Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

içerik

Gece Yanığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona hastalığı halk arasında gece yanığı olarak bilinmektedir. Hatta bazı yerlerde kuşak hastalığı olarak da geçmektedir. Özellikle bel çevresinde çok sık çıkması bu şekilde adlandırılmasına neden olmuştur. Halk arasındaki isimlerin bahsetmişken tıp dilinde de herpes zoster olarak adlandırıldığını belirtelim.

Bu yazımızda gece yanığı nedir ve nasıl tedavi edilir konuları üzerinde duracağız.

Gece Yanığı Hastalığı (Zona)

Gece Yanığı Hastalığı (Zona)

Gece yanığı hastalığı geçiriyorsanız ya da bir yakınınız bu hastalıktan mustaripse gece yanığı nedir diye araştırmanız gayet normaldir.

Suçiçeğine neden olan varicella zoster virüsü bu hastalığın oluşumunda da etkilidir. Ülkemizde 10 kişiden 8’i mutlaka suçiçeği geçirmektedir.

Suçiçeği geçirildikten sonra virüs tamamen ölmez ve pasif hale gelerek beklemeye başlar.

Virüsün tekrar aktif olması için bağışıklık sisteminin çok zayıflaması gerekir. Genellikle stres ve depresyon dönemleri virüsün ortaya çıkması için çok idealdir. Bunlar haricinde kanser vb. hastalıkların tedavi sürecinde bağışıklık sistemi zayıfladığından gece yanığı gibi hastalıklar kendini gösterebilmektedir.

Zona genellikle 30 ve 50 yaş arasında görülür. Diğer yaş gruplarında da görülme ihtimali vardır. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda görüldüğünde çok dikkatli olunmalı ve hastalar gözlem altında tutulmalıdır.

Gece Yanığı Belirtileri

Zona hastalığı ortaya çıkarken birçok belirti göstermektedir. Başlıca gece yanığı belirtileri deride yanma, kaşıntı, dökülme ve batmadır. Bu belirtileri şiddetli ağrılar takip eder.

Ardından su dolu baloncuklar görülür. Genellikle 3-4 hafta süren bu hastalık kabarcıkların kan dolması ve kabuk bağlamasıyla iyileşmeye başlar. Bu dönemde birçok gece yanığı ilacı ve kremi kullanılmaktadır.

Gece Yanığının Teşhisi ve Tanısı

Gece yanığının tanısı uzman bir doktorun muayenesi sonrasında konulur. Öncelikle hasta belirtileri ve hastalığın gelişimini anlatır. Ardından kan tetkiki ve su dolu kabarcıklardan örnek alınır. Laboratuvar sonuçları hastalığı kesin olarak teşhis eder.

Hastalığın ilk evresinde tanı konulması ve tedaviye başlanılması çok önemlidir. Gece yanığınınilk evresi genellikle egzema ile karıştırılmaktadır. Bu durum hastalığın tedavisinin gecikmesine neden olur ve yanlış tedavi sürecini başlatır. Hastalıktan emin olmak için Laboratuvar tetkikleri kesinlikle istenmelidir. (1)

Gece Yanığının Tedavisi

Hastalığın tedavisinde antiviral ilaçlar ve deri kremleri kullanılmaktadır. Ayrıca ağrılara karşı etkili ilaçların kullanılası da önemlidir. Tedavi süresince zona bölgesine soğuk pansuman yapılabilir.

Hastalık bölgesi enfeksiyon kaptıysa kortizon tedavisine de başlanır.

Su dolu baloncukların kurutulması için pansuman uygulanır. Kurutucu pansuman tedavisi günde 4 kez uygulandığında ağrıları azaltacağı gibi iyileşme süresi de kısalır.

Gece Yanığı Nasıl Geçer?

Gece yanığı nasıl geçer sorusunun tıbbi ve bitkisel olarak iki cevabı vardır. Ancak tüm tedavilerde doktor tavsiyesi alınması çok önemlidir. Gece yanığı belirtileri görülmeye başlandıktan sonra hemen tedavi de uygulanmalıdır. Gece yanığının tedavisi geç kalırsa hem iyileşme süreci uzayabilir hem de ağrılar artabilir.

Zona hastalığı kullanılan ilaçlar ve kremlerle tedavi edilmektedir. Öncelikle antiviral ilaçlar kullanılarak hastalık kontrol altına alınır. Ardından kaşıntı ve derideki kızarıklara karşı kremler verilir. Ayrıca şiddetli ağrılara dayanabilmek için güçlü ağrı kesiciler alınmalıdır. Ancak herhangi bir ilaç alınırken kesinlikle uzman bir doktora danışmalısınız.

Gece yanığının ilaç tedavisi boyunca besinlerden takviye almak da önemlidir. Özellikle bu dönemde bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hastalığın iyileşmesini hızlandırır. B ve C vitaminleri bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kuşburnu, zerdeçal ve bal gibi besinler gece yanığının bitkisel tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Herpes Zoster Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Herpes zoster birçok yönden zorlu bir süreçtir. Hastalıkta ortaya çıkan ağrılar dayanılmaz hale gelebilmekte olup, doktorunuzdan kendinize uygun en iyi ağrı kesiciyi istemelisiniz.

Ayrıca hastalık iyileşse bile ağrılar devam edebilmektedir. Kalıcı ağrıların iyileşmesi genellikle 1 yılı bulmaktadır. Hastalık sinir uçlarını geri dönülmez biçimde tahrip ettiyse ağrılar ömür boyu da kalıcı olabilmektedir.

Ama korkmanıza gerek yok bu durum çok nadirdir.

