Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona hastalığı, özellikle ilerleyen yaşla birlikte, suçiçeği hastalığına sebep olan virüsün latent yani uyur halden tekrar aktif hale gelmesi ile ve ortaya çıkar.

Ciltte kaşıntılı kızarıklıklarla kendini gösteren zona, kontrol altında tutulmazsa hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Görme ya da işitme kaybı gibi semptomlara neden oluyorsa vakit kaybetmeden tıbbi müdahalede bulunulması gerekir.

Zona Hastalığı Nedir?

Zona hastalığı, suçiçeği hastalığına sebep olan varicella zoster virüsünün (VZV) neden olduğu bir enfeksiyondur. Suçiçeğine bağlı enfeksiyon bitse bile, varicella zoster virüsü, zona hastalığı olarak nüksetmeden önce sinir sisteminde yıllarca inaktif şekilde kalabilir.

Bir diğer adı da herpes zoster olan bu viral enfeksiyonda deride, ağrı ve acıya neden olan kızarıklıklar meydana gelir. Zona genel olarak gövdede, boyunda ya da yüzde su toplayan küçük kabarcıklar olarak kendini gösterir. Çoğu vakada zona belirtileri iki üç hafta içerisinde kaybolur.

Hastalığın nüksetmesi nadiren görülür ancak Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde her üç kişiden birinde zona hastalığı görülmektedir.

Zona Neden Olur?

Varicella zoster virüsünden kaynaklanan zona, suçiçeği hastalığı geçirmiş herkeste görülebilir. Ancak suçiçeği geçiren herkes hayatının bir evresinde zona hastalığına yakalanacak diye kesin bir kaide yoktur.

Sinir sisteminde uzun süre uyku durumunda kalan bu virüs birden aktif hale gelerek zona hastalığına sebep olur. Virüsün aktif hale gelmesinin sebebi bilinmese de ilerleyen yaşa bağlı olarak zayıflayan bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale gelmesinden kaynaklandığı düşünülür.

Bunun nedeni, zona hastalığının yaşlılarda gençlere kıyasla daha yaygın görülmesidir.

Varicella zoster, herpes virus grubu adı verilen bir aileye mensuptur. Bu virüsler, uçuğa ve genital iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu nedenle zona, herpes zoster olarak da isimlendirilir. Ancak zona ve suçiçeğine sebep olan virüsle uçuk ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara sebep olan virüs aynı değildir.

Peki zona hastalığı bulaşıcı mıdır? Zona hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir ancak hastayla, özellikle de hastanın yara oluşan bölgeleriyle fiziksel temasta bulunmak, eğer kişi daha önce suçiçeği rahatsızlığı geçirmemişse suçiçeği bulaşmasına neden olabilir. Fakat kişi çocukluğunda suçiçeği geçirmiş ya da aşı olmuşsa herhangi bir bulaşma söz konusu olmaz.

Zona başlangıcında hissedilen semptomlar genelde ağrı ve yanma hissidir. Zona nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı çoğunlukla ciltte hassasiyet ve ağrı hissidir. Ağrı hissi vücudun tek bir bölgesinde küçük alanlarda meydana gelir. Bu alanlarda oluşan kızarıklıklarla birlikte;

 • İrin ya da su dolu kolay patlatılan kabarcıklar
 • Omurga ya da gövdenin tamamında görülen isilik
 • Kulaklarda ve yüzde isilik
 • Kaşıntı gözlemlenir.Bazı hastalarda, acı ve kaşıntılı kızarıklıklar haricinde de belirtiler görülebilir. Bunlar:
 • Ateş
 • Üşüme
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Kaslarda zayıflık olarak sıralanabilir.

Zona, nadiren daha ciddi ve tehli belirtiler de gösterebilir

 • Tedavi edilmezse kalıcı hasara sebep olabilen gözde kızarıklık ya da acı,
 • Ramsay Hunt sendromunun belirtileri olabilen işitme kaybı ya da tek kulakta katlanılamaz ağrı, baş dönmesi, dilde tat kaybı,
 • Derinin kızarıp şişmesine ve dokunulduğuna acıya sebep olan bakteriyel enfeksiyonlar zona hastasında gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı ve kalıcı hasar oluşumuna izin verilmeden gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Zona Bulaşıcı mıdır?

