Zona ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Zona Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Zona ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Haber güncelleme tarihi 17.12.2018 12:57

Zona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tıp dilinde “herpes zoster” olarak adlandırılan zona, cilt döküntülerine, kaşıntı ve kabartılara neden olan bir cilt hastalığıdır. Zona, halk arasında “kuşak hastalığı” veya “gece yanığı” olarak bilinmektedir.

Varisella zoster adı verilen virüsün neden olduğu zona, belli bir bölgeyi etkileyen bir cilt hastalığıdır. Önce su toplayan cilt, daha sonra kabuk tutarak kabarcıklar şeklinde belli bir bölgeyi etkileyerek kemer veya bant şeklinde bir görünüm oluşturur.

Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen zona 60 yaş üzerinde daha sık görülmektedir.

Su çiçeği enfeksiyonu sonrasında sinir köklerinde uykuya geçen virüs, çeşitli faktörler nedeniyle faaliyete geçmektedir. Bu nedenle su çiçeği olan hastaların yaklaşık %20’sinde zona hastalığına rastlanılır. Su çiçeğinden sonra virüsün yeniden harekete geçmesine neden olarak zonayı tetikleyen başlıca etken bağışıklık sistemidir.

Bağışıklık sisteminin düşmesi virüsün yeniden aktivite olmasına neden olur. Zonanın 60 ve üzerindeki bireylerde daha sık görülmesinin nedeni ise yaşlılık nedeniyle bağışıklığın düşmesidir. Yaşlılığın yanı sıra yoğun stres, depresyon ve  çeşitli hastalıklar zonayı tetikleyici bir rol oynayabilir.

En çok göğüs ve baş bölgesinde meydana gelen zona bacak, kol, sırt, karın, kalça, boyun ve yüzde de meydana gelebilir. Virüsün sinir köklerinde meydana gelmesi nedeniyle şiddetli ağrılara neden olabilir. Zamanla azalan ağrılar birkaç yıl sonra yeniden ortaya çıkabilir. Ortalama 2 ile 4 gün içinde iyileşme görülse de ağrılar kalıcı olabilir.

Hastalığın iyileşme süreci yaklaşık 3 hafta sürmektedir.

Zona Neden Olur?

Kişi su çiçeği geçirdikten sonra su çiçeğine neden olan virüsler sinir köklerine yerleşerek uyku halinde kalırlar. Bu virüs herhangi bir tetikleyici etken bulunmadan yıllarca zararsız bir şekilde vücutta beklemede kalır.

Ancak bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar başta olmak üzere bazı tetikleyici faktörler bu virüsün açığa çıkmasına neden olarak zona oluşumuna sebebiyet verir. Vücuda yerleşmiş ve uykuda olan virüs yıllar sonra da çeşitli nedenler doğrultusunda zona neden olabilir.

Ancak virüsün aktif hale gelmesindeki en önemli etken şüphesiz ki bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen hastalıklar, üzüntü, stres ve depresyon zonayı tetikleyen faktörlerdir.

 Özellikle 50 yaş ve üzerindeki kişilerin daha çok zona riski taşımaları bağışıklık sisteminin gençlere göre daha düşük olmasıdır. Yaşlılığın yanı sıra çeşitli hastalıklar ve uzun süreli kullanılan ilaçlarda zonayı tetikleyici bir rol üstelenebilir.

Zonayı Tetikleyen Başlıca Faktörler

 • Yoğun stres
 • Yorgunluk
 • Üzüntü
 • Uykusuzluk
 • Zehirlenmeler
 • Sağlıksız beslenme
 • Zayıf bağışıklık sistemi
 • Kanser ilaçları
 • Işın tedavisi
 • AIDS

Zona Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

Ayrıca belirtmek gerekir ki zona bulaşıcı bir hastalık değildir. Su çiçeği virüsünün neden olması zonanın bulaşıcı bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Bu virüs havada dolaşan bir virüs değildir. Su çiçeği sonrasında vücuda yerleştiğinden kişiden kişiye bulaşması söz konusu olamaz.

Ancak çeşitli faktörlerin tetiklemesi durumda virüs aktivite olur ve zona meydana gelir. Oldukça bulaşıcı bir virüs olan varisella zoster virüsü kişiye bulaşması durumunda zona değil su çiçeği oluşumuna neden olur. Su çiçeği geçirmemiş kişiler ilk etapta su çiçeği riski taşırlar.

Kişi su çiçeği geçirdikten sonra virüs vücutta uykuya geçer ve tetikleyici nedenler doğrultusunda zona ile kendini gösterir.

Zona Belirtileri Nelerdir?

Deride meydana gelen lezyonlar ve belirtiler zona teşhisini kolaylaştıran başlıca belirtilerdendir. Genel olarak vücudun bir yarısında meydana gelen zona, daha çok gövdenin bir yarsında meydana gelmektedir. Zonanın meydana geldiği diğer bölgeler ise boyun, yüz, kafa, bel, kalça, karın ve kasıklardır.
Zonanın belirtilerini sıralamak gerekirse;

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Şiddetli ağrı ve yanma
 • Kaşıntı 
 • Deride renk kaybı
 • Çöküntü (içi su dolu kesecikler)
 • Kızarıklık ve kabarcıklar
 • Derinin kabuklaşması

Zona Tanısı ve Tedavisi

Hastalığın teşhisini kolaylaştıran başlıca belirti gruplaşmış şekilde bulunan su dolu kabarcıklardır. Aynı zamanda şiddetli ağrı bir diğer ayırıcı belirtidir. Ancak bu şiddetli ağrıların yanı sıra görme ve duyma kaybı söz konusu olabilir.

Zonanın neden olabileceği bir diğer ciddi olay ise beyin iltihabıdır. Zona hastalığının tedavisinin olumlu sonuçlar vermesi adına öncelikle yatak istirahati büyük önem taşımaktadır.

Kişinin bağışıklık sistemini güçlü tutması ve bol bol dinlenmesi tedavi sırasında oldukça önemlidir.

Zona tedavisinde öncelikle anti-viral ilaçlar ile birlikte ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçlar kullanılır. Sonrasında ise döküntülerin meydana gelmesiyle birlikte krem tedavisi uygulanır.