Su dolu kabarcıkların enfeksiyon kapmaması için hijyene çok dikkat edilmelidir. Günlük duş almak sizi rahatlatacağı gibi, hijyen açısından da önemlidir.

Gece yanığı çok düşük oranlarda tekrar ortaya çıktığı görülse de tekrarlayan bir hastalık değildir. (2)

Gece Yanığı Bulaşıcı mı?

Gece yanığının kendi formunda bulaştığı görülmemiştir. Yalnızca suçiçeği geçirmeyen kişilere suçiçeği olarak bulaşır. Zona hastalığı olarak bulaşma ihtimali yoktur.

Источник: https://www.zonahastaligi.com/gece-yanigi-nedir-nasil-tedavi-edilir/

Zona Hastalığı İçin Tedavi Yöntemleri ve İyileşme Süresi

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona hastalığı için dermatolog uzmanına gidilmesi ve doktor tarafından önerilen ilaçların reçete edildiği gibi kullanmasının yanı sıra hastanın mutlaka beslenmesine de dikkat etmesi gerekmektedir.

Zona Belirtileri ve Tedavisi

Zona bir enfeksiyon sonucunda hastanın yaşayacak olduğu sorun olmaktadır. Su çiçeği enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkacak ve kişilerin sinir sisteminde ve sinir ucunda yıllar boyunca yaşayacaktır. Herpes zoster olarak bilinmektedir.

Kişilerde meydana gelecek olan belirtileri arasında birçok belirti görülmektedir. Bunlar sıklıkla ağrı ve yanma ile başlayacak içi su dolu olan kabarcıkların meydana gelecek olduğu ve boyun ya da vücut bölgesinde kabarcıkları deri döküntüsü ve kırmızı lekeler görülecektir.

Kaşıntı oluşacağı gibi yüksek ateş meydana gelir. Kişilerde baş ağrısı ve yorgunluk oluşacaktır. Ciddi komplikasyonlarına olmasına neden olabilir.

Kalıcı görme bozukluğunun olması, işitme kaybı ya da baş dönmesi dil üzerinde olması sonucunda tat kaybının oluşması söz konusu olacaktır. 

Zona hastalığı yaşamakta olan bir kişi dermatolog uzmanına gitmesi gerekmektedir. Doktora giderek  tarafından yapılan fiziksel muayene sonrasında tanı konulacak ve uygun tedavi başlanacaktır.

Hastalığın kalıcı bir tedavisi olmadığı, virüsün sinir sistemi ve sinir ucunda ömür boyu yaşayacaktır. İnsanların bağışıklık sisteminin çökmesi sonucunda hastalığın alevlenmesi söz konusu olacaktır.

Hastalığın oluşması, hastalığın iyileşme süresi lezyonların durumuna bağlı olmaktadır. Hastalığın ilk başladığı zamanlarda belirtileri şunlar olmaktadır:

 • Kaşıntısı;
 • Kırmızı lekeler;
 • Kulaklar;
 • Yüz bölgesinde döküntü;
 • Titreme;
 • İçi su dolu kabarcıklar;
 • Yorgunluk;
 • Güçsüzlük.

Hastalığın tedavisine başlandıktan sonra iyileşme süresi 10 ile 28 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Bunun tedaviye bağlı olarak ya da kişilerde meydana gelen zona büyüklüğüne ve derinliğine bağlı olarak iyileşme süresi bazı durumlarda kişilerde uzama olması da söz konusu olabilir.

Zona belirtileri başlaması durumunda, kaşıntı ve yanma sonucunda hemen doktora giderek hastanın daha kısa süre içerisinde iyileşmesi için kısa süre içerisinde tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Zona hastalığı için bazı kişiler risk altında olmaktadır. 60 yaş üzerinde olan kişilerde HIV pozitif olan hastalarda, kanser hastalarında kemoterapi gören kişiler ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde hastalık şiddetli bir şekilde yapılmaktadır.

Zona Tedavisi

Dermatolog tarafından fiziksel muayene sırasında hastalığın birçoğunun teşhisi yapılabilmektedir. Bazı kişilerde ise cilt üzerinden deri örneği alınarak ve kabarcıkların içerisinde ki sıvıdan örnek alınarak biyopsi yapılması gerekmektedir.

Bunun sonucunda virüs tam olarak tespit edilecek ve hastalığın tedavisi de sağlanmış olacaktır. Zona hastalığının kalıcı bir tedavisi bulunmamaktadır. Yapılan tedavi yolları zona hastalığı çıkması durumunda hastalığın kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayacaktır.

Enfeksiyonun çok şiddetli olmamasını ve süresini kısaltmak amacıyla bir takım ilaçlar reçete edilecektir. 

Antiviral ilaçlar: Daha çok içeriği asiklovir, valasiklovir ve famsiklovir etkin maddesine sahip olan ilaçlar reçete edilecektir. Bunları doktor tarafından reçete edilmesi sağlanacaktır. Ağrı çok şiddetli boyutlarda olacaktır.

Ağrının azalması sonucunda kişilerde daha rahat edeceklerdir. Bu ilaçlar aynı zamanda da iyileşmeyi hızlandırmayı da sağlayacaktır. Doktor tarafından önerilen şekilde ilacın dozu ayarlanmalı ve tüketilmesi gerekmektedir.

Genellikle doktor tarafından gün içerisinde 2 ile 5 arasında kullanmaları gerekmektedir.

