibi, zararlı ışınlar kullanılarak uygulanan tedaviler, bağışıklık sistemini zayıflatarak, vücudun zona hastalığına karşı direncini kırmaktadır.

Bu nedenler, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri, zona hastalığının oluşmasına neden olabilmektedir.

5.Bazı İlaçlar

İmmunsupresif bazlı ilaçlar, bağışıklık bastırıcı ilaçlardır. Bu ilaçlar, organ naklinden sonraya hastaya verilen ve nakledilen organın vücut tarafından kabul edilmemesi durumunu engelleyen ilaçlardır.

Aynı zamanda bu ilaçlar, prednizon gibi, uzun süreli steroid ilaç kullanımını da engellemektedir.

Bu ilaçların kullanımından dolayı, organ nakli geçirmiş olan insanların, bu işlemim ardından, yaklaşık olarak % 25 ile % 45’inde zona hastalığı gelişebilmektedir.

6.Anneden Bebeğe Bulaşma Durumu

Hamilelik döneminde, su çiçeği geçirmiş olan kadınların bebeklerinde, zona hastalığı yaşanması ihtimali de yüksektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, zonanın daha çok, annenin gebelik sürecinin geç dönemlerinde olması durumunda oluşabileceğidir. Bunun dışında, bebeğin kendisi annesinden bağımsız olarak su çiçeği geçirmiş ise, bu bebekte de zona oluşabilmektedir.

Zona Hastalığının Belirtileri

Zona hastalığının belirtileri genellikle, vücudun tek bir bölümünün, küçük bir kesiti etkisi altına almaktadır. Bu durumda zona hastalığını belirtileri şu şekildedir;

 • Ağrı, yanma, uyuşma ya da karıncalanma,
 • Dokunmaya karşı hassasiyet,
 • Ağrıların meydana gelmesinden birkaç gün sonra ortaya çıkan kırmızı döküntüler,
 • Sıvı dolu kabarcıklar (genellikle kabukları açıktır ve patlamış şekildedir),
 • Kaşıntı,
 • Ateşlenme,
 • Baş ağrısı,
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Yorgunluk ve bitkinlik.

Bunların yanı sıra, zona hastalığında yaşanan ağrılar bazen, kalp, akciğerler ya da böbrekleri etkileyebilmektedir. Öte yandan bazı zona hastalarında ise, her hangi bir ağrı oluşumu gözlenmeyebilir. Bazen de zona hastalığında, bir gözün etrafında kaşıntı ya da yüzün veya boynun bir bölümünde kaşıntılar yaşanabilmektedir.

Risk Faktörleri

Daha önceleri su çiçeği geçirmiş olan her hangi bir kimse, zona hastalığı riski taşımaktadır. Bunun yanı sıra, zona hastalığında bazı risk faktörleri şu şekildedir;

 • 50 yaşından fazla olmak – Zona 50 yaş ve üzeri insanlarda daha yaygın oluşabilecek bir hastalıktır. Buna göre yaşlandıkça, zona hastalığı riski de artmaktadır.
 • Bazı hastalar – Bağışıklık sistemini zayıflatan, HIV/AIDS ve kanser gibi hastalıkları olan kişiler, zona hastalığında riskli grubu oluşturmaktadır.
 • Radyasyon ve kemoterapi – Hastalıklara karşı direnci düşürdüğü için, zona hastalığı riskini de artırmaktadır.
 • Steroid gibi bazı ilaçlar – Bu ilaçlar bağışıklık sistemini hedef aldığı için, zona hastalığı oluşma riskini artırmaktadır.

Komplikasyonları

Zona hastalığı, özellikle tedavi edilmemesi halinde bazı komplikasyonlar yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu durumda zona hastalığının yol açtığı komplikasyonlar şu şekildedir;

Postherpetik sinir ağrısı: Zona hastalığı geçiren bazı kişilerde, vücutlarındaki kabarcıklar iyileşse dahi, ağrılar uzun dönem boyunca devam edebilir. Bu duruma postherpetik sinir ağrısı denilmektedir ve sinir liflerinin hasar görmesi nedeniyle oluşmaktadır. Hasar gören sinir lifleri, ciltten beyine iletişimin bozulmasına yol açmaktadır.