Bu hastalık ile ilk merak edilen sorulardan biri de Zona bulaşıcı mıdır? Eğer daha önce suçiçeği geçirdi iseniz Zona bulaşıcı değildir. Zona yaralarına dokundu iseniz ve suçiçeği geçirmediyseniz o zaman bu hastalık size suçiçeği olarak bulaşabilir.

Evvelinde suçiçeği geçirmiş veya suçiçeği aşısı olduysanız zona hastalığı size bulaşmaz. Halkın %90 oranında çocukluk döneminde suçiceği yaşandığı için zona virüsü zaten bulunmaktadır. Gebelik döneminde yaşanan Zona hastalığının bebeğe etkisi olmaz.

Zona Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu vakada zona hastalığının neden olduğu kızarıklıklar ve iltihaplı kabarcıkların fiziksel muayenesi teşhis koymak için yeterlidir.

Eğer fiziksel muayene teşhis koymak için yeterli olmazsa, deriden ya da iltihaplı kabarcıklardan steril bir bez vasıtasıyla sıvı örneği alınarak laboratuvara gönderilir.

Burada uygulanacak testler sonucunda kişide varicella zoster virüsü olup olmadığı anlaşılır ve tedavi yöntemi belirlenir.

Zona hastalığına yakalanan pek çok kişi, halk arasında yaygınlaşan efsanelerden etkilenerek cilt kanseri olduğunu düşünür. Ancak zona hastalığının kanserle ilişkisini gösteren tek bir çalışma bulunmamaktadır.

Bu nedenle zonayı kanserle bağdaştırmak mümkün değildir.

Ancak, bağışıklık sistemindeki zayıflıktan kaynaklanan bir hastalık olmasından dolayı zona, diğer pek çok enfeksiyonda olduğu gibi vücudun dış etkenlere karşı zayıfladığının bir sinyalidir.

Kanser mitiyle birlikte yayılan korkulardan biri de “zona hastalığı öldürür mü?” sorusudur. Bu konuyla ilgili araştırma yapan bir İngiliz üniversitesi, zona hastalığı bulunan 67.

[attention type=yellow]
000 kişinin bir kısmının aynı yıl içerisinde kalp krizi ve felç geçirdiğini tespit etmiştir.
[/attention]

Bu iki durumun zona hastalığıyla net bir bağlantısı bulunmasa da enfeksiyonun organları etkilediği bilindiğinden, dikkat edilmesi ve ilerlemeyi yavaşlatıcı bir tedavinin uygulanması gerekir.

Zona Nasıl Tedavi Edilir?

Zona nasıl geçer? Bu hastalık için, hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak zonanın ilerleyişini yavaşlatan, virüsü baskılayan haplar ve kremlerle, hastanın semptomların yarattığı rahatsızlıklardan minimum düzeyde etkilenmesi sağlanır. Zona hastalığında;

 • Ağrıyı azaltmak ve tedaviyi hızlandırmak için asiklovir ya da famsiklovir etken maddeli ilaçlar
 • Şişkinliği ve ciltteki hassasiyeti gidermek için ibuprofen etken maddeli anti-inflamatuvar ilaçlar
 • Kaşıntıyı azaltmak için difenidramin etken maddeli antihistaminik ilaçlar kullanılarak semptomlar hafifletilir.

İlaçlar haricinde zona hastalığına yakalanan kişilerin evde uygulayabileceği yöntemler de mevcuttur. Bunlar:

 • Bol bol dinlenmek
 • Kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmak için yara oluşan bölgelere soğuk kompres uygulamak
 • Kaşıntıyı dindirmek için kalamin losyonu sürmek
 • Jel haldeki yulaf ezmesiyle banyo yapmak şeklinde sıralanabilir.

Zonaya bağlı belirtiler, etken maddeye bağlı olarak genellikle birkaç hafta içerisinde sona erer ve nadiren nükseder. Ancak 10 gün içerisinde hastalığın yarattığı rahatsızlıklarda bir azalma olmadıysa doktorunuzla görüşmelisiniz. Vücudunuz etken maddeye karşı direnç gösteriyor olabilir.

Hamilelikte Zona Hastalığı Görülür Mü?