Antiinflamasyon ilaçlar: İlaçların kullanımını her zaman için doktor tarafından reçete edilmesi ve zaman geçmeden kullanılması gerekmektedir. İbuprofen tarzı ilaçlar oluşan şişkinliği azaltacak ve kişinin ağrısı olacağı için bu ağrının azalmasını da sağlayacaktır. ilaçlar oral yolla alınması uygun olacaktır. 6 ile 8 saat arasında bir kullanılması gerekmektedir. 

Analkezikler: İlaçların kullanımı mutlaka doktorun kontrolünde olması gerekmektedir. Gün içerisinde bir ya da iki defa reçete edildiği şekilde oral yolla kullanılması gerekmektedir. Bazı kişilerin ağrısı çok şiddetli olacağı için doktor tarafından analjezikler dışında da narkotik ilaçlar reçete edilebilir.

Antikonvulsanlar: Oral yolla kullanılmaktadır. Ayrıca hastaya uzun süreli ağrısının olması durumunda antidepresanlar da reçete edilmesi söz konusu olabilir. Gün içerisinde bir ya da iki defa alınması ve doktorun önerdiği doz ve kullanım şeklinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Zona Tedavisinde etkili olan ilaçlar grubunda olmaktadır.

Antihistaminler: Her 8 saatte bir doktorun önerdiği şekilde kullanımının uygun olacağı unutulmamalıdır.

Ayrıca Difenhidramin özelliğine sahip olan ya da Benadril tarzında olan ilaçlarda oral yolla kullanmak amacıyla hastanın kaşıntısını reçete etmek amacıyla kullanılacaktır. Her zaman için düzenli kullanımı hastaların iyi gelir mi sorusuna yanıt olarak iyi geleceği unutulmamalıdır.

Birçok hasta tedavisi var mı sorusunu sormaktadır. Kalıcı tedavisi olmayan bu hastalığın semptomlarını hafifletmek ve belirtilerini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır.

Kremler: Birçok krem doktora gidilir ve reçete edilir. Hastalığın nasıldır sorusunu en iyi cevabı doktorunuz verecektir.

Bunun için kullanılacak olan uyuşturucu kremler ve jeller ayrıca lekelenmeyi azaltmak amacıyla da kremler kullanılması söz konusu olacaktır. Bu kremler lokal bölgeye sadece sürülmesi gerekmektedir.

Gün içerisinde birkaç defa kullanılır. Zona hastalığının olduğu bölgeye ince bir tabaka şeklinde uygulanacaktır.

Kapsasin: Lokal bölgeye sadece uygulanması gereken bir ilaç olmaktadır. Zona hastalığının belirtileri iyileştiği zaman herpetik nevraliji adı verilen sinir ucunun ağrısını azaltma konusunda yardımcı olacaktır. Doktorun önerdiği şekilde kullanılacaktır.

Zona Hastalığı Doğal Tedavisi

Zona hastalığı yaşamakta olan bir kişinin mutlaka beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Yeşil yapraklı sebzelere ve C vitamini açısından zengin olan yiyeceklere önem vermelidir.

Hastanın başka çaylar tüketmesi yerine kuşburnu çayını tüketmesi tavsiye edilmektedir. Zona hastalığına iyi gelmektedir.

Ayrıca lahana haşlandıktan sonra lahana ezilerek elde edilen su içilmesi de sedef hastalığına faydalı olacak ve iyi gelecek doğal tedavi yolu olmaktadır.

Источник: https://ciltte.com/zona-hastaligi-tedavisi.html

Zona Tedavisi, Nasıl Geçer?

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona acılı kaşıntılara sebep olabilen viral enfeksiyonlardır. Vücudun her yerinde oluşabildiği gibi genel olarak vücudun sağ veya sol tarafında oluşur. Zonaya sebep olan virüsün ismi varisella-zosterdir.

Aynı virüs su çiçeğine de sebep olmaktadır. Su çiçeği geçirdikten sonra bu virüs, pasif bir şekilde omurga ve beyin etrafında bulunan sinir doku etrafında kalmaktadır.

Yıllar sonra virüs aktif hale gelerek zona olarak geri dönmektedir.

Yaşamı tehdit eden bir durum olmasa da, zonalar oldukça acı verici olabilir. Yapılan aşılar, zonanın riskini azaltmakta olup, erken tedavi yöntemi komplikasyonları azaltıcı bir etki yapmaktadır.

Zona belirtileri ise aşama aşama gerçekleşir. Başlangıçta sadece baş ağrısı olarak veya ışığa karşı hassasiyet olarak başlar. Ayrıca ateşiniz varmış gibi hissedebilirsiniz, ancak vücut sıcaklığında herhangi bir değişim olmaz. Daha sonra belirli bölgelerde kaşıntı, huylanma veya acı meydana gelir.

Zona hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Fakat acil tedavi sayesinde reçeteli antivirüs ilaçlar ile iyileşme sürecini hızlandırabilir ve komplikasyon risklerini azaltabilirsiniz. Bu ilaçlar arasında Acyclovir, Valacyclovir, Famciclovir gibi ilaçlar yer almaktadır.

Zona Neden Olur?

Zona hastalığı varisella-zoster virüsünün yayılması ile meydana gelir. Bu virüs, su çiçeğine de sebep olmaktadır. Su çiçeğine sahip olan herkes, zonaya da yakalanabilir. Su çiçeği iyileştikten sonra bu virüs yıllarca sinir sistemine pasif olarak hayatta kalır. Bir süre sonra harekete geçer ve cilt üzerinden vücudun kalan kısımlarına yayılır ve zona başlamış olur.