Sinir köklerinde bulunan virüs şiddetli ağrılara neden olduğundan virüsün yayıldığı bölgeye ve çevresine ilaç enjekte edilir. Böylece ağrının dindirilmesi sağlanır. Tedavi sırasında B vitamini ağırlıklı beslenme ağrıların dindirilmesinde etkili olabileceği gibi antidepresan ilaçlardan da yararlanılabilir.

Ancak ilaç kullanımına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onay almalısınız.

Önerilen İçerik;

► Zona Nedir? Zona Hastalığı Hakkında Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/zona-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-8504h.htm

ZONA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zona ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Zona, diğer bir adıyla Herpes zoster olarak bilinmektedir. Varisella zoster virüsü bu hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalık daha önce su çiçeği rahatsızlığını geçirmiş olan kişilerde görülmektedir. Genellikle vücudun tek bir bölgesinde oluşmakla birlikte deride su toplamış ağrılı kabartılardan oluşmaktadır.

Bu yazımızda sizlere zona rahatsızlığı konusunda bilgiler vereceğiz.

Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz zona nedir, nedenleri nedir, belirtileri nedir, kimler risk altındadır, komplikasyonları nedir, tedavi biçimleri nasıl olmaktadır gibi ana bilgiler ile birlikte hastalık hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bildiğiniz bir hastalıkla mücadele etmenin ilk adımı, hastalığı tanımaktır. Çoğu durumda, erken tanı ile hayatınızı kurtardığınızı unutmayın.

Zona, bedeninizde acı bir döküntüye neden olan viral bir enfeksiyon çeşididir. Zona rahatsızlığı, vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilmesine rağmen, en çok, gövdenin sağ tarafını sarmakta ve tek şerit olarak ortaya çıkmaktadır.

Su çiçeği rahatsızlığı da aynı virüsten dolayı kaynaklanmaktadır. Eğer küçüklüğünüzde veya hayatınızın bir döneminde su çiçeği geçirmişseniz virüsler zamanla kendini aktif edecektir.

 Bu hastalık yaşamı tehdit eden bir durum olmasa da, zona rahatsızlığı çok acı verici olabilmektedir.

Yapılacak olan erken tanı ile birlikte, komplikasyonları azaltma ve hastalığın yok olması da mümkün olmaktadır.

Zona rahatsızlığı ortalama olarak 2 ile 4 hafta arasında sürmektedir.

Zona Nedenleri Nelerdir?

Zona rahatsızlığın en büyük nedeni olarak daha önce yazımızda da belirtmiş olduğumuz gibi Varisella zoster virüsü neden olmaktadır. Bu virüs halk arasında su çiçeği virüsü olarak bilinmektedir.

Virüs bedenimize girerse zamanla kendini tekrardan yenileyebilmektedir. Ancak yıllar önce sahip olduğumuz bu virüsün tekrardan neden kendini yenilediği ise henüz bilinmemektedir.

Doktorlar genellikle bu durumun kişinin bağışıklık durumu ile alakalı olduğunu düşünmektedir.

Bu hastalık genellikle yaşlı kişilerde daha çok görülmektedir. Ancak bu virüsler cinsel yolla bulaşan virüslerden değildir. Ancak bu virüs bulaşıcıdır.

Zona olan bir kişi, başka bir kişiye bu virüsü kolaylıkla bulaştırabilmektedir. Bu genellikle, döküntü, açık yaralar ile doğrudan temas yoluyla başka kişilere geçmektedir. Enfekte sonrasında, kişiler ilk olarak su çiçeğini geçirmektedir, ancak zamanla bu zona hastalığına dönüşebilecektir.

Su çiçeği bazı insanlar için daha teh olabilmektedir. Bu hastalığın zonaya dönmesini engellemek için ise, kabarcıklar kabuk bağlayana kadar fiziksel temastan kaçınmanız gerekmektedir. Bu konuda daha dikkatli olması gereken bireyler ise;

 • Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip bireyler
 • Yenidoğanlar
 • Hamile kadınlar

Peki bunlara ek olarak kimler tam anlamıyla zona için riskli durumdadır?

 • Şimdiye kadar su çiçeği geçirmiş olan her bir birey, zona için risk altında olmaktadır.
 • 50 yaşından büyük olan bireyler daha risk altında olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 80 yaşından büyük olan her 2 kişiden birinde zona hastalığı görülmektedir.
 • Bazı hastalıkların varlığı. HIV / AIDS ve kanser gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar, zona riskini artırmaktadır.
 • Daha önce kanser geçirmiş olan bireyler risk altındadır. Radyasyon ya da kemoterapi hastalıklara karşı direncinizi azaltabilir ve zona rahatsızlığını tetikleyebilir.
 • Bazı ilaçlar almanız zona riskini artırabilir, bu kapsamda ise nakledilen organların reddini önlemek için tasarlanmış ilaçlar, prednizon gibi steroid ilaçların uzun süre kullanımı buna etki etmektedir.

Zona Belirtileri Nelerdir?

Zonanın belirtileri vücudunuzun sadece bir bölümünü etkilemektedir. Ancak zona belirtileri erken tanı aşamasında başka belirtiler göstermektedir. Bu kapsamda erken belirtilerde;

 1. Ağrı
 2. Etkilenen bölgede yanma, karıncalanma, uyuşma ya da cilt kaşıntı
 3. Hasta olma hissi
 4. Yüksek ateş (nadirde olsa görülmektedir.)

Genel belirtileri ise, şöyledir;

1.Ağrı

Zona ile etkilenen bölgede, acı ve ağrılar daha şiddetli olmaktadır. Ağrı, sürekli olabilmektedir ayrıca yanma hissi de olabilir. Yoğunluğu ise hafiften şiddetliye doğru değişebilmektedir. Ciltte etkilenen bölgede zaman zaman keskin bıçaklama gibi ağrılar olabilmektedir. Bu ağrılar genellikle gençlerde, çocuklara nazaran daha sık görülmektedir.

Bazı insanlar zonada herhangi bir ağrı olmadan diğer belirtileri de görülebilmektedir. Ağrı yere bağlı olarak, bazen kalp, akciğerler ya da böbreklerdeki sorunlar gibi algılanabilmektedir.