Yaygın olmamakla birlikte hamilelik sırasında zona hastalığına yakalanmak mümkündür. Eğer, suçiçeği hastası bir kişiyle temas ettiyseniz ve daha önceden aşı olmadıysanız ya da bu hastalığı geçirmediyseniz sizin de bu enfeksiyona yakalanma ihtimaliniz yüksektir.

Hamileliğin evresine bağlı olarak suçiçeği hastalığına yakalanmak bebekte kalıtsal hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle, hamile kalmaya çalışan kadınların eğer suçiçeği hastalığı geçirmedilerse, hamilelikten önce aşı olmaları hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için son derece önemlidir.

Karadeniz'in saklı cenneti: Şahinkaya KanyonuÜlser Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Romatizma Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/zona-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221887-mykadin

Gece Yanığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona hastalığı halk arasında gece yanığı olarak bilinmektedir. Hatta bazı yerlerde kuşak hastalığı olarak da geçmektedir. Özellikle bel çevresinde çok sık çıkması bu şekilde adlandırılmasına neden olmuştur. Halk arasındaki isimlerin bahsetmişken tıp dilinde de herpes zoster olarak adlandırıldığını belirtelim.

Bu yazımızda gece yanığı nedir ve nasıl tedavi edilir konuları üzerinde duracağız.

Gece Yanığı Hastalığı (Zona)

Gece Yanığı Hastalığı (Zona)

Gece yanığı hastalığı geçiriyorsanız ya da bir yakınınız bu hastalıktan mustaripse gece yanığı nedir diye araştırmanız gayet normaldir.

Suçiçeğine neden olan varicella zoster virüsü bu hastalığın oluşumunda da etkilidir. Ülkemizde 10 kişiden 8’i mutlaka suçiçeği geçirmektedir.

Suçiçeği geçirildikten sonra virüs tamamen ölmez ve pasif hale gelerek beklemeye başlar.

Virüsün tekrar aktif olması için bağışıklık sisteminin çok zayıflaması gerekir. Genellikle stres ve depresyon dönemleri virüsün ortaya çıkması için çok idealdir. Bunlar haricinde kanser vb. hastalıkların tedavi sürecinde bağışıklık sistemi zayıfladığından gece yanığı gibi hastalıklar kendini gösterebilmektedir.

Zona genellikle 30 ve 50 yaş arasında görülür. Diğer yaş gruplarında da görülme ihtimali vardır. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda görüldüğünde çok dikkatli olunmalı ve hastalar gözlem altında tutulmalıdır.

Gece Yanığı Belirtileri

Zona hastalığı ortaya çıkarken birçok belirti göstermektedir. Başlıca gece yanığı belirtileri deride yanma, kaşıntı, dökülme ve batmadır. Bu belirtileri şiddetli ağrılar takip eder.

Ardından su dolu baloncuklar görülür. Genellikle 3-4 hafta süren bu hastalık kabarcıkların kan dolması ve kabuk bağlamasıyla iyileşmeye başlar. Bu dönemde birçok gece yanığı ilacı ve kremi kullanılmaktadır.

Gece Yanığının Teşhisi ve Tanısı

Gece yanığının tanısı uzman bir doktorun muayenesi sonrasında konulur. Öncelikle hasta belirtileri ve hastalığın gelişimini anlatır. Ardından kan tetkiki ve su dolu kabarcıklardan örnek alınır. Laboratuvar sonuçları hastalığı kesin olarak teşhis eder.

Hastalığın ilk evresinde tanı konulması ve tedaviye başlanılması çok önemlidir. Gece yanığınınilk evresi genellikle egzema ile karıştırılmaktadır. Bu durum hastalığın tedavisinin gecikmesine neden olur ve yanlış tedavi sürecini başlatır. Hastalıktan emin olmak için Laboratuvar tetkikleri kesinlikle istenmelidir. (1)

Gece Yanığının Tedavisi

Hastalığın tedavisinde antiviral ilaçlar ve deri kremleri kullanılmaktadır. Ayrıca ağrılara karşı etkili ilaçların kullanılası da önemlidir. Tedavi süresince zona bölgesine soğuk pansuman yapılabilir.