Zonanın tekrarlamasındaki sebep tam olarak bilinmemektedir. Ancak yaş ilerledikçe, bağışıklık sisteminin giderek azalmasından dolayı olduğu tahmin edilmektedir. Zona genellikle yaşça ilerlemiş yetişkinlerde ve bağışıklık sistemi düşük kişilerde meydana gelmektedir.

Zona bulunan bir kişideki virüsler, daha önce su çiçeği geçirmemiş birine bulaşabilir. Zona kaşıntıları genellikle açık yaralardan direk temas halinde bulaşma özelliğine sahiptir.

İlk olarak bulaştığında ise zona olarak değil, su çiçeği ile meydana gelmektedir. Su çiçeği de birtakım insanlar için tehli olabilir.

Bu yüzden zona olan kişilerin yeni doğan bebeklerden, hamile bayanlardan ve zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan kişilerden uzak durması gerekmektedir.

Zona Belirtileri Nelerdir?

Zonanın belirtileri ve işaretleri genellikle vücudun sadece bir yanını etkilemektedir. Bu belirtiler ve işaretler ise;

 • Acı hissi, yanma, uyuşma ve karıncalanma
 • Dokunmaya karşı hassasiyet
 • Acı hissi meydana geldikten sonra birkaç gün içerisinde kırmızı yaraların oluşması,
 • Kaşıntı gibi durumlar zonanın belirtileri arasında yer almaktadır.

Bu belirtilerin dışında bazı insanlarda, yüksek ateş, baş ağrısı, ışığa karşı hassasiyet ve halsizlik durumları da meydana gelebilir.

Acı hissi genellikle zonanın ilk işaretidir. Bazıları için çok daha yoğun olabilir. Ayrıca oluşan acının konumuna göre bazen kalp, akciğer veya böbrek rahatsızlıkları ile karıştırılabilmektedir. Bazı insanlarda da herhangi bir belirti oluşmaksızın kaşıntılar ve kızarıklıklar meydana gelir.

Eğer acı ve kaşıntılar göze hasar verebilecek şekilde göz kenarında oluşuyorsa, 70 yaşın üzerinde ve yaşınız komplikasyon risklerini yükseltiyorsa, aile içerisinde bağışıklık sistemi düşük olan biri bulunuyorsa ve oluşan kaşıntılar her yere yayılmaya başlayıp, büyük acılar veriyorsa bir doktora görünmenin zamanı gelmiş demektir.

Zona Risk Faktörleri Nelerdir?

Geçmiş bir zamanda veya küçüklüğünde su çiçeğine yakalanmış kişiler zona hastalığı riskini barındırmaktadır. Bunların dışında zona risk faktörleri arasında sayabileceğimiz birtakım unsurlar bulunmaktadır.

 • Yapılan araştırmalara göre zona hastalığı 50 yaş ve üzeri kişilerde daha büyük bir risk taşımaktadır. Bu yüzden bu yaş sınırının üstündeki kişilerde zona hastalığı daha sık rastlanmaktadır.
 • Zonaya sebep olan asıl faktör bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğuna göre, AIDS ve kanser gibi hastalıklar bağışık sistemini zayıflatacağından zona oluşma riski artar.
 • Radyoterapi ve kemoterapi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan tedavi yöntemleri zonayı tetiklemektedir.
 • Bağışıklık sistemini hedefleyen steroid gibi birtakım ilaçlar zona risk faktörünü arttırmaktadır.

Zona Komplikasyonları Nelerdir?

Zona hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar aşağıdaki gibidir.

 • Görüş kaybı: Gözün içerisinde veya civarında meydana gelen zona, acı veren göz enfeksiyonlarına sebep olarak görme kaybına yol açmaktadır.
 • Sinirsel problemler: Hangi sinirlerin etkilendiğine göre değişse de zona, beyinde iltihap oluşmasına, yüz felcine, işitme ya da denge sorunlarına neden olmaktadır.
 • Cilt enfeksiyonları: Zona ile alakalı oluşan kabarcıklar, gerektiği gibi tedavi edilmezse, cilt üzerinde çeşitli tahriş ve enfeksiyonlara sebep olacaktır.
 • Postherpetik sinir ağrısı: Zona ağrısı sona erip kabarcıklar ortadan kalksa dahi ağrılar uzun bir süre devam eder. Sinir liflerinin hasar görmesi ile oluşan bu duruma postherpetik sinir ağrısı denilmektedir. Sinir liflerinin hasar görmesi de beyin ile cilt arasındaki iletişim sisteminin bozulmasına neden olur.

Zona Teşhisi Nasıl Yapılır?

Zona teşhisi yapılırken ilk olarak oluşan ağrıların neden oluştuğu tespit edilmeye çalışılır. Ayrıca vücudun sadece bir bölümünde meydana gelen kabarcıklar ve kızarıklıklar da teşhisin konulmasına yardımcı olacaktır. Oluşan kabarcıklardan numune alınarak laboratuvar ortamında incelenir ve bu şekilde doktorunuz tarafından zona teşhisi konulabilmektedir.

Zona Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zona rahatsızlığının kesin olarak uygulanabilen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Ancak acil tedavi işlemi sayesinde reçeteli anti-virüs ilaçlar ile iyileşme sürecini daha hızlı bir hale getirebilir ve komplikasyon risklerini azaltabilir.

Bu ilaçlar arasında Acyclovir, Valacyclovir, Famciclovir gibi ilaçlar yer almaktadır. Ayrıca yine doktorunuz tarafından zonanın çok daha ciddileşmesi durumunda birtakım ilaçlar ve kremler tavsiye edilmektedir.