2.Döküntü

Zonanın en önemli belirtilerinden biri ise ciltten meydana gelen döküntülerdir. Zona genellikle vücudun bir tarafında görünür ve etkilenen sinir ile ilgili cilt alanında kendini göstermektedir.

Zonadaki bu döküntüler ilk olarak kendini küçük kırmızı lekeler olarak göstermektedir. Bunun sonuncunda ise, su çiçeğine benzer kabarcıklar oluşmaktadır. Oluşan kabarcıklar ilk 1 hafta süre ile vücudunuzda kalmaktadır. Bunun sonrasında ise sarımsı bir renge dönüşmektedir ve birkaç gün sonra bu kabarcıklar kuruyacaktır.

Kabarcıkların geçmesi ile birlikte, vücudunuzda izler kalabilmektedir. Döküntülerin tamamen geçmesi için 2 ile 4 hafta gibi bir sürecin geçmesi gerekmektedir.

3.Diğer Belirtiler

Zona rahatsızlığında ise, çok sık olmasa başka belirtilerde görülmektedir. Bunlar ise,

 • Işığa Duyarlılık
 • Yorgunluk
 • Dokunmada hassasiyet
 • Baş ağrısı

Ne Zaman Doktora Görünülmesi Gerekmektedir?

Aşağıdaki durumlar söz konusu ise, vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekmektedir.

 • Ağrı ve döküntüler, gözlerinize yakın olduğu zaman doktora başvurmanız gerekmektedir. Eğer tedavi edilmezse, bu enfeksiyon kalıcı göz hasarlarına yol açabilir.
 • 70 yaşından büyük olan bireylerin, zona belirtilerini göstermesi ile doktora başvurulması gerekmektedir.
 • Siz ya da ailenizden birisinin kronik hastalığa sahip olması ya da daha önce kanser hastalığı geçirmiş olması nedeniyle bağışıklık sistemin bozuk olan kişiler
 • Döküntülerin yaygınlaşması ve ağrılı olmaya başlamasından sonra doktora başvurmanız gerekmektedir.

Zona Komplikasyonları Nelerdir?

 • Postherpetik nevralji: Kabarcıklar temizlendiğinden sonra bazı insanlar için, zona ağrıları uzun süre devam etmektedir. Bu durum postherpetik nevralji olarak bilinir ve hasarlı sinir lifleri beyninize cildinizin ağrılarını mesaj olarak göndermektedir.
 • Görme kaybı: (Oftalmik zona) Gözün çevresinde zona görme kaybına yol açabilir ve ağrılı göz enfeksiyonlarına neden olabilir.
 • Nörolojik sorunlar: Sinirler etkilenir ve bu sebeple, beyin (ensefalit), yüz felci, işitme veya veya denge problemleri iltihabı neden olabilir.
 • Cilt enfeksiyonları: Zona kabarcıklar düzgün tedavi edilmezse, bakteriyel deri enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

Bu kapsamda doktora gittiğinizde;

 • Belirtiler hakkında ayrıntılı bir açıklama
 • Geçmişteki ve şimdiki tıbbi problemleriniz hakkında bilgi
 • Anne-babanız veya kardeşlerin sağlık sorunları hakkında bilgi
 • Almış olduğunuz tüm ilaçlar, vitaminler ve besin takviyelerin bilgisini doktorunuza vermeniz gerekmektedir.

Doktorunuz bu durumlarda size kolaylıkla teşhis koyabilmektedir. Ayrıca laboratuvarda incelenmek üzere kabarcıklardan doku örnekleri de alarak onları da test etmek isteyebilir.

Zona Tedavisi

Zona rahatsızlığı için bir tedavi bulunmamaktadır ama alacak olduğunuz ilaçlar yardımı ile rahatsızlığı azaltabilir ve komplikasyonları yok edebilirsiniz. Bu ilaçlar ise,

 • Asiklovir (Zovirax)
 • Valacyclovir (Valtrex)
 • Famciclovir (Famvir)

Ayrıca yazımızın öncesinde sizlere bahsetmiş olduğumuz gibi zona şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bu durumda ise doktorunuz sizlere aşağıdakileri önerecektir;

 • Kapsaisin krem
 • Gabapentin gibi antikonvülsanlar, (Neurontin)
 • Amitriptilin gibi trisiklik antidepresanlar,
 • Bir krem, jel, sprey gibi deri yamasını uyuşturan maddeler,
 • Kortikosteroid ve lokal anestezik içeren enjeksiyonlar

Kişiler hayatları boyunca 1 kere zona hastalığına yakalanmaktadırlar ancak daha çok yakalanmaları da mümkündür. Sizin bu konuda yapabilecek olduğunuz eylemler ise şöyledir;

 1. Soğuk bir banyo yapmak, kaşıntı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 2. Kabarcıklarınızın üstüne ıslak kompres yapmalısınız.
 3. Hayatınızdaki stres miktarını azaltmaya çalışın.

Источник: https://evdesifa.com/zona-belirtileri-nelerdir/

Zona Hastalığı Nedir? Zona Belirtileri ve Zona Tedavisi

Zona ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Zona Tedavisi veZona Hastalığı Nedir? Zona Belirtileri Nelerdir? Varisella zoster virusunun neden olduğu  içi su dolu küçük keseciklerle seyreden bir enfeksiyondur. Zona her yaşta görülebilmekle beraber en fazla 60 yaş ve üzerinde görülür.

Zona Nasıl Başlar?

Su çiçeği enfeksiyonu sonrası sinir köklerinde uyur hale geçen virus, bazı faktörlerle aktive olarak zonayı meydana getirir.

Ömür boyu hiçbir zarar vermeden kalabilen virüsler, kişi ya su çiçeği geçirmekte olan birisiyle karşılaşınca veya vücut direnci değişik sebeplerle kırılınca yeniden hastalık oluşturabilecek etkiyi kazanır ve bu sefer zona hastalığını meydana getirir. Su çiçeği olan kişilerin % 20 sinde zona görülür.

Varisella zoster virüsüyle ile ilk karşılaşıldığında suçiçeği hastalığı meydana gelir. Suçiçeği iyileştikten sonra Varisella zoster virüsü, omurilikte bazı sinir hücrelerinde pasif olarak kalır.