Hastalık bölgesi enfeksiyon kaptıysa kortizon tedavisine de başlanır.

Su dolu baloncukların kurutulması için pansuman uygulanır. Kurutucu pansuman tedavisi günde 4 kez uygulandığında ağrıları azaltacağı gibi iyileşme süresi de kısalır.

Gece Yanığı Nasıl Geçer?

Gece yanığı nasıl geçer sorusunun tıbbi ve bitkisel olarak iki cevabı vardır. Ancak tüm tedavilerde doktor tavsiyesi alınması çok önemlidir. Gece yanığı belirtileri görülmeye başlandıktan sonra hemen tedavi de uygulanmalıdır. Gece yanığının tedavisi geç kalırsa hem iyileşme süreci uzayabilir hem de ağrılar artabilir.

Zona hastalığı kullanılan ilaçlar ve kremlerle tedavi edilmektedir. Öncelikle antiviral ilaçlar kullanılarak hastalık kontrol altına alınır. Ardından kaşıntı ve derideki kızarıklara karşı kremler verilir. Ayrıca şiddetli ağrılara dayanabilmek için güçlü ağrı kesiciler alınmalıdır. Ancak herhangi bir ilaç alınırken kesinlikle uzman bir doktora danışmalısınız.

Gece yanığının ilaç tedavisi boyunca besinlerden takviye almak da önemlidir. Özellikle bu dönemde bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hastalığın iyileşmesini hızlandırır. B ve C vitaminleri bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kuşburnu, zerdeçal ve bal gibi besinler gece yanığının bitkisel tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Herpes Zoster Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Herpes zoster birçok yönden zorlu bir süreçtir. Hastalıkta ortaya çıkan ağrılar dayanılmaz hale gelebilmekte olup, doktorunuzdan kendinize uygun en iyi ağrı kesiciyi istemelisiniz.

Ayrıca hastalık iyileşse bile ağrılar devam edebilmektedir. Kalıcı ağrıların iyileşmesi genellikle 1 yılı bulmaktadır. Hastalık sinir uçlarını geri dönülmez biçimde tahrip ettiyse ağrılar ömür boyu da kalıcı olabilmektedir.

Ama korkmanıza gerek yok bu durum çok nadirdir.

Su dolu kabarcıkların enfeksiyon kapmaması için hijyene çok dikkat edilmelidir. Günlük duş almak sizi rahatlatacağı gibi, hijyen açısından da önemlidir.

Gece yanığı çok düşük oranlarda tekrar ortaya çıktığı görülse de tekrarlayan bir hastalık değildir. (2)

Gece Yanığı Bulaşıcı mı?

Gece yanığının kendi formunda bulaştığı görülmemiştir. Yalnızca suçiçeği geçirmeyen kişilere suçiçeği olarak bulaşır. Zona hastalığı olarak bulaşma ihtimali yoktur.

Источник: https://www.zonahastaligi.com/gece-yanigi-nedir-nasil-tedavi-edilir/

Zona Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Haber güncelleme tarihi 17.12.2018 12:57

Zona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tıp dilinde “herpes zoster” olarak adlandırılan zona, cilt döküntülerine, kaşıntı ve kabartılara neden olan bir cilt hastalığıdır. Zona, halk arasında “kuşak hastalığı” veya “gece yanığı” olarak bilinmektedir.

Varisella zoster adı verilen virüsün neden olduğu zona, belli bir bölgeyi etkileyen bir cilt hastalığıdır. Önce su toplayan cilt, daha sonra kabuk tutarak kabarcıklar şeklinde belli bir bölgeyi etkileyerek kemer veya bant şeklinde bir görünüm oluşturur.

Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen zona 60 yaş üzerinde daha sık görülmektedir.

Su çiçeği enfeksiyonu sonrasında sinir köklerinde uykuya geçen virüs, çeşitli faktörler nedeniyle faaliyete geçmektedir. Bu nedenle su çiçeği olan hastaların yaklaşık %20’sinde zona hastalığına rastlanılır. Su çiçeğinden sonra virüsün yeniden harekete geçmesine neden olarak zonayı tetikleyen başlıca etken bağışıklık sistemidir.