1.İlaç Tedavisi

Verilen reçeteli antidepresan veya uyuşturucu özellikli ilaçlar ile zona hastalığının tedavisi yapılmaya çalışılmaktadır. Bu ilaçlar arasında ise;

 • Gabapentin gibi anti-konvülsanlar (Neurontin)
 • Amitriptilin gibi Trisiklik antidepresanlar
 • Krem, jel, sprey ya da deri parçası yoluyla etki eden lidokain gibi uyuşturma özelliğine sahip ilaçlar
 • Kodein gibi, uyuşturucu özellikli ilaçlar
 • Kortikosteroid ve lokal anestezi içeren aşılar reçeteli olarak doktorunuz tarafından verilebilecek ilaçlardandır.

2.Krem Tedavisi

Bu tedavi yönteminde ise oluşan zona kızarıklıklarına karşı o bölgedeki enfeksiyon oluşumunu azaltan ve durduran birtakım kremler tavsiye edilebilir. Bunların arasında en yaygın olarak kullanılanı ise kapsaisin kremdir.

3.Önlem Alma

Zona oluşmasını önlemek için sıkı ve dar kıyafetler yerine geniş ve bol kıyafetler giyilmeli, zona tedavisinde iyileşme sürecini yavaşlatan antibiyotik kremler ve merhemler kullanılmamalı ve kuru, temiz ortamlarda bulunarak bakteri enfeksiyonlarını azaltarak kaşıntıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca hastalığın oluşmasını önlemek için su çiçeği ve zona aşılarını olabilirsiniz. Böylece zonaya sebep olan virüs, vücudunuza girme olanağı bulamaz. Böylece bu hastalığa karşı bir bağışıklığınız olur ve hastalığın bulaşma ihtimali de minimuma inmiş olur.

Zona genellikle 2-6 hafta arası sürmektedir. Çoğu insan zonaya hayatı boyunca bir kez yakalanırken, kimileri ise 1 ve daha fazla sayıda da yakalanabilmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/zona-tedavisi/

Zona Nedir? Zona Hastalığı Bulaşıcımı? Zona Belirtileri ve Tedavisi

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona hastalığının belirtilerinin ne olduğu kişiler arasında en fazla merak edilen konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu hastalık genellikle insanın bacak ve yüz derisinde yer alan mikroplu bir deri hastalığıdır. Herpes Zoster olarak da bilinmektedir. Halk arasına gece yanığı hastalığı olarak da bilinir.

Suçiçeği hastalığına sebep olan virüs ile aynı virüs tarafından kaynaklanan bir hastalıktır.

Bu virüsün adı varicella zoster’dır. Tuhaf görünümü ve ciltte kaşıntı, kızarıklık, batma hissi gibi istenmeyen etkileri sebebi ile insanlar Zona hastalığı nedir neden olur sorusunu daha sık sormaya başlamışlardır.

Bu hastalığın teşhisi ve tedavisi için uzman bir hekime gitmek şarttır. Sinir iltihaplanmasından kaynaklanan bu hastalık, kişilerin kendi çabaları ile iyileştirebilecekleri bir hastalık değildir.

Aynı zamanda kişilerin iyileşme amaçları ile uyguladıkları bazı tedavi yöntemleri yüzünden hastalıkların belirtileri ilerleyerek hastalık daha da kötü bir hale gelebilir. Bu nedenle de kişiler doktorlarına danışmadan önce hiçbir tedavi yöntemi uygulamamalıdırlar.

Zona Hastalığı Nasıl Oluşur?

Zona hastalığı nedir tedavisi nasıl yapılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Tedavi yöntemlerini açıklamadan önce bu hastalığın ne olduğundan ve nasıl oluştuğundan bahsetmek faydalı olacaktır.

Belirttiğimiz gibi bu hastalığa sebep olan virüs zoster adı verilen bir virüs. Ve bu virüs çocuk döneminde suçiçeği olan kişilerin vücutlarına giriyor ve uyuyor. İleri’ki yaşlarda ise kendisini zona hastalığı olarak gösteriyor.

Sinir köklerinde çocukluk döneminde vücuda girmesi ile kendini uyku moduna alan virüs, vücut zayıfladığı an kendisini göstermeye başlıyor.

Zona Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi zona hastalığında da uygun ortam oluşmadan hastalık gerçekleşmiyor. Zona hastalığına sebep olan virüs yıllar boyunca kendisini uyku modunda tutabiliyor.

Bunun sebebi uygun ortamın oluşmasını beklemesidir. Örneğin bağışıklık sistemi zayıflarsa, zona hastalığı meydana gelebiliyor.

Bununla birlikte grip, nezle, diğer enfeksiyonlar gibi hastalıklar zona hastalığını tetikliyor.

Zona Hastalığı Nedir?

Zona hastalığı virüsten kaynaklı olarak oluşan ve değişik tipleri olan bir deri hastalığıdır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin ciltleri kaşıntılı olur, döküntüler meydana gelir ve ağrı belirtilere eşlik eder. Zonaya sebep olan virüsün sinir yolları ile deriye ulaştığı bilinmektedir.

Vücudun bazı bölgelerinde görülme olasılığı şiddetli iken, dirsek gibi bölgelerde zona nadir olarak görülmektedir. Deride kendini kabarcıklar şeklinde gösterir. Birkaç hafta kadar sonra deride yer alan kabarcıklar patlar ve yerini kabuklanmış yaralar alır. Kimi zaman hastaların ateş şikayetleri de olmuştur. Sinirlerin zarar gördüğü durumlarda kişilerin ağrı şikayetleri de olabilmektedir.