Seneler sonra vücut direncinin azaldığı bazı dönemlerde bu virüs aktifleşebilir ve sinirler yoluyla deriye gelip o bölgede ağrılı su toplamış kabartılara neden olur. Virüs belli bir sinir demetinde hasar oluşturduğu için, genellikle o sinir bölgesinde, vücudun ya da yüzün tek yarı tarafında ağrılı kabartılar meydana gelir.

Virüsün neden yeniden harekete geçtiği ve zonaya yol açtığı tam olarak bilinmese de bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir dönemi seçtiği biliniyor.

Zona NedenleriZona Hastalığı Neden Olur?

Hastalık direncin kırılmasıyla meydana gelir. Üzüntü, stres, yorgunluk, sağlıksız diyetler, uykusuzluk, yorgunluk, kanser ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, ışın tedavileri, AİDS gibi hastalıklar direnci kıran sebepler arasındadır.

Zona Ne Kadar Sürer?

Zona yüz, boyun, kol, göğüs ya da karın bölgesinde, tek taraflı, kırmızı döküntüler ve şiddetli ağrı ile seyreder. Ağrılar çoğunlukla 3 hafta kadar sürer ve hastalık sonlanır.

Zona Belirtileri Nelerdir – Zona Nasıl Anlaşılır?

Zonanın olacağı yerde kaşınma, batma ve bazen ağrı gibi yakınmalar görülür. Bu belirtilerden birkaç gün sonra meydana gelen deri lezyonları, zona teşhisinin konulmasına yardımcı olur. Döküntüler; içi su dolu kesecikler biçimindedir ve bunlar gruplaşma eğilimi gösterir.

Zona en sık göğüs ve sırt bölgesinde görülür. Sonra boyun, yüz ve kafa bel ve karın, kalça ve kasıklara yerleşir. Zona genel olarak vücudun bir yarısında oluşur. En çok gövdenin bir yarısında döküntü meydana gelir.

Zona Hastalığı Tehlimidir?

Zonanın neden olduğu en büyük sorun sadece ağrı değildir. Bazı kişilerde görme, duyma sorunları ve beyin iltihabına yol açabilir.

Zona ve uçuk virüsleri, gözün saydam tabakasında ize sebep olabilir ve görmeyi önemli derecede bozabilir. Bu gibi durumlarda, gözdeki saydam tabakanın ameliyatla nakli gerekebilir.

Zona geçiren bazı hastalarda, ağrılar uzun süre devam edebilir. Zona sonrası devam eden sinir ağrısı postherpetik nevralji olarak bilinir. Zona ve postherpetik nevralji 50 yaş üzerindekilerde daha fazla görülür. Ağrı, batma, yanma, iğnelenme biçiminde hissedilir, sinir hasarının olduğu deri bölgesi oldukça hassastır, giysilerin teması bile hastayı rahatsız eder.

Zona Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis dermatolojik muayeneyle konur. Ağrılı, gruplaşmış, içi su dolu kesecikler teşhisin kolayca tanının konulmasını sağlar.

Zona Hastalığı Bulaşıcımıdır?

Zona daha önceden suçiçeği geçirmemiş kimselere bulaşabilir, ancak bu kişilerde zona hastalığı oluşmaz suçiçeği oluşur.

Zona Aşısı

Zona aşısı 50 yaş üzerindeki sağlıklı herkese tek doz uygulanabilir. Araştırmalara göre zona aşısı 50-59 yaş grubundaki kişilerde zona gelişme riskini %70 azaltmaktadır. Zona riski 60 yaşından itibaren 10 kat artar. Bağışıklık sistemi zayıfsa bu risk 100 kattır. Aşı 50 yaş üstündeki kişilere daha önceden zona geçirmiş olsa da uygulanmakta.

Koruyuculuğu 5 ila 10 yıl arasındadır.

Canlı bir aşı olduğu için zona aşısı yapılamayan kişiler; kemoterapi ya da radyoterapi gören hastalar, bağışıklık sistemini olumsuz olarak etkileyen ilaç kullananlar, kemik iliği ya da lenfatik sistemi etkileyen kanser hastaları ve AIDS gibi bağışıklığı baskılayan ahatsızlığı olanlar, hamileler ve aşıdaki maddelere alerjisi olan kişilerdir.

Zona Tedavisi Nasıl Olur?

• Zona hastalığının tedavisinde anti-viral ilaçlar, iltihap baskılayıcı ilaçlar ve ağrı kesiciler kullanılır.

• Döküntüler başladığı zaman kremler ve tedaviler uygulanır. Bu tedavi yeterli olmadığı takdirde zona virüsünün yayıldığı sinirlerin çevresine, ilaç enjeksiyonu uygulanır. Sinir kökünden yayılan ağrının baskılanmasıyla, hastanın ağrısı sona erer ve sadece kremle tedavi edilen hastalara göre  daha hızlı iyileşme olur.

• B vitamini zona sonrası meydana gelebilecek ağrıların önlenmesinde önemlidir.

• Tedaviden sonra ağrı devam ediyorsa, antidepresan ve antikonvülzan ilaçlardan yararlanılabilir.

• Zona geçiren ileri yaştaki hastalarda, hastalık bittiği halde şiddetli ağrılar devam eder. Bu durum Zona Sonrası Nevralji olarak bilinir. Tedavisi zor olduğu için zona geçirirken önlem alınması gerekir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/zona-hastaligi-nedir

Zona Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Zona ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Zona hastalığı, özellikle ilerleyen yaşla birlikte, suçiçeği hastalığına sebep olan virüsün latent yani uyur halden tekrar aktif hale gelmesi ile ve ortaya çıkar.

Ciltte kaşıntılı kızarıklıklarla kendini gösteren zona, kontrol altında tutulmazsa hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Görme ya da işitme kaybı gibi semptomlara neden oluyorsa vakit kaybetmeden tıbbi müdahalede bulunulması gerekir.

Zona Hastalığı Nedir?