Bağışıklık sisteminin düşmesi virüsün yeniden aktivite olmasına neden olur. Zonanın 60 ve üzerindeki bireylerde daha sık görülmesinin nedeni ise yaşlılık nedeniyle bağışıklığın düşmesidir. Yaşlılığın yanı sıra yoğun stres, depresyon ve  çeşitli hastalıklar zonayı tetikleyici bir rol oynayabilir.

En çok göğüs ve baş bölgesinde meydana gelen zona bacak, kol, sırt, karın, kalça, boyun ve yüzde de meydana gelebilir. Virüsün sinir köklerinde meydana gelmesi nedeniyle şiddetli ağrılara neden olabilir. Zamanla azalan ağrılar birkaç yıl sonra yeniden ortaya çıkabilir. Ortalama 2 ile 4 gün içinde iyileşme görülse de ağrılar kalıcı olabilir.

Hastalığın iyileşme süreci yaklaşık 3 hafta sürmektedir.

Zona Neden Olur?

Kişi su çiçeği geçirdikten sonra su çiçeğine neden olan virüsler sinir köklerine yerleşerek uyku halinde kalırlar. Bu virüs herhangi bir tetikleyici etken bulunmadan yıllarca zararsız bir şekilde vücutta beklemede kalır.

Ancak bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar başta olmak üzere bazı tetikleyici faktörler bu virüsün açığa çıkmasına neden olarak zona oluşumuna sebebiyet verir. Vücuda yerleşmiş ve uykuda olan virüs yıllar sonra da çeşitli nedenler doğrultusunda zona neden olabilir.

Ancak virüsün aktif hale gelmesindeki en önemli etken şüphesiz ki bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen hastalıklar, üzüntü, stres ve depresyon zonayı tetikleyen faktörlerdir.

 Özellikle 50 yaş ve üzerindeki kişilerin daha çok zona riski taşımaları bağışıklık sisteminin gençlere göre daha düşük olmasıdır. Yaşlılığın yanı sıra çeşitli hastalıklar ve uzun süreli kullanılan ilaçlarda zonayı tetikleyici bir rol üstelenebilir.

Zonayı Tetikleyen Başlıca Faktörler

 • Yoğun stres
 • Yorgunluk
 • Üzüntü
 • Uykusuzluk
 • Zehirlenmeler
 • Sağlıksız beslenme
 • Zayıf bağışıklık sistemi
 • Kanser ilaçları
 • Işın tedavisi
 • AIDS

Zona Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

Ayrıca belirtmek gerekir ki zona bulaşıcı bir hastalık değildir. Su çiçeği virüsünün neden olması zonanın bulaşıcı bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Bu virüs havada dolaşan bir virüs değildir. Su çiçeği sonrasında vücuda yerleştiğinden kişiden kişiye bulaşması söz konusu olamaz.

Ancak çeşitli faktörlerin tetiklemesi durumda virüs aktivite olur ve zona meydana gelir. Oldukça bulaşıcı bir virüs olan varisella zoster virüsü kişiye bulaşması durumunda zona değil su çiçeği oluşumuna neden olur. Su çiçeği geçirmemiş kişiler ilk etapta su çiçeği riski taşırlar.

Kişi su çiçeği geçirdikten sonra virüs vücutta uykuya geçer ve tetikleyici nedenler doğrultusunda zona ile kendini gösterir.

Zona Belirtileri Nelerdir?

Deride meydana gelen lezyonlar ve belirtiler zona teşhisini kolaylaştıran başlıca belirtilerdendir. Genel olarak vücudun bir yarısında meydana gelen zona, daha çok gövdenin bir yarsında meydana gelmektedir. Zonanın meydana geldiği diğer bölgeler ise boyun, yüz, kafa, bel, kalça, karın ve kasıklardır.
Zonanın belirtilerini sıralamak gerekirse;

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Şiddetli ağrı ve yanma
 • Kaşıntı 
 • Deride renk kaybı
 • Çöküntü (içi su dolu kesecikler)
 • Kızarıklık ve kabarcıklar
 • Derinin kabuklaşması

Zona Tanısı ve Tedavisi

Hastalığın teşhisini kolaylaştıran başlıca belirti gruplaşmış şekilde bulunan su dolu kabarcıklardır. Aynı zamanda şiddetli ağrı bir diğer ayırıcı belirtidir. Ancak bu şiddetli ağrıların yanı sıra görme ve duyma kaybı söz konusu olabilir.