Zona Hastalığına Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

Temel neden olarak su çiçeğinin geçirilmesine neden olan virüsün olduğunu ve bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğunu belirtmiştik. Bu sebeplere ilaveten daha nadir olarak zona hastalığına sebep olan nedenler de bulunmaktadır. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

 • Dengesiz beslenme,
 • Kanser,
 • Yaşlılık,
 • Stres ve depresyon,
 • Aşırı yorgunluk ile bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • İlaç kullanımı gibi nedenlerin de zona hastalığı için uygun ortam oluşturduğu bilinmektedir.

Zona Tedavisi için Zona Aşısı

Zona hastalıklara ne iyi gelir? Diye merak eden kişiler için aşı seçeneği mevcuttur. Fakat aşı yalnızca bu hastalık ile daha önce mücadele etmemiş olan kişiler için etkili olacaktır. Bu nedenle genellikle yetişkinlerde bu aşı tedavi yöntemi olarak işlemez.

Çocuklarda ise etkili bir tedavi yöntemidir. Zona aşısı ise etkisini 5 seneye kadar gösterebiliyor. Belirli yaşın üzerindeki kişilere mutlaka zona aşısı yapmaları öneriliyor. Özellikle 60 yaşın üzerindeki kişiler mutlaka zona aşısı olmalıdırlar.

Kimler Zona Aşısı Olmamalıdır?

Daha önce de belirtildiği üzere daha önce zona virüsüne maruz kalmış kişilerde zona aşısı etkili olmaz. Çoğu yetişkinlerde bu aşının işe yaramama sebebi budur. Bununla birlikte bazı insanlara zona aşısı olmaları özellikle önerilmemektedir. Bu kişiler;

 • Bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişiler,
 • Kanser tedavisi gören kişiler,
 • Steroid tedavisi uygulayan kişiler.

Bu kişilere zona aşısı önerilmemesinin sebebi aşının içerisindeki canlı virüslerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıdır.

Zona Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halk arasında Zona hastalığı öldürürmü gibi sorular sıkça sorulduğundan bu hastalığın tedavisi de insanlar arasında daha sık merak edilir olmuştur. Genellikle tedavi yöntemi olarak ağızdan alınan antiviraller kullanılır. Bu hastalığın tedavi edilmesinde B vitamini takviyesi yapmak son derece önemli olduğundan, doktorunuz size b vitamini takviyeleri de verebilir.

Zona Hastalığı Tehli bir Hastalık mıdır?

Zona hastalığı tehli midir diye sorduğunuzu sorar gibiyiz. Hastalığın sebep olduğu can sıkıcı ağrılar genellikle hastalığın daha ciddiye alınmasına ve daha tehli olduğunu düşündürmektedir. Hastalıkların tümü tedavi edilmediği durumlarda elbette tehlidir.

Zona hastalığı için de diğer hastalıklar için de durum aynıdır. Eğer zona hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız, zaman kayıp etmeden doktorunuz ile iletişime geçmeli ve tedavi olmalısınız. Doktora giderek düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmanız da zona ve diğer hastalıkların önlenmesi için son derece önemlidir.

Zona Tanısı Hastalara Nasıl Konulur?

Zona hastalığı görüntüsünden kolaylıkla anlaşılabilecek bir hastalıktır. Bu nedenle tanı koymak çok zor olmaz. Hasta kişilerin ciltlerinde için sarımsı renkte sıvılar bulunan, küçük kabarcıklar vardır. Bu kabarcıklar minik minik ve derinin bir kısmında yuvalanmış görüntüsü verir.

Hasta kişiler doktora gittiklerinde genellikle derilerinin özellikle kabarcık olan yerlerinde kaşıntı olduğundan şikayet ederler. Kaşıntı ile beraber tipik olarak bazı hastalar ağrılarının olduğundan yakınırlar. Bu hastaların sinirlerinin zarar gördüğünü ve bu nedenle ağrı yaşadıklarını tahmin etmek zor değildir. Ağrıları olan hastalara genellikle doktorlar b vitamini takviyesi yapmaktadır.

Zona Diğer Hastalıklara Sebep Olan Sinsi bir Hastalık mıdır?

Özellikle ağrı konusu bu hastaların kafalarını karıştırmakta ve Zona hangi hastalığın habercisi diye sormalarına sebep olmaktadır.

Oysa ki bu durum başlı başına bir hastalıktır, başka bir hastalığın varlığına işaret etmemektedir. Fakat zona hastalığının bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Yani bağışıklık sistemi zayıf olan bir kişi iseniz, zona da başta olmak üzere pek çok hastalığa yakalanma ihtimaliniz doğal olacaktır.

Grip, nezle ve diğer enfeksiyon hastalıkları bağışıklık sisteminin zayıf olduğu noktalarda ortaya çıkmaktadır. Fakat bu durum zonanın gribe, nezleye ya da diğer hastalıklara sebep olduğunu göstermez.

Bu durum yalnızca bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte diğer hastalıkların oluşması için de uygun ortamın oluştuğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle genel sağlığı korumak son derece önemlidir.

Genel sağlığın bozulması ile birlikte, en ufak bir virüs bile, normal zamanda hasta etmeyeceğine rağmen, bağışıklık sisteminin zayıflaması yüzünden kişileri uzun süreler yatağa düşürebilir.

Zona Hastalığı Bulaşıcı bir Hastalık mıdır?

Pek çok insan zona hastalığının bulaşıcı bir hastalık olup olmadığını merak etmektedir. Fakat zona bulaşıcı bir hastalık değildir bu nedenle endişe etmeye gerek yoktur. Fakat burada mutlaka dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır.