Zona hastalığı, suçiçeği hastalığına sebep olan varicella zoster virüsünün (VZV) neden olduğu bir enfeksiyondur. Suçiçeğine bağlı enfeksiyon bitse bile, varicella zoster virüsü, zona hastalığı olarak nüksetmeden önce sinir sisteminde yıllarca inaktif şekilde kalabilir.

Bir diğer adı da herpes zoster olan bu viral enfeksiyonda deride, ağrı ve acıya neden olan kızarıklıklar meydana gelir. Zona genel olarak gövdede, boyunda ya da yüzde su toplayan küçük kabarcıklar olarak kendini gösterir. Çoğu vakada zona belirtileri iki üç hafta içerisinde kaybolur.

Hastalığın nüksetmesi nadiren görülür ancak Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde her üç kişiden birinde zona hastalığı görülmektedir.

Zona Neden Olur?

Varicella zoster virüsünden kaynaklanan zona, suçiçeği hastalığı geçirmiş herkeste görülebilir. Ancak suçiçeği geçiren herkes hayatının bir evresinde zona hastalığına yakalanacak diye kesin bir kaide yoktur.

Sinir sisteminde uzun süre uyku durumunda kalan bu virüs birden aktif hale gelerek zona hastalığına sebep olur. Virüsün aktif hale gelmesinin sebebi bilinmese de ilerleyen yaşa bağlı olarak zayıflayan bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale gelmesinden kaynaklandığı düşünülür.

Bunun nedeni, zona hastalığının yaşlılarda gençlere kıyasla daha yaygın görülmesidir.

Varicella zoster, herpes virus grubu adı verilen bir aileye mensuptur. Bu virüsler, uçuğa ve genital iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu nedenle zona, herpes zoster olarak da isimlendirilir. Ancak zona ve suçiçeğine sebep olan virüsle uçuk ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara sebep olan virüs aynı değildir.

Peki zona hastalığı bulaşıcı mıdır? Zona hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir ancak hastayla, özellikle de hastanın yara oluşan bölgeleriyle fiziksel temasta bulunmak, eğer kişi daha önce suçiçeği rahatsızlığı geçirmemişse suçiçeği bulaşmasına neden olabilir. Fakat kişi çocukluğunda suçiçeği geçirmiş ya da aşı olmuşsa herhangi bir bulaşma söz konusu olmaz.

Zona başlangıcında hissedilen semptomlar genelde ağrı ve yanma hissidir. Zona nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı çoğunlukla ciltte hassasiyet ve ağrı hissidir. Ağrı hissi vücudun tek bir bölgesinde küçük alanlarda meydana gelir. Bu alanlarda oluşan kızarıklıklarla birlikte;

 • İrin ya da su dolu kolay patlatılan kabarcıklar
 • Omurga ya da gövdenin tamamında görülen isilik
 • Kulaklarda ve yüzde isilik
 • Kaşıntı gözlemlenir.Bazı hastalarda, acı ve kaşıntılı kızarıklıklar haricinde de belirtiler görülebilir. Bunlar:
 • Ateş
 • Üşüme
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Kaslarda zayıflık olarak sıralanabilir.

Zona, nadiren daha ciddi ve tehli belirtiler de gösterebilir

 • Tedavi edilmezse kalıcı hasara sebep olabilen gözde kızarıklık ya da acı,
 • Ramsay Hunt sendromunun belirtileri olabilen işitme kaybı ya da tek kulakta katlanılamaz ağrı, baş dönmesi, dilde tat kaybı,
 • Derinin kızarıp şişmesine ve dokunulduğuna acıya sebep olan bakteriyel enfeksiyonlar zona hastasında gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı ve kalıcı hasar oluşumuna izin verilmeden gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Zona Bulaşıcı mıdır?

Bu hastalık ile ilk merak edilen sorulardan biri de Zona bulaşıcı mıdır? Eğer daha önce suçiçeği geçirdi iseniz Zona bulaşıcı değildir. Zona yaralarına dokundu iseniz ve suçiçeği geçirmediyseniz o zaman bu hastalık size suçiçeği olarak bulaşabilir.

Evvelinde suçiçeği geçirmiş veya suçiçeği aşısı olduysanız zona hastalığı size bulaşmaz. Halkın %90 oranında çocukluk döneminde suçiceği yaşandığı için zona virüsü zaten bulunmaktadır. Gebelik döneminde yaşanan Zona hastalığının bebeğe etkisi olmaz.

Zona Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu vakada zona hastalığının neden olduğu kızarıklıklar ve iltihaplı kabarcıkların fiziksel muayenesi teşhis koymak için yeterlidir.

Eğer fiziksel muayene teşhis koymak için yeterli olmazsa, deriden ya da iltihaplı kabarcıklardan steril bir bez vasıtasıyla sıvı örneği alınarak laboratuvara gönderilir.

Burada uygulanacak testler sonucunda kişide varicella zoster virüsü olup olmadığı anlaşılır ve tedavi yöntemi belirlenir.

Zona hastalığına yakalanan pek çok kişi, halk arasında yaygınlaşan efsanelerden etkilenerek cilt kanseri olduğunu düşünür. Ancak zona hastalığının kanserle ilişkisini gösteren tek bir çalışma bulunmamaktadır.

Bu nedenle zonayı kanserle bağdaştırmak mümkün değildir.

Ancak, bağışıklık sistemindeki zayıflıktan kaynaklanan bir hastalık olmasından dolayı zona, diğer pek çok enfeksiyonda olduğu gibi vücudun dış etkenlere karşı zayıfladığının bir sinyalidir.

Kanser mitiyle birlikte yayılan korkulardan biri de “zona hastalığı öldürür mü?” sorusudur. Bu konuyla ilgili araştırma yapan bir İngiliz üniversitesi, zona hastalığı bulunan 67.

000 kişinin bir kısmının aynı yıl içerisinde kalp krizi ve felç geçirdiğini tespit etmiştir.

Bu iki durumun zona hastalığıyla net bir bağlantısı bulunmasa da enfeksiyonun organları etkilediği bilindiğinden, dikkat edilmesi ve ilerlemeyi yavaşlatıcı bir tedavinin uygulanması gerekir.

Zona Nasıl Tedavi Edilir?