Zonanın neden olabileceği bir diğer ciddi olay ise beyin iltihabıdır. Zona hastalığının tedavisinin olumlu sonuçlar vermesi adına öncelikle yatak istirahati büyük önem taşımaktadır.

Kişinin bağışıklık sistemini güçlü tutması ve bol bol dinlenmesi tedavi sırasında oldukça önemlidir.

Zona tedavisinde öncelikle anti-viral ilaçlar ile birlikte ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçlar kullanılır. Sonrasında ise döküntülerin meydana gelmesiyle birlikte krem tedavisi uygulanır.

Sinir köklerinde bulunan virüs şiddetli ağrılara neden olduğundan virüsün yayıldığı bölgeye ve çevresine ilaç enjekte edilir. Böylece ağrının dindirilmesi sağlanır. Tedavi sırasında B vitamini ağırlıklı beslenme ağrıların dindirilmesinde etkili olabileceği gibi antidepresan ilaçlardan da yararlanılabilir.

Ancak ilaç kullanımına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onay almalısınız.

Önerilen İçerik;

► Zona Nedir? Zona Hastalığı Hakkında Bilgi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/zona-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-8504h.htm

Zona Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona hastalığı, bir dönem geçirdiğimiz suçiçeği virüsünün yıllar sonra kendini, halk arasında gece yanığı olarak ağrılı bir deri hastalığıdır.

Zona hastalığının ortaya çıkması, kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı veya psikolojik olarak sıkıntılı bir dönemde olur.

Özellikle 50 yaş üstünde gözüken bu hastalık için zona nedir, zona neden olur, zona nasıl geçer, nedenleri ve nasıl tedavi edilir bilmek, hastalığın atlatılmasında dikkate alınması gereken bir donedir.

Zona hastalığı, özellikle ilerleyen yaşla birlikte, suçiçeği hastalığına sebep olan virüsün latent yani uyur halden tekrar aktif hale gelmesi ile ve ortaya çıkar.

Ciltte kaşıntılı kızarıklıklarla kendini gösteren zona, kontrol altında tutulmazsa hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Görme ya da işitme kaybı gibi semptomlara neden oluyorsa vakit kaybetmeden tıbbi müdahalede bulunulması gerekir.

Zona Belirtileri Nelerdir?

Zona başlangıcında hissedilen semptomlar genelde ağrı ve yanma hissidir. Zona nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı çoğunlukla ciltte hassasiyet ve ağrı hissidir. Ağrı hissi vücudun tek bir bölgesinde küçük alanlarda meydana gelir. Bu alanlarda oluşan kızarıklıklarla birlikte;

 • İrin ya da su dolu kolay patlatılan kabarcıklar
 • Omurga ya da gövdenin tamamında görülen isilik
 • Kulaklarda ve yüzde isilik
 • Kaşıntı gözlemlenir. Bazı hastalarda, acı ve kaşıntılı kızarıklıklar haricinde de belirtiler görülebilir. Bunlar:
 • Ateş
 • Üşüme
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Kaslarda zayıflık olarak sıralanabilir.

Zona, nadiren daha ciddi ve tehli belirtiler de gösterebilir

 • Tedavi edilmezse kalıcı hasara sebep olabilen gözde kızarıklık ya da acı,
 • Ramsay Hunt sendromunun belirtileri olabilen işitme kaybı ya da tek kulakta katlanılamaz ağrı, baş dönmesi, dilde tat kaybı,
 • Derinin kızarıp şişmesine ve dokunulduğuna acıya sebep olan bakteriyel enfeksiyonlar zona hastasında gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı ve kalıcı hasar oluşumuna izin verilmeden gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Zona Bulaşıcı mıdır?

Bu hastalık ile ilk merak edilen sorulardan biri de Zona bulaşıcı mıdır? Eğer daha önce suçiçeği geçirdi iseniz Zona bulaşıcı değildir. Zona yaralarına dokundu iseniz ve suçiçeği geçirmediyseniz o zaman bu hastalık size suçiçeği olarak bulaşabilir.