Bu noktaya bilhassa daha önce suçiçeği geçirmemiş olan kişilerin dikkat etmemesi gerekmektedir. Eğer zona hastası olan bir kişiyi tanıyorsanız ve bu kişi ile deri yolu ile temasa geçmiş iseniz o zaman bu hastalık size suçiçeği olarak geçebilir.

Yani zona hastalığı diğer insanlara bulaşmaz fakat suçiçeği olarak bulaşır. Suçiçeği hastalığı geçirmiş kişilerin vücutları bu virüsü tanıdığı ve bu virüse karşı bağışıklık kazandığı için bu kişilerin endişe etmesine gerek yoktur.

Toplumun neredeyse hepsinde yani yüzde 90 ında su çiceği hastalığı küçük yaşlarda geçirilmiştir. Bu nedenle bu kişilerin vücutlarında çokta bu virüse karşı savunma mekanizması hazır olarak bulunuyor.

Bu da zonayı bulaşıcı bir hastalık olma kategorisinden çıkarıyor.

Zona Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülüyor?

Derimiz vücudumuz da yer alan en büyük organdır. Zona da bir deri hastalığı olduğundan, görülebileceği alanlar çok çeşitlidir. Zona vücudun herhangi bir bölgesinde kendisini gösterebilir. Baş bölgesi, yüz bölgesi ve kol bölgesi zonanın en sık olarak görüldüğü bölgeler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte kimi bölgelerde yer alan zonalar kişilere zor zamanlar yaşatabilir.

Özellikle dil ve ağız içinde oluşan zonalar yüzünden kişiler yemek yeyemeyebilir ve konuşurken zorlanabilirler. Bununla birlikte göz çevresinde görülen zona döküntüleri de tam bir baş belası olabilir. Kişiler görmekte zorlanabilirler. Kulakta yer alan zonalar kişilerde duyma problemlerine ve kulak çınlaması gibi rahatsız edici problemler ile karşılaşmalarına sebep olabilir.

Zona Hastalığından Kaynaklanan Döküntüler Kişiden Kişiye Değişiyor

Kişilerin yaşı ve cinsiyeti gibi faktörler ile birlikte zona döküntülerinin farklı şekillerde görülmesine sebep olabiliyor. Bağışıklık sistemi güçlü olan genç yaşta kişilerin vücutlarında zona hastalığından kaynaklanan döküntüler fazla yayılım gösteremiyor. Küçük bir bölgede silik bir şekilde kendisini gösteriyor.

Bununla birlikte bağışıklık sistemi daha zayıf olan yaşlı insanlarda zona döküntüleri vücudun büyük kısmına yayılmış bir şekilde oluyor. Ayrıca bu döküntülerin içerisinde genellikle sarımsı bir rengi olan sıvılar oluyor.

Hatta kimi durumlarda zona döküntülerinin içerisinde kan görüldüğü de olmuştur. Bu durum genellikle yaşlı kişiler için geçerli olup, bağışıklık sisteminin düşük olması için illa yaşlı olmak gerekmemektedir.

Herhangi bir hastalığınız varsa, vücudunuz zayıf ise, zona hastalığına yakalandığınızda belirtilerini daha da yoğun hissedeceksiniz demektir.

Zona Ağrılarını Gidermek için Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Zona hastalığı kişilerde dayanılmaz ağrılara sebep olabilir. Bunun sebebi kişinin sinirlerinin zarar görmüş olmasıdır. Bu ağrıların giderilmesi için uygulanan bazı tedavi yöntemleri sayesinde ağrılarınızı hafifletmeniz mümkün.

 • Ağrıyan bölgenize soğuk pres yapın. Eğer soğuk pres için buz kullanacaksanız, deriniz ile buz arasına mutlaka bir bez, peçete benzeri tahrişe sebep olmayacak ve temiz olduğundan emin olunan bir nesne koymaya özen gösterin.
 • Doktorlar tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar,
 • Antidepresanlar (Mutlaka bir doktor tarafından reçete edilmiş olması gerekir),
 • Akupunktur uygulamaları.

Zona Hastalığı Ne Zaman İyileşir?

Zona hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri uygulandığında hastalık tahmin edilenden daha kısa sürede bile iyileşebilir. Akupunktur bu tedavi yöntemlerinden birisidir. Her hastalığın iyileşme süresi, hasta kişilerin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. 30 yaşında bir insan ile 2 yaşında zona hastasının iyileşme süresi elbette bir olmayacaktır.

Genellikle bu hastalığın iyileşmesinde yaş önemli bir kriter olmaktadır. Genç hastalar 2 ile 3 hafta gibi bir sürede iyileşebilirlerken yaşlı olan kişiler genellikle 6 ila 9 hafta arasında bir sürede iyileşebilirler. Kişilerin yaşam tarzları ve çevresel faktörlerde iyileşme konusunda önemli rol oynar. Kimi hastalarda hastalık iyileşmesinden sonra tekrar edebilir.

Источник: https://www.saglik8.com/zona-nedir-zona-hastaligi-bulasicimi-zona-belirtileri-ve-tedavisi/

Zona Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona hastalığı, bir dönem geçirdiğimiz suçiçeği virüsünün yıllar sonra kendini, halk arasında gece yanığı olarak ağrılı bir deri hastalığıdır.

Zona hastalığının ortaya çıkması, kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı veya psikolojik olarak sıkıntılı bir dönemde olur.

Özellikle 50 yaş üstünde gözüken bu hastalık için zona nedir, zona neden olur, zona nasıl geçer, nedenleri ve nasıl tedavi edilir bilmek, hastalığın atlatılmasında dikkate alınması gereken bir donedir.