Zona nasıl geçer? Bu hastalık için, hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak zonanın ilerleyişini yavaşlatan, virüsü baskılayan haplar ve kremlerle, hastanın semptomların yarattığı rahatsızlıklardan minimum düzeyde etkilenmesi sağlanır. Zona hastalığında;

 • Ağrıyı azaltmak ve tedaviyi hızlandırmak için asiklovir ya da famsiklovir etken maddeli ilaçlar
 • Şişkinliği ve ciltteki hassasiyeti gidermek için ibuprofen etken maddeli anti-inflamatuvar ilaçlar
 • Kaşıntıyı azaltmak için difenidramin etken maddeli antihistaminik ilaçlar kullanılarak semptomlar hafifletilir.

İlaçlar haricinde zona hastalığına yakalanan kişilerin evde uygulayabileceği yöntemler de mevcuttur. Bunlar:

 • Bol bol dinlenmek
 • Kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmak için yara oluşan bölgelere soğuk kompres uygulamak
 • Kaşıntıyı dindirmek için kalamin losyonu sürmek
 • Jel haldeki yulaf ezmesiyle banyo yapmak şeklinde sıralanabilir.

Zonaya bağlı belirtiler, etken maddeye bağlı olarak genellikle birkaç hafta içerisinde sona erer ve nadiren nükseder. Ancak 10 gün içerisinde hastalığın yarattığı rahatsızlıklarda bir azalma olmadıysa doktorunuzla görüşmelisiniz. Vücudunuz etken maddeye karşı direnç gösteriyor olabilir.

Hamilelikte Zona Hastalığı Görülür Mü?

Yaygın olmamakla birlikte hamilelik sırasında zona hastalığına yakalanmak mümkündür. Eğer, suçiçeği hastası bir kişiyle temas ettiyseniz ve daha önceden aşı olmadıysanız ya da bu hastalığı geçirmediyseniz sizin de bu enfeksiyona yakalanma ihtimaliniz yüksektir.

Hamileliğin evresine bağlı olarak suçiçeği hastalığına yakalanmak bebekte kalıtsal hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle, hamile kalmaya çalışan kadınların eğer suçiçeği hastalığı geçirmedilerse, hamilelikten önce aşı olmaları hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için son derece önemlidir.

PARTNEREski halini gören 'bu nasıl değişim' diyorÜlser Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Romatizma Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/zona-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221887-mykadin

Zona Nedir? Zona Hastalığı ve Tedavisi

Zona ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Zona Nedir? Zona hastalığı veya bilimsel adıyla Herpes Zoster deride kendini gösteren viral (virüslerin sebep olduğu) bir hastalıktır, zona hastalığı su çiçeği geçirmiş kişilerde görülür ve sebebi “Varisella Zoster” virüsünün vücuda girmesidir, aslında zona hastalığına yakanandıysanız virüsün vücudunuza yeni girdiğini düşünmeyin, bu virüs su çiçeği olduğunuz dönemde sinir uçlarınıza yerleşir ve yıllarca uyku modunda yaşayabilir, hastalık genel olarak bağışıklık sisteminin zayıfladığı, üzüntü, uykusuz kalma, aşırı yorgunluk, zehirlenme durumundan sonra, kemoterapi sonrası ve yoğun stres dönemlerinde kendini gösterebilir.

Zona Nedir?

 • Zona hastalığı sinir ucu iltihabı olarak adlandırabileceğimiz döküntülü ve ağrılı bir tablodur.
 • Omurilikten çıkan tek bir sinirin beslediği ağrılı ve karakterize bir hastalıktır.
 • Her yaş grubunda görülebilir.
 • Gençler ve çocuklar zona çıkardığında çabuk iyileşir. Ancak daha yaşlı grubunda zonanın şiddetli ağrıları gece yanığı olarak isimlendirilmiştir ve hasta için ızdıraplı bir durum yaratabilir.
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda zona tek bir bölgede lokalize olmaz ve vücutta yaygın deri yerlerinde ortaya çıkabilir.
 • Kulak siniri ve göz siniri ile bağlantılı olarak ortaya çıkan zonalarda; bu iki organın tutumu hakkında bazı olaylar gösterebilir ve bu ikisiyle ilgili araştırmalar yapılması gerekebilir.
 • Sağlıklı bir kişide zona hastalığı tekrarlamaz, ancak; lenfoma ve diğer kan hastalıkları olan bireylerde ya da kemoterapi gören hastalarda birden fazla zona atağı görülebilir.

Bel bölgesinde yayılmış orta derece Zona hastalığı görüntüsü

Zona Hastalığı Belirtileri

Zona hastalığı belirtileri açıktır ve doktor tarafından özel bir test olmadan da hemen teşhid edilebilir, sadece bazı özel durumlarda laboratuar testleri istenebiliyor, bunlar dışında Zona belirtilerini aşağıda görebilirsiniz:

 • Ciltte Kızarıklık
 • Ciltte Kabarcıkların oluşması
 • Şiddetli ağrı ve şiddetli yanma hissi
 • Baş ağırıları
 • Deride kabuklanma ve dökülme
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Bazı durumlarda Ateşlenme

Zona Hastalığı Tedavisi

Zona hastalığında hastanın yatak istirahatı çok önemlidir. Bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalık olduğu için hastanın dinlenmesi, iyileşme hızı açısından çok önemlidir. Zona hastalığının tedavisinde döküntü başladıktan ilk üç gün sonra antiviral ilaçlara başlandığı taktirde gelişecek ağrıların daha kısa sürdüğü gözlemlenebilir.

Genellikle zona döküntüsü üçüncü hafta gibi sonlanır.

 Hasta omurilikte şiddetli ağrılar hissedebilir, eğer bu ağrılar batıcı ve iğnelenme olarak hissediliyorsa bazı ağrı kesicilerle bu ağrıların şiddeti bir nebze de olsa giderilebilir.

 Döküntü bittikten sonra meydana gelen uzun süreli alerjilerde bazı antihistamin kullanılabilir. Eğer hastanın ağrıları kesilmiyorsa hemen doktora başvurmasında fayda var.