Evvelinde suçiçeği geçirmiş veya suçiçeği aşısı olduysanız zona hastalığı size bulaşmaz. Halkın %90 oranında çocukluk döneminde suçiceği yaşandığı için zona virüsü zaten bulunmaktadır. Gebelik döneminde yaşanan Zona hastalığının bebeğe etkisi olmaz.

Zona Hastalığı Kanser Midir?

Zona hastalığına yakalanan pek çok kişi, halk arasında yaygınlaşan efsanelerden etkilenerek cilt kanseri olduğunu düşünür. Ancak zona hastalığının kanserle ilişkisini gösteren tek bir çalışma bulunmamaktadır.

Bu nedenle zonayı kanserle bağdaştırmak mümkün değildir.

Ancak, bağışıklık sistemindeki zayıflıktan kaynaklanan bir hastalık olmasından dolayı zona, diğer pek çok enfeksiyonda olduğu gibi vücudun dış etkenlere karşı zayıfladığının bir sinyalidir.

Kanser mitiyle birlikte yayılan korkulardan biri de “zona hastalığı öldürür mü?” sorusudur. Bu konuyla ilgili araştırma yapan bir İngiliz üniversitesi, zona hastalığı bulunan 67.

[attention type=yellow]
000 kişinin bir kısmının aynı yıl içerisinde kalp krizi ve felç geçirdiğini tespit etmiştir.
[/attention]

Bu iki durumun zona hastalığıyla net bir bağlantısı bulunmasa da enfeksiyonun organları etkilediği bilindiğinden, dikkat edilmesi ve ilerlemeyi yavaşlatıcı bir tedavinin uygulanması gerekir.

Zona Tedavisi, Nasıl Geçer?

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona acılı kaşıntılara sebep olabilen viral enfeksiyonlardır. Vücudun her yerinde oluşabildiği gibi genel olarak vücudun sağ veya sol tarafında oluşur. Zonaya sebep olan virüsün ismi varisella-zosterdir.

Aynı virüs su çiçeğine de sebep olmaktadır. Su çiçeği geçirdikten sonra bu virüs, pasif bir şekilde omurga ve beyin etrafında bulunan sinir doku etrafında kalmaktadır.

Yıllar sonra virüs aktif hale gelerek zona olarak geri dönmektedir.

Yaşamı tehdit eden bir durum olmasa da, zonalar oldukça acı verici olabilir. Yapılan aşılar, zonanın riskini azaltmakta olup, erken tedavi yöntemi komplikasyonları azaltıcı bir etki yapmaktadır.

Zona belirtileri ise aşama aşama gerçekleşir. Başlangıçta sadece baş ağrısı olarak veya ışığa karşı hassasiyet olarak başlar. Ayrıca ateşiniz varmış gibi hissedebilirsiniz, ancak vücut sıcaklığında herhangi bir değişim olmaz. Daha sonra belirli bölgelerde kaşıntı, huylanma veya acı meydana gelir.

Zona hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Fakat acil tedavi sayesinde reçeteli antivirüs ilaçlar ile iyileşme sürecini hızlandırabilir ve komplikasyon risklerini azaltabilirsiniz. Bu ilaçlar arasında Acyclovir, Valacyclovir, Famciclovir gibi ilaçlar yer almaktadır.

Zona Risk Faktörleri Nelerdir?

Geçmiş bir zamanda veya küçüklüğünde su çiçeğine yakalanmış kişiler zona hastalığı riskini barındırmaktadır. Bunların dışında zona risk faktörleri arasında sayabileceğimiz birtakım unsurlar bulunmaktadır.

 • Yapılan araştırmalara göre zona hastalığı 50 yaş ve üzeri kişilerde daha büyük bir risk taşımaktadır. Bu yüzden bu yaş sınırının üstündeki kişilerde zona hastalığı daha sık rastlanmaktadır.
 • Zonaya sebep olan asıl faktör bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğuna göre, AIDS ve kanser gibi hastalıklar bağışık sistemini zayıflatacağından zona oluşma riski artar.
 • Radyoterapi ve kemoterapi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan tedavi yöntemleri zonayı tetiklemektedir.
 • Bağışıklık sistemini hedefleyen steroid gibi birtakım ilaçlar zona risk faktörünü arttırmaktadır.