Görme kaybı: Eğer zona hastalığı gözün etrafında yoğunlaşarak, ağrılar yaşanmasına sebep olmuş ise, göz iltihaplanmış olabilir. Bu durum ise, görme kaybı yaşanmasına yol açabilmektedir.

Nörolojik sorunlar: Sinir hücrelerine bağlı olarak gelişen bir hastalık olan zona, beyinde iltihaplanma yaşanmasına, yüz felcine, işitme ya da denge sorunlarının yaşanmasına yol açabilmektedir.

Cilt enfeksiyonları: Zonanın sebep olduğu kabarcıklar, uygun ve doğru şekilde tedavi edilmediklerinde, ciltte bakteriyel enfeksiyonların oluşmasına yol açabilmektedir.

Tanı ve Testler

Zonanın tanısı genellikle, vücudun sadece bir tarafında hissedilen ağrının neden oluştuğuna bağlı olarak koyulmaktadır.

Bunun yanı sıra cilt üzerinde, yine sadece bir bölümde meydana gelen, döküntü ve kabarcıklar da tanı koyma aşamasında değerlendirilir.

Doktor, bu kabarcıklardan bir parça numune alarak, araştırılmak üzere laboratuvara gönderebilir. Böylece, tüm bu süreçlerin sonunda, doktor zona olup olmadığı sonucuna varabilir.

Tedavi ve İlaçlar

Zona iyileştirmenin belli bir özel tedavisi yoktur. Fakat, reçeteli olarak satılan anti-viral ilaçlar, tedaviye yardımcı olarak, herhangi bir komplikasyon oluşmasını önleyecektir. Zona tedavisinde kullanılan bu ilaçlar şu şekildedir;

 • Asiklovir (Zovirax),
 • Valacyclovir (Valtrex),
 • Famciclovir (Famvir).

Ayrıca doktor, zonanın sebep olduğu şiddetli ağrıları dindirmek için, aşağıda verilen ilaçları reçeteye ekleyebilir;

 • Kapsaisin krem,
 • Gabapentin gibi anti-konvülsanlar, (Neurontin)
 • Amitriptilin gibi Trisiklik antidepresanlar,
 • Krem, jel, sprey ya da deri parçası yoluyla etki gösteren lidokain türü gibi uyuşturma  özellikli ajanlar,
 • Kodein gibi, uyuşturucu özellikli ilaçlar,
 • Kortikosteroid ve lokal anestezik içeren iğneler.
 • Steroid olmayan anti-iltihap ilaçlar,
 • Ağrı kesici ilaçlar,
 • Antihistamin ilaçlar,
 • Kalamin losyonu.

Ayrıca, zona tedavisinde, evdeki bakım süreci de çok önemlidir. Bu durumda, evde yapılması gereken uygulamalar ise şöyledir;

 • Kuru ve temiz ortamlarda bulunmak, bakterilerin enfeksiyona sebep olmasını önler ve zonadan kaynaklanan kaşıntıların hafiflemesini sağlayabilir,
 • Dar ve sıkı kıyafetler giyinmek yerine, gevşek ve bol kıyafetler giymek, zona tedavisine yardımcı olacaktır,
 • Antibiyotik kremler ve merhemler, yapışkan bir katman oluşturacağı için, iyileşme sürecini yavaşlatır. Bundan dolayı, zona tedavisinde tavsiye edilmez.

Alınacak Önlemler

Zona hastalığını yaşamamak için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Bu doğrultuda, zona hastalığının oluşmasını önlemek için, aşağıda verilen yöntemler uygulanabilmektedir;

 • Suçiçeği aşısı – Varicella virüsünün vücuda girmesini engellemeye yardımcı olur.
 • Zona aşısı – Varicella-zoster virüsünün vücuda girmesini önlemeye yardımcı olur ve bu aşı 50 yaşından büyükler için daha etkilidir.

Источник: //evdesifa.com/zona-hastaligi-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Yüz felci nedir? Yüz felci belirtileri nelerdir?
Yüz felci nedir? Yüz felci belirtileri nelerdir?