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavisi

Zona hastalığının mucizevi bitkisel kürü elma sirkedir. Elma sirkesinin en büyük özelliği anti bakteriyel olmasıdır ve bu özelliği sayesinde zona hastalığı yüzünden bedende oluşmuş olan kabarcıkları gidermekte kullanılır. Diğer bir özelliği ise ağrı kesici olarak kullanılmasıdır. Peki, bu mucizevi yöntemi nasıl uygulayabiliriz:

Zona Tedavisi (Lokal Sirke Tedavisi)

 • Bir pamuk alın ve onu elma sirkesinin içine sokun.
 • Sorunlu olan bölgeye yavaşça uygulayın (kabarcıklı bölgelerin soyulmamasına dikkat edin)
 • Bu yöntemi kullandıktan sonra ağrılarınızın hafiflediğini hemen hissedeceksiniz.
 • Bu yöntemi günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Zona Hastalığı Tedavisi (Oral Sirke Tedavisi)

 • Elma sirkesini ağız yolu ile de tüketebilirsiniz.
 • 2 yemek kaşığı sirkeyi bir miktar su ile karıştırın.
 • Bu karışımı her gün tüketebilirsiniz.

Zona Hastalığı Tedavisi (Hindistan Cevizi Yağı)

Bu yağın faydaları sadece saçlarımız için geçerli değildir. Cildimiz içinde mucizevi etkileri vardır. Zona hastalığını tedavi etmek için yapmanız gereken:

Saf Hindistan cevizi yağını direkt olarak sorunlu bölgeye uygulayın ve ya gazlı bezi Hindistan cevizi yağına daldırın.

Her saat başı bezi değiştirmeye özen gösterin.

 • Badem yağı ile ağrıyan ya da yara olan yerlerinizi ovalamanızı tavsiye ederiz.
 • Saf zeytinyağını ağrıyan yerlerinize sürmeniz de zonanın iyileşmesini hızlandırabilecek bir çözümdür.

Zona Hastalığı Tedavisi (Çay ile Tedavi)

 • Yeşil çay: Bu çayın içerisinde antivirüs özelliği bulunmaktadır. Ayrıca bildiğiniz üzere bu çayın diğer bir tüketilme nedeni sinirleri yatıştırması ve insanı sakinleştirme özelliğidir, bu özellikleri ile Zona belirtilerini hafiflerecektir. Gün içerisinde 4-5 fincan yeşil çay içmek zona virüsünü bedeninizden atmanıza yarayacaktır ayrıca tekrardan bu virüsün oluşmasını önleyecektir.
 • Oğul otu: 250 gram kaynatılmış suya, iki çay kaşığı oğul otu kaynatıp koyunuz ve demleyiniz. Bu demlediğiniz çayı Zona döküntülerin ve ağrıyan yerlerin üzerine sürmenizi tavsiye ederiz.
 • Kullana bileceğiniz diğer çaylar: Papatya, melisa, keten tohumu, ısırgan otu, koni çiçeği, atkuyruğu, adaçayı, rezene, yonca, ginko biloba ve ağaç çileği.
[rwp-review id=”0″]

Источник: https://www.biliminsesi.com/zona-nedir-nasil-bir-hastaliktir/

Zona hakkında bilmeniz gereken her şey

Zona ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Zona ağrılı bir viral enfeksiyondur ve bir zamanlar suçiçeği geçirmiş olanlarda ortaya çıkabilir.

Başlangıçtaki aktif enfeksiyondan sonra, varisella zoster virüsü, spinal kord ve beynin yakınında duyusal sinir dokusunda aktif değildir ve bir shingle atağına reaktivasyonu beklemektedir.

Her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 1 milyondan fazla insan zona olarak da bilinen herpes zoster virüsünden etkilenecektir. Zona vakalarının yaklaşık yarısı, en az 60 yaşında insanları etkilemektedir.

Zona arkasındaki virüsler herpes virüs ailesinin bir parçası olsa da, bunlar genital herpes ve soğuk yaralara neden olan aynı virüsler değildir.

transmisyon

Zona hastası olan çoğu insan bulaşıcı olup olmadıklarını merak eder. Suçiçeği ve zona hastalıklarından sorumlu olan Varicella zoster virüsü, zona ile oluşan küçük kabarcıklı kızarıklıktan sıvı ile doğrudan temas yoluyla yayılabilir. Daha önce Varicella zoster virüsü ile enfekte olmayanlarda suçiçeği geçirebilir.

Bir kişi zona ile enfekte olduğunda, öncelikle vücudun bir tarafında genellikle cilt, yanma ve uyuşukluk hissi yaşarlar. 2 ila 3 gün sonra, küçük, irin dolu kabarcıkların kümeleri görünür. Bunlar kırmızı deri ile çevrelenecek.

Kızarıklık ve kabarcıklar normalde 3 ila 5 gün boyunca görünmeye devam eder.

Bu zamanda, kişi bulaşıcıdır. Başka bir kişi kabarcıklarla doğrudan temas halinde ise, hasta olabilirler.

Aktarım sadece kabarcıklarla doğrudan temas yoluyla gerçekleşir ve virüsle hiç bulaşmamış bir kişide suçiçeği geçirebilir. Kabarcıklar ortaya çıkmadan önce ve kabuklanmadan önce, viral bulaşma riski yoktur.

Kabarcıklar kırılmış ve kabuklanmışsa veya iyi örtülmüşse, virüsü yaymazlar.

Viral bulaşmayı önlemenin yolları şunlardır:

 • Döküntüyü örtmek ve dokunmaktan kaçınmak
 • Sık sık iki elinizi yıkayarak iyi el hijyeni uygulamak
 • Kabarcıklar oluştuktan sonra belirli insanlarla temastan kaçınmak

Kabarcıkları oluşturduktan sonra kaçınmak için insanlar şunlardır:

 • Hiç suçiçeği geçirmemiş veya bunun için ateş almış hamile kadınlar
 • Henüz tavuk çiçeği veya aşı yapmayan çocuklar
 • Erken doğan veya düşük doğum ağırlıklı bebekler
 • Örneğin, HIV enfeksiyonu, kanser tedavisi alan veya lösemi veya lenfoma gibi bazı kanser türlerine sahip olan bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan bir kişi, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, kemoterapi görenler, HIV’li olanlar ve organ nakli olan kişiler olabilir.