Zona Komplikasyonları Nelerdir?

Zona hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar aşağıdaki gibidir.

 • Görüş kaybı: Gözün içerisinde veya civarında meydana gelen zona, acı veren göz enfeksiyonlarına sebep olarak görme kaybına yol açmaktadır.
 • Sinirsel problemler: Hangi sinirlerin etkilendiğine göre değişse de zona, beyinde iltihap oluşmasına, yüz felcine, işitme ya da denge sorunlarına neden olmaktadır.
 • Cilt enfeksiyonları: Zona ile alakalı oluşan kabarcıklar, gerektiği gibi tedavi edilmezse, cilt üzerinde çeşitli tahriş ve enfeksiyonlara sebep olacaktır.
 • Postherpetik sinir ağrısı: Zona ağrısı sona erip kabarcıklar ortadan kalksa dahi ağrılar uzun bir süre devam eder. Sinir liflerinin hasar görmesi ile oluşan bu duruma postherpetik sinir ağrısı denilmektedir. Sinir liflerinin hasar görmesi de beyin ile cilt arasındaki iletişim sisteminin bozulmasına neden olur.

Zona Teşhisi Nasıl Yapılır?

Zona teşhisi yapılırken ilk olarak oluşan ağrıların neden oluştuğu tespit edilmeye çalışılır. Ayrıca vücudun sadece bir bölümünde meydana gelen kabarcıklar ve kızarıklıklar da teşhisin konulmasına yardımcı olacaktır. Oluşan kabarcıklardan numune alınarak laboratuvar ortamında incelenir ve bu şekilde doktorunuz tarafından zona teşhisi konulabilmektedir.

Zona Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zona rahatsızlığının kesin olarak uygulanabilen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Ancak acil tedavi işlemi sayesinde reçeteli anti-virüs ilaçlar ile iyileşme sürecini daha hızlı bir hale getirebilir ve komplikasyon risklerini azaltabilir.

Bu ilaçlar arasında Acyclovir, Valacyclovir, Famciclovir gibi ilaçlar yer almaktadır. Ayrıca yine doktorunuz tarafından zonanın çok daha ciddileşmesi durumunda birtakım ilaçlar ve kremler tavsiye edilmektedir.

1.İlaç Tedavisi

Verilen reçeteli antidepresan veya uyuşturucu özellikli ilaçlar ile zona hastalığının tedavisi yapılmaya çalışılmaktadır. Bu ilaçlar arasında ise;

 • Gabapentin gibi anti-konvülsanlar (Neurontin)
 • Amitriptilin gibi Trisiklik antidepresanlar
 • Krem, jel, sprey ya da deri parçası yoluyla etki eden lidokain gibi uyuşturma özelliğine sahip ilaçlar
 • Kodein gibi, uyuşturucu özellikli ilaçlar
 • Kortikosteroid ve lokal anestezi içeren aşılar reçeteli olarak doktorunuz tarafından verilebilecek ilaçlardandır.

2.Krem Tedavisi

Bu tedavi yönteminde ise oluşan zona kızarıklıklarına karşı o bölgedeki enfeksiyon oluşumunu azaltan ve durduran birtakım kremler tavsiye edilebilir. Bunların arasında en yaygın olarak kullanılanı ise kapsaisin kremdir.

3.Önlem Alma

Zona oluşmasını önlemek için sıkı ve dar kıyafetler yerine geniş ve bol kıyafetler giyilmeli, zona tedavisinde iyileşme sürecini yavaşlatan antibiyotik kremler ve merhemler kullanılmamalı ve kuru, temiz ortamlarda bulunarak bakteri enfeksiyonlarını azaltarak kaşıntıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca hastalığın oluşmasını önlemek için su çiçeği ve zona aşılarını olabilirsiniz. Böylece zonaya sebep olan virüs, vücudunuza girme olanağı bulamaz. Böylece bu hastalığa karşı bir bağışıklığınız olur ve hastalığın bulaşma ihtimali de minimuma inmiş olur.

Zona genellikle 2-6 hafta arası sürmektedir. Çoğu insan zonaya hayatı boyunca bir kez yakalanırken, kimileri ise 1 ve daha fazla sayıda da yakalanabilmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/zona-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.