Zona hastalığı, özellikle ilerleyen yaşla birlikte, suçiçeği hastalığına sebep olan virüsün latent yani uyur halden tekrar aktif hale gelmesi ile ve ortaya çıkar.

Ciltte kaşıntılı kızarıklıklarla kendini gösteren zona, kontrol altında tutulmazsa hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Görme ya da işitme kaybı gibi semptomlara neden oluyorsa vakit kaybetmeden tıbbi müdahalede bulunulması gerekir.

Zona Hastalığı Nedir?

Zona hastalığı, suçiçeği hastalığına sebep olan varicella zoster virüsünün (VZV) neden olduğu bir enfeksiyondur. Suçiçeğine bağlı enfeksiyon bitse bile, varicella zoster virüsü, zona hastalığı olarak nüksetmeden önce sinir sisteminde yıllarca inaktif şekilde kalabilir.

Bir diğer adı da herpes zoster olan bu viral enfeksiyonda deride, ağrı ve acıya neden olan kızarıklıklar meydana gelir. Zona genel olarak gövdede, boyunda ya da yüzde su toplayan küçük kabarcıklar olarak kendini gösterir. Çoğu vakada zona belirtileri iki üç hafta içerisinde kaybolur.

Hastalığın nüksetmesi nadiren görülür ancak Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde her üç kişiden birinde zona hastalığı görülmektedir.

Zona Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu vakada zona hastalığının neden olduğu kızarıklıklar ve iltihaplı kabarcıkların fiziksel muayenesi teşhis koymak için yeterlidir.

Eğer fiziksel muayene teşhis koymak için yeterli olmazsa, deriden ya da iltihaplı kabarcıklardan steril bir bez vasıtasıyla sıvı örneği alınarak laboratuvara gönderilir.

Burada uygulanacak testler sonucunda kişide varicella zoster virüsü olup olmadığı anlaşılır ve tedavi yöntemi belirlenir.

Zona Hastalığı Kanser Midir?

Zona hastalığına yakalanan pek çok kişi, halk arasında yaygınlaşan efsanelerden etkilenerek cilt kanseri olduğunu düşünür. Ancak zona hastalığının kanserle ilişkisini gösteren tek bir çalışma bulunmamaktadır.

Bu nedenle zonayı kanserle bağdaştırmak mümkün değildir.

Ancak, bağışıklık sistemindeki zayıflıktan kaynaklanan bir hastalık olmasından dolayı zona, diğer pek çok enfeksiyonda olduğu gibi vücudun dış etkenlere karşı zayıfladığının bir sinyalidir.

Kanser mitiyle birlikte yayılan korkulardan biri de “zona hastalığı öldürür mü?” sorusudur. Bu konuyla ilgili araştırma yapan bir İngiliz üniversitesi, zona hastalığı bulunan 67.

000 kişinin bir kısmının aynı yıl içerisinde kalp krizi ve felç geçirdiğini tespit etmiştir.

Bu iki durumun zona hastalığıyla net bir bağlantısı bulunmasa da enfeksiyonun organları etkilediği bilindiğinden, dikkat edilmesi ve ilerlemeyi yavaşlatıcı bir tedavinin uygulanması gerekir.

Zona Nasıl Tedavi Edilir?

Zona nasıl geçer? Bu hastalık için, hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak zonanın ilerleyişini yavaşlatan, virüsü baskılayan haplar ve kremlerle, hastanın semptomların yarattığı rahatsızlıklardan minimum düzeyde etkilenmesi sağlanır. Zona hastalığında;

 • Ağrıyı azaltmak ve tedaviyi hızlandırmak için asiklovir ya da famsiklovir etken maddeli ilaçlar
 • Şişkinliği ve ciltteki hassasiyeti gidermek için ibuprofen etken maddeli anti-inflamatuvar ilaçlar
 • Kaşıntıyı azaltmak için difenidramin etken maddeli antihistaminik ilaçlar kullanılarak semptomlar hafifletilir.

İlaçlar haricinde zona hastalığına yakalanan kişilerin evde uygulayabileceği yöntemler de mevcuttur. Bunlar:

 • Bol bol dinlenmek
 • Kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmak için yara oluşan bölgelere soğuk kompres uygulamak
 • Kaşıntıyı dindirmek için kalamin losyonu sürmek
 • Jel haldeki yulaf ezmesiyle banyo yapmak şeklinde sıralanabilir.

Zonaya bağlı belirtiler, etken maddeye bağlı olarak genellikle birkaç hafta içerisinde sona erer ve nadiren nükseder. Ancak 10 gün içerisinde hastalığın yarattığı rahatsızlıklarda bir azalma olmadıysa doktorunuzla görüşmelisiniz. Vücudunuz etken maddeye karşı direnç gösteriyor olabilir.

Hamilelikte Zona Hastalığı Görülür Mü?

Yaygın olmamakla birlikte hamilelik sırasında zona hastalığına yakalanmak mümkündür. Eğer, suçiçeği hastası bir kişiyle temas ettiyseniz ve daha önceden aşı olmadıysanız ya da bu hastalığı geçirmediyseniz sizin de bu enfeksiyona yakalanma ihtimaliniz yüksektir.

Hamileliğin evresine bağlı olarak suçiçeği hastalığına yakalanmak bebekte kalıtsal hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle, hamile kalmaya çalışan kadınların eğer suçiçeği hastalığı geçirmedilerse, hamilelikten önce aşı olmaları hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için son derece önemlidir.

Источник: https://www.on5yirmi5.com/haber/saglik/hastaliklar/234427/zona-hastaligi-nedir-nasil-tedavi-edilir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.