Zona bir kişiden diğerine yayılamaz, ancak ilk su çiçeği ve sonra zonaya neden olan herpes zoster virüsü olabilir. Enfeksiyonu içermediği sürece enfeksiyon öksürme, hapşırma veya rahat temas yoluyla yayılamaz.

Risk faktörleri

Zona geliştirmek için daha yüksek risk altında olan belirli insanlar vardır:

 • HIV, lösemi veya lenfoma gibi durumlardan zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler
 • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla tedavi gören kişiler
 • Bir nakil aldıktan sonra ilaç alan kişiler
 • Suçiçeği geçiren insanlar
 • 50 yaşın üzerinde insanlar

İnsanlar, endişelenebilecekleri risk faktörleri hakkında bir doktora başvurmalıdır. Doktor, riski nasıl azaltacağına dair tavsiyede bulunabilir.

belirtiler

Zona geliştiren kişiler aşağıdaki belirtileri yaşayabilir:

 • Gövdenin, gövdenin veya yüzün etrafına sarılmış kabarcıkların tek taraflı bir şeridi
 • Ağrı, zaman zaman yoğun olabilir
 • Yaygın bir döküntü
 • Gözde döküntü
 • Sıvı dolu kabarcıklar 7 ila 10 gün içinde kesip 2 ila 4 hafta içinde çözülür.
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Titreme
 • Üzgün ​​mide
 • Dokunma veya ışığa duyarlılık
 • Kaşıntı
 • Yorgunluk

Etkilenen birçok insan, döküntü salgınından 1 ila 5 gün önce döküntü bölgesinde ağrı, kaşıntı veya karıncalanma yaşayacaktır. Bazı salgınlar sırasında döküntü ve ağrı olmayabilir.

Zona komplikasyonları

Zona ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Bunlar şunları içerebilir:

 • Gözdeki veya yakınındaki zona yüzünden görme kaybı
 • Göz enfeksiyonları
 • Beyin şişmesi, fasiyal paralizi, işitme problemleri ve denge problemleri gibi sinir problemleri
 • Bakterilerin neden olduğu cilt enfeksiyonları
 • Daha nadiren, zatürre ve ölüme yol açabilir

Postherpetik nevralji (PHN) olarak adlandırılan uzamış ağrı da oluşabilir. PHN, döküntülerin ve kabarcıkların gittiklerinde ağrıya neden olabilir, bu da şiddetli olabilir. Bu ağrı döküntüleri takip eden yıllar boyunca mevcut olabilir.

Teşhis ve tedavi

En sık olarak, zona ağrı öyküsü ve bir fizik muayenede teşhis edilir. Zaman zaman virüsün bir örneği alınabilir ve test edilebilir.

Zona virüsü tedavi edilemese de, tıbbi tedavi mevcuttur. Bu, asiklovir (Zovirax), valasiklovir (Valtrex) ve famsiklovir (Famvir) gibi ilaçların kullanımını içerir. Bu antiviral ilaçlar semptomların şiddetini azaltabilir ve hastalığın süresini kısaltabilir.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere bazı ilaçlar kullanılarak ağrı azaltılabilir:

 • Topikal kapsaisin kremi, ıslak kompresler, kalamin losyonu ve kolloidal yulaf ezmesi banyoları. Eğer capsaicin krem ​​ve kalamin losyonu satın almak istiyorsanız binlerce müşteri yorumları ile online mükemmel bir seçim var.

 • Neurontin veya gabapentin, sinir ağrısını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır.

 • Elavil veya bir antidepresan olan amitriptilin
 • Lidokain kremi, jel, deri yaması ya da sprey gibi uyuşturucu maddeler
 • Mood değiştiren ilaçlar
 • Epidural enjekte kortikosteroidler ve lokal anestezikler

Zona döküntüsü ile yaşamak, semptomları hafifletmek için gerekli adımları atarak daha rahat yapılabilir. Tüm döküntüleri temiz ve kuru tutmak, bunların enfekte olma riskini azaltmaya yardımcı olur. Gevşek giysiler giymek, döküntülerin temizlenmesini beklerken insanların daha az rahatsız hissetmelerine yardımcı olabilir.

önleme

Eğer bir kişi halihazırda suçiçeği geçirmişse, zona oluşumunu önlemek zor olabilir, ama hiç suçiçeği geçirmemiş bir kişi zona almayacaktır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) 60 yaşın üzerindeki kişilerin en az bir kez shingles aşısı ile aşılanmasını önermektedir. Zostavax veya VZV olarak bilinen varisella-zoster çekimi, 50 yaşın üzerindeki kişiler için Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır.

İnsanlar atıştan sonra hala zona alabilirler, ancak zona süreleri ve şiddeti azaltılabilir. Atışı almak da PHN geliştirme riskini azaltabilir.

İnsanlar, aşılamanın onlar için doğru seçim olup olmadığını görmek için sağlık uzmanlarıyla görüşmelidir. Var olan bir enfeksiyon, hamilelik veya zayıflamış bir bağışıklık sistemi olanlarda çekimden kaçınılmalıdır.

CDC ayrıca çocuklar, gençler ve yetişkinlerin su çiçeği atışını iki dozda almasını önermektedir. Aşılamaya rağmen Varicella zoster virüsü ile enfekte olmanın çok küçük bir şansı olsa da, CDC, eğer bu olursa, aşılamanın daha hafif suçiçeği semptomlarına izin verebileceğini bildirmektedir.

Aşılamanın doğru karar olup olmadığını belirlemek için bir sağlık uzmanı ile konuşmak önemlidir.

Çoğu insan bir kez olduktan sonra tekrar zona yapmadı.

Ürün kalitesini temel alarak bağlantılı öğeleri seçtik ve sizin için en uygun olanı belirleyebilmeniz için her birinin artılarını ve eksilerini listeledik. Bu ürünleri satan bazı şirketlerle iş ortaklığı yapıyoruz. Bu da, Healthline UK anlamına geliyor ve ortaklarımız, yukarıda bir bağlantı (lar) kullanarak bir satın alma işlemi gerçekleştirirseniz, bir kısım gelir elde edebilir.

Источник: https://trmedbook.com/zona